Schoolstad wordt opgebouwd Er is iets fout bij de bioscoop exploitatie m Chelsea werd niet geslagen Oorlogsvoorbereiding van Rusland defensief of agressief? Officieuze Amerikaanse opinie sw Het gebruik van eendeneieren c D\E wereld OPPOSITIE WENST KABINET OP BREDE BASIS Grootse tentoonstelling als uiting van dankbaarheid Landbouw DONDERDAG 12 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 STRATEN EN PLEINEN IN DE HAAGSE HOUTRUSTHALLEN FILMS, DIE NOOIT WORDEN VERTOOND Zal regeringsbemoeiing inzake film uitkomst brengen? WERKLOOSHEID NEEMT TOE AUTOBUSONGEY ALLEN IN 'T GOOI Vijftien passagiers een nat pak DE MEEST GEHATE MAN VAN SCHEEMDA Twintig jaar tegen ex-burge meester geëist GEZINSHERENIGING ln indie DISTRIBUTIE EN IMPORT VAN ZUIDVRUCHTEN Uitspraken in kort geding Sport in Engeland ONGELUK OF MISDAAD? Lijk gevonden bij Boxtel Opnieuw tijdelijk regen NARIGHEID IN COLCHESTEF HET COMMUNISTISCH GEVAAR Dg behandeling vaa de Indonesische MINISTERS CONFEREREN MET STICHTING HETTY BECK JUBILEERT EN GAM GMW-S STOPTE WERELDKAMPIOENSCHAP TAFELTENNIS WERELDKAMPIOENSCHAPPEN KUNSTRIJDEN P. Baugniet (België), plaatscijfer WA, 11.34 pnt.; 2. A. Kekessy en E. Kiraly (Hongarije), plaatscijfer 24%, 11.12 pnt.; 3. S. Morrow en W. Diestelmeijer (Ca nada), plaatscijfer 26, 11.07 pnt. AUSTRALIË WINT DE VIJFDE TEST ZESDAAGSE TE ANTWERPEN LET OP HET STEMPEL Een openbaring voor heel het Nederlandse volk belooft de R. K. Nationale Onderwijstentoonstelling „Schoolstad" te worden, welke van 27 Maart tot en met 22 April a.s. in de Haagse Houtrusthallen zal worden gehouden. Een openharing zal ze zijn van de rijkdom aan schakeringen, welke het katholiek onderwijs hier te lande biedt, van de hoge trap van ontwikkeling, waarop het staat, en van de schat van geestelijke waarden, die het in zich herat De opbloei van het katholiek onderwijs is mogelijk geworden dank zij de vrijheid, welke 100 jaar geleden op onderwijsgebied werd verkregen, het zegenrijke bestuur van H. M. de Koningin, die dit jaar Haar 50-jarig regeringsjubileum viert, en de ruim kwart eeuw financiële gelijk stelling, die zichtbaar haar vruchten heeft afgeworpen. Er is dus alle reden om voor dit alles dankbaarheid te uiten in een breed opge zette tentoonstelling, welke een beeld geeft van de huidige positie van het katholiek onderwijs. Reeds een half jaar lang is men onder opperste leiding van mgr. dr. Th. Ver hoeven op het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te den Haag bezig voorbereidingen te treffen. Het is te verwachten, dat deze exposi tie grote belangstelling zal wekken, want aan alle groepen der Nederlandse bevol king heeft zij iets te zeggen. De katholieke ouders zullen er zien, hoe hun kinderen worden onderwezen en opgevoed toi degelijke en bekwame ka tholieke Nederlanders; de kinderen zelf zullen er worden ingelicht omtrent de mogelijkheden, welke er voor hen zijn om overeenkomstig hun aard en aanleg de juiste plaats in de maatschappij te be reiken; de onderwijzers en onderwijzeres sen vinden hier een imposant overzicht van het gehele, harmonieus samengestel de onderwijsapparaat, waarin zij zelf werkzaam zijn; tot katholiek Nederland zal de tentoonstelling spreken van het geen door taaie volharding van pioniers en voormannen op katholiek onderwijs gebied is bereikt, terwijl tenslotte iedere Nederlander er zich bewust zal worden, dat het katholiek onderwijs met zijn 3i millioen leerlingen zich tot een rijke bron van geestelijke volkskracht en tot een waardig monument van cultuur en vor ming heeft ontwikkeld. In de vorm van een schoolstad wordt de tentoonstelling opgebouwd met straten en pleinen, waarvan het grote centrale plein genoemd zal worden naar H. M. Koningin Wilhelmina, In die Schoolstad worden de verschillende onderdelen van het onderwijs systematisch gerangschikt. Bij het binnenkomen wordt allereerst aan de bezoekers een indruk gegeven van de langdurige en hardnekkige strijd voor de vrijheid van onderwijs. Men zal er o.a. vinden het „Klagtenboek van mr. A. A. J. Meijlink", op 27 Januari 1841 aan geboden aan Z. M. Koning Willem II. In de afdeling „School en godsdienst" wordt vervolgens de aandacht gevraagd voor de essentiële betekenis van de gods dienst als eerste voedingsbron voor het katholiek onderwijs. Dan volgen de verschillende stadia van de geestelijke ontwikkeling van het kind te beginnen met het kleuteronderwijs. Als tegenstelling worden hier tegen over elkander geplaatst de ouderwetse bewaarschool en de moderne katholieke fröbelschool, waar thans 133.000 kleuters hun eerste schreden zetten op de weg naar hun levensdoel. De afdeling algemeen vormend lager onderwijs, omvattend het G.L.O., het V.G.L.O. en het U.L.O., wordt de meest representatieve van de tentoonstelling. Hier kan men zien, hoe thans in circa 3000 katholieke scholen 570.000 kinderen het onderwijs volgen op katholieke grond slag. Niet vergeten is ook de opleiding van het onderwijzend personeel op de kweek scholen, waar een keurcorps wordt ge vormd van bekwame en toegewijde ka tholieke mannen en vrouwen, aan wie na de ouders de vorming van de jeugd is toevertrouwd. Een terrein, waar de katholieke chari- tas en offerzin zich op bijzondere wijze ontplooien, is dat van het buitengewoon lager onderwijs. In deze afdeling ziet men, hoe met een geduldige en liefdevolle toe wijding en met de toepassing van de mo dernste middelen vaak onbegrijpelijk mooie resultaten worden bereikt bij het onderwijs en de opvoeding van de licha- geestelijk- of sociaal-misdeelde mt-iij,;-, jeugd. Aan de afdeling nijverheidsonderwijs voor jongens en meisjes zullen de jongens met ambachtelijke aanleg kunnen genie ten van een volledige ambachtsschool in bedrijf en de meisjes hun hart kunnen ophalen aan hetgeen er te zien en te leren is op een huishoudschool. De jonge boeren en tuinders kunnen zien, hoe de katholieke land- en tuin bouwscholen, waarvan er hier een komt met complete proeftuin, hun een weten schappelijk verantwoorde vakkennis bij brengen. Voor degenen, wier aanleg en ambitie naar meer ontwikkeling uitgaan, biedt de afdeling voorbereidend hoger- en middel baar onderwijs met de vele vormen van gymnasium, H.B.S., M.M.S., leergangen, school voor maatschappelijk werk enz. een ruime keus. De afdeling hoger onderwijs met de katholieke universiteit, de katholieke hogeschool, de seminaria enz. vormt ein delijk een verheven en waardig sluitstuk van het katholiek onderwijs in Nederland. Als nauw verwant aan de opleiding worden op deze tentoonstelling de psy chotechniek en de beroepskeuze niet ver geten, waarna tenslotte in de afdeling statistiek de balans wordt opgemaakt van de betekenis van het katholiek onder wijs in al zijn geledingen. Wanneer, men voorts nog weet, dat tij dens de tentoonstelling demonstraties worden gegeven, onderwijsfilms worden vertoond, toneel-, declamatie-, zang-, dans- en muziekuitvoeringen worden ge geven, dan zal het eenieder duidelijk zijn, dat Schoolstad straks veel wetenswaar digs en interessants aan haar bezoekers zal hebben te bieden. Na de oorlog zijn de werkkansen van de filmers, die zich bezig hielden met de vervaardiging van documentaires, geste gen. Er bleek, ook van officiële zijde, be langstelling voor een goede filmdocu- mervtatie over na-oorlogse toestanden. Daarentegen is de geringe belangstel ling van de bioscoop-exploitant voor dit „voorprogramma"-werk ongewijzigd ge bleven Volgens de heer A. Penning, produc tieleider bij Multi-film is de situatie zo, dat b.v. het team, dat in Indonesië onder Mannus Franken en Mol werkt, al 14.000 meter film naar Nederland In Januari een stijging met meer dan tienduizend Het totaal aantal als werkloos op de gewestelijke arbeidsbureaux geregistreer de mannen bedraagt per 31 Januari 1948 60.822. In de maand Januari was er een stijging met 10.642. Als werkloos worden beschouwd de ge heel werklozen (32.755 ca. 54 pet.), de arbeiders werkzaam op DUW-objecten <25.931 ca. 42.5 pet.), en de wachtgeld genietenden, voor zover deze op de ar beidsbureaux zijn geregistreerd (2.136 m ca. 3.5 pet.). Het aantal werklozen nam vrijwel over het gehele land toe. Naar wij vernemen, deed deze toeneming zich vooral voor in streken met een overwegend agrarisch karakter, bouwnijverheid, veenderij en visserij. Deze zijn evenwel in de landbouw voornamelijk aan seizoeninvloeden toe te schrijven. Het aantal ingeschreven werkloze vrou wen nam toe van 3332 tot 3970. Deze stij ging wordt? gedeeltelijk veroorzaakt door de omstandigheid, dat een aantal arbeids krachten, dat in December werk had ge vonden, weer zonder werk kwaih, ge deeltelijk door het gebrek aan grondstof fen in .bepaalde industrieën. slechts door vergroot. Want er moet iets fout zijn, als er geen modus kan worden gevonden om dit werk tot ver toning te brengen, terwijl de belang stelling voor Indonesië enorm is toege nomen en er op prijzenswaardige wijze aan die belangstelling wordt tegemoet gekomen door de vervaardiging van in structief en verhelderend materiaal in grote hoeveelheden. Als men ziet, hoe vaak het voorprogramma wordt gevuld met onbenulligheden en minder dan mid delmatige „shows" en als men daarbij bedenkt, dat lang niet alle hoofdfilms een grotere lengte hebben gakregeu moet men in vele gevallen wel conclu deren, dat er onwil in het spel is, een onwil, die misschien met de nieuws maatregelen op het gebied van de ver makelijkheidsbelasting kan worden be streden. Hoe dat ook zij, de door Multi-film georganiseerde persvoorstelling heeft nog een ander voordeel d^p het ontdek ken van misstanden bij de bioscoop-ex ploitatie. Zij biedt de filmcriticus de ge legenheid een overzicht te krijgen van de stand van zaken bij de Nederlandse filmerij De beide filmpjes van Herman van der Horst „Tournooi" dat opnamen geeft uit het leven van kemphaantjes en „Dra gers van het Gulden Vlies", dat de schapenteelt op Texel tot onderwerp heeit. munten niet uit door originaliteit. Technisch valt hier en daar wat te be wonderen, maar 'in de behandeling van de stof en ln de daarbij gebruikte tekst, krioelt het van gemeenplaatsen en vatt de spanningloze verteltrant op Van der Horst zou eens het oude werk van zijn voorgangers b.v. „Heien" van Ivens en „Regen" van Franken en Ivens moeten bestuderen om er achter te komen, hoe deze „gewone" gegevens dramatisch cn vol sterk aansprekende accenten kun nen worden behandeld. „Boven in de Kerselaar" van Albert Brosens is daarentegen veel beter. Ver antwoorde beeldwisseling, gevoel voor sprekende details en het bezit van zui vere filmhumor maken van dit, op het eerste gezicht weinig handelbaar gege ven, de kersenpluk en het verjagen van vraatzuchtige spreeuwen een gees tig, zwierig filmpje, dat veel belooft voor de verdere carrière van deze nog jeugdige filmer. En zo moet het gaan met onze steeds actieve, maar telkenma le onderbroken film-industrie. Het is een proces van vallen en opstaan. Een eerste vereiste is, dat men, ondanks te leurstellingen, mislukkingen en een en kele vage belofte, aan het werk kan blijveq. Nieuwe talenten zullen zich dan aandienen en die moeten zich, al wer kend, kunnen ontwikkelen. Maar een tngen. tweede eis blijft het contact tussen de De verbluffende en tegelijk teleurstel- (ümer en zijn Jpubliek en daarvoor moet de gelegenheid aanwezig zijn het werk te vertonen. Een opname uit de documentaire film „Dodenfeest" bij de Tor ad ja'* heeft gestuurd, die men nog niet ln rou latie heeft kunnen brengen. Gisteren zal de Nederl. Buurtspoor wegen nog lang in herinnering blijven, omdat de laatste 24 uur niet minder dan vier autobussen van deze maatschappij zijn verongelukt, waarbij wonder boven wonder geen slachtoffers te betreuren zijn. Gistermiddag moest een bus, welke de dienst Loenen—LoosdrechtHilversum onderhoudt, in Kortenhoef uitwijken voor een andere bus, waardoor zij in de dras- serige berm langs de weg terecht kwam. De bus kantelde en rolde in een naast de weg gelegen sloot. 1 e vijftien passagiers konden zich met moeite door een nood- raam in veiligheid stellen en werden, zij het dan met een nat pak, in een extra bus naar Hilversum gebracht. Een andere bus, welke door de N.B.M. wegens materieelgebrek was gehuurd, reed gistere» op de rijksweg door het Gooi, toen plotseling bij de Merwedebrug de stuurstang brak. De bus slingerde over de weg en reed pardoes in de richting van het brede water. Juist op het moment, dat de waterkant bereikt werd, kwam de bus door afsnijding van de gastoevoer tot stil stand. Een derde bus kreeg in Laren een aanrijding met een vrachtauto en in Bla ricum tenslotte botste een vierde bus van bovengenoemde maatschappij tegen een personenauto. In de laatste gevallen ont stond slechts materiële schade. Voor het bijz. gerechtshof te Amster dam stond gisteren terecht de 55 jar. A. Hovinga, die tijdens debezetting burge meester was van het Groningse stadje Scheemda. „Ik ben keihard", placht de om zijn N.S.B.-erschap tot burgemeester gebombardeerde landbouwer tot zijn nat.- soc. kameraden te zeggen. „In Scheemda moet de doodstraf worden ingevoerd", „in Scheemda moeten voorbeelden worden gesteld", „de vroegere burgemeester is een gevaarlijk element voor de gemeente cn moet worden verwijderd" Deze en andere zinsneden komen voor in brieven, die burgemeester H. aan de Duitse instanties in Groningen schreef. Lijsten met stakers, lijsten met gijze laars. De SD vroeg ze op en de burge- meèester leverde ze af. Velen zijn door zijn handelwijze om het leven gekomen. De huidige burgemeester van Scheem da, de heer S. R- Knottnerus, die vroeger ambtenaar op de secretarie aldaar was, zeide: „deze man was spreekwoordelijk de meest gehate méns in Scheemda. Ouderen ea kinderen hadden angst voor hem. Ik stel me voor, dat ongelukken niet zouden uitblijven, als deze man ooit weer op vrije voeten zou komen". Tegen de man werd 20 jaar geëist. De „Sibajak" zal op 13 Februari met 900 passagiers in het kader der gezins hereniging uit Rotterdam vertrekken en wordt 12 Maart te Tandjong Priok ver wacht. De „Johan de Witt", die thans onderweg is en 21 Februari te Batavia verwacht wordt, vervoert 600 passagiers voor de gezinshereniging, Op 17 Februari vertrekt de „Willem Ruys" uit Rotter dam en wordt 9 Maart te Tandjong Priok verwacht; L De voorzitter van het scheidsgerecht voor de voedselvoorziening heeft uit spraak gedaan in een kort geding in de zaak van de N.V. Holsur te 's-Graven- hage, welke betrekking heeft op de in schakeling in de distributie van zuid vruchten. De voorzitter bepaalt, dat ver zoekster hangende het geding zal worden ingeschakeld bij de verdeling van de winst, te maken ten aanzien van de tot 1 April 1948 centraal te importeren si naasappelen, met dien verstande, dat, in dien niet binnen redelijke tijd overeen stemming te dier zake zal zijn verkre gen, de meest gerede partij zich tot de voorzitter zal kunnen wenden teneinde een nadere uitspraak te verkrijgen; be paalt voorts, dat verzoekster binnen 10 dagen een vordering bij het scheidsge recht aanhangig zal maken, bij gebreke waarvan de bij deze uitspraak getrof fen voorlopige voorziening zal vervallen; wijst de voorlopige voorziening ten aan zien van het meer of anders gevorderde af. Door de N.V. Holsur was voorts een tweede kort geding aanhangig gemaakt waarbij gevraagd werd haai in te scha kelen bij de import van sinaasappelen. De voorzitter van het scheidsgerecht be paalt dat verzoekster, hangende het ge- ding, doch uiterlijk tot 1 April 1948 er kend zal blijven als importeur van Su rinaams fruit, met last op verzoekster binnen 10 dagen een vordering bij het scheidsgerecht aanhangig te maken, bij gebreke waarvan de bij deze uitspraak getroffen voorlopige voorziening zal ver vallen; wijst de voorlopige voorziening ten aanzien van het meer of anders ge vorderde af. In de naöht van Dinsdag op Woensdag vond een voorbijganger op de weg van Boxtel naar Liempde het lijk van een man. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, die bij onderzoek vaststelde, dat het hier een zekere D. uit Den Bosch be trof. De man zou kunnen zijn aangere den, doch daar geen remsporen ter plaat se te bespeuren waren, slechts het ach terhoofd een wonde vertoonde, wordt ook misdaad niet uitgesloten geacht. Het parket uit Den Bosch versoheen Woens dag ter plaatse en oordeelde het noodza kelijk vandaag dr. Hulst uit Leiden sec tie op het lijk te laten verrichten. w eerbericht O 5 Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Na enkele aanvankelijke opklarin- gen spoedig weer toenemende bewol- king met opnieuw tijdelijk regen en later iets zachter; toenemende en weer j naar Zuidwest of Zuid draaiende wind. 13 Febr.: zon op 8.02 uur. onder 17.48 uur; maan op 9.34 uur, ondet 21.27 uur. De wereld bestaat tegenwoordig uit plannen-makers. Stalin heeft zijn vRf- jaren-plan en Truman z'n Marsha 11-plan en zo had Ted Fenton (van Colchester) z'n M-plan bedacht. Wat dat plan werkelijk Inhield, wist vóór de wed strijd tegen Blackpool niemand en nl de wedstrijd ook niet. Wel is bekend geworden da? Ted Fenton Donderdag een zwaar verpakt pakket kreeg met kapitale letters M-PLAN erop en toen hy de doos opende, bleek deze leeg te wezen. Een vér ziende geest, die af zender. Vier duiz?nd Colchesterianen hadden de 400 K.M. lange tocht naar Blackpool aanvaard en de rest van de bevolking der stad luisterde op het plein naar een telkens doorgegeven telefonische repor tage. Die bevolking had al gauw in de gaten dat Colchester United zich de laat ste dagen net zo goed had kunnen voeden met sprot inplaats van met oesters, want de meneer-aan-de-lijn vertelde reeds na drie minuten dat Blackpool dood-toevallig óók een M-plan had, het plan Matthews- Mortensen-Mclntosh-Munro en dat vol gens dit plan een goal gemaakt was Een onooglijk kopballetje van Munro liet Colchester-keeper Wright uit z'n handen glippen „and that was that". Weliswaar vochten de provincialen nog een tijdje door, zodat het met de rust pas 2—0 stond, maar vijf minuten na de hervatting was het reeds 50 en toen geloofde Blackpool het wel. In Colchester liep toen iedereen van narigheid te snotteren, be halve de bookmakers, waarvan et één niet minder dan 600.000 verloren zou hebben indien Colchester uiteindelijk de Final gewonnen had. Met een overwin ning op Blackpool had zulks niet tot de onmogelijkheden behoord. Chelsea ging slapend achteruitImmers zelf hadden ze een vrij dagje, omdat ze oorspronkelijk tegen een der overgeble ven Cup-candidaten hadden moeten spe len, doch het ongeluk trof, dat de naaste belagers veroverden wat er te veroveren viel. Van het laag-bengelend trio won Bolton van Liverpool en speelden de beide anderen tegen elkaar gelijk. De situatie is er dus sinds de vorige week niet vrolijker op geworden: Chelsea 22, Bolton 21. Blackburn 20 en Grimsby 16 punten. De enige troost is, dat we voor het eerst sinds ettelijke weken kunnen vertellen, dat Chelsea niet geslagen werd, sterker: dat or geen enkel doelpunt tegen haar werd gescoord. Maar dat is dan ook al. Keren we nog even terug naar Wem bley: van deze pas gespeelde ronde kan getuigd worden, dat er geen kraak of smaak aan was. De glorie van de Cup zit 'm in 'de verrassing. Die hebben we blijkbaar allemaal al geslikt op de eerste dag. Nu ging alles Pietje-precies volgens de verwachtingen, maar allicht wilt u weten wie er in de laatste acht zitten. Het zijn: Blackpool, Preston, Manchester United, Derby County, de Spurs Southampton en Queen's Park Rangers. Slechts Fulham en Everton konden niet tot een beslissing komen en doen het Zaterdag dunnetjes over. Manchester United is nog immer favoriet. Als een donderslag bij heldere hemel kwam deze week het bericht, dat Len Shackleton van Newcastle naar Sunder land verkocht v as voor de kapitale som van 20.050Let wel: Shackleton is sinds een maand reserve van deze tweede klasserTommy Lawton is dus glansrijk geslagen maar wij vragen ons diepzinnig af of ze in Engeland nog wel goed snik zijn. Wij heiinneren ons nog als de dag van gisteren, dat in 1894 een zekere Stevennon van Blackburn Rovers voor 15 door Arsenal werd gekocht en dat was watElf jaar later (1905) kregen we compleet k ppevel van de schrik, toen bekend werd, dat Sunderland 1000 had uithetaald aan Middlesbrough voor haar rechtsbinnen Alf Common. De (voor onze begrippen) jongere generatie weet nog wel, welk een sensatie het verwekte, toen Herbert Chapman in 1928 bereid was ïoooo neer te tellen voor David Jack. Nu hebben we de 20.000 overschreven. Twee ton Neder landse Courant voor een paar voetbal voetjes. Dat za1 straks wat worden als het Pond valt. En nu kunnen ze zegéen v at ze willen, maar als Chelsea niet speelt, is er voor ons aan het schrijven van deze brieven geen aardigheid aan en gaan we desnoods net zo lief naai een ping-pong-wedstrijd kijken, omdat het ons (en hopelijk u) volkomen koud laat of Arsenal nóg meer punten bij elkaar goochelt en het ons en hopelijk u) evenmin kan schelen of en met hoeveel Wolverhampton van Hud - dersfield heeft gewonnen of verloren en of de linksbinnen van Plymouth Argyle in de 23e minuut van de tweede helft net tegen de paal schoot inplaats van er in tot grote vreugde van de supporters van Cardiff City. En daarmee (voor vanavond) basta! lende mededeling werd gedaan op een door de Haarlemse Multi-film georgani seerde persvoorstelling, waarbij nieuv' werk, zowel van de in Nederland fil mende afdeling als van de productie groep Batavia werd vertoond. Deze laat ste groep levert, zoals gemeld, weke lijks een Indische filmkroniek af, welke onder de titel „Wordende Wereld" in enkele Cineacs in de groten steden wordt vertoond, maar welke verder geen mens onder de ogen komt. Bovendien maakte deze groep enige documentaires, waarvan wij het boeiende en technisch voortreffelijke „Dodenfeest" bij de To- adja's te zien kregen. Onze verbazing over de negatieve houding van de bioscoop exploitanten en over de aldus ont stane onhoudbare toestand werd er De Senaat heeft gisteren een aan vang gemaakt me# de algemene be schouwingen over de Rijksbegroting voor 1948, waarbij uit de aard der zaak op de eerste plaat het regeringsbeleid werd aangeroerd. De regeringspartijen waren tevreden over de gang van zaken, maar de groe pen, die niet in het kabinet vertegen woordigd zijn konden haar waardering niet verder uitbreiden dan totde wijze, waarop de leden van het kabinet zich Te? zou' beter 'gaan, betoogden de he ren Anema (AR)? Kolff (CH) en Mole naar (V en D.) als het kabinet maar op een bredere basis was gevestig nationaal of een/ extra-parlementair ka binet werd door hen gevraagd. En de heer Molenaar liet daarbij het hekende liedje horen dat bij de keuze van - ters op bekwaamheid en geschiktheid moest worden gelet, welke cigeenschapp-n volgens de opvatting der oude alleen in hun kringen te vinden zouden U zegt allemaal wel, dat uw partijen zijn. progressief zijn en daarom best in het kabinet zitting kunnen nemen, zei de heer Kropman (KVP), maar „progres sief" is niet meer dan een slagwoord; op het programma komt het aan. Een na tionaal kabinet of welk kabinet ook op brede basis zou al terstond stuiten op de Indonesische kwestie, waarover de ziens wijzen zo ver uiteenlopen De heer v. d. Kieft 'P.v.d.A.) wees op dezelfde grond samenwerking van de tegenwoordige regeringspartijen met an dere groepen van de hand. Laten wij hopen, dat de regeringsbe- moeiïngen in zake film zich ook tot de- wenselijkheid zullen uitstrekken. C. B. kwestie zelf werd door de meeste spre kers naar de begroting voor Overzeese Gebiedsdelen verschoven. Alleen de heer Kolff ging er thans wat dieper op in. Dat men van onderhandelingen met de repu bliek weinig genoegen zou beleven, ha; hij altijd wel gezegd, zeide hij en naar zijn oordeel moest men er ook niet toa overgaan de republiek in de federatie van Indonesisch staten op te nemen. Dat zou volgens hem zo iets zijn als het binnen halen van het paard van Troje. Tenslot.e vroeg hij'nog een pertinent antwoord op de vraag, of de Indonesische federatie de dominion-status zou verkrijgen. Verder was de heer Kolff huiverig vooi de toetreding van Frankrijk en Engeland tot de Benelux, die nu gelijkwaardige krachten bevat, maar dan wel eens onder de invloed van de Europese grote mo gendheden zou kunnen komen. En met grote heren is 't slecht kersen eten. De heer Kropman bracht een wei-ver diende hulde aan oud-minister Huysmans voor diens werk en speciaal voor het leg gen van de grondslag voor de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Verder deelde spr. nog mede, dat de passage in het Voorlopig Verslag, waarin bezorgdheid wordt uitgesproken voor de activiteit van het Communisme, afkom stig is van de Katholieke fractie. Hij mo tiveerde thans meer uitvoerig deïe be zorgdheid door te wijzen op het anti godsdienstig en anti-nationaal karak.er van het communisme. De heer Kropman vond hierin bijval bij de heren Molenaar en v. d. Kieft, welte laatste het beste middel tot bestrijding van het communisme noemde: het zorgen voor betere sociale toestanden, waardoor het communisme geen kans krijgt. Heden zou minister Beel de verschil lende sprekers antwoorden. AD INT. De regering heeft Dinsdagavond j.l. een aanvang gemaakt met het overleg met de georganiseerde landbouw, welk over leg zoals gemeld een uitvloeisel is van de parlementaire behandeling van de vraagstukken in de landbouw tijdens de interpellatie-Vondeling en dient ter uit voering van de bekende motie-Groen. De besprekingen, welke werden gehouden in het kabinet van de minister-president aan het Plein 1813 stonden onder leiding van dr. L. J M. Beel, terwijl de regering verder vertegenwoordigd was door de ministers Mansliolt, Drees en Lieftinck. Voor de georganiseerde landbouw trad het dagelijks bestuur van de stichting voor de landbouw op. bijgestaan door de voorzitters der commissie, die de stich ting voor de onderscheidene agrarische sectoren heeft ingesteld. De besprekingen waren van inleidende aard en zullen Vrij dag worden voortgezet. De actrice Hetty Beck wordt 17 Febr a.s. 60 jaar. Teneinde haar bewonderaars en vrienden de gelegenheid te schenken haar te eren, geeft het Amsterdams to neelgezelschap op Zondagavond 22 Febr. een jubileumvoorstelling in de stads schouwburg van „Ik herinner me moe der", waarin de jarige de hoofdrol ver vult. döor drA. u. d. WEY O.Curm Waar John Fischer in zijn „llc ging door Rusland deze enorme vraag stelt en een antwoord zoekt, wordt hij levens de spreekhuis van Amerikaanse politici en diplomaten. Zijn antwoord lijkt ons dus zeer belangrijk en het is ernstig doordacht. Zonder meer wenst hij niet te aanvaarden, dat Rusland een veroveringsoorlog in de zin heeft. Natuurlijk sou men veel argumenten hiervoor hunnen aanhalen, maar het is een antwoord, waarmede niemand, die voorzichtig oordeelt en zich van zijn verantwoordelijkheid bewust is. zich zo maar tevreden kan stellen, want het 'is een antwoord, dat. geboren is uit wanhoop". Zou echter zonneklaar deze opvatting juist blijken en Rusland dus toch aansturen op een overheersing van de wereld, welnu dan weet Amerika zijn taak: „Indien de oorlog onvermijdelijk is, dan moesten wij die maar gauw uitvechten, omdat onze kansen op de overwinning kleiner worden met elke dag dat we nog nachten" (247) zierig gevoel bij alles wat Rusland zo eenzijdig bekookt: versterking van het rode legër, net construeren van een gor del van satellietstaten onder sovjétcon- tróle en het voortdurend pogen om de Westerse democratieën van binnenuit te ondermijnen door een vijfde colonne. Is het wonder, dat Fischer uitroept; „Wij voelen ons nop het meest gekwetst door het gevoel, dat we eigenlijk bedrogen zijn" (258). Amerika wil echter zijn good will tonen en de gevoeligheden van Rus land zoveel mogelijk ontzien, mits met ten koste van bepaalde voorwaarden van eigen veiligheid. De schrijver komt dan te voorschijn met enkele practische beginselen van Amerika's zelfverdediging, reeds lang vastgesteld en opnieuw bevestigd door Makan, Spykman en Lipmann. Deze een voudige beginselen komen hierop neer: Deze handelwijze acht de schrijver echter alleen verantwoord, indien men zonder zweem van twijfel zeker weet, dat er geen andere mogelijkheid bestaat. Fischer is hiervan echter niet zeker, maar evenmin „bezitten wij het overtuigend bewijs van het tegendeel Met een simpel ia of neen kan men de gestelde vraag nog niet beantwoorden. Men moet een derde keus doen, een veronder stellende als werkhypothese: Waars c h Ij n 1 U k versterken de Russen hun oorlogseconomie omdat ze hang zijn. Mis schien zijn ze echter van plan met geweld aan de rest van de wereld hun wil °P te leggen. Kan Amerika van deze hypothese uit 'n redelijke politiek opbouwen? Fischer meent van wel, doch alleen met veel ge duld en standvastigheid. Men zal zich moeten voorbereiden op moeilijk en on- pleizierig werk.Amerika zal moeten trachten het bestaande wantrouwen en de vrees van Rusland weg te werken. Tege lijkertijd echter moet Amerika paraat blijven tegenover iedere eventuele aan val. Gemakkelijk zal het niet zijn, want Amerika krijgt onvermijdelijk een onplei- 3) Wij kunnen niet dulden, dat de geweldige volksmassa's en hulpbronnen van China en Indië-afglijden ïn de handen van een potentiële vijand. 4) Wij mogen er niet aan denken om een andere natie toe te staan een lucht- en zeemacht te bouwen, die ons de heerschappij in de Stille Oceaan of Pacific zou betwisten. 5) Geen enkel deel van het Weste lijk halfrond (van Patagonie tot Groen land) mag werden overgelaten aan een mogelijke vijand. 6) Tenslotte kunnen wij aan geen enkele potentiële vijandelijke macht de controle overlaten van bepaalde stra tegische sleutelposities: IJsland, de Westkust van Afrika, Ascension, Gi braltar, de Uardanellen, Saloniki, de Perzische Golf Singapore, Goeam, de yfileoeten en misschien nog twaalf an dere. De handhaving van deze beginselen acht Fischer iets vanzelfsprekends voor Amerika. Tegelijkertijd moet Amerika alles in het werk stellen orn de toau- triële en economische leiding te he den. Een welvaartseconomie zal de g 1Een samenkoppeling van d ijzer- en steenkoolgebieden van West- Duitsland met de Russische industrie centra kunnen wij niet gedogen. Eigen industrie zou het onderspit delven. 2) Wij kunnen niet toestaan, dat de kust van Europa (West-Duitsland. Frankrijk, Nederland, België en vooral niet Engeland) komt te ligften in de invloedssfeer van een mogelijk vijandig rijk. slag moeten vormen van de buitenlandse eiKj) "'«vivn vuiim." - - politiek. Immers dan alleen kan men de economische zuigkracht van Sovjet-Rus land op de buurlanden verminderen. De zwakke plekken zijn voornamelijk Grie kenland, het midden-Oosten, China en Latijns-Amerika. Men moet daar wel vaart zien te brengen, anders wordt de verleiding van Moskou te groot. Tegen over de economische uitdaging van Rus land bestaat slechts één afweermiddel: „We moeten laten zien, dat wij met ons systeem betere levensomstandigheden en meer vrijheid kunnen verschaffen dan de communisten kunnen aanbieden" (275). Hfet Marshall-plan kan men reeds be schouwen als een activering van deze po litiek: De versteviging van de positie der Westerse democratieën. Bij dit werk wenst men echter de Russen zo weinig tn de eerste ^pnde van de gemengde dubbelspelen te Londen heeft het Franse paar Manchisk»mej. Mesika gewonnen van Wim van joelen en Margot van Wij-Ie (Ned.); de score was 21—15, 11—21, 21—13, 21—15; Mackay en mej. Mackay (Eng.) wonnep van Goof. Larsheyd en Tineke de Zeeuw (Ned.) 1821, 2927, 21—16, 21—6. Voorts sloegen Stipek en mej. Zelenkova (Tsj.-Sl.) met 21—7, 21—55 en 2114 Cor Dubuy en Henny v. Woezik (Ned.). Gisele Farkas (Hon.) behield haar titel van wereldkampioene door mevr. Thomas (Eng.) in de finale dames-enkelspel met 18—21. 21—16, 21—18, 16—21, 21—12 te verslaan. Richard Bergmann (Eng.) behaalde in het heren enkelspel de kampioenstitel door in de finale de wereldkampioen '47 Vana (Tsj.) te verslaan met 2112, 18—21 21—19, 14—21, 21—10. Het gemengde dubbelspel werd gewon nen door Miles en mej. Thall (V. S.) die in de finale Vana en mevr. Pokorna (Tsj.) versloegen met 1321, 1421, 2118, 21—19, 21—12. In de finale van het herendubbelspel versloegen Vana en Stipek (Tsj.) met 21—18, 21—15, 21—13 Haydon en Soes (Hong.). Bij de Woensdag te Davos begonnen wadstrijden om de wereldkampioenschap pen kunstrijden op schaatsen werd de uitslag voor paren: 1. M. Lannoy en Deze rangschikking is dezelfde als bij de Olympische Winterspelen in St. Morltg. Na een goed begin der Indiërs (281 voor 4) volgde een zodanige inzinking, dat(< de Australische bowlers de eerste Indische innings op 331 konden doen eindigen. De tweede Indische innings werd met een totaal van 67 een absoluut fiasco. Eindstand; Australië 575 voor 8 (gesloten), Indië 331 en 67. Totaal resul taat der 5 testwedstrijden: Australië 4 gewonnen en een draw. Na de sprints van Woensdagmorgen 3 uur luidde de stand van de kopgroep: l. TijssenDe Pauw 76 pnt.; 2. Kint— Depredomme 60 pnt.; 3. Adriaenssens— Bruyiand 32 pnt.; 4. SchutteBoeyen 24 pnt. De KuysscherPeters lagen op de dertiende plaats met 81 pnt. en twaalf ronden achterstand. mogelijk te prikkelen, want men hoopt tenslotte Rusland te overtuigen, dat het van Amerika geen aanval behoeft te duchten als hel er zelf geen aanleiding toe geeft. Fischer Is bereid zich niet te bemoeien met de binnenlandse politiek van de Oost-Europese marionettenstaten. Zelfs wil hij de inlijving der Baltische staten aanvaarden. HU voelt eveneens iets voor een redellike besnoeiing van de militaire uitgaven. Van onderhandelingen verwacht de schrijver niet veel, want ook de Russen hebben last van de Oosterse sjachergeest var overvragen en kronke- len. Fischer houdt een consolidering van de wereld in twee grote blokken nog voor mogelijk en acht een oorlog niet direct dreigend. Door moeizame aanpassing vindt hij een langdurige periode van rust nog wel waarschijnlijk. Zijn eindconclu sie is betrekkelijk optimistisch: „Als we de zaak zo Tn het evenwicht kunnen hou den: als de Westelijke helft van de wereld welvarend, sterk en democratisch kan blijven dan zullen in de loop der jaren de mannen in het Kremlin wellicht hun vrees en wantrouwen overwinnen. En naderhand - misschien tijdens eèn vol. gende generatie zai het bestand, naar wij hopen, leiden tot vrede!" Eendenei tien minuten koken In verband met de verkoop van grote hoeveelheden eendeneieren, vooral op de weekmarkten te Rotterdam vestigt de Directeur van de Keuringsdienst van Waren voor het gebied Rotterdam er de aandacht op, dat deze eieren, welke een zeer nuttig voedsel zijn, moeten zijn voor zien van een stempel: „Eendenei 10 minu ten koken" is een ovale kring. Ter voor koming van besmettingsgevaar dient de consument in zijn eigen belang aan dit voorschrift streng de hand t% houden Wenst men echter het ei in gebakken vorm te nuttigen, dan is het noodzake lijk dat beide zUden goed worden door bakken. Voorts verdient het aanbeveling de handen zorgvuldig te reinigen, nadat zij met de eieren in aanraking zijn ge weest. Het gebruik van eendeneieren ste worden ontraden. Tenslotte zij do aandacht erop gevestigd, dat het aan bakkers banketbakkers, exploitanten van lunchrooms, restaurants, cafétaria's e. d. op grond van de bepalingen genoemd in bet Algemeen Besluit Warenwet ten strengste verboden is om eendeneieren te verwerken en-of in hun bedrijven in voor raad te hebben. Tijdens een hersengymnastiek-pro- gramma voor de Amerikaanse radio ant woordde een huisvrouw, wier werd ge vraagd, of zij een omschrijving kon ge ve- van de „Voice of Amerika" (De stem van Amerika, een propaganda-uit- wcc=i, ,1Ci 6cUlullv «au cciiuciicicic. zending, welke op last van de Ameri- voor het bereiden van eiergerechten (sa- j kaanse regering plaats vindt). „Fiank lades, e. d.) moet het publiek ten zeer- Sinatra".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2