West-Europa tussen twee kolossen PRINSES BEATRIX Vrouwen veroveren 7500 ha grond Te Delft wordt de herdenking plechtig gevierd MOSKOU'S OPPORTUNISTISCHE POLITIEK ENERAAL CLAY OVER BIZONE De Sint Pietersberg loopt gevaar 10 JAAR Gebiedsuitbreiding door zuinigheid Rond het graf van Willem de Zwijger D Op de I Rl BUNfc of agg G DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Pensioenfonds- voor tuinders? Plan voor de mergelwinmng kamp Waar het altijd „kliekjesdag" is bOO Jaren na de Vrede van Munster «J HEEFT PE MHK ZO NOPIG Ernstige onderbreking Duitse productie bijzonder schadelijk voor het land 70ste JAARGANG VRIJDAG 30 JANUARI 1948 No. 20530 GE-EN BALKAN-FEDERATIE Betere kansen voor Oostenr^k NEKKRAMP BIJ LEGER- ONDERDEEL Reis naar Indië voorlopig _uitgesteld EUROPA'S BEHOEFTEN ONDERSCHAT? VALSMUNTERIJ IN JOODS H.K.H. prinses Beatrix viert morgen haar tiende verjaardag. Tien jarenHoevélen zullen zich nog de spannende Januari-dagen herinneren van '38, toen dag-na-dag door het Neder landse Volk de blijde gebeurtenis ver wacht werd. Tot eindelijk op de laatste dag van de maand, om 9 uur 47, het heuglijke bericht uit Soestdijk kwam., dat heel 't land in geest drift zetten zou: een prinses is geboren. Nu is de prinses de grens ge naderd, die de prille kinder jaren scheidt van de eerste groei naar de rijpheid. Een nieuwe levensfaze zet voor het frisse en spontane, maar reeds in bedachtzaamheid gegroeide prinsesje in. God moge haar, de hope van het Vader land, beschermen en zegenen in milde overvloed. 2 kg. schillen ïs 1 liter melk MEDEWERKER VAN MUSSERT Kettmann in België gearresteerd 'wilt wik at hij zijn papleren Economische betekenis AANSLAG OP FRANS CONSUL TE MILAAN DEN HAAG NOG OP LIE'S LIJST BÉTEKENT DIT: MEINEED INBREKERS OPEREERDEN IN WEST-BRABANT GOEDKEUREN VAN BOUW WERKEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Velen vragen zich met een belangstel lende nieuwsgierigheid af. welk politiek en diplomatiek spel Moskou momenteel op de Balkan en in Centraal-Europa speelt. De Russische en communistische politiek is en blijft steeds °PP tisch; zij past zich aan de mogelijkheden van het ogenblik ghet risico van stige moment, vastbesloten om een mogelijkve™Ê£aais te beproeven. Het doel staat scherp afgebakend vast, maar de middelen om het te bereiken variëren met de omstandigheden. Als vanuit Moskou dus concessies aan het Westen worden gedaan, of ietwat verwarrende bevelen aan de satellieten worden gegeven, vraagt men zich steeds af, welke bedoelingen achter deze tactiek schuil gaan. Men kan dan raden, zeker heid echter krijgt men niet. Het heeft verbaasd, dat totdusverre zo weinig Oosterse reactie is afgekomen op de redevoeringen van Bevin, Attlee, Churchill en Eden, welke toch de moge lijkheid van een nieuwe periode in West- Europa .openen. Moskou schijnt zich nog steeds te beraden, welke houding het daartegenover zal aannemen; en in som mige kringen acht men het verre van onaannemelijk, dat Rusland voorlopig wil aanzieTi, of die Westerse Unie wellicht niet „een derde macht" in de wereld wordt, die, beducht voor elk oorlogsge vaar of militair geweld, in werkelijkheid pacificerend tussen de twee kolossen zal optreden. Want de angst van Moskoiilvoor ®en Amerikaanse oorlog die echter Van die zijde niet te vrezen valt is groter dan men zich in het Westen veelal Voorstelt. Van verbazing naar verrassing. Een volkomen surprise is het bericht, dat de ras-echte communist Dimitrof een ver maning uit Moskou heeft gekregen, wijl hij op een persconferentie in de trein, •welke hem na de ondertekening van het BulgaarsRoemeense verdrag van Boe karest naar Sofia terugbracht, de moge lijkheid van een Balkan- of zelfs van een Oosteuropese federatie had opgewor pen. Deze idee, meende hij, moet nog rij pen. „Maar als de federatie (welke Bul garije, Joego-Slavië, Albanië, Roemenië, Hongarije, Tsi echo Slowakije, Polen en. misschien Griekenland zou omvatten) tot stand zou komen, zullen dc volken, die er deel van uitmaken, geen aandacht meer aan de imperialisten schenken; zij gullen hun eigen toekomst organiseren alleen lettende op de eigen belangen en die van de internationale samenwerking." En natuurlijk voegde hij er aan toe; „Vanzelf zijn wij de bondgenoten van Rusland, zonder dat er enig verdrag nodig is." Wat Rusland zó ontstemd heeft, dat het °V„,e Sc trouwe communist Dimitrof *'r> openlijke terechtwijzing geeft, kan men wederom slechts raden. Misschien wens" Moskou geen Oost-Unie, waarin het zelf niet de eerste, allen-overheersende plaats inneenit; wellicht wil het niet weten van een Slavische federatie, die ooit tegen Moskou in verzet zou kunnen komen want in de vermelde landen is de com munlstische heerschappij zeker niet op de volkswil gegrondvest; mogelijk draait al leen het probleem om de initiatiefnemer Dimitrof, die reeds het hoofd van de kominform is, en, als hij' dan nog leider van de federatie werd, een te grote macht in zijn persoon zou concentreren, zodal Moskou het laatste ambt liever aan Tito van Joego-Slavië zou willen toevertrou wen En ten slotte is het denkbaar, dat Rusland louter ,en alleen de kwestie mo menteel niet opportuun acht, om de Westerse Unie en Amerika geen nieuwe troeven in handen te spelen; cf omdai het. zoals enkelen menen, een poging zou willen doen om toch nog tot een accoord over Duitsland en Oostenrijk te komen. Vooral wat Oostenrijk betreft, schijnt de laatste suppositie op ietwat soheder grondslagen te berusten. We maakten reeds melding van het feit, dat Moskou eindelijk concrete voorstellen inzake zijn eisen op „Duits bezit" in Oostenrijk neeft gedaan. Deze voorstellen, welke binnen kort op de conferentie van de plaatsver vangers der Grote Vier in behandeling zullen worden genomen, zijn met ge mengde gevoelens ontvangen. In Oosten rijk is men verheugd, wijl men de weg naar het staatsverdrag, dat een einde aan de bezetting zal maken, van de ernstigste belemmeringen bevrijd acht; in Frankrijk en Engeland spreekt men er zijn voldoe ning over uit, dat Moskou een Frans compromisvoorstel ten minste in beginsel heeft aanvaard; in Amerika gebruikt men ^ronduit het woord „Russische chan tage", terwijl men tegelijkertijd zijn niet- onbereidheid te kennen geeft om dan maar voor Oostenrijk te betalen, als men aldus de Russische bezetting niet alleen in Oostenrijk, maar ook in Hongarije, Bulgarije en Roemenië kan opgeheven krijgen. Wat Rusland eist, zijn op de eerste plaats materiële voordelen. Daaruit zou men de conclusie kunnen trekken, dat de Sovjet-Unie nu zij een volkomen fiasco van haar propaganda in Oostenrijk moet constateren, zich voor het ogenblik met die voordelen tevreden wil stellen; met het stille voorbehoud natuurlijk, dat het politieke offensief op het geschikte ogen blik hervat zal worden. Daarvoor be houdt zij zich enkele economische sleu telposities voor, welke later als uitgangs punt voor nieuwe strijd kunnen dienen. Maar tijd gewonnen, is veel gewonnen, een uitgestelde oorlog werd vaak een af gestelde oorlog. Dat is de hoop van Oos tenrijk, en ongetwijfeld mede van de re geringen, die bereid zijn dit land over zijn eerste moeilijkheden heen te helpen. Het Centraal bureau voor de veilingen te 's-Gravenhage bestudeert een plan tot instelling van een pensioenverzekering voor zelfstandige tuinders. Door op de veilingafrekeningen een bepaald percen tage van de tuinders als premie in te houden, hoopt men 'n fonds te stichten. Op 't ogenblik wordt bij de aangesloten veilingen onderzocht in hoeverre er animo voor een dergelijke regeling be staat. Zoals wij meldden, is Woensdag een aantal militairen met „De Groote Beer" naar Indonesië vertrokken. Onder de mili tairen, die de reis zouden meemasen, bevond zich ook de 36ste compagnie A. A. T. uit Bergen op Zoom, bestaande uit driehonderd man. Op het laatste ogen blik is hun vertrek echter uitgesteld, omdat bij één van de manschappen nek kramp was geconstateerd. De compagnie wordt nu in quarantaine gehouden In de vergadering der Prov. Staten van Limburg heeft de heer Huismans geïnformeerd naar de juistheid van de geruchten over een plan tot centrale mergelwinning In een brede landstrook dwars door Zuid-Limburg, van Berg en Terblijt tot voorbij Valkenburg. Het Ged. Statenlid Peters heeft hierom trent medegedeeld, dat thans een deskun digen-commissie het vraagstuk der mer gelwinning in Zuid-Limburg onderzoekt ten einde hierover aan het prov. bestuur van advies te dienen. Het probleem is ge rezen als gevolg van de gezamenlijke Ne derlandse en Belgische acties tot behoud van de St. Pietersberg, welke bij de voortgezette afgravingen van de cement- industrie door de E.N.C.I. in zijn bestaan wordt bedreigd. Het prov. bestuur heeft zeggenschap over het al of niet afgraven van de grond maar nu de E.N.C.I. haar productie wil verhogen, kwam er een verzoek tot zeer uitgebreide grond-afgravingen, waartoe ook vergunning van het dep. van econ. zaken wordt vereist. De dienst van het rijksbureau „Nationale Plan" heeft inder daad ontwerpen gemaakt voor een cen trale mergelwinning op een brede strook grond in Zuid-Limburg. De grote moei lijkheid is nu het afwegen van het econo mische voordeel der cement-industrie van de E.N.C.I., welke thans in 50 pCt. van de nationale behoefte voorziet,' en het cul turele belang, dat gelegen is in het be houd van de St. Pietersberg. De plannen voor centrale mergelwinning met even tuele verplaatsing van de E.N.C.I. en aan leg van de nodige aanvoer-sporen en an dere transportvoorzieningen, zullen tien tallen millioenen guldens kosten. Ernsti ger is de vraag, of de verplaatsing der E.N.C.I. geen stagnatie zou brengen in de cement-industrie, terwijl verder zeker is te verwachten, dat na verplaatsing Van de E.N.C.I. het cement aanzienlijk duurder zal worden. Er is nog geen beslissing aan de orde; eerst zal het rapport van de deskundige commissie worden afgewacht. bii Zo oorschot van de dierenartsdr. Roodzant, bij 't auto-ongeluk eter meer, gevolg van een schandelijke aanslag, omgekomen, wordt van woning te 's Gravenhage uit begraven. De president van de Wereldbank, John J. Mc. Cloy, heeft verklaard, dat zijn organisatie van mening is, dat de Ameri kaanse regering de behoeften van Europa voor de eerste 15 maanden van het Marshall-plan ongeveer 1 milliard dol lars te laag heeft geraamd. In een schrij ven aan senator Vandenberg, de voorzit ter van de commissie voor buitenl. zaken van de senaat, zette hij uiteen, dat de raming van 6,8 milliard dollars geens zins te hoog, doch integendeel „tamelijk aan de lage kant" Is. Deze verklaring volgt het herhaalde aandringen van Marshall, om het bedrag van 6,8 milliard dollars niet te besnoeien, op de voet. Congresleden, die het plan steunen, zouden, zoals reeds is gemeld, voornemens zijn dit bedrag met ongeveer 1 milliard te verlagen, teneinde de te genstanders van het plan, dat zelfs nog grotere ver'agingen wensen, tegemoet te komen. Amerikaanse manschappen hebben on verwacht een onderzoek ingesteld in een kamp voor Joodse verplaatste personen te Heidenheim bij Stuttgart en zouden daar een valsmunterij, waar Amerikaan se dollars en bezettingsgeld werden ge drukt ontdejet hebben, evenals 55 gouden geldstukken, roebels en marken, alles in het kamp verborgen. Er werden 38 ver plaatste personen gearresteerd. Een Jood verzette zich, sloeg een be waker en trachtte te ontkomen. Hij werd evenwel met de bajonet neergeveld en overleed. Prinses Beatrix, speciaal voor verjaardag gekiekt haar Onder de rook van Rotterdam knort e" w,r?e,f 'n opperste welbehagen een „kliekje van 700 pond het leven door. Ernaast, ervoor en erachter knorren eri wroeten honderden andere kliekjes met evenveel levensvreugde en bij een persoonlijke confrontatie leek het ons, of uit 964 kleine varkensoogjes blikken van innige dankbaarheid werden ge worpen. Want het was aan ons te dan ken gedeeltelijk althans, daar wij met gewoon zijn zulke ontstellende hoeveelheden voedsel voor ons te laten bereiden dat al die 482 varkens de kans krjjgen tot wroetende spekreser- voirs op te groeien Trouwens, Overal „aar wij op een excursie in koeien- en varkensbehuizin- gen, met wrange herinneringen aan extra vleesrantsoenen voor Kerstmis onze blik ken lieten ronddwalen trof ons deze dankbaarheid. Merkwaardig overigens, omdat deze stomme dieren niet begrij pen, dat onze bereidwilligheid hier voor de zoveelste maal weer eens zuiver eigen belang is. Hoe meer de dieren immers toenemen in jaren en omvang, des te sneller zullen de woorden ,spek" en zo niet meer behoeven te worden opgezocht in een encyclopédie. Maar we hebben het boven gewaagd vreedzame huisvrouwen zomaar 7500 h.a cultuurgrond te laten veroveren, terwijl wij tot nu toe slechts koeien en varkens hebben vermeld. Het verband is snel ge legd, wanneer men weet, dat deze bees ten het zonder land moeten doen. Er zijn In samenwerkjng met de Amsterdamse politie heeft de Belgische staatspolitie te Brussel gearresteerd G. W. Ketmann, die een der medewerkers van Mussert ge weest is als redacteur van „Volk en Va derland" en als redacteur van „De Mist hoorn in 1942 heeft Ketmann dienst ge nomen bij de Germaanse S.S. en werd hij oorlogscorrespondent aan het Oostelijk TWliir,? 'F hi' medewerker aan ie hff °Uf0ep seweest en onderhield ^kfkln|e? met S.D.-agenten R'i J komst ln België heeft hij zich uitge- ÏZT Tl repatriër^d politiek gevan jl/T EN behoeft slechts over een willige fantasie en beetje historische J-"-1- kennis te beschikken om, terwijl het carillon zijn klanken over Delft uitstrooit, het indrukwekkende Marktplein in gedachten te be volken met historische personen, die, na in het Stadhuis een belangrijke gebeurtenis te hebben vernomen, in statige, kleurrijke stoet te voet de afstand naar de ertegenover gelegen Nieuwe Kerk afleggen om daar God dank te zeggen. Leden van het huis van Oranje, hoogmogenden. bur gemeesteren en vroede vaderen hebben door de eeuwen heen bij dro»ve en blijde gebeurtenissen deze tocht gemaakt; er waren telkenmale andere gezichten, steeds meer versoberde de kleding naar kleur en snit tot het stemmige, statige zwart, waarin hedenmiddag een illustre gezelschap na ontvangst ten Stadhuize het plein en cortege zal oversteken om in de Nieuwe Kerk, waarvan de 108 m. hoge toren het stadsbeeld van Delft beheerst, de berdenkie( .rede Motton bij te »ooe». E vrede van Munster was de beze geling van onze onafhankelijkheid ei het is dan ook zeer zinrijk, dat de herdenking van 't derde eeuwfeest plaats vindt in de stad, waar de herinneringen aan de grondlegger van onze onafhanke lijkheid. Prins Willem van Oranje het talrijkst zijn, en in de kerk, waar boven de vorstelijke grafkelders het indrukwek kende praalgraf van de prins staat. Delft heeft deze plechtige herdenking met zorg voorbereid.. Het Marktplein is bezoomd met een afzetting van korte pa len en in de Nieuwe Kerk was men, toen we er een bezoek brachten, druk bezig met het rangschikken van de plaatsen voor de talloze genodigden. Alles in deze wijde kerk ademt histo rie, vanzelfsprekend allereerst die van het gebouw zelf. De legende verhaalt, dpt in 135! de vrome heremiet broeder Simon een visioen had van de H. Maria, gezeten op een troon in 'een gouden kerk. Gedurende dertig jaar zoudit visioen zich hebben herhaald. De burgemeesteren en raden van de stad Delft besloten, om op deze plek een Godshuis te laten bouwen, waar- mede in 1381 begonnen werd. De kerk werd toegewijd aan St. Ursula, maar n- in 1566 de vernielzucht van de beelden storm te hebben doorstaan werd in Juh 1572 door graaf van der Marke „gelast ende geordineert. dat d'ielve aan da ga- reformeerde religie" ten gebruike moest worden gegeven. Op 4 Augustus 1585 werd prins Willem I, bijna een jaar na zijn dood, in de graf kelders van de kerk bijgezet en sindsdien zijn alle vorsten en vorstinnen van te huis van Oranje-Nassau in dezelfde kei ders bijgezet, behalve stadhouder Willem II, die als koning van Engeland in Britse bodem rust, en prins Willem V de laat ste stadhouder, die in ballingschap te Brunswijk overleed. In 1614 begon de beeldhouwer en bouw meester Hendrik de Keyser op last van de Staten-Generaal met de bouw van een praalgraf ter ere van prins Willem I. Di' monument was in 1622 voltooid. Op de tombe rust een wit marmeren beeld va:i de prins, met aan zijn voeten z'n lieve 'ingshond. Rondom de tombe staan 22 ko lommen van geaderd Italiaans marmer en op de hqeken van het monument vier me talen vrouwenbeelden, voorstellend oe gerechtigheid, de vrijheid, de gódsdiens-' en de dapperheid. Aan de achterzijde var het praalgraaf verheft zich een metalen beeld, een Faam voorstellend, dat 1.70 m boog co niet minder dan 2nnc kg. zwaa- :s, en -n=t ahp -wetten van de zwaarte kracht «"hijnt te spotten: het voorover gebogen beeld met de uitgespreide vleu "els rr -'t tlechts op de tenen van de lip '-ervoet en wekt dus inderdaad de indrui 'e zweven. Veorte v'ndt m«n in d» kerk nog vle» gedenktekens van vorstelijke personen en het eenvoudige, strakke grafmonument van de grote Delftenaar Hugo de Groot. Het vuur heeft de Nieuwe Kerk her haaldelijk zwaar getroffen, ernstiger nog de verwaarlozing, welke het gebouw wer kelijk bedreigde. Gelukkig heeft men bij tijds ingegrepen en dank zij een algehele restauratie begonnen in 1923 en prac- tisch nog steeds voortdurend is het monumentale bouwwerk op bewonderens waardige wijze voor het nageslacht be waard gebleven. Als vandaag onder het beieren van de bourdon opnieuw een stoet autoriteiten het kerkgebouw binnentreedt, zal men zich moeilijker een gepaster sfeer kun nen indenken. Dat er intussen heel wat veranderd is, dat de beroemde klok van de St. Hippolytuskerk die een gewicht heeft van 18.000 pond en vanwege het zware geluid bourdon genoemd wordi naar de diepste bassnaar niet meer door twintig sterke mannen in beweging moet worden gebracht, doch simpel door het omdraaien van een knopje, zal hier aan weinig afbreuk doen. In deze kerk, N°' herinneringen, waarin 't moderne, jachtende leven nauwelijks doordringt Waar 6e sfeer van het verleden bijna gerept 's blijven hangen, zal men maar vemig moeite hebben de sprong van drie eeuwen terug te maken naar de 30e Ja- jlrTV648''toen de grbte droom van Wil- Hin k i ZwWger werkelijkheid werd en verd streven definitief bekroond koeien, die de buitenlucht nog niet anders hebben gezien dan met een ver langende blik vanuit een stal. Er zijn varkens, die een eigen wereldje hebben begrensd met beton en een spoelingbak Deze dieren beseffen het niet, dat ze uit verkoren zijn de basis .te vormen voor een speciale „vee-industrie". In ons intensief bewerkte land zou mo menteel de veestapel niet zo uitgebreid kunnen zijn (zouden we dus nog minder vlees en zuivelproducten krijgen), wan neer huisvrouwen niet zo maar voor ge biedsuitbreiding hadden gezorgd. Niet met argumenten als vuurwapenen en spitse verdragen, maar met het mach tige wapen de aardappelschil! Circa 25.000 koeien en varkens leven bij de gratie van dit onnozele afval, tezamen met alle mogelijke andere afval van voedsel. Wanneer de aanvoer hiervan zou komen stop te staan en men zou de bees ten over behoorlijke grond moeten ver spreiden, zou men een oppervlakte van 7500 h.a. nodig hebben! Men kan het ook anders stellen en zeggen, dat de regering dan in het bui tenland maar veevoeder zou moeten aankopen. Nog afgezien van het feit. dat veevoeder erg schaars is, zou mi nister Lieftinck in Rijks oude kous «moeten grabbelen en maar even f 18.000.000 aan deviezen moeten neer tellen Commentaar overbodig! Overi gens is het hier van belang erop te wijzen dat het enige te importeren veevoeder uit graan zou moeten be staan. hetgeen met het oog op de graan- positie voor de menselijke consumptie nauwelijks verantwoord zou zijn. Men zou dan n.l. een kwantiteit van 50.000.900 k.g. graan nodig hebben! t Deze hoeveelheid graan kan echter ge makkelijk worden vervangen door etens- afval waarbij aardappelschillen uiteraard de hoofdschotel vormen. De voeder- waarde van dit afval bedraagt een kwart van voedergraan, zodat 200.000.000 k g voldoende is voor de reeds eerder ge melde 25.000 koeien. Dit quantum afval wordt momenteel ook inderdaad opge haald, doch het zou ongetwijfeld veel groter kunnen zijn. Niet alleen, dat we daardoor nog meer deviezen zouden uit sparen, maareen koe is zo dank baar, dat hij voor 2 k.g. schillen 1 liter melk wil produceren. De huidige inza meling levert dus 100.000.000 liter melk op. Dit cijfer zegt misschien meer, wan neer men weet, dat dit juist het verbruik aan melk van de gehele gemeente Rot terdam is. Staande op een ietwat Sjjb^rïg er peinsden wij over de gevleugelwoo den: „De koeien loeien om aardappel schillen". We hoorden de woorden met gemengde gevoelens maar toch, toen we de gezellige (zij het naar onze smaak onappetijtelijke) stamppot van schillen, korsten brood, koolstronken e.d. beke ken, welke onze adspirant-carbonades naar binnen werkten en we het tevreden gesmak van onze melkproducenten hoor der. (alleen de aardappelschilmesjes, bij elkaar een margarinekistje vol in een winter lieten ze liggen) zagen we het belang van een dergelijke actie eerst ten volle in. De Kersttijd is voorbij en daarmee de concurrentie van konijnen. De nieuwe aardappelen zijn er nog niet, dus er wordt nog niet geschrapt. Levert dus schillen in voor melk en „kliekjes" voor vlees. Er wordt geld gespaard, land ver overd en 2000 mensen met het ophalen aan het werk gezet. Iedereen kan er dus slechts baat bij hebben. De heer Paul Coirier. Frans vice-con sul te Milaan, is gisteren op het consu laat door iemand, aan wié bepaalde pa pieren waren geweigerd, met een revol ver neergeschoten en aan de linkerarm ^Terwijl de dader uit het gebouw vluchtte, schoot hij op verscheidene Ita lianen, van wie hij een doodde en een verwondde. Later deelde de politie mede, dat da gearresteerde de 34-jarige Natale Greco was, die in het Franse vreemdelingen legioen had gediend. De secretaris-generaal van de V.N. Trygve Lie, heeft te Londen verklaard, dat hij zijn keuze van een plaats voor de komende algemene vergadering der V.N. heeft kunnen beperken tot Genève, Pa rijs. Brussel en 's Gravenhage. INTERN. KATHOLIEKE HULP- VERLENING Mr. H. M. L. H. Sark vice-president Onlangs is tijdens een bijeenkomst van afgevaardigden van 18 landen te Parijs besloten tot de oprichting van de „Auxi- üum Catholicum Internationale". Het doel van de nieuwe organisatie is: het organiseren van de hulpverlening door Katholieken aan Katholieken in andere landen, speciaal met het oog op de no den, welke door de oorlog zijn ontstaan. De zetel van de A. C. I. is te Parijs ge vestigd; zodra een internationale orga nisatie voor de gehele R. K. Caritas door de H. Stoel in het leven wordt geroepen zal de verhouding tot dit nieuwe lichaam nader moeten worden bepaald. Twaalf landen waaronder Nederland hadden de machtiging van hun Epis copaat om toe te treden: met een aantal landen wordt nog onderhandeld. De afge vaardigde van Nederland, Mr. H. M. L H. Sark, voorzitter van de bisschoppelijke adviescommissie of sociaal-charitatief terrein, werd tot vice-president geko zen. De acties tot het opnemen van Oos tenrijkse en Hongaarse kinderen, het zen der. van pakketten naar het buitenland enz., wordt thans door deze nieuwe or ganisatie gecoördineerd, opdat zoveel mogelijk in elk land een organisatie met de hulp aan het buitenland is belast en de moeilijkheden bij de practische ar beid ondervonden in gezamenlijk overleg worden opgelost. Vandaag beginnen te St. Moritz de Olympische Winterspelen. Op het,uur dat U dit leest, is de luisterrijke openings plechtigheid Teeds achter de rug, heeft het indrukwekkend défilé van de dertig nationale équipes al plaats gehad. Dan is ook de Olympische eed al uitgesproken. Het symbolisch zo rijke hoogtepunt heeft een stilte gelegd over het prachtige en feestelijk versierde stadion. Zo luidt deze Olympische eed: „Wjj zweren, dat wij bij de Olympische Spelen eerlijke strijders zullen zijn en de regelen van de Spelen zullen eerbie digen. Wij nemen deel in ridderlijke geest, tot eer van ons land en voor de glorie van de sport". De regelen van de Olympische Spelen zeggen o.a., dat de deelnemers moeten zijn: ongerepte amateurs. Dit geldt na tuurlijk ook voor de Amerikaanse ijs hockeyers. Men herinnert zich nog de situatie van de destijds verspreide berich ten. De A. H. A. (Amateur Hockey As sociation) is aangesloten bij de Interna tionale IJshockey Federatie en als zoda nig door het Internationaal Olympisch Comité erkend, maar zij wordt niet er kend door het Amerikaans Olympisch Comité, omdat de leden van de A. H. A. geen amateurs doch profs (meer of min der) zijn. Het A. O. C. weigerde de aan melding van de A. H. A„ begrijpelijk; maar het Zwitsers en het Intern. Ol, Co mité aanvaaardden de aanmelding, ge zien de organisatorische situatie ook be grijpelijk. En daarop zond het A. O. C. een eigen ijshockeyploeg naar St. Moritz. Kort voordat wij dit schreven, werd beslist op de vraag: weikef van de twee ploegen zal deelnemen? Het Intern, Olymp. Comité besloot: geen van beide! Maar.het uitvoerend Zwitsers Olymp. Comité beslist pal daarna: de A.H.A.- ploeg neemt deelEn nu dreigt zelfs de grote kans, dat er in het geheel geen Olympisch ijshockey-tournooi wordt ge houden, Want als inderdaad vandaag om 11 uur de A.H.A.-ploeg tegen Zwitserland speelt (toevalligerwijs de eerste wedstrijd van het ijshockey-tournooi en de opening van het kamp-gedeelte der O.S.), zal het I.O.C. gerechtigd zijn te verklaren, dat hier geen „Olympisch" tournooi aan de gang is, maar een willekeurig ijshockey- tournooi zonder meer. Commentaar over bodig De Olympische eed zegt ook: „Wij ne men deel in ridderlijke geest". Bij de datlnidi FrfJV6 ski"Iopers is gebleken, well»'1 j gelsen over ski's beschikten, j volgens een nieuw procédé en ge- En de Fn^i" Pla£VC, waren vervaardigd. F ...J Engelsen bleken daarop aanmer kelijk sneller dan alle andere deelne- ™enrST^aarPp de Eki's Plotseling verdwe- nen. Is commentaar op de suggestie* ont- nie"™vertodig'UitenlandSe —enten'" sche eed? En wat van dat prachtige ideaal van Pierre de Coubertin, de stich ter der modSrne Olympische Spelen: ver- SS SP°rtlViteit' eerlijkheid, rid- SUPPORTER. West-Brabant werd eind van het vorige jaar onveilig gemaakt door een inbrlkërl- complot waarvan de daders uit Bergen stad w£h Stlg-Waren' Vooral in deze T)p Had op menige plaats ingebroken. De daders hadden zich voor deze diefstal- len Donderdag voor de Bredase recht bank te verantwoorden. De hoofdschuldi- ge was J. v.d. B. een berucht type, die grote hoeveelheden suiker te Halsteren ontvreemdde. Een en ander in samenwer- j met C. F., die reeds meerdere ver oordelingen wegens inbraak achter de rug had. Geëist werd resp. 4 jaar en I Tir3aaL.e? 8 maanden gevangenisstraf. L. W. uit Halsteren hoorde wegens heling 8 maanden tegen zich eisen. J. v. K. had de mbraak bij de haardenfabriek „De Schelde op zijn geweten en A.B. maakte zich meester van een party textiel welke bij de firma M. was opgeslagen. Tegen deze daders eiste de officier van Justitie 1 jaar en 3 maanden. Over 14 dagen volgt de uitspraak. De regeling, waarbij enige gemeenten 't recht hebben gekregen, met ingang van 1 Januari j.L onder bepaalde voorwaarden bouwwerken goed te keuren, zal naar wij van officiële zijde vernemen zeer binnenkort ook voor de provincies Gel derland, Limburg en Zeeland van toepas sing worden verklaard. Teneinde eventueel tot een tolvrije directe wegverbinding tussen Leiden en Warmond te geraken, wordt, aldus meldt de Knac, een onderzoek inge steld naar de aard van het tolrecht ter plaatse. O De Ned. ambassadeur te Londen heeft aan 57 Engelsen, die Neder land gedurende de oorlog diensten hebben bewezen, onderscheidingen uitgereikt. j? .Amerikaanse militaire gouverneur tsland, generaal Lucius Clay, heeft een persconferentie verklaard, dat de onale structuur tijdelijk is. De gene- ,zeide er zeker van te zijn. dat de e.r ..racht van het bestuur aan de bur- hautoriteiten het huidige beleid 'i de gecombineerde zone niet in het mst zal veranderen De generaal ontkende ten stelligste, dat r reeds besprekingen gaande zouden ■in over de regeringsvorm, die in de aats zou komen van het uitgebreide zonale bestuur. Hij zeide, dat het nieuwe bestuur niet 'oeld is als een aan Duitsland opge- gdë regeringsvorm, of als een plan voor "<?n toekomstige regering. „Wt hebban gepoogd het nieuwe be stuur precies genoeg bevoegdheid te ver lenen om aan eventuele noodtoestanden liet hoofd te bieden, aldus Clay. De huidige noodtoestand in de bizone, aldus spr. is het gevolg van het feit. dat de voorraden, waarop het land heeft ge teerd, nu uitgeput-zijn. Als het volk de eigen ambtenaren helpt en de raderen draaiende houdt, behoeft er eigenlijk geen controle te zijn. De jongste stakingen in de bizone be schouwde Clay als een „krachtig beroep op de Duitse leiders, dat tot dusver een zeer nuttige uitwerking heeft gehad". Wanneer ue demonstraties echter zouden leiden tot een ernstige onderbreking van de Duitse productie, dan zouden de ge volgen voor Duitsland zeer schadelijk kunnen zijn. Burgemeester jhr. mr. Ade Casembroot van Westkapelle, m.i.v. 1 Febr. benoemd tot Commissaris der Koningin van de prov. Zeeland, neemt afscheid van de Kapellenaars.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1