HARMONICA van Lake Success Russen-stunt in vijf acten Communistische overspoeling in Roemenië Presidentiële candidaten in V.S. Begrip voor probleem Indonesië OONG Slagen De omkeer in de Leopold-kwestie TEMPEL IN BRAND GESTOKEN MARSHALL PLAN Vliegtuig Brussel-Parijs verbrand DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Veiligheidsraad als verlammende factor Vraagt de koning een referendum? Van 16 inzittenden 1 gered Bevolkingsaanwas in Frankrijk JAARGANG OENSDAG 7 JANUARI 1948 No. 20510 PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING voor Prof. R. Post GRUWELIJKE MOORD PARTIJ IN KARATSJI 64 Pc rsonen gedood ARBEIDERSPARTIJ ZET HAAR WEGEN UIT Revolutionnair en onver draagzaam DE GEZONDHEID VAN STALIN H 'DE GREEVE 25-JARIG PRIESTERFEEST VELE NAMEN WORDEN GENOEMD Twee partijen en een would-be- par tij stichter VAN KLEFFENS LIGT V S. IN MILITAIRE WAARNEMERS NAAR RAW AH GEDEH VERLIEZEN IN INDONESIË „SEMIRAMIS" GEEN „ARABIERENHOL" plastic lagers voor FIETSEN RODE DREIGEMENTEN IN ITALIË Russen op communistisch congres te Milaan IN DE VOORSTE GELEDEREN Hoe denkt Amerika? HAMBURGS HAVEN LIGT STIL Lager sterfte, meer geboorten DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar- taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum *0 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. „In Europa heerst een ongelooflijk pessimisme op het gebied van internatio nale samenwerking", aldus dr. C. L. Patijn, raadadviseur van het bureau voor buitenlands-economische betrekkingen van het ministerie van Economische Zaken tijdens een lezing voor de Ver. voor internationale rechtsorde. Men heeft zich, vooral ook in Nederland, tijdens de oor log illusies geschapen, die door de prac- tijk van het .heden worden teleurgesteld Men droomde zich de Verenigde Naties op hoog internationaal plan in de geest van Hugo de Groot. En nu ontstaat zwartgalligheid, omdat ontzaglijk veel gepraat en met woorden gevochten wordt, zonder dat de resultaten beantwoorden aan de verwachtingen, die me» had. Men meent, dat het gezag van de Verenigde Naties sterk achteruit gaat. Dr. Patijn is van mening, dat deze teleurstelling althans ten dele ongerecht vaardigd is. Men moet het Handvest van de Ver. Naties zien als een harmonica, die men in alle mogelijke vormen uiteen kan trekken. Trekt men te hard, dan trekt men de harmonica stuk. De 59 in de Ver. Naties verenigde landen heb ben 59 belangep. Het is volkomen reëel, dat ieder zo goed mogelijk voor eigen belangen opkomt en daardoor ontstaat vaak een sfeer van grote verbetenheid, zij het binnen het kader van het Hand- Vest. ?e internati°nale politiek is een reali teit, die thans voor het forum te Lake Success wordt uitgevochten. Men ver wacht van een parlement of een ge meenteraad niet, dat de politieke strijd op hoog niveau wordt gestreden. Hoe kan men zulks dan verwachten van de Ver. Naties, waar elke nationale of plaatselijke band ontbreekt? Dr. Patijn acht de open- T] f, Politieke strijd vergeleken bij de olkenbond van Genève een vooruit gang, temeer, omdat men in de Ver. Naties aan genomen besluiten vast zit, hoewel de vertoningen vaak zeer emotio neel en onverkwikkelijk zijn. De Veiligheidsraad Een reden voor teleurstelling, zij het een negatieve, acht dr. Patijn de Veilig heidsraad, die oorspronkelijk werd ge zien als een college van arbiters De permanente leden kregen daarom het veto-recht. Men heeft zich bij het instel len van dip raad niet gerealiseerd, dat alle vraagstukken ter wereld vrijwel zeker doorwerken in de sfeer van een der vijf permanente landen-leden. De hierdoor ontstane verlamming, die dr. Patijn de mislukking van de Veiligheids raad noemde, werkt min of meer in alle geledingen van de organisatie door. Uit de 20 door de Russen uitgebrachte veto's j.an men afleiden, dat zij het niet meer ]Tiet de gang van zaken in de organisatie c]er Ver. Naties eens zijn. Rusland-Amerika In dit verband gaf dr. Patijn een over- van de Amerikaans—Russische 'aenstellihSen. Sinds September passen j sovjet-Russische afgevaardigden de de hp scheldrede" toe. De toon tactiek vahde L hoewel. Afstellende openhartigheid. Spr. meent, on - naar hij zeide, niemand weet, precies willen, dat de Russen vijf voor hun optreden kunnen heb- wat ze motieven in het defensief tegen de Afrikaanse „tough-policy" van Byrnes Marshall- Door geweldig afblaffen en v, vii in de kaart van de Labour- o'pposfc in Engeland en de Wallace- groep in de Ver. Staten te spelen. In de tweede plaats is het duidelijk, dat een groot deel van de Russische redevoerin gen voor „thuis" bestemd is en als pro- paganda-materiaal voor de „hulptroepen in het buitenland", de Kominform. Ten derde heeft spr. de indruk, dat de Rus sen bepaalde dingen niet begrijpen en daarom wantrouwen. Molotof stelde b.v. tijdens de eerste bespreking met Bidault en Bevin over de eerste suggestie van het Marshall-plan een reeks vragen over de politieke bedoelingen van Marshall, de omvang van de hulp en de'invloed daar van op internationale vraagstukken. Bidault kon hem niet aan zijn verstand brengen, dat Marshall eerst met het congres moest praten en desnoods zou moeten vechten met dit college. Molotof weigerde zulks te geloven. Dr. Patijn meent, dat daarom in eerste instantie de weigering tot medewerking aan het plan door Sovjet-Rusland is veroorzaakt. Een vierde motief kan zijn, dat de Russen een grote economische crisis in de Ver. Staten verwachten. Zij noemen dit de grote eindcrisis van het kapitalisme en beseffen niet, dat bij het uitbreken van een dergelijke crisis binnen drie maanden een „New Deal" zou ontstaan, waarvan de generale repetitie onder Roosevelt plaats vond. Spr. noemde de verwachting van een dergelijke apoca lyptische crisis een denkfout, ontstaan uit de marxistische erfenis. Tenslotte ligt een motief voor de Russische houding in de Ver. Staten zelf. In dit land bestaat een, gelukkig ver minderde, fantastische anti-Russische hysterie, speciaal in de kleine pers en onder de bevolking buiten de grote centra. De Russen begrijpen niet, dat iedereen in de Ver. Staten kan schrijven, wat hij wil en dat zij Marshall niet verantwoordelijk kunnen stellen voor de woorden van een zakenman uit het midden-Westen, die tijdens een lunch een verhitte rede houdt of het geschrijf van kranten, die zich aan ophitsing te. buiten gaan. Aan het slot van zijn rede beschreef dr. Patijn de in den beginne sombere gang van zaken voor Nederland, toen de eerste -ehandeling van de politiële actie in de Veiligheidsraad kwam. Hij vertelde over de moeizame strijd, die dr. Van Kleffens te strijden had en sprak zijn grote bewondering ui: voor diens hou ding en arbeid.- Een hoge onderscheiding is aan de rector magnificus der Nijmeegse uni versiteit te beurt gevallen. Door Z. H. de Paus is prof. R. R. Post verheven tot de waardigheid van Geheim Ka merheer. Het was Z. E. Kardinaal De Jong in eigen persoon, die dit grote nieuws aan de betrokkene per tele foon ter kennis bracht. Mgr. Post, die naast de reeds op hem rustende taak van hoogste bestuurder der academische gemeenschap ook nog de functie van directeur van het cen traal bureau van propaganda voor de R.K. Universiteit bekleedt, het orgaan dat leiding geeft aan de landelijke steun-actie voor de Nijmeegse hoge school, heeft zich in deze laatste kwa liteit bijzonder verdienstelijk gemaakt. Het is vooral als blijk van hoge waar dering voor deze werkzaamheid, dat Z. H. de Paus hem deze waardigheid verleende. Naar Reuter uit Karatsji meldt, zijn de gruwelen, waarvan India sedert zijn „bevrijding" het toneel is, weer met een vermeerderd. Een tempel der Sikh's in Pakistan's hoofdstad Karatsji, waar 250 geëvacueerde Sikh's uit boven-Sind (provincie van Pakistan) een tijdelijk onderkomen hadden ge vonden, is door een wilde menigte be stormd en in brand gestoken. 64 Perso_ nen werden gedood, de overigen heb ben verwondingen opgelopen. Elders in de stad kwam het tot ontus ten, waarbij 12 personen werderi gedood en ongeveer 60 gewond. Kabinetsminis ters van Sind namen persoonlijk, deel aan een actie tegen' plunderaars, die kleding en huisraad de straat op 'sleepten. De politie heqft een uitgaansverbod afge kondigd. Naar anderzijds wordt gemeld, is ook de positie der Katholieken in het vrije India danig verslechterd, ondanks alle waarborgen en herhaaldelijk gegeven verzekeringen der Hindoeleiders. Spe- "aal het Noorden des lands is herhaal- delijk het toneel van betreurenswaardi2e incidenten. In Khannai, 40 km van Delhi, worden de katholieken door de Hindoes dusdanig bedneigd, dat zij zich elders in veiligheid moesten, stellen. Zelfs toen hij zi;h in Rowari beyond, werd de katholieke priester van Khannai nog met de dood bedreigd. Te Somipat werd aan de Missionarissen verzocht hun verblijf aan de vluchtelin De Roemeense Geünifieerde Arbeiders partij, die in September j.l. werd opge richt en waarvan de statuten op een ge zamenlijke bijeenkomst van de Commu nistische en de Sociaal-Democratische Partij op 12 November werden aangeno men, is op 1 Januari 1948 officieel haar politieke werkzaamheden begonnen. Vol gens een besluit, op deze bijeenkomst getroffen, zal de nieuwe partij in naar politiek geleid worden door de ideologie van het internationaal proletarisme:: haar ideologie zal de klasse-ideologie van het proletariaat zijn Marxisme en Le ninisme. In tegenstelling met de Socialistische Eenheidspartij van Oost-Duitsland, die aanvankelijk het feit trachtte te verdoe zelen, dat zij communistisch overheerst wordt, komt de Roemeense geünifieerde arbeiderspartij er trots voor uit, dat zij op doctrinaire marxistische basis geves tigd is: „Al haar activiteiten zullen ge vestigd zijn op het dogma van de expo nenten van 't proletarisme, Marx, Engels, Lenin -en Stalin. Zij zal hoegenaamd geen concessies doen aan andere klassen en Partijen, doch met revolutionnaire on verdraagzaamheid alle vijanden van de arbeidersklasse en alle vijandelijke iac- toren in de boezem van het proletariaat, bestrijden Deze verklaring is van bijzondere be tekenis, omdat de Sociaal Democratische Partij, die met de communisten fionneer- de in de nieuwe partij, in getal veel ster ker was dan de Communistische Partij eP omdat velen zich aansloten bi.i de So ciaal Democraten, juist om niet de com munistische gelederen behoeven te ver sterken. Het organisatorische principe van de nieuwe partij werd bij de oprichtingsver gadering beschreven als een „democra tisch centralisme", hetgeen in feite abso lute controle door een bureaucratische leiding betekent: „De geünifieerde arbei derspartij zal bet bolwerk en de leiding van de arbeidersklasse van Roemenië zijn. Om deze rol goed te kunnen ver vullen, moet de partij gebaseerd zijn op democratisch centralisme. Besluiten, die na openbare besprekingen aangenomen worden door de meerderheid der aanwe zigen zullen van kracht zijn voor alle leden van de partij. De minderheid moei onvoorwaardelijk gehoorzamen. Alle le den moeten zich onderwerpen aan de partijdiscipline. Kliekvorming zal niet Worden geduld. Besluiten van de leidende organen zijn van kracht voor onderge schikte organisaties". Ondanks dit uitgesproken ideologisch karakter van de nieuwe partij wil zij alle mensen erin opnemen met uitsluiting van de „uitbuiters", waarvan, aldus de partij, er heel weinig overgebleven zijn na drie jaren rode regering. „Allen die lid willen worden van de partij, arbeiders, boeren, intellectuelen boven de 18 jaar en die het eens zijn met het partijprogramma, zullen verkies baar zijn, ongeacht hun nationaliteit of sexe. Elementen, behorende tot de uitbui ters-klasse, kunnen geen lid worden". Volgens Pimentel Brandac, de laatste Braziliaanse ambassadeur te Moskou, die thans te Rio de Janeiro vertoeft, is de gezondheidstoestand van maarschalk b.a- tan zeer slecht. Volgens Brandao is bta- lin aan de rechterzijde gedeeltelijk vei- lamd, hetgeen hem het gebruik van net rechterbeen en de rechterarm bemoeilijkt, zodat Stalin op krukken moet lopen. gen te willen afstaan. Zij gingen hierop in en werden er „hartelijk voor bedankt" Een tijdje later werden zij echter ver- Jlicht het land te verlaten. Over deze incidenten sprekend op een gebedsbijeenkomst, verklaarde Ghandi: „De 'slechte behandeling van de christenen, aan wie naar mijn weten niets valt te verwijten, toont eens te meer aan, dat aan de onbezonnenheid een halt moet worden toegeroepen en dat er vlug en radicaal een einde aan gemaakt moet worden, wil fndia de wereld een goed idee over zichzelf geven." Op de traditionele lijsten van priester feesten, rond oude ja„r gepubliceerd, is een priesterfeest niet vermeld, dat in tussen zeker een algemene en onver deelde belangstelling wekken zal: het 25-jarig priesterfeest van de zeereerw. heer H. de Greeve op 15 Augustus. De vele vrienden van de radiopriester en de talloze naamlozen van de Bond z. n. zullen deze aankondiging ongetwij feld op hoge prijs stellen. Te Rotterdam, op Crooswijk, werd gisteren het stoffelijk overschot van de componist en musicus W illem Landré ter aarde besteld. Meer dan ooit is de persoon en de partijtoegehorigheid van de president van de Verenigde Staten een zaak van bet uiterste belang, niet alleen voor zijn land zelf, maar voor de gehele wereld en onder de huidige omstandigheden, bijzonder voor Europa geworden; daarom kan het dan ook niet verwonderen, dat reeds in het eerste begin van het jaar, waarin de voor het presidentiële ambt beslissende verkiezingen arden gehouden, aan deze gebeurtenis L -schouwingen worden ge wijd, hoezeer deze uiteraard een specula tief karakter moeten dragen. Want uit de conventies der partijen zijn blijkens de ervaring andere candidaten te voorschijn gekomen dan die, welke door de opinio communis voor het verkiezingstournooi waren gedoodverfd. Intussen is het zeker niet oninteressant enige aandacht te wijden aan de .na- men", die in de Verenigde Staten als mogelijke mededingers naar het hoogste ambt 'in het machtigste rijk der wereld worden vermeld. Niet om de namen als zodanig, die vaak een ogenblik fureur maken, om het volgend ogenblik weer in volslagen vergetelheid te verzinken; wel om de stromingen, welke de genoemde personen op een bepaald moment verte genwoordigen. Voor het bepalen van de grote lijn heeft men het gemakkelijk: er zijn twee traditionele partijen: de democraten en de republikeinen, terwijl er steeds, vooral als de verkiezingen naderen, een derde partij in wording is. Deze laatste, van allerlei schakeringen, he- Ct z'oh tot dus verre nooit kunnen doorzetten; of dit maal Henry Wallace daarin zal slagen, blijft een open vraag; alleen de toekomst kan het leren. Dé democratische partij heeft voor de keuze van een presidentiële candidaat niet veel keus. Er moet heel wat gebeu- De Ned. ambassadeur te Washington, mr. Eelco Van Kleffens, heeft de onder minister van buitenl. zaken der V. S., Lovett, op de hoogte gesteld van „de nieuwe Ned. oriëntering met betrekking tot de Indonesische kwestie", aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. Volgens zijn verklaringen, na het onder houd met Lovett afgelegd, heeft mr. Van Kleffens, die^ een half uur met. Lovett van gedachten "heeft gewisseld, de onder minister in kennis gesteld van het ver zoek, dat door sociale en politieke Indo nesische organisaties aan de gouverneur- generaal te Batavia is gedaan op 4 Jan. 1948. Volgens mr. Van Kleffens, zo gaat A.F.P. voort, vertegenwoordigen die or ganisaties de grote meerderheid der be volking van de eilanden en hebben be trokkenen de gouverneur-generaal ge vraagd om de onmiddellijke bijeenroeping van een conferentie, ten einde te komen tot de instelling van een voorlopige rege ring in Indonesië als eerste stap naar een federatie van Verenigde Staten van Indonesië. De heer Van Kleffens heeft er de na druk op gelegd, dat dit geen vijandige geste ten opzichte van de Indonesische republiek inhoudt, die, zo zei hij, „wel kom zou zijn, indien zij deel wil uitmaken van de federatie". Mr. Van Kleffens gaf de verzekering, dat onderminister Lovett een zeer groot begrip voor de Indonesische problemen toont. In een gisteravond uitgegeven commu niqué van de commissie ^oor goede diensten wordt medegedeeld, dat mili taire waarnemers van elke delegatie .v.- Het landgoed „Sorghvliet" te 's-Gravenhage is, behalve het Catshms. m 'ezit overgegaan aan de Amerikaanse regering, Er wordt een ge ouit /'getrokken geheel in de stijl van het landgoed, bestemd voor d< nu r. kaanse Ambassade. naar Rawah Gedeh zijn gezonden, om ter plaatse de situatie op te nemen. Een en ander geschiedt in verband met een van republikeinse zijde bij de commis sie voor goede diensten ingediend Pro test met betrekking tot de Ned. mili taire actie in dit gebied. De militaire waarnemers zullen van hun bevindingen rapport uitbrengen aan de commissie voor goede diensten. Er wordt aan her innerd, dat indertijd het republikeinse ministerie van voorlichting melding maakte van Ned. militaire acties op 21 December' in het Krawangse, bij Rawa Gedeh, 70 K.M. ten Oosten van Batavia alwaar als resultaat van deze actie 300 burgers zouden zijn gedood en 200 gewond. Het communiqué van de commissie voor goede diensten vermeldt verder, dat sedert de laatst gehouden formele vergadering met de Ned. en Indon. de legaties van vóór Kerstmis, er veelvul dig informele bijeenkomsten van de commissie met de beide delegaties heb ben plaats gevonden, terwijl ook ver schillende malen met de Nederlandse ministers werd vergaderd. Het communiqué meldt, dat het inte rim-rapport aan de veiligheidsraad, waarin de veiligheidsraad op de hoogte zal worden gesteld van de ontwikkelin gen van het Indonesische vraagstuk, in voorbereiding is. Het rapport is dus blijkbaar nog niet verzonden. De Nederlandse verliezen in Indonesië bedroegen op 5 Jan. één gesneuvelde en zes gewonden. In midden-Jpva werden ten Zuiden van Soemowono geïnfiltreerde republikeinse strijdkrachten verdreven. In Noord-Sumatra werd een aanval op een post ten Noord-Oosten van Seri'ooe- dolok afgeslagen. De Palestijnse regering heeft ver klaard, dat de beweringen uit Joodse bron, als zou het Maandag opgeblazen hotel Semiramis te Jeruzalem 'n schuil plaats voor Arabische benden zijn ge weest, van elke grond zijn ontbloot. De Falestijnse regering sprak ook de be richten, dat het hotel het hoofdkwartier van de Arabische militaire jeugdorgani saties Najadda en Foetoewa was, tegen. Naar aanleiding van het bericht over plastic lagers in de rijwiel-industrie maak' het kunststoffeninstituut T.N.O. te Delft in overleg met de rijksnijver- heidsdienst bekend, dat dit bericht ge heel voor verantwoording van de fabri kant is. Het onderzoek bij de rijksnijver- heidsdienst heeft een zeer simpel karak ter gedragen en is geenszins een verge lijkend onderzoek geweest met stalen kogellagers. Verdere intensieve proefne mingen lijken geboden ter voorkoming van teleurstellingen. Naar het A.N.P. verneemt, zal de Su rinaamse delegatie voor de rijksconfe rentie, welke 21 Januari te 's Gravenhaae zal aanvangen, op 10 .Januari uit Para maribo naar Nederland vertrekken. De delegatie zal te New-York de reis voor een korte,- tijd onderbreken en wordt op 17 Januari in Nederland verwacht. ren, vóór de daarvoor automatisch aan gewezen persoon: de huidige president Truman gepasseerd zou kunnen wor„en. Deze heeft bovendien op zijn actief, dat hij het aanzien van zijn land in de wereld heett gehandhaafd en zelfs verhoogd; terwijl zijn anti-communistische politiek de volle instemming heeft van de brede massa van het Amerikaanse volk. wordt het Marshall-plan, het economisch aspect van de Truman-leer, aangenomen, en ver. tonen zioh vóór de verkiezingsdag m November a.s. dan worden de kies mannen aangewezen, die in Janijari .949 de president moeten kiezen werkelijk symptomen van een Europese herleving zonder dal de Verenigde Staten door ernstige sociale of economische schokken worden geteisterd, dan staan zijn kansen op zich niet slecht, en hangt het vooral van de populariteit der tegencandidaten af, hoe ver hij het zal brengen. In het republikeinse kamp heeft men meer mogelijkheden. Genoemd worden, senator Robert Taft, zoon van de oud- president van die naam, leider van de „oude republikeinse garde", en ,z0?,„ ironisch wordt gezegd „het helders^ verstand van Washington, tot het ogen blik, dat hij het wil gebruiken", een man, van wie de arbeiders niet willen de gouverneur van de staat New Xpj Thomas Dewey, die, naar men bewee heel vriendelijk, maar zonder enig con tact met het volk is; Harold Stassen, s - gouverneur van Minnesota, leider van linkervleugel van de partij, de man' waarschijnlijk het hardst werkt om p - siderit te worden, en die zelfs ai breedvoerig program voor het geval J wordt gekozen, aan de openbaa heeft prijsgegeven, maar die veel wan trouwen ontmoet, omdat hij met Stalin heeft gesproken; senator Vandenberg, de voorzitter van de commissie voor buiten landse aangelegenheden uit de senaat, een persoon, die in zijn partij waarschijn lijk het verst staat van het beruchte isolationisme, welsprekend, maar hoog boven de grote massa verheven. Naast deze burgerlijke mogelijkheden, heeft de republikeinse partij nog twee populaire generaals in petto, MacArthur, de ongekroonde keizer van Japan en last not least „Ike", generaal Eisenhower, de grote overwinnaar in de Europese oor log, die binnenkort de militaire stand gaat verlaten om president van de uni versiteit van Columbia te worden. Over politiek heeft Ike zich nog nooit uitge laten; men weet zelfs niet, of hij eigen lijk tot de republikeinen behoort; maar hij is de onvolprezen oorlogsheld, die geen vijanden heeft, en die ongetwijfeld heel wat stemmen uit de vlottende massa op zioh zou verenigen. Maar Ike zwijgt, blijft zwijgen. Tenslotte is er de nog partijloze Henry Wallace, would-be-stichter van een derde partij, oud-minister van Roosevelt, die echter na een scherp conflict met de vorige staatssecretaris Byrnes door Tru man op een door de roerige Wallace allerminst gewensté non-activiteit werd gesteld. Zijn program, dat hij de idealis tische, maar onpractische politicus, in zeven punten heeft geconcretiseerd, is bovenal gericht op vrede door overeen stemming met sovjet-Rusland. Hij is geen communist, maar zijn noodlot is, dat zijn politiek of wat hij daarvoor wil doen doorgaan practisch uitsluitend in com. munistisehe kringen, in de Verenigde Staten en in Rusland, instemming vindt. Zelf wel zonder kans wordt hij vooral geducht, wijl hij de kansen op een her kiezing van Truman kan verminderen. Maar ook de republikeinse partij is niet zonder bezorgdheid, want bij de keuze harer candidaten moet zij met de ge vreesde welsprekendheid van Wallace rekening houden. Als Wallace zich dan op het laatste ogenblik zou terugtrekken, zou zij wel eens de verkeerde man ge nomen kunnen hebben. Tot eigen nadeel en winst voor Truman. Naar A. P. uit Milaan meldt, zal wellicht het „gehele Italiaanse prole tariaat" worden opgeroepen, om steun te verlenen aan de landelijke staking der bankbedienden, die verleden week is uitgebroken en nog steeds onvermin derd voortduurt. Dit werd gisteren medegedeeld op het communistisch congres te Milaan, waar tevens werd gedreigd met een actie van 800.000 metaalarbeiders uit Milaan en Turijn, „die nu al maanden onderhande len over een nieuw arbeidscontract". Kardinaal Gerlier, aartsbisschop van Lyon, heeft voor een talrijk gehoor te Genève een toespraak gehouden over Katholieke vernieuwing in Frankrijk. De prelaat verklaarde o.a. in zijn rede: „De zwaarste fout van de Christenen der 20ste eeuw, welke hun nakomelingen hun niet zouden vergeven, zou er in bestaan, de wereld zich te laten ontwikkelen bui ten hen en buiten God om". Deze opmerking kunnen wij ons ook voor gezegd houden. Want onze aposto lische ijver en onze daadkracht op ver schillend terrein zijn nog maar vaak van minimale omvang. We willen Wel de ge nietingen van de godsdienst, maar leven op hoog niveau en vechtjas zijn voor de uitbreiding van Gods rijk op de basis van mogelijk met moeite verkregen scholing en telkens nieuwe opofferingen van per soon en tijd, dat alles laten we aan de misschien nog voor dwaas uitgekreten ijveraarsgroep over. Kardinaal Gerlier heeft ook nog ver klaard: „Alle Christenen dienen met ge heel hun hart en geheel hun ziel waar dige getuigen van de Meester te zijn". Dezulken winnen het inderdaad. Uit Engeland komen in dit opzicht in teressante berichten. Het aandeel der be trekkelijk kleine groep katholieken in het openbare leven is in genoemd land ferm groeiend. Katholieken komen meer tot ambten met verantwoordelijkheid, niet- katholieke instanties gaan overleg plegen met katholieke landgenoten. Zo ten aan zien van onderwijs, opvoeding, parlemen taire zetels. Een aardig feit is bijv., dat. de Oxford. Union de bekende debatingclub van de universiteit, welke er trots op is, de school van talrijke leidende Engelse staatslieden en andere vooraanstaande figuren te zijn geweest, besloten heeft als eerste der te portretteren beroemde leden Hilaire Belloc, de bekende katho lieke geleerde schrijver en apologeet» aan te wijzen. De Paus heeft overigens Zondag nog te dezer zake een aantal jongeren naar de voorste gelederen gedrongen. Evenals de Kerk zelf, dienen ook haar leden zich bewust te zijn, dat hun plaats op het eerste plan is. Als er belangrijke beslis singen moeten worden genomen, moeten we aanwezig zijn. Maar die plaats krij gen we niet zonder meer! Wij hier in Nederland dwingen wel eens door de kracht van ons getal, maar daarmee komen we niet ver. Elk van ons moet in zijn milieu zodanig van struc tuur zijn, dat hij eerbied afdwingt om zijn voorbeeld, zijn vaardigheden, zijn meeleven, gemeenschapszin en offer kracht. Van onze groep huizen er nog te veel in woningen tegen de slaperdijk. HENK VAN DER MAZE. De komende zes maanden zall ■de politiek van de Verenigde S a ei den beheerst door de vraag. Marshall-plan er al dan nle k°Deencongresleden, die. na heireces gedurende het afgelopen week eina uit alle delen van het llen ^un Washington zijn gestroomd, zullen houding ten aanzien ervan 1bepalen volgens datgene, wat naar hun men g de kiezers thuis denken. De Engelse journalist L- v.". Thompson geeft het vollge:nde zicht van de verschillende mening met betrekking lot het Marshall-plan Oostelijke kustgebieden. In pnnope er 'voor, maar met m details, fouten meer, zoals de U.N.R.R.A. 0 Br^t6 Zuiden: Laat de beslissing aan h1nduSe0 Oosten: Sterke en on voorwaardelijke steun aan hetPian. Midden-Westen: De men,Shnl',_ sterk verdeeld. Een deel is vóór hulp verlening, als deze voorzichtig wordt verleend. Anderen beschreven1 t Plan als weer een cadeautje aan Europa dat de prijzen nog meer zal doe stijgen. Het Westen: Onzeker en vol scep ticisme, of het Plan wel het resultaat zal hebben, dat men ervan verwacht. Het verre Westen: Drie tegen eén vóór het Plan» Gisterochtend vond de commanno-overdracht plaats van het depot corps mariniers in de Van Ghent-kazerne. Links de vertrekkende commandant It. kol. J. A. J. de Bruyn, rechts zijn opvolger It. kl. P: J. van Gijn, De eerste gaat thans het commando op zich nemen over het regiment mariniers, dat in Indonesië zal worden opgericht. Tijdens de overdracht deelde It. kol. De Bruyn mede, dat een soortgelijk depot als dit ook bij de marine zal worden ingesteld. Door een staking, die Maandag in de haven van Hamburg is uitgebroken, l:gt heel het scheepsverkeer stil, zeer ten nadele van de voedselpositie, daar vijftig schepen niet gelost konden worden Gisternamiddag grepen de Britse be zettingstroepen in. Zij losten drie sche pen, die voor de Britten bestemde goede ren aan boord hadden. In verband met de reeds gemelde wen ding in de Belgische koningskwestie valt eraan te herinneren, dat de Belgische eerste minister Spaök indertijd koning Leopold een brief had gezonden, waarin Spaak de koning voorstellen deed, die een spoèdige oplossing van het vraag stuk beoogden, en in het bijzonder de redenen uiteen zette van de noodzakelijk heid prins Boudewijn naar België te laten terugkeren. De koning had naar aanleiding van dit Een Dakota-vliegtuig van de „Air France", dat gisteren om 17.05 uur ie Brussel opsteeg en om 19 uur op het Parijse vliegveld Le Bourget had moeten landen; werd op korte afstand- van dit vliegveld gedwongen een noodlanding te maken, waarbij het in brand is gevlogen. Het vliegtuig had 16 personen aan boord, 11 passagiers en 5 man equipage. Hiervan vonden er 14 de dood in de vlammen, terwijl een van de twee zwaar gewo nd?n kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. Een zekere mademoiselle Hecht is de enige overlevende. Met grote moeite is het de Parijse brandweer gelukt, de 14 slachtoffers uit 't brandende wrak te voorschijn te halen Bij identificatie bleek, dat de nationali teiten als volgt luiden: 2 Belgen, 1' Frans man, 2 Engelsen, 3 Amerikanen, 1 Pool en 5 Franse leden van de bemanning. Het ongeluk moet worden toegeschre ven aan de uiterst slechte weersgestel d heid, waardoor een halfuur eerder op het vliegveld Le Bourget ook reeds een vliegtuig van de Afrikaanse luchtvaart mij. was verongelukt. Hierbij waren wel iswaar geen slachtoffers te betreuren, maar toch kondigden de vliegtuigautori- t.eiten een verbod tot landen en opstijgen af. Omstreeks 19 uur vloog de Franse Da kota heel laag boven het gebied ten N. van Parijs, zodat ooggetuigen de indruk kregen, dat de piloot de weg zocht naar het vliegveld. Even later weerklonk een hevige klap en loeiden de vlammen in de mist omhoog. Een kwartier na het onge luk arriveerde de Parijse brandweer en begonnen de reddingswerkzaamheden, die echter heel weinig meer mochten baten. Ook een Engels vliegtuig is tengevolge van de mist verongelukt. Het was afkom stig uit Glasgow en vloog bij een nood landing in de nabijheid van Nortbolt tegen een boom. De piloot kwam om het leven. Vijf passagiers en twee leden van de bemanning werden gewond. schrijven doen weten, dat hij bereid was tot een oplossing mede te werken, op voorwaarde, dat allereerst op ondubbel zinnige wijze zou worden verklaard, dat zijn eer ongerept was. Toen de regering bezig was, een derge lijke verklaring op te stellen, werd, als gevolg van een uitlating van de koning tegenover vertegenwoordigers van het royalistencongres, het publiceren van deze verklaring onmogelijk en ontstond een fel debat in de senaat. De koning heeft de eerste-minister thans doen weten, dat hij. naar aanleiding van de uitlatingen, die tijdens dit debat over de koningskwestie en in het bijzonder met betrekking tot zijn eer zijn gedaan, bereid is de besprekingen op basis van de brief, die Spaak hem indertijd heeft doen toekomen, voort te zetten. Koning Leopold van België, heeft de Belgische regering een boodschap ge stuurd, waarin, naar men gelooft, er op aan wordt gedrongen, dat het volk over de kwestie van zijn terugkeer zal stem men, aldus wordt van betrouwbare bron vernomen. Volgens een communiqué van 't Fran se ministerie van gezondheid, vertoont de statistiek van de sterfte in Frankrijk sedert het begin van deze eeuw een. voortdurende daling. De sterfte was in 1946 het laagst, namelijk 13.4 per dui zend, tegen 16,8 in 1945 en 20 per dui zend in 1911. De statistiek der geboorte vertoont, in vergelijking met cijfers van vóór de oorlog, een stijging van 38 per duizend. De kindersterfte is in gelijke mate afgenomen als de sterfte in het aigemeen. De sterfte door tuberculose in Parijs is na in 1941 een hoogtepunt van 215 per duizend bereikt te hebben, afgenomen tot 78 per duizend in 1946.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1