Nieuws uit STAD e„ OMTREK Neemt Schiedam niet deel aan Nationale vreugde? LAATSTE BERICHTEN Zijn er ijsdagen op komst? DE A.A.T. VERDWIJNEN G De oud-gedienden van Bronbeek vieren feest BIM Komeet «Mars" R De Spoorweg eheugen- Hulp maassluis Temperatuur zal nog meer dalen Hel invalidenhuis bestaat 85 jaar op de ADIO programma Angst in Italië voor burgeroorlog DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 PAGINA 3 FEEST VAN DE STADS GEMEENSCHAP 1898 of 1948 Wel sober, niet arm Schiedams laatste 50 jaar Waarmee kunnen we het Regerings jubileum beter herdenken, dan met een overzicht van al datgene, wat in die tijd leefde, groeide of tot stand gebracht werd. Schiedam heeft zich op Amerikaanse wijze uitgebreid in die 50 jaar. Wilt U ideeën? Industrie-stad In de ivoren toren GEEN IJSVERMAAK BU'RGERLIJKE STAND TWEEKAMP D.Z.V.—SCHIEDAM VL AARDINGEN geslaagd. DE ACHTERSTAND VAN BE BELASTINGEN EERSTE PAAL VOOR NIEUWE HUIZEN HET AFSCHEID ZAL GEVIERD WORDEN DISTRIBUTIEKANTOOR ROTTERDAM DIERENMISHANDELING Negen beesten vervoerd in wagen van 8 M2. ADVOCAATDIEFJES IN DE VAL RESTITUTIE KOLENBONNEN door u JACK BECHDOLT 2g ig niet thuis» antffijcidd» Allan, PRINSES MARIJKE Gezichtsvermogen van linker oog onvoldoende DE ,SLOTERDIJK" NAAR INDONESIË K.V.P. EN HET INTERN. POLITIEKE LEVEN Bloedig begin der verkiezings campagne DE BONNENLIJST AMBTSAANVAARDING PROF. ROGIER METEOOR GEEXPLODEERD? NED. VRACKTENMARKT ROTTERDAM, 19 Februari 1""). -jjr— Dit Jaar viert Nederland een groot aantal officiële herdenkingen. Onze vrij heid, 300 jaar geleden verworven, was reeds een object van een feestviering, die Schiedam onberoerd liet. Het 100 jarig bestaan van de Grondwet zal wel niet zo'n onuitwisbare indruk op de burgerij maken, dat de vlaggen er voor Uitgaan, of officiële plechtigheden plaats vinden. Dat is misschien niet helemaal in overeenstemming met de waarde van de constitutie voor ons politieke volksleven, maar het is -ook weer geen doodzonde. Wat wel erg is, is de nalatigheid, om de zegeiirijke gouden regeringsperiode van onze landsvrouwe op passende wijze te herdenken in de stadsgemeenschap. Nog onlangs namen wij een artikel op van de Oranje Vereniging, waarin deze haar standpunt over de a.s. viering uit eenzet. Zü verklaart daarin, dat Schie dam niet achter zal blijven bij andere steden. Dit nemen wij, wat betreft de feestelijke viering van de dag zelf, graag aan, maar dit is niet voldoende. Er is immers een groot verschil tussen de Oranje Vereniging als organisatrice van de Nationale hoogtijdagen en de Schïe- damse gemeenschap, zoals die in die 50 pjaren heeft gereild en gezeild. Het is de taak van de O. V., om voor een of meer dagen feestelijkheden te verzorgen, maar daarmee is allerminst gezegd, dat de her denking van het Regérings-jubileum niet bij andere plaatsen zal ten achter staan. Het wil ons voorkomen, dat het een te beperktheid van visie is, die aan de O. V. de verantwoordelijkheid voor „de herden king" wil overdragen. Zij zou deze taak niet kunnen aanvaarden, omdat haar doelstelling daarvoor te begrensd en haar middelen te klein zijn. Waar wij mee willen beginnen, is een duidelijk onderscheid te maken tussen de viering van het Regeringsjubileum op enkele Nationale feestdagen en de her denking van dat jubileum, los van die dagen. In de verklaring van de O. V. van 17 Januari komt de zinsnede voor: „Door> het persoonlijk verzoek van H. M. de Konin gin om de feestviering zo sober mogelijk te houden, moesten deze plannen (de reeds in September gemaakte) aanzien lijk worden gewijzigd". Deze passage kan oorzaak zijn van groot misverstand. Wij kunnen ons voorstellen, dat dit jubileum sober moet gevierd worden, maar dit sluit representatieve uitingen van de onder delen van onze stadsgemeenschap geens zins uit. Maar het is niet de taak van de O. V., om zich hiermee bezig te hou den. Haar categorische verklaring zou misverstand bü anderen kunnen wekken omtrent hun aandeel in de herdenking. Hebben wij dus de viering los ge- maakt van de herdenking, dan zien wij a direct geheel andere perspectieven. Schiedam is een werkstad. Altijd heeft het arbeiderselement overheerst. In die 50 jaar hebben de arbeiders gestrgden voor betere sociale toestanden, die hier zo bitter hard nodig waren. Wat ligt nu meer voor de hand, dan een tentoonstel ling, te organiseren door de Raad van Vakcentrales of een overkoepelend lichaam der arbeidersorganisaties over de arbeidsvoorwaarden en de ontwikke ling van de arbeidersbeweging in Schie dam? Er zijn in de verschillende vakver enigingen vele soorten mensen. Er zijn hoofd-arbeiders, die statistieken kunnen opstellen; er zijn tekenaars, dle die sta tistieken m beeld kunnen brengen; er zijn timmerlieden en modelmakers, die de te- keningen in overzichtelijke figuren kun* ï^s-ancrpn: er znn a., nen overbrengen; er zijn amateur-foto grafen, die foto s kunnen maken van de sloppen aan de Schotse Poort en de open riolen aan de Raam; zij kunnen vergro tingen maken van de moderne woningen aan de Viaardingerdijk en elders. Grote kaarten, die de ontwikkeling van de geor ganiseerde arbeidersbeweging voorstel len, kunnen getuigen van de strijd, die er voor de organisaties is gevoerd. Laat men in de kranten-archieven duiken en er de foto's van de stakingen, van de scheeps rangen van de nieuwbouw, kortom van ata neerhangen. wat de arbeiderswereld in Schiedam beroerd heeft. Heeft de arbeiderswereld ooknietde volkstuinbeweging in het leven geroepen. Waarom zouden wij de strijd van de vak beweging niet koppelen aan de idyllisrner Strijd om van de poldergrond feen vrien delijke volkstuin te maken? Laten zjj tegelijkertijd een tentoonstelling van de volkstumproducten daarbij inrichten. Laat de Middenstand ook maar eens voor de dag komen met een handelsten- toonstelling. Innerlijke armoede 20u het zijn, als onze vakverenigingen dat niet voor el kaar kregen en bij deze innerlijke armoe de, zou geen uiterlijke feestviering pas sen. Schiedam is een industrie-stad, als ge volg van de arbeid. Waarom zouden de bedrijven niet de handen ineenslaan en tezamen met de arbeiders, een tentoon stelling opzetten van „werkend-Schie- dam". Is dat in strijd met de soberheid. Geenszins. Het zou stimulerend werken op de liefde voor het werk en de liefde voor de stad, maar vooral zou het Schie dam in den lande een naam kunnen ge ven, die de uitdrukking „zwart Schie dam" zou wegvagen. Wij schreven er al eerder over. Schiedam zit in de verkeer de hoek, er heerst een totaal verwron gen mening in den lande over de grootte en de betekenis van Schiedam. Die zou- ^1J unnen veranderen, door op grote schaal reclame te maken voor deze ten toonstellingen. Schiedam is een jonge stad, een stad ih opkomst. De jeugd is talrijk. Hoe uit zij zich? Wat wordt ervoor gedaan? De scholen kunnen een tentoonstelling inrichten van het werk van hun leerlin gen, maar ook van de ontwikkeling van het onderwijs. De leerlingen van de lagere en MULO- scholen zouden tijdens de lessen speciaal aandacht kunnen besteden aan de geschie denis van Schiedam. Knutselend en teke nend zouden resultaten te boeken zijn, die de inrichting van een tentoonstelling zeker zouden rechtvaardigen, vooral als de steun van He Ambachtschool werd ver kregen voor het technische werk en de Huishoud- en Industrieschool het vrou welijk gedeelte zou verzorgen. Wat te denken van een tentoonstelling van kle derdrachten uit de laatste 50 jaar op kleine poppen, of getekend door de klas- modeontwerpsters? De H.B.S. en het Gymnasium moeten uit hun ivoren toren der intellectualis tische isolatie komen en zich dienstbaar maken aan de gehele gemeenschap door het Instuderen van een toneelspel. Deze schoolgemeenschappen beschikken meest al in leraren als regisseurs en in de leer lingen als kneedbaar en talentvol mate riaal over moeilijk te evenaren amateur toneelgezelschappen. Waarom steken zij hun licht onder de korenmaat? De vrouwenbewegingen van de stad, moeten over de ontwikkeling van de woningen, van de interesse voor de be langen van de huisvrouw kunnen spreken in aantrekkelijke beelden en shows. De Nederlandse Jeugdgemeenschap tone omtrent het werk voor de jeugd buiten schooltijd eens iets dat in overeen stemming is met de ware betekenis van dit werk, om over een grote sport-dag met demonstraties maar niet te spreken. Wanneer in al die kringen eens wat aandacht geschonken werd aan het ju bileum van H. M. de. Koningin, wanneer er eens iets gevoeld werd voor Schiedam als levende en werkende gemeenschap, in het Nationale geheel, dan zou men kunnen spreken over een „waardige" herdenking van het 50-jarig jubileum. Maar daar is een beetje fantasie voor nodig. Anders vrezen we, dat alles zal doodlopen in een Kinderaubade met een snoepje en een boekje, omlijst met het zwart der jacquet ten en hoge hoeden van de actieve heren, voor wie dit de zelden voorkomende mo gelijkheid is, om deze overigens nuttige instrumenten rendabel te maken. Daarna een taptoe met klokgelui, waarna gym- nastiekdemonstraties en marsen door de stad. 's Middags paardenspel en hinder- nisrennen en 's avonds vreugdevuren. Uitstekende middelen om een dag feest te vieren, maar geenszins een passende her denking van de regeringsperiode van Haar, die gezwoegd, gewerkt en geleden heeft. Zij moest korte tijd rusten, omdat zij zich vijftig jaar lang inspande. Wij menen het te kunnen overlaten aan het bestuur van een vdreniging. Dat zou geen viering, maar een requiem zijn, een begrafenis van Schiedam als levende ge- meenschap, als stad, waardig de 18e plaats in te nemen onder de steden van Neder land. Nu de vorst doorzet, zullen vele Schie dammers naar de schaatsen gekeken hebben en verlangend uitzien naar een bericht over de opening van het terrein van de Schied. IJsvereniging. Bij infor matie bleek ons echter, dat deze vere niging het terrein slechts van 15 Novem ber—15 Februari ter beschikking heeft. Heeft het daarvoor niet gevroren, dan vervallen de rechten. De mogelijkheid bestaat, dat er nog water op het terrein staat, hetwelk bij doorzetten van de vorst ijs zal leveren. Misschien zal de gemeente dan ook toe staan om nog te schaatsen, maar deze mogelijkheid is zeer, zeer gering. GEBOREN: Wilhelmina H. J d v 1W Verhoef en F. Kaïn, Breedstraat 42- Eertze en Eeuwe, zns. van J. M. Zijlstra en E D.Z.V. is er in geslaagd, voor bovenge noemde wedstrijd, welke Woensdag avond 25 Februari in het Sportfondsen- bad te Delft zal plaats vinden, een bij uitstek deskundige jury te formeren. Een duidelijk bewijs, dat ook in de gelederen van de K.N.Z.B. deze tweekamp als een belangrijk zwem- en waterpolo-evene- ment gezien wordt. De samenstelling van deze jury luidt als volgt: Voorzitter-kamprechter: W. C. M. Scheevelenbos (Zian, Den Haag); Star ter: H. A. Delwei (R.Z.C., R'dam); Kamp rechters: A. L. W. Lanen (H.Z.P.C., Den Haag) en J. P. Gevaars (C. W. P., Den Haag); Wedstrijd-secretariaat: G. Bevers (Die Haghe) en J. A. Don (D.Z.V.)Tijd- waarnemers: Mevr. Kerkmeester (Zwem- club R'dam); Mevr. Wagenaar (Zian, Den Haag); Mevr. Ebregt (D.V.Z., Den Haag) en J. C. Ebregt (D.V.Z.); Keer punt-commissaris; L. Noordam (Vitesse, Den Haag); Polo-scheidsrechter voor de heren-ontmoetingen: de internationale arbiter W. C. M. Scheevelenbos; voor de dameswedstrijd: L. Noordam. v. d. Meeberg, Broersvest 95; Adriana J. E., d. v. J. F. C. Meijer en M. E. A. v. Beek, Nassaulaan 75; Bertha D., d. v. W. G. Haack en D. A. Lepelaar, Tuinlaan 70; Margaretha, d. v. C. v. d. Heuvel en G. E. v. Beem, Mariastraat 58; Eliza beth A. P. M., d. v. Th. H. Dickhoff en E. M. Liebeton, Boerhavelaan 1; Jo hannes B. C„ z. v. J. b. H. Beining eu B. Sax, Noordvestlaan 38. KATHOLIEKE KBING. Voor leden en introducé's van de Ka tholieke Kring komt Vrijdagavond 20 Februari a.s. de heer p. j. Doi%ns spre ken over „De Wichelroede", met de monstraties. PLOTSELINGE DOOD. De 66-jarige P. Vlielander, wonende Patrimoniumdwarsstraat alhier, zakte, toen hij zich op weg naar zijn werk be vond, op een bij het Westerhoofd lig gende personeelsboot, plotseling in elkaar. De inmiddels ontboden genees heer kon slechts de dood constateren. De dames F. Don, W. S. Elskamp en L. Kornaat, en de heren H. en C. A. Woensdregt, allen alhier, slaagden voor het diploma Engelse Handelscorrespon dentie. ZONDAGSDIENST. Van Zaterdagavond 7 uur tot Zondag avond 11 uur zullen in bijzondere ge vallen dienst doen; Dr. P. C. Dwars- huis, Schied.weg 89, tel. 2013: Dr. A. L. Erkelens, Oosth.kade U, tel. '2074. Apotheek: G. A. h. v. d. Corput, Schied.weg 83, tel. 3224. IN BEWARING EN OP HUN EIGEN RANTSOEN GESTELD Ter beschikking van de Off. van Justitie te Rotterdam werd gesteld v. O. alhier, die zich in het tijdvak van October 1947 tot heden, bij herhaling had schuldig ge maakt aan diefstal van tabaksbonnen ten nadele van een winkelier H. alhier. Uit het ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat verd. O. zich in totaal ongeveer 1 f850 bonnen had toegeëigend. Tegen 17 andere personen die zich hadden schuldig gemaakt aan het kopen van deze door diefstal verkregen bonnen, werd eveneens procesverbaal opgemaakt. Zij zullen nu weer met hun eigen rantsoen moeten toe komen. Verwachtingen betreffende de aanslagregeling In de Memorie van Antwoord welke de Minister van Financiën bij de Eerste Kamer heeft ingediend n. a. v. het voor lopig verslag terzake van de begroting van Financien, wijdt de Minister o.m een beschouwing aan de achterstand In de aanslagregeling in de directe belas tingen. De achterstand, die in de regeling van de definitieve aansl-igen bestaat, wekt niet zo zeer bezorgdheid uit hoofde van het binnenkomen der verschuldigde be dragen, aangezien immers een zeer be langrijk gedeelte van de nog over de ja ren 19411946 verschuldigde belastingen reeds via voorlopige aanslagen of ze- kerheidsstgllingen in 's Rijks schatkist is gevloeid. Wel baart het zorgen, omdat het regelmatig verloop van de definitieve aanslagregeling voor de volgende jaren wordt belemmerd. De verwachting be staat, dat de definitieve aanslagregeling over de jaren 1941-1945 tegen Augustus 1948 in hoofdzaak gereed zal zijn. Eerst daarna kan die over de jaren 1948 en 1947 worden ter hand genomen. 'De voorlopige aanslagen voor 1946 waren in Maart 1947 reeds voor 93 pet. opgelegd. Met de voorlopige aanslagre ling voor 1947 kon In verband met het late tot stand komen van de wet belas tingherziening 1947, pas in November van dat jaar een aanvang worden gemaakt. Ten aanzien van 1948 zal er naar wor den gestreefd, de aangiftebiljetten ter zake van het zuiver inkomen over 1947 en het vermogen op 1 Januari 1948, zo mogelijk in de maand Mei a.s. uit te reiken. Zodra deze aangiftebiljetten zijn ingeleverd, zal met het opleggen van voorlopige aanslagen ln de inkomsten-, vermogens- en ondernemingsbelasting voor 1948 worden begonnen. De minister is van mening, dat talrijke bezwaren bestaan tegen het systeem van vrijwillige vooruitbetaling van voor be lasting bestemde gelden in rekening- courant, met rentevergoeding, en dat de Invoering daarvan niet zou leiden tot 'n verbetering voor het budget, noch van de schatkist. De luchtdrukverdeling vertoont een zo grote stabiliteit, dat verwacht kan worden, dat de vorst voorlopig nog wel tenminste vier a vijf dagen zal aanhouden, waarbij aanvankelijk de temperaturen nog lager zullen komen te liggen. Waarschijnlijk komen er cok enkele z.g. ijsdagen, waarbij de temperatuur midden op de dag niet meer boven het vriespunt uitkomt. Gistermiddag om 12 uur werd de eerste van 256 palen geslagen in de grond aan de Dieselstraat. Het ging aanvanke lijk een beetje erg voorspoedig; de paal gleed 13M. de grond in als een mes in een pan snert. „Het was een pge zicht." Zouden de mensen van de grond mechanica, die de diepsopdering en de Donderdag 19 Februari H. Conradus. Bioscopen: Passage, Greep naar de macht (18 jaar) 2. 1 en 9.30 uur; Mono- pole: Oproer in de gevangenis (18 jaar) 2, 7 en 9 uur. Amstelbron: prof. dr. W. Heere spreekt voor onderwijzersver. St. Augustmus over „Als een stad zich uitbreidt", 8 uur. Vrijdag 20 Februari. petrus v. Treja. Bioscopen: Passage: Hoogste roem uo jaar), 2, 7, en 9.30 uur; Monopole: De patient verdwijnt (18 jaar) 2, 7 en 9 u. Uitreiking levensmiddelen- en textiel- kaarten op T.D. plus Inwisselingsbon 802 (Schoenenbonnen voor diegenen wier T.D. nummer eindigt op 0 of het cijfer 54, 64, 74, 84 of 94. Medebrengen T.D. met bij behorend inlegvel. Aan de beurt zijn; Si tot Spy, 9—12 en 25 uur. Vele maanden zijn voorbijgegaan se dert de le Compagnie A.A.T. Schiedam als garnizoensplaats kreeg aangewezen. Zoals U bekend is, zal ln de naaste toe komst het ogenblik van afscheid voor ons aanbreken, aangezien van hogerhand is gemeend, dat in verband met de toch reeds grote huisvestings-moeilijkheden in Schiedam, niet langer een beroep op gastvrijheid mag worden gedaan. Wij zijn van gedachten, dat zulks niet met de „stille trom" mag geschieden, naar aanleiding waarvan het in het voorne men ligt een waardige „afscheidsavond" te organiseren. In de loop van Februari-Maart zullen tevens een aantal militairen van dit on derdeel demobiliseren, reden waarom is d;^<encLbedoelde „Afscheidsfeesten" niet de ip f/hankelijk te moeten stellen van beurto^i mp' aAt., doch deze beide ge- zodat v?!fSeiï reeds thans te combineren, ln de bestaat bedoelde avonden ben. Velen van d3rt *e doen plaats heb" drie iaren nf militairen zijn reeds bij de bevri?dincnfr £nder de wapenen; land in 1944 hebbln Zii k lden ?an °nS enthousiast gemeld spontaan en hun aandeel te geven daadwerkelijk van de rest van het vaX,1e bevïijdiftg hebben niet allen het uur rw Helaas kunnen smaken. Zy offer dat van een militair gevrLJri°fc worden.... gevraagd kan De bedoeling is het batig saldo deze avonden beschikbaar te stellen van de bond „Nazorg AAT", welke in de loon van 1947 in het leven werd geroepen en zich ten doel stelt, financiële steun en hulp te verlenen aan oud AAT-ers, dan wel hun nagelaten betrekkingen die in moeilijke omstandigheden verkeren als gevolg van directe oorzaken van militai ren-dienst. De nood in vele gezinnen is aanleiding geweest tot het oprichten van deze bond en reeds thans kon in een aantal gevallen de zo zeer gewenste hulp worden geboden. Het zal echter duidelijk zijn, dat dit grote uitgaven medebrengt, medebrengt. In verband met de te houden afscheids avond hebben wij ons gewend tot ver schillende artisten van naam in ons land en het doel hiervan uit eengezet. Het ge volg is, dat een stroom van brieven, de een nog enthousiaster dan de andere, ons reeds heeft bereikt, alle op de basis van belangloze medewerking. Onze stel lige indruk is, dat reeds thans het suc ces van deze avond verzekerd is. Teneinde het batig saldo zo hoog mo gelijk te doen zijn, zal een verloting plaats hebben waarvoor wfj onze mede werking een dezer dagen komen zoeken bij de Schiedamse Middenstand. Rest ons nog mede te delen, dat de afscheidsfeesten zullen bestaan uit een diner voor alle militairen behorend tot de le Comp. AAT en genodigden, een Show-avond te brengen in het Passage- Theater te Schiedam en een Nachtfeest. Hopenlijk zal een en ander worden uit gezonden door „Het Programma van de Nederlandse Strijdkrachten". grondboringen hadden verricht zich mis rekend hebben? Toen, na 13% M. stokte ise«tLoalm m beien beginnen. Met 15 slagen per M gingen de laatste 4 meter erin, daarna stuitte de Daal en sine het I?nn'f"famer' ln geevalgkoS„dhen aannemers en bouwers gerust zijn evenals mr. dr. ir. M. M. v. Praag, de directeur van de Woningdienst die tegenwoordig was bij de eenvoudige plechtigheid. Voor hem waren weer een periode van veel reizen naar den Haag en eindeloze conferenties op de Rijks bureau met succes bekroond. Nieuwe taken wachten hem echter. Voorlopig zal het nog wel jaren vechten en boksen blijven. De woningen worden ln 5 blokken gebouwd. Zij zijn van een ruimer type V welke de volgende maand betrokken zullen worden. De voorge schreven ruimte is 260 M3„ exclusief bergruimte. Per gezin kan gerekend worden op gemiddeld 5 personen. Het slaan van de eerste paal is 2 maanden achter op het tijdsschema. Dit is een gevolg van de grote schaarste aan cement. Per dag worden 400 balen in de betonnen palen verwerkt; er waren dagen, dat deze 400 balen in geheel Rot terdam niet te vinden Warc». Betonijzer is ook schaars, maar op het werk is al het benodigde aanwezig, zodat wat dat betreft de bouw ongestremd doorgang kan vinden. Wij vernamen nog, dat het mogelijk is. dat met de bouw van de flat voor be jaarden in Nieuwland in het volgend kwartaal kan worden begonnen. Deze zullen 6 woonlagen bevatten, om het aan brengen van liften verantwoord en rendabel te maken. Gisteravond om 10.15 uur constateerde de politie dat op de Breebrug een veë- auto met aanhangwagen stilstond. Een gedeelte van de inhoud van de aanhang wagen was gelost en 2 veulens lagen vol komen uitgeput op de brug, terwijl daar naast nog 3 paarden en 1 kce stonden. In de wagen vond de politie nog 3 veu lens, die eveneensuitgeput over elkaar op de vloer lagen. Voor in de wagen stonden nog 9 rollen viltpapier,. terwijl 1 rol tussen de veulens lag. Het bleek, dat de twee vervoerders de 32-jange chauffeur J. Ci v. D. uit Berg- sehoek en de 55-iarige veekoopman P M uit Rotterdam, om 6 uur 's avonds uii Den Bosch waren vertrokken. Tijdens de rit moet een van de rollen viltpapier zijn omgevallen cn op de opeengeperste die ren, die een ruimte van 8 1 m.2 tot hun beschikking hadden, zijn terechtgekomen. Er is toen onder de benauwde dieren een paniek uitgebroken. Op last van de politie is de aanhang- Het K.N.M.I. deelt hierover het vol gende mede: Eind vorige week voltrok zich in de luchtdrukverdeling over West- en Noord- Europa en het aangrenzende gebied van de Atlantische Oceaan een belangrijke wijziging. Was gedurende vrijwel de ge hele winter tot dusverre de luchtdruk over Z.-Europa en het aangrenzende zee gebied tot in de buurt van de Azoren geweest, afgelopen weekend ont wikkelde zich tussen IJsland en Scandi navië een gebied met hoge barometer standen, dat in de volgende dagen in betekenis toenemend naar midden- zweden en, Noorwegen trok, terwijl te gelijkertijd de barometerstanden over Z.-Europa en nabij de Azoren geleide lijk lager werden. Hierdoor kwam aan de wagen gelost. Alleen de 3 paarden en de koe zijn weer ingéladen en naar het abattoir gebracht. De beide mannen kre gen een proces-verbaal. In een advocaatfabriek te Overschie verdwenen de laatste tijd regelmatig fles sen met advocaat, 's Nachts verschaften liefhebbers zich toegang tot de fabriek en kennelijk kwamen ze regelmatig terug om de voorraad aan te vullen. Enkele nach- ten had het personeel al stellingen be trokken en vannacht heeft men succes geboekt. Door een luik in de fabriek slopen be hoedzaam drie jongens naar binnen, spie dend naar onraad. Hun schrik was zo groot, toen ze merkten, dat ze betrapt waren, dat ze geen voet meer konden ver zetten. De onvoordelige klanten, de leer ling-bankwerker C. R„ leerling-steenhou wer J. K. en leerling-houtbewerker W. B., allen 18 jaar oud, werden op het politie bureau Oostervantstraat Ingesloten. VROEGE VELDSLA Op de Zwijndrechtse veiling is de eer. ste veldsla aangevoerd. Vandaag jubileert het Koloniaal Mi litair Invalidenhuis „Bronbeek" tc Arnhem! 85 Jaar is het geleden dat Koning Willem III b« K. B. „als blijk zjjner belangstelling" het landgoed „Bronbeek" afstond voor Koloniaal Mi litair Invalidenhuis. Veel is er veranderd in die jaren. De antieljp paardentram, die een twaalftal keren per dag het rusthuis passeerde maakte plaats voor de electrische tram met al de „herrie" zoals de Bronbe kers aanvankelijk klaagden van dien. Straks zal de trolley-bus»er voorbijfuisen en zullen de Bronbekers weer dankbaar zijn voor de rust. Al is er in de omgeving van het huis veel veranderd, de sfeer daarbinnen is betzelfde gebleven. Althans volgens de „oud-gedienden" een kleine 200 man in totaal die momenteel hun welver diende rust genieten op dit buiten. Ove rigens, zo oud zijn de meeste van deze „oud-gedienden" nog niet! Sommigen hebben Abraham nog niet eens gezien, een paar zijn er ruim 50 en anderen hun aantal is zo groot niet loDen te-, gen de 70 jaar en ouder. De oudste, een E6-jarige, is juist Maandag met de ge bruikelijke militaire eer begraven. Wat doen deze mannen nu zoai, zult u vragen! Allereerst wordt het museum door hen zelf onderhouden en leiden zij zelf de touristen er in rond. Daarnaast werken deze oud-strijders op de boer derij, het bouwland of in de werkplaat sen, onder leiding van beroepsiieder.. En verder zijn er natuurlijk ook de man nen in het hospitaal. Bronbeek is im mers het Koloniaal Militair Invaliden- tehuis. Tijdens de voor Arnhem zo kritieke Septemberdagen van 1944 zijn de „Bron- onmiddellijk, dat Basli weer de goeie ouwe hardhn.v? voorheen was. Op zijn gezicht was geen spoor van vermommh^,1? besPeuren- Bim waagde het daarom zijn de handen ,f ie, werPen. Onmiddellijk greep de detective mij gebeurd?"",,, ,®,n drukte 2e hartelijk. „Wat is er met gedaan?" stamelde hij verward. „Wat heb ik allemaal herinnerde hy zich alles. „Dank voor je optreden, bekers" steeds op hun landgoed geble ven, dank zij de geniale inval van de toenmalige commandant, generaal C. A. Reijnders, toen de Duitsers deze „oud gedienden" met alle Arnhemmers uit de stad wilden verdrijven. Hij wist hen n.l wijs te maken dat Bronbeek niet tot de gemeente Arnhem behoorde, maar tot Rheden. De Duitsers hebben dit geloofd en de Bronbekers zijn gedurende de hele evacuatie van Arnhem op het landgoed gebleven. Bronbeek staat momenteel onder com mando van generaal-majoor Van Stra ten, die na de eerste wereldoorlog naar Indië vertrok en tijdens de 2e wereld oorlog een belangrijk aandeel had in de operaties in onze Oost. "Bim", zei Basil. „Wat is een mens zonder hart? Een nuttige, maar zinloze machine!" „Denk er om, excellentie, dat U de dictator is", zei Bim om Basli te waarschuwen voor de vele luisterende oren. „Excellentie!" riep Basli toen in onvervalst Nederlands. „Wat een prachtige mop. Tussen twee haakjes: Eerst moeten die arme Venus-kerels worden vrijgelaten!" De Venus-mannen werden nog dezelfde dag van hun ke tenen bevrijd. Degenen, wier namen beginnen met de letters U t.m. Vir zijn Vrijdag 20 Febr. aan de beurt voor 't afhalen van de restitutie op de verhoogde kolenprijs aan 't postkantoor van 9-3 uur. Houders van kolenkaart TA 707 ontvangen 4 tegen inlevering van de bonnen 78 BV en 81 BV van de brandstoffenkaart TA 707 en houders van kolenkaart TB 707 ont vangen 2.40 tegen inlevering van de bon 78 BV van de brandstoffenkaart TH 707. De zon was reeds lane thuiskwam .In donker ?eed hu®" y een ruiter op. die in di»n, L Jn,a lf?.en heid OP zijn paard scheen te herkende hem, toen de verschrikt n!L van elkaar wegsprongen. 1 paarden Allan. Wat voer je hier in hemels naam uit? Niets. Dat ene woord klonk zo verdrietig, dat Mary haar paard inhield. Het werd'tijd dat iemand eens_ met Allan en Bess praatte en de zaak tussen hen in het reine bracht. Wacht je soms op Bess Allan?, vroeg ze hartelijk. Ik heb meer dan genoeg van haar!, antwoordde hij zo bitter, dat ze medelij den met hem kreeg. Beste jongen, ik weet niet, wat er tussen jou en Bess is voorgevallen, maar ik ben haar zuster en weet, dat ze nog altijd erg veel voor je voelt. Doe dus geen gekke dingen Kom mee naar huis en eet met ons mee en praat dan eens rustig met Bess. VRIJDAG 20 FEBRUARL HILVERSUM I (301 M.) KRO 7 00 ,en/ram M OO De Zonne- bloem, 11.35 Als de ziele luistert* 11 45 Zang; 12.00 Piano; 12.30 Weernr 12 33 Orkest Zonder Naam (13.00 N.éuws, 1400 G^varPlaite,n: 13'5° Maj' Goossens| ,1 P'atenprogr.; 15.05 Concert platen; 15.30 Zangplaten; 16.30 Metro- P°If-°rk-: 12.00 Na school; 17.15 Gram' 1/.45 Caus.; 18.00 Gram; 18 30 Npj' aan" dek- win Ja19 15 Alle Hen-' man- 2012 71 .200„° De gewone •M on'rT Zilvervloot; 20.45; Benelux- 2230 r!ï™POS: A2150 Bijbels hoorspel'; eebed a.3 ori' m- Ac0t„ual" 22 45 Avond- geoea, 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. VARA^m^vL'415 en 245 M) 700 VPRO at on 16 00 VARA- 19 30 21-00 VARA, 7.00 Nieuws, gymn. Jam,' 1000 Morgenwijding 11 lö ters ir2a3nt:w1U5 Gra,p" 1200 Skymas- it „A l2 30 Weerpr.; 12.38 Zweeds prog rrJL LU^s: 13'i5 Vaudevilleork 13.45 v"®," "00 Kookpr.; 14.20 Gram.; 14.40 Voordracht; 15.00 Galaconcert; 16.00 Ka- caos- tpno16'^ V' d' Jeued)! 1720 Muz mal'' J.O Nieuws; 18.15 Felicitaties; la Qrt Rwintet; 19.00 NVV; 19.15 RVD' 9n in -Cursus: 20.00 Concertgeb.orK.; oi ?,n r?3US" 2100 Gevraagde platen; 41.30 Gram.; 21.50 Muziek: 22.00 Bui- mL0^'1 221 s Swing and Sweet; 22.40 ^elns°; 23.00 Nieuws; 23.15 Concertpla- overheersende Zuidwestelijke lucht stroom over geheel W.-Europa een einde. In Januari was de gemiddelde tempe ratuur bijna drie graden boven normaal en gedurende de eerste helft van Fe bruari nog ongeveer vijf graden, doch reeds het etmaal van 17 Febr. leverde een temperatuur van vier graden bene den normaal op bij een daggemiddelde van 1.1. Het Scandinavische maximum nam nog steeds in omvang toe. Hierdoor ontstonden ook over uitgestrekte gebie den van West- en midden-Europa tame lijk krachtige Oostelijke tot Noordooste lijke winden, die steeds koudere lucht uit Rusland naar West-Europa transpor teerden. Afgelopen nacht daalde de tem peratuur in Z.-Frankrijk reeds tot het vriespunt, in het Zuiden van ons land tot vijf graden onder nul, in Tsjeehoslowakije en Z.-Polen ongeveer tot 10 graden, terwijl in Rusland bijna overal 15 of meer graden vorst voorkwam. Slechts in een smalle strook rond het grotendeels nog open liggende deel der Oostzee komt wat minder vorst voor, daar de koude lucht bij het stromen over het betrekke lijk warme water flink verwarmd wordt. In het Noorden van ons land komt daar door wat minder" vorst voor dan in het Zuiden. Van de zijde van het secretariaat van H K. H. Prinses Juliana deelt men hat volgende mede: De eerste verjaardag van Prinses Ma rijke biedt een goede gelegenheid iets mede te delen over haar gezondheids toestand. Algemeen lichamelijk en gees telijk heeft zij zich flink ontwikkeld. Het gezichtsvermogen van haar rechter oog is goed vooruit gegaan en zij her kent nu niet alleen bonte voorwerpen, maar ook het gelaat van personen uit haar omgeving en dat, ofschoon zij nog te jong is om een brilletje te dragen Er is echter weinig hoop, dat het ge zichtsvermogen van het linkeroog zich zaj ontwikkelen. Onder de 200 mariniers, die vanmor gen uit Bergen op Zoom zijn vertrok ken om zich met de „Sloterdijk" naar Inaonesie te begeven, is plotseling een geval van nekkramp geconstateerd. Het vertrek van deze mariniers moet daar door voor ten minste enige weken wor- den uitgesteld. Voor het overige had de inscheping vandaag het normale ver- Ioop. Ongeveer 1200 militairen gaan aan boord, waaronder een bataljon van het regiment Infanterie uit Steenwijk en een detachement nazending, omvatten de 225 man. Voorts een detachement Geneeskundige troepen en 200 man van de Kon. Mqfine uit Amsterdam. Voor de eerste maal wordt de scheepspolitia aan boord waargenomen door een tien tal marechaussees. i WelZeker/ ze moet om deze tiid toch wel thuis zijn! t JQ l0l-n Ze is niet thuis, herhaalde Allan h*t tig: En als je horen wilt, waar ze weMs" dan kan ik bet je vertellen. Ze is naar de danspartij ln het schoollokaal gegaan En daar is Ze niet alléén heen. Als je weten wilt met wie ze meegegaan is dan kan ik je dat ook vertellen. Hij lachte hees en vervolgde: Och, ik kan je vrywel alles vertellen, wat ze in de laatste weken gedaan heeft. Ik heb aldoor op de loer gelegen van het ogen blik af, dat ze met die nieuwe jongen erop uittrekt. Welke nieuwe jongen?, riep Mary uit: Mijn zuster gaat er niet in het geheim met een man op uit! O, nee? Ze is büna dag aan dag met die kerel van de spoorweg uit ryden ge weest. Hy heeft haar hoofd op hol ge bracht! Met Ben Meredith?, riep Mary woe- aend: Niets van aan! Je bent jaloers, i'an, dat lg alles. Ze is niet verliefd op Ben! troG bfiet? ?e was dan toch maar gek m te laten ontsnapjien, nm^iit ui- Bevangen had genomen, u op verb°den grond kwam. Ze wiet h laten rijden, hoewel ze hoeveel last dit aan je oom veroor- aken zou. Dat heeft ze me zelf verteld. Zo gek is ze op hem! Mary stond verstomd. Wat Allan daar vertelde was een klap in haar gezicht. En toch herinnerde ze fich plotseling een hela massa kleinigheden, die «en beves tiging vormden van wat hy verteld had. Bess had haar'die dag dus verraden! Bess had Ben geholpen om er vandoor te gaan, zonder te denken aan de belangen van Les Cabinal. Ze moest wel gek op Meredith zyn, om aldus de belangen van haar familie te verwaarlozen. Maar toch hield Mary tegen Allan vol, dat ze er niets van geloofde, om de eer van haar zuster hoog te houden. ~Da» zal ik het je bewyzen, riep de d£ i°nSei«an ui.t: Ga mee naar oècn J?fParilj' dan ku" bet met eigen waar ik hii k" kun net haar vragen, „,aar lk b« ben. Dan zullen we eens zien, oi ze het nog durft te ontkennen! aan we zullen het haar gaan vra gen. En dan zul je bemerken, dat ie met hebt%lasl0aegeneid beSpottel«k figuur a„Z°bd?r aarzelen wendde ze haar paard Jwe«' Allan volgde haar op de voet. Onder het snelle rijden hadden ze geen gelegenheid om verder te praten Mary streed in gedachten tegen haar eigen overtuiging. Ze bleef zich voorhou den dat het niets anders dan jaloezie van Allan was en dat Bess onmogelijk zoveel van Ben kon houden, dat ze zich verla gen zou tot verraad van haar eigen familie. En èls ze Ben al ontmoette, dan was dat ongetwijfeld om Allan te plagen Het was dus wel het beste, zelf naar haar toe te gaan om te vragen, of dat alles waarheid was. Neen. haar zuster kon onmogelijk zoveel van Ben houden. In het schoollokaal werd een echt ouderwets bel gehouden, dat by de be- woners der vallei altijd zo in de smaak viel. Alle ramen waren hel verlicht en de klanken van een viool, een trommel en een trompet, begeleid door het stam pen van voeten, bewees, dat het fees' naar gewoonte reeds vroeg was begon nen. Bulten stonden paarden vastgebon den en onder de bomen waren enkele ouderwetse sjezen neergezet door henge2ieafaanPdTdeS'SSuJSf'Birt ha°anr anrmWb°eredten ee2ie" en Allan greep ^pnl mee bierheen, dan kunnen we naar binnen kijker! Dan u laten zien, waar ik zo woedend over ben. lu0k baar mee naar de zijkant van het gebouwtje. Maar voordat ze daar waren, hadden ze reeds gezien, wat ze zochten. Langs de zijgevel kwamen twee men sen elkaar tegemoet en ze hoorden het meisje opgewonden lachen zodra ze te genover elkaar stonden. Het was Bess. Mary en Allan verscholen zich snel tus sen de struiken èn konden zich daar nog juist verborgen houden. Door een der ramen viel het licht pre cies op Ben Meredith, die zijn arm om Bess had geslagen en haar dichter naar zich toetrok. Mary zag, hoe hy zijn hoofd naar haar toeboog en haar kuste. En ze hoorde Ben zeggen: Ik kan het heus niet helpen. Ik kan niet anders, nu ik je in die japon voor me zie staan' Drom mels, wat staat die je schitterend' Wat erger was, Mary zag, dat Bess naar hét bal war gegaan ln de nieuwe Zondag 22 Februari zal de ondervooi- zitter der K. V. P., mr. E. M. J. A. Sas sen, lid der Tweede Kamer, van 3.30 tot 3.40 uur via de K.R.O.-zender een korte beschouwing geven over de Kath. Volks partij en het internationale politieke le ven. blauwe japon, die Marietta Hanley met zoveel zorg en liefde voor haar gemaakt hqd. Met Mary's prachtige japon aan stond Bess lachend en blozend voor Ben Mere dith, keek hem aan met stralende ogen en maakte het hem en haar hele omge ving meer dan duidelijk hoeveel ze van, hem hield. Vervlogen dromen. Levendiger dan iets anders herinnerde Mary zich de blik van haar zuster op dat zo verschrikkelijke moment Ze wist, dat ze het nimmer zou kunnen vergeten In die enkele seconden werden alle dromen van Mary wreed vernietigd. De man die ze van ganser harte liefhad, beminde haar zuster En Bess hield van Ben. Bess had van het allereerste begin af al van hem ge houden en wei zó innig, dat ze haar eigen familie ontrouw was gewórden door hem zyn vrijheid terug te bezor gen. En ze had in het geheim die om gang met hem voortgezet van de dag af. dat hij de hoeve ontvlucht was. Mary drukte haar handen voor haar ogen, als wilde ze dat toneel daar voor haar ge heel uit haar geheugen bannen. Volk en politieke leiders van Italië bespreken thans openlijk de mogelijk heid van een burgeroorlog, seint Reu ter uit Rome. De eerste dag van de campagne voor de algemene verkie zingen, die op 18 April gehouden zul len worden, heeft een bloedig verloop gehad. Te San Fernando sijn 4 perso nen bij een aanval van de rechtse „Uomo Quaiunque' -partij op een open luchtmeeting van het volksfront der communisten en socialisten gedood. 20 personen werden er gewond, 16 gear resteerd. In het industriële Noorden is het nog rustig, doch in het Zuiden maken de boeren zich van de grote feodale land- begjtters los, een actie, waar de commu nistische party wel by vaart. Maatregelen van de'regering tegen de vorming van semi-militaire organisaties op straffe van 10 jaar gevangenis zijn 'n bewijs van de algemene onrust. Byna iedere dag ontdekt' de politie automati sche wapens, geweren, ammunitie, hand granaten, soms mortieren, zelf veldka nonnen. Tevens heeft de regering het verber gen van personen, die illegaal Italië zijn binnengekomen, strafbaar gesteld. On ruststokers koijien namelijk in vissers boten uit de Balkanlanden de Adriati- sche Zee over. In de bonnenlijst staat in de categoria bonkaarten Kd, Ke 802 no. 700 reserve aangegeven voor 200 gram brood. Zulk* moet zyn 700 algemeen. Dr. Ludovicus Jacobus Rogier, door de Sint Radboudstichting benoemd tot ge woon hoogleraar in de algemene en va derlandse geschiedenis der nieuwe tijden aan de R-.K. Universiteit te Nijmegen, zal op Vrijdag 27 Februari des namiddags 3 uur zijn ambt aanvaarden met het uit spreken ener rede in de Aula aan de Wilhelminasingel. Boven 6 staten der V. S. heeft men he den een schitterende explosie waargeno men, waarvan de oorzaak niet vast staat. Ondanks talrijke nasporingen heeft men geen spoor kunnen vinden van een vlieg tuigongeval. Astronomen achten het mo gelijk, dat een meteoor geëxplodeerd is. Het felle licht werd in Kansas, Oklaha- ma, Texas, Colorado, Nebraska en 'New Mexico waargenomen. (Wordt vervolgd 1 450 ten tarwe Weert, 300 ton :d. Utrecht, 214 ton ijzer Kinderdijk, 100 ten chili Blauwverlaat, 150 ton id. Deventer, 80 ton id. Smilda, 80 ton id. Musselka- naal, 600 ton id. Lutjekolhorn. 250 ton id. Roosendaal, 200 ton id. Amersfoort 500 ton materiaal Maastricht, 150 ton schil fers Delft, 400 ton cokesgruis Helmond, 900 ton wol vletten, 100 ton oud ijzer IJmuiden, 175 ton balken Jutfaas, 600 en 273 ton copra liggen/varen 190 ton copra Zaanstreek, 190 ton kunstmest Franeker. AJle« volgens tarief.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3