W.-Europa kijkt gespannen toe Het Semiramis-hotel opgeblazen H. Vader sprak jongeren toe s 1 Stormhoek Wateroverlastdoch geen watersnood De dynamiek van het Marshall-plan Baakse Overlaat, oorzaak van ellende Nieuws van de huizenmarkt Belgisch tapijt ivordt uitgeklopt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Samenwerking in eigen omgeving Engeland pakt aan filmoorlog „Schipper naast God In de Schipbrug te Deventer blijft liggen Restauratie met historische inslag 70ste JAARGANG No- 50509 Allemaal van de straat af DOLLARS VOOR BUNKER KOLEN tussen Engeland en V.S- ARABISCHE GASTEN GEDOOD OVER. „BRANDENDE KWESTIES VAN DEZE TIJD" BRAND MET DODELIJKE AFLOOP Incident, met Jan de Hartog s stuk op Broadway OPBRENGST ZOM KR ZEG ELS VIER GESNEUVELDEN IN INDIE VOOR HET NATIONAAL MONUMENT WEINIG ZEEVIS TE WACHTEN ROERGANGER. ALUMINIUMVERBRUIK IN DE V. S. PERSONEELSCERTIFICATEN BIJ PHILIPS DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Morgen, 7 Januari, komt het Ameri kaanse Congres, na een ditmaal wel zeer kort toegemeten reces, weer bijeen. Het belangrijkste onderwerp, dat in deze zit tingsperiode aan de orde zal komen, is het European Recovery Program, het tot wetsontwerp uitgewerkte Marshall-plan; belangrijk voor West-Europa, dat er zijn economisch herstel van verhoopt, maar ook voor Amerika zelf, dat aanvankelijk dollars naar ons werelddeel moet over maken, maar er reeds op korte termijn vruchten voor zich zelf van kan ver wachten. „De Verenigde Staten, schreef dezer dagen „Fortune" moeten om vrij te kunnen blijven een klimaat scheppen, waarin een vrije maatschappij kan leven en groeien. Zulk een klimaat kan niet bestaan, tenzij er andere maatschappijen zijn met gelijke waarborgen van recht en met economische systemen, welke op zijn minst met het democra tische kapitalisme verenigbaar zijn. Het Recovery Program gaat van een kerkelijk dynamische conceptie uit, welke de gehele Amerikaanse politiek in volle actie zet. Zodanig zelfs, dat een natuur- hjk mogelijke, maar niet waarschijnlijke verwerping van het Marshall-plan - een andere waag is, welke misschien in grijpende wijzigingen er door de volks vertegenwoordiging in zullen worden aan. gebracht eenvoudig een politieke om- Wenteling in de wereld zou betekenen Wat Amerika zelf betreft, liggen, zoals uit officiële en journalistieke beschou wingen blijkt, drie gedachten aan deze dynamiek ten grondslag: Amerika's vrij heid kan slechts bewaard blijven in een Wereld, waarin vele andere vrije naties leven; Amerika's economische welvaart kan slechts gehandhaafd worden, als ook andere volken de kans krijgen tot wel vaart te komen en daarin voort te leven; on ten slotte: de sociale vooruitgang van Amerika is slechts gewaarborgd, als an dere naties zekere fundamentele begin selen van rechtvaardigheid als gemeen schappelijk goed van alle vrije naties aanvaarden. Van de zijde .van West-Europa ver- Wachten de Verenigde Staten, dat het eveneens een nieuwe dynamische kracht, Welke vooral in een zo innig mogelijke economische samenwerking moet zijn ge. grondvest, zal ontwikkelen. De bezwaren, welke uit Washington tegen het Parijse rapport der zestien lan den zijn ingebracht, waren niet zo zeer, dat het te veel vroeg, maar dat Europa Zelf te weinig eigen krachtsinspanning °Pbracht. Misschien is dit van over de °ceaan gezien, inderdaad juist, maar t°oh blijken twee zaken ginds een goede indruk te hebben gemaakt: ten eerste, dat het Parijse rapport in zijn eindconclusie verklaar^ dat zelfs als de financiële hulp in de volle geVraagde omvang wordt ge geven, by het einde der steunverlening West-Eur0pa nog niet het welvaartspeil van 1938 zal hebben bereikt, doch alleen in staat zal zijn gesteld er op langere termijn naar te streven. En vervolgens, dat door het eendrachtige initiatief van de Benelux, reeds meerdere stappen zijn gedaan yvelke binnen betrekkelijk korte tijd tot intenser samenwerking van een zo groot mogelijk aantal der West-Euro- pese staten zullen kunnen leiden. Wat op de departementen der landen reeds nu wordt gedaan om de Ameri kaanse hulp voor elk der betrokken na ties effectief te maken, blijft voorlopig natuurlijk binnenskamers. Naar buiten traden reeds de Londense en Parijse con ferenties, waar het vraagstuk werd dö- handeld ,hoe het multilaterale betalings. verkeer kon worden bevorderd; daarom- trent is reeds vergaande overeenstemming tussen de Benelux, Frankrijk en Italië be reikt, en de besprekingen worden nu te Bazel met de Internationale Bank voort gezet. Voorts mag zeker gewezen worden op het uit de Parijse conferentie voortge sproten plan ter bestudering van 'n Euro pese tolunie. Na de eerste vergadering van de studiegroep te Brussel zal men in deze maand weer bijeenkomen. Even eens zal deze maand te Rome de tweede vergadering worden gehouden yoor de bespreking van de vraagstukken, welke samenhangen met een rationeler opzet van de Europese arbeidsmarkt ten einde het productie-niveau op te voeren Het zijn alle kwesties, welke door bijna on overzienbare verwikkelingen worden be moeilijkt; maar er is een krachtig, en voor wie het vooroorlogse Europa heeft gekend, zelfs een dynamisch begin ge maakt met de oplossing. Het diepe be wustzijn van de onverbiddelijke nood zakelijkheid van een zo groot mogelijke Europese samenwerking is eindelijk van het zuiver theoretische planbaar de practijk overgeheveld. Tussen 19f$ en 1939 is dat nooit gelukt; dat het nu, na een alles verwoestende en ontwrichtende wereldoorlog, mede onder de zachte drang van Washington mogelijk blijkt, is een winstpost voor de gehele wereld, waarvan de betekenis nauwelijks hoog genoeg kan aangeslagen worden. Wekenlang zullen de gedachten van West-Europa in optimistische spanning op senaat en huis van afgevaardigden van de Verenigde Staten zijn gericht. Niet het minst die van Nederland. Wij leven hier gelukkig nog, in een toestand van labiel evenwicht. Voor duurzaam herstel van onez welvaart is echter een stabiel even wicht noodzakelijk. Wil Nederland dit met handhaving van een menswaardig levenspeil bereiken, dan is een opbloei van geheel West-Europa noodzakelijk. En deze kan en zal binnen redelijke tijd alleen tot stand kunnen komen, als Amerika edelmoedig is in zijn hulpver lening. In geheel Engeland hebben zich giste ren straathandelaars, rondreizende mu sici, schoenpoetsers en bloemenmeisjes bij de arbeidsbureaux gemeld op grond van de regeringsorder tot registratie voor tewerkstelling in de industrie. De order betreft mannen onder 50 en vrouwen onder 40 jaar. Genoemde personen heb ben een week tijd om zich te melden. De volgende weken moeten zich andere personen melden. Met ingang van 10 Januari a.s. zullen buitenlandse schepen, die in Nederlandse havens bunkeren, de kolen moeten beta len met Amerikaanse dollars. Deze kolen zijn door ons uit de Ver. Staten geïmporteerd en daar met onze schaarse dollars betaald. Tot nog toe wer den ze aan buitenlandse schepen ver kocht, weliswaar tegen deviezen, doch voor het overgrote deel niet in U.S.A.- dollars. Dit kan als gevolg van onze moei lijke dollarpositie niet zo blijven voort gaan en daarom heeft men tot bovenver melde maatregel besloten. De vraag, wat er moet geschieden met schepen, die hier komen bunkeren, maar niet over dollars beschikken, zal voor elk afzonderlijk geval met de bevoegde in stanties dienen te worden geregeld. De '"ofnd 'kom? is nlet uitgesloten, dat er een emd tornt aan het door de Ame rikaanse „itvoerSIlaten afgekondigde verbod tot van films naar Enge- Fiiippo de lee> de „top-producer" van Arthur rtank, is volgens de Daily Mail" op weg naar New-York om te om derhandelen over een pla„ voor het uit wisselen van Bntse en Amerikaanse films, waarbij voor iedere Amerikaanse film, die in Engeland wordt vertoond een Britse film in de V. s. zal worden gedraaid. Alle bestaande moeilijkheden zouden daardoor worden vermeden, om dat Engeland en de V. S. elk 75 pet. van de op deze wijze verkregen winst zou den kunnen behouden. Kort na middernacht, zo meldt A.P. uit Jeruzalem d.d. gisteren, is door Joden een bomaanslag gepleegd op het Semi- ramis hotel in Jeruzalem, dat bekend staat als verblijfplaats van Arabische leiders op doorreis. Bij deze aanslag wer den naar schatting 20 Arabische mannen en vrouwen gedood, 6 levend begraven en 12 gewond, aldus een bekendmaking van de politie. De ramp riep herinneringen op aan de nacht van 22 Juli 1946, toen de Irgoen Zwai Leoemi een bomaanslag pleegde op het Koning David-hotel, waarbij 100 per. sonen gedood werden. Het Semiramis-hotel, dat drie verdie pingen telt, en waar volgens de Joden Arabische legerleiders hun intrek nemen, wanneer zij Palestina bezoeken, werd door twee ontploffingen totaal verwoest. Na de ontploffingen hoorde men zwaar geweervuur, hetgeen er op duidde, dat de Arabische wachten in een gevecht gewik keld waren met de Joodse aanvallers Het hotel ligt in de Katamon-wijk, waar de Joden de vorige week op advies van de Haganah was medegedeeld, dat de Joodse leiding niet in staat was, de Joodse huizen in de wijk tG verdedigen. Bij het aanbreken van de dag steeg de spanning. De politie, die met gevechts wagens patrouilleerde, ontving verster king. In de straten in de Joodse wijken, die tevoren verlaten waren, omdat er een sneeuwstorm woedde, verscheen spoedig een groot aantal Haganah-patrouilles, ui+ vrees voor represRilteniRstregelen. Politie en soldaten deden pogingen, om de zes Arabieren, die onder het puin lagen, te bevrijden. De aanslag had plaats enkele uren na de Joodse aanslag in Jaffa' waar min stens 14 personen gedood zijn, zoals men weet. a''i' ^een Zondagavond, 3000 Katholieke jongeren" en hun "on het hart gedrukt, door samenwerkt? ccn oplossing te zoeken voor de .branden de kwesties van deze tijd", w., »Ti u dat zij „alle zedelijk verttwoo.Tè middelen" moesten aangrijpen om k,,! doel te bereiken. m hun Bij de toehoorders bevonden zich meer dan 2000 onlangs afgestudeerden van Ka tholieke universiteiten, 200 van hun pro. fessoren en enige honderden leden van „voorhoede der Katholieke Actie Deze organisatie, die in 1921 is opge richt, is onlangs tot nieuw leven gewekt met het doel, „de Katholieke beginselen op actieve wijze te verdedigen". De „brandende kwesties van deze tijd" werden door de H. Vader als volgt om schreven: het bereiken van „een nieuwe orde van sociale rechtvaardigheid", opdat iedere burger, tot de laatste toe, in om- standdgheden zal kunnen leven, die op ziin minst genomen draaglijk zijn, en m het gehele openbare ieven worde ge streefd naar de bevordering van het alge mene welzijn en niet van de speciale be langen van een partij of klasse". De Paus drong aan op respect voor ouders en overheden, eerbied voor de er varing van ouderen en voor de vrouw. „Heb altijd eerbied voor de mens, ook voor uw tegenstander", aldus .de H. Va der. Hij wees de „Katholieke voorhoede" er op, dat haar plaats, evenals die van de Kerk, „op het eerste plan was, in de eer ste gelederen, waar de belangrijke beslis singen worden genomen, opdat alles ge daan worde ter ere Gods, voor het ge meenschappelijk welzijn, in het belang van de armen, de nederigen en de lijden den". Gisteravond ging de 40-jarige schilder E. G. wonende in de Eizenstraat te Tilburg de bij zijn woning gelegen opslagplaats binnen, waarin zich brandbare schilders benodigdheden bevonden. Vermoedelijk heeft hij bij het naar binnenkomen een brandende lucifer in de hand gehad, waardoor brand is ontstaan. Omwonen den ontdekten de brand en zagen de heer G temidden der vlammen. Met vereende krachten heeft men daarop de man uit het brandende magazijn gehaald, waarna hij met ernstige brandwonden overdekt naar het ziekenhuis werd vervoerd. In de afgelopen nacht is hij aan de verwon dingen overleden. Op Broadway in New York is Zondag de première gegeven van het toneelstuk „Skipper Next to God" (Schipper naast God) van Jan de Hartog met John Gar field in de hoofdrol. Garfield had beloofd, dat de gehele op brengst van een der opvoeringen ter be schikking zou worden gesteld van de door de Amerikaanse toneelschrijver Ben Hecht in het leven geroepen Bond voor een Vrij Palestina. Ben Hecht heeft sinds liet ontstaan van de moeilijkheden in Palestina een felle anti-Britse campagne gevoerd in de Amerikaanse pers en radio. Zodra Jan de Hartog uit een bericht in het Engelse dagblad „Daily Express" van Garfield's belofte hoorde, seinde hij aan zijn vertegenwoordigers in New York, dat zijn stuk „niet mocht worden ge-, bruikt voor anti-Britse propaganda". Intussen heeft de heer Aubrey Black burn, de Londense vertegenwoordiger van Jan de Hartog, verklaard: „We hebben thans de verzekering ontvangen, dat er geen voorstelling ten bate van de bond zal worden gegeven, waarna telegrafisch toestemming is gegeven met de opvoerin gen door te gaan. Jan de Hartog heeft naar aanleiding van dit incident de volgende verklaring afgelegd: „Ik ben vast besloten, dat geen stuk van mij zal worden gebruikt om de Britse gevoelens te kwetsen. Als de voor- T-. i i T 17-7 77 ij I stelling ten bate van de Bond voor een Ue brandweer kon geen redding brengen. l\a anderhalf uur bracht een Vrij Palestina was doorgegaan, zou ik technisch hulp uitkomst. I wettelijke stappen hebben ondernomen" In de Nederlandse ambassade, Park-street te Londen, bleef de lift met zeven personen erin tussen de eerste en tweede verdieping vast zitten. V> Blijkens een opgave van het hoofdbe stuur der P.T.T. zijn de volgende hoe veelheden zomerzegels 1947 verkocht: 1.170.066 zegels van 2 ct. (met toeslag 4 cent); 876.888 zegels van 4 ct. (6 cent); 1.553.994 zegels van 10 cent (15 cent); en 841.885 zegels van 20 ct. (25 cent). De opbrengst boven de frankeerwaarde be droeg 184.235,5514. Vkij staan in Zutphen op de „Bult vau Ketjen", op de hoek van de Martinetsingel en de JJsselkade: de richting Brummen, zover als men zien kan, is één door de wind sterk hewogen watervlakte. In een ander stadsdeel staan we op de hoek van de Vijfmorgenstraat en d" Domme Aanleg: water, water en nog eens water, soms tot twee meter diep, staat op de landerijen in de richtingen Leesten, Ooierhoek en Warnsveld. Langs de wegkant vlak langs het water staan tientallen melkbussen gereed: de boereu uit deze dorpen komen daar nu per bootje hun melk aanvoeren, daar de melkrijder niet meer tot hen kan doordringen. Volkomen geïsoleerd staan de boerderijen tussen een grauwe hemel en het water en een troep kraaien wiekt langzaam over de eindeloze watervlakte. Het is een beeld, dat doet denken aan de verdronken polders en de Wieringermeer op het eind van de oorlog Op één plaats ziet het er werkelijk heel triestig uit in het eiland dat Zutphen nu sinds Zaterdag geworden is. Dat is aan het begin van de Emmerikseweg, bij het z.g. Helbergen. Daar kolkt en stroomt en schuimt het water met s#r, ontstellende vaart over de weg, door tuinen, hekken op zijn weg vernielend, dat het werkelijk angstig is om aan te zien. Het is daar werkelijk een hel, zij het dan een hel van water, een kokende en kolkende water massa en het is te begrijpen, dat de be woners van dit stadsdeel met een bezorgd gezicht zo nu en dan eens naar de peil schalen gluren. Zou het water nog enkele tientallen centimeters stijgen, dan zou de wateroverlast, die er thans heerst, wer kelijk een watersnood worden. De mening van deskundigen We spraken met de heren P. Broerè, directeur van de gemeentelijke landerijen OP 1 JANUARI 35.000 WONINGEN IN AANBOUW Wanneer er'één gereed is, wordt met een nieuwe begonnen Op 1 Januari 1948 waren ruim 35.000 woningen in aanbouw. De beschikbare arbeidskrachten en de te verwachten materiaal-aanvoer maakten het noodzake lijk, dat in de eerste plaats alle krach ten worden aangewend voor een zo snel mogelijke voltooiing dezer woningen. Dit wil geenszins zeggen, dat geen nieuwe woningen zullen worden aanbesteed. Ten einde echter een doelmatig gebruik der beschikbare krachten te verzekeren, is het noodzakelijk, dat deze niet overeen e groot aantal bouwobjecten worden ver- Daarom zullen slechts nieuwe woningen worden aanbesteed, in overeen- s emming met het aantal woningen, dat gereed komt. Voor elke woning, die vol- ooi is, zal dus met de bouw van een andere woning worden begonnen. Aldus deelt het ministerie van weder opbouw en volkshuisvesting mee. Dit be tekent met, dat nu ook automatisch aan iedere provincie of gemeente in 1948 een aantal woningen wordt toegewezen in overeenstemming met het aantal in 1948 te voltooien woningen. De aanbestedings vrijheid, welke gedurende een groot diel van het afgelopen jaar heeft bestaan heeft er immers toe geleid, dat in som mige provincies meer en in andere pro vincies minder woningen in aanbouw Gistermiddag arriveerde te Amsterdam de Engelse torpedojager „Gartand'j die door de Kort. Mati ne zal worden overgenomen om te dienen als zeegaand opleidingsschip voor de onderzeeboot-bestrijding. i&sum zijn, dan met een rechtvaardige ver deling in overeenstemming is. Bij de woningtoewijzing zal dan ook getracht worden deze verschillen weg te nemen Rekening houdende met het bovenstaan de, heeft per provincie thans een voor lopige toewijzing voor in 1948 te bouwen woningen plaats gevonden, welke wonin gen in overeenstemming met het pro vinciaal bestuur zullen worden verdeeld over verschillende gemeenten. Van de zijde van het ministerie wordt er nadrukkelijk de aandacht op geves tigd, dat het niet in het voornemen ligt de woningbouw te beperken, maar dat integendeel getracht Wordt de regel matige toeneming, welke het aantal ge reedgekomen woningen van maand tot maand vertoont, ook verder te bevorde ren. Van officiële zijde wordt bekend ge maakt, dat gedurende het afgelopen weekeinde, de verliezen der Nederland se strijdkrachten bedroegen: 4 gesneu velden, 2 gewonden en 4 vermisten. Op West-Java, ten N. van Leuwiliang, werd een republikeinse bende verdreven. In de grensgebieden van Midden-Java, ten Zuidoosten van Demak en ten Westen van Soemowono hadden botsingen plaats met geïnfiltreerde republikeinse strijdkrachten. Op Oost-Java in het grensgebied ten N. van Perming, werd een bende verdreven. Een industriële onderneming te Am- jj dam heeft het centraal bureau van de Nationale Monumenten-commissie een bedrag van 100.000 doen toekomen voor de aankoop van tweehonderd dui zend vierkante centimeter Damplantsoen. Er is sinds enige tijd al weinig verse zeevis te koop en volgens de handel is er veel kans, dat hierin in de nabije toe komst weinig verandering zal komen. In Scheveningen althans bestaat bij de rede rijen niet veel animo om de loggers uit te rusten voor de trawlvisserij. Men acht de maximumprijzen, voornamelijk van tong en tarbot, te laag om tot een lonende be somming te komen in verUmd met de hoge exploitatiekosten. Verwacht wordt, dat dit jaar uit Sche- veningen slechts 20 of 25 trawlloggers aan i' de verre-visvangst zullen deelnemen te gen verleden jaar ruim 40. te Zutphen en met de opzichter van deze dienst, de heer De Groot, welke beide heren wel zeer deskundig zijn op het ter rein van de waterkering in dit district. Wat denkt U van de toestand, was onze eerste vraag. We hebben het ergste gehad, was het directe antwoord, tenminste voor zover wij het thans, Maandagmiddag kunnen zien. De stand van de IJssel is hier 7.92 M. boven A.N.P. Er zou nog een 10 a 15 centimeter bij kunnen komen, maar dan is het ook op. Duitsland meldt al een paar dagen val en dat zal hier nu ook spoedig doorwerken. De lager gelegen stadsdeleh hebben natuurlijk last van wa ter in de kelders en sinds de Baakse Overlaat in werking is gegaan Zaterdag middag. zit de hele omgeving natuurlijk weer in de waterellende. Maar als U re kent, dat de hoogste stand in 1925-1926 8.82 M. is geweest, begrijpt IJ, dat we. goddank, nog lang niet aan de toestand van toen. die een echte watersnood be tekende, toe zijn. Hoe zit dat toch met die Baakse Overlaat, is daar nu niets aan te doen? En toen hadden we de heer Broere op een teer punt geraakt, dat hem plot seling deed opspringen van zijn bureau in het gemeentehuis, waar hij in zijn werkkamer juist recht tegenover het prachtige Maria-portaal van de oude Wal- burgiskerk aankijkt, en naar een kast snellen, waar hij, gewanend met een bun del papieren, uit terugkwam. Het plan van de Baakse Overlaat, zei hij, de papieren uitspreidend, is reeds 25 jaar oud, dat bedoelt de bijna jaarlijks terugkerend waterellende en waterover last voor Zutphen en wijde omgeving tot Deventer toe tot het verleden te doen behoren. Dat plan is nu opnieuw uit de mappen gehaald en geheel bijgewerkt. In de laatste elf jaren is de Baakse Overlaat negen maal in werking getreden met al de gevolgen van dien. Negen duizend H.A. bouw- en weiland raakt dan steeds weer onder water, een landstreek van 15 K.M. lengte en'van gemiddeld 6 K.M. breed. Het plan, dat dit wil tegengaan, beoogt de rechteroever van de IJssel van Does burg tot aan het Twentekanaal te doen ophogen tot een halve meter boven de hoogste waterstand, die ooit in de IJssel is gemeten. Een ontzaglijk werk, dat mis schien een vier millioen gulden zal kos ten. De gemeenten, die vooral belangheb bend zijn, n.l. Zutphen, Warnsveld, Steen deren en Hummelo-Keppel hebben haar bijdrage al toegezegd. Dit zal misschien een anderhalf millioen voor de gemeen ten worden, terwijl de rest dan door rijk en provincie zal moeten worden opge bracht. Er zal ook een drietal gemalen van grote capaciteit moeten worden opgericht om het kwelwater weer weg te malen, maar men is er zeker van, dat dan aan de bijna jaarlijks terugkerende over stromingen een halt zal worden toege roepen. En ook de paniekstemming van bijna ieder jaar bij de boeren zal dan tot het verleden behoren, zoals ze die weer in het laatst van de vorige week gekend hebben, als ze snel hun akkers gaan ont doen van de spruitkool, klaar of niet, als ze hun bietenkuilen en aardappelenküilen moeten opengooien om deze producten nog te redden en als de kans weer groot is, dat al hun wintertarwe verdrinkt, dat er opnieuw zal moeten worden ingezaaid, hetgeen natuurlijk ook weer een schade post in de opbrengst betekent. Voor bouw- en tarwegrond of voor de rogge velden, zoals er hier zovele zijn, is die jaarlijkse overstroming beslist uit den boze. Er lijkt ons in deze opmerkingen van de heer Broere heel veel waars te zitten, zoveel waars, dat we aan de betreffende autoriteiten ten zeerste zouden willen aanbevelen het plan tot het dichten van de Baakse Overlaat nog weer eens en dan zeer snel in studie te nemen en te zien of er hier met vereende krachten niet iets te bereiken is om de bewoners van Zutphen en omgeving van de water ellende eindelijk eens te verlossen. Dit plan is niet in een jaar afgewerkt, maar binnen een jaar of drie, vier, zou de Baakse Overlaat dan tot de historie kun nen behoren, nel zoals die grote broer van de Baakse Overlaat, de Beerse. In de zomer kan de IJsel zo'n mooi rustig voortkabbelend riviertje zijn, diep liggend in het zomerbed. Als men nu de brug overgaat staart men met een ze ker ontzag naar die snelstromende kol kende stroom, die nu een breedte heeft van ongeveer 300 meter. De schipbrug blijft Ook in Deventer heeft men last van het hoge IJselwater en langs de Welle was het water over de kade tot in de daar staande huizen gestroomd. De schipbrug hier, zou Maandag tegen de avond worden weggehaald, maar tegen zeven uur had men besloten haar toch nog te laten liggen, mede in verband met de geringe was, die nog verwacht werd .Ook hier is de IJsel echter tot een woeste stroom geworden en de Schipbrug, die men anders altijd als in een dal moet oprijden, was thans als het ware in een hoogte geheven, zodat men er tegen op moest klimmen. Auto verkeer was hierover niet meer moge lijk en we moesten dan ook over Zut phen in de richting van Apeldoorn zien te komen. In ieder geval heeft onze tocht door de gebieden van Zutphen en Deventer gisteren ons geleerd, dat men hier niet te gauw moet spreken van watersnood. Het is jammer genoeg een bijna gebrui kelijk verschijnsel geworden van iedere winter, doch een verschijnsel waar voor een deel wel iets aan te doen valt en dat, naar we van harte hopen, spoedig op zodanige wijze zal worden aangepakt, dat het, waar dat mogelijk is. over en kele jaren geheel tot het verleden zal behoren. BUS VOOR FRED cea4 bes!LSt Wel eens gehoord van tred Schoonenberg, althans wanneer ge enigszins thuis zijt in het politieke dool- onk V?t°n/e tljd' Mlsschien weet ge dan ook, dat deze communistische voorman Lïï" 18 van M°skou's jongeren in Aederland en het moet gezegd worden - een strijdbare leider. Fred nu heeftop de derde congreszitting van de C.P.N. de sluizen van zijn welsprekendheid oper- fver ®r ff661" h6eft hij het daarb« kerels irufa S g?ad e" he* veel L er_ sch«nt van jelui niet veel te deugen. Lees maar: „De communisten bestrijden politiek als onder de Kajotters wordt bedreven w J.eugdblad „Oogst" staat: Ons eor fcL jnen en daarom dienen we' eerst God, dan ons gezin of onze fami lie, dan het vaderland en tenslotte (nu komt het vreselijke) onze patroons, onze werxgevers en komen op voor hun belanden, die ook onze belangen zijn". is hierover heel verontwaardigd, vrienden, want daar ziet hij dat Vati. caanse solidarisme weer opduiken. Soli: darisme, dat de arbeiders dwingt tot waTbiTerrikinS Hm,et de onciernemers, waarbij de arbeiders hun organisaties opheffen (vandaar onze bloeiende ziin ^ErgHnlSai;eS| en stakingen verboden zijn (Fred schijnt met Pauselijke ency- Sorrv" tnl? 8rig °P de ho°gte zijn- Sorry, toch wel, want hij zegt nog, dat U<rlnCw ken 7fD de Paus dit solida risme tot grondslag hebben!) Wie het geheel vatten kan, is knap. Maar dan bazuint Fred een jubelkreet nTt6rwe hoo£d™ van onze rode broeders uit. Want m Tilburg staakten katholieke f„b^™gGnS <leeftiJd en organisatie onbekend) met oudere kameraden mee ofschoon hun loon niet verlaagd werd; zij staakten mee uit louter solidariteit de grote sterke zuil van de moraal van de arbeidersklasse. Katholiek tegen Katho liek en de „Waarheid" schrijft het mooie woordje „(Applaus)", de enige keer in 7 Kolommen verslag. Wat een rijk gevoel voor Fred, zo maar met een royaal gebaar twee solidarismes op tafel te kunnen gooien! Die van de Paus deugt natuurlijk niet. Stel je voor. dat je ook nog aan andere belangen denkt, dan die van jezelf! Waanzin, niet. waar? Nee, dan die Tilburgenaren, dat zijn tenminste kerels, waar je wat aan hebt. Vriend Kajotter, hoe denk jij daar over? Voel je waar 'm de schoen wringt? Die knapen daar staakten waarschijnlijk helemaal niet uit solidariteit, maar uit stomheid. Ze wisten denkelijk niet eens. wat er aan de hand was en lieten zich domweg op sleeptouw nemen. Zie je de consequentie? Zie je die rode heren op de loer liggen, om knapen, die zomaar uit nieuwsgierigheid of om te lachen (zo noemen ze hun domheid) de Waarheid lezen nog meer in de war te brengen? Ha, Kajotters, laat je niet „kisten" door Fred. Zolang er nog een katholieke jonge werker buiten de K.A.J. staat, zit er een gat in de gelederen. Zolang dit gat er nog is, loop je het gevaar nog eens zo'n portie langzaam-werkend vergif toege diend te krijgen. Juist een Kajotter weet het best, wat voor een katholieke jonge kerel in de werkplaatsen de moeilijke punten zijn, tenminste wanneer je zelf wat- waard bent. Verdiep je in die problemen en tracht een oplossing te vinden. Maar geloof niet, dat Fred in zeven kolommen tekst helemaal geen waar heden te vertellen had. Lees zijn slot woorden maar: „Wij moeten leren, maar de studie verbinden met de practische strijd. Leren en handelen om zo het karakter te vormen. Niet om tenslotte te weten, wat men moet doen, maar om het t<ft elke prijs te doen!" Eerlijk is eerlijk, bus voor Fred! In één der zalen van het Belgische senaatsgebouw hangt een tapijt, rondom hetwelk de laatste tijd nogal stof is op gewaaid. Het geeft de plechtige eeds aflegging van Leopold III weer. Onder de op dit tapijt uitgebeelde hoge per soonlijkheden merkt men o.a. prins Hendrik op. Het bureali van de senaat heeft thans •opdracht gegeven dit wandtapijt, dat tijdens de bezettingsperiode is vervaar digd. weg te nemen, daar gebleken is, dat er bepaalde personen op zijl weggelaten en andere, die niet bij de plechtigheid aanwezig waren, er wel op voorkomen. Het is komen vast te staan, dat voor deze „vervalsing van de historische waar heid", zoals de Belgische bladen het noemen een zekere Gaston Pulings verantwoordelijk is, die tijdens de be zetting directeur-generaal van 't senaats bureau was. Deze liet in het ontwerp van de kunstenaar, Antoine Carte, eigen machtig veranderingen aanbrengen en heeft de heren Van Cauwelaert, Pierlo! en Theunis, die uit België gevlucht waren, eenvoudigweg laten schrappen. Pulings, die zeer pro-Duits was, gaf daarentegen opdracht de beeltenis van de toenmalige Duitse nazi-ambassadeur op het doek aan te brengen, terwijl hij zich zelf een ereplaats toedacht op de voor grond, aldus de A.N.P.-correspondent te Brussel, die dit relaas geeft. Het senaatsbureau heeft thans bepaald, dat deze „historische vergissingen" zul len worden weggewerkt en het tapijt aan de hand van de lijst der bij de plechtig heid aanwezige personen in overeenstem ming zal worden gebracht met de waar heid. Het Amerikaanse aluminium-verbruik was in 1947 viermaal zo groot als in 1939 De aluminiumfabrieken in de V. S. werk ten op de volle capaciteit van 1.250 millioen lbs. per jaar. De fabrikanten verwachten, dat het aluminiumverbruik zeer groot zal blijven. Zij achten het mogelijk, dat in iedere geproduceerde automobiel 100 lbs aluminium wordt ver werkt, hetgeen zou neerkomen op een verbruik van 5 milliard lbs aluminium per jaar alleen reeds door de automobiel industrie. Het oude middeleeuwse raadhuis van Gouda wordt in- en uitwendig geheel gerestaureerd. De Raad van Bestuur der N.V. Ge meenschappelijk bezit Aandelen PhilifJ Gloeilampen Fabrieken heeft besloten, dat met ingang van 1948 ook voor de uur- en weekloners de mogelijkheid zal worden geopend zich ieder jaar perso- neelcertificaten te verwerven, uit door hen te sparen bedragen, tot ten hoogste 4 van het totaal over dat jaar ver diende loon. De raad van bestuur besloot om voor één maal aan ieder meerderjarig lid, dat zijn loon per week ontvangt en op 1 Jan. 1947 reeds in dienst was, ter kennismaking met het systeem, een cer tificaat van 10 gratis uit te reiken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1