Tabak stemming aarzelend voorlopig Geestelijk en materieel puin in het Roergebied DWALINGEN EN DEUGDEN VAN DEZE TIJD Wat Nederland is toegedacht Venlo wordt hockey-kampioen in het Zuiden De grenzeloze tragedie der onder nemingsbevolking Bijna hopeloze taak bij het geweldig priestergebrek Sportvaria SUMUTRA'S OOSTKUST Vele behoeften Minister Spaak over de intern, politiek Graanleveriijg en het Marshall-plan Nadere gegevens over Amerhulpverlèning ak DINSDAG 13 JANUARI 1948 PAGINA 2 ER WORDT ONGELOOFLIJK HARD GEWERKT maar niet aan godsdienst i Regen en wind Recorderogst in Argentinië BELGISCHE MAAS BUITEN HAAR OEVERS EERSTE NEDERLAAG VAN D. K. S. W.EGENS RUW SPEL: HALF JAAR GEVANGENISSTRAF ZWEMDRIEKAMP DAMES KORFBALWEDSTRIJD NEDER LAND—BELIGIE Districts-elftallen Te Bloemendaal speelde een voorlo pige Westelijke ploeg tegen een Weste lijk B-elftal, dat onder de naam van De Batavieren uitkwam. De uitslag was 1—1 Zondag a.s. Wordt op Klein-Zwitser- land in Den Haag voor de districts-com- volgt samengesteld: TAFELTENNISHUIS GEOPEND MET STEDENWEDSTRIJD NED. SCHAATSENRIJDER5 NAAR ST. MÖRITZ BEKERCOMPETITIE GAAT DOOR GRADUS KRIJGT DE KANS VAN TN LEVEN OLYMPISCHE WIELERPLOEG GEDEEUTEL1IJK GEVORMD Naar wij vernemen, heeft de N.W.U, reeds negen rentiers aangewezen om deel te nemen aan de training voor de Olym pische Spelen. In de loop van het seizoen zal de ploeg nog worden uitgebreid, waar na kort voor de Spelen beslist zal wor den, welke renners ons land in Londen zullen vertegenwoordigen. Zoals men weet kunnen aan de Spelen maximum 12 renners per land deelnemen, t,w. een sprinter, een kilometer-tijdrijder, een tan- dempaar, een achtervolgingsploeg en vier wegrenners. De nu bereids aangewezen renners zijn Kettenis, Peters v. d. Els- hout, Hennink, Hijzelendoorn, Gieseler, Faanhof, Krever, Hamans. AJAX KREEG EEN VRIJHEIDS- MAQUETTE DEENSE ZWEMSTERS NAlAR NEDERLAND VOETBAL IN BELGIE Voor de eredivisie werden de volgende wedstrijden gespeeld: VERDERE VOETBALUITSLAGEN In 1863 kwam Nienhuys van Java, ontscheepte zich in Laboehan Deli eo zag, na enorme moeilijkheden te hebben overwonnen, kans, de eerste Deli-tabaksoogst van 50 balen binnen te brengen. Maar reeds het jaar daarop kwam de eerste B.B.-controleur, (de minister van koloniën had toen juist verklaard: „aan het bezit van deze moerassige en schaars bevolkte Oostkust van Sumatra wordt weinig waarde gehecht") en in 1869 werd de Oeli-maatschappij opge richt, terwijl twee jaar later als tweede de Rotterdamse Tabaksmij. „Arendsburg" vorgde. Het tabaksareaal breidde zich door de behoor lijke winsten, die de sigarendekbladcultuur in die jaren' afwierp, snel uit (129 tabaksmaatschappijtjes de cultuur ondervond daar echter later de natuurlijke terugslag van, zag haar belangrijkheid overvleugeld door andere cultures (rubber begon pas in 1902), maar liet zich* tot 1940 cget een exportwaarde van ruim 31,5 millioen niet van de tweede plaats dringen. Het totaal tabaksareaal bedroeg 180.000 H.A. (wérkelijk beplant was door het rotatiesysteem jaarlijks slechts één twaalf de) terwijl de tabaksconcessiegronden pl.m. 240.000 H.A. besloegen, ofwel onge veer tweemaal de oppervlakte van de provincie Utrecht In 1940 leverde Indië 10 pet. van de wereld tabaksproductie, die ongeveer 600.000 ton bedroeg. De Oostkust nam daarvan ongeveer één vierde voor haar rekening. Maar meer dan deze productiecijfers frappeert de reactie, die deze tabakscul tuur op de samenstelling der bevolking had. In 1870 werkten op de tabaksgron- den 15 Javanen, 3500 Chinezen en 250 arbeiders van andere landaard. In 192Ï was de verhouding respectievelijk: 59:500, 28.000 en 7700. In 1939 de uit Java geworven werk krachten bleven toenemen waren er in alle cultures op de Oostkust met 244.000 arbeiders reeds eenmaal zoveel mensen als vijfenzeventig jaar tevoren, terwijl het zielenaantal op de hele Oost kust gestegen w§s van honderdduizend in 1860 tot twee millioen! Drie kwart eeuw koloniaal bewind: be volking vertwintigvoudigd, sterftecijfer pro mille teruggelopen van 25.17 (1912) tot 6.48 (1939), terwijl dat van de onder nemingsarbeiders van een Maatschappij (N.V. Senembah) van 73 pro mille (1890) tot 5.8 pro mille terugliep. Thans zijn opnieuw 39 tabaksonderne mingen vrij gegeven en in beheer geno men. Practisch het gehele vooroorlogse tabaksareaal: Loeboek Pakam, Arnhemia, Bindjei, in een halve cirkel rondom Me- dan, is weer veilig en ovéral zijn de planters teruggekeerd, indien er tenmin ste nog iets was om naar terug te keren. Er is een -welhaast apocalyptische ver schrikking over de Oostkust getrokken. De bevolking van uitgestrekte gebieden is losgeslagen, enorme verschuivingen vonden plaats, tienduizenden mensen werden gedwongen alles in de steek te laten: hun ondernemingswoning, hun sawah, hun vee, en werden door de in wanorde terugtrekkende troepen meege voerd de Medanvlakte uit. naar de ber gen. Reeds tijdens de bezetting kwamen honderden van de sterkste koelies om bij dwangarbeid voor de Jappen, later wer den het er duizenden: de honger zette' in, epidemieën braken' uit. Toen viel over tienduizenden de laatste stilte Onze uiterste voorposten zagen in het ronde beeld van hun verrekijkers stoeten van drie, vier, vijfduizend mensen óver de demarcatielijn, lange optochten van ellende, een bergkam over, het steile pad langs van een ravijn; voortgedreven door Atjehse soldaten, opgejaagd door Batak ker vrjjscharen. Weerloze Javaanse en Maleise koelies met hun gezpi, thans aan hun lot over gelaten in een bergachtig gebied temidden van een totaal verschillende, niet zeer vriendelijke of soms openlijk vijandige bevolking van een geheel ander ras. Zo nu en dan slagen kleinere groepen erin te ontvluchten. Twee driehonderd mensen, mannen, vrouwen en kinderen keren dan terug. Inderdaad, Nederland is hier zeer ver vandaan. Het koele gedempte licht, waarin men zich daar in zeer interessante poli- tiek-theoretische discussies pleegt te ver meien, is welwillender dan het onbarm hartige medogenloze tropenlicht, waarin men met één oogopslag alle ellende ziet en alle vervuiling en Alle honger. Natilurlijk zijn er foto's. Misschien mo gen er zelfs zo nu en dan gedurende enkele schriel uitgemeten seconden een paar meter film over gedraaid worden in het journaal van een Nederlandse bios coop. Misschien noemt U dat dan ook nog „reactionnaire propaganda". Misschien zegt U dat het erg is. Ik zeg U, dat U er op zo'n afstand ge woon géén begrip van hebt, wat er mo menteel aan de rand van ons gebied in het republikeinse gebeurt. Over het aantal ondernemingsarbeiders, dat nog terug zal keren, zijn momenteel geen juiste cijfers bekend. De getallen lig gen voor verschillende ondernemingen bovendien ver uiteen. Sommige groepen konden niet meer „geëvacueerd" worden bij onze nadering en worden thans door ons voor zover de omstandigheden dat toelaten economisch en sociaal öpgeVan- gen, maar van de arbeidskrachten van de Delimaatschappij is b.v. 50 pet. weg. Men zal opmerken: dit is voor een zo cultuurintensief product als tabak, waar dagelijks duizenden koelies werk vinden, min of meer catastrophaal. Een ander gevolg van bezetting en re volutie echter vormt een soort tegen wicht. De tabakscultuur werkt volgens een rotatiesysteem: het in concessie ge geven areaal wordt namelijk lang niet elk jaar bebóuwd. Gronden, die eenmaal ge bruikt zijn, worden het jaar daarop aan de ondernemingsbevolking uitgegeven voor droge rijstbouw, blijven daarna ze ven jaar braak liggen en worden eerst het achtste jaar opnieuw in cultuur ge bracht. Tijdens de chaotische bezettingsjaren en vooral ook daarna ontstond er onder de bevolking, die gedwongen werd door het nijpend voedseltekort en geïnstigeerd door de republikeinse propaganda: het land-is nu van het volk, niet meer van de 'ondernemingen, een ware landhonger. Cultuurgronden werden beplant met rijst of andere voedselgewassen, vele tabaks percelen 'zijn door deze ongelimiteerde roofbohw volkomen onherkenbaar. Doordat de voedselsituatie voor het toe komstig herstel welhaast even belangrijk is als kapitaaléinvestatie en wederopbouw der verwaarloosde en verwoeste techni sche installaties en doordat bovendien de concessies voor aanzienlijke percelen af lopen of reeds afgelopen zijn, (dit terwijl zich staatsrechterlijk hier zeer belangrijke wijzigingen voordoen) bepalen de tabaks die men weliswaar zeker niet als „pessi mistisch" mag omschrijven, maar 'die anderzijds toch beheerst wordt door een algemene sfeer van afwachten, zodat men misschien het best spreken kan van „reëel voorzichtig". Men bepaalt zich voorlopig tot kleine „investaties": voorlopig herstel en be drijfsklaar maken van droogschuren en fermenteerinrichtingen "(alles is 4 a 5 maal zo duur als voor de oorlog), de verzorging van de teruggekeerde koelie-bevolking („wanneer we dit medisch probleem in eens oplosten, waren we al failliet voor we een kilo tabak aan de markt hadden"), èn bescheiden aanschaf van nieuw mate riaal. Buiten op de kebons merkt men van deze voorlopig nog afwachtende houding oppervlakkig niets. Er wordt ongelooflijk hard gewerkt en J. A. Viveen, „baas" op de Arendsburg- onderneming „Kloempang" zei: „Je ziet de resultaten per dég. In Holland had ie je allerlei zorgen zitten maken, hoe be roerd het hier wel zou zijn, maar U had ons hier binnen moeten zien komen: de intocht van de Koningin, was er niks bij! Die ouwe hadji, die zó van de kook was, dat ie me minstens vijf minuten lang op m'n rug stond te kloppen, de ouwe koelies we hebben er een 500 terug, die me finaal om m'n nek vlogen! Ik voel me soms nu al of ik hier nooit weg gev/eest ben en op hpt ogenblik ben ik al helemaal vergeten, dat ik de eerste maand hier nog met een revolver op zak moest lopen. Én de Indonesiërs, die hier tijdens de republiek de baas speelden? Ze zeggen weer: „Tabeh toean" en dan antwoord je „tabeh mandoer besar" of „tabeh krani". Nee, je mag niet gauw tevreden Zjjn, maar wij zijn 't In 't begin alleen nog een tikje onrustig. Die ene nacht, dat ze ons uit bed trom melden met het alarm, dat het „leger" uit de bergen was -teruggekeerd en in de Voor hem, die per auto door het Roergebied rijdt en zich daar een weg zoekt tussen muurresten, puinen, uitgebrande huizen en op instorten- staande gebouwen, rijzen tal van vragen op geestelijk en stoffelijk gebied. Eén van deze vragen, die op een antwoord wachten is wel: „Hoe staat het hier met het godsdienstig leven van de katholieken?" Laat ik trachten u hierop een antwoord te geven. De nieuw-benoemde bisschop van Münster Michael. Keller, die tot voo' kort president was van het priester seminarie in Osnabrück, heeft nu reeds zijn bijzondere belangstelling geuit voor de katholieken van het Roergebied. De tijden zijn slecht, de honger en ellende zijn onbeschrijfelijk, de woningtoestan den van zulk een aard, dat een katho liek meèr dan gewone volharding nodig heeft, om niet onder te gaan in de poel van zedelijk verval. De zielzorg vraagt in dit gebied priesters van groot for maat, die ondanks teleurstelling,- on danks bijna onverkomenlijke moeilijk heden blijven volhouder en met hun hongerige magen en vermagerde licha- denkbare wijzen probeert de geestelijk heid in de harten van de mensen weer Gisteravond heeft de Belgische minister-president Spaak op een gala-avond, georganiseerd onder auspiciën van het comité van Belgisch NederlandsLuxemburgse samenwerking, in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag een voordracht gehouden over de internationale samenwerking. Daarbij waren aanwezig onze ministers Fiévez, Jonkman, Vos, Lieftinck, Gielen, Van Boetzelaer van Qosterhout en Witte- man, da, Belgische ambassadeur Zijn Exc. Nemry, de Pauselijke Internuntius Zijn Exc. mgr. P. Giobbe en vele andere leden van het Corps diplomatique, leden van de Eerste en Tweede Kamer, de vice-pre sident en leden van de Raad van State en vefder „Stoute La Haye". Op het podium van het gebouw, dat onder leiding van de hoofdarchitect van de Haagse gemeentewerken, de heer H. H. v. Zeggeren met bloemen en de vlaggen van de Beneluxlanden smaakvol versierd was, had minister Spaak te midden van het bestuur dér Haagse afdeling van het comité van samenwerking plaats geno men. Na een begroetingswoord van de vice- voorzitter van het Haagse comité, jhr. mr. E. C. H. van Doorn, leidde de minis ter van Staat mr. J. A. N. Patijn minis ter Spaak in met een rede, waarin hij zeide, dat hij in 1938 en 1937 als gezant te Brussel gewerkt had aan d4 bevorde ring van de toenadering tussen Nederland en België en daarbij mocht rekenen op de medewerking van een heer Spaak, toenmaals minister van buitenlandse za ken in België. Van 1851 af is bij tussen pozen over toenadering gesproken maar 'n wereldoorlog was nodig om tot verwe zenlijking van deze idee te komen. De tolunie berust op het initiatief van zaken lieden èn wordt gepousseerd door staats lieden van verschillende richting. Veel moeilijkheden zullen nog over wonnen móeten worden. Daartoe zijn sterke regeringen nodig en mannen met kwaliteiten, zoals verenigd zijn in dfe Belgische minister-president Spaak, wiens staat van dienst hij roemde. R ede Minister Spaak In een brillante rede behandelde de Belgische premier Zijn Exc. P. H. Spaak, vervolgens enige aspecten van de inter nationale politiek en wees daarbij aller- ee-st op een drietal dwalingen van de tegenwoordige tijd. Ofschoon de préambule van het charter der V. N. in plechtige bewoordingen spreekt over rrffenselijke vrijheid en rech ten, en alle landen die woortten onder schrijven, kan men het toch ni eens worden, omdat de vertegenwoordigers der verschillende naties wel dezelfde woorden gebruiken maar ze In andere zin uitleggen. Een tweede dwaling is in de mecha niek der V. N. het systeem van de veto's. Deze bron van mislukkingen en teleur stellingen moet absoluut worden losgela ten. Wil men tot een goede internationale samenwerking komen, dan zullen alle vol ken een deel van hun souvereiniteit moe ten prijsgeven. Alle volken moeten in de V. N. dezelfde rechten hebben, hetgeen nog niet wil zeggen, dat .er een absolute gelijkheid moet bestaan. De verhoudin gen moeten geregeld worden naar de ver antwoordelijkheid der staten. Maar het systeem, dat één land door zijn veto een beslissing kan tegenhoüden, is niet juist. Als derde oorzaak van de échecs van deze tijd noemde minister Spaak de ge heime diplomatie. Tussen het oude systeem van geheime diplomatie en het in het openbaar behandelen van de in ternationale politiek ligt een grote marge Al vertelt een restaurateur u niet pre cies, uit welke ingrediëntén 'n saus ge- mkakt wordt, toch heeft hij geen be zwaar, dat men een blik in zijn keuken werpt, 4o moet, het ook gaan op het ge bied van de internationale politiek. Na verder de pers nog de behartigens waardige wenk te hebben gegeven om niet te veel toe te geven aan do smaak van het publiek door grote ongelukken, schandalen enz. uitvoerig op de eerste pagina te vermelden en de internationale politiek als een kort gemengd bericht op de laatste, wees minister Spaak op twee internationale deugden van deze tijd, n.l. dat de volken meer begrip tonen voor elkanders moeilijkheden en dat er ook meer internationale solidariteit bestaat dan vroeger. Men begint in te zien, dat men niet zonder elkaar kan. Als voor beelden van een daadwerkelijke solidari teit wees minister Spaak op de Benelux en het plan-Marshall. Er zijn moeilijkheden, maar wanneer er solidariteit is tussen de Ttolken en de mensen in vrijheid kunnen leven, zullen de problemen, die er zijn, opgelost wor den. Een geestdriftig applaus vertolkte de dank der talrijke aanwezigen voor deze schitterende rede. Na de pauze werd door de Kon. Mili taire Kapel, die bij de aanvang van de avond de Brabangonne Ons Hémécht en het Wilhelmus had gespeeld, een pro gramma uitgevoerd van Belgische en Ne derlandse compositiea men de moed niet verliezen. Op alle iets op te bouwen, als tijdens de oorlog de ware godsdienstige inhoud verloren ging; of men zet er alles op om het nog niet geheel gedoofde vlammetje van godsdienstige overtuiging weer te doen oplaaien. Een zeer groot, zo niet het grootste aantal kerken ging in de vlammen op of werd door bommen vernield. Her stel is vaak niet mogelijk door mate riaalgebrek, aan opbouw kan in het geheel niet gedacht worden. Het te kort aan materiaal eett alle denkbare grenzen overschreden, want niet alleen mankeert het aan stenen .cement, bout en ijzer, maar ook gereedschappen, spijkers, schroeven en andere kleine benodigdheden ontbreken geheel.Wat er nog Is, wordt tegen Onwaarschijn lijke prijzen in de zwarte handel ver kocht, of is alleen tegen levensmidde len verkrijgbaar. Op één plaats heeft men het Middeleeuws gebruik hersteld en draagt Iedere parochiaan letterlijk zijn steentje voor het herstel van de kerk bij en metselt een stukje muur voor het primitieve godshuls, dat de verwoeste kerk zal moeten vervangen. Om toch aan alle goedwillende katho lieken gelegenheid te bieden aan hun Zondagsplicht te kunnen voldoen, leest bijna iedere priester twee of drie H. Missen in kleine ruimten, die als nood- kerkjes dienst doen. Ook 's avonds wor den er H. Missen gelezen. In de nood- kerkjes treft men meestal oude mensen en kinderen: de schoolvrije jeugd en de mensen rondom de twintig vindt men er slechts in gering aantal. De kindermis sen ademen een geest, zoals men die se dert jaren niet kende. Heeft men een noodkerkje ingericht, dan breekt men zich het hoofd, om het< daarin aanwezige tegen diefstal te be schermen. Het stelen heeft vormen aan genomen, die in een enigszins normale maatschappij ondenkbaar zijn. Nog kort geleden werden uit een katholieke kerk alle gloeilampjes gestolen. Deze zijn in het geheel niet te krijgen. In de zwarte handel worden zij echter verkocht voor Rm. 1 per Watt. Een lamp van 100 Watt kost dus Rm. 100. Het gebrek aan priesters wordt In alle takken van zielzorg - ernstig gevoeld. De laatste 6 a 7 jaar was er hoegenaamd geen toewas. Zeer veel jonge geestelijken waren ja ren lang als gewoon soldaat onder de wapenen. Als kleine kinderen werden zij bij hun militaire opleiding gedrild, af gesnauwd en de dwaaste straffen hebben zij moeten ondergaan voor luttele over tredingen. Sommigen hebben op hun hurken door gangen en zalen gehuppeld, omdat ze een knoop aan hun uniform misten, of moesten een nacht op handen en voeten door de modder kruipen, om dat hun schoenen niet genoeg glommen. Er keerden priesters terug in het pa rochiewerk/ maar velen sneuvelden of zijn thans wegens invaliditeit niet meer geschikt voor hun werk. Priesters, die jaren lang leefden in loopgraven en bunkers, sidderen nu nog, als al de ellende, die zij meemaakten in herinne ring komt. Zij hebb.en het Russische volk leren kennen als zeer eenvoudig en bovenal diep religieus. Als zij de af slachting moesten meemaken van hon derden arme Russische mannen en vrou wen, die bijna blijmoedig, maar in ieder geval kalm en gelaten de dood ingingen, ofschoon zij tot hun laatste ogenblik ken hun onschuld volhielden, hebben -ij vaak gedacht aan de zware straffen, die over Duitsland zouden komen voor der gelijke daden van onmenselijkheid. Nu is Gods straffende hand over Duitsland gekomen, en thans zitten de zelfde priesters, die in Normandië stre den tegen de Engelsen of vervuilden in de Russische steppen in de biechtstoel en zijn weer de herders, d' dag in dag uit moeten ploeteren om hun verdoolde kudde weer bijeen te brengen. Hoe zwaa» de straf voor Duitsland ook is. er zijn slechts enkelen, die een mea culpa kloppen en dat zijn niet de si echt- sten. Men moet het van nabij meegemaakt hebben, om te kunnen beoordelen wel ke moeilijkheden hier de zielzorgers bij hun werk ondervinden. De volkomen apathie, het totale gemis aan enige godsdienstige behoefte, de niet te be schrijven onverschilligheid vormen een hinderpaal, waarop -.men met alle krachten kan werken en toch telkeqs weer zonder enig resultaat. Nog steeds rijst als lichtend voorbeeld voor deze zielzorgers op de herinnering aan hun grote kardinaal-bisschop Clemens August, Graf von Galen en menige priester put uit zün nagedachtenis de moed om toch vol te houden. Er stierVen ook meerdere priesters in concentratiekampen. Hier denk ik aan de jonge theoloog Carl Leisner uit Kleef die in Dachau door een Franse bisschop in stilte tot priester, werd gewijd. Hij was echter bij zijn bevrijding zo uitge put, dat hij op weg naar zijn ouderlijk huis stierf. Slechts één keer had deze jonge geestelijke het voorrecht gehad een H. Mis te kunnen opdragen. Andere priesters vertellen, dat zij in geen jaar gelegenheid hadden om aan het front een H. Mis op te dragen en als zij dan bijv. aan het Russische front alles in het ge heim bij elkaar hadden gebracht om te celebreren, moest men er van af zien, omdat de wijn en het water niet vloei baar te houden waren. Door de Paters Jesufeten worden voor verschillende groepen van personen, zo als voor de leerkrachten, voor de ar beiders enz. speciale conferenties gege ven. Deze staan op een hoog peil, maar worden helaas door een te gering aantal personen bijgewoond. Merkwaardig isnog de activiteit van een Eerw. Zuster van de Congregatie van O. L. Vrouw, t.w. Zuster Leodigard van den Boom. Deze geeft met speciaal verlof van de bisschop conferenties voor de moeders. Deze worden tamelijk druk bezocht» Voor velen- is deze Zustgr een vraagbaak geworden in alle mogelijke moeilijkheden, die bijzonder voor de gehuwde vrouw thans zo talrijk zijn. Er verscheen ook een werkje van haar hand dat de moeders wil voorlichten in deze sombere tijd, maar evenals alle andere werken is de oplage zo klein, dat men het alleen kan krijgen door bevriende relaties of in ruil voor levensmiddelen. Zo is het met alle boeken. De boek handelaren geven alleen gelegenheid om boeken te ruilen em hebben bijna uit sluitend gebruikte boeken voorradig. Kerkboeken zijn in het geheel niet te bemachtigen. De H. Vader stélde een hoeveelheid papier disponibel om aan de vraag naar katechismusboeken enigs zins te kunnen voldoen. Ook kranten, meestal een enkel blaadje, verschijnen slechts driemaal per week en wie een abonnement weet te veroveren, mag zich gelukkig noemen. Ze gaan dan ook van hand tot hand en vormen een niet te versmaden geschenk van een trouwe vriend. Kerkkrantjes verschijnen om de 14 dagen, maar aan iedere parochie worden slechts zo weinig exemplaren verstrekt, dat er slechts 'n klein krin getje van kan profiteren. G. S. w eerbericht! m J Weerverwachting medegedeeld door j het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Woensdagavond: Op vele plaatsen opnieuw aanzien- lijke regenval bij tijdelijk stormach- j tige winden tussen Zuidwest en West; later wat afnemende wind en enige i daling van temperatuur. 14 Jan.: Zon op 8.43 uur, onder 18.55 uur; maan op 10.47 uur, onder 20.04 uur. kampong van weg vijf zat. Wij erheen, de zaak omsingeld, touwen mee om die ke rels te binden. Ik doe dat huisje open en vraag die ouwe Javaan of zijn zoon ook terug was uit de bergen. Nou daar lag 'n heel stelletje jongens te slapen: zestien, zeventien jaar en een van hen wordt wakker, ziet mij en springt recht en roept: „Toean Pipeen!!" en knijpt in m'n han den en kan niks zeggen van blijdschap. Ik wist niet, hoe gauw ik dat touw een schop moest geven. Nou zitten ze bij de Ondernemingsbewaking en doen 't prima, maatschappijen zich nog tot een houding, De beste propaganda, die wij Hollan ders ooit hadden kunnen krijgen, kregen we gratis van de republiek Het was op „Kloempang" alweer zo veilig, dat de eerste „singkeh" (nieuwe lirfg uit Nederland) er met zijn vrouw woonde. Maar met één uitzondering was men overal nog op zeer beseheiden schaal be zig met „voörbewerken". Hier en daar waren reeds weer koelies aan het „tjan-, kollen", het „bos" (braakliggende door allerlei struiken en onkruid overwoeker de grond) werd omgewerkt en brand schoon gemaakt, overal langs de kebon' wegen lagen stammen van djattihout voor de droogschuren, tientallen mensen pas seerden met een pikolan atap (dakbedek king) maar op één ontierneming was men reeds het geoogste product «an het af- sorteren. Links van de eertijds beruchte Medan- Belawan-weg ligt de' onderneming „Hel vetia" van de Delimaatschappij. Ónder bescherming van de bajonetten van Ne derlandse- soldaten heeft men daar vorig jaar December op een'relatief klein per ceel weer tabak uitgezaaid en al was het voornamelijk om tabakszèèd te doen thans liet de administrateur G. den Breeder uit Dordrecht („houding der be volking viel me mee, algemene toestand waarin ze verkeerde, had ik me nooit zo érg kunnen dromen!") me in de sorteer- schuur het afsorteren van het geoogste product zien. Een oogst van 1200 pakken (80 kg.), een „heel duur oogstje". zoals men mij trots vertelde. Trots omdatzij het eerste nieuwe product konden gaan exporteren. Hoe de verhoudingen op de wereld- tabaksmarkt liggen? Duitsland, dat voor de oorlog niet min der dan 70 pet. afnam, is voorlopig uitge schakeld, andere landen (o.a. België, dat in de Congo experimenteert) hebben ge probeerd het Deliproduct van de markt te verdringen, prijzen zijn gunstig, maar of ze dit de eerste jaren zullen blijven de enige vaste zekerheid waarop zij thahs leven: „Er is maar één Delitabak J. W. HOFWIJK. Landbouwdeskundigen in Buenos- Aires zijn van mening dat de tarwe oogst die thans wordt binnengehaald. 7 millioen ton groot zal zijn een record sinds de oorlog. Hierdoor zou de moge lijkheid zich voordoen, dat Argentinië van alle Iatijns-Amerikaanse landen de grootste bijdrage in het kader van het plan-Marshall levert, aldus meldt A. P. Senor Alfredo Cerna, de president van de termijnmarkt in granen in Buenos- Aires zei, dat de oogst waarschijnlijk in totaal 7 millioen ton zou bedragen, het geen 1.385.000 ton. meer is dan de op brengst van 1946-47. De maisoogst zal waarschijnijk 6 millioen ton groot zijn hetgeen evenveel is als het vorige jaar In handelskringen werd gezegd, dat dé regering te kennen heeft gegeven, dat Argentinië er prijs op stelt bij het plan- Marshall te worden ingeschakeld en te- gelijkertijd, waar mogelijk, tegen' dollars wenst te verkopen, teneinde in staat te zijn de aankoop van afgewerkte produc ten in de Ver. Staten voort te zetten. Bij de Belg.-Ned. grens is de Belgische Maas op verschillende plaatsen buiten haar oevers getreden, zoals bij Neerha ren, Stokken, Boorsem, Uikhoven en Kotem aan de Maas. Bij Neerharen staat het gehucht Herbricht gans onder wa ter en liggen de baggerwerken volledig stil. Ook op Nederlands gebied, hl. te Berg, is het water dusdanig 'gestegen, dat het grensverkeer tussen Nederland en België ten zeerste wordt belemmerd. Met niet minder dan 6—3 hebben de Venloers, die altijd weer op het beslis- sende moment hun beste vorm hervin den en dan absoluut superieur blijken te zijn, de adspiraties van de andere Zuidelijke afdelingskampioen Tilburg vernietigd. Het Venlose spel was gerouti- neerder, sneller en doortastender en ook technisch zuiverder en daar Venlo thans alleen nog in Venlo spelen moet tegen het zwakkere Breda, is er nauwelijks nog twijfel wie er kampioen van het Zuiden wordt. Het was een zeer merkwaardige wed strijd, waarin Tilburg, voor de rust een voorsprong nam van 2—0, doch daarna in, 20 minuten verpletterd werd, vooral door de geduchte kanonnier Willy Nef- kens, die vijf treffers voor zijn rekening nam. Verrassend Waren de. twee voor de degradatie-competitie gespeelde wedstrij den, want Maastricht kreeg op eigen veld klop van Zwart Wit met 20 en M.O.p. eveneens, n.l. van Forward met 10. Niettemin zullen Forward en M.O.P. wel niet aan het spelen van degradatie-wedstrijden ontkomen, doch welke derde ploeg dit lot zal delen is nog niet te voorzien. Voorts verloor E.M.H.C. thuis van 43 van Push. In Nijmegen heeft Union een spre kende en alleszins verdiende overwin ning met 30 (20 met de rust door Van der Ewe en Hekking uit strafbully, 3o daarna door Jansen) behaald op hét tot dusverre nog ongeslagen D.K.S. De Enschedeërs zijn echter te ver voor dan dat hun 't kampioenschap nog kan ontgaan Deventer nagelde Nijmegen op de laat ste plaats vast door in de koekstad de oude Nijmeegse met 41 te slaan en Zwolle won met 21 van Upward. Tegen de Zutphania-speler A. van Osch, die in de competitiewedstrijd 2e klas District III A.Z.C.Zutphania op 29 Dec. 1946 de A.Z.C.-speler P. Luijken opzettelijk een kopstoot had gegeven, tengevolge waarvan deze een kwetsing van de hersenen en inwendige bloedin gen had. opgelopen en enige maanden in een ziekenhuis had doorgebracht, werd door de Zutphense rechtbank ook in tweede instantie een gevangenisstraf van 6 maanden geëist. Van Osch, die bekend stondals een zeer ruw speler en reeds een uitgebreide straflijst had, was door de K.N.V.B. reeds levenslang geschorst. In het Sportfondsenbad te Haarlem or ganiseerde Zaterdag de katholieke zwem vereniging „De Waterratten" het eerste gedeelte van een driekamp voor dames tussen de verenigingen HDZ, ADZ en DWR. Het resultaat van deze eerste ont moeting was, dat HDZ de leiding nam met 2158,6 punten, ADZ werd dweede met 21^6,8 punten en DWR derde met 3207,1 ,pnt. De twee volgende ontmoetingen wor den in Amsterdam gehouden. Op de bestuursvergadering van de KNKB werd als datum voor de jaarlijkse provinciënwedstrijd Noordholland-Zuid holland Donderdag 6 Mei aangewezen, Deze wedstrijd wordt gespeeld in het Feijenoord-stadion te Rotterdam, in het kader van de op Hemelvaartsdag te Hou. den sportdag. De interland-wedstrijd BelgiëNederland wordt op 9 Mei ge speeld in Antwerpen, terwijl aan de Bei gische Korfbalbond zal worden voorge steld tie wedstrijd Nederland Belgie te bepalen op 6 Juni in D®n Haag. De dis trictswedstrijd Noord—Oost wordt even eens op 6 Mei gespeeld in een nader te bepalen, plaats in het Oosten. De datum van de op het programma staande wed strijd Engeland—Nederland kon nog niet worden bepaald. Tot de volgende be' stuussvergadering werd de beslissing aan gehouden inzake het al of niet spelen van een volledige competitie om bet landskampioenschap. Voor de degradatie-competitie in het Westen speelden Laren en de Delfts» Studenten met 1—1 gelijk. Westen: Richter (Be Fair); De Lóoper (Hilversum) en Drijver (Leiden); ir. Langhout (Hilversum), Loggere (Laren) en Tiel (H.H.Y.C.); Van Heel (H.H.Y.C.), Boerstra (H.H.Y.C.), Bromberg (H.H, Y.C). Kruize (H.H.Y.C.) en Esser (Togo) Zuiden: Kerkhoffs (Maastricht); Enne- king (Tilburg) en P. Nefkens (Venlo); Drost (Venlo), Gerrits (Venlo) en Lee- nen (Venlo); Steinz (E.M.H.C.), Bolsius (Tilburg), Kuijpers (E.M.H.C.), mr. ?a- miniau (Tilburg) en Van Beurden (Til burg). Dames: Zuiden: Venlo Girls—Tilburg 1-4; H.T.C.C.—E.M.H.C. 0—2. Oosten: DeventerNijmegen 42; UnionApeldoorn 42; QuickAl melo 80. Bij gelegenheid van de opening van het eerste tafeltennishuis van Nederland te Den Haag, een feit dat ongetwijfeld voor de tafeltennissport in ons land een mijl paal betekent, werd een stedenwedstrijd Den HaagRotterdam gespeeld, welke door de residentiebewoners met 72 werd gewonnen. De gedetailleerde uitslagen luiden:: Lorsheyd sloeg Boomsma 21—11 21—10, Brouwer sloeg Mostert 22—20 21—14, Thu- nissen sloeg Voormolen 21—15 21—15, Verdiessen verloor van Mostert 18—21 2118 17 21, Brouwer sloeg Voormolen 21—16 21—18, Thunissen sloeg Boomsma 21—18 21—17, Verdiessen verloor van Voormolen 1221 1321, Brouwer- sloeg Boomsma 2111 1121 2111, Thunissen sloeg Mostert 2118 2113. Het bestuur van het Ned. Olympisch Comité heeft het advies van de commis- sie voor het hardrijden van de. K.N.S.B. aanvaard, zodat dus de rijders Broek man, 'Langedijk,. De Koning en Huiskes zullen deelnemen aan de Olympische Winterspelen te St Moritz. Naar men weet, zal de oud-kampioen van Neder land dr. ir. A. F. van der Scheef, als chef d'équipe en tevens als chef de mis sion fungeren. De vier genbemde rijders zijn gister middag van de training in Noorwegen in ons land teruggekeerd. Over enkele da gen zullen ze naar Zwitserland vertrek ken Uit het bij het Amerikaanse Congres Amerikaanse hulpverlening aan Europ gemelde hoeveelheden olie, steenkool g chines voor de kolenmijnen, nog de vol ten zou pntvangen: April-Juni Juli '48 1948 Juni '4 (alles In metr Vetten en oliën 3.000 Oliekoeken en meel 8.000 Vlees 1.600 Gedroogde melk 3.000 Gedroogd fruit 5.000 Vers fruit 2.000 Tabak 4.000 Rijst Katoen 8.000 Stikstof Phosphaat 4.000 Hout (in M3) 25.000 Vrachtauto's (stuks) 1-800 13.000 30.000 2.000 5.000 10.000 25.000 18.000 1.000 22.000 10.000 17.000 98.000 7.250 ingediende voorstel, betreffende de a, blijkt, dat Nederland behalve de reeds ranen, staal, landbouwmachines en ma- gende hoeveelheden aan andere produc- Juli '49- Juli '50- Juli '51- 9 Juni'50 Juni'51 Juni'52 ieke tonnen, tenzij anders vermeld) 14.000 40.000 2.000 25.000 19.000 1.000 33.000 17600 81.000 6.250 16.000 40.000 2.000 40.000 16.000 1.000 35.000 17600 67.000 6.000 16.000 50.000 2.000 4Q.000 16.000 2.000 36.000 17600 64.000 7.000 Het bestuur van de K. N. V. B. heeft besloten dit seizoen een bekercompetiüe uit te schrijven, welke in grote lijnen sa gelijken op die, welke de laatste ®a*' werd gehouden. De ingeschreven club zullen worden verdeeld over divers groepen, welke uit ten hoogste 5 0 verenigingen zullen bestaan. Het is ue bedoeling, dat de nummers een en -n sommige groepen de nummers 1 enuzien klasseren voor de eigenlijke bekerwed strijden, welke dan verder volgens het afvalsysteem wprden verwerkt. Met de voorwedstrijpen in de groepen zullea maximaal vijf Zondagen zijn gemoeid en voor de eigenlijke bekerontmoetiiigeïi acht. Men hoopt in de maand Maart met de voorronde te kunnen beginnen. De Engelse testers zijn te Barnados ge start tégen het sterke team der West- Indiërs. Hoewel Allet zijn sterkste bats in het vuur bracht, wisten slechts Ro bertson en Skin de gevaarlijke bowlery te weerstaan. Met 230 voor 7 sloot de eer- ste dag, welke een beeld gaf van de sterke en gevariëerde aanval van de West-Indiërs. De heer L„ Schotting heeft namens een comité, gevormd door donateurs van „Ajax", aan de voorzitter van Ajax, de heer Koolhaas, een zilveren vrijheids- maquette overhandigd. De maquette stelt de muur van het Ajax-stadion voor, waarop aan de voorzijde het Ajax-elftal met vlaggen triomferend optrekt, terwijl aan de achterzijde een dodenveld, waaruit kruisen oprijzen, is afgebeeld. Het geheel wordt gedekt door een grote zilveren voetbal. De maquette is 55 c.M. hoog en werd ont- worpen door de beeldhouwster Grata Hueb en uitgevoerd door de juwelier S. w beiden uit Den Haag. Wanneer de maquette voor het eerst verspeeld zal worden, is nog niet be kend. De bekende Deense zwemsters Fritzie Nathansen, Karen Harup en Grethe Soen- nesen zullen in Maart naar Nederland komen om aan enkele wedstrijden deel te nemen. In de eerste plaats zullen zij deelnemen aan de jubileumwedstryden van ae Rotterdamse Dames Zwemclub. daarna 2ullen zij uitkomen op wedstrij. den, georganiseerd door Het IJ te Am sterdam en tenslotte zullen zij starten te Arnhem op een zwemfeest van Neptu- nus. De juiste jiata_ staan nog niet vast. w, S. C. Anderlecht—Charleroi S. C, 2—0, Berchem Sp.Racing C. 0. Liersche S. K.Ukkel Sp. o—b Heerschot—Lyra 3—2, 01. Charleroi—A"™erP F. C. 4—1, F. C. Luik—Boom 2—0, Union St. G.—La Gantoise 45, E. c- MechelenStandard 4—2. - Na zestien wedstrijden leidt F. C. Mechelen Pnt-. gevolgd door An- derleeht rnet i oom met 19,. Union St. G- roet J, p lymPi<Iue, Charleroi en Antwerpen F C. ieder met 17 pnt. Aan de staart hebben Racing C.B.» Lier- sche b- K. en Beerschot elk 12 pnt.; Char leroi sluit de rij met 11 punten. District III: 2e klas: Doetinchem—ZAG i~1.; Rob. et Vel.—Labor 2—3. District IV: 2e klas: RBCInternos 1—4 Concordia—Sdhijndel 2—2; Desk—RKC 30; ZwaluwMulo 5—1; Wilhelmina— RAC 2—1. District VI: 2e klas: Heksenberg—Kerk- rade 2—0; Heerlen—Waub. Boys 1—3; Laura—VVH 5—4; Almania—Kimbria 3—5; Sittard—Woensel 4—3; Valk—Stan daard 1—0; Wilhelmina 08—Teg. Herten 3—3. O De de*" *e Bussum gehouden wedstrijden om het kampioenschap schermen de k]as sabe] ]uidt. H Taossche n°vC.he S C 2 1 Guszan f(®^?ch.e Politie), 3 Reuver (Amers- De dri ugelbats (A'damse politie). e best geplaatsten promoveren. rti ^si0chische voetbalbond zal niet deelnemen aan het Olympisch voetbal- tornooi te Londen, daar het géén ster ke ploeg van amateurs op de been kan brengen. Tot Olympisch attaché te Londen is benoemd luit.kol. L. Schoonenberg, tot voor kort adjudant-militair attaché al daar. <5- De buitengewone alg. vergadering der Ned. Wielren Unie heeft de statuten wijziging en huish. reglement goedge keurd maar het reglement op de verenigingsrechtspraak aangehouden. Voor het Olympisch hockey-tornool hebben 17 landen voorlopig ingeschre ven. Eerste klas korfbalcompetitie: Zuiden: EindhovenDeto 6—8, P.S.V.Odilo 162. O Hoofdklasse schaakcompetitie: Heer lenPhilips 2M714. Hoofdklasse handbalcompetitie: DES Olympia 7—3,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2