Nieuws uit STAD en OMTREK Een gemeenschappelijke taverne Ons welvaartspeil in ernstig gevaar Antwerpen en Rotterdam als partners BIM Komeet „Mars" R De Spoorweg SLAAF IN DE STALINISTISCHE HEILSTAAT lgent Zonder Marshall-hulp niveau niet te handhaven Stichting van een Kath. Toneelkring eheugen- Hulp We 'wJES De ADIO Hulp moet komen vóór het tweede kwartaal op de ,//l: A I programma DONDERDAG 12 FEBRUARI 1948 PAGINA S SCHIEDAMMER VERDWAALT IN KIRGIEZEN STEPPE N-aar Karaganda 80 K.m. dorst en hitte VERKEERSVERBETERING DODELIJK ONGEVAL OP NIEUWE WATERWEG HIJ KOMT THUIS AANRIJDING BRAND OP GROTE MARKT MELDT U MEN VOELT ERVOOR DISTRIBUTIEKANTOOR RESTITUTIE KOLENBONNEN gemeente-publicatte BURGERLIJKE STAND OPRUIMING ROMMEL GEEN HUWELIJK UIT BEREKENING JACK BECHDOLT (Wordt vervolgd) PESTGEVALLEN NABIJ SALATIGA NEDERLAND VERWACHT 20.000 AMERIKANEN DIEVENCOMPLOT OPGEROLD GEVONDEN VOORWERPEN Tijdens de razzia's in Januari 1945 werd een Schiedammer, wiens naam wij uit veiligheidsoverwegingen niet zullen noemen, door de Duitsers op transport gesteld om voor de „Arbeidsinzet" te gaan werken. Zijn plaats van bestemming was Mahrisch-Ostraü, de industriestad in Silezië op het ontmoetingspunt van Duitsland, Tsjecho-Slowakije en Polen voor de tijd, dat Hitier aan de kaart van Europa begon te knoeien en Stalin hem dit. later wilde verbeteren. In die dagen ontzagen de Duitsers zich niet om arbei ders een Luftwaffe-pakje aan te trekken en semi-militaire diensten te laten ver richten, hetgeen ook in dit geval ge beurde. De Russische vloedgolf stortte zich te zelfder tijd over de terugtrek kende Duitse legers en de Rode armee drong op naar de grenzen van Duitsland. Op zekere dag hoorde de Schiedammer geschutvuur der Russen en hij besloot er tussen uit te trekken. Een hooiberg is eer, klassieke schuilplaats geworden in de historie. Hij vond er één, verborg er zich in met enkele kameraden. De desertie langs het hele front was echter zo groot, dat speciale bataljons Grupo de dorpen doortrokken om deserteurs te zoeken. Zij plachten in twijfel gevallen een hand granaat op een schuilplaats-achtige hooi berg te gooien om te zien óf er nog prooi uit te voorschijn zou komen. Zo deden ze ook in dit geval. De vrijhe'd was verkeken. In Friedek werden de Hollanders „ingespert". De kogel zou zeker een eind aan dit leven gemaakt hebben, als de Russen niet gekomen wa ren om uitstel van de executie te geven en de gevangenen voorlopig op straat te zetten. Aan een Russische soldaat pro beerde onze stadgenoot de toestand uit te leggen, maar deze kennelijk een boe renzoon, wist er geen raad mee en gaf hem door aan een officier. Deze kapitein zag er, evenals de andere officieren, keurig netjes uit. Zijn mannen waren meer in lompen dan kleren gehuld. Zij droegen dolkmessen, die zij blijkbaar van de Duitsers hadden afgenomen, want het hakenkruis prijkte er nog in. Schoei sel kon vaak niet genoemd worden, wat deze trots van het Stalinistisch Rusland aan de voeten had. De tenen kwamen er door. Van gemechaniseerd materiaal was bij deze bevrijders geen sprake. Alles ging nog met de 1 P.K. en auto's noch tanks werden gezien. De identificatie leverde nogal wat moeilijkheden op, want Hollanders kende de Rus niet. Daarom werd hij maar ge lijk gesteld met de Duitse krijgsgevan gene. Hij moest de mars van 80 K.M. naar Auschwitz meelopen. Het werd een tocht van hitte en droogte zonder eten en zonder vocht. Wie uit de rij stapte, werd neergeschoten; in de ravijnen was plaats genoeg. Ongeveer een uur gaans voor Auschwitz kon er gedronken wor den van een sloot met vuil en kroos bedekt. De gevangenen verdrongen zich om wat vocht binnen te krijgen. In deze beruchte plaats zag onze stadgenoot de gasovens, waar de joden door de Nazi's werden vergast, terwijl dezelfde kampen nog werden gebruikt door de Russen om de vrijgekomen joden te verplegen. In de straten van de stad moesten de krijgs gevangenen slapen, bewaakt door Pool se burgers. Deze waren veel minder vijandig dan de Tsjechen, die in de dor pen langs de weg de eindeloze rij voort sjokkende gevangenen met stenen beko gelden. Eten was er in die dagen in Ausch witz niet bij. Drie dagen moesten de ge vangenen teren op hun weerstandsver mogen. Toen kwam de dag, dat het transport per trein naar onbekende be stemming zou vervoerd worden. Het was een groot transport van ongeveer 1500 man. In een wagon werden 40 man ge stuwd. De wagens waren voorzien van een gat, waardoor de ontlasting buiten de wagens gedeponeerd kon worden. Twee Poolse krijgsgevangenen hadden dit gat wijder gemaakt, waren op de as sen van de trein gaan zitten en ontsnapt. Dit werd bij telling ontdekt. Er werd appèl gehouden. Uit de grote groep ko zen de bewakers 10 gevangenen. Vfjf werden er neer geschoten. De andere vijf redden door een geluk het leven. Het geluid van de scihoten had enkele ho gere officieren gewaarschuwd. Zij vroe gen zich af wat er gaande was en kwa men naar de plaats van de executie ge lopen. Bij het zien van de lijken gaven zij de bewakers een ernstige berisping, maar keken verder niet naar de slacht offers om, zodat deze bleven liggen, waar Z'J waren, toen de trein weer verder reed. Ze keken een beetje schuw maar voor al kattekwaadachhg uH bC-^ waren er al ue telefooncel, terwiil de anderen langzaam achteruit erin Jpro_ beerden te komen. Zo op de manier van een zuiveringspatrouille m een vijande lijke stad. Het graPP« dalt de'wan- den van glas waren. zodat alles te zien was. Ik zag, dat er teri gebeuren, toen ik langs reed. Hun ogen ontmoetten de mijne en ik wist dat ze me schatten en voelden, dat ik geïnteresseerd was. Ik reed even door en keek om. Drie zet ten het op een lopen, een slenterde weg, terwijl de vijfde, die ^l^ende wm ogen zeker de leider van de v,onen: begon zijn laffe volgelingen „Helden, helden, helden", draaide ik; hij bier uitdagend ik naderbij reed, toen achtte ook n J raadzamer de kuiten te nemen, lk plotseling een agenten-complex ove komen. Vanaf mijn jeugd heb ik pey\ dering gehad voor de „smeris", die baar sloom suffend ,maar in werkelijk- heid schrander speurend met een altijd eender slakkengangetje de trottoirbanden volgt. Ik had die enigszins gebogen hou ding, dat uiterst rechts van de weg stoep- banden-scherendc Ik raakte in mijn "ol. Ik reed hen na. Zp --er Iwenen in een zijstraat. Ik had weinir haast; ik voelde, evenals de profession;-1, dat ze mij niet konden ontgaan. I.j het >msaan van de hoek, zag ik ze opnieuw sprinten. Ik keer de om, reed ze langs de andere kant te gemoet. Zo moe' een „juut" het zeker ook doen in de practijk. Daar had ik ze. „Wat moest je in die telefooncel doen?" „Optelefoneren??. „Naar wie?" „We wil den weten, hoe,iaat het was". „Wat moet je dan doen?" „Negen, acht draaien". „Waarom?" „We moeten op tijd voetbal len". „Als je alleen d- tijd wilde weten, waarom liep je dan weg'" „We dachten, dat U een „stille" was (Wist ik net vet. ik was n'e1 zo maar een .imateur). _jV;e /egt, dat lat niet zo is?" Geen ant woord. „Je wild katiekwaad uithalen". „Ja". „Daar zijn die toestellen veel te duur voor, smeer 'm en laat ik je nooit meer baldadigheid zien uithalen, want ik ken nu je gezicht. Je moei maar eens aan je vader vragen, wat hem dan te .vachten st at Dat heeft hij in de krant kunnen lezen". „Ja agent. Wat een meesterlijke vertolking.... VERITEIN. Terwijl document na document, boek na boek, ongelofelijke wreed heden en toestanden in'het paradijs van Stalin openbaart, blijven tal van mensen ongevoelig voor de dreiging uit het Oosten. Zij zien in deze ge schriften overdreven vérhaaltjes van politieke leiders, die bang zijn voor de stemmen. In onze eigen stad leeft iemand, die de verschrikkingen aan den lijve heeft meegemaakt. Hij is hier aan het woord: sober, ontstellend. Dit is weer een van de verhalen van het „ontwaarden van de mens" in de staat, die voorgeeft voor diezelfde mens het paradijs te zijn. Als in deze staat de mensen machines konden worden, hoe heerlijk zou hun lot zijn. Wat een ellende, dat zij nu mens moe ten blijven. Rusland in acht weken Er was in de dichte wagons niet veel kans op een touristen-reisje door de Rus sische steppen, want alle luiken waren dicht en de wagens waren zo vol, dat niemand zich kon bewegen. Op de Rus- Sisch-Poolse grens had men gewisseld op breed spoor. De locomotieven werden met houtblokken gestookt en waren twee maal zo groot als de normale Nederland se. In een veewagen werden nu 90 men sen geperst, die bijna staande moesten slapen. Het menu, dat dagelijks werd verstrekt, was groene tomatensoep met 3 of 4 sneden gedroogd brood. Er brak vreselijk dysenterie in de wagens uit, maar de accommodatie bleef dezelfde, zodat de gevangenen op het laatst niet eens "meer naar het gat toegingen. De stank was onbeschrijfelijk, vooral toen er tijdens het transport gevangenen stierven, die niet aanstonds uit de wa gens verwijderd konden worden. Acht weken duurde de reis. De hitte was on draaglijk en de lippen scheurden van de droogte en de tongen spleten door het gebrek aan water. Er werd eenmaal per dag gestopt voor het halen van de soep en het droge brood. De enige plaats, die onze verteller weet gepasseerd te zijn. Was Stalingrad. De volgende was Kara ganda, de eindbestemming. Wat er tussen Aauschwitz en die plaats lag, heeft geen der gevangenen kunnen zien. Wat Ka raganda was, weet onze Schiedammer wel, maar waar het lag, kan hij niet zeggen. „In SiRerië", is al wat hij weet, „75 km. van de Perzische grens en vlak bij China", teminste, dat heeft hem een Duitse kameraad verteld. Die zei hem ook, dat de bergen in de verte de Hirria- laja waren. Soms zagen ze een karavaan van kamelen langs het kamp komen. Hier en daar wat bomen. „Siberië". Alles wat ten Oosten van de Oeral ligt, is voor de slachtoffers van het Stalinisme „Siberië". Op oude kaar ten vindt men verdwaald in de Kirgie- zensteppe, duizenden kilometers van de Perzische grens, op ongeveer 49 graden Noorder Breedte en 71 .graden Ooster lengte het plaatsje Karagandinsk. Deze plaats is een van de mijn-districten van de Kazakh Sovjet-republiek. Het is een van de moderne slaven-kampen van Sta linistische heilstaat. (Wordt vervolgd.) Behalve met het omleggen van de tramrails op de Broersvest, waardoor een breder wegdek ontstaat, is de dienst van Gemeente Werken ook bezig -met het doortrekken van de vluchtheuvel tot aan de. Korte Singelstraat. Dit betekent, dat de mogelijkheid voor de bussen om voor de Passage te draaien vervalt. Zij moe ten nu tot aan de Korte Singelstraat door rijden en daar de bocht ne*len. Dit zal in de practijk wel een verbetering blijken, al zal een waarschuwingsbord voor het andere verkeer om vaart te minderen ook nu niet overbodig zijn. Op de scheepswerf de Nieuwe Water weg is gisteren een dodelijk ongeval ge beurd. Een wrang, die geschoord was, moest worden verplaaüt door de kraan. Daartoe werd de schoor weggenomen. Dit" had tot gevolg, dat de wrang, met een gewicht van ruim 1000 kilo omviel en de arbeider H. H. Groeneveld uit de Voorburgstr. 1» Rotterdaf, oud 32 jaar, de schedel verbrijzelde. Met de Zuiderkruis zal in Schiedam uit Indonesië terugkomen, A. Nicolaas, Ant. Muysstraat 13b. Op de hoek Lange NieuwstraatGerrit Verboonstraat moest de vrachtauto, be stuurd door B. J. v. E. de bocht naar de Lange Nieuwstraat nemen. Deze manoeu vre lukte niet, omdat de wagen, beladen met koolas te lang en te zwaar was. De chauffeur schakelde daarom op achter uit en wilde de wagen terugsteken. Hij lette echter niet op de luxe auto, die achter hem stopte. Hij bracht schade aan deze wagen toe. Gisterenmiddag is er brand ontstaan in een pand op de Grote Markt, dat in gebruik is bij B. J. T. Een der heren T. Jr. wilde met een carrier naar buiten rij den, toen hij een bus benzine omstiet. E enbrandende gaskachel, die op de vloer stond, deed de rest. De brandweer was spoedig, ter plaatse en wist het vuur bin nen korte tijd meester te worden. Intus sen was het pand- réeds geheel uitge brand. De schade beloopt enkele duizen den guldens. Da kring Delft van de L.T.B. houdt Maandag 16 Februari 's morgens om 9.30 uur een alg. kringvergadering in café Koot, Beestenmarkt. In een Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer naar aanleiding van het Voorlopig Verslag der Kamer betreffende de algemene financiële beschouwingen over de Rijksbegroting 1948, heeft de minister van Financiën een overzicht gegeven van de huidige positie van ons land in verband met het gebrek aan deviezen, m.n. dollars. Voor het eerste kwartaal van dit jaar is 100 millioen beschikbaar, hetgeen te weinig is om de noodzakelijke invoeren te financieren. Wordt voor het tweede kwartaal geen buitenlandse hulp geboden, dan zullen wij een sterke terugslag ondervinden. verhouding tussen uitvoer en invoer, vergeleken bij de cijfers van 1946, een grote verbetering te zien. In dat jaar maakte de uitvoer slechts 335 pet. van de uitvoar uit. Steeg de uitvoer van ca. 0,8 milliard in 1946 tot ca. 1,9 mil liard in 1947, hier stond tegenover een stijging van de invoer van ca. 2,3 mil liard tot ca. ƒ4,1 milliard. Voor de toe komst meent de Minister, dat de uit voer niet in zo sterke mate als dit m 1947 het geval was, door de invoer zal worden overtroffen. Hierbij dient echter rekening te worden gehouden met onze kere factoren, met name wat betreft net prijsverloop. De twee plannen De Minister herinnert aan een twee tal plannen voor 1948, nader door hem uiteengezet in de Memorie van Ant woord van 6 November 1947 aan de Tweede Kamer, waarvan het eerste Omtrent de dekking van het tekort op de betalingsbalans over 1947 (incl. het kapitaalverkeer ongeveer 2 milliard), deelt de minister mede, dat deze ge schiedde dóór het opnemen van credie- ten tot een bedrag van circa 950 mil lioen en door verkoop van effecten en goud, het incasseren van lossingen, achterstallige dividenden en coupons en door liquidatie can saldi, te za- men ten bedrage van ongeveer 1.050 millioen. De bron van liquidatie van saldi is in hoofdzaak uitgeput, öpinkomsten daaruit is in volgende jaren slechts in uiterst bescheiden mate te rekenen. De handhaving van de huidige invoer zal alleen mogelijk zijn met behulp van' het buitenland. Ten aanzien van het goederenverkeer worden in de memorie van antwoord nog de volgende gegevens verstrekt. De invoer werd in 1947 voor 45 pet. door uitvoer gedekt. Ondanks de hier uit te constateren achterstand geeft de Onze suggestie om in Schiedam een pand in te richten voor toeristenverkeer, waar in de sfeer van een oude distilleer derij, met de oude instrumenten het Schiedamse product geschonken zou wor den, heeft enkele bijvallende commenta ren ontlokt. Wij kennen hier in de stad verschillen de gezellige gelegenheden, waar de fir ma's hun klanten ontvangen. Deze zijn echter geenszins representatief voor de stad en voor het product „Sch'edamse je never". Bij ons plan gaan we uit van de stelling, dat de jenever nog steeds een belangrijke bron is voor onze stedelijke welvaart. In hef verleden is er door dit monopolie een zeer ongunstige verhou ding in de stad ontstaan, maar dit nadeel mag niet blijven gelden bij het proberen van middelen om de welvaart te herstel len. Omdat de jenever met Schiedam verbonden is. moet Schiedam zich als je- neverstad tot de vreemdelingen wenden. Het gaat hier dus niet om Schiedam, de stad van Piet Klare, of van Hein Drup pel, maar om Schiedam, de jeneverstad. Om het verlangde doel te bereiken, zul len de distillateurs in Schiedam de han den ineen moeten slaan. Zij zullen de naam Schiedam nieuwe glorie moeten geven,, maar nu als toeristenplaats, daar door zij voor hun eigen product nieuwe afzetmogelijkheden in het buitenland ver schaffen. Dat betekent, dat het niet een taverne van deze of gene moet zijn. maar van alle distillateurs gezamenlijk. Er moet blanco jenever worden geschonken, G Donderdag 12 Februari. Bioscopen; Monopole: Haal Paul tem ple erbij, 7 en 9 uur. Passage: Voor Schied. Kunstkring op voering van Gaslicht, 8 uur. Vrijdag 13 Februari H. Amandus. Bioscopen: Passage: Greep naar de macht (18 jaar) 2, 7 en 9.30 uur. Monopole: Oproer ti de gevangenis. (18 jaar) 2, 7 en 9 uur. Musis Sacrum (bovenzaal): Pieter v. d. Meer de Walcheren spreekt voor K. C. G. over de Kartuizers, 8 uur. Uitreiking le vensmiddelen en textiel- kaarten op T.D plus inwisselingsbon 902. Schoenenbonnen voor diegenen wier T.D.- nummer eindigt op 0 of het cijfer 54, 64, 74, 84 of 94. Medebrengen T.D. met bij behorend inlegvel. Aan de beurt zijn: MeMost van 912 en 25 uur. Degenen, wier namen beginnen met de letters Po t.m. Rod zijn Vrijdag 13 Febr. ietter Nu t.m. PI. zijn Donderdag 12 Febr aan de beurt voor het afhalen van de restitutie op de verhoogde kolenprijs aan bet Postkantooi van 93 uur. Houders van kolenkaart TA 707 ontvanger 4.— tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 61 BV van de brandstoffenkaart TA 707 houders van kolenkaart TB 707 ont- bongeJn f 2.40 tegen inlevering van de TH 707 BV van de brandstoffenkaart terwijl er overvloed van reclame voor Schiedam als jeneverstad moet worden gemaakt. Men krijgt 'dan eenzelfde resul taat als destijds met de „Drink meer thee"-actie werd bereikt. Deze werd ge stimuleerd door alle thee-producerende ondernemingen. De vraag steeg dus voor allen en ieder nam door privé-reclame een deel van de vergrote consumptie. Het zou een grote winst zijn, als de Schiedamse distillateurs onderling tot die samenwerking konden komen. Een stroom van toeristen zal ons land in de komende jaren binnentrekken. Wij hoorden reeds enkele malen, dat vreemdelingen alleen bij het lezen van de naam Schiedam, op het station uitstapten om eens te gaan kijken hoe die jeneverstad er nu toch eigenlijk wel uitziet. Dat moet op Ameri kaanse wijze gestimuleerd worden. Als de belangstelling voor d Schiedamse jene ver en likeuren gewekt wordt in het bui tenland. betekent dat voor de afzonder lijke distilleerderijen automatisch een vergrote export. Wij leggen dit plan aan onze indus triëlen voor rr:et de verwachting, dat het verleden met schade en schande geleerd heeft, wat er van het strenge individualis me terecht komt, dat niet verder wil zien dan de ramen van de eigen bran derij, Het geschiedkundige boek van Kra mers over de Schiedamse branderijen is toch wel voldoende aanklacht tegen het gebrek aan samenwerking, dat vroeger bestónd. Zullen de distillateurs begrij pen, dat de schone toekbmst van hun groot Schiedam van eendracht afhangt? Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 10 Febr. 1948 vergunning verleend aan de Fabriek van Metalen Speelgoederen „Vita Nova alhier, tot oprichting van een fabriek van metalen speelgoed in de panden Bakker straat 22, 24. 26. Schiedam, 12 Februari 1948. GEBOREN: Leendert M. z. v. C. F. v. Lieshout en H. F. v. d. Koelen. Fr. Hals plein 22; levenl. kind van A. Steine en D. Ridderhof, Tuinlaan 70. OVERLEDEN: Ph. Vavier, oud 79 jaar. Dr. Noletstraat 1. Zoals U in ons blad van gisteren avond heeft kunnen lezen, willen de K.K. en het K.C.G. overgaan tot de stichting van een Katholieke Toneelkring. De mo gelijkheid daartoe wordt geboden door de aanbieding aan de Schiedamse Ge meenschap van 40 avonden in het Pas sage-theater liegen sterk gereduceerde prijs. Is zon kring nuttig, noodzakelijk of overbodig? Er zijn in de laatste jaren door het be roepstoneel een niet klein aantal stukken opgevoerd van een uitgesproken religi euze, vaak Katholieke, strekking. Het succes, dat deze stukken elders konden boeken, was voor Schiedam zelden reden om zich zeker te stellen van een ver toning, omdat wij daarvoor het goede lichaam misten. Schiedam is zeer gedif ferentieerd van bevolking en het verschil berust op een zeer uitgesproken over tuiging. Destijds werd in het statuut van de Kunstkring opgenomen dat geen stuk zou worden opgevoerd, waartegen door een van de ploegen, waaruit de leden gere- cruteerd werden, bezwaar zou worden gemaakt. Dit heeft Katholieke leden be hoed voor stukken waarvan het zien hun ontraden was, maar het heeft begrijpe lijkerwijs tevens alle stukken uitgesloten, die van een uitgesproken Katholiek ka rakter waren. Hoe bang men in Schiedam wei is, om in het openbaar toneel te geven of een film te draaien van uitgesproken Katho liek karakter, moge blijken uit het de monstratief uitblijven van de film „Het lied van Bernadette'terwijl de film „Pastor Angelicus", die elders, in kleinere steden benoorden de Moerdijk, gewoon in roulatie was, ui" angst voor een échec door de bioscoop-directie in besloten voorstelling werd gedraaid. Dit mogp te gelijkertijd een opwekking zijn tot een aandachtiger en militanter houding van ons Katholiek volksdeel in deze vraag stukken. Waar dus de mogelijkheid ontbreekt om ongeorganiseerd deze toneelstukken te gaan zien, zal de mogelijkheid gescha pen moeten worden om er in besloten verband van te genieten. Daarom hebben de K.K. en het K.C.G. samen gesproken over dit gemis. Zijwillen buiten huil be staande organisaties om, een toneelkring vormen, in navolging van de Kunstkring, die dan abonné's intekent voor een geheel seizoen. Schreven wij over voorstellingen van zuiver-Katholieke inhoud; dit zijn niet de enige stukken, waar men zich mee wil bezig houden. Het gezonde vermaak, het goede drama, het bevrijdende blijspel zijn evenveel onderdelen van de univer sele opvatting, die wij van Katholieke cultuur hebben. De leden fan de Katho lieke Toneelkring zullen dus kunnen re kenen op grote variatie. Voor alles is nu nodig, dat de plannen werkelijkheid kun nen worden. Daarvoor moet de nieuwe stichting kunnen rekenen op minstens 900 Katholieke toneel-liefhebbers. Laten allen, die er voor voelen er in hun kring over spreken, zodat de zaken vlot lopen, als de definitieve berichten hierover ver schijnen. Het is wel overbodig op te mer ken, dat zowel K.K. als K.C.G. in hun oude vorm blijven voortbestaan en hun typisch-eigen werk zullen blijven ver richten. Waar vroeger Schiedams Postkantoor stond, was al jaren een rommelige vlakte met modderpoelen, kraampjes en repa ratie-auto's. De plantsoendienst heeft op dit pleintje aan de Gerrit Verboonstraat teelaarde gebracht, waardoor het mogelijk zal zijn een aardig plantsoentje op deze plaats te maken. Het zal de stad zeer verfraaien. en de droge zomer, het verder oplopen van de prijzen, de opheffing van de con vertibiliteit van het pond en het tegen vallen van het handelsverkeer met België. Hierdoor werd het noodzakelijk voor lopig van plan A af te zien en, in af wachting van de hulp in het kader van het E. R. P. de periode tot het tijdstip van de inwerkingtreding daarvan zo goed mogelijk door te komen en te po gen blijvende schade voor onze econo mie te vermijden. Voor bestellingen in de dollararca werden ten behoeve van het eerste kwartaal 1948 109 millioen ter be schikking gesteld, een bedrag, dat aan zienlijk ten achter blijft bij hetgeen voor de voortzetting van het z.g. plan A noodzakelijk ware. Als consequenties hiervan werden: 1. Slechts de volstrekt noodzakelijke invoercontingenten vrijgegeven. 2. De voorraden van het bedrijfsleven, zoveel mogelijk gereduceerd. 3. De invoeren van kapitaalgoederen tot een minimum beperkt. Verder betoogt de minister, dat een dergelijke politiek slechts korte tijd zal kunnen worden volgehouden zonder op de duur het concurrentievermogen van Nederland op de exportmarkten te scha den. Ondanks de reductie van het invoer programma wordt er naar gestreefd de export op het niveau van de laatste maan den van 1947 te handhaven. De minister acht het evenwel aan twijfel onderhe vig, of men hierin zal kunnen slagen. Hulp moet ook tijdig komen Treedt het E. R. P. niet tijdig in wer king, dan zullen verdere ingrijpende maat regelen moeten worden genomen met alli gevolgen van dien, zowel voor de bin nenlandse goederenvoorziening als voor onze exportpositie. Daar bij een latere (plan A) was gebaseerd op de veronder- realisering van het E. R. P. dan op een stelling, dat, mede dank zij buitenlandse Veel lager dan het huidige niveau zou hulpverlening, het peil der Nederlandse volkshuishouding op het toen bestaande niveau zou kunnen worden gehandhaafd en een terugval zou kunnen worden v&r meden en het tweede (plan B) veron derstelde, dat op generlei wijze steun van buitenlandse zijde, noch in de vorm van hulp in het kader van het European Recovery Program, noch ook in de vorm van nog niet voorziene credietverlening kon worden gerekend en derhalve- het tekort op de devifzenbalans geheel door eigen krachtsinspanning zou moeten worden overbrugd. Sedert hij deze plannen ontvouwde, is de hoop, dat op dollarhulp in het kader van het E. R. P. zou mogen worden ge rekend. versterkt. De omvang van deze hulpverlening en het tijdstip/ waarop zij zou worden verstrekt, bleven echter on zekere factoren. Ongunstige factoren Bovendien bleek, dat diverse omstan digheden onze dollarpositie ongunstig hadden beïnvloed, o.a. de koude winter Wie de namen Antwerpen en Rotter dam hoort, zal onwillekeurig denken aan de controverse, welke er tussen beide steden bestaat ten aanzien van de havens. Maar zo men wil, kan men nog veel meer over beide steden zeggen en dan wordt men gefrappeerd door datgene, wat beide steden zeggen en dan wordt men gefrappeerd door dat gene, wat beide steden verbindt. Om deze verbondenheid eens naar voren te brengen, heeft de „League of I'als" gis terenavond ln de Blauwe Zaal een bij eenkomst georganiseerd, waarop van beide steden een spreker een schilde ring van zijn stad gaf. De Antwerpse vertegenwoordiger, de heer K. A. Mayer, wees er op, dat het Be- nelux-huwelijk geen huwelijk uit bere kening behoeft te zijn. De bewoners der Sinjorenstad koesteren een grenzeloze liefde jegens hun Schelde, willen er geen onvriendelijk woord over horen. Tegelijk zijn zij echter zeer verdraagzaam en bovenal gezellig. Ten aanzien van de Antwerpse havens gaf de heer Mayer toe, dat door de- vroegere bevrijding, Antwerpen een voorsprong op Rotterdam heeft genomen. Hij wees er echter op, dat door' de steeds voortschrijdende Benelux-gedachte de mogelijkheid werd geschapen om beide grote havens in het geheel van één bond genootschap te zien. Natuurlijk zullen er moeilijkheden zijn en nog komen, doch wanneer men het „leven en laten leven" als devies neemt, zal voor beide haven- hSShHS! 51. Basli was nu gaan staan. „Zit ik hier in deze zaal om naar jouw weekhartig gepraat te luisteren?" vroeg hij woe dend. „Die arbeiders zijn hier nodig in de mijnen en keren niet terug. Integendeel, wij zullen er nog meer halen. Het belang van de planeet gaat voor! Kinderachtigheden hebben afgedaan. Ga je melden bij het Marsiaanse arbeidsbureau." Bim begreep, dat met de man die hier tegenover hem zat, niet viel te praten. Hij groette beleefd, maar allerminst on derdanig en verliet het regeringsbureau. Somber liep Bim door de straten van de hoofdstad, waar het alles „nieuwe zakelijkheid" was wat de klok sloeg. „Basli is niet minder gek dan de vorige dictator," dacht Bim droef. Plotseling be greep Bim alles. „Hij heeft geen hart meer! Wat is een mens zonder hart meer dan een machine? Om deze planeet. Basli en mezelf te redden moet ik zorgen, dat Basli zijn hart te rugkrijgt!" steden een bloeiende toekomst zijn weg gelegd. Mr. A. C. W. Beerman, die namens Rotterdam sprak wees erop, dat door de Benelux in vervulling lijkt te zullen gaan, wat bij de Pacificatie van Gent was overeengekomen, n.l. wederzijdse hulp en steun. Spanningen zullen er on getwijfeld blijven bestaan, doch deze zul len de gemeenschappelijke banden slechts kunnen beiasten en niet verbreken* In een historisch overzicht schilderde Mr. Beerman het belang van de havens voor onze stad en ons land. Ten aanzien van de in de toekomst te volgen gedragslijn voor onze havens wees spreker op het zelfvertrouwen en de zelfbeheersing om opnieuw een toe gangspoort tot West Europa te kunnen opbouwen. Hierna zal men een taak te vervullen krijgen, welke gemakkelijk met een andere haven kan worden gedeeld. enDaarbij zal men rekening moeten hou den met het geografsch eigene van iedere haven. Er zullen dan offers moeten woe den gebracht, maar er zal dan ook veel bereikt kunnen worden. VRIJDAG 13 FEBRUARI. HILVERSUM I (301 M.) NCRV 7.00 Nieuws, gymn. en gram., 10.30 Morgen wijding, 11.00 Cello, 11.30 Gram., 12.15 Orgel, (12.30 Weerpr.), 13.00 Nieuws, 13.15 Mandoline, 13.45 Orkestplaten, 14.20 Boekbespr., 14.40 Trio, 15.00 Piano en orgel, 15.30 „Extase", 16.00 Voordracht, 16.20 Kamermuziek, 17.15 Koor,, 17.45 Muziek, 18.15 Caus., 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 Nieuws, 19.15 Zang, 19.30 Actual, 19.45 Caus. 20.00 Proloog. 20.15 „Donau- klanken", 20.45 Hoorspel, 21.30 Stafmu- ziek, 22.00 Vragen aan voorbijgangers, 22.30 Harp 22.45 Avondwijding, 23.00 Nieuws, 23.15 „De Varianten", 23.35 Gram. HILVERSUM II (415 en 245 B.). 7.00 V.A.R.A, 12.00 A.V.R.O., 16.00 V.A.R A 19.30 V.P.RO, 21,00 V.A.R.A.: 7.00 Nieuws, gymn. en gram.: 10.00 Morgenwijdina, 1-1.00 Voordracht; 11.15 Gram.; 12.30 Weerpr.; 12.38 Trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Romancers, 13.45 Gram.; 14.00 Kookpr.; 14.20 Kamerorkest; 15.40 Gram.; 16.00 Dansplaten; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Or gel; 17.20 Muz. caus:; 18.00 Nieuws; 18.13 Acordeon: 18.40 Kwartet; 19.00 N. V. V.; 19.15 R. V. D.; 19.30 Cursus; 20.00 Mu ziek: 20.30 Caus.; 21.00 Gevraagde pla ten; 21.30 Leken-rechtbank; 21.50 Mu ziek: 22.00 Buitenl. overz.; 22.15 Swing and Sweet: 22.40 V.P.R.O.; 23.00 Nieuw»- 23.15 Concertplaten. door Luistert u eens, verzocht hij- ik niet beweren, dat we niet voornemens waren uw oom te vlug af te zijn Maai u hebt me daarbij betrapt en ik erker mijn nederlaag. Ik geef u mijn woord, dat geen van mijn mensen een voet op uw land zal zetten, voordat er uitspraak in het proces is gedaan. Dank u voor die belofte. Laat me dan nu gaan. Ik zou heel eraaeuw hoeve bezoeken, maar ik heb nog zoveel werk voor de boeg. 1 En toch moet ik U verzoeken om by ons te blijven, zei Mary hoofdschuddend. Maar dat gaat niet! Ik heb mijn werk Mijn verantwoordelijkheid! Begrijpt U dan in vredesnaam niet, dat ik de ver antwoordelijke man voor heel dit we ben? Zeker, .dat begrijp ik maar a! te goed, mijnheer Meredith, antwoordde ze een voudig: Juist daarom dwing ik U hier te blijven. Kijkt U eens, het is hier een grote hoeve en we hebben nauwelijks cowboys genoeg. Het zou een hele toer voor hen zijn, uw mensen van ons land af te houden, als U het in uw hoofd haal de, toch over ons land heen te gaan. Maar als we hun baas hier houden, dan sal niemand zonder zijn orders ertoe over gaan, wel? Ben Meredith was nog jong en dit wa" zijn eerste verantwoordelijke post van betekenis, die hij aan de invloed van verwante aandeelhouders te danken had. En juist omdat ze hem geholpen had den, voelde hjj zich bijzonder verplicht, zijn taak goed te vervullen. En dus was het begrijpelijk, dat hij woedend tegen haar uitviel, toen hij het bespottelijke en vernederende van zijn positie ten volle begon te beseffen. Mary luisterde bedaard naar zijn schelden vleien en bezweren. Toen hij eindelijk ophield, verzocht ze hem zijn paard te bestijgen. U komt mee om ons een bezoek te w5!11:.Jk ben llier de baas in de af- -Au* TTVarL oom Les- Als bet congres u schijnt te verwachten een dln^al V°j ten op me aftuurt, nou, een mL gevolgen zelf moeten dra gen. Maar meeg n zult U! Toen hij zijn voet in de stijgbeugel zette, verdween de woede van de jonge man plotseling. Hij keek Mary glimla chend aan. Ik ben verslagen. Ik zal uw bevelen opvolgen. Ik moet bekennenU bent het gewieksteen tevens het knapste meisje, dat ik ooit ben tegengekomen! Kunnen we geen goede vrienden zijn? Dat hangt grotendeels van uzelf af, verklaarde Mary ernstig en begon toen ook te glimlachen- Ik van mijn kant zou zeer veel prijs op uw vriendschap ste'len Samen reden ze op en Mary bleef een eindje achter Meredith, om hem goed in het oog te kunnen houden. Ze begreep wel, dat zijn komst een grote opschudding op de hoeve zou veroorzaken. Ze wist zelf niet zeker, of ze wel in haar recht was, zo eigenmachtig op te treden. Mis schien zouden er heel wat moeilijkheden uit voortkomen! Al die vragen kwamen haar voor de geest, terwijl ze in het licht der dalende zon achter haar gevangene aanreed, in bewondering voor zijn stoere gestalte. Al was hij dan door zijn betrekking bij de spoorweg haar natuurlijke vijand, ze mocht hem toch wel graag lijden. En hij wilde haar vriend zijn! Bovendien had hij haar geprezen als het gewiekste en het knapste meisje, dat hij ooit ontmoet had. Vooral dat laatste gedeelte van dat com plimentje herinnerde ze zich heel duide lijk. Als ze het maar eens zó kon aanleg gen, dat Ben Meredith haar in die nieuwe blauwe japon zag! Het is heus niet nodig, dat U dat pistool aldoor zo stijf vasthoudt, zei Meredith over zijn schouder heen, omdat ze aldoor een eindje achter bleef. Och, het 'rost me geen moeite, het vas te houden Maar ik zou toch liever hebben dat U het niet zo op me gericht hield Dat bezorgt me koude rillingen over mijn rug. Helemaal niet nodig, zolang U rustig doorrijdt. Ik ben heel voorzichtig met vuurwapens. En handig ook. vermoed ik. Ik schiet tamelijk zuiver. lk zal me rustig houden, Miss Reeder! zei hij met een droog lachje: U hebt hier in het Westen toch wel een eigenaardig idee van gastvrijheid. Maar toch denk ik, dat het een heel prettig bezoek voor me zal worden. We zullen ons best doen, het U pret tig te maken, beloofde Mary ernstig. Heus ik heb er een hekel aan, U zo hard te behandelen. Maar ik kan nu eenmaal niet toelaten, dat U hier over het land rails laat leggen. Waarom hebt U toch zo'n hekel aan ons? Ik begrijp dat niet! Ze deed haar best hem uitleg te geven Ze vertelde hem, hoe haar oom, toen hel hem op zijn vroegere woonplaatsen te druk bevolkt werd, die Verborgen Vallei ontdekt had. Ze vertelde over het recht van vrije weide, over gemoedelijke om gang tussen buren, over de blijde vrij heid in een eigen koninkrijkje. Haar ogen glinsterden onder het spreken en Ben Meredith vergat totaal, dat zg een pistool ir de hand hield. Ik wou, dat het anders kon ,zei hij; Maar er komt nu eenmaal verandering Niemand kan dat tegenhouden. Als ik hier niet bezig was, dan zou er een ander in mijn plaats gekomen zijn. En zelfs aan de bankiers en aandeelhouders, die er met hun geld achter zitten, kun je het niet kwalijk nemen. Niemand van ons is een schurk. Ik wou ook, dat het anders kon zuchtte Mary, net als hij gedaan had. U hebt toch gem hekel aan mij per SQOlilijk? Een hekel aan U? Wat een mal idee! i Waarom zou ik een hekel aan U hébben" Kunnen we dus vrienden zij Vriendschappelijke tegenstanders? O, zeker, antwoordde Mary met on gekende verlegenheid: Ik hoop het in elk geval. Ik heb U nog niet zolang geleden leren kennen. Misschien, zo dacht ze opeens met ver trouwen, misschien, kan de zaak nog op vriendschappelijke wijze opgelost worden Misschien zal oom Les zijn proces win nen en kan de spoorlijn verlegd worden Dan zouden ze elkaar als vrienden tege moet kunnen komen. Misschien zag hij rmnn vl°K - u°g e,rns in haar blauwe japon. Zou hij haa: dan mooi vinden? De zon was onder en de duisternis viel snel. Daar gaat nog iemand vlak voor ons uit zei Mary, haar paard aansporend. Ze gaf een schreeuw en een vrouwestem antwoordde. Bess! Ik- dacht, dat je allang weer thuis was!, riep Mary terug, de stem van haar oudere zusje herkennend, Ik had ook al thuis moeten zijn, riep Bess terug: Ik ben met Allan wat wezen rijden.... Wie heb jij daar bij je? Een gast. Heel beleefd uitgedrukt, merkte Me redith op: Feitelijk ben ik een gevangene. Dit is mijn zuster Bess, zei Mary ernstig: Bess, mag ik je mijnheer Mere dith voorstellen. Hij is de bestuurder van de spoorwegwerken en zal op mijn drin "md verzoek een paar dagen bij ons op hoeve doorbrengen. moeten worden begonnen, zou het land slechts na een aanlooptijd het volle pro fijt uit deze hulp kunnen trekken. Er is voor ons land dus alles aan ge legen, dat de hulp, waarnaar heel West-Europa uitziet, voor het aanbre ken van het tweede kwartaal wordt ge boden. Tenslotte vestigt de Minister er de aan dacht op, dat er niet op mag worden ge rekend, dat een realisatie van hulp in hut kader van het E. R. P. zou kunnen lei den tot een aanzienlijke verhoging van het huidige welvaartspeil. Inflatoir effect van begrotingstekort Ten aanzien van hét inflatoire effect van het begrotingstekort maakt de Mi nister van Financiën in do-Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op, dat slechts tot een bedrag van naar schatting 450 millioen een beroep moest worden gedaan op geldscheppende instellingen. Dit bedrag vertegenwoordigt het infla toire et e ct. dat ten slotte is voortgevloeid uit het tekort op de begroting voor 1947 en de credietverlening aan Ned.-Indië te zamen. Inmiddels waren er ook nog andere inflatoire invloeden werkzaam. Volgens een globale raming kan de toeneming der geldhoeveelheid voor 1947 worden ge steld op 800 millioen. Voor ca. 2C0 millioen moet zij worden toegeschreven aan de voortgezette deblokkering en voor circa 150 millioen aan de uitbreiding van de credietverlening door de banken aan het bedrijfsleven. Hier staat echter tegenover, dat in de loop van 1947 de goe- derenhoeveelheid aanzienlijk toenam en dat ook de invloed der sterk gestegen wereldmarktprijzen op het binnenlands prijsniveau een groter quantum in cir culatie alleszins rechtvaardigde. In een kampong in de nabijheid van Salatiga zijn in de afgelopen week pest- gevallen met dodelijke afloop voorge komen. Van bestuurs- en geneeskundige zijde zijn onmiddellijk de nodige maat regelen getroffen om uitbreiding te voor komen. De thans te New York vertoevende di recteur van de algemene Ned. vereniging voor Vreemdelingenverkeer, jhr. W. Bo- reel, heeft Dinsdag op een perconferentie o.a. verklaard, dat Nederland het komen de seizoen 20.000 Amerikaanse toeristen verwacht, die gemiddeld vier 5 vijf dagen blijven. Het vorige seizoen zijn er naar schatting 15.000 Amerikanen in Neder land geweest. In Nederland zijn thans voor toeristen beschikbaar 20.000 twee persoons- en 10.000 eenpersoonshotelka mers. De laatste weken werden in Eindhoven herhaaldelijk diefstallen gepleegd uit auto's, welke niet afgesloten langs de weg geparkeerd stonden. Bovendien had den inbraken plaats, waarbij o.a. waarde volle artikelen, geld, wasgoed en distri butiebescheiden werden ontvreemd. Thans heeft de Eindhovense politie in samenwerking met die uit Weert de da ders gearresteerd. Het bleek een heel complot te zijn, bestaande uit zes perso nen, die thans allen achter slot en gren del zitten. Een groot gedeelte van de ont vreemde goederen kon aan de eigenaren worden teruggegeven. Gedeponeerd op het Hoofdbureau van Politie: blauwe wollen kinderwant, kin derwantje, radiateurdop, contactsleutel tje, etui met moersleutels, grijs kinder kousje, een paar dameshandschoenen, wollen handschoen. wollen damesvest, linnen tas met net, zakmes. Bovenstaande goederen kunnen iedere weerkdag tussen 13.30 en 14.30 uur afge haald worden op het Hoofdbureau van Politie, Lange Nieuwstraat 55. Te bevragen bij de vinders: knipmes, Terhorst, Noordeinde 31, Kethel: zwarte bouvier, Stroom, Pascalstraat 22; zwart bruin hondje, van Maurik, Korte Achter weg 21; gouden oorbel. Vonk, van Mus- senbroeckstraat 15b; vulpen, Veenstra, 's-Gravensandestraat 32a; hoofddoek, Mak, B. K. Laan 178a; nummerplaat, v. d. Vlies, van Marumstraat 33; koperen huissleutel, Rebers Prins Frederik Hendrikstraat 14, houten aardappelschep, Hulsjer, Nieuwe Sluisstraat 10b.. Amerikaanse vulpen, Visser, Roterdamseweg 23 te Vlaardingen, riem,v. d. Most, Oostsingel 49; over schoen, van Dongen, Fahrenheitstraat 23, jadvindersriem, van Vliet, Pendrechise- straat 3b' kinderarmbandje, Scharloo., Galvanïstraat 13a; herdershond, Klemlug- tenbelt, Galileistr. %9b; sleutel, van Rijsm- ge Parellelweg 144; meisjespuntmuts, van Seters Aleidastraat 86; rozenkrans, Rijken, Snelliussingel 48a; 1 paar glacé herenhandschoenen, Braak, rijwielstalling, Stationsplein; lichtbruin-hondje, v. d. Hoe ven Rubenslaan 10; kinderarmbandje, Portier Gem. Ziekenhuis; heren glacé handschoen. Verkaik, Boerhavenlaan 2b; bruine padvindersriem, van Dijk, schóól aan de Dwarsstraat; 1 paar glacé heren handschoenen, Hijman, Havendijk 210; mapje met foto's, Feelders, Newtonstraat 54a; houweel, Zoeteman, Prooststraat 24, Rotterdam; leren handschoen, Rozen- brood, Stephensonstraat 2a. Bij het afhalen van bovengenoemde voorwerpen bij de vinders, gelieve men het hoofdbureau van Politie, Lange Nieuw straat 55, kennis te geven. Tel. 69333.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3