Niet in de draaikolken van de loon- en prijsstijgingen NEDERLAND EEN EILAND VAN GOEDKOOPTE De Nieuw-Hollandtkuisgevaren Minister Mansholt verdedigt beleid DE ZONDEN VAN CHRISTIANSEN WAT ZIJN DE GEVOLGEN VOOR NEDERLAND En sommigen willen nu al weer terug C. D. U. WORDT UITGEROEID IN SOVJET-ZONE Met de spade onder het Vaticaan NG De man, die „uit Rusland terugkeerde DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Postauto geroofd Hij weet van niets m Het Marshall-plan Scheepsbouwbroodgraan en textiel Vele sarcophagen gevonden LAGEN Acht eieren Hij had een grote duim ill 7Östë JAARGANG ZATERDAG 10 JANUARI 1948 'f' No. 20513 Nog geen spoor van de daders Wehrmachtsbefehlshaber kruipt weg aebter anderen PARHON, ROEMEENS STAATSHOOFD RUSSISCH DREIGEMENT TEN AANZIEN VAN BERLIJN SAMEN STERK >IET PASEN EEN „PAASEI" PRIMAAT VAN POLEN BIJ DE PAUS VERGEEFSE HOOP IN VELE HARTEN werkgmg met hem Praten" Het haar i. ?6' .verhoor, immers uit NIEUWE FRANKEERZEGELS 0 ëj N r. LM DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. In een radiotoespraak heeft minister Mansholt gisterenavond voorlichting ge geven over de prijzen van onze voedings middelen. Hij wees daarbij in de eerste plaats op de voortdurende wereldschaarste en op het feit, dat op de wereldmarkt de prijsdaling langer uitblijft dan de re gering had gehoopt. Niettemin, aldus de minister, kan wor den geconstateerd, dat Nederland een eiland van goedkoopte is in een dure wereld. Dit is vooral te danken aan het feit, dat de regering er met kracht naar streeft lonen en prijzen in de hand ie houden en er voor te zorgen, dat zij niet op een te hoog niveau komen to liggen en dat er tussen beide een be hoorlijke verhouding bestaat. Bovendien vergroot ons naar verhou ding lage loon- en prijspeil onze con currentiemogelijkheden op de buitenland se markt, hetgeen een beslissende factor is voor het economisch herstel. Om dus de prijzen van de levensmiddelen zo laag mogelijk te houden, past de rege ring het verschil tussen (le wereld marktprijs en de binnenlandse consumen tenprijs bij uit het landbouwegalisatie fonds. Dit kost de schatkist jaarlijks hon derden millioenen, een subsidie, die wij verantwoord achten, om de spanningen tussen lonen en prijzen niet te verstel- ken. Vanzelf echter is de mate van sub sidie aan grenzen gebonden door de fi nanciële toestand van het land. Na deze inleiding behandelde spr. dan allereerst de prijsverhoging van de melk en de zuivelproducten. „Wij moesten kiezen uit twee moge lijkheden, ofwel de verhoging van deze prijzen ten laste brengen van de consu ment, óf de prijzen voor de consument onveranderd laten en de subsRiie uit het landbouwegalisatiefonds met vele mil lioenen verhogen. De zorgelijke toestand van 's lands financiën, die geen verho- cing van de subsidie met tientallen mil lioenen guldens gedoogde, heeft ons tot het eerste moeten doen besluiten. Samenvattend, komt het hier op neer: de melkprijs werd voor de veehouders verhoogd, omdat zij met de oude prijs niet uitkwamen. Deze prijsverhoging werd in de prijs van de melk en van de zuivelproducten voor de consument door berekend. De subsidie, die de regering op de melk- en zuivelprijzen verleent, bleef dezelfde. Deze subsidie was vóói de boterprijsverhoging 1.40 per kg. cn is dat dus nu nog. Boter en margarine Tegelijkertijd besloten wij op de boter bon desgewenst margarine verkrijgbaar te stellen, zodat dus degenen, die de bo ter te duur vinden, margarine kunnen kopen en zich dus toch tegen redelijke prijs hun vetrantsoen kunnen verschaf fen. En nu steekt de storm op: „U dwingt de minder welgestelden om een minderwaardig product als margarine te eten en de welgestelden geeft u boter", schreef men mij. „U stuurt onze boter naar het buitenland en laat het Neder landse volk margarine eten", was een andere klacht". Spr. zette uiteen, waarom deze bewe ringen onjuist zijn en betoogde, dat eerst wanneer onze levensstandaard weer om hoog gaat, er op ruimer schaal boter zal kunnen worden geconsumeerd, hierbij nog opmerkend, dat er momenteel even veel boter in ons land wordt gegeten als voor de oorlog. - Itfat de export van boter betreft: in 1946 is er niets geëxporteerd en in 1941 een klein beetje en dat is nog m hoofd zaak alleen naar de Overzeese gebieds delen gegaan. Die kleine hoeveelheid is verkocht tegen de volledige kostprijs. Groente Bij de beoordeling der groentenprij- zen, zo vervolgde spr., verliest men nog te veel uit het oog, dat deze prijzen voor de oorlog voor een groot aantal der tuinders te laag waren. Ik wil hiermee niet zeggen, dat de consumentenprijzen der groenten thans in alle gevallen juist zijn. Het verschil tussen de prijs, die de tuinder ontvangt en die de consument betaalt, is in sommige gevallen nog te groot. Er zijn evenwel maatregelen getrof fen. dat wintergroenten in voldoende hoeveelheid tegen lage prijs verkrijg baar zullen zijn. Chocolade en cacao Hoewel het totale versnaperingsrant soen ongewijzigd blijft, maakt de zeer grote stijging in de wereldmarktprijs van cacaobonen het noodzakelijk, dat wij minder cacaobonen importeren. Pure chocolade zal dus op de versnaperingen bon minder gekocht kunnen worden dan tot nu toe het geval was. Hier treedt een verschuiving op naar gevulde chocolade en suikerproducten. De verminderde im port van cacaobonen heeft ook een ver laging van het cacaorantsoen tengevolge, terwijl een verhoging van de prijzen van cacao- en chocoladeproducten noodzake lijk was door^de enorme stijging van het internationale* prijspeil van cacaobonen, welke, vergeleken met het vorige jaar ongeveer 60 a 70 pet. bedraagt en ver geleken met twee jaar geleden zelfs 300 a 400 pet. De binnenlandse prijsverhoging is ech ter niet evenredig aan de prijsstijging van cacaobonen op de wereldmarkt, om dat wij nog over oude voorraden cacao bonen beschikten. Wat het kaasrantsoen betreft, indien dit zou zijn verhoogd, zou het melkrant- soen onvermijdelijk verlaagd moeten zijn en dit achtte de minister beslist niet verantwoord. De slechte graanpositie heeft het noodzakelijk gemaakt meelproducten, die zonder bon verkrijgbaar waren, weer in de distributie te betrekken, doch doordat de regering reeds einde Septem ber dè consequenties getrokken heeft uit de zorgelijke graansituatie, kon wer kelijk ingrijpende achteruitgang voorko men worden. Alles bij elkaar genomen meen ik, dat wij wat de voedselvoorziening betreft, de toekomst met gematigd optimisme tege moet kunnen zien. Reden tot ernstige on gerustheid is er niet. Bij haar streven om de prijzen laag te houden, heeft de regering de mede werking nodig van het publiek, nog lang niet idereen is er op uit om ook werke lijk tegen de laagste prijzen te kopen en dit is toch wel degelijk noodzakelijk. De regering is erkentelijk voor het be grip, dat zij ontmoet voor het feit, dat een derde loonronde onvermijdelijk prijsverhogingen tengevolge zou heb ben. Men begrijpt over het algemeen zeer goed, dat wij onder geen voorwaar de in de noodlottige draaikolk van loons verhoging-prijsstijging terecht mogen komen. Het publiek begrijpt, naar het mij voorkomt, echter nog niet voldoende, dat het voor het handhaven van het prijspeil nodig is de hand te houden aan de vastgestelde prijzen en dat men zich niet moet laten verleiden tot het betalen van zwarte prijzen om een schaars aiti- kel te bemachtigen. Op dit punt doe ik dan ook een ernstig beroep op uw mede werking, zo besloot de minister. Donderdagavond hebben dieven te Nij megen een postauto, waarin de post van de brievenbussen en postagentschappen was opgenomen, gestolen. Toen de beide postbeambten op hun rondrit in het laat ste postagentschap, dat zij die avond moesten bezoeken, waren afgestapt, sprongen onbekenden in de auto en reden e. mee weg in de richting van Groes- beek. Daar werd ook later de auto aan getroffen, maar leeg. Volgens schatting hebben de dieven aan geldzendingen en aangetekende stukken in dfe auto een be drag van ongeveer 20.000 aangetroffen, De politie heeft nog geen arrestaties ver richt. Hoewel de dagvaarding nog niet is uit. gebracht de instructie is practisch ge sloten zal, rfaar wij vernemen, Chris tiansen, de voormalige „Wehrmachtsbe fehlshaber" verantwoordelijk worden ge steld voor het doen in brand steken van Puten, het wegvoeren van de mannelijke bevolking en het vermoorden van vijf Nederlanders te St. Michielsgestel op 15 Augustus 1942. Waarschijnlijk zal het proces in de maand Februari te Arnhem beginnen. De procureur-generaal van het bijzonder ge rechtshof te Leeuwarden, mr. H. R. de Zaayer, was in deze zaak en die van Christiansen's stafofficieren rechter-com- missaris. „Een slappeling". Dit is een weinig eer volle betiteling voor de voormalige „Wehrmachtsbefehlshaber" Christiansen maar in de ogen van de mensen, die door het onderzoek met hem in aanraking kwamen is hij het. Op alle mogelijke ma nieren probeert hij aan de ingebrachte beschuldigingen te ontkomen. Hij poseert als de eerlijke, rondborstige zeeman, die door toevallige omstandigheden in het leger terechtgekomen is. En de man ac teert, aldus onze zegslieden, zo goed, dat men hem als men niet beter wist, zou houden voor een brave kapitein van de_ een of andere loodsboot. Tegen zijn ondervragers zegt hij: „Mijn heer, ik weet van niets. Ik nam nooit be slissingen maar ging af op het oordeel van mijn stafofficieren en als zij, eerlijke, goede en „anstandige" mannen mij advi seren: zo en zo moet het gebeuren, wat moet ik dan, ik, een eenvoudige zeeman? Ik kon het allemaal niet zo overzien". Het onderzoek in deze zaak was verre van gemakkelijk. Men had slechts over enkele getuigen de beschikking va» wie er een hij was nog wel „uitgeleend" door de Amerikanen om te getuigen zelfmoord pleegde. Ook generaal Student, die voor het bombardement van Rotter dam verantwoordelijk wordt gesteld, is als getuige gehoord en verder werden ge hoord de stafofficieren van Christiansen. Óndanks alle. bezwarende getuigenverkla ringen blijft Christiansen ontkennen. Kan hij er helemaal niet onder uit dan is zijn steriotiep antwoord: „daarvoor is die en die verantwoordelijk' Professor Constantin Parhon, het 84- jarige lid van het opperste presidium van de Roemeense republiek, is Vrijdag benoemd tot president van het uit vijf leden bestaande nationale presidium. Hij is van nu af hoofd van de stadt, aldus A.P. s, De opening van de nieuwe rijksweg Moerdijk Breda, een belangrijke schakel in de verbinding A7.Z., wordt door hoofdingenieur de Bussy door het wegrollen van de tonnen, die het verkeer nog stremden, verricht De „Nieuw-Holland'' vaart de sluizen van IJmuiden binnen: het eerste contact met het moederland Vier uur was het gisterenmiddag, toen de „Nieuw-Holland" in Amsterdam voor de kant kwam en meerdé aan de kade van de Stoomvaart Mij. „Nederland" Op de wal speelde de Marinierskapel het Wilhelmus en de soldaten die in dichte rijen de dekken omboordden wui vend en roepend stonden plotseling stram. Dan een juichend hoera: ze waren weer thuis na jaren van zware dienst, in de kampen van Carolina in de Ver. Staten, op hun posten ginds in de Indische ar- ChHet eerste grote contingent demobili- serenden bracht de Nieuw-Holland mee: 83 man van de Kon. Landmacht, 254 van de luchtstrijdkrachten, 387 mariniers, 149 mannen van de Kon. Marine, voor een deel met hun gezinnen en 181 leden van het K.N.I.L., eveneens met vrouwen en kinderen. De meesten, vooral de mari niers en de mannen der L.S.K., worden gedemobiliseerd omdat hun diensttijd om is anderen zijn afgekeurd voor de dienst. Berichten uit verschillende steden der sovjet-zóne gewagen van nieuwe arrestaties van plaatselijke leiders der christelijk democratische unie (CDU) door het sovjet-Russisch militaire be stuur. Te Frankfort a.d. Oder, Brandenburg, jviaagdenifhrg, Doeheln,' Dresden en Neu streiitz werden door de sovjet- Russische Kommandantur functionaris sen der partij ter verantwoording ge- roepen en dezen njet meer terug- gekeerd. Van a»e functionarissen der partij wordt thans een verklaring geëist, dal zij afwijzend staan tegenover de poli tiek der bezetters in het Westen en het plan-Marshall- Men neemt aan, dat de gearresteerden hebben a^woiserd, een dergelijke ver klaring af te leggen. Een der gearresteer den, Kurt Wandrei uit Berlijn, die van een bezoek aan zijn moeder te Maagden burg niet was teruggekeerd,' had deel genomen aan het volkscongres en daar voorgesteld, de kwestie der Oder-Neisse- grens aan de orde te stellen. Voorts is te Berlijn bericht ontvangen, dat een belangrijk aantal CDU-leiders spoorloos verdwenen en waarschijnlijk naar de westzöne gevlucht is. Hedenavond zal de afgezette CDU-lei- der Jakob Kaiser te Berlijn weer het woord voeren. Het heeft zeer de aandacht getrokken, dat een vooraanstaande officier van de sovjet-Russische inlichtingendienst, Na- zarof, tegenover de voorzitter der Ber- lijnse afdeling van de liberale partij, Schwennicke. gedreigd heeft „dat er in Berlijn binnenkort nog slechts één be zettingsmacht zal zijn". Deze verklaring werd afgelegd te Weimar, waar Schwen- "Y j werd onderhouden over zijn tegen- ting tegen de Politiek der sovjet-bezet- de K.N.I.L.-mensen. komen meestal met verlof naar het vaderland. Kwam in IJmuiden kapt. adjudant J C. Bührman aan boord om namens H.M de Koningin de troepen welkom te heten hier in Amsterdam sprak de directeur van het Verkeerswezen, gen. maj. A Nij- hoff van de generale staf namens de mi nister van Oorlog de manschappen van de kade af toe. Hij memoreerde de moei lijke tijd. die zij in Indië hadden meege maakt en begroette hen thans in het va derland. Onderweg in het Noordzeekanaal was er slechts één klacht geweest aan boord, maar die was dan ook algemeen: dat het nu zo koud was. Hoe meer echter Am sterdam in zicht kwam, hoe minder ze aan koude dachten en toen van de oever aan alle kant werd gewuifd met zakdoe ken en gezwaaid met vlaggen, was alles vergeten. Over de reiS' waren allen zonder uit zondering tevreden. Het was wel een beetje saai geweest, want er was geen ruimte overgebleven om b.v. wat aan sport te doen, maar het eten was bijzon der goed en dat was in Indonosie niet altijd het geval geweest. Vooral de mari niers klaagden hierover erg en de slechte sigaretten hadden het natuurlijk ook ge- daRii het vertrek uit Priok op 11 Decem- her hadden verschillende legercomman danten van hun belangstelling blijk ge geven Datde douane zeer streng was mocht nemen, vonden zij minder prettig. rgetreden en b.v. had bevolen, dal me mand meer dan 30 gulden mee naar hu,s Het Kerstfeest werd in de Rode Zee gevierd en glunderend vertellen ze, dat toen ieder zijn NIWIN-pakket kreeg. Wie men ook spreekt van deze solda ten, zij zijn allen tevreden over het werK van de NIWIN. Bij de kerstmaaltijd volgden de L. S. K.'ers een oude traaitie. nl. dat de officieren voor deze ene keer de manschappen aan tafel bedienen, welk voorbeeld door de officieren van de landmacht werd overgenomen. Met zwaar weer passeerde de „Nieuw Holland" op Oudejaarsavond de Straat van Sicilië, maar dat deerde de jongens niet. want zij vierden lustig feest, zij het dan „binnenshuts" met gesmokkelde drank. Voor hun toekomst hebben velen nog geen vaste plannen: sommigen willen de toestand in Nederland aanzien om even tueel, als zij geen behoorlijke baan kun nen krijgen weer naar Insulinde terug te keren, anderen hebben van hun verblijf in de tropen gebruik gemaakt om con necties aan te knopen en gaan weer spoedig terug. Weer anderen zijn blij, dat ze terug zijn in Nederland en zullen hun oude betrekking weer gaan opnemen. De manschappen van de L. S. K. von den het prachtig, dat zij evenals bij het vertrek van Java, nu boven de Noord zee door 2 Spitfires en 1 Mitchell van de L. S. K. werden begroet. Over het algemeen gesproken zijn de jongens erg blij, dat zij in Indonesië zijn geweest, maar over hun oorlogservarin gen spreken zij nog niet veel. Vanmorgen om 9 uur begon de debar- katie. Enkele van de voornaamste cijfers be treffende de hoeveelheden goederen wel ke volgens het thans bij het congres in gediende Marshall plan aan Nederland zouden worden geleverd, hebben wij in ons blad van Donderdag j.l. gepubliceerd. Het is velen opgevallen dat het Europese scheepsbóuwprogramma, opgesteld in Parijs, ernstig zal moeten worden bc snoeid. Volgens,het Parijse program zou de vloot van de 16 deelnemende landen een toeneming ondergaan \)an 29,1 mil- lioen d.w. ton midden Juni 1947 tot 32 millioen d.w. ton eind 1947 en 39,2 mil- lioen ton einde 1951. De tankvloot zou uitbreiding te zien geven van 9.5 millioen d.w. ton midden. Juni 1947 tot 11.100.000 dw. ton eind 1947 en 14.4 millioen ton eind 1951. Eind B51 zou dientengevolge het vooroorlogse niveau weer zijn bereikt en bij de tankervloot zijn overschreden Hiermede zou echter, zoals van zelf spreekt, een vermindering van de behoef te aan Amerikaanse tonnage gepaard gaan, uitgezonderd echter de behoefte aan Amerikaanse tankertonnage, welke no, zou toenemen. In Amerikaanse kringen vindt men dit bouwprogramma, waardoor Europa eei sterk gemoderniseerde vloot zou verkrij gen, ongewenst, daar de V. S. zelf een overcompleet aan in de oorlog gebouwde schepen hebben. Daarom wil men 2o0 Liberty schepen verkopen, terwijl daai - naast de Europese landen nog 300 Li? berty schepen zouden kunnen chartereu Het Parijse bouwprogramma zou met 6,2 millioen ton of met circa 40 pet. moeten worden besnoeid. Volgens de hier te lanoe ontvangen telegrammen zou zulks woruen berikt door een drastische reductie van de aangevraagde hoeveelheden staal voor de bouw van nieuwe schepen. Hoeveel scheepsprofielen willen de V. S. leveren Wat zijn nu de consequenties van een en ander voor Nederland? Zal onze scheepsbouw een imkrimping van beteke nis moeten ondergaan, zal werkloosheid in deze bedrijfstak moeten ontstaan? Helaas is het op het ogenblik in het ge heel nog niet mogelijk eenantwoord op deze vragen te geven. De cijfers, welke in de telegrammen zijn genoemd vooi leveriryj aan Nederland van staal en van tal van andere goederen laten nog niet toe een conclusie te trekken. Wel heb ben tot oordelen bevoegde kringen de in druk dat zij mogelijk verminkt of onvol- leding zijn overgekomen. De totale hoe veelheid ijzer en staal, welke genoemd wordt voor ons land, waarin ook ijzer en staal voor andere doeleinden dan de scheepsbouw is begrepen, maakt een gun stige indruk. Helaas is echter nog niet bekend hoeveel hiervan betrekking heeft op scheepsprofielen. Dit artikel betrok ken wij voor de oorlog in de eerste plaats uit Duitsland. Thans zijn Engeland, Bel gië en Tsjechoslowakije naast de V. S leveranciess van dit materiaal. Opmerkelijk is overigens dat België op een na de grootste hoeveelheden ijzër en staal zou ontvangen, terwijl België normaal een exporterend land is. De aankoop van Liberty seh®Pe" d""r ons land en de overige landen zou volg hebben dat West-Europa na ae re constructieperiode voor een een oude vloot - gespecialiseerd op de lijnvaart en daar voor zijn deze sch-. K«cn»rins od Een voordeel zou zijn de begaringop een ouoe vioor uj» - N-derland 1S vensduur zou besc, on daar- eerd op de lijnvaart en daar deze schepen niet zo geschikt. zjjn de besparing op doHarvra'chten, doch dit is een voordee. V Hetk0va?t dopUdat volgens de getelegra feerde ^gegevens Nederland na Juni 19o0 geen kolen meer zou ontvangen, hetgeen ook voor de overige landen zou gelden Mogelijk is men in de V. S. van mening dat er tegen 1950 meer kolen uit Duits land (en mogelijk ook Engeland) oe- schikbaar zullen zijn, terwijl men oos wellicht op 'n opvoering van de binnen landse productie in de diverse landen rekent. In dit verband kan gewezen wor den op het 'eit dat de cijfers voor ma chines voor de mijnindustrie voor ons land hoger zijn dan verwacht was. Cijfers voor broodgraan aan de lage kant Onbekend is thans nog of de cijfers voor broodgraan alleen betrekking heb ben op import uit de Ver. Staten, ol dat ook de Import uit Zuid-Amerika er in begrepen is. Wel kan gezegd worden, dat indien de cijfers uitsluitend op de V. S. betrekking hebben, zij toch nog aan de lage kant zijn. In het algemeen mag er ten slotte nog wel eens op gewezen worden dat de cij fers een „tentative approach" zijn. De A/.erikaa.ose instanties gaan nu niet di rect cijfers voor vier jaar vaststellen. Er zai immers een flexible allocatiesysteem worden ingevoerd. Men moet er niet meer inzien dan een benaderende toelichting op het Marshall plan. Ten aanzien van de distributie van tex tiel stellen velen de vraag of uitvoering van het Marshall plan opheffing der dis tributie tot gevolg zal hebben. De rege ring zal vermoedelijk over enkele weken over het textieldistributievraagstuk een beslissing nemen. Op een afschaffing valt o.i. zeker niet te rekenen* Wellicht zal dit wel et geval zijn voor enkele minder belangrijke artikelen. Ondergaat onze devieztnpositie als gevolg van het Marshall plan een verbetering, dan zal vermoedelijk het distributiesysteem ge leidelijk aan een ruimere voorziening te zien geven. Deze verruiming zal zich ech ter binnen beperkte grenzen houden en naar mén mag aannemen ook door de in ternationale textiel voorziening worden bepaald. Per keurig boekje met kleurige omslag, waarop een opgaande zon en een puike sigaar wordt ons mededeling gedaan van een nieuwe trust: het Sitas-concern. Dit concern wil zijn een keurcorps van 1ste klas sigarenzaken in Nederland. Deze za ken gaan een elite, een machtscombinatie vormen, zich distancieren van „lager in rang staande verkooppunten". De leden moeten voldoen aan strenge eisen van bonafiditeit en soliditeit, een speciaal zaak bezitten en minstens 40.000 gulden omzet per jaar hebben. Voor de winkels wordt het Sitas-embleem een ere metaal. Heel deze actie wijst er op, dat de siga ren-branche weer een pluimpje van de mond kan blazen. We gaan de goede kant uit. We gaan weer specialiseren, we gaan weer iets moois maken. Nu de sigaren nog. Want met alle eer bied voor vakwerk, we appreciëren op het ogenblik meer tien redelijke sigaren van een redelijke winkelier, dan één sigaar van een zaak met Sitas-embleem. We zul len overigens maar rekenen: Emblemen gaan voor de sigaren uit. Onder het devies „Samen sterk" heeft het bestuur verzamelen geblazen. Het boekje ademt ook een zekerelevensblij heid. En terecht. Want in de actie zit een stukje wederopbouw, een terugwinnen van de „parfum", die goede sigarenzaken vroeger kenmerkte. En daarmee zitten we tegelijk weer bij de moraal dezer beschouwing n.l. ons par fum als christenen, als katholieken, de iw r der levensblijheid. SF\ Theas, de bisschop van Lourdes, in Z^n zonnige nieuwiaarsbood* schap erover, dat het Christendom even- zeer een dogma van blijheid als'een dog ma van genade bezit. „Deze christelijke blijheid kan ons door niemand worden ontnomen", aldus de bisschop, daarbij herinnerend aan Chris tus woord: „Dat mijn vreugde U geworde en dat zodoende uw vreugde volkomen ZIJ Naar de uiterlijke schijn te oordelen, leven we m een vreugdeloze tijd. Schaars te en talloze andere materiële moeilijk- neden hebben ons neergebonst. Onder die druk moeten we uit. Daarom stel ik in navolging van bet Sitas-concern voor, onder het devies Sa men Sterk" een vereniging te stichten van speciaal-gezinnen in levensblijheid, waar te komen het een weldaad is, waar de goede geur van optimisme hangt, waar de sfeer de harten verruimt. Wijlen collega Veuillot schreef een boei end werk over „Parfum de Rome". Louis van Rome niet genoeg krijgen. Mogen velen met volle teugen drinken van onze bruisende levensblijheid Ernst en bezorgdheid zijn geen synonie men voor pessimisme. Ons uitzicht is op de hemel. De rest moet ons niet te zeer kunnen inklemmen. HENK VAN DER MAZE. „Een ei is geen ei, Twee ei is een half ei. Drie ei is een Paasei". En daarom zullen we allen met Pasen drie eieren krijgen toegewezen op de bon! De tegenwoordige eierproductie recht vaardigt de verwachting, dat in de ko mende periode tot Pasen aan alle leef tijdsgroepen acht eieren verstrekt kun nen worden. Onder voorbehoud van on voorziene omstandigheden zal de ver- r„r^, g als volgt plaats hebben: op 22 Januari wordt een bon aangewezen voor i', °P Februari eveneens een bon voor een ei, op 26 Februari een bon voor twee eieren; op 11 Maart weder een bon I°°r„een,el en tenslotte op 18 Maart (ruim een week voor Pasen) een bon voor drie eieren. F*e laatste jaren zijn er in de gewelven van de St. Pieterskerk vele opgravingen gedaan en wel daar. waar zich vroeger bevondJlCa Uit de tijd Van Constanten Bij de begrafenis van Pius XI bemerk- ™?n' dat de gewelven hoognodig gerestaureerd moesten worden. Kon voor het uitbreken van de oorlog begon nen de herstelwerkzaamheden onder lei ding van mgr. Kaas. Daarbij kwamen archeologische en ai- nstieke vondsten aan het licht, bijvoor beeld enige grafmonumenten van he: kerkhof naast het oude circus van GaiUa en Nero, terwijl onder de oude basilica nog een begraafplaats werd ontdekt. Men neemt thans aan, dat de heidense graven zich uitstrekten tot onder het belijdenis altaar en dat ook daar het lichaam van de apostel Petrus te ruste werd gelegd nadat het van de begraafplaats, aan de ia Appia was overgebracht. Van het circus van Nero en de Via Cor- ne.ia was geen spoor meer te ontdekken, Wel werden verschillende heidense sarcophagen aangetroffen. In een daar van, werd het gebalsemde lichaam van OstorJa Chelidon een consulsdochter uit de 3e eeuw, nog in goede staat aangetrof fen Het lag op een dunne kalklaag en was gehuld in een purperen gewaad Aar: de arm droeg de vrouw een armband, een voorbeeld van Oosterse goudsmeed kunst uit die tijd. De grafmonumenten zijn en in archeo logisch en in artistiek opzicht zeer be langriik Op een marmeren sarcophaag van een christen uit de tijd van Constan- tijn, versierd met beeldhouwwerk ziet men een in een wijde mantel gehulde vrouw afgebeeld, die in de ene hand een boek houdt, terwijl de apostelen Petrus en Paulus haar bewaken. Op de andere sarcophaag van terracotta staat te lezen: Voor Fannia Redenta, die 46 jaar, 5 maanden en 7 dagen leefde en door haar man Aurelius Hermes beweend wordt". Ondanks serieuze nasporingen is men er nog niet in geslaagd de reeds lang ge zochte graven van Bramante en Palestii- na te vinden. Z. H. de Paus heeft gisteren audiëntie verleend aan Polens primaat, kardinaal Hlond. Het onderhoud duurde lang en zeer uitvoerig heeft de kardinaal de H. Vader ingelicht over de toestand van de kerk in Polen, aldus een telegram uil Rome. Op eerste Kerstdag, na jarenlange af wezigheid, is te Berlicum bij 's-Hertogen- bosch bij zijn vrouw en kinderen terug gekeerd de schilder P. In de oorlog was hij in Frankrijk te werk gesteld aan de Atlantik-Wall en van zijn avonturen gaf hij een belang wekkend relaas: De Duitsers hadden hem naar het Oosten gevoerd in een concen tratiekamp, maar toen de Russen dit kamp bevrijdden, mochten de bewoners niet naar huis, doch ver het Russische gebied in werden ze gebracht. Weer in een kamp, honderd en meer kilometer van de naastbije stad en ze hadden er moeten werken aan wegen, oude en nieuwe. De behandeling was prima ge weest, ook het voedsel, maar.... naar huis mochten ze niet. Met twee Franse kamer&den had hij tenslotte weten te ont komen. Alleen.... over de Russen en wat hij er had gezien, wilde hij niets vertellen. Hadden ook niet de Duitsers hier het eerst gepakt, wie kwaad over hen hadden verteld Het feit, dat hij ook sprak van land genoten,^ die er zijn lotgenoten waren, heeft bij vele honderden in den lande die nog steeds wachten op de terugkeer van hun man, hun zoon, verwachtingen gewekt en ze zijn naar Berlicum ge gaan, zij hebben erheen geschreven. Ver geefs. Niets wilde P. hun zeggen Hii kon het niet. Ook de officiële instantie, belast met de opsporing van vermisten, de „Ned. missie tot opsporing van vermiste per sonen uit de bezettingstijd" had uiteraard sekomeifp gstelling voor de thuis van anX„ t kkU¥ staande gegevens da? bt? v, ruSgekeerden, bleek haar, kpïrut Xerhaal van p- niet met de wer kelijkheid kon kloppen. Een nader ingesteld, diepergaand onderzoek bracht aan het licht, dat de man nooit in Rusland was geweest en het verhaal van zijn verblijf aldaar en van zijn avontuurlijke vlucht had verzonnen, om zijn afwezigheid van jaren te verklaren. Verder dan Frank rijk was h« niet geweest.... Na langdurige en herhaalde verhoren heeft hij dit eindelijk bekend aan kolonel v. Lanschot, hoofd van bovengenoemde missie. Op 5 Januari is nog een man ontmas kerd, die voorgaf op verschillende plaat sen in Rusland gedwongen tewerk gesteld te zijn geweest, doch die achteraf bleek als politiek delinquent in het vaderland te hebben vastgezeten. Intussen had ook deze ftian door zijn verhalen bij velen onrust gewekt. Het ministerie van Sociale Zaken dringt er daarom sterk op aan, dat men zich in dergelijke gevallen steeds wendt tot de Ned. missie tot opsporing van vermiste personen, Kortenaerkade 10, 's-Graven- hage, tel. 110262 en 110360. Gedurende de maand Januari zullen frankeerzegels van het nieuwe type (Hartz) aan de postkantoren verkrijg baar zijn in de waarden van 5 cent (geel groen), 7% cent (roodbruin) en 12% cent (rood). Het nieuwe tankstation Sinfina langs de verkeersweg UtrechtDen Haag, door de directeur van de rijkswaterstaat in gebruik gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1