Taak en houdingder K.A.B.-Iedeij W eerberichtj Wijsgeer als draaiboek-schrijver Mode-excessen, vindt de vrouw Minister Boetzelaer loopv voor federalisme nog niet warm r DYE ^A^-E wereld m m wm Q NAAR EEN VAST BLOK VAN GESCHOOLDE MANNEN r Indeling hoofdklasse tenniscompetitie Samenstelling van 't Ned. hockey-elftal Propagandist te allen tijde f J' V Zijn begroting z'.h.saangenomen RUIT-NIEUWTJES Wm i WOENSDAG 25 FEBRUARI 1948 PAGINA S Voor een gelukkige maatschappij - Weinig verandering „DE WEG ZONDER EINDE" t Demonstratie van hopeloos pessimisme Maar ze heeft er alle oog voor HET PLAN-BEVIN Hef communisme Hef federalisme STAATSLOTERIJ Duitslanê Marshall-plan Motie-Brongersmtl DE TRAINING VOOR DE DAYIS-BEKER SCHAAKRÜBRIEK 8 DE KONING. WINT IN W ARMENHUIZEN DE VOOR TRAINING AAN GEWEZEN SPELERS DAT „NAM" HIJ NIET Aan deze lezenswaardige brochure ontlenen we ter stimulering van het lezen en nadenken de volgende passages: De liefde is wel eens een „verenigende krachit" genoemd en het moet ook wei de liefde zijn die zo sterk te zamen dreef en de kracht schonk, te volharden In de strijd die in verleden naar twee zijden moest woraen gevoerd. Daar was op de eerste plaats net verzet van de werkgevers tegen datgene wat wij meen den dat noodzakelijk en rechtens in de verhouding tussen patroons en gezellen in het bedrijfsleven diende te worrden ge wijzigd; daar was vervolgens de reactie, welke het ontstaan en blijven bestaan van een principieel katholieke vakorga nisatie, bij de andersdenkende arbeiders in de werkplaats en in de niet christelijk georiënteerde vakbeweging, verwekte. Onjuist was het verwijt, als zouden katholiek georganiseeillen de oorzaak zijn. geweest van de verdeeldheid onder de arbeiders want die verdeeldheid was er reeds. Deze was een gevolg van de diepe verschillen in levensbeschouwing, die onder ons volk bestaan en die zien ook doen gelden op -sociaal-economisch terrein. Het heeft altijd in .de aard van het Nederlandse volk gelegen, het maat schappelijk gebeuren te bezien vanuit zijn christelijke geloofsovertuiging, een verschijnsel, dat zich in andere landen minder openbaarde en waardóór wellicht valt te verklaren het neutrale standpunt dat men er iff de vakbeweging placht in te nemen. De practijk van het leven heeft er op de -duur toe geleid, dat door de verscha lende organisaties, de onderlinge strijd zoveel mogelijk werd vermeden en eer der werd gezocht naar 'n zo groot moge lijk vlak van samenwerking. Dat ge schiedde gelukkig niet zonder resultaat, 't Is bekend dat tijdens de bezetting van ons land geracht is dit vlak na de' bevrij ding nog te -vergroten en dat dit pogen geleid heeft tot de stichting van de be- drijfsunie. Dit was mogelijk -door de geestelijke toenaderingtussen de onder scheiden richtingen onder invloed van de oorlog tot stand gekomen. Mocht deze toenadering zich in de toekomst niet alleen bestendigen maar zich verder ont wikkelen, dan zou dit vlak van samen werking zich evenredig vergroten. Ten opjichte van de vraag, welke maatschappelijke orde er voor in de plaats dient te komen, staat men vrijwel tegenover elkaar. Wij katholieke arbei ders staan op het standpunt, dat de oplos sing van het sociale vraagstuk moet wor den gezocht in het herstel van de chris telijke zeden in het gehele maatschappe lijke leven ook op sociaal en economisch gebied. Of wij dit ideaal ooit tot werke lijkheid zullen maken hangt echter voor een groot deel af vah onze levenshouding als katholiek georganiseerd arbeider in het openbare levqp, in onze- vergaderin gen en in de werkplaats. Wat mag worden verwacht Het is Christus' leer welke de grond slag vormt van heit program van de katholieke arbeidersbewegng en de daar in vervatte idealen moeten het voor naamste motief zijn voor onze aanslui ting bij deze beweging. Het lidmaatschap van de katholieke vakbeweging is niet alleen een dikwijls moeilijk bevochten recht, het Is ook een plicht tegenover Kerk en maatschappij en tegenovèr ons gezin. Wij moeten ook niet uitsluitend voor ons zelf lid worden maar ook om wille van onze medearbeiders, dus ook als het lidmaatschap ons zelf schijnbaar niet meer kan batên. Er zijn er nog altijd die uit onverantwoorde kortzich tigheid menen zich een financieel voor deeltje te verschaffen door zich niet aan te sluiten; in het vertrouwen dat het werk van de vakbeweging toch wel door gaat. Dat is goed uitgerekende zelfzucht terwijl van een katholiek arbeider juist een gezonde gemeenschapszin mag wor den verwacht, althans wanneer heit hem Meer dan ooit is een woord van bezinning op zijn plaats over de taak ên houding der katholiek georganiseerde arbeiders. Er wordt vaak zo gemakkelijk geredeneerd, waarbij -duidelijk de oppervlak kigheid het tyint van gedegen studie. De R. K. Grafische Bond heeft aan dit alles een congres gewijd. Het toen gesprokene is gebundeld en werd tot de uitgave van een geschrift, dat onder de titel „De gehele^mens" nu ié verschenen. ernst is met zijn christelijke levensopvat ting. - Het toetreden tot de katholieke vakbe weging houdt als vanzelf in daar een propagandist voor te zijn, al is het maar door een trouw lidmaatschap. Onze propaganda moet zowel naar bin nen als naar buiten gericht zijn met de bedoeling om naar binnen de leden te scholen tot principieel goed onderlegde organisatiemannen naar buiten door het uitdragen van onze beginselen en maat schappij-opvatting in christelijke geest. Waar wij nu tegen te waken hebben is, dat de werkzaamheid van onze bond niet eenzijdig worde gericht op de beharti ging van onmiddellijke, stoffelijke bé'.an- gen waardoor heit principieel karakter van onze organisatie steeds meer zou gaan vervagen. Wij moeten zorgen niet te verzakelijken en dat zou het geval zijn indien wij onze geestelijke idealen min der hoog zouden aanslaan. Integendeel, deze moeten de behartiging van onze stoffelijke belangen niet alleen beïnvloe den mahr ook overheersen. Maar nu het positieve antwoord op de vraag wat is een goed lid van de katholieke vakorganisatie? Kort geformuleerd zou men kunnen zeggen dat men een goed lid is: naarmate onze levenshouding binnen de organisa tie, in de vergaderingen, in de werk plaats en in het maatschappelijk leven in het algemeen, in. overeenstemming is te achten met het doel en de middelen tot dat doel in de statuten bepaald en met de eisen die in het algemeen aan het lidmaatschap van een' katholieke organi satie gesteld moeten worden. Wij moeten, dat lidmaatschap dus voluit beleven, zo als wij dat ook met onze godsdienst moeten doen. Wanneer men welbewust en uit eer lijke overtuiging tot een vereniging toe treedt dan is dat een daad, die veronder stelt instemming met het doel en met de middelen tot dat doel, zoals deze in de statuten zijn omschreven met de bereid vaardigheid dienovereenkomstig te han delen en er propagandist voor te zijn overal waar dat pas geeft. Waarom vakorgansatie in katholtek verband'i Zo dienen onze leden zich goed bewust te zijn dat de katholieke arbeidersbewe ging zich voor haar leden niet uitsiuiV tend stoffelijk gewin' ten doel stelt maar dat zij al hun belangen wenst te behar tigen en zij wenst dat te doen op, de grondslag van de katholieke levensbe schouwing. Onder „al de belangen" moe» ten dan worden verstaan al onze belan gen op godsdiensjig-zedelijk, cultureel en sociaal-economisch gebied. Met de godsdienstig-zeaelijke belangen, behartiging wordit bedoeld de vorming van mannen ^met een rotsvast geloof en kennis, zoals^ Schaepman z.g. het eens heeft gezegd, mannen die overai in het maatschappelijk leven als katholiek we ten te leven en te handelen. Onder culturele vorming moet in dit verband worden begrepen, de ontwikke ling van het gevoel voor sehoonheid in de natuur en in' de kunst, zowel reli gieuze als profane kunst en, waar moge lijk de beoefening er van aan te moedi gen. Voorts de ontwikkeling van de goede smaak en de zin voor beschaafde omgangsvormen en voor gepaste ontspan ning. Ten slotte nog de sociaal-economische belangenbehartiging. Hier gaat het op de eerste plaats om behoorlijkè loon- en andere arbeidsvoorwaarden. Voorts om het verkrijgen van bestaans- en rechtsze kerheid voor zover deze idealen zijn te verwerkelijken en het verbeteren van oe sociale wetgeving, Dit alles is nodig te weten om het wer ken en streven van de katholieke arbei dersbeweging te leren kennen en op de juiste waarde te schatten. Zo beslaan wy dus een zeer uitgebreid werkterrein van grote maatschappelijke betekenis. gemeenschap vap veel omvangrijker en geestelijk diepgaander orde. Qp zijn beurt vormt onze bond weer een onder deel van dé grote organisatie van de Katholieke Arbeidersbeweging. Ieder naar zijn vermogen moet propa gandist zijn en in elk geval moeten wij getuigen voor onze beginselen waar en zo dikwijls dat pas geeft. Wanneer wij ons aan deze plicht onttrekken, dan kan dat slechts tot gevolg hebben 'n verzwak king van de invloed van de katholieke vakbeweging. Tot dit propagandist-zijn worde, in dit verband dan gedacht-aan al die geval len die zich in de werkplaats in de on derlinge verhouding voordoen en .waar bij het wenselijk geacht moet worden, dat wij als leden van de katholieke vak beweging een eigen geluid- doen horen, van ons eigen principieel inzicht blijk geven. In vele gevallen zullen onze an dersdenkende collega's dat*ook van ons verwachten. De houding in de onderneming Met het oog op de nieuwe tijd, die aan ieder van ons steeds meer inspanning en principieel inzicht vraagt, is een verho ging van het ontwikkelingspeil van ons allen, dringend noodzakelijk. Wij nloeten op de hoogte komen en blijven Er is een geesteshouding merkbaar, die een ern stig gevaar inhoudt voor de organisato rische opbouw. - Wij hebben daarbij op het oog van die „stille leden" om ze zo maar eens te nodmen. Het gaat zonder hen ook wel. Het gevolg van een derge lijke vreedzame houding is dat zij ver slappen in organisatiegeest, zij beseffen niet dat deze geestelijke inzinking kan doorwerken öp andere leden. Bovendien vergeten zij dat de ontwikkeling van de dingén niet stil staat, Ook niet in de be- drijfsorganisatie met het gevolg dat zij geestelijk met de beweging niet op groeien, dus-achterop rakerf. Er dreigt aldus een steeds groter wordende achter stand te ontstaan tussen hen en de lei dende personen in de 'organisatie, waar door zij steeds minder capabel wordefl de gang van zaken in de bond met een cntisch» blik te volgen. Hier ligt voor onze actieve leden in de werkplaats op de eerste plaats de taak om deze stille leden tot een gezond organisatieleven op te wekken, ze aan te sporen tot vergaie- rmgbezoek en ze als 't ware doorlopend in behandeling te nemen. Wij moeten allen op de hoogte blijven, vooral in-daze tijd. De organisatiegedachte behéerst steeds meer het maatschappelijk leven. Denken wij aan de nu komende publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en vooral aan de toenemende belangstelling voor de afzonderlijke onderneming. Werkge ver en werknemer vormen een werke lijke belangengemeenschap, die alleen gediend kan worden door een beleidvolle .samenwerking. Als leden van de katho lieke vakbeweging dienen wij deze ge meenschap te zien uit onze eigen principiële gezichtshoek. Daarbij zullen wij dan. de ondernemingsraad of fa- briekscommissie niet moeten stellen als de belangenbehartiger van het personeel gesteld tegenover de werkgever maar zullen nadSt hem moeten staan met hef oog gericht op het bedrijfsbelang. Het is dan ook niet vreemd, als juist naar de onderneming, de werkplaats, zich de belangstelling en de activiteit richten van de communisten en E.V.C. Deze kun nen daar buiten de normale'vakbeweging om hun invloed op de arbeiders doen gelden en het is daarom in de werkplaats dat ,het»meeste onderscheidingsvermogen van de arbeiders wordt' vereist, rekening houdende met de geslepen en bedekte propagandamethoden waarin de commu nisten zq sterk zijn. Om deze actie van de E.V.C. met suc ces tegen te gaan, zullen onze leden in de werkplaats waar dat nodig blijkt, openlijk kleur moeten bekennen. Het doel dat de E.V.C. met de ondernemings raad voorheeft, is niet het onze. Daaromi zullen wij moeten vasthouden aan de eis. dat dergelijke instellingen onder invloed van de bona fide vakbeweging worden gevormd. De personeelsvereniging Ook t.o.v. de z.g. personeelsverenigin gen, dienen onze leden goed te weten, hoe zij daar als katholiek georganiseerd arbeider tegenover moeten staan. Men dient dit soort verenigingen wel te on derscheiden van de persóneelsraad en de fa\>riekscommissie. De tweë laatst ge noemde instellngen hebben een wel om schreven doel, binnen de afzonderlijke onderneming. De personeelsvereniging heeft een ge heel ander doel. Die wil ontspanning, algemene ontwikkeling culturele vor ming en nog meer. Wij, katholiek geor ganiseerde arbeiders, zijn tegen derge lijke verenigingen. Op de eerste plaats hebben ze geen reden van bestaan, want er is overal elders genoeg gelegenheid tot ontwikkeling en ontspanning. Op de 'tweede plaats, kan het nooit op de weg liggen van het bedrijf, daarin te voor- ziep. Op de derde plaats worden voor dit werk verantwoordelijke en geschikte leiders vqreist en die liggen, binnen de kring van de onderneming allerminst voor de hand. Ten slotte wensen wij de algemene ontwikkeling, culturele vor ming en ontspanning in eigen hand ,te houden en te zien in het licht van onze katholieke beginselen. Daarom kunnen wij niet meedoen met een personeelsver eniging en (jUent 'n persóneelsraad ofcfa- briekscommissie zich niet bezig te hou- dep met het werk van dergelijke perso neelsverenigingen. Een woord tot slot Krachtens onze statuten,vormen wij als vakorganisatie op christelijke grond slag een levende cultuurgemeenschap. Dat wil zeggen nat het ons niet te doen is om louter stoffelijk gewin en dit nog minder uitsluitend voor ons zelf. Wij streven naar een maatschappij, die voor ieder het hoogst mogelijke geluk waar borgt. een geluk in christelijke zin, dat ons dichter brengt tot God en dat door St. Ignatius in zijn geestelijke oefeningen kort maar duidelijk als volgt werd ge formuleerd: De rpens is geschapen om God onze Heer te prijzen, te eren en te dienen en hierdoor zijn ziel -zalig te ma ken. En de overige dingen op aarde zijn geschapen om wille van de mens en om hem te helpen in het nastreven van het doel dat God hem bij zijn schepping heeft gesteld. En hieruit volgt, dat hij ze, ge bruiken moet, in zoverre zij hem leiden tot zijn einddoel en dat hij zich er van moet losmaken, in zovefre zij hem van dit einddoel afwenden. Ziedaar de grote JUjn, die wij ook in de katholieke vakbeweging nimmer uit hat oog mogen verlezen. Geheel onze levenshouding als katholiek moet er door worden gekarakteriseerd, 't moet stijl aan geheel onze houding geven ook in het maatschappelijk leven. Stijl is de vol heid van leven waardoor de geestelijke hotiding en de geestelijke inhoud wordt vertolkt van de persoon en van de ge- gemeenschap. Aldus de definitie van; een onzer bekende katholieke letterkundigen. S Weerveryrachting medegedeeld door het K. N. M.. I. te De Bilt geldig tot 5 Donderdagavond. Heldere nacht' met lichte tot mati t ge vorst; overdag zonnig droog weer j en temperatuur in de namiddag op- lopend tot'even b°ven het vriespunt; i tijdelijk vrij 'krachtige Oostelijke wind. j 26 Febr.: zon op 7.35 uur, onder 18.12 uur; maan op 20.47 uur, onder S 8.41 uur. De taak in de werkplaats Bij onze verhouding tot de andersden kende kameraden in de werkg'.aals, ont staat als vanzelf een zekere collegialiteit en dat is goed. Toch moéten wij wel in het oog houden, dat wü als katholiek ge- organiseerden in die gemeenschap van de onderneming, ook onze Katholieke Bond vertegenwoordigen. Deze is een Als vertaling w „Les jeux sont falts", lijkt ons de Nederlandse titel mislukt. Wie voelt er niet een contradictie in? Aan Jean-Paul Sartre mag men daar intussen geen verwijt var maken, wat weer niet inhoudt dat deze filosoof van professie niet voor andere mislukkingen ook ter zake van deze cineastische bevlieging aansprakelijk zou zijn. Zo wordt, blijkbaar onder zijn vólle verantwoordelijkheid, aan het begin van Micheline Presle en Marcel Pagliero in de film „Les jeux soni faits" naar een scenario, van de moderne wijs geer Jean Paul Sartre dit filmbeeld de toeschouwer kond ge daan dat naar zijn wijsgerige opvattingen de men^Jdoor zijn verstand en vrije wil eigen lot in banden nemen kan; maar naar een concretisering dezer gedachte of zelfs naar iets dat,enige suggestie in dl« richting kan betekenen speurt men bij het aanschouwen van de wat moei zaam verlopende handeling vergeefs. Oolr hier zou men eer aan een tegenspraak denken. Want wie in deze dichterlijke fantasie als iets anders vermogen wij de film met de 'beste wil niet te zien waar voor -Jean Delannoy in samenwerking met de auteur een stellig niet-alledaagse en beheerste vorm wist te vinden, naar existentialistische diepzinnigheden zqu zoeken, komt hoogstens tot de ervaring dat van het „in eigen handen nemen "an hun lot" bij aeze mensen juist helemaal geen sprake is, zelfs al krijgen zij dan bij uitzondering na hun dood de zeldzame kans nog eens hun leven van voren af aan te beginnen. Rest, nuchter beschouwd, het vrij sim pele verhaal van de vrouw en de man die op hetzelfde tijdstip dopr geweld uit hun aards bestaan gerukt,, in het hiernamaals ontdekken „voor elkaar bestemd te zijn geweest" en daaftim volgens art. 140 van het wetboek der geestenwereld permissie ontvangen gedurende één etmaal hun zui vere liefde te gaan beproeven In hun pas afgelegde stoffelijke verschyningsvorm, doch daarin niet slagen en daarom in het rijk der doden fnoeten terugkeren. Het lijkt meer op een demonstratie van hopeloos pessimisme overigens begrij pelijk bij mensen die alleen op eigen voortreffelijkheid bouwen dan een be vestiging van de zelfgenoegzame stelling, waarvan de mede-wijsgeer uitging bij het concipiëren van zijn scenario. Overigens blijkt uit niets dat de wat naïeve voorstelling van het voortbestaan na de dood iets anders bedoelt dan een dichterlijke vrijheid, waaraan oj. nie mand evenmin als b.v. in „De hemel kan wachten", niet zo serieus intussen van opzet mei reden aanstoot zou kun nen nemeq. De beide hoofdvertolkers, Micheline Presle en Marcel Pagliero, geven door hun evenwichtig spel onder voogdijschap van de regisseur een bijzonder cachet aan de beeldenreeks die overigens op een paar geslaagde filmrijmen na zonder opvallen de momenten over het doek glijdt. Voor uitbundig applaus is er geen reden; waar dering behoeft de filrq niet te wéfcden onthouden. Zij blijve vooi de volwassen bioscoop bezoeker gereserveerd, L. H, vereist. Hoewel in Frankrijk de stoffen vrij zijn, is zwart en donkerblauw het laatste is de modekleur moeilijk ve krijgen. Lichte kleuren, vooral tinten die men algemeen niet wil, zijn er wel. Bij de presentatie aan de pers, geven de meeste couturiers een exposé over hun collectie. Zo schrijft Marcel RochaS, wiens collectie tot de allerbeste behoort: „Ik beweer dat de mode veel logischer is dan ze lijkt en dat buitengewone tydsomstandigheden buiten gewone creaties eisen. Al mijn modellen zijn ontworpen om bij zeldzame gelegenheden gedragen te worden en voor een clientèle die nog zeldza mer is. De zeer hoge prijzen zijn te verklaren door de vele meters en de kwaliteit van de stoffen en door de coupe die nooit zoveel arbeidsuren vereiste. Als de fronten van één avondjapon werden uit gemeten zou men op duizend M. komen! Daarvqor zijn meer dan 100 arbeidsuren nodig". Rochas schrijft verder dat voor het verkrijgen van de „ligne musicale", thans mode, alle rokken gevoerd zijn met taffetas. En onder deze rok ken wordt nog een taffetas onderrok gedragen..... In een tijd van schaarste is dat Je reinste waanzin. Een andere couturier zegt geluk kig: „Om twee redenen houden we ons aan eenvoud. Deze is ten eerste voor ons het synoniem van élegance en ten tweede zijn h'et niet altijd de meest elegante vrouwen die over het meeste geld beschikken. Daarom zün we wars van alles wat de prijs van de japon belast en behoudenalleen de kwaliteit". Wü vrpuwen zijn echter nooit lo gisch. We zijn het naturlijk 'eens met de laatste couturier maar we heb ben alleen ogen voor japonnen met ingesnoerde lijven en wijde rüisende rokken en de drie gesteven witte onderrokken en de paet paardenhaar gevoerde, zoals de meisjes Coornvelt meer dan een eeuw geleden droegen, J ijken ons bijna niet gek meer DINY K.—W. „4 „Aurore", een bruidstoilet van Jacques Fath, (Van onze Parüse modemede werkster). „Het li even dwaas de mode te negeren als haar slaafs te volgen", zegt la Bruyère. Gewoonlijk doen de vrouwn liever het laatste maar nu zullen er veien zijn die de mode deze lente kalmpjes voorbij laten gaan. Mode 1948 toch is ontworpen voor dames met een taille van niet meer dan 50 c.M. De wijde rokkenvracht staat alleen ele gant bij een heel dun middeltje. Zelfs mannequines met een normale taille lüken plomp met de moderne wijde rok. Zijn ze grpot, dan hebben ze veel van vlaggeschepen, die statig aan komen zeilen. Dit bewijst dat bij een ongeluk altijd een geluk komt, want de meeste dames hoeven er geen spijt van te hebtaen dat ze de meters en meters stof, tegenwoordig voor een japon nodig, niet Bezitten: de japon zou haar toch niet staan. Maar dan nog is het krankzinnig op het ogenblik een mode te lanceren, die zoveel goed Uitvoerig heeft minister Vap Boetzelaer df Senaatsleden, die hem Donderdag der vorige week het vuur wel na aan de schenen hadden gelegd, van antwoord gediend. Deze waren no hoffelijk de aarzelende tegemoetkoming van Z.Exc. ónder een'vergrootglas te zien, in de hoop op beter tegen het volgende jaar De begroting van Buitenlandse Zaken werd dan ook z.h.s. aangenomen; alleen de communisten waren natuurlijk tegen. Voorts is nog een begin gemaakt met Binnenlandse Zaken, waarbij o.m. burgemeester Kolfschoten van Eindhoven de financiële positie der gemeenten, het salaris'bcleld t.o.v, de ambtenaren en de organisatie der politie besprak. Wij zullen morgen gelegenheid vinden daarop terug té komen. De bewindsman van Buitenlandse Za ken had zijn beschouwingen in vijf hoofd punten verdeeld, waarvan het^eerste was gewijd aan de „Western Union" en aan knoopte bij de mededeling, verleden week op de valreep gedaan Inzake de beide memorandums, dat van Engeland en Frankrijk''aan de Ned. regering en dat der Benelux aan het Britse gouverne ment. Veel verder kwamen we daarmee echter niet. Want aangezien de minister omtrent de zienswijze der Benelux-partners in zake het Engelse memorandum nog niet Is ingelicht dezer dagen wordt het ge meenschappelijk in studie genomen achtte hij nadere bespreking praematuur. We kregen nochtans te horen dat de re gering een Westerse Unie, als band tussen alle slachtoffers van het Hitier-regiem, van harte toejuicht, maar dat zij haar zonder Duitsland niet denkbaar- acht en hoopt ook de ande're partners daarvan te zullen overtuigen.. Blokvorming tégen Rusland kan de regering, als in strijd met het handvest der V. N.. daarbij niet beogen. In navolging van Engeland en Frankrijk wü zij de scheiding niet'accen tueren en vooralsnog de vriendschappelij ke betrekkingen met de Sovjet-Unie on derhouden. In aansluiting hierop diene, dat Z.Exc. de oproep vun mr. dr. Schneider (K.V.P.) blijkbaar niet zal willen onderschrijven. Wel erkent hij dat de Nederlander de communistische ideologie als strijdig met zijn beste'tradities moet afwijzen en dat het Christendom ongetwijfeld tegen de agressieve bedoelingen van dit stelsel in bescherming dient genomen te worden. Maar over :1e vraag of 'de dreiging acuut is, verschilt de minister èlsnog van me ning, al is een toenemend radicalisme niét te ontkennen. Zodra intussen het buiten landse beleid der Sovjet-Unie zou nopen tot het opgeven der betrekkingen en de V. N. zich 'an haar zouden moeten dis- tanciëren, zal de regering niet aarzelen de consequenties te trekken. Hoofdschotel van het ministeriële ant woord was het verweer tegen de van di verse zijden geuite beschuldiging, dat de bewindsman tegenover de federalistische De 32-jarlge technicus J. A., huwe lijkszwendelaar in het groot, die o.m. een meisje uit Velp 20.000 lichter maakte, hoorde voor de Arnhemse rechtbank twee jaar en. zes maanden gev.sfraf tegen zich eisen. Uitspraak 9 Maart. O Op het kolen-overslagbedrijf te'Buch- tenBorn is de 41-jarige arbeider v. O. tussen een wagon en een stootblok bekneld geraakt en aan de gevolgen overleden. Prov. Staten "van Groningen hebben het voorstel inzake verbetering van het Eemskanaal, waardoor het be vaarbaar zal worden voor schepen van 1000 ton, z. h. s. aangenomen. O De Bossche wielrenner H. Pepei- kamp, die illegale werkers had ver raden aan de S. D. te Amsterdam, die later in Duitse concentratiekampen overleden, is door het B. G. veroor deeld tot 16 jaar met aftrek. De eis was 20 jaar. <J> Een commissie uit de Vlissingse byr- gerij heeft gisteren het Leidse ge meentebestuur een 434-delig seITle£, aangeboden als blijk van dankbaarheid voor ondervonden na-oorlogse steun. Trekking van 25 Febr. Prijs van 25.0C0 no. 15412; 1500 no. 8058; 1000 no. 4203. 7968, 13027, 21917; 400 no .3397; 200 no. 14543; 100 no. 4114, 6373, 11543, 12661, 15917 en 17643. gedachte een lauwe en afwerende hou ding aanneemt, gelijjc de heer Kerstens (K.V.P.) het formuleerde. Weliswaar ac centueerde het bescheid eigenlijk het ver wijt door her zwaartillen van d» moeilijk heid, dat er verschillende bewegingen zijn met onderling uiteenlopende doeleinden en "daardoor de discussie onvruchtbaar zou worden gemaakt, alsook dat elke groepsvorming nu eenmaal gevaren in zich sluit als zij op verkeerde ba^is ge schiedt, maar toch wenste Z.Exc. zeker niet iedere regionale aaneensluiting uit den boze te achten. „One World" blijft voor hem primair doch gaarne zal hij overwe gen binnen hei kader der V. N. waar mogelijk de federalistische gedachte te verwezenlijken. Nochtans: de aaneensluiting van enigq Westerse staten (dus niet in continentaal verband) acht de minister geen federatie. Ook de distinctie, door mr. Brongersma fP.v.d.A.) gemaakt tussen federatie en blpkvorming als van vriendenkring en^ knokploeg kon hij niet als reëel erkennen. Dit schoorvoetend toenadering zoeken door Z.Exc. tot4 zijn opponenten werd al aanstonds royaal gehonoreerd door de heer Kerstens, al was ditmaal op de weg van Damascus volgens deze katholieke expert de Saulus nog geen Paulus gewor den; en liep de minister nu niet meer in grote kringen om de kwestie heen, toch maakt hij nog steeds in het vierkant ge lijksoortige bewegingen. En na iedere stap vooruit doet hij él zün best het vorige voetspoor uit te wisse:;. Meer hart en meer vurigheid blijve daft om de be windsman alsnog toegewenst. Met mr. Brongersma zou men .daarom het proces beter kunnen kwalificeren als een aller eerste begin van bekering. Tegenover bet bezwaar van Z.Exc. stel de de heef Kerstens dat bü alle verschei denheid tussen de diverse federalistisch» organisaties zü toch zonder uitzondering onder een gemeenschappelijke noemer vallen, het verlangen naar een groter ver band op pol,tiek, vooral economisch en monetair en cultureel gebied. Voor be hoedzaamheid is er dan ook geen reden. - Ook het beroep van de minister op'de weigering .van Labour óm het congres van Den Haag'bij te wonen acht de ka tholieke afgevaardigde niet ter zake: want deze betekent geen afwijzing vgn 't fede ralistisch streven, integendeel, maar b«- rust louter op afkeer tegen Winston Chur chill. i Ten aanzien van de kwestie—Duitsland zich mee? aans'uitend aan de opvattingen ■van de heren Stikker (V.V.D.) «n Bron gersma dan >:an dr.' Schneider, besprak Z.Exc. de speciale Nederlandse desidera ta. West-Duitslsnd in de. Europese econn mie inschakelen wensen allen en bü de vruchtbare .samenwerking met de Bene lux-partners staat dan ook voorop dat de drié landen in alle politieke kwesties (de administratieve aangelegenheden, de zö- nes betreffende staan daar buiten) zullen gekend lyorden. Voor het oplossen fier kwestieDuits- land is nodig dat onze Oosterburen zelf hun medewerking verlenen, waarin de minister reden zeide te hebben zijn ver trouwen uit te spreken. Op, de vraag van de heer Kerstens in zake de besteding en objectieve vérdeling van de Marshall-hulp. merkte Z.Exc. op, dat het doel van het plan is de productie der Europese landen te verhogen. Hiè» in Nederland kan de besteding ter zake niet eenzijdig wórden vastgesteld. Toch ligt het in de bedoeling de nodige objectivi teit te betrachten en zal de coördinatie der Nederlandse- belangen niet uit het oog worden verloren. Daarvoor zorgt een Interdepartementale commissie onder voorzitterschap van ér. Hirschfeld, bij wier bemoeiïnger ook de- organisaties uit het bedrijfsleven worden betrokken. Van „uitdelen van geschenken" zal overigens geen sprake zijn. Een gedeelto van de hulp wordt in leningen verstrekt, het 'andere in „grants" (die f iet In dol lars behoeven te worden terugbetaald). Ofschoón Z.Exc. zich bereid verklaarde de benoeming te bevorderen van een par lementaire commissie ter oriëntatie in West-Duitsland, achtte mr. Brongersma het nog nodig per motie op de instelling aan te dringen.'Op verzoek van prof. Mo lenaar (V.VD.) die blijkbaar èen adertje onder het gra3 vermöedde al probeerde de voorsteller hem dit ook uit het hoofd te praten, werd de behandeling tot nader order uitgesteld. L. H. Met het oog op de ontstellende schaarste aan wekkers heeft professor Wetallus de wereldberoemde uitvinder uit Emmer Compascuum de zonnewijzer uit zijn tuin laten verwijderen en die in zijn slaapkamer laten opstellen. De schijnbare fout in zijn plan (zonne wijzers -wijzen alleen maar de tijd aan, als de zon er op schünt en werken boven dien -geluidloos) heeft, de geniale uit vinder weten te Omzeilen door aan de wijzer een fietsbel te laten monteren waarmee de huishoudster belt, als zü hem zijn thee op bed komt brengen. Er zijn, om zo te zeggen, heel wat gaten nodig om er professor Wetallus voor gevangen te houden. Met het doel de competitie en de trai ning voor de Davis beker zo goed moge lijk te combineren (inplaats dat zij, zo als zo vaak gebeurd is, botsen!) heeft de competitie-commissie van de KNLTB op voorstel van mr. Hoyer, voorzitter van de commissie buitenlands tennis, in overleg met de hoofdklasse-ploegen zelf, besloten om twee afdelingen te vormen, eensterke en een minder sterke. In de sterke zullen dan drie ploegen uitkomen, waarin spelers, welke candidaat zijn woor de ploeg voor de Davis beker, en enkele ranglijst-spelers, nl. Leimpnias (met Wil ton en van Meegeren), D.D.V. (met Krijt en v. d. Kruk), Eindhoven (met Borren en Taminiau)In de andere afdeling komen uit: Leimonias II, Hilversum, Park Marlot en Victoria. De -laatste is een combinatie van het reeds gecombi neerde Anglo-Dutch en Kralingen, met de' bekende hockey- (vroeger ook voetbal-)- vereniging van die naam. Haar hockey-velden zullen naar de terreinen rond de tennisbanen van het vroegere Kralingen, aan de Kralingse weg, worden overgeplaatst; de vereniging wordt nu dus hockey- en tennisclub. De indeling van drie sterke clubs in één afdeling maakt nog uitvoering van een ander trainingsplan dan het elkaar ontmoeten in de eompetitie T10.^ Van Swol en Rinkel spelen n.l. pphppl niet in de competitie. De spelers van de ploeg, welke vrij is van competitie (en dat is er by drie elke Zóndag één) zullen dan oefenpartijen enkel en dub bel, en om drie gewonnen sets, spelen tegen deze twee spelers. Er zal ook ge zorgd worden dat de Davis-beker-spelers nog andere en zwaarder oefening zullen krijgen. Er zijn onderhandelingen gaan de over een wedstryd, waarin de prof- geworden Petra, de winnaar van Wimble- don-1946, zal uitkomen. Hiertoe moeten echter deviezen-regelingen worden ge troffen. Voorts zal, en dit staat reeds vast, een oefenwedstrijd, geheel volgens Davis-beker-formule, gespeeld worden tegen de Belgische ploeg. Deze wedstryd zal óf óp 24 en 25 April, óf op' 1 en 2 Mei te Rotterdamop het Oostehjk ten nispark gehóuden worden. In Engelse kringen acht men het ,>zo góed als zeker" dat Nederland Portugal zal slaan en dan de tegenpartij Van En geland in de d$rde ronde zal zijn; men acht het wdarSchijnlijk dat de Engelss ploeg de Indische zal slaan en dan zeker van Noorwegen zal winnen. De kansen van Engeland tegen Nederland acht men moeilijk te taxeren. HeeJ vleiend voor onze" spelers! Moge dit oordeel juist blyken. (Schaakredacteur P. A. Koetsheid, Achterweg 86. Lisse.) No. 6359. J. VAN DIJK, De Lier. lste Plaatsing. Mat In 2 zetten. V/ZSKt. No. 6360. B. (POSTMA, Den Haag. lste Plaatsing. Mat in 2 zetten. Aad de Koning toonde bü de natio nale schaatsenwedstrijden te Warmen- huizen gisteren weer zijn goede vorm. Hij won de 500, 1500 en 3000 meter. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Aad de Koning (Purme- rend) 47.7 sec., 2. Siem van Hoorn (Wor- merveer) 49.2 sec., 3. Jonker (Warmen- huizen) 49.5 sec., fi 1500 meter: 1. De Koning 2 min- sec., 2. Van Hoorn 2 min. 41.3 sec., Scheer (Amsterdam) 2 min. 44 ®e e en 5 Jonker en Muts (Amsterdam; min. 46 sec. 3000 meter: 1 De Koning 5 min 304 s. 2 W. .Vermeulen <Ter Aar) 5 min. 40.7 sec., 3 Muts 5 min- sec. Dezer dagen neemt de training van 't Nederlands elftal, bestaande uit veld- oefeningen, indoortraining en'samenspre- kingen, een aanvang. De Ned. elftal commissie heeft hiervoor de volgende spelers aangewezen: Doelverdediger: Richter (Be Fair); achterspelers: De Looper (Hilversum), Drijver (Leiden), E. Kruize (Laren), Huddenspelers: ir. Langhout (Hilversum), Loggere (Laren), Tiel (HJH.Y.U), Derckx (Deventer), Mendes de Leon (Hilversum), Dükstra (Leiden) ,en Tekenbroek (Togo); voor waarden: Van Heel (H.H.Y-C.), Boer stra (H.H.Y.C.), Bromberg (H.H.Y.C.), ei feser (Togo), pir. Steinz (EJVT.H.C.) en Ancion (Kampang), Bolsius (Tilburg) en Couvret (H.D.M.). ®?r 00'5 een B-ploeg (o.a. voof een te Eindhoven te spelen wedstrijd tegen België B) samengesteld 'moet worden, zal deze ploeg nog -aangevuld moeten worden met een tweede doelverdediger, een vierde achterspéler en een tiende voorwaarts. Het programma voor de na tionale ploeg bestaat uit: 27 Maart te Weston super Mare tegen Wales: 11 April te Brussel tegen België; 24 April .te Amsterdam tegen Frankrijk en 16 Mei te Amsterdam tegen Zwitser land. En daarop volgt dan naar alle waarschynlijkheid 't Olympisch hockey- tournooi. Wat de thans gekozen pioeg betreft, trek't het de aandacht, dat er maar twee Zuidelijke en één Oostelijke speler in opgenomen zün, de overige 17 spelen in Westelüke elftallen. Van de nationale ploeg van het vorige seizoen zijn de Hagenaar doelman Haitink en de Venloërg P. en W. Nefkens niet meer ge kozen. No. 6361. R. SVOBODA, Praag. Plaatsing, Zelfmat in 3 zetten. Wit: Kal, Da8 Tg7, Rbl, Pf4; a2. Zwart: Kh2, Rh8. DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK. Ditmaal weer eens drie eerste publi caties. De belde tweezetten vertonen een le vendig, afwisselend spel, waardoor zij de oplossers waarschijnlijik wel zullen bevallen. Hierbü sluit zich dan nog een zelfmatdriezetje aan van R. Svoboda. Misschien verwekt het bij sommigen teleurstelling omdat het iets ongebrui kelijks in zich bergt. Niettemin kan het ons, als een aantrekkelüke kleinigheid, wel bekoren. i PROBÏiEEMOPLOSSINGEN. No. 6351. 1. d5d6 met dubbele drei ging n.l.: 2. Df3t en 2. Dg2f enz. No. 6332. 1. d3—d4 enz. No. 6353. 1. Rh5, K?4 2- Re2 Kf5 3. Rf3, Rg7:tt. 1. Re2 1S "/et Juist wegens 1Ke4 2 Rh5 nu nifet Kf5 doch Kd3. No. 6354. 1. Rd8, ook weer een dubbele dreiging evenals no. 6351, 2. Tg5t en 2. Pg8t..lK£3 2- pg8t, Kf5 3. PdBt, Pd6:tt. 1. a3 2. Tg5t Kf4 3. Dd2t, Pd2:tt- By de plaatsing van deze problemen gaven we reeds onze in'druk. Dpor. de ingekomen oplossingen heeft deze geen wijziging ondergaan. CORRESPONDENTIE. Fr. B te J- Begrijpen we U goed, dan zoudt U ons Pen opgave hebban toegezonden. Hiervan kunnen we ons echter nifts herinneren. GÓEDE OPLOSSINGEN. No. 6351 tot en met 6354: Fr. Balde- wyn, Tilburg; ir. a. Bergstein, Geleen; A. C. Hoyng, Veghel; J. Vloodorp, Den Haag; F. Witte, Den Haag; H. F. Ver- heij Breda. Alle beh, no. 6353: C. Laurense, Rot terdam; G. G. Smit, Berkel. Alle beh. no. 6354; P. H. Houdük, Rot terdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2