De gevende hand van Amerika VREES voor afhankelijkheid „Dit is een weloverwogen risico" e Voor millioenen kwam over. de Belgische grens IN VLIEGENDE STORM EEN DAG VOORGAATS Het militaire terrein in Havelte Op de I RIBUNE Welkom in het Vaderland Drie smokkelaarsbenden zijn onschadelijk gemaakt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Inzinking moet worden overwonnen Pleidooi van Marshall A.{ IJmuider vissers in zwaar avontuur te'. ion 70 ste JAARGANG VRIJDAG 9 JANUARI 1948 No. 20512 Aan de terugkerende jongens srij k ocht neme"van de eenv«u- NAAR „V. ST. INDONESIË" Agoeng naar Djokja, genodigd NEDERLAND WIL VRIJE HAND INDON. VERTEGENWOOR DIGERS NAAR NEDERLAND LAGERE TUINBOUWSCHOOL TE BERKEL N DE INTERNATIONALE. BANK Amsterdam zetel voor Europa Ik dacht, dat het mijn laatste reis was LICHTEND VOORBEELD LIT DE LICHTSTAD BEHOORLIJKE OEFENING SPAART VELE MENSEN. LEVENS DE „ORANJE" HEEFT MACHINESCHADE Te Gibraltar binnengelopen voor reparatie VATICAANS PROTEST TE BOEKAREST DE kantoren van de Redactie en de Admi nistratie van de ^.Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Milliarden dollars, millioenen tonnen Er gaat een duizelingwekkende beko ring uit van die bijna onvoorstelbare ge weldige getallen, welke door Amerika over de wereld worden geslingerd, als het enige middel om de na-oorlogse ontwrich ting weer terug te brengen in de oude banen van een normale welvaart Zoveel krijgt als grant in aid dit zoveel dat land En er wordt nauwkeurig berekend, wat nodig zal zijn, opdat na 1952 de door de oorlog geteisterde landen eindelijk weer in staat zullen zijn op eigen economische benen te staan. Hier en daar wordt weieens de vraag opgeworpen, of Europa waarmede dan West-Europa wordt bedoeld niet door eigen kracht zijn moeilijkheden zou kun nen overwinnen. Velen antwoorden met een resoluut neen; de inzinking ig te diep, heeft te lang doorgewerkt. Zij wijzen er op, dat de crisis eigenlijk reeds in 1914, bij het uit breken van de eerste wereldoorlog is be gonnen; dat men in de tussenoorlogse periode slechts een schijnwelvaart in en kele landen heeft kunnen handhaven, ter wijl andere naties toen reeds in een voort durende noodtoestand verkeerden; dat de jongste oorlog de bronnen zelf voor de welvaart heeft vernietigd; en dat het sindsdien steeds bergafwaarts is gegaan en.de lawine nog lang niet tot staan is gekomen. Zij zien geen uitkomst uit de Europese ellende zonder Amerikaanse hulp; het enige alternatief is slechts ab solute verpauperisering van Europa en de overweldiging van het Westen door communistisch Rusland. Zonder nochtans dat dit redding kan brengen; want het levensniveau van de Russische mens ligt kilometers onder dat zelfs van de nood lijdende West-Europeaan. En dan spreken we nog niet van de geestelijke verwor ding, welke' dit verval na zich zou sleuren. Er bl ijken echter ook mensen te zijn, die menen, dat Europa het ook zonder het Marshall-plan zal kunnen klaarspelen. Wij zinspelen hier niet op de Russische leiders en hun vijfde colonnes in het Westen; hun afwijzing van een Ameri kaanse globale hulp aan geheel Europa als één gemeenschap heeft te duidelijk politieke en ideologische bedoelingen, dan dat men daarin vertrouwen in de toe komst zou kunnen vermoeden. Ook niet op die Amerikanen, die tegen het Marshall-plan zijn; zij worden veelal voortgedreven door het nu wel uitdetijdse isolationisme; of door dè gedachte, dat Europa toch niet meer te helpen is. en men dus door grants in aid en credieten goed geld naar slecht geld smijt. Maar er zijn ook Westerlingen, die de Amerikaanse hulpverlening met lede ogen zien. Zij loochenen niet, dat zonder die steun West-Europa, zeker voorlopig, tot een ontstellend bestaansminimum zal moeten afdalen; dat het levenspeil zal zakken tot een laagte, welke de beschaafde wereld sinds eeuwen en eeuwen niet heeft gekend. Maar hun nationale trots en aller lei prestige-overwegingen verzetten er zich tegen onmacht te erkennen en hulp te aanvaarden. Zij willen liever de buik riem nog wat aanhalen het zal wel de bedoeling zijn de btiikriem van anderen te snoeren dan de gevende hand blij moedig aan te grijpen. Zo heeft bijv. het onafhankelijke corf- servatieve blad „Daily Express" de laat ste weken een soms prikkelende campag ne gevoerd om het Britse volk er toe te Vanavond zal de „Nieifw Holland" de sluizen van IJmuiden binnenlopen. En spoedig daarna zal het schip opstomen naar de Javakade te Amsterdam. Twaalfhonderd man van onze troepen in Indië zullen dan zijn thuis gekomen. Mannen van de Kon. Landmacht, de Luchtstrijdkrachten, mariniers en man nen van de Kon. Marine en van het K.N.I.L. En Nederland zal zich verheu. gen over hun thuiskomst, blij dat deze mannen van het eerste uur, die daar ginds het spits afbeten, thans worden teruggegeven aan de maatschappij. Bljj ook, dat spoedig nog velen zullen vol gen. Vele malen reeds stonden wij op de kade, temidden van vrouwen met be traande ogen en mannen met gemaakt onverschillige gezichten, en doorleef den de altijd ontroerende indruk hoe het uitvarende schip de scheidslijn steeds meer verbreedde tussen hen die ach- teïgbleven en de jongens, die de reis aanvaardden uaar het verre Indië. om daar hun plicht te gaan volbrengen. Ons troostte de gedachte, dat dit afscheid noodzaak was; dat het inderdaad noodza kelijk was. God heeft beschikt, dat dit afscheid voor velen niet tijdelijk was. En het past zeker een eresaluut te brengen aan hen die het offer van hun leven brachten.' bij het uitoefenen van hun taak. Het of fer door hen zelf, maar ook door hun na bestaanden gebracht, zal zeker niet ver geefs geweest zijn. Voor de meesten was de scheiding ge lukkig slechts van tijdelijke aard. En nu het eerste schip met demobiliserenden in Nederland arriveert zij de opvarenden en allen die hierna nog komen een har telijk „welkom thuis" in het vaderland toegeroepen. Wij weten, da.t jullie je plicht op niet °y citref f en wijze hebben volbracht, wij hebben ook met jullie meegeleefd bij het geestdodende wachtkïöppen in de - -vo1 gevaren en patrouill'i- hielden ons hart vast als we ne®rduiken in de blubber of £rdS bako-bako; ons gezicht s de dankbetuigingen, die je in t fir-bf Ibewoners; wij lazen van jullie prd wanne verbeten pijn, die gevoeld frd' wp2ef.weer één uit je midden tolenrS^u^ hebben meegevoeld Lt in vervnïr8' die §ewekt werd, bij het hu inrio -g gaan van gedane belof ten die u dierbaatUr teru?keer n3ar iSht voldaan' rT* Volbraaht, aan uw ^ttering6 hebb^onen" dat wij brengen het gerief en gemakkelijker leven, dat door middel van de Ameri kaanse hulp wordt voorgespiegeld, de rug toe te keren en „de moeilijke weg naar herstel op eigen krachten", in te slaan. De „Evening Standard" volgt nu dezelfde lijn, en publiceerde het Marshall-rapport met de vette kop; „Het Britse volk moet dit aanbod van de hand wijzen, indien het prijs stelt op onafhankelijkheid, en ver langt op eigen benen te staan". Wij mo gen, aldus het blad, onze nationale econo mische onafhankelijkheid niet voor een omelet van eipoeder verkwanselen; daar bij doelend op het feit, dat de Verenigde Staten om zeer begrijpelijke en gerecht vaardigde psychologische motieven voor Engeland eipoeder, voor andere landen tabak in de hulpverlening hebben opge nomen. Wij weten niet, of de noodlijdende lagen van het Britse volk en deze zijn vol gens hen, die Engeland de laatste tijd bezochten, zeer, zeer breed iets voor dergelijke suggesties voelen. Misschien dat Engeland met zijn nog trouwe domi nions het op de heel lange duur ver met, een zelfstandige activiteit zou brengen, zij het op een sterk verlaagd levenspeil. Voor de continentale West-Europèse lan den schijnt de zaak echter volkomen ho peloos. Zij hebben de hand uit Washington gretig gegrepen, iir de overtuiging dat men om louter prestige de mens niet nodeloos mag doen lijden. Wij^ spraken straks van „de gevende hand". Want als men de redevoeringen, welke Truman en Marshall sinds die ver heugende Juni-dag en ook nu weer bij de opening van de Congreszitting hebben gehouden leest, voelt men daarin niet op de allereerste plaats het overigens ge zonde verlangen om de eigen nationale economie veilig te stellen; maar wel dat bewustzijn van menselijke verbondenheid, dat zich ook uitstrekt tot de huidige ideologische tegenstander Rusland en zelfs tot de vroegere vijand Duitsland. Er ligt in de Amerikaanse hulpverlening een edelmoedigheid en tevens een grootsheid, welke bewondering afdwingen:' ook al erkent men ten volle, dat de gever zekere voorwaarden aan het gebruik der gave stelt. Maar dit betekent allerminst, dat onze vrijheid en onafhankelijkheid daar door in het gedrang komen. In een gisteravond uitgegeven republi keins communiqué wordt medegedeeld, dat de republikeinse regering een uit nodiging heeft gericht tot de minister president van Oost-Imdonesië, Ide Anak Gde Agoeng, om een bezoek te brengen aan Djokja, „teneinde besprekingen te houden over de vorming van de Ver enigde Staten van Indonesië". De Ned. regering heeft, naar volgens A. P. Donderdag uit betrouwbare bron te Batavia werd vernomen, aan de com missie van goede diensten medegedeeld, dat Nederland „zich het recht tot vrij heid van handelen in Indonesië voorbe houdt", tenzij er zeer binnenkort een overeenkomst tot het staken van het vu ren met de Indonesische republiek wordt getroffen. De commissie der Ver. Naties voerde inmiddels gisteren de gehele dag aan boord van de „Renville" besprekingen met Amir Sjarifoeddin en" de republi keinse delegatie, die Wffensdag uit Djok jakarta is teruggekeerd. Naar Aneta verneemt, zullen zeer binnenkort drie Indonesische vertegen woordigers naar Nederland reizen, waar zij o.m. de op 21 Januari aanvangende rijksconferentie als waarnemers 'zullen bijwonen. De minister van Landbouw heeft aan dc L.T.B. medegedeeld, bereid te zijn een rijkssubsidie té verlenen voor de inrich ting van een lagere tuinbouwschool te Berkel. George Marshall, de Amerikaanse mi nister van buitenl. zaken, heeft tegen over de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen ronduit verklaard, dat indien de republikeinen in het congres zouden blijven dreigen met verlaging van 't totaal der Ameri kaanse bijdrage tot het plan-Marshall, zij evengoed het gehele plan zouden kunnen prijsgeven. „Een ontoereikend program zon verspilling van onze hulp middelen betekenen", aldus Marshall. „Deze ongeëvenaarde poging van dc nieuwe wereld om de oude te helpen Is een weloverwogen risico. Onze levenswijze, die wij tot dusver gekend hebben, staat daarbij op het spel. Alles, wat ik kan zeggen is, dat indien wij de vaste wil tot het slagen van het plan handhaven, dit naar mijn over tuiging ook bereikt zal worden". Marshall waarschuwde de commissie, dat het hulpprogram uiterlijk 1 April in wer king zou moeten worden gesteld, daar anders enkele van de voornaamste voor waarden. waarop het gehele project was gebaseerd, in onvoldoende mate aanwezig zouden zijn. Indien het plan er in het congres niet door zou komen, of zou mislukken, zou Naar A.N.P.-Aneta uit Washington verneemt, oordeelt men het aldaar steeds meer waarschijnlijk, dat de zetel voor Europa van de Internatio nale Bank voor wederopbouw en ont wikkeling te Amsterdam gevestigd zal worden. Een woordvoerder van de bank verklaarde, dat vóór Maart geen definitieve beslissing genomen zou worden, doch dat Amsterdam wel zeer behulpzaam bleek wat betreft het aan bieden van faciliteiten. Zoals bekend heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly, tijdens zijn bezoek aan Washington voorge steld de zetel voor Europa van de Bank te Amsterdam te vestigen. de veiligheid der V. S. bedreigd worden en de Amerikanen feitelijk met het ge weer aan de voet leven. Marshall gaf .toe, dat de totale kosten van het program op het ogenblik nog niet precies konden worden vastgesteld. Marshall prees Europa voor de vorde ringen. die reeds op het gebied van de wederzijdse hulp waren gemaakt. Als voorbeelden noemde hij de stappen van Frankrijk en Italië naar monetaire tol- unie. De Britse steenkoolproductie steeg sneller, dan men verwacht had. Marshall besloot met de woorden; ..Het zou dwaas zijn de ogen te sluiten voor hinderpalen en risico's. Het weer en de omvang van de wereldoogsten zijn onbe rekenbare factoren. Ook kan men niet voorzien, welke omvang de politieke sabotage van het Europese herstelplan zal aannemen. De V. S. staan echter voor een geweldige beslissing. Indien wij besluiten, dat de V. S. niet in staat, of praktisch niet bereid zijn, de wederopbouw van West-Europa te steunen, moeten wij de consequenties van een overgang naar dictatorschap of politiestaten aanvaar den". De Latijns-Amerikaanse landen zullen volgens Marshall eerr zeer belangrijk aan deel in de uitvoering van het plan heb ben, daar de Europese landen met geld van de V. S. voor misschien wel 250 millioen dollar in fie eerste 15 maanden in deze landen aankopen zouden doen. Marshall verklaarde niet te geloven, dat er gevaar bestaat, dat de Europese landen door het plan-Marshal] de V. S. permanent als hun pleegvader zullen be schouwen. Het tegendeel is waar. Zij slaan reeds de handen ineen en doen ge combineerde, intelligente en agressieve pogmgen om zichzelf te helpen, aldus Marshall. Reeds het idee alleen al van het program is een geweldige stimulans geweest. Wij onderschatten de trots, die m deze naties leeft. In antwoord op een vraag van senator Vandenberg zeide Marshall, dat landen als Zweden, Zwitserland en IJsland eer der als „medewerkers" dan als te helpen landen moeten worden beschouwd, hoe wel ook zij ongetwijfeld in aanzienlijke mate voordeel zullen genieten en enige goederen van de V. S. zullen ontvangen. Marshall heeft nog verklaard, dat net herstelprogram, indien de economische toestand in WestF.uropa en West-Duits- land er door gestabiliseerd wordt, wel licht tot gevolg zal hebben, dat de sov jet-unie een vredesverdrag voor geheel Duitsland tekent Op voorwaarden, die voor de Westelijke geallieerden aanvaard baar zijn. De instelling van een afzon derlijke regering voor West-Duitsland is thans niet wenselijk, aldus Marshall. sr Een overzicht van de bijeenkomst tussen de Nederlandse ministers en dr. Van Mook met de vertegenwoordigers van negara's en daerah's, welke Zondag te Batavia werd gehouden en verstrekkende gevolgen had. De minister-president aan het woord. f Geheel verdwijnen zal de smokkelarij tussen Nederland en België natuurlijk nooit zolang er kansen bestaan op winst. Maar wat &r minstens voorlopig op dit gebied zal gebeuren, zal 3lechs kruimel werk zijn, vergeleken bij hetgeen tot dusver heeft plaats gevonden. We hebben de laatste tijd herhaaldelijk melding kunnen maken van klappen die politie en grensbeambten aan de sluikhandelaars konden toebrengen. Maar mei de jongste klap, waarbij geleidelijk aan heel de bende van de wielrenner John. B. werd onschadelijk gemaakt lijkt het zover gekomen, dat er niet één grote bende meer in West-Brabant opereert. Het grootste aandeel in het tot klaar heid brengen van de verschillende smok- kelzaken hebben gehad de adjudant der marechaussee Kramer en de hem toege wezen, wachtmeester der rijkspolitie Van Gestel. Over hun, werk en dat van de smokkelaars hebben in het gerechtsge bouw te Breda de officier van justitie, mr. Hustinx en voorts mr. Heukels, ka pitein van Soest van de Marechaussee en majoor Kanter Visser van de rijkspolitie gisteren verteld. Er waren in het geheel drie benden en van een daarvan^pas#Tohn B. medeleider. Van samenwerking echter tussen deze drie was over het geheel geen sprake. Integendeel, ze beconcurreerden elkaar waar ze maar konden en stalen zelfs el- kaars pantserauto's. Het zaakje dateert al uit de bezettings tijd en is na de bevrijding op grote voet voortgezet en voor millioenen guldens aan goederen zijn daarbij frauduleus ons land binnengebracht. Voor het grootste deel ging alles naar Amsterdam, waar een groot magazijn was; later werden ook opslagplaatsen in Leeuwarden en Leiden ingericht. Het smokkelen per militaire wagen hadden dë heren van de Duitsers af gekeken, wier praktijken na de bevrij ding door een aantal geallieerde mill tairen werden voortgezet. Rn enkele grenswachten deden ook mee. Grens wachters gingen zelfs wekelijks hun geld halen voor het doorlaten van de»e wagens. Toen eind 1946 uit Belgische dumps pantserauto's konden gekocht worden, kreeg de smokkelwereld een nieuwe kans. De eerste pantserauto werd in April 1947 onbeheerd aangetroffen on der Rijsbergen. geladen met zeep. ta bak, katoen, wol en kauwgummi. De in zittenden hadden na een felle achter volging de vlucht weten te nemen. In de nacht van 23 op 24 April van het vorige jaar zag men andermaal een pantserauto, dié in Breda kon worden aangehouden, doch daarna' weer wist te Om tien uur gisterenavond eindelijk zijn de stormballen weer omlaag gegaan. Voor alle kuststations werd toen het -waarschuwingssein ingetrokken, maar eer het zover was, heeft de Noordwester, die meermalen tot een orkaan aanzwol, de voorafgaande 24 uren heel wat zeelieden bange uren bezorgd. Het ergst misschien wel aan de beman ning van de UK 172 uit IJmuiden, die tenslotte toch nog veilig en behouden de Nieuwe Waterweg wist binnen te lopen. „God zij dank" verzuchtte schipper A. Visser, die met zijn zeil- en motorbotter UK 172, „De Jonge Klaas" uren lang „voor het gat" had gelegen bij zwiepende zeeën, niet wetende wat te beginnen. Het zou maar even verkeerd gaan en hij zat op de Zuiderpier, reddeloos verloren. „Ik ben toch al dertig jaar schipper, en heb al enige schipbreuken meegemaakt, maar nu dacht ik toch werkelijk, dat mijn laatste reis gekomen was. Als ik weer een huis" aanbieden want ook"hïerTlfn 'nog lang "iet de oor Ggswond geheeld. Maar Nieuwjaarsreceptie ten Vaticane, Het volledige corps- diplomatique bij 't Vaticaan geaccrediteerd staat in een der ontvangzalen opgesteld om de H. Vader zijn gelukwensen aan te bieden. nacht had moeten ingaan, in deze hel van orkaan en water en duisternis, was het vast met ons gedaan geweest. Een licht had ik niet meer, volle zee opgaan w^s nog arger spelen met het leven, want overal loeren nog de mijnen op het leven van de zeeman, wat was ik blij, dat de reddingboot verscheen. Het gaf me moed. Ik durfde nu ai zwalkende door de aan rollende golven heen te laveren, midden tussen de pieren door. wetende dat in het ergste geval hulp nabij was. Want de reddingsboot schonk ons met zijn vijven aan boord zulk een morele steun, dat ik plotseling alles kon wagen. Menn 14-jarig zoontje, dat voor het eerst een reié mee maakte, had ik al de reddingsgordel om geknoopt, zo angstig waren wij geworden op de hotsende en botsende schuit. Maar de hemel zij geprezen, we zijn er heel huids afgekomen. «Wilt U, zo besloot de schipper, vooral de mannen van de N. Z. H.-reddingnraatschappij mijn warme dank overbrengen?" Dit alles vertelde de kléine maar ruige IJmuidenaar, op het oog een goede veer tiger, toen alle- narigheid voorbij was en hij, na eerst aan boord wat orde gescha pen te hebben, weer vaderlandse bodem onder zijn voeten voelde. Woensdagmid dag om 1 uur was hij uit IJmuiden ver trokken om te gaan vissen in het kanaal. Er scheen geen vuiltje aan de lucht te ziin, zo kalm was het weer en vredig het water, maar ter hoogte van boei HK 5, dwars van Walcheren, begon het lieve leven en dgt in een nauwe vaargeul, waarbuiten men zich niet wagen moet omdat het nog vol met mijnen zit. „Dan maar liever terug". En hij 'ging terug, in het holst van de nacht. Maar om vier uur al blies de storm een van zijn zeilen weg. Om alle verant woordelijkheid voor het tuig voor zichzelf te nemen, *nam hij zelf het roer in han den, om dit niet meer los te laten voor hij in de Hoek lag gemeerd, gistermiddag tegen vijf uur. Reeds om elf uur was hij voorgaats gekomen, maar tegen het woe den der elementen scheen niet opge tornd te kunnen worden. Tot overmaat van ramp zwiepte de storm zijn tweede zeil overboord. Alles scheen verloren. Toen men ten einde raad was en voor een nieuwe nacht vreesde, ging de „bal" in top, bij wijze van noodsein en binnen tien minuten konden de mensen op het strand, die vol onrust de capriolen van het notedopje gadesloegen, de redding boot zien uitvaren. Het was een hachelijke onderneming.. Nu eens waggelde ze hoog op de kruin van «en golf, dan weer scheen ze verdwenen. Maar de „Presi dent Wiersma" kwam, waar ze wezen wilde. Zoals gezegd, toen de hulp nabij was, gaarde de schipper al zijn fnoed bij een en dacht: Wat die mannen kunnen, kan ik ook. Zijn durf werd ziin redding. „Ik dankte God, dat ik de reddingboot zag" verklaarde hij bewogen. ontkomen. De derde keer, dat men een pantserwagen zag, was in de nacht van 30 op 31 Augustus, weer in Rijsbergen In October werd een dergelijke wag<_n ongeveer 10 keer in West-Brabant ge signaleerd, doch de smokkelaars kon men niet vatten. Zelfs speciaal aangelegde versperringen hielpen niet. Sinds September echter ging het de smokkelaars minder göed. Dank zij de concentratie van verschillende opspo ringsinstanties, welke mr. Kneepktns tot stand wist te brengen, werden tie mazen van het net sterkvernauwd en dank zij het nieuwe controlesysteem kwamen al spoedig heel wat smokkelaars m de cel terecht. Die opsporing ging dikwijls op z'n Amerikaans met walkie-talkies (draag- bare radio-installaties) en auto's met zend- en ontvangstinrichting. Bij dit karwei werden deze hulpmiddelen hier te lande voor het eerst toegepast voor het opsporen van strafbare handelin gen. Dag en nacht is er gezwoegd en ge leidelijk kreeg men de gegevens te pak- pen over de drie smokkelorganisaties Een der hoofddaders arresteerde men in de nacht van 5 op 6 December van het vorige jaar. Bij een huiszoeking vond men een gebrekkige boekhouding, waar in de verhandelde artikelen waren op getekend, maar waarin ook de namen van verschillende leden van de kende en bovendien allerhande interessante aan tekeningen stonden. De pantserwagens bleken bestuurd te worden door ervaren chauffeurs, meest Belgen. Zij waren be mand met een „wegverkenner" en iemand die wagens kon bedienen, -maar die tegelijkertijd ermee was belast spij kers of spijkerplanken op de wegen te smijten, om de achtervolgende auto's „stukken" te bezorgen. De drie leden der bemanning kregen voor hun karwei ge middeld 3000 gulden. In totaal gingen drie wagens van de smokkelaars verloren, een bij Rijsber gen, een in Amsterdam en een in België in de omgeving van Loenhout. De waar de der bij Rijsbergen in beslag genomen goederen bedroeg 551.800 Belg. frs„ de gemiddelde waarde van de pantserwa gens wordt geschat op 45.000 frs. Per tocht werd naar schatting voor 40.000 aan waren ons land binnengesmokkeld. De verhalen, dat ambtenaren zouden hebben meegewerkt, werden sterk over dreven verklaard en ook werd het on juist genoemd, dat de smokkelploegen gebruik zoudeq hebben* gemaakt van R.A.F.-mensen of een gedesei^eerde R.A.F.-sergeant. Er zijn wel twee agen ten van politie, waarvan een een ex- agent uit Breda, gearresteerd. Tegen betaling zouden zij bepaalde diensten hebben verricht. Deze week is m<?n te Eindhoven over gegaan tot stichting van een voetbal- school met de bedoeling om het spelpeil in Eindhoven en omgeving op te voeren. Hier worden jonge spelers uit elke ver eniging de grondbeginselen van het voet balspel op brede basis bijgebracht. Daar toe werd een cursus van- 27 lessen sa mengesteld, waarvan er 10 theoretisch en 17 practisch. De theoretische lessen be handelen de volgende punten; opvoed kunde, spelregels, techniek en waarde ring. Men hoopt inderdaad op deze wijza een belangrijke opvoering van het spel peil te bereiken. Opmerkenswaard is, dat vooraan staat: de opvoedkunde. De eerste les, waarmee deze week bij de opening van de school werd begonnen, handelde over het on derdeel van de opvoedkunde; fair spel. Dit is inderdaad het juiste begin. Sport moet steeds een genoegen blijven, voor de speler zelf en.... voor zijn tegen stander! Wordt dit laatste niet verdelen bij de unfaire charges en de oneerlijke trucjes? Sport is een kwestie van wilskracht, gemeenschapszin en geestdrift; maar ook van beheersing. En waar men niet over die beheersing beschikt, dreigt het ge vaar dat van het genoegen wordt inge boet. Treffend zijn de woorden, die een sportpriester vijftien jaar geleden bij eeh lustrumviering van zijn club schreef:' „Dierbaar blijf wat je waart: een vriendenkring en dat bovenal: een verpozing na arbeid of een afleiding na studie, een "school waar spelen, leren is, een opluchtende gedachte bij allerlei le- vensmisèretjes, een steun voor ons allen bij de ernst van het leven, een veilige toevlucht voor vele bezorgde ouders, een schenker van onschuldig plezier, zodat niets anders ons trekke, enleer ons ook een klein beetje voetballen...." Men proeft hier inderdaad het genoe gen. Het genoegen in zijn hoogste vorm wanneer ook de eerlijke sportiviteit en de faire beheersing hoogtij vieren. Vandaar dat opvoedkunde, om de spelers de juiste psychische gesteldheid bij te brengen, het eerste principe is. Maar, men denke niet te lichtvaardig over dat „enleer ons ook een klein beetje voetballen...." (N.B. Dit geldt vanzelfsprekend voor elke andere tak van sport). Men verwaarloze bij alle ge noegen niet de techniek en de wilskracht. Want milieuvorming loopt parallel met succes, en succes met techniek en wils kracht. En het is vaak zaak, zo veel mo gelijk geestverwanten voor het voor hen geëigende milieu te interesseren. Daarom is opvoedkunde niet het enige principe. Maar wel het eerste. SUPPORTER. Het Bossche Kruythnis werd dezer dagen door de gemeente Den Bosch van de Staat overgenomen. Het huis zal worden ingericht voor de leer gangen in de bouwkunst. Een kijkje op de binnenplaats. We hebben onlangs melding gemaakt van de vragen, welke het Eerste-Ka- merlid De Dreu had gericht tot de mi nister van Oorlog, naar aanleiding van de plannen om bij Havelte een groot terrein in te richten tot militair oefen terrein. In de vragen werd in hoofd zaak gewezen op het verlies voor de landbouwers ter plaatse, die mèt hun bouwland (350 H.A.) voor een deel ook hun huizen dreigen te zien verloren gaan. Zeer in den brede heeft minister Fié- vez hierop nu geantwoord. En hij con cludeert daarin, dat een oefenterrein in de noordelijke provinciën bepaald nood zakelijk is, terwijl, voor zover thans is gebleken, het terrein bij Havelte prac tisch de enige mogelijkheid daarvoor biedt. Hoewel, aldus de minister, moge lijk elders in Nederland een dergelijk Het m.s. „Oranje", dat op weg van Arfisterdam naar Batavia is, heeft ge rapporteerd, dat, wegens warmlopen van de middenmotor, deze motor gestopt moest worden, waarop het schip op twee motoren de haven van Gibraltar is bin nengelopen om te repareren. De directie hoopt, dat in enkele dagen de middenmotor hersteld zal zijn en het schip zijn reis met 22 mijl's vaart kan vervolgen. Met twee motoren in dienst zou het schip slechts 17 mijl lopen, De chef technische dienst van de „Neder land", de heer Meeuwig, is gistermiddag per vliegtuig van de luchtvaart-maat schappij „Aerolanda", waarbij, zoals be kend, de „Nederland" ook betrokken is. jn Boekarest opdracht gegeven, te van Ypenburg vertrokken naar G:bra!- .)r0,esteren tegen het overnemen van de tar. waar hij vanavond hooptaante legatie bij de Heilige Stoel komen, om de scheepswerktuigen J.g„n Roemeenso gezant te Rome. meldt terrein aanwezig is, kan zulks nimmer ten behoeve van de in de noordelijke provinciën gelegerde troepen worden aanvaard, aangezien het gebruik van 'n dergelijk terrein enerzijds te hoge trans portkosten c.q. legeringskosten zou vor deren, anderzijds te zeer ten koste- van de beschikbare oefentijd zou gaan. De minister herinnert o.m. aan het geen hij reeds bij de behandeling van de Oorlogsbegroting in de Tweede Ka mer uiteenzette, dat n.l. tengevolge van de voor 1940 gevolgde politiek t.a.v. de oefenterreinen in de Meidagen van 1940 velen het leven lieten, omdat zij on voldoende waren opgeleid en geoefend. Tevens wees hij er daar op, dat door de Britse minister-president een wit boek aan het Lagerhuis is overgelegd, waarin wordt medegedeeld, dat op veel grotere schaal dan voor 1940 oefenter reinen voor het Britse leger nodig zijn, omdat het op grond van de ervarin gen uit de tweede wereldoorlog niet verantwoord wordt geacht, voort te gaan op de weg, welke men vóór 1940 op dit gebied volgde. Dat in verband met het in de vragen aangevoerde, een economische wantoe stand zou dreigen te ontstaan, vermag de minister niet te onderschrijven, gezien bij het stellen dezer vragen niet in het oog is gevat, dat tegenover de 350 H.A. cultuurgrond, die bij Havelte mettertijd verloren zou gaan,_ een even uitgebreid cultuurgebied bij Donderen staat, waar gedurende de oorlog een deel van het militaire oefenterrein in bouwland werd herschapen. De moge lijkheden tot compensatie worden onder zocht en het resultaat hiervan zal mede een factor zijn, die in aanmerking wordt genqmen bij de beslissing over t oe-en* terrein. Vooraf zal deze aangelegenheid ook nog aan de raad van ministers wor den voorgelegd. Het Vaticaan heeft zijn vertegenwoor- bij de maatregelen tot herstel motor te kunnen bijstaan. iU.P. t t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1