Kan republiek beloften nakomen Djokja over de zes punten Moskou doet voorstellen inzake Oostenrijk z v Waarom Djokja Oost-Indonesië erkende Jwrarsa. rJMg Gongc MARINEBEGROTING VERHOOGD «"!5,sas,'g-s sr&sr I Fransman VLOOG NAAR ZWEDEN No- mw DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Chinese pers is pessimistisch Tengevolge van activiteit in Indië Een somber motief V oetbal-Keizer De St. Pieter I LAGEN voor een merkwaardige operatie 70ste JAARGANG WOENSDAG 28 JANUARI 1948 MASSAMOORD IN VOOR INDIE I VAN ZEELAND CONFEREERT IN DEN HAAG DE H. VADER OVER DE „VRIENDSCHAPSTREIN" BANKEMPLOYÉS VERGIF TIGD DOOR BANKROVER? tb Kf K.A.B. IN HAARLEM ZESTIG JAAR Aanbieding, cadeau door de leden GEMATIGDER EISEN smokkelde deviezei# krijgt bronzen deuren NAAR BONLOOS LEVEN IN BELGIE GOUD IN DE GROND! SEMMLER ONTSLAGEN WEGENS REDE JEUGDIGE DIEVEN ONTMASKERD MGR. WANTENAAR benoemd tot Vicaris Apostolicus MONUMENT VOOR PATER BLEYS „GERRIT DE STOTTERAAR CRISIS DREIGT OM DE FRANSE DEVALUATIE Franse socialisten tegen vrije goudmarkt DE DOODSTRAF IN NOOR WEGEN ZWARE EXPLOSIE TE ERFURT DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenq^rstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN, tot 20 woorden f 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. „Antara" heeft Moh. Volgens Zondag j.l., nadat de bespreking met de commissie voor goede diensten had plaats gehad, te Djokja aan journalisten verklaard, dat de komst van de commis sie naar Djokja ten doel had, aan de re publikeinse regering de vraag te stel len, of zij de zes punten der commissie onvoorwaardelijk aanvaardt als basis voor de politieke besprekingen met Ne derland. Moh. Hatta heeft toen medege deeld, dat de republiek deze punten in derdaad onvoorwaardelijk aanvaa heeft. Ook heeft de republiek op cieze zes punten geen eigen interpretatie. Zij houdt zich slechts aan de ver duidelijkingen van de commissie zelf, welke verduidelijkingen bestaan uit vijf punten. Hij voegde hieraan toe, dat de aanvaarding der zes punten van de commissie voor goede diensten in het geheel geen verandering zou bren gen in de status der beide partijen, voornamelijk op het stuk van de ver houding tot de Veiligheidsraad. In „Merdeka" schrijft Mochtar Loebis nog, dat er tijdens het bezoek der C.G.D. te Djokja een uitgebreide gedachtenwis- seling heeft plaats gevonden, waarin de gevolgen van het aanvaarden der zes punten onder ogen werden gèzien. Uit deze gedachtenwisseling is duide- lijk gebleken, dat de aanvaarding niet betekent, dat er in de huidige satatus der republiek een verandering komt. Volgens republikeinse kringen is het derhalve duidelijk aldus Loebis dat dit standpunt is vervat in het eerste der zes door de commissie toe gevoegde punten, zodat de status der republiek blijft, gelijk zij thans is, d.w.z. het behoud van 'een eigen leger, eigen financiën en eigen buitenlandse betrekkingen. De status der beide «(partijen zil zich eerst dan wijzigen, wanneer eenmaal de Verenigde Staten van Indonesië zullen zijn gevormd. Aldus Mochtar Loebis in „Merdeka". Naar Aneta nader van bevoegde repu blikeinse zijde te Batavia verneemt, ge ven de verklaringen van Moh. Hatta en l Loebis inderdaad het officiële republi keinse standpunt weer. ie „Nieuwsgier" meent,- dat er dan blijkbaar niets is veranderd. Het blad zegt: „Vermoedelijk zijn we nog niet veel verder". Communiqué van de C.G.D. De commissie voor goede diensten heeft Dinsdag een communique uitgege ven, waarin gezegd wordt, dat de Neder landse delegatie op 12 Januari de zes punten van de commissie heeft aanvaard met inachtneming van de volgende pun ten: alPunt 3 gaat in na ondertekening van de politieke pvureenkomst. (Dit punt betreft de eerlijke vertegenwoor diging: van de staten in de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië in een voorlopige federale interim-regering). b) Onder verwijzing naar art. 4 van Linggadjati doet punt zes geen afbreuk aan het aantal deelnemende staten In de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië. c) De zes punten zullen, na onderte kening van de wapenstilstandsovereen komst en de uitvaardiging van de eer ste vereiste orders hiervan, formeel aan beide partijen worden voorgelegd. j d) Op de zes punten zal binnen 48 uur door de partijen worden geant woord. Het communiqué zegt vervolgens, dat de republiek op dezelfde basis als de Nederlanders de zes punten van de commissie heeft aanvaard. Hatta waarvan er waarschijnlijk één zal wor den bezet door dr. Soekiman, de voor zitter van de Masjoemi. Moh. Hatta zou aan de pers hebben medegedeeld, dat Sjarifoeddin is ge machtigd om als voorzitter der republi- ke.nse delegatie de onderhandelingen met de Nederlander# voort te zetten. Gistermiddag is de delegatie met Sjari foeddin en ook Sjahrir in Batavia aan gekomen. De Chined pers, zo wordt uit Batavia bericht, is sceptisch gestemd ten aanzien van de vraag, of de republiek in staat zal zijn, haar beloften uit te voeren. De „Sin Po" schrijft dat. zodra er geen onmiddellijk gevaar meer dreigt, de op positie weer de kop opsteekt. Deze oppo sitie wordt gesteund door fanatieke ele menten en de militaire kliek, die te dom is om volledig begrip te hebben van de door hun „big four" gevoerde politiek, die in werkelijkheid fijn en soepel is. Het blad voorspelt, dat de vrienden van de republiek in het buitenland zul len transpireren en grijze haren zullen krijgen, wanneer zij de republikeinse houding voor het internationale forum zullen willen verdedigen. De „Keng Po" meent, dat een aarze lende politiek de republiek in het bui tenland geen voordeel zal opleveren. Zij zal slechts de indruk versterken, dat in de republiek eigenlijk geen leiding is, die in staat blijkt haar wil door te voeren. Bij een aanval van volksstammen op het vluchtelingenkamp Paratsjinar in de noordwestelijke grensprovincie (die tot Pakistan behoort) zijn ongeveer 130 niet- Mohammedaanse vluchtelingen gedood, 50 gewond en 50 ontvoerd, aldus heeft de regering van India Dinsdagavond meege deeld. In de regeringsverklaring wordt voorts gezegd, dat de vluchtelingen naar een tentenkamp waren overgebracht, van wa penen waren beroofd en dat zij hun voed sel tegen „exorbitante prijzen" moesten kopen, terwijl hun huizen werden ge plunderd. De regering van India had stappen on dernomen bij de minister-president van Pakistan om te bewerken, dat de vluch telingen van het ingesneeuwde kamp Paratsjinar naar een veilige plaats zou den worden overgebracht, doch dit ver zoek had .geen resultaat, aldus de rege ringsverklaring. De heer Paul van Zee,and, vertegen woordiger van België in de commissie voor goede diensten, heeft Dinsdagmiddag te 's-Gravenhage een onderhoud gehad met minister-president Beel en andere leden van het kabinet. Na een b„zoek te hebben gebracht aan de heer L. C. Nemry, ambassadeur van België, is de heer Van Zeeland weer naar België vertrokken. Hij gaat Zaterdag van Schiphol naar Amerika. mmmSÊÊÈ De kabinetsformatie Het kabinet-Hatta was gisteren nog steeds niet gevormd. „Antara weet te melden, dat er waarschynlyk vier ze tels aak de Masjoemi zullen toevallen, Op de tverf van de Vries en Lcntsch te Amsterdam is een nieuwe red dingboot, bestemd voor Enkhuizen, door de dochter van wijlen vice- admiraal Sluys aan de N. Z. II. R. geschonken, te water gelaten. Wens voor een duurzame vrede Z. H. Paus Pius XII heeft, volgens A. P., gisteren tot leden van de organisatie van de Amerikaanse „vriendschapstrein" gezegd, dA hij hoopt, dat „dit prijzens waardig gebaar de voorbode moge zijn van de geboorte van een nieuwe edel moedigheid des harten overal ter wereld, opdat de mensen mogen worden geleid op de weg der broederlijke liefde onder bescherming v5n God en zo tot een duur zame vrede mogen komen". In een korte rede, die hij heeft ge houden tijdens een audiëntie, waarvan een filmopname is gemaakt, zeide de Paus, in antwoord op een boodschap, die hem werd yq0rgelezen door Nicola Quidi als vertegenwoordiger van Drew Pear son: „Temidden van de dagelijkse be richten omtrent internationaal wantrou wen, welke door de pers worden ge bracht, komen ook gebeurtenissen van een meer bemoedigende aard voor. Zulk een vreugdevol contrast in het nieuws der laatste dagen, is geweest, het denk beeld van de „vriendschapstrein" en de geestdrift, waarmede dit over het ge hele gebied der "'erenigde daten is ontvangen, met het gevolg, dat een in drukwekkende hoeveelheid levensmidde len is geschonken en zonder verwijl af gezonden, die bestemd is voor hulpver lening aan hen, die honger lijden". Elf van 8e 16 employé's van een bank te Tokio zouden vermoord zijn door iemand, die zich had aangediend als ambtenaar van de gezondheidsdienst en die alle leden van het personeel had doen drinken van een kleurloze vloei stof als „desinfectiemiddel tegen drei gende dysenterie". Elf slachtoffers vie len terstond na het drinken versuft neer er overleden. De vijf anderen zijn in ernstige toestand naar het ziekenhuis gebracht. Het is nog niet bekend, of de bank beroofd is, daar men van de over levenden nog geen samenhangende me dedelingen heeft kunnen verkrijgen. i; if: a dv In het gebouw van de Eerste Kamer werd gistermorgen de Ronde-Tafelconferentie officieel geopend met een rede van de ministers Beel en Jonkman. Bij de Tweede Kamer is ingediend een nota van wijziging betreffende het achtste hoofdstuk B (Marine) der rijksbe groting 1948. Blijkens deze nota wordt de gehele dienst verhoogd met 47.144.300 en mits dien gebracht op ƒ277.585.189, (de gewone dienst met 44.644.300 en gebracht cp 202.610.189 en de buitengewone dienSt met 2.500.000 en gebracht op ƒ74.975.000) Van de aangevraagde verhoging op de gewone dienst wordt o.a. de dienst- van het materieel verhoogd met ƒ9.775.700 en gebracht op 78.843.318, de dienst van het personeel verhoogd met ƒ31.336.400 en gebracht op 95.763.975, en' de dienst der intendance verhoogd met ƒ3.107.900 en gebracht op 9.552.300. De onderafdeling schepen en vaartui gen wordt verhoogd met 7.132.000 en gebracht op 48.651.79q rir^et'tbhrra^ uitptr°kken voor het ma- ,„„te Soerabaja wordt verhoogd met 5,100.000 en gebracht od ƒ24.600.000, geDracnx op Bij de óorspronkelijke raming was uit- De Katholieke Arbeidersbeweging in het bisdom Haarlem f. at dit jaar haar 60-jarig bestaan vieren. Bij gelegenheid van dit heugelijke feit zal door de gezamenlijke plaatselijke af delingen een cadeau worden aangeboden in de vorm van een bedrag in geld, dat bestemd is tot vorming van een Fonds tot Uitzending van Rustbehoevende Moe ders. Daartoe wordt door de besturen der verschillende afdelingen een spaaractie onder de leden georganiseerd. Rusland heeft nieuwe voorstellen ge daan ter regeling van de kwestie-Oos tenrijk en in geallieerde kringen te We nen is men van oordeel, dat deze voor stellen, hoe veeleisend Moskou overigens ook nu weer is, toch een grote vooruit gang betekenen in de richting van een verdrag met Oostenrijk. Men wijst er evenwel op, dat er nog grote moeilijk heden zijn, die de voorstellen der Sovjets ln hun huidige vorm onaanvaardbaar zouden kunnen maken. De vroegere aanspraken der Sov jet-Unie, ten bedrage van 800 millioen dollar, zijn tot 352 nillioen dollar ver laagd. Moskou eist thans nog: a) olierechten, die op een waarde van 13& millioen dollar worden geschat (tweederde van de exploitatie-, explo. ratie- en productierechten in Oosten rijk voor de duur van 50 jaar). b>* .scheepvaartbelangen, die op een waarde van 17 millioen dollar wor en geschat (25 procent van de Uonau- scheepvaart in Oostenrijk met c°n op alle scheepvaartverkeer in stroom afwaartse richting). c) een bedrag van 200 millioen dol lar voor de resterende Duitse activa in Oostenrijk, te betalen in twee jaar In kringen der westelijke geallieerden in Oostenrijk ziet men de volgende viei- grote bezwaren tegen de nieuwe Russi sche voorstellen: 1) De twee-jaarclausule wat betrelt de betaling van de "200 millioen dollar, welk bedrag in „vrij converteerbare va luta" moet worden vergoed, kan Oosten rijk niet inwilligen. Een dergelijke som, aldus meent men :n genoemde kringen, zou slechts door Amerikr kunnen worden opgebracht. 2) Beperkt wordt de souvereiniteit var. Oostehrij n.l. dopr de bepaling, dat „Oostenrijk geen moeilijkheden in de weg zal leggen wat betreft de export van winsten of ander irfkomen in de vorm van producten" uit de vroégere Duitse activa, die in het bezit van de USSR zijn overgegaan. 3) De clausule, die bepaalt, dat d betrokke. Duitse activa naar de USSR moeten worden overgebracht, vrij van alle lasten, die daarop tot de feitelijke overbrenging rusten" zou betekenen, dat de Oostenrijkse eisen ten aanzien van Duitsland buiten beschouwing worden gelaten. 4) De clausule, dat elk geschil over de toepassing der bepalingen inzake de Duit se activa in Oostenrijk moet wordei^ge. rLpid door bilaterale onderhandelingen tussen de belanghebbende partijen is, op minst bevreemdend, daar de USSR elke arbitrage voor dergelijke geschillen eeds van dl hand heeft gewezen. I„ Oostenrijkse politieke kringen verklaart men hinderpaal op --enom-en doordat Mos. et een bedrag 200 millioen dollar voor and^ intussen dat de grootste de weg naar overeen- stemming, is kou accoord gaat, dan pers heeft de Sovjet-regering zich ook eens verklaard met het principe, haar ondernemingen in Oostenrijk der de Oostenrijkse wetten blijven Tn?° r®den van de erkenning van Oost- deH?Wle oor de reP«bfiek is iets dui- van rie i?0Wuu5en door een uiteenzetting lichtW {a* elnse minister van voor lichting. aldus de „Nieuwsgier". de^Oost-Trfd™'11^ ÏPet dp radiorede van Ide Anak A^eSI'Ae minister-president, republikeinse minister van voorlichting, dat de twee staten nu al te lane afrrm- derlijk hebben gestreden. „Zo is het bii voorbeeld nodig, dat in de Oost-Indone sische grondwet, die thans ontworpen wordt, de verzekering van de souvereini teit van Oost-Indonesië wordt gegeven", aldus verklaarde deze minister„verder. De „Nieuwsgier" verklaart, dat deze (patste opmerking de deur dicht doet. Het Jd zegt, dat men het zich kan voorste) - jen, hoe moeilijk 't voor de Djokjase voor lichter is, om na al die jaren ineens in andere termen fe gaan spreken, dan in die van „strijd Maar dat Djokja nu ook ineens Oost-Indonesië warm wil maken voor een eigen „squveFeiniteit", werpt een somber licht op de motieven die de republiek er toe brachten, Oost-Indonesië te erkennen. Een grote receptie werd gisteren ge houden aan boord van de „Renville" waarbij prof. Graham en de commandant van het schip met zijn officieren als gast- Milaan blijft een brandpunt van onrust en woeling. Duizenden werklozen hfln "rden dezer dagen een halve dfig lang, de prefectuur. Eery met wapengeweld kon de woelige massa worden verdreven. heren optraden. Zoals prof. Graham aan Aneta meedeelde, werd de receptie ge houden, omdat de Amerikaanse delega tie van beide partijen zoveel gastvrijheid eji hartelijkheid had. ondervonden. Hij zeide, dat hij deze 'gelegenheid gaarne te baat nam om iets terug te doen. Gerrit. Keizer, de doel verdediger van Ajax, zal Vrijdag wegens deviezensmok- kei terecht staan voor de Amster damse econ. politierechter. Gisteren verscheen hij als getuige tegen zijn me deverdachte B. Piller, evenals Keizer grossier in groenten en fruit te Amster- dap. Daarbij bleek dat Keizer, die een aal ln Engeland bezit, regelmatig uit voervergunningen voor groenten kreeg oegewezen en uiteraard velé zakenrei zen naar Engeland Raakte. Hij maakte daarvan misbruik door vele ponden ster ling» naar Nederland te smokkelen. Er werd een bedrag van 43.000 aan pon den genoemd, dat hij op illegale wijze ons land had b; mengesmokkeltf, Een deel nl. 2.000 pond sterling» stelde hij Piller in handen, die ze voor hem te gen de zwarte koers van ongeveer 15 verkocht. De econ. politierechter, mr. W. Hassoldt, achtte bewezen, dat K. 300 a?" p- dad uitgekeerd voor diens finan ciële bemiddeling bij de verkoop der Panden, Conform de eis veroordeelde hij E maanden met bevel tot. onmid dellijke Inhechtenisneming plus een geld boete van 400 subs 2-maanden. gegaan van een sterk verminderde activi teit in 1948 van de vloot in Ned.-Indië en verder van een aanzienlijk geringere sterkte van het marinepersoneel, waar door ook de werkzaamheden, welke ten departemente moeten worden verricht zouden verminderen. Deze verwachtingen zijn echter niet verwezenlijkt. In hoeverre de kosten van het nieuw aart te schaffen materieel eventueel voor verrekening met de Indische regering in aanmerking kunnen worden gebracht, zal nog nader worden onderzocht. De Sint Pieter te Rome zal ter vervan ging van de thans bestaande houten deuren een drietal brorizen deuren krij gen, die gullen worden bekostigd uit hetgeen prins George van Beieren, die Vaticaans kanunnik is geweest, in 1943 bij testament voor dit doel heeft nagela ten. De oude basiliek heeft zoals men weet in de voorgevel vijf deuren. De midden deur, vervaardigd van rijk geornamen teerd brons, is een schepping van Anto nio Filarette, die haar modelleerde naar de bronzen deuren van de San Giovanni te Florence. De meest rpchtse deur, waarop een kruis is aangebracht, is in de regel geslo ten; zij wordt alleen geopend in een ju bileumjaar (eens in de 25 jaar). De andere drie zijn de houten deuren die thans door bronzen deuren vervangen zullen worden. Het Vaticaan heeft verleden jaar een internationale prijsvraag voor de ver vaardiging van de deurin uitgeschreven en uit alle delen der wereld zijn ont werpen ingeko. on. Ongeveer zeventig ontwerpen zijn reeds in het Vaticaanse archief opgeborgen. Uit de beste tien of twaalf zal een com missie van Italiaanse en buitenlandse kunstenaars onder toezicht van het Vati caan de definitieve keuze maken. De Belgische minister van voedselvoor ziening, Georges Moens de Ferning, heeft op een persconferentie bevestigd, dat de vleesrantsoenering in België per L Febr. ten einde zal zijn, aldus A.P. Het maandelijks vleesrantsoen voor Januari bedroeg ongeveer 3,5 pond par persoon, maar sctjapen- en paardenvlees waren reeds vrij van distributie. Vet, suiker, brood en zuivelproducten zijn' thans nog de enige levensmiddelen in België, die op de bon zijn. De minister deelde tevens mede, dat 700 employé's van het ministerie de dienst zullen verlaten. Het ministerie heeft op het ogenblik 5.425 man personeel in dienst tegen 19.821 in September 1944. Een inwoner uit Heerlen heeft, tijdens het graven op de akker van zijn vader een kistje gevonden, waarin zich veertig gouden tientjes bevonden. Hij bracht de schat naar het politiebureau, waar men zich thans het hoofd breekt, wie de eigenaar kan ïjjn. Dr. Johannes Semmler, directeur van de economische afdeling van het bizo- nale bestuur in Duitsland, is door de militaire gouverneurs van de Eng.-Amer. zone uit zijn "ambt ontsl<-gen, op grond van zijn „houding van boosaardige op positie tegen de bezettende machten tot uiting gekomen in zijn toespraak te Erlangen, op 4 Januari tot een Duits ge hoor gehouden. Dr. Semmler had in zijn rede o.m. het volgende gezegd: „Men moet de Engel sen heden ten dage bewust maken, dat de Duitse economie onmogelijk drie jaa na de oorlog geplunderd kan worden Hoewel, naar verluidt, de Engelse e de Amerikaanse militaire Souvfrn® de rede besproken hebben, neemt aan, dat de officiële reden voor Se ler's ontslag voornamelijk in zijn juiste verklaringen over de voease - steenkoolvoorziening is gelegen. Men iriildt ons uit Amsterdam: Een goed georganiseerde JeugBige die venbende van jongens van omstreeks 15 jaar maakte de laatste tijd de 1 ken van de stad onveilig- Zy stalen uit geparkeerde auto's, sprongen achter op vrachtauto's en gooiden dan de goederen meegermmen6 werde^^an een inbraak waren zij ook niet afkerig. Half Januari kreeg de politie een van de knapen in handen. Deze bekende een serie diefstal len uit auto's. Zo maakte hij o.a. buit een doos met 18 mantels en een doos mar garine Bij een heler op het Zaandam merplein het hele complot was daar gehuisvest zijn allerlei goederen in beslag genomen o.a. 5 mantels en 110 we tenschappelijke boeken, welke van in braak afkomstig waren. De helers, zes in getal, kochten deze goederen bij opbod van de jongens, die af en toe met kapi tale sommen van 250 tot 300 op zak liepen. De politie heeft zes jongens en zes helers aangehouden. Mgr. G. Wantenaar, van de St. Joseph's Congregatie van Mill Hill, is benoemd tot eerste Vicaris Apostolicus van Basan- kusu in Belgisch Congo. Z. H. Exc. werd geboren te Soest op 19 Maart 1886; stu deerde vervolgens te Culemborg, Roo sendaal en Mill Hill waar hij 25 Juli 1909 tot priester werd gewijd. Hij was professor in het St. Joseph's Missiehuis te RoosencU 1 van 19"" '919. Daarna vertrok hij naar de m „ie van Basan- kusu in Belgisch Congo. In 1927 werd hij benoemd tot eerste Prefectus apos tolicus van Basankusu, De praefectuur wordt nu een 'Vicariaat met als eerste bisschop mgr. Wantenaar, die nu in het vaderland is met verlof. Aan de Kapel in 't Zand te Roermond is een comité gevormd, dat een blijvende herinnering in de vofm van een monu ment wil stichten voor majoor pater Bleys C.s.s.R., en het plaatselijk verzet. Pater Bleys overleed na de bevrijding bij een auto-ongeluk te Gorcum en werd te Roermond begraven. Aan het monu ment zal voorts de naam verbonden wor den van pater van den Heuvel C.s.s.R., die even over de grens gefusilleerd werd. Met iriteresse en tegelijk inwendig ge noegen hebben we gisteren kennis ge nomen van het verslag over het ambte naren-weekend pp Drakenburgh. De geestdriftige ar. Dijsselbloem, directeur van het A.R.K.A.-bureau, heeft zijn mensen op dat congres duidelijk te verstaan gegeven, dat we' met Gerrit de Stotteraar de maatschappij niet kunnen klaren. Een gedachte, die we te dezer plaatse ook reeds vaak hebben gelan ceerd. Dr Dijsselbloem was van mening, dat de Katholieke leek bezig is te emancipe ren en een mondig lid van de Kerk te worden. Naast all-round ambtenaar dus ook allround leek. Eén leek naar veie kanten gevormd, op verschillend gebied thuis. Hetgeen in de meeste gevallen de zekerheid geeft, dat men zich bij „voor komende gelegenheden" te weer kan stellen en zelfs tot offensief kan over gaan. „Er is te weinig aandacht besteed aan de mens, terwijl de activiteit te zeer op de nationale belangen werd geconcen treerd", aldus wederom dr. Dijsselbloem. Inderdaad, wij waren niet beter en. deden niet anders dan de z.g. „heidenen" Met het gevolg: een ontevreden wereld, die door de vaak materieel ellendige om standigheden in de knoop raakt, geen raad weet, afglijdt en de beste groot- sühreeuwer als „reddende engel" achterna loopt. Ondanks de talloze bonden en vereni gingen zit het bij ons nog niet goed. Er is gebrek aan all-round kader, dat alge meen'kan worden opgeroepen of op be dreigde punten in eigen stand kan wor den aangewend. Scholing daarom in groot verband en niet in allerlei tenslotte onbeduidende groepjes. Met als eerste beginsel het devies, dat de directeur der Katholieke Actie in het Bisdom Haarlem, rector Kraakman op bovengenoemd congres de ambtenaren voorhield: „We moeten onze taak breed zien en ons als katholiek verantwoordelijk weten voor de zaak van Christus. Een heilige bc; enheid, een heilige hartstocht alleen maken het mogelijk de apostolische taak te vervullen." En dat andere: „De vermaning van de Paus moet worden gerealiseerd, dat de katholieken ook in hun werk tot de bes ten moeten behoren. We herhalen hier daarom nogmaals de hartekreet: Aanpakken. Tot vorming v3n een soliede katholieke kern in de maat schappij. waartegen anderen gaarne zul len leunen en waarin anderen vertrou wen hebben. Met een „Gerrit de Stotteraar" js op politiek, sociaal-economisch, kortom op geen enkel terrein iets te beginnen. HENK VAN DER MAZE De radio-actie van de zeereerw. heer de Greeve had tot resultaat, dat de Charitas Missie te Sittard voor duizenden Nederlanders in Duitsland voedselpakketten kon gereedmaken. Wekenlang is men met deze arbeid bezig geweest. Gisteren zijn de eerste pakketten gereed gekomen en op transport gesteld naar de Nederlandse consulaten te Keulen en Aken (Telefonisch van onze correspondent). Het wetsvoorstel tot terugkeer naar de vrije goudcirculatie heeft minister president Schuman plotseling voor moeilijkheden geplaatst, die hem moe ten doen kiezen tussen minister Mayer en de socialistische ministers. Déze laatsten hebben namelijk van hun ka mer-fractie en partijbestuur bevel ge kregen, zich te verzetten tegen de wet, die zij Zaterdag hielpen indienen, maar die ais een dolkstootwoor het „diri gisme" wordt opgevat. Minister Mayer bevindt zich dus in de verre van benijdenswaardige positie van een geneesheer, aan wie midden in d» operatie het voor de patient ca- tastrophale verzoek wordt gedaan, zijn werk maar te staken, óf een andere methode te volgen voor het heil van het slachtoffer. Het kabinet bevindt zich dus in een crisis-toestand en de oplossing moet ko men van de kant van qje socialisten. Onderwijl had om 8 uur, na tal van andere beraadslagingen, een buitengewo ne zitting van de ministerraad plaats, die zeer geruime tijd duurde ,en waarin geen andere beslissing werd verkregen, Op 26 Januari werd te Stockholm een uiterst merkwaardige operatie verricht. De Zweedse chirurg C Graaford wist namelijk de Fransman Havard het leven te redden door een „tuk van zijn aorta of grote lichaamsslagader te verwijde ren waarna hij de twee uiteinden weer aan' elkaar hechtte. Dat dit uiterst snel moet geschieden behoeft wel geen be toog. als men weet, dat het hart op het kritieke ogenblik, als er een stuk uit de slagader wordt gesneden, moet stilstaan en dit mag niet langer da.i enkele se conden duren. Raymond Havard, die 24 jaar oud is, leed reeds 2 jaar aan ee vernauwing in de aorta. De artsen, die hem behan delden, beschouwden zijn geval als vol komen hopeloos. Een redacteur van het blad „Paris Presse", die toevallig van dit ge.val op de hoogte was, had echter van de grote kundigheid van de Zweedse chirurg gehoord en stelde zich met hem in verbinding. Aangezien Havard niet in staat was de hoge kosten, aan de moei lijke operatie»verbonden, H dragen, ver klaarde dr. Graaford zich bereid deze gratis te verrichten. De K.L.M. tezamen met de Air France vervoerden Havard naar Stock holm. De operatie, een unicum in de me dische wereld, slaagde uitmuntend en werd bijgewoond cioor 32 -chiriirgen uit 8 versghillende landen. Havard bevindt zich thans nog in een hospitaal te Stockholm en het ziet er naar uit, dat hij spoedig naar Parijs zal kunnen terug vliegen. dan dat de ministers weigerden, Schu man toestemming te geven, om de ver trouwenskwestie te stellen op da urgen tie-behandeling van de wet. - Herriot kon om 11 uur de vergadering heropenen, doch alle socialisten, ook de socialistische ministers, waren afwezig voor een laatste overleg in het kamer gebouw zelf. De motie der regering, om het wets ontwerp als dringend te behandelen, werd met 373 tegen 184 stemmen aan genomen. De communisten stemden te gen. Het Noorse parlement heeft langdurig gedebatteerd over'de kwestie van de dood straf voor tijdens de oorlog gepleegd verraad. Het debat ontstond naar aanlei ding van de vraag van Loeberg (arbei derspartij), of de regering haar houding ten aanzien van de doodstraf gewijzigd had, daar kortgeleden het tegen een be ruchte nazi-collaborateur uitgesproken doodvonnis in levenslange gevangenis straf was veranderd. De doodstraf werd tijdens de oorlog het eerst in de Noorse wetgeving ingevoerd, uitsluitend voor ernstige gevallen van verraad en colla boratie. De Noorse minister van justitie antwoordde, dat de regeringspolitiek ten aanzien van de doodstraf nog ongewij zigd is, doch dat bij ieder geval apart wordt overwogen, of gratie kan worden verleend. Te Erfurt, in het door de Rassen be zette Thüringen, is eqp landmijn ont ploft, toen werklièden bezig waren deze te demonteren, aldus A. P. Honderden woningen werden bescha digd. Er viel één dode en 107 personen werden gewond. De politie te Erfurt schatte, dat 820 woningen zijn beschadigd. In een groot deel van de stad zijn -de ruiten verbrij zeld. Een employé van de ops'rgolaats voor metaalafval. w??.r de ontn'offin'; heeft plaats gevonden, js wegens nalat'gheid gearresteerd. De politie zet haar onder zoek voort. O Post voor de „Zuiderkruis", op weg van Indië naar Rotterdam en op 8 Febr. in Port Said, moet uiterlijk 90 Jan. op de brievenbus zijn gedaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1