Nieuws ui, STAD OMTREK Critiek Geheugen- LAATSTE BERICHTEN Bioscopen deze week Het roemruchte Sparta jubileert Moeilijkheden ter Benelux- conferentie MARSORDER VOOR RATTEN- BESTRIJDERS Hulp Geruststellende ivoorden van Spaak ZATERDAG 31 JANUARI 1948 PAGINA 2 MAANDAG BEGINT HET KATH. METAALBEW, BOND „ST. ELOY" DISTRIBUTIEDIENST Individuele aanvragen voor werkkleding R. K. SCHAAKVERENIGING S. B. O. DE VERMAKELIJKHEIDS. BELASTING HOCKEY-WEEKEND KAN DAT ZO MAAR? „St. Christoffel" en de Coöperatie DISTRIBUTIEKANTOOR HOERADE TRAM WORDT VÉRLEGDl EERVOL ONTSLAG DOOP VAN VOLKSMOND GEWETTIGD Michael Strogoff (Monopole* SOEPBEENDEREN Huisvrouwen opnieuw gedupeerd DR. DE LEEUW GEMEENTE- ARTS AF MEDISCHE ZONDAGSDIENST BURGERLIJKE stand GEEN GEVAARLIJKE HAVEN MAAR GEVAARLIJKE ARBEIDERS NEERLANDS OUDSTE EERSTE KLASSER 60 JAAR BOTER OF MARGARINE BIJZONDER GERECHTSHOF CHAUFFEUR PLEEGT MOORDAANSLAG VOETBALLER-DEVIEZEN. SMOKKELAAR NEDERLANDERS OP DE 500 METER De Noor Helgegen wint de titel TERUGBETALING KOLEN- GELD PRIJSPUZZLE Dit wordt de laatste raadgeving aan hen, die Maandag mee gaan helpen tot verdelging van de Schiedamse ratten. In het getiouw van de Geneeskundige Dienst aan de Tuinlaan zijn 62 mensen bij el kaar geweest om hun gegevens over de ratten mee te delen en hun diensten aan te bieden. Het waren voornamélijk par ticulieren. Uit alle delen van de stad kwa men rattenmeldingen binnen. Schriftelijk of telefonisch zegden anderen hun mede werking toe. In het geheel kan gerekend worden op 150-160 mensen uit iedere wijk uit vele straten. 3040.000 stukjes gif zul len worden uitgelegd. Wij gaven in ons blad deze week een beschrijving van het maken van dit gif. Toen schreven wij, dat Schiedam een ander middel toepast. Dit is niet het geval. In verband met de streekbestrijding doen wij mee met het in brood gebakken gif..Behalve hulp van particulieren kwam medewerking binnen van,Wilton, en andere grote bedrijven, terwijl kort geleden de Gusto, de Verenig de Glasfabrieken en Hulsman's rijwielen- fabriek degelijk ontrat zijn. Uitsluitend de bruine rat zal worden bestreden. Niet genoeg kan gevraagd wórden om medewerking van allen. Wie afzijdig of weigerachtig is, belaadt zich met ernsti ge schuld. Een voorbeeld gaf ons de directeur van de Reiniging, de heer Dekker, tijdens de laatste persconferentie voor de rattenbe strijding. De dienst had de ratten bestre den in een bovenhuis aan de Lange Nieuwstraat. Zeventien knapen waren ge vangen. Enkele weken later had de be woonster weer last van ratten op de wieg van haar kind, omdaf. de huurder van het pakhuis beneden weigerde medewerking aan de bestrijding te geven. Deze ruimte was in gebruik voor bakkerij-grondstof fen. Een dergelijke houding is zeer i-sociaal. Ook in Kethel Het landelijk deel van de gemeente is niet vergeten. De directeur heeft de me dewerking van enkele goede krachten in Kethel gekregen. Vooral voor de boeren geldt de vraag om medewerking te ver lenen. Zij zien vaak de schade van. de ratten niet in, maar zij bedreigen ande ren daardoor. „Wat heb ik aan die last en al die poes-pas. laat die beestjes maar leven", zeggen zij. Maar de rat is de ver spreider van tal van zeer gevaarlijke en dodelijke ziekten. Iedere boer is toch wel vatbaar voor geldelijk argument. De rat VII Deze reeks artikelen is een rechtvaar diging van „De Critiek". Schijnbaar is alles wat erover gezegd werd waar, lo gisch, vanzelfsprekend. Toch staat de critiek bij de meeste mensen in het ver domboekje. Wat is daar de reden van? Van jongsaf aafr heeft ieder van ons met critiek te maken. Moeder verbiedt Jantje iets te doen, omdat zij meent, dat het veAeerd is Moeder beoordeelt Jantje dus met een maatstaf van wat .lief" en wat „stout" is. De meester op school zet onder het werk een cijfer, hij vertelt in de klas, wat er aan de opstel len niet deugt; hij verbetert de taal fouten: De meester levert critiek, nij legt een maatstaf aan. Zo gauw echter de mensen van school zijn, is voor hen „de vrijheid" gewonnen. Zij kunnen door niemand meer op de vingers getikt wor den, er is geen juffrouw meer, die pie tepeuterig zanikt, er is geen frater meer die „spijkers op laag water zoekt." De heerlijke vrijheid is (aangebi»r.en. Al gauw komt de desillusie. Het blijkt, dat er wel opmerkingen gemaakt worden. De arbeider maakt fouten, het meisje vergeet te stoffen, er ontstaat door slordigheid een mankement aan een machine. De baas maakt een opmer king. Er valt van te leren. Maar leren is net datgene, wat men met de school achter zich heeft gelaten. Leren is de „onvrijheid" en niet leren is de vrijheid. Oh, elk boekje, dat doorgeworsteld moet worden, elk rijtje woorden of formules, dat ingestampt moet worden, is een 'lo den last, een ondragelijke verlenging van die verschrikkelijke periode, die de schooltijd was. „Als het je niet aanstaat, dan, zeg je het maar, dan ga ik", is een gevleugeld woord geworden van de dienstmeid, die geen opmerkingen van mevrouw wenst te aanvaarden. De arbeider, die een aan merking over zijn werk krijgt van de baas. legt het werk neer, of neemt de E.V.C. in de arm om een staking te for ceren, wegens „opjagerij van de werk nemers". Er is een drang naar volkomen ongebondenheid ontstaan,* die geen cri tiek meer verdraagt, omdat elke critiek een leerprogramma inhoudt. Leren is tyrannie. Thomas a Kempis zegt in de „Navol ging van Christus": „Vraagt niet, WIE het gezegd heeft, maar WAT er gezegd wordt. Let daarop. Niet alzo doet de moderne mens. Hij lijdt aan een chronische overge voeligheid, die een gevolg is van de al oude zonde van de „hoogmoed". Die oor zaak van de eerste zonde is nog steeds de belangrijkste vernieler van de ge zonde verhoudingen tussen de mensen. Hoogmoed zouden we in dit geval graag zelfoverschatting noemen. Eigenliefde verdraagt geen enkele' opmerking; ook niet als die tot doel heeft de mens voor uit te brengen. Een opmerking wordt niet gezien als een mogelijkheid tot ver rijking van een karakter of van het werk van een groep, maar als een aan val, d'.e poogt hét karakter of het werk n?ar beneden te halep. Binnenkort zul len de psychologen uitmaken, dat de schoolmeester geen onvoldoendes meer aan de kinderen mag geven, omdat die in hun latere leven ernstige conflicten en complexen zullen oproepen. Het kind zal de schoolmeester om de onvoldoen des in zijn latere leven gaan haten. Het gehele moderne leven, de gehele mo derne wetenschap heeft maar één basis: de hoogmoed". Deze hoogmoed kan geen enkele critiek verdragen; zij is zelfheerlijk, zij is dictatoriaal. Vandaar de vérguizirig van de oppositie, vandaar de vrees voor de critiek. VERITEIN. maakt ons ieder jaar -i 30 millioen armer. Eventuele nabestrijdihgen door de Ge meentelijke Reiniging zijn niet gratis. Dit moet uitdrukkelijk vastgesteld worden. Hoe de actie verloopt, is nog niet te bekijken. Van groot belang is het, dat de medewerkers hun resultaten meedelen aan de directeur van de Reiniging. Maandag begint de slag, goed voorbe reid. De resultaten hangen af van aller medewerking. Van de zijde van bovengenoemde bond werd om plaatsing van het volgende ver zocht: Het bestuur van de afd. Schiedam wil haar leden nog eèns herinneren aan de grote propaganda-feestvergadering op Dinsdag 3 Februari a.s.. welke om 8 uur aanvangt. Op deze avond wordt aan verschillende Ig^en, die resp. 40, 30 en 25 jaar lid zijn van onze bond, een diploma uitgereikt, waarbij onze bondspenningmeester, J. v. Vonderen, voor ons allen geen o'nbekende. aanwezig zal zijn. Wij zorgen voor het feestelijk karakter van deze avond, zorgt gij dat door uw belangstelling de grote zaal van de R. K. Volksbond tot de laatste plaats toe bezet is. De distributiedienst van Schiedam maakt bekend, dat in het tijdvak van 2 t/m 14 Februari de gelegenheid is open gesteld om individuele aanvragen in te dienen voor werkkleding, door personen welke in een bedrijf werken met minder dan 5 man, en die hiervoor volgens be- roepenlijst, en T. D. in aanmerking komen, formulieren kunnen worden afge haald en ingediend onder overlegging van de T. D. aan het Bureau Broers- vest 111. De uitslagen van de onderlinge winter competitie luidt: Afd. 1: Kap. Suykerv. d. Brugge af gebroken; v. d. ToornSteenhouwer VaPaapMulder 01; BroerenDe Jong 1/2v. d. BergBröckling 10: KloosErftemeijer afgebr.; ZeefVering- meijer 10; MaagdenbergMineur 10. Afdeling II: ZondagKemper 01; van ZijlNoordegraaf 10; van RietKleine- ort 01: I.eendertsOranje 10. Donderdag a.s. zal het eerste tiental probert.i zich op de eerste plaats te hand haven door te pogen van Wilhelm Steinitz te winnen. Het kan, dus het moet. Voor de eerste maal zal waarschijnlijk volledig worden uitgekomen door de terugkomst van kap. Suyker. De landelijke onrust omtrent de ver hoogde vermakelijkheidsbelasting, is nog niet geluWd, maar de Schiedamse Raad zal in dit précaire onderwerp een uit spraak moeten doen. Het nieuwe bioscoop-tarief zal per 1 April a.s. dienen in te, gaan. De Raad zal in de eerstkomende vergadering sjechts te stemmen hebben over de vermakelijk heidsbelasting daarvoor, terwijl de belas ting voor de andere categorieën nader be studeerd zal worden. De belasting zal voor filmvoorstellingen waarin uitsluitend Nederlands.!ournaal en/of films als bedoeld in artikel 1, lid 2 onder 20 der Bioscoopwet worden ver toond: 20 pet. van de onzuivere opbrengst. Filmvoorstellingen, waarin naast andere films Nederlands journaal en/of films als boven bedoeld worden vertoond tot een gezamenlijke lengte van minstens 500 M. 35 pet. van de onzuivere opbrengst. Voor andere dan bovengenoemde Catego rieën 45 pet. van de onzuivere opbrengst. t#>r overige vermakelijkheden 20 pet. Excelsior hockeyt deze week op Bos- hoek. De volgende wedstrijden zijn daar vastgesteld: Excelsior II (dames)—P.T.T. II 12.30 uur Excelsior IV—Tempo '34 V 3 ,uur.Excelsior I (heren)—V.C.R. II, 13.45 uur. Uit spelen de elftallen: Victoria III —Excelsior (dames) I, 12 uur, Aeolus b— Excelsior a, Excelsior a (heren)—Leoni- das a, 3 uur. De vertegenwoordigers van firma's in bepaalde branches koesteren ernstige vrees voor hun bestaan, als zij de ont wikkeling gadeslaan van het coöperatie- wezen in die huidige samenleving. Geen wonder dat in de handelsreizigers-or ganisaties deze kwesties druk bespro ken worden. Ook de Schiedamse af deling van St. Christoffel wijdde een avond aan dit voor velen zo netelig probleem. Over het recht van coöperatie zijn vrijwel ajlen het eens „vooral na het grondig gefundeerd betoog van de heer Nic. v. Baarle, die deze zaak voor de heren behandelde. Spr. gaf een korte en zakelijke uiteenzetting van de ontwikke ling van het coöperatiewezen en de oor zaken, die deze hebben mogelijk ge maakt. Een der voornaamste is de ver keerde mentaliteit bij de middenstand De geestelijk adviseur vulde het betoog nog aan en nam zo de laatste twijfels over het recht van coöperatie weg. Over de toestand en methodes, van de coöperaties in ons land waren vele he ren echter slecht te spreken. Er werd lang over gediscussieerd. Blijkens arti kelen in het orgaan van „St. Christoffel", die de heer v. Baarle reeds in zijn in leiding citeerde is het hoofdbestuur van „St. Christoffel" in overleg met de K. A. B., waarbij „St. Christoffel" is aan gesloten, in deze waakzaam voor haar leden. De uitwassen, die voor vele rei zigers schadelijk zijn, zullen zeker ver dwijnen. Aan het begin van de vergadering wer den de jaarverslagen voorgelezen en een nieuw bestuurslid, de heer v. d. Meer, gekozen. Over de deelneming aan de Stille Om gang krijgen de leden te zijner tijd nader bericht. Zaterdag 31 Januari. Bioscopen: Passage: Wonderman (volw.), 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur; Monopole: Michaël Strogoff (14 jaar), 2, 5, 7 en 9 uur. Willibrorduspatronaat, Maasdijk: Ouder avond St. Franciscusgroep, Maria Chris tina- en B.P.-troepen, 7.30 uur. Zondag 1 Februari, Sexagesima, St. Ignatius. Bioscopen: zie- boven (Monopole 3, 5. 7 en 9 uur). Musis Sacrum: Met „Verwikkelingen in Grand Hotel" viert Brederode Vasten avond, 8 uur. Maandag 2 Februari, Mari^ Lichtmis. Bioscopen: Passage: 2, 7 en 9.30 uur; Monopole: 2, 7 en 9 uur. Musis Sacrum: Vastenavond Brederode, 8 uur. x Uitreiking levensmiddelen en textiel- kaarten op T.D. plus inwisselingsbon 902. Schoenenbonnen voor diegene, wier T.D. nummer eindigt op 0 of het cijfer 54, 64. 74, 84 of 94. Meebrengen T.D. met bijbe horend inlegvel. Aan de beurt zijn: Gu t/m Gri, 912 en 25 uur. Het begin der onderhandelingen langs de demarcatielijnen in Indië. In het Bantamse drukt bij de eerste ontmoeting na de tekening van het bestand de Nederlandse kolonel Thompson de hand van de republikeinse luit.' kolonel Soekanda. Kolonel Mayer van de Commissie voor G. D. kijkt belangstellend toe. De Rotterdamse Electrische Tram heeft laten weten, dat de volgende maand be gonnen kan worden met het verleggen, van de rails op dé Rotterdamse Dijk bin nen de gemeente Schiedam. Onze lezers weten, dat de trambaan twee maal de verkeersbaan kruis, wat voor het verkeer een zeer gevaarlijke situatie is. De mede deling 'komt vrij onverwacht en het werk kan niet worden uitgesteld. Reeds werd door de Raad een crediet van 16,1.000 goedgekeurd, waarbij een deel door de Dienst Uitvoering Werken, de D.U.W. zou- worden bekostigd. De omstandigheden veranderen en het vorig jaar moest die hulp al worden afgeschreven. Reeds werd een deel van de Rotterdamse Dijk ter hoogte van de Ger. kerk zonder mede werking van de D.U.W. verbeterd. Behal ve het uitstaande bedrag van 165.000 zullen nog 90.000 nodig zijn. Misschien, dat er nog hulp van"de D.U.W. komt. Dat zou 20.000 besparen. Bij eventuele te werkstelling van D.U.W.-arbeiders zul len dezen betaald worden volgens de lan delijke collectieve arbeidsovereenkomst, dus gelijk aan arbeiders in het vrije be drijf. (Deze mededeling bespaart de heer Labruyère (Communist) een vraag na mens de E.V.C. Red. N.S.C.) Voor de Technische Bedrijven is aan deze verlegging nog een bedrag van 35.000 nodig, wegens het wijzigen van straatverlichting en verplaatsing van wa terleidingsbuizen. Op beider verzoek is aan de heren D. Leunes, onderwijzer aan de U.L.O.-Bchool A 1 (Mathenesserschool) en J. L- Katte- staart, onderwijzer aan de Comeniüsschool B. voor U.L.O. eervol onslag verleend. De brug in het verlengde van de Bran- derssteeg had nooit een officiële naam De volksmond gaf er de naam Kippenbrug aan, reeds vele jaren terug. Het Gemeen tebestuur, dat het bruggetje eindelijk een naam moest geven, nam de naam over. Tegelijk stelt het College voor „Wester- havenbrug" te noemen de brug in het ver lengde van de Stadhouderslaan. Van weinig namen gaat zo'n sugges tieve klank uit, als van die van de schepping van Jules Vernes. Michael Strogoff, de koerier van- de Tsaar. De film, die het leven van deze held weergeeft, is al meer dan 10 jaar oud, maar de spanning waarmee men de avonturen beleeft is niet kleiner dan die van die voor-oorlogse tijd. In sommige "opzichten voélt men zich in deze film nog nabij aan de tijd van de grote Rus sische avant-gardisten, waarvan een schim door het geheel waart, omdat de Amerikanen zich van hun verworvenhe den niet los konden maken, ook al ble ven zij maar imitators. De massa-regie, de close-ups, de woeste wervelwind van de Tartaarse-ruiterij hét zijn fragmen ten, die geen ogenblik geforceerd aan doen in dit romantisch gebeuren. We kunnen niet veel reprises een suc ces noemen, maar dat deze film opnieuw uit de copiekasten is te voorschijn ge haald, zal door velen jvorden toege juicht, Na de oorlog zagen we een vloed van oorlogsfilms. Er werd teruggegrepen naar piraten-avonturen, zowel als naar de ruige romantiek van de Wild-West. Alles wat van Hollywood kwam scheen met eenzelfde sop overgoten, want al was het verhaaltje anders, de sfeer was hetzelfde. In Michael Strogoff, de voor oorlogse oorlogsfilms ligt een andera sfeer; de sfeer, die wij passender an het onderwerp -menen. Wonderman (Passage) Niet veel „film", wel veel lol. Dat is de beste korte karakterisering voor' dit nieuwste Teehnicolor-shffw-product van Samuel Goldwyn. Waarom de film ge kleurd is, is een raadsel, maar dat is uit film-critische overwegingen niet het enige. Soms kunnen iemands fouten bij nader inzien een vergeeflijke innemend held hebben. Zo ook met dit soort Ame rikaanse films. Ze maken Kitsch van al les wat iemand heilig is, rrjaar slepen in die kolderbui ook net die dingen mee, die heilig of wetenschappelijk heten, maar in werkelijkheid even „kitsch" zijn. De film opent met een soort Balinees ballet, dat ieder, die zich ïn eerbied neerbuigt voor de oude Hindoe-cultuur van dit eiland de verontwaardigde krie bels geeft. Het is juist, als de kwajon gens, die water gedaan hebben in de waardige hoge hoed van de professor, die bij vader op bezoek is. Maar als de spiritistische „materialisatie" en de oc culte verschijnselen met eenzelfde élan in brullende lach worden ontdaan van alle poes-pas. begint men iets voor het kwajongens-achtige realisme te voelen. De gedeelten, waar geest en levende optreden zijn de kluchtigste van de hele rolprent. Overigens gaat deze film mank aan grote traagheid, wanneer Danny Kay zijn wonderlijk komische gaven uit en te na voor de camera moet ten toon spreiden. Daar is „de film" niet voor en de camera schijnt het te begrijpen, want in deze gedeelten zit niet de minste filmbeweging. Gelachen wordt er echter wel. En dat is in deze carnavalstijd heel wat waard. Bijzondere aandacht willen wij ook deze keer vragen voor het Maandbericht van J. Arthur Rank: „Deze moderne t|jd". Ongeveer in navolging van de „March of Time"-films behandelen deze documentaires op meer dan vluchtige wijze een. onderwerp, dat in het middel punt van de belangstelling staat. In ver band met de na-oorlogse misdadigheid wordt deze keer het werk van Scotland Yard door de camera geheel ontleed en op de voet gevolgd. Een beetje meer spanning en het was een prachtige de tective. Dat is echter niet de bedoeling. Van groter belang is het, dat deze film aantoont, hoe het kopen in de zwarte handel dé onmiddellijke oorzaak is van de golf van misdaad, die zowel over jEn- geland als Europa spoelt. Meer dan een verslag is het een lering voor alle be zoekers, waartoe hun zwarte koop leidt, terwijl het allen dat bekende Engelse gezegde leert: „crime does not pay", mis daad levert geen voordeel op. Het pro gramma is wegens de luchtige sfeer uit sluitend voor volwassenen als geschikt te beschouwen. Men schrijft ons: De C.C.D. houdt een scherpe contröle bij alle slagerijen betreffende platte been deren. De slagers moeten nl. deze platte beenderen rechtstreeks afleveren aan de lijm- en gelatine industrie. Voor de .huis vrouwen betekent dit een ernstig nadeel Het aantal merghoudende beenderen is zo gering, dat geen enkele slager zijn klanten wekelijks een minimaal hoeveel heid merghoudende soepbeenderen kan leveren. Kon hij dit rantsoen voorheen enigszins aanvullen met platte beenderen, dit is nu ernstig strafbaar, zodat wij het publiek verzoeken Ijierin geen onwel willendheid van de slagers te zien, maar slechts een straffe maatregel, waarop/de C.C.D. streng toezicht houdt. De enige mogelijkheid voor de slager om de huisvrouw een rantsoen soep beenderen te blijven bezorgen is .dan ook, dat de huisvrouw alle uitgekookte soep beenderen weer aan de slager terug geeft, zodat hij beter zijn inleveringsplicht aan de industrie kan voldoen. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal aan de heer A. D. de Leeuw eervol ontslag verleend worden als gemeente-geneeskundige, tevens be last met het verrichten van vaccinaties. R. H. M. Geerdes, Veenlantstr. 2 Tel. 68357, G. D. Maas, Nieuwe Haven 147 Tel. 68067, J. Ris, Tuinlaan 92, Tel. 67856. Apotheek v. Westendorp, Singel Hoek Emmastraat. GEBOREN: Cornelis J„ z. van N. van Ark en J. Verkerk, Laan Ons Genoegen 9; Bernard R., z. van D. A. H. Koolmees en L C v. d. Linden, Rembrandtlaan 67; Jan F, z. van A. W. F. van Laarhoven en C.-Rolink, Nassaülaan 75; Coleta M., d. van A. Voogt en C. M. Helderop Dr. Noletstraat 1: Arie I- R- z. van L. Dijks hoorn en M. Lucieer, Polderweg 256; Petrus J„ z. van J. L. v. d. Hoeven en A. M. Dekker, Rotterd.dijk 27; Yvonne, d. van D. Grootenboer en M. Li jan Vuuren, L. Singelstraat 98; Catharina, d. van M. P. van Rijnsbergen en B. Winkel, Stadhouderslaan 10; Jacoba, d. van J. Langbroek en J. C. van Schaick, Wpi. Brouwerstraat 31; Martina G., d. van M. A. Hersbach en G. Eijkenbroek, Dr. Noletstraat 1. OVERLEDEN. M. Putters, 43 j., Nassaü laan 75; J. J. Zagwijn, 84 j„ Nwe Haven 225; K. Roodenburg, 82 j., Nassaülaan 75; H. Pignolo, 2 j. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie.) Bij het lezen van uw artikel over „Een goede haven....een heilige haven" herin nerde ik mij een voorval, dat ik meemaak te aan boord van verschillende schepen in de havens van Rotterdam. Ik ben elec- tro-scheepsmonteur. Verscheidene arbei ders, vooral niet-vaklieden, zijn bang voor vuile handen en werken op zijn Ameri kaans met handschoenen aan. Enige we ken geloden maakte ik het volgende mee. Tijdens mijn werkzaamheden in de machi nekamer aan boord van een voor repa ratie bij de N.V. P, Smit Jr. liggend schip aan de Stadionweg, kwam een sjouwer de ladder af. In z|jn lederen wanten hield hij een grote sluiting vast, die plot seling op ongeveer twee meter afstand van mij naar beneden viel. Ik wees de man op het gevaar; met het gevolg, dat de man mij sindsdien Voortdurend ne gert. Komt hjj bij mij in de buurt, dan gooit hij geregeld het gereedschap hard op de plaat om mij te laten schrikken. Op lossende schepen staan ook verschil lende bootwerkers met handschoenen aan te werken. Vakmensen doen zoiets nooit, want een geschoeide hand kan de gereed schappen niet goed hanteren. Ik hoop, dat U dit schrijven zult willen plaatsen, om er de betrokkenen oqk via uw blad op te wijzen. J. v. N. Naschrift Redactie: Na informatie bij de veiligheidsdienst Van een van de grote werven is ons gebleken, dat men niet mag zeggen, dat het werken met handschoe nen aan verkeerd is. Dat hangt van het soort werk af. Zoals de briefschrijver op merkt, werken alle Amerikaanse arbei ders met handschoenen. Daarbij moet echter niet vergeten worden, dat er ver schil is tussen handschoenen en hand schoenen. Vele Amerikaanse veiligheids- gereedschappen zijn zeer wetenschappe lijk beproefd en ontworpen en verschil len dus van een paar gebreide lapjes. Zonder meer k&n aan de opmerking van de briefschrijver dus niet het predl- caat: „volkomen juist" gegeven worden. DISTRIBUTIEREGELING VEREENVOUDIGD voor a.s. en jonge moeders Ter vereenvoudiging der distributie regeling ten behoeve van a.s. en jonge moeders 'zijn de volgende maatregelen •jetroffen. Met ingang van 1 Febr. worden noeders in het bezit gesteld van een z.g. !A-kaart. Op deze kaart komen zeven tonnen voor, bestemd om als inwisselings- -on te dienen voor de kaartjes voor extra- -antsoenen levensmiddelen. Voorts bevat deze kaart twintig bonnen tien textiel punten. een bon voor een paar dames schoenen, een bon voor twee dekentjes, i een bon voor een matrasje met kussen tje, een bon voor een rants, huishoud zeep en een bon voor brandstoffen. Op deze laatste bonnen kunnen de desbe treffende artikelen rechtstreeks worden gekocht. Inwisseling bij- de distributie diensten is dus niet nodig. Na de geboor te van het kind zal de jonge moeder een zg. CB-kaart ontvangen, waarop vijf in wisselingsbonnen voor extra rantsoen kaartjes voor levensmiddelen voorkomen. Aanstaande en jonge moeders, die reeds in het bezit zijn van een CM-kaart zullen de haar toekomende verstrekkingen op laatstgenoemde kaart blijven ontvangen. Voor de textiel-detailhandel geldt, dat zij de bonnen voor het matrasje en kussen tje en de twee dekentjes op dezelfde wijze dienen te behandelen als de tot dusver voor deze artikelen afgegeven speciale vergunningen. Op 1 April a.s. bestaat Nederlands oudste eerste kiasser, het Rotterdamse Sparta, zestig jaar. Van deze werden 52 jaren in de eerste klas gespeeld (zij het met twee onderbrekingen), hetgeen be tekent dat Sparta het langst van alle verenigingen in de eerste klas speelt H.B.S. ligt slechts één jaar achter, waar tegenover de Kraaien echter in hun 51 jaren nimmer degradeerden. Ook in ander opzicht loopt Sparta s geschiedenis parallel met die van het' Nederlandse voetbal: Sparta was de eer ste Nederlandse voetbalclub die (in 1893) overstak naar Engeland, waar hat ge bruik van doelnetten werd geleerd; de eerste die reclame maakte en (aanvanke lijk gratis) publiek toeliet; de eerste die een liefdadigheidswedstrijd organiseerde (1899 Schuttersveld tegen R.A.P.) Sparta betrad de eerste klas in 1893 (vgl. H.B.S '96. Haarlem '97, D.F.C. '04) degradeerde in 1901. kwam in 1902 terug, en dito in 1921-'22 Acht mgal werd Sparta Westelijk afde lingskampioen, t.w. in 1909, '11, '12, '13, '15 '16, '25 en '29. waarvan de eerste vijf maal tevens kampioen van Nederland) De wedstrijd SpartaV O.C in 1921 was de eerste die H. M de Koningin in haar leven zag, later nog eens Sparta—H V V en onlangs Nederland—België, Ook Prins Hendrik, Prinses Juliana en Prins Bern- hard waren vaak gasten op het Kasteel van Spangen. Behalve voetbal beoefent Sparta ook athletiek (Ned. kampioen in 1917 en '18, diverse records, beroemde estafetteploeg), cricket (eerste kiasser) en sinds 1943 ook honkbal (tweede kiasser). Vervolgen wij deze kroniek in kort bestek: Sparta bespeelde achtereenvol gens terreinen aan de Oranjeboomstraat, op de Heuvel, bij de Schietbaan, sinds 1893 Schuttersveld, 1906 Prinsenlaan, 1916 Spangen. Even bekend als het huidige roodwitte strepenshirt (sinds 1900) is uit vroeger jaren de witte trui met de schuine rode baan. Van de prominente bestuurders noe men wij de drie oprichters de heren V. d Ende, Laverge en De Vogel en uit later jaren de heren Overeinder (tot voor kort voorzitter), V d. Donker. Hendriks („Pa") Wolf .i de huidige voorzitter en administrateur de heren falters en Ne- derlof. En dan tenslotte de grote spelers: Bok de Korver (Nederlands meest legenda rische spil, 32 maal internationaal). Cas Ruffelse (8 maal int.). Huug de Groot (de midvoor met het dodelijke 'schot, 9 maal int.), Henk Steeman (13 maal int.), Tnap Weber (14 maal int.). Piet v. d. Wolk (6 maai int.). Ok Formenoy (4 maal int.). Jan Stok 'de man met het „ijzeren hoofd", 5 maal Int.) en Kees v Hasselt (8 maal 1st.). v Was enerzijds de boterproductie aan merkelijk hoger dan men had verwacht, anderzijds- heeft het zachte winterweer De huisschilder A. Ottevanger uit Zwijndrecht stond terecht voor het bij zonder gerechtshof te 's-Gravenhage, om dat hij in 1944 als landwachter had deel genomen aan huiszoekingen en arresta- ties. Twee getuigen a décharge verklaarden dat verdachte tegenzin in het werk bij de landwacht had en dat hij getracht heeft, zich hieraan te onttrekken. De procureur-fiscaal eiste 8 jaar met aftrek en ontzetting. De machinebankwerker M. Meulstee uit Schiedam was ten laste gelegd, dat hij in 1942 in Duitsland dienst genomen had bij de Waffen-SS De verdachte, die thans lijdende is aan T. B. C. en op een brancard de rechtszaal werd binnenge bracht, erkende het ten laste gelegde. De eis luidde tegen hem 7 jaar met aftrek. Het hof, aan het slot van de zit ting uitspraak doende, veroordeelde hem tot 4 jaar met aftrek. G. Roos uit Schiedam hoorde wegens dienstneming bij de .Kriegsmarine 3 jaar jeugdgevangenis en ontzetting tegen zich eisen. Verdachte zeide op 17-jarige leef tijd te zijn toegetreden, omdat hij zo graag naar zee wilde. Gisteravond omstreeks 8 uur heeft «Je 45-jarige chauffeur P. P. D. van G. Inet een automatisch legerpistool een moordaanslag gepleegd op de 53-jarlge J. v. d. 11., wonende aan de Grindweg. Het slachtoffer, dat door drie kogels werd getroffen, wist zich echter nog In veiligheid te stellen, waarna de da der de hand aan zichzelf sloeg. Omtrerl de toedracht vernemen wij, dat v.* d. H. gehuwd is met de geschei den vrouw van de dader. Toen twee jaar geleden de scheiding werd uitgesproken, werd de vrouw de zorg van het doch tertje toevertrouwd en v. G. kwam nog al eens zijn dochtertje zien. Eer, enkele maSl is het daarbij wel eens tot ruzie met v. d. H. gekomen, doch niets wees er gisterenavond, toen v. G. aanbelde, op, dat er een tragedie ging gebeuren. Het dochtertje opende de deur en na enige tijd met haar gesproken te hebben, vroeg v. G. of hij v. d. H. even kqn spreken. Deze begaf zich daarop naar de voor deur, doch reeds na enkele woorden ontstond er een twistgesprek, dat plot seling verbroken werd, toen v. G. uit de binnenzak van zijn jas een automatisch legerpistool te voorschijn haalde, het huis binnendrong en enkele schoten op v. d. H. loste. Deze vluchtte de gang door en liep aan het eind van de gang de keuken door, het erf op. Daar verborg hij zich onder een bank, waarop v. G. ziende, dat de aanslag mislukt was, de hand aan zich zelf sloeg. Het slachtoffer bleek bij onderzoek door drie kogels te zijn getroffen en wel achter het linkeroor (een schamp schot), in het rechterbeen onder de knie en een kogel dwars door het lichaam. Zijn toestand is echter niet levensge vaarlijk. De dader is ter plaatse overle den. ook zijn nadelige invloed gehad in deze zin, dat de boter minder duurzaam is dan wanneer het vee niet op stal staat. Als gevolg van de wijziging in de rantsoenen over de afgelopen weken, is het nog al' eens voorgekomen, dat de boter niet zo spoedig geruimd kpn wor den als wel wenselijk geweest ware. Met dit gevolg ,dat er de laatste tijd wel eens boter _is afgeleverd aan de consument, die het Nederlandse product geen eer heeft aangedaan.,, Er zijn zelfs klachten binnengekomen, dat beschimmelde bo ter ten verkoop zou zijn aangeboden, hetgeen door deskundigen op zuivelge bied niet ontkend kon worden. Daarom heeft men nu, rekening hou dende met de ten gevolge van de in stelling van de Keuzebon optredende verschuiving van de boter- naar de margarine-consumptie en ter ruiming van de voorraad koelhuisboter, besloten, dat voorlopig de bonnen voor het g e- h e 1 e rantsoen voedingsvetten (500 gr. voor veertVen dagen) naar keuze opge nomen kunnen worden in boter -of mar- gar ine. De 37-jarige Amsterdamse groenten- grossier en exporteur G. P. K„ beter bekend als doelverdedlger van Ajax, is gistermiddag terzake van deviezen-over tredingen door de- economische politie rechter te Amsterdam, mr. W. C. Has- soldt, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van 6 maanden met aftrek van voorarrest en een geldboete van 31.500 subs. 14 maanden. Bij de hedenmorgen gehouden wedstrij den op de schaats over 500 nieter reed Huiskes tegen de Koreaan Lie. Deze won in 45.9 sec. terwijl de Nederlander er 46.2 sec. over deed. Huiskes gaf goed partij. Hij was even voor zijn tegeflstander maar reed bijna een wisselwachter onderste boven. Lie liep prachtig door de laatste bocht, vergrootte zijn voorsprong tot on geveer 4 meter, waarmee hij won in 45.9 sec. Huiskes noteerde 46.2 sec., verreweg zijn beste persoonlijke prestatie. Ter ge legenheid van de Zwitserse kampioen schappen reed hij dit seizoen officieus 47.8 sec. De Koning won zijn rit tegen de Oos tenrijker Preindl in 45.9 sec., de tegen-, stander deed er 48.7 sec. over. Ook 'De Koning leverde zijn beste prestatie van zijn schaatsenrijdersloopbaan; zijn stijl was goed, In de bochten iets te lang. Broekman verloor van de Fin Parkki- nen in 46.3 sec. tegen de Fin met 45.2 sqc. De tijd van de Nederlander viel wat te gen. Hij startte niet scherp. Hij had de binnenbaan en wisselde iets voor de Fin. Hij nam de laatste bocht te wijd en voor al op het laatste rechte eind raakte hij achter. Zijn tijd bedroeg 46.3 sec. Ook hij verbeterde zijn beste persoonlijke pres tatie, want in Oslo had hij het vorig jaar 46.8 sec. gereden. Jan Langedijk verloor van de Canadees Hardy; deze noteerde 45.5 sec. tegen 46.4 sec. van de Nederlander. Hij kwam op het wisselpunt even in de knoop met het reglement. Uit de binnenbaan komend, moest hij de rijder van de buitenbaan voorrang verlenen en dat vergat hij bijna. Op het laatste rechte eind hield hij goed vol. Zijn tijd bedroeg 46.4 sec., waar mede hij als vierde Nederlander eindigde. Het Olympisch kampioenschap werd gewonnen door de Noor Finn Helgesen met een tijd van 43.1 sec. Tweede werd Fitz Gerald (Ver. St.), Bartholomew (V. St.) en Thomas Byberg (Noor) allen 43.2 sec,, vijfde Henry (Ver. Staten) 43.3 sec. Naar "Hindoes gebruik is het stoffelijk overschot van Gandhi Zaterdagmiddag (plaatselijke tijd) aan de oever van de rivier de Djoemna te New Delhi gecre meerd. De stoet vertrokjuit het huis van de millionnair Birla, waar Gandhi de laatste drie maanden een kamertje be woonde. Er had zich een geweldige me nigte verzameld die bloemen en bloesems over de stoet uitstortte. Er waren speciale voorzorgsmaatrege len genomen om eventuele ongeregeld heden te verhinderen. Voor het afhalen yan kolengeld. dat te gen inlevering van de bekendgemaakte kolenkaartbonnen op de postkantoren wordt terugbetaald, zijn op onderstaande data de volgende personen aan de beurt: 4 Febr. He t.m. Ho., 5 Febr. Hu t.m. Ka en 6 F|br. Ke t.m. Ko. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent.) In strijd met het aanvankelijk voor nemen, de Benelux-conferentie maar 2 dagen te laten duren, zal er vandaag nog een verlengstuk bij komen. Tot nog toe werd aan de pers geen enkpl communi qué verstrekt en alles wat ze over de werkzaamheden der conferentie te we ten kwam, is afkomstig van losse mede delingen, door een of andere gedele geerde, vooral Spaak, verstrekt. Dat de journalisten uit de officiële dis cretie al spoedig de conclusie trokken, dat de zaken niet bepaald vlot gaan, spreekt vanzelf. Inderdaac vormen de kwesties van de rivierscheepvaart, van het !n Nederland geblokkeerd Belgisch bezit, bepaalde landbouwaangelegenhe- den en speciaal de minimumprijzen der landbouwproducten, de accijns-rechten en de transmissie-taxe evenveel belang rijke moeilijkheden. Het ligt voor de hand, dat de leidende politici van elk deelnemend land individueel zoveel mo gelijk van Benelux profiteren en er zo weinig mogelijk individuele offers toor willen brengen. In verband met de gerezen moeilijk heden, die alles behalve nieuw zijn, ver klaarde Spaak, dat het niet uitgesloten is, dat sommige kwesties opnieuw van meetaf aan onderzocht zullen moeten worden met een veel grondiger voorbe reiding dan soms het geval is geweest. „Dat alles nog niet naar wens gaat mag, niemand verwonderen", zeide Spaak nog „als men denkt aan het feit, dat sedert meer dan honderd jaar België en Ne derland leven naar wetgevihgen, die vaak zeer uiteenlopend zijn. Mocht men voor alsnog geen eenheid kunner. brengen, op het gebied der accijns-wetten b.v., dan moet dat niet als een echec voor Bene lux worden beschouwd Leeft beigie niet met Luxemburg in de beste economische verstandhouding zoodei unificatie van «"Cijnzen 7" Een nu alvast bereikt succes Is, dat Je betrokken partijen besloten hebben, over te (taan tot het onmiddellijk In werking treden van he' Nederlands- Belgisch handclsactoora. Wat betreft het door Frankrijk gedaan verzoek om te onderhandelen over een economische unie met de Benelux-landen, werd aan P,ariJs meegedeeld, dat deze' aangelegenheid het best zou kunnen wor den onderzocht op de a.s. conferentie van 2 Februari, voor de Europese Douane unie. Op verschillende andere punten la OP de conferentie van Luxemburg ook voor uitgang geboekt. Het zijn vooral moeilijk heden van technische aard, die overwon nen moeten worden. Een tweede maal voor de journalisten het woord nemend merkte Spaak op, dat het hier pionierswerk betreft en dat óe onderhandelaars zelf een leerschool door maken. Later echter zullen landen, die voor gelijkvormige problemen staan en dezelfde aanvankelijke moeilijkheden zul len ondervinden, bij de'Benelux-landen om raad komen. „We zijn magisters in douane-unies aan het worden", voegde hij hier lachend aan toe. Nog zeide hij: „Tot nog toe hebben de drie landen misschien nog niet vol doende ingezien, dat hoofdproblemen vóór bijkomstige problemen kunnen worden opgelost. De werkmethode zal in dit- op zicht misschien wel enigszins moeten ver anderen. Op dit congres werd niets sen sationeels bereikt; wij hebben misschien wel wat te vlug willen gaan,doch in elk geval is er vooruitgang. Spaak herhaalde dat de drie landen misschien best in vol ledige economische unie zouden, kunnen leven, zonder de eenmaking van de trans- missie-taxe en der accijnsrechten te ver wezenlijken. Toch moet steeds naar per fectie worden gestreefd. Indien onze pogingen moesten mislukken, hetgeen echter niet waarschijnlijk is, zou dit niet alleen een ramp voor onze drie landrn, maar ook voor Éuropa betekenen". Niet zonder diepere betekenis was de slotzin van Spaak aan de journalisten gedfifan, de losse verklaring, waarin hij zeide: „Ik verzeker U, dat onze inspan ningen niet zullen mislukkenten minste niet, zolang ik in de regering zetel. Doch dat is een andere kwestie". Zeer geruststellend zijn deze nochtans als geruststelling bedoelde woorden niet bepaald. Verwacht wordt dat vandaag de drie landen het voorstel van Bevin zullen be spreken. „Een zwaar hoofd in iets hebben", was de oplossing van de paardesprongpuzzle van öe vorige keer. Om al springende tot die conclusie te komen, zal wel geen al te zwaar hoofd gekost hebben. Het groot aantal goede oplossingen wijst er tenminste op, dat er niet al te veel in spanning voor de oplossing nodig was. Een prijs verwierf: A. van de Waard, Rozenburgerplein 3 Schiedam. Wij geven ditmaal nog eens een kruis- woordpuzzle. HORIZONTAAL: 1 Afschrift 6 Uitga ven; 11 Aandachtig horen; 13 Insect; 15 Keukengerei; 16Losplaats; 17 .Aller moeder; 18 Stad in Italië; 20 Groente; 21 Lidwoord; 22 Rakkers; 24 Voegwoord 25 Ongekookt; 27 Stuk hout; 30 Water plant; 32 Water; 34 Voorzetsel; 36 Euro peaan; 38 Familielid; 39 Weefsel; 41 Praatje; 42 Voorzetsel; 43 Toegankelijk; 45 Tijdperk; 46 Heel; 47 Staat in Ameri ka; 48 Roem; 49 Versiersel; 50 Samen zang, 52 Voederbak 53 Vis; 54 Dorp, in Overijsel; 56 aarwel; 57 Deh lezer heil;' 58 Vogel; 60 Voegwoord; 61 Lichaams deel; 62 Meer m Amerika; 64 Gering van breedte; 66 Deel van Sumatra; 68 Geheel de uwe; 69 Edelstenen 71a On bekende; 73 Belemmering; 74 Zwarte; 75 Gebergte óp Creta; 76 Technicus; 78 Europeaan; 80 Voorzetsel; -81 Specerij- aanplant; 85 Voertuig; 86 Verenigings blad. VERTICAAL; 1 Innig verzoek; 2 Plaatsbepaling; 3 Sukkel; 4 Zangnoot; 5 Bomen; 6 Kleding; 7 Bijwoord; 8 Veer kracht; 9 Voorzetsel: 10 Edelman; 12 Dans; 14 Werklust; 16 Tijdwijzer; 18 Zoldering; 19 Dorp in Zuid-Holland; 22 Koker; 23 Weekdier; 26 Voertuig; 28 Herkauwer; 29 Plaats op Celebes; 31 Stierenvechters; 32 Deei van Amerika; 31 Stad in Spanje; 35 Stuk papier; 37 Schaap; 38 Tijdperk; 40 Wand; 42 Kor ting; 44 Voormalige vakcentrale; 46 Keu kengerei; 51 Voormalig eiland; 54 Voer tuig; 55 Vroeger; 58 Stel; 59 Getal; 61 Maat; 63 Maat; 64 Hemellichaam; 65 Roofdier; 67 Halfbloed; 68 Duitse stad; 70 Insluiting; 71 Zuiver; 7? Stad in Bel gië; 77 Viervoeter; 79 Zoogdier; 81 Ten tijde; 82 Wiskundig getal; 83 stad jn de oud>""id; 84 Voorzetsel. inzendingen tot Donderdagmiddag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2