Naar een West-Europees bloc Engeland, Frankrijk, Benelux en Italië gaan overleggen Rechtvaardige VERDELING van onze armoede Meer met de vuist op tafel? Algemene staking in Beieren René Mayer houdt voet bij stuk DODENSCHIP BRANDDE ALS EEN TOORTS Op de Iribune Drijvende wegdek-installatie Bevin wil beveiliging Werkloosheid stijgt Niet afdoende DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Politieke Spanning rond de franc motieven Op gevaarlijke helling Loon- en prijsstop niet ideaal Reddingspogingen in zwaar weer Internationale Bidweek Zuiveringsactie? Koningin in de Jordaan TOste JAARGANG VRIJDAG 23 JANUARI 1948 No. 20524 „De tijd is gekomen om wegen en middelen te vindem om onze betrekkingen met de Benelux (België, Luxemburg en Neder land) te ontwikkelen. Met deze landen zullen wij de bespre- kingen aanvangen, in volkomen overeenstemming met onze Franse bondgenoot. Ik hoop, dat met de Benelux-landen ver dragen getekend zullen worden. Tezamen met ons verdrag met Frankrijk kan dit leiden tot een belangrijke kern in West- Europa aldus minister Bevin in zijn gisteravond gehouden grote rede' GEEN OVERHEERSING DOOR EEN TVIACHT «- TOCH VEEL VRAAG MEISJESSCHOLIEREN ALS DIEYEGGEN VLIEGTUIG ALS WEGWIJZER DE AANVOERDER-VOORZITTER MAANDAG PROEF TE ROTTERDAM ]Vlet een merkwaardig procédé UITKERING OORLOGS SLACHTOFFERS IN INDIE In strijd met sociale rechtvaardigheid bij communistische raadsfractie RONDE-TA FUT,. CONFERENTIE wordt Dinsdag geopend DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804, abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, us per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft in het lagerhuis een verklaring over de buitenlandse politiek afgelegd. Bevin gaf o.m. te kennen, dat de tijd voor de „consolidatie van Wesl Europa" aangebroken is. We zullen andere Europese landen van historische betekenis in dit grote plan moeten opnemen, onder meer het nieuwe Italië". Het is de politiek van de sovjet-unie geweest, aldus Bevin, om met alle midde len communistische controle in Oost- Europa te bewerkstelligen en het blijkt dat in het Westen hetzelfde doel wordt nagestreefd. Wij hebben deze methode kunnen opmerken in Polen, Bulgarije en Hongarije èn onlangs in Roemenië en volgens onze informaties worden elders soortgelijke pogingen aangewend. De naburen van Griekenland in de Balkan hebben de spot gedreven met de Verenigde Naties. Er bestaat zeer groot gevaar, dat zij en hun sovjet-mentors hier een grote misslag begaan. Ik zou hier plechtig tot de grootste voorzichtigheid willen adviseren. Provocaties van deze soort leiden soms tot ernstige verwikkelingen, waar van wil ®n ik hopen, dat zij ver meden zullen worden. Als men voort gaat met een politiek, waarbij getracht wordt Europa direct of indirect te doen beheersen door één ntacht en waarbij van elk middel gebruik wordt gemaakt, zijn wij genoodzaakt de conclusie te trekken, dat dit zal leiden tot 'n nieuwe wereldoorlog. Ik hoop, dat dit denk beeld door niemand van ons zal wor den aangemoedigd. De Britse regering zal kleine mogend- heder niet als politiek instrument ge bruiken, om moeilijkheden tussen de grote mogendheden te veroorzaken, maar de Britse regering kan geen samenwer king tussen yier mogendheden aanvaar den, als één van die vier blijft voortgaan zijn politiek en economisch systeem aan kleinere landen op te leggen. Ik heb, zo ging Bevin Voort, altijd de ruimste voorstelling aangaande Europa gehad met inbegrip natuurlijk van de sovjet-unie. Niets van hetgeen onze rege ring gaat ondernemen Zal gericht zijn tegen de sovjet-unie, of tegen enig ander land, maar wij hebben het recht, de ver wante zielen in 't Westen te organiseren, zoals de sovjet-unie de verwante zielen to het Oosten georganiseerd heeft. De regering is altijd van mening ge weest. dat de verbrokkeling van Duits land onvermijdelijk het ontstaan van een soort irredentistenbeweging tot gevolg zou hebben die niet de herrijzenis van vredelievend Duitsland maar van èen oorlogzuchtige geest me brengen. Daarom zijn we tegen brokkeling". t Over de West-Europese landen, mei Inbegrip van Italië, zei Bevin nog, 2ii hun overzeese gebiedsdelen zou kunnen ontwikkelen op een wijze, die e Ernest Bevin beste en blijvendste resultaten voor de gehele wereld zou opleVeren. Deze samen werking op ontzaglijke schaal zou zich uitstrekken over Europa, het nabije Oosten, Afrika en het Verre Oosten. Over West-Europa verklaarde Bevin: de vertegenwoordigers van West-Europa werken op vlugge en effectieve wijze samen. Dat is een goed teken voor de toekomst en wij zullen moeten doen wat wij kunnen om de geest van samenwer king te bevorderen. Ik zou er de nadruk op willen leggen, dat ik hier niet allem het oog heb op Europa als een geografisch geheel. Europa heeft zijn invloed over de gehele wereld uitgestrekt, %odat wij ver der moeten kijken. In de eerste plaats wenden wij onze ogen naar Afrika, waar wij een grote verantwoordelijkheid delen met Zuid-Afrika, Frankrijk, België en Portugal. Hetzelfde geldt voor alle over zeese gebiedsdelen, meer speciaal in 2uid-Oost-Azië, waartoe de Nederlanders in nauwe betrekking staan. De organisatie in het Westen van Europa moet economisch gesteund wor den. Dit sluit in: de nauwst mogelijke samenwerking met het gemenebest en de overzeese gebiedsdelen, niet alleen de Britse maar ook de Franse, Nederlandse, Belgische en Portugese. Deze gebieds delen zijn uitgestrekte en hoogst belang rijke voortbrengende landen en grote ontwikkeling is hier mogelijk. Zij bezit ten grondstoffen, voedsel en hulpbron nen, die tot groot wederzijds voordeel aangewend kunnen worden èn in het be lang van de bevolking van het gebied zelf èn in dat van Europa en de halve wereld. Er is, zo zei Bevin, geen aan leiding voor wrijving met twee andere grote mogendheden, nl. de Verenigde Staten en de sovjet-unie, daar deze zelf ontzaglijke hulpbronnen bezitten. Een woordvoerder van het Franse departement van buitenlandse zaken heeft gisteren te Parijs namens de Franse regering1 verklaard, dat na een uitwisseling van gedachten tussen de Franse en Britse regering, de Franse vertegenwoordigers te Brussel, 's-Gra venhage en Luxemburg Woensdag tezamen met hun Britse ambtgenoten aan de ministers van buitenlandse zaken dezer drie landen hebben voor gesteld, de middelen om de betrekkin gen tussen Frankrijk en zijn naaste buren tot ontwikkeling te brengen, te bestuderen. De woordvoerder voegde hieraan toe: „Het is de bedoeling van de Franse regering, en, naar ik meen, ook van de Britse regering, dat het voorstel be trekking heeft op het sluiten van drie overeenkomsten, die zijn te vergelijken met het verdrag van Duinkerken", Naar uit betrouwbare bron te Londen verluidt, zou het nieuwe verdragsstelsel voor West-Europa, waarvan de Britse minister van buitenlandse zaken, Bevin, in zijn rede,van Donderdagavond gewag maakte, eerder besproken kunnen wor den op een conferentie van de betrokken landen, dan iangs diplomatieke kanalen. Sylvain Mangeot, Reuters diplomatieke correspondent, schrijft, dat indien men op 9e reacties van het Britse parlement zou kunnen afgaan, het BritsFranse aanbod waarschijnlijk door alle schakeringen van de Britse openbare mening zal worden gesteund. Eventueel gevolg van het accoord In Belgische politieke kringen is men van mening, dat hetgeen Bevin zei over de critieke toestand van de internatio nale betrekkingen en diens aanbod om het verdrag van Duinkerken uit te brei den waarschijnlijk een volledige om mekeer zullen teweeg brengen in de neutraliteitspolitiek, waartoe" door de landen van de Benelux was besloten. De politiek van deze landen was tot aan de mislukking van de jongste Landerige conferentie van de grote vier gericht tegen de vorming van een Westelijk blok en Ingesteld op regionale overeen komsten, waarin het handvest van de V. N. voorziet. PT»» Koning Leopold niet zijn familie per K.L.M. te Lissabon aangekomen om zich in te schepen op de Sommelsdijk'f van de H. A. L, voor de reis naar Amerika. I an 1 n. r.: mevrouw Perrier, vriendin der familie, prinses Josephine, prins Boudewijn, prinses v. Réthy, en koning Leopold. Eind December j.l. bedroeg het aantal geregistreerde geheel werklozen, volgens gegevens van de arbeidsbureaux, S0.600 tegen 24.600 eind November, 47.000 eind December 1946 en 90.400 eind December 1945. Eind 1947 ontvingen 1400 (Nov. 1200) personen geheel of gdeeeltelijk wachtgeld en bedroeg het aantal gere gistreerde DUW-arbeiders 22.200 (13.7001. Bij de arbeidsbureaux waren eind Dec. j.l. 44.100 aanvragen van mannelijke werk nemers aanwezig tegen 58.100 aanbiedin gen van werknemers. De vrouwelijke aan vragen op die datum waren groot 31.100 en de aanbiedingen van werknemers 6900. In het derde kwartaal van 1947 was, volgens het C.B.S., de personeelsterkte in 9800 industriële ondernemingen groot 754.796 personen tegen 661.051 in het derde kwartaal van 1946 en 447.092 in het derde kwartaal van 1945. De totaal omzet van deze ondernemingen maakte een bedrag uit van 2.106.360.000 gulden tegen 1.516.705.000 gulden in het derde kVartaal van 1946 èn 575.157.000 gulden in het derde kwartaal van 1945. Op basis van tweede halfjaar 1945 100, was de index voor de personeelsterkte 153 en voor de omzet 273. De Beierse vakbondsfederatie heett •gisteren een oproep tot alle arbeiders in Beieren gericht, om te middernacht in staking te gaan. Aan deze oproep is prompt gevolg gegeven. Een miliioen ar- trÓkken°neeVeer 'S b'j dcze stakinS be- reewi is gegeven nadat de vaLentïa^ fed v™pem °gram D® fjak/.ng' ,die 24 uur zal duren, zou bedoeld zijn als „een waarschuwing voor de regering, die m gebreke is gebleven, de wetten en voorschriften tot leniging van de voedselnood uit te voeren". Volgens A. N. P. is in Beieren de voed selpositie het gunstigst van alle landen der Brits-Amerikaanse zóne. Beieren produceert 2% maal zo veel vlees als het nodig heeft en heeft voorts een Onze Parijse correspondent telefoneert ons hedenmorgen: De Franse mini8ter van financiën René Mayer blijft vasthouden aan zijn monetaire p]annen^ Q0|c na ket kille onthaal, dat deze bij de bestuurders van het Monetaire Fonds te Bretton Woods heeft gevonden. Heden nacht gekend, dat ondanks de afwijzende houding van het fonds geen ver ig ;n prange voorgte| was gebracht, tegenover welk voorste s werd met grote nadruk verklaard, geen andere oplossingen aan de hand zij„ gedaan. En waar die voorstelling het instellen Van eHeni1ar?of voor doHars of da.|r con «/dteeril mSr dat bij de terugkeer tigde de minister v0]gende week hij de^erugkeer'tot de vrije goederenhandel lal voorstellen. Spoedzitting van het Kabinet i-, is wel de meest De dag van gistere franc(jrama bewogen dag geweest m doQr tegen. Het publiek nim^erstroomd geweest strijdige berichten oversw plotseling en de dag eindigde i ad_ terwijl bijeenroepen van de nunl*je minister Mayer verklaarde. moet lossing binnen 48 uur haai fcwart krijgen. De ministerraad, a» gUer_ over 12 vannacht aanving m Van eerst kennisnemen van de houdingjan dp bestuurders van het tnonc Ame. r:^ e n°g niet vaststaat, aange vloed beschfk? nol'sL^ds de onzijdige" speelt. Daaronteg°n is het bekend ge- y°» vnnin bij de hardnekkige hestni" ding van het Fransp nlan en bet gc'd h;er '"Jtl hijzonder het instellen van de., dl frnJ?0, dus de sector met n af wijkende franc door de jjngelse ver tegenwoordigers deze de steun vindt van Canada, Nederland en Tsjechosiowakye parijs staat voor de onvermijdelijk heid, va» een onmiddellijk,, oplossing aangezien de onzekerheid „iet langer mag voortduren, wil niet ook reeds het Ingevoerde deel van Mayer's sanerings plan 1» dnigen vaUen' En er valt niet aan te twijfelen, dat het ministerie ho mogeen Is. Mendes France is nog te Washington gebleven en Rene Mayer ontkende, dat te ,gton reeds het laatste woord is gesproken. groot overschot van aardappelen en vet. Men heeft echter steeds gepoogd van deze overschotten zoveel mogelijk voor zich te houden en een redelijke verde ling onder alle landen is door Beieren voortdurend gesaboteerd. Op het mo ment, waarop Beieren gedwongen werd, enige rantsoenkortingen toe -te passen, om het Rührgebied "over het critieke punt te helpen, stellen de Beierse vak bonden voedseleisen. Het heeft er dan ook alle schijn /an, dat de algemene staking, de grootste j'' in Duitsland georganiseerd, minder door de voedselnood dan wel door politieke motieven werd inge geven. De laatste vier maanden heb- Den n.l. de sociaal-democraten de re gering geheel i„ handen der chrlslel lijke Partij moeten laten en zij maken den eehi-,°!tr hen beheerste vakbon den gebruik, om oppositie tegen de regering te voeren. Acht Groningse meisjes van circa 13 jaar, maakten er de laatste tijd een ge woonte van uit winkels en van markt kramen kleinigheden weg te netnen. Alles was van haar gading, zoals lippen stiften, sigarettenkokers, potloden, zak messen, poederdozen enz. Dezer dagen is één van de meisjes door een politie-agent op heterdaad betrapt bij het stelen van een vulpen, hetgeen tot gevolg had, dat acht meisjes uit de hoogste klas van een lagere school tegen de lamp liepen. Dit is sinds 1 Januari j.l. bet vierde soortgelijke delict van de schooljeugd in Groningen. Gisteravond arriveerde Trygve Lie, secretaris-generaal van de lino, in kasteel Oud-W assentar. Nauwelijks aangekomen ontving hij een reeks telegrammen, waarvan hij dadelijk kennis nam. „Herstel", het weekblad van de Ka tholieke Arbeidersbeweging, wijst in zijn Jongste nummer 0p het verlangen van sommige leden yan de K.A.B., die van de leiding verwachten, dat zij zich in deze tjjd méér laat gelden, dat zij méér met de vuist op tafel slaat. Nadat het -blad er op gewezen heeft, dat zó de kwestie wel wat erg simpel wordt gesteld en dht met holle leuzen en verdachtmakingen de verwarring al leen nog maar groter wordt geeft het in een notedop de allesbehalve rooskleu rige economische situatie weer, waarin ons land zich bevindt. De leiders van de bona-fide Nederlandse Arbeidersbe weging, met hun grote verantwoorde lijkheid jegens de arbeidersgezinnen en jegens het algemeen belang, gevoelen zich verplicht om in die situatie zoveel en zo lang mogelijk samen te werken met regering en werkgevers, die voor dezelfde moeilijkheden staan. Bij wijze van voorbe d wijst het blad da,, op een der recente resultaten, ge volg van overleg tussen werkgevers- en arbeidersorganisaties in.de bouwbedrij ven, waarbij belangrijke verbeteringen waarpnder vorst- en lichtverletregelin- gen tot stand kwamen en bespreekt dan vervolgens de samenwerking met de re gering, waarbij het blad opmerkt: „Het getuigt van een volslagen, door de communisten vergiftigde opvatting, indien wordt beweerd, dat de ministers kapitalistenknechten zijn, dat de minis ters de belangen van de arbeiders zou den opofferen aan, die van anderen. Er zit geen enkele „kapitalist" in dit kabi net; van de huidige ministers kan zon der aarzeling worden getuigd, dat zij leven uit een z.g. „proletarisch senti ment"; het. zijn mensen, die, als ie geen minister zijn, hard moeten werken vöor hun brood. Waarom zouden die mannen onze be langen niet behartigen Waarom zouden zij onze belangen bewust willen scha den Het is heel erg, om geen ander woord te gebruiken, dat men het karak ter van de huidige ministers zo durft aan te tasten. 't Gaat in deze tijd om de rechtvaar dige verdeling van onze armoede, daar' zit de knoop en daar hapert een en an der aan. Indien, ondanks die algemene armoede, lieden zich ten koste van de massa verrijken de te-hoge-prijzen- makers, de velerlei zwarthandelaren, de moderne gauwdieven en aan weelde- uitgaven en uitspattingen zich te buiten gaan, dan is zulks hemeltergend, dan is dat, vooral thans, schunnig; dat zijn met name de lieden, die onrust verwekken en spanningen oproepen. Doch waar is de man, die ons geteisterde volk tegen zulke parasieten afdoende kan beschef- men Die man is er niet; daar helpt geen wet tegen: ondanks wet en recht wordt er gestolen en gemoord. Toch behoeft het getroffen deel' van het Nederlandse volk niet futloos toe te zien: indien publiek men kan niet op kletspraatjes afgaan bekend is. dat iemand zich onder deze omstandigheden aan opvallende weeldeuitgaven of bac- chanaliën schuldig maakt, dan dient dat te worden gerapporteerd aan het bestuur van de plaatselijke K.A.B., die dan heeft te zorgen dat óf de belasting-administra tie. óf de prijsbeheersing wordt ingelicht want in zulke gevallen zal er wel iets aan de hand zijn". Nadat gewezen is op de zeer afhanke lijke positie van óns land voor wat be treft zijn ruilverhouding met het buiten land. waardoor wij het niet voor het zeggen hebben wat er moet worden inge voerd en op de politiek der regering, die zeer wezenlijk op het belang van de ar beiders is afgestemd, dat zonder loon- en prijsstop dé regering het veel gemak kelijker zou hebben, maar dat de arbei dersgezinnen alsdan allereerst daarvan de dupe zouden worden,, vervolgt het blad: „Een aantal prijzen gaat omhoog. Daar is veelal niet aan te ontkomen, doordat wij, bij het bepalen van schier al onze prijzen, afhankelijk zijn van het buiten land, waar wij onze grondstoffen moeten kopen. Dan zullen, om gelijk te blijven, de lonen moeten worden verhoogd Daar aan is, indien de prijzen niet voldoende in de hand kunnen worden gehouden, ook inderdaad niet te ontkomen. Is de loon- en prijsstop ideaal In het geheel niet, het is een tijdelijke noodmaatregel. Neen, we leven niet onder ideale ver houdingen en het kan nog vrij lang du ren voor we tevreden kunnen zijn. Van belang is, dat de arbeidersbeweging steeds meer wordt ingeschakeld in het sociaal-economische gebeuren. Dat is het geval bij de prijsvaststelling, ook is dit het geval bij de loonbepaling, dat zal hopelijk in de naaste toekomst, midddls de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie het geval zijn in de bedrijven en in de ondernemingen. De KAB wordt bij de uitvoering van haar taak alleen gediend met verstandige opmerkingen, Anet opbouwende critiek; de belangen van onze arbeidersgezinnen Worden alleen gediend door met waar heid en werkelijkheid rekening te hod den, gediend ook door daadwerkelijke activiteit, opgebracht door kader en le den gezamenlijk". Ruim vierdagen over tijd is de „Union Victory" yan de Black Diamond-line gis teren de Rotterdamse haven binnenge- stoomd. De oorzaak van de vertraging was gelegen in de redding van 27 schip breukelingen van de „Joseph V. Connol ly", die met 5400 doodkisten geladen naar Antwerpen onderweg was, voor het af halen van oorlogsgesneuvelden, doch midden op de Oceaan in brand vloog en reddeloos verloren ging. Gezagvoerder Gerard Eber van de „Union Victory" deed het verhaal van zijn reis vol, wederwaardigheden. Op 9 Januari, zo vertelde de captain, vertrok hij van New York voor een directe reis naar Rotterdam. Zes uur later stoomde het schip al in een zware sneeuwjacht, die de gehele nacht duurde. Er stond een zeer hoge zee bij N.W. wind Toen men deze onprettige nacht einde lijk te boven was, kwam de marconist melden het was inmiddels 11.40 gmt geworden 'dat er S.O.S.-seinen waren opgevangen van de „Joseph V. Connolly". In de machinekamer was brand uitgebro ken en ondanks alle pogingen tot blussen was het vuur overgeslagen naar de zeer brandbare lading, die uit1 meer dan 5000 doodkisten bestond. Als positie wérd op gegeven 39.35 Noord en 54.30 West. Dit was ongeveer 60 mijl Zuid-Oostelijk van de „Union Victory". Wij veranderden onmiddellijk van koers'.', aldus vervolgde captain Eber zijn verhaal, „en zetten er een liet gangetje in, van 20% mijl. Drie en een half uur later arriveerden we op de aangegeven plaats en gingen rondcirkelen, om te trachten de in nood verkerenden te ont dekken. De kringen voortdurend vergro tend bleven wij vier uur lang zoeken, maar zonder resultaat. Ten slotte kwam er uit Z.O. richting een vliegtuig opda gen. dat een keer om ons heen cirkelde. „Well", dacht ik, „dat is het bekende sein uit de oorlogsdagen: „Volg mij Fuil speed liepen we achter het vliegtuig aan, koers 131 graden recht wijzend. Niet zodra hadden we de richting goed te pak ken, of de piloot gaf een betere positie van het brandende schip op: 39.6 Noord en 54.80 West. Dit kwam erop neer. dat we nog dertig mijl voor de boeg hadden. In anderhalf uur legden we die afstand af. De „Joseph V. Connolly", een 10.000 tonner van het Liberty-type, bleek zowel voor als aohter te branden als een ont zaglijke toorts,. Geen ander schip dan het onze bevond zich in de nabijhei Op een kwart mul afstand gekomen, zagen vm drie reddingboten met schlP' breukelingen zwalken en m a°g een, herkenbaar aan een brandende fak kel. Het was nl. inmiddels donker ëewor- den Sneeuw en regen zwiepten om de booties heen en de mensen wgren aller- oootjes .jd 0m 5.40 uur scheeps- t«T lag de eerste reddingboot langszij, ie er in. De mannen waren, tótaal uitgeput 'van het roeien en hadden eeen kracht meer in armen en benen. Hef w zo erg, dat een van de geredden, toen hif bijna de bovenste sport van de lad der had bereikt, die hem .bij ons aan boord moest brengen, zich niet meer vast kon houden en als een blok terugviel in de boot Ook de captain van het „funeral ship" Bastelman had geen fut meer en was bovendien gewond. Twaalf uren had den de mannen rondgedobberd tijdens „nndweer Een half uur later was ook Se^ Amerikaanse ss. „General R. E. Cal- lan" gearriveerd, die de andere twee boten voor zijn rekening nam Na ons vergewist te hebben, dat nu de gehele bemanning in veiligheid was, maakten wij rechtsomkeert en zetten koers naar de dichtstbijzijnde haven, het onfortuinlijke schip achterlatend als 'en soeelbal van vuur, water en wind. Te Halifax werden de schipbreukelingen, 27 in getal, onder wie drie zwaar gewonden, aan land gebracht. Intentie voor 24 Januari: Bekering der Joden en der Mo hammedanen. De kleine clubs geven het voorbeeld in sportiviteit. Dit mag misschien een voor barige generalisering en misschien ook wel een al te primitieve dooddoener lij. ken. Maar er schuilt toch' een te grote grond van waarheid in dan dat wij kun nen nalaten er even op aan te slaan. Dezer dagen kwam ons een staaltje ter ore, dat bepaald verkwikkend kan wor den genoemd. Wij zullen het heel kort verhalen, daarbij het formuleren van de moraal aan de lezer overlatend. In de kortheid zie men een compensatie voor de Tribune van vorige week. die wellicht wat lang van adem was, maar waarin wij toch het een aan het ander moesten aanhaken (en het in hetzelfde verband ook konden); want wat toen werd ge schreven n.a.v. XerxesAjax geldt nu van onverminderde kracht bij Xerxes Haarlem: de manier waarop de K.N.V.B tegenover Xerxes voet bij stuk houdt, is te fout, te absurd, en wij kunnen daar over niet zwijgen. Maar kom, een kort verkwikkend voor beeld was beloofd. Het was in onze laag- veense contreien dat j.l. Zondag een zeer onbel angrijke onderafdelingcompetitie- Wedstrijd moest worden gespeeld tussen de twee reserve-elftallen van' twee klei ne en niet zeer hoog geklasseerde clubs. De gasten moesten dat kan zo in ons waterrijke land er bijna een halve dag reizen voor over hebben om het terrein te bereiken. Toen. zij nog onderweg wa ren en ook van de thuisclub nog niet allen waren opgekomen, keurde de scheidsrechter het veld reeds af. En de elftalleider van de thuisclub zei zijn jon gens maar naar huis terug te keren. Daar kwam echter de aanvoerder van de thuisploeg aanstappen. En hoe klein die bedoelde club wel is en hoe gemoedelijx het er toe gaat; blijkt wel uit het feit, dat deze aanvoerder tevens de hoogste club autoriteit in de club vertegenwoordigt: hij is namelijk ook de voorzitterToen deze aanvoerder-voorzitter dan vernam, wat er gaande was, kwam zijn sportiviteit in opstand.„Je kunt die jongens niet een halve dag ver voor niets laten komen dat zou je zelf ook niet graag ondervin den En samen met de scheidsrechter, door deze prettige zienswijze aangesto ken, werd het- veld nog eens bekeken. Het kon eigenlijk nog vrij behoorlijk be speeld worden. Zo werd er dan gespeeld.* Tot uitbun dige vreugde van de gasten. Tot eer van de thuisclub, die met de acht overgeble ven spelers een 1—4 nederlaag leed. Maar de uitslag werd zeker door de thuisclub, hier niet geteld. Hier werd de ook in de geschreven sporttaal al uitgesleten bete kenis van „gastvrijheid verlenen" nieuw leven ingegeven. Gelukkig zijn er nog zulke zeer kleine en zeer gemoedelijke clubjes, waar inder daad de sportiviteit prevaleert, waar de echte ridderlijke geest het clubleven in al zijn uitingen doordesemt. Waren zij fhaar talrijker, niet zozeer in haar klein heid, maar in haar karakter, dat de sport hoog houdt. Want wij méénden het, toen wij dit staaltje noemden: verkwikkend. SUPPORTER Maandagmiddag 26 Jan. zal 'n drijvende asphalt-steenslaginstallatie van de Bre dase, Asphaltfabriek „Haagh" N.V. aan de terreinen van Thomsen's Havenbedrij ven aan de Maashaven te Rotterdam een aanvang maken met het leggen van ver scheidene duizenden meters vloer voor opslagloodsen. Genoemde fabriek introduceert hier mede iets nieuws. Zij is namelijk voor nemens met deze drijvende installatie door ons land te trekken om via onze rivieren en kanalen, de grondstoffen en de apparatuur, nodig voor wegenaanleg enz. zo 'dicht mogelijk te brengen naar de plaats, waar zij moeten' worden gebruikt. Het voordeel van deze methode is, dat door het wegvallen van transport over de weg over lange afstanden de kosten van het transport tot een minimum 'wordeu gereduceerd. Moet ergens in den lande een asphaltsteenslagwegdek worden aan gelegd, dan kan men de installatie over water zó dicht mogelijk brengen naar de plaats, waar het werk moet. worden uit gevoerd. In vele gevallen zal dan nog slechts 'vervoer over land over enkele kilometers noodzakelijk zijn, terwijl in vele andere gevallen de werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd onmiddellijk van de waterkant af. De drijvende installatie werd gecon strueerd uit een voormalig landingsvaar tuig, dat men van speciale tanks heeft voorzien en onder meer van een 5 tons electrisch voortgedreven kraan. Men had slechts het casco ter beschikking. Het vaartuig meet 50 bij 6% meter en wordt aangedreven door een Man-diesel van 85 pk. De stroom, welke voor de aandrij ving der machines, wordt gebruikt, is een 220 volt gelijkstroom. In totaal kan wor den opgenomen 400 ton steenslag en 150 ton hete asphalt. De productie becjraagt 100 tot 150 ton per dag, zodat een vloer van 300 meter in circa 4 dagen bedrijfs klaar kan zijn. De bedieningsmanschap pen ten getale van 5 tot 6 hebben aan boord logies-accomodatie. Zij kunnen sla pen en eten op het vaartuig zelf. Door. de invoering van deze drijvende installatie kan het bedienende personeel met 30 man worden ingekrompen. Daar nevens is natuurlijk wei het personeel nodigAdat op het werk zelf arbeidt aan Het Tweede-Kamerlid de heer Andrles- sen heeft aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat op 16 November j.l. in werking getreden is de ordonnantie in zake de voorlopige uitkeringen aan be paalde groepen van oorlogsslachtoffers en dat daarin o.m. is bepaald, dat: September 1945 geen gezinsleden had, hij 3 maal het maandloon, of ambtelijk salaris ontvangt; b. Indien hij op genoemde datum twee gezinsleden had, hij 4 maal dat zelfde bedrag krijgt, en c. Indien hij meer dan twee gezins leden had. hem 5 maal het maandloon zal worden uitgekeerd? Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, is de minister dan van oordeel dat deze regeling in overeen-' stemming is met de sociale rechtvaardig heid, ofschoon bij de progressie met ge zinnen met drie of meer gezinsleden geen rekening wordt gehouden? Is de minister, indien de vraag be vestigend moet worden beantwoord, be reid te bevorderen, dat de progressie in de uitkering op redelijke wijze wordt doorgetrokken ook voor gezinnen met a. Indien het oorlogsslachtoffer op 1 drie of meer- gezinsleden? storting, nivelleren van de asphaltlaag, walsen enz. De vloeren, die men voor genoemde havenbedrijven gaat leggen, kunnen worden gelegd op een puinlaag zonder fundering. Op de asphaltsteenslag- laag kan een toplaag worden aangebracht. De hecht- of sluitlaag van asphaltemulsie is na het walsen nog slechts 5 centimeter dik. Op deze asphaltsteenslaglaag wordt dan een toplaag aangebracht bestaande uit asphalt, natuurrubberpoeder en ge broken zand, welke laag ten doel heeft poriën te doen verdwijnen. Met dit procédé, dat door de Rubber stichting te Delft is gepropageerd, werden voor de oorlog reeds proeven genomen en deze zijn, zoals wij van de zijde der stichting vernemen, met succes be kroond. Deze toplaag levert een effen, strak en stroef oppervlak op. De toepassing van dit procédé is geen specialiteit van genoemde fabriek, in zoverre dat elk daarvoor uitgerust be drijf het kan toepassen. Nieuw is, dat men thans weer de beschikking heeft over het natuurrubberpoeder en het pro cédé nu dus in de practijk kan worden toegepast. De Rubberstichting kon inder tijd slechts enige proefvlakken laten aan leggen. Over de ervaring met deze proef vlakken opgedaan zal binnenkort %een rapport verschijnen. Het Eindhovense raadslid A. Bakker, heeft bedankt als lid der Communisti sche Partij Nederland en tevens als lid van de gemeenteraad. Als zijn opvol ger komt nu de heer Abr. Schoonbeek, te Eindhoven, aan de beurt, wijl de eer ste opvolger, de heer L. v. d. Groep, eveneens bedankt heeft. Een grote schare Amsterdammers stond gistermiddag voor het paleis op de Dam, toen de Koningin om twee uur uitreed voor een officiële rijtoer door de Tor- daan. H. M., vergezeld van haar hof dame mevr. L. de Beaufort, nam plaats in een hofauto, waarvan de kap was neergeslagen. Het gevolg van H. M„ dat in 'de twee volgauto's plaats nam, be-, stond uit haar kamerheer jhr. E. Röell, de adjudant-kapitein J. C. Bührmann en haar particulier secretaris de heer M. Kohnstamm. Voorafgegaan door twee wagens, waar in hadden plaats genomen de burgemees ter van Amsterdam, mr. Arn. d'Ailly en de hoofdcommissaris van politie, kol. H. Kaasjager, reed de stoet naar het N. en Z. Hollandse koffiehuisje, waar H. M. en haar gevolg de wagens verlieten en een korte rondvaart door het Westelijk haven gebied maakten. Vervolgens werd de rij toer voortgezet. Driemaal werden H. M. bloemen aangeboden tijdens Ket laatste gedeelte van de rit. Thans is bepaald, dat de Ronde- Tafel conferentie officiéél zal worden geopend op Dinsdag 27 Januari te 10 uur v.m. in het gebouw van de Eerste Kamer der Staten-Generaal.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1