Nieuws pit STAD en OMTREK De ANWB trok overvolle zaal DE JEUGD ZAG DE PAUS LAATSTE BERICHTEN Rood rumoer in West-Duitsland R Komeet „Mars" M DE REINIGING VERDIENDE DE GROTE BELANGSTELLING Hulp BIM DODENRIT eheugen- "Xt Communistisch tegenoffensief tegen de Frankforter plannen ADIO programma op de te Nederlandse troepen naar Palestina DE ysterieuze DONDERDAG 8 JANUARI 1948 PAGINA 3 AANBIEDING TEGEL- TABLEAU :4 li DISTRIBUTIEKANTOOR GEVONDEN voorwerpen EXPERIMENT MOET HERHAALD R.ET.-RECORD GENOOTSCHAP NEDERLAND-ENGELAND HERWONNEN LEVENSKRACHT BURGERLIJKE STAND DE LOF DER WEGENWACHT VER. VOOR VEILIG VERKEER TARIEVENLIJST EXAMENS VLAARDINGEN Een internationaal leger na vertrek der Engelsen K.N.S.M«BOOT IN MOEILIJK HEDEN Vliegende storm raast langs de kust hoofdbure kennis te stellen, (tel, 69333) straat 55, dooi RIE VOLLEBREGT OPCENTEN OP TABAKS- ACCIJNS OLIESPOREN TE DELFT DE OLYMPISCHE WINTER SPELEN NEDERL VRACHTENM4RKT Het gebeurt maar zelden, dat de Reini ging in het licht van de publieke be langstelling komt te staan, ook al vegen de mannen dagelijks langs de weg. Er wordt niet op hen gelet, behalve als men ze wat vaak uit ziet rusten van het werk, dat om de drommel niet licht is. Er moeten jubilea plaats vinden, wil de betekenis van zo'n dienst ais de Reini ging scherp naar voren gebracht wor den. Dan krijgen ook het publiek en de grote klanten de gelegenheid om hun medeleven en waardering te toned. Het 50-jarig jubileum van de Schledam- se Reiniging begon gistermorgen met een intieme plechtigheid in de bovenzaal van Musis Sacrum. Een vertegenwoordiging van het personeel bestaande uit de heren T. C. Stip, chauffeur-werkman, E. J. Et- man en P. v. d. Kooy bood aan het ge meentebestuur ter herinnering aan dit jubileum een tegeltableau aan, dat ont- worpen werd door de heer S. de Graaff vari de firma Pieterman. Het geeft een straatveger weer, die geplaatst is temid den van de verschillende attributen van de Reiniging. De jaartallen 1898—1948 en een tekst, die herinnert aan dit jubileum zijn onderaan het tableau aangebracht. Wij plaatsten gisteravond reeds een af beelding hiervan. Namens het personnel voerde de heer Stip het woord. Hij hoopte, dat het stuk een goede plaats zou krijgen, want hij meende wel geslaagd te zijn in de opzet van het personeel, om dé verbondenheid met de dienst weer te geven. De voorzitter van de commissie voor de Reiniging, wethouder mr. P. v. Bochove, waardeerde de geste van de aanbieding daarom zozeer, omdat de arbeiders van de Reiniging meer weten van hoge prij zen dan van hoge lonen. Het was voor hem een hoogtepunt van de feestviering, waarvan men bij voorbaat het sobere ka rakter had vastgesteld, omdat deze gele genheden licht nelgen naar persoonsv - heerlijking van mensen, die niet het langst aan de dienst verbonden zijn. Spr. wenste de dienst geluk met het feest, dat ongetwijfeld de bekroning is van 50 jaar gestadige ontwikkeling en vooruitgang, want het moet spreker van het hart, dat hij zich verontwaardigd ge voelde, toen hij de foto van de werklie den uit 1904 zag en constateerde, hoe toen de kledingvoorziening en de uitrusting waren. De dienst is op een behoorlijk peil en zal binnenkort nog verdere uitbreiding ondergaan. Spreker hoopte, dat de dienst in de toekomst voort zou gaan met op de zelfde wijze service aan de burgerij te leveren en dat de voorwaarden, waaron der de arbeiders werkten zo gunstig en prettig mogelijk zouden zijn. Wethouder P. B. M. Alberts sprak een korte gelukwens namens de burgemees ter, die wegens ambtsbezigheden verhin derd was en de overige leden van het College, die wel op de receptie tegen woordig waren: mevr. Benthemde Wil de en de heer v. d. Kraan. De hoofden van takken van dienst en verscheidene andere gemeente-ambtenaren kwamen fe liciteren, evenals de directeuren van rei nigingsdiensten uit omliggende plaatsen. Er waren tal van bloemstukken, waaron der een geheel met bloemen gevulde rei nigingsauto van de firma Jordaans en een met bloemen gevulde vuilnisemmer van de reinigingsdienst in Den Haag. Tal van particuliere klanten van de reiniging fe liciteerden de heer H. C. Dekker, de com missie van de reiniging, die vertegen woordigd was door de heren wethouder v. Bochove, J. G. v. Geene, A. J. M. Schol- te en C. Brunt, de secr. Achter de re- ceptietafel had ook de vorige directeur van de dienst, de heer C. Dekker, die van 1917—1940 de scepter zwaaide plaats ge nomen. De optocht In de stromende regen begon even na twee uur de optocht van het materieel te trekken. De reiniging heeft het nog niet zover gebracht, dat ook de hemel kan worden schoongeveegd. Had dat tot de mogelijkheden behoord, de zon zou de auto's en karren, die vers in de verf wa ren gezet de gloed van feestelijkheid heb ben gegeven. Nu was het, zoals een van de volksvrouwelijke omstanders zei: „Ze kunnen er de moed inhouden, maar het is toch zielig". Het politiemuziekgezelschap opende de stoet, waarna een corps getrainde rate laars in gloed nieuwe overalls met even nieuwe petten. Van tijd tot tijd ratelden deze mannen op de maat een mars. Het zal heel wat tijd gekost hebben, eer die ratelmars erin zat. De état-major van re reiniging: direc teur en leden der commissie, reden daar achter gevolgd door. een straatveger-wa- gen, het paard Benno met de vuilniswa gen van 1898, de waterbakken-fiets, do paardentractie-vuilniswagen met 1 p.k.- Monty, de vuilniswagen met sneeuw ploeg en die met de zandstrooier, de pers vuilniswagens, de straat-ontdooier, de ontsmettingsdienst, de riolen-machine. Alles was gepavoiseerd en voorzien van j opschriften, zoals: „Pas als ge hoort de j ratelaar, zet dan uw emmer op het trot- tois", „Alle schillen zijn voor 't vee, de vuilnisman, neemt die niet mee", „Glas op straat geeft geen gerief", „Scherp schaadt de schaarse banden" en „Werk mee aan een schone stad". Langs de hele route trok de optocht van de wagens van de G.R.D. veel be kijks, vooral toen het spoedig droog werd j Op de troppen van het stadhuis sloeg de gemeente-secretaris, mr. N. J. Post, het voorbijtrekken gade. De feestavond Om half 8 begon 's avonds in Musis Sa crum de grote feestavond. Er was goed voor de inwendige mens gezorgd. De lei ding van de avond was in handen van de heer H. A. Wessel. Hij leidde de burge meester, mr. J. W. Peek, in. Het was deze een vreugde, dat hij vanavond tegen woordig kon zijn, nu hij door ambtsbezig heden 's morgens verhinderd was te ko men. Op een dag als deze ondervindt, al dus spreker, de Reiniging de waardering en de instemming, welke het werk bij de gemeenschap gevonden heeft. Namens het gemeentebestuur, zowel als de bevolking, brengt spr. gaarne de gelukwensen over, omdat zij verdiend zijn. Niet alleen in normale tijden, maar ook in de achter ons liggende oorlogsjaren heeft de Reiniging getoond op haar post te zijn. Zij heeft er van gemaakt, wat er redelijkerwijs van to maken was. De directeur zal over het algemeen wel meer met critiek dan met goedkeuring te maken hebben, want als een slecht opgestelde vuilnisbak vergeten wordt of-de mensen hebben de straten bevuild, krijgt de Reiniging de schuld. Vroeger pakte men het beter aan. Toen werden door keuren al diegene bedreigd met zware straffen, die de schuld waren van de vervuiling van de steden, dat wa ren de inwoners zelf. Nu komt de critiek neer op de hoofden van de reinigings mensen. Uit de optocht is gebleken, dat de dienst er goed voor staat. Spreker hoopte, dat de dienst een goede toekomst tegemoet zou gaan, dat de arbeiders zou den werken onder goede omstandigheden in prettige onderlinge samenwerking. Het gemeentebestuur is bijzonder verblijd met het tegeltableau, dat door de personeels leden van de dienst is aangeboden. Het demonstreert de banden, die binden aan elkaar en aan de dienst. Moge de komen de periode gekenmerkt worden door een voortleven van diezelfde' goede geest en een normale ontwikkeling naar grotere taken. De heer Dekker dankte de burgemees ter voor zijn woorden. Hij droeg veel van de lof over op de oud-directeur de heer C. Dekker, die eveneens in de zaal aan wezig was. Hij betrok in de lof eveneens zijn medewerkers: de straatvegers, die wel eens lui worden genoemd, maar wier baantje zeker niet licht is: de vuilnisop halers, die hun werk niet een dag kun nen laten liggen, omdat de volgende dag weer een portie van 100 M3. op hen wacht. Na deze officiële woorden trad de hu morist-conferencier Martin van Schie voor het voetlicht. Leden van het perso neel voerden tezamen het kluchtspel door J. J. Rentmeester „De vergissing" op. Er is veel om gelachen. Er werd ook een kijkje in de werk plaats gegeven en de heer J. C. Kleine- koort zong met begeleiding van de heer C. Heiman drie liederen: „Cantique de Noël" van A. Adam, „Hemelhuis" van Emiel Hullebroek en „Heb medelijden met mij" van Bakalainikow. Het Hakkert- ensemble, dat voor de muzikale omlijsting had gezorgd, begeleidde eveneens de dan sen, waarmee de avond besloten werd. G DONDERDAG 8 JANUARI. Bioscopen: Passage: Het wonder van de 34e Straat. (14 jaar) 2, 7 en 9.30 uur. Monopole: Pastor Angelicus onder auspi ciën van het Com. Kath. Schiedam, 7 en 9 uur. R. K. Volksbond: Propaganda-avond Herwonnen Levenskracht". VRIJDAG 9 JANUARI. Passage: De woeste Hoogte (strikt vol wassenen), 2, 7 en 9.30 uur; Monopole: Paniek in het warenhuis (14 ]aar) 2, en 9 uur; R- K. Volksbond: Voor de Kath. Kring voert Rooms Toneel „George and Mareareth" op, 8 uur; bovenzaal leden vergadering van de Kath. Volks Partij, 8 uur. Uitreiking bonkaarten KA t.m. KE 802, tabaks-, en/of versnaperingskaarten QA, QB of QC 802, alsmede schoenenbonnen naar keuze aan personen, wier tweede DSK eindigt op 8, 04, 14, 24, 34 of 44 en overeenkomstig de leeftijd aan kinderen geboren in de maand December van een der jaren 1932 t.m. 1945 en aan die, ge boren in de maand Februari 1947. Mee brengen tweede DSK met Inlegvel en in- wisselbon 713. Aan de beurt zijn Si t.m. Spij 912 en 25 uur. Gedeponeerd op het hoofdbureau van politie, Lange Nieuwstraat 55: 6 potjes verf, medaille, wollen kinderwant kof fersleutel, herenhandschoen, dameswant, hangslot, lipssieutel, dameswant (beige), inlegvel, aisiuitaop, benzinetank, kinder wantje, medaille, schoonmaakdoosje, deurknop schoudertasje met inh„ ge breide handschoen, 4 sleutels aan ring, sleuteltje, vosbont, Upssleutel, portemon- naie met inhoud. Bovenstaande goederen kunnen iedere werkdag tussen 13.30 en 14.30 uur op het hoofdbureau afgehaald worden. Te bevragen bij de vinders: vulpotlood, herennortem. m. inh„ KrowinkeAnt! Muvsstraam 67- schrift met postzegels, Knoyops Broersvest 157; dannesP0^ inh., Bouwer Lange Achterweg 83 por temonnaie m. inh., Rebers, Tol eh 26a; enveloppe inh. fotos, G. Mulder^ Dirk van Wassenaarstraat 17a; le^®re" dameshandschoen, v. Bree, Emmastr "0; witte herenhandschoen, v. Geram- gen, Marconistraat 33a; kinderwantje, Schoo, Ampèrestraat 24; zilverbon, Rom- bouts, 's-Gravesandestraat 44; witte geit met ketting, De Witte Noordvestsingel 25/13; geslachte kip, Kerklaan, Niéuw- straat 10; Union huissleutel met riempje. Vermeulen, Newtonstraat 7a; armband, Wapenaar, Ant. Muysstraat 62; blauw ge streept overhemd, Garlan, Portugese- straat 28a, Rotterdam; herdershond, Bek- Iker, Bakkershaven; boekje met levens middelenbonnen, Zuidwijk, Hoogstraat 59; dameshoed Gerritsen, Alb. Cuypstr. 16; wit hondje, Plooy, Fabristruat 91; kinderwantje, Kreukniet, Strijensestraat 56; bril, v. d. Tas, Abbenbroeksestraat 24b; ceintuur, v. Aken, L. de Colognystr. op; rozenkrans, Bouw, Willemskade 43; aipinomuts. Bronsgeest, Oosterstraat 80; jJmeshandschoen, Luhring, Maasstraat herenhandschoen de Wolf, Frans „'icolein 28a; ceintuur, Bleiksloot. Grof- u on 107; breiwerk, v. Rijn, Lekstraat inniv lipssieutel, Waltman, Heenvlietse- i 36- roze kindersokje, Blom, Lange S gelstr'asd 32; glacé handschoen, Kla- dene passages, die de zeggingskracht van het beeld ondersteunen. In het voorprogramma waren twee films opgenomen, die qua filmische-do- cumentaire meer te vertellen hadden en daardoor grotere schoonheids-ontroering gaven. Allereerst een culturele film over de verschillende kunstproducten, die door het gebruik van vuur te maken zijn, zoals kristal, glazenierswerk, cera miek en porselein en daarna een karak teristiek pittoreske film over Zuid- Limburg van Hub. Leufkens, uitge bracht door Polygoon-Profilti. De foto grafie van deze film is wel zo grandioos dat ieder, die het goede Zuidlimburgse land kent, heimwee krijgt naar Epen, Slenaken, het Geuldal, Margraten en de van Katholiciteit, doordrenkte levens wijze en de artistieke levenskunst, waarvan dit land overvloeit. Het is te betreuren, dat deze films uit de gewone voorprogramma's geweerd worden. Het zou daarom aan te bevelen zijn, als er door een Schiedamse instan tie meer werk werd gemaakt van het brengen van deze en andere goede films onder de aandacht van het Katholieke publiek. De weg daartoe is in deze voor stelling gewezen. In het Monopole-theater werd giste renmiddag de eerste voorstelling gege ven van de film over de persoon van Z. H. Paus Pius XII, Pastor Angelicus. De Kath. Jeugd Beweging van Schie dam had de plaatsen in de benedenzaal ingenomen, terwijl de zusters van de Nolet-stichting en de Religieuzen van dezelfde Congregatie uit plaatsen in de omtrek de film van het balcon af zagen. Het experiment, dat door het Comité Katholiek Schiedam is ondernomen is zeker voor herhaling vatbaar. De tech nische verzorging, zowel als de levering van de film was in handen van de men sen voor wie film-exploitatie dagelijks werk is, terwijl de verkoop der plaatsen door het Comité zelf plaats vond. De film bevat zeer mooie momenten. De mooiste zijn wel de opnamen van de Vaticaanse kunstschatten en van de St. Pieter, waarin de camera de voorwer pen onder prachtige beeldhoeken aftast. De expressie wordt hierdoor zeer geïn tensiveerd. De foto's van de Paus zelf zijn over het algemeen beperkt tot Zijn verschijnen op oude journaals. De kwa liteit van sommige stukken is zowel qua materie, als qua fotografie niet ontroe rend mooi te noemen. Slechts een en kele maal weet de camera tot een aan de clos-up grenzende opname te komen. Dit zijn dan de beste. Het bezoek van de kinderen aan de Heilige Vader is 'n moderne verwezenlijking van het oude bijbel-tafereel, waarin Christus zegt: „Laat de kindertjes tot mij komen." De film geeft eerst een beeld van de plaats van de handeling: Het Vaticaan, ver volgens de totstandkoming van de keuze van Eugenio Pacelli tot Paus Pius XII en blikt dan terug op het le ven, dat op deze hoge uitverkiezing voorbereidde. De dagelijkse bezigheden van de Heilige Vader nemen een be- langrijk deel in van de film; wij zien Hem op talrijke audiënties voor de meest uiteenlopende groepen: kinderen, diplomaten, oorlogsslachtoffers, konin gen, weduwen, jonggehuwden, klooster broeders en schoolzusters. Enkele hoog tepunten, zoals het opdragen van het H. Misoffer in de St. Pieter zijn uitgebreid op de filmband vastgelegd. Het geheel is een film geworden, die uiteraard wei nig anders kon zijn dan een journalis tieke documentaire; de conceptie over dit grootse onderwerp had op zich wei nig machtigs, maar het doorbladeren van dit levende album ov-er aus 2j „WJ géan onmiddellijk naar de universiteit" kondigde Pius XII is een eeinj op enke]e Prof. Doré aan. „Stapt u maar in Onze buistax". Met ietwat De muzl<;* D Gregoriaanse Agnus knikkende knieën gingen onze vrienden in vreemde platte de beginstrofe van het „Dies dozen staan, die op het perron wachtten. „Driemaal hoge- TV Sixtynse kapel onder leiding school 14" riep Prof. Doré. Dadelijk zakten Bim en Basli .L/C O J -4 tTQvepVipi- naar horerlon GlrvV rlv%Y*svf/-iec-r.r> woon TTot loolr Rim De R.E.T. heeft het nieuwe jaar goed ingezet. Op 1 Januari 1948 werd namelijk de hoogste dagopbrengst genoteerd die ooit werd bereikt. De ontvangsten op deze recordddag be droegen ruim 48.000 gulden. Voor de Rotterdamse afdeling van het genootschap Nederland-Engeland zal op Zaterdagmiddag lo Januari te 3 Uur professor D. W. Brogan, M. A„ van de Cambridge University in de Rotterdamse Kunstkring een lezing houden over het onderwerp: „An Englishman looks at America". Prof. Brogan doceert aan de Universiteit „Political Science". Hij is een groot kenner van Amerika. Op Donderdag 15 Januari komt voor 't genootschap tezamen met 't Konink lijk-Nederlands Aardrijkskundig genoot schap en het Museum voor Land en Vol kenkunde mr. Graham Woodmansterne, F.R.G.S., A.R.P.S. een kleurenfilm ver tonen over India en Pakistan onder de titel „Glimpses of North India". Deze filmavond zal worden gegeven in de aula van de Economische Hogeschool, Pieter de Hoochweg .Rotterdam om 8 uur 's avonds. Op de propaganda-filmavond, die he den wordt gegeven, worden alle leden van de K.A.B. en hun vrouwen ver wacht. Ook andere belangstellenden zijn welkom. Kinderen beneden de 17 jaar kunnen in verband met de beschikbare plaatsruimte niet worden toegelaten. GEBOREN: Anne J. d. van C. M. Ross en F. P. A. Numan. Nassaulaan 75; Hen- dricus G. z. van P. Verwijs en C. J. Verhoeven, Ridderkerksestr. 51; Johanna C. d. van A. Jansen en C. Planken, Hoogstraat 113; Wouter W. z. van J. C. Putter en A. Broek, Brugmanstr. 1; Jo hannes P. z. van P. L. Bovenlander en A. Olofsen, Havendijk 164. OVERLEDEN: J. P- de Ruiter, 59 j., vr. van C. v. Es, Nassaulaan 75; E. W. Hoogenraad, 55 j. vr. v. A. v. Veen, Nas saulaan 75. De ANWB had gisterenavond in de bo venzaal van Musis Sacrum een propagan da-avond voor ieden en belangstellenden georganiseerd, die een ongewoon ver schijnsel werd. Het is ons in lange tijd niet meer gebeurd, dat wij getuigen wa ren van een avond, die aan meer dan 50 mensen een standplaats moest aanbieden, omdat de overige plaatsen alle al uitge geven waren. Dit is wel voldoende be wijs voor de populariteit, waarin onze Algemene Toeristenbond zich mag ver heugen. De heer K. J. Heijboer, die al meer dan 10 jaar consul van de bond is voor Schie. dam, moedigde in zijn welkomstwoord iedere bezoeker aan zoveel mogelijk pro paganda voor de Bond te maken. Na hem nam de propagandist, de heer T. Palstra, het woord. Hij schetste de historische groei van de ANWB uit een groepje Haagse en Haarlemse velocipe- disten, die in 1883 onder een borreltje tot oprichting van de Velocipedisten-vereni- ging kwamen. Het was in die dagen voor de fietsers niet gemakkelijk, want er werden door iedere gemeente bijzondere voorschriften gemaakt, die varieerden van afstappen en op voegzame afstand gaan staan bij nadering van een paard tot diezelfde handeling verbonden met het uittrekken van het jasje om 't paard n.iet van de fiets te laten schrikken. De jasjes moesten nl. om de fiets gehangen worden. Door het werk van de ANWB werden fietspaden aangelegd; later ook autowegen, want dit vervoermiddel maakte dezelfde perioden door van over. beknotting door de vroede vaderen van vele gemeenten. De grootste hinderpaal was wel, dat iedere gemeente een andere verordening had. Door het werk van de ANWB werden de autoriteiten, die ook vroeger niet altijd vlug waren, op de noodzakelijkheid van verbeteringen aan wegen en bruggen attent gemaakt, waarbij de ANWB er met voor terugschrok om hele stukken weg zelf aan te leggen als voorbeeld. Nu nog worden de richtingaanwijzers door het ge hele land uitsluitend door de ANWB be taald. Ons land heeft daarmee een unieke verkeers-aanduiding, die zover in het bui tenland is doorgedrongen, dat tijdens de internering van enkele Nederlanders in Birma een Amerikaan van de Philtppu- nen de opmerking maakte, dat men bij de ontsnapping eigenlijk de hulp van de ANWB zou moeten hebben. En dit terwijl de man nooit in Nederland was geweest. Voor het he: ;tel van de vernielde borden is na de oorlog 300.000 uitgegeven. On geveer 8000 weg-aanduidingen zijn in het land geplaatst. Na de oorlog verscheen als unicum op hét gehele continent de Wegenwacht op de grote wegen. Met 7 motoren werd be gonnen. Nu is het corps reeds uitgebreid tot 60 motoren. Van 's morgens 8 tot 's middags 5 uur wordt de dienst onder houden. In VA jaar werden 1V> millioen kilometer afgelegd: 37 maal rond de aarde. In 45.000 gevallen werd hulp ver leend; 400 maal voor ongevallen, waar van enkele dodelijk hadden kunnen zqn zonder het onmiddellijk ingrijpen van de W.W. Voor tal van andere karweitjes wordt de wegenwacht te hulp geroepen Het wordt een zeer populaire dienst Tot nu toe zijn er 34.000 leden van de Wegen Wacht, maar om de plannen uit te voeren die nog in portefeuille zijn men denkt er over de W.W. met draagbare zenders en ontvangers uit te rusten en ook om avonddiensten te gaan rijden is een vergroting van het aantal leden noodza kelijk. De Schiedamse vereniging voor Veilig Verkeer zal in de komende dagen huis aan huis een folder bezorgen met een kalender voor het jaar 1948. De belang stelling voor het lidmaatschap van deze vereniging hoopt het plaatselijk bestuur op deze manier gaande te maken. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zuid-Holland, kantoor te Vlaar- dingen, maakt bekend, dat op haar secre tariaat, Handelsgebouw te Vlaardingen, ter inzage liggen lijsten met tarieven en invoerrechten in de Franse taal, beho rende bij de algemene overeenkomst be treffende tarieven en handel, welke op 30 October jJ. te Genève tot stand kwam. Verwacht wordt, dat de landen en groe pen van landen waarop de desbetreffen de lijsten betrekking hebben, de daarin vervatte invoerrechten uiterlijk 1 Juli 1948 zullen toepassen. Een aantal landen, t.w. Australië, België, Canada, Frankrijk Luxemburg, Nederland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten, zal de invoerrechten, welke zij overeenkwa men, reeds geheel, dan wel ten dele, op 1 Januari 1948 in werking doen treden. Welke tarieven hierbij betrokken zijn, zal nog nader worden bekend gemaakt. Een tentoonstelling gaf een duidelijk overzicht van het werk van de ANWB op het gebied van binnenlands toerisme-, wandelwegen en vergunningen voor het betreden van 300 landgoederen, jeugdtoe- risme, grensdocumenten-dienst, watertoe. risme, luchttoerisme, kamperen, reisln- liohtingen en tal van andere activiteiten. De bond telt op het ogenblik 200.000 leden en is in het 65e jaar van zijn be staan. Na de pauze werd een film over New York gedraaid met interessante opnamen over het Empire State Building en de film Veilig Baken, die een overzicht gaf van het werk, dat de ANWB doet en de vele gebieden, waar de Bond zich op be. weegt. Er werd op deze avond „good-wiU gekweekt. Van de cursussen, die iedere Zaterdag middag in de St. Liduinaschool worden gehouden slaagden voor het diploma Godsdienst B. de dames C. Meijer. A. Zoetmulder en N. Zoetmulder. Voor het 2e gedeelte van het examen slaagden Zr. Ignaas, mej. R. Melchers en de heren J. Rademaker, H. Boeye en J. v. Houwelinge. Voor het le gedeelte slaagde mej. G. Rechters. Er werd geen enkele candidaat afgewezen. DE BURGEMEESTER VOOR DE RADIO. Vrijdag 9 Januari- a.s. des avonds om kwart over 7, zal onze Burgemeester, nar. J. Heusdens, via de Radio-Distribu tie, zich tot de burgerij richten en spre ken over de huis-aan-huis inzameling ten bate van de Stichting Nationaie Oorlogsmonumenten op Zaterdag 10 Ja nuari a.s. PLECHTIGE OVERHANDIGING CERTIFICAAT. Door de gemeente-ambtenaren en werklieden en de politie alhier is een som geld bijeengebracht, groot 500 voor de Stichting van Nationale oorlogsmonu menten. Voor dit bedrag is 1000 cMJ. van het midden Damterrein te Amster dam symbolisch gekocht, waarvoor een certificaat is ontvangen. Dinsdagmorgen is dit certificaat met enige plechtigheid op het Stadhuis aan de Burgemeester overhandigd. DISTRIBUTIENIEUWS Vanaf heden zal door de distributie diensten weer gelegenheid worden gege ven voor het collectief aanvragen van werkkleding. (Telefonisch van onze Berlijnse correspondent) Nog voor de Frankforter besluiten ge nomen zijn met betrekking tot de toe komst van West-Duitsland is het com munistisch tegenoffensief ingezet. De twee dagen geleden plotseling aan gerolde stakingsgolf in Hamburg en verschillende steden van het Roerge bied breidt zich uit en de thans zeer verwarde situatie begint te herinneren aan de strubbelingen in het voorjaar van 1947. De vakbonden trachten de stakers tot het inzicht te brengen, dat andere methodes moeten worden ge vonden, om redelijk geachte eisen te uiten. Ook nu weer is het de gebrekkige ver zorging, die geldt ais inzet van de sta king. De communistische partij spant evenwel al haar krachten In, om „de strijd niet te beperken tot een snee brood, doch om hem op hoger politiek niveau te brengen", zoals de plaatsver vangende leider der communisten van Westfalen gisteren zeide. In de grond der zaak zijn deze stakin gen een politieke manoeuvre der commu nisten, die thans tot opdracht schijnen te hebben, een verwarring te stichten, waar in de uitvoering der besluiten van Frank fort bemoeilijkt wordt. De situatie wordt als hoogst ernstig beschouwd. De plannen, die de Weste lijke bevelhebbers gisteren te midden van dit rumoer en het helse geschreeuw der communistische pers hebben ont vouwd, worden vrij algemeen be schouwd als van verdere strekking dan verwacht werd. In het plan der gene raals kan men zeer duidelijk de lijnen van een staatsbestel ontdekken, ook al wil men de centrale departeméhten tot de economische sfeer beperken. Zoals bekend heeft men in de Russische zóne daarentegen ook centrale instanties op het gebied van onderwijs en cultuur. Weliswaar hebben de generaals de toe zegging gedaan, dat nog een poging zal worden gedaan, om een geldhervorming voor geheel Duitsland door te voeren, doch weinigen geloven, dat een der der gelijke poging resultaten zal kunnen hebben. De vooruitzichten voor de afschei ding van Oost-Duitsland zijn dan ook versterkt en in alle beschouwingen, die van Duitse zjjde op het plan ge leverd worden, komt de diepe ernst van deze ontwikkeling tot uitdruk king. Nadrukkelijk hebben alle poli tieke partijen verkondigd, dat ze niet geneigd zijn haar medewerking te geven aan plannen, die de facto op een afscheiding van het Westen neer komen. istrow» «.I irae van Dom Lorenzo Perosi zingt verschei- naarbeneden. Ook de professor verdween. Het leek Bim een ogenblik alsof de professor een beetje vals lachte. Maar Bim stelde zichzelf gerust. „Ik zal wat zenuwachtig zijn van die reis" bedacht hij. Intussen schoot hij pijlsnel door een doorzichtige buis die in het gebouw van de hogeschool uit kwam. Basli en de professor wachtten al in de gang. VRIJDAG 9 JANUARI. HILVERSUM I (301 M.) K. R. O. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 De Zonne bloem. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Gram. 12.00 Zang. 12.30 Weerpr, 12.33 Or kest zonder naam. (13.00 Nieuws). 13.S5 Gram. 13.50 Majoor Goossens. 14.00 Kwar tet. 14.30 Piano en caus. 15.00 „Elck wat wils". 17.00 Na school. 17.15 Gram. 17.45 Caus. 18.00 Cantus Populorum. 18.15 Gram. 18.30 Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Kajotters. 19.30 Rhythm Sextet. 19.50 Gram. 20.00 De gewone man. 20.12 De Zilvervloot. 21.00 Benelux. 21.15 Magni ficat van Bach. 21.50 Saul (hoorspel). 22.30 Gram. 22.37 Actual. 22.45 Avondge bed. 23.00 Nieuws. 23.20 Geen Millerpia- ten. HILVERSUM II (415 en 245 M.) 6.45 V.A.R.A. 12.00 A.V.R.O., 19.30 V.P.R.O., 21.00 V.A.R.A. 6.45 Weerber. 7.00 Nieuws, gymn. en Gram. 10.00 Morgenwijding. 11.10 Voordracht. 11.25 Orgel. 12.00 Or gel. 12.30 Sport. 12.35 Skymasters. 13.00 Nieuws. 13.15 Avroleans. 13.45 Gram. 14-üü Kookpr. 14.20 Gram. 15.00 Voordracht. 15.20 Gram. 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Beethoven. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeon. 18.35 Ramblers. 19.00 tt.V.V. 19.15 R.V.D. 19.30 Cursus. 20.00 Zang. 20.30 Caus. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Radiorakel. 21.50 Weenst muziek. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Swing and sweet. 22.40 V.P.R.O. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. Aneta meldt uit Lake Success: .Is de afgelopen tien dagen beeft Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V. N„ een aantal kleine mogendheden ge polst over hun ev. bereidheid, man schappen naar Palestina te zenden, wanneer nog ernstige ongeregeldheden zouden ontstaan. Naar verluidde zouden Neder land, België, Zweden, Noorwegen ea Denemarken voorkomen op de ljjst van Europese landen, waarvan Trygve Lie gelooft, dat zjj misschien manschappen ter beschikking zullen stellen, wanneer de noodzaak daartoe zich voordoet. Geen der over deze kwestie geraad pleegde delegaties heeft nog definitief antwoord gegeven". Agence France Presse meldt, dat ook Brazilië en Mexico gepolst zijn. Dit polsen der kleinere mogendheden zou geschieden, omdat de grote vijf deze eerste proefneming met een gewapende macht van de V. N. op een zo breed mogelijke basis wensen te stellen. Naar wfj van het ministerie van buitenlandse zaken te 's-Gravenhage vernemen, is daar een verzoek als bo ven gemeld nog niet ontvangen. Het ging er vannacht „heet" toe langs de kust. Een waarlijk vliegende storm beukte uit We:\?lijke richting op de Nederlandse kust en ook overdag wer den nog de sterkste windkrachten van het nieuwe jaar genoteerd. Het K. N. M. I. noteerde storm langs de gehele kust. Amsterdam meldde 60 K.M. per uur met stoten, De Bilt 53 K.M. per uur, Den Helder iets meer dan 100 K.M. per uur (zware storm) en Viissingen 50 K.M. per uur. De storm heeft een stoomschip van de K. N. S. M. tot ongeveer 3 mijl buiten Scheveningen in de branding gedreven. Het schip, dat in ballast vaart, heeft de voorste ankers weten vast te leggen, zo dat gevaar voor verder afdrijven naar de kust voorlopig niet aanwezig is. Daar de windsterkte op dat moment nog steeds toenam, bleef de kustwacht de grootste paraatheid betrachten. n rustöstraat 30. S* T3-- v,pt, afhalen van bovengenoemde Bij nevJf de vinders gelieve men het goederen hU van politie. Lange Nieuw- OORSPRONKELIJKE SPEURDERSGESCHIEDENIS 20). Vader trok vragend de wenkbrauwen op en trots legde Nagtegaal uit: Ja, het kan toch best zijn, dat hij al dood was vóór hij in het water werd ge gooid? Laat ons aannemen, dat hij Ak kerman kende: de vraag, hoe hun ver standhouding was ,is wel heel erg be langrijk, maar moet voorlopig onbe antwoord blijven. Hij kan immers even goed medewerker als tegenstander zijn geweest. In beide gevallen wist hij ech ter iets van Akkerman en moest tot zwijgen worden gebracht, Een duw in de rivier is zeer iskant, Vader. Het slachtoffer kan heel gemakkelijk gered worden en de pleger van de aanslag aanklagen. Bovendien: hoe krijgt men t paspoort in handen van iemand, die men op het punt staat te verdrinken? Neen, ik geloof, dat, als deze tweede veronderstelling de juiste zal blijken te zijn .Akkerman zijn slachtoffer een in jectie heeft toegediend, hem het pas poort heeft afgenomen en in de rivier heeft geworpen. De agent voelde zich bij het horen van al deze gruwelijke theorieën aller minst erg behaaglijk. De telefoonbel rinkelde en Nagtegaal had een gesprek met het arbeidsbureau. Inderdaad was Van der Gijp in 1943 te werk gesteld in Duitsland, had zijn pas poort in ontvangst genomen, doch was nimmer op de plaats van bestemming gearriveerd. Men had aangenomen, dat hij ondergedoken was. Verder had men nimmer meer iets van of over hem ge hoord. Deze mededelingen wierpen geen nieuw licht op de zaak en dus vervolg de Nagtegaal zijn betoog tegen Vader. De vraag is, wat Akkerman met het paspoort voor had .Misschien was een zijner.... eh.bendeleden zonder gel dige papieren en kon met een kleine vervalsing "het paspoort gebruikt wor den. We zullen het ding eens bekijken. Nagtegaal opende het blauwe boekje en bladerde er in .Plotseling bij Vader scherp aan en vroeg: ^at er gisteren een portret in? Je weet wel. met stempels van de stad er op- Vader antwoordde, zich beslist te her inneren een foto te hebben gezien. Leek de dode goed op die foto? Ik heb niet zo heel erg goed geke ken, bekende Vader timide: Er was toen immers geen enkele reden om bijzondere acl, erdocht te koesteren. Maar ik ge loof wel, dat het portret goed geleek. Ik herinner me nog precies de gelaats uitdrukking van de dode. Als ik de foto even mag zien, inspecteur, dah zal ik.. Ik kan 'r je niet laten zien, Vader, want ze is uit het paspoort gescheurd, klonk het dreigend uit de mond van de inspecteur. VI. Vader herinnerde zich plotseling, hoe hij, toen hij de woonwagen was binnen gekomen, gezien had, dat de eigenaar van de dodenbaan m de binnenzak van de dode had gezocht of wilde zoeken en onthutst zijn hand terugtrok, toen hij zag, dat de nieuw gekomene een agent was. Vader had hier heel weinig acht op ge slagen, omdat volgens hem alles er op wees, dat hartverlamming de oorzaak van het ongeluk was geweest. Hij had alleen aandacht gehad voor het geld, dat hij 's nachts door de nachtagent nog had laten natellen. Aan het paspoort had hij verder geen aandacht meer geschonken. Ik.eh.stamelde hij, maar hij trof het: de inspecteur was niet in de stem ming om standjes uit te delen en con centreerde al zijn aandacht op het pro bleem, dat nu weer aan de talloze andere was toegevoegd. Merkwaardig!, zei Nagtegaal: Wat zou Akkerman ermee hebben voor ge had, het portret te vernietigen? Identifi catie kon hij er niet mede verhinderen en dat we gauw genoeg zouden weten, dal er met van der Gijp iets aan de hand was, kon hij op zijn vingers natel len. Hij had veel beter het paspoort helemaal kunnen laten verdwijnen, maar daar kreeg hij waarschijnlijk geen kans toe vóór jij de gegevens had overgeno men. Hij hield rekening met de mogelijk heid, dat de portefeuille alsnog gecon troleerd zou worden en besloot, het boekje te laten zitten, doch alleen het portret te verwijderen. Vader, steeds worden de bewijzen tegen Akkerman sterker. We moeten ons haasten, het signalement van de man aan te vullen en opnieuw rond te laten seinen. Vertel eens op. Vader was inderdaad in staat, de ge gevens van het echtpaar van den Bergh met enige details aan te vullen. De goed. keuring van Nagtegaal werd echter wel dra gevolgd door een woedende uitval, toen Vader moest bekennen, dat hij ver geten was, Dirk, de knecht van Akker man, te ondervragen. Wel was hij in staat een vrij nauwkeurige beschrijving van de man te geven, maar overigens bleef de kwestie-Dirk even duister als ze was: zijn achternaam, geboorte- en woonplaats waren en bleven onbekend en aldus werd Nagtegaal genoodzaakt naast de aange vulde heropgave van Akkerman's signa lement een zeer onvolledig van de knecht ter verspreiding door te geven. Hierna liet hij agent Vader nauwkeu rig vertellen wat er precies gebeurd was, wat hij zelf van de zaak dacht en of hij verdachte dingen had opgemerkt, maar veel nieuwe gezichtspunten werden hier bij niet geopend. Tenslotte kreeg Vader de opdracht, 's middags om drie uur naar het zieken huis te komen om het slachtoffer te iden tificeren. Met knikkende knieën vertrok hij. Kort na de middag kwam een zenuw achtig meisje het politiebureau binnen en vroeg de inspecteur te spreken. Deze had de rest van de morgen doorgebracht met de nauwkeurige reconstructie van wat er volgens hem gebeurd was, op papier te zetten, waarbij hij voor alle details twee mogelijkheden onder de ogen zag. Met spanning wachtte hij af, of er berichten zouden binnenkomen dal Akkerman en Dirk op bepaalde plaatsen gesignaleerd waren. Toen er tegen twee uur nog geen enkele tijding was gekomen, besloot hij even naar huis te gaan om vlug te eten en zodoende was hij juist afwezig, toen Truus Hage hem te spreken vroeg. De dienstdoende agent vertelde dit aan het meisje, dat duidelijke sporen van op winding vertoonde. Hij zei, dat te hèm wel, vertellen kon, wat er aan de baud was, maar Truus antwoordde, dat ze er prijs op stelde, de inspecteur persoonlijk te spreken. Ze wilde wel wachten. Eerst nu, gezeten in een hoek van de kleine wachtkamer, kon ze haar gedach ten ordenen en zich de oorzaak van haar onrust beredeneren. (Wordit vervolgd). Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp „tijdelijke continuering van op centen op de tabaksaccijns" ingediend. Bij art. 1 der wet van 24 April 1947 werden de 40 opcenten op de tabaksaccijns tot en met 30 April 1948, gecontinueerd. De minister van financiën is van mening, dat het gewenst is in afwachting van de gelijkschakeling van de verbruiksbelas tingen in Nederland erf in het gebied van de Belgisch-Luxemburgse econ. unie, de bestaande toestand met betrekking tot de tabaksaccijns te laten voortduren. Zoals bekend, maakt de Nederlandse aardolie-mij. momenteel een verkennings boring in Delft. Op een diepte van onge veer 800 meter is een kleiachtig zand aangeboord, dat zwakke oliesporen be vat. Het is nog niet te zeggen of olie in exploiteerbare hoeveelheid zal worden aangetroffen. De boring wordt voortgezet. „Evening News" meldt uit Zwitser land dat de wintersporthotels vrijwel verlaten zijn en de winter zo zacht is, dat de Olympische Winterspelen gevaar lopen, aangezien er niet voldoende sneeuw is gevallen voor de skiwed strijden. Het Franse skiteam heeft zelfs bij gebrek aan sneeuw nog niet kunnen oefenen. ROTTERDAM. 8 Januari 1948. Vaarwerk: 212 ton mais Gron.agan. 653 ton id. liggen/varen Deventer, oïïO toa meel Amtserdam. 215 ton id. Hangc.'o, 185 ton id. eeuwarden, 105 ton id. Stads kanaal, 220 ton id. Groningen. 130 ton id. Winschoten, 267 ton tarwe Weert. 1450 ton tarwe vletten, 350 to nschilfers lig gen/varen 1400 ton id. vletten, 240 ton ia. Amersfoort, 3 X 350 ton fosfaat Veg- hel, 250 ton kunstmest Bergen op Zoom, 250 ton id Kortgene, 251 ton granen De venter, 74' ton blik Hoogeveen, 160 ton melk Amsterdam, 124 ton cellulose Ren- kum. Alles volgens tarief.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3