Minister Beel vol goede hoop Zeer belangrijke beslissingen te Batavia S.O.S.-SEINEN IN DE NACHT Hoos water brengt steeds meer ongemak Binnenzeeën langs de IJssel In de voorlinie van de veesmokkel Zilververplichtingen aan de V.S. I- 1 Beslissende uren in Frankrijk DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Interim-regering op de helling Grijpt Djokja de kans Amerikaans schip aan ramp ontkomen Dijkwacht langs de Maal doorlaatpost in west brabant registreerde koeien-geesten Nieuw dreiging voor Europa Michael uaar Zwitserland ONDER LO U NDER DE_ P E V uurtjesstokers Sanering of nieuwe crisis? Handel met Engeland 70ste JAARGANG MAANDAG 5 JANUARI 1948 No. 20508 NAAR DE INDONESISCHE FEDERATIE REPUBLIEK MIST PRESTIGE .,Kan niet langer dan 6 maanden standhouden", citeert „Times De Waal NOG ZONNESCHIJN veroorzaken beroerde schade LONDENSE AANMUNTINGEN OVERBODIG VOOR „HEM" EN „HAAR" HEEFT CHURCHILL ONTZAG Export van tuinbouw producten HEEFT STALIN KANKER? DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS »op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De bijeenkomst, die Zondag te Batavia tussen de vier ministers, dr. Van Mook en de vertegenwoordigers van de negara's en daerah's is gehouden, leidde tot zeer belangrijke beslissingen op de weg naar de instelling van een interim-regering, aldus wordt uit betrouwbare bron vernomen. Vertegenwoordigers van de negara's en dearah's hebben twee resoluties aangeboden, welke tijdens het langdurige onderling overleg van Zaterdag zijn opgesteld. De bijeenkomst van Zondag duurde van 10 tot 1 uur met twee korte pauzes. Naar verluidt, is het vertrek van de ministers thans op Dinsdag bepaald de politieke opbouw krachtig ter hand worden genomen. In gezaghebbende kringen is men van mening, dat het resultaat van de confe rentie de bekroning van het bezoek der ministers mag worden genoemd. De voorzitter van het ..Komite Indonesia Serikat", prof. dr. Hoesain Djajadiningrat, heeft Zondagavond tegenover Aneta ver klaard, dat het comité, zodra de interim- regering zal zijn gevormd, zal worden ontbonden. De republikeinse delegatie, belast met de politieke onderhandelingen, cn de republikeinse militaire commissie, ge vormd om de effectieve toepassing van de order „staakt het vuren" van de veiligheidsraad te bestuderen, zijn Zon dagmorgen in haar geheel naar Djokja vertrokken om het republikeinse kabi net op de hoogte te stellen van het ver loop van de besprekingen aan boord van de „Renville". In de eerste resolutie, die door de ver tegenwoordigers van OostTIndonesië, Oost-Borneo, Groot-Dajak. West-Borneo, Banka, Biouw, Oost-Sumatra, het comité Daerah Istimewa West-Sumatra, het comité van voorbereiding negara West- Java, Madoera en het K.I.S. Zaterdag tijdens hun onderling overleg is opge steld, wordt met de meeste aandrang in overweging gegeven onverwijld stappen te nemen tot: 1. De instelling van een interim-rege ring ter voorbereiding van de totstandko ming van souvereine Verenigde Staten van Indonesië: 2. De regeling van medezeggenschap van de interim-regering in het gebruik van de strijdkrachten, die in Indonesië aanwezig zijn als gezagsapparaat ter ver zekering van de binnenlandse veiligheid. 3. Herziening van de Nederlandse grondwet. Dit is medegedeeld door de R.V.D. in een communiqué, uitgegeven na de bij eenkomst van Zondagmorgen. Een afschrift van deze resolutie zal worden aangeboden aan de Ned.-Tnd. regering, de commissie van goede dien sten. de republikeinse regering te Djok.ia en het. Ned. parlement. In de tweede resolutie brengt de con ferentie van vertegenwoordigers de eerste aan de Ned. regering aangeboden resolu tie ter kennis van de republikeinse rege ring en nodigt de regering der republiek Indonesië uit, deel uit te maken van de souvereine Verenigde Staten van Indo nesië. Minister Beel, die de bijeenkomst van Zondag presideerde, kon, na een uit voerige gedachten wisseling en toellcn- tine van de in de resolutie neergelegde uitspraken, zijn Instemming betuigen met de strekking van de eerste resolu tie, terwijl hij de verwachting uitsprak, dat de tweede resolutie tot een oplossing van de moeilijkheden met de republiek en tót een goed resultaat van de arbeid der commissie van de V. N. belangrijk zou kunnen bijdragen. De uitwerking van liet eerste punt van de eerste resolutie zal volgens deze ver wachting aanstonds door de luitenant- gouverneur-generaal, tezamen met de verschillende gebieden en groepen, als mede met vertegenwoordigers van de minderheden, ter hand genomen worden. Het communiqué brengt tenslotte in herinnering, dat de grondwetsherziening in Nederland reeds wordt voorbereid. In gezaghebbende Ned. kringen te Ba tavia heeft men tegenover Aneta ver klaard, dat men het resultaat van do Zondag te Batavia gehouden besprekingen van het allergrootste belang acht. Het overleg eiste slechts enkele uren. hetgeen er op wijst, dat het zo noodzakelijke on derlinge vertrouwen aanwezig was. Djokja ziet zich thans voor een gewich tige beslissing geplaatst. Volgens genoemde kringen was het geen geheim, dat Djokja op een zekere verwijdering tussen de niet-republikein- se gebieden rekende, die de vorming van een interim-regering aanzienlijk zou ver tragen, zo niet geheel zou verhmderen Het is voorts van het allergrootste be lang, dat de conferentie nadrukkelijk de aeur voor Djokja openliet, daarmede het laatste beroep van Dr. Beel onderstre pend. Wanneer nu binnen afzienbare tijd een collegiaal orgaan tot stand komt, kan Ten huize van Abdoelkadir hebben de Nederlandse ministers, dr. Van Mook en vele andere autoriteiten op een cocktail party alle te Batavia vertoevende ver tegenwoordigers van de negara's en daerah's ontmoet. Deze ontmoeting wordt als een onofficiële voorloper beschouwd van de besprekingen, die Zondag zuilen worden gehouden. Hedenmorgen voer den deze vertegenwoordigers van de ne gara's en daerah's in het hoofdkwartier van het K.I.S. te Batavia besprekingen, waarbij 42 personen aanwezig waren. Inmiddels meldt de Anetacorrespondent te Soerabaia, dat.Vrijdag aldaar gevormd is een comité „Panitia persiapan pe nentoean kedoedoekan Djawa Timoer als voorbereidend comité voor de vast stelling van de status van Oost-Java. De voorzitter is dr. Randus Ch. Karimoen. De „Times" van Zaterdag bevat een artikel van zijn correspondent te Batavia over de toestand in Indonesië, waaraan het volgende is ontleend: „In de loop van die tijd hebben de Ne derlanders hun positie versterkt, hetgeen tot uiting komt in de huidige besprekin gen te Batavia. Waren de Nederlanders een jaar geleden bereid, op min of meer gelijke voet met de republikeinen te on derhandelen, op het ogenblik zijn zij ge neigd hen te beschouwen als één van de verscheidene bewegingen in Indonesië, die alle, met uitzondering van de republiek, reeds samenwerken aan de uitvoering van Linggadjati. De Nederlandse delegatie voor de onderhandelingen bestaat grotendeels uit Indonesiërs, die, in dien niet van ganser harte pro-Neder lands, toch in ieder geval op de weg naar liet toekomstig Indonesië zeer van mening verschillen met de republikeinen. Na vermelding van de met Nederland samenwerkende gebieden, zegt het blad, dat de Nederlanders kunnen zeggen, dat de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië vordert. Het tijdsverloop heeft al de verborgenheden van de republiek aan het licht gebracht. Moeilijkheden tus sen de verschillende Indonesische volke ren hebben het aanzien van een natio nale eenheid teniet gedaan. Het blad constateert, dat de republiek door de slechte verbindingen en het ge brek aan ervaren bestuurders het volk 'geen recht en veiligheid kon geven. Het. republikeinse leger werd steeds meer im populair bij het volk. De inflatie begon. De corruptie groeide. Sommige neutrale waarnemers denken thans, dat, zelfs zonder enige verdere mi litaire actie van Nederlandse zijde, de re publiek niet langer dan zes maanden stand kan houden. Het eerste ziekenvervoer per helicopter. De sportvlieger Schueller, die enige tijd een vliegongeluk had, wordt van Ypenburg naar Kootwijk gebracht voor Om vijf uur in de vroege Zondagmor gen werd het plotseling stil op de golf- band van de scheepsradio. Alle marconis ten lieten hun stleutels rusten en gespan nen luisterde ieder naar dat ene over blijvende sein S.O.S.. dat angstig door de aether riep. Veertig mijl Noord-West van Terschel ling was het Amerikaanse s.s. „Pioneer Cove" binnen het bereik gekomen van een magnetische mijn, welke daar sinds de oorlogsdagen nog steeds op slachtof fers wachtte en een zware ontploffing onder ihater bracht hevige schrik aan boord, waar men zich het lot zal hebben herinnerd van de Noorse „Skoghaug" m de Kerstnacht. Terstond voeren de sleepboten „Hol land", „Oceaan" en „Stortemelk" van Terschelling uit om hulp te gaan bieden en ook de mannen van de reddingboot „Brandaris" ondernamen ijlings de verre noe een was van oneevepr 20 c.M. Gister- De bovenrivieren bicven gisteren val melden, maar in ons land viel daarvan nog niets te bemerken. Integendeel zij het dan over liet geheel in een vertraagd tempo de was hield hier nog aan. Gelukkig echler is de toestand uog verre van catastrophaal, al is dit zonder dat dan nog ernstig genoeg en hebben de oeverbewoners weer eens heel wat zorg door hun grillige huur. Vooral langs de IJs9el is het m de loop van Zaterdag en Zondag gaan spannen en rond Zutphen en Deventer ontstonden weer binnenmeren, die herinnerden aan de ineest beruchte hoogwaterperioden. Voor Zutphen begon het pas goed toen Zaterdagmiddag de Baakse Overlaat ten Zuiden van de stad begon te werken. Het begon heel langzaam. Het water kroop er als het ware overheen, maar spoedig werd het tempo al sneller ,en geleideiyk aan kreeg het landschap he uiterlijk van een groot meer. En daar overheen dobberden de bootjes van geïsoleerde boerderijen, die op deze wijze contact onderhouden met de „vaste wal En in de buitenwijken van Zutphen nam de bevolking ook al maatregelen om net eventueel hogerop te gaan zoeken. De busdienst ZutphenSteenderen moest worden gestaakt en van Doetm- chem uit reden de bussen tot Baak. ne Sinds geruime tijd is de zogenaamde eerste linie langs de Belgische grens uit gebreid tot een diepte van 22 K.M. In de zuidwesthoek van Brabant wordt de ze grens natuurlijk gevormd door de Mark en Dintel. Alles wat beneden de ze rivier veehouder of -handelaar is. moet een veeboekje bijhouden en bij aan- of verkoop van vee, moet dit door een V.V.O. doorlaatpost in het veeboekje worden bijgewerkt en verder geadmini streerd. Ambtenaren van de L. c. d. controleren deze administratie. Het was deze .controle-ambtenaren op gevallen, dat de laatste tijd langs de doorlaatpost aan de brug over de Ma onder Dinteloord, uitzonderlijk veel werd af- en aangevoerd. Er werd eens een steekproef geno men, doch in die periode gingen geen koeien langs de doorlaatpost de eerste linie uit. Bij controle der administratie waren er echter in die periode wel koeien als uitgevoerd geboekt. Een uit gebreid onderzoek volgde, waarbij tegen de ambtenaar van de V.V.O., een ge- pensionneerde chef van politie uit Steenbergen, sterke verdenking rees. zodat tot zijn arrestatie werd overge gaan. De arrestatie van twee veehande laren en een landbouwer uit Steenber gen volgde. Het onderzoek wees uit, dat de ambtenaar op aanvraag van die vee houder of handelaren de beesten, in hoofdzaak hoornvee, dat „zogenaamd" naar het Noorden voor de verkoop werd vervoerd, in de veeboekjes afboekte. In werkelijkheid ging het naar het Zui den, wat de V.V.O.-ambtenaar wél wist. Hierdoor was het mogelijk ruim twin tig stuks hoornvee administratief te doen verdwijnen en de beesten naar België te smokkelen. Deze beesten le veren voor de smokkelhandel een aar dige winst op. De Belg koopt de koe tegen guldens, doch dit zijn goedkope guldens, d.w.z. als een koe hier in Ne derland verkocht wordt voor bijvoor beeld 500.—, dan zou dit tegen nor male koers ongeveer frs. 8000 zijn. De Belg kan echter voor zijn francs goed kope guldens kopen, waarvan de k°ers zelfs dagelqks in verscheidene Belgi sche bladen wordt genoteerd. Deze k°ers varieert tussen 8 a 9 francs per gulden. De koe kost de Belg dus slechts frs. "000 waarbij dan misschien nog een frs. 500 a frs. 1000 komt voor het vervoer over de grens. Bij de arrestatie van een der veehan delaren deed zich een komisch geval voor. De jongeman vroeg of hij even zijn jas mocht halen. Dit werd toegestaan, doch de veehandelaar verdween meteen en kwam pas tien dagen later terug om zich bij de politie te melden. Waar de man in die tussentijd was geweest, ver telt hij niet, doch dit laat zich wel ra den. schipbrug in Doesburg behoefte echter nog niet te 'worden weggenomen. De dijk rond Steenderen werd gisteren overal met zandzakken versterkt om te voorko men, dat het dorp zou onderlopen. In en om Deventer werd bet ook van kwaad tot erger. De IJssel steeg met 1 cM. per uur, wat bij laag water niets te betekenen heeft, maar bij een stand als thans niet al te lang moet blijven door gaan. Hoewel voetgangers en wielrijders nog mochten passeren, werd het verkeer over de schipbrug reeds Zondagmorgen verbo den, zodat 't busverkeer uit West. richting niet verder ging dan de linkeroever. Zo wel de kade als verscheidene wegen ston den diep onder water en ter beveiliging van de woonwijken „De Hoven" vin de „Steenenkamer" alsmede van de Berge- weidepolder met zijn arbeiderswijken en industrie werden schotten geplaatst. In de avond werd alle verweer over de schipbrug onmogelijk omdat aan de lin keroever de toegangsweg was over stroomd. De brug is daarop weggenomen om beschadiging te voorkomen. Meer benedenstrooms trad het water ook steeds meer buiten de perken en iso leerde steenfabrieken en boerderijen. Ge vaar was er echter nog niet en toen de wind ging liggen had men alle hoop, dat alles zonder ernstige ongelukken zou aflopen. Millingen meldde gisterenavond, dat de Rijn er in het afgelopen etmaal nog slechts een paar centimeter was gestegen. Het water stond toen nog 1.75 meter be neden de kruin van de dijk, zodat men daar nogal gerust was op de zaak, al is er ook laaggelegen land ondergelopen. Nijmegen noteerde Zaterdag en 'Zondag nog een was van ongeveer 20 c.M. Gister avond was het water doorgedrongen in de Steenstraat, die evenwijdig loopt aan de Waalkade, doch het stond nog een flink stuk beneden de bovenrand van de twee de keerkade voor de C >te Straat en de Lage Markt. Bij Tiel moesten Zaterdag de twee zgn. coupures, die van de Waal toegang geven tot de stad worden afgesloten. Dijkwacht ingesteld Zondagmorgen, toen de peilschaal in Tiel 9.30 M. aanwees .gemiddeld normaal ca. 5 M.l) is voor het polderdistrict Tie- lerwaard de dijkwacht ingevoerd, waar bij de Waalbanddijk tussen Tiel en Gor- cum dag en nacht wordt gewaakt en ge controleerd. Ook de polderdistricten Ne der- en Boven-Betuwe namen soortge lijke maatregelen. Zondagavond werd de toestand nog niet als critiek beschouwd en deskundi gen waren Van mening, dat hier voorlopig nog geen werkelijk overstromingsgevaar dreigt. Dalende tendenz Blijkens de waterstaats-berichten over de situatie op hedenmorgen wordt op de Rqn in Duitsland bijna overal een val van het water geconstateerd, welke in Keu len 63 c.M. bedroeg. Deze dalende ten dens doet zijn uitwerking reeds gelden op Nederlands gebied, waar de Rijn bij Arnhem 5 en de Waal bq Nijmegen 14 cm. val noteert. Op de IJssel bij Deventer werd gisteren nog een was van 26 cm. geconstateerd doch nu kan een ommekeer worden tegemoet gezien. Wat de Maas betreft, werd hedenmorgen bij Belfeld een stijging van 76 eM. ge meten en bij de stuw te Grave een stij ging van 54 c.M. Daartegenover staat dat Borghare nog slechts 7 c.M. was meldt en de berichten uit België een zij het geringe val van het Maaswater inhou den. Te verwachten is,dat deze daling morgen zijn gunstige invloed zal doen gelden op* de waterstand van de rivier in Nederland. tocht naar de in nood verkerende Ame rikanen. Terwijl deze schepen zich voortspoed den naar de plaats des onheils hielden echter de noodsignalen op, zodat men tip de kuststations de indruk kreeg, dat di rect gevaar was geweken. Uit latere berichten bleek dit inder daad juist. Een onderzoek aan boord had n.l. uitgewezen, dat de „Pioneer Cove door de ontploffing niet lek was geslagen. Wel was aan boord schade aangericht, ook aan de machines. Deze schade viel evenwel ook mede; 't was zelfs zo, dal het schip waarschijnlijk na de nodigt herstellingen weer op eigen kracht vooruit kon. En triomfantelijk deelde dc kapitein in het middaguur mede, dat de „Pioneer" al weer verder stoomde naar Londen. Ook berichtte hij, dat bij dc ontploffing niemand van de bemanning was gedood of gewond. De „Storteme'k" en de „Holland" beide van de rederij Doeksen, hadden inmiddels de Amerikaan bereikt doch behoefden geen assistentie te verlenen. Volgens inlichtingen op Terschelling zou de „Pioneer Cove", waarschijnlijk tengevolge van het ruwe weer van Za terdagnacht enigszins uit de koers zijn geraakt en buiten de veilige vaargeul terecht zijn gekomen, waar dan ook het ongeluk plaats had. Toen het schip gistermiddag weer ging varen bleven de beide sleepboten dichl In de nabijheid tot weer veilig water bereikt was. Gelukkig ging alles goed. Jlet lag in de bedoeling, dat de „Hol land" het schip naar Londen zou bege leiden", terwijl» de „Stortemelk" naar Terschelling terug zou gaan. Een gevolg van een en ander was in tussen, dat de redders van de Brandaris, toen ze ter plaatse kwamen, geen schip meer vonden en onverrichter zake moes ten terugkeren. Na een tocht van onge veer 80 mijl over een zware zee, voer de boot, die meer dan 12 uur weg was ge weest, gisterenavond om half zeven weel de thuishaven binnen. De „Pioneer Cove", een vrachtschip van 6103 ton. is eigendom van de United States Line Cy. te New York en werd in 1946 gebouwd. Het was op 9 December van Baltimore vertrokken naar Ham burg en Londen. 28 December was het in Bremen. „ERGER DAN KONINGEN EN KEIZERS" Attlee contra sovjet-unie. De Britse minister-president. Clement Attlee. heeft in de vierde van de serie politieke sadioredevoeringen. aan de la- bourpartij toegestaan, er de sovjet-unie van beschuldigd een politiek te volgen, welke de andere landen van Europa .be dreigt met een nieuwe vorm van imperia lisme, zowel ideologisch en economisch en strategisch". „Het is wel ironie", aldus Attlee, „dat de absolutisten van thans, die de opposi tie heviger onderdrukken dan de konin gen en keizers van het verleden, pata deren onder het masker van voorvechters van de democratie." Attlee verklaarde, dat het Britse volk door zijn labourre- gering de wereld een voorbeeld stelt. Als tegenhanger van de sovjet-unie noemde Attlee de Verenigde Staten, welker eco nomie echter gebaseerd is op het kapita lisme met zijn karakteristieke uiterste verschillen tussen rijkdom en armoede. Groot-Britannië ligt. evenals overig West-Europa, zowel geografisch als uit een oogpunt van economische en politieke theorie tussen de twee in. Onze taak is het, aldus Attlee. een nieuw systeem uit te werken: waarbij de individuele vrijheid wordt gecombineerd met geleide economie en democratie met sociale rechtvaardigheid". Ex-koning Michaël van Roemenië is naar Zwitserland vertrokken. Terwijl de speciale trein, waarin hij zich met ge volg bevond Zondagmorgen met neerge laten blinden uit het station van Boeda pest reed, werd het venster van het laat ste salonrijtuig geopend en verscheen koning Michael. Hij lachte de aanwezige verslggevers toe, doch gaf geen ant woord op de vragen, die hem toegeroe pen werden. Michael, die onder de naam van prins Michael van Hohenzollern- Siegmaringen met zijn moeder konmgm Helen- als hertogin van Sleeswijk-Hol- stein, reist, heeft een gevolg van 30 per sonen. De rein zou rechtstreeks naar Lau sanne rijden een nen verwachtte, "at het gezelschap Maandagochtend daar zou arriveren. De trein bestaat uit ne- ei rijtuigen, 4 goederenwagons, 1 wa" gen vooi het treinpersoneel en 4 salon rijtuigen. Toen wij op Oudejaarsmiddag huis waarts togen, vloeide ons hart over van een materialistische dankbaarheid oij de reuk van oliebollen uit de huizen, waar men de opendeur. of openraam-Dolitiek toepaste en wij dachten zo: „Wat hebben wij het nog goed". Het was een ware verademing in het pessimistisch gevoel, hetwelk ons bekropen had bij de lezing van het Oudejaarsnummer, waarin een autoriteit op economisch gebied betoog de, dat de Nederlanders boven hun stand leven. Trouwens, had ook minister Mans- holt niet kort geleden gezegd, dat er te veel geconsqmeerd wordt? Weer in evenwicht gekomen, adviseer den wij ons zelf: „Laten wij het nieuwe jaar goed inzetten door wat kalmer aan te doen". Doch bij onze thuiskomst wer den wij onder een walm van olielucht verwelkomd met de mededeling, dat de jongelui met vereende krachten twee emmers vol met oliebollen hadden gebak ken. Natuurlijk kon onzerzijds een pro test over zo'n verspilling niet uitblijven, maar heel onschuldig werd geantwoord, dat men dacht, dat de minister de lege flessen weer tarug moest hebben en daarom had men ze maar gauw leeg ge maakt. Enfin, onze handen dus in onschuld ge wassen en het er nog eens goed van ge nomen. Gezien de algemene prijsstijging, zullen wij toch wel de duurdere tering naar de permanente nering moeten gaan zetten. Het zal niet meevallen, want wij hebben het wel niet slecht, maar het kon toch veel beter en vooral goedkoper. Doch er zqn ook lichtpuntjes. Zo wer den o.m. koekjes, peen en uien en radiotoestellen in prijs verlaagd en zulks betekent vooral dat laatste uiter aard een verlichting van het wekelijks budget. Nu de gloeilampen ook zijn af geslagen, zit er een troostende kant aan het nekken van een lamp. En maken wij ons moeilijkheden, de aspirine is goed koper en dus kan men voor een koopje hoofd- en kiespijn hebben. Daarbij is zuur kijken geen standing meer. sinds citroenen een dubbeltje zijn afgeslagen. En nu de schoensmeer niet zo duur meer is. kan men gemakkelijker vast in zijn schone schoenen staan. Er licht dus nog zonneschijn en wan neer de regering de bezuiniging voor ons niet te duur maakt, allons, dan komen wij er wel weer. ANALYST. Wimmti Ongeveer tweeduizend leiders en leidsters uit het diocees Haarlem namen Zaterdag en Zondag deel aan de W'interlaer in het R. A d .-gebouw te AmsterdamEen over nicht tijdens de volksdansen. Zondagmiddag is aan de Hofstraat te Apeldcori een pakhuis, in gebruik bij de Ver. Pharmaceutische fabrieken 'a. Bonnema-Zwitsal) n vrijwel geheel ge vuld me verpakkings- en étalage-mate riaal, volkomen 'itgebrand. Hoewel de schade door verzeker' .g wordt gedekt, betekent de vernietiging van deze v< orraad toch een grote han dicap voor het bedrijf, daar de levertijd van dit materiaal circa een half jaar be draagt. De brand is ontstaan dcordat twee jongetjes van zes jaar ir een aangren zend kolenhok een vuurtje hadden ge stookt. waardoor le uten afscheiding vk.m vatte en doorbrandde. De Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een memorie van antwoord betreffende de nieuwe regeling inzake het Nederlandse muntwezen. Naar aanleiding van gemaak te opmerkingen verklaart de minister, dat achteraf inderdaad wel is gebleken, dat de aanmunting van zilvergeld door de Ne derlandse regering te Londen achterwege had kunnen blijven of althans tot aan zienlijk geringer hoeveelheid had kunnen plaats vinden. Een van de belangrijkste motieven voor de aanmunting acht de minister de noodzaak aan de geallieerde landingslegers voldoend Nederlands geld te verschaffen, terwijl men verwachtte, dat het weder in omloop brengen van zilvergeld door het Rijk zou bewerkstel ligen, dat het overgrote deel van het door het publiek vastgehouden gemunte geld weer in circulatie zou komen en tevens zou bijdragen tot herstel van ver- troüwen in het Nederlandse geld. Het ligt In het voornemen van de minister de onderhavige hoeveelheid gemunt geld zoveel mogelijk te gebrui ken bij het voldoen aan de op Neder land rustende verplichting tot terug levering van lend-lease zilver aan de V. S. Wat betreft de vraag in hoeverre het nieuw voorgestelde muntsysteem past in het kader van de toekomstige samenwer king met België en Luxemburg wijst de minister er op, dat op de weg naar een volledige economische, financiële en mo netaire samenwerking nog slechts enkele stappen gezet zijn. De volledige samen werking. met name van een gelijkgerichte financiële- en monetaire politiek schijnt dan ook nog in een te ver verschiet te liggen, dan dat hiermede met hei oog op de dringende noodzaak van vernieuwing van ons muntwezen, reeds thans rekening kan worden gehouden. Ten aanzien van de voorgestelde wijzi gingen merkt de minister o.a. op, dat. mocht blijken, dat de algemene economi sche omstandigheden hier te lande en in de wereld niet zodanige verandering on dergaan, dat tot het weder in otnloop brengen van zilveren guldens en rijkoca - ders kan worden besloten, uiteraard de wenselijkheid en de mogelijkheid van vervanging van zilver door nikkel op nieuw onder ogen moeten worden gezien Het zilveren dubbeltje en kwartje zullen noodgedwongen moeten worden vervan gen door nikkelen munt. De zestiende-eeuwse gevel van het rijksmuseum van Oudheden te Leiden, die in de vorige eeuw werd verbouwd en met een laag cement bepleisterd, is weer in zijn oorspronkelijke staat hersteld. Onze Parijse correspondent telefoneer de hedenmorgen: Heden moet het Franse parlement be slissen, of het de regering-Schuman in staat zal stellen, haar taak voort te zet ten of dat het een crisis wil openen, zaterdagavond voor middernacht kwam de assemblee gereed met de tweede be handeling van de buitengewone zitting, het eerste deel van het saneringsplan Mayer. Deze tweede behandeling was nodig ge worden, omdat de kamer door allerlei aangenomen ontheffingen het door de heer Mayer beoogde plan om 150 milliard uit de circulatie te nemen, onmogelijk had gemaakt. De regering deed enkele concessies en diende daarop opnieuw het oorspronkelijke ontwerp in vergezeld van de mededeling, dat het ongewijzigd ge accepteerd moest worden en dat bij elk afwijkend amendement de vertrouwens kwestie zou worden gesteld. Dat was, bij de eerste behandeling, niet mogelijk geweest, aangezien' bij de 150 ingediende amendementen obstructie al te gemakkelijk zou zijn geweest. Ware bü elke stemming de vertrouwenskwestie gesteld, dan zou de behandeling voor ieder amendement 2 dagen opgehouden zijn. Deze keer is de kamer in zoverre in schikkelijk geweest, dpf Schuman Zater- Zoals bekend, heeft Churchill, tijdens zijn verblijf in Marokko een koude ge vat, welke in bronchitis ontaardde en hem dwong te Marrakesj het bed te hou den. Volgens de laatste berichten is hij weer aan de betere hand. Een dag of wat geleden werd echter ongerustheid omtrent zijn toestand ge wekt door het bericht, dat zijn echtge note en zijn huisdokter, Lord Moran, zich naar Marrakesj begaven. De „France Soir" weet nu te vertellen dat mevr. Churchill en de dokter de reis ondernamen ingevolge een telefoontje van Churchill's dochter Sarah, dat als volgt geluid zou hebben: „Vader is ziek. Hij verkeert niet in levensgevaar, doch weigert zich in acht te nemen en wil niet luisteren naar de«Franse dokters, die hem behandelen. Laat Lord Moran met u mee komen. Hij is de enige dokter, aan wie vader gehoorzaamt en u bent de enige, die hem naar rede kan doen luisteren". Churchill is na zijn ziekte voor het eerst in het restaurant van zijn hotel verschenen. Hij was vergezeld van vrouw dochter en Lord Moran, die Vrijdag zijn overgevlogen. Voor het eerst sinds vele dagen heeft hij zijn after-dinnersigaar op gestoken. Hij heeft op het ogenblik be zoek van een oude vriend, Si Hadsji Rami el Glaoui Pasja, één van de machtigste Pasja's van Marokko. De handelsbesprekingen met Engeland, die de totstandkoming van een nieuw handelsverdrag met ons land beogen, waarbq ook de export van tuinbouwpro ducten onder de loupe is genomen, zijn in eerste instantie gunstig en in een wel willende sfeer verlopen, zo deelt men ons van bevoegde zijde mede. De besprekin gen zijn thans, zoals men weet, ondei broken teneinde beide partijen in de ge legenheid te stellen de aspecten in eigen kring te bezien. dag.gedaan kreeg, dat alleen stemmingen, waarop de vertrouwenskwestie was ge steld, eerst na afloop van de beraadsla gingen zouden plaats hebben, zodat ook bij uitstel van stemming de behandeling zou worden voortgezet. En verder dat de amendementen zoveel mogelqk gegroe peerd zouden worden. Het gevolg is geweest, dat Zaterdag 5 maal de vertrouwenskwestie werd ge steld. De kamer had n.l. alle vroegere kwesties opnieuw opgeworpen, daarmee de wens tot Uiting brengend, de wet te doefi uitvallen; zoals ze door de raad van de republiek was aangenomen, waardoor de opbrengst Ver beneden de 100 milliard zou blij'ven. Had men Zaterdag nog de indruk, dat de partij-discipline voldoende zon wer ken, om de regeringspartijen te bewe gen, de meerderheid trouw te blijven, het feit dat vele afgevaardigden afwe zig waren en hun kiezers in de provin cie bezochten, maakte het toch onzeker^ of allen, die tot dusver de regering steunden, zich heden van de vrees voor hun electorale belangen zullen ontdoen. De uitslag der 5 stemmingen, die he den moeten plaats hebben, zal dus om trent het lot der regering beslissen. In de wandelgangen van het Paleis Bourbon waren de meningen nog ver deeld, doch men verwachtte, dat de regering wel een kleine meerderheid zou verkrijgen. Socialisten en M. K. P. zullen wel als één man voor de rege ring stemmen, maar het deel van de radicalen, dat tot dusverre de regering hielp, is zeer afbrokkelend, vooral door de steeds wassende agitatie tegen de gedwongen lening en de extra vermo gensheffing. Professor Elis Berven, Zwedens eerste kankerspecialist, die op weg is naar Mos kou, heeft Zondag bij zijn aankomst te Helsinki het volgende verklaard: „Ik ben niet naar Moskou ontboden om een kan kerpatiënt te behandelen, die zeer ver maard is (zoals beweerd was). Ik breng slechts een tegenbezoek aan enige Russi sche specialisten, die een jaar geleden Stockholm bezochten". Naar echter verluidt, zou prof. Berven een dringend telegram ontvangen hebben waarin hem verzocht werd 'zich naar Moskou te begeven om behulpzaam te zijn bq de behandeling van een onbe kende patient, volgens Bervens collega's waarschijnlijk maarschalk Stalin.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1