fantastisch beeld ONZE GEWAPENDE WERELD E.D.O. OP EEN KRUISPUNT De „toto" een deviezenbron BIM Komeet Mars" De 3e en 4e klussers dodenrit ADIO op de •VI ysterieuze zaterdag Ti) JANUARI I9ffi FAUM 5 Oorlogsschepen verkocht De oorlog in Palestina Laatste stormloop van Ajax en betere perspectieven van Xerxes Onze fokveestapel kan er niet buiten R programma Quick ijvert voor S.V.V/s derde draw i« de ki door RIE VOLLEBREGT DEFENSIE VERSLINDT DE WELVAART DE 16 WEER BIJEEN? Besprekingen tussen Bevin en Bidauït NOOR HET VADERLAND GEVALLEN V.5 -DUIKBOTEN VOOR TURKIJE Commissie-pad niet over rozen AMERIK. MARINIERS NAAR PALESTINA KOORWERK VOOR HET REGERINGSJUBILEUM SPARTA-DFC VOOR DE ZESTIGSTE MAAL HOOGOVEN-SCHAAKTOURNOOI DE TOUR DE FRANCE NAT. JEUGDSCHAAKTOURNOOÏ BOKSERS NAAR DENEMARKEN O.N.A. KAN DERDE TITEL EY SUCCESSIE VEROVEREN oorspronkelijke speurdersgeschïedenib Toegeeflijk lachte Nagtegaal: V. (Wordt vervolgd.) Een Duitser maakte enkele weken ge leden tegenover een Nederlander de iet wat ironische opmerking, dat we in zo'ii zonderlinge wereld leefden, dat er eigen lijk alleen in Duitsland rust en vrede heersten, al is dat dan ook bijna de rust van de dood. Wat Duitsland betreft, is dit de laatste dagen niet meer geheel en al het geval. Er woedt een stakingsgolf in de Britse zóne, waaraan het communistische woel- werk verre van vreemd is; maar men heeft toch niet de indruk, dat deze sto ringsactiviteit van lange duur zal zijn, de angst voor het communisme zit de Duit ser zo in het bloed, dat zodra hij bespeurt, dat Moskou ondergronds en achter de schermen werkt, hij met een ietwat beter geregelde distributie van het overigens uiterst karige levensmid delenpakket en daar zullen de Ame rikanen wel voor zorgen genoegen zal nemen, mede om daardoor de kans te krijgen langs omwegen zijn rantsoen wat te verhogen. Het zal in Duitsland weer rust en vrede zijn. Voor het overige deel van Europa valt van rust en vrede weinig te bespeuren. De „shooting war", de oorlog met de vuurwapenen, is wel sinds bijna drie jaar ten einde, maar de „koude" oorlog is met steeds heviger intensiteit in de plaats gekomen. Zelfs als men niet te zeer beducht is, dat deze wederom in een gewapende strijd zal omslaan, moet men toch erkennen, dat alle volken hun mili taire voorzorgen tot het uiterste, ver en ver boven hun krachten treffen; juist omdat, zoals de bekende Britse militaire deskundige Liddell Hart rond de jaar wisseling schreef, men het gevoel heeft we geloven, dat het inderdaad een bo venal psychisch verschijnsel is „dat een dergelijke geweldige spanning, ge volg van wederzijds wantrouwen, niet tot in het oneindige kan voortduren, zonder tot een uitbarsting te komen". Deze spanning uit zich natuurlijk ook in de bewapening, en in de uitgaven daarvoor. Zo vertelt het Franse week blad „Une semaine dans le monde", in een overzicht over de stand der bewape ning in de hedendaagse wereld, dat ruim veertien naties tezamen 19 millioen man onder de wapenen houden, en jaarlijks meer dan 27 milliard dollar 10 mil liard meer dan in 1938 aan militaire uitgaven besteden. Op de begrotingen is bijv.: 27 percent in Engeland, 33 per cent in Frankrijk en de Verenigde Sta ten, 38 percent in Argentinië, 44 per cent in Turkije, bijna 50 percent in Rus- bmd, en 80 percent in het China van Tsjang Kai Shek voor militaire doelein den bestemd. Wat de legereffectieven van de Grote Vijf betreft, geeft het weekblad de vol gende cijfers: Frankrijk 430.000, Enge land 742.000, Verenigde Staten 980.000, Rusland 1.500.000 (volgens de contröle- raad te Berlijn) of 4.500.000 (volgens de commissie van buitenlandse zaken uit 't Amerikaanse congres),, en China 5.750.000 man. De oorlogsvloten zijn als volgt ver deeld: Verenigde Staten 3.800.000 ton, Engeland 530.000 ton, Rusland 445.000 ton en Frankrijk 250.000 ton. Daarboven on derhoudt Rusland nog een luchtmacht, welke voorzichtig op 30.000 toestellen wordt geschat, terwijl Amerika minstens 40.000 vliegtuigen bezit. Dan nog moet worden vermeld de atoombom, welke de Verenigde Staten zeer zeker bezitten: ze wordt daar ge bruikt, en Rusland heel misschien. Uit deze cijfers blijkt, dat Washing ton volkomen heer en meester op zee en in de lucht is, en door zijn 'landwapenen waarschijnlijk ook te land. Admiraal Ni- mitz, die dezer dagen met pensioen ging, durfde dan ook, met kennis van zaken, bij zijn afscheid verklaren: „Als in de komende jaren plotseling een oorlog zou ontketend worden, zouden onze lucht en zeestrijdkrachten alleen reeds ons in staat stellen, de eventuele vijand snel te weerstaan en de oorlog te winnen; door de vijand onherstelbare schade toe te brengen door het gebruik van geperfec- tionneerde wapenen, welke de industrie der Verenigde Staten in grote hoeveel heden kan voortbrengen." En ten slotte voorspelde hij, dat Amerika binnenkort bombardementsvliegtuigen zal bezitten die hun verwoestingen over de Oceaan kunnen aanrichten en dan op hun basis in Amerika terugkeren. Men zal moeten erkennen, dat de hier voor vermelde cijfers en feiten, al kun nen zij de hoop rechtvaardigen, dat voor lopig de wereld oorlog zal bespaard blij ven, omdat niemand het zal wagen de strijd tegen het zo overmachtige Ame rika aan te binden en een democra tie neemt nooit zelf het initiatief tot 'r aanvalsoorlog toch stemmen zij som ber door het andere aspeet, dat zoveel arbeidskrachten en zulke enorme kapi talen aan de opbouw van de welvaart worden onttrokken. Nederland ervaart aan den lijve, wat het aan belastingen en mensen kost, een groot leger op de been te moeten houden. Maar als men die lasten opvoert tot proporties van wereldomvang, moeten zij loodzwaar op de mensheid drukken. Het is zeker niet te veel gezegd, dat de wereld geen rust en echte welvaart zal krijgen, vóór alle volken zonder uit zondering de waanzin van hun verdeeld heid inzien, en besluiten hun geschillen door vredelievend overleg, door interna tionale rechtspraak of door arbitrage bij te leggen. Zo keert men terug tot het oude, be kende, vooroorlogse trio: arbitrage, ont wapening, veiligheid. Waarbij de veilig heid de bekroning moet en zal zijn van de vredelievende middelen. Gebruikt men deze echter niet, dan zal veiligheid steeds een fantastisch droombeeld blij ven. Bevin, de Britse ministervan buiten landse zaken, en Bidault, zijn Franse collega, wisselen momenteel van ge Jach ten over het wederom bijeenroepen van de conferentie der zestien, aldus de diplo matieke correspondent van de „Evening News". Hoewel er nog geen uiteindelijke be slissing Is genomen, is het zeer wel moge lijk, dat de conferentie in de eerste week van Februari te Parijs bijeen zal worden geroepen. Verwacht wordt, dat de uit nodigingen vrijwel onmiddellijk zullen worden verzonden. Een van de belang rijkste doelen van de conferentie zou zijn, de samenwerking tussen de West-Euro- pese landen en de eigen-hulp in het kader van het plan-Marshall te bevorderen. De correspondent voegt eraan toe, dat de bevindingen van de studiegroep voor de douanerechten, die 26 Jan. te Brus sel zal bijeenkomen, bij de besprekingen in Februari ter sprake zullen komen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerappor teerd: Kon. Marine: vliegtuigmaker 3e kl. W. Honig, uit Vledder, overl. t.g.v. ziekte 23 Dec.; telgr. 2e kl. O.Y.W. F. Matteman uit Amsterdam, overl. t.g.v. ziekte 26 Dec. Kon. Landmacht: sold, le kl. P. Niehuis, uit Rotter dam, gesn. 28 Dec.; serg. D. Miedema, uit Minnertsga, gesn. 29 Dec.; korp. H. Elsenburg, uit Rotterdam, gesn. 30 Dec.; sold. J. Meijer uit Stokkum (gem. Bergh), gesn. 2 Jan.; sold. M. Kristelyn uit Ellemeet (Z.), gesn. 4 Jan.; sold, le kl. J. Noel, uit Maastricht, overl. t.g.v. oorlogsverwonding 4 Jan.; sold, le kl. G. Diamant uit Rotterdam, gesn. 5 Jan. Kon. Ned.-Ind. Leger: sold. 2e kl. Sibaroe, uit Ned.-Indië, gesn. 29 Dec.; sold. 2e kl. B- Ransoen, uit Ned.-Indlë, gesn. 3 Jan. Te Washington wordt medegedeeld, dat de V. S. 4 onderzeeboten van het vloot- lype aan Turkije heeft overgedragen en dat Amerikaanse bemanningen de boten naar een Turkse haven zullen brengen. De onderzeeboten behoren tot de vijftien marineschepen van verschillend type, welke, naar de Amerikaanse marine me dedeelde, aan Turkije worden overgedra gen op grond van het hulpprogram van 100 millioen dollar. De marine deelde tevens mede, dat'Griekenland zes motor kanonneerboten krachtens het hulppro gram voor dit land heeft ontvangen. Carl Vinson, lid van het Amerikaanse congres, deelde later aan de pers m»dc dat er ook zes onderzeeboten aan Grie kenland zullen worden overgedragen D- Amerikaanse vloot telt ongeveer 180 on derzeeboten in totaal. ARABIEREN-AANVALLEN Door Engelsen afgadagen Het hoofdkwartier van het Britse leger in Palestina meldt, dat ongeveer 600 goed bewapende Arabieren van de heuvels van Syrië uit twee Joodse nederzettingen in het Noord-Oosten van Palestina hebben omsingeld. De Engelséh hebben gebruik gemaakt van de luchtmacht om de zware Arabi sche aanvallen op de Joodse nederzettin gen af te slaan, aldus wordt officieel medegedeeld. De Engelsen slaagden er in de Arabieren te verdrijven. De Engelsen maakten tevens gebruik van lichte artil lerie. Drie Joden werden gedood en acht gewond. De Palestijnse regering heeft de Britse gezant te Damascus verzocht, bij de Syrische regering ernstig te protesteren tegen dit voorval aan de noordgrens van Palestina. Tryigve Lie, secretaris-generaal der V.N., heeft gisteren de eerste zitting van de commissie van Palestina geopend. „U kunt er zich op verlaten, dat voor het geval het nodig mocht blijken, de Veiligheidsraad de volledige verantwoor delijkheid op zich zal nemen bij de ten uitvoerlegging van de resolutie der alge mene vergadering, de verdeling van Pa lestina behelzende, aldus Lie. „U hebt het recht aan te nemen, dat in een der gelijk geval de Veiligheidsraad met ge bruikmaking van zijn volledige bevoegd heid u hij de uitvoering van uw opdracht zal bijstaan. Deze opdracht vereist zeer veel tact, een scherpzinnig oordeel, vast beslotenheid, moed en integriteit. Uw pad zal piet over rozen gaan. Ik ben er echter van overtuigd, dat u alle moeilijk heden zult overwinnen". Het Arabische bureau in Londen heeft een verklaring gepubliceerd, dat volgens hardnekkige geruchten de Britse rege ring er mee accoord gaat, dat in Palesti na Amerikaanse mariniers aan land wor den gezet ter bescherming van de Ame rikaanse instellingen. Later werd van Britse regeringszijde gezegd, dat de Verenigde Staten de Pa lestijnse regering vergunning hadden gevraagd, Amerikaanse mariniers naai Palestina te sturen ter bewaking van het Amerikaanse consulaat. Whitehall-berichtgevers meldden, dat de Palestijnse regering dit verzoek heeft ingewilligd. De Amerikaanse regering ontkent in tussen, dit verlof te hebben gevraagd. De plannen, om eigen instellingen in Pa lestina onder bescherming te nemen, worden echter toegegeven. t De grote kanspaarden, Haarlem en Feijenoord, hebben een vrije dag, en de belangstelling gaat uit naar de niet minder belangrijke ver richtingen van de andere gegadigden. Xerxes—^Ajax domineert, en met recht heeft het bestuur van de zebra's de accomodatie van het nood- terrein tot een capaciteit van 10.000 toeschouwers vergroot. In dit geval blijkt wel weer, hoe ernstig Xerxes met haar veldenmisère er aan toe is; het Feijenoord-stadion zou voor deze wedstrijd vol stromen. En de andere ontmoeting van grote betekenis is EDODWS, hoewel hier slechts aan éen kant de hoogste belangen op het spel staan. De totalisator is een van de grote laotoren ter bevordering en ontwikkeling van de Nederlandse paardenfokkerij, Of liever: was. Want sind3 191J is de totalisator bij de wet verboden. Hoe was het voordien? Onze paarden namen met succes deel aan wedstrijden in het buitenland, en dit bleek de beste reclame voor het Nederlandse fokproduct, dat zich dan ook in een grote kring kopers mocht verheugen. Zal die toestand terugkeren? Dat zal ervan afhangen, of de totalisator torirgkomt. Eerstdaags zal de Tweede Kamer zich erover uitspreken. Wij beschikken over enige cijfers be treffende de toestand in de oorlogsjaren, toen de Duitsers tegen de totalisator geen bezwaar hadden. In 1943 werd van de totalisator-opbrengsten 120.000 uitge keerd aan de Paardenstamboekverem- gingen, in 1944 ruim ƒ423.000 aan het Fonds Algemene Veefokkerij. Dit zijn maar twee, doch zeer treffende grepen uit een rijk materiaal. Nog kan men op het ogenblik een be langrijke uitvoer van fokvee naar Zwe den, Italië, Oostenrijk en Zwitserland no teren. En het behoeft geen betoog, dat hier een mogelijkheid aanwezig is voor het kweken van deviezen, welke niet mag worden onderschat. Daarbij ver- gete men ook niet, welk een aantrek kingskracht de paardenrennen en de mo gelijkheid tot legaal wedden daarop op de vreemdelingen uitoefenen. De paardensport, waaraan de paarden fokkerij en de veefokkerij in het alge meen zo nauw geliëerd zijn, kan niet be staan zonder financiële steun want daar voor is zij te kostbaar. En die steun ver schaft juist de totalisator. Het verschil tussen het wedden per totalisator en dat via bookmakers be- Door het Koninklijk Ned. zangers verbond is aan Joh. Bordewijk—Roep- man opdracht gegeven voor het compo neren van een werk voor mannenkooi, uit te voeren bij gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin. ZONDAG, 11 JANUARI. HILVERSUM I- <301 M.): 8.00 K.R.O., 9.30 N.C.R.V., 12.15 K-R-O., 17.00 N.C.R.V., 19.45 K. R. O.; 8.00 Nieuws; 8.30 Hoog mis; 9-30 Nieuws: 10.00 Protestantse kerkdienst; 11.30 Gramofoonplaten; 12.15 Apologie; 12.30 Orkest zonder naam (13.00 Nieuws); 13.35 Pluvier knapt het op- 14.05 U.S.O.; 15.30 K A.; 15.40 Ge vraagde Platen; 16.10 Boekbespreking; 16 25 Vespers; 17-00 Prot. kerkdienst; 18 30 EVD- 18.00 Psalmen van Swee- lS;R19 15'Bijbel: 19-30 Nieuws;19.4s Sport; 20.05 De gewone man; 20.12 uon Giovanni (Opera); 20.55 Hoorspe Viool en orgel; 22.07 Actual.; 22.19 Avondgebed; 22.30 Nieuws; 22.50 Repor tage u't ïndië, door J. W. Hofwijk- HILVERSUM II (415 en 245 M-): «.00 V.A.R.A., 12.00 A.V.R.O., 18.30 V.P.RO-, 20.00 A.V.R.O.; 8.00 Nieuws; 11.00 Con cert; 12.00 Gram.; 12.30 Zondagclub; 12.40 Koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville- wk.; 13.50 N.S.; 14.00 Boekbespr.; 14.30 Concertplaten; 14.55 Piano; 15.20 Filmpr.: 15-35 Skymasters; 16.30 Reportages; 17.00 ,,De Krekels"; 17.30 Ome Keesje; 17.50 if??-4' I8-00 Nieuws; 18.15 Boekbespr,; rtiel gelijkenissen; 19.00 Prot. kerk- -2n =o 2000 Actual.; 20.15 Walztime; Trrevemrseng'rmn-; 2I-20 Gerard van Orkest.- "«ï.-40 Paul Vlaanderen; 22.15 dieën Nieuws; 23.15 Filmmelo- „tt^1ANDAG, 12 Januari. I C30X M.) N.C.R.V, 7.00 Bijbel; 16.45 Fltif*: 17.00 Kleuterklokle: 17.15 De vijf Zapakasa's; 17.45 R. V D 18.00 Gram.; 1815 Sport; I8.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Nieuws- 19.15 Boekbespr.; 19.30 Actual.; 19.48 R. V ,D.; 20.00 Proloog; 20.15 Zang; 21.10 Wat zegt een familie naam?; 21.30 Kwartet; 22.00 Orgel; 22.30 Nieuws; 22.45 Avondwijding; 23.00 Trio; 23.35 Gram, HILVERSUM II (415 en 245 M.) V.A.R.A. 7.00 Nieuws, gymn en gram,: 10.00 Morgenwijding; 10.45 Regenboog; 11.20 Piano; 11.45 Voordracht; 12.00 Vin- centino; 12.30 Weerpr,; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 Malando; 14.00 Viool; 14.30 Caus.; 14.45 Gram. 15.15 Hoorspel; 15.55 Kamerorkest; 16.45 Orgelplaten; 17.00 Fabel; 17.15 Na school; 17.30 Millers; 18.00 Nieuws; 18.15 Stafmuziek; 18.50 Jan Campert-herdenking; 19.20 Zang; 19.45 Musette; 20.00 Actual.; 20.15 Regenboog cabaret; 20.45 Radio-debat; 21.05 Ram blers; 21.35 Gram.; 21.45 Lezing; 22.00 Trio; 22.30 Benelux; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. staat hierin: bij de bookmakers ver dwijnt de wmst gehee} in hun eigen zak ken, bij de totalisator vloeit 85 pet. terug naar de inzetters en komt 15 pet. ten goede aan de fokkerij. Geen wonder, dat de bookmakers ten felste gekant zijn tegen de invoe ring van de totalisator. Het mag hier wel gezegd worden, dat hun bedrijf door-en-door ongezond is, dat het ex cessen, unfaire methoden en bedrog in de hand werkt. Er zijn tegenstanders die menen, dat het onverantwoord is, een mogelijkheid te scheppen tot geld verdienen zonder te werken. Wat is dan het spelen in de lo terij, het speculeren op de beurs, het drijven van termijnhandel? Anderen zijn bevreesd voor een precedent ten aanzien van voetballen en windhonden- rennen. Deze laatste takken van sport kunnen echter niet erop bogen, een al gemeen belang te dienen zoals de paar densport (goede fokveestapel, opruimen van excessen, deviezen). Gewed wordt er toch! Men heeft het illegale! euvel van de bookmakers Ajax staat vieri Xerxes drie punten op Haarlem achter. Beiden hopen op een tijdelijke inzinking en enige nederlagen van de roodbroeken. Maar wie morgen het onderspit delft, kan zichzelf wel af schrijven. De zebra's hebben de beste papieren, temeer daar zij nog een thuis- beurt tegen Haarlem tegoed hebben. Het eerste treffen in Amsterdam eindigde 22 gelijk, maar met een nieuwe deling is geen van beiden gebaat. Wie de sterk ste zal blijken? Misschien geeft het geluk de doorslag, maar aan een voorspelling wagen we ons niet. Ook aan de staart heerst hier grote spanning, en het aantal degradatie-candidcten is legio. HBS en RFC deelden in Rotterdam met 3—3, beide ploegen zijn zeer om de punten verlegen, en misschien wordt het weer een draw. Dezelfde belangen staan in Volewijckers't Gooi op het spel; in Hilversum werd het 10, misschien hou den nu de Amsterdammers op hun oeuit de enige goal thuis. Ook Neptunus zit in de perikelen, en dat wordt nog erger als de dfietanders er niet in slagen revanche te neme" Voor de tegen Zee- hurgia geleden 3—5 thuisnederlaag. VSV en Hermes-DVS staan er. iets royaler voor, maar geen van beiden zal de aan een nederlaag verbonden risico's willen dragen; in Schiedam werd het 44, een tweede draw zou voor beiden de beste oplossing zijn. EDO's troon is in elkaar gezakt, maar de Haarlemmers kunnen hem weer wat overeind trekken door DWS eronder te houden. Gelijkwaardig aan de morele steun van een overwinning is echter de fungste invlped die een tweede nederlaag zou hebben. In Amsterdam boekte EDO een goede I3 zege; herhaling daarvan voor eigen publiek zou de Haarlemmers een grote dosis mentale kracht geven voor de strijd die hen volgende week in het Feijenqord-stadion te wachten staat (en waarvoor de voorverkoop reeds be gonnen is.De hekkesluiter Excelsior ziet met optimisme de komst van Storm vogels tegemoet; na het eerste schaap. nietwaar? en wat voor een schaap! Maar met dat al is de revanche veor de 40 uit-nederlaag nog lang niet beklonken. Blauw Wit moet nochtans duchtig op haar tellen gaan passen, en het zou de Amsterdammers best van pas komen als zij thuis tegen ADO meer konden be reiken dan de 2—2 van Den Haag. Sparta en DFC, deze twee nestoren van het Nederlandse voetbal, resp. 60 en 65 jaar oud, spelen morgen hun 60ste competitie wedstrijd tegen elkaar. Thuis wonnen dg Dordtenaren met 21, een Rotterdamse revanche behoort tot de grote mogelijk heden. Moge het inderdaad een treffen worden, dat de roem van dit jubileum waardig is. Interessant zijn de volgende cijfers betreffende de 59 voorgaande wed strijden: Sparta 34 gew., 8 gel.. 17 verl., doelp. 141—104; DFC 17 gew., 8 gel.. 34 verl., doelp. 104141. En dan is er nog een onbetekenend treffen te Delft, waar DHC bezoek ontvangt van DOS; in Utrecht werd het 7—1. zodat de groen zwarten blaken van wraaklust; een klein kansje op een kleine revanche is voor de Delftenaren inderdaad aanwezig. In het Oosten, waar de concurrentie om de eerste plaats uitermate scherp is, staat A.G.O.V.V. weer voor een moeilijk karwei, nu het naar Quick in Nijmegen moet, dat zelf ook nog behoorlijke kan sen heeft en in Apeldoorn met 10 won. Maar ook Heracles krijgt het niet ge makkelijk, nu het naar Enschedé gediri. een onder overheidstoezicht gestelde legale! totalisator zou men met één slag alle misbruiken van de baan vegen. Overal in de wereld ziet men in, dat de paardensport zonder totalisator weg kwijnt. Slechts in Nederland is dit in zicht nog niet gerijpt. Want ons laad is het enige ter wereld waar de totalisator nog verboden is. Een commissie, gevormd uit alle bij de paardensport en -fokkerij in bona fide zin geïnteresseerde personen zo wel particulier als van overheidswege, heeft zich nu ten doel gesteld om de herinvoering van de totalisator, gere geld te krijgen. Binnenkort komt het wetsvoorstel in de Tweede Kamer. Ve len weten niet, wat de totalisator eigen lijk behelst. Wij mogen nu wel conclu er is een belang mee gemoeid, Pderen: nimmer afdoend kunnen bestrijden. Met I dat de wet er door komt. Voor de zevende ronde van het hoog- ovenschaaktournooi werden de volgende partijen gespeeld: Van SteenisO'Kelly 01; Kottnauer—Henneberke 01; Van ScheltingaRossolimo Cortlever— Prins afgebroken; KramerWood (4; De stand luidt thans: 1 Prins 4lA en I afg. partij; 2 Van Scheltinga 4 p. en 1 afg. partij; 3 Van Steenis 3% p. en 1 afg. partij; 4, 5 en 6 O'Kelly, Rossolimo en Henneberke 3!4 pnt.; 7 en 8 Kottnauer en Wood 3 p,; 9 Kramer 2% p; 10 Cort lever 2 pnt en 1 afg. partij. Voor de derde ronde van de dames zeskamp werden gespeeld: mevr. Van Sohaikmevr. Penning afg.; mevr. Van der Veen—mevr. Roodzant 0—1; mevr. van Aalstmevr. Klijn afg.; mevr. Rood zant heeft thans de leiding met 2% pnt. De hoofdpersonen in het spel van de Toto. De organisatoren van de Tour de France, de bladen „Le Parisian Libre" en „l'Equipe" hielden Vrijdag een Bij eenkomst, waarin de rijwielfabrikanten en hun sport-directeuren hun ideeën om trent de formule van de ronde 1948 naar voren brachten. Na een lange discussie werd men het in grote lijnen over de volgende punten eens: 1. De Tour zal door landenploegen worden gereden; 2. de Belgische ploe gen zullen deelnemen, waarvan één B-ploeg, bestaande uit jonge profs, ten einde ervaring op te doen; 3. de renners zullen slechts mogen starten met toe stemming van hun fabriek; 4. de coureurs zullen gerechtigd zijn de naam van hun merk op de borst en in witte letters op hun pet te dragen; 5. de renners zullen gerechtigd zijn een eigen fabrieksrij- wiel te berijden; 6. de fabrikanten en de sportdirecteuren hebben het voorstel, dat een van hun zou worden gekozen als technisch directeur van de Franse ploeg, afgewezen. Deze functie zal wor den toegewezen aan een persoon, volko men onafhankelijk van de rijwielindu strie. petzelfde is besloten omtrent de persoon, die de Franse ploeg zal kiezen. Hoe de deelneming van de andere lan denploegen zal worden geregeld, is nog niet bekend Emma ontvangt Kennemers en zal, waar uit al mpt 0—2 werd gewonnen, daar over niet struikelen. D.G.V. ondervindt wel degelijk de gevolgen van de over schrijving van haar grote man. Terlouw, naar Feijenoord en zal moeite genoeg hebben om de 4—0 thuiszege in Scheve- ningen te herhalen. Sliedrecht is op eigen terrein heel sterk, en Gouda zal dan ook wel tol- moeten betalen voor de 4—1 over winning van de pijpenstad. Coal-Vios is van zeer groot belang voor de laatste plaats: in Den Haag werd het 5—3, een Rotterdamse revanche is zeer wel moge lijk. Ook Fortuna voelt zich nog verre van gerust en zal derhalve alles in het werk stellen om de enige goal op Vel- sen terug te veroveren. S.V-V. staat wederom voor een moei lijke opgave nu Quick op bezoek komt De Haantjes beschikken ook dit jaar over een goede ploeg, hetgeen al bleek toen zij slechts met 2—3 thuis de punten over gaven. Als de Schiedammers ook nif on geslagen blijven, zal het wel moeite kos ten! En voor de rest is S.V.V.'s positie zo ongenaakbaar en B.M.T.'s toestand zo deplorabel, dat het weinig meer uitmaakt of C.V.V. weer van H.V.V. wint (12), Overmaas ook nu kans ziet U.V.S. te over troeven (01), R.C.H. en O.D.S. ten tweede male op een draw aansturen (11) en B.M.T. met groter verschil van V.F.C. dan de eerste maal (30). geerd wordt, dat in Almelo met 21 verloor. De Twentse ploegen plegen, elkaar het vuur na aan de schenente leggen. En N.È.C. zou in Wageniagea ook wel eens voor een verrassing ge plaatst kunnen worden! Zwolse Boys-— Vitesse is van belang voor de onderste plaats. In de eerste ontmoetingen speel den de Zwollenaren en Arnhemmers met 11 gelijk. Van de twee kampieenscandidaten wan het Noorden speelt Be Quick thuis tegen G.V.A.V., een plaatselijk treffen met de attracties en wisselvalligheid daaraan verbonden. Toch verwachten we 'n meer derheid van Be Quick dat in het eerste treffen met 81 triomfeerde. Heeren veen moet naar Leeuwarden om Frisia partij te bieden, waarvan het thuis met 50 won en dat het ook in de tweede beurt er wel onder zal krijgen. De clubs der staartgroep maken morgen kans huh positie te verbeteren nu ze tegenstanders krijgen, die hen in kwaliteit niet of weinig overtreffen. Veendam ontvan Sneek. Achilles krijgt bezoek van H.S en Emrnen regaleert Leeuwarden. B.V.V., de leider van District IV, heef: morgen vrijaf en kijkt toe wat de con currenten doen. Willem II, dat een nu' t achterstand op de Bosschenaren heef bespeelt eigen veld. maar zal de uiterste krachten hebben in te spannen tegen Juliana, om tot een herhaling van het 32 succes van Spekhei te komen. Ook Sitt. Boys mag de dag niet prijzen, voor dat de taak, de Baronie ia Breda te klop pen, tot een goed einde is gebracht. In Sittard werd slechts een 21 meerder heid verkregen. Meierij kan genieten van een plaatselijke ontmoeting tussen de Spechten en Eindhoven, waarin elke uit slag mogelijk is. De laatste won op eigen veld met 21. Longa verloor in Tilburg met 53 van Maurits en loopt in Lutte- rade weer groot risico. De achterstand van Helmond op T.S.C. bedraagt 3 pun ten. Ze zal er dus goed aan doen, nu de Oosterhouters de Peel in komen, revanche te nemen op de bezoekers, dia' thuis met 32 wonnen. In District VI gaat P.S.V. naar M.V.V., wat een krachtmeting betekent tussen de kampioen van het vorig seizoen en de gedoodverfde opvolger. M.V.V- had lang de reputatie op eigen terrein schier niet te kloppen te zijn. maar daarin is ook al de klad gekomen. Toch lijkt het "ns lang niot onmogelijk dat de Maastrich tenaren voor een verrassing zorgen. In Eindhoven trokken ze met 20 aan het kortste eind: Noad dat momenteel de tweede plaats bezet, moet naar Bleijer- heide. Dat dit uitstapje de Tilhurgers veel voordeel zal opleveren, geloven we niet, al zit de 72 nederlaag van thuis hun dwars.' Limburgia verloor in Bruns. sum met 21 van V.V.V. en is er zelf van overtuigd, dat het in Venlo voor een moeilijke opgaaf wordt gesteld. Vlis- singen is de enige eerste klasser, die het nog niet tot een overwinning ge bracht heeft. De Zeeuwen dienen de kans te grijpen nu Brabantia over komt, waarvan ze in Eindhoven met 3—1 ver loren. Het nationaal jeugdschaaktornooi, dat van 1 tot 7 Januari te Lunteren is ge houden tussen vijftallen van verschillen de scholen, had tot uitslag; 1. Den Haag (gym.), 12 p.; 2. Heer len A (St. Bern. College) 10 p.; 3. Rot terdam (Chr. H.B.S.) 9 p.; 4. Eindhoven (Lyceum) 8 p.; 5. Heerlen B (St. Bern. College) 7 p.; 6. Hulst (H.B.S.) 5 p - 7 Amersfoort (R.H.B.S.) 2 p.; 8. Rotterdam (Naston) 1% p. Op 23 Januari zullen vier Nederlandse boksers de volgende partijen te Kopen hagen boksen; Jan Nicolaas tegen Hirsch Demsitz, Nol Klein tegen Asger Wasburg. Luc Lucas tegen Jens Nielsen, Pierre Doorenbosch tegen Knud Christoffersen. Het Franse Olympische Comité heeft besloten de inschrijving van 't ijshockey- team voor St. Moritz in te trekken, daar men een tekort aan Zwitserse francs heeft en niet over voldoende geoefende krachten beschikt. If 23. Bim zag nu voor het eerst, hoe de Marsbewoners elkaar begroeten. Zonder een spier van hun gezicht te vertrekken gingen zij op elkaar toe en raakten licht eikaars wijsvinger aan. „Prof. Lami heefi u de instructies van onze voordenker gelezen vroeg prof. Doré. „Deze instructies zijn mij be kend", antwoordde Lami. Daarop trok hij aan een schelle koord. Een schuifdeur ging open en een aantal gevaarlijke kleine kereltjes stapte, stram als brandhout, de zaal bin nen. „Dit zijn onze geweldplegers" verklaarde prof. Doré. „Zij staan bij ons in hoge ere. Op aarde is geweld meestal het laatste woord. Bij ons is het daarentegen het^ eerste woord. Daarom maken wij zo weinig woorden vuil „Wat moet dat betekenen" riep Basli dreigend. „Vechtjassen heb ik op aarde al meer dan genoeg gezien'„Dit is nog maar het begin" zei prof. Doré terwijl hij bloemzoet glimlachte. „Spoedig is de beurt aan de wetenschap". H.B.C. is zelf vrij, maar als Alphen niet van L.F.C. wint, hebben de Heem stedenaren nog maar 1 punt nodig voor de titel, A.S.C.—Hilljnen gaat tussen de twee laagstgeplaatsten, T.Y.B.B. moet van Westerkwartier kunnen winnen. Hollan- diaan zet alles op alles ter verdediging van haar titelkansen, maar ongelukkiger wijs tegen Leerdam, de leider zelf. Slik kerveer kan door een zege op de staart- club Texas van een Vlaardingse over winning meeprofiteren. In D.HZ—The Rising Hope en G.D.A.—Cromvüet zyn de gasten van de degradatiekoorts be zeten. O.N.A. kan morgen haar derde na-oorlogse kampioenschap in successie behalen door de laatste concurrent D H. S. te overmeesteren. V.D.L. en V.O.C. kunnen beiden de punten nog heel goed gebruiken, in Poortugaal—Wassenaar en ö.V.W.—Concordia veahten de gastheren voor lijfsbehoud. Weer twee zware beur ten voor de beide koplopers B.E.C. en G.S.V. tegen Mussen en Laakkwartier temeer daar in beide gevallen de gast heren bij eigen successen een ernstige bedreiging gaan vormen. Excelsior '20 moet uit van E.D.S. kunnen winnen en Papendreoht dito tegen R.V.C. Nu Eboh de titel binnen heeft en R.K.A.V.V. de hekkesluiter vrijaf heeft, zijn Eboh—C. K. C.. MartinitF.S.V. Pretoria, Spar. taan '20Postduiven en OlympiaL.S.V. van weinig belang meer. Lastige uitbeur ten voor V.C.S. en HO.V. tegen Fluks resp. Zwijndrecht; Siod kan tégen Leo- 22). Truus beloofde zowel geheimhouding als uitvoerige antwoorden. Ze voelde zich ondanks het feit, dat de inspecteur nu heel vriendelijk voor haar was, steeds ongeruster. Ze vond het optreden van de inspecteur werkelijk beangstigend ernstig en gewichtig en vol zorg vroeg ze zich dan ook af, wat de achtergrond van dit alles wel kon zijn. Voor de tweede maal op deze dag ver telde Nagtegaal, dat het slachtoffer geen natuurlijke dood stierf, doch vermoeid werd. Het duurde enige seconden vóór de betekenis van deze woorden goed tot Truus was doorgedrongen. Ze had aai) vele en sinistere verklaringen gedacht, maar in geen geval aan deze, de ergste die er te bedenken was. In ieder geval had ze dus gisterenavond iemand gezien, die kort tevoren ver moord werd. Brrr! Ze huiverde van de herinnering alleen al. Ja, ze had onmid dellijk wel gevoeld, dat er Iets niet in orde was met die geschiedenis, hoezeer Dirk haar ook gerustgesteld en zijn theo rie van een pop had opgedrongen. Maar hoe was de dode juist op de plaats van het geraamte, terechtgekomen? En hoe werd hij later ontdekt? Dat zou ze alle maal wel van de inspecteur te Horen krijgen. De inspecteur had de reacties van het meisje nauwkeurig gadegeslagen. Haar schrik kwam hem zeer begrijpelijk voor en daarom wachtte hij met verder te gaan, tot ze zich voldoende hersteld had. Toen legde hij haar uit, dat het nodig kon zijn, dat ze later als getuige werd opgeroepen en hij daarom haar naam en adres nauwkeurig moest weten. Truus gaf hem de gewenste gegevens. Daarna vroeg Nagtegaal: En vertelt u nu eens rustig, wat er gisterenavond gebeurde. binnen'* g'ngen 'n een wagentje de tent „„TT u zi,m »we"?t onderbrak Nagte- gezcl? Tenminste: wie was uw met- „„DT»evJaaae hau Jruus niet voorzien en ze had er zich dan ook niet op ge prepareerd. Ze wilde in ieder geval Dirk buiten deze zaak houden. Misschien was hij boos, dat ze naar de politie gegaan was, zonder eerst met hem te spreken. En wat betekende een kleine onvolledig^ heid per slot, waar het niets anders dan 'n getuigenis betrof? Glimlachend zei ze: Hoe gaat het op de kermis! Een of andere jongeman nodigt je uit om een tent binnen te gaan en hoeft zich niet te verontschuldigen, juf frouw Hage. Ik ben zelf ook jong ge- woest. Nu, u vierde dus kermis met iemand, die u niet kende. Doet er overi gens ook niets toe. Goed, gaat u maar verder met uw verhaal. Truus vertelde nu, hoe ze in de tent een dode man gezien had en er ontzet tend van geschrokken was. Iedereen, die ze er later over gesproken had, had haar uitgelachen en gezegd, dat er niets anders den een geraamte te zien was geweest. Daaruit had ze besloten, dat er iets on gewoons aan de hand was. En uw charmante begeleider, wat dacht die ervan?, vroeg Nagtegaal. Hij zei, dat het een pop was en dat de eigenaar die zo nu en dan plaatste om de sensatie te verhogen. En geloofde u deze yerklaring? Ik dwong er me toe. inspecteur, om dat er geen andere verklaring was te vinden, die aannemelijker klonk. Kunt u me zeggen, hoe de man er uit zag? Hij hield z'n hoofd omlaag, zodat het beschaduwd was en ik de trekken niet goed kon onderscheiden. Het gelaat was doodsbleek en vreselijk verwrongen. En de kleding van de man?' Alles ging zó gauw, dat ik daar niet op gelet heb. U kunt dus geen nadere beschrij ving van de man geven? Maar zou 't u wel mogelijk zijn. hem te herkennen, als., u het stoffelijk overschot zag? Zonder twijfei, inspecteur. Nagtegaal keek op z'n horloge en zag, dat het tien veor drie was, Goed, zei hij daarna: Om drie uur zouden enige ménsen de dode identifice ren. Mag ik u verzoeken, daarbij aanwe zig te willen zijn? Zonder veel enthousiasme stemde Truus toe. Weet u wat. we gaan vast, stelde Nagtegaal voor: Als u er tenminste geen bezwaar tegen heeft met me samen ge. zien te worden. Het ziekenhuis is trou. wens vlakbij. Onderweg vroeg Nagtegaal het meisje, waarom ze eigenlijk naar de politie ge komen was zodra ze over het zogenaam de ongeluk gehoord had. Truus antwoord de, dat ze enig verband tussen het zien van de dode en de doodgebleven man vermoedde en vreesde, hoewel ze zich niet had kunnen voorstellen op welke manier dat eigenlijk mogelijk was. Nagtegaal had echter zijn mening al gevormd. De man werd in de tent door Akkerman of Dirk vermoord, waarschijn lijk op de plek tussen de aap en het ge raamte, welke volgens van den Bergh de enige ruimte was, waar men veilig kon staan zonder last te hebben van de af en aan rijdende wagentjes. Misschien per ongeluk, misschien expres had de moor denaar het slachtoffer vlak vóór het geraamte gezet; veronderstel, dat hij een wagentje hoorde aankomen en geen ge legenheid meer had, de dode man weg te nemen, zonder zelf gezien te worden. Hij wachtte tot er (in afspraak met Ak kerman?) een leeg wagentje aankwam en zette de dode man daarin, met het bekende gevolg. Bang, dat het zien van een dode die inderdaad een pop had kunnen zün achterdocht zou wekken, behoefde hij niet te zijn: het was toch immers een sensatie-baan, waarin men allerlei griezeligheden kon verwachten? Vader was nog niet aanwezig, «et echtpaar van den Bergh evenmin. Nagtegriil keek op z'n horloge; vjjf minuten voor drie. Glimlachend dacht hij: van Vader kan het disciplinaire stipheid zijn, van bet echtpaar Van den Bergh is het in ieder geval angst. De portier deelde mede, dat dokter Engels reeds in zijn „morgue" was en gevraagd had, of de inspecteur recht streeks daarheen wilde komen. Uitstekend, antw dde Nagtegaal: Straks komen er nog 'n paar mensen om het slachtoffer te identificeren. Laat die er ogenblikkelijk even heen bren gen. Truus wilde achterblijven, maar tic inspecteur beduidde haar, hem te volgen. Dokter Engels begroette zijn vriend hartelijk, werd daarna voorgesteld aan Truus Hage, die door Nagtegaal werd aangekondigd als de eerste, die het stof felijk overschot zou identificeren. Zij heeft gisterenavond op een heel vreemde manier de dode man gezien, fluisterde hij: Ik vertel je dat nog wel. Heb je nog iets bijzonders ontdekt, En gels? Neen. Ik hoef trouwens niets meer te ontdekken; het staat vast. dat er spra ke is van moord; hoogstens moet de soort vergift, dal gebruikt is, onderzocht worden. Maar jij, heb jij al Iets ontdekt? Weet je al wie de moordenaar is? belt no£ puntje gebruiken en Uf™ iWaf negido gaat om de rdtfw P 4ü' -^phia ontmoet steeds ™Jf";Clrten °P de tweede plaats, ook ^Wee,r,' waarmee öe leiders ook wel raad zullen weten. Een eeliik- ste!daD HTtrijTd Zien we- in Duno her- Snpl wTcfi" Jagers Oliveo en Lenig en tlandla: hekkesluiter 's-Graven- zande waagt een heel klein kansje tegen Kranenburg. H.P.S.V. laat ook Rava haar ongeslagen recórd niet breken. Alpbense »oys—V.D.S. en Docos—Spoorwijk- bieden iets gunstiger kansen voor de gasten, de hekkesluiters Quick Steps en Terlaak treden tegen G.D.S. uit en Voorburg thuis aan. Door een zege op B.S.M. komt Lug- ounum weer een stap dichter bij de titel; Hi 11 egomV.V.S.B. is van belang, om dat hier de twee hekkesluiters elkaar bekampen; Lisse—D.O.S.R. en Bode gravenTeijlingen gaan tussen gelijke krachten. Schoonhoven en Saturnus kun nen be'iden nog een oogje wagen aan de kampioenstitel. Delft uit tegen Florisant en B.T.C. thuis tegen D.V.C. ook; hij VogelH.D.V. niets aan de hand. Haas trecht late zieh bij V.V.P. niet overrom pelen, want nu is de gelegenheid het gunstigst: Wilhelmus en L.D.W.S. vlie gen namelijk elkaar in de haren. D.S.O, geeft de moed nog niet helemaal op en wint van K.R.V.C. Waar Zwart Blauw ook op Te Werve de eerste zege niet zal behalen, is Rouwkoop—S.O.A. van geen belang. Moordrecht staat 4 punten voor op Waddinxveen, en blijft dus in elk ge val aan de kop. Maar van Amimerstol kan nog heel wat gevaar uitgaan, mits van Oudewater wordt gewonnen. DO. N.K. zit in de lift en kan nu ook Dilet tant eronder houden; Bergambacht en Stolwijk vechten om de laatste plaats. Naaldwijk en Ürsus handhaven zich als leiders tegen Full Speed resp. Postalia: als Hoek van Holland niet van Schiedam wint, is zij practisdh te ver achterop: Spoor wegen—St. Volharden in de middenmoot gelijk op en Bolnes houdt Delfia op de onderste plaats. Hillesluis laat zich ook door N.H.S. niet verrassen, en overwin ningen van Steeds Hooger op Het Noor den. Flakkee op Hermandad en Merweoe op Maasstraat hebben geen invloed me' Boekt Esdo ook tegen Pechvogels wo-r een nuttig winstpuntje? Celeritas—R-D is leider-hekkesluiter; ook S M.V. W weinig moeite met Progres (al hebben o beide gevallen de staartclu^ verleden week een krachttoer uitgehaald). D .1 HiUegersberg en St. Lodewijk drecht bieden de gastheren iets g^nshrer perspectieven. O.S.S. valt ten offer aan Bloemhof» tweede zege, en dan u ae heksenketel aan de staart In volle be roering; W.R.W.—Transvalla heeft niets meer te betekenen. Hellevoetsluis een winstpuntje tegen Hion nog best ge bruiken, D.R.L.—D.D.C. is het belang, rijkst, omdat hier*de twee kampioens- candidaten elkaar bekampen. Bjr.G. moet geducht op haar hoede zijn bh Sun rise. Dindua lijkt het tegen U.S.C. ge makkelijker te hebben, D.E.H.D.R Z. gaat tussen de kanshebbers op het twee de plan en - AeolusO.V.V. brengt da winnaar in veiliger regionen. In Dubbel, dam's-Gravendeel zijn de gastheren, in R.C.R.—R.C.D. de bezoekers favoriet: D.Z.B.Hardinxveld en Strijen—Merwe# jrteija geven weinig houvast

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3