Honger over onze Een deel der bevolking bereikt geen 1000 calorieën meer grenzen eerbericht Cupkoorts in De taak der sociale werkster ^i^'&0y,naMMt*n""DKC Duitslands lijk RUIT-NIEUWT JES Sportmria mtfmm Februari Rode kool naar Amerika 1 wPife DINSDAG 10 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 Benelux-diplomaten geven hun standpunt weer Nieuwe geest in nieuwe tiid PSYCHIATER KENDE DE MENSEN Film vol levenswijsheid en poëzie OOSTELIJK ELFTAL ZESDAAGSE TE ANTWERPEN DE ENGELSE BEKER DE KORFBALCOMPETITIE BRASKAMP N.V. FABftlKA^TÉ V/i tegen „het Ifjk van Duitsland" volgens het model van het Brits-Frans verdrag van 1947. De woordvoerder van het ministerie verklaarde voorts, dat tot dusver geen uitnodigingen aan de Benelux verzonden zijn voor de bijwoning van de drie-mo- gendhedenconferentie over de toekomst van Duitsland in Februari te Londen te houden. De Belgische, Luxemburgse en Neder landse diplomatieke vertegenwoordi gers te Londen hebben op het Britse departement van buitenlandse zaken mondeling hun standpunt ten aanzien van minister Bevin's plan tot vorming van een Westerse unie uiteengezet. Er is nog geen beslissing genomen over de ma nier, waarop het Britse ontwerp voor een bondgenootschap zal worden voorgelegd aan de Benelux. Een woordvoerder van het Britse departement van buitenlandse zaken deelde mee, dat Frankrijk en En geland het nog niet eens zijn over de ver dere stappen. Van gewoonlijk wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat het ontwerp door Engeland en Frankrijk besproken is, voordat de Benelux haar mondeling com mentaar heeft geleverd, zodat ook geen rekening kon worden gehouden met de vermoedelijk uitgesproken critiek aan gaande de nutteloosheid van een verdrag schromelijk is tekort geschoten, ook ic die dingen die het wel onder zijn be reik had. De plotseling geforceerde ver betering der samenwerking op voedscl- gebied door de zes landen van de beide grote westelijke zones had reeds voor lange tijd verwezenlijkt kunnen wor den, indien de Duitse politici niet had den gewacht met het dempen van de put tot het kalf der rantsoenen ver dronken was. Sedert de afgelopen zomer is er in dit land ontzettend veel gedelibereerd over de vordering der oogsten en de verdeling over de verschillende landen. Terwijl daarover in Frankfurt ten dele zakelijke en ten dele politieke referaten werden gehouden is men in alle hoeken lustig zijn gang gegaan en het heeft er inder daad de schijn van, dat men de dingen met een zekere lichtvaardigheid heeft laten vastrijden in de verwachting, dat uiteindelijk de enig resterende weg van de verhoging der importen waarvan de betaling immers vooreerst geen ac tueel probleem is wel zou worden be- schreden. Eerst toen de nieuwe protest- golven over 't land zijn geslagen en het daaruit duidelijk werd, dat ook de Duitse bevolking de overtuiging heeft, dat de eigen oogst ten dele verknoeid is, heeft men tot een paar noodwetjes kunnen be sluiten, die haastig de afgebroken brug gen tussen de landen moesten herstellen. Niemand twijfelt er aan, dat dit te laat is, en dat men vooreerst niet tot noe menswaardige verbeteringen zal kunnen komen. Niets bewijst beter dan dit gehele voed- seldrama, de juistheid van de opvatting der westelijke geallieerden, dat men de dingen in het westen van Duitsland niet langer het planloze beloop kan laten, dat totnogtoe het' resultaat was van de mislukkingen van de pogingen tot ver standhouding met de regeerders van hel oostelijke blok. Niets bewust ook beter de absurditeH van een voedselpolltiek, die aan de ene zijde van een west-Europese grens- streep de maatschappij laat verrotten door honger, terwül aan de andere zijde dezer streep het voedsel verrot, dat zou kunnen helpen de honger te bannen. Maar dit is in het Duitse hongerdrama een hoofdstuk op zichzelf. aan katholieken zeer ongewenste ad viezen. Ook in de katholieke sociale zorg heeft de maatschappelijke werkster haar plaats gekregen, zeer tot heil van de pa rochianen, want men kan niet zeggen, dat de betreffende instanties in critische zin hun goede intentie nabij kwamen. Het is de taak van de maatschappelijke werk ster, om de verschillende krachten te bundelen. Voor een vlammende apotheose zorgde de senator Maria Baers uit Brussel. Zij sprak over de opvatting van het sociale werk in Vlaanderen. Het zou mogelijk zijn, haar speech samen te vatten in en kele punten, maar wij zouden haar daar mee onrecht aandoen, want men kan in een verslag niet de charme en de een voud vangen, waarin deze vrouw haar mondiale inzichten en haar grandioze gegrepenheid aan het auditorium gaf. De laatste redevoeringen braken de ban en gaven het verruimend inzicht. de Christelijke geest en de geest van „Quadragesimo Anno" in het bedrijf te doen leven. Van groot belang is voor dit opbouwend werk, dat er een hechte sa menwerking bestaat tussen de werkgever en de sociale werkster. Een andere maatschappelijke werkster sprak over het sociale werk in de pa rochie. Toen het programma zo ver was, kregen wij de indruk, dat de geest niet vaardig wilde worden. Uit de discussies begrepen wij, dat de spreeksters te zeer waren afgestemd op haar eigen practijk, en dat haar inzicht lang niet algemeen te reali seren was. Maar in de Zondagmiddag sloeg de stemming om. Mr. Spaan uit den Bosch gaf een his torisch exposé van het sociale werk op de onderscheiden terreinen. Tot de Franse revolutie was de liefdadigheid een zaak van de Kerk en van particulieren. Daar na ging ook de overheid er zich mee be moeien, doch haar bemoeienis beperkte zich tot een „politiezorg". Gaandeweg reikte haar zorg verder, in die zin, dat zij eerst hielp, als andere instanties in gebreke moesten blijven. Ten slotte deed de sociale zorg in het bedrijf haar intrede. Zü kwam er, om dat de werkgever er een middel in zag om de productie te vergroten, en zij heeft ongetwijfeld van het begin af naar nut gehad. Maar soms is er te veel ge daan voor de werknemer wat een veel te grote binding met het bedrijf tenge volge had. Ook zijn er nog andere be zwaren, dezelfde bezwaren die verbon den zijn aan de maatschappelijke zorg van de overheid: de katholiek kan niet uit de volheid van zijn katholieke hart werken, de niet-katholiek geeft soms ook Het moet een typisch verschijnsel zijn van onze aan snelheid verslaafde tijd, dat men in alle kringen van de sa menleving er soms behoefte aan heeft om even stil te staan en zich op leven en werk te bezinnen. In het afgelopen weekend was een schare overbelaste sociale werksters uit alle streken van Nederland neergestreken op Draken- burgh. Het begon met een inleiding van prof. dr. J. B. Kore O.P. over wezen en doel van het maatschappelijk werk. Iedere mens heeft zijn medemensen nodig om ten volle zichzelf te worden Hij heeft rechten en plichten tegenover de samen leving. Hij moet soms offers brengen om wille van de gemeenschap. Hij kan er voor moeten sterven, maar zijn einddoel ligt hoger dan de gemeenschap, en in laatste instantie is de gemeenschap er om wille van de mens, en het is niet goed, een arbeider door velerlei binding tot horige te maken van het bedrijf Dit moet de maatschappelijke werkster nooit uit het oog verliezen, en zij moet er bij haar werk van doordrongen zijn, dat zij niet moet „beschermen", maar onafhankelijk maken. De sociale werkster Mies Heynen, die tot de initiatiefneemsters van dit week end behoorde, sprak over de sociale werk ster in het bedrijf. „Hebben wij een duidelijk doel voor ogen?" Mies Heynen heeft het wel, cn zij vond er deze formule voor, dat de so ciale werkster het hare moet doen, om het economisch leven te doortrekken van Zondag zijn met de „Aalsdijk" van de H.A.L. 1000 kratten met 22.680 ka. rode kool te New York aangekomen. Dit was de eerste zending, welke sinds de oorlog uit Nederland in de Ver. Staten arriveer de. Inmiddels zijn met de „Noordam" weer 1000 kratten onderweg, terwijl nog twee k drie duizend kratten verstuurd zullen worden, meldt het A.P. Het Amerikaanse departement van landbouw deelde mede, dat de kool wordt ingevoerd om de hoge prijzen van de in de Ver. Staten verbouwde kool te druk ken. De exporteur, de firma Wagenaar te Broek op Langedijk, verklaarde in tussen dat het hier geen grote transactie betreft en dat de export van Ned. kool nog steeds belemmerd wordt door de hoge Amerikaanse invoerrechten. Een 24-jarige psychiater, zonder vaste woonplaats, is door de politie gearres teerd, daar hij zonder het te kunnen be talen elf dagen -met vrouv en kinderen in een hotel in het centrum van Amster dam heeft gelogeerd. Hij is niet zuinig geweest ook, want er moet een rekening van f 1045.— worden betaald. Thans geniet hij weer gratis huisves ting, maar nu mag hij niet de deur uit. Er zit In deze beschuldigingen zeker een kern van waarheid, wat evenwel niet wegneemt, dat het Duitse bestuur Bij KOORTS en KIESPUN zijn onze poeders het aangewezen middel. 7'/z cent per poeder. wat vervallen boerderij in het Zuiden van Frankrijk en Georges Rouquier heeft, terwijl de seizoenen over het land, over Farrebique en zijn bewoners trokken, het gebeuren op en om de hofstede verfilmd en tot een grote documentaire van het leven-zèlf verwerkt. Terwijl drie genera ties van het cude boerengeslacht hun da gelijkse arbeid verrichten, wisselen de jaargetijden, verandert de natuur, smelt de laatste sneeuw, barsten de eerste knop pen open, rijm het graan op de velden en beginnen de bladeren te vallen in die eeuwige kringloop, waaraan ook het leven is onderworpen. Die parellel met het leven heeft Rouquier scherp, maar zonder nadruk getrokken, als hij de hoogtepunten in het menselijk bestaan: geboorte, liefde en dood, koppelt aan de bijpassende seizoenen. Maar bij de behan deling van zijn eenvoudige stof heeft de regisseur zich geen ogenblik laten ver leiden tot een pathos, waartoe zijn onder werp hem makkelijk had kunnen voeren, en die men bijv. ontdekt in Dovsjenko's „De Aarde" en Eisenstein's „De Generale Lijn". Rouquier blijft „slechts" de aandachtige beschouwer, die zich niet mengt in het machtige drama van iedere dag, maar het ons toont in de vele aspecten, waaraan de oppervlakkige toeschouwer ongeweten voorbijgaat. Zo is het afscheid van de oude boer van dit leven, zijn laatste wandeling over de velden, het strijken van zijn hand langs het ploegijzer, het zitten bij de ge doofde haardvan een tegelijk sim pele en dramatisch niet te overtreffen uitdrukkingswijze. Er zijn meer voorbeel den te geven van de sublieme eenvoud, waarmee deze film het grote levensdrama ziet, maar het is niet nodig ze te noemen, daar door deze eenvoud niemand, die wil zien, er aan zal voorbij gaan. „Farrebique" werd uitgeroepen tot Film van de Maand en zelden verdiende een film méér deze eretitel. Zij zal bovendien de steun van deze min of meer officiële uitspraak nodig hebben! Niet, omdat zij een bijzonder moeilijke film is, maar om dat velen door de opgedirkte en uitge doste vermaaksproductie van iedere week hebben vergeten, hoe schoon en ontroe rend het leven van iedere dag er kan uit zien. c. B. De Stcrt. van Maandag bevat o.m. een beschikking betreffende heffing van vergoedingen van kosten door de plan- tenziektenkundige dienst, een prijzen- beschikking fijne zaaipeulvruchten 1947. Het Amsterdamse B. G. heeft de 53-ja- r'ge D. Stoutjesdijk, ex-waarnemend N.S.B.-burgemeester van Langedijk, veroordeeld tot 9 jaar gev.straf met aftrek. S. bad burgers opgeroepen voor het verrichten van werkzaamheden ten behoeve van de Duitsers. Personen die dit werk weigerden, gaf hij aan bij de Ortskommandant. Ook heeft hij namen van illegalen aan de Duitsers opgege ven. V> Uit het (Vilhelmina-kanaal te Tilburg is gisteren het lijk opgehaald van de 45-jarige J P., houthandelaar te Ois- terwijk, die daar de vorige maand met zijn auto te water was geraakt. Q Oscar Nordstroem, een Deense worste laar, gaat in een zes meter lange kano uit Bergen een tocht naar Leith in Schotland ondernemen volgens een A.P.-bericht. Alvorens uit Leith een poging te doen Newfoundland te be reiken, wil de Deen een nieuwe kano laten bouwen. De Franse minister van gezondheid, madame Germaine Poinso-Chapui, heeft verklaard, dat de regering een commissie zal instellen ter bestrijding van de pornografie en het gangster- dom. O Te Hendon (Engeland) is een vliegtuig tegen een trolleybus gebotst en ten slotte tegen een fabrieksmuur gevlo gen. Men meent, dat de twee inzitten den van het toestel gedood zijn. Drie andere personen werden ernstig ge wond. <0* He eerste ooievaars zijn in de Elzas aangekomen, zes weken vroeger dan gewoonlijk Men concludeert hieruit, dat de winter dit jaar kort zal zijn. Het voorlopige Oostelijke elftal, dat op 18 Februari tegen het Noordelijk elftal speelt in een avond-wedstrijd op het Go Ahead-terrein te Deventer, is als volgt samengesteld: doel: Iking (Vitesse); achter: Reynen (NEC) en de Vos (Quick); midden: Koers (Go Ahead), Willemink (Heracles) en Dijkgraaf (AGOVV); voor: Beumer (AGOVV), v. d. Eist (Theole), Engels man (Quick), v. d. Weert (Wageningen) en Holleman (Wageningen). Möring komt in dit elftal niet voor; de technische commissie van de KNVB zag liever dat hij niet opgesteld werd. dit in verband met de komende wedstrij den van het Nederlands elftal. Maandagmorgen bestond de leidende groep in de zesdaagse van Antwerpen uit niet minder dan negen koppels, waaron der SchulteBoeijen. Bijster heeft opge geven waarna Peters ploeg vormde met de Belg De Kuysscher, die zijn maat Spelte had verloren. Na de sprints van Maandagavond 9 uur was de stand: 1. BruneelNaeye, 2. La- pebieSeres. 3. AdriaenssensBruyland. 4. SchulteBoeyen. De overige koppels hadden een of meer ronden achterstand; Peters—De Kuysscher lagen 5 ronden achter. Omstreeks tien uur gingen Schul teBoeyen alleen aan het hoofd met een ronde voorsprong op BruneelNaeye, Lapebie—Seres. Adriaenssens—Bruyland en KintDeprudomme. •Q Hoofdklasse schaakcompetitie. Phi lips S.C.—Den Bosch 5%3)4, Max EuweCentrum (R'dam) 4)4—4)4, Staunton—A.S.G, 64 Leidse S.C.— R.S.G. 7)4—2)4. De Tsjechische ijshockey-club Bude- jovice maakte een toer door ons land en won In Den Haag met 130. in Amsterdam met 13-2 en in Tilburg met 91. Te Amsterdam is Zondag op 59-jarige leeftijd overleden de bekende motor en autorenner Hans Herkuleijns. Australië sloot de eerste innings te gen India op 575 voor 8 (Harvey 153). India 251 voor 4 (Manhad 111). De loting voor de zesde Cupronde, die 28 Februari gespeeld wordt, had het vol gende resultaat: Fulham of Everlon— Blackpool; Queens Park RangersDerby County; Manchester UnitedPreston North End; SouthamptonTottenham Hotspur. Noord-Holland: RohdaK. Zaandijk 8-8, SVK—Luto 4-2.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2