Schietpartijen duren nog voort Generaal Spoor over liet bestand Commissie van Drie tevreden Recherche ontmaskert complot Belg liet valse tabakskaarten drukken Januari bracht een regen-record De rouw om Gandhi's dood sr s Jamfabriek verkocht grote partijen grondstoffen EEN JAAR 'ZONDER WINTER? „BREN.G NIETS ANDERS DAN BIDDERS MEE! DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Er is vertrouwen maar- Waar blijven de bonnen Onrust in India Nog steeds pantserauto9s met koeien Prijsverhogingen in België ONDER LO U DE P E Drie nachten Stille Omgang RUIT-NIEUWTJES MAANDAG 2 FEBRUARI 1948 No 20532 AANDELEN MEVR. SPOOR Revalidisatie van gewonde militairen CONFLICT OMGEZET IN EEN CONSTRUCTIEVE OPLOSSING voor het consumenten- crediet? NIEUWE PAROCHIES IN BISDOM HAARLEM UITGEVER, DRUKKER EN HANDLANGERS IN DE YAL WEINIG ZON MAAR TOCH TE WARM Vele personen zijn gearresteerd VLISSINGEN EN DE MARINE VLIEGENDE BRIGADES LANGS DE grens Het bedrijf als voorlopige tuchtmaatregel stilgelegd Chocolade-pasta met te weinig suiker „IN VRIJHEID GEDRESSEERD MET GESLOTEN DEUREN De vergadering van de geallieerde bestuursraad te Berlijn CONCERTGEBOUW ORKEST NAAR AMERIKA EN CANADA? DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingebonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Luit.-gcn. S. H. Spoor heeft zich Zaterdag j.l. In een radiorede tot de troepen gericht ter gelegenheid van het feit, dat Zaterdagavond te 24 uur alle maatregelen en voorschriften van het bestand in werking treden. Een uitzon dering hierop vormt de evacuatie uit de zgn. zakken, waarvoor een van drie weken gesteld Is. Februari alle repubUkeinsc troepen aan de andere zijde van de status quo- lijn moeten zijn gebracht. Ten aanzien van de besprekingen tus sen de locale commandanten, welke de laatste dagen plaats vonden, zeide gene raal Spoor, dat deze besprekingen m ver schillende gebieden bevredigend verlie pen, doch dat in andere gebieden, in het bijzonder in Oost-Java, de nadere uit- werking van de bepalingen van het be- stand moeilijkheden ondervond. Het ge beurde, aldus de generaal, dat de repu blikeinse officieren niet met witte, doch met roodwitte vlag, en niet ongewapend doch gewapend, aankwamen. Soortgelijke gevallen, die in strijd zijn met de bepa lingen van het bestand, kwamen voor. Toch bestaan er gegronde redenen om aan te nemen, dat in algemene zin de bepalingen en regelingen van het bestand zijn nagekomen. De overtuiging, dat aan r-epublikeinse Zijde met ernst aan de strikte naleving van de bepalingen wordt gearbeid, is gerechtvaardigd. Slechter staat het daarentegen met het werkelijk staken van het vuren en het beëindigen van de vijandelijk heden gedurende de afgelopen veer tien dagen na de ondertekening. Ik moet tot mijn spijt bekennen, dat bij bestudering van de dagelijkse rappor ten uit de verschillende gebieden geen belangrijke vermindering van het aan tal schietpartijen bleek. Beschietingen van convooien, intimidatie der bevol king, ontvoeringen en zelfs moord hebben plaats gehad. Generaal Spoor zeide, dat het aantal ernstige incidenten hem ernstig verontrustte. Hij wilde niet na laten er op te wijze, dat, indien de toestand niet zeer snel en grondig ver betert en het aantal inbreuken op de bepalingen van het bestand met zeer snel tot een minimum wordt teJugg-- bracht, hij niet zal schromen ge- eigende maatregelen te nemen orn hier aan zo spoedig mogelijk een einde te makgn. Hij zeide tot de troepen, dat zij niet bang behoefden te zijn, in bepaalde stel lingen opgesloten te worden, waar zij het mikpunt van misdadige elementen zou den zijn. „Ik beloof u, dat, waar onver hoopt deze toestand zal ontstaan, geen maatregelen zullen worden nagelaten, om naleving van de overeenkomst af te dwin gen". Generaal Spoor zeide, dat de sol daten weten, wat van hen verwacht wordt. Hij deed nogmaals een beroep op hen: „gedraagt u stipt naar mijn aanwij zingen en instructies". De Niwin begint dezer digen een actie ten bate van de gewonde en inva lide militairen in de hospitalen in Indië. Ze zal dé naam dragen „Actie aandelen mevrouw Spoor". Het is de bedoeling aandelen van f 1 te verkopen, waarvan de opbrengst ter beschikking zal wor den gesteld hetzij in geld, hetzij in voor dat leid gekochte goederen, van de iccie-mevr. Spoor in Batavia. C°De actie heeft o.a. tot doel het inza melen van gelden ten behoeve van de toepassing der „rehabilitation" of „reva- "tn^Nederla'nfbestaTt op het ogenblik reeds e'en centrum voor reyalidisatie, nl. het landgoed „Aardenburg" nabij Doorn waar zeer gunstige resultaten zijn en worden bereikt. De ervaringen, welke men op dit gebied in landen als Enge land en Amerika heeft opgedaan, hebben echter aangetoond, dat met de revalidi- satie begonnen moet worden, feitelijk „dertig seconden nadat het ongeluk is« gebeurd of de verwonding is opgelopen". Het werk der revalidisatie dient dus di rect in de hospitalen in Indië te begin nen. Hiervoor is evenwel vee' materiaal nodig: sportartikelen, werktuigen, ge reedschappen, materialen enz. enz. De kisten, welke de Niwin gaat samenstel len voor dit doel, bevatten dan ook al lerhande artikelen als kleurpotloden, timmergereedschap, een volledige uit rusting voor metaalbewerking en dui zend andere zaken, zoveel dat wanneer een „kist" compleet is, twee drie honderd invaliden materiaal hebben om weer te Ieren hun ledematen te gebrui ken en hun oude handigheid terug te winnen. Het doel is thans een vijftigtal van dergelijke kisten samen te stellen en te verspreiden over de hospitalen in Indië, opdat met de revalidisatie van de inva lide militairen en indien mogelijk ook civiele patiënten, die daarvoor in aan merking komen zo spoedig mogelijk op ruime schaal begonnen kan worden. O Te Utrecht is Zondag de R. K. Bond van Mondharmonica-gezelschappen opgericht. Voorzitter is de Eerw. Broeder Philibertus te Laren (N.-H.). Op 4 Juli zal de bond in Nijmegen 'n muziekfestival organiseren. De Commissie van drie. ook wel ge noemd de commissie van goede dien sten, is Zaterdag even compleet in Ne derland geweest. Tegen de middag ar riveerden de kleine kittige Prof. Graham en de reusachtige, brede, zware Mr. Kir- by, met 't K.L.M.-vliegtuig uit Batavia op Schiphol, zy reisden in nogal merk waardig gezelschap want met het zelfde vliegtuig kwam mee de beroemde film regisseur en -speler Orson Welles en een.... kist met tijgers voor een voor ons onbekend gebleven dierenpark. De beide eerstgenoemde heren werden ontvangen door de secretaris-generaal van het departement van buitenlandse zaken, de heer A. H. J. Lovink. Er was geen tijd voor een praatje^ maar de heren hadden een verklaring opgesteld, waarin zij hun vreugde uitten over hat bereikte. De op richting van een federatie achtten zij van groot belang, niet alleen voor het Neder landse volk en voor de volken van Indo nesië, maar voor alle volken van de we reld. De republiek, zo verklaarde men verder zou in de federatie eeir dynamische rol te vervullen krijgen dié staat onder de staten. Een conflict, dat een bron van onrust en verwarring werd, was nu om gezet in een constructieve oplossing. Indo nesië is gelegen op een strategisch punt en wij leven in een strategische tijd. Ne derland en Indonesië hebben dat begrepen en een oplossing verhaast, zo besloot men. Des middags arriveerde de heer Paul van Zeeland in Den Haag, waar zich in middels ook de beide andere commissie leden bevonden. Met enige leden van de Nederlandse regering werd daarna de l^nch gebruikt, waarna men informele besprekingen voerde. Des avonds ver trokken de drie heren per K.L.M.-vlieg tuig, naar New. York, waar zij rapport zullen uitbrengen aan de Veiligheidsraad. Zij werden uitgeleide gedaan door Australië en door de heer A. H. J. Lo vink. Naar aanleiding van de geruchten, als zou de heer Graham vervangen worden door de heer Curt Dubois, zei de heer Graham, dat hem daarvan niets bekend was. Volgens hem was het geenszins de bedoeling, wijzigingen aan te brengen in de commissie, althans geen der leden was hiervan iets bekend. Het bestuur van het N.V.V. heeft aan de minister van Sociale Zaken en van Fi nanciën het volgende telegram gezonden: „Uit alle delen van het land bereiken ons ernstige klachten over uitblijven van aanwijzing nieuwe bonnen consumenten- crediet. Dqor ruime aanvoer van textiei- utility en daarmede gepaard gaande prijsdaling wenst het publiek de aange wezen textielpunten te benutten. Ver ontwaardiging ontstaat doordat beter ge situeerden thans van de koopjes profi teren en consumentencrediet-deelnemers niet de zo hoog nodige textielvoorzienin- gen kunnen treffen. Herhalen daarom met klem ons ver zoek omgaand nieuwe bonnen consumen- tencrediet aan te wijzen". zaakgelastigden van Amerika, België en West-Zwaagdijk. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft aan de weleerw. heer S. Ligthart, kapelaan te Rotterdam (H. Willibiordus) opdracht gegeven een nieuwe parochie voor te bereiden onder de thans bestaan de parochie van St. Petrus-banden te Roelofarendsveen en aan "de weleerw. heer H. W, v, Schie, kapelaan té Amster dam (H. Bonifacius), opdracht gegeven de I een nieuwe parochie voor te bereiden te Op de verjaardag van prinses Beatrix woonden de drie oudste prinsesjes een kaboutersfeest bij, gegeven door een padvinders groep uit Amersfoort te Baam. Prinses Juliana was ook van de partij. D°i°r °"derIinKe samenwerking tus sen de Nederlandse en Belgische politie is de Maastrichtse vecherche er in ge slaagd een complot van drukkers en handelaars van valse tabakskaarten tc ontmaskeren. Met tcxtielkaarten werd ook ai een proef genomen en boter bonnen stonden op de nominatie. Een kleine twintig heren zitten nu in de cel, maar niet op tabaksblaren. Het begon met een tip, die de Amers- foortse politie opving, dat n.l. een zestal Hagenaars vaji plan v. per auto naar Maastricht te gaan om daar tabakskaar ten op te kopen. De Maastrichtse recher che kreep de tip door en ook het auto- Uit de betrekkelijkweinige gegevens, die tot nu toe over het weer in Januari bekend zijn, blijkt aldus de afdeling klimatologie van het K.N.M.l. té de Bilt dat een grote depressieactiviteit de alles -overheersende factor is geweest. Dit geldt allereerst de luchtdruk, die in de afgelopen maand te de Bilt gemid deld zo laag is geweest als sedert het begin der waarnemingen in 1849 niet is voorgekomen. Tegen 1016,3 millibar nor- Over de Zaterdag plaats gehad heb bende rouwplechtigheden by Gandhi's crematie wordt nog gemeld: Honderdduizenden personen, waarvan velen openlijk weenden, stonden langs de acht K.M. lange route, die de rouw stoet volgde. Gandhi's lichaam werd op een met bloemen overdekt legervoer tuig gelegd. Zijn gezicht was onbedekt, zijn lichaam gehuld in een wit kleed. Er waren meer dan honderd kransen. De rouwwagen werd getrokken door eenheden van het leger, de marine en luchtmacht. Pandit Nehroe. Sard ai- Patel en Baidef Singh hadden plaats genomen naast Gandhi's lichaam. flok aan de oever van de heilige rivier, waar de crematie plaats zou vinden, had den zich honderdduizenden mensen yer- zien van de koninklijke uit over de ontslapene. Volgens een verslaggever van de sche radio-omroep kwam Pand de minister-president van India, v aansteken van de brandstapel naa ren, viel op zijn knieën en kuste Ganci voeten. Devadas, de zoon van Gandhi, stond bij het hoofdeinde van de baar. Nadat de brandstapel was aangestoken, wierp hij er steeds vers hout op. De as van mahatma Gandhi zou heden Maandag in een aarden kom gedaan wor den, die in de loop van de volgende dagen te Allahabad, waar de rivieren de Ganges en Djoemma tezamenkomen. aan het wa ter zal worden toevertrouwd. Intussen heeft de politie te Poena huis zoeking gedaan in de woning van de moordenaar,. Nathoeram Vinayak Gode, en verscheidene andere leden van de Hindoese politieke organisatie Mahasabha. Gode s huis en de gebouwen van het plaatselijk blad, waarvan Gode hoofd redacteur is, zijn onder zware politiebe waking gesteld. Zowel te Bombay als Poena zijn ver schei V-ne aanvallen van woedende me nigten op de huizen van leden van de Mahasabha gedaan. Te Bombay hebben nog enkele steekpartijen plaats gevonden De politie te Bombay heeft tot nog toe bijna 20 personen gearresteerd, die er van verdacht worden betrokken te zijn bij een samenzwering tot het vermoorden van Gandhi en andere nationale leiders, o.a. de premier en enige andere minis- ^AFP meldt uit New-Delhi, dat de leider' van de „Mahasabha"-partij Desj- pande, Zondagmiddag te New-Delhi is gearresteerd. De Mahasabha verweet Gandhi zijn ver draagzaamheid. Zij stond ook vijandig tegenover zijn actie ter verbetering yan de positie der „onaanraakbaren'Men vereenzelvigt de Mahasabha wel met de R.S.S. (Rashtriya Sevak Sangh), een uiterst geheime organisatie, waarover men niets te weten kan komen, behalve dat zij zich voornamelijk de physieke ver betering van de Hindoes ten doel gesteld heeft. Zij doet van zich spreken door haar strijd tegen de strijdorganisatie van de Mohammedaanse liga. Volgens mededeling van de politie, heeft de moordenaar van Gandhi, Natoeran Vinajak Gode, bij zijn ondervraging ver klaard er van overtuigd te zijn dat hij goed gehandeld had, omdat „Gandhi's uit latingen en handelwijze tegen de belan- ge" van de Hindoes iridruisten". tle Politie te Poena heeft twee broers teerd moordenaar van Gandhi gearres- Ned. deelneming Naar wij vernemen, heeft de Ned am bassadeur te New Delhi aan de reger ™2 van India de deelneming der- Ned re" gering overgebracht in verband met het overlijden van Ghandi. maal was het gemiddelde in Januari slechts 1001,5 millibar. De temperatuur bedroeg te de Bilt ge middeld 5,1 tegen 2,3 normaal, een gevolg van de Zuid-Westelijke stroming, die on der invloed van de vele depressies zeer intensief was, waardoor de betrekkelijk warme Oceaanlucht weinig gelegenheid kreeg om af te koelen, vóórdat zij ons land had bereikt. Niet minder dan 27 dagen waren te warm vooral 13 Januari was geken merkt door zacht weer. Ijsdagen (met maximum temperatuur De Tj;i+u vriespunt) kwamen niet voor. minim,LA slechts 4 vorstdagen (met mSu., Tatuur onder het vr^s- punt) tegen 15 normaal. De esem1driZiai WuS buitengewoon zwaar. De gemiddelde hoeveelheid van de 17 regenstations, waarvan de gegevens tot nu toe bekend zijn, bedraagt 130 mm. te™J tot dusyer het grootste landge- middelde sedert het begin der waarne mingen in 1849 in 1915 werd bereikt toen het 108 mm bedroeg. Het regenstation te Hoofddorp, dat speciale vermelding ver dient wegens het feit, dat voor dit station een waarnemingsreeks van ruim 2 eeu wen bekend is, had 122 mm, waardoor de afgelopen maand op de vijfde plaats komt sedert het begin der waarnemingen in 1735. De depressies waren er tevens de oor zaak van dat de zonneschijn belangrijk onder normaal was. In De Bilt werden 40 uren zon geteld tegen 55 normaal. De depressie-activiteit, die het weer gedurende heel Januari beheerste, bli'ft met dat al nog steed aanhouden. In het afgelopen week-einde ontwik kelde zich opnieuw een buitengewoon diepe stormdepressie op de Oceaan, die nieuwe hoeveelheden betrekkelijk warme lucht naar West-Europa blaast. Deze depressie wordt gevolgd door «og enkele andere, die nu over en nabij Ame rika tot ontwikkeling komen en daar een nieuwe hevige koudegolf zullen veroor- ZaDeze depressies worden alle door een gordel met hoge barometerstanden die zich uitstrekt van ver terZuidwesten van de Azoren over het fterUchJchler^ luchtdrukverdeling over Europa, de Oceaan en Amerika een verandering komt, zodat de periode van zacht weer met hoogstens nu en dan heel lichte nachtvorst tijdens nachtelijke opklarin gen, nog zeer lang kan duren. De krachtige Zuid-Westelijke luchtstro ming stuwt bovendien de zeer zachte lucht over Zuid-Scandinavië en West- Rusland, waardoor ook daar nu bijna nergens meer vorst voorkomt en het dikke sneeuwdek snel bezig is te verdwijnen. De kansen op een later nog optre dende flinke vorstperiode worden thans snel kleiner. Voorlopig rekene men dus op voort duren van het zachte, enigszins onstui mige weer met nu en dan regen, afge wisseld door opklaringen. In verband met een mededeling van de burgemeester van Vlissingen, dat de terugkeer van de marine naar Vlissingen als waarschijnlijk mag worden beschouwd, verneemt het A.N.P., dat deze terugkeer betrekking heeft op de matrozenopleiding en het stationneren van regionale oor logsscheepjes, de zogenaamde „Schelde- wacht". De marine-autoriteiten, die" zich even eens voor deze terugkeer naar Vlissingen hebben uitgesproken, vrezen echter, dat het probleem van de accommodatie, zoals het herstel van de haventerreinen en de woongelegenheid voor officieren, onder officieren en manschappen, nog moeilijk heden in de weg kan leggen. De oplossing van dit probleem kan nog zeer veel tijd vergen. nummer en zowaar, na geduldig wachten aan de rand van de stad zag men einde lijk een prachtige Cadillac met het be wuste nummer de stad binnenglijden. De wagen werd gevolgd, tot hy voor een café stopte, waar het zestal naar binnen ging. Betrekkelijk vlug kwamen ze weer naar buiten en reden terug in Noorde lijke richting. Buiten de stad echter was de politiejeep sneller dan de slee en wer den de heren gesommeerd te stoppen. Hetgeen prompt geschiedde en nog wel des te gereder omdat er geen contrabande „aan boord" was. Alleen maar een bedrag van ongeveer 10.000. Toch werden de heren maar meegeno men en bij hun verhoor gaven ze toe. inderdaad naar Maastricht te zijn geko men" óm valse tabakskaarten te kopen, maar de koop was niet doorgegaan, om dat er geen kaarten waren. Toen kreeg de caféhouder een beurt, die verklaarde geen valse kaarten te be zitten doch er wel 250 te hebben ver kocht aan een Amsterdammer Een tele foontje naar Amsterdam leidde tot de arrestatie van deze heer en tevens tot de inbeslagneming van de 250 kaarten. Toen kreeg de Maastrichtse recherche er plezier in. De ene arrestatie volgde op de andere, maar tenslotte bleken er toch 15 nodig eer de hoofddader kon worden ontmaskerd. Men wist intussen al, dat deze in Bel gië moest wonen, want bij het verhoor van een der arrestanten was uitgekomen, dat twee Maastrichtenaren aan een Ne derlander, die in Verviers woonde, ieder 2300 sulden hadden moeten geven om de drukker te betalen Hij -u dan we zorgen dat de kaarten m Nederland kwa men. De politie van Lu* en Verviers werd in de arm genomen hetgeen leidde tot de arrestatie van de bewuste Neder lander in Pepinster De man had geen vergunning om in België te v-f-n werd daafom volgens de voorschriften over de grens gezet waar hu d°or de Maastrichtse politie werd opgewacht. Maar deze sinieur, die pas twee jaar ge een zekere Meunier te Bru werd daarom contact opgenomen met de Brusselse politie en in samenwerking met het bureau Criminele Voorlichting in Den Haas gelukte het Meunier samen met zifn verloofde in Brussel aan te houden. MHnheer had geen tabakskaart bij zich maar wel een veb van 1000 valse textiel punten en zijn verloofde had in haar handtas een soortgelijk kostelijk stuk. Het waren nog maar proefdrukken be kende M„ maar eveneensbekende hij valse tabakskaarten te hebben laten druk- k<De eerste leverantie van 7000 stuks eiland en het Middellandse-Zeegebied tot in Rusland) in Noord-Oostelijke richting de Oceaan overgestuurd naar de Britse eilanden en Scandinavië. Er zijn nog niet de minste tekenen, die er op wijzen, dat in deze algemene De benden van den Bras en zijn col lega's smokkelaars aan de Brabants Belgische grens zijn ir) veilige bewaring gesteld. Maar wie mocht hebben gedacht dat met deze arrestaties de doodsteek aan deze sluikhandel zou zijn toegebracht is verkeerd uitgekomen. 4iet alleen de kleine smokkelaars gaan vrolijk verdei maar ook de groten zijn nog op pad Pantserauto's met koeien en andere la ding jagen nog steeds over de grenswe gen en spotten met bewaking en versper ring om het gewin van francs en gul dens Deze keer echter ichijnen de on dernemers Belgen te zijn ,al hebben ze aan deze kant van de streep natuurlijk hun organisatie van handlangers. Om aan dit schandaal nu verder paal en perk te stellen zullen van officiële Nederlandse kant verdere drastische m??Regelen worden getroffen, f publiek weet al te vertellen, dat l®®?" de srn°kkelaars nu een regelrechte Zti-.Wor,<?en Sevoeid met pantser wagens, mitrailleurs, anti tankgeschut en landmijnen, t Zou misschien nog niet ef?s. zo zijn, maar toch verwees de officier van justitie deze verhalen naar het rijk der fantasie. Wel zullen zeer zware patrouilles wor den samengesteld, waarbij de verschil lende opsporings- en justitiediensten zijn gecoördineerd. En het werk dezer pa trouilles zai worden aangevuld dooi vliegende brigades, jiie langs de gehele grens zullen opereren. Naar A.N.P. verneemt is een jamfabriek in het Westland bij een voorlopige tucht maatregel van de tuchtrechter voor de voedselvoorziening stilgelegd in verband met handelingen, welke ontdekt werden door controleurs. De voorlopige tucht maatregel is spoedshalve genomen in het belang der voedselvoorziening en in af wachting van een definitieve beslissing. Na een langdurig onderzoek is o.m. ge-i gen aangetroffen 1700 kg. cacaoboter, 4100 - ■jjfcgram cacaopoeder en 5700 kilogram ufücr Ook werd een partij van 24.000 kg bleken, dat in Mei 1947 een aan de fabriek toegewezen partij van 1100 Kg. suiker, bestemd voor de fabricage van jam, cho coladepasta e d., verkocht is voor f 4. per kg. In Maart 1947 is een partij abnkozen- pulp van ruim 4000 kilogram verkocht. Deze pulp wordt door de regering ui' Spanje geïmporteerd en vervolgens aan fabrikanten verkocht voor een lagere dan de importprijs. Het bedrijfschap voor groente en fruit, dat de toewijzing van deze pulp regelt, had 'eind 1946, begin 1947 ongeveer 5000 kg van de substantie aan de fabriek 'de éonsei-ven-, levensm'd- delen- en onftproductënfabriek „Cleo" te Naaldwijk) toegewezen met de instructie ze te gebruiken voor de fabricage van jam. Ze werd echter voor 2.— per kg. verkocht, terwijl de fabriek ze voor 99 per honderd kilogram van de regering kocht. In Mei werd nog eens een hoeveelheid van 600 kilogram verkocht. In September werd aan de fabriek* een partij van 4000 kilogram abrikozenpulp aangeboden. Deze was te koop voor een geringere prijs. Aanvankelijk was er bij de fabriek geen belangstelling voor. De pulp werd later toch geaccepteerd en, naar later bleek, eveneens verkocht. Er kwam voorts vast te staan, dat 6000 kilogram appelstroop zonder bon was verstrekt. Tenslotte werden in de fabriek verbor- was echter blijkbaar niet goed geslaagd, want ze werden uit Nederland om deze reden teruggestuurd. De tweede en laat ste levering was echter prima: nu von den de 4000. kaarten grif kopers. Het pa pier hiervoor had hij uit Maastricht be trokken. Een deel van deze kaarten kon in beslag worden genomen, de rest is grotendeels door de handlangers bij hun arrestatie vernietigd. Het zaakje was wel aardig winstgevend, want M. had kans gezien in Luik op een nacht 10.000 francs stuk te slaan. Op aanwijzing van M. zijn ook de druk ker een steendrukker te Brussel en diens meesterknecht aangehouden. Ook de stenen voor tabakskaarten en textiel punten werden in beslag genomen. Be doeling was als het zaakje opnam, dan binnenkort ook met boterbonnen en an dera Ned. distributiepapieren te begin net Meunier en de beide drukkers zullen in België terecht staan; de andere leden van het complot zullen hier hun zonden bestraft zien. Intussen hulde aan de recherche voor haar goede werk. Bij ministerieel besluit worden in Bel gië de prijzen van de belangrijkste voe dingsmiddelen als brood, vlees, vet, boter, margarine en olie met ingang van 1 Feor. 1948 gemiddeld met ongeveer 10 pet. ver hoogd. Ook wordt voorzien dat de kolen- prijs met 25 pet. zal moeten worden ver hoogd in verband met de eisen om loons verhoging van de mijnwerkers, die alleen ingewilligd kunnen worden indien de re gering de mijneigenaren toestaat de prij zen der kolen evenredig te verhogen. Zowel in de Kamer als in verschillen de. gemeenteraden heeft de nieuwe partij van Mr. Oud zich gepresenteerd, waarbij het echter bleef bij een herdoop van de „Partij van de Vrijheid" in de „Volks partij voor Vrijheid en Democratie". Bij de vrijheid kwam dus de democratie en van partij zonder meer werd het volks partij. Doch daar bleef het bij; uit andere partijen liepen geen deserteurs over. De afgevaardigden kijken blijkbaar liever de politieke kat nog even uit de boom van de volksgunst; men gooit geen oude stoel weg, voor men een nieuwe zetel heeft. Aan de naam kan het niet liggen, als het wicht niet uit de kluiten wil schieten, want het biedt zich aan als „volks" en met democratie én met vrijheid. Vindt u dat een pleonasme, omdat de mocratie altijd vrijheid inhoudt en zeker wanneer het geheel gestoken is in een volks kleedje? Nu dan dacht U echt ver keerd. Ongetwijfeld zou dat zo moeten zijn, maar wie geeft U de garantie, dat de oude liberale vos in het nieuwe vachtje zijn streken van te eenzijdige vrijheid verloren heeft? En gaat U eens figuur lijk gesproken te biecht bij de com munisten. De communistische vrijheid lijkt veel op de vrijheid van circuspaar- den, die „in vrijheid gedresseerd" zijn. Deze zijn zo vry, dat zij slechts in de schaduw van de zweep van de dresseur mogen dansen, zoals deze 't wenst. Even zo moet men iy de communistische ma nege dansen onder de knoet van Moskou naar het pijpen van het dictatoriale par ty-bestuur. Neem b.v. eens ex-kameraad, thans mynheer Koejemans; die is van de hoofdredacteurszetel van „De Waarheid" getrapt, omdat hij zo klein-burgerlijk was om met de waarheid te „chancen". Stom van hem, want hij kon toch weten, dat de waarheid niet altijd gezegd mag wor- en zeker niet in -De Waarheid". Neen, een naam zegt niets. Daarom is het lang niet zeker, dat de opvolger van Koejemans een groot man zal worden, al heet hij dan De Groot. Doch op het ogenblik schijnt hij by de communisten in de „running", want de partij-genoten worden opgewekt om te luisteren naar „onze geliefde kameraad Paul de Groot" Ja, zo staat het in „De Waarheid". En eerlijk is eerlijk, wij zullen ons aan dit voorbeeld moeten spiegelen om op ons van toepassing te doen zijn het Apostelwoord: „Zie, hoe zij elkander lief hebben Daarom dienen wij te schrijven °Yer -onze onvergetelijke vader in po- liticis Dr. Beel, onze zorgzame heerboer Mansholt en onze schattige baby Prof. Dr. v. d. Brink." „Ziet hoe zij elkander liefhebben" en wij denken aan vadertje Stalin, die blij kens de zuiveringsprocessen de knoet niet spaart om onwillige kinderen in het ga- reel te krijgen en dat zonder aanzien van persoon. Via het Russische blad de „Prawda" kreeg b.v. zelfs de dictator van Bulgarije een tik op de vingers, om dat hij zijn politieke tegenstanders met de galg had^ gedreigd. Wat een groentje ook; zo iets zegt men niet, zo iets doet men alleen. En het streven naar een Bal kan-entente van Dimitrof en Tito viel mede niet in goede Russische aarde Die twee vechten n.l. om het Balkan-been terwijl Moskou van oordeel is, dat het zelf de derde moet zijn, die er de benen mee zal nemen. Maar bij zo'n manoeuvre dient men het wat link aan te leggen en niet door te blaffen de aandacht op het been te vestigen, want er zijn meer kapers aan de Middellandse Zeekust, die het kluifje niet versmaden. Alzo moeten, zoals de Hollandse ka meraden dienen te luisteren naar „onza geliefde Paul de Groot", de kopstukken bij hun geliefde generalissimus Stalin het oor te luisteren leggen. Vrijheid van meningsuiting bewijst slechts, dat men besmet is met de „klein burgerlijke democratie". En deze is een gevaarlijke bacil voor de communisti sche dictatuur. ANALYST. De intentie die dit jaar is voorgesteld aan de deelnemers van de Stille Om gang luidt „Om van God te verkrijgen meer godsdienstig gezinsleven en daar door meer geestelijke roepingen." Dit deelde de moderator van het Gezel schap van de Stille Omgang, Mgr. G. P. v. d. Burg, gisterenmiddag in een door 300 afgevaardigden uit alle delen van ons land bezochte jaarvergadering mede. Verder spoorde hij aan tot intenser gebed tijdpns de omgang, waarby de ouderen het voorbeeld dienen te geven aan de jongeren. „Breng naar Amster dam niet anders dan bidders mee" be sloot de moderator zUn vurig betoog. In de vergadering, die was geopend door voorzitter Alph. Elsenburg, werd bet jaarverslag uitgebracht door de se cretaris J. Bapt. Takes, waarin deze me dedeelde, dat Volendam dit jaar als ge zelschap voor de 50ste keer de bedegang hoopt te verrichten. Op 7 Maart zal dit plechtig in het pittoreske vissersplaatsje worden gevierd, waarbij de van de Mirakelstad met het voltallig hoofdbe stuur van het Gezelschap aanwezig zul len zijn? Verder zullen Deventer en As- stroop aangetroffen. De controleurs na men deze voorraden in beslag. Ze waren niet in de administratie verantwoord. Een administratie der productie was niet aan wezig. Bij het onderzoek bleek, dat er met de fabricage van chocoladepasta iets niet in orde moest zijn. De pasta van deze fabriek bevatte slechts 20 pet. suiker inplaats van 55. De ontbrekende suiker was achter ge houden en vervangen door stroop. Het vorige jaar is de fabriek wegens on juiste verantwoording van grondstoffen beboet met 45.000. O Te Bergen op Zoom hoopt het echt paar M. Chapel—Noordhuizen op 11 Febr. zijn 60-jarig huwelijksfeest te vieren; op 28 Maart is het echtpaar H. Stolwerk—Schuttelaar, aldaar, 65 jaar getrouwd. Bij de veediefstallen en clandestiene slachtingen in de Langstraat, waar van we onlangs melding maakten, blijken ongeveer 25 personen uit Waalwijk, Dongen. Capelle, Raams- donk. Dussen en Tilburg betrokken te zijn. 0 Orville Wright, die met zijn broeder x Wilbur het eerste vliegtuig constru eerde. dat in 1903 de eerste geslaagde vlucht maakte, is in een ziekenhuis te Dayton (Ohio) op 67-jarige leeftijd 1 overleden tengevolge van een hart aanval. Wilbur Wright stierf in 1912. O De Deense eerste-minister, Hans Hed- toft, heeft in een radiorede verklaard, dat Denemarken zich noch bij een West-, noch bij een Oost-Europees blok zal aansluiten. Twee knapen, een van 17 en een van 20 jaar, zijn gesnapt, toen zij had den ingebroken in een schoenfabriek te Waalwijk. Al ruim 900 voet leer hadden ze in zakken klaar staan om ta worden weggebracht. sendelft dit jaar hun 25-jarig bestaan herdenken. De dag werd besloten-met een plechtig Lof met processie in de St. Willibrordus- kerk aan de Amsteldijk. Het Lof werd" ge celebreerd door mgr. G. P. v. d. Burg, terwijl de feestpredicatie werd gehouden door Prof. dr. mag. C. Friethoff O.P. Aan de Stille Omgang, die dit jaar op 29 Februari, 7 Maart en 14 Maart zal worden gehouden, zullen buiten de Am sterdammers in totaal 60.000 mannen van heinde en verre komen om deel te nemen aan de stille bedetocht rond de H. Stede. De derde Zondag, die dit jaar is inge steld is niet alleen omdat het enorme aantal deelnemers voor twee nachten te groot is, doch vooral omdat het aantal kerken van de binnenstad te weinig plaat sen biedt. Nu zal er ook niet zo lang meer op het Spui gewacht behoeven te worden zodat het langs de weg rustiger zal zijn, hetgeen de gelegenheid tot gebed zal ver hogen. Voor onze Nederlanders overzee zal de P. C. J. Wereldomroep een reportage van één van de drie nachten verzorgen. De geallieerde bestuursraad te Ber- ïyn is Zaterdagnamiddag weer bijeen gekomen. De zitting werd grotendeels met gesloten deuren gehouden en de besprekingen verliepen vormelijk, zon der agressiviteit, zodat de vrees, dat de samenwerking in de geallieerde raad tot een abrupt einde zou komen, heeft plaats gemaakt voor de overtuiging, dat men aan Russische zyde toch niet ge neigd is, de consequenties te trekken, die door officieuze sovjet-stemmen in uitzicht waren gesteld. Bij de besprekingen waren slechts de vier opperbevelhebbers met hun naaste adviseurs aanwezig. Ofschoon geen offi ciële mededeling over het behandelde werd verstrekt, wordt aangenomen, dat de bevelhebbers opnieuw de geldsanering voor geheel Duitsland hebben besproken. Mr. de Jong Schouwenburg, voorzitter van het bestuur van het concertgebouw orkest brengt thans een bezoek aan de V. S. en Canada om de mogelijkheden te onderzoeken voor een tournee van dit orkest door Noord-Amerika en Canada.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1