BELGIE, Moskou's nieuw operatiegebied .Chaos door staking het doel Landbouwwensen inzake lonen en prijzen „Amerika moet paraat blijven" Oorlog om het atoom-geheim „Utility"-serviesgoed een Vreemde productie-politiek van de regering FICTIE De soldaten van het eerste uur repatriëren Weer KNOEIERIJEN in 't groot Werkkleding Ka jotters van het Bisdom Haarlem DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Motie-Groen als goede tractor Duitsland verloor de strijd om het zware water Hoe een veerboot explodeerde 5?, ONDER DE LOUPE Stoottroepen worden in Den Bosch gehuldigd Leidersvorming f ÏÖsïë JAARGANG MAANDAG 16 FEBRUARI 1948 No. 20544 een ei IN EEN EI GEVAARLIJKE AUTO BOEVEN Trachtten twee meisjes te ontvoeren AUTO TE PLETTER GEREDEN Twee doden mi nisteiTmansholt NAAR ROME WAARSCHUWING VAN GENERAAL EISENHOWER WAT OP DE BONNEN TE KOOP IS HET GAAT OM DE 85 PCt. GEEN CAFETARIA- PRIJS het urgente probleem 80ste VERJAARDAG VAN MGR. POELS Gelukwensen uit heel het land TIENDUIZENDEN VALSE - PUNTEN EN BONNEN WORDT DE VALERA NIET HERKOZEN? ciiriP^eS1?e^tschap wordt genoemd oean a costello, een gewezen procureuï- generaal. rijkspostspaarbank i DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent.) In verband met de stakingen in de gas- en electriciteitsbedrijven van België heeft de minister van arbeid, van Anker, in een persconferentie met nadruk de communisten aangewezen, als de misdadigers, die chaos en anarchie willen brengen over' België. Zij hebben de stakingsorders uitgevaardigd en hun doel is geen ander, dan wat in Frankrijk en Italië wordt nagestreefd: revolutie. Tot dat doel hielden de Moskovieten .Vrijdag te Brussel een geheime vergade ring en Zaterdag arriveerden ten post kantore lieden, die met de posterijen niets te maken hebben, om er de orders van Moskou uit te delen. De agitatoren waren per auto gekomen en na vol brachte taak ijlings per' auto weer ver trokken en de postbeamten volgden slaafs de stakingsorder op. Zonder enig motief. Hier zij opgemerkt dat de Belgische postbeambten het, na de bevrijding, heel hoog in de bol hebben. Op grond van't feit dat enige hunner gedurende de oorlog dapper tegen de bezetters -zijn opgetre- d nemen zij een houding aan, die al lengs onduldbaar wordt. De communis ten vonden er dan ook uitstekend ma teriaal voor hun agitatie-plannen. Dat Moskou een jaar lang de bondgenoot van Duitsland was herinneren deze lieden zich natuurlijk niet. Dat de regering bij deze agitatie niet lijdelijk kan toezien, spreekt van zelf. Zij heeft niet alleen de burger lijke mobilisatie der gas- en electrici teitsbedrijven verscherpt, doch tevens bekend gemaakt, dat zij al de tot deze diensten behorende arbeiders, die van daag het werk niet zullen hervatten, gerechtelijk zal doen vervolgen. Post beambten, die niet onverwijld de ar beid hervatten worden ontslagen. Met belangstelling ziet het volk, dat yan deze Moskovieten-agitatie de dupe is uit naar het resultaat van de dreige menten der regering. Van de zijde van het Belgisch ministerie van verkeer werd Zaterdag medegedeeld, dat de postbeambten het werk hebben hervat. Echter Zondagmiddag hebben deze lie den een vergadering gehouden en beslo ten, Maandag het werk niet te hervat ten. Intussen breidde zich ook de mijn werkersstaking de laatste dagen uit. Reeds zijn 40 mijnen te Charleroi stil gelegd, maar de communistische een heidsvakbeweging is nog nie tevreden en heeft 't werkliedenverbond een brief gezonden, waarin tot algemene staking wordt aangespoord. Gevolg gevend aan de wensen der Tweede Kamer, neergelegd in de motie- Groen, heeft de regering een bespreking gehad met de georganiseerde landbouw over het loon- en prijsbeleid in de agra rische sector. Nadat de Stichting voor de landbouw op verzoek van de regering haar standpunt in een nota had uiteen gezet, naar aanleiding waarvan de rege ring eveneens een schriftelijke uiteen zetting van .haar mening had gegeven, is Dinsdag j.l. de bespreking begonnen. Van de zijde der regering waren aanwe zig: de minister-president, minister Mans- holt, minister Drees en minister Lieftinck, alsmede enige adviseurs. Van de zijde van de Stichting voor de landbouw: het dagelijks bestuuu, alsmede de voorzitters van de veehouderij- en akkerbouwcom missie, van de afd. sociale zaken, van de commissie kleine boerenproblemen en de heer Groen, vertegenwoordiger van de organisatie-commissie groenten. Hoewel de motie-Groen alleen doelde op correcties der prijzen in het verleden, wenste de regering ook het loon- en prijs beleid voor het komende jaar te behande len, waartoe de verschillende rapporten van 't Landbouw-Economisch Instituut, inzake de nieuwe kostprijzen van melk en akkerbouwproducten, alsmede de vroegere discussies met de regering over het loonvraagstuk aanleiding, Saven. Op de eerste bijeenkomst van 10 r e- bruari is breedvoerig gediscussieerd over bovengenoemde nota van de Stichting. Deze discussies gaven de Stichting aanleiding de regering een concreet voorstel te doen, waarmede, Indien de regering dit aanvaardt, de punten van verschil uit de verstreken periode op bevredigende wijze als afgedaan kun- »nen worden beschouwd. In het bijzonder kwam in dit vooi- stel tot uiting de compensatie-toeslag voor de lichte gronden, de overbrug gingstoelagen voor de kleine bedreven, de nabetaling voor de melk en de ver- De verzamelaar voor de B.E.M., de heer H. van Gestel te Gilze deed bij het eieren inpakken een merkwaardige ont dekking, toen uit een korf een „eitje" van twee ons te voorschijn kwam. In het ei bleek nog een ei te zittenTussen de twee eierdoppen bevond zich eiwit. In het binnenste ei zat normaal een dooier en eiwit. goedingen voor de groenten, die op de velling de minimumprijzen niet heb ben gehaald. De regering heeft toegezegd dit voorstel in haar overwegingen te zullen betrekken. Bij de tweede bespreking van 13 Fe bruari werd als uitgangspunt genomen de brief, die de minister-president aan de Stichting voor de Landbouw had doen toekomen en waarin de regering haar visie op de lonen en prijzen voor het komende jaar had gegeven. De gevoerde gedachtenwisseling be woog zich, wat de lonen en prijzen aan gaat, rond het advies, dat de Stichting van de Arbeid in 1947 had uitgebracht over de landbouwlonen, waarbij ook de tarieven en de hoogte van de pensioen premie in het geding werden gebracht. Op het stuk van de prijzen heeft de Stich ting voor de Landbouw een melkprijs en een richtprijs voor de akkerbouwproduc ten verdedigd, die steunen op de rappor ten van het Landbouw-Economisch Insti tuut. De regering heeft toegezegd op korte termijn haar standpunt te zullen bepalen. In Venlo heeft een brutale poging plaats gehad tot" ontvoering van twee meisjes. Omstreeks half negen 's avonds werden twee vriendinnetjes op de Hogenhoor- weg aldaar aangesproken door de be stuurder van een auto, die naast haar stopte. Hij vertelde haar, dat ze niet zo laat meer op straat mochten lopen. Een in de auto zittende jongeman, die een uniformpet droeg, gaf zich uit voor po litieman en sommeerde de meisjes in de auto te stapppn en mee naar het politie bureau te gaan. De kinderen deden dat maar op de Maasbrug merkten ze, dat de auto de richting van Blerick insloeg. Zij trachtten door rumoer te maken en op de ruiten te kloppen de aandacht van voorbijgangers te trekken, maar hierin slaagden zij niet. De individuen reden door Blerick in de richting Maasbree. Zij toonden aan de meisjes armbanden eu andere sieraden, die zij zouden krijgen, als ze mee naar België gingen. Daarna boden ze het oudste, 17-jarige meisje aan, alleen mee te gaan, het jongste van veer tien jaar zou dan losgelaten worden. De meisjes bleven weigeren, waarop Je auto in de Maasbreese bossen stilhield. Hier moest het oudste meisje uitstap pen, terwijl de jongeman, die haar in de wagen had geloodst, haar dwong met hem mee te gaan. Het jongste kind bleef onder bewaking van jie oudere man in de auto achter. Op iffet geschreeuw van 'de meisjes stapte een passerend wielrij der af, waarop de onverlaten haastig in de auto sprongen en wegreden, de ont hutste meisjes achterlatende. De kinderen zijn door een voorbijko mende auto thuisgebracht. De mannen in de auto waren naar schatting onge veer 22 en 4050 jaar, de oudste had grijs haar en droeg een knevel. Zij spra ken Nederlands tegen de meisjes, maar onderhielden zich met elkaar in een voor haar onverstaanbare taal. Zaterdagavond rond 9 uur heeft op de weg Veghel—Dinther een auto-ongeluk plaats gehad, dat tot nu toe aan twee mensen het leven kostte. Een kleine vrachtwagen (een „bellenwagen") van de B.B.A. reed daar nl. in volle vaart tegen een boom. Twee van de drie inzittenden werden vrijwel op slag gedood, nl. de 28-jarige G. v. d. B. en de 24-jarige C. van D., beicien uit Dinther. De 32- jarige chauffeur H. T. liep een zware schedelbasisfractuur op en verkeerde gisteravond nog in levensgevaar. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, S. L. Mansholt, is Zondagmorgen met ir. A. H. Boerma, re- gerings-commissaris voor de buitenland se agrarische betrekkingen, per K. L. M. naar Rome vertrokken. Zij zullen daar deelnemen aan de besprekingen van de Food Agricultural Organisation, welke Dinsdag beginnen en waarbij de meeste Europese landen zullen zijn vertegen woordigd. Waarschijnlijk keren zij Vrij dag terug. Generaal Dwight Eisenhower, voorma lig opperbevelhebber der geallieerden in Europa, heeft de V. S. gewaarschuwd, paraat te zijn, teneinde aan een even tuele plotselinge aanval in de „atoom periode" het hoofd te kunnen bieden. Deze waarschuwing is vervat in een rap port betreffende zijn werkzaamheden als chef van de generale staf van het Amerikaanse leger. '„Amerika", zo zegt generaal Eisen hower, „moet paraat blijven, totdat de landen een positieve bereidwilligheid aan de dag leggen om zich te ontwape nen". Hij gaf echter eveneens uitdruk king aan zijn hoop, dat een duurzame vrede door middel van de V. N. bereikt zou kunnen worden. In het rapport wordt de minimale sterkte van de Amerikaanse grondstrijd krachten op 1.300.000 man geschat. Om deze strijdmacht in stand te houden, zo gaat het rapport verder, moet de alge mene dienstplicht ingevoerd worden, 'n verdedigingsorganisatie in het leven ge roepen worden en plannen gemaakt wor den voor een volledige mobilisatie van e. Amerikaanse industrie. Voorts zou in het kader van een vei- ligheidsprogram op korte termijn een militair apparaat ontwikkeld moeten fn' waardoor het Amerikaanse vas- nltfn1 L- en de omliggende bases verde- vevai nden worden en van waaruit in- ,een aanval onmiddellijk een nomen zou kunnen worden onder- ri(Noorzaken'ePgaande bestudering van llpn tt f, Va,n een oorlog en de mid delen ter voorkoming ervan, zou het mogelijk zijn, dat te zijner tijd dezelfde c? da^hi^'eL worden uitgeoefend als dat bij ziekten het geval was. Bij zijn beschouwing Van de wereld- situatie en de hinderpalen op de weg naar de vrede, verklaart generaal Eisen hower, dat na het einde van de oorlog een strijd van ideologieën was ontbrand. Hierdoor verkeerden de traditionele vrienden in West-Europa in 6en onaan- gename situatie en werden zij bedreigd door een militante politieke partij. Zou den deze landen de strijd voor de vrij heid opgeven en het totalitarisme ten prooi vallen, dan zou Amerika's veilig heid in groot gevaar verkeren. In October 1942 werd ergens tn Noor wegen een eenzame parachutist neerge laten Ziin valscherm ontvouwde zich in de nabijheid van de ^Noorse stikstoffa- briek Norsk Hydro" bij het stadje Rju- kan, ongeveer honderd kilometer ten Zuidwesten van Oslo. De parachutist was Einar Skinnarland, een lid van de z.g. „Linge Compagnie die door de Noren in Engeland was ge vormd. Reeds lange tijd hadden de geallieer den de Duitse pogingen om atomische wapens te vervaardigen, waafvan de proefnemingen met het zware water er een was, geobserveerd. Besloten werd te allen koste deze experimenten te dwars bomen. Daar de Duitsers Rjukan als basis voor hun onderzoekingen hadden gekozen, achtte het geallieerde opper commando het juist, de Noren met deze opgave te belasten. Aan prof. Tronstad, een. Noors profes sor, die te Londen vertoefde, werd der halve verzocht de leiding op zich te nemen om de „Norsk Hydro" buiten werking te stellen. Het neerlaten van Einar Skinnarland was de eerste zet in jn weloverdachte plan. Hij was de man, e de contacten legde en de weg effende voor de vier leden van het Lingecom- mando, die enige weken later volgden. Een groep van dertig Engelse specialisten zou de Noren versterken. Het vliegtuig, dat hen vervoerde, vloog echter te pletter tegen een bergwand en zy, die de ramp over leefden, werden door de Duitsers ge fusilleerd Einar Skinnarland en zijn vier kame raden zetten hun werk echter voort en. toen vijf maanden later nog zes man van de Lingecompagnie per parachute wer den neergelaten, waren de voorbereiden* de werkzaamheden voor de actie prac- tisch afgesloten. Op iS Februari 1943 volgde de grote Negen van de elf Noren drongen de Norsk Hydrofabriek binnen en plaatsten in de „zwaar water ruimte" hun tijd bommen. Een uur later was het werk van de Duitsers te niet gedaan. Berlijn gaf echter opdracht, dat geen moeite gespaard mocht worden de scljade te herstellen en de Duitsers slaagden hierin binnen betrekkelijk korte tijd. Het grootste deel van het commando was er intussen in geslaagd naar Zweden uft te wijken of naar Engeland terug te keren. Twee man echter, de pionier Einar Skinnarland en Haukelid zwierven nog ia de Noorse bergen. Amerikaanse bommenwerpers trachtten de herbouwde fabriek in Rjukan te ver nietigen, doch boekten geen bevredigend leTorha besloten de Duitsers de experi menten in Duitsland voort te zetten. Te dien einde werd in Februari 1944 de m Norsk Hydro opgebouwde apparatuur m een trein geladen met bestemming een Noorse haven, van waar het vervoer naar Duitsland per schip zou geschieden De reis per trein moest worden onderbio- ken voor een overtocht over het Noorse meer Tinnsjoen op een veerpont. Alles scheen volgens de Duitse plannen te verlopen, maar geen van hun ^We gingen was de Linge-mannen ontgaan. Samen met twee man van de onder- giondse beweging, Soerlie en Lier Han sen kwam Haukelid gelijk met de trein bij de veerpont aan. Een paar geimpro- v:s( ei de tijdbommen waren spoedig met behulp van andere Noren aangebracht. Midden op de Tinnsjoen explodeerde de veerboot en verdween met 1 rein en al in Hpt water. Daarmee verdween de Duitse hoop om de strijd om de atoom bom te winnen in het blauwe Noorse water. Met medewerking van de mannen, die dit succes wisten te bereiken, heeft de Noorse „Herofilm" in samenwerking met een Franse filmonderneming een film vervaardigd van dit grote verzetswerk. Begin dezer maand draaide in Oslo de première en dezer dagen was o.m. de Franse president in de Opera te Parijs getuige van de eerste vertoning in Frank rijk. Het Lingecommando, dat daartoe ook naar Parijs was gekomen, is gisteren per vliegtuig naar huis teruggekeerd en op Schiphol, waar een tussenlanding werd gemaakt, vertelde captain Hauke lid het verhaal van hun strijd. De film komt t.z.t. ook naar Neder land. Te IJmuiden werd de kustvaarder Mcthanuit Hamburg, die op weg naar Engeland in botsing gekomen was met de „Beckenham", met zwaar gehavende voorsteven binnengesleept. Het CDK deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H-l en L-l tot nader order geldig zijn voor he: kopen van werkkleding. Op bon H-l kan men ko pen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. (Deze artikelen zijn thans ook verkrijgbaar op de oude nog in omloop zijnde werkkleding bonnen A) Op bon L-l kan men kopen: een werk broek of werkjasje van keper, drill, sa tijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of pilo, een korte witte jas, een koks buis of een korte stofjas. (Deze artike len zijn ook verkrijgbaar op de oude werkkleding bonnen B en C.). Voorts wordt medegedeeld, dat behal ve de oude werkkleding bonnen A, B en C en de nieuwe bonnen H en L ook rantsoenbonnen voor werkkleding in omloop worden gebracht, nl. de rant soenen F C (waarde gelijk aan bon H) en rantsoenbonnen F D (waarde gelijk aan bon L). De rantsoenbonnen zijn on middellijk geldig. Wat het serviesgoed betreft, is „utility" niets anders dan een fictie, welke de regering in staat stelt de door haar uitgestippelde productie- politiek met succes uit te voeren. Het begrip „ut;i;ty" heeft met betrekking tot het serviesgoed zijn betekenis van zuiver nuttigheidsvoorwerp verloren. Het heeft niets met vorm, decoratie, kwaliteit of zelfs maar prijsklasse te maken, doch is zonder meer een verlaagde winstmarge op een groot aantal artikelen, welke de handel van hogerhand is opgelegd. Deze mededeling, ,};e wej een zeer eigenaardig licht werpt op de door de regering gevolgde productie-politiek ten. aanzien van het serviesgoed, werd ons gedaan door een der bestuursleden van de ondervakgroep Detailhandel in glas-, porselein- en aardewerk, met wie wij een onderhoud hebben gehad naar aan leiding van de ministeriële beschikking, welke het serviesgoed van de bon deed. De regering heeft van de aanvang af bepaald, dat er in ons land voor 85 pet. ultility-aardewerk moest worden ver vaardigd, terwijl slechts 15 pet. uit non- utility-artiketen zóu trtógen bestaan. Toen bleek, dat de gewenste 85 pet. nooit zou den worden bereikt, indien het praedicaat „utility" uitsluitend zou worden toegekend aan nuttige gebruiksvoorwerpen zolder enige verdere versiering, .heelt de rege ring,- tegen de adviezen van de handel en van de daartoe aangezochte particu lieren in, alle artikelen, waarop een door haar voorgeschreven lagere winstmarge gold, in de „utility"-klasse ondergebracht. Eierstellen „utility"! Deze zeer vreemde politiek, welke aan het woord „utility" een volkomen ge wijzigde betekenis heeft gegeven, heelt tot gevolg gehad, dat men een zeer fraai uitgevoerde, met de hand geschil derde en prijzige theepot kan kopen, welke torn „utility" is, tervyiil daar tegenover een eenvoudige theepot zon der enige versiering in de „luxe-klasse" valt. Eierstellen b.v., waarvan het reeds de vraag is, of zij op zich wel een „utility"- artikel zijn - men* kan gemakkelijker zonder een eitrstel dan zonder een bord, een kop-met-schotel, of een melkbeker worden in vijf verschillende uitvoerin gen gemaant, doch zonder onderscheid vallen zij onder het begrip „utility". Zó vreemd zijn de wegen welke de pro ductie- en prijspolitiek van de regering op dit gebied volgt, dat zelfs een rijk versierde, met de hand beschilderde kop en schotel „utility" kan zijn, terwijl een eenvoudige, crême-kleurige kop en scho tel „luxe" is. Dat hangt helemaal af van de winstmarge voor de handel. Zo valt ook al het huishoudelijk porselein onder „Utility". Met kracht ook protesteerde onze zegsman tegen de onverwachte wijze, waarop de legering het serviesgoed heeft vrij gegeven. Veel juister ware het vol gens hem geweest, indien de verkoop een paar dagen was geblokkeerd, om de winkeliers in de gelegenheid te stellen, onderling overleg te plegen en desnoods rantsoenpakketten voor 't publiek samen te stetlen. Daardoor zou een vlotte ver koop gewaarborgd zijn geweest en zou den de onverkwikkelijke tonelen, welke zich de afgelopen week overal hebben voorgedaan, zijn voorkomen. Distributieop eigen houtje Thans heeft iedere winkelier maar op eigen houtje een „distributie-regeling" in gesteld en blijft het zeer de vraag, of er voldoende rekening wordt gehouden met de belangen van hen, die op de aller eerste plaats 4, oor serviesgoed in aan merking komen, zoals huwenden, per sonen, die reeds staan ingeschreven en Indië-gangers Bovendien heeft de regering veel te lang gewacht met het vrijgeven van het serviesgoed. De nood is zodanig ge stegen en de achterstand is zo groot ge worden, dat niet onmiddellijk .an de behoefte Kan worden voldaan. Daarbij komt nog, dat vóór de oorlog'circa 50 pet. van het hier te lande gebruikte serviesgoed werd ingevoerd, terwijl de import thans nog vrijwel nihil is. Duurste en mooiste het eerste weg Derhalve mag worden verwacht, dat binnen zeer afzienbare tijd gedurende een kortere of langere periode In het geheel geen serviesgoederen te koop zullen zijn. Niettemin is het zeer wel mogelijk, dat tegen het einde van het jaar In de werkelijke en eerste behoefte aan serviesgoed zal'zijn voorzién. Dit kan men des te gereder aannemen, omdat reeds thans bij het publiek de neiging bestaat om de mooiste en duurste koppen met schotels, melkbekers en bor den waarnaar de vraag het grootst is te verkiezen boven de meer een voudige, dus werkelijke „utility"-artike- len. Waaruit men de conclusie zou kun nen trekken, dat er niet zozeer behoefte bestaat aan serviesgoed zonder meer dan wel aan de fraaier uitgevoerde artikelen. Het Rijk dient als model-werkgever een goed voorbeeld te geven wat be treft arbeidsvoorwaarden en daarom mag men niet te spoedig aanmerking maken over te hoge men voor perser eel in over heidsdienst. Deze opmerki g heeft in zo verre slechts academische waarde, waar als regel de bezoldiging niet hoog is, laat staan boven ae maat. De eerste stap tot verbetering schijnt nu gezet te gaan worden en de Eerste- Kamerleden zullen hier de eerste pro fiteurs zijn. Er worai n.l. zoals gemeld, voorgesteld om hun verblijfkosten te ver hogen. Wanneer wij de voorgestelde ver goedingen onder de loupe nemen, olljkt Den Haag een dure stad te zijn: 30 gul- üen per zittingsdag voor niet-Hagenaars °p Hratosfeer-hoogte boven een cafétaria-rekening. En voor Hage naars lijkt 15 gulden ook niet bepaald krap genomen, za,' v?or gebruik van eigen fiets, motorrijwiel of auto een vergoeding wor- vru „Va gestel.d' Het is> dat de fietsen ij gegeven zijn; aiders had de regering °°leen,Step op luchtbanden in deze regeling dienen te betrekken. En dan de J™'™." °- 1- niet meer dan billijk, nnrW overstapje vergoed wordt, onder voorwaarde natuurlijk, dat de Se nator m de drukte de H.T.M. niet voor een gratis ritje flest. °eze vefg°eóingen vallen blijkbaar 2", bevoegdheid van de Rijksbe- ™dda aars' anders waren de Kamerle den met gelukkig, Vant dan konden zij nog een jaartje wachten op de goed keuring door dit college. Het is wellicht een goede tip om niet langer voor loon *?belden> doch voor verblijfkosten; wij hebben aan de regeling voor de Kamer- leden een voordelig voorbeeld en dan behoeft men zich van de loonstop niets aan te trekken. Voorlopig zou men kunnen proberen om op zijn onkosten-i ekenirg de bedra gen voor onze Senaat .ls maatstaf te nemen en dan de reactie daarop af te wachten. Maar voor de gevolgen van deze tip stelt Analyst zich niet aansprakelijk Evenmin voor het psychologisch effect van de verhoging van de vergoeding voor dc Eerste-Kamerleden op het publiek hetwelk deze bedragen in het raam van de versobering vérre van sober zal vinden. ANALYST. De Kajotters uit het Bisdom Haarlem hebben gisteren hun raadsvergadering gehouden in het gebouw van de Jozefgc- zellen aan de Stadhouderskade in Am sterdam. Tijdens de morgenvergadering werd er gezongen en gedeclameerd; se cretaris Gerard Hofman en penning meester Harry Swinkels brachten hun jaarverslag uit. De eerste sprak de ver wachting uit, dat de diocesane bond dit jaar de 12000 leden zal bereiken. Bij de bestuursverkiezing Werden Harry Diets, Gilles de Witte en Jan Klein aan gewezen. Des middags werden er kas- commissies en een commissie voor de Nationale raadsvergadering benoemd, later trok de film, door de filmdienst van de K. A. B. vervaardigd van het grote Kajotterscongres, de volle belangstelling. Er werd meegedeeld dat jongens van 15 en 16 jaar nog niet in de K. A. J. thuis horen. Tussen de K. A. J. en de K. A. B. zal nauwer worden samengewerkt. De K. 1 -j zal iemand aanwijzen, die in het derscorps van de K. A. j. wordt opge nomen en daar volledig stemrecht bezit. Het omgekeerd zal echter ook gebeu ren. Er waren nogal wat vragen binnen gekomen over aller hande kwesties."Men had kritiek op de organen en op sommige andere dingen, maar algemeen leider George de Vos pareerde de aanvallers met vaste hand. Het bestuur deed twe voorstellen. Het ene hield in, dat de dis tricten een begroting moeten indienen bi, het bestuur. Aan de hand daarvan krijgen de districten een bijdrage van maximaal een cent per week per hoofd. Volgens het andere voorstel moeten leiders en bestuurders lid zijn van een vakbond Beide voordrachten werden accoord ver klaard, de tweede na enige strubbelin gen, met 161 stemmen voor. George de Vos gaf in zijn slotwoord een overzicht van hetgeen men voorstelt in het komende jaar te doen. Het be stuur zal alle aalmoezeniers bezoeken en later de besturen bii zich roepen om meer persoonlijk contact te maken en om op de hoogte te komen van alle problemen. Districts, maar ook afdelingsbijeenkom sten zullen worden gestimuleerd en ln het begin van de maand zullen alle be sturen een rondschrijven krijgen, waar in actuele dingen behandeld worden. Lei dersvorming noemde George de Vos ech ter het belangrijkste en urgentste pro bleem. Daarom moet er alles op geze* worden om de inleidingscursussen tót ee? succes te maken. Van 69 Mei wordi in kasteel Assumburg een grote inlei dingscursus gehouden, terwijl op het landgoed Staelsdam bij Hoek van Hol land van 29 Maart tot 5 April en van 17—20 Mei leiderscursussen zullen wor den gehouden. De diocesane aalmoezenier, rector H A. J. Drost, celebreerde tenslotte in dé St. Hubertuskapel een lof, waarbij hij de jongemannen toesprak hen wijzende op de grote belangen, die met de K. A. J. gemoeid zijn. In de loop van deze week zal de* j,Zuiderkruis" uit Indonesië in Rotter dam aankomen met aan boord het „Re giment Stoottroepen" uit de garnizoens stad 's-Hertogenbosch. Z. K. H. Prins Bernhard is voornemens ver buitengaats het schip te betreden, ten einde deze manschappen, die na een jarenlang ver blijf aan de fronten in het vaderland terugkeren, te begroeten. Zij hebben niet alleen in Indonesië hun plicht ge daan, doch ook in de barre winter van 19441945 aan de Maas gevochten en in belangrijke mate tot de bevrijding van Nederland bijgedragen. Ook in het Rijn- Zaterdag heeft mgr. dr. H. A. Poels op uitdrukkelijk verzoek in alle stilte te Venray zijn tachtigste verjaardag ge vierd. Uit het gehele land kwamen schriftelijke felicitaties en telegrammen binnen en de woning van de feesteling was in een bloementuin herschapen In de morgen droeg Deken Berden van Venray een H. Mis van dankbaar heid op, waarbij het college van B. en W. aanwezig was. Tevens werden in 230 Limburgse ker ken tot intentie van de sociale strijder H.H. Missen opgedragen, waaruit wel de grote aanhankelijkheid blijkt van de Limburgers voor hun doctor. Talrijke hoge kerkelijke en wereld lijke autoriteiten kwamen mgr. Poels persoonlijk gelukwensen. Z. H. Exc. mgr. dr. G. Lemmens kwam met de bisschop coadjutor, mgr. Hanssen, op de eerste plaats de 80-jarige huldigen, alsmede de leden van het hoofdbestuur der Lim burgse K. A. B. Een slager in Amsterdam leverde bij de distributie aldaar zijn toewijzingen voor vleeswaren in, maar zeven daar van bleken vals. De CCD werd op het spoor gezet en achterhaalde dat de sla ger van iemand uit 3rabant 2500 rant soenen had gekocht. Dat ze vals waren wist hij niet, m%ar de tuchtrechter die ei direct werd bijgehaald veroordeelde de man tot duizend gulden boete en vier maanden sluiting van zijn zaak. In Brabant kostte het zoeken meer werk, maar daar heeft de CCD nu toch ouk de leverancier opgespoord. Deze bleek niet alleen valse 'oewijzingen voor 25000 vleesrantsoenen gekocht te hebben en ook merendeels verhandeld maar ook 75000 valse textielpunten, Yan deze laatste werden er nog 59000 in. .Zijn wo ning gevonden. Ook bekende Jiij voor f 3001 textiel te hebben gesmokkeld. Vijf personen bij de affaire betrokken, zitten nu in voorlopige hechtenis, In Neede (Geld.) heeft de CCD drie clandestiene slachters opgespoord en te gen velen van hun afnemers proces-ver baal opgemaakt. land hebben zij zich met doodsverachting ingezet tot vernietiging van de Duitse oorlogsmachine. Honderden doden lieten zij op de slagvelden achter en het va derland zal deze grote offers niet ver geten. Een deputatie van de bond „Oud- stoottroepers" en een groep van het rrii- litie-regiment zullen in een speciale barkas de „Zuiderkruis" van Hoek van Holland tot Rotterdam begeleiden en met de „Walki-talkie" het eerste con tact met hun kameraden opnemen. Huldiging in de Hertogstad Na een kort verblijf aan de huiselijke haard komen zij op 26 Febr. in 's Her togenbosch bijeen, waar een bevlagde stad de dank van het vaderland zal ver tolken. In de kathedrale basiliek zal Z. H Exc mgr. W. Mutsaerts een H. Mis van dank baarheid celebreren, welke tevens een In Memorian zal zijn. In de grote protestantse kerk zal even eens een dank- en herinneringsdienst worden gehouden. Na de religieuze plech tigheden zal het bataljon op het Parade- plein een wapenschouw houden en zal het militieregiment een eredefilé voor de frontkameraden houden. Bij dit militaijr vertoon wordt teveiis een plechtig doden- appèl afgenomen. Na de spreekbeurten zullen de verenig de troepen defileren en een eremars door de stad maken. Talrijke hooggeplaatste personen zuilen de eervolle intocht der „soldaten van het eerste uur" bijwonen. waarnemers bestaat Dai^vfn v dat de °PP°sitie in 'de ïitlicK- 1en meerderheid van drie De ahnneen Zf k?jSe« tegen De Valera hri Sf5;1 dle 14 zetels veroverd n V ?esloten oppositie te kiezen tegen De Valera, wanneer hij Woensdag zinv »al Etaan voor herverkie zingJ als minister-president. Ook 6 van WaI onafhankelijken hebben besloten tegen De yalera te stemmen. Als mogelijk candidaat voor het mi- Gedurende de maand Januari werd bij ue Rijkspostspaarbank ingelegd ip totaal voor een bedrag van 25.166.538 en te rugbetaald 25.618.353. Er werd derhalve meer terugbetaald dan ingelegd een be drag van 451.815. De „Spokane", een Amerikaanse luchtverdedigingskrui ser van 1946, komt een onofficieel bezoek aan R'dam bren.gen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1