Hitleriaanse demonstratie te Moskou Kameraad Suslof wedijvert met Goebbels Na honderd jaar DIPLOMATIE DE VALERA VERSLAGEN Het Venlose grensincident D\E wereld W eerbericht CHELSEA in de lappenmand wF Engels vlagvertoon aan de Zuidpool CONSTRUCTIES voor de vijand Uit de sportwereld Sportvaria li üi s m m p i MIJHHARDT Zwarte lonen zijn gevaarlijk Presidenten naar het Een Duitse dwarskijker John Costello opvolger Generaal Schellenberg de leider Britse artsen in verzet koude gebied SPORT IN ENGELAND 'n Stelletje sensaties op een week-end m P H P Hm it 'S, i§ H M i PONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 PAGINA 2 kalmeren Uw zenuwen WEST-DUITSLAND EN PLAN MARSHALL VAKGROEP TUINDERS L.T.B. Buitengew. algem. vergadering HONDERDJARIGE MET DRIE PRIESTERKLEINZONE N Aanhoudende vorst Regering handhaaft haar standpunt -A BOND VAN KATH. IJZER- HANDELAREN BELGIE—NEDERLAND VOOR JEUGD-ELFTALLEN BELGISCHE B-PLOEG VAN KLAVEREN -DELANNOTT? DAMRUBRIEK STATIONSCHEF OORZAAK VAN RAMP COMPONEREN IN DE LUCHT Raich contra hen Everton uitgebelcerd Zo zyn wy. Ie plaatsing. W §g 1 Él vm Prijswinnaar een afl. „Denksport" door dr. A. v. d. WEY' O CARM. Reeds vroeger hebben wij trachten aan te tonen, dat het. Stalinisme hoe langer hoe meer gaat lijken op het Hitlerianisme. Bij de her denking van de vier en-twintigste verjaring van Lenins sterfdag (21 Januari) hebben de Russen onze stelling met veel materiaal ver sterkt. In het blad „Moscow News" (22 Januari ].l.) staat een uitgebreid verslag van de viering in Moskou. Op de enoime foto-pagina krijgen wij een kijk op de bijeenkomst van het presidium der Sovjetheersers. De zaal is versierd met een wnud van vaandels, waartussen het gigantische portret van Lenin prijkt. In de voorste rij zien wij n.a. de „kameraden" Stalin, Molotof, Popof, Voroshilof, Bulganin. Zahdanof en Beria, de Russische Himmler. Achter deze hoge kameraden betrek ken soldaten en matrozen de tribune-wacht. Het geheel verraadt een enorme gelijkenis met Hitiers feestelijke samenkomsten. perialisten betekent democratie de on beperkte heer?~'<r>'i en tyrgnnie van de bankiers en industriële monopolisten; de barbaarse onderdrukking van demo cratische elementen, wrede vervolging van negers en een aanval op de elemen tairste rechten van het werkende volk. Onder het mom van strijd tegen het communisme beramen -metterdaad de Amerikaanse imperialisten gewapende interventie tegen .de vrijheidlievende volken van Griekenland, China en Indo nesië zij bemoeien zich met de bin nenlandse aangelegenheden van andere landen met behulp van chantage, intimi datie, economische en politieke pressie!" Over de Baltische staten en Oost-Europa natuurlijk geen woord! De anti-kapitalistische en democrati sche krachten gorden zich echter overal ter wereld ten strijde tegen de Ameri kaanse kapitalisten en hun vazallen. De communistische partijen openen de ogen van het werkende volk voor de ware aard van het Truman-Marshallplan: „Een lasso, die de leiders van de Amerikaanse monopolies om de nek van de Europese en Aziatische volkeren trachten te wer pen. Het imperialisme zou echter onder het gewicht van eigen msdaden al lang be zweken zijn, als niet de „pseudo-socia- listen", de „lakeien" van het kapitalisme het vertrouwen van de arbeiders hadden Men zou zeggen: Rusland werpt de deur dus dicht voor de neus der Ameri kanen. Dit is echter niet het geval. Trou wens ook Hitier kon ongenadig uitvallen tegen de democratische landen en toch op het eind nog een royaal gebaar van verzoening maken. Lenin heelt immers beweerd, dat samenwerking mogelijk is tussen de twee vijandige systemen. Men wil niet afwijken van Lenins richtlijnen en daarom: „Ondanks de provocaties van het imperialistische, anti-democratische kamp, speciaal van zijn drijvende kracht, de U.S.A., streeft de buitenlandse poli tiek der Sovjet naar internationale samenwerking!" Fischer heeft gelijk: Samenwerking zal moeilijk worden! Kameraad Suslof hield bij deze gele genheid een lange en enthousiaste rede onder de titel „De ideeën van Lenin verlichten het pad naar het communis me". De rede wordt herhaaldelijk met stormachtig applaus onderbroken, maar Suslof moet het hierin toch afleggen tegen Molotof. Deze laatste leidde de feestelijke herdenking te Kiew in de Oekraïne. Zijn rede wordt verslagen in „Moscow News" van 25 Januari. Vrijwel elke passage ontlokt een „applaus", „een langdurig applaus" tot het climax van „stormachtig applaus en hoerakreten". Op het eind van beide redevoeringen beleven wij de orkaan van een „lang durige stormachtige ovatie". Allen staan op en roepen uit „lang leve kameraad Stalin", „eer aan de grote Stalin", „hoera voor Stalin", „lang leve onze vader en leermeester Stalin". Het „Heil Hitier" lijkt me nog sober bij deze ontboeze mingen! Suslof begint met een enthousiaste be- Ujden's van de „allesverwinnende kracht van het Leninisme", schakelt dan over tot de aanval op de Westerse democratie en gaat fel Amerika te lijf. „Leninisme, de banier van het arbeidende volk in de strijd tegen het Imperialisme". Hij ein digt met het thema: „Onder het leider schap van de partij van Lenin-Stalin voorwaarts naar het communisme". Dit laatste zal misschien menigeen bevreem den? Immers men heeft toch in Rusland reeds het communisme! Hoe wil men er dan nog naar toe7 Neen de situatie anders: De communisten geven toe pas in het „socialistische" stadium te ver keren. Socialisten ais de Kadt c.s. vinden echter - (en niet ten onrechte) de naam „socialistisch" een leugen voor de Rus sische werkelijkheid. Men kan hoogstens spreken van een soort „collectivisme" en de Trotzkyisten spreken van een „ver worden arbeidersstaat" met neo-kapita- listische symptomen! Evenals Goebbels prijst Suslof grenze loos de kracht en prestaties van het systeem. Ons Interesseert echter veel meer zijn aanval op het Westen, vooral op Amerika. John Fischers beschouwin gen krijgen hierdoor een nog frissere kleur! Suslof en Goebbels werken beide met een fel schema, zwart-wit. Buiten de regionen van het heilssysteem heersen duisternis, ellende, decadentie, dictatuur en vreselijke slavernij. In eigen land is vrijwel alles paradijsiyk: Vooruitgang, arbeidsvreugde, levenszekerheid, ware democratie en vrijheid! Ter illustratie enkele letterlijke cita ten: „Op het ogenblik is de burgerlijke cultuur in een staat van teruggang en verval; sinds langs is zij de slavin en tnaitresse van een handvol grote kapi- talisten. Vooral in Amerika is de burger lijke cultuur zwaar vergiftigd door de mis-anthropische ideologie van het ras sisme, de ideologie van de superioriteit van het „Amerikaanse ras". De Ameri kaanse cultuur verheerlijkt cynisch de plannen van de Amerikaanse imperia listen, rechtvaardigt alle onderdrukking en verheerlijkt de meest gemene en bestiale instincten. Exponenten van ware cultuur, die weigeren het Amerikaanse imperialisme en de Amerikaanse levens wijze te verheerlijken, worden vervolgd als staatsmisdadigers". Amerika bedreigt de wereld met impe rialistische plannen en belaagt de vrij heid der volkeren: „In deze na-oorlogs- tijd streven de Amerikaanse imperialisten ernaar om de gendarmen van de wereld te worden, worgers van de vrijheid en onafhankelijkheid der naties. Het Ameri kaanse roversimperialisme (zoals Lenin het noemde) worstelt om de wereld heerschappij, streeft naar dienstbaarheid en slavernij van alle landen der wereld. De Amerikaanse imperialisten zijn klaar blijkelijk belust om de plaats in te nemen van het fascistisch Duitsland en Japan en bereiden zich voor op een nieuwe imperialistische oorlog". De emancipatie der volkeren en de groeiende ontevredenheid der massa's trachten de Amerikaanse imperialisten te onderdrukken door de instelling van een zeer doortrapt „reactionnair" regiem: de burgerlijke democratie: „Voor de im ZENUWTABLETTEN De geallieerde autoriteiten van de ge combineerde Brits-Amerikaanse zone van Duitsland hebben de vooraanstaande Duitse functionnarissen verzocht gedetail leerde overzichten op te stellen van de benodigde invoer in het kader van het plan-Marshall. aldus meldt het BritS' Amerikaanse bestuursbureau. Er moeten schattingen gemaakt worden voor de eerste vijftien maanden. De rapporten nauwkeurig aan de voorgeschreven lonen worden per 15 Maart ingewacht. te houden. De samenwerkende patroons in de bouwbedrijven hebben in hun vergade ring van gisteren besloten, dat met in gang'van de nieuwe betalingïweek,slechts lonen zullen worden uitbetaald aan de bouwvakarbeiders, welke in overeenstem ming zijn met de regeling van arbeids voorwaarden, gelijk die door het college van rijksbemiddelaars is vastgesteld. De Ned. Aannemersbond en Patroons bond voor de bouwbedrijven in Neder land tekent hierbij aan, dat het betalen van „zwarte" lonen wel zeer gevaarlijk is geworden. Het betalen van lonen, welke afwijken van in de C. A. O. ge stelde zonder dispensatie van de rijksbe middelaar, zal vólgens de economische oficcier van justitie in gevallen die na 15 Februari te zijner kennis worden ge bracht, met de uiterste gestrengheid wor den berecht. De organisaties van bouw vakpatroons adviseren dan ook zich De 49-jarige fabrikant P. André de la Porte uit Heemstede, directeur van de lm- en exportmaatschappij en construc tiewerkplaats, kwam gisteren voor het Haarlems tribunaal. In de beschuldiging, tegen hem inge bracht werd vermeld, dat hij reeds in de herfst van 1940 in strijd met een circu laire van de Ned. genie onderhandelin gen had aangeknoopt met een Duitse fir ma, welke een leverantie van bommen- sleden voor vliegtuigen ter waarde van bijna 600.000 tot resultaat had. In de loop van de oorlogsjaren organi seerde hij andere transacties met Duitse firma's tot een totale omzet van ruim 2% miliioen gulden. Zijn metaalbedrijf leverde in deze jaren voor ruim 800.000 aan de Wehrmacht. Verder vermeldde de beschuldiging, dat hij bemiddeling zou hebben verleend bij het uitzenden van arbeiders naar het buitenland, tewerkstel ling van zijn arbeiders aan snelboothavens te IJmuiden. Voorts was hij lid geweest van de NederlandsDuitse cultuurgemeen schap en had hij enkele keren aanzienlijke ondermijnd. Suslof richt zijn venijnige sommen aan de Winterhulp geschonken. Pijlen dan ook op het hart vanhet Hij had zo vertelde hij een Duit- rechtse socialisme". |se dwarskijker in zijn bedrijf, waardoor aan de opdrachten niet kon worden ont komen. Het werk voor de kriegsmarine in IJmuiden, zeide hij, was echter zoda nig gesaboteerd, dat er niets bruikbaars voor was afgeleverd. De bemiddeling tot uitzending van arbeiders naar het buiten land zou op verzoek van de betrokkenen zelf zijn gebeurd. De verhoging van de werktijden in zijn bedrijf schreef beschul digde aan de „Sauckelaktion" toe. Bo vendien waren zijn arbeiders er zeer mee ingenomen, omdat het hogere lonen ten gevolge had. De behandeling van deze zaak vorderde zoveel tijd, dat de verde diger niet meer aan het woord kwam. Deze, zal nu op 3 Maart a.s. zijn pleidooi uitspreken. Eamon De Valera is niet herkozen als minister-president van Eire. John Costello, een 57-jarige advocaat, werd tot minister-president gekozen. De Valera, die 16 jaar ononderbroken minister-president is geweest, werd Woensdag in het Ierse parlement, de Dail, door een combinatie der oppositie partijen verslagen. Zijn opvolger was pro cureur-generaal tijdens het bewind van William Gosgrove. Costello is lid van de Fine Gael, de partij van Richard Mul- cahy die 36 zetels in de Dail bezet. Bij de eerste stemming in de overbe zette vergaderzaal werd De Valera met 74 tegen 70 stemmen verslagen en bij de tweede stemming koos de Dail John Cos tello met 75 tegen 68 stemmen tot minis ter-president. In verband met de publicatie van de agenda van de Algemene Vergadering van het Centraal Bureau voor de Veilin gen is het noodzakelijk, ter voorlichting van de leden van de L.T.B. een buiten gewone algemene vergadering van de Vakgroep Tuinders te beleggen. Deze zal worden gehouden op Maandag 23 Februari a.s. des voormiddags half elf in café restaurant Brinkman, Grote Markt, te Haarlem. Op deze vergadering zullen onderstaan de punten worden behandeld: 1. Plannen voor de Tuinbouw voor 1948. 2. De plan nen van het Centraal Bureau voor de veilingen, gepubliceerd in „Groenten en Fruit", van 12 Februari j.l. Onder grote belangstelling vierde de wed. Peeters—Rijken te Breda Woensdag haar honderdste verjaardag. Drie klein zonen droegen bij deze gelegenheid in de Moeder Godsxerk op Effen een plechtige H. Mis op, 'waarna in een Maria-kapel een gedenksteen werd geplaatst. Na een zanghulde door de schoolkinderen, volgde een boomplanting namens de buurtschap. Mulcahy noemde de verkiezing van Costello „geen handelszaakje, doch een manifestatie van een nieuwe geest." Sean Macbride, de leider van de nieuwe republikeinse partij, verklaarde, dat alle partijen, die Costello hebben gesteund, zijn verenigd in het verlangen een eind te maken aan de veldeling van Ierland in Eire en Ulster, dat verenigd, is met Groot-Britannië. De Valera's partij de Fianna Faili slaag de er bij de onlangs gehouden algemene verkiezingen niet in een absolute meer derheid te behalen. Zij heeft thans 68 zetels in de Dail, terwijl de andere par tijen er 74 hebben. Costello's regering bestaat uit dertien ministers buiten Costello zelf. Zes zijn lid van de Fine Gael, twee zijn nieuwe republikeinen, twee labour-leden, twee nationaal-labourleden, een is onafhanke lijk en een behoort tot de boerenpartij. Sean Macbride (nieuwe repub.) heeft buitenlandse zaken. Plaatsvervangend premier is William Norton. In een interview verklaarde John Cos tello aan Reuter, dat zijn regering „vriendschappelijke betrekkingen met alle christelijke volken" wenst. „Elke beweging, die de christelijke levenswijze helpt versterken, zal onze steun hebben", zeide hij. „Wij geloven in individuele vrijheid en wij beschouwen het Britse gemeenebest van volken als het grote bolwerk van die vrijheid". Politieke waarnemers wilden er zich gisteren niet over uitlaten hoe lang naar hun mening Costello's coalitie, die geen antecedent heeft, zich staande zal hou den. Zij zijn van mening, dat De Valera zijn nieuwe taak van leider der oppo sitie met nauwgezetheid zal vervullen en zijn tijd af zal wachten, tot hij een geschikte gelegenheid vindt, om zijn voormalig ambt opnieuw te aanvaarden Op 9 November 1939 heeft zich te Venlo het beruchte grensincident voorgedaan. Twee officieren van de Engelse geheime dienst, de kapiteins Bert en Stevens zou den aan de grens geheime besprekingen voeren met zekere Duitsers. Ze haddel. al eerder contact gehad. Op de bewuste middag echter kwam plotseling een auto mét S.S.-ers de grens over op Ne derlands gebied, waar zij zich van de beide Engelsen en ook van de Ned. chauf feur, die hen had gereden meester maak ten De Ned. luitenant Klop, die hen vergezelde werd gedood. Vertogen welke onze regering tot de Duitse richtte had- „De moeilijkheden begonnen eerst goed, toen een der mannen op het standbeeld van Erasmus probeerde te klauteren." Nieuwsbericht. De wetenschap kent geen 2rerjizTen; als de man zei, die een gestolen Wmkler- prins bij de douane declareerde. Men behoeft niet bevreesd te zon voor de toekomst van een land, waar de liefde voor wetenschap en kunst zo groot ia, dat de politie er aan te pas moet komen om de standbeelden voor al te warme bewondering van de zijde van het publiek te beschermen. In 1936 slaagde een agent van politie er slechts na veel moeite er in, een def tige oude dame ervan terug te houden op een van de leeuwen van de Vier Leeuwen-brug in Rotterdam, te klim men. „Ik zou het dotje so graag even- tbm hebben geaaid", verklaarde se teder, den al heel weinig resultaat. De gevan genen bleven gevangen. Wie zal echter de verrassing schetsen van Jean Lemmens, de bovenbedoelde chauffeur, toen hij nu in een der 21 hoge functionarissen uit Naziland, die thans in Neurenberg terecht staan, de man her kende die de leiding van de Venlose af faire had gehad. In generaal Walter Schellenberg herkende hij namelijk de Duitser, die herhaalde malen aan de grens ontmoetingen had met de beide En gelsen. Alleen noemde hij zich toen Schimmel. Op de dag van de overval zag hy, toen zij vlak bij de Duitse grens waren, doch nog op Ned. grondgebied, hoe Schimmel eensklaps eeh teken gaf. „Wat daarna ge beurde was als een bliksemflits. Een vrachtwagen met SS-ers reed de grens over en de inzittenden openden het vuur met het gevolg, dat de Ned. luitenant werd getroffen. De twee Engelse officie' ren en ik zelf werden gegrepen, gebon den en naar Duits grondgebied gebracht. Eerst ging het naar Dusseldorf en ver volgens naar Berlijn, waar hy werd on dervraagd en enige tijd in de beruchte Gestapokelder in de Prins Albrechtstrasse doorbracht. 10 December 1939 verhuisde hy naar het concentratiekamp Sachsen- hausen. Van Best noch Stevens heeft men in de oorlog nog iets gehoord maar in 1945 werden ze in Duitsland gezond en wel aangetroffen en sedertdien bevinden ze zich weer in Engeland. Juist Dinsdag j.l. Is in het Lagerhuis een vraag gesteld over de veroordeling van twee bewakers van Sacksenhausen die van een Russische rechtbank levenslang zouden hebben gekregen omdat zij de beide Britten zouden hebben opgehangen. Generaal Schellenberg is de man. die in Mei 1945 namens Himmler „vredesbe sprekingen" heeft gevoerd met graaf Bernadotte van Zwaden. I Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot VrUdagavond: Wisselend bewolkt met op sommige plaatsen af en toe enige lichte sneeuw- i val; nu en dan vrij krachtige Noord- j oostelijke wind; langs de Waddenkust t overdag temperatuur om het vries- punt, overigens lichte tot matige vorst. 5 20 Febr.: zon op 7.48 uur, onder 18 01 S uur; maan op 12.08 uur, onder 5.10 uur. De bond van Britse artsen heeft thans de uitslag gepubliceerd van een menings- onderzoek onder 58.000 artsen ten aan zien van de wet op de organisatie van de gezondheidsdienst. Negenentachtig rocent der artsen staat afwijzend tegen procent der artsen staat afwijzend tegen Met 25.340 tegen 4.080 stemmen heb ben de artsen besloten geen praktijk uit te oefenen in het kader van de nieuwe wet. Een woordvoerder van' het Britse departement van gezondheid heeft verklaard, dat de regering zich zal houden aan het schema voor de natio nale gezondheidszorg, zoals dat door het parlement is goedgekeurd, zonder rekening te houden met het z.g. ple bisciet der artsen. De wet zal 15 Juli in werking treden. ATLANTISCHE OCEAAN Brit»» kruiser NigerI* van Kaapstad naar Dscsptlon tn Greenwich DNTtVI Joinviü» Eil.ï WEDDELL ZEE GPWSmUBU Deceptl zuidpool Chili »n Argentinië vestigen marinebasi» Deception en Greenwich ZUIDPOOL GEBIED Binnen het verband van de Ned. Kath Middenstandsbond is opgericht de Ned. Kath. Bond van IJzerhandelaren. Deze Bond is toegankelijk voor détaillisten en semi-grossiers in ijzerwaren. Spoedig zal met de uitbouw van de organisatie een aanvang gemaakt worden. Tót voorlopig voorzitter werd gekozen de heer J. Padberg te Leiden. Maandag jl. is de 6000 ton grote, met 6-inck kanonnen bewapende BritSe kruiser „Nigeria", die normaal in de wa teren rond Zuid-Afrika is gestationneerd, met 980 man aan boord, plotseling en „met onbekende bestemming" in weste lijke richting vertrokken. Tegelijkertijd kondigde minister Mac Neil in het En gelse lagerhuis aan, dat „in de Engelse territoriale wateren van de Falkland- eilanden opererende Argentijnse en Chi leense zeestrijdkrachten op Brits grondge bied troepen aan wal hadden ge zet". Hij voegde er aan toe, dat Londen bereid was de kwestie van de Britse be zittingen in het Zuidpool-gebied langs wettelijke weg te regelen, maar dat het niet van zins was zijn gezag te laten aantasten. Daar om worden maat regelen getroffen, waardoor de gou verneur van de Falkland-eilan- den de middelen krijgt, welke hij nodig heeft om zijn gezag te handhaven. Hiermede ls een hoogtepunt bereikt in een geschil, dat in zijn diepste wortel eigen lijk al van 1833 dateert, toen Enge land na de eilanden in de 16de eeuw te hebben ontdekt, er zich definitief ves tigde. Onmiddellijk kwamen de toen nog betrekkeiyk onbeduidende Zuid-Ameri kaanse republieken Argentinië en Chili in verzet, waarby zij zich en dit argu ment geldt nog steeds op de geogra fische situatie beriepen: hun landen vin den aardrijkskundig gezien hun natuur- ïyke voortzetting tot de Zuidpool. Enge land daarentegen bracht en brengt his torische motieven, naar voren: zij zijn de ontdekkers van de eilanden-groep, hebben er het eerst bezit van genomen; en als de Argentijnen beweren, dat zij ten minste van 1820 tot 1833 de toen ver laten eilanden bezet hielden, stelt Enge land daar tegenover, dat de Britse her bezetting zonder Argentijns verzet plaats had, wijl de Britse souvereiniteit nooit rechtsgeldig opgehouden had. Slechts zelden zijn de Falkland-eilau den in de openbare belangstelling ge plaatst; misschien slechts éénmaal, op 8 Augustus 1914, toen de Britse vloot er na een wederzijdse heldhaftige strijd een Duits eskader vernietigde, waardoor de Zuid-Amerikaanse scheepvaart op de ge allieerde landen in Europa practisch zon der gevaren en bedreigingen kon worden voortgezet. Maar diplomatiek is het ge bied sinds ruim een eeuw een onderwerp van onderhandelingen, zonder dat echter de Britse souvereiniteit op solidè basis kort worden aangetast. Economisch zijn de Falkland-eilanden met een bevolking van ongeveer 2500 zie len, bijna allen van Schotse afkomst, voor Engeland zeker niet geheel onbelangrijk. Jaarlijks wordt een twee miliioen kilo wol uitgevoerd, en voorts vetten, oliën en pelterijen; welke schatten in de bo dem verborgen liggen, is vrijwel onbe kend, daar de exploitatie er van nog nau- welyks aangevangen is. Wat de stra tegische zijde van de kwestie betreft, kan ervaring het gebied goed kent, meent, dat het voor de strateeg niet veel betekenis heeft; al valt anderzijds niet te ontken nen, dat Engeland er in twee wereldoor logen een vruchtbaar gebruik van heeft gemaakt. Maar een eventuele derde we reldoorlog zal, naar ieder overtuiging, ge heel andere eisen aan strategische basis sen stellen dan in het verleden het geval was. Op het einde van het vorig jaar nu ls dit conflict uit de honderdjarige diploma tieke faze in die van de daad getreden. In de loop van December had zonder voorkennis van Engeland Argentinië pos ten uitgezet op het eiland Gamma, ten Zuiden van Graham, en op het eiland Zuid- A fri ka Als voorbereiding voor de jeugd-inter- land-wedstrijd BelgieNederland (spe lers tot em met 20 jaar), welke ontmoe ting evenals de „grote" wedstrijd Belgie Nederland op 14 Maart te Antwerpen zal worden gespeeld, heeft de jeugdtech- nische commissie van de K. N. V. B. de volgende twee elftallen samengesteld, die elkaar Donderdag 26 Febr. in het Utrechts stadion in' een selectie-wedstrijd zullen ontmoeten. Elftal A: doel: Prummel (Be Quick Gr.); achter: Bauer (RFC) en Tebak (Eindho ven); midden: Boumeester (NAC), Van 't Hart (Ajax) en Steenbergen (Feijen- oord); voor: Clavan (Ado), Lughthart (Be Yuick Gr.), Michels (Ajax), Modde- jonge (Enschedé en Carlier (VVV). Elftal B: doel: Vinck (Blauw Wit); ach ter: Herberts (Vitesse) en Meines (Frisia); midden: v. d. Toorn (Xerxes), De Boer (Go Ahead) en Verbeek (Sparta); voor: "Colthof (HVV), v. d. Gijp (Emma), v. Vliet (HMS), Brummelman (Hengelo) en De Grooth (GVAV). Reserves; Huysman (Noad), Rombouts (Noad), Westphal (Excelsior), Luiten (DOS) en- Röhrig (HBS). Deception, terwijl Chili hetzelfde op het eiland Greenwich had gedaan. Engeland protesteerde tegen deze schennis van de Britse souvereiniteit op de Falkand- eilanden. Maar de 28 Januari J.l. ant woordde Argentinië, dat deze eilanden behoren tot de „Argentynse sector van het Zuidpoolgebied", en tezamen met Chili weigerde het in te gaan op het door Londen gedane voorstel om de gehele kwestie aan het Internationaal Hof te 's-Gravenhage voor te leggen. Wel zou de Argentijnse regering bereid zyn een inter nationale conferentie bijeen te doen roe pen om in de zaak te bemiddelen; maar het is volkomen begrypelijk, dat Enge land de kwestie eerst op de grondslag van het recht wil laten beslissen, al zal het daarna er wel in toestemmen om langs de weg van loyale besprekingen zekere wij zigingen in de driehoek met de Zuidpool als punt, welke het als zijn souverein ge bied beschouwt, aan te brengen. „Men moet, zeide Mac Neil, niet veronderstel len, dat wij geen betekenis hechten aan de wijze, waarop men ons gezag uit- daagt". Met een zekere spanning ziet men uit, naar hetgeen de „Nigeria", eenmaal in het betwiste gebied aangekomen, zal doen. De duidelijke opzet is natuuriyk vlagver toon. Maar ook Argentinië en Chili ken nen dat. Ook zy hebben oorlogsbodems naar de Falkland-eilanden gezonden, en uit Washington wordt gemeld, dat de pre sident van Chili, Gabriel Gonzalez Videla, reeds op weg is haar het Greenwich- eiland; en men gelooft, dat ook de Argentijnse president Peron aan die kou de streken een bezoek zal brengen. Die staatshoofden zullen zeker niet onbe schermd biyven, en zo zou het kunnen gebeuren, dat oorlogsschepen en landings troepen tegenover elkaar komen te staan. Of daaruit incidenten zullen voortvloeien, weet niemand. Maar de situatie wordt wel buitengewoon zonderling. Te meer als men bedenkt, dat de Britse leeuw Argentinië hard nodig heeft om zich te en daarvoor reeds zijn De Belgische B-ploeg, die Zondag te Luxemburg uitkomt tegen- het Luxem burgse nationale elftal, is als volgt sa mengesteld: doel: Lebon (Olympic Charleroi); ach ter: Andries (F. C. Mechelen) en Anoul (F. C. Luik); midden: Valet (S. C. An- derlecht), Pierange (Olympic) en Henriet (S. C. Charleroi); voor: Van den Broeck (Vigor Hamme), van Vaerenberg (S. C. Anderlecht, Mermans (S. C. Anderlechtl, Van den Audenaerde (Antwerp F. C.) en Sermon (S. C. Anderlecht). Naar wij vernemen heeft de Rotter damse bokspromotor, Theo Huizenaar, op het ogenblik onderhandelingen lopen over een eventueel gevecht tussen Bep van Klaveren en de Belg DelannoiL In dien men tot overeenstemming weet te komen, zal deze match OP 20 Maart a.s. te Kortryk plaats hebben. Tevens voert Huizenaar besprekingen over een ont moeting tu*~->n Jan Nicolaas en de Fran se lichtge 't André Famechon, op 1* Maart te lieren. O Aan de wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats, welke op 28 en 29 Februari a.s. in de Finse hoofdstad Helsinki worden gehouden, zullen voor de eerste keer ook Rus- aische ryders deelnemen. <J> De tweede testwedstrijd West Indië— Engeland is geëindigd ln een draw. Engeland 362 en 275, West Indië 497 en 72 voor 3. (Alle correspondentie te richten aan: H. J. v. d. Broek Nieuwe Binnenweg 46, Rotterdam C.) men ziin fantasie de vrije loop laten; een kunnen voeden; en daarvoor reeas zijn man als admiraal Byrd, die uit eigen Argentijns spoorwegbezit heeft verkocht. De stationschef Albert Dufour is vol gens A.P. gearresteerd, beschuldigd van het veroorzaken van dood door schuld iv.m. de treinbotsing, die by Rijssel (N.Fr.) heeft plaats gehad en waarby minstens 24 personen werden gedood. Dufour was stationschef in het dorp Thumeries, dat op 22 kilometer van Rijs sel ligt. Tegenover de politie heeft Dufour toe gegeven, dat hy met een andere spoor wegemployé ruzie had gehad, waardoor hy zich had opgewonden en het vertrek signaal voor de personentrein te vroeg had gegeven. Toen hy zyn vergissing realiseerde, had hy nog geprobeerd de goederentrein te laten stoppen maar het was al te laat. Gewoonlijk liet hy de personentrein in het station wachten tot dat'de goederen trein was gepasseerd. De Nederlandse dirigent en componist Nico van der Linden zal dezer dagen naar de V.S. vertrekken; hy zal er de eerste uitvoering leiden van zijn nieuw ste werk, een eendelige compositie voor groot orkest, gewyd aan wijlen president Roosevelt. j Nico van der Linden is van plan de impressies tydens zijn luchtreis dus in letteriyke zin in hoger sferen op te tekenen en later uit te werken tot een symphonie. Het motief voor dit werk zal zyn: „Als vry mens, als vrye vogel in de lucht dut ha¥ laad dar vrijhaid". Over Chelsea hebben we laatst geschreven als over een kranke. Mair er liggen nog drie andere patiënten te zieltogen in het kleine zaaltje van het „League Bottom Hospital", te weten Blackburn, Bolton en Grimsby. Dokter Birrell, die Chelsea behandelt, was Zaterdagavond vol goede moed. Hij had die ochtend de lijdende een (geestelijke) injectie toegediend, die om half drie begon te werken en twee uur later was de pols véél beter. Chelsea was wat opgekikkerd, had meer (doelpunten)- eetlust en de prognose was niet ongunstig. Indien de therapie wordt volgehouden, is het niet onmogelijk, dat Chelsea binnen korte tijd een beetje met de benen buiten bed mag hengelen, om daarna in de meer rustige atmosfeer van het Kuur-oord „Middenmoat de lepte in te gaan. Voor De op-het-randje-van-de-Dood zynde Grimsby schijnt er weinig hoop meer te bestaan. Grimsby probeerde zich op te richten, maar de krachten schoten te kort. De bloed-bezinkings- snelheid van Grimsby (71/108) liet (he laas voor Grimsby) aan duidelijkheid niets te wensen over en de familie in het vissersplaatsje ls gewaarschuwd om zich op het ergste voor te bereiden. De begrafenis van Grimsby zal dan plaats hebben op de „Second-Division Seme- tery". Bolton's conditie ging gedurende het week-end eveneens aanmerkelijk ach teruit; er viel geen enkele opleving te bespeuren, het hart was zwak en de algemene tendens was lustelozer dan de New-Yorkse goederenbeurs. Maar de medici uit Bolton beweren: hij haalt het wel. Een paar jaar geleden was Bolton ook zo vreselijk ziek, maar de wil tot zelfbehoud bracht hem er weer bovenop en men verwacht dat dit beeld zich zal herhalen. Hoe het met Blackburn zal gaan, is met geen mogeiykheid te voor spellen, doch Zaterdag wees de League- thermometer 22 punten aan slechts één streepje lager dan Chelsea zodat de (zeer talrijke) kinderschare van Blackburn op een definitieve voorutgang rekent. De temperatuuriysten der patiënten zyn als volgt: Chelsea Blackburn Bolton Grimsby gesp gew gel vrl 28 8 7 13 8 6 14 9 3 18 6 4 19 28 30 29 doelp pnt 36—51 23 39—54 22 34—51 21 33—70 16 D'r vielen deze Zaterdag pverigens een stelletje sensaties loodrecht uit de lucht Meneer Raich, Carter van Derby County, die voor het Voetbal-Bronbeek stond genoteerd, scoorde een hat-trick in de eerste helft en maakte het quartet vol ledig na de rust. De „Greyhound of Derby" was op z'n jachtterrein! Het ging versus Sunderland, dat met de dure aan winst Len Shackleton paradeerde 20.000, twee buitenhuisjes, één levens verzekering, drie Nerz-bontjassen (voor Missus Len) en 'n klein Morrisje (vo de kleine Lennetjes) maar Len k in het stuk niet voor. 'n Kat in ae zax gekocht! Horatio Carter deelde de lakens en de doelpunten uit en hebben ons afgevraagd hoeveel buitenhuisjes en hoe veel bontjassen r1°erb» waard moet wezen op z n 36ste jaar. Sensatie nummer twee: Fulham, tweede klasser ej* nle' eens zo n goede ging naar Everton voor een replayde Cup-match en Colchesterde Everton weg van Wembley en 71.000 Evertonners ge loofden na afloop ndg niet dat het waar was. We hadden er Mathilde heenge- stuurd, gék als ze is op Cup-matches en ze, kwam thuis met het verhaal dat Ful ham eigenlijk Everton van den beginne overspeelde, maar dat de Fulham-voor- waartsen kippen-zonder-kop waren. Hel duurde als wy liegen, liegen wij in commissie dan ook tot de 73ste mi nuut alvorens Fulham- een goal scoorde en zes minuten later kregen de Lon- denaars nog een gift van de goden toen hun een strafschop werd toebedeeld. Harry Freeman, in dubbele betekenis de grote back van Fulham, kanjerde echter 'n meter of vier naast, maar waar Ever ton in die laatste stonden volkomen in elkaar kraakte (als destijds het twaalf jarige „Duizend-jarig Rijk") kon Fulham zich plaatsen bij de laatste acht. Wil wedden echter één tegen drie (doosjes Players), dat Fulham Wembley alleen zal zien van de buitenkant. Misschien herinnert u zich, dat Wat- ford laatst half Leicester CRy koeht (zeven spelers) en Watford ontving dus met 'n gerust geweten Crystal Palace, hetwelk nog «een enkele uitwedstrijd gewonnen had. Watfor cestercitybe wees echter dat succes met voor geld is te verkrygen. Na 13 vergeefse pogingen om od vreemde boden eens 'n overwin ning te behalen, nam Crystal Palace tegen Watfordleicestercity geen halve maatregelen: ze sloegen hen in eigen huis met 50! Watfordleicestercity heeft dit erg veel verdriet gedaan, doch er zijn plannen in de maak om (als Manchester United uit.de Cup gewipt mocht worden) Manchester United te kopen, inclusief trainers) doelpalen en supporters. Dat kan hier allemaal. Dat zyn de zege ningen van de betaalde through-pass. Het is niet helemaal uitgesloten dat u hebt zitten wachten op 'n paar regeltjes over Arsenal tegen Burnley .leiders tegen runners-up. De uitslag heeft in het Maandag-avondblad gestaan. Als u het niet gelezen hebt, had u moeten opletten Wy (van het zieken Chelsea) gaan het stilzwijgend voorbij. Wij maken geen (nodeloze) reclame voor onze grootste concurrenten. No. 664 (19 Februari 1948.) PROBLEEM No. 2070. B. KRAMER, MfMTütTtcïï?» V//SS' )KZ'/ DV.'JS/ Zwart: 7, 10, 12 19, 21, 27, 31, 35, 36, 48, Wit: 18, 22, 28, '33/4. 42, 46, 49, 50. PROBLEEM No. 207L Auteur onbekend. Inzender: A. Hagenaars Rotterdam. y/y, VÏÏjY/ Zwart; 14, 17, 38. Wit: 23, 24, dam op 48. PROBLEEM No. 2072. H. J. KERKHOF, Deventer. Ie plaatsing. Zwart: 4, 7/9, 13 18/20, 24, 30. Wit: 28/9, 31, 33 35, 38, 40/1, 44, 50 PROBLEEM No. 2073. S.*ELANDS, 's-Bosch. Ie plaatsing. Zwart: 12, 14/6, 19 37, dam op 24. Wit: 26, 30, 34, 40, 48, 50, dam op 4. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2059 (P. Siegelaar.) Zwart: 8, 9, 13. 16, 18/9 22/4, 28/9. Wit: 25/7, 32, 37/9, 41/3 49. Wit: 38—33, 26—21, 25—20, 2029. 43 23 49 47 Probleem No. 2060. (L. Colier.) Zwart: 2, 7/9, 15/6, 27, 35/7. Wit: 11 24, 28/9, 33, 38 43 45/7, 50 Wit: 38—32, 46—41, 28—23, 47—41. 29—24. 50—44, 45 1, 145. Probleem No. 2061 (Jan Scheyen.) Zwart: 11/5, 21, 25, 30, 35. Wit: 23. 34 37, 40/4, 48/9. Wit: 44—39, 42—38. 41—36 30 20. (zw. 15:24). 43:34. (zw. 24—29) 34—30 48—43. 43—39 en 49:38. Probleem No. 2062. (J, v. Gelderen.) Zwart: 4, 7, 12/4, 16, 18. 20, 22, 24/5. 28 36 Wit: 21, 29. 33/4. 37/9 42. 44/5, 47/8 50 Wit: 45—40, 38—32, 48—43, 47—41, 3342, 37—32, 3910, 50—45, 40—35. 35 24, 45 1. OPLOSSERS. Van de problemen Nos. 2059'62 goede oplosingen ontvansren van: J. J. Kleyn, C. v. d. Linde*), Th. A. Romeijn W. A. Th. v. Veen (Nos. 2059 '61) allen Rot terdam: A. v. Beek, Schiebrcek: G. v. Dyk Poortugaal (ook de nos. 2056/8); J. P. v .d. Watering (Nos. 2061/2), Sjaak v. d. Watering en J. W. Prein (Nos. 2059/61) allen Schiedam; Nic. J. Dysselbloem, Naaldwyk (Nos. 2059); G. Luiten Bos koop; J. C. T. Vermeulen, Vlaardingen; J. v. Gelderen, Horn (L.); A. de Groot, den Haag; C. A. v. d. Velden, Delft (Nos. 2059/61); S. Korpershoek, Vlaar dingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2