Gevallen van plichtsverzaking naast daden van moed Generale staf publiceert bijzonderheden De Olympische Winterspelen te St. Moritz BOERINNEN NAAR CANADA Nieuw tumult in de assemblee d\e a^e wereld De „eer" van Louis' vuistslag WIE ZIJN DE FAVORIETEN? VERKEERT HET „VERKEER"IN VERKEERDE HANDEN? 0 w§m Een oplossing voor de kleine boeren? Sportnotities Sportvaria Krijgsverrichtingen in Mei 1940 Russische seminaristen kregen geen permit Overzicht Tweede Kamer Avonturiersters zijn zij niet Socialisatie van het vervoer einddoel? Exodus der communisten DONDERDAG 15 JANUARI 1948 PAGINA 2 Wind uit uiteenlopende richtingen - NEDERLAND NOG DE LIJST" ,OP BIOSCOOFBRAND TIJDENS KINDERVOORSTELLING ARIIE DE VROET IN HET ZIEKENHUIS NED. SCHAATSENRIJDERS NAAR ST. MORITZ *2) W* QMTE SPOREN JOE VERDIENT 2 TON AAN ENGELANDS DWAZE JEUGD EUROP. KAMPIOENSCHAP KUNSTSCHAATSEN PAREN „De weerstand die in het open stad Rotterdam tegen de offensieve der Duitsche troepen getoont wordt., noodzakt mij indien Uwe weerstand niet onmiddelik gestakt wordt, die doelmatige maatregelen te nemen. Dit kan de volledige vernieling van het stad ten gevolge hebben. Ik verzoek U als een man die verantwórdingsgevoel bezit, daarop aan te dringen, dat het stad niet dit zware verlies lijden moet. Als teeken van overeenstetnming verzoek ik U dadelijk een parlementaire te sturen, welke die noodige vollmacht bezit. Indien ik binnen twee uuren na de overhandiging van deze meded'eeling keen antwoord ontvang, ben ik genoodzakt die scherpste maatregelen van vernieling te nemen". Met dit in stuntelig Nederlands ge-1 stelde briefje, ondertekend door een nietszeggend „De Kommandant van de Duitse troepen" .zonder vermelding van rang. naam of handtekening, werd op 14 Mei 1940 de overgave geëist van onze grootste havenstad, welke het sleutel- punt van de landsverdediging vormde De juiste toedracht van hetgeen er aan het bombardement voorafging, een verslag van het Alg. Hoofdkwartier over de gebeurtenissen in die alles beslissen de uren, het antwoord van de garnizoens commandant van Rotterdam en talrijke bijzonderheden meer. treft men aan in het „Beknopt Overzicht van de Krijgs verrichtingen der Kon. Landmacht", dat In opdracht van de minister van oorlog samengesteld bij de sectie krijgsgeschie-^ denis van de Generale Staf. werd uit gegeven door A. W. Sijthoff te Leiden. Doch dit is slechts een kleine greep uit hetgeen dit van talrijke bijlagen en schetsen voorziene interessante boekwerk biedt. Zoals uit de inleiding blijkt, vormt het geschrift een beknopt, objectief en waarheidsgetrouw overzicht, terwijl er raar gestreefd is ook voor de op mili tair gebied niet ontwikkelde Nederlan der een begrijpelijk relaas van de ver schillende gevechtshandelingen te gever.. Iets waarin men o.i. heel goed is ge slaagd. De inhoud is bewerkt aan d-- hand van de dagboeken, gevechtsberichten .rappor ten, verslagen, enz., welke door de com mandanten van de toenmalige oorlogs onderdelen zijn opgemaakt, terwijl enige gevallen van Duitse spionnage, zomede van het gebruik van middelen, strijdig met het oorlogsrecht, door Duitse troe pen zijn vermeld. Naast gevallen van plichtsverzaking, treft men ook talrijke staaltjes van moed, zelfopoffering en onverschrokkenheid aan. Bij al deze re- vallen heeft men de namen van de cp- tredenden steeds achterwege gelaten; al'een hun functie is vermeld. Het werk opent met een voorwoord van de minister van oorlog, Z.Exc. A. worden op een vlotte wijze de verschil lende krijgsverrichtingen behandeld. Dat de strijd om de Grebbeberg, om de vlieg velden nabij 's-Gravenhage en de ge vechten om Rotterdam en die op het Eiland van Dordrecht interessante bij dragen vormen, behoeft geen betoog. De terugtocht van de Ned. troepen door België en Frankrijk (de ramp met de „Pavon"), blijkt een ware lijdensweg te zijn geweest. Tot slot wordt een hoofd stuk gewijd aan de geestelijke verzor ging. Uit verschillende gegevens is komen vast te staan, dat meer dan 1600 Duit sers krijgsgevangen werden gemaakt; ruim 900 hiervan (kostbare élite troe pen) werden zeer tot misnoegen van de Duitse autoriteiten nog bijtijds via IJmuiden naar Engeland afgevoerd. Voorts blijkt dat ongeveer 2200 vlieg tuigen door de vijand zijn- Ingezet, waarvan er 500 a 600 werden neerge schoten of vernield. Het boekwerk, dat verlucht is met 'n aantal belangwekkende foto's, o.m. op gespoorde Duitse kiekjes van de onder handelingen over capitulatie te Rijsoord. vormt in tegenstelling met veel oorlogs literatuur, een officieel, zonder sensatie beschreven verslag van de voor ons land zo rampzalige oorlogsdagen. Generaal H, G. Winkelman Fiévez. Aan de jaren, voorafgaande aah de oorlog, is het eerste hoofdstuk ge wijd; bij de mobilisatie-periode wordt nu open kaart gespeeld inzake de kwestie van de vervanging in Februari 1940 van generaal Reynders door generaal Win kelman. Met spanning leest men de ont wikkeling van de toestand tot de voor avond van 10 Mei en de maatregelen tegen de „inwendige vijand". Na een kort overzicht van het ver loop van de oorlog op ons grondgebied, O Uit Costermansstad (Belg. Congo) wordt gemeld: Op het ogenblik, dat het privévliegtuig van dr. Trouth, arts van de Protestantse zending van Bu- tembo, opsteeg in de vlakte van Katwe, vatte het vlam. De drie inzit tenden, waaronder dr. Trouth, kwa men hierbij om het leven. De inwijding van de vleugel van het voormalig klein-seminarie te Culemborg, dat als toevluchtsoord voor de semina risten uit de Oekraine zou dienen en door de paters Augustijnen hiervoor was afge staan, heeft nog geen doorgang gevon den. Oorspronkelijk werden de vluchte lingen met hun- professoren in het begin van deze maand uit München in Neder land verwacht en zou de inwijding plaats hebben op Driekoningen. Groot was ech ter de teleurstelling, toen men te elfder ure vernam, dat door de geallieerde'be zettingsautoriteiten geen permit werd verleend voor het vertrek uit München naar "Nederland. Reeds is alles in het werk gesteld om de doorreisvergunning alsnog te verkrijgen, ook het Vaticaan tracht bemiddeling te verlenen voor het vestigen in ons land. Naar Reuter uit Madrid seint, heeft al daar een zegsman van het departement van buitenlandse zaken de volgende ver klaring afgelegd: „Met voldoening heeft de regering van Franco de suggestie vernomen van de" Amerikaanse staatssecretaris Marshall, dat Spanie wellicht zal kunnen deelnemen aan het Europees herstelplan." w eerbericht I S 5 Weerverwachting medegedeeld door J het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot J Vrijdagavond. - Wisselend bewolkt met tijdelijk 5 regen, vooral in het Noorden van het j land, later wat kouder; wind zwak tot j matig uit uiteenlopende richtingen. 16 Jan.: Zon op 8.42 uur, onder 16.58 u.; j 5 maan op 11.14 u., onder 22.25 u. „Als wij het nodig vinden om te emigreren, dan sturen we drie ingenieurs op verkenning uit. Die komen terug met een zak zand. Wit gaan dat zand onderzoeken op zijn zuurgrond, zijn P getal en zyr. P citroen getal. Als dat in orde is, wordt de emigratie een feit. Er zijn misschien ook nog wel andere belangen, die met een zak zand niets te maken hebben, maar die komen er niet op aan. Want u hebt. het misschien nooit zo ingezien, maar Nederland wordt alleen door mannen bewoond' Aldus de heer Platenhurg, die namens de emigratie-stichting van de Katholieke Ned. Boeren- en Tuindersbond het woord voerde op eeu persconferentie in Huize Vropesteijn te Voorburg, gehouden ter gelegenheid van een serie cursussen voor boerinnen die binnenkort Canada zullen emigreren. naar Voor de eerste cursus, die Maandag j.l. begonnen is, en die door vele andere gevolgd wordt, vonden wij een aantal moeders, verloofden en dochters van boeren uit Oost-Brabant bijeen, die haar schepen al bezig zijn te verbranden, en er op rekenen, dit jaar naar Canada te vertrekken. Avonturiersters zijn zij nietEn wij vonden in geen van haar dat triomfante lijk verlangen naar de overkant, waar van men zegt, dat het onze generatie eigen is. Deze vrouwen zijn nagenoeg alle moe ders. Zij hebben een talrijk gezm. En zij gaan weg omdat zij weten, dat er voor haar kinderen geen toekomst is in het eigen land. Maar het blijft een sprong In de ruimte, waarvan geen wederkeren mogelijk is. Al deze mensen hebben in Nederland hun welvaart en hun zekerheden. Zij zijn mét hun land vergroeid, zo hecht en Innig als alleen boeren het zijn, maar ze verkopen wat ze bezitten, en ze gaan daar in Canada de grondslagen leggen voor een nieuw geslacht, dat wellicht dapper en sterk zal zijn, dat Nederland vertegenwoordigt in zijn nobelste kwali teiten. Maar de vrouwen rondom ons gullen meer offeren dan zij oogsten. Twee jaar lang zullen de emigranten moeten werken als landarbeider, om zich vertrouwd te maken met de grond en zijn mogelijkheden. Ze zullen ontzaglijk hard mreten werken, want wat ze in Neder land bezitten, mogen ze niet. meenemen naar Canada, en met het werk. van hun h-mden moeten ze het geld verdienen, dat hun in staat zal stellen een eigen bed-ijf te beginnen. Voor zover hgt de mannen en hun aandeel in de gemeen schappelijke taak betreft, zijn er reeds talloze vragen gesteld omtrent klimaat, grond, zin, vee en gewassen. Op die vra gen komt dezer dagen antwoord in een beek dat „Canada" heet. geschreven door S. J. Hovius en T. Plomp. De laatste, 23 jaar lang directeur van de Canadian Pacific Railway Company, is op Vrone- steijn aanwezig. Hij heeft ook aan de emigrerende boerinnen het zijne te. zeggen. Net zijn de boerinnen, van wier zuinigheid het succes voor een groot deel afhankelijk zal zijn. Het zijn de boerinnen, die er levenslang een immens belangrijke taak moeten vervullen. Zij zijn de opvoedsters Van de kinderen Zij zijn de grondleg sters der traditie. Het is dan ook een Ve~bli1dend teken, dat zij na iedere voor dracht haar bezorgde vragen stellen: „Gaan er Nederlandse priesters mee? Hoe moet dat met de scholen voor de kinderen?" Vronesteijn tracht al haar vragen te beantwoorden, en luistert met aandacht naar wat zij hopen en vrezen, om het mogelijke te doen, dat haar kan helpen. Pastoor Hendriksen uit De Steeg spreekt tot de moeders over de belangen van het gezin, en over de intieme dingen van het leven, die in het vreemde land door sterker overtuiging dan hier gedragen moeten worden. En een tentoonstelling van huisvlijt en boeken werd in de kel ders ingericht, om de vrouwen te helpen het huis gezellig te maken en zuinig te zijn.. „Good luck", gij allen die in deze dagen uw derste woorden Engels leert. „Good luck" in het land waar men anders werkt en spreekt dan hier, doch waar de liefde van een vrouw en een moeder gilet anders is dan hier, want overal ter wereld is die liefde sterk als de dood. Good luck gn God zegene u om de offers die gij thans brengt in de stilte van uw hart. Eentonigheid kenmerkte wel vóór alles de beraadslagingen bij de voortgezette behandeling van „Verkeer en Waterstaat" en de des kundige uiteenzettingen van min. Vos waren niet in staat veel variatie te brengen in het verkeers-technisch debat. Behalve dat de minister zich beijverd heeft' de duizend-en-één vragen, hem uit de Kamer voorgelegd, naar vermogen 'e beantwoorden, gaf Z.Exc. weer eens de algemene richtlijnen aan, waarlangs zijn beleid wordt gevoerd. Veel nieuwe gelui-: den werden niet opgevangen. Z.Exc. kon het zich ietwat gemakkelij ker maken door er op te wijzen, dat de onlangs aangenomen wet Autovervoer Personen nog niet in werking is én aan de andere kant het ontwerp Autovervoer Goederen op behandeling ligt te wach ten. Maar niet te veel dus nu er over zeggen, al wenst de ministèr zich intus sen niet te binden aan een termijn, die hij zelf niet kent. De heer Serrarens (KVP), die bij de replieken even wat deining veroorzaakte in het rimpelloze watervlak, was over deze „gemakzucht" niet te spreken en insisteerde op het recht van de volksver tegenwoordiging om desondanks bij de begroting het ministerieel beleid te be oordelen. Thans heeft het de schijn, dat de politiek-van Breen (met nadruk doot de bewindsman ook nu weer in bescher ming genomen), vorig jaar algemeen af gekeurd, nochtans op dezelfde wijze wordt voortgezet. Tegen het streekver voer, waaraan Z.Exc. zijn hart verpand heeft, is geen bezwaar, wel dat'dit op één bepaalde manier wordt bevorderd. Het is voor de katholieke afgevaardigde daarom moeilijk op dit punt vertrouwen in het regeringsbeleid te stellen. Te meer nu de heer Vorrink zo pas in „Paraat" heeft „verklapt", dat socialisatie van het vervoer het einddoel van deze minister is Op 't tot uiting laten komen van de ver schillende stromingen in 'de adviescom missie werd andermaal de nadruk gelegd, waarbij de heer Algera (AR) zich kwam aansluiten. Laatstgenoemde afgevaardigde bleek ook niet gerust op de verklaring van Z.Exe, die de reorganisatie van d° A.T.O. bepleitend om een klaar, inzicht in dit bedrijf te krijgen, betuigde geen principiële reden aanwezig te achten om de overheid van het wegvervoer uit te sluiten. De minister wierp wat olie op de gol ven met iets over misverstand te preve len en alweer te verwijzen naar de toe komstige behandeling van de wetsvoor stellen, die vóór de helft van het jaar verstreken zal zijn. alle (completering W.A.P., water, vervoer, luchtverkeer. P.T.T.) aan de Kamer zullen zijn voor gelegd. Met dit complex hoopt da bewindsman dan de grondslagen te leggen voor een goede en juiste ontwikkeling van het vervoer in zijn drie vertakkingen. Zich gaarne beroepend op de heer v. d. Zaal Gisteren vertrokken de vier Nederlandse hardrijders, die de eer van ons land zullen trachten hoog te houden bij de Olympische winterspelen naar Sf. Moritz, Broekman (de Lier), Langedijk Oud Karspel), Huiskes Wiérdenen de Koning Purmerend Volgens de „Times" heeft Trygve Lie, ■ecretaris-generaal van de V. N„ te Ge- nève verklaard, dat de keuze voor het houden van de aanstaande algemene ver gadering van de V. N. thans gaat tussen Frankrijk, Zwitserland, Nederland en België, daar Praag* ii uitgeschakeld. Onze Parijse correspondent telefoneerde hedenochtend: Ook bij hun nieuwe obstructie hebben de communisten, ondanks de 183 stem men, waarover zij beschikken, het onder spit moeten delven, maar het is weer een van die zittingen geweest, die een parle ment zodanig in opspraak brengen, dut de democratische instellingen zelf er door gevaar lopen. Maar het parlement is baas gebleven. Duclos, de communistische lei der is niet eerste vice-voorzitter gewor den. De lijst is aangenomen zoals door de fractieleiders ingediend. i Van 3 uur 's middags tot 8 uur des avonds heeft men er voor nodig gehad, om tot dit resultaat te komen. Er wer den schreeuwerige redevoeringen en nodeloze stemmingen gehouden en de lawaaimachine werd gebruikt, om het de tegenstanders onmogelijk te maken,zich verstaanbaar te maken. Al die middelen raakten echter uitgeput, maar men leer de intussen de machteloosheid en de partijdigheid van een hoogbejaard ouder- domsvoorzitter kennen, die tot op de voorzitterstribune slaafs de partij-bevelen opvolgde en blijkbaar zelf zeer met zijn houding verlegen zat. Na zijn loopbaan van meer dan 50 jaren had men de heer Cachin, die nog van een andere stijl is dan het geslacht DuclosThorez, een ander einde kunnen bezorgen. Toen hij eindelijk moest ervaren, dat de lijst van ondervoorzitters, secretaris sen en kwestoren was aangenomen, zei hij, deze lijst niet te kunnen afkondigen en daarom de vergadering te schorsen. Hij liep toen van de voorzittersstoel weg en de hele communistische fractie volg-, de hem. Maar de kamermeerderheid rblMt ml even later verechecn de keer Violette, een radicaal, op de voorzit tersplaats en nam als tweede in ouder dom het presidium over, om de verkie zing van de lijst af te kondigen. Vandaag kan nu dus Herriot weer pre sideren, tenzij de communisten opnieuw beginnen, want zij hebben na afloop van de -zitting een gemeenschappelijke be dankbrief voor hun 8 posten verzonden. Wat zjj bereikt hebben is dat de Kamer overtuigd is géworden, dat het met deze grondwet zo langer niet kan gaan en het overgrote deel der ochtendpers dringt dan ook op een snelle herziening aan. A Voor het vele verdienstelijke werk jegens de Britse troepen verricht heeft de Engelse koning mevrouw LamingHaslinghuis te Gemert de „Order of the British empire" ver leend. (AR) die ongebonden vrijheid een ramp noemde, en zich distanciërend van de heer Koenen (CPN), die de invlogd van de overheid steeds wenst te zien toene' men, dacht hij al balancerend op het slappe koord door zijn wetten een juist evenwicht te zullen vinden tussen de ver schillende vormen van het vervoer. Enkele détails uit de ministeriële rede stippen we nog aan. Vooreerst dat Z.Exc: zal proberen (wat hij in de M. v. A. voor onmogelijk hield) een geplitste opgave te verstrekken van de kosten der Spoorwegen inzake perso nen- en goederenvervoer in elk geval 'n heel moeilijk karwei, waarvan de minister zich niet veel voorstelt. Vervolgens dat de oorlogsschade voor <ïe N.S. naar andere grondslag zal ver goed worden, dit in verband met de op dracht uit Londen tot staking van het bedrijf. Voorts dat de binnenvaart op de duur tot collectiviteit zal moeten komen, daar toe gedwongen door de strijd om het bestaan. Da kwestie der herinvoering van kilo meter-kaartjes (de minister 'meende dat dit vacantiekaarten waren, doch de heer Serrarens lichtte Z.Exc. beter in) en die der invoering van gezinstarieven zullen aan de Spoorwegen ter overweging wor den voorgelegd. Liberty-schepen De heer Koenen die de „Liberties" uit het Marshall-plan in het geding bracht, kreeg in een warm speechje van Z.Exc. te horen, dat ook hij niet blind is voor het feit, dat op de'schepen uit economisch oogpunt aanmerkingen: zijn te maken. Niettemin zong Z.Excl hun. lof voor het geen zij tijdens de oorlog en onmiddellijk na de bevrijding ook voor Nederland heb ben betekend. Waarom wij er ook nu blijkbaar nog de nodige dienen te accep teren. Vliegvelden Bij de afdeling burgerlijke luchtvaart heeft minister Vos o.a. meegedeéld, dat Eindhoven is aangewezen als uitwijkha- ven voor het internationale verkeer. Er moet zo'n haven zijn in het Oostep. Hij meende dat met één luchtvaartterrein in het Westen niet kan worden volstaan, het kal z.i. per se noodzakelijk zijn twee vliegvelden aan te leggen. Het is volsla gen onmogelijk Waalhaven te gebruiken en ook als vliegveld te bestemmen. Het terrein zal niet verloren zijn; het kan voor andere doeleinden worden gebruikt. Beek kan niet gemist worden en ook an dere kléine vliegvelden zijn van veel be tekenis. Oyer Leeuwarden is overleg gaande, of dit vliegveld als militair ter rein ook voor de burgerlijke luchtvaart beschikbaar kan blijven. Het vliegveld Eindhoven komt 1 Februari weer geheel in handen van Nederlandse instanties; het was in gebruik bij de Engelsen. A mendement-B eernink Nóg een klein rimpeltje plooide het effen vlak der besprekingen, toen bij de behandeling der artikelen de heer Beer- hink (CH) een amendement op art. 22' (onderzoek naar scheepsrampen op de binnenwateren) indiende om de post van 15000 met 5000 te verminderen, ter zake van een te hoog geacht salaris. De commissie van rapporteurs bleek er, voor zover aanwezig, niets voor te voelen. Het ligt dus voor de" hand dat het Don derdag, als het bij de aanvang der ver gadering 1n stemming komt, niet veel kans maakt. Met de begroting is men inmiddels ook nu nog niet klaar gekomen, doch in dte afd. Rijkswaterstaat blijven steken, Waar schijnlijk pas Vrijdag voortzetting. L. H. GENEVE, 12 Januari 1943. (Van onze Zwitserse correspondent). Over veertien dagen zal de President van Zwitserland dr. Enrico Celio per soonlijk te St. Moritz de Olympische Winterspelen voor geopend verklaren. Dat dit tijdstip reeds sterk genaderd ls, kon men sinds het begin van liet nieuwe jaar reeds bemerken uit de aankomst In Zwitserland van telkens nieuwe afdelingen der deelnemende nationale groepen. Amerikanen, Argentijnen, Canadezen, Engelsen, Fransen, Grieken, Italianen, Noren, Turken en Zweden zijn reeds in groten getale hier aanwezig, om zich te acclimatiseren en hetzij in het Bern er Oberland„ hetzij in Grauwbinden (vooral te Arosa én te Davos) hun voorbereiding op de Winterspelen te voltooien. Weldra zullen zij allen naar St. Moritz zelf gaan, om daar het wedstrijdterrein te verken nen. Het is echter interessant, dat men het algemeen verkozen heeft de eigen lijke training elders te houden, de skele- ton-remmers uitgezonderd, daar de ske- leton-baan te St. Moritz de enige van Zwitserland is. De ski-ers Onder de aangekomen ploegen zijn vooral de ski-ers zeer talrijk, met het ge volg dat reeds verschillende internatio nale skiwedstrijden gehouden zijn, die een kijkje op de kansen der verschillende deelnemersopenden. De belangrijkste Olyjnpische voorwedstrijden zijn tijdens het laatste weekeinde in het Berner Ober land gehouden, te Wengen voor de man lijke, te Grindelwald voor de vrouwelijke deelnemers in de „alpine" ski-nummers: afdalingsren en slalom. Het opmerkelijk ste resultaat was het succes der Italianen op beide plaatsen. Te Wengen won Zeno Colo de afdalingsren en de tweede plaats in de combinatie afdalingsren-slalom, ter wijl van de eerste zes plaatsen er vier door Italianen veroverd werden. Te Grin delwald won de kleine Italiaanse Celina Seghi de slalom en tevens de eerste plaats in de combinatie, daardoor beslist een der favorieten voor St. Moritz wordend. Want met uitzondering van de Oostenrijkse ski-sters, die uit deviezennood in naar eigen land blijven oefenen, waren allen aanwezig, die ernstig voor het kampioen-i schap in aanmerking komen; de kam pioenen van Amerika, Engeland, Frank rijk. Zweden en Zwitserland. Naar het verloop der wedstrijden van Grindelwald te oordelen, zal de strijd om de Olym pische titels voornamelijk gaan tussen bovengenoemde Italiaanse Celina Seghi, de Franse Georgette Thiollière (die met de Amerikaan Miller gehuwd is, doch de Franse nationaliteit heeft behouden), de Zweedse May Nilsson en de Zwitserse Lina Mittner. Te Wengen veroverden de Italianen, zo«s boven gezegd, in de combinatie vier van' de eerste zes plaatsen. De eeiste plaats viel echter aan de „hoop van Zwit serland" Karl Molitor ten deel, die met zo groot verschil op de Italianen de slalom-wedstrijd won, dat hij ondanks een slechts derde plaats in de afdalings ren ook de prijs der combinatie Verwierf. De Zweed Olie Dalman maakte het zes tal vol. Behalve de Oostenrijkers ontbra ken hier echter ook de Fransen, die hun talenten niet vóór St. Moritz willen ver raden. De strijd zal hier fel zijn tussen Fransen, Italianen, Oostenrijkers, Zweden en Zwitsers, die enigszins in het nadeel zijn, omdat zij bij het steeds risico's me debrengende trainen reeds hun nummers 2 en 3 door een beenbreuk verloren heb ben- Men begrijpt, dat de Zwitserse skL bond Karl Molitor vooral voorzichtig heid bij het oefenen op het hart heeft gedrukt! Wat de andere ski-nummers betreft, Men schrijft ons uit de Meierij: „District 36, omvattende enkele plaat sen in de Meierij, heeft een plan be- dacht waarmee het meent, dat de boe- ren en speciaal die met een klein ge mengd bedrijf uit de ellende van thans zullen kunnen geraken Het gaat' uit van de graanlevering 1947, die onze broodvoorziening bepaalt. Aan genomen mag worden dat die voor 1947 veilig is gesteld, al geeft ze het volk niet wat het graag wenst. Dezelfde graan levering wil men ook voor 1948 gehand haafd zien op voorwaarde dat de boer daarnaast nog graanproducten mag telen naar eigen verkiezing. Hierdoor wordt .voorkomen, dat hij voor zijn geleverde rogge, tegen een pru'i van ƒ20.60 per 100 k.g. gedwongen wordt, afvalproducten, vermengd met eiwitten, terug t® kopen tt 'en een prijs van pl.m. 30 de 100 k.g. De boeren zijn bereid spontaan hun volle medewerking te geven. Zij worden dan immers niet gedwongen door achter deurtjes en immorele praktijken het be staan van hun gezin te waarborgen. Dan kunnen zij een halt toeroepen aan de af- glijding naar een moraal, dje de boer niet eigen is. Dit' plan betekent de nekslag voor de zwarte handel, daar er voldoende graan ter beschikking komt; het verschaft de boer een gedeelte van de zo zeer ver langde vrijheid op eigen erf, heft groten deels de bureaucratie op en reduceert het werk van de gehate C.C.D. Het weer houdt hem van foutieve inventarisatie en voorkomt strengere maatregelen, die averechtse gevolgen met zich brej?" gen Het beantwoordt volkomen aan ae doelstelling van de regering, is veel een- voudiger en daardoor goedkoper. Ontwikkeling van de viool Een Cremona, vervaardigd door <*e Italiaanse vioolbouwer Nicolo Amati, minstens 12.000 gulden waard. Invlool oren van een leek verschilt de ene in uiterlijk en klank maar heel we g van de andere. En ieder kent het haal van de zwarte handelaar. die een violiste trouwde en tot .haar zei. „Nu, liefste, kan je jé een veel grotere viool veroorloven". Maar hoe kwam het- "e oude in strumenten zo veef warmer van toon zjjn dan de moderne) De voornaamste reden is, dat de vernis, welke men ge bruikte, 'tieter Was en dat er meer zorg werd besteed aan de afwerking. Binnenkort zullen plastic-violen aan de lopende band worden geproduceerd, die electrisch worden bespeeld met aan alle kanten gekleurde lichtjes. Het is gewenst, dat de regering zonder verwijl de aanslag voor 1948 bekend maakt. Al is het voor het winterproduct reeds te laat, voor de zomerproducten is nog alles te redden. Aanbeveling ver dient het, de bestaande kromme gevallen recht te trekken en de boeren in de ge legenheid te stellen met een schone lei te beginnen. Moge dit plan de nodige aandacht trekken van die instanties die het aangaat en een onderwerp van stu die uitmaken. Ons volk zal er wel bij varen, zowel materieel als moreel". Tijdens een voorstelling voor kinderen van de film „Het Lied van Bernadette" in de Astoria-bioscoop te Brunssum brak gistermiddag brand uit in de film-cabine. De zaal was 'met ohgeveer vijfhonderd jeugdige toeschouwers gevuld. Bij het be merken van de brand stormden enkele kinderen onder het geroep van „brand naar buiten. De directeur van het theater wist echter erger te voorkomen, zodat de ontruimmg ordelijk en zonder ongeluk ken geschiedde. De operateur, de heer Bok, bleef op zijn post; hij kreeg brandwonden in zijn ge zicht. Drie machines verbrandden. De Feijenoorders zullen Zondag p.s. waarschijnlijl*! „?eer belangrijke wed strijd tegen E.D.O. met een geduchte handicap moeten spelen. V7ij vernemen n.l. dat Arie de Vroet gisteren met zware darmstoornissen in het ziekenhuis is op genomen. De kans, dat hij Zpndag a.s. meedoet, "is zeer gering. Aad Hoek zal waarschijnlijk worden opgesteld, terwijl ook Vrauwdeunt weer acte de présence zal geven. zullen de Scandinaviers wel elkanders grote concurrenten zijn over 18 kilometer, over 50 kilometer, over de viermaal 10 kilometer estafette en bij het ski-sprin gen. De Zweden zijn de favorieten in de loopnummers, de Noren in het springen. De Zweedse „skikoning" Nisse Karlsson is wel de beste „allround" lange-afstand- loper, die zowel over 18 als 50 kilometer kan winnen en zijn land bovendien nog in de estafette over 10 kilometer van groot nut kan zijn. Doch de „allround" Karls son zal moeten oppassen voor specialisten op één bepaalde afstand, zoals zijn land genoot Nils Oestensson met zijn gewei- dige eindspurt over 18 kilometer en de jonge Fin .August Kiuru over dezelfde afstand, terwijl over 50 kilometer vooral de Fin Benjamin Vanninen en zijn oudere landgenoot Kurikkala voor Karls son te duenten zijn De Noren schijnen over de lange af stand minder gunstige kansen te hebben, doch kunr.en vrijwel erop rekenen, dat zij hun traditionele overwinningen in het skispringen herhalen zullen dartk zij de bekende Asbjöm Ruud (de jongste der drie springkampioenen van deze naam) of zijn jongere tegenstanders Schjelderup en Thrane. De schaatsenrijders Ook in het hardrijden op schaatren zullen de Scandinaviers wel op de voorgrond treden, met de kans echter op Amerikaanse verrassingen. De Finse we reldkampioen Lasse Parkkinen, de Zwe den Hedlund en Seyffarth en de Noren Sverre Farstad, Odd Lunberg, Aage Jo- hansen, Hery Wahl en Charles Mathistn zullen vermoedelijk met de Amerikanen de eerste plaatsen onder elkander uit vechten. Dat onze landgenoten in staat 'zouden, zijn een Olympische medaille te winnen, is bij de sterke Scandinavische en Amerikaanse concurrentie niet waar schijnlijk. Voor het kunstrijden 'op schaatsen zijn de werelkampioenen Anna Barbara Scótt (Canada) en Gerschwiler (Zwitserland) reeds geruifcie tijd ernstig te Davos aan het oefenen. Bepaalde favorieten voor het paarrijden hoort men nog niet noemen. Het ijs-hockey Wat eindelijk het ijshockey betreft, het aantal deelnemende landen is reeds tot 9 verminderd, daar Frankrijk en Hongarije wegens deviëzennood en ge ringe Jansen op succes zich hebben te ruggetrokken. Zal het bij deze 9 blijven? Of zal het aantal nog, tot 8 ingekrompen worden? Dit laatste is niet uitgeslottn wegens de Amerikaarise broederstrijd. Nóch Brundage's „A. A. U.", nóch Brown's „A. H. A." bezit namelijk de twee eigen schappen, die voor deelneming aan do Olympische Spelen nodig zijn: aange sloten te zijn zowel bij'de internationale ijshockey federatie als bij het ümeii- kaanse Olympische Comité. De „A. A. U." is geen lid der internationale ijshockey federatie, de „A. H. A." staat buiten het Amerikaanse Olympische Comité. Het einde vaq de strijd tussen de twee Amerikaanse ijshockeyploegen zou dus wel kunnen zijn, dat zij geen van beide worden toegelaten. In dat geval zullen Canada, Tsjechoslowakije, Zweden en Zwitserland de vier sterkste ploegen zijn, waarbij het niet zeker is, dat Canada winnen zal. Want de Canadezen verzeke ren, dat hun ploeg veël zwakker ia dan bij de vorige Olympische Winterspelen en dat zij niet zouden hebben deelgeno men, indien zij niet stellig aan Zwitser land beloofd hadden te zullen komen. Mocht Canada falen, dan zullen de Tsje chen vermoedelijk de overwinnaars wor den. Uitgeleide gedaan door mr. Eecen, voor zitter van de KNSB, de heer Taconis, voorzitter van de technische commissi® van de KNSB, en mr. J. N. van den Hou ten namens het N.O.C., vertrokken gister middag de Ned. schaatsenrijders Lange dijk, Broekman, Huiskes -eij De,Koning, vergezeld van équipeleider ir. Van der Scheer, per K.L.M.-toestel naar Zurich, vanwaar ze per trein zouden doorreizen naar St. Moritz. Op 31 Januari, 1, 2 en 3 Februari zullen de Nederlanders op de klassieke afstan den, 500, 1500, 5000 en 10.000 meter, in St. Moritz in Ifet strijdperk treden. O De Italiaanse Wielerbond zal alleen dan aan de Ronde van Frankrijk 1948 deelnemen wanneer pien, evenals België, met twee ploegen mag inschrij ven, een officiële en een die uit jonge beroepsrenners zou bestaan. <0> De Ned. ski-kampioenschappen wor den 4 en 5 Febr. te Arosa gehouden. Gelopen wordt in een ren- en tour klasse. <J. Schotland won, te Glasgow de Inter- league voetbalwedstrijd tegen Ierland met 30. Van de nieuwe K.N.A.C.-kaart van ons wegennet, waarvan vorig jaar het middenblad het licht zag, is thans het Zuidelijk deel verschenen, dat evenals zijn voorgangers tot het laatst ls bij gewerkt. Aangezien Pellenaars en Van der Voort het samen niet eens konden worden over hun deelneming, zullen zeer waarschijnlijk Van Vliet en Pel lenaars de derde Ned. ploeg voor da zesdaagse te Antwerpen vormen. Da twee andere zijn SchulteBoeyen en PétersBijster. O Het Europees kampioenschap kunst rijden te Praag is gewonnen door Dick Button (Vei*. Staten) plaats- cijfer 11 (187.9 pnt.) voor de Zwitser Gerschwiller (18184,42) en de Oos tenrijker Rada (20181,4). Dertig Engelse soldaten zullen, aldus Ass. Press, tot dusver ,,de eer genieten" om hun kin te laten bewerken door Joe Louis, als de wereldkampioen zwaarge wicht de volgenUe maand in Londen exhibitiepartijen gaat boksen. Harry Seff, de promotor van het Earls Court Stadion, waar Louis zal optreden, zegt, dat hij makkelijk sparringpartners voor de „brown bomber" zal kunnen vinden. Louis kan nl. geen toestemming krij gen om meer dan twee eigen sparring partners naar Engeland mee te brengén. „Ik heb al aanbiedingen van 307 sol daten van de Brigade of Guards", zegt Seff. „Deze jongens wegen allen 80 tot 90 kilo. Allemaal hebben ze over Louis' dodelijké linkse directe gehoord, maar al een van hen suf geslagen wordt zal hij dat zijn hele leven als een eer reke nen". Bovendien hoopt Seff genoeg beroeps- zwaargewichten tegen Louis in de ring te brengen. Voorlopig denkt hij aan een dertigtal sparring partner» „genoeg te hebben". Managers zoeken Seff op om voor jonge zwaargewichten, die ongetwijfeld vm! van Louis zouden kunnen leren, de voorwaarden voor een contract als spar ringpartner te vragen. Voor zijn maand optreden heeft Louis met Seff een contract voor 2Q.000 pond sterling (circa 200.000 gulden). Tijdens de Europese kampioenschap pen kunstrijden te Praag behaalde het Hongaarse paar Kekessy-Kiraly de Euro pese titel voor paren. Onder grote bij val van de 8000 toeschouwers werd hun door alle vijf de jury-leden de eerste plaats toegekend. De uitvoering van hun programma op Weense muziek was schit terend. De weersomstandigheden waren nog steeds zeer slecht. Ér stond een harde wind en het jjs was met een laagje water bedekt. De uitslagen luiden; 1 Andrea Kekessy en Eder Kiraly (Hongarije); 2 Zdena Kittlova en Karol Vosatka (Tsjecho Slovakije); 3 Hertha Ratzenhofer en Emil Ratzenhofer (Oos tenrijk); 4?J. en R. Ogilvie (Engeland); 5 Jennifer Nicks en John Nicks (Enge land) 6 M. Nagy en L. Nagy (Hongarije) 7 G- Morr-Botand en Ference Kiraly; 8 Susi Giebisch en Hellmuth Seibt; 9 Dag- mar Hruba en Jlri Oceanasek (Tsjecho Slowakije); 10 Elli Staerck en Harry Gareis (Oostenrijk1); 11 Prenosilova en Léndl (Tsjecho Slowakije).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2