Anti-communistisch blok het ije Oosten Nabij* De vorming der rijpende jeugd oudeIbëginselen en NIEUWE IDEALEN samps' hTst Sr Stormhoek Invoer 2 milliard meer dan uitvoer lm- en export stegen beide sterk sd.«ïï-2 Verloop ..niet zo bevredigend" tellen mensenlevens niet meer? Amerika neemt Engelse leiding geheel over Waarom de KLOMPEN schaars zijn DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Rusland formuleert serie bezwaren Het Br. Hoogveld-instituut en zijn doel Prof. Romme opent de verkiezingscampagne In de Een erj'enis van 19 millioen En toch in de misère ZIJ trekken weg Een dek vol M 70ste JAARGANG DINSDAG 3 FEBRUARI 1948 No. 20533 KONINGIN LICHT ONGESTELD DUUR DUITS HOUT I toestemming tot het verhogen van de Trouwen met wie? NIEUWE MISSIE-OVERSTE IN SOERABAJA KOTA BAROE HEEFT PECH PLUNDERPERIODE IS VOORBIJ ONGEOORLOOFDE WINST GEEN FUSIE SOCIALISTEN- COMMUNISTEN „BEULEN" GEVRAAGD ROERGANGER. HATTA OVER BESTAND EN OVER ZIJN PLANNEN met schapen en varkens DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 1 3.45 per kwar taal, 1 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend by vooruitbetaling. De Russische regering doet de laatste •wpken druk aan protestnota s aan het adres van Amerika en Engeland. Ter me morie- bezwaren tegen het aanleggen van Westerse lucht- en vlootbasissen in de Middellandse Zee en in Noord-Afrika; be zwaren tegen het bezoek van Amerikaan se oorlogsschepen aan Italiaanse havens; bezwaren tegen arrestatie en veroorde ling van Russische onderdanen in de Westelijke zones van Duitsland; bezwa ren teg?".„h0jLY ugen van Amerikaanse flying fortresses boven de Gele en de Japanse Zee „om de Sovjet-Russische scheepvaart aldaar te observeren" en Perzische rev3ren' ta een nota aa" d" Fendè de aetffpf1?/ neergelegd, betref- militair tfit van de Amerikaanse ^er, f,IL .e ln Iran- welke zou kun- worden uitgelegd als een bedreiging van de grenzen van de Sovjet-Unie. vier dezer protestnota's getuigen van de onmiskenbare angst van Moskou voor oorlogsbedreiging; drie er van slaan op de Middellandse Zee en het Nabije Oosten. Waar overigens ook een Russi sche ejepansiebedrijvigheid valt waar te nemen; wij herinneren behalve aan Korea en China vooral aan Azer- beidschan; de olie van Iran; Turkije, de Dardanellen en Griekenland; om van het communistische woelwerk in Italië en Frankrijk maar te zwijgen. Voor zover uit de Russische medede lingen ter zake valt op te maken, is de nota aan de Perzische regering het meest gedetailleerd en ook het scherpst van toon. Volgens de „Prawda" vermeldt zij een hel* reeks van feiten, waaruit blijken moet. dat de Amerikaanse militaire ad viseurs een beslissende rol in Iran spe len ten aanzien van de gewapende strijd macht van dat land, en een activiteit ontwikkelen, welke er op gericht is het grondgebied van Iran tot een militair- strategische basis van de Verenigde Sta pten te maken. Zo wordt het Iraanse <de moderne naam voor Perzische) leger herbewapend met Amerikaanse wapenen van hetzelfde type als waarmede het Turkse leger onder de credietvoorwaar- den van Washington wordt uitgerust. De gehele Iraanse weermacht wordt trou- wens op Amerikaanse leest fjeschoeid» Ofschoon hiervan in de Russische nota's natuurlijk geen melding wordt gemaakt, blijkt er uit, dat het Verre Amerika het toch veel dichterbij gelegen Engeland in het gehele Nabije Oosten volkomen heeft uitgeschakeld; of om ons in juister ter men te bewegen: de traditionele rol van Engeland volkomen heeft overgenomen, nadat Engeland zich uit bittere nood- heen di,® preken terug trok. Het een taak in S voor enkele maanden een taais in Palestina, dan verdwijnt het ook daar om zijn plaats eerst aan de Verenigde Naties, en waarschijnlijk heel kort daarna aan -de Verenigde Staten af te staan, terwijl het laatste bolwerk, dat het in deze eens volkomen onder zijn invloed staande Arabische wereld had: Irak, nu ook aan het afbrokkelen is, Want dit land heeft nu ook het reeds te Londen geparafeerde Brits-Iraakse ver drag afgewezen; en men behoeft er nau welijks aan te twijfelen, dat de kei-harde dollars Baghdad meer zullen aanlokken dan de steeds weker wordende ponden sterling De diepere betekenis van al deze ge beurtenissen is, dat zich, ouder leiding van Washington, een mohammedaans blok aan het ontwikkelen is, langs de kusten van de Middellandse Zee en in. het Nabije Oosten, tot in het ex-Brits-Indië toe. dat naast het Christelijke Griekenland eu het gemengd Arabisch-Joodse Palestina zal omvatten; Turkije, Iran,. Irak, Syrië, de Libanon, Seanda-Arabië, Afghanistan Pakistan, Egypte en straks wellicht ook meer Westelijk gelegen staten van Noor delijk Afrika. Een gebied met een 150 ven, wat een geweldig economisch voor deel betekent. Dit blok is sterk anti communistisch: de mohammedanen zijn over het algemeen streng practiserende, vurig gelovende Godsbelijders, en zij voelen de dreiging van de Moskouse dic tatuur als een gevaar voor godsdienst en eigen onafhankelijkheid. Daarom passen zij zo vol..omen in het kader van de Tru- manleer, die trouwens als eerste object Griekenland en Turkije had. In dit blok nemen de juist genoemde staten met Iran een sleutelpositie in, en het is dap ook volkomen begrijpelijk, dat juist daar Rusland zijn tegenmaat-ege- len poogt te nemen. Met weinig kans overigens op succes, want het potentiële overwicht van de Verenigde Staten over het door de oorlog in zijn oorlogspoten tieel zo zwaar getroffen Rusland is zo groot, dat het blok van het Nabije Oos- ten als geheel enkele randgebieden lijken nog wat zwak practisch zijn weg kan gaan. gelijk het wil. Zelfs al staat op zijn flank een Balkanblok, dal echter alleen macht heeft, in zoverre het op zijn heer en meester Rusland kan steunen. Waarmede men weer terug millioen fanatieke bewoners, wier lan den (behalve Griekenland) geheel voor keert tot het kernvraagstuk Amerika- oorlogsvernielingen zijn gespaard geble- Rusland. Zonder het vele goede van jeugd organisaties en andere instellingen, die zich met de vorming van de jeugd bezig houden te miskennen, zijn tal van vak psychologen uit de school van prof. dr. Th. Rutten, hoogleraar in de Empirische psychologie aan de R.K. Universiteit steeds meer tot het inzicht gekomen, dat deze opvoeding lang niet altijd op een wetenschappelijk verantwoorde wijze geschiedt. Bovendien heeft deze tijd zeer speciale problemen, waarvan de oorzaak slechts opgespoord kan wor den langs de weg van gedegen studie Pas daarna kan men aan een oplossing gaan denken. Deze overwegingen hebben geleid tót de oprichting van het Mgr. Hoogveld- instituut te Nijmegen, dat van een cen traal punt uit voorlichting wil geven Inzake de met een enkel woord reeds vermelde opvoeding van de jeugd van alle instellingen, die dit wensen. Het gaat er alleen om- materiaal en documentatie te verzamelen en bepaalde onderwerpen, die de jeugd betreffen, in studie te nemen, zowel naar aanleiding van toestanden in ons land als in het buitenland. De een of andere organisatie H. M. de Koningin, die dit week end op paleis Soestdijk vertoefde, zal tengevolge van een lichte ver koudheid één a twee dagen Haar kamer moeten houden. De drie leden van de Commissie van G. D.: de heren Kirby, Graham en 1 an Zeeland voor hun vertrek van Schiphol naar Lake Success. In het gebouw van de H. K. B. te Haarlem opende prof. Rotnme, in tegen woordigheid van verschillende autoritei ten de verkiezingscampagne. De voor zitter van het kringbestuur, de heer L Bouwman, leidde de vergadering. Prof. Romme betoogde o.a. dat rege ren zonder ons geen gemakkelijke raas zou zijn. Van meningsonderdrukking m partij of fractie is geen sprake. Spr. be riep zich op zijn 26-jarige politieke er varing voor zijn oordeel: in Nederlanc is er bij geen enkel volksdeel als het katholieke zulk een ruime vrijheid van meningsuiting. Wij voerden een politiek van vrijheid in eenheid, ook ten opzichte van onze katholieke pers, wat zeer is toe te juichen. Uitvoerig wees spr. daarna op de na oorlogse roeping van de katholieken in Nederland: oude beginselen en nieuwe idealen. Het communisme is vjjand no 1. Spr. heeft de indruk, dat het principe va" vrijneid en democratie thans ook geldt ten bate van hen. die gereed lig gen om alle vrijheid tê vernietigen. Komend tot de vraag van kabinetslor- ma,le i,n? de verkiezingen, stelde spr. vast: net allervoornaamste is en blijft het regeringsprogram. Wij moeten houden. ?.nd" a"e omstandigheden, een christe lijk-progressieve koers. Altijd zal de re gering hier op zijn minst op twee par- UJen moeten rusten; dit houdt in dal men met alles kan uitvoeren wat m^n zelf zal willen. Maar het heginlel moe" voorrang hebben boven de samenwer king. Steeds heeft onze partij gepleit voor een bredere basis voor het kabinet. Een veelzijdige partij als de onze ie voor een echt nationale politiek thans veel noodzakelijker dan ooit. Bij het debat zeide prof. Romme o.a.' hnTiw- in de lodië-kwestie een andere TnHia8 hadden aangenomen, dan zou Tndia y°°ï Nederland en Nederland voor u"t eiaen Z«n' Indië is alleen Voorzitter Bouwman dankte prof. Romme voor zijn openhartige rede. kan aan het Nijmeegse instituut opdracht geven om over een bepaalde aangelegen heid rapport uit te brengen en reeds is op (deze wijze een drietal hoogst belang rijke onderwerpen in studie genomen, zoals mr. M. Custers secretaris van het bestuur der stichting ons meedeelde, met wip wij een onderhoud ov%r dit nieuwe hoogst belangrijke katholieke initiatief hadden. Dezer dagen was juist de goed keuring van het Episcopaat op de plan nen verkregen en gaarne wilde mr. Cus ters daarom wat meer bekendheid aan het instituut geven. De drie bedoelde opdrachten, waaraan reeds gewerkt wordt, betreffen: le. de verhouding tussen de jeugdorganisatie en het gezin, waarover de Kath. Jeugd- beiVaging een rapport heeft gebracht; 2e. Een onderzoek naar een betere aan passing van het ambachts- en nijverheids onderwijs aan de behoeften van de indus trie, waarom een ambachtsschool in Lim burg heeft gevraagd. 3e. De paedagogische en didactologische vorming van leraren en onderwijzers, dit op verzoek van een Mulo-school. Zo denkt men aan de bestudering van het probleem der vrije-tijdsbesteding door de jeugd en de godsdienstige vor ming van de volksjeugd, die de school reeds heeft verlaten; /d'e noden van het fabrieksmeisje; verzorging en reclassering van de misdadige jeugd; bestudering van de vraag, op welk moment de jongen in de vakorganisatie moet treden; de voor bereiding van een jeugdwet. waarin het jeugdwerk sluitend en psychologisch ver antwoord wordt gemaakt; op de vraag, op welke wijze en wanneer de jeugd voor staatkunde ingeschakeld moet wor den; de gevolgen van industrialisatie voor de jeugd; de oorzaak van vermindering van priester, en kloosterroepingen; de wijze, waarop aan de volksjeugd interesse bijgebracht kan worden voor cultuur; de vraag in hoeverre de filmkeuring beant woordt aan de eisen, die men aan jeugd- opvoeding moet stellen. Als plaats van vestiging naar een geschikt perceel wordt nog gezocht heeft men Nijmegen gekozen, omdat men een contact met de uniyersiteit met het oog op de bronnen, bibliotheek en' des- Migen zeer gewenst acht. Het insti- lüh -i^t evenwel een geheel zelfstandig j aam ,e?.in een overeenkomst worden e Betrekkingen nauwkeurig geregeld. In de Friedrichstr, use, eens een van de meest pronkerige straten van Berlijn, nu een der voornaamste verkeers aderen van de Russische sector, werken de „Truemmer frauen'', jong en oud, min het opruimen van het puin. In ons blad van 13 janUari' j.l hebben wij reeds de voorlopige cijfers betreffen de de in- en uitvoer over December 1947 en over het gehele jaar 1947, zoals deze waren verstrekt door het C.B.S., ge publiceerd. Thans zijn door het C.B.S. definitieve cijfers gegeven, welke wij hier thans nog laten volgen. De invoer in December 1947 had een waarde van 431,4 millioen tegen 408,8 millioen in November 1947. De waarde van de uitvoer bedroeg in December 235,4 millioen tegen 202.0 millioen in November. Bij de beoordeling van de bijzonder hoge cijfers over December dient men er rekening mede te houden, dat in verband met het '-en vs. acf nieuwe naam lijst van goederen, ingaande 1 Januari 1948, de in- an uitvoeraangiften welke tot en met 5 Januari 1948 bij het C.B.S. zijn binnengekomen, nog over December 1947 zijn verwerkt Bij een gemiddelde vpn 26 werkdagen per maand zou de invoer over December 400.7 millioen en over November f 425,1 millioen .hebben bedragen. De uitvoer zou dan in December 218,5 millioen en in November 210.1 millioen hebben be dragen. De totale Invoer In 1947 was (incl. diamant: 16.544.503 ton met een waarde van 4.268.3 millioen (1946: 11.798.930 ton voor 2.359,4 millioe.n). De uitvoer bedroeg in 1947: 5.843.032 ton met een waarde van 1.884.0 millioen (1946: 3.919.093 ton voor f 813.0 millioen). Het invoersaldo bedroeg dus over het gehele Jaar 1947 2 384,3 millioen. Opmerkelijke posten bij de invoer in December waren de volgende (in mill.): prijs van de klompen van Duits hout ge- ondergraaft prijsbasis Hoe komt het toch dat rto n schaars blijven? Gebrek aan grondstoffen vertelde ons de heer J. w. ten Hove te Enter, waarnemend voorzitter van de vak groep klompenindustrie. De toewijzing van hout aan de kiompenmakersbedrij- ven, peppel- en wilgenhout uit eigen land, bedraagt ongeveer de helft van wat men nodig heeft. De klompenmakers in Nederland ontvangen gezamenlijk 56.000 M3 terwijl ruim 100.000 M3 gevraagd wordt. Er is in ons land niet meer hout beschikbaar, doordat tijdens de oorlogs jaren meer bomen gekapt werden dan toelaat baar was, aldus de heer ten Hove. Om de klompenmakersbedrijven toch zo goed mogelijk op gang te houden heeft de regering hout uit Duitsland geïmpor teerd en wel 17.500M3. Dit heeft echter tot nieuwe moeilijkheden in de klompen industrie aanleiding gegeven. De prijs van het Duitse hout ligt namelijk ongeveer 20 per M3 boven die van het inlandse hout. Als men nu nagaat, dat men van een M3 hout ongeveer 50 paar klompen kan maken, wordt dus de prijs voor een paar klompen gemaakt uit Duits hout ongeveer 40 cents hoger dan de klompen van inlands hout. Wij mogen de zgn. „Duitse" klompen echter niet duurder verkopen, aldus de heer ten Hove. Dat dit ontevredenheid onder de klompenma kers en dat dit de zwarte handel ln klom pen in de hand heeft gewerkt, ligt voor de hand, want geen bedrijf, is in staat lonend te werken met het geïmporteerde hout, zegt de heer ten Hove. Als reden voor het weigeren van de De A N.P.-correspondent te Berlijn be richt: De 23-jarige Ursul? Bauer alhier en haar in Hamburg wonende broer heb ben samen een slordige 19 millioen dol lar geërfd van een nicht' van hun groot moeder. die een pianofabriek in Phna delphia bezat en in 1930 gestorven is. Eerst in 1938 kregen de Bauers een te legram met de boodschap, zo spoedig mogelijk over de Oceaan te komen om de buit op te strijken. Sinsdien verkeren zij echter in de grootste narigheid. Hitier gaf de jongelui geen uitreisvisum en het Amerikaanse consulaat heeft Ursula thans nog geen andere raad kunnen geven, dan een Amerikaan te trouwen, omdat dit de enige manier is, om naar de States te Komen. Maar dat kan niet, want het meis- je is verloofd en de verloofde heeft de n°g SecomPliceerder gemaakt dat: niet CL °r-!e verklaren, dat hij haar neemt zij de erfenis aan' linoi=frfnr,iteefï d<l, BerlÜnse doilarmil- lionnaire net als alle andere Berlijnsen Haar leven wordt intussen gekweld dooi de vraag: hoe kom ik naar Philadelphia.' Maar dat is, zoals zij ons vertelde, nog niet het ergste. Erger nog zijn de Ameri kaanse correspondenten, die haar bestor men met vragen. Onderwijl blijft Ursula hopen, dat zij nog ooit naar de States zal komen en dat de dollardromen wer keïijkheiJ zullen worden. „Ik geloof dat ik dan eerst een paar nieuwe schoenen zal kopen" zegt zij. maakt, werd volgens onze zegsman door Min. Mansholt bij een conferentie met de vakgroep opgegeven, dat bij een ver hoging van de klompenprijs ook de lonen oer landarbeiders verhoogd moesten wor den, hetgeen hem niet direct wenselijk voorkwam. De klompenmakers hebben nu onder protest het geïmporteerde hout gekocht, daar zij hun bedrijven aan de gang moe ten houden. Zouden zij dit wegens ge brek aart werk enz. .niet doen, dan zou bet personeel naar andere bedrijven overgaan. Ook de middenstand ondervindt vol gens onze zegsman, van de huidige gang van zaken veel nadeel. Door de geringe verdiensten in de klompenmakers bedrij ven trachten de klompenmakers, aldus de heer ten Hove, de klompen recht streeks aan de verbruikers te verkopen, om door het uitschakelen van de klom- penwinkeliérs bij de verkoop een kleine winst te forceren. Voor een paar mans-klompen, die f 2, mogen kosten, ontvangen de klompen makers met deze wijze van handelen een kwartje per paar meer dan anders. Of er spoedig verbetering in de be staande toestand zal intreden betwijfelt de heer ten Hove. Ook verwacht hij niet. dat binnenkort meer klompen ter beschik king zullen komen. De klompen blijven dus schaars, zolang het hout schaars is. Als opvolger van de Z.E. Hr. P. A. Bas- tiaensen werd tot regulier missie-overste in Soerabaja benoemd de Z.E. Heer J. H. van Megen. De nieuwe overste werd geboren te Venray» 6 April 1898, trad 33 September 1917 te Helden-Panningen in de Congregatie der Missie, ontving aldaar de priesterwijding, op 23 September 1923, en is sedert 11 October werkzaaVn :n de missie van Soerabaja. Sinds de bevrijding zijn 77 missionaris sen van Scheut naar China vertrokken, 219 naar de Congo, 34 naar de Philippij- nen, 16 naar Makassar. 28 naar de V. S. (om daar onder de negerbevolking te werken) en 5 naar de nieuwe missie in Japan. Op deze 378 missionarissen (333 pries ters en 45 b roe dn -vertrokken er 259 voor het eerst naar de missie. De Congregatie telt in het geheel 1546 laden, van wie 885 in da missiee. mais 11.4 (Nov 6.8); oliehoudende zaden 5.5 (11.3): veekoeken 9.1 (1.6); tabak in bladen 15.4 (3.1); kunstmest 13.9 (5.4); manufacturen 8.8 (12.9); schepen e.d. 6.6 (19.5): electrische toestellen enz. 12.9 (9.4); verbrandingsmotoren 9.1 (4.5). Van de uitvoer noemen wij de volgende van de belangrijkste factoren; paarden, runderen 1.9 (7.0); verse groenten en vruchten 8.5 (7.0); aardappelen 23.1 (27.4); bloembollen, planten enz. 7.8 (5.3); plant aardige oliën en vetten 5.5 (2.9)zetmeel- producten 7.3 (6.6); kunstmest 2.5 (1.9); ruw ijzer en staal 3.0 (1.9); tin in blok ken .5.6 (2 6). kunstzijden garens 5.4 (5.0); schepen e.d. 7.5 (2.8); radio-artike len 9.8 (8.5). Het m.s. „Kota Baroe" van de Kon. Ro'tterdamsche Lloyd, lat gisterenmorgen Port Said verliet op de thuisreis naar Rotterdam, reeg een uur later lichte motorschade. waarop de gezagvoerder be sloot met langzaam draaiende motor naar Port Said terug te keren teneinde het eu vel te verhelpen. Het is mogelijk, dat de aankomst, die op de 13e was gesteld, daar door enigszins zal worder vertraagd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot intrekking van e besluit „Bestrijding plundering m oor- fn de memorie van toelichting merken de ministers van Justitie, van Oorlog en van Marine aü. op, dat, nu langzame hand normale toestanden ook op het ter rein der rechtsbedeling terugkeren, zij geen reden aanwezig achten om de ultz0"d L ke regeling van genoemd besluit, waarb J ten aanzien van verschillende vermogens delicten zeer zware straffen kunnen den opgelegd en de militaire rechter ook ten aanzien van burgers uitsluitend b voegd wordt verklaard, nog langer handhaven. Zoals gemeld, heeft de tuchtrechter l^ige^^uchtmaatregel^d^^OTiserven-, le- belang der voedselvoorziening. Naar wij nader vernemen, heeft ook - inchtrechter v00r de prijzen bemoeie nis meï deze zaak, omdat vermoed wordt, rilt rie fabriek een winst van ongeveer 18.000 heeft gemaakt met handel in zijn „dadelpasta", welke als chocolade- pasta aan de man werd gebrachf. Naar aanleiding van de verklaring van de Bulgaarse minister-president, Dimi- trof,. dat „de Bulgaarse socialisten de fusie van de communistische en de sociaal-de mocratische partij in Roemenië toejui- gen" en dat „een dergelijke fusie ook tot stand behoort te komen in andere lan den, zoals Polen, Tsjecnoslowakije en Hongarije, waar it in overweging is ge nomen, schrijft Je „Pravo Lidu." het cen trale sociaal-democratische orgaan in Tsjechoslowakije: „De kwestie, door Di- mitrof genoemd, wordt in Tsjechoslowa kije niet overwogen en wij kunnen hem verzekeren, dat z. niet overwogen zal worden". Het leven kan een ens vrij veel aan zijn verstand brengen, als hij poogt de oorzaak van vele toestanden te doorgron den. Dat vereist weliswaar enige moeite, maar in ruil daarvoor kan hij dan ook weer de goede koers terugvinden. Drie werf actie bepleitte ik enkele weken te rug en hier en daar viel enige bijbal te noteren. O nee, voorlopig niet meer hoor! Waarom niet? Ach, omdat het tegen woordig veel gemakkelijker is om je te laten leven, dan om zelf te leven. Omdat we aan het worden zijn tot een volk. dat zonder commissies, sub-com missies, overkoepelende organisaties en en quête-formulieren rondstumpert als 'n blin de zonder geleidehond. We zijn aan 't ver- ambtelijken en maken van onze organi saties (een middel tot de gelukzaligheid) een doel. Iedereen organiseert, collec teert, propageert en demonstreert en door de bomen ziet niemand meer het bos. Hier moeten wij jongeren terdege be seffen. dat we midden in de stormhoek zitten. Als we het roer niet terstond om gooien zitten we over 10 jaar ieder met een eigen organisatie, dan heeft het bou wen van heilige huisjes iedere construc tieve arbeid* verhinderd, dan zijn onze tenen niet meer de kortste! Nóg zijn we in een periode, waarin we gekneed kunnen worden tot actievolle Christusdragers. Nóg kunnen we leren vechten mét en niet' naast of zelfs tegen elkaar. Nóg kunnen we duizenden guldens en honderden kostelijke uren besparen. Daarom stoottroepers van het Kruisleger, scheur je los uit het moeras, dat iedere actie verstikt. Bezin je even en dan zul je zien, dat., je tot nu toe op niets hebt losgeslagen, omdat het doel je niet eens voor ogen stond. Wat is nu de eerste stap, om de band der verstarring te verbreken? Kader vorming en training van de voorvechters'. Een gebiedende eis is, dat men plaatse lijk of gecombineerd tot de oprichting van kaderscholen komt! In deze scholen z?*m,en het diepzinnig filosoferen en het eindeloze geklets op de achtergrond moe» ten schuiven. Primair zal de nadruk moe ten worden gelegd op de daadwerkelijke toepassing van algemeen erkende regels. Een practijkscholing dus, om in alle or ganisaties tot doelbewuste acties te ko men endeze tot een einde te brengen. En nu niet eens een nutteloos: „Daar kon wel eens wat inzitten!" Nee, nu be gonnen! Het doet er niet toe, wie er be gint. of de gangmaker 20 of 80 jaar is, Lucky Strikes of zware shag rookt, pruimt voor mijn part. Voor dit begin wordt alleen maar een „beul" gevraagd. Zo n kerel, die bereid is iedere vezel van z n body te mobiliseren. Zo'n koppige volhouder, die met lef, energie, onblus bare ijver en God, een berg van tegenwer king, moeilijkheden en sloomheid wil op ruimen^ Allez, wie smijt zich tegen deze berg op? Wie denkt ook eens aan de genera ties, die achter zullen komen en dan moeten voortbouwen op ons werk? Wie?!!! De nieuwe republikeinse minister president drs. Moh Hatta, die te Batavia confereerde met Van Mook, heeft op 'n persconferentie in de voormalige ambts woning van Sjahrir te Batavia medege deeld, dat dit onderhoud, waarbij minis ter Neher tegenwoordig was, een uur geduurd heeft. Hij vbegde eraan tóe, dat het bezoek het karakter van een beleefdheidsbe zoek had. Over twee dagen zou Hatta, Vergezeld van Sjjmfoeddin en Sjahrir, naar Suma tra reizen, waar hij drie dagen hoopte te blijven om de overeenkomst toe te lich ten. Voorts zou hij zijn staf en twee mi nisters Soesanto en Soepeno mee te rug naar Djokja nemen. Desgevraagd zei- de Hatta, dat hij geen ontmoeting zou hebben met personen uit de voorlopige federale raad. „Ik ben slechts kort te Batavia", aldus Hatta. Na voorlezing van de namen van de le den der nieuwe republikeinse delegatie verklaarde Hatta, dat de adviseurs der delegatie aanblijven. Op de vraag, of dit Ook gold voor Sjahrir, antwoordde de premier, dat Sjahrir als adviseur van de president de delegatie wel kan adviseren, doch dat hij geen adviseur der delegatie is. „Indien nodig, zal Sjahrir naar Lake Success reizen, waarheen thans AU Sas- troamidjojo en dr. Tjoah Sik Ien onder weg zijn." Ten aanzien van de samenstelling van het kabinet, legde Hatta er de nadruk op, dat het huidige kabinet een presidentieel kabinet is. Hatta blijft daarom vice-presi dent. Hij hoopte echter, dat het spoedig vervangen zou worden door een parle mentair kabinet. Op de vraag, in hoeverre de verduide lijkingen van Kalioerang richtsnoer in de republikeinse politiek bleven, antwoord de Hatta: „Dat hangt af van de ontwikke ling." Hij legde er de nadruk op, dat de republiek de zes additionele punten aan vaard heeft. Hiervan noemde hij als es sentie de opbouw van de Verenigde Sta ten van Indonesië en het plebisciet. Hatta nam aan, dat dit plebisciet over zes maan den gehouden zal worden. Over de uitvoering van het bestand zei- de Hatta pog, wijzend op vele incidenten, dat deze naar zijn mening niet zo bevre digend verUep. Vandaag vertrekt de „Modjokerto" der Kon. Rotterdamsche Lloyd met een maximum aan lading naar Batavia. Dit is de reden geweest, waarom het schip van de loods Java aan de Lloydkade naar de Schiehaven moest worden verhaald. De diepgang werd zo groot, dat de boot bij laag water aan de grond kwam te zit ten. De Schiehaven was destijds reeds uitgediept voor de „Willem Ruys". De „Modjokerto" heeft thans een uitzonder lijke en buitengewoon zware deklast. Er zijn n.l. op het dek niet minder dan vijf zware binnenschepen opgesteld; in de eerste plaats vier lichters, voor de Bil- liton Maatschappij en in de tweede plaats een tjalk, welke voor regeringsrekening naar Makassar gaat. Tussen deze vaartui gen zijn talrijke hokken getimmerd, waar in een vijftigtal varkens staat te knar. ren. Zij moeten in Indonesië de varkens stapel op peil helpen brengen. Koning Leopold van België is met zijn echtgenote en prins Boudewijn te Ha vanna aangekomen, waar hij door het hoofd van de Cubaanse strijdkrachten, generaal-majoor Perez, werd ontvangen. •t'wï: Wr-ivi jggj&ggHgffl Hoeveel mensenlevens zullen nog ver loren gaan op deze uiterst gevaarlijke overweg aan de Scherpendrechtsekade? Uitsluitend een prestige-kwestie tussen de Nederlandse Spoorwegen en de ge. meente Rotterdam, die een geschil hebben over de Vraag, wie van beide de bewa king van de overweg moet betalen, heeft zoals wij reeds hebben gemeld, de N.S doen besluiten de overzichtelijke weg. door de Duitsers, aangelegd, weer on bruikbaar te maken. Dit alles, wijl de N.S. vrezen, dat, indien de weg uit de be zettingstijd zou worden gebruikt, bet ver keer ?odanig zou toenemen, dat het niet langer verantwoord zou zijn. de overweg onbewaakt te laten. Terwijl ongeveer iO meter verder een seinwachter van de N.S. in zijn huisje zit. Een lezer, die op een afstand van enkele honderden meters van de onbewaakte overweg woont en die hem dagelijks vier maal per auto moet passeren, vestigt er de aandacht op, dat alleen reeds het aan- -brengen van de elders gebruikelijke, ge leidelijk oplopende waarschuwingspaal tjes, op behoorlijke afstand van de over gang eindigend in het bekende verkeers bord, een verbetering, zij het geen af doende oplossing zou betekenen. De hier bedoelde paaltjes ontoreken n.l. bij de overgang aan de Scherpendrechtsekade en het verkeersbord is op slechts enkele meters vóór de overgang geplaatst. Dit bord wordt des avonds aan de achterzijde verlicht in plaats van aan de voorzijde. Bovendien en hier komen wij op bet terrein van de gemeente Rotterdam, is de toegangsweg tot de overgang van de Gordelweg af zeer onvoldoende voorzien van straatlantaarns. De toegangsweg van de Kleiweg af is één en al modderpoel met aan weerszijden een sloot. Tegenliggers kunnen elkaar daar meestal niet passeren. Het wegdek wordt periodiek verhard, doch zo onvoldoende, dat na enkele weken reeds de oude toestand is teruggekeerd. Tenslotte raken auto's dikwijls tussen de rails, doordat de houten vloer op de over gang te smal is. tvaarbij nog komt, dat er meermalen treinen passeren, die bij hun nadering van de overweg geen fluitsignaal geven. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1