Torpedeer dat Serviesgoed blijft nog schaars SPROOKJE maar voorlopig Nieuws van de wederopbouw Nieuwe wig tussen Oost-West in Duitsland Sokolovsky schept uitvoerende macht in Sovjet-zóne Gongc a^cm NEDERLANDS VORDERING OP INDIE Wijziging eerste termijn van liet Marshall-plan Kon. Militaire Academie blijft in Breda KNOEIERIJEN MET EFFECTEN Olagen DE STAKINGSGOLF IN BELGIE Geheim contact "V DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Eerst tegen het einde van het jaar voldoende winkelvoorraad Tegenoffensief in China Handel met valse stukkefiverklaringen Zorgen 0111 het materiaal m Alles bijeen veel meer dan f 5 milliard Beslissing van Amer. Senaatscommissie Overeenstemming tussen minister en gemeentebestuur ?<Me JAARGANG ZATERDAG 14 FEBRUARI 1948 No. 20543 tegen kerstmis ieder zijn EIGEN BORD EN BEKER VERSCHERPTE CONTROLE op het langzame verkeer WIE STAAT, ZIÉ TOE. TUSSEN AMERIKANEN EN RUSSEN TACHTK.lif.lGE KOG VOOROP 90 pCt VAN NORMALE ELECTRICITEITSPRODUCTIE VOOR HET VADERLAND GEVALLEN MAN WAS 20 JAAR „DIENSTBODE" DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. De regering zou in Amerika een hele grote machine aankopen, die in snel tempo borden kan fabriceren. We hadden ons al zoiets als een geweldige rotatiepers voorgesteld met aan de achterkant in plaats van een eno'rme rol blanco papier een soort tender, volgeladen met klei; en aan de voorzijde zouden er natuurlijk geen op maat gesneden en opgevouwen kranten maar gebakken, beschilderde en geglazuurde bordjes uitkomen. Maar toen we deze week r.a de ministeriële be schikking, welke het serviesgoed van de bon deed, op de Sphinx te Maastricht, waar deze sensationele regeriugsaankoop, naar men beweerde, geplaatst zou worden, vroegen of we er de tekeningen van mochten zien, bleek, dat het hele verhaal een wonderlijk sprookje was. „Torpedeert u dat maar, zeiden de heren, want het is je reinste fantasie. Wel zijn we sinds een maand of vier-vijf met mechanisatie begonnen, doch deze ver keert nog in een proefstadium. We heb ben er goede en zelfs grote verwachtin gen van, maar de mensen moeten niet denken, dat onze productie nu al zo-groot is, dat elk gezin de lege planken van zijn porceleinkast kan gaan opvullen. De win kels zullen in de loop van het jaar met huishoudelijk aardewerk, waaraan overal in het land dringend behoefte bestaat, geleidelijk aan ruimer bevoorraad wor den en we vermoeden, dat iedereen tegen Kerstmis wel zijn bord, schotel en melk beker zal hebben. Maar aan een kostbaar tafelservies valt voor verreweg de mees ten voorlopig niet te denken. Deze wor den maar heel schaars gemaakt. In onze fabriek wordt voor 85 pet. utility-aarde- werk vervaardigd". Utility in voor-oorlogse kwaliteit Op de Société Céramique lag het per centage sieraardewerk, dat daar momen teel gefabriceerd wordt, nog lager. Naar men ons vertelde, bedroeg het slechts 2 a 3 pet. van de productie, welke overigens geheel uit ultility-goed bestaat. Dit minder gelukkig woord suggereert bij het grote publiek de idee van een grof, onafgewerkt en broos fabrikaat. Dit is evenwel absoluut niet het geval. Ook in deze na-oorlogse tijd stelt de Maastrichtse industrie er prijs op, dat er overal een degelijk stuk aardewerk op tafel komt. Men verzekerde ons, dat deze utility- goêderen zowel wat kwaliteit als vorm betreft, minstens even goed, zo nog niet beter zijn dan de artikelen, die voor de oorlog werden gemaakt. We mochten ons hiervan in de monsterkamer overtuigen: diverse schalen, borden, kommen, boter vlootjes, theepotten, kaasstolpen en Wat er zo al meer voor een ordentelijk huis houden nodig is; alles eenvoudig, maar keurig van uitvoering, sierlijk van vorm, fraai van décor en smaakvol van kleur, zelfs met de hand beschilderd. Geen jubileum-wandbord jes Van hogerhand is voorgeschreven, dat de industrie hoofdzakelijk deze goederen moet blijven vervaardigen. Aan een ruimere productie van sieraardewerk wordt voorlopig nog niet gedacht: Er is zelfs bepaald, dat er geen traditionele wandbordjes ter herinnering aan het as. regeringsjubileum Van H. M. de Koningin gemaakt mogen worden. Over het algemeen vinden de Winke liers het jammer, dat de opheffing der rantsoenering zc plotseling uit de lucht is komen vallen. Daardoor heeft hun de tijd ontbroken om een strategisch plan voor een rechtmatige verdeling onder de klanten op te stellen. Sommigen zijn aan stonds zo verstandig geweest iedere koper op z'n hoogst twee stuks tegelijk te geven; zodoende bestond er tenminste kans, dat iedereen wat kreeg en dat de gezinnen, welke er het meest om verlegen zaten, er niet naast grepen. Doorgaans beschik ten de zaken wel over zoveel voorraad, dat ze de eerste stoot konden opvangen. Als ze uitverkocht zijn, zal er tijdelijk een schaarste optreden, welke door de productie, die niettegenstaande men te kampen heett met een gebrek aan ge schoolde jonge werkkrachten voort durend stijgt en zelfs al weer op onge veer vooroorlogs peil is gekomen, ge leidelijk overbrugd moet worden. Troepen der centrale regering van China, hebben bij de verdediging van Tsjintsjow, een sleutelpositie aan de ra- vitailleringslijn naar Moekden de on middellijke bedreiging door de legers, die worden aangevoerd door de*commu- nisten, bezworen: zij zijn een groot te genoffensief begonnen. De aanvallers wei den, volgens het bericht, teruggedreven tot Kowpangtse, 100 kilometer ten Noord- Oosten van Tsjintsjow, waar zij haastig hergroepeerd worden. De knoeierijen met effecten, waarvoor de centrale recherche van de politie in samenwerking met tc afdeling Effec tenregistratie van de Raad voor Rechts herstel 2 Amsterdamse commissionnairs arresteerde en w arover wij in on- blad van Woensdag reeds berich ten, blijken van groter omvang te zijn dan men aan vankelijk meende. Het is nu duidelijk ge worden, dat verschillende commissionnairs en beursbedienden in de tijd, d"t het verboden was effecten e fondsen uit Joods en collaborateursbezit zwart in- en Importvrijheid van natuursteen De volgens handelsverdragen beschik bare contingenten tmor hardsteen, mar mer en kalksteen uit België en Frankrijk worden thans voldoende geacht voor de normale Ned. behoeften. In verband hier mede kan - tot nader order - worden afgezien van de procedure, dat importen dezer materialen voor wederopbouw- werken een accoordbevinding van het ministerie behoeven. Derhalve is het ook niet meer noodzakelijk, dat door de dien sten van wederopbouw en volkshuisves ting urgentieverklaringen voor het ge bruik van natuursteen voor goedgekeurde werken worden afgegeven. Steenhouwers kunnen het nodige materiaal direct be stellen bij de handel of, voorzover zij als importeur-zijn ingeschreven bij het rijks bureau voor keramische producten, nun invoeraanvrage rechtstreeks bij dit rijks bureau indienen. ïftt rijksbureau be houdt zich het recht voor geval voor ge- n nte beoordeIen. De grotere importvrij- Jieid voor natuursteen bestond reeds voor anaerelanden dan België en Frankrijk, 1110 Jeering van Italië. Vooralsnog kan Italië slechts geschieden op re ciprociteitsb asis. Montage-bouw Op 1 Februari kwamen 150 montagewo- pingen gereed terwijj er 2030 in uitvoe_ ring w"0"n J vcrle^H5 °p genoemde da tum gunning verleend voor 1733 derge lijke woningen. Bovendien waren in voor bereiding .22lLmPTvoSnipge.N waar deringen uit technisch oogpunt nog zeer goed bruikbaar om bij de herbouw »weer dienst te kunnen doen. Deze bruik bare funderingen dienen dan ook weer te worden aangewend, als dit geen grote be zwaren uit een oogpunt van welstand of schoonheid met zich brengt. Uiter aard mag de plattegrond van de nieuwe woning door dit gebruik niet ontoelaat baar worden geschaad. Indien gebruik niet mogelijk is, zullen slechts die ge deelten, welke de herbouw ter plaatse on mogelijk maken, mogen worden wegge ruimd; de resterende gedeelten dienen, in de grond te blijven zitten, aidus deelt de afd. voorlichting van het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting mede. verkocht hebben. Zij hebben schrome lijk misbruik gemaakt van het vertrou wen, dat de egering in hen stelde, toen mij bij de effectenregistratie de commis sionnairs inschakelde tpij de inlevering der te registreren effecten. Fondsen die niet normaal konden wor den geregistreerd, omdat de bezitter uit fiscaal oogpunt ze niet durfde te verant woorden, werden ver beneden de reële waarde aangekocht en onder namen van stromannen in de boeken opgenomen. Oni ongeregistreerde effecten weer in normaal beursverkeer te brengen moes ten de commissionnairs er een z.g. stuk- kenverklaring bijleveren. Het' was voor deze vertrouwensmannen dus erg gemak kelijk om bij de zwart aangekochte ef fecten zelf èen valse stukkenverklaring te f'oegen, waarna de fondsen voor nor male beurswaarde -I- en daardoor met een behoorlijke winst weer in roula tie werden gebracht. Zo begroef een commissionnair te Hui zen in 1943 een trommel met effecten in zijn tuin, omdat hij bang was door de S.D. gearresteerd te worden. Een tuinman heeft deze trommel opgegraven en 47 ef fecten verkocht. De man is al reeds voor dit delict veroordeeld. Van 13 van deze gestolen effecten is he de registratie be kend, dat zij met een valse stukkenver klaring op de beurs verhandeld zijn. Mo menteel zijn er viei verdachten in arrest. Het onderzoek, dat nog steeds voort duurt, strekt zich ook uit tot andere steden van ons Jand. van 821 in ver ^^derd Radium van voorbereiding y e stichting ratiobouw heeft RRMm®t de sys temen Klein, W. P°nt' ,.*A Druynzeel, Trabo en Systeembouw in seriebouw ver der te gaan. Funderingen verwoeste woningen Van vele door oorlogshandelingen zwaar beschadigde de"?*! moesten worden afgebrOKcu, Volgens het Permanente Anti Dawaai Comité zal de derde phase van ver v. politietoezicht op het wegverkeer, w voor de Verkeerspolitie Commissie y a acht der grootste gemeenten het initiatie*, nam op 5 Maart e.k. aanvangen, eveneens drie weken duren en vooral betrekking hebben op het langzame rijverkeer, fiet sers, bakfietsen, handkarren, paardeii- tractie enz. Deze zal géén waarschuwend karakter hebben. Door bemoeienis van genoemd Comité zal ook deze actie een landelijk karakter krijgen. Bij de beide vorige, welke betrekking hadden op het voetgangersverkeer en de voorrang, hebben, voor zoveel bekend gesteld, ruim vier vijfde van de gemeente met ge meentepolitie (90 pet. van de totale be volking dier gemeenten) het goede voor beeld gevolgd. Totaal kon meer dan de helft der hele bevolking met deze actie worden bereikt. Een boerin in de buurt van Stamps (Arkansas) ging uit om haar vee te voe- f«n. Zij gleed uit op de bevroren weg •n verstuikte haar enkel. Haar zuster snelde haar te hulp gleed uit en brak baar pols. Haar neef kwam haastig aangelopen om moeder en tante te helpen hij gleed uit en brak zijn been. Wat verder gebeurde vermeldt de ge- édhledenis niet. (A, P.)» Op het ministerie van Buitenlandse Zaken te Praag werd een handels verdrag getekend tussen Tsjecho-Slowakije en Nederland door de Neder landse ambassadeur te Praag en de kanselier van 't dep. van buitenl. zaken Speciale foto van prinses Marijke, die 18 dezer haar eerste verjaardag viert. Naast haar prinses Margriet. Van gezaghebbende zijde te Washington wordt vernomen, dat het state department in het bezit is van een volledig verslag van een onlangs gehouden geheime bij eenkomst te Berlijn, waarop belangrijke kwesties tussen de V. S. en de sovjet-unie door een woordvoerder van elk land wer den besproken. De betrokken woordvoerders, zo wordt vernomen, waren Robert Murphy, poli tiek adviseur van generaal Lucius Clay, en een niet met name genoemde adviseur van maarschalk Sokolofski. Twee dagen geleden heeft een woord voerder van het state department ver klaard, niets te weten van een bijeen komst tussen Amerikaanse en Sovjet- Russische vertegenwoordigers. Op het departement weigert men nog steeds of ficiële commentaar te leveren. Tot de problemen, die werden besproken, behoren o.rrrr het plan-Marshall, de vre desverdragen met Duitsland en Oosten rijk, de handel tussen West- en Oost- Europa en aanverwante vraagstukken. De bijeenkomst werd bijeengeroepen op initiatief van de Sovjet-Unie. duidelijker dan te voren de uitsluitende macht in handen te leggen van deze ele menten, die de meest betrouwbare uit voerders zijn van de wil der bezetting (l elefonisch van onze Berlijnse correspondent). De Russische bevelhebber in Duitsland, Sokolovsky, heeft heden de onder de rode vlag liggende zóne van Duitsland bedeeld met een orgaan, dat men -otn jn ,je trant van de Duitse reactie op Frankfurt te spreken ajg een goort regering zou kunnen bestempelen. De sinds een jaar bestaande economische commissie voor de zóne is omgevormd tot een college, toegerust met bevoegdheden; welke die van een democratische regering verre overtreffen. Wanneer er geen contro lerende bezetting bestond, zou men gevoeglijk van een dictatoriale regering kunilen spreken. In de bestaande verhoudingen evenwel kan men haar beter beschouwen als de uitvoeiende macht van een dictatoriale bezetting. In de Russisch geïnspireerde commenta ren op deze nieuwe stap naar een ver deeld Duitsland wordt er zorgvuldig voor gewaakt, het voor te stellen als een ant woord op de maatregelen, die de Brits Amerikaanse bezetting in het Westen heeft moeten nemen. Zojuist heeft Otto Grotewohl, het intellectuele hoofd der in het Russische kielzog varende socia listische partij nog plechtig verklaard, dat het geenszins de bedoeling kan zijn, de Frankfurter charta te beantwoorden met een staatkundige hervorming der sovjet zone, die een verdere splitsing van Duits land zal bevorderen. Het bevel van Sokolovsky spreekt slechts van een uitbreiding der volmacn- ten der bestaande commissie. Hoe men deze en vele andere uitlatingen uit de zelfde hoek moet waarderen, blijkt, wan ner men de nieuwe constructie van het bestuur der Sovjet-zóne nader onderJ zoekt. Doet men dit, dan blijkt, dat het nieuw opgerichte Duitse orgaan der Oos telijke zóne in zijn practische uitwerking een hoogst merkwaardige overeenkomsi met het kabinet van Frankfurt heeft. Wanneer het nagaan van zijn uiterlijke schijn een totaal ander beeld geeft dan de opzet in het Westen, dan is dit uitslui tend het gevolg van de uiteenlopende in terpretaties van het begrip democratie In Frankfurt heeft men een zeer dui- elijke democratische basis geschapen voor het nieuwe bewind. Daar heeft men eer tweeledig gekozen volksvertegenwoord* ging als grondslag genomen. In Goebbeit voormalige luchtvaartministerie, waar do draden van het bestuur der Sovjet-zóne samenkomen, rekent men evenwel niet met democratische, doch met volksdemo cratische begrippen. De als verdere de mocratisering van het economische be stuur aangekondigde maatregelen schij nen er dan ook op te zijn berekend, not Het zendstation te Kootwijk is weer hersteld van de oorlogsschade. Zij aanzicht van het hoofdzend-station. Vandaag viert een groot-Nederlander zijn 80ste verjaardag. Een van die krasse voortrekkers, die tot in de hoogsGs ouder dom nog tot de stoottroepen van het ka tholieke kamp behoort. De jubilaris is mgr. dr H. Poels. Nog gisteravond is over hem geschre ven en zijn enkele van zijn vele krachtige uitspraken geciteerd. Er is alle reden cm juist in ons tijdsgewricht aan z'n woorden te herinneren en ze bij de werkende en nog groeiende generaties in te scherpen. Allereerst dan de uitspraak „Weet,- dat iemand op mijn leeftijd alleen belangrijk acht, wat O.L. Heer van hem denkt." Deze gedachte heeft mgr. Poels altijd ge had. En dit beginsel, gebaseerd op be scheidenheid ondanks verdiend gebracht» hulde, is een princiep, dat we allen tot het onze moeten maken. Hoe vaak immers zijn achting en hulde betoon en nog erger ogendienerij de drijf veren van wat wij aanpakken? „Hervorm de mens en de hervormde mens zal zelf de menselijke maatschappij hervormen. Schep tegenover het commu nisme gezonde sociale toestanden. Het communisme leeft gedeeltelijk ook uit het falen der christelijke gemeenschap." Raak of niet? Een goed verstaander heeft hier maar een half woord nodig. Vele koppen zijn echter nog te hard in alle geledingen onzer bevolking. Men vindt dat alles echter best. Men eist be strijding van het communisme naar aan leiding van mogelijke onrust. Om de oor zaak dezer onrust weg te helpen nemen, bekommert men zich niet. Misschien door een paar kwartjes voor wat bestrijdings- lectuur. Degene, die de jubilaris van vandaag op zijn levensweg 30 a 40 jaren heeft ge volgd, weet dat die grote Limburger, mgr. dr. Poels, een ziener is geweest, een pro feet als weleer Isaias onder zijn volk. En het treft, dat juist in de Vastentijd de Kerk in de epistels van de dag her haaldelijk de profeet Isaïas aan het woord laat. Hij is actueler dan ooit! Nog gisteren konden we lezen „Dit zegt de Heer uw God: „Roep, laat niet af, ver hef als een bazuin uw stem en maak aan Mijn volk zijn misdrijven bekend. Breek de hongerigen uw brood, breng behoefti- gen en zwervelingen in uw huis". Hedenmorgen kregen we o.a. de vol gende vermaning: „Als ge ophoudt te spreken, wat onnut is, als ge de ge kwelde ziel verzadigt, zal in de duister nis uw licht opgaan en uw duisternis zal •zijn als de middag. Ik zal U de hoogten des lands doen bestijgen". We voelen allemaal voor de hoogten des lands. We willen zo gaarne uit de put. Maar men herleze dan de voorwaarden voor zulk een uitverkiezing. Mgr. Poels zou zeggen: Schep gezonde toestanden er^ laat de mens zich hervor men. De rest komt dan vanzelf. Wees een sociaal mens in denken en doen en ge kunt de wereld met al haar moeilijkheden aan. Maar tja, die zelfzucht die dubbeltjesjacht, die koude onbarm hartigheid HENK VAN DER MAZE. De stakingsgolf heeft thans vrijwel geheel België overspoeld en het aantal arbeiders dat er bij betrokken is, wordt op niet minder dan 120.000 geschat, zo meldt A.N.P. d.d. 13 dezer uit Brussel. De staking in de kolenmijnen te Luik, Charleroi en in de Borinage is vrijwel algemeen. Hoewel overal stakingsposten zijn geplaatst en de rijkswacht in de om- Eerst(f\^m1?°rie van Antwoord aan de voorlopig versjéuf^F aa",elding va" het fende de algem|„I K.a,mer betref- winsen over de rdl- lrian^iele beschou- de minister j^n Finanei^n>tinv 1948 heeft zicht gegeven van de bedrae/rf" ST" in de loop der jaren aan Ned rnrtia r beschikking zijn gesteld en 'waarvoor Nederland mede aansprakelijk [s °f waarbij Nederland zelf is betrokken. Een deel der Ned. Staatsschuld is di rect voor Ned.-Indië aangegaan. De vor dering, welke de Staat hierdoor op In- dië heeft, beliep op 1 Juni 1947 89.404.000. Sedert 1934 werden Indische leningen door de Ned. regering gegarandeerd. De onder deze garantie vallende leningen bellenen per 18 November 1947 een totaal bedrag van ƒ846.010. Voorts zijn inge volge de wet van 5 Juni 1946 een Ameri kaanse lening van 100 mühoen.en een Australische van 7.5 millioe nnfl nnn een gezamenlijk bedrag van 328.000 000 gegarandeerd terwijl Nederland eveneens garant heeft verklaard voor d teruggave van onder Lend-Lease gele- verd zilver ten bedrage van ƒ18.000 000 Hier komen nog bij kasvoorschotten ten laste van de Thesaurierekening welke volgens een ingediend wetsont werp in 1948 tot ƒ950.000.000 kunnen op- lopen en 850.000.000 nopens een in voor bereiding zijnd wetsontwerp voor cre- dietverlening aan Ned.-Indië, Het totale met de hierboven genoemde verplichtingen gemoeide bedrag zou kun nen oplopen tot ruim 3000 millioen. In dien de geopende of nog te openen cre- dieten ten volle "orden uitgeput, zal ultimo 1948 practisch in do Nederlandse Staatsschuld zijrl opgenomen een bedrag van ƒ1.889.404.000. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezer in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: K°n'Landmacht: sold. P. H. Kooien n „r da' gesn. 2 Febr.; sold. J. C 1 j Peters uit 's Gravenhage, over- eden tengevolge van oorlogsverwon- ding 4 Febr.; serg. A. Bakelaar uit Rotterdam, overleden 6 Febr. tenge volge van oorlogsverwonding op 15 Dec. K. N. I. L. serg. inf. S. P. Buik uit Rotterdam, gesn. 2 Febr.; Jav. sold, inf. Samsidi uit Ned. Indië, gesn. 29 Jan.; Mad. sold. 2e kl. inf. Djoni pit Ned. Indië, gesn. 31 Jan. De Kon. Marine heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Totale poténti'èle vordering De potentiële vordering van Nederland op Ned.-Indië ultimo 1947 zou globaal als volgt kunnen worden opgesteld: Aandeel Ned. Staatsschuld Ned.-Ind. Staatsschuld Thesauriecrediet ca. Andere credietverlening Achterstallige verplicht. Part. bezit e.a. activa Investeringen ruim 90.000.000 600.000.000 790.000.000 200.000.000 7 00.000.000 p.m. 3.000.000.000 Totaal 5.290.000.000 Over het particulier bezit van Neder landers in Indië zijn in dit stadium nog geen gegevens bekend. Wat de investe ringen in het particuliere bedrijfsleven betreft, volgens vooroorlogse ramingen belopen deze ƒ354 milliard. Het is niet mogelijk op basis van dit <bedrag een ramjng voor de huidige waarde te geven. Te Parijs is een oplichter gearresteerd, Georges Schinderhammer geheten, die, als vrouw vermomd, 20 jaar lang als .dienstmeisje" en „serveuse" in een res taurant werkte. Reeds voordien had Schihdenhammer zich zeven veroorde lingen wegens strafbare feiten op de hals gehaald. Hij had zich in vrouwenkleren gesto ken, omdat een vrouw bij het „zaken doen" langs de deuren beter ontvangen wordt en minder gauw wordt wegge stuurd. De Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft besloten voor 'te stellen, de eerste termij'n van de hulpverlening volgens het plan-Marshall te beperken tot 12 maanden (van 1 April a.s. tot 31 Maart 1949) en de eerste Amerikaanse bijdrage te verminderen met een bedrag van iVt milliard dollar. van een milliard. Het program kan dus terstond m werking treden na door Huis en Senaat behandeld te zijn, zon- aer te wachten op goedkeuring van de totaalbedragen door de toewijzin gen-commissies. Vandenberg zeide dat de commissie door de voorgestelde beperkingen niet inging tegen de schattingen van het de partement van buitenlandse zaken. Men meent, dat 5.300.000.000 dollar voldoende zal zijn voor twaalf maanden in vergelij king met 6.800.000.000 voor 15 maan den. Een belangrijke voorziening in het ontwerp is, dat de financieringscorpo ratie voor de wederopbouw, zodra het plan-Marshall door het congres is aanvaard, gemachtigd moet worden, terstond een voorschot te verstrekken geving van de mijnen patrouilleert, heb ben zich tot nu toe geen incidenten voorgedaan. Huis aan huis worden door de politie bij de mijnwerkers vorderings briefjes afgegeven, doch de mijnwerkers geven hieraan over het algemeen geen gehoor. Vrijdagmiddag zou te Brussel opnieuw een door de regering ingestelde commis sie, bestaande uit vertegenwoordigers van de minister' van arbeid, het bestuur der mijnen en de vakbonden, bijeenko men om de eisen der bijna 80.000 sta kers in het mijnbedrijf nader te onder zoeken. De textiel-fabrieken in Noord-Frank rijk, waar de Belgen dikwijls sleutel posities innemen, liggen stil of werken op verminderde capaciteit. De devalua tie van de Franse franc komt voor de ongeveer 47.000 Belgische grensarbeiders neer op een salarisverlaging van 45 pro cent. Een aanpassing aan het loon is de fabrieken niet mogelijk, daar hierdoor ook de Franse arbeiders op een loonsver hoging aanspraak zouden kunnen maken, Inmiddels neemt ook de staking in het gas- en electriciteitsbedrijf steeds scher per vormen aan. Verwacht wordt, dat Brussel zonder electriciteit zal komen. In vele gas- en electriciteitsfabrieken, waar de arbeiders nog werken, zal men binnenkort gedwongen zijn de werk zaamheden te staken, aangezien er geen aanvoer meer is van grondstoffen. vanwege het Belgische ministerie van arbeid werd Vrijdagmorgen ver klaard, dat de electriciteitsproductie tot nu toe nog 90 procent van de nor male productie bedraagt. De arbeiders hebben gedeeltelijk ge volg gegeven aan de burgerlijke mobili satie. In Oost- en West-Vlaanderen, Lim burg en Antwerpen wordt, met enkele uitzonderingen, normaal gewerkt. In de provincies Namen en Luxemburg ver loopt het werk normaal. De toestand in de provincies Henegouwen en Luik is, wat het ministerie „enigszins verward" noemt. In de gasfabriek te Namen zijn enkele pogingen gedaan^ tot een sit- aownstaking over te gaan. Te Aarlen hebben de arbeiders van de gasfabriek gevolg gegeven aan het vorderingsbevel. Een andere belangrijke wijziging, door de commissie in de voorstellen van het departement aangebracht, is het verwerpen van Trumans verzoek om toestemming voor verkoop of ter beschikkingstelling van vijfhonderd Amerikaanse koopvaardijschepen aan de Europese landen. De commissie heeft voorgesteld ten hoogste driehonderd schepen ter be schikking te stellen, en wel schepen voor droge ladingen, die niet in ge bruik zijn. Het voorstel van de senaatscommissie s inmiddels geenszins definitief. Het wets ontwerp zal waarschijnlijk per 1 Maart bij de senaat in behandeling komen e» ondertussen moeten de commissie voo* buitenlandse aangelegenheden van het Huis van afgevaardigden en het Huis zelf tot een beslissing zien te komen. George Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft gisteravond in een radiorede verklaard, grote verwachtingen te koesteren van de door Bevin voorgestelde West- Europese unie, aldus meldt A. P. Tevens wees hij wederom op de nood zaak van een snelle uitvoering van zijn plan, daar weinig enthousiaste en onvol doende Amerikaanse hulp aan Europa tragische resultaten zou hebben. „West- Europa, het Midden-Oosten en de gehele Middellandse Zee zouden onder het be wind van de Sovjet-Unie en hun com munistische bondgenoten komen. De posi tie van de Britse eilanden en de gehele structuur van het Britse gemenebest, dat een enorme invloed heeft uitgeoefend op de stabiliteit van de wereld en de wereld handel, zou ernstig geschaad worden", al dus Marshall. Marshall verklaarde tenslotte, dat de Amerikanen zich geplaatst zien tegenover de „belangrijkste beslissing" in hun ge schiedenis. „Die beslissing wordt op Amerikaanse wijze genomen", zei hij; „doch het ge vaar hierbij is, dat wij ons zo druk gaan maken over details, dat wij het grote doel uit het oog verliezen „Het is mogelijk, dat wij tot het be sluit komen, dat de moeilijkheden en al het risico, aan dit programma ver bonden, te groot zijn, en dat wij dus niets zullen doen. Het is ook mogelijk, dat,wij onvoldoende hulp zullen verle nen. Maar dit zou ons duur te staan komen". Naar wjj vernemen, zal de K. M. A., de Koninklijke Militaire Academie in Breda gevestigd blijven. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de legerautoriteiten de K. M. A. naar een ander gedeelte van het land over te brengen, omdat de terreinen en gebou wen van de militaire academie te Bre da in hun huidige omvang niet geschikt geacht werden voor de eisen, die aan een moderne opleiding gesteld worden. Bovendien werd het wenselijk geacht de toekomstige officieren in de nabijheid van een grotere stad onder te brengen, om hen daardoor in de gelegenheid te stellen in voortdurend contact te blij ven met de uitingen van het culturele leven. Toen bekend werd, dat de minister van oorlog voornemens was de K. M. A. te verplaatsen, stak, zoals bekend, een storm van protesten te Breda op. De legerautoriteiten bleken niet ongevoelig voor de argumenten, die pleitten voor het behoud van de K. M. A. te Breda. Bovendien zou tengevolge van financiële moeilijkheden een nieuw te bouwen aca demie zeer waarschijnlijk eerst in 1952 betrokken kunnen worden. De minister van oorlog trad daarop in onderhande ling met het gemeentebestuur van Bre da, dat reeds dadelijk bereid bleek offers te brengen, om de K. M. A. voor Breda te behouden. Wilde men de K. M. A. voor Breda behouden, dan moest aan ver schillende voorwaarden worden voldaan. De excercitie- en sportterreinen moeten belangrijk worden uitgebreid. B. en W. van Breda wai;en bereid daarvoor een gedeelte van het „Valkeimurg-park" af te staan. Om het kasteel van Breda aan de eisen van deze tijd aan te passen, zal het onder rijksleiding worden verbouwd. Men is reeds begonnen met de afbraak van de aangrenzende bijgebouwen. Tijdens een telefonisch onderhoud deelde de burgemeester van Breda. mr. dr. C. A. Prinsen, ons mede. voldaan te zijn over de loop der or derhandplingon Weliswaar moet het contract tussen de minister van oorlog er. het gemeentebe stuur van Breda nog p#ekend en in de gemeenteraad van Breda behandeld wor den. maar, „menselijkerwijze gesproken is het wel zeker, dat de K. M. A, voor Breda behouden zal blijven.' .j,^. S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1