Voor binnen- en buitenlandse consumptie De uitvoering van liet bestand Stormhoek Koning Leopold's Socialisten eisen troonsafstand De storm over West-Duitsland KANSEN Gelijke verdeling der armoede Onteigening van drukkerijen De toekomst van West-Europa BRABANTSE EMIGRATIE NAAR SURINAME IN GEVAAR Inzicht of tactiek Olie, olie Koude-golf DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In Oost-Java besprekingen zeer bevredigend Ongeluk of misdrijf? In de Spaak riclit waarschuwing Duitse premiers naar Frankfort Eenzijdige oriëntatie op het Noorden Benelux-beraad over de Brits-_Franse voorstellen Negen doden bij vliegtuigramp 70ste JAARGANG DINSDAG 27 JANUARI 1947 No* 20527 „De twee systemen naast elkaar' GEEN EXPORT MEER VAN PETROLEUMPRODUCTEN UIT VER. STATEN? SYNTHETISCHE BENZINE IN DE V.S. de dood van pater BRUNS HIJ LIET ER ZIJN ETEN NIET VOOR STAAN ZWARE STRAFFEN VOOR TERRORISTEN VORMING IN VRIJE TIJD Wettelijke regeling van her-* distributie der apparaturen Dit is de grote mode 1948 in Duits land: een pak uit 95 lappen, met het effect van een camouflage-costuum VELE SLACHTOFFERS TE SHANGHAI EN NEW-YORK FRANSE LUCHTVAART wederom zwaar getroffen DE KANTOREN 'van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn geyestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WTTLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contractrtarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Ofschoon er nog betrekkelijk weinig tot de buitenwereld is doorgedrongen °yel" de reactie, welke de Bevindoctrine en ne plan van een Westerse Unie te Moskou hebben gewekt, behoeft men zich s e -> de vroegere Russische verklaringen over het z.g. „Westelijk blok" in hennner ng te roepen om de gevoelens van Stalin Molotof en de ahdere communistische politici te kunnen raden. Men zou zich echter vergissen, als mfn meende, dat al die gedachten en senti menten onder het begry? woede waien te vangen. De ontwikkeling;-welke de ge beurtenissen in West-Europa doormaken, is overigens al te zeer voorzien, dan dat één psychologische reactie, en dan nog van machteloosheid de gehele toonladder van Moskou zou uitputten. Men is daar te realistisch om over alle oratorische en journalistieke propaganda-uitbarstingen heen, met de volle werkelijkheid onder ogen te durven zien. Dat is wederom een onmetelijk verschil met de nationaal-so- cialistische mentaliteit van het Hitler-re- giem, dat in een fantastische droomwereld leefde, en nooit gevaren wilde zien. Hoe destructief het communisme ook zij en als zodanig heeft het zich eerlijk en openhartig in het Westen zelf erkend de communistische, of juister waarschijn lijk de Russische politici denken construc tief voor eigen land en ideologie. En daar om bouwen zij in hun Oostelijke invloeds sfeer aan een blok,, hun blok, een gewel dige macht van satellieten onder druk en dwang van het dictatoriale Moskou. Maar anderzijds kennen zij ook de inner lijke zwakheid van een dergelijk stelsel, dat niet op politieke en economische vrij willige verbondenheid der betrokkepen, ook niet op de sympathie van de meer derheid der bevolkingen steuftt, maar uit sluitend op politieke politie, ooncentratie- Icamp en galg.. Zelfs in eigen land moet een voortdu rende terreurwaakzaamheid worden uit geoefend om té voorkomen, dat van „de rechte lijn" wordt afgeweken. Men kent de beruchte vooroorlogse zuiveringen, welke na „de bekentenis'' der beschuldig den vaak mannen die tot de oude gar de van Lenin behoorden, grondleggers der Sovjet-Unie steeds haar,hoogte punt voor het vuurpeloton vonden. Van de grote maarschalken uit de tweede we reldoorlog, die hun land van de over weldigers bevrijdden en naar de zegepraal vperden, hoort men niets meer; zij zijn naar tweede- of derderangsplaatsen ver drongen, waar zij geen gevaar meer voor het regiem kunnen opleveren. Er zijn zuiveringen geweest bij pers, radio en in de literatuur. En nu is de economie aan de beurt. De een en twintig Russische economi sche deskundigen, personen van weten schappelijke naam en faam, zijn uitge rangeerd, wijl zij het waagden de nood zakelijkheid van economische samenwer king tussen het communistische Rusland en het kapitalistische Amerika en Enge land te bepleiten. Maar waarschijnlijk vooral, wijl jij de roekeloosheid hadden begaan tegen het communistische dogma in te beweren, dat in Amerika geen economische crisis dreigt. Het argument, waarmede Moskou de satellietstaten van het Oostblok verboden heeft aan het Marshall-plan deel te nemen was op de eerste plaats, dat de Amerikaanse hulp, waaraan z.g. politieke en imperialistische voorwaarden zouden zijn verbonden, toch niet effectief, kon zijn, wijl Amerika op de rand van de economische ineen storting stond, welke, ten nadele van de proletarische wereldrevolutie, door de aansluiting van Amerika en Europa echter zou worden vertraagd. Dit zijn na* tuurlijk niet de diepere bedoelingen van Moskou, die werden bovenal beheerst door de angst en de practische zekerheid, dat door het te verwachten herstel van Europa de kansen van het communisme tot onder het nulpunt zouden dalen. Daarom mogen de economen in Rus land, waar elk gesproken of geschreven woord waarheid of leugen, maar meestal leugen voor binnenlands ge bruik is bestemd, zelfs" in hun weten schappelijke werken de crisis niet m twijfel trekken of over samenwerking tussen Oost en West spreken. Maar een Russische ambassadeur in Washington mag dat wel, gelijk er ook bij Rusland en zijn satellieten een sterke en uitge sproken neiging bestaat om bilaterale verdragen met de Westelijke mogend heden te sluiten; verdragen welke als ze eenmaal geratificeerd zijn, normaal on derhouden worden: het leven is sterker dan de leer. Na de jongste zuivering onder de economen blijft het echter toch verras send, dat de nieuwe sovjet-ambassadeur bij de Verenigde Staten, Alexander S. Fanjoesjkin, zo openlijk mocht pleiten voor uitbreiding van de handelsb^tiek- kingen tussen de twee staten; hij achtte dat bovendien een stap op de weg naar betere diplomatieke betrekkingen, waar bij beide volken belang hebben! Natuur lijk wierp hij de verantwoordelijkheid voor de bestaande spanninggen op „ze kere kringen" in Amerika; waaebij hij er zonderlingerwijze de nadruk op legde, dat de buitenlandse politiek van Rus land uitging van de stelling, dat de twee systemen naast elkaar kunnen bestaan* als er maar de wil tot samenwerking is. Deze verklaring is natuurlijk voor bui tenlandse consumptie bestemd; maar zij zou wel eens een uitgangspunt kunnen worden. Trumanleer, Bevindoctrine en Marshallplan zijn voor Rusland een harde en gevaarlijke werkelijkheid geworden, waarmede het ter dege rekening moet houden. Gelijk het Westen er altijd reke ning mede moet houden, dat het commu nisme zijn einddoel nooit verloochent, al verandert het nu en dan van tactiek. Het Interstate Commerce Committee, van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft voorgesteld onmiddellijk een verbod af te kondigen op de uitvoer uit de V.S. van alle petroleumproducten. Volgens dit committee is deze maatregel noodzakelijk met het oog op de te opti mistische schattingen van de petroleum- voorziening en op de ernst der vooruit zichten wat de olievoorziening in geval van een oorlogs-noodtoestand betreft. Aanzienlijke uibreiding der productie bepleit In een rapport, dat de minister van Binnenlandse Zaken der V.S., Juüus Krug bij het Congres heeft ingediend, wordt voorgesteld om in de komende 5 a 10 jaren een bedrag van 9 milliard uit te geven voor de productie van synthe tische olie en benzine op commerciële basis. Om rond 2 millioen barrels synthetische olie per dag te produceren, welke hoe veelheid minder dan 20 is van de hui dige dagelijkse consumptie in de V.S., zouden volgens Krug ongeveer 16 mil lioen ton staal vereist zijn. Er hangt een geheimzinnig waas rond liet auto-ongeluk, dat Vrijdagavond in Zoetermeer heeft plaats gehad en waarbij de veearts R. uit Den Haag om het leven is gekomen. De omstandigheden, waaronder het on geluk plaats vond gaven de politie aan- leiding de zaak niet geheel te vertrouwen en daarom heeft zij de. 19-jarige bestuur- j der van de auto, in'arrest gesteld. De jongeman werd bewusteloos in het wrak van de auto aangetroffen achter het stuur en naar St. Antoniushove te Voor burg vervoerd Daar bleek, dat hij slechts onbetekenend letsel had gekregen en de politie, gedachtig aan het voorval enige tijd geleden in Sassenheim, stelde hem in de vroege morgen in arrest in afwachting van de resultaten van het verdere onder, zoek. Dit wordt uiterst bemoeilijk door het feite dat de enige getuige, de dierenarts is overleden. De verklaringen, van de jongeman zijn telkens anders, doch in hoeverre ze juist zijn, kdh nog niet wor den ontdekt. Op het departement van Overzeese gebiedsdelen t&Den Haag had gisteren Wel sprak men ons tegen, dat hij in het p bezit zou zijn geweest van de portefeuille een bespreking plaats tussen de Curacaose delegable ter Kanaeiaje.- van het siachtoffer. i r Het feit, dat hijdrank had gebruikt onferentie en minister Jonkman. Naast de minister (l.) de heer da Losta i aj was hij niet dronken, verklaart hij i j i i met te zegBen, dat hij met de heer R". Gomez, leider der delegatie. een borrel" had gedronken. Onze Brusselse correspondent seinde ons d.d. gisteren: Vandaag heeft Spaak op een vergade ring van de algemene raad der socialis tische partij in verband met de konings kwestie woorden gesproken, die gunstig afsteken bij zijn Vorige houding en be weringen in deze aangèlegenheid. Meer speciaal m verband met de oppo sitie van partijleider Buset tejjen Spaak en diens politiek, zeiae deze laatste: „Als men geen vertrouwen in mij heeft, dan Voor Oost-Java hadden Zaterdag de reeds eerder aangekondigde militaire be sprekingen tot uitvoering der bestand» overeenkomst plaats, nabij een kampong Zuidwestelijk van Modjokerto. Deze be sprekingen werden gehouden tussen de hoogste territoriale Ned. en republ. bevel- hebbers in Oost-Java en hun staven. En ■wel van Ned. zijde door commandant der a-divisie, de gen.-maj. W. J. K. Baay en van republ- zijde door de commandanten van de 5e, 6e en 7e divisie der T.N.I. De besprekingen werden bijgewoond door de militaire assistenten der commis sie voor goede diensten, de Amer. kolonel Malloran en de Belg. majoor Deckers. Het verloop dezer besprekingen, die zonder bbzondere moeilijkheden plaats vonden, was zeer bevredigend. In de komende dagen zullen de besprekingen worden voortgezet tussen de beiderzijdse onder- commandanten, ter regeling van detail punten. kwam de commandant Maandagmiddag Djatikoesoe- van de 5e divisie derTJMJU-W a mo, met een Amer. vliegtu g zal. op het vliegveld te Soerabaja aa krachtens de bestandsovereenkoms regeling treffen voor de evacuatie v republikeinse eenheden uit de door de Nederlanders in Oost-Java bezette gebie den. Voedselconferentie Z.O.-Azië De Ned. delegatie voor de regionale confreentie voor Z. O. Azie, Welke 27 Jafi. aanvangt, is Maandagmiddag te Sin gapore aangekomen. De bedoeling van deze conferentie is het wegnemen der hindernissen, die thans een eerlijke ver deling der aanwezige voedselvoorraden belemmeren, welke hindernissen zijn ontstaan door het ontbreken van volle- dige gegevens uit de betrokken landen. De Ned. delegatie, bestaande uit deskun digen op statistisch gebied, staat onder leiding van mr. L. Scholte, hoofd van iet centraal kantoor voor de statistiek te Batavia. Deze conferentie is de eerste van zes conferenties, waarop onder an dere de statistische gegevens over de rijsproductie, het rijstverbruik en de kosten van levensonderhoud in de be trokken gebieden onder ogen zullen wor den gezien. Onderwijzers voor Indonesië De heer J. A. Wiggers, alg. inspecteur van het lager- en kweekschoolonderwijs, zal binnenkort uit Indonesië naar Ne derland vertrekken om daar de leiding op zich te nemen van een in het leven te roepen commissie voor de werving en voorlichting van personeel, bestemd voor het onderwijs in Indonesië. De heer Wiggers zal een half jaar in Nederland blijven. (Telefonisch van onze Berlijnse correspondent) Vandaag komen de West-Duitse mi nister-presidenten wederom naar Frank fort, om de tactische uitwerking van de principiële overeenstemming, die zij op 8 Januari met de Amerikaanse en Brit se bevelhebbers bereikten, over de nieu we inrichting van het bestuur der Bizöne vast te leggen. In de taal van de minister presidenten zelf heet dat nog altijd: Charta door de bevelhebbers gedicteerd te krijgen. Zij tonen n.l. nog steeds een grote mate'van afkeer voor het aanvaar den van enige verantwoordelijkheid voor deze maatregel en niet omdat ze deze voor niet noodzakelijk houden, maar eer der om zich bij voorbaat achter de brede rug der bezetters te kunnen verschuilen. Vooral de sociaal-democratische par ty heeft plotseling egn zeer critische houding tegen Frankfort aangenomen en acht de maatregelen een verster king van het federalisme. Er is sedert de laatste bijeenkomst in Frankfort zo iets als een storm over Wést Duitsland gegaan. Het is niet de eerste storm maar hij onderscheidde zich belangrijk van die van het voorjaar 1947. Deze maai beukte hij vegl meer op de schijn baar onaantastbare klitten der Duitse bureaucratie dan op de stalen boeien der bezetting. Met een wel zeer Duits theatraal ge baar noemde men dat in Frankfort vooi rf Sehele wereld het bewijs, dat Duits doe tlt* eigen kracht het uiterste wil Het mag een gelukkig verschijnsel land en Senoemd, dat er ook in Duits rlat ,f:e„u"gen ziin geweest, die vonden, J rhetorisch wel wat al te weinig Uit nader hier te lande ontvangen be richten over de marteldood van pater Bruns O.F.M., missionaris in Hungchoei (China), blijkt, dat hij niet op 7 maar op 20 October is ter dood gebracht. Het feit, dat mgr. Pessers nog in leven verkeert, wordt nogmaals bevestigd, wel verkeerde men Oudejaarsavond in de onzekerheid over het lot van de Ne derlandse paters Franciscanen S. Molen kamp uit Oegstgeest en D. Mulder uit Den Haag. Er was toen omtrent hen sedert geruime tijd nergens enig bericht ont vangen. hanW.Lt eu at men beter van het bankroet van het bureaucratisme had kunnen spreken. De Duitse economische raad heeft voorts in deze tijd een reeks noodwetten aangenomen, allen gedecre teerd. door de loop, die de dingen in het Roergebied door het opnieuw vastlopen der rantsoenering hebben genomen. Inmiddels is er in Frapkfort ook veel constructief werk verzei, voornamelijk door de bezetting, die in dit korte tijds bestek een aantal charters uitwerkte, die de juridische basis voor het nieuwe West-Duitsland zouden vormen. Daar over zal nu in Frankfort worden ge confereerd, doch aan Duitse zijde ver wacht men, dat aan de tekst nie's meer gewijzigd zal kunnen worden. De bezetters zijn bij de uitvoering van het plan met grote voortvarendheid te werk gegaan. Men heeft sterk de indruk dal deze vastberaden koers meer bedoeld is als het antwoord op de van Russische zijde sedert geruime tijd gevoerde „Nervenkrieg", waardoor de Duitse be volking in onzekerheid moest worden gebracht met betrekking tot de kan sen, die door de Amerikaanse plannen ontstaan. Prins Bernhard, die Maandag per eigen vliegtuig naar Londen was overgestoken, gebruikte daar in het restaurant „Le Bon Viveur" de lunch. Tijdens de maal tijd brak er brand uit in het hotel'. De brandweer was spoedig ter plaatse, m3ar verschillende gasten verlieten hun tafel. De Prins echter bleef onverstoord zitten, aldus wordt ons uit Londen gemeld. moet de partij maar zeggen, dat il^, de regering moet verlaten". Voortgaande beweerde hij geen extre mist te zijn in de koningskwestie en dat hij niet kan accoord gaan met bepaalde argumenten van leiders der socialistische partij. Als hoofd der regering moet ik af en toe wat vrij zijn, aldus spr. „Ik heb mijn voorgenomen bezoek aan koning Leopold niet aangekondigd om tactische redenen Van groot belang was het vervolg van deze rede, waarin Spaak plotseling ver klaarde geen voorstander te zijn van een onmiddellijke abdicatie van Leopold, om dat een» dergelijke abdicatie de in Sep tember aanstaande achttien jaar worden de kroonprins op de troon zou brengen, wat een ongeluk zou zijn voor deze jonge prins, voor de dynastie en voor België. (Van deze uitlating van Spaak maakte ons blad gisteren reeds in een deel der oplaag melding. Red „Mijn contact te Pregny met de koning was nuttig", aldus spr. „Een meerderheid van links kan geen oplossing brengen, evenmin als een meerderheid van rechts. En toch moet er een oplossing gevonden worden. Daarom alleen reeds dringt .het contact met koning Leopold zich tip". Spaak herhaalde, dat hij ?al aftreden als zijn partij hem niet haar vertrouwen schenkt. Deze houding van de man, die samen met Pierlot, de hoofdschuldige is van het koningsproblèem, steekt wel zeer scherp af bij zijn vorige beschuldigingen. Moe ten wij er uit besluiten, dat zij een stap verder is op weg van een billijke en rechtvaardige oplossing van deze pijn lijke kwestie,' die zwaar op het leven en op het internationaal prestige van België drukt? Wij durven hier nog geen pertinente uitspraak over doen, omdat Spaak nu juist geen toonbeeld van politieke stand vastigheid is en hij vroeg of laat weer ^eens van zienswijze zou kunnen veran deren. „Wait and see" zeggen de Engel sen. Deze voorzichtige stelregel dringt zich ook hier op. Het A.N.P. meldt: De algemene raad van de Belgische socialistische partij heeft Maandagmiddag in een resolutie o.a. het volgende verklaard: De algemene raad is van oordeel, dat betreffende de koningskwestie de bespre kingen, die met de koning in naam van de regering worden gevoerd, met dien verstande kunnen worden voortgezet, dat deze ten doel hebben, de enig mogelijke grondwettige oplossing te vinden, die in het belang is van het land: troonsafstand. Het B. G. te Roermond heeft S. Blauw uit Almelo en J. Sabbe uit Amsterdam veroordeeld tot resp. levenslang en 15 jaar gevangenisstraf. Zij hadden zich voor de Duitsers verdienstelijk gemaakt" door vooral in Noord-Limburg jacht te maken op onderduikers en illegalen. Tegen hen was resp. de doodstraf en 20 jaar geëist. Rare woorden zijn dat „vrije tijd". Niet de woorden op zich. maar gezien in het licht van deze tijd, deze tijd van gi gantische taken, waarbij je amper de gelegenheid hebt je jas uit te trekken, voor je aan de slag gaat. Arbeid, studie, organisatiewerk, al deze factoren eisen meer van de mens. dan hij veelal bereid is te geven. Maar iedereen heeft op het levenspad, dat hij afzwoegt, toch wel eens een oase van rust. Dan heeft hij vrij, kan hij zich ontspannen. Hoe doet hij dat? Gewoon ontspannen zondter meer, negatief dus óf met het verwerven van nieuwe rijkdommen, po sitieve ontspanning? Verpozing zonder enige pretentie heeft alleen maar het voordeel, dat de dampen van fabriek of kantoor vervliegen, maar we moeten hoger mikken. In deze tijd kan „vrije tijd" slechts betekenen, gelegenheid om het lichaam te sterken (door de sport) en onze geest te verrijken, (door de cul tuur). En doe nu eens rap een gewetens- onderzoekje. Ben je positief of negatief? Tien tegen één dat voor de meesten „vrije tijd" wordt verknoeid met een. beenverstrikkende boogie-woogie of een run naan de bioscoop, de stam-bios. Tien tegen één, dat je geen filmgenieter, maar een film-verzwelger bent, zodat je geest in de overdaad stikt. Tien tegen één, dat „ontoelaatbaar" en „strikt volwassen" voor je- betekent: „Die moet ik zien!" Hier zie ik weer eens een taak van onze organisaties. Dé positieve waarde van een verantwoorde ontspanning bij brengen. Waar film langzamerhand even onmisbaar schijnt te worden, als eten, drinken en slapen, mag hier wel eens speciaal op worden gelet. En dan is het wel eens van belang, jongvolk, om te be seffen, dat filmproductie zo autonoom is, dat ze zich zelfs maar hsel weinig in laat met zedelijke normen. De film past zich niet aan God aan, maar veelal wil len de heren,producers dc rollen om draaien. Vooral de jongeren zitten hier op de wip. Oorzaak en gevolg worden zo kun stig en suggestief door elkaar gedraaid, dat je stevig in je schoenen moet staan, om alles langs je koude kleren.te laten gaan. Het is geen toeval, dat er een Pause lijke encycliek „Vigilante Cura" is ver schenen over dit middel van ontspan ning. Het is ook geen toeval, dat slechts weimgen deze encycliek kennen. Ze weten er liever maar zo weinig mogelijk van, omdat de zucht naar ongezonde sensatie, naar verwrongen levensbeel den^ naar vergiftigende erotiek hen tot een slaaf van het celluloid heeft ge maakt. Jongeren, gooitdie lamlendige hou ding eens overboord en schaar je in het leger der positieve gebruikers van kos telijke vrije tijd. Jongeren-organisaties, strijdt tegen deze verstikkende verpo zing. Een „ontoelaatbare" film is als een rot ei, verpestend van geur en zwaar op de maag. «Strikt volwassen", is niet veel beter, over het rotte ei ligt dan alleen maar een technisch volmaakt sausje. Demonstreert daarom door een per soonlijke houding een positieve opvat ting. Een film, goed, maar dan alleen een goede. ROERGANGER. Er is onder dè Brabanders, die hun lioop-gevestigd hebben op emigratie naar Suriname zekere onrust ontstaan door de benoeming van mevr. VerkadeCar- lier van Dissel onder de afgevaardigden van Nederlandse zijde ter rondetafel conferentie. Zij is namelijk secretaresse van de „Stichting Landbouw Suriname", een stichting die door een groep Groningse landbouwers in het leven is geroepen, nadat de ingenieurs van Meer en Dijk huis namens deze groep het vestigen van landbouwgrootbedrüven in het Suri naamse district Nickerie, door onderzoe kingen ter plaatse, hadden mogelijk be- 3irinnr minne- Bij de'Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot „Vaststelling van een aantal bepalingen over onteigening op het gèbied van het perswezen' Bij de behandeling van het wetsont werp „Noodvoorziening Perswezen" in de beide Kamers heeft de minister van O., K. en W. reeds zijn voornemen, om buiten de zuivering om een wettelijke regeling van de onteigeningsmogelijkheid en herdistributie van dagbladoutillages te bevorderen, te kennen gegeven. Het Londense kabinet had aan de illegale en de door oorlogshandelingen getroffen pers bepaalde toezeggingen ge daan in deze zin, dat haar de gelegen Ueid tot verschijnen of herverschijnen ge Negen Belgische ministers, bijgestaan door 23 deskundigen, zullen de twee daagse vergadering van de Beneluxlanden in Luxemburg op 29 Januari bijwonen, om met hun Nederlandse collega s en die van het hertogdom Luxemburg de uni ficatie van de accijnzen en belastingen van de drie landen te bespreken en het i oi Rovin voor de consolidatie van West-Europa te bestuderen. Men denkt, dat de Benei ux-landen sP°edl* na de conferentie antwoord zullen geven op de Brits-Franse voorstellen. Niet alleen het voorstel inzake West- Europa, maar het gehele sociale en eco nomische leven van de drie landen zal ter sprake gebracht worden, meldt A. 1 De drie landen zullen beslissingen te nemen hebben over de unificatie van het belas tingsysteem in hoéfdzaak wat betreft alcohol, spiritualiën, bier, suiker, petro leum, zout «n tabak. De Nederlandse accijnzen op spiritua liën zijn lager dan de Belgische, terwijl met het bier het tegenovergestelde het geval is. De Nederlanders drinken tien maal minder bier dan de Belgen, die daar entegen veel minder sterke drank dan de Nederlanders gebruiken. Op de agenda van de vergadering zal -7? coördinatie van de industriële ontwikkeling van d'e drie landen staan. Tenslotte zullen de drie delegaties- de havétivraagstukken bestuderen, voortko- mend uit de concurrentie tussen Antwer pen en Rotterdam, het slepen op de Rijn en de toegangswegen van Antwerpen naar de- Rijn. Het comité Benelux deelt mede,, dat in Februari te 's-Gravenhage een sociaal drielanden-congres zal worden gehouden en in Mei te Amsterdam een economisch drielandencongres, waarborgd zou zijn. Hoewel nader onder zoek naar de concrete inhoud dier toezeg gingen generlei positief resultaat ople verde. met name niet ten aanzien van het in eigendom toewijzen van appara tuur, Waren en zijn de ministers van on derwijs, van financiën, van econ. zaken a. i. en van justitie van oordeel, dat hiel in de een of andere vorm hulp geboden moet worden. Onder de werking van het Tijdelijk Persbesluit 1945 bleek, dat deze toezeg ging moeilijk te realiseren was. In de wet Noodvoorziening Perswezen werd de bladen een grotere mate van zekerheid met betrekking tot het (miede) gebruik van andere drukkerijen geboden. De bij de parlementaire behandeling van deze wet naar voren gebrachte argumenten met betrekking tot de ontoereikendheid var, deze garanties hebben évenwei de minister van O., K. en W. niet onberoerd gelaten. Bij die gelegenheid heeft hij reeds laten blijken, dat de gedachte, om de nieuwe pers onder bepaalde omstandig heden de eigendom van apparaturen te doen verkrijgen, nu de abnormale eco nomische omstandigheden aankoop op de gewone wijze niet toelaten, hem sym pathiek was. De ministers zijn er zich van bewust dat de omstandigheid, dat een.groot ge deelte van de dagbladondernemingen niet over een eigen technische outillage kan beschikken, niet in overeenstemming is met het beginsel van de vrijheid van drukpers. Voor een wettelijke regeling van een herdistributie van de apparatu ren d. w. z. rotatiepersen, zetmachi nes andere machinerieën en bepaalde voorraden en desnoods ook van gebou wen, bestaat een °lleszins redelijke grond. Het onderhavige wetsontwerp bedoelt te zijn een vervanging en verbetering van de regeling, vervat in de artikelen 18-28 van de wet „Noodvoorziening Perswezen". Materieel verschilt het ont werp slechts op betrekkelijk onderge schikte punten van bedoelde bepalingen Doordat evenwel de grondslag van de onteigening een andere is. mag er re kening mede gehouden worden, dat zo effectiever kan worden toegepast. Met nartie koesteren de ministers de verwach ting, dat by onteigening van bepaalde onderdelen van een bedrijf door rnlJma lijk overleg overeenstemming over at vergoeding zal worden bereikt. Overigens menen zij, dat onder ge voorwaarde de rechtszekerheid mag - den opgeofferd aan een minderom slachtige procedure. De omstand ïghed zullen er toe leiden, dat v0° tin- onteigening in de regel in aa g zullen komen drukkerijen, welker leiding zich gedurende de bezetting ioon_ dragen en die thans slech drukkerij fungeren. In de straten van Sjanghai heeft men pistoren 130 kinderen gevonden, die voor de nacht geen onderdak hadden kunnen vinden en van koude gestorven W^Ten'-~New1-Ywk werden gisteren ten minste 60 personen geteld, die slachtof ter waren van de koudegolf, die over het Oosten van de States -«aart. terwijl voor het midden-Westen nieuwe koude en sneeuw voorspeld werden. Het Zuiden werd evenmin gespaard De thermometer noteerde 11 graden beneden nul (Fahrenheit) in Harrisburg (Virginia). Dit is één van de laagste temperaturen in de geschiedenis van Virginia. vonden; het zou dan hoofdzakelijk gaan om rijstcultuur. Nu wil het geval, "dat ook van Bra bantse zijde een oriëntatiebezoek aan Suriname werd gebracht met het oog op emigratie. Gedurende deze reis maakten de Brabanders kennis met een daar reeds gevestigde grootondernemer, eveneens uit Groningen afkomstig, die de Gro ningse commissie had ontmoet. - Van deze persoon vernam de Brabantse afvaardiging nu, dat mevr. Verkade de grote kracht zou worden waarlangs de gehele Nederlandse emigratie naar Suri name zou gaan lopen. De „Stichting Landbouw Suriname" zou aan de toe komstige emigranten, die een landbouw- grootbedrijf wilden vestigen en die een eigen vermogen van 20.000 zouden mee brengen, een subsidie van ƒ20.000 toeken nen. welke gelden men dan eerst bij de regering zou halen. Dit nu achten de Brabanders een ge vaarlijke situatie voor hun emigratie- plannen Zij kunnen niet zoveel kapitaal, maar wel hun werklust en hun kunde meebrengen. Indien de .Stichting Landbouw Suri name", een stichting van Groningse kapitaalkrachtige landbouwers, het ge hele emigratiebeleid in handen zou krij gen, met de mogelijkheid om de beste ding der subsidiegelden te bepalen, dan vreest men hier, dat de subsidies al te eenzijdig voor het stichten dezer groot bedrijven zouden worden aangewend. Deze vrees wordt nog versterkt1 door hetgeen men nog verd.er vernam van de zelfde ondernemer, dat namelijk de Bra banders, minder kapitaalkrachtig wel kom zouden zjjn in loondienst by de Gro. ningers op hun Surinaamse bezittingen een goed bestaan zou hun daar dan ver zeperd zijn. (Ter verduidelijking zy ge zegd, dat de kans bestaat voor deze toe komstige grootondernemers niet voldoen de arbeidskrachten te kunnen werven, omdat daaraan in Suriname een tekort zou bestaan). Dit alles ligt geenszins in de bedoeling van de Brabantse aspirant-emigranten. Zij willen als zelfstandigen, met rege ringssteun en vooral sterk door coöpe ratieve samenwerking een eigen bestaan opbouwen en zij menen daar evenveel recht op te kunnen doen gelden als kapitaalkrachtige personen uit het Noor- den. De ongerustheid zal slechts weggeno men kunnen worden, als de positie van dé secretaresse der particuliere Gronin ger stichting „Landbouw Suriname" in de alleszins officiële onderhandelingen ter rondetafelconferentie met Suriname verduidelijkt wordt. Niet voordat vast staat, dat dit zittingn^nen niet betekent Te Romainville, een Noordwestelijke voorstad van Parus, is gisterenmiddag een viermotorig transportvliegtuig van de Air France, neergestort op 'n hout- warenfabriek. Negen leden van de bemanning kwamen hierbij om het le ven en twee personen (vermoedelijk arbeiders van de fabriek) moeiten met ernstige Verwondingen naar 'n zieken huis worden overgebracht. Het vliegtuig was kort vóór het onge luk voor een oefentocht van het vlieg veld Le Bourget opgestegen. Het cirkelde enige tijd boven Romainville, waarschijn lijk om een geschikte landingsplaats te zoeken. Daarna verloor het snel aan hoogte en raakte draden van het hoog spanningsnet, .met het gevolg dat het in vlammen gehuld op de fabriek neer stortte. De brandweer was snel ter plaatse, doch daar ook de fabriek in lichte laaie stond, kon ze aanvankelijk weinig hulp bieden. Romainville kwam tengevolge van ae vernielde hoogspanningsdradeii in net donker te zitten. De restauratie aan de Cuneratoren te Rhenen vordert belangrijk. de erkenning van bovengenoemde stich ting als officieel emigratie-orgaan, waar langs dan het verlenen van emigratie vergunningen en van subsidies zullen lo pen, zal de ongerustheid worden weg genomen. Maar dan nog! Indien de secretaresse dezer stichting zitting heeft alleen na mens deze Groninger stichting, dan vindt men dat hier best. Men vraagt zich dan echter af, waarom men er niet toe is gekomen, ook iemand ndhiens de Bra bantse aspirant-emigranten naar Suri name zitting te doen nemen. De belan gen van beide groepen liggen te ver uit een. dan dat men hier met één der beiae richtingen alleen zou kunnen volstaan. Men kan de Brabantse groep niet het verwijt maken, onbekend te zijn in rege ringskringen en niet alles te hebben af gewend, - om de zaken ernstig aan te ^Voortdurend werd contact gehouden met het ministerie van overzeese gebieds delen- een grote som gelds werd aange- wend om een onderzoekingstocht door enkele afgevaardigden naar Surmame mcelijk te maken «n blijkens het ge publiceerde rapport heeft deze commis sie zich terdege georienteerd. Voortdurend besteedt men tijd en geld om -zijn kennis van het nieuwe land te verrijken. Maar de hoofdfactor, waarom men hier ook van Brabantse emigran tenzijde een vertegenwoord;ging zou heb ben kunnen verwaeV'm. nikt rns toch de noodzaak wntrin Brabant verkeert ae ev?fen overbevolking een fcfcstaan te ver ghaffen Eenzijdige ortenfa'ie op het Noorden dreigt hier het Zuiden achterop to doen komen. Daar het hier een volksbelang geldt, op de eerste plaats een Brabants, omdat dit gewest nu eenmaal de groot ste bevolkingsoverschotten bezit, moeten hier toch niet invloed en kapitaal alleen de kans krygen hun mening te zeggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1