De macht van het zwiigen Een milliard verdiend Go S: Moskou trekt weer aan de touwtjes Aan Griekenlands Noordgrens Onbewaakte overweg eist drie slachtoffers LUXEMBURG EN VOGEZEN GETEISTERD NG VOORBEELD van soberheid Methoden der communistische tactiek Gen. Spoor gaf geen politiek oordeel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN s. ft i: I: e t - Het water stijgt nog steeds Aandelen stegen „lekker" maar gevaarlijk LAGEN Nederlandse perfectie #Oste JAARGANG ZATERDAG 3 JANUARI 1948 No. 2050? Tlyf" 1 O NIEUWJAARSRECEPTIE ten paleize Sunken 1822 epvaart ...i" 378 419 fSe fondsen 239 344 «li, 333 NE.D. MEELAANKOPEN IN DE V S. HET PLAN-MAYER DE STRIJD IN EEN BESLISSENDE FAZE Moskou en Washington meten eikaars vastberadenheid VERGEEFSE VRIJAGE OPHELDERING OMTRENT „TROUW" INTERVIEW 'N NACO-BUS AANGEREDEN NED. VERLIEZEN IN INDIE CITROENEN GOEDKOPER CACAO-RANTSOEN WORDT GEHALVEERD Hoger prijzen voor cacao- en chocoladeproducten „Japi*' kan bij de tribunalen terecht KOLENPRODUCTIE BRITSCHE ZONE DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur; Mgr. Or. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. (Van onze Berlijnse correspondent fn geen der andere zones van Duitsland wordt zoveel over demo cratie gesproken en geschreven als in de Sovjetzone. Nergens anders ook wordt alles wat democratie is op een zo systematische wijze verkracht. Wij beleven hier op het ogenblik critieke dagen voor het reeds lang verstarde politieke leven der zone en de gebeurte nissen, die zich afspelen, moeten worden geplaatst in het grote verband van de Moskouse toekomstplannen met het Russische Duitsland. De jacht op de taaie christelijke leider Jakob Kaiser en het kegelspel, dat bedreven wordt met de democratisch gekozen vroede vaderen van de stad Berlijn, zijn de meest sprekende toe passingen van een politieke verkrachtingsmethode, die wij hier tot nog toe beleefd hebben. De vraag ligt voor de hand, waarom er de Russen blijkbaar alles aan gelegen wat juist op dit ogenblik, dat Molotof in Londen propagandaspeeches hield en zijn secundanten deze in de Berlijnse pers met volle pagina's lieten afdrukken, de laatste weerstanden weg te vagen, die de doorvoering van het rode plan in het Oosten nog ondervindt. Reeds lang voordat Molotof zijn voor stellen tot het terugtrekken van bezet tingstroepen deed, hebben vele hier uit vele van de Russische maatregelen de indruk gekregen, dat men inderdaad be reid was tot deze terugtrekking te beslui ten. Tenslotte is Berlijn slechts vijf en zeventig kilometer verwijderd van het naaste punt, waarheen de militaire macht verlegd zou kunnen worden. Bovendien heeft de bezetting alle macht in handen om voor een eventuele terugtocht de sleutelposten in het bestuur der zone, voor zover dit nog niet eerder geschied was, met hamer en sikkel te tooien. Alle berichten uit de zone laten blijken dat men met de voltooiing van dit werk thans druk bezig is. Waar nog rose figu ren op de troon zitten, worden zij door orthodoxe marxisten en getrouwe uit voerders van de bevelen van het Russi sche hoofdkwartier vervangen. Deze ont wikkeling ziet men niet alleen in het be stuursapparaat doch ook in de politieke organen. Waar het deze laatste betreft, moet men om het democratische motto, waaronder alles geschiedt, zijn toevlucht nemen tot het grootscheepse volksbedrog, waarvan de zone juist op dit ogenblik zulke unieke voorbeelden geeft. De communistische partij is bij deze praetijken een willig en onmisbaar in strument in de handen van de Russi scne regisseurs. Men neme het kegel spel met de niet-communistische bur remeesters! De Russische commandant beveelt alle onder zijn vleugels wer kende burgemeesters plotseling, dat zij In 85 dagen een onwaarschijnlijk grote hoeveelheid brandhout moeten doen kappen, zagen en vervoeren. Na de eerste tien dagen worden de burge meesters, die tegelijk met de bómen geveld moeten worden, reeds als sabo teurs bestempeld, omdat het niet vlug genoeg gaat. Er komt inderdaad geen schot in het werk en waarom niet? De beambten, waarop het werk moet steunen, zijn nog de communisten, die kleven aan de zetels, waarop zij voor de invoering van het vierzijdige bestuur geplaatst zijn. Zij heb ben geen zagen en 'gèen auto's en geen onderdak voor de hakkers. Zij houden de sigarettenpremies achter en sturen, als er werkkleding nodig.isbaby truitjes, hooggehakte damesschoenen en uitsluitend linkse weermachtlaarzen, waarvoor prijzen gevraagd worden, die ivmsmé >:v een maandloon opslokken. De arbeiders mokken, de kampkok kookt slecht, maar stookt uitstekend, want hij is een com munistische ijveraar, het werk schiet niet op. Wat er aan auto's verzameld is, gaat kapot. De Sovjetcommandant stuurt met breed gebaar nieuwe banden, die toe vallig niet passen. De burgemeester reist stad en land af en vindt tenslotte wat nieuwe werktuigen. Iemand beveelt dat het uitsluitend verzonden mag worden via een station in de Russische sector. Daar vallen de werktuigen toevallig ka pot bij het verladen. Inmiddels schreeu wen de communisten moord en brand over de burgemeester, die niet bij mach te is het werk uit te voeren en die dus saboteert. De commandant grijpt cordaat in, zet hem opzij en geeft de tengels over aan een communist. Binnen twee dagen zijn er zagen, auto.s en sigaretten en alles loopt gesmeerd. De communist steekt de pluimen op van de bedrogen ge meente. De burgemeesters vallen stuk voor stuk, zoals de bomen op de kap- piaats. Soms gaat het moeilijker, zoals bij het ,kait stellen" van een politieke partij, maar daarvoor heeft men op geschikte punten camouflage-communisten opge steld, die als de tijd gekomen is de bo men in het eigen huis hebben gelegd. Dan werkt men vriendelijke bezoeken van Sovjet-officieren en met uitnodigingen naar Karlshorst, waar de grote regisseurs van het spel zitten. Het zijn altijd ge sprekken onder vier ogen, waarin partij mannen wordt duidelijk gemaakt, hoe ongezond het is een advies van de be zetting te negeren en hoe voordelig het is het te volgen. Voor de eenzame man. ver en verlaten in de politieke steppe van Duitsland, lijkt het dan vaak beter te buigen dan te breken. Zo ontstaat een samenzwering en via een beroep op de democratie is het dan nog slechts één stap naar de verwezenlijking van het plan. Van hieruit lijkt het spel te doorzich tig om de massa te kunnen bedriegen maar hier te Berlijn kan men grijpen naar een krant, He de dingen uit de doeken doet. Ginds in de zone is dat niet het geval. Daar bespelen de Rus sen het orgel der publiciteit onder het motto; „Spreken is zilver, zwijgen is goud". Zwijgen is de grootste kracht van dit systeem. Mensen, die niet weten hoe hun geest verwanten twintig kilometer verder rea geren, worden onzeker als het op het ne men van beslissingen aankomt. Mensen, die niet dagelijks berichten over de gang van zaken achter hun I orizon ontvangen, verliezen het overzicht en het inzicht. Hun gezichtskring gaat, zich beperken en zij worden geestelijk murw en daarom wat ontvankelijker voor de juichtonen rver de paradijselijke toestand in de zone. Men kan een partij lam slaan door haar het zwijgen op te leggen, m.a.w. door een Sovjet-officier te plaatsen aan de opmaaktafels van de kranten. Wat er dan overblijft is een apparaat, nog draaiend op moed en overtuiging, doch zwevend boven de vergrauwende massa van het volk. Dan moet men tenslotte zoals thans de C.D.U., besluiten, dat er geen mogelijkheid is het werk nog voort te zetten. En dan zal het officiële blad van het Sovjetbestuur de „Taegliche Rundschau", het niet nodig vinden dat laatste woord aan zijn lezers bekend te maken. Want zwijgen is het beste recept voor het kweken van een politieke duis ternis. Het corps-diploTnaiiqUe hood giste. ren zijn nieuwjaarswensen aan de Koningin aan in het paleis op de Dam. De Amerik. ëezant Baruch ■verlaat het paleis. Het blijft dreigen op de rivieren. De was, die de laatste dagen soms enorme sprongen vertoonde, houdt aan en steeds hoger nadert de rand van het water de kruin van de dijken. Toch kan men gelukkig nog niet spreken van een dreigende catastrofe en hoewel de oeverbewoners van de toestand uiter aard veel hinder ondervinden, vooral door de verkeers belemmeringen, onge rust maken ze zich nog niet. In Nijmegen stonden vanmorgen de kaden manshoog onder water en met jachtende snelheid kolkte het water voort over heel de breedte, welke de rivier aannam. De passages in de keermuren waren met schotten gedicht. Vanmorgen toonde de peilschaal nog weer een was van 20 c.m. voor de laatste 24 uur en Lobith meldde nog 33 cm., zodat nog heel wat water te wachten is. Echter van hogerop werd vanmorgen tot Maxau toe voor heel de Rijn va) gemeld, variërend van 25 c.m. in Keulen, tot 60 c.m. in Mannheim en 74 c.m. in Koblënz. Wat de verdere toekomst brengen zal? Straatsburg en hoger gelegen plaatsen meldden vanmorgen weer een flinke was. In hoeverre deze binnenkort hier zal doorwerken, valt echter nog af te wach ten. Op de Maas is de toestand echter an ders. Over heel de linie melden de oeverstations in België en Limburg ster ke was. Alleen Grave had vanmorgen nog (35 c.m.) val. Hier ook is de enige stuw nog in werking. De andere zijn alle gestreken. In de Moezelstreek van het groot hertogdom Luxemburg stijgt het water nog steeds, het heeft thans de eerste verdieping der huizen bereikt. De tele fooncentrale te Remich is buiten ge bruik en het treinverkeer is stopgezet. De inwoners worden door de brand weer, die in sloepen van huis tot huis heT°ro1S de statistische gegevens van steeg de v' Bur®au voor de Statistiek van 47R7 ®rswaarde van de aandelen tot 577nmiI1?,°?n °P 30 December 1946 1947. Een waT^Uoen op 28 November 1 milliard ijging dUS met ru'm belegd steeg a vermogen in aandelen met meer dan "S 'n Nederland ln 1947 dus in Houders van c®? milliard guldens. ten de grootst h.eePvaartwaarden wis- als uit onderstaa ^nstei1 te boeken- zo- stelling duidelijk kJ^Sespecificeerde op- tin mU?® VAN millio AANDELEN. °en guldens) j„etrie 0 Dee-1946 28 Nov. 1947 Petroled® 2032 237Q Diversen igg lg6 ™aal k0e'rVs'tijg'ing4787 5778 Deze K an piet Y°or Nederlandse aandelen aan «t fluitend worden :hrevenoph -h^yerder voortschrii Productie indexcijfer van 83 in December 1946 tot 103 in October 1947. De steeu- jyolenproductie steeg van 31,2 millioen per dag in December 1946 tot 35,2 n„,i°erLk-S- per dag in November 1947. unze, uitvoercijfers in 1947 gaven even- bevredigende stijging te zien, terwijl taj yan maatschappijen met gun stige bedrijfsresultaten voor de dag kon den komen. Toch rechtvaardigt dit alles nog met de koersstijging, welke 1947 te zien gaf. Ongetwijfeld spelen hier mone taire factoren oo keen rol, waarbij voor al de ongunstige begrotingscijfers en de voortdurende, uitbreiding der circulatie tot boven de 3 milliard het wantrouwen aanwakkerden. Het zal voor de over- heidspolitiek op dit terrein zijn, welke voor het koersverloop in 1948 van door slaggevende betekenis wordt. Indien het economisch herstel gepaard zou gaan met een budgetaire sanering en een gezonde overheidsfinanciering, dan zal dit onge twijfeld een verdere inflatorische koers stijging kunnen verhinderen. toegfschlomisch herste/ dend econcop dit 1 van Nederland Inderdaad 1 aan te wj; 'ed enkele gun stige tekent® J2en. Z0 steeg het Maandag heeft Nederland in Amerika het restant van zijn Februari-toewijzing groot 12.000 long ton meel, uitgedrukt in tarwe-equivalent, aangekocht Deze laat ste aankopen betroffen merendeels kleine hoeveelheid meel van zachte tarwe van 80 pet. uitmal ingspercentage, tegen prijzen variërend van 7.70 tot 7.64 dollar, in zak ken van 110 lbs, cif Rotterdam. vaart, van voedsel voorzien, maar reeds zou er gebrek aan brood beginnen te heersen. In de Vogezen is door het wassende water een dertigtal bruggen weggesla gen. Vele industriële ondernemingen heb ben ernstig te lijden. De aangerichte schade wordt reeds op meer dan twee milliard francs geschat. Er zijn ook doden te betreuren.. Van Amerikaanse zijde zijn vijf bailey-bruggen ter beschikking ge steld. Ook in West-Duitsland zijn door de overstromingen bruggen weggeslagen en kwamen verschillende mensen om het leven. Saarbrtiken is thans geheel door water omgeven, eyenals Neuwied en andere plaatsen aan de Rijn. Door het water meegevoerde wrakstukken vormen een gevaar voor de voor anker liggende schepen. Het laat zich aanzien, dat de overstromingen, veroorzaakt door het smelten van de sneeuw in het Eiffel-ge bergte, zich nog zullen uitbreiden. Naar de Duitse nieuwsdienst in de Amerikaanse zóne bericht, is ook de Neckar buiten haar oevers getreden. In Heidelberg is de aangerichte schade groof In het Zuiden van Baden heeft het hoog water ernstige ravages aangericht in de steden Wolfach, Offenburg. Jenchen Buchl en Rastatt. In Noord-Duitsland, te Bremen, is een deel van de Wezerdam weggeslagen. De burgemeester van Haarlem ontvangt de zilveren sleutels van Michigan- Holland, aan de Spaarnestad toebedacht voor haar actieve belangstelling bij het eeuwfeest van de oud-Nederlandse stad. Onze Parijse correspondent telefoneerde hedenmorgen: v Nu de regering genoodzaakt, is ge weest de voorstellen van minister Mayer in te trekken en opnieuw in te dienen, aangezien door de talrijke amendementen de wetten haar doel zouden missen, is de /raag van de re geringsmeerderheid opnieuw gesteld. In de commissie van Financiën is met 32 tegen 19 stemmen het nieuwe ont werp, dat eigenlijk het oorspronkelijke is, doch 25 milliard laat vallen, zodat de opbrengst 125 milliard zal worden, aangenomen. Dit beschouwd men als een gunstig teken dat in de buitenge wone parlementszitting van heden de regering wel een meerderheid op de ontwerpen zal verkrijgen. Bij de radicalen, die tot dusverre de regering gesteund hebben, is er echter grote aarzeling waar te nemen en aan gezien de heer Schuman de vertrou wenskwestie zal stellen, is de positie van de regering dus onzeker. Op zich is de vorming van de mario- nettenregering-Markos in het Noorden van Griekenland nauwelijks een nieuw element in de verwarde toestand op de Balkan. In zoverre deze ontwikkeling 'n zuiver binnenlandse aangelegenheid van Griekenland zou blijven, zou zij slechts een faze, en meer niet, in de rampzalige Griekse burgeroorlog zjjn, welke nu reeds meer dan twee jaar dit land, dat eens zo'n heldhaftige tegenstand tegen de Italiaanse invasie bood, verhindert tot rust te komen. Maar achter de communistische rebel len-generaal, die zich nu tevens tot hoofd der „vrije" regering van Griekenland heeft opgeworpen, staan buitenlandse krachten, welke doeleinden van ver strekkend internationaal formaat Nastre ven: de vorming van een Balkanische sovjet-unie, of sovjettische Balkanunie, al naarmate men op de eenield van de Balkan of de sovjectiserim, van dit ge bied sterker nadruk wil legden. In volle werkelijkheid komt de zark op hetzelfde neer; went in elk geval trekt Moskou aan de touwtjes, met de duidelijke be doeling om via de Balkan een uitzicht op de Middellandse Zee te krijgen. Daar om wordt ook tegelijkertijd het Darda- nellenvraagstuk door Moskou weer ster ker geaccentueerd: de traditionele Rus sische politiek, reeds eeuwenoud, wordt met de modernste middelen gevoerd. Vaak wordt de vraag gesteld, waarom de Griekse autoriteiten er nooit in slaag den de in de Noord-Griekse grensgebie den opererende benden meester te wor den. Het is mogelijk, dat men in de aan vang geen al te grote betekenis hechtte aan deze opstand van naar men meende door oorlog en hongersnood tot wanhoop gedreven elementen; men hoopte ze met de normale gendarmerie wel te kunnen bedwingen, en door de aanvoer van meer levensmiddelen tot de orde te kunnen terugroepen. Spoedig bleek, dat men met goed geoefende, van elders voldoende van munitie en voedsel voorziene troe pen te doen had. met een uit de com munistische verzetsbeweging, de Earn voortgekomen uiterst links georiënteerd „bevrijdingsfront". Zodra dit inzicht was doorgedrongen, poogde de Griekse rege ring, welke na de oorlog geen leger had en financieel totaal uitgeput was, in Lon den en Washington de middelen te krij gen om de strijd tegen de benden met kracht te kunnen aanpakken. Het duurde echter veel meer dan een jaar tot het moment, waarop president Truman zijn nieuwe leer proclameerde vóór Washington de enige die ef fectief helpen kon zich resoluut achter de Griekse regering stelde. Waarbij als onverbiddelijke eis werd gesteld: een krachtig, doelbewust beleid van Athene. Want het is helaas ook waar, dat in de Griekse hoofdstad vaak meer werd ge daan aan onderlinge partijruzietjes, o.m. tussen royalisten en republikeinen, dan aan de bestrijding der rebellen. Ook kreeg men niet steeds de indruk, dat er genoeg troepen naar het Noorden "wer den gezonden; klaarblijkelijk is men niet steeds voldoende zeker geweest van het loyale gebied. Eerst de laatste weken blijkt Athene steviger en eensgezinder op te treden, o.m. door de communisti sche partij onwettig te verklaren. Dat Moskou zo lang heeft gewacht met de proclamatie van zijn „vrije" regering, kan enerzijds verklaard worden door het feit, dat hij op Grieks gebied geen en kele flinke plaats bezat, waar hij zijn marionettenbewind kon doen zetelen; anderzijds wijl de kominform nog steeds het bevel tot de opmars niet had gege ven. Dit laatste is nii afgekomen, terwijl generaal Markos tevens een poging doet om een „hoofdstad", i.e. Konitza te ver overen. Tot dusverre is hij daarin niet geslaagd, en de Atheense regering zal er zeker alles op zetten om dit te voorko men. Want de officiële erkenning van de Markos-regering door andere staten, d.w.z. door (le Balkanstaten van het Oostblok en door Moskou, zal wel niet afkomen, vóór Konitza stevig in handen van Markos zal zijn. Het zou toch te dwaas zijn, als de „vrije" regering van Griekenland geen plaats op Grieks grondgebied kon vinden om zich daar te vestigen, en haar zetel op Albanees of Joego-Slavisch territoir zou moeten plaatsen. Dat de benden zelf daar haar stand plaats en toevluchtsoord hebben, betwij felt niemand. Het is dan ook in de volle betekenis van het woord al lang geen Griekse burgeroorlog meer, maar een werkelijke internationale, zij het sterk gelocaliseerde oorlog, gelijk van 1936 tot 1939 in Spanje gevoerd werd. Achter Markos staan de Balkan en Rusland, ach ter Athene de Verenigde Staten. En al zal ook de jongste faze van de Griekse kamp wel weer voor de Verenigde Naties worden gebracht, enig resultaat van vredespogingen in veiligheidsraad of kleine assemblée is niet te verwachten, zolang het Oostblok hardnekkig blijft weigeren zelfs een eenvoudige controle der gebeurtenissen op zijn gebied, waar dit conflict alle nodige voedsel vindt, toe te laten. In Washington, evenals natuurlijk in Moskou, volgt men de ontwikkeling op Griekenlands Noordgrens met intense spanning. Daar wordt op het ogenblik door beiden de vastberadenheid ddb te genpartij gemeten en afgewogen. Moskou volgt de weg van Hitier: stap voor stap vooruit naar de verovering van Europa. Washington kent de les van Muenchen, en heeft reeds geruime tijd geleden ver klaard, geen tweede maal in de val te zullen lopen. Kan Athene Konitza hou den en daar ziet het naar uit dan komt de Markos-regering in de lucht te hangen, wat demoraliserend op de zeker vermoeide rebellen zal werken. Vooral nu weer een harde winter in de bergen voor de deur staat. De kranten van oudejaarsavond hebben alle in den brede door hoge personen of door redactieleden zelf den volke kond gedaan hoe we er nu eigenlijk voorstaan en wat we gewone mensen in 1948 heb ben te verwachten. Samenvattend wat ik in de geleerde en populaire verhandelingen, las zou ik kun nen verklaren: Willen we standhouden, dan is het werken geblazen. Op elk ter rein. Eén merkwaardige beschouwing moet ik hier echter naar vor<;n halen. Zij stond -in „Het Vrije Volk" naar aanleiding van het Kerstcongres van de communistische partij „De Waarheid". Uit de kolom vreugde en oplawaaien citeer ik het volgende: Ziezo, de tijd van de vergeefse vrijages is gelukkijj voorbij. De Com munistische Partij Nederland weet nu zeker, dat de Psirtij van de Arbeid haar vijandin is. We zullen in „De Waarheid" geen vervolgartikelen meer lezen over de beide socialistische zus terpartijen, die eigenlijk samen moes ten gaan. We zullen niet meer nage lopen worden door lieden met uitge stoken han -n, die tegelijkertijd stiekem hun voet uitsteken om ons te laten vallen. We zullen niet meer horen en lezen, dat C.P.N, ert P.v.d.A. in gemeen tebesturen een rocle meerderheid vor men. Het tafellaken is doorgesneden. Op het Kerstcongres heeft de voor zitter van de C.P.N., de heer De Groot, deze mededeling plechtig en officieel gedaan. De Partij van de Arbeid is zó ontaard, dat er gjien grein socialisme meer in te vinden is, zei hij. De lastige vrijage is dus uit. Maar er verandert niets. Een „felle strijd" tegen de Partij van de Arbeid is nu aangekondigd. Propaganda onder de leden over de hoofden der leden'heen. De Nederlandse arbeiders, boeren en middenstanders lopen er niet in. De C.P.N. groeit niet en de directeur van „De Waarheid" moest een nieuwe werf- actie aankondigen, -omdat het aantal abonné's op dit blad zó schrikbarend terugloopt. De rode vrienden hebben het elkaar dus weer eens ferm gezegd. Deze afloop was te voorzien. Het gaat ook in de politiek dezelfde kant uit als met de al of niet-fusie-affaire tussen N.V.V. en E.V.C. Hoe meer de oude S.D.A.P. in politiek en sociaal-economisch opzicht onze rich ting uitkomt, al is het met een bravour van eigen idealen, des te harder blaffen en janken de volgelingen van het Rus sisch marxisme. De P.v.d.A. en het N.V.V. gaan uiterlijk rustig hun gang. „De tactiek der com munisten kan ons niet deren", zeggen zij. Maar laten diezelfde P.v.d.A. en N.V.V. dan ook aflaten om katholieke en christe lijke arbeiders in hun vaarwater te bren gen. Die vrijage is ook tevergeefs. Dat tafellaken is al lang doorgesneden. In K.V.P. en K.A.B. zullen we zelf onze boontjes wel doppen. HENK VAN DER MAZE. Gisteravond circa 8 uur is een Naco- autobus van de diénst Den Helder—Wie ringen op de onbewaakte spoorwegover gang aan de Burgemeester Lovinkstraal te Breezand door een uit Den Helder ko mende trein gegrepen. De gevolgen waren verschrikkelijk. De bus, die aan de ach terzijde door de met volle snelheid rij dende trein werd gegrepen, werd tiental len meters over de spoorbaan meega sleurd en kantelde tenslotte van de spoor dijk. Drie van de zeventien inzittenden kre gen zulke zware verwondingen, dat zij vrijwel direct overleden. De slachtoffers zijn de 50-jarige heer W. H. uit Anna Paulowna, voorzitter van de plaatselijke afd. van de P. v. d. A., de 19-jarige mej M. van O. en de 19-jarige mej. N. v. D beiden uit Breezand. Drie inzittenden werden zwaar gewond, onder wie de conductrice, mej. De J. uit Hippolytus hoef, vijf werden ernstig en vijf licht gewond. Vier hunner werden ter plaatse bediend. Kort na het ongeluk was direct medi sche hulp aanwezig, doch de gewonden hebben ongeveer anderhalf uur moeten wachten vóór de eerste ziekenwagen arriveerde. Oorzaak is onbekend De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De bus was op normale tijd vertrokken en de chauffeur, die enkele snijwonden aan het gelaat kreeg, reed dagelijks dit traject. Honderd meter voor Van officiële zijde te Batavia wordt ge meld, dat de Ned. verliezen op 31 Dec en 1 Jan. bedroegen 3 gesneuvelden en 22 gewonden. Jegens Ned. posten en pa trouilles vonden „de gebruikelijke vijan delijkheden" plaats. Ten Zuid-Oosten van Garoet beschoot een bende onruststokers een Ned. afde ling met pijlen. In Oost-Java werd een aantal kwaadwilligen gedood en een aan tal gearresteerd. In Noord-Sumatra, ten Westen van Kabandjahe, vond een botsing met repu blikeinse strijdgroepen plaats In Zuid Sumatra kwamen bij Martapoera en Ba toeradja schermutselingen voor. de spoorwegovergang had de chauffeur nog een passagier afgezet. Toen de bus de overgang oasseerde, brandden de lichten in de wagen nog. Het is mogelijk dat hij hierdoor een moment verblind is geweest. De machinist van de trein heeft het ongeluk zien aankomen. Enige tiental len meters voor de onbewaakte over gang zag hij de bus de rails oversteken. Hij gaf onmiddellijk signaal, doch het heeft niet meer mogen baten. Onder het snerpend gefluit van de locomotief werd de bus aan de rechter achterzijde gegre pen. De gehele rechterzijde van de bus werd weggeslagen. De passagiers, die aan deze zijde van de bus hebben gezeten, zijn er het slechtst afgekomen. Alle zit plaatsen aan de linkerzijde daarentegen zijn in tact gebleven. De voorkant van de locomotief werd beschadigd, doch de trein kon na een kort oponthoud de reis voortzetten. De maximum verkoopprijs voor citroe nen, welke thans op de ingeleverde bon nen worden verkocht, bedraagt 74 cent per k.g. (18% ct. per 250 gr.) De oude prijs was 84 ct. per kg. Het Tweede-Kamerlid, de heer Goed hart, had aan de minister van over zeese gebiedsdelen a.i. de volgende vra. gen gericht: 1. Heeft de minister kennis genomen van een persgesprek met generaal Spoor, waarin deze op suggestieve wijze blijk geeft van zijn politieke inzichten over het regeringsbeleid, dat naar zijn oordeel ten aanzien van Indonesië ge volgd zou dienen te worden? 2. Is de minister niet van oordeel, dat een in werkelijke dienst zijnde generaal zich dient te beperken tot het ten uitvoer brengen van de hem door zijn superieu ren opgedragen taak en dat hij zich vooi het overige heeft te onthouden van in menging in staatkundige zaken, die niet tot het terrein der militaire competentie behoren? 3. Kan de minister mededelen, welke stappen hij heeft gedaan om de betrok ken generaal duidelijk te maken, dat zijn pogingen tot beinvloeding van de open bare mening niet gewaardeerd worden? De minister heeft daarop o.m. geant woord, dat hij heeft kennis genomen van een persgesprek van de Bataviase corres- Dondent van het dagblad „Trouw" met luitenant-generaal Spoor, zoals dit ln de editie van genoemd blad van 25 Aug. jl. is weergegeven. Blijkens de door de legercommandant op dit persgesprek nader verstrekte toe lichting, heeft hij er slechts op willen wijzen, dat, uitsluitend van een militair standpunt bezien, een niet verdere voort zetting van de politiële actie in zover nadelig zou kunnen werken, dat de dien tengevolge ontstane situatie onbevredi gend zou blijven, zomede een grotere in spanning en meer verliezen zou mede brengen. dan anders wellicht het geval zou hebben kunnen zijn. om blijk te geven van zijn politieke inzichten over het regeringsbeleid. Hij merkt hierbij op, dat, wellicht als ge volg van het in sterk beknopte vorm telegrafisch overbrengen van het inter view, het artikel een aantal zinswen dingen bevat, welke de door hem ge bezigde beantwoordingen niet geheel in het juiste licht hebben gesteld. Naar de mening van de minister geeft ook de weergave door de betrokken cor respondent van het persgesprek geen goede grond om aan te nemen, dat het doel van het persgesprek zou zijn ge weest op suggestieve wijze van zodanige politieke inzichten blijk te geven. Minister Jonkman zal deze aangelegen heid tijdens zijn bezoek aan Indonesië nader met de legercommandant persoon lijk opnemen. Philippe de Gaullezoon van de general, is in het huwelijk getreden met Henriette de Montalembert. Het heeft bepaaldelijk niet in de be doeling van generaal Spoor gelegen. Zoals gemeld, maakt de stijging van de wereldmarktprijs van cacaobonen een Herziening van de prijzen van cacao- en chocoladeproducten noodzakelijk. Omdal m ons land evenwel nog partijen cacao Ponen aanwezig zijn, welke tegen lage Pnjs zijn aangekocht, behoeft door aeze partijen tezamen met de duurdere bonen te verwerken de stijging van ae binnenlandse prijzen niet evenredig te zijn aan die van de wereldmarktprijs Hierdoor wordt de prijsstijging tot hel uiterste beperkt Met ingang van 5 Ja nuari zuil on de prijzen maximaal mogen ledragen r>er 100 gram* cacaopoeder, lo? uitgewogen, 24 cm (18 Centv stukgoed ireoon 1 opgevuld 36 roil «30 „erft ge "lild 31 cent (27 centl; wIeVi-.«d enge vuld 45 cent (33 cent) enz.) 35 cent (32 cent), chocoladekorrels los uitgewogen 28 cent (22 cent). Tussen haakjes de oude prijzen. Voorts zullen bij deze nieuwe prijsregeling voor een be perkt deel van de productie speciale kwa liteitsartikelen met uitzondering van repen en ander stukgoed tegen hogere prijzen mogen worden verkocht en we) chocolade aan stukjes voor ten hoogste 60 cent (oude priis 50 cent) en bnnbon9 enz. voor ten hoogste 63 cent (oude prijs 60 cent) per 100 gram. In dit geval moe ten de artikelen echter verpakt, dan we! uit z.g. toonbankdozen, worden verkochl met vermelding van de prijs en de naam van de fabrikant op de verpakking. De prijsstijging van cacaobonen heeft, zoals men weet. tevens tengevolge, dat er bezuinigd moet worden op het binnen and se verbruik, zodat, zonder wijziging van het versnaperingenrantsoen, in het versnaperingen-assortiment een verschui ving naar de suikerproducten zal optre den. Hp( naoannoederrantsoen zal binnen kort tot ongeveer de helft moeten worden gevuld (bonboiit teruggebracht. Per 31 December zijn vele buitenka mers van de diverse Tribunalen in ons land opgeheven. Eind Augustus waren er nog 110 in werking. Op dit ogenblik is alle arbeid in de hoofdkamers ge concentreerd. De balans opmaxend kwam een der buitenkamers tot de vol gende conclusie: Een kleine 150 zaken wa ren behandeld. Voor deze 150 zaken wa ren ongeveer hetzelfde aantal dossier enveloppen nodig geweest. Deze dossier - enveloppen zijn volledig bedrukt met de naam van ,de Kamer en het adres, zo dat zij nergens anders meer voor te ge bruiken zijn als deze omvang al voor iets anders geschikt is dan om er scheeps tekeningen in te versturen. Op het ogen blik heeft de buitenkamer n< g meer dan 5000, zegge vijf ^duizend, van deze enveloppen liggen. Inkoopsprijs zullen deze ongeveer 10 cent doen. Maar dit is nog lang niet alles. Dossier-mappen zijn in overeenkom stige hoeveelheden verstrekt. Minstens 5000 vel, met adressen bedrukt papier van soorten, waarvan men het oe- staan vergeten is zullen nooit ge bruikt worden en in de papiermolen ver dwijnen. Zo liggen er niet alleen 5000 vel kwarto, maar eveneens 5000 vel halt formaat. Er zijn nog 4500 grote envelop pen en een even groot aantal gewone brief-enveloppen. Bij de aanvang van het Tribunaal wer den er registratie-boeken aangeschaft. Het betrokken tribunaal kreeg er twee Zij zijn van eenzelfde omvang en solidi teit, als de boeken, waarin de ambtenaar van de burgerlijke stand de gegevens op tekent. ieder boek vertegenwoordigt een ka pitaal. De liniëring was geheel aange past a m de behoeften van het tribunaal, maar is voor geen enkel ander doel te gebruiken. Een van deze boeken werd nooit gebruikt. In het andere, dat zexer 500 vel bevat, zijn 30 bladen beschreven. Wanneer de kinderen dus niet weten, hoe zij voor de Jeugd Actie Papier In zameling aan waardeloos oud papier moeten komen, kunnen zij bij de opge heven Tribunalen terecht. Zij kunnen dan ook nog een 5000 oude kaarten mee krijgen, die ongebruikt zullen blijven voor een kaartsysteem. Men vertelde ons, dat de toestand zo was over het gehele land. Maar de vuur pijl komt nog. Dit alles werd aange schaft in een periode, toen men al wist, dat het met de berechting op grote schaal niet zo'n vaart zou lopen. In die tijd kwamen ook de nieuwe schrijfmachines in gebruik: Royals, Re mingtons, Olivetti's, de nieuwste en mooiste merken werden kwistig verstrekt aan tribunalen, P.R.A.'s en politiebu- reaux. Vele zullen nu werkloos komen. Waar zij naar toe zullen gaan, zal wel altijd een raadsel blijven. Misschien zul len ze gebruikt worden, om het „rege ren per circulaire", zoals mr. Oud het noemde, tot een nog groter staat van per fectie ojb te voeren. Wellicht ook zal bet oud papier niet voor J.A.P.I., maar voor kladblokken dienst doen. Er zijn zoveel ontwerpen van verordeningen en aanwij zingen te maken, dat het misschien toch niet zo gek was om maar ineens van alles een half millioen te bestellen. De kolenproductie in de Brite zone van Duitsland bedroeg in 1947 ongeveer 71 millioen ton of 17 millioen meer dan in 1946 aldus meldde Radio-Hamburg. O Uit de vernietigingsmachines van Van Gelder's papierfabriek te Worrner sta len vier arbeiders 2400 bandenbonnen, welke in Purmerend aan de man werden gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1