Mr. Van Klef fens in de Tegen zonderlinge verklaring van Kirby arena Zenuwachtige verkoopsters van Damgrond WOORDEN die 't hart raakten Go S, Ook voor die kerels: Duimpje op! Hoe staan wij ten opzichte van de Duitsers m De RODE BRAND België NG Voor 60 millioen kinderen „Zuiderkruis" bracht troepen terug V.S. blijven aandringen op beperidng Europese scheepsbouw DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTJfEKEN Indonesië in de Veiligheidsraad Sloep met 45 man gezonken LAGEN Water teistert DE BAKKER WON bevolkingsverloop in BELGIE Vermindering van schepenoverdraclit ifOste JAARGANG WOENSDAG 18 FEBRUARI 1948 No. 20546 NED. GROENTEN NAAR DUITSLAND OLIFANTEN WERDEN GRONDBEZITTER VENEZOLANEN VRIENDEN VAN NEDERLAND 1 ®"han rijne een °«de en trouwe vriendschap bestaat. 29 FEBRUARI DAG VAN BARMHARTIGHEID WIL IN VW HUIS.... CONTACT MET DE WAL deel van Turkije WARME ONTVANGST IN EEN KOUD LAND vL"?TU'neraU1S °m ha,f vi.if bÜ Hoek FRIEDA Britse film over een actueel probleem i~ d, irü,hls?ï; de dakota-ramp in indie SPAAK HEEFT BEWIJZEN UI HET CONFLICT INZAKE DE FALKLAND-EILANDEN Amerika wil neutraal blijven TREINONGELUK IN NOÖRD- FRANKRIJK INBR4AK JN EEN KERK DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" Zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwar taal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum '50 woorden. Uit sluitend bij vooruitbetaling. in de Veiligheidsraad een uitgebreide de achtergrond van het in Indonesië Prof. Graham heeft gisteren beschouwing gegeven over overeengekomene. Rechter Kirby verklaarde vervolgens, dat thans voor de commissie de tijd gekomen is, suggesties aan beide partijen te doen en te publiceren om haar te helpen bij het bereiken van een politieke overeenkomst. Hierdoor zou verandering komen in de methode, waarbij voorstellen alleen op verzoek van heide partijen worden bekend gemaakt. Rechter Kirby verzekerde, dat het vertrouwen van de republiek in de Verenig e Naties haar een ongunstige demarcatielijn had doen aan vaarden, welke, indien deze als blijvend erkend werd, onherstelbaar ver lie. aan de republiek zou toebrengen. Hij drong er op aan. dat ei e partijen zich op h'et plebisciet voorbereiden, door zorgvuldig voorlichting aan het volk te geven. Hij spisk de hoop uit, dat de tommissie in de toekomst formeler zal kunnen handelen en meer' initiatief zal kunnen nemen dan in het verleden. De Nederlandse gedelegeerde, de heer w Kleffens verklaarde daarop o.m.: tiet is niet aan twijfel onderhevig, dat commissie op ruime schaal heeft bijge dragen tot het bereiken van het resultaat hat thans vervat is in de bestandsover eenkomst. Deze overeenkomst biedt een belangrijke en dankbare gelegenheid voor herstel van werkelijke vrede voor millioenen Indonesiërs binnen de- repu bliek, waarbij als vanzelfsprekend moet worden aangenomen, dat met behulo van de waarnemers der commissie de over eenkomst zal worden nagekomen, zowel volgens de letter als volgens de geest. De mededelingen, die mijn regering op' dit punt ontvangen heeft, aldus spreker, geven aanleiding voor gematigd opti misme, dat door ons. allen met vreugde begroet is. Aan de andere kant ik ■wil niet, dat dit opgevat wordt als een uiting van overdreven voorzichtigheid of pessimisme is het "noodzakelijk, zich te Realiseren, dat, ondanks de pes te bedoelingen, het enige tijd zal vergen, voordat alle spanningen op Java en Su matra zullen zijn opgelost. Wat er ook gebeurd moge zijn, wfl zijn bereid, voor zover het de Ned. le gering betreft, het verleden te laten rusten en met de republiek samen te werken in edelmoedige en loyale geest, met het doel, die vreedzame condities te vestigen, welke alleen in staat zijn politieke vooruitgang en economische rehabilitatie te bewerkstelligen. Zoals H. M. de Koningin in Haar rede van 3 Februari, welke de voltooiing cn de vervulling betekende van de politiek, die zij in 1901 inleidde, verklaarde heeft de koloniale gedachte afgedaan. „Wij verloochenen ons verleden niet, noch het grote werk, dat daar is ver richt. Maar een volk moet de kracht hébben om een nieuw begin te maken. Wij hebben die kracht". Van de andere kant zou het eehter niet realistisch zijn, wanneer wij niet zouden erkennen, dat de politieke .besprekingen, welke binnenkort in Indonesië op basis van de thans overeengekomen politieke beginselen, waarvoor wij ook de commis sie Voor goede diensten verplicht zijn, zullen beginnen, enige tijd zullen vergen, ook al nemen wij aan zoals wij doen dat beide partijen gelijkelijk geneigd zijn een oplossing na te streven in de kortst mogelijke tijd. Nogmaals Kirby's verklaring Met betrekking tot hetgeen rechter Kirby gezegd heeft omtrent een veran dering van de procedure der C.G.D., wens ik enig voorbehoud tot uitdrukking te brengen. Zolang de commissie haar aard als commissie voor goede diensten niet verandert, kan zij in haar werkwijze enige variatie brengen, wanneer dit naar de omstandigheden dienstig lijkt. Maar de commissie heeft niet de be voegdheid, om haar aard als commis sie voor goede diensten te veranderen en daarom kan zij niets doen, wat van haar krachtens haar aard niet wordt verondersteld, dat zij doen zal. Ik hoop, dat niets, van wat ik zojuist gezegd heb, in strijd is met de verklaring van rechter Kirby (rechter Kirby knikte bevestigend, dat er geen tegenstrijdig heid was). Ik wens in dit verband geen betwist bare onderwerpen in het geding te brengen en ik hoop oprecht, dat het geen anderen rond deze tafel zeggen mij niet zal dwingen zulks te doen. De geëigende plaatsen, waar de pro blemen, welke nog overblijven, moeten worden ontward, zijn Djojakarta en Ba tavia. Laat mij daarom alleen nog dit zeggen: Wij zien de toekomst tegemoet met gematigd, maar werkelijk optimisme. Wij zijn met behulp van de commissie en haar militaire medewerkers op weg om een volledige staking der vijandelijkhe den te bewerkstelligen en wij zijn bereid in een atmosfeer van loyaliteit en realis me de structuur der nieuwe Verenigde Staten te ontwerpen. De voorzitter van de Internationale I deratie van landbouwproducenten (J. F. A. P.), de Engelsman James Turner heeft onlangs tijdens een bezoek aan pre sident Truman het vraagstuk van de Ned. groentenexport naar Duitsland be sproken. Naast andere internationale vraagstukken wees de heer Turner op de traditionele Ned." groentenexport naar Duitsland, die, voor wat de Amerikaanse zone betreft, vrijwel onmogelijk is, omd.it geen dollars voor deze handel beschik- maar worden gesteld. Genoeglijk met hun lange slurven zwaaiend kwamen de olifanten de Dan opgewandeld. Netje#»achter elkaar maak ten ze voor het verkoophui'sje van de Nationale Monumenten Commissie halt en keken hun baas met hun schrandere oogjes aan. „En wat moet er nu gaar- gebeuren", vroegen deze ogen. „Wani het zal toch wel niet voor niets zijri, dar we onze warme stallen verlaten hebben om, omgeven en toegejuicht door een opeengepakte m^isenmassa, door de kou de straten van Amsterdam te wandelen?" Karl Strassburger van het Circus, hij was er nu ook bij, was op het aardige idee gekomen om twee van zijn-olifanten, na een wandeltocht 'door de stad-, „eigen- slurvig" elk 100 vierk. centimeter van het. o-m., uwe te Ter gelegenheid van de ambtsaanvaar ding van president Romulo Gallegos, hield de gezant van Venezuela in Ne derland, de heer H. Gil. Fortoul, gister avond een radio-rede Vla Hilversum II tot het Nederlandse volk. En we kun nen niet anders zeggen ,de warmte en de oprechtheid die uit deze woorden spraken, hebben ons in deze tijd van Mantrouwen en haat regelrecht goedge- daan.; Sedert twee jaar", zo zeide spreker heb ik de eer myn land in het vertegenwoordigen, maar ik kan U zeggen, dat mijn taak in elk opzicht gema eyk }s gewees^ ,jaar j-ussen uw ciSIriandZleyemVgne^0'ea' die in over If behand^Hng h^v®n te beklagen Gedurende de sombere jaren van u lijdensweg m de t te oorlog, Waren onze gedachten steeas dij u en w„ ben er nooit aan getwijfeld, dat na die zo bittere dagen uw bewonderenswaar dige beschaving weer °Pï6Ven* vastberadenheid om de tegenslagen van het lot 'het hoofd te bieden uw energie om de sporen van een °.ng^f«en digd en onverdiend leed uit te w en. In 1944, toen de storm het hevigst woedde, vereerde H.K.H- P"nses Julla"a ons met haar bezoek. Dit waren ogen blikken van grote ontroering- Mijn land genoten gaven zich volledig rek®n^aP van de tragiek, die er in lag. de J S prinses zo ver van haar vaderland te zien. Ik was persoonlijk getuige va gedenkwaardig bezoek en ik kan u - zekeren, dat de bevolking van de o stad van Venezuela haar onze dlcjP vriendschap heeft weten te t°nyn» steeds zal voortbestaan, zoals zij gister was, heden is fen morgen zijn zal. Sedert twee jaar heb ik uw volharden de pogingen kunnen bewonderen, om de Maandagavond is in de haven van Marseille een sloep, waarin een 45-tal matrozen van het Amerikaanse vlieg- dekschip „Midway" naar het schip te rug geroeid werd, tégen een strekdam gevaren en gezonken. Men vreest, dat de inzittenden van de sloep allen ver dronken zijn. Een 15-tal lichamen is reeds uit het water opgehaald. Volgens latere lezing bevonden zich 200 matrozen aan boord van de gezonken sloep. Over het aantal slachtoffers zijn vele tegenstrijdige berichten verspreid. Dinsdag werd op een persconferentie te Hyères, die door Amerikaanse officieren werd bijgewoond, bekend gemaakt, dat 6 man verdronken waren en 12 vermist werden. wonden van de oorlog te helen..Vgn heel dichtbij heb ik kunnen waarnemen met hoeveel moed en vastberadenheid u tracht de in uw land aangerichte schade .te herstellen. Zoals gy steeds hebt getoond in de loop van uw grootse historie, bestaat er ook nu geen twijfel of aarzeling bij u over de te volgen weg. Uw houding is een voorbeeld voor de lijdende mensheid van heden. Ik veroorloof mij de wens uit te spre ken, dat dqf komende generaties zullen weten te waarderen, wat zij het tegen woordige Nederlandse geslacht verschul digd zijn, dat, evenals die 'van andere belangrijke ti-dperken, de bewondering afdwingt". Spr. herinnerde dan aan de presidents wisseling in zijn land en besloot ermede, in naam van president Gallegos, in naam van geheel Venezuela, de gelukwensen over te brengen aan H. M, de Koningin en aan „u allen, Nederlandse vrienden" Damplantsoen te laten kopen. Op de Dam werden ze opgewacht door een leger van fotografen, filmoperateurs, nieuwsgierig publiek en.... zenuwachtige U.V.V. ver koopsters. Door drie grote broden aan gelokt stapten Savoy en Birna tot voor het tafeltje, waarachter de verkoopsters gezeteld waren. Het kostte enige moei te hun een certificaat in de slurf te duwen, de beesten hadden veel meer aandacht voor het voedsel en het duurde dan ook niet lang of de broden waren in grote brokken in hun bekken verdwenen. Een was werkelijk erg ondeugend. Hij zwaai de maar met zijn slurf boven de hoof den van de verkoopsters om nog meer brood bedelend. Lachend, soms een beet je huiverend voor de toch wel wat erg grote beesten, weerden de dames de nat te slurven af. Na het kopen van de certificaten, „la zen" (d.wz. volgden zij met de slurf de regels), de olifanten een aankondigings bord voor een filmpremière ten bate van de Natioifale Monumenten Commissie. Op bevel van hun oppasser, de Zweed Gösta Kruse, maakten de dikhuiden eni ge kunsten, waarom het publiek hartelijk moest lachen. En daarna maniheerden ze maar weer naar Carré terug Die Amstei- dammers, toch, ze hebben ook altijd wat! Overzicht der tentoonstelling van de stichting Bloemlust gistermiddag te Lisse geopend Afgevaardigden'uit 14 Europese landen zijn Dinsdag in Geneve bijeengekomen om onder auspiciën van de V.N. een cam pagne voor te bereiden, die ten doel heeft 460 millioen kinderen in de wereld van de hongersnood te bevrijden. De afge vaardigden zijn de voorzitters van de nationale comité's, die verleden jaar Oc tober voor dit doel werden gevormd. 29 Februari is gekozen als de dag waar op aan de volken der wereld gevraagd zal worden een dag loon of inkomen voor de hongerende kinderen af te staan. Men hoopt in 44 landen geld en goederen te kunnen inzamelen. Vertegenwoordigers van 50 particuliere instellingen voor kin- derzorg zullen aan de conferentie deel nemen. (Van onze speciale verslaggever) „Een land daar, meneer 1 Znen omhoog ging de duim. „En de jongens daar! Ook zo! Een koude geschiedenis hier anders. Wat ik ga doen? Eerst eens rustig bijkomen en natuurlijk hier en daar wat vertellen. Dan zullen we verder zien". De stoottroeper, die ons aan boord van de Zuiderkruisvanuit zijn hoog-opgeslagen kraag aldus te woord stond, vertolkte, naar )iet later bleek, de algemene gevoelens van de ca. 1200 militairen, die gisteravond weer in het. moederland arriveerden. Qe toekomst ligt nog zo vreemd voor hen, ze hebben voorlopig meer houvast aan het jonge verleden. Wel, wanneer ze daarin een inspiratie kunnen vinden; dan zal het waar achtig wel opnieuw gaan! Ter hoogte van Schiedam nam Prins Bernhard afscheid van de opvarenden en stapte hij over op een boot van de rivier zijn adjudant Het ZuideRjk deel van centraal Tur kije staat geheel onder water, doordat twee gezwollen rivieren gisteren haar dijken hebben doorbroken. Het gehele gebied van de grote Turkse stad Adana tot aan de Middellandse Zee is één reusachtig meer. Tientallen dorpen staan onder water. Men acht deze overstro ming de grootste die Turkije ooit heeft gekend. De gehele tarweoogst in dit'gebied is vernield, hetgeen naar schatting een ver lies van 30.000.000 lira (ong. 2 millioen pond sterling) betekent. Ook de katoen- oogst loopt gevaar. Tja ze hebben het gisteren wat betreft het weer maar gedeeltelijk getroffen. Om vanuit de warmte nu ln dat onschuldige Oostenwindje terecht te komen, was niet direct een plezier, mear de ontvangst vermocht weer veel goed te maken: Toen van Holland de poort van ons land bin nenvoer, verzuimde de zon niet acte de présence te geven. Bovendien kwam er een gast aan boord, die als eerste Neder- ander de militairen een welKom toeriep. Per marine-sleenboot begaf Z- K. H. Prins Bernhard zich nï. langszij, om aan boord de niMinen al direct van de grote erkentelijkheid van het gehele volk te .doordringen. De Prins, die'ge kleed was >h het unifr m van luitenant- generaal van de Kon. Landmacjh. In specteerde allereerst de aan dek opge stelde militairen en heette hen vervol gens van harte welkom. Namens H. M. de Koningin en het Nederlandse volk bracht de Frins de grote dank en be wondering to' uitdrukking voor de ge leverde prestaties. „Nu gij weer in het vaderland terug zijt", aldus Prins Bern hard. „zult gij weer een plaats in de maatschappij moeten zien te vinden Het begin zal niet meevallen, maar ge hebt de zaken altijd goed aangepakt, zodat dit ook nu wel weer zal gaan Prins Bernhard herdacht vervolgens de makkers, die niet waren thnls- gevaren en in het verre land het offer van hun leven hebben gebracht. Tot-slot brachten de militairen een driewerf hoera uit op H. M. de Koningin. Deze korte plechtigheid was het begih van een zegetocht over de Nieuwe Water weg. Terwijl dr Prins zich met verschil lende opvarenden onderhield, konden de anderen er getuigen van zijn, hoe de blijdschap over hun terugkomst op de vaste punten aan de rivier honderden mensen op de been had gebracht .om hen met gejuich te begroeten. Rond de „Zuiderkruis" voeren bootjes met enthou siaste Brabanders -en Limburgers, die koste wat het koste hun jongens het eerste welkom wilden heten. Door luid sprekers en megafoons werden luidruch tige gesprekken gevoerd en steeds meer gingen de opvarenden zich duidelijker realiseren, dat ze eindelijk hun doel had den bereikt: ze waren weer thuis 1 Met de film „Frieda" naar een MiiitVeT van de auteur Ronald van J Basil Oearden, een ge rew meest veelbelovende joti- avtuee, ee„urs Engeland, een 'ossen orohl»eer moeilUk op te steld, 'ea aan de orde ge- del vao'dTfirU"" ''"J door mid heeft gegeven V vraaSst"k wensen ot-cr^Ma^ n7T\S l* bleem zelf zo zuiver Jl. Pr°" onpartijdig j, cesteM herp er< De vraag, welke met deze film aan het wereldgeweten zou wor- den gesteld, luidt: Wat te doen met het overwonnen Duitsland' Deze vraag wordt door de inhouo van de film geenszins gedekt, omdat de houding, welke een' bepaald individu van het ene volk aanneemt tegenover dat van het andere en de houding va» de ene natie tegenover de andere volstrekt ongelijke grootheden zijn, waar tussen een vergelijking onmogelijk is. Wij geloven dan ook geenszins, dat Ronald Miller het probleem zo algemeen heeft willen stellen, doch dat hij de vraag heeft willen, opwerpen: Wat komt er var, een Anglo-Germaans huwelijk terecht? En zelfs deze vraag verliest veel van haar kracht omdat Miller zijn Britse off; cier het Duitse meisje uit dankbaarheid laat trouwen en niet uit liefde en vervo,- gens omdat hij op het critieke moment de hoogst onsymp'thleke nazi-broer va; het „Frauleia" tmele laat verzchij- Samen de publieke opinie tartend David Farrar en Mai Zetterling in Basil Dearden's film „Frieda'' nen. Het eerste is een weinig betrouw bare basis voor een gelukkig huwelijk, het tweede is funest voor een objectief oordeel. Bovendien is er nog een Enge'? meisje, dat oudere rechten heeft. Frieda is een Duitse verpleegster, die nooit echt voor Hitier en zijn kliek is geweest, maar die het toch veiliger vond van haar afkeuring geen blijk te gever,, zo lang de „Fuehrer" nog S.S.-mannen en concentratiekampen had Over con centrafie-kampen gesproken, ook daar van wist Frieda af, maar ze vond het makkelijker te doen, ol haar neus bloedde en haar Germaanse gezichtje met de blonde haren1 samen met haar slanke arm op te heffen en „Heil Hitier" te roeper., net als de rest van haar volk. Tot ze in contact komt met een Engelse krijgsgevangene en verliefd op, hem wordt. Ze helpt hem ontvluchten en gaat met hem naar Polen. Daar trouwt hij haar voor de vorm om haar een Bri'J paspoort te kunnen bezorgen. Maar een maal veilig in Engeland aangekomen, be ginnen de moeilijkheden pas goed. Het kleine stadje, waar haar man onderwij zer was, keurt zijn huwelijk af. In de familiekring wordt zij om zijnentwille geduld. Tante Eleanor, die aan politiek doet, spreekt zelfs openlijk haar afkeur uit. De enige, die haar hartelijk tegemoet treedt, is de weduwe van haar zwager, de bekoorlijke Judy, die de liefde jegens haar gesneuvelde man op diens broer heeft overgebracht. De tijd heelt echter alle wonden «n maakt ook een eind aan deze antipathie. Na de capitulatie van Duitsland wordt Frieda in de dorpsgemeenschap opgeno men. Maar dan komt haar broer op de proppen, die, ondanks 't Pools uniform, dat hij draagt, 'n rasechte nazi is gebleven Iedereen, haar man incluis,*zegt dan dat een vos wel zijp haren, maar niet zijn streken verliest en Frieda springt in het water. In tegenstelling met het gelijknamige toneelstuk, dat velen hier te lande be kend zal zijn, loopt het in de film goed af, maar toch menen wij, dat het een open vraag blijft, of het Duitse volk in zijn geheel ooit zal veranderen. Basil Deardtn, die als een der regis seurs van „Dead of N'ght in ons lari-., debuteerde erj die ons ater verraste met de uitmuntende film „The Captive Heart heeft zijn taak, hoewel hij Mai Zetter ling in de boerderij-scènes te veel vrij heid tot acteren heeft gelaten. Zelden zagen wij zo elegant boeren als in deze film. Ook de verdrinkingsscne miste de overtuigingskracht van de realiteit, ter wijl het gevecht in de biljartkamer een ongewenste concessie is aan de sensatie zu^ht van het publiek. Tot haar juiste proporties terugge bracht is „Frieda" een goed gemaakte film, welke om hef probleem, dat er m aan de,orde wordt gesteld, de beten:-- stelling verdierf!, ook al brengt zij geen oplossing, F. politie, welke Z. K. H. en weer naar de vaste wal bracht Nog een kwartiertje en even na zeven uur schoof het schip in de snel gevallen duisternis langs de Lloydkade. Een paar fluitseinen, een tros schoot uit en de reis was voorbij. De Stafmuziek van het Regi ment Stoottroepen zond daverende wel komstgeluiden de donkere avond in en nadat het Wilhelmus, het eerste Wilhel mus op vaderlandse bodem, had weer klonken. betrad de minister van Oorlog, luitenant-kolonel A. H. J. L. Fièvez, hét spreekgestoelte. „Tegen mannen, die van aanpakken weten en daarbij niet veel praten, zal ook ik maar kort zijn", aldus minister Fièvez. „Maar namens de regering moet ik toch, mijn dank betuigen voor het prachtige werk, dat door u ver overzee voor het vaderland is verricht. Ik ver heug me me' u over de blijde terug keer bij uw familie en bij allen, die u lief zijn. Weliswaar valt over die vreug de de schaduw van hen. die met u zijn vertrokken, doch niet zijn teruggekeerd. Wi) zullen hen echter niet vergeten. Het ga u goed in een maatschappij, die uw moed zo hard nodig heeft Na deze autoriteiten woorden begaven de diverse zich aan boord. Met de Men meldt ons uit Amsterdam: Een 30-jarige bakker m de Theophilus straat werd gisteren m zijn slaap ge stoord door gestommel in de huiskamer. Hij ging naar beneden en zag nog juist, hoi een inbreker door een s ukgeslagen raam het hazenpad koos. Dit liet de ba. - ker niet op zich zitten en in nachtgewaad klom hij eveneens door het raam naar butien. Hij zette de achtervolging m. met als resultaat dat hij d>e* preker 1)n te Aegidiusstraat te pakken kreeg. Lr ont stond een hevige worsteling, de hikkpr een klap met een vijl op zijn hoofd kreeg De bakker evenwel gaf de inbreker een flinke mep op zijn gezicht De gewaarschuwde politie behoefde slechts een half bewusteloze inbreker te arresteren Met een hersenschudding en een vleeswond in het gezicht moest de man de 32-jarige kunstschilder H. uit de Aegidiusstraat naar het Wilhelmmagast- huis worden ove liebracht. Ook is nog een 32-iarige electricien aangehouden die verdacht wordt van medeplichtigheid. Volgens gegeVens van het Belgisch na tionaal instituut voor de statistiek daalt het aantal jonge mensen in België ge leidelijk. In 1946 was het aantal kinde ren beneden de 10 jaar het laagste se dert 1846. In 1946 telde men op 1000 inwoners 206 kinderen beneden de 15 jaar tegen 335 in 1880. Daartegenover telde men in 1946 op 1000 inwoners 102 personen boven de 65 jaar tegen 63 in 1880. „Zuiderkruis" zijn meegekomen: 700 man van het eerste bataljon van het Regiment Stoottroepen, 240 mariniers en verder kleinere onderdelen van de Luchtstrijd krachten. de Kon. Marine en het Kon. Ned.-Indisch Leger. De ontscheping, welke hedenmorgen om negen uur aan ving, stond onder leiding van de generaal- majoor A. H Nijhoff, directeur-generaal voor het verkeerswezen, terwijl gister avond de directeur voor de demobilisatie, luitenant-kolonel G. Pruis en de generaal- majoor W. L. G van Doorn, sous-chef van de staf van Generaal Kruis, van hun belangstelling blijk gaven. Ook de com mandant van het regiment stoottroepen, luitenant-kolonel C. J. a. v. d. Putte, had niet verzuimd zijn mannen zo spoedig mogelijk te begroeten. De reis van Batavia naar Nederland ls vrij voorspoedig verlopen. In de Middel landse Zee bezorgde een storm het schip weliswaar een defecte olieleiding, waar- doqj twee dager in Algiers verloren gin gen, maar dit bezwaar woog niet op tegen het vele goede dat de mannen hebben ondervonden. Vooral over het uitsteken de eten waren ze allen vol lof. En zo zitten twee-en-een-half jaar tropendienst er weer op. Voor allen een moeizaam, maar steeds dankbaar werk. Voor velen de stoottroepers het besluit van een formidabele inspanning sinds September 1944. Maar voor zowel thuisvarenden bis achterblijvers in de Oost, het officieuse ere-saluut: Duimpje op Er was een nieuwe geestelijke in de parochie benoemd. Dat komt meer voor. En hij ging op huisbezoek. Ooit dat komt meer voor. Maar deze eerwaarde begon bij elke visite allereerst een onderzoek naar Kruisbeeld of H. Hartbeeld. Met dit excuus aan de soms min of meer ver baasde parochianen: Ik weet altijd graag1 wie in huis de Grote Baas is. Vol idealen zijn de tegenwoordige ouders hun huwelijksleven begonnen. Met grootse planhen voor ogen staan jong getrouwden op de drempel van hun gelukswoning. Ouders hebben en jongen zullen er- waren, dat de levensgang uitermate on gemakkelijk kan zijn. Opvoeding, scho ling en knauwen kunnen iemand stalen, maar om alleen of getweeën de „storm achtigheden" van velerlei aard te kun nen trotseren, dient de katholiek voort durend het contact met hierboven «an t«* houden en te verstevigen. EJ Un, z°veel noden, waarvan anderen zich heel weinig of glashard niets aan trekken, er zijn zoveel zielepijnen, waar voor bij mensen uitermate weinig balsem is te verkrijgen. Natuurlijk wordt bovengenoemd con tact grotendeels door officieel gebed met kerkbezoek gelegd. Maar naar bui ten dienen we ook te demonstreren, dat we in Kruis of H. Hartbeeld onze Steun personifiëren. We dragen onze sympathieën uit door foto's van familieleden in allerlei vorm en in speciale encadrering, door platen van Koningin en dictators als Hitier en Stalin. Kleur bekennen Toon me uw huiskamer en ik zal u vertellen wie ge zijt. Overtalrijk zijn de klachten inzake het slijten van katholieke gebruiken. Het getuigt echter al van weinig diep in de godsdienstzin, van geringe ervaring in het leven zelf, van gebrek aan vertrou wen in soms wanhopige perioden, wan neer de „Grote Baas" wordt uitgescha keld, neutrale „versierselen" aan de wanden de boventoon voeren en duide lijk zij het in onwijsheid wordt aangegeven, dat „men" het alleen wel af kan. We houden het nog altijd maar op Guido Gezelle, die zo schoon eens dichtte: Wil in uw huis aan Christus' Kruis de plaats van ere geven, En menig kruis wordt uit uw huis door Christus' Kruis verdreven. HENK VAN DER MAZE Als slachtoffer van de Dakotaramp bij Pandalarang kan nog gemeld worden: H. G. Nieuwhof, soldaat der artillerie van het Knil, Op het ereveld Tjililitan bij Batavia zijn de stoffelijke resten van de uit vier leden bestaande bemanning van hel bij Padalarang verongelukte vliegtuig, met militaire eer ter aarde besteldTijdens de plechtigheid aan de groeve. De Belgische premier, Spaak, heeft gisteravond verklaard, dat hij het be wijs in handen heeft, dat de commu nisten alles in het werk stellen, „om het stakingsconflict te verscherpen in de hoop, het land naar een algemene staking te drijven." Spaak legde deze verklaring in de ka mer af. Hij wendde zich tot de commu nistische fractie en zeide: „Gij staat in contact'met uw collega's in Frankrijk en' Italië. Naar> Uw mening zou een gelijk tijdig uitbreken van ongeregeldheden in Frankrijk, Italië en België voorkomen, Mat het Marshall-plan een succes wordt" Achille van Acker, de Belgische mi nister van arbeid a. i., heeft Dinsdag avond in de kamer de Belgische com munistische partij verweten, dat zij in de huidige staking, „volgens beve len uit Moskou"' te werk ging. Het personeel van de Belgische gas- en electriciteitsceptrales is Dinsdag weer aan het werk gegaan, hoewel enkelen besloten, het „langzaam-aan" te doen. Volgens inlichtingen van het Belgische ministerie van arbete wordt in vijf mijn putten van de Borinage normaal ge werkt. De staking duurt voort in twee schachten, terwijl in 11 mijnputten het werk gedeeltelijk is neergelegd. In de streek van Charleroi wordt nor maal gewerkt in 24 mijnputten, in 18 an dere duurt de staking voort, terwijl in 14 schachten slechts gedeeltelijk wordt ge werkt. In het bekken van Luik is geen wijzi ging waar te nemen en de staking is hier vrijwel totaal. De commissie van dé buitenlandse hulp verlening van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft in een rapport de resultaten gepubliceerd vén haar bestu dering van de -transportproblemen, die met de uitvoering van het Europese •herstelprogram samenhangen. Wat het zeetransport betreft wijst de commissie er op, dat er geen gebrek aan seheeps ruimte is, behalve aan scheepsruim te voor het vervoer van petroleum en pe troleumproducten. Zij stelt aan het con gres voor verschillende maatregelen te nemen, waarbij zij o.a. voorstelt met de aan het herstelprogramma deelnemende landen or Verhandel 'mgèn te openen ovei beperki" van de scheepsbouwprogram- mas dezer landen. Na 1 Juli 1949 dient het aantal aan an dere landen overgedragen - Amerikaanse schepen met te worden vekhoogd. Dit aan tal dient zelfs te worden verlaagd naar gelang van de vermindering van de Ame rikaanse goederenleveranties in het ka der van het Europese herstelprogramma. De beperking van de Europese seheeps bouwprogramma's dient niet van toe passing te zijn op het bouwen van tank schepen. -- De commissie geeft verder als haar oordeel te kennen, dat de V. S. tot 18 Juli 1949 ongeveer 20.000 spoorwegwa gons naar Europa dienen te zendem Ten slotte stelt de commissie voor, dat de Amerikaanse regering aan de regerin gen van België en Nederland zal voor stellen een overeenkomst te sluiten inzake gemeenschappelijk gebruik van de sche pen en de haveninstallaties voor de Rijn vaart. Reuter meldt uit Washington, dat volgens de verklaring van Amerikaan se functionarissen de V. S. geen terri toriale rechten in de Zuidpoolgebieden grkennen. Zij verklaarden zich echter vóór het Britse Voorstel om het geschil tussen Chili en Argentinië enerzijds en Engeland anderzijds voor het Interna tionale Hof van Justitie te Den Haag te brengen. De V. S. willen een strikte neutraliteit in acht nemen. Chili heeft wederom de Britse protes ten van de hand gewezen en verklaard, dat het niet bereid is de kwestie voor te leggen aan het Internationale Gerechts hof. Men hoopt echter, dat Argentinië zijn eisen door deze instantie zal laten onderzoeken en dat er geen incidenten zullen plaats vinden, waardoor de kans op ai bitrage zou worden verkleind. Twee-en-dertig personen, onder wie achttien meisjes, zijn gisteravond nabij Thumeries (N.-Frankrijk) gedood en tien ernstig gewond, doordat een goe derentrein van achteren op een passa- gierstrein gelopen is. Men meent, dat een signaalfout de oorzaak is. De ma chinist van de goederentrein werd «ven eens gedood en de stoker ernstig ge wond. In de trein bevonden zich em ploye's van de suikerfabrieken te Thu meries. Nadat enige tijd geleden in St. Michiels Gestel een brutale inbraak en diefstal was gepleegd in de R. K. pastorie, heeft Maan dag op klaarlichte dag een dief zich 'via de kerk toegang weten te verschaffen tot de sacristie, waar de kluis geforceerd werd. :Het gelukte de dief echter niet deze te openen Slechts een klein bedrag aan geld wordt vermist

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5