„De eer ons toegekend moet gedeeld door alle Nederlandse bisschoppen stakingen in belgie breiden Opslag voor Eerste Kamerleden Aflossing consumentencrediet wordt herzien Beel bijt krachtig van zich af Optreden tegen uitwassen Op de Iribune I Hervorming, mens, maatschappij Gods oordeel enige maatstaf Een kleurige impressionerende plech tigheid in het Paus Adriaan VI- college te Leuven ZICH UIT Veevoeder Tegen Burgerveen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het „Licht en Kracht"-conflict ^oor reis- en verblijf kosten De oppositie en de Koninklijke radio-rede In de leerschool van Mgr. Poels 70ste JAARGANG VRIJDAG 1§ FEBRUARI 1948 £fo. 2-0542 DE ERE-DOCTOR Z.EM. JOHANNES KARDINAAL DE JONG: Negen ere-doctoraten Ongeveer 100.000 arbeiders legden het werk neer In een kabinetsraad is besloten over TELIJK VRIJ RANTSOEN WOEDT VERHOOGD DEENSE DAKOTA STORT NEER Elf doden HONKBAL: MIDDEL TEGEN EENZIJDIGHEID PROTEST VAN DE HAARLEMMERMEER p DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortènaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. Drie der nieuwe eredoctoren: Mgr. Kerkhofs, Bisschop van Luik, Kardinaal de Jong en Kardinaal Spellman, Aartsbisschop van New-York Stichtend voorbeeld (Van onze Brusselse correspondent). Gistermiddag zijn tijdens een plechtige academische zitting in de grote aula van het Pauscollege der Leuvense Alma Mater in aanwezigheid van kardinaal Van Roey, primaat van België, mgr. Cento, Pauselijk Nuntius, en de bisschoppen van België de diploma's honoris causa in de Godgeleerdheid en kerkelijk recht uitgereikt aan verscheidene Belgische en buitenlandse prelaten en geestelijken, onder wie Johannes kardinaal De Jong, aartsbisschop van Utrecht. Niet minder dan negen ere-doctoraten werden er verleend, namelijk in de facul teit der rechten aan prof. dr. J. Hamel van de rechtsfaculteit te Parijs; in de fa culteit voor het kerkelijk recht aan prof. dr. G. Ie Bras van de rechtsfaculteit te Parijs, aan Mgr. Simenon, vicaris-gene raal van het bisdom Luik, en Joh. Kar dinaal de Jong, Kardinaal-Aartsbisschop van Utrecht, en in de faculteit der Godge leerdheid aan pater Hugus Vincent O.P. van het Franse Instituut te Jeruzalem, Mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik, Kar dinaal Griffin, Aartsbisschop van West- minster, en Kardinaal Salièges, Aarts bisschop van Toulouse, en Kardinaal Spellman, Kardinaal-Aartsbisschop van New-York. De plechtige zitting Het eerst werd het woord gevoerd door Mgr. Van Wayenbergh, die, na de af wezigheid te hebben verontschuldigd van Kardinaal Spellmann, Kardinaal Saliè ges en van Pater Hugus Vincent, er op wees hoe Leuven, waar thans meer dan 7000 studenten, afkomstig uit 40 ver schillende landen, hun wetenschappelijk onderricht opdoen, zich vandaag bijzon der verheugd gevoelt niet minder dan vier leden van het H. College onder hare ere-doctoraten op te nemen. Het is zonder precedent in de geschiedenis der Alma Mater. Voortgaande schetste de rector in het Frans Engels en Neder- Kardinaal Grifffn, Aartsbisschop van Westminster eveneens gedoctoreerd. lands de verdiensten der promovendi en wees op de grote taak,, welke hun résp. landen in de jongste oorlog hebben ver richt voor de redding der vrijheid van de wereld. Zich meer speciaal tot Kardi naal De Jong wendend bracht de rector- magnificus de ere-promotie van H. M de Koningin in herinnering èn deelde hij mede, dat hij de dag dezer Kon. promo tie nooit uit het geheugen zou verliezen. De ere-doctorsbul wordt aan Z. Em. Kardinaal de Jong overhandigd. Naast z. Em.de Aartsbisschop van Mechelen, Kardinaal van Roey. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons gisteravond: In verschillende delen van België is de aangekondigde staking uitgebroken onder het personeel van gas- en electri- citeitsbedrijven. De reden is de steeds stijgende levensduurte en niet-aanpas- sing der lonen. De patroons willen wel een zekere loonsverhoging toestaan, doch de regering verzet zich er tegen daar hieruit een stijging der gas- en electriciteitsprijzen zou voortvloeien. Op het ogenblik dat wij dit telefone ren. (Donderdagavond laat), merken wij te Brussel nog niets van een tekort aan gas of aan electriciteit. maar, naar ver luidt. zouden Vrijdagochtend alle trams worden stilgelegd en de afgifte van gas en electriciteit sterk worden vermin derd. te gaan tot de burgerlijke mobilisatie van alle publieke en particuliere gas- en electriciteitsbedrijven in België. Ondanks het door de vakbond uitge geven parool, hebben stakers In de mijncentra van Luik, Charleroi en de Borinage Woensdag het werk niet her- Vaverwacht wordt, dat de staking zich zelfs nog zal uitbreiden. De staking onder de grensarbeiders is thans algemeen en de textielindustrie in Noord-Frankrijk ligt hierdoor vrijwel stil. Intussen heeft de Franse minister raad er zich in beginsel mee accoord verklaard, de arbeiders een maandelijk se vergoeding toe te kennen, die ten las te zal komen van een speciale kas. welke haar fondsen zal ontvangen van de Fran se werkgevers ,die de Belgische arbei ders in dienst hebben. Het aantal stakende arbeiders in Bel gië zou de 100.000 reeds benaderen. Maar, aldus v ervolgde mgr. Van Wayen bergh, we dachten onwillekurig aan hem, die gedurende de oorlog samen met de bisschoppen van katholiek Nederland en soms met de leiders van andere gezind heden of belijdenissen, binnen in 't land de gemoederen opbeurde en sterkte, de wonden heelde en zalfde, het lijden troostte en verzachtte, de lichtende raad sprak en verspreidde, Z.Em. kardinaal De Jong. Ik vind uw leven en uw streven, uw werk en uw leer samengevat in de zin, die uzelf in dat voorwoord van die moe dige documentenverzameling, terecht be- naamd: „Het verzet der Nederlandse bis schoppen" ais conclusie heeft geformu leerd: „Het is de Kerk eigen, dat Zij dan zegeviert, wanneer Zij aangevallen wordt, dat Zij dan gekend wordt, wanneer Zij wordt beschu'cagd. dat Zij zich dan hand haaft, wanneer Zij verlaten wordt". Toespraak van Kardinaal De Jong De Kardinaal, wie andermaal een ovatie gebracht werd, zeide o.a. het volgende: Deze hoge onderscheiding, ere-doctor van de Leuvense universiteit, heeft ons ten zeerste verheugd. Van onze jeugd af hebben wij een grote bewondering gehad voor de Leuvense Universiteit. Toeq wij student waren op het Groot- Seminarie te Rijsenburg, waren er ver schillende jonge Utrechtse priesters, die in Leuven studeerden en meermalen kwam de stille hoop in ons op ook in Leuven te mogen studeren. De naam van dr. Poels vervulde ons met geest drift. Later lazen wij, dat vele beroemde Nederlanders in Leuven gestudeerd en gedoceerd hadden: wij noemen o.a. slechts de naam van Paus Adrianus VI. In de zeventiende en achttiende eeuw, toen het katholicisme in Nederland na de vervolging weer opleefde, terwijl er in ons land geen seminaries werden toege laten, hebben onze meeste priesters eerst in Keulen en later vooral in Leuven hun opleiding genoten. Later als ik een persoonlijke herinnering even mag oproepen heb ik in Rome dikwijls met Belgische priesters omgegaan. Omstreeks 1909 hadden namelijk Mgr. Gisbert Brom en Mgr. Vaes een kring van Nederlan ders en Vlamingen gevormd, meest priesters, dle bijeenkwamen in het Vlaams Hospitium San Giuliano dei Fiaminghi, waar geregeld voordrachten werden gehouden door de bekende Vlaamse Benedictijn Jansens. Ik was daar een trouw bezoeker. Doch, hooggeëerde heren, de eer aan ons toegekend, moet gedeeld worden door alle Nederlandse Bisschoppen. Het motief voor deze onderscheiding is onze houding in de strijd tegen het nationaal socialisme en de onderdrukking der Kerk door de Duitse overweldigers. Welnu, alle Bisschoppen en hier wil len wij met name noemen Mgr. Hop mans en Mgr. Lemmens, beiden oud-stu denten van Leuven waren eensgezind in de strijd; alle belangrijke stukken zijn door ons persoonlijk ondertekend en gepubliceerd. Tenslotte verheugen wij ons, dat deze onderscheiding der Nederlandse Bis schoppen ons nog nader brengt tot het Belgische volk. Wij zijn daarmee nauw verbonden door de banden van bloed verwantschap, taal, cultuur, historie en van gemeenschappelijke lotgevallen en belangen. Vooral sedert de bevrijding zijn "beide volkeren nog veel nader tot elkaar gekomen. Moge deze samenwer king onze beide volken strekken tot heil van Kerk en Vaderland. De thebaanse trompetten speelden hierna het Wilhelmus, dat staande en met grote ingetogenheid door alle aan wezigen werd aangehoord. Op dezelfde wijze werden ook de Franse, Engelse en Belgische volkslie deren gespeeld. EEN GOEDE HAVEN.. EEN VEILIGE HAVEN - In het kader van de veiligheidsactie in, de Rotterdamse haven wordt Maandag a.s. een tentoonstelling geopend in het Scheepvaartkundig MuseumDe organisatie is in handen der kunstenaars. Frans Naerebout, Krijn Dijke en Jan van Maanen. De leden der Eerste Kamer ontvangen, zoals men weet, als vergoeding voor ver blijfkosten gedurende de tijd, waarin zij vergaderingen van de Kamer hebben bij gewoond, twintig gulden per dag. Van deze vergoeding zijn buitengesloten de genen, die in Den Haag wonen. LOONSVERHOGING GEDEEL- verandering van werkgever) behoren te vr worden opgegeven aan de Districtsraden van het consumentencrediet. Het aflos singsschema voor de credietnemer werd dan herzien en de verhoogde aflossingen drukten soms zo zwaar op de inkomsten, dat consumentenbonnencredietboekjes werden teruggegeven. Na 1% jaar zal men deze bepaling enigszins aan de nieuwe omstandigheden gaan aanpassen.. Een beslissing over de omvang en wijze is nog wel niet geno men, doch vaststaat, dat bij loonsverho gingen in de toekomst een gedeelte van de meerdere ontvangsten onbelastbaar is voor de aflossing. Door deze maatregel bereikt men, dat de aflossingsbepalingen iets soepeler worden, zodat een gevoeld bezwaar komt te vervallen. Wij vernemen, dat in regeringskrin- gen sedert enige tijd de aflossings- regeling van het consumentencrediet nader wordt bezien Het is uiteraard ook de regering bekend dat niet voor iedere credietnemer de mogelijkheid bestaat, om de aflossing van het cre- diet op de wijze te doen plaatsvinden. als bij het aanvragen van het crediet (October 1946) werd gedacht. Om de moeilijkheden te ondervangen, over weegt de regering thans een herziening van de aflossingsregeling. Bij het ontwerpen v? - de consumenten- credietregeiing is n.l. bepaald, dat even tuele loonsverhogingen (bij opslag en j 7o 1 tnevnllon wol. In zijn antwoord op de redevoeringen in de Eerste Kamer bij de algemene politieke beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1948 heeft minister Beel zich weer eens de staatsman getoond, die zijn weg scherp voor zich ziet afgebakend en die het doel, dat hij zich voor ogen heeft gesteld, wil hereiken „suaviter in modo", maar als het nodig is, ook „fortiter in re". Krachtig was dan ook de houding van de bewindsman, toen hij zich richtte te gen de buiten-parlementaire oppositie, die het bestaan heeft H. M. de Koningin te betrekken in de politieke debatten naar aanleiding van de onlangs door Haar uit gesproken radii -rede. H. M. heeft gespro ken als constitutionele Vorstin, zei de minister, en het kabinet draagt daarvoor de volle verantwoordelijkheid. De Kroon mag en kan nie: in de discessie daarover betrokken worden: wie dat toch doet, speelt vals spel en tracht een wig te drijven tussen Kroon en Kabinet. Zoiets is een uiting van verwording en' als men °P die weg voortgaat, zal de regering krachtig daartegen optreden. Het was muisstil in de Kamer, toen de minister deze woorden sprak, die ver trouwen wekten en een uitnemende in druk maakten. De kabinetsformatie Ook inzake de kabinetsformatie zette minister Beel de puntjes op de i's De heer Anema had het kabinet een ze kere matheid verweten en hij meende, dat dit hiervan een gevolg was. dat de formateur eenvoudigweg zou zijn opge treden als schakel tussen het vorige en het tegenwoordige kabinet en geen reke ning had gehouden met de uitspraak der kiezers. Ik ben niet aangezocht als formateur in mijn hoedanigheid van minister van het vorige kabinet, luidde het antwoord, maar als lid van de sterkste partij. En wanneer hij bedenkt, dat dit kabinet steunt op meer dan 60 pet. van de volks vertegenwoordiging, hoe kan de heer Anema dan nog beweren, dat ik de volks- j uitspraak heb misverstaan? Wat het gevaar van het communisme betreft, sloot de minister-president zich aan bij hetgeen daarover o.a. door de j heren Kropman, v. d. Kieft en Molenaar was gezegd. Wie het christendom lief- I heeft, moet de strijd aanbinden tegen het communisme, verklaarde de bewindsman, die het op de eerste plaats een strijd der 1 geesten noemde Tegen uitwassen van het. I vrije woord za] de regering optreden. De stelling van de heer Kropman, dat de ambtelijke apparatuur verouderd is, hetgeen in sommige gevallen leidt tot bureaucratie, bestreed de minister niet. Hij zegde toe te zullen nagaan, hoe die apparatuur aan de huidige behoeften kan worden aangepast. Buitenlands beleid Wat het buitenlands beleid betreft, ver namen we uit de mond van de bewinds man, dat de regering blijft streven naar versterking van dé-'Benelux-gedachte. Er zijn moeilijkheden te overwinnen, maar niettemin valt een geleidelijke groei te constateren. Htd aanbod van Frankrijk en Engeland om toe te treden, is door de Benelux-landen in beginsel met instem ming begroet, maar deze aangelegenheid eist een uitgebreide bestudering. Ook ten aanzien van het beleid inzake de overzeese gebiedsdelen heeft de minis teriële rede nog enige verheldering ge bracht. Zo verklaarde de minister perti nent, dat geen buitenlandse pressie van voortzetting der politiële actie heeft doen afzien en voorts, dat de status van het federatief orgaan niet samenvalt met die van een dominion, omdat aan de fede- Dank zij het gunstige verloop van de import van veekoeken en voedergranen is het mogelijk de veevoeder-rantsoe nen. die telkens voor de periode urn on geveer éen maand worden vastgesteld, voor de periode van 15 Februari tot 13 Maart iets te verhogen. De veehouders zullen hierdoor wat meer voeder voor verschillende diersoorten in deze periode krijgen toegewezen. ratie de souvereiniteit zal toevallen, wel ke een dominion mist. Op de vraag van de heer v. d. Kieft, wat de regering denkt te doen om een mogelijke grote werkloosheid in de toe komst te voorkomen, antwoordde de mi nister, dat het vraagstuk van een even tuele massa-werkloosheid reeds in studie is genomen hij het Centrale Planbureau en dat dit probleem de volle aandacht heeft van de regering. Dinsdagavond van de volgende week komt de Kamer weer bijeen teneinde met minister Lieftinck de degen te kruisen over het financieel beleid om dan de beide volgende dagen te wijden aan de behandeling van enige afzonderlijke hoofdstukken der Rijksbegroting. AD INT. Onder de tegenwoordige omstandig heden moet naar de mening van de re gering, speciaal voor hen, die ver van Den Haag wonen, deze vergoeding te ge ring worden geacht. Daarom is een wets voorstel ingediend om haar te verhogen tot f 30— en voorts om voor de reisda gen één voor en één na afloop van de vergadering f 15.per dag te vergoeden. Voor de leden, die in Den Haag wonen en voor het- bijwonen der vergaderingen veelal ook kosten moeten -naken, wordt een vergoeding voorgesteld tot de helft van die der andere leden. Voor de voorzitter der Eerste Kamer wordt, vooral in verband met diens be langrijke representatieve verplichtingen, een vergoeding van f 50.— per dag voor gesteld. Voor hun reizen ontvangen de leden der beide Kamers thans als vergoeding voor reiskosten een gratis abonnement lste klas der Spoorwegen. In verband met het feit, dat velen thans de voor keur geven aan reizen per auto wordt voorgesteld het mogelijk te maken, dat \400rtaan ook voor het gebruik van een auto vergoeding wordt gegeven. Te de zen aanzien ligt het in de bedoeling bij algemene maatregel van bestuör voor het gebruik van eigen fiets, motorrijwiel of auto eenzelfde vergoeding vast te stellen als is vastgesteld in het Reisbe sluit 1916. Een vertegenwoordiger van de Deense luchtvaartmaatschappij in Frankfort heeft medegedeeld, dat een Deense Da kota, die van Kopenhagen naar Zürich vloog, op 65 km van laatstgenoemde stad verongelukt is, naar wordt aangenomen ten gevolge van slecht weer. De 4 leden van tie bemanning en 7 der 17 passagiers zijn om het leven gekomen. De overige passagiers .werden met zware brandwon den in het ziekenhuis opgenomen. De machine was Donderdagmorgen van het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen op gestegen en stortte bij Geesen neer. Het honkbalspel laten wij de bena ming „baseball' bewaren voor wanneer wij het over Amerika hebben is jong in Nederland. Maar het verheugt zich in een groeiende populariteit, vooral sedert de jongste oorlogsjaren. De beoefening ten onzent vindt haar centrum in Noord-Hol land. voornamelijk in Haarlem, en met Amsterdam als „goede tweede". Het ziet er naar uit, dat zich thans ook in Zuid- Holland een centrum gaat vormen, en wel te Rotterdam, en hier Den Haag als „runner up". Op het ogenblik telt de Maasstad vijf honkbalclubs (afdelingen van bestaande voetbalverenigingen) te weten Sparta, Neptunus, RFC, Excelsior en Schiedam. 1 Uij;araard is er nog qen aanzienlijk krachtsverschil merkbaar tussen Noord en Zuid-Holland, maar daarvoor is men m het Noorden dan ook al heel wat lan ger bezig. De Haarlemse en Amsterdam se clubs vormen samen de eerste klasse A ce,n Haagse bij), de Rotterdamse klasse611 r*let verder dan de tweede Den Haag zich tegenover de Maasstad op ouder? rechten beroepen, Mik 5T clen Jh°nkbalsport °P het ogen blik te Rotterdam beleeft en de snelle omvang die zij daar neemt, wettigen de verwachting dat de Rotterdamse honk- bailers hun Ijaagse vrienden spoedig zul len overvleugelen. Zelfs had Rotterdam dezer dagen een primeur, en wel de eerste vertoning voor Nederland van enige Amerikaanse wed strijd- en instructiefilms. Dit was prach tige propaganda. En de honkbalsport is deze propaganda dubfyal waard. Hier ligt de mogelijkheid om de vaak gewraakte eenzijdigheid van de voetballer op te hef fen. Het is veelal waar, dat in de zomer de voetballer niets om hgpden heeft. Wel. een idealere zomersport kan hij zich moeilijk wensen. De eigenschappen van moed, helder heid van geest, kracht, snelheid van han delen en reageren en de belangrijke fac tor van het „timen", welke honkbal eist en cultiveert, maken het tot een typisch mannelijke sport. Het spectaculaire,- dat voetbal zowel aan de spelers als de toe schouwers biedt, is ook in honkbal aan wezig. En de team-geest naar ons ge voel van groot helang bij de appreciatie van e?n sport komt in honkbal even eens sterk naar voren. Wij behoeven hier niet de verscheidene aspecten van het Amerikaanse baseball dat daar de nationale sport en op pro- fessionalistische leest geschoeid is breedvoerig uit te meten. Aan'het hoge peil en de massale belangstelling van de States is men hier nog lang niet toe. Maar het begin is er. Factoren var. andere dan sportieve aard houden gedurende d* zomer de duizenden voetballers van een andere vorm van wedstrijdsport terug. Het ligt derhalve voor de hand. dat het juist de voetbal verenigingen zijn, die zich voor honkbal beginnen te interesseren. Moge deze mooie sport, dit aantrekkelijke èn man nelijke spel, oqk in ons land een grote vlucht nemen en zich niet beperken tot enkele centra. Elk begin is moejjijk, zowel organisa torisch, speltecbnisch als materieel. Men late zich daardoor, vooral door het laat ste, niet weerhouden. Over het kleding- punt het gebrek aan de witte tenues stappe men gevoeglijk heen. Tenslotte zijn de eigen clubkleuren toch ook wel iets waard. SUPPORTER Op een vergadering van de hoofdinge landen der Haarlemmerfieer kwam een storm van protesten los'tegen het Ples- man-plan, dat het aanleggen van een cen trale luchthaven bij Burgerveen beoogt. Algemeen werd gewezen op de grote na delen, die een eventuele aanleg van zulk een uitgebreide luchthaven in het Zuiden van de Haarlemmermeerpolder zou mee brengen voor de landbouw en het delicate afwateringssysteem. Zoals in het bestand werd vastgelegd, kwamen op verschillende plaatsen van de status-quo-lijn op Java Nederlandse en republikeinse officieren bijeen om deze lijn van duidelijke kentekenen te voorzienHier wordt een status-quo-bord geplaatst t$ Klero bij Salatiga. Herstellende soldaten in Indië heb ben speelgoed vervaardigd voor de eerste verjaardag van prinses Marijke bestemdHet pakket arri veerde per Constellation op §,chipholt Met dezelfde besliste openhartigheid, welke zijn gehele optreden kenmerkte, heeft dr. Poels zich steeds verzet tegen huldiging van zijn persoon. Slechts om dat hij van de goede bedoelingen over tuigd was en zijn vrienden niet teleur wilde stellen, heeft hij zich een enkele maal in het onvermijdelijke geschikt. Doch dan gaf de overwëging, dat de zaak, welke hij voorstond, ermede ge diend was, tenslotte de doorslag. Onlangs, bij gelegenheid van zijn pro motie tot doctor honoris causa van de Tilburgse Hogeschool gaf hij opnieuw blijk van die bescheidenheid en hij voegde er de diepere grond aan toe: „Weet. dat iemand op mijn leeftijd al leen belangrijk acht, wat Onze Lieve Heer van hem denkt". Die indrukwek kende belijdenis van de grijze doctor, klonk als een dringende bede. de stilte, welke hem in het late avonduur van zijn leven dierbaarder was geworden dan ooit, niet al te luidruchtig te ver storen 1 Nu dr. Poels morgen zijn tachtigste verjaardag viert, past het, lijkt ons, die wens te eerbiedigen. Naar het voorbeeld van de Limburgse Arbeidersbeweging, welke on de feestdag in alle afdelingen een H Mis tot intentie van haar jarige oud-hoofdaalmoezenier laat opdragen, bieden wij de feesteling, in' diepe dank baarheid voor alles, wat hij in een lang leven deed voor Kerk en Maatschappij, ons gebed aan. Dat is het enige, dat hij verwacht. N ij m e g e n. Dr. A. J.^I. CORNELISSEN. In aansluiting aan de verwijzing van dr. Cornelissen mogen wij wellicht bij deze gelegenheid nog even terugkomen op de rede, vol verrassende frisheid, die de 80-jarige hield bij zijn promotie tot ere-doctor van de Tilburgse Hoge school De „jonge doctor" gaf toefi zelf een citaat onder de copieën van een por tret van hem, jaren geleden door de zorgen van de Limburgsche Katholieke. Werkliedenbond geschilderd: „Het al lervoornaamste werkterrein voor het apostolaat der katholieke leken is en blijft het wereldlijke terrein van onze oprecht katholieke maar niet-kerkelijke organisaties". Het in dit opzieht aller voornaamste werkterrein van dit leken- apostolaat vond dr. Poels -Jaet sociaal- econpmische, het werkterrein der Til burgse hogeschool." Aller aandacht vroeg hij toen voor „het probleem van de structuur voor de mogelijke opbouw ener christelijke cul tuur in deze moderne wereld, waarin niet alleen kerk en staat, maar ook de christelijke godsdienst en het openbare maatschappelijke leven van elkaar zijn losgerukt". Verder gaf hij twee deviezeji aan. die volgens hem in de Tilburgse hogeschool moesten^ worden aangebracht. Ten eerste het devies van mgr. Hansen: Overwin het kwade door het goede. „Het meest probate middel, aldus de doctor, om het communisme te bestrijden is het schep pen van goede, gezonde sociale toestan den. Zonder sociale gerechtigheid is en blijft maatschappelijke vrede of rust in de maatschappelijke orde een loutere utopie". Het communisme „leeft gedeel telijk ook uit het falen der christelijke gemeenschap bij de bestrijding en uit roeiing der plutocratie. Het tweede opschrift, dat hij in de hogeschool wilde zien aangebracht was: Hervorm de mens en de hervormde i*ens zal zelf de menselijke maatschappij hervormen. „God geve, dat eindelijk de katholieken eens gaan beseffen wat het wezen en de vèr-strekkende betekenis is van onze katholieke standsorganisaties. Wij zijn geen klassestrijders wij zijn vol gelingen van Christus, Die ens in alle men sen, ja zelfs in onze vijanden broeders en zusters leert zien". Wij willen sa menwerking met alle mensen van goede wil, die niet het christendom bestn'i- den. Hoe, na de bedwinging d°r M 1913 ons vaderland bedreigende re"M"*;o daaraan had de doctor ook z:m p-nJ"el en na de ervaringen In ■d'"» oVg opgedaan, zelfs de felste anti-paM't ri-i-ft beweren, dat de katholieke Nederlan ders geen goede vaderlanders zijn, is voor mij een raadsel." De gevaren, die Europa op dit ogenblik bedreigen van de kant van het communisme, zo besloot de doctor, zijn „meer tastbaar dan die van het nationaal-socialisme vcor de oorlog."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1