„Deze jongens moeten stuk voor stuk een lintjehebben Achter de coulissen va n de danswereld Camouflage van de schaatsers Chelsea zit op de verkeerde route G HOE ONZE JONGENS UIT INDIE „GEZEEFD" WORDEN GEEN AMERIKANEN IN HET IJSHOCKEY-TORNOOI opvangen, net Zal Nederland hen izoals zij het gedaan hebben? r DEMOBILISATIEPROBLEMEN X VJ Snuif en wrijf Bezoek aan het demobilisatie-kamp Van Denen die niet kwamen, „dissidenten" en de wereldkampioenschappen te Blackpool De Olympische Winterspelen «tRJirfcB.wi.we, ..ts Sport in Engeland O es ter-trainers van Colchester maken historie DONDERDAG 29 JANUARI 1998 CTebtem 26 het De laatste bladzij van hun tropendagboek is nog open J. w. hofwijk eduard RARNSTIJN f NED. COMPOSITIES OP HET A S. INTERN. MUZIEKFEEST NIEUW DOL GERUCHT OM NEL VAN VLIET HET I.O.C. BESLIST PRESTATIEVERMOGEN WORDT GEHEIM GEHOUDEN RONDE VAN NEDERLAND CRICKET AUSTRALIE-INDIA Zacht weer houdt aan j GARE GRADES, DE ZONDAGSJAGER De zege van Colchester „Hoe is de sociale dienst van het Zeeland-bataljon opgezet?" „Wel, we hadden op de eerste plaats voor onze arbeidsbemiddeling eigen sollicitatie-formulieren, waarmee we, na een vraaggesprek mei elk lid van het bataljon, probeerden om de sollicitant reeds maanden tevoren een plaats te verzekeren, die hij odk zelf ambieerde. Dii werd zeer vergemakkelijkt, doordat vele onzer officieren persoonlijke relaties aanschreven in Nederland, zodat we als het ware een open deur kregen bij allerlei grote maatschappijen, als de K L.M „Fijenoord", Philips, Douane, P.T.T., N.S. etc. etc. Van Philips kreeg b.v. iedere jongen, die via dit formulier gesolliciteerd had. een briefje terug. Daarnaast hadden we zeer grote hulp van het R. K. Thuisfront. Ik hen zelf niet katholiek, maar ik moet zeggen, dat ik deze activiteit b.v. bij protestants kerkelijke organisaties zeer gemist-heb Ja. en dan de problemen van meer psychische aard: eigenlijk moeten we daar maar niet te veel bombarie over maken, ze willen gewoon als onafhanke lijke vrije mensen ontvangen worden op alle gebied, alleen verwachten ze al durven ze dit helemaal niet uitspreken dat ze juist door het feit, dat ze O V. W.-ers geweest zijn, iet» „ruimer" zullen worden tegemoet getreden: ik doel hier speciaal op allerlei sollicitatie-eisen, ais drie jaar MULO, kantoorervaring, niet ouder dan 19 jaar etc. etc. Persoonlijk vind ik dit bovendien billijk: in ruil voor een kleine concessie in dezen, krijgt de nieuwe werkgever een kracht, die op ander gebied en juist op een zeer be langrijk gebied, getoond heeft, iets waard te zijn. Initiatief, doorzettingsvermogen, wils. kracht, waarden die ze zich in die harde jaren hebben verworven. Het feit dat zij door meer dan twee jaar hun plicht te doen, achterop geraakt zijn bij degenen, die thuis zijn gebleven, mag m.i bij een sollicitatie zeker ook wel op hun credit geboekt worden „U zei straks, dat ze van hun terug keer niets verwachten, maar ik vind dat althans deze jongens alle "reden hebben om optimistisch te zün Dit is in zeker opzicht wel juist, maar ze hebben het nu eenmaal door enkeie bittere ervaringen afgeleerd grote ver wachtingen van iets te koesteren Dat vinden ze het veiligst. En -waar ze alle maal al bang voor zijn ,is de „ambtenarij" in Holland, het tóch weer van het kastje naar de muur gestuurd te zullen worden en ik ben erg bang, dat ze dit, na meer dan twee jaar blubber zónder papieren winkel, erg slecht zullen nemen Bovendien is er onder hen toch wei een soort angst voor de burgermaat schappij merkbaar, die zich vooral ook uitte bij sollicitaties. Velen willen „vluch ten" in militaire of semi-militaire beroe pen. Er bestaat bovendien grote belang stelling om beroepsmilitair in Nederland te wórden, maar ze willen weten wat er nu zwart op wit te krijgen is "•Voor „beroeps" in Indië is de belang stelling aanzienlijk minder. Het Neder landse leger kan uit hen een kader recru teren, zoals het nog nooit gehad heeft, maar dan zal men af moeten stappen van allerlei bevroren schema's en hun een redelijke en ook rechtvaardige kans moeten geven: men kan de officieren, die z ch hier in hun „field rank" geboren aanvoerders hebben getoond, die leiders capaciteiten blijken te bezitten, die iu eens werkelijk „beproefd" zijn, moeilijk weer gaan terugbrengen tot de rang van soldaat, omdat ze vóór. '40 nooit in dienst waren Waarom krijgen zij niet een gulle en reele kans om zich ook theoretisch te bekwamen, nu hun practische kwaliteiten au -'elijk zijn gebleken? Mijn moeilijkste categorie vind ik de „agrarische", de jongens die vroeger land arbeider waren .en die nu willen omscha- kelen. Afgezien nog van de moeilijkheden in hun eigen milieu, zullen ze moeten verhuizen naar de stad. hetgeen in deze tijd wel heel erg moeilijk is. daar bijna niemand van hen ƒ80.— of meer voor pension zal kunnen betalen. Bovendien zijn ze meestal reeds erg oud om een nieuw vak te leren, terwijl .ik me inderdaad van de andere kant, kan voorstellen, dat iemand er weinig voor voelt om opnieuw eiw°ns in de polder weg te kruipen.:.." Ze komen dus terug. Niet alleen de Zeeuwen, maar ook mijn jTto'o i" van ,_de stoottroepen en van en ,ook de and"e bataljons. Allemaal doodgewone jongens als <u ze weer terug zult zien, de eerste weken nog in een of ander tweedehands battle- dr-ss waardoor ze. Indien al ooit, nau- tt u 2!"^ 0Pva"en. Gewone soldaten u nebt hen hier niet meegemaakt. tt"2 uf ur 0p "h?n voordeligst" uitzagen U hebt hun werk niet gezien, noch hun resultaten. Ik heb u dikwijls over dat werk mogen vertellen; misschien, wanneer u dat ge- lezen hebt. zult u menen, dat u wel on- juisl ».„?an-JIe*ts-zeer betrekkelijk boekeil zullen zeer onvolledig zijn en waarschijnlijk zeer vervelend, zonder veel afwisseling. De open, onbeschreven bladen daarin zijn wellicht nog het meest intrigerend; het waren de dagen, dat er geen „nieuws" was of dat ze te moe waren om het op te schrijven. Veel open bladzijden Ook de Aaatste bladzijde van dit tro- oendagboek is nog open. Die gaat Neder land nu volschrijven. •Gij, die hem het dierbaarst zijt, echt genote, vader en moeder, kinderen.... Gij. zijn familieleden, zijn vrienden van vroeger, zijn buren Gij, de man en de vrouw uit zijn straatGij. de pastoor, de burgemees ter uit zijn dorp. gij, ambtenaar achter het loket. Ik wilde, dat ik u veel méér van nem i had kunnen, vertellen, met nog méér warmte en nog méér bewondering, opdat ge mfln enthousiasme zoudt kunnen delen. Maar dit was onmogelijk en ge moet hem gedeeltelijk terugnemen op het ,cre- diet" van uw eigen herinneringen en op dat van mijn garantie: deze knapen heb ben hier nóóit gezegd, dat het niet kón. men beeft nóóit tevergeefs een beroep op hen gedaan, ze waren er altijd Ze waren altijd waar ze moesten zijn Ze hebben er heel wat voor over gehad, en al lag hun activiteit dan in "een ander vlak dan de uwe, ze deden 'wét gedaan moest worden, en ze de'den het goed en er was een groter oercentage risico bii terwijl toch 'edereen net zo graag bleef leven als gii in Nederland Over dit. facet kom ik nooit uitge dacht. Er is nóg iets: deze jongens moeien stuk voor stuk een „lintje" hebben Het was onmogelijk om hen allen te „promo veren" en ieders capaciteiten en presta ties te belonen. In dit >ieger heeft niet elke H.B.S.-jongen officier kunnen wor den, er waren bataljons die meer dan de helft uit middelbaar opgeleide scholieren bestonden. Maar gééf ze allemaal een „battlestar" zoals de Amerikanen die hadden: Ren „Padangkruis", of een Soerabaja-rib- bon", of weet ik wat, en laat dit nu eens iets smóékvols zijn; nu eens géén bazar- product of iets dat je eventueel ook op de fancy fair zou kunnen winnen om maar niet te spreken over schiettent decoraties.. Ze zullen dit zeer prettig vinden en degenen die het niet willen dragen, kunnen het thuis laten. Wanneer U zich één keer op mij zouat willen beroepen, doe hef dan tegenover de roddelaars in Nederland, doe het dan tegenover degenen die tóch weer met stenen zullen gooien, doe het dan tegen over hen die generaliseren zullen en het gedrag van enkelen, die ook in Holland uit de band zullen «springen, meteen zul. Ier. aangrijpen om misprijzend te praten van „de oorlogsvrijwilliger"Want niet allemaal zullen ze als mijn vriend kapitein Rudolf Fassaert zó zijn, dat ze terug gaan naar een graanhandel in Lams- waarde, een periode zullen afsluiten zon der enige pretentie omhetgeen zij in het verleden presteerden, geen andere aspiraties meer zullen koesteren dan weer gewoon onopvallend burger te zijn, zon- Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met MUNhftqPT DOO der decoraties', zonder fanfares, zonder toespraken. Misschien ontmoet ge hem. Een doodgewone burgerman met een felle kop en felle zwarte ogen. Misschien ontmoet ge finderen. Een doodgewone jongen; weer in bur ger, weer in het burgergareel, weer met burgerteleurstellingen, weer met burger lijke eigenschappen: goede en slechte. Mijn grote winst is geweest, dat de ervaringen hier mij zoveel nieuwe men sen hebben doen ontmoeten, gewone men sen met allerlei gebreken. Maar mensen mej zovele göède eigen schappen, die nu wéér bij u in de straat zullen komen wonen in het onopvallende „uniform" van de burger. Deze ervaringen hebben mij een nieuwe „mildheid" geschonken, zelfs tegenover de meneer die volkomen onredelijk te- gen mij zal zijn, zelfs tegenover de me neer, die op mijn tenen zal gaan staan In een overvolle tram, zelfs tegen de ogen schijnlijk zo onbenullige meneer. Want weet gij wat er achter zijn „mas ker"' schuilgaat, ként gij hem, kent gij hem goed? Weet gij hoe hij reageren zal in zeer moeilijke omstandigheden, wat zijn reservebronnen zijn, hoe hij eigen lijk is? Het voorrecht om dit te zien, heb lk hiqr vaker gehad dan in de burgermaat schappij. En tenslotte als gij hen om alle bovengenoemde redenen niet behoorlijk opvangt, bedenk dan hoe hier nog onge veer 80.000 man gespannen zitten toe te kijken, hoe Nederland deze „meester proef" aflegt tegenover de O.V.W.«ers Moge Nederland het net zo goed doen als zij 't gedaan hebben. Nabij de spoorweghalte Huis ter Helde aan de straatweg van Utrecht naar Amersfoort ligt te midden van bossen een uitgestrekt kamp, waartoe een rustieke knuppelpoort toegang geeft, welke de naam „Boschkamp" draagt en bovendien enige geheimzin nige letters. De ingewijde weet echter, dat deze lettertekens betrekking hebben op het demobilisatie-kamp, dat hier is ingericht en bedoeld om onze jon gens uit Indië de terugkeer naar de burgermaatschappij te vergemakkelij ken. Op het terrein staan verschillende kleine gebouwen verspreid, die elk een bijzondere functie hebben en door de jdemobiliserenden in bepaalde volgorde gepasseerd moeten worden. Tijdens een bezoek aan dit kamp, dat 2 Februari in werking treedt met de ont vangst der soldaten, die met de „Nieuw- Holland" terugkeerden, hebben de in specteur van de demobilisatie, de kolonel der artillerie J. M. A. Goedewaagen en de commandant majoor H. J. de Bijll Nachenius, die van 20 October af met de inrichting bezig zijn geweest, ons over de organisatie van de demobilisatie en de bedoeling van dit kamp ingelicht. Over alle „gasten" zijn bij hun komst reeds de nodige gegevens bekend, waar van zeer belangrijk zijn de inlichtingen- staten met kwalificaties omtrent karak tereigenschappen en gedragingen der mi litairen, alsmede de verlangens en moge lijkheden betreffende werkkring, mede delingen over opleiding, godsdienst enz. Reeds zijn 15.000 staten binnen gekomen. In Huis ter Heide worden deze staten door de sociale dienst nauwkeurig beke ken en de gevallen, die voor beroepstest in aanmerking komen, er uit gelicht. Een van die staten gaat naar de gewestelijke kantoren, waarvan er 25 zijn, om ter inzage gegeven te worden aan Thuisfront en arbeidsbureau. Een test is nodig voor hen, die niet weten, wat zij willen, een ander beroep wensen, in overheidsdienst willen of studeren. Niemand zal de diverse afdelingen be reiken zonder eerst „doorgelicht" te zijn, waarna hij gekeurd wordt en vervolgens bij de sociale dienst belandt, waar ook aalmoezeniers en veldpredikanten aan wezig zijn. Slechts soldaten, die gezond zijn, of althans een „medische eindtoe stand" hebben bereikt, keren in de bur germaatschappij terug. Bij eventuele af wijkingen. gaan zij naar het medisch kamp i „De Engelse wereldkampioenen 1947 komen demonstreren". Aldus een zinnetje in een bericht over de op 31 Januari a.s. in het Amsterdamse Con certgebouw te houden Nederlandse danskampioenschappen 1948 voor pro fessionals. „De Deense- wereldkampioenen 1947 komen demonstreren". Aldus een zinnetje in een bericht over een internationale danswedstrijd die op 19 Janu ari j.L in de Rotterdamse Rivièrahal zou worden gehouden, en die ook ge houden is, maar die achteraf niet internationaal bleek en waarop ook geen „Deense wereldkampioenen" verschenen. Hier klopt iets niet. Wij raken met deze contradictie achter de schermen van het dansprofessionalisme. Gezien de stereotiepe toevoeging „Bal na-" op de aankondiging van schier elke denkbare uitvoering, gezien de grote be langstelling voor het dansen bij de hedendaagse jeugd vooral, leek het ons piet oninteressant om eens achter de coulissen rond te neuzen. Hier dan ónze bevindingen, opgedaan uit een gezichtshoek recht tegenover die waar „men" het dansonderwijs pleegt te zien. De „Official Board of Ballroom Dan cing" is een Engelse organisatie, die over al ter wereld het volste vertrouwen ge niet, en die omdat nu eenmaal Enge land de baf.ermat is van wat men onder „ballroom dancing" verstaat als de enige toonaangevende organisatie op hei gebied van de moderne gezelschapsdans geldt. Deze „Official Board" nu organi seert elk jaar en steeds in Blackpool de wereldkampioenschappen voor profes sionals (dansleraren). En waar nu een maal Engeland over de beste „bairoomer dancers" beschikt, ervaart men keer op keer een Engelse hegemonie, die dan ook als vanzelfsprekend en internationaal wordt erkend. Vorig jaar werden er twee Engelse paren kampioen: William B'ryer met Miss Barnes en John Wells met Miss Sissons; beide paren bleken inderdaad zó Wanv wa' Is de verdienste van vdkomén gelijkwaardig, dat besloten werd enKeie verhalen over hen? Zelfs hun dag- 1«™>r»i«Hitei 1947 toe te ken- ^J'-jarjse leeftijd is overleden 'e van rio waa ?arnsteÜn- Bij de oprichting van de Nederlandse Bioscoopbond maakte h mr -?ee) uit •van het hoofd ig ,r' te-Wijl hij ook voorzitter is ge weest van de arbitragecommissie van de Nederlandse Bioscoopbond. fi'm C5nnrfeden'i,ln dett.id van de stomme f..m ptond de hoer Barnstijn aan het Yanpee" .groo,t filmverhuurkantoor, de A P nt vej, ''"'-"n-ie rolprenten in om'oop heeft gebracht In Enschedé exploiteerde de heer Barn stijn bet Alhambra- en het Palace-theater - cyste wereldoorlog de Haagse' bioscoop in de Boekhorststraat en later het Apollo- en Centraal theater (thans Rex). De begrafenis heeft plaats Vrijdag 30 Januari om 12 uur op Oud Eik en Duinen In Den Haag. De internationale jury, die de Ingezon den werken moet beoordelen van com- pen sten, die mededingen naar de bekro. ning voir net internationale muziekfeest van de International Society for Contem porary Music, dat in Juni van dit jaar te Amsterdam wordt gehouden, heeft uit ruim HO werken zijn keuze gemaakt Uit «3- ingezonden werken van 16 landen, die e": 7 composities mochten Inzenden, zijn 25 waardig gekeurd op het 22ste muziek feest ten gehore te worden gebracht. Onder deze werker, bevinden zich drie Nederlandse n 1 het tweede vioolconcert van Sem Dresden. ..Musique pour l'esprit en deuil" van Rudolf Eeher en de Sonate voor twee piano's van Hans Henkemans. Het muziekfeest wordt van 5 tot en met IS Juni gehouden. om beiden de wereldtitel 1947 toe te ken nen. Hoe kan men nu van Deense wereld kampioenen spreken? Wel, bet is de jammer van dit ondermaanse, dat waar een organisatie bestaat er dissidenten te vinden zijn. Enige gewiekste lieden te Parijs organiseerde verleden jaar met veel zwier een internationaal dansfesti- val, waarop vele „grands prix", „pre miers prix" en „grands premiers prix" en nog meer „prix" met schone eloquen te adjectieven typisch Franse kla- tergoudroyaiiteit te verdienen wa ren. En aan de „prix" met de schoonste, de indrukwekkendste, de welsprekenc.- ste, de ontroerende superlatief kenden de organisatoren dan het praedicaat „wereldkampioen" toe. Zo kwam het Deense paar Hans en Erna Tolneborg in het/p,bezit" van een fictieve titel. Met deze Deense z.g. wereldkampioe nen is twee weken geleden heel wat ge schermd. Want ook de Nederlandse dans wereld telt haar dissidenten. De Ned Bond van Dansleraren. het Ned. Genoot schap en San Filippo Neri vormen hier te lande samen de erkende federatie en als zodanig de instantie waarmeè de overheid de onderhandelingen en bespre kingen betreffende het Nederlandse dansonderwijs voert (zoals bijv. op het ogenblik inzake de totstandkoming van de Danswet). De dissidente in deze is de Ned Ver. van Dansleraren. Deze nu organiseerde twee weken geleden de in de aanhef genoemde danswedstrijden, waarop de Deense „wereldkampioe nen!?)" aanwezig zouden zijn. Daartegen over stond dat enkele Nederlandse wed strijdparen zich met de Denen zouden meten en ter regeling van de finan ciële zijde Van de organisatie (deviezen!) op hun beurt een tegenbezoek aan Denemarken zouden brengen. De aanwij zing en uitzending moesten echter door de erkende federatie geschieden, en deze wenste zich uiteraard niet voor het dissi dentenkarretje te laten spannen. En het feest van de komst der Denen ging dan ook niet door. In Den Haag gelastte men daarop de hele wedstrijd af. In Rotterdam echter hielden de dissi denten vol, al was het van hen wel wat boud te spreken van „de gezamenlijke Rotterdamse dansleraren". Hoewel het al lang bekend was, dat de Denen niet zouden komen, liet men hun naam ae grote reclame maken voor een wedstrijd waarop zij niet uitkwamen. Eerst op de avond van de 19e Januari zelf, toen de Rivièrahal al eenmaal vol was deelde men mede dat „Hans en Erna Tolneborg op het laatste ogenblik verhinderd wa ren, daar de Deense autoriteiten geen deviezen beschikbaar stelden". Waaruil alleen maar blijkt, dat de Rotterdamse dissidenten-dansleraren in gewiekste za kelijkheid voor de Parijse niet onder-, doen! Maar nu terug naar de blijkbaar be trouwbaarder kringen van de „Official Board" Op 1 en 2 Mei a.s. worden in Winter Gardens te Blackpool wedefom de wereldkampioenschappen voor profes sionals gehouden. Daaraan vooraf gaat het „World's Ballroom Dancing Congress" van 25 April tot 1 Mei, „open to all teachers of dancing, professional dancers, ballroom managers arid all their assistants throughout the world". Behalve lezingen en demonstraties over alle aspecten en onderdelen van het „ballroom dancing" komt op dit congres de stichting van een „International Council" gevormd uit de erkende nationale bonden ter berde. Op dit congres en deze kampioenschappen koijien geen amateurs. Want van 2 tot 5 Maart vinden te Helsinki de wereldkam pioenschappen voor amateurs afzonderlijk plaats. En tenslotte nog iets over de Neder- A r>„ landse kampioenschappen. Op Zaterdag wedstriid HHvr H-Tilhnr^t00^' pen voor professionals plaats. Voor de eerste maal zullen daarbijnaast de fox trot (quick step), «slow-foxtrot, Engelse wals en tango ook in het programma wor den opgenomen de z.g. latin-american dances: rumba, samba, paso doble en jive. De Engelse wereldkampioenen 1947 ko men demonstreren (ziet, werd met dit zelfde zinnetje ook niet dit kijkje achter de coulissen geopend?); maar welke van de twee paren? Naar onze jongste inlich tingen zal het echter geen van beiden zijn doch het paar mr. en mrs. Jimmy Letts, dat verleden jaar wereldkampioen der amateurs werd en inmiddels naar de beroepsklasse is overgegaan. De huidige Nederlandse professional- kampioen is de Hagenaar Eddy Kuijpers (n.b. dezelfde die als lid van de Neder landse schermploeg naar de Olympische Spelen gaat!) met partner. Van tal van officiële personen, o.a. van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, waar men in verband met de voorbereiding van de Danswet zich voor de wereld van de gezelschapsdans inte resseert, ontving het comité van organi satie de toezegging hunner aanwezigheid. En de Nederlandse kampioenschappen voor amateurs vinden op Dinsdag 3 Februari a.s. in de Haagse Dierentuin plaats. Tenslottebesluiten wij dit kijkje in de danswereld uit een gezichtshoek die de doorsnee-dansleeding niet kent, met een simpel nieuwtje: op 14 Maart, de dag van de voetbal-interland België Nederlarid, vindt te Antwerpen tevens een internationale danswedstrijd tussen Belgische en Nederlandse amateurteams plaats. De directeifr van de Town Swimming Club te Chicago heeft een mededeling gelanceerd volgens welke Nel van Vliet een aanvraag zal indienen voor het Ame rikaanse staatsburgerschap. Haar vader verklaart desgevraagd niets van een der gelijk voornemen van zijn dochter te weten. Het enige, dat hem bekend was, zo deelde hij mede, was, dat er, zowel door mrs Caro Fogarott uit Chicago als Nel van Vliet, een overeenkomst is getekend, dat men in Chicago goed voor Nel zal zorgen en dat haar een gratis terugtocht naarNederland, wanneer zij dit ook ook maar wenst, wordt gegarandeerd. Dit achtte men voldoende basis om tot de overtocht te besluiten, aldus de heer Van Vliet. Het uitvoerend comité van het In ternationale Olympisch Comité, dat te vens de functie waarneemt van ere- jury der Vijfde. Olympische Winterspe len, nam het volgende besluit inzake het Ushoekey-conflict: Nadat men dé argumenten der ver tegenwoordigers van het Amerikaans Olympisch Comité en van het Zwit sers Organisatie-comité had vernomen, heeft de ere-jury besloten, dat geen van beide Amerikaanse ijshockey-ploe- gen tot het Olympisch ijshockey-tour- nooi zal kunnen worden toegelaten. Men heeft dit besluit genomen, om dat men de opvatting is toegedaan, dat aan belde zijden onregelmatigheden zfjn begaan. Tot zover het besluit van het uitvoe rend comité van het I. O. C. Intussen is het programma van het Olympisch tour- nooi van de internationale ijshockey-fe- deratie reeds bekend gemaakt. Aan dit tournooi zou, naar men weet, deelnemen de ploeg van de Amateur Hockey Asso ciation, de A. H. A. Het bestuur van het Zwitsers Olym pisch Comité kwam Woensdagmiddag bij een teneinde de beslissing van het uit- voerehd comtié inzake het conflict, te bespreken. Het Zwitsers comité kwam met de meeste kracht op tegen de be wering van het uitvoerend comité van het I. O. C„ als zou Zwitserland een on regelmatigheid hebben begaan met be trekking tot het toelaten van de hockey- ploeg van de A. H. A. Het bestuur van het Zwitsers Olympisch Comité consta teert dat het uitvoerend comité van het X. O. C., geconstitueerd als ere-jury vol gens art. 14 van het reglement, niet com petent is om een besluit te nemen, vol gens hetwelk de beide Amerikaanse ijs- hockeyploegen, die van de A. H. A. en die van de A. A. U., niét mogen deel nemen aan de Olympische Winterspelen Het Zwitsers comité acht zich alleen verantwoordelijk voor de organisatie en de leiding van de winterspelen en meent alleen competent te zijn om inschrijvin gen te weigeren, een en ander volgens de art. 12 en 11 van het reglement, met voorbehoud van de rechten der interna tionale sportfederaties. Het Zwitsers Olympisch Comité hand haaft in dit verband zijn vroqger geno men besluit, volgens hetwelk alleen de ijshockey-ploeg van de A. H. A. gerech tigd is aan het tournooi deel te nemen De Intern. IJshockey Federatie kwam Woensdagavond bijeen om de situatie on der het oog te zien. Zij was van oor deel, dat alleen het Zwitser? Olympisch Comité de bevoegdheid bezit 'n inschrij ving te aanvaarden of te weigeren, met andere woorden, het uitvoerend comité is door zijn beslissing, om geen van bei de Amerikaanse ijshockey-ploegen te la ten deelnemen, buiten zijn boekje ge gaan. Op een vraag, of men kan beletten dat Vrijdagmorgen de ploeg van d'e Ver. Sta ten .vertegenwoordigd door de A. H. A., zijn eerste wedstrijd tegen Zwitserland speelt, werd geantwoord dat dit onmo gelijk moet worden geacht. Integendeel, mocht een dergelijk feit zich voordoen, dan zal dat het einde van de gehele Olympische Winterspelen betekenen, al dus A. P. De 9 deelnemende landen spelen In één groep, zodat iedere ploeg acht wedstrij den in totaal te spelen heeft. Er heeft dus geen indeling in poules plaats. Het programma voor de eerste dag, Vrijdag 30 Januari, luidt: 11 uur: Zwit serlandVer. Staten; 14 uur: Canada Zweden, PolenOostenrijk en Tsjecho- SlowakijeItalië. Voor de tweede dag, Zaterdag 31 Ja nuari, zijn de volgende wedstrijden vast gesteld: 10.30: Polen—Ver. Staten; 14 uur: Zweden—Tsjecho-Slowakije, Zwit serlandItalië en Groot-BritanniëOos tenrijk. De medailles voor de Olympische Spelen worden te Londen geslagen. De „gouden'' onderscheidingsteke nen zijn intussen maar verguld-zilver te Woerden, terwijl het testen in Ede ge schiedt. Zeer belangrijk is hetgeen men ons meedeelde omtrent de ontvangst van de uit Indië terugkerende militairen bij aan komst van de boot. door personeel van de regelirigsbureaux. Zodra zij hun voet weer op vaderlandse bodem gezet heb ben, krijgen zij hun tropenwedde uitbe taald plus een bedrag van 170 voor kle ding met 190 punten, een bop voor 4 we ken Cadi-rantsoen, distributie-beschei den, wat een gang naar het distributiekan toor in de plaats van inwoning bespaart, een welkomstpakket van de regering en een lunchpakket voor onderweg. Auto bussen staan gereed om hen naar huis te bréngen, waar intussen bericht over dag van aankomst is ontvangen, terwijl ook de burgemeester en de kerk zijn verwit tigd. De familie wordt er nog eens met na druk op gewezen, dat zij hun dierbaren niet van de boot moet gaan halen, daar zulks meestal op teleurstellingen uit draait, daar de soldaten eerst allerlei in stanties hebben te passeren. Van de verlofftjd wordt de eerste week voor familiebezoek vrij gehouden, de tweede week is bestemd voor bezoek aan de werekgever, het contact opnemen met het Thuisfront, terwijl de jongens eerst in de laatste week een of twee dagen in het kamp verwacht worden, om ^aar officieel „gedemobiliseerd" te worden. Bij het Verlaten van het kamp zijn zij weer volledig burger, moet de zekerheid bestaan, dat zij een werkkring hebben en Zijn zij voorzien van de nodige boven- en onderkleding. Moge dit systeem van demobiliseren ge heel aan de verwachtingen beantwoorden, dat evenwel slechts voldoende effect sor teert, indien alle burgerlijke en kerke lijke instanties, die hiervoor geroepen zijn, hun medewerking verlenen. „Wij werken mee voor onze jongens overzee",is de leuze, welke men lezen kan op winkels, waar het verkrijgen van kleding vergemakkelijkt wordt, doch zij moet gelden voor ieder onzer. (Van onze bijzondere correspondent). S t. M o r i t z, Dinsdagavond. St. Moritz heeft een ander gezicht ge kregen. Koortsachtig wordt overal ge werkt aan de laatste voorbereidingen van de Winter-Olympiade. Als in de vooroorlogse tijd heeft St. Moritz weer zijn internationaal aanzien ontvangen. Meer nog, want zoveel nationaliteiten waren er nog niet verenigd. Koreanen b.v. zag men voor de oorlog niet. Op het ogenblik traint ook een Koreaanse ploeg op de baan van het Ijsstadion: kleine, vlugge duivels, waarvan niemand eigen lijk nog weet wat ze waard zijn. Ijr is n.l. in het ijsstadion, waar diverse ploegen aan het oefenen zijn al grote concurren tie, die zich hierin openbaart, dat nie mand zijn kracht te veel wil tonen. Men weet niet of er geoefend wordt op 500 M. of 10.000 M. Ook al neemt men dus de tijden op van de ronden, dan heeft men nog geen nauwkeurige indicatie. De start is een belangrijk ding voor de korte af stand en het is moeilijk deze te camou fleren, maar dit heeft men mogelijk el ders al afdoende getraind om het hier nog te demonstreren. Men krijgt dus heus niet méér. notie van de kansen voor de diverse ploegen en dus ook voor onze ploeg. Dolf van der Scheer, die als trainer optreedt, waagt zich ook niet aan voor spellingen. Eén ding is zeker: de geest der équipe is opperbest, dank zij de rus tige leiding van Van der Scheer. Over de verzorging in St. Moritz (Carl- tonhotel) geen klachten. Alles is in orde, behalve tot vandaag het weer. De aan houdende sneeuwval maakte het onder houd van de baan moeilijk en het Ijs stroef. Tot zekere hoogte was dit niet kwaad: het was een hele overgang van Hamar in Noorwegen naar St. Moritz op 1800 M. De eerste week was genomen om te acclimatiseren. Het was dus goed rilstig aan te doen. Ook than? nog be merken de rijders de 'invloed van de hoge lucht. „Ik moet veel meer lucht innemen dan beneden" zegt De Koning, de jong ste van de ploeg. Hij verschilt circa 20 jaar met Langendijk, internationaal ve teraan. in leeftijd. Van der Scheer is te vreden over de prestaties. De tijden zijn goed, maar hoeveel ze bedragen zullen we niet verklappen om geen verwachtin gen op te wekken. Trouwens. Van der Scheer moet het gemiddelde nog uitre kenen. De algemene opinie onder de Ne derlanders hier' is. dat men op de 10.000 M. de besté kansen heeft, waarbij het op uithoudingsvermogen aankomt. Hierin hebben' de Nederlanders stellig wat voor op de anderen. Er zijn (nog) maar weinig landgenoten hier. maar op het ijsstadion treffen wij behalve de ploeg de jonge Vermeulen, die uit pure belangstelling van Neder- !nnzü^a^aStuM^ritz--" kwam lopen en Z1.m onderhoud voorziet door hulp aan de tribune-bouw, waarvoor St Moritz natuurlijk handen te kort komt Men ziet er Feiko Baerstria, thans wagenmeester van ex-koning Michael van Roemenië, die zijn auto's (hij heeft o.a. twee Cadil lacs en twee Lincolns) te St. Moritz stalt, waar Prins Nicolaas van Roemenië een villa heeft. Feiko fotografeerde de ploeg vanmorgen om 12 uur en wist in record tijd een vergroting te produceren. En nu: afwachten. Nog enkele dagen scheiden ons van de beslissing. Maar hoe ook de uitslag moge zijn: onze rijders zullen goede sportmen zijn. Naast Giorgetti en Louviot werden de volgende Fransen gecontracteerd: Souliac, Oubron, Gouterbe, Guillier, Selonte, Ver- gili. Het ligt in de bedoeling op de diver se plaatsen van aankomst criteriums in te richten. Waarschijnlijk nemen hieraan Arie van Vliet, Jan Derksen, Pronk en v. d. Vijver deel. Voor het bergklassement in de komen de Ronde van Nederland tellen de volgende „bergen": in de derde étappe Enschedé-Nijmegen de Grebbe-berg; in de vierde étappe NijmegenMaastricht de Wintraeckerberg, Molenberg, Eygels- hoverberg, Kerkrader-berg, Gulpener- berg en Cauberg; in de vijfde étappe MaastrichtGeleèn de Keerderberg, de Koning van Spanje, de Camerigerberg, Vylerberg Gulpener-berg, Cauberg en Kruisberg. Australië heeft de vierde testmatch tegen India op overtuigende wijze ge wonnen, nl. met innings en 16 runs. Aus tralië scoorde in de eerste innings het kolossale totaal van 674; India scoorde in beide innings tezamen slechts 658, nl. 381 in de le en 277 in de 2e. w eerbericht jV^rver-^achtirig medegedeeld dooi V Aanhoudend zacht weer Aet voor- j namelijk in de nacht enkele buien en morgen overdag weer tijdelijke opkla- ringen, nu en dan krachtige wind tus- sen Zuid en Zuidwest. 30 Jan: Zon op 8.25 uur, onder 17,22 S uur; maan op 23.17 uur, onder 10.38 uur. Deze week geen orchideën voor Chelsea. Zelfs geen bouquet paarde bloemen! Chelsea is (op weg naar Wimbley) niet geheel onverwacht overleden aan de slepende familie-ziekte: gebrek aan fut. Een stelletje thee-tantes in een tehuis voor dames vertoont in het algemeen nog meer originaliteit en nog meer „pushing power dan dit stelletje (goed betaal de^ jongelieden, wier enige taak het is een voetbal te doen i verdwijnen in een vreemd net. Dat was voor Chelsea te veel gevraagd 31 Januari a.s. vinden in het Amster damse Concertgebouw de kampioenschap wedstrijd HHYC BTilburg is door de gasten gewonnen met 7I (2I, 2—0 en 3—0). We moesten naar Manchester en de voetbal-poel-beurs had het al uitgere kend: Manchester City wint! Het restant van ons slinkend maand-salaris ver trouwden we dan ook voor deze enk®» keer toe aan onze tegenstanders. Elke andere handelwijze zou goed geld naar kwaad geld gooien geweest zijn en op de 24ste konden wij dat niet meer riskeren tegenover onze groenteboer cum suis. Voor één keer sprak ons verstand sterker dan het hart. En niet vergeefs! Ge weet misschien reeds dat Chelsea na 90 minuten de score nog blank gehou den had en dat de doodsteek toegebracht werd in de verlenging. L,aat U zich ech ter geen rad voor de ogen draaien: Chel sea was nérgens en „nowhere". Het was één gebonk en ge beuk op latwerk van onze (als steeds) fantastische doelman Medhurst en de rest van het team vond dat hij het knap deed. Maar de rest van het team liet zich daardoor .onder geen „V—™ v^waarde inspireren'noch trans. iht Jï.' I Wahdelden zo maar weg uit ",f® race tor Wembley". Ze zitten nu „en nog maar in „the race tor the second Division". Misschien winnen ze dat wel. Wij wouwen haast dat we voor Arsenal waren of voor Manchester United uf (nog beter) voor Colchester! Colchester? Ja, heus. Colchester (uit een of andere plaatselijke bond) sloeg in de derde ronde het grote Huddersfield en toen kwamen ze tegen de overwin naars van Arsenal, in casu Bradford, De labour-bladen wijten (unaniem) te ver tellen, dat de stoere Bradford Boys voor het kleine Colchester een te zware op gave- zouden blijken. De conservatieve pers was het (voor 'n enkele keer) met de labour-pers eens; Attlee en Churchill gingen arm-in-arm door het voetballeven. Een nog nooit vertoond beeld. Wij zonden Mathilde naar Colchester. Wanneer we alles vooraf geweten had den was Mathilde naar Manchester ge gaan en wij naar het snert-gat, waar voetbal-historie werd gemaakt. Welis waar is het (36 jaar geleden) éénmaal voorgekomen, dat een Non-League-club (Darlington) bij de laatste 16 belandde, maar toen waren de verhoudingen anders. Nu werd het onmogelijk gewaan de echter mogelijk: Colchester „did it again". En wipte een trapje hoger op ae ladder, op welker bovenste sport (op z4 April) Koning George met een beker te wachten staat. Hoe het ging, is eigenlijk bijzaak, maar het ging zó: na 12 minuten scoorde Brad ford en de neutralen op het kippenveldje wisten dat hiermee Colchester werd weg gewist voor Wembley. Maar zes minuten later hadden de oester-trainers een voor sprong van 21. Zou het werkelijk mo gelijk zijn, vroeg men zich af, werkelijk? Doch toen gingen de babies zich vergis sen in hun eigen kracht en zij nestelden zich op de voorsprong als een kloek over haar kuikens. Zij vertaalden het axioma „attack is the best defence" falikant ver keerd. Zij hokten voor hun eigen doel, gedreven door het begrip angst, dewelke nu eenmaal een slechte "raadgeefster is. De gevolgen bleven niet uit.' Ainslie (Bradford) puntte de gelijkmaker in het oester-net. Wég illusie! Wèg. Wembley. Wég Cup. Doch toen! Toen kwamen deze (gedeel telijke) amateurs terug pp de verlaten route. 1 Het „alles of niks" werd hun pa rool. Gesteund door de kelen van vriend en vijand joegen zij opnieuw ten aanval en Bradford met zijn tik-tak-voetbal werd in eigen hoek gedreven. Het kon, voelde Colchester. Het gebeurde, bewezen de feiten, al duurda het tot ver in de tweede helft. Cutting was „cutting in" bij een pass van Turner, hij zette het op een holletje en een vlijmscherp schot deed de rest (32). Daar bleef het bij. Zo ging het, maar het was (zie boven) bij zaak. Hoofdzaak was dat Colchester ter zege werd gesohrééuwd, zegt Mathilde. Het irriteerde Bradford, omdat dit loeien niet normaal meer was. Ze waren daar stapel- gek. Zij stonden vóór de eerste ronde als een 5000 tegen 1 kans genoteerd. Twee weken terug was de „stand" 500 tegen 1. Nu vraagt men zich af: waar is het einde? Zal deze opgejaagde ploeg werkelijk op Wembley komen? Omdat Ted Fenton, de speler-manager, een champagne - kurk - talisman bij zich draagt? Weet ge, Iezer; dat meneer Wil liam Gale- 44 ]aar' bij Colchester's derde doelpunt dood bleef van de schrik? Weet ge dat heel Colchester die avond (on- danks ó'asregens) door de straten hoste, hoste {°en een zekere ophield te zeggen: „Kami- n seit nicht umsonst gefaüen!" t tientallen hoeden het tijdelijke met eeuwige verwisseld^» en dat een spe ler van Colchester niet mee kon doen aan ae pret, omdat hij zichzelf zo gegeven had, dat hij van het veld móest worden weggedragen bü het eindsignaal? Colehester, nooit van gehoord, is „front Page news" geworden. Arsenal, Chelsea, Lawton zijn (bij Colchester vergelek -n) nooit„front page news geweest Met Arsenal, Chelsea en Lawton County piet meer in de running voor de Bokaal, ver panden we ons hart maar aan Colchester Al of Niet United. O Dezer dagen bij' een tweekamp tussen de Robben en het Haagse Zian is Jan Stender met een verrassing gekomen: de 15-jarige Tonny Hom, die de 100 m. (oude schoolslag) won in de tijd van 1.23.6, een tijd van Wil Haverlag in haar snelste periode.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2