Slagveld van vernuft en bluf op 't MATJE DIE wereld Zeereis met de Dood r Wederopbouw Nijmegens Universiteit RUIT-NIEUWTJES I I ZATERDAG 3 JANUARI 1948 VOOR DE FILMCAMERA PAGINA 4 NIEUWE FILMWET IN ENGELAND Grote strijd om „Der Grosse Bluff" HERSTEL VAN DE DOM VAN KEULEN STREMMING VEERDIENSTEN Bij Mijnheer .j ALS HET DOEK IS GEVALLEN „GOTT ERHALTE"-MELODIE STICHT VERWARRING HET AMERIKAANSE PLAN TOT STEUNVERLENING door Jerry Froscher 5) 1 (Wordt vervolgd.) 4 Het Nieuwjaar, dat begon te nade ren en dat onwillekeurig tot een te rugblik noopte op het filmjaar, het welk achter ons ligt, en nog minder de op handen zijnde Kerstdagen, leen den zich de vorige week bijzonder tot het houden van beschouwingen over de filmoorlog, welke nog onvermin derd tussen Engeland en Amerika woedt. Nu we echter met frisse moed een nieuw jaar zijn ingegaan. Hikt het ons niet ondienstig dc toestand op het on bloedige filmslagveld, waar vernuft en bluf de voornaamste wapens zijn, te overzien. Ongeveer een week vóór Kerstmis, heeft de Engelse regering een nieuwe filmwet gepubliceerd. De debatten in het lagerhuis over deze nieuwe wet zullen zeer binnenkort beginnen. Het doel van de wet is, het aantal Britse films, dat door de bioscopen in Engeland moet worden vertoond, zodanig te wijzigen, dat daardoor de kwaliteit van de films wordt verhoogd. Doordat ingevolge de nieuwe wet de filmverhuurkantoren niet langer verplicht zullen zijn, Britse films aan te bieden, zullen de minderwaardige „quickies" (inderhaast vervaardigde films), waarmee zij tot nog toe hun quota volmaakten, komen te vervallen. De bioscopen zullen dientengevolge hun quota kunnen aanvullen met de beste Britse films .welke aan de markt ko men. Van Engelse zijde schijnt men intus sen tot de conclusie te zijn gekomen, dat de concurrenten aan de overzijde van de Oceaan lang genoeg in onzeker heid hebben gezeten en dat zij nu wel voldoende murw zijn geworden om tot concessies bereid te zijn. De Engelse mi nister van handel, Harold Wilson, heeft namelijk enkele dagen vóór Kerstmis aangekondigd, dat hij bereid is met Hol lywood te onderhandelen, evenwel met onvoorwaardelijke handhaving van de 75 procent belasting op de Amerikaanse films. Zijnerzijds zou er geen bezwaar tegen bestaan, als meer da.i een kwart van de Amerikaanse winsten op films (4.250.000 p. st.) Engeland verlaat, echter op voor waarde, dat de Britse films in Amerika meer opbrengen. Volgens dit voorstel zullen de Ameri kanen „echt hun best moeten doen", zo als de heer Wilson zich uitdrukte, om Britse films te vertonen. Sinds het einde van de oorlog heeft Engeland een millioen pond sterling aan filmstudio's uitgegeven. Het gevolg daar van is, dat nog dit voorjaar acht nieu we geluidsstudio's aan de thans bestaan de negen (drie te Welwyn, vier te Eltsree en twee te Teddington) zullen worden toegevoegd. Bovendien zijn nog bouwvergunningen voor studio's ver leend tot een bedrag van nogmaals 500.000 pond. De Engelse filmmaatschappijen zul len dan ook spoedig een productie be reiken van 75 films per jaar, een aan tal, dat het door het Amerikaanse ver bod op de uitvoer van films naar En- geland ontstane hiaat, voor 'n goed deel zal opvullen. Toccata en Fuga van Boch, Notenkra ker-suite van Tsjaikowsky, De Tove naarsleerling van Dukas, Lente-offer van Strawinsky, Beethovens Pastorale, Dans der Uren van Ponchielli, Nacht op de kale berg van Moussorgsky en het Ave Maria van Schubert. Op het eerste gezicht lijkt dit een al heel grillig samengesteld en overladen concert-programma (of een muziek-we- tenschappelijke beschouwing van de heer S. Nerp onder „Die rare wereld") In werkelijkheid is het een opsomming van muziekwerken uit de lang verbeide tekenfilm „Fantasia", waarvan Walt Dis ney. de maker, zelf zegt: „Het is het meest opwindende avontuur, dat wij tot dusverre hebben beleefd op onze grote ontdekkingsreis door de gebieden van kleur, geluid en beweging. Eindelijk me nen wij de mogelijkheid te hebben ge vonden om de stroom van nieuwe ideeën waartoe de grote muziek van alle tijden ons inspireert, in onze kunst op te vangen". Walt Disney heeft gepoogd „zichtbare" muziek te creëren ,die Hij op zijn eigen wijze tot een eenheid samenvoegde. Een menigte van naar schatting 4000 Duitsers heeft de dag na Kerstmis voor een Berlijnse bioscoop slag geleverd om kaarten te bemachtigen voor een acht jaar oude Amerikaanse film met Mar- lène Dietrich in de hoofdrol. De wan ordelijkheden vonden plaats in en vóór het Neue Welt Theater te Neukölln in de Amerikaanse zóne, waar de film ..Destry rides again" (in het Duits „Der Grosse Bluff") wordt vertoond. Verscheidene duizenden personen stonden in de rij voor de middagvoor stelling, terwijl er slechts 1500 plaatsen waren. Op een gegeven ogenblik werd de afzetting verbroken en als wilden le verde men slag voor de cassa. Er waren niet minder dan dertig agenten nodig om de orde te herstellen. Een paar win kelruiten. die toch al zo zeldzaam zijn in Berlijn, sneuvelden, maar er werd gelukkig niemand ernstig gewond. De film trekt al zeven weken lang volle zalen. Voor sommige Nederlandse bioscoop-directeuren om van te water tanden! De actie, welke in de Verenigde Sta ten wordt gevoerd om zoveel mogelijk voedsel te sparen voor Europa, is door de beroemdheden in filmland met geest drift ontvangen. „Wij, gelukkige Amerikanen, moeten blij zijn, aldus Joan Crewford, ons steen tje te kunnen bijdragen. Het enige, wat werkelijk van ons wordt verlangd, is, dat we wat meer verbeelding gebruiken bij het bereiden van onze maaltijden en ons daardoor wat beperken". Bette Davis zei: „Juist omdat we in de zo gelukkige positie zijn, ons vrij willig te beperken, moet het voedselbe- sparingsprogramma slagen". En Errol Flynn verklaarde: „De Flynn-huishouding zal niet alleen met president Truman's plan meewerken, maar zal het zelfs met genoegen doen". De restaurants in Hollywood hebben op aandringen van de sterren hun me nu's drastisch beperkt. Hollywood is thans de enige plaats in Amerika, waar het niet mogelijk is een menu van meer dan drie gangen te krijgen. De restau rateur, die het zou wagen er meer te serveren, kan rekenen op een boycot van heel Hollywood. (Al is het niet zo prettig voor de maag", het is toch een heel goede reclame!). De filmstudio's zelf doen ook al mee aan de voedselbesparing. Al die koste lijke maaltijden, welke op de Holly wood-films plegen te worden geserveerd zullen van nu af aan imitatie zijn. Maar het kost Hollywood meer dan de on vervalste waar. Een kip van gips en bordpapier kost vijftien gulden; 'n echt gebraden kippetje slechts een gulden of Het loopt tegen Kerstmis. Honderden en honderden mensen verdringen zich in New-York's grootste warenhuis „Macy" Vooral op de zevende étage heerst een overstelpende drukte, want daar be- vindt zich de speelgoed-afdeling, en welk ouderpaar gaat Kerst-inkopen doen zonder een kijkje te nemen bij 't speel goed? De kinderen kijken er hun ogen uit en de vaders en moeders vergelij ken stikum de inhoud van hun porte- monnaies met de prijskaartjes op al het fraais, dat door hun kroost wordt be geerd. Maar wat de verlangende blikken van de kinderen niet zien en wat ook het berekende oog van de ouders ontgaat, dat zijn de grote Jupiter-lampen en de microfoons, die hoog boven hun hoofden zijn aangebracht. Verborgen opgesteld „schieten" filmcamera's honderden me ters film. Het winks!»" de publiek be merkt van dat alles n Vol blijde ge dachten aan 't komende Kerstfeest zoe ken zij hun cadeaux uit. Om plotseling tot de ontdekking te komen, dat zij in de afdeling zijn ingesloten dikke tou wen versperren de weg. Uit een enorme luidspreker horen zij de zware stem van de filmproducer Wil liam Perlberg, mededelen, dat ze onbe wust hebben meegespeeld in „Het won der van de 34ste straat", de buitenge woon aantrekkelijke film van 't Kerst mannetje, welke momenteel in de Ne derlandse bioscopen draait. Hij dankt hen voor hun ongewilde medewerking en verzoekt hun de afdeling door een speciale uitgang te verlaten. Daar wordt aan ieder van de „filmdebutanten" een honorarium van tien dollars uitbetaald. Zo maakte Hollywood niet alleen een film over het Kerstmannetje, maar speelde het ook zelf voor Santa Claus. Vele bezoekers verlieten Macy's waren huis mèt de cadeaux hunner keuze en., met meer geld op zak dan zij oorspron kelijk bij zich hadden Naar uit Keulen verluidt, zullen de herstelwerkzaamheden aan de bescha digde Keulse dom in de loop van dit jaar voltooid zijn. Men hoopt de kathedraal op 15 Augustus, het feest van Maria Hemelvaart, in gebruik te kunnen ne men en dan tegelijkertijd de 750ste ge denkdag van de eerste steenlegging van het imposante kerkgebouw te kunnen vieren. Niet alleen de veerdiensten over de ri vier de Waal zijn gestremd, doch ook verschillende veren over de Rijn en Lek moesten Vrijdag hun diensten staken voor het verkeer van rij- en voertuigen. Dit zijn o.a. de veerdiensten te Ingen en Opheusden. Het veer te Culemborg vaart voorlopig tot des avonds half zeven. Het veer te Eek en Wiel voorlopig tot des avonds negen uur. Deze twee laatste zijn ook voor rij- en voertuigen tot die tij den geopend. „Zestig gulden of 20 dagen" zei Mijn heer. De clandestiene schapenslachter zuchtte verlucht, maakte een ietwat ver strooid gebaar met een kromme wijsvin ger naar zijn niet-intelligent uitziend voorhoofd en schuifelde de deur uit. Pff, daar had-ie weer gezwijnd. Kenne lijk ook de opinie van twee met scha penwollen kledingstukken behangen man nen, die haastig van de publieke tribune verdwenen, ietwat rustiger gevolgd door een heer (althans naar mijn maatstaf van „heren" gerekend). Buiten in de vriendelijke zonneschijn was het weerzien allerhartelijkst. De schaapachtig aandoende heren hanteer den Kees' arm als een oude. onver woestbare pompzwengel en verbrijzelden hem ten naastebij beide sleutelbeende ren door hun hartelijke schoudermep- pen. „Zo, ik kneep 'm as 'n dief" ze' Bas, „ik dach, die loent me erbij, maar hij was krent zo". De heer zei slechts: „Bofferd" met een tikje vreemde spijtig heid in zijn stem. „Kom" rumoerde Bas, het Ietwat grog gy uitziende slachtertje onstuimig mee sleurend „we gaan 'n borrel pikken op de goeie afloop". Het kwartet, met mij als aanhangwagen, schoof het kroegje binryn. „Mina" brulde Bas „vier borrels". Mina taxeerde haar klanten en zei: „Niks geen jenever vandaag, alles op". „Nou, dan maar vier pils" bromde Bas mis troostig. „Valt het je nog mee" informeerde de heer. „Nou, meemeeja, toch nog wel". „Wat mee, je ben stom geweest; je had makkelijk minder kenne krijgen, ik kneep 'm een ogenblik" rumoerde Bas gelijk een machtige slok nemend van het gersL nnat. Kees nipte als een schuw vogeltje van zijn pilsje en zei benijdend: „Nou ja, ik ben er nog niet zo dikwijls geweest als jij. Het was mijn eerste keer pas", dit laatste ietwat verontschul digend. Bas glunderde. „Tja, dit was de 16e keer. Ik heb er al wat weekjes opzit ten. Aardige lui. Een van de bewakers zee laatst nog: „Bas" zee-die „je hoort hier niet thuis, want het helpt toch niks" Aardige kerel was dat. Hij zette me bfj een vent in een cel. Weet je, wat die gedaan had? Kippen gejat. Ik zee tegen 'm „Kaffer, hoe ken je nou voor kippen in de nor komme. Waar hebbie ze ge pikt"? En weten jullie waar? Bij mij thuis, terwijl ik op 't bero zat! Nou, ir. gaf 'm er een, dat ie dwars door de cel vloog en toen kwam die bewakei Nee, hij wist 't niet van de kippen, hij deed 't niet expres!" Ze namen nog een pilsje en nog één. „Kom" zei Bas „we gaan een eindje ver derop een borrel halen. Ga je mee?", dit tegen de heer „Nee, joh, ik moet nog naar het bureau ook. Hou je koest en drinx je niet „sop", anders grijp ik jullie morgen weer" en de rechercheur, want dat was de heer, ging weg. „Toffe bink", zei Bas peinzend, „as-tie de kans krijgt, ben je d'rbij, maar hij is sportief". „Hé", dit tegen Kees, „wat sta je te suffen?" „Ja joh, die zestig piek'. „Oh, dat komt dik voor elkaar. Ik heb nog één schaap staan. Die maak ik morgen effe van kant en dan heb je tachtig piek. We kenne dus voor 20 drinken. Ga je mee?" En daar trokken ze af, drie muske tiers van de zwarte slacht. Onverbeter lijk en brutaal. Tot ziens! JUREMEO. Ken oud dametje stapte dezer dagen de Kas-afdeling van het New-Yorkse bijkantoor der National City Bank bin nen. Verlegen vroeg ze, of ze misschien een bankrekening zou kunnen openen. De kassier antwoordde, dat dat wel zou gaan, als ze een bepaald minimum bedrag stortte. Uit zakken, beursjes en zelfs uit de voering van haar mantel goochelde het oude dametje een stroom van bankbil jetten te voorschijn. Is elf millioen dol lars (27.500.000 gulden) voldoende?" vroeg ze. De directie van de bank hield een spoedvergadering om te beslissen, of ze een dergelijke hoge rekening zou aan vaarden en verbood haar employé's ten strengste de naam van de nieuwe cliënte bekend te maken. Men meende met schrik en ergernis „Deutschland ueber Alles" te horen uit de luidsprekers van hen, die Vrijdagmid dag na twee uur naar de Belgische om roep luisterden! Deze muziek, die tijdens een marsen-programma gespeeld werd. werd echter even onverwacht afgebro ken als ze begon. Daarna volgde weer „onverdachte" muziek. Wat was er gebeurd? Bij navraag door het A. N. P. te Brussel bleek, dat een ijverig technicus van de omroep, toen de platen van het marsprogramma op wa ren. doch de tijd nog niet om was, een plaat greep op welker etiket „Hymne van Joseph Haydn" stond vermeld. De me lodie van het Oostenrijkse „Gott erhalte" de hymne van Haydn, werd indertijd ook gekozen tot melodie voor het Deutsch- landlied. Deze omstandigheid nu was oorzaak van veel schrik en ergernis, daar men meende dit laatste, zo vaak met tegen zin onder de Duitse bezetting gehoorde lied weer te horen. Het Amerikaanse comité tot steunver lening aan de universiteit van Nijmegen, dat twee millioen pond sterling bijeen hoopt te brengen, om een derde van de kosten voor de wederopbouw van de universiteit te kunnen betalen, heeft thans een geïllustreerde prospectus uitgegeven. Hierin wordt het plan opgedragen aan de nagedachtenis van 800 soldaten van de 82ste luchtlandingsdivisie, die in Septem ber 1944 bij Nijmegen gesneuveld zijn, meldt A.P. De plannen der architecten omvatten een slaapzaal voor 240 studenten, een groot administratiegebouw, een biblio. theek met 500.000 boeken en een gebouw voor de afdeling psychologie. Binnen de universiteitsgebouwen zullen twee beboste binnenplaatsen komen te liggen naar het principe van het Ameri kaanse „Campus"-plan. Hugh Gibson, voorzitter van het comité en de voormalige Amerikaanse ambassa deur in België, brengt het project met het plan-Marshall in verband en zegt: Deze economische hulp is van fundamenteel belang, maar het probleem is niet alleen een economische kwestie en kan niet door het plan-Marshall opgelost worden. Bij deze kwestie gaat het om fundamentele veranderingen in de geestelijke toestand van Europa. Blijkens het prospectus stelt het comité zich ten eerste de oprichting van een ge denkteken voor de 800 soldaten van de 82ste divisie, ten tweede de wederopbouw van de universiteit ten doel. De grote materiële schade, welke de universiteit door de vernielzucht van de Duitsers leed, wordt in het prospectus beschreven. „Er was weinig over toen de rook van de Duitse vernietigingsbommen en benzinebranden was opgetrokken", aldus het prospectus. Vervolgens wordt de bevolking van Nijmegen geprezen met de woorden: „Maar nadat men zich van de enorme schade had overtuigd, keerden de studenten en de faculteit de ruïnes de rug toe en openden hun universiteit opnieuw. Sedertdien wordt in particuliere huizen en andere provisorische lokalen college gegeven". In een speciale boodschap spreekt rector P. Mommersteeg, gevolmachtigde van de universiteit, de dank van de instelling voor de Amerikaanse hulp in het herstel project uit. „Het bewijst, dat u de idealen. waarvoor de 82ste luchtlandingsdivisie gevochten heeft, en waarvoor velen vau onze kameraden gestorven zijn, niet uit het °og hebt verloren" schrijft hij. Generaal-majoor James M. Gavin, de bevelvoerende generaal van de 82ste luchtlandingsdivisie, onder wiens auspi ciën de campagne tot inzameling van gelden voor een herdenkingsmonument voor de gevallen Amerikanen gevoerd wordt, schrijft: „De 82ste luchtlandings divisie heeft de wederopbouw van Nijme gen als haar uiteindelijke doel gesteld. Tegenover degenen van ons, die daar ge streden hebben, opdat de horden van het nazisme en het paganisme van de heilige Nederlandse bodem zouden worden ver. dreven,, is het gepast dat het moment voor onze geëerde doden verkondigt op welke plaats de idealen van christelijkheid en verdraagzaamheid voor komende genera ties verdedigd werd". Lid zijn Herbert Hoover, de ex-presi- dent van de Ver. Staten, James A. Far ley, ex-directeur der posterijen, mevrouw Theodore Roosevelt jr., mevrouw Claire Booth Luce, dr. H. E. Dodds en Philip Murray, voorzitter van de C.I.O. Bij K. B. is aan dr. A. Loudon, in ver band met zijn benoeming tot lid van de Raad van State, ing. 1 December j.i. eervol ontslag uit de buitenlandse dienst verleend. In de haven van Skutskar, ten N. van Stockholm, is Woensdag de Ned. ma troos P. v. d. Bos bij het laden van het m.s. Joost uit Zaamdam door een laad- kraan getroffen en gedood, meldt U.P. O Ter voorziening in de behoefte aan pasmunt zullen in Ned.-Indië tijdelijk muntbiljetten van 10 en 15 cent in omloop worden gebracht. De Constellation, die heden naar Ne derland zou vertrekken, moest te Ba tavia blijven wegens een ontploffing, welke gisteren tijdens het proefdraaien in de verwarmingsinstallatie plaats had. In de serie frankeerzegels van het nieuwe type (Hartz) is nu verschenen het zegel van 0.22M. De ex-kapitein van politie te Zutphen A Annink, die er o.m. van beschul dig werd de oud-burgemeester mr. J. Dijkmeester aan de S.D. te hebben uitgeleverd, is veroordeeld tot 2 jaar en 5 maanden met aftrek van 25 Juli 1945 af, zodat hij onmiddellijk in vrij heid gestéld werd. <0> Toen enige dagen voor de bevrijding van Hengelo (O.) de Duitse spoor wegbeambten daar de vlucht moesten nemen, schoot een van hen de 24-ja- rige Bos dood, op het moment dat deze op het dak een schoorsteen schoonmaakte. Thans is de dader op gespoord en uitgeleverd. O Met ingang van 1 Januari 1948 zijn verschillende zuiveringsraden opge heven en enkele andere ingesteld. O Bij een vechtpartij te Retranchement kreeg een 45-jarige arbeider 'n klap, waardoor hij kwam te vallen en zo met zijn hoofd tegen een steen te recht kwam, dat hij aan de gevolgen is overleden. O Zware aardbevingen en typhonen hebben op het schiereiland Bicol, ten Z. van Luzon, hele steden en dorpen weggevaagd. De Franse nationale vergadering heelt met 416 tegen 183 stemmen de wet let het verlenen van militaire credieten voor het eerste kwartaal van 1948 aanvaard. IN TE LEVEREN BONNEN DOOR DETAILLISTEN voor de week van 4 t.m. 10 Jan. '48 Brood: 079 alg. (20 rts., 579 alg., 074 res. (8 rts.), 078 res., 574 res. (4 rts.), 1023 brood (8 rts.), Rts.b. G21 (4 rts.) en nw. bonnen. Coupure X 171 laatste gelegen heid tot inlevering X 192. Te verstrek ken no. coup. D069, D070, D071. Boter: margarine/vet naar keuze: 068 boter (!4 rts.), 568 boter (1 rts.), 1028 boter (1 rts.), rts.b. G 31 (Ms rts.). Te verstrekken no. coup. C564, 565, C566. Uitsluitend margarine/vet: 069 boter (V4 rts.), 081 alg. (1 rts.), 569 boter rts.) 1022 margarine (1 rts.), Rts.b. G 32 Vi rts.) Te verstrekken no. coup. C565, C566. Kaas: 083 alg, (1 rts.), 075 res. (2 rts), 575 res. (1 rts.), 1024 kaas (2 rts.), rts.b. G36 (1 rt.), Restant 058 alg., 545 res. (1 rts.), 1014 kaas (2 rts.). Te verstrekken no. coup. C 563. Afloss.week 713/12 '47 Tabak (gross.): Coupures C 545, 546, X183, laatste gelegenheid tot inlevering X 204. Afloss.week 713 Dec. '47. Te verstrekken no. coup. G 139. Vlees: 066 vlees (1 rts.), 067 vlees (3 rts.), 566 vlees (1 rts.), 567 vlees (1 rts), 1021 vlees (3 rts.), 1026 vlees (2 rts.), 060 alg. (M rts.) 581 alg. rts.), Rts.b. G 51 (1 rts.) Coup X. 182. Laatste gelegenheid tot inlevering X203, C549, C550, C562. Vleeswaren: Detaillisten, instellingen, slagers: 066 vlees (1 rts.), 067 vlees (3 rts.), 566 vlees, 567 vlees (1 rts.), 1021 vlees (3 rts.), 1026 vlees <2 rts.), 060 alg., 531 alg. rts.), Rts.b. G 51 (1 rts.). Res tant 036 vlees (1 rts.), 037 vlees (4 rts), 536 vlees, 537 vlees (1 rts.), 1011 vlees (3 lts.), 1016 vlees (2 rts.). Te verstrekken no. coup. C 549, C 550, C 562. Afloss. week 7—13 Dec. '47 en 23—29 Nov. '47. Textiel: Detaillisten: Toewijzingen Dis- tex MD85, 101 t/m 140 VA, VB, VC, VD, VE 605 (1 rts.) en B, C, D, E, F (5 pnt.), 101 t/m 200 VF 605 (1 pnt.), A, B, C, D, E, F VA 705 1 en 5 pnt., C 82 en D 81 1 en 10 pnt. Confectiebedr./Confectionneurs: Mach tigingen Confectie Handelscoupures. Voor hen waarvoor deze week is aan gewezen. Brandstoffen, industriekolen: Coup. B, C, D, E verbruikers. Geen vervangings toewijzingen. Brandstoffen: TA 707, 74, 76, 77 BV (3 rts.), TB 707, 74, 76 BV (3 rts.), WA 707 1 t/m 12e per. (1 rts.), WB 707 1 t/m 12e per. (5 rts.). Rantsoenbonnen 1 eenheid 1947/1948 (1 rts.). Ons Romanbijvoegsel )OQOOOOOQOOGOOO©OQOQOOQOOOQOOOO0OOOOOOOOOGGOQOOOOOCOOOOOOOOOOOOOQGOGOOOGOOOOGOOOOGOOOO3G0OGOOOOOOeOOOOOOQOG Inhoud van het voorafgaande: Vier employé's van de- schatrijke uit. gever mr. Sidney Hart zijn ontvoerd en bevinden zich aan boord van een jacht, dat zee gekozen heeft. Het zijn Chapin, Hampton, Ryder en miss Devin. Chapin ontdekt, dat mr. Hart zelf ook aan boord is, doch de man blijkt vergiftigd te zijn en sterft. Ver der zijn aan boord mrs. HartGlass, schoondochter van mr. Hart en haar advocaat, mr. Dupont. De kapitein en matrozen van het jacht kennen geen Engels, doch spreken een vreemde negertaal, die alleen mr. Dupont ver staan kan Later komen de N matrozen melden, dat ook de kapitein onder vreemde omstandigheden overleden is. Ook Archie Montgomery, een zoon van mrs. Hart uit haar tweede hu welijk, blijkt aan boord te zijn. Hij heeft de schrikwekkende ontdekking gedaan, dat de lijken van mr. Hart en de kapitein spoorloos verdwenen zijn en oppert het voorstel, het hele jacht nauwkeurig te onderzoeken. Dat lijkt me een goed idee, vond Dupont: Maar ik acht 't het beste, dat we allereerst die twee kerels in hun hut opsluiten. Anders ben i-k bang, dat we voor nieuwe verrassingen zullen komen te staan. Ik sta er op, dat we eerst de hut van de kapitein eens gaan bezichtigen, mr. Dupont, eiste Hampton op haast in sinuerende toon. Je zult gelegenheid krijgen de ge vangenis te bezichtigen, beet Dupont hem woedend toe: Dat zal heus niet lang meer duren, dat beloof ik je Met een onverhoeds gebaar pakte hij t^imoton beet en deze geheel over- noeld kon zich niet meer vrijvech- n uit de greep, die sterker was dan hij moed had. - Mr. Montgomery, neemt u nu r apin voor uw rekening, zei Dupont: T^m zijn deze beide heren tenminste var. bet toneel verdwenen en kunnen wij ons weer een beetje veiliger voelen. Chapin deed een wanhopige poging om zijn vrijheid te behouden. Hij sprong op Durcnt toe, mei de bedoeling Hampton te bevrijden, zodat hij in geen geval de steun van zijn lotgenoot zou ontberen. Maar Archie was Chapin voor en over meesterde hem met zijn brute kracht. Ryder en miss Devin waren niet bereid, hun collega's zonder meer te laten arres teren. De jockey bewerkte Archie met rake stompen en Grace Devin, furieus als een woedende kat. krabde Dupont het gezicht en de vuisten open. Jij lelijke kat!, riep mrs. Hart, on danks haar tranen uit. De snelle gebeur tenissen hadden haar even geheel en al beheerst, maar nu was zij de situatie weer meester. Ze greep Grace beet en schudde haar flink door elkaar. Grace probeerde, zich met haar scherpe nagels te verde digen, maar de oudere dame kreeg haar polsen te pakken en omklemde die met een kracht, die men nauwelijks van haar zou verwachten! Gewaarschuwd door het lawaai van de schermutseling op het dek, kwam een der zwarte matrozen nieuwsgierig kijken wat er aan de hand was .Dupont schreeuwde hem in de onverstaanbare negertaal een opdracht toe, die de man verder door gaf. Bijna ogenblikkelijk verschenen er twee andere matrozen en gedrieën wierpen ze zich op de vech tenden. Het duurde maar enkele ogen blikken, voor zowel Ryder als Hampton en Chapin in de klemmen van hun ijze ren handgreep gevangen waren en de strijd moesten opgeven. Grace Devin ging echter voort, met mrs. Hart te vechten. Geen van beiden wilde van wijken weten. Maar nu schoten Dupont en Archie te hulp en was de strijd voor Grace verloren. Drie minuten later wer den ze veilig opgesloten in afzonderlijke hutten. Zodra Chapin weer wat tot zich zelf gekomen was na de opwindende vecht partij, bemerkte hij tot zijn grote ver bazing, dat hij niet in zijn eigen hut was terecht gekomen. Hij kon zijn gedachten echter nog niet op deze ontdekking con centreren, want de hoofdpijn van van morgen verdofte zijn denken wederom en bovendien stond Dupont vlak voor zijn deur in het onverstaanbare neger taaltje bevelen uit te schreeuwen. Ge- lukkkig verwijderden de matrozen zich blijkbaar en was het nu stil. Chapin voelde zich allesbehalve be haaglijk. De gebeurtenissen volgden el kaar zó snel op en waren zó verrassend, dat het hem moeilijk was, zich een juisl beeld van zijn huidige positie te vor men. Hij gaf het dan ook op, zijn ge dachten langer te pijnigen, maar keek nieuwsgierig de hut rond. Over een stoel zag hij een overhemd hangen en elders bemerkte hij andere mannenkleding. Uiteraard nam Chap n aan, dat men hem per ongeluk in de hut van Ryder of Hampton had gesloten. Maar toen hij de kleren eens nader be keek, zag hij, dat ze moesten toebehoren aan iemand van veel groter gestalte dan zijn beide landgenoten. Hij bevond zich dus in de hut van Dupont óf van Archie Montgomery. Chapin realiseerde zich dat met zekere schrik, want hij was bang. dat hieruit nieuwe verwikkelingen en beschuldigingen konden voortkomen. Hij besloot echter, zijn speurtocht voort te zetten, maar verder was er niet veel te ontdekken: toiletbenodigdheden, twee paar schoenen en nachtkleding. Zou er in de laden misschien iets te vin den zijn, dat hem wat wijzer kon ma ken? Zonder zich te bedenken, trok hij een der laden open. Er lagen wat papieren in en Chapin snuffelde die een voor een na, maar het waren alle onbelangrijke aantekeningen. Tenslotte bemerkte hij een envelop, die het adres: Archie Mont gomery, 12 Vinelandstreet, Brooklyn, New York droeg. Chapin keek wat er in zat: een volgeschreven velletje papier. Wat zou hij doen: de brief weer neerleg gen en zich niet aan indiscretie schuldig maken? Ofeens kijken of hij er iets meer over Archie uit te weten kon ko men? Hij besloot het laatste te doen en haalde het volgeschreven velletje te voorschijn. Door een dame geschreven, dat was op 't eerste gezicht al te zien. Wie zou de afzendster zijn? Archie be keek de ondertekening: Grace. Meer stond er niet, maar dit weinige was voldoende om Chapin nog nieuws gieriger te maken dan hij al was. Het zou immers goed zijn, iets meer over Archie te weten te komen, want diens duistere rol in deze geschiedenis had Chapin aanleiding gegeven tot vele vra gen. Hij las het briefje. Lieveling. We zullen heus tot drastische maat regelen moeten overgaan, vrees ik. Je grootvader blijft zich verzetten tegen onze verloving. Gisteren begon hij er op kantoor weer over en dreigde, dat hij alles, wat in zijn macht lag, zou doen, om een huwelijk te verhinde ren. Hij zei werkelijk afschuwelijke dingen over je. Ik was zó boos, dat ik hem wel had kunnenMaar je weet, ik kan me heel goed beheersen en zelfs komedie spelen als dat nodig is. Maar we moeten nu een definitieve oplossing zien te vinden en zo gauw mogelijk. Chapin las niet verder, maar draaide het briefje weer om, teneinde nogmaals de handtekening te betuderen. Grace, ja, het stond er duidelijk. Helaas geen achternaam. Zou de afzendster misschien Grace Devin zijn? Chapin raadpleegde zijn geheugen. Miss Devin had hem verteld, dat ze gis terenavond op een taxi stond te wach ten en toen gewelddadig werd ontvoerd. Van wat er tussen dat moment en het ogenblik, waarop ze weer tot bewustzijn kwam aan boord van het haar onbeken- Chapin maakte zich zo kwaad, dat, hij Archie een kaakslag gaf. zodat die met stoel en al dreigde om te vallen. de jacht, gebeurd was, zei ze niets af te weten. Chapin herinnerde zich, dat miss Devin heel erg nerveus en opgewonden was geveest, toen hij haar vanmorgen voor het eerst gezien had. Komedie? Dat was nauwelijks aan te nemen want zij had immers haar ervaring spontaan verteld, nog voor Hampton of hijzelf ook maar iets van hun ontvoering had den gezegd. De techniek van de ontvoe ring van miss Devin kwam vrijwel ge heel overeen met die van de drie man nelijke personen van het ontvoerde kwartet. Dat pleitte dus voor de juist heid van haar verhaal. Maar hoe dieper Chapin nadacht, hoe meer hij begon te twijfelen, miss Devin kon toch inderdaad wel een komediante zijn. Als zij werkelijk in de zaak betrok ken was. wist ze uiteraard nauwkeurig alle details van de ontvoeringen van Ryder, Hampton en Chapin en kon ze dus gemakkelijk een soortgelijk verhaal ophangen, dat juist door de eenstemmig heid aanvaardbaar leek. Chapin's handen beefden, toen hij aan deze mogelijkheid dacht. Dan zou dus die onschuldig uitziende Grace degene zijn, die Archie opzette tot „drastische maatregelen". En als men een stapje verder ging, kon men concluderen, dat tot deze maatregelen óók (misschien bovenal?) de moordaanslag op mr. Hart behoorde. Er bestond natuurlijk kans, dat er nog een tweede Grace in het spel was, want deze naam kwam tamelijk veel voor. Maar het was toch wel uiterst merk waardig, dat er t o e v a 1 li g een Grace aan boord zou zijn, die niets met de zaak had uit te staan. Er klonken voetstappen op het dek. Met een haastig gebaar vouwde Chapin de brief weer ineen en stak 'm daarna in zijn zak. Hij ging Weer op de rand van het bed zitten en hield zich, of hij zich niet goed voelde. De stappen gingen eclhter de deur voorbij. Chapin luisterde, of ze niet te rugkeerden en zodra hij er zeker van was, dat dat niet het geval was, ging hij terug naar het bureau en trok de bo venste lade open. Er lagen veel papieren in deze lade. Ze waren opgevouwen en samengebonden met een elastieken bandje. Er naast lag een leren mapje, waarin wat krantenknipsels zaten. Zonder enige aarzeling ontdeed Cha pin het pakje van het elastiek en be keek de papieren, die er op het eerste gezicht uit zagen als officiële docu menten. Wederom werd hij gestoord door voet stappen op het dek. ,Hij kreeg nog juist tijd, de papieren in zijn zak te laten glijden, de lade dicht te doen en weer op het bed plaats te nemen. Daarna hoorde hij, dat de sleutel van de deur werd omgedraaid. VI De deur zwaaide open en Archie Montgomery stond op de drempel. Hij uitte een verwensing en riep boos: Wat doet U hier in mijn hut? Chapin antwoordde: Ik werd hier met geweld binnengebracht en de deur werd achter mij gesloten. Wat kon ik doen? En bovendien zit ik hier even veilig gevangen als in iedere andere hut Hum! Dat heeft die stomme Dupont natuurlijk gedaan. Herinnert U zich nog. welk nummer de deur van Uw hut droeg? Chapin antwoordde niet, doch stelde zelf een vraag. Luister eens, Montgomery, wat denk je eigenlijk te winnen met ons zo ruw en onbeschoft te behandelen en ons gevangen te zetten? Vind je het soms erg aannemelijk dat Hampton of ik mr. Hart zou vermoorden, de man, En welk motief zou je ons willen aan wrijven voor de moord op de kapitein, iemand, die we nooit van ons leven ge zien hebben? Archie bleek door deze vragen een ogenblik in de war te zijn gebracht. Maar met een bruusk gebaar zwaaide hij met de hand en zei: Dat weet ik allemaal niet. Ik weet immer niet eens, of U werkelijk bij mr. Hart in dienst geweest is! U kunt mij dat allemaal wel vertellen, maar hoe zou U het kunnen bewijzen? Ik meen me te herinneren, de naam Taylor Chapin wel eens te hebben gehoord, maar wie verzekert me, dat inderdaad mr. Chapin is? U kunt deze naam zolang hebben aange nomen om er Uw duistere praktijken mede te verbergen. En dan dat verhaal van die ontvoering, dat klinkt me wer kelijk een beetje al te kinderachtig. Gelooft U nu echt, dat iemand met een gezond stel hersens het zal geloven? Neen, ik ben er zeker van, dat U alle vier dit verhaal verzonnen heeft om aan boord te komen. Een samenspanning, dat is het natuurlijk. En al zie ik het doel ervan nog niet duidelijk voor ogen, de resultaten hebben we al ondervon den. Woest hijgde Archie naar adem, na zonder enige pauze deze beschuldigingen te hebben uitgebracht. Toen hij zag, dat Chapin zich verweren wilde, ging haastig verder: Zoals ik al zei, het doel is me nog niet geheel duidelijk, maar dat er een doel is, staat natuurlijk als een paal boven water. Maar waarom zouden we dan met vieren aan boord gekomen zijn? Het zou toch veel gemakkelijker en veel minder gevaarlijk zijn geweest, als één man zich aan boord smokkelde en Archie had echter zijn antwoord op deze verdediging van Chapin al klaar: Natuurlijk begrepen jullie heel goed, dat, als er na de moord op mr. Hart maar één vreemde aan boord bleek te zijn, met diens aanwezigheid alleen al de dader was aangewezen. Om het de politie moeilijker te maken, besloten jullie met vieren aan boord te sluipen. Jullie hoopten met alle vier hetzelfde onzinnige verhaal van een mysterieuze ontvoering op te dissen, geloofd te wor den, maar zó gek zijn we nog niet, dat beloof ik U! En wat de moord op de kapitein betreft: ik vermoed, dat die iets van jullie ontdekt heeft en daarom uit de weg geruimd moest worden. Chapin maakte zich zo kwaad, dat hij Archie een kaakslag gaf, zodat die met stoel en al dreigde om te vallen. Ploert! brieste Chapin: Hoe kan de kapitein ons afgeluisterd hebben, ter wijl hij niet eens Engels verstond? We hebben alle vier getracht, hem in het Engels iets aan het verstand te brengen, maar hij antwoordde ons in dat onver staanbare negertaaltje. Het was, alsof de kaakslag en de op winding van Chapin Archie buitengewoon welkom waren. Hij verweerde zich niet, nam weer gewoon plaats op de stoel en antwoordde: Dat wil niets zeggen. De kapitein was een Maori en die zijn ze moeilijk aan het spreken krijgt. Wat is dan eenvoudiger om te doen, alsof je de vragensteller niet verstaat? Boven dien heb ik niet beweerd, dat hij iets afgeluisterd" heeft. Het kan best zijn, dat hij met eigen ogen iets gezien heeft. Chapin dacht na over de vele angels, die de zaak bleek te hebben. Archie had blijkbaar op alles, wat ten gunste van de onschuld van de vier ontvoerden zou kunnen pleiten een weerleging. De zaak zag er niet best uit. Zijn de lijken intussen teruggevon den?, vroeg hij tenslotte. —Neen, antwoordde Archie: Maar kom mee. Je moet mijn hut verlaten. Ik heb geen zin de hele dag hier met je opge scheept te zitten. Hij stond op, liep naar de deur en drukte op een knopje. Chapin zei: Je bent dus van me ning. dat Hampton en ik gemene zaak hebben gemaakt. Maar Ryder dan en Grace. Hij gebruikte expres heel vertrou welijk de naam van miss Devin, teneinde te bespeuren, welke reactie dit bij Archie teweeg zou brengen Archie trok de wenkbrauwen op en toonde zich gehinderd. Onwillig ant woordde hij: Ik had het zojuist over jullie alle vier. Het kóm best zijn, dat Ryder enmiss Devin inderdaad buiten jullie complot staan, maar dat zijn allemael details die me nog niet duidelijk zijn en die ik nog nader moet onderzoeken. Eigenlijk gaat het je alle maal niets aan en ik heb geen «in, lan ger met je te praten. Er werd op de deur geklopt en een van de zwarten kwam op een wenk van Archie de kamer binnen. Archie pre velde in de negertaal enige opdrachten en maakte met de handen een paar bewegingen. Het was Chapin duidelijk, dat Archie niet even vertrouwd met de zwarten omging als mr. Dupont, de advocaat van zijn moeder. De zwarte toonde zich een beetje onzeker en hiervan maakte Chapin ge bruik door te zeggen: Hoor eens hier, Montgomery, ik kan me best begrij pen, dat je mü uit deze hut kwijt wilt. Maar denk er aan ik laat me er door die matroos niet uit zetten. Vóór hij mij te pakken heeft, zal ik je een kaakslag geven, die nog een beetje harder aan komt dan die van zojuist. Ik ben bereid vrijwillig naar mijn hut terug te gaan. Ik weet waar ik hut F vinden moet. Daarna kun je persoonlijk de deur ach ter mij afsluiten. Maar me als een ge vangene te laten wegleiden daar pas ik voor. Archie gaf de matroos met een wenk te kennen, dat hij verdwijnen moest. Daarna stak hij een sigaret op en dacht even na. Goed, zei hij tenslotte. Chapin keerde zich om en verliet de kamer. Eerst dacht hü er nog even aan, te ontvluchten, maar toen hij op dek kwam en voor zover het oog reikte da zee zag, gaf hij dit plan als nutteloos en onmogelijk op. Bovendien wilde hij niets liever, dan zo spoedig mogelijk alleen zijn, opdat hij Archie's papieren die hij nog in z'n zak had zitten, eens rustig zou kunnen bestuderen. Misschien zou hij daaruit iets meer te weten kun nen komen of er zelfs aanwijzingen in kunnen vinden Hut F lag vlak naast die van Archie en dat verklaarde dan ook de fout van Dupont, die Chapin per ongeluk in de verkeerde hut had laten sluiten. Chapin ging rustig naar binnen, waarna Archie de deur zorgvuldig afsloot. Nauwelijks had Chapin aan de voet stappen gehoord, dat Archie verdwenen was, of hij haalde de in het bureau van Archie gevonden papieren te voorschijn. Er was een groot document bij. Chapin ontvouwde het en zag met één blik, dat het een copie was van het testament van de vermoorde uitgever, mr. Sidney Hart. Snel keek Chapin het document door. Hij las dat mr. Dupont als een der executeurs was aangewezen. Er werd gesproken over een bedrag, van vijf millioen dollars, dat in vijf ge lijke parten gedeeld moest worden, dié werden geschonken aan „miin beminde schoondochter mrs. Hart-Glass. aan mijn trouwe medewerkers Richard Hampton, Grace Devin en Taylor Cha pin en aan Philip Ryder, de beste jockey van heel Amerika". Met een schok ging Chapin rechtop zitten, toen hij deze beschikkingen ge lezen had. Hij floot daarna zacht tussen zijn tanden door. Het was hem een vol slagen verrassing, dat zijn oude vriend en patroon hem zulk een formidabel bedrag had toegedacht. Maar wat vreemd was het, dat juist alle personen, die, de hoofdsom kregen toegewezen aan boord van dit vervloekte jacht wa ren, één als eigenaresse, de anderen als ontvoerden misschien op miss Devin na.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4