„Economische Zaken" bezet Prof. Van den Brink minister Veedie vencomplot is opgerold Politieke avondschemer in Oost- Indonesië Stormhoek NIEUWE DISTRIBUTIEZWENDEL AANBESTEDING VAN NIEUWE WONINGEN WIEKEN worden VASTGEZET De „mvasie" in Denemarken Koude golf in Noord-Amerika DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Opvolger van dr. Huysmans 100.000 rantsoenen in de zwarte handel Hoeveel de provinciën in 1948 krijgen toegewezen Goede greep der Bossche recherche automarkt Onzeker molenlot Internationale Bidweek j I In de fróste JAARGANG DINSDAG 20 JANUARI 1048 1 No. 20521 b LEEFTIJDSRECORD GEBROKEN ONDERSCHEIDING DR. HUYSMANS RAZZIA OP TILBURGS Duitse wagens voor koffie geruild in de Alblasserwaard EEN COSTUUM VAN 95 LAPJES BESCHERMING TEGEN ENGELAND MOEILIJKHEDEN VOOR DE REGERING AMERIKA'S BERAAD OVER MARSHALL-PLAN Bernard «Baruch pleit voor Amerikaanse garantie aan Europa ACTIE, ACTIE, ACTIE! ROERGANGER. TEMPERATUUR TOT 32 GRADEN ONDER NUL VASTE RIVIEROVERGANG TE HEDEL Een brug op een brug DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 1 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE -ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Bij Koninklijk Besluit is ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aftreden van dr. Huysmans, met ingang van 21 Januari benoemd tot minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink, hoogleraar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Reeds enige dagen was het in de kring zijner kennissen bekend, dat, niettegen staande verschillende bedenkingen, prof Van den Brink op aandrang van de mi nister-president dr. Beel er in had toe gestemd, gezien de moeilijke positie van het kabinet als gevolg van de verschillen lende vacatures, zijn medewerking te ver lenen en de leiding van het ministerie van Economische Zaken te aanvaarden. t „1 -,Zi. voor deze Post heeft wil- l i vU Stellen' ondanks het feit, slechts weinige maanden ver kiezingen zullen worden gehouden, kan met anders dan waardering verdienen. Met deze benoeming heeft Nederland zijn jongste minister. Prof. Van den Brink ts n.l. 12 April 1915 geboren en telt dus nog slechts 32 jaren, waarmede hij 't leef- ijdsrecord dat indertijd door minister fcteenberghe werd gehouden, die bij zijn mbtsaanvaarding 35 jaar oud was, heett gebroken. Gezien echtgr de capaciteiten, •waarover prof. Van den Brink blijk ge- Z. Exc. prof. dr. J. R. M. van den Brink geven heeft te beschikken, heeft deze hoge uitverkiezing niemand in de krin° zijner bekenden verrast. In het katholieke kamp werd zijn naam reeds herhaaldelijk genoemd vopr een eventueel te vervullen post hetzij in dit kabinet hetzij, met het oog op de a.s. verkiezingen, eventueel in een volgend ministerie. Reeds uit de snél le wijze, waarop de nieuw benoemde mi nister carrière heeft gemaakt, blijkt vol doende over welke uitzonderlijke capaci teiten hij beschikt. In 1915 te Laren geboren, bezocht hij daar de lagere school om vervolgens de Kath. H.B.S. te Hilversum te doorlopen terwijl hij in, 1934 een begin maakte met de studie der economische wetenschappen aan de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg Hier slaagde hij binnen de voor geschreven tijd cum laude zowel voor het candidaats- als voor 't doctoraal examen. Direct daarna in 1940, werd hij aange steld tot medewerker van het Research bureau van het toenmalige departement van handel, nijverheid en scheepvaart, waar hij onder de uitstekende leiding van drs. S. Korteweg zich practisch bekwaam de. Na nog een korte periode op de af deling Prijzen te hebben gewerkt, be steedde hij de verdere bezettingsjaren aan studie en hij verleende voorts zijn medewerking aan diverse groepen, welke zich met na-oorlogse problemen bezig hielden. Inmiddels was hij in December 1942 te Tilburg cum laude gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „Maatschappij-struc tuur en werkgelegenheid". Daarop werd hij in 1943 aangezocht voor 't hoogleraar schap aan de universiteit te Nijmegen. De benoeming hiertoe kon echter pas na de bezetting officieel geschieden. Na de bevrijding werd hij gekozen tot lid van het nood-parlement om daarna bij de eerste verkiezingen door Gelderland als senator naar de Eerste Kamer te wor den afgevaardigd. Voorts werd prof. Van den Brink benoemd tot economisch advi seur van de K.A.B. terwijl hij daarnaast nog van verschillende commissies, o.a. de studiecommissie tot naasting van de Ned. Bank, deel heeft uitgemaakt. In de Senaat ontpopte hij zich als een van de bekwaamste specialisten en met een grote mate van teleurstelling ziet dan ook de K.V.P.-fractie zijn financieel- economische medewerker verdwijnen. Het is echter anderzijds een genoegdoening dat de bekwaVne dr. Huysmans, wiens be leid zeer geapprecieerd werd, een opvol ger met veel belovende capaciteiten heeft gevonden. Het is typerend voor de zuivere instel ling op staatsrechtelijk gebied, waarmede dr. Van den Brink zijn ambt wenst te aanvaarden nl. dat hij, gevraagd naar zijn plannen, mededeelde geen interviews te kunnen toestaan, alvorens de Staten- Generaal over zijn voornemens te hebben ingelicht, Hij trekt in dit opzicht de lijn, welke tot heden minister Beel heeft vol gehouden, goed door, waardoor het euvel, dat na1 de bevrijding veelvuldig kon wor den geconstateerd n.l. dat verschillende verklaringen door ministers werden afge legd. waarvan de Kamerleden eerst later kennis kregen, wordt vermeden. Ofschoon wij deze staatsrechtelijk juiste houding volledig toejuichen, moge de nieuwbenoemde minister wel bedenken dat, gezien de meest uiteenlopende objec ten waarmede de Staten-Generaal zich hebben bezig te houden en de omstandig heid dat de specialisatie van de verschil lende fracties nog slechts in de kinder schoenen staat, dit orgaan, wil het goed kunnen werken, noodzakelijk aapvulling behoeft door een Economische Raad. al waar de bestaande problemen grondiger en diepgaander kunnen worden behan deld. Op deze wijze wordt de kring van deskundigen vergroot, waardoor ideeën en visies worden verkregen zonder dat er staatsrechtelijke fouten van practi- sche aard, in verband met de verruiming van de belangstellingssfeer, behoeven te worden gemaakt. Wat het beleid van de nieuw benoemde minister betreft, kan men veilig aanne men dat de strakke lijn, waarvan min. Huysmans ten aanzien van het departe ment de laatste tijd blijk gaf. zal worden overgenomen. Recentelijk hebben zich op het departement belangrijke verschuivin gen van hoofdambtenaren voorgedaan, .welke uiteindelijk 'de interne positie heb ben .verstevigd. Het is niet te verwachten dat er op economisch gebied belangrijke veranderingen zullen plaats vinden. De grote werkobjecten, welke min. Huysmans heeft achtergelaten, zoals de ^publiekrech telijke bedrijfsorganisatie en de indus trialisatie, zuilen nu door min. Van den Brink tot verdere uitvoering moeten wor den gebracht. Wij wensen op dit terrein de nieuwbe noemde jonge minister naast een flinke dosis uithoudingsvermogen om de zware taak te kunnen volvoeren, 'n grote mate van voortvarendheid toe en spreken de hoop uit dat het hem moge gelukken de econom^che positie van Nederland in verhand met zijn sterk wassende be volking, binnen het raam van een meer algemeen Europese samenwerking, te versterken. Voor de R. K. Universiteit is intussen het heengaan van haar algemeen gewaar deerde hoogleraar in de economische wetenschappen een gevoelig verlies. Prof. Hoessein houdt de openingsrede op de installatie-bijeenkomst van de voorlopige federale raad te Batavia In Harlingen is een zeer grote knoeierij met distributie-toewijzingen aan het licht gekomen. Het moet gaan om meer dan 100.000 rantsoenen van allerlei artikelen, die op de zwarte markt nog steeds zeer gewild zijn, als ylees, suiker, koffie, thee, tabak, cacao en versnaperingen. Hoofddaders zijn de kruidenier H. en de caféhouder B. Als scheepshandelaar leverde H. aan vrijwel alle schepen, die Harlingen aan deden de benodigde voorraden levens middelen enz. Bij dit werk werd hij ge assisteerd door B., die de Engelse taal machtig was. Vooral bij de handel met buitenlandse schepen was gemakkelijk fraude te ple- He"v, ,°°r door de kapiteins onderteken de bestellingen worden op de distributie- *a"tore" in onze zeehavens aan de scheepshandelaren toewijzingen verstrekt grotere" h„^n1Sten Van de kaPiteins nodie los te krÜgen dan zij 1. hadden, zodat zij maar een gedeelte behoefden te leveren. Ook met Neder TV ü0 .f pen werd handel gedreven. De kapiteins van deze schepen hebben echter een bevoorradingslijst. die bij de distributiekantoren getoond moet worden wil men in aanmerking komen voor toe wijzingen. Door bemiddeling van de distributie-ambtenaar B. wist H meer toewijzingen te krijgen dan het aantal rantsoenen, dat hij moest .afleveren. Deze distributie-ambtenaar verrichtte hiertoe opzettelijk te hoge boekingen, doch heeft hiervan geen financiële voordelen ge trokken. Het onderzoek in deze zaak is buiten gewoon moeilijk geweest. Pas door de arrestatie van een bonnenhandelaar, zekere K. uit Alkmaar, kwam er meer licht in. Daarop werden de nodige in lichtingen ingewonnen bij buitenlandse reders en op deze manier kreeg men de nodige bewijzen tegen de winkelier en de caféhouder in handen. Na de eerste arrestaties kreeg men ook de namen, van medeplichtigen te horen en zo zijn thans in deze affaire ongeveer dertig arrestaties verricht of processen-verbaal opgemaakt. Per week werd soms voor meer dan 5000 aan toewijzingen verhandeld. Dr. G. W. M. Huysmans, de heengaande minister van Economische Zaken, is door H.M. de Koningin benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Onlangs he|ft het ministerie van We deropbouw en volkshuisvesting bekend gemaakt, dat in 1948 voor iedere woning, die gereed komt, de aanbesteding voor een andere woning mag plaats vinden. In 1947 is echter in sommige provin ciën en gemeenten een groter aantal wo ningen aanbesteed, in andere gemeenten daarentegen een kleiner aantal dan met een billijke verdeling in overeenstem ming was. Indien nu zonder meer het systeem: „een woning gereed een wo ning aanbesteden" zou worden toegepast, dan zou de onbillijke verdeling ook ver der worden bestendigd aldus het minis terie. Daarom is op „rond van de uit komsten van de woning- en volkstelling bepaald, welke provinciën en grote ste den, rekening houdend met het aantal in aanbouw zijnde woningen of gereed ge komen woningen, nog'het grootste wo ningtekort hebben. Naar aanleiding'hiervan mogen de ver schillende provinciën en 8rote Se™een' ten voor elke honderd woningen, die in 1948 gereed komen, het volgende aantal nieuwe woningen aanbesteden: Groningen 50, Friesl»nd 50, Drenthe 10.0, Overijssel 100, Gelderland 100, Utrecht 200, Noord-Holland zonder Am sterdam 150, Amsterdam 100, Zuid-Hol land, zonder 's-Gravenhage en Rotter dam 100, 's-Gravenhage 400, Rotterdam 300, Zeeland 50, Noord-Brabant 60, Limburg 80. Hoe deze aantallen in de onderschei dene provinciën over de gemeenten zui len worden verdeeld, wordt vastgesteld in overleg tussen het provinciaal bestuur en de hoofdingenieur-directeur voor de volkshuisvesting in de betrokken provin cie. Ter toelichting op het bovenstaande geeft het ministerie de volgende tabel over de woningbouw. I woningtekort in pet. van de wo ningbehoefte. II op l-10-'47 in aanbouw plus aan tal van 1 Jan.1 Oct. gereedgekomen. III idem in pet. van woningtekort op 31 Mei 1947. De Bossche recherche heeft door tiidie ingrijpen een complot veedieven kunnen ontmaskeren, die er hun werk van maak ten vee op de Bossche markt te stelen" met het doel dit over de Belgische eren! te smokkelen. Op de veemarkt had zekere v. d. h. Uit 's-GrevelduinCapelle reeds kans ge zien een aantal koeien weg te voeren, die met behulp van B., uit hetzelfde dorp afkomstig, naar G. K. in Capelle werden gebracht, waarna de gestolen beesten op transport naar België zouden gaan. Eén van de leden uit het complot vond een koe meer of minder blijkbaar niet zo erg; hij zette het mes erin, maar werd bij deze clandestiene slachting echter ge grepen door de Rijkspolitie. Dit werd het beginpunt van de ont maskering van het gehele veedieven- en smokkelcomplot. De andere gezworenen werden namelijk ongemerkt in het oog gehouden en toen zij na de ontdekking van de clandestiene slachting het raad zamer vonden, de nog onder hun hoede zijnde gestolen koeien weer naar de Bossche markt te brengen, werden zij tersluiks op de voet gevolgd door de recherche. Een der veedieven zag nog kans op de Bossche markt een koe te ontvreemden, die bij de andere koeien in de veewagen werd geladeri. De heren hadden nl. het plan opgevat om hun gestolen buit op een andere veemarkt in den lande te gaan verkopen. Edoch.het plan kon niet doorgaan, want de geduldige recherche greep op dat moment snel in. De beesten werden aan de rechtmatige eigenaren terug gegeven, terwijl de on fortuinlijke dieven naar het Huis van Bewaring te Den Bosch werden overge bracht. Ook de huid van de clandestien ge slachte koe kon worden achterhaald. Alle verdachten bij dit complot zijn ter beschikking gesteld van de officier van Justitie. Gisterenavond is de Tilburgse auto markt wederom het toneel geweest van een groots opgezette razzia onder de handelaars in tweedehands auto's. De overval werd uitgevoerd met behulp van de verkeerspolitie, die alle uitgangen v?n het Piusplein, waar de markt wordt in houden, afzette. Daarna konden een voor een de hande laren met de rechtens of onrechtens in hun bezit zijnde wagens de controle pas seren. Een aantal was er echter ook, dat er de voorkeur aan "gaf hun wagen maar direct in de steek te laten en 'onder de voetgangers te verdwijnen. 'Als voorlopige buit nam de politie een achttiental wagens in beslag, in de meeste gevallen omdat het nationaliteits- {rewijs ontbrak. Men verwacht, dat deze auto's in Duitsland voor koffie zijn ge ruild en daarna over de grens zijn ge smokkeld. Wederom smokkel met pantserauto Te Baarle-Nassau is wederom 'n wagen gesignaleerd, welke op de stoptekens van 'douane en politie geen" acht sloeg. Met razende snelheid reed de auto door het dorp. en is via de doorlaatpost Baarle- Nassau België ingereden. Men vermoedt hier met een nieuw geval van smokkel per pantserauto té doen te hebben Groningen 8 Friesland - 5 Drenthe 15 Overijssel 12 Gelderland 15 Utrecht 11 Noord-Holland zonder A'dam 10 Amsterdam 7 Zuid-Holland zonder 's-Graven hage en R'dam 9 's-Gravenhage 18 Rotterdam Ij Zeeland 12 Noord-Brabant Limburg 20 II 2.400 2.200 1.400 2.600 5.900 900 2.200 1.600 III 24.5 37 15 14,4 15,8 6 8,5 9,5 3.400 900 3.500 2.600 9.000 4.900 14 3.4 10,7 31.5 23.2 17.6 Nederlands mooiste j u vindt men ongetwijfeld ir> ^nlandschaP ving, te Alblasserdam bij het "z/"fis" hout. In heel ons land en wellicht in heel Europa is geen groter aantal molens bh een te vinden. Een en twintig wieken- kruisen verheffen zich in de lucht en een gedeelte daarvan draait nog en trekt met het watérgemaal op tegen Holland's oude vijand, het water. Ook dit molenlandschap heeft al tol moeten betalen aan de steeds voort schrijdende mechanisatie en het ziet er naar uit dat de oude molens tenslotte de strijd zullen moeten opgeven. In ieder geval zullen ze binnenkort alle buiten werking gesteld worden. Het bestuur van de Overwaard heeft een vergadering gehouden met de hoofdinge landen, waarop men de afwatering van de Boezem besprak. Daarbij kwam het voorstel van het bestuur ter sprake om bij het bestaande gemaal aan de Elshout drie z.g. electrische pompen, die geza menlijk 400 kubieke meter water per minuut uitslaan, te plaatsen. Dit voorstel werd met meerderheid van stemmen aan genomen. Men besloot tevens om alle mo lens, die momenteel al of niet in functie zijn buiten werking te stellen. Dit is een gevolg van het feit, dat de molens ftie.t meer tegen dé bemalingsin stallaties van groter allure kunnen op werken. De bestaande machine werkt met een verhoogd toerental, en slaat dientengevolge veel meer water uit dan voorheen. Bovendien kost het onderhoud der molens, de bediening etc. zoveel, dat het behoud ervan niet verantwoord is. Op de vergadering besprak men tevens de mogelijkheid om nabij Groot-Ammers een groot pompgemaal te plaatsen om de waterloop te verkorten. Wegens de daar aan verbonden hoge kosten kon dit plan niet doorgaan. Het genomen besluit om 'de molens uit te schakelen, betekent een verbetering, hoewel de toestand van de tientallen kilometers lange watergangen een be zwaar blijft. Wat zal er echter met de molens ge beuren? Zal de sloophamer er aan te pas komen? We vrezen het eerste. Het mooi ste mólenlahdsehap. dat onze omgevi: g. ons land rijk is kan in gevaar komen Ons na'uurschoon zou een onherstelbaar verlies lijden, wanneer werkelijk maat regelen in die zin genomen zouden wor den. i De molens hebbeh reeds een lang leven achter de rug. Ruim twee eeuwen gele den verrezen de eerste van de een en twintig. Voordien regelde men de water stand met sluizen. In 1738 begon men met de bouw van zestien molens; acht voor de Over- en acht voor de Neder- waard. Later werden er nog vijf bijge bouwd. In 1896 werd de schoonheid van dit molenlandschap reeds belaagd, om dat er toen enkele vierkante stoomgema len verrezen waarvan de zwartberookte pijpen de schone wiekenkruisen spoedig trachtten te imponeren Deze gertialen, later omgebouwd tot electrische en die selgemalen, namen grotendeels het werk over. Maar in de afgelopen oorlog be wezen de molens opnieuw hun nut, want de de gemalen konden wegens gebrek aan brandstof niet werken. Dreunende motoren en wentelende wieken werkten eendrachtig samen. Wellicht houdt het besluit groter ge varen in. Zal men de molens als deco ratie van het landschap behouden? Een vraag waar nog geen antwoord op te ge ven is, doch spoedig zuUen de feiten ons leren wat er gaat gebeuren met de eeni en twintig molens bij het Elshout. De laatste Berlijnse mode brengt een herencostuum, dat uit 95 aan elkaar genaaide lapjes bestaat. Men kan keu ze maken uit 18 verschillende uitvoe ringen. O Deze week, wanneer het Britse parle ment na het Kerstreces opnieuw bij eenkomt, zal de hertog van Edinburgh, de gemaal van prinses Elizabeth, zijn plaats in het hogerhuis innemen, aldus meldt de „Daily Graphic". Intentie voor 21 Januari: Dat de lutheranen en andere protestanten van Europa zich mogen wenden tot de éne, Ka- tholieke Kerk. De openbare aanklager bij het Ameri kaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neurenberg, waar momenteel een aantal voormalige nazi-diplomaten en regerings- functionnarissen van het Duitse departe ment van buitenlandse zaken terecht staan, heeft een document voorgelezen waarin wordt beweerd, dat Duitsland Denemarken binnenviel „om het land tegen Britse agressie in bescherming te nemen". Op 9 April 1940 deelde de Duitse ge zant te Kopenhagen, Von Renthe Fink, aan de Deense minister van buitenlandse zaken mede, dat Duitsland „positieve be wijzen" had, dat Engeland militaire bases in Denemarken wilde bezetten. „Ten einde de Denen te beschermen", aldus had Von Renthe Fink verklaard, „trek ken troepen van de Duitse Wehrmacht thans Denemarken binnen". Hij" voegde eraan toe, dat Duitse bommenweCpers zich boven Kopenhagen bevonden, die nadere instructies afwachtten en dat iedere Deense tegenstand de „verschrikke lijkste gevolgen" zou hebben. De Deense minister Van buitenlandse zaken noemde de bewering betreffende Britse aanvalsplannen „ongegrond" en protesteerde formeel tegen de Duitse schending van Deens gebied. Het te Batavia verschijnende blad" schrijft over de PoIHiek®H„t ningen in Oost-Indonesie o.m.. daghet in het Oosten" is eenden; plaats die op dit ogenbl ..kkeling van toepassing is op oe Er van de situatie in Oost-Indoncsw h daalt zelfs een zachte ovef dit gebied. Na de cr crisis zien de zaken te Makassar niet zo heel gunstig uit. Dfr/>ddee Zuïd^MÖen6overTei denheid m de Z y^mbonnese opvallend elimm Tahija zag zich element uit ae 5Pr schillende redenen gedwongen °m verschil^ daf heen te gaan, iguur geen zetel m deze y°ortva££?neet kreeg" omdat hij het nieuwe k b,nc\n/va„ economische slechts de. PO^euiUe.- zaken be8®arhter te Makassar geen krdSf"' dat de politieke bonzen van luid-Celebes liefst geen enkele Abonnees in de regering willen zien- it uim kant echter hebben de Zuid- Molukkerde Serangkai Sembilan - MotuKKers waarschuwing doen reeds een er n;et voldoende met huïvbelangén rekening wordt gehouden,. Zh zich genoodzaakt zouden zien, een Li krachtiger geluid tegen de voor hen onbevredigende gang van zaken te doen horen en dat in het uiterste geval het no kei bii een protest zou blijven en hun oppositie tegen het drijven van de progressieve groep heeft weerklank ge vonden in andere delen van Qost-Indo- nesië, o.a. in Noord-Celebes en op Timor, I11 de' Amerikaanse senaatscommissie voor ^buitenlandse zaken heeft Bernard Baruch, oud-adviseur van president Roo sevelt, sprekende over het plan-Marshall, voorgesteld, dat de Europese landen een economische en politieke unie zouden vormen met als einddoel het verlagen van de tarieven tussen de unie en de bui tenwereld. Deze landen zouden elkaar steun moe ten toezeggen tegen agressie, zeide hij, terwijl zij en bloc een dergelijke garan tie van de 'V. S. dienen te ontvangen. ..Met garantie", aldus Baruch, „bedoel ik de' regelrechte belofte van Amerika, dat het mede zal strijden indien een van deze landen wordt aangevallen". Baruch verklaarde, dat iedere econo mische hulp, die de V. S, verionen, waar deloos zou zijn. indien de Europese lan den niet bereid zijn, hun handen ineen te slaan en voor hijn vrijheid en onaf hankelijkheid te vechten. Over een Amerikaanse garantie zeide Baruch nog! „Laat ons er niet voor te- rugschrikken openlijk te verklaren, wat wij willen doen, voor een toekomstige aanvaller aan de verleiding tot agressie heeft toegegeven. Baruch wees er Op, dat het handvast van de V. N. in een dergelijke regionale verdrag tot wederzijdse steun voor ziet en hij drong erop aan, dat tot deze wederzijdse verdedigingsovereenkomst in het kader der V. N. zal worden besloten. „Andere landen zullen zich in deze we derzijdse vferdedigingsovereenkomst bij ons aansluiten", meende Baruch, „en, naar wij hopen, óók de U.S.S.R." terwijl ook de radja's zich beginnen te verzetten tegen het beleid van deze frac tie, al blijkt hiervan naar buiten mis schien niet zoveel als bij de ingewijden bekend is. Eén der symptomen van het wankele beleid van de regering van Oost-Indonesië aldus gaat het blad verder, is nog dezer dagen op zo'n sprekende wijze tot uiting gekomen, toen slechts één der drie hier aanwezige ministers zijn handteke ning plaatste onder de derde resolutie van de vertegenwoordigers van de nega ra's en daerah's, welke wij Dinsdag pu bliceerden. Onder de niet-tekenaren be vond zich ook de premier Ide Anak Agoeng Gde Agoeng. Is deze dan mis schien zo sterk republikeins gezind? zal men zich afvragen. Geenszins, maar de minister-president bevindt zich in een uiterst netelige positie, juist vanwege de gecompliceerde verhoudingen in zijn land, v/elke hem het regeren zo moeilijk ma ken en her» nopen uiterst voorzichtig te manoeuvreren. Hij heeft in intieme kring van zijn beduchtheden over de toekomst van Oost-Indonesië geen geheim gemaakt. En het staat te vrezen, dat het onge wisse, het zwevende in de politieke sfeer te Makassar eerder .zich zal accentueren dan afnemen". Het jonge bloed kan weieens in hevige beroering komen bij het zien van iets, dat niet deugt, of bij het missen van iets, dat nodig is. Maar deze beroering is vaak gedoemd, om zonder enig nut te blijven. Te dikwijls slinkt een laaiend vuur van enthousiasme weg tot een on merkbare gloed, welke ieder ogenblik" ge heel kan verdwijnen. De kardinale fout ligt hier bij het gebrek aan doelbewuste actie. En toch, actie is nodig. Niet alleen, dat de jonge strijder daarbij ervaring en wijsheid opdoet, maar ook wijl de twijfe laars en afzijdigen er de ka-acht van iedere organisatie in kunnen zien. Strijd dus niet als huisvlijt, maar als doel en reclame Dit gebrek aan activiteit kan met de regelmaat van een klok worden geconsta teerd. Dezer dagen nog telde ik in een brochure van de Katholieke Actie 27 adressen van jongemannen en 40 van jonge vrouwen. Op zich niet onverdienste lijk, maar toch onvoldoende, omdat de meeste adressen dezelfde waren! Enkelen moeten weer het spits afbijten en de rest.... och. die heeft zoveel andere din gen aan het hoofd Nee. dan het fantastische voorbeeld, dat ik in een Franse courant vond. Frankrijk, het land, waar "het tekort aan priesters zo groot is! Dat'zelfde land telt alleen al 1.500.000 jonge leden bij de Katholieke Actie. Zij nemen het voor bereidende werk over van hun herders. Ze zijn met recht Gods voorposten en maken het terrein rijp voor de oogst. Een plechtige H. Mis in het stadion van Colombes bracht 50.000 jonge strij ders bij elkaar. Duizenden, die de naam God slechts verbinden met een vloek, worden door jonge kruisdragers uit hun onwetendheid losgescheurd. Jongens wor den afgeranseld, omdat zij met insignes van hun organisaties de kracht van de Moederkerk bewijzen. Maar ze houden vol en als de grote genade van God het wil, zullen hun aanvallers, die inmid dels hun makkers zijn geworden, door hen tot inzicht worden gebracht. Ze zijn geen apologeten, ze zijn geen would-be martelaars, ze hebben geen geniaal brein. Het enige, waardoor ze zich van hun medemens onderscheiden is hun groeiend enthousiasme, hun onge breidelde energie. Zo moet het zijn, wil het goed zijn. Avondjes met zwetserij over dit en dat, tot de verveling uit geeuwende monden naar buiten slaat, zijn geen propaganda, zijn geen daden van Katholieke „Actie". Dergelijke bijeenkomstèn beginnen meer te lijken op het tijdverknoeiende onder zoek van een verstarde ambtelijke com missie. Gloeiende daden hebben we nodig, om ons land en de wereld in het juiste spoor te krijgen. Doe dan ook wat en „zwam" niet langer J Grote gebieden van Noord-Amerika bevinden zich in de greep van de bitterste koudegolf van deze winter, aldus A.P. In de laatste berichten wordt gesproken van temperaturen tot 32 graden onder nul in streken zo Zuidelijk gelegen als Tennessee. In korte tijd had de kou reeds een 20-tal doden op haar rekening staan. In grote gedeelten van Noord-Oost- Amerika is nieuwe sneeuw gevallen. In New York City, waar nog steeds grote sneeuwhopen lagen van tweede Kerstdag, viel opnieuw ongeveer 7.5 c.m. sneeuw. Op de in aanbouw zijnde nieuwe ver- keersbrug over de Maas bij Hedel heeft men een meter boven het geprojecteerde wegdek een 300 meter lange Bailey-brug gebouwd, waardoor de rivier nu voor alle verkeer gemakkelijk is te passeren. Tot het nemen van deze noodmaatre gel is men 14 dagen geleden overgegaan sinds de toegang tot de zich daar reeds bevindende schipbrug door de hoge wa terstand geregeld onder water stond. Gistermiddag is de nieuwe verbinding in gebruik genomen. Het werk aan de vaste verkeersbrug vindt normaal door gang. De schipbrug is buiten dienst ge steld. De Nederlandse ambassadeur in Londen, jhr. H. Michiels van Verduynen reikt de versierselen van het commandeurschap O. N. uit aan gen.-maj. sir Drummond Inglis «egt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1