Deense kustvaarder bij Wijk aan Zee vergaan „Neeltje Jacoba" redt negentien schipbreukelingen Wat wil Rusland: oorlog of vrede? Jan Prins overleden Stormhoek gSSTS.':SJfcïïfS 2SS5 °p Viering van de bevrijdingsdag Nuchter oordeel van een verziend Amerikaan Een gevoelig dichter en bescheiden mens ging heen HEROÏSCHE HOUDING VAN DE GEESTELIJKHEID AUTOBUS-ONGELUK IN BELGIE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN vlees De Kerk in Joego-Slavië Mgr. Muench over Duitskind f*. Dramatisch gevolg van oorlogshuwelijk In de Groot aantal doden 3 personen verdronken bij auto-ongeluk tOste JAARGANG DINSDAG 10 FEBRUARI 1948 No. 20538 ,,/Fg Dingen er twee in het net en plukten de rest van de storm/eer!" zegt de schipper „ZWART" OLIFANTEN- BEDRIJFSLEVEN OOK NA VIER UUR DICHT lil- Nieuwe strijdmethodei tegen geestelijken HITLER-GRANATEN DE LUCHT IN DOCHTERTJE OM HET LEVEN GEBRACHT HET WITTE BOORDJE Voertuig in lichterlaaie MOTORRIJDER VERONGELUKT CONFERENTIE DER 16 IN MAART' »5^K - sr.-' <aaaF «1m.ji W I'ImW IuMHIh DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt T 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. pér millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Het spookte gistermiddag weer voor de Noord-Hollandse kust, waar men omstreeks twee uur een windkracht 1011 noteerde, d.w.z zware storm. Tussen Castricum en Wijk-aan-Zee worstelde de Deense kust vaarder „Lotte Skou uit Kopenhagen, groot 2700 ton en van Gdynia met een lading kolen op weg naar Amsterdam, tegen de huizenhoog- slaande golven. Het werd voortdurend door de hevige stortzeeën over spoeld en bevond zich weldra in een precaire situatie, welke in een noodtoestand veranderde, toen het omstreeks half twee een lek kreeg in de kolenbunker. Om kwart over één was de stuurman-marconist reeds begonnen met radiografisch om assistentie te seinen aan de kust wacht te IJmuiden en de schipper van de „Neeltje Jacoba" was direct begonnen zijn mannen bij elkaar te trommelen. Toen het lek in de „Lotte Skou" werd geconstateerd, werden dringende S.O.S.-seinen uitgezonden en om kwart voor twee verliet schipper J. van der Meulen van de „Neeltje Jacoba", met de stuurman en drie „opstappers" aan boord de veilige haven. ters, scheepsagenten en andere officiële instanties Dat mocht echter niet hinde ren en het deed ze goed, de doorgestane emoties onder een paar borrels en een goed verhaal te kunnen afreageren. Een stevig maal bracht tenslotte allen spoe dig weer in behoorlijke conditie. „Het was weer een best schip!" zei ons kapitein Christiansen spijtig, maar geluk kig heeft de maatschappij nog twintig andere schepen over! Thans is het „guus- je" geworden, zoals de strandjutters dat noemen, maar de kapitein dacht niet, dat Ondanks het vliegende stormweer was men in een half uur op de plaats van de drenkeling, die drie mijl voor de kust lag. even buiten de uiterste zandbank en dwars voor Castricum. Intussen waren ook in Katwi.ik-aan-Zee de reddingboot no. 23 en in Egmond-aan-Zee de „Presi dent Steyn" op het strand gebracht. Zij bleven voor eventuele assistentie ter be schikking staan, doch behoefden ditmaal geen dienst te doen. Toen de „Neeltje Jacoba" de Deen be reikte, was de toestand daar al aardig krjtiek geworden. Vijf minuten nadat stuurman van Dam het S.O.S.-sein had gegeven, geraakte de electrische stroom- levering in net ongerede, de dynamo was nat geworden en in het gehele schip ging het licht uitHet water kwam met hele golven tegelijk naar binnen, het stroom de door de afgangen naar het manschaps- logies en toen was het gauw bekeken De pompen werkten niet meer en het schip begon langzaam weg te zakken. Aan redding van persoonlijke bezittingen viel dan ook niet meer te denken. De lading begon te werken en het schip maakte weldra ongeveer 60 graden slagzijMaar het was tijdig voor anker gelegd, hetgeen de situatie iets vergemakkelijkte. Schip per van der Meulen, die aan de hoge kant van de kustvaarder langszij wist te komen, adviseerde de opvarenden drin gend. direct het schip te verlaten. Twaalf man volgden zijn raad op en door middel Van de z.g. „stormladders" gingen zij van boord. De officieren wilden het schip niet verlaten en de situatie nog verder aan zien. Ruim een half uur bleef men rond het schip varen. Toen werd opnieuw een dringend beroep op de overige zeven man gedaan om van boord te komen. De red ding was intussen niet gemakkelijker Ge worden. Ruim vier uur nam de gehele operatie in beslag. Stuk voor stuk wer den de opvarenden „van de stormleer afgeplukt", de laatste drie man moesten evenwel de sprong in het vangnet wagen. Het waren de machinist en de beide officieren, stuurman Dam en kapitein Christiansen. De machinist miste het vangnet en kwam met een plons in zee terecht tussen de beide schepen. Doch men had hero gelukkig direct weer te pakken. Het was kwart over vijf, toen de laat ste man van boord sprong. Langer nad het ook niet mogen duren, want precies 17 minuten later verdween het schip in de golven! Aankomst te IJmuiden Om half zeven kwam de reddingboot I" zicht en stuk voor stuk verlieten de 7VLnen het vaartuig en begaven zich naar ve,!t gereedstaande autobus. Hiermede nJj^n zij naar hotel Augusta, waar ipr r?Jucicllijk in handen vielen van een ies<= «n barmhartige fotografen en repor- A. P- meldt mt Ro„... ojam dfi 6ni§6 olifant uit tufn die de oorlog had overfed het vorige jaar gestorven. Een 1"' 'S passers heeft zich voor een Duits ge- rechtshof moeten verantwoorden, om- dfthii ervan beschuldigd werd, „nge- veer 10 kilo vlees van Suun té hebben veer iu n exorbitant hoge priïs gestolen en S tg hebben verkocht op de zwarte m dg dierentuin zei- De oppassers s ais het behoor den, dat olifanten genoeg ge lijk gezouten wordt en lang genoeg ge kookt, een delicatesse is. Gedurende de afwezigheid J. Koets in Indië, zal mr. E. Slokker hoofdambtenaar ter beschikking directeur van het kabinet, het dire van het kabine* waarnemen. er veel kolen op strand zullen komen, want de luiken zaten nog stevig dicht, toen het schip met een lek in de bunker zonk. Bovendien staat er nu ruim acht vademen water boven, zodat van bergen, wel geen sprake meer zal kunnen zijn. Intussen had de agent van de rederij voor de nodige maatregelen gezorgd, om de mannen onder te brengen.. Per auto bus konden ze allen om half'acht, goed gekleed en gevoed en in de beste stem ming de reis naar Amsterdam aanvaar den, waar zij werden ondergebracht voor lopig in het Zeemanshuis aan de Hoogle- kadijk. In overleg tussen de regering en de stichting van de arbeid werd besloten aan het bedrijfsleven voor te stellen op 5 Mei algemeen vrijaf te geven na 4 uur 's middags, opdat gelegenheid zal bestaan ae bevrijding in daartoe te beleggen sa menkomsten te herdenken. Eenzelfde regeling zal gelden voor het overheids personeel. Wanneer om bedrijfstechni- sche redend» een bedrijf niet om 16 uur kan worden stopgezet, waarbij bijv. ge dacht kan worden aan continu-bedrijven, wordt in overweging gegeven aan de desbetreffende arbeiders in een of an dere vorm een redelijke compensatie te geven. Deze regeling voor de nationale feestdag is door het college van rijks bemiddelaars goedgekeurd in zijn be schikking van 9 Febr. 1948. Indien in door het college van rijksbemiddelaars bindend vastgestelde regelingen de na tionale feestdag als snipperdag of als extra vrije dag is aangewezen, vervalt deze aanwijzing. Een overeenkomstige regeling geldt voor lopende collectieve arbeidsovereen komsten. De „Neeltje Jacobabrengt de geredde bemanning van de „Lotte Skou behouden te IJmuiden binnen. Zo hoog teas het water gisteren door de wind opgestuwd dat de kaden van de binnenhaven te Scheveningen overstroomd werden en de tonnen in allerijl moesten weggevoerd. Volgnes berichten uit Joego slavië zijn de Tito-autoriteiten begonnen met een nieuwe methode in hun strijd tegen de geestelijkheid toe te passen. Priesters, die niet in de gunst staan bij de communisten, maar overigens geen enkele aanleiding geven tot arrestatie, hebben van de politie bevel gekregen, om de uitoefening van hun „herderlijk ambt" te staken. Deze merkwaardige formule houdt in feite in, dat de betrok ken priesters in het openbaar geen H. Mis meer mogen lezen of hun herderlijke bediening mogen uitoefenen. Wel mogen zij de H. Mis in hun eiger huis blijven opdragen. door Dr. A. v. d. WEY O.Carm. Boeken over Rusland zijn erg in trek. Het is dikwijls moeilijk een goede keuze te doen. Persoonlijk achten wij het weik van John Fischer „Ik ging door Rusland" (Ten Brink, Meppel, '47) een van de allerbeste. Deze Amerikaan begon reeds in 1933 zijn studie van de Russische geschiedenis, tvas in de oorlog werkzaam bij de raad voor economische oorlogvoering en verdiepte zich in de vertrouwelijke Russische rapporten. Zijn studie over Sovjet Rusland verrijkte hij door de lezing van belangrijke geschriften van vooraanstaande Amerikaanse politici en door verkeer met diplomaten. Het concrete materiaal verschafte Fischer zich in Rusland zelf. Hij ging namelijk voor enige maanden naar de Oekraïne als lid van de Unn a-commissie, in de lente van 1946. Fischer laat het wera van Stephen King Hall „U.S S R. 45" en Davies „Mis sion to Mosco w" ver achter zich. Een ge lukkige combinatie van grondige kennis van het systeem met practische waarne ming maakt dit werk zo uitmuntend. Bont is de materie, prettig en nuchter zijn verhaal, helemaal niet beklemmend. Met een zeldzame goed- en groothartig heid objectiveert bij het ervarene. Kool- nuchter is zijn kijk op de dingen en toch niet oppervlakkig. Hij iaat ons het dage lijkse leven zien van de goedaardige Oekrainers, hun zorgen ert verlangens. Elk hoofdstuk zou nv.n vrijwel volledig willen weergeven. Wij concentreren echter ons artikel hoofdzakelijk op de enorm actuele vraag: Wat is de werkelij ke bedoeling van de Sovjet en hoe moe ten wij dus mei de Russen omspringen? Er heerst angst In Rusland, angst voor een derde oorlog. Te gelijkertijd eist Stalin een ver hoging van de oorlogsproductie, zelfs ten koste van consumptie artikelen! Nu komt de moeilijke vraag: Is die angst primair en de gevraagde oorlogsinspanning se cundair of is het juist andersom? Stalin weet even goed als ande ren, dat het Russische volk moe Gisteravond om kwart voor zeven is in de ouderdom van 71 jaar, in 't diaco- nessenhuis te Naarden, de dichter Jan Prins overleden. Christiaan Louis Schepp, aldus luidde zijn werkelijke naam, werd op 5 Februari 1876 te Rot terdam geboren. Na aldaar het gym nasium te hebben doorlopen, bezocht de dichter het Koninklijk instituut van de marine, waarna hjj in 1896 als zee officier in dienst trad. In 1924 werd hij afgekeurd en als kapitein-luitenant ter zee gepensionneerd, welke rang in 1929 verhoogd werd tot kapitein-titulair. Na in tijdschriften gedebuteerd te heb ben, verscheen in 1911 zijn eerste bun del, „Tochten", gevolgd door „Getijden", „Verschijningen" en „Later werk". Ver leden jaar bundelde Jan Prins zijn com plete oorspronkelijke werk en een aantal vertalingen in „Bijeengebrachte gedicn- ten". Naar aanleiding van deze uitgave hebben wij in ons blad van 20 November n uitvoerige karakteristiek van het werk van deze dichter gegeven. Als thema's van zijn poëzie noemden we: liefde en vorm°nheid' als de kenmerken van de welluidendheid, eenvoud en Sb 7 nersoLtS„zelden was er een dichter, wiens houd en °zeer harmonieerde met de in- rnerken vanrm-'Van C\n werk. Alle ken- Jan Prins rwJ. P.oëzie golden ook voor hem bovenal t«°'harteDH«dLCbtk""St narte. Hij kon zijn eigen die volgens zijn mening belangrijker en groter waren. De laatste jaren hield Jan Prins zich vooral bezig met vertalingen uit het Frans, Engels, Grieks en Latijn. Hij toon de hierbij een sterke voorkeur voor fa- werk, maar evenzeer dat ,van anderen, zó subliem voorlezen, dat de herinnering hieraan niet snel verbleken zal. Hij hield als oudere de moderne stromingen in onze dichtkunst van stap tot stap bij en het is niet zonder een gevoel van schaam te, dat we moeten erkennen van de in leeftijd driemaal oudere dichter de mo derne poëzie te hebben leren kennen, be grijpen enbewonderen. Jan Prins vond het prettig, dat zijn werk waarde ring ondervond, maar nimmer was dit hem een beletsel om lofuitingen te be antwoorden met te wijzen op dichters, In een schrijven aan het Amerikaans Katholiek episcopaat noemt de apostoli sche visitator woor Duitsland, de Ameri kaanse bisschop Aloysius Muench, de verdeling van Duitsland in zónes één van de grootste hinderpalen voor de ontwik keling van het kerkelijk leven. Bisschop Muench schrijft voorts: Zoals de houding van het Duitse episcopaat tegenover het nationaal-socialisme de grootste bewon dering verdiende, zo is ook de houding van de clerus in deze na-oorlogse tijd heroïsch te noemen. Veel lof verdient ook het liefdadig heidswerk. De bisschop wekt dan de Amerikaanse Katholieken op, door te gaan met hulp aan Duitsland, daar mil- lioenen Duitsers van honger en gebrek zullen omkomen, als er geen hulp uit het buitenland verschijnt. De schoolkwestie noemt de bisschop zeer netelig in de sovjetzone. De ontwik keling van de Katholieke pers in Duits land duidt hij aan als „gebrekkig tn de publicaties komt veel te wemig van positieve christendom tot uitin0, „octat het nihilisme in het openbare leven aan invloed wint. Bisschop Muench, die ook voorzitter van de Vaticaanse commissie voor ver plaatste personen is, accentueert m zijn schrijven de wanhopige situatie van deze mensen in Duitland. Hij raadt de Ameri kaanse Katholieken aan, voor deze lieden een immigratie op grote schaal mogelijk te maken. verwezenlijken. Hoewel hij een respec tabele leeftijd heeft bereikt, was zijn geest zo helder, dat er zeei zeker nog veel schoons van zijn hand te verwach ten zou zijn geweest. Jan Prins heeft steeds een werkzaam aandeel gehad in het bestuur van de Nederl. Ver. van Letterkundigen en in diverse steuncomité's voor schrijvers. H. R. De granaten, die Hitier tegen Gibraltar hoopte te gebruiken, worden nu buiten Neurenberg vernietigd- Zij zouden m staat geweest zijn om door 11 meter dik ke natuurrots te dringen. Met andere munitie van de nazi's worden zij tot ont ploffing gebracht. 2Sstig ton per dag gaat de lucht in, aldus A.P. is geworden, moe van de enorme oorlogsinspanningen, moe van de jagende productie der zware in dustrie. Het volk verzucht naar de dagelijkse consumptiegoederen: „Wij hebben genoeg van ai deze ellende", moest Fischer heel wat keren horen. Er bestaat echter nog één probaat mid del om het Russische volk tot nog groter inspanningen op te voeren: Het spook van een komende nieuwe bedreiging! Men suggereert het volk, dat zonder nieuwe krachtsinspanningen Rusland ibeer grote catastrofen bedreigen en dat men enkel door verbeten arbeid de gouden toekomst zeker stelt! In dit kader wordt de hetze tegen Amerika volkomen begrijpelijk. Alleen ais het lukt Amerika voor te stellen als de dreigende vijand van morgen, zal het volk ten koste van meer consumptiegoe deren zich lenen voor de opbouw van een machtige oorlogsindustrie. Sedert Februari 1946 heeft Stalin de stormvlag gehesen: Een oorlog is prac- tisch onvermijdelijk en waarschijnlijk zal de aanval komen vanuit Amerika. Vanaf die tijd slikt de totalitair-gedresseerde kudde deze praat van Vadertje Stalin. Fischer meent eerlijk te kunnen zeggen: „Wij zijn voor elke goede communist een bedreiging, die op de duur gevaarlijker is dan nazi-Duitsland. Werkelijk, sinds de negende Februari 1946 heeft geen enkel trouw lid van de partij Amerika in een ander licht durven zien; die dat zou wa gen zou ketterij bedrijven, strafbaar met uitstoting of erger." (23). Nu hangt deze opvatting logisch samen met het historisch materialisme. Immers als dogma geldt, dat de kapitalistische wereld niet kan ontsnappen aan een cyclus van welvaartsperioden en depres sies. De depressies worden steeds erger en fataler, zodat de kapitalistische klasse 'n uitweg moet zoeken. Zij vindt deze in fas cisme, imperialisme en aanvalsoorlogen. Volgens Stalin was op die manier de eer ste wereldoorlog het gevolg van de eer ste crisis van het kapitalisme en de oor log 193945 van de tweede crisis. Er dreigt in de kapitalistische landen weer een depressie welke ongetwijfeld uitloopt op een derde oorlog. De sovjet moet dus paraat zijn en onmiddellijk 'n nieuw stel vijfjarenplannen opzetten om de staalpro- Jan Prins J" bels en zijn bewerkingen van Jean de la °ui ne mo§en zonder enig voorbehoud subliem worden genoemd. De ouder wordende dichter vermeide zich de laatste tijd ook in jeugdherin neringen en hieraan danken we een aan tal prachtige en geïnspireerde verzen over Rotterdam, „de stad, waar hij was kind geweest" en die hij hartstochtelük lief had. Nog enkele maanden geleden schreef hij een groot gedicht naar aanleiding van de Hooft-herdenking en in de brief, die het ons gezonden exemplaar begeleidde, schreef hij, dat hij zich gezond voelde en nog veel grote plannen had. Hela ai heeft hij die niet meer mogen Zij kwam uit een fatsoenlijk milieu, maar het was haar in de oorlogsdagen slecht gegaan. De verloofde was aan t. b. c. gestorven, daarna was ze van een Duitse militair gaan houden. Met hun kind van acht maanden waren ze tegen het eind van de oorlog naar Duitsland gegaan maar de vrouw kon geen genade vinden in de ogen van de familie en de vrienden van de Duitse echtgenoot. Toen het lot van Duitsland zich voltrok, hadden ze in de hongerwinter de vlucht genomen naar Nederland. Lopende ach ter een kinderwagen, belandden ze in het dorpje Klarenbeek (Geld.) De man durfde zich niet buiten te vertonen, daar hij bang was, dat de Engelsen hem zou den arresteren. Inkomsten had het echt paar niet, zodat de vrouw hier en daar moest bedelen om aan de kost voor het gezin te komen. Het kind werd ziek, iet leed aan een oorontsteking. Het bezit van dit dochtertje begon het echtpaar hoe langer hoe zwaarder te drukken en zo kwamen zij op het idee zich van het meisje te ontdoen. Zij wikkelden het in een deken en de moeder begaf zich naar de beek om het in het water te wer pen: zij schrok echter terug voor deze daad en gaf het kind, na het gekust te hebben, aan de vader, die de gruwelijke daad volvoerde. Aldus geschiedde omstreeks Maart 1945 Gisteren stond het echtpaar voor de rechtbank te Zutphen terecht. Bij de beoordeling van „eze zaak hield de officier van justitie mr, baron Van der Feltz, rekening met de tijdsomstan digheden. Tegen de vrouw eiste hij e®n jaar en zes maanden gevangenisstraf. De man nam een verachtelijke houding aan door de vrouw de schuld te geven. De president noemde hem typerend voor een gedegenereerd ras. De eis tegen hem was een gevangenisstraf van 5 jaar en daarna uitgleiding naar Duitsland Op 21 Februari zal de rechtbank uit spraak doen. ductie tot 60 millioen ton jaarlijks op te voeren en de overige oorlogsproductie op evenredig peil te brengen: „Alleen in dat geval, kunnen wij hopen, dat ons vader land beschermd zal zijn tegen alle mo gelijke gevaren", aldus Stalin. De Communisten verwachten het ge vaarlijke ogenblik tussen 1950 en '60. Zij veronderstellen, dat Amerika dan in zul ke een depressie komt, dat een soort Hitleriaanse dictatuur de kop zal opsteken om via imperialisme en agressie de econo mische moeilijkheden te overwinnen. Churchill's beroemde rede te Fulton over een A.oglo-Amerikaanse alliantie goot olie op de vurige gemoederen. De Russische pers buitte deze geste zo sen sationeel uit, dat de doorsnee Rus een rilling over zijn lijf kreeg. De toon in de pers werd hoe langer hoe feller tegen Engeland en Amerika. Het Marshall-plan en de geruchten van een Westelijk blok hebben de Russische ge moederen nog meer verhit: „De vrees der sovjets, die zo diepgeworteld is in marxis tisch dogma en Russische geschiedenis beide, is waarschijnlijk welbewust gevoed door de machtigste organisatie van het land. de politieke politie" (26). Het communistische blad „Moscow News" (17 Jan. '48) slaat reeds fel alarm over Amerikaanse „Magazines", die zou den ophitsen tot een „preventieve oorlog". De Russen verbazen zich enorm, dat Amerikanen na Stalins oorlogsrede ook de kwestie van een onverhoedse aanval onder de ogen zien! De grote en angstwekkende vraag blijft: Is de diepgewortelde vrees voor een aanval van het buitenland het enige motief voor Ruslands oorlogs voorbereidingen? Of bereiden de Kremlin potentaten een agressieve oor log voor om heel de wereld te ver overen voor het communisme? Fischer heeft gelijk'- „Dit is mis schien wel de allerbelangrijkste vraag, waarvoor onze generatie zich ooit zal gesteld zien. Van ons antwoord zal het wellicht niet alleen afhangen, of wij de vuurdood zullen vinden in een atoom oorlog, maar ook of de gehele Westerse levensopvatting van vrijheid en zelfbe stuur te gronde zal gaan" (246). Een volgende keer over het ant ivoord van deze nuchtere en serieuze Amerikaan. In de tijd, dat in Italië „n Duce" nog de scepter zwaaide, bestond er een be paling, dat het jonge volk niet kon stu deren, wat het wilde De staat greep zo diep in de toekomst in, dat het botweg decreteerde, welk beroep aan de beurt, was, om op dat ogenblik toevoer van jonge krachten te krijgen Wanneer men hierover thans nadenkt, kan men dit feit zonder meer als een uiting van een totalitair systeem zien. Anderzijds bewijst het echter, dat er in dit opzicht een probleem bestond. En dit probleem bestaat ook in ons land! Iedereen zal bij enig nadenken moe ten toegeven, dat sociale en economische verhoudingen volkomen zijn kromge trokken. De strijd om toegelaten te wor den tot „het proletariaat van het witte boordje" heeft droeve resultaten opge leverd en doet dit nog steeds. Jongens willen kantoorbedienden worden en meis jes typistes (als minimum dan wel te verstaan). Jongens willen meisjes, die passen bij het witte boordje en meisjes willen jongens, die een beetje „presen tabel" zijn. Generaties ploeteren in een zee van intellect, terwijl ze slechts de techniek, maar niet het uithoudingsver mogen om te zwemmen bezitten. Een bespiegeling over oorzaak en ge volg zou hier geen nut hebben. De een zou wijzen op het feit, dat je een koffer diploma's moet hebben om iets te be reiken, terwijl de ander zegt, dat je di ploma's moet eisen, om tenminste een kleine selectie te kunnen toepassen. Ik waag het ook niet de Bijbel erbij te halen. In deze tijd van materialisme wordt dit u° u immers als volkomen verouderd beschouwd!! Nee, zuiver materialistisch bezien moet men al erkennen, dat het complete zelfmoord is, iets middelma tigs na te streven (zij het dan ook met een wit boordje om), in plaats van een prima vakman te worden (gehuld in een overall). De grote fout is wel, dat men te veel net verleden in onze arbeiderswereld als maatstaf aanhoudt. De saamhorigheid van de arbeider; het begrip, dat hun oorvechters hebben doen ontstaan; da erkenning van de waarde van eerlijke, stevige knuisten hebben verschillende wantoestanden doen verdwijnen. Dat is de kracht geweest van onze arbeiders organisaties, welke met behulp van noest volhouden nog meer zullen kun nen bereiken. Maar een grote fout is. dat het cultu rele en politieke doel teveel op de voor- grond heeft gestaan. Meer dan ooit zal men ook in eigen boezem de ware ver houdingen moeten herstellen. Propageren van vakonderwijs is tot nu toe te veer verzuimd. Het bevorderen van de ont wikkeling is een mooi doel en mag zeer zeker met worden nagelaten, doch de schoonheid van perfecte handenarbeid boven een uitzichtsloos geslungel op een kantoor had wel wat meer mogen wor den belicht. Daarbij komt, dat een staat wel dege lijk de plicht heeft, zich met de toe komst van zijn onderdanen bezig te houden. Niet zoals Mussolini door een bot bevel, maar door een overwogen complex van maatregelen. Onbekrom pen steun voor het vakonderwijs goe de sociale voorzieningen, bouwen van onderwijsinstellingen, maar ook in an der opzicht. Duizenden *glippen door examenzeven en slijten hun leven als quasi-intellectueel tot hun eigen ellende en die van de gemeenschap. Daarom zal het nodig zijn, om verzwaring van toelatingsexamens te bestuderen. Dan 7nrt1J?fnj mind®rnlensen de gelegenheid tot studeren, dat is waar, maar dezé se lectie zal velen een inzicht in eigen krachten geven en een tijdige omkeer mogelijk maken. Roep nu niet moord en brand over een verscherping van klassenstrijd. Dit rx nle} e:n 00^ niet de bedoeling. Hoofd en hand kunnen nooit vijan den zijn, omdat ze tot het zelfde lichaam behoren. Zo ook de werkers van hoofd of hand. Iedere arbeid heeft een aparte bevrediging, doch alleen, wan neer de werker op zijn plaats is. ROERGANGER. Zondagavond is een autobus van de dienst ViséWeert in volle vaart tegen een boom gebotst en in brand ge vlogen. De bus vervoerde vijftig passa giers, hetgeen ver boven de vervoers capaciteit was. Na de botsing ontstond er dan ook een hevig paniek onder de op elkaar geperste inzittenden. De auto vatte onmiddellijk vlam en de ijlings toegesnelde reddingsploegen kon den dan ook niet verhinderen, dat 15 personen levend verbrandden. Zeven en-twintig andere inzittenden moesten met zware I randwonden in het zieken huis worden opgenomen. De bestuurder van de auto, die gewond is, heeft verklaard, dat hij zich op zeker ogenblik plotseling voor een groep fiet sers heeft bevonden. Hij wilde deze groep ontwijken en stuurde naar links. Hij maakte hierna onmiddellijk een bewe ging om de wagen weer in de oorspron- jj'; V 7 i i V' Vanmiddag wordt in het Stedelijk Museum te Amsterdam een tentoon stelling geopend aan de ontwikkeling van de film gewijd. Men ziet o.m. het eerste Lumière-toestel linksen het eerste projectie-toestel dut in Nederland gebruikt werd te Rotterdam {bioscoop Coqlsingel kelijke richting te brengen, doch op dat ogenblik werkte de stuurinrichting njet meer. De schok van de autobus tegen de dikke boom was zo hevig, dat de boom gedeeltelijk werd ontworteld. Gisteravond omstreeks 9 uur is onder 9e gemeente Utrecht een personenauto in de Vecht gereden, tengevolge waarvan de' drie inzittenden, een oude dame, een jongeman en een meisje, zijn verdron ken. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de jongeman kans heeft gezien uit de wagen te komen, doch niet de wal heeft kunnen bereiken. Gisteravond reed de 50-jarige motor rijder L. F., een aannemer uit Waspik, even buiten öe kom van Waalwijk een wandeleni paartje aan, dat over de weg geslingerd werd. De motorrijder, die ver moedelijk over de kop sloeg, werd met de jongeman B. uit Raamsdonk naar het ziekenhuis te Waalwijk overgebracht, waar F. bij aankomst reeds was over leden. De aannemer laat een vrouw met 12 kinderen achter. De toestand van B. is redelijk. Besnoeiing van steunbedrag wel zeker Volgens mededelingen uit welinge lichte kringen te Washington is het mo gelijk, dat een conferentie der zestien Marshall-landen in Maart aanstaande bijeen zal komen. Naar verluidt is men het er bij informele besprekingen tussen Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten over eens geworden, dat 't meest geschikte tijdstip ongeveer de tweede week in Maart zou zijn, na het debat van de Amerikaanse senaat over het plan-Marshall en nadat de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het huis van afgevaardigden hnar me ning over het wetsontwerp heeft gefor muleerd. Inmiddels wordt van waarnemers in het Amerikaanse congres vernomen, dat thans wel als zeker moet worden aangenomen, dat het steunbedrag voor de eerste vijftien maanden voor een bedrag van wel een milliard dollar besnoeid zal worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1