Slagveld lost geen kwesties op FRANKRIJK HERDENKT REVOLUTIE 1848 Nederland en het communisme Plesman pleit voor één centrale luchthaven De Londen-enquête in gevaar Nederland wint weer grond Walcheren geen eiland meer! Op de Iribune WESTERSE UNIE EN DUITS PROBLEEM 1 Weer een stap Instelling „Kamer voor bezwaren' DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een schrijven van Kardinaal Suhard Sociale politiek en christendom Onze jongens op weg naar huis Textiel-fraude Waarom concentratie noodzakelijk is Geen deviezen voor een dictaphoon Het Zuid-Sloe wordt gedempt Textiel komt nog niet vrij Een half millioen Tonnen bier 70ste JAARGANG VRIJDAG 6 FEBRUARI 1948 No. 20536 DE ACHTERGROND VAN ALLE VRAAGSTUKKEN De Lage Landen moeten gelijkberechtigd zijn. IJSSELMEERSLUIS AANGE VAREN als afweer tegen ideologie zogoed morgeake00dZakfijdbel^0rn Drie schepen onderweg Een vijftiental Tilburgers bij de zaak betrokken Mr dr. IN 'T VELD MINISTER? VOORONTWERP BEDRIJFSORGANISATIE MIJNEN TOT 1956 GEVAARLIJK BURGERVEEN-BURGERZIN Cijfers NEW-YORK WEER ONDER DE SNEEUW BLOEMLEZING IfiM VERVROEGING VAN PRINSJESDAG? voor de commissie-genereal maar er zat benzine in KONINKLIJKE STANDAARD NEERGEHAALD Koningin verliet de hoofdstad DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.4C per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Practisch op hetzelfde ogenblik, dat de Amerikaanse militaire gouverneur voor Duitsland, generaal Clay, t Parijs ver klaarde, dat Amerika tot vergaande con cessies, tot bijna alle concessies bereid was om Frankrijk er toe te bewegen zijn zóne bij de reeds tot stand gekomen Amerikaans-Britse dubbelzone aan te sluiten, zodat men in de plaats van bizonia trizonia zou krijgen, dringen de hoogste autoriteiten in Washington, er met de grootste kracht bij het Congres op aan, dat dit het in behandeling zijnde Europese herstelprogram van Marshall zó snel zal afwerken, dat het werkelijk óp de vastgestelde datum, 1 April a.s, van kracht kan worden. Wederom tezelfder tijd zet Engeland spoed achter zijn besprekingen over Bevins initiatief tot het organiseren van een Westerse Unie, terwijl de Benelux- landen met sterker intensiteit dan tot dusverre het geval was de moeilijkheden pogen te overwinnen, welke aan de volle verwezenlijking van de tolunie, straks aan die van de economische unie onver mijdelijk zijn verbonden. Het belangrijk ste resultaat van de Luxemburgse con ferentie was o.i. niet wat werd bereikt, maar wel het feit, dat men het gewaagd heeft kon wagen kritieke kwesties openhartig aan de orde te stellen. Als tussen landen, die eerlijk en loyaal wil len samenwerken, de ontwikkeling zo ver voortgeschreden is, dat men de vaak zware offers, welke voor gemeenschap pelijke arbeid nodig zijn, onder de ogen durft zien, met de vaste w;' een werke lijk voor alle belanghebbenden vrucht bare oplossing te zoeken en te vinden, is een hoopvolle faze bereikt. Als men intussen de officiële, officieuse en journalistieke beschouwingen leest, welke internationaal aan het Europese herstelprogram, de Westerse Unie, de Benelux en de trizonia worden gewijd, ontkomt men niet aan de steeds sterker wordende indruk, dat al deze problemen één gemeenschappelijke achtergrond hebben: Duitsland. Ofschoon natuurlijk de woorden Sov jet-Rusland en het Oostblok veelvuldig in deze commentaren voorkomen, voelt men voortdurend, dat al die samenwer kingen allerminst tegen bedoelde staten zijn gericht. Zeker niet offensief, hoog stens hoe zou het bij de na-oorlogse spanning anders kunnen! defensief. Maar diep is het besef, dat het beste defensief nu eens niet is de militaire aanval, maar wel een zo snel en breed mogelijk herstel van de economische bloei en welvaart van ons werelddeel, al wil of mag helaas slechts de helft van ons continent aan dat herstel medewer ken. Na twee wereldoorlogen binnen een mensenleeftijd hebben we afdoende ge leerd, dat slagvelden geen enkel pro- blqem oplossen, hun aantal veeleer ver veelvoudigen en verscherpen. Men weet nu, dat als men in het belang van mens en staat, tegenstellingen, conflicten en moeilijkheden wil oplossen, de enige methode die van het vredelievend over leg is. En al moet men helaas consta teren, dat dit Weten nog lang niet alge meen in de daad wordt omgezet, toch is het streven naar de daad reeds een ge wichtige vooruitgang. In die geest moet men het toejuichen, dat over alle uit de oorlog voortgespro ten haatgevoelens heen het opnemen van Dui iland in de welvaartssfeer van de Westerse Unie wordt gewild. Het goed begrepen eigenbelang is daarbij een machtig hulpmiddel. Maar daarbij moet ongetwijfeld toch met verschillende fac toren rekening worden gehouden. Eén daarvan is het recht van alle onrecht matig aangevallen landen op restitutie en schadeloosstelling; een tweede, dat het Duitsland practisch onmogelijk moet worden gemaakt nogmaals agressieve daden tegenover zijn naburen te stellen. Nu bestaat er helaasin West-Euro- pese kringen enige, niet ongegronde twijfel, of de Verenigde Staten, bij hun vaste wil om West-Duitsland economisch weer op de been te helpeh, bijzondere geneigdheid koesteren om met de twee zo juist genoemde factoren voldoende rekening te houden. Bij het opstellen van de jongste regeling van Frankfort, waar bij de Duitse economische regeling werd ingesteld, is Frankrijk zelfs niet gehoord of ingelicht, terwijl de Benelux-landen in de gehele Duitse, aangelegenheid vol kom verwaarloosd zijn. En toch heb ben de Westelijke grenslanden van Duitsland er. meer dan wie ook vitale belangen, apng&ien hun economische bestaansmogelijkheid staat of valt met een heropleven van Duitsland. Frankrijk krijgt nu een kans een woordje mee te spreken, wijl Amerika de trizonia een noodzakelijkheid acht, en Parijs derhalve zijn voorwaarden kan stellen. Het zou van solidariteit getuigen als de Franse regering als een der con dities stelde, dat ook Nederland, België en Luxemburg gelijkgerechtigde mede zeggenschap krijgen voor alles wat West- Duitsland betreft. En nu van. Britse en Franse zijde, met de hoge instemming van Washington, er bij de Benelux-lan den op wordt aangedrongen, dat deze vijf landen samen de kern van een Westerse Unie zullen vormen, hebben wij het volle recht die medezeggenschap te eisen te meer, daar, naar aller opvatting, West- Duitsland eens, en liefst zo spoedig mo gelijk, in deze unie moet worden op genomen. Wat Amerika aan te veel aan voort varendheid in de Duitse kwestie heeft, zal „het Westen" temperen; al; het Wes ten te voorzichtig en te angstig is, zal V ashington het tempo opvoeren. Zo, en zo alleen, door samenwerking ook in dit probleem, kan een welvaartbevorderende oplossing worden bereikt. Door een aanvaring is een der deuren van het zuidelijke sluishoofd van de grote schutsluis te Kornwerderzand be schadigd, waardoor de scheepvaart door deze sluis tot nadere aankondiging is gestremd. De kleine schutsluis is normaal in bedrijf. Schepen, langer dan 70 meter en breder dan 8.50 meter kunnen te Dén Oever worden geschut. „Onze gevoelens ten aanzien van de toekomst worden beheerst door de her innering aan de grote gebeurtenissen in 1848", aldus kardinaal Suhard, aartsbis schop van Parijs, in een rondschrijven aan zijn geestelijkheid. Sprekend over de revolutie van 1848, vervolgde hij- „,Een eeuw later zien wij. hoe gelijksoortige oorzaken dezelfde ge volgen met zich brengen. In die tijd was Parijs er getuige van, dat de volksmassa's in opstand kwamen en het oproer zich in de straten verspreidde. Mensen van een zelfde bloed zagen zich door de revolutie tegenover elkander geplaatst. Manhaftig kwam de toenmalige aartsbisschop van Parijs tussenbeide en bood de olijftak aan de twee tegenover elkaar staande kam pen. Zijn vreedzame en menslievende handelwijze bracht hem een helfhaftige en eervolle dnod. Het initiatief tot herdenking van deze In de Memorie van Antwoord op de beschouwingen der Eerste Kamer over het regeerbeleid bespreekt de regering ook haar standpunt ten aanzien van het communisme. Ook de regering is van mening, dat het communisme in zijn huidige vorm be schouwd moet worden als een ideologie, strijdig met de christelijke opvatting om trent het wezen van mens en maat schappij. Zij meent het leerstellig com munisme echter niet beter te kunnen be strijden dan door een beleid, gericht eensdeels op behoud en versterking van christelijke grondslagen onzer samen leving, anderdeels op het verwezenlijken van de gedachte der sociale rechtvaardig heid. in het ontbreken waarvan immers „„^r"irnunisrne zijn vruchtbaarste voe- din^bodem vindt °r5_Z°ver..h?t communisme een staat kundig eauteit in het nationale leven Is 5e ,iiCn v mag de regering de ogen met alle volken ?e, van de vrede te behoeden. De regering is wars van eenzijdige oriëntering öp bepaalde landen, «r Oost-Europa ge- - ;s 16 Januari uit Tand- jong°-apriogkTet m.s. .Johan van Oldebar nevelt" vertrokken «et /rca 1900^ sagiers aan boord, onder w Mariniers 1400 demobiliserenden van de man en de Kon. landmacht. De ,®®e. 7.-Men schappen zijn afkomstig Uit het d0i en Oosten des lands, terwijl zien manschappen van het OVW-bataljon „Zeeland" (2—14 R.I.) aan boord bevin den. De „Johan van Oldebarnevelt Algiers gepasseerd. Aldaar begaf zich n hoofd van het radioprogramma voor ae Ned. strijdkrachten, kapitein Karei Nort aan boord om gedurende het laatste ge deelte van de reis reportages voor het Ned. strijdkrachten-programma te verzor gen. Bij goede ontvangst zullen deze re portages op 6 Febr. en daaropvolgende dagen via het strijdkrachtenprogramma te horen zijn. De „johan van Oldebarne velt" zal vermoedelijk 10 Febr. in Am sterdam arriveren. Het m.s. „Z iderkruis" met circa 630 man stoottroepen, 130 man G. B. I. en een afd. marinier^ aan'boord, wordt tegen 17 Febr. in Rotterdam verwacht. De „Kota Inten" zal vermoedelijk 12 of 13 Febr. in Rotterdam aankomen. legen; dit sluit niet uit dat zij ook met deze landen in verbinding treedt. Zij kan niet volgen het betoog dier leden, die blijkbaar in het aanvaarden van hulp uit hoofde van het plan- Marshall zekere gevaren zien van poli tieke aard. De regering wijst er in dit verband nogmaals met nadruk op, dat de initiatiefnemers van het plan-Marshall geheel Europa hierin hebben willen be trekken. Aan de regering der V. S„ die bereid is zich grote opofferingen te getroosten voor de wederopbouw van Europa, doet men een grievend onrecht, wanneer men in deze spontane hulpverlening een uiting ziet van Amerikaans imperialisme. Te Tilburg is een fraude ondekt. in verband waarmee een grote hoeveelheid textiel, katoen, wol, flanel, garens, bad doeken, enz. in beslag werd genomen. De goederen bleken gedeeltelijk van diefstal afkomstig. De vervoerbewijzen waren van valse firmastempels voorzien, terwijl de lading op deze bewijzen met vage of on juiste benamingen werd aangeduid. Eén huiszoeking leverde 150 kg. wol op. Hei was gestolen fabrieksgaren, dat de heer des huizes zelf op een apparaat kon spoelen. In veertien dagen tijds had hij 150 kg. garen verwerkt, welke voor 10 per kg. werd verkocht. In deze smokkelzaak zijn ongeveer vijftien Tilburgers betrokken. Als op drachtgever wordt een zekere J. v. d- H. uit Rotterdam genoemd. De organi satie en de financiering van deze affaire berustte n.l. in zijn handen. treurige gebeurtenissen is gekomen van de zijde der regering. Wij nemen ons voor. ons aan te sluiten bij dit terugblik ken op het verleden". Teneinde de doden van de revolutie van 1848 te herdenken heeft kardinaal Suhard twee plechtigheden aangekondigd De eerste zal in Maart in de Notre Dame te Parijs gehouden worden, de tweede in Juni a.s., zal gewijd zijn aan de nage dachtenis var, de bovengenoemde aarts- isschop van Parijs, mgr. DenisAugusfe Affre, die in 1848 op de Parijse barrica den dodelijk gewond werd, toen nij de strijdende partijen trachtte te verzoenen. Kardinaal Suhard besluit zijn rond schrijven met het aansporen tot zen on partijdig onderzoek naar de motieven en gevolgen van de gebeurtenissen van 1848: „Wij zouden in gebreke blijven, indien wij er niet de lessen uit putten, die zij bevatten. Ieder van ons moet zich inspan nen van zulke bloedige botsingen de oor zaken weg te nemen". Naar het „Parool" verneemt, zou in dien minister Neher aftreedt, de benoe ming van mr. Ir. J. In 't Veld, burge meester van.Zaandam, tot minister van Wederopbouw zijn te verwachten. Het aftreden van ir. Neher zou wach ten op de instelling van het Collegiaal Orgaan. Gistermiddag verliet H. M. de Koningin het paleis op de Dam, waar Zij sedert 1 Dec. 1947 vertoefde om zich naar het Loo te begeven. Naar de regering mededeelt, ls het concept voor ten uitgewerkt wetsontwerp tot regeling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie dezer dagen door de commissie-Van der Ven in eindbehande- ling genomen. De financiële secretaris van de Engel se admiraliteit, John Dugdale, heeft vol gens A. P. in het lagerhuis in antwoord op een vraag verklaard, dat de onder- watermijnen, die door vliegtuigen in. Noord-Europese wateren zijn gelegd, ton 1956 gevaar voor de scheepvaart kunnen blijven opleveren, maar dat op de meest gebruikte scheepvaartroutes het gevaar is geëlimineerd. Over ziin inzichten ten aanzien van de stichting van een centrale luchthaven te Burgervccn, welke de laatste weken in het centrum van de belangstelling zijn geplaatst, heeft de president-direc teur van de K.L.M., dr. A. Plesman, ons gistenmorgen nader ingelicht. De heer Plesman is Van mening, dat op grond van economische en verkeerspoli- tieke gronden concentratie van het inter- continentale er. het Europese luchtver- keer op een luchthaven in het Westen van het land noodzakelijk is. Juist in het Westen, aangezien daar de grootste be volkingscentra zich bevinden. De heer Plesman wil het probleem zuiver natio naal stellen. Amsterdammers en Rotter dammers zijn hem even welgezind, maar hij acht het van gewicht, dat de naijver tussen steden worde vermeden Vandaar dat m de kringen van de K.L.M. de naam Burgerveen wordt aangeduid met Burgerzin 'Burgerveen is 'n plaatsje aan de rand van de Haarlemmermeerpol der en bij de zuidpunt van de Westeinder Plas gelegen). Noch Amsterdam, noch Rotterdam be zitten een luchtvaartpotentieel, dat vol doende is voor een luchthaven van de klasse A. Het is daarom gewenst de be schikbare krachten te concentreren, waar door onze positie wordt versterkt. De in ternationale concurrentie vergt van de Ned. luchtvaart de grootst mogelijke in spanning, die geen vtfbrokkcling gedoogt. Decentralisatie levert voor elk der beide luchthavensexploitanten jaarlijks grote verliezen op. Het is ook de vraag of men financieel bereid zal zijn voor twee internationale luchthavens de kostbare technische en be veiligingsinstallaties op peil te houden. Nu dus vast staat uit economische overwegingen dat concentratie nood zakelijk is, rijst de vraag, waar de cen trale luchthaven kan worden aangelegd De heer Plesman constateert dat nabij Burgerveen eer- terrein is gelegen, dat aan de gestelde eisen voldoet. De keuze Schiphol daarentegen zou inhouden, dat daarnaast nog een tweede vliegveld voor internationaal verkeer bij Rotterdam noodzakelijk zou zijn. Daarenboven past Burgerveen - zij het bij toeval in de nieuwe plannen van de Ned. Spoorwegen. Het is onmogelijk gebleken het bestaande Schiphol de zereiste uitbreiding te ge ven. Door een centraal vliegveld te bouwen nabij Burgerveen kan een grote bespa ring worden verkregen, welke bestaat uit: directe kapitaals-investeringen, welke worden verminderd met een 59 milium gulden door besparing^ van Schieveen, goedkoper spoorwegtracé en het verval len van een nieuwe startbaan voor de industrie. Ten tweede: vermindering van de jaarlijkse exploitatieverliezen, welke op luchthavens onvermijdelijk zijn. Voor de exploitatie van Schiphol-nieuw plus Schieveen, vermeerderd met de hogere exploitatiekosten voor de K.L.M. bij .split sing van haar bedrijf over twee lucht havens zal dit circa 3% millioen guiden meer bedragen dan indien men alle krachten concentreert op een centrale luchthaven. Gekapitaliseerd a 3 ver tegenwoordigt dit rond 112 millioen gul den. In totaal zou de keuze van Burger veen derhalve een kapitaalsbespar: 4 van ruim 170 millioen gulden opleveren, waarbij nog tal van factoren buiten be schouwing zijn gelaten. Schiphol-oud behoudt zijn waarde Het tegenwoordige Schiphol zal door een eventuele aanleg van een nieuwe cen trale luchthaven zijn waarde behouden en wel om de volgende redenen: 1. het technisch bedrijf der K.L.M. blijft daar gevestigd; 2. De K.L.M. blijft op Schiphol haar les- en proefvluchten uitvoeren; 3. Fokker krijgt op Schiphol een bij uitstek geschikt terrein; 4. op Schiphol zal de opleiding van vliegers gehuisvest kunnen worden; 5. de K.L.M. zal rondvluchten van Schiphol af blijven organiseren; 6. het foto-technisch en het cartogra fisch bedrijf der K.L.M. zullen op Schip, hol gevestigd blijven; 7. de landingsbanen kunnen onder be paalde omstandigheden dienen voor het luchtverkeer op Burgerveen. Uit bet bovenstaande concludeerde de heer Plesman, dat het plan-Burgerveen de oplossing kan zijn om een centrale luchthaven te maken. De commissie uit de Tweede Kamer welke een enquête instelt naar het re geerbeleid 1940-1945 heeft het eerste ver slag gepubliceerd omtrent de stand van haar werekzaamheden. Ze doet daarin mededelingen omtrent de door haar gekozen werkwijze en ver klaart, dat zij reeds over tal van gege vens beschikt. Het verzoek aan het pu bliek om gegevens en inlichtingen te ver schaffen en om zich event, als getuige beschikbaar te stellen heeft tot dusver nog geen erg bevredigend resultaat op geleverd. Het verwerpen door de Eerste Kamer van de voorgestelde wijzigingen van de Enquête-wet heeft de commissie in een moeilijke positie gebracht doch haar meerderheid is tot de conclusie gekomen, dat het onderzoek, althans voorlopig, be hoort te worden voortgezet. Mochten Als de trein over de Sloe-dam rijdt, die Walcheren met Zuid-Beve land verbindt, ziet ge rechts voor u de silhouetten van Veere en* het blinkend water van het Noord-Sloe; maar links strekt zich een verre oneffen vlakte uit, zo ver uw oog reikt. De .grond is grauw en m grote plakken tiert daarop zwaar, stekelig gras en ander kruid, dat er toe (Lent vastheid te geven aan deze bodem. Dit is het Zuid-Sloe, een mensenleeftijd geleden nog een zeearm, maar sindsdien tengevolge van de stilstand in dit water, veroor zaakt door de spoordain, eerst verzand en daarna, bij het aanvanke lijk plaats hebben van overstromingen, met zware zeeklei bedekt. Nog is het een schorrengebied; de on gelijke, grote graspollen worden afge wisseld met brede kuilen vol slijkwater en in de verte ziet men een kreek zich kronkelen in het kille zonlicht van deze vroegj aarsdag. Toch ligt er een rust over dit bijster land; het wordt niet meer beroerd en belaagd door dé tijstromen. Zó hoog WEER BOMMEN HELGOLAND OP Sedert 3 Februari 's avonds 6 uur wor den gedurende 72 uur weer bommen ge worpen te Helgoland. De scheepvaart is gewaarschuwd, uit de buurt te blijven, Tijdens de openingsplechtigheid van het nieuwe tehuis voor het vrouwe lijke Katholieke jeugdwerk in Nederland. Links: mej. mr. Twaalfhoven; rechts; mej. Vendrik, vqorntster van K. A. V, J. er een weg dwars door het nieuwe pol dergebied in de lengte, maar bovendien zal, in het verlengde van de oude veer- dammen der beide ex-eilanden, ongeveer halfweg de spoordam en de nieuwe dijk, een weg worden aangelegd, die speciaal voor het rijwielverkeer tussen Walche ren en Zuid-Beveland van betekenis zal worden. Ook over de nieuwe dijk zelt, dus langs het uiterste zuiden van de inpoldering, komt een weg. Voor de in woners van de zuidelijke delen der beide ex-eilanden zal deze weg een besparing betekenen van 7 K.M. 1 Men ziet, de voordelen zijn groot. Bezwaren Natuurlijk zijn er ook bezwaren. De kosten zijn hoog.,Het leggen van de dijk. die bestaat uit een grondlichaam met een bekleding van klei en met een steen glooiing aan de voet het leggen der waterlozingen en van de sluis kost alleen al f 1 250 000. Apart komen dus nog de kosten van verkaveling en egalisering. Maar de uitstekende kwaliteit grond en het nut voor de beide gebieden Walche ren en Zuid-Beveland rechtvaardigen wel een grote uitgave. Als gevolg van nieuwe sneeuwstormen is te New York alle luchtverkeer ge staakt. De treinen rijden nog, maar met veel vertraging. Gisteravond lag er - eds 10 cm sneeuw en men verwachtte van daag nog zo'n hoeveelheid. daarbij de moeilijkheden zo ernstig blij ken, dan zal zij niet nalaten een voorstel tot stopzetting te doen. Het risico, dat het thans aangevangen werk zal blij ken vergeefs te zijn gedaan, zal naar haar oordeel moeten worden aanvaard. De commissie heeft - besloten binnen kort met haar verhoren in besloten zitting te beginnen. Voor het vastleg gen van het daarbij gesprokene heeft zij bij gebreke van voldoende daarvoor ge schikte stenografen, een installatie voor mechanische geluidsopname besteld. Echter de voor invoer daarvan ver eiste deviezenvergunning is tot dusverre nog niet verkregen. Men kent het Olympisch ideaal: ver broedering; men kent ook het principe van de stichter der moderne Olympische Spelen, Pierre de Coubertin: niet het winnen is belangrijk, maar het deelnemen. We zijn nu m de laatste dagen van de Vijfde Olympische Winterspelen. En Supporter heeft zich de moeite getroost om een klein bloemlezinkje samen te stel len van de diverse anti-sportieve inciden ten, die deze Spelen op een zodanige wijze hebben ontsierd, dat noch het be grip sport, noch het ideaal verbroedering hier nog enige betekenis heeft. Deze bloemlezing samengesteld uit her en der verspreide persberichten kan ge voeglijk aansluiten bij het artikeltje van verleden week: „Betekent dit: meineed?" ..Er was een sterke politiemacht op de been om op alle eventualiteiten bedacht te zijn bij de ir.trede van de Amerikaanse ploeg voor de vlaggenparade. De ijs- hockeyploeg van de A.A.U. defileerde mee. liet zich fotograferen.... en ging vervolgens naar haar plaatsen op de tribune om de wedstrijd te zien die de ijshockeyploeg van de A.H.A. tegen Zwit serland ging spelen (de A.H.A.-ploeg had uiteraard niet meegedefileerd)". „Een Zwitsers official fluisterde ons min of meer beschaamd in het oor: men kan nu eenmaal geen Spelen zonder ijs hockey, een der grootste publieke attrac ties, houden; uit sportief oogpunt treurig, maar uit practisch oogpunt helaas waar". „Halder (Canada) kreeg met de stick van Nurmela (Zweden) zulk een formi dabele slag op het dijbeen, dat hij over het ijs lag te krimpen van de pijn. Na opgeknapt te zijn, kwam hjj als een wrekende „nemesis" terug op het ijs, en de Zweden, aiè in zijn buurt kwamen, kregen het hard te verduren". „De winst is echter, dat er geen mel ding behoeft te worden gemaakt van nieuwe misdragingen. De opdracht aan de ijshockey-arbiters om met de grootste strengheid op te treden, heeft een goede uitwerking gehad. (Want, lezer, wrijf uw ogen uit 1 S.) Vanmiddag gaf een der Tsjechische spelers een Brit een „body- check" binnen een meter van de banden men had evengoed van een poging tot doodslag kunnen spreken 1 en hij ging er prompt voor vijf minuten uit 11" (Sic: vijf minuten straf voor wat poging tot doodslag zou kunnen heten. S.). Behoeft dit kleine en in het geheel niet volledige bloemlezinkje nog commentaar? Was degene die de Olympische vlag uit de mast stal, wellicht de mening toe gedaan, dat deze vlag hier slechts figu reerde als die welke volgens een Neder landse zegswijze pleegt te wapperen boven een kwalijk riekende schuit De man zou waarschijnlijk niet eens groot ongelijk hebben? Was hij wellicht de zelfde, die in een van deze laatste dagen het symbolische Olympisch vuur van een geelrode vlam- deed veranderen in een vieze zwarte walm Kan men nog wel spreken van een sport-ideaal, dat ook in de rivaliteit van de wedstrijdsport ongeschonden blijft Of zou deze generatie de voorwaarde van de innerlijke gesteldheid missen? In dat geval moet elke official onverschillig in welke tak van sport, reclasseringswerk gaan verrichten. SUPPORTER. Mr. Oud, burgemeester van Rotterdam, neemt bij zijn a.s. bezoek aan Amerika deze aquarel, een gezicht op Rotterdam in de XVIIIe eeuw mede, als geschenk aan zijn collega van New-York. stapelde zich de klei hier op, dat het voortaan land was en land bleef; alleen het regenwater vond in deze stugge grond geen weg en verzamelde zich dan tot poelen. Maar spoedig zal dit wild moeras geëffend zijn en zware tractoren zullen moeizaam de ploeg trekken door deze vette grond en het land zal rijke oogsten leveren. Want ruim drie en een halve kilo meter ten zuiden van de Sloe-dam zal, begin April, de spade in de grond gaan voor een tweede dam, een brede dijk, die heel dit tussenliggende vruchtbare schorrengebied van de open zee zal afsluiten en tot polder zal doen groeien. Die dam, 1740 m. lang, zal lopen van halfweg de Bijleveldpolder op'Walcheren naar een punt op Z.-Beveland. ten Zui den van de haven van Nieuwdorp. Dan zullen er sloten worden gegraven, die af zullen wateren op de hoofdwaterweg, welke zal uitgeven op een sluis in de nieuwe dijk, dicht onder de Walcherse oever. Verkaveling en egalisering van het gewonnen gebied, samen 458 H.A. groot, zal dan de grond klaar maken voor de inzaai. Want deskundigen ver klaren, dat deze grond, indien vandaag de bedijking klaar zou komen, morgen al zou kunnen worden ingezaaid; ver dere ontzouting behoeft hier dus blijk baar niet te worden afgewacht. Zó zwaar is de kleilaag gegroeid, dat men vreest, niet met paarden te kunnen ploegen, maar dat men mechanische hulpmiddelen te baat zal moeten nemen. De verbinding met Zuid-Beveland Ook voor de verbinding Walcheren Zuid-Beveland zal de landaanwinst van het grootste belang zijn. Niet alleen komt ,dat bij een dergelijke verschuiving de tijd, I missie. Ondanks alle vertogen van al dan niet deskundigen, dat de textielpositie hier te lande Van die aard is, dat dit uiterst- nnt- beerd artikel gevoeglijk kan worden vrij gemaakt en alle telkens weer opduiken de geruchten, dat dit inderdaad spoedig zal gebeuren, blijft het textiel op de bon, of wil men „op punten". De regering deelt nl. in de M. v. A. betreffende hoofdstuk I der Rijksbegro ting voor 1948 aan de Eerste Kamer mede: „Het ligt vooralsnog niet in het voor nemen. de textielrantsoenering op te heffen". In de M.v.A. op de politieke beschou wingen der Eerste Kamer t.a.v. bet regeerbeleid zegt de regering o.m., dat de vraag in hoeverre aanleiding bestaat het tijdstip van opening van de gewone zitting der Staten-Generaal te vervroegen naar de eerste Dinsdag van September, is een onderwerp, waarvan naar het aan vankelijk. oordeel der regering, de over weging aan de orde ware te stellen ter gelegenheid van de algemene grondwets herziening. De voordelen, aan zulk "en verschuiving verbonden, zullen dan nauw keurig moeten worden afgewogen "gen de daartegen ongetwijfeld bestaande be welke de regering voor de voorbereiding der begroting beschikbaar heeft, wordt verkort. De leden, die opnieuw het denkbeeld van instelling van een „Kamer van be zwaren" opperden, waren van mening, dat daarmede niet behoeft te worden ge wacht totdat een grondwetsherziening ter hand zou worden genomen. De rege ring mëent dit aanvankelijk te moeten betwijfelen. Immers laa,t het zich moeilijk anders denken dan dat aan deze -.Ha" mer" in ons staatsbestel een zodanige plaats zal worden toebedeeld, dat daar door de grondwettelijke taak van de Staten-Generaal of van een der beide Kamers meer of minder wordt beperxt. Inmiddels heeft de regering er geen be zwaar tegen het denkbeeld ter bestude ring toe te vertrouwen aan een binnen De commissie-generaal is gedurende de betrekkelijk korte wijle van haar bestaan niet goedkoop geweest voor 's rijks schat kist. Er is met haar leven ongeveer een half millioen gemoeid geweest. Volgens mededeling van de regering aan de Eerste Kamer kostte zij in 1946 in totaal 103.040,83 en in 1947 385.254,50. zwaren. o.m. het zeer ernstig bezwaar, kort in te stellen „voorbereidende com Reeds -enige tijd passeerden verschei dene keren per week zware Nederlandse vrachtwagens, beladen met tonnen bier, het douanekantoor te Halewijn (Frank rijk) Woensdag ontdekten de douane-beamb ten. nadat een vrachtauto en vijf aan hangwagens waren gelost, twee vaten, die in plaats van met bier elk met 175 liter benzine waren gevuld. In een ge reedschapskist bleek zich 17 kg. koffie te bevinden. De goederen en vrachtauto s werden in beslag genomen, terwijl de bestuurder en de begeleider onder bewa king werden gesteld. Even over drieën gistermiddag werd de koninklijke standaard welke met enkele korte onderbrekingen van 1 Dec. af van de koepel van het koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam had gewaaid, ingehaald hetgeen betekende, dat H.M. Haar winterverblijf in de hoofdstad had beëindigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1