i tieK en v campagne Te voet van Monnikendam naar Marken HET VIERDE BEEST KOFFIE om vast te Net meisje DE KOFFIE- EN THEEZAAK Grenscorrecties demontage" Een moeizame tocht over onbetrouwbaar ijs MEISJES, wenst gij een mooi vak te leren? PIJNLIJKE VOETEN die moet U hebben! WOENSDAG 25 FEBETTARI 1945 PAGINA 4 STRIJD OM PERSONEN IN DE VERENIGDE STATEN Straks zal alleen de toekomst belang hebben SCHEEPV AARTBERICHTEN asp. vakwerklieden asp. instrumentmakers Reclame; De Motor van Uw bedrijf uat zijn de beste merken die U op Uw bonnen kunt krijgen. Voor liefhebbers van een wer kelijk pittig kop koffie en een vol-geurig kopje thee is de keuze niet moeilijk. Ze nemen natuurlijk. het meest gelezen vliegersboek thans in goedkope uitgave! Personéel gevraagd ~M ETEOOR""7 Gevraagd CONFECTIEFABRIEK J. GAZAN Het zal spannen in Utrecht Zo juist verschenen H. DE.GREEVE Pr PAUL BRAND BUSSUM Openlijk dank Een woordvoerder van de regering van Noord-Rijnland-Westfalen Reeft tijdens een persconferentie te Dusseldorf de Ne derlandse en Beljische eisen tot correctie van de grens, welke eisen naar men ver wacht ,óp de drie-mogendhedenconfe- rentie te Londen ter sprake zullen ko men, nadrukkelijk van de hand gewe zen. Hij zeide, dat de grenscorrectie een verdere „demontage" door de westelijke geallieerden zou betekenen, hoewel zij verklaard hadden, dat „demontage", be halve de reeds aangekondigde, niet zou plaats hebben. „De opgeëiste gebieden maken deel uit van de voorraadschuur van het Ruhrgebied". Wallace, welke voor de democraten wel eens gevaarlijker kon blijken, dan veelal wordt verwacht. Wallace werpt Truman voor de voeten, dat deze door zijn reso lute houding tegenover Rusland het oorlogsgevaar vergroot, en daarom pro pageert hij een politiek van verzóening met Moskou; zou hij Rusland zelfs in het beheer van het Roergebied willen doen delen. Het, zijn vele schakeringen van poli tieke gedachten. Dat Wallace een ern stige kans. op het presidentschap maakt, wordt uitgesloten geacht; maar overi gens lopen in hun internationale inzich ten democraten en republikeinen wei nig uiteen. En na de verkiezingsdag zinkt het verleden weg, en zal alleen de toe komst haar eisen itelléh. De grote mannen, die kans maken op een candidatuur voor het presidentschap der Verenigde Staten, zijn nu over het land uitgezwermd om propaganda voor hun partij te maken. En bovèndien weJ heel bijzonder propaganda voor zich zelf. Speciaal geldt dit voor de repu blikeinen, want bij de democraten is, tenzij zich onvoorziene omstandigheden voordoen, één persoon de exclusief aan gewezene voor de definitieve strijd; pre sident Truman zelf; het is practisc'h on denkbaar, dat uit de democratische partij een andere candidaat naar voren zou komen; het zou eenvoudig een scheuring betekenen. De republikeinen echter zijn tamelijk 'vrij in de keuze van de man die zij gaarne op het Witte Huis zouden zien; en daar er verscheidene personen zijn, die het hoge ambt en de hoogste waardigheid in de staat ambiëren, vechten zij om de eerste plaats; wani elke partij stelt maar één candidaat. Eigenlijk is de verkiezingscampagne ai in November 1946 begonnen, toen na- veertien jaar democratische heerschappij in de beide Congreshuizen de republi keinen daar de meerderheid veroverden Dat bood onmiddellijk uitzicht op een republikeinse overwinning bij de presi dentiële verkiezingen van November 1943, en er is inderdaad geen gelegenheid on benut gelaten om de kansen té vergroten. Het succes van deze geweldige arbeid zal op het einde van dit jaar blijken; maar reeds op de party convention in het middén van het jaar valt de per- soonsbeslissing. Zoals de zaken thans staan maar er kunnen zich nog grote verrassingen voordoen zal de keuze gaan tussen senator Robert Alphonsus Taft; Harold Stassen; Thomas Dewey de gouverneur van New-York; earl War ren, gouverneur van Californië; de spea ker van het huis van afgevaardigden Joseph Martin; en de bekende senator Vandenberg, In reserve worden gehouden generaal Eisenhower en generaal Mac Arthur, die echter beiden hebben ver klaard, dat zij geen candidatüur wensen te aanvaarden; maar als over de andere figuren geen overeenstemming kan wor den bereikt, zullen beide namen onge twijfeld naar voren worden geschoven, ai aarzelt men te verklaren, dat zij wer kelijk republikeinen zijn. Al deze mannen; president Truman en de velen van de Grand Old Party, stor ten nu hun welsprekendheid over het Amerikaanse volk uit, waarbij binnen- en buitenlandse politiek de kern hun ner redevoeringen vormen. Als men deze tenminste voor zover ze het bui tenland bereiken, bestudeert, komt men af spoedig tot de conclusie, dat alles draait om Europa en, zij het in mindere mate, om China. Marshall-plan, Oost- Europa Europese Unie zijn. naast ver dediging en bestrijding, van de New Deal, de sociale hervormingen van wij len president Roosevelt, de hoofdthema's, wfelke in allerlei aspectenvoortdurend terugkeren. Het is opvallend, dat terwijl Truman heel sterk het oog op de toekomst ge richt houdt, zijn tegenstanders minstens even intens het verleden belichten; en president Truman aanvallen, wijl hij zo wel de New Deal-politiek van, zijn voor ganger of liever: wat er van overge bleven is wil voortzetten en zo voort bouwen op diens internationale politiek Dit laatste is echter slechts al te door zichtig woordenspel, want de buiten landse politiek van de Verenigde Sta ten onder Truman en Marshall heeft een radicale zwenking gemaakt tegenover die van Roosevelt en Cordel Huil. De politiek van Roosevelt .overigens een overwegende oorlogspolitiek ging bijna tot het einde uit van de nu wel vals gebleken veronderstelling, dat het mogelijk zou zijn na de gemeenschappe lijke overwinning een gemeenschappe lijke gedragslijn voor het grondvesten van de vrede te vinden. Wie als Roose velt ondervonden had, hoe moeilijk het reeds was als bondgenoten met de Rus sen samea. te werken, moest eigenlijk reeds lang tot de conclusie zijn geko- men, dat Moskou slechts op overheersing uit was; en de overleden president heeft dit in zijn laatste levensdagen ook erkefid. Maar toen waren de accoorden van Teheran en Yalta, welke zo'n ramp voor Europa en de gehele wereld zijn geworden, heel vaak met de uiterste tegenstand van Churchill reeds gesloten De Truman-leer heeft het stuur der Amerikaanse buitenlandse politiek radi caal omgeworpen; maar de verwijten van Taft dat geheel Oost-Europa door de democraten als buit aan de Russen is toegeworpen, blijft weerklinken. Evenais dat andere dat Truman niet krachtig genoeg is opgetreden om de Balkanlan- den, Polen, Hongarije en straks Tsjecho- slowakije uit de greep der communisti sche machtswellust te redden Zou Taft tot *t uiterste: oorlog, hebben durven gaan om die landen hun vrijheid te bewaren? Niemand gelooft het; maar het is een gemakkelijk argument voor de republi keinse oppositie. En ook zij het op het andere uiterste voor die andere oppositie, van Henry A weer, op het vasteland stonden, zei iedereen dat we gek waren. Dat wisten wi niet, we wisten alleen dat de caril lonklanken van de Mohnikendamse speeltoren ons over het ijs als muziek in de oren geklonken had. Ach, wat is dit kleine land toch -mooi. Hoe ligt daar zo'n oud en vergeten stadje aan de rand van een witte massa. Wat heeft ons volk toch altijd voor wonder schone bakstenen kerken gebouwd: -het diep rood daarvan zal u bijblijven tot de laatste dag. En hoe stil en intiem en huiselijk haast zijn de straten, waar men vol rust en openheid verder gaat, waar een kinderlach klinkt en een langzame groet gebracht wordt. „Nou ik hou wel van verandering, hoor", zei Sütje Boes, de beroemde koopvrouw van Marken gistermiddag toen wij haar bezochten. „Kijk eens, ik heb het nu eindelijk eens een paar dagen rustig, want veel verwacht ik niet van deze vorst, daarvoor is het veel te laat gekomen. Het vorig jaar duurde het te lang, maar toen hebben we er tenminste nog waf aan verdiend. Vooral aan die Amerikaanse verlof gangers." Neen, Sijtje Boes had weinig nieuws maar daarvoor was haar „overwinte ring" ook nog*te kort. Wij hebben intussen ons leven ge- w-agd om U deze wereldschokkende mededelingen te kunnen doen. Niet dat het geen heerlijke en leerzame expeditie was om van Monnikendam naar Marken te lopen, over ijs dat ten enenmale niet betrouwbaar en voor alles zeer slecht en onbegaanbaar is. We stonden daar aan de wal in „dat prachtige oude Noordhol landse stadje, dat altijd^zo lekker naar gerookte vis ruikt, en eerlijk gezegd, we hebben tweemaal' geaarzeld. Tot twee maal toe hebben we een Marker alleen naar huis laten gaan, maar toen er twee visverkopers tegelijk naar het eiland wildSn, zijn we meegegaan. Het zag er -aantrekkelijk genoeg uit: een zilveren zon over een wit glinsterend vlak, de einder vaag. Heel ver over dat vlak een streepje groen,.nog vager, maar toch met enige contouren: Marken. Wij lopen maêr te sjokken en kijken naar over het glinsterende zilver sche rende meeuwen, naar de lokkende ein der, naar het in zonlicht badende vaste land achter ons en waar al niet naar. Zo maakt men een vreemde indruk op mensen die vooral niet op een instinct,, maar juist met hun verstand te werk gaan. Dat verstand heeft hen geleerd hoe te» lopen, wat fout is en wat niet, welke plaatsen goed en welke niet goed zijn. Ze heoben ons trachten uit te leg gen dat zo'n zwarte plek een juist toe- gevroren wak was, maar we luisterden maar half, omdat we de kleur van het ijs mooier vonden dan de belangrijkheid van het verhaal. Zo'n heel witte plek in het ijs vonden We helemaal prachtig, maar. ook daar moesten we helemaal omheen: windijs, onbetrouwbaar, soms sterk genoeg om een auto te dragen, maar meestal niet meer dan een windbuil. Denk nu niet dat we maar gezworven hebben, nee, het was practisch 'n rechte lijn van de rechterzijde van Monniken dam naar de linkerzijde van Marken. Een beetje draaien want je moét de haven in. De moeilijkheid om weer van he, ijs af te komen, ziet L Op Marken is alles goed. Er is nog voedsel en brandstof genoeg en boven dien, de handel zit niet stil. Gistermor gen nog was er door een beurtschipper met de slee 400 pond goederen gebracht. Burgemeester Van Reeuwijk is hele maal niet ongerust. Ook hij is- er van overtuigd,, dat het niet zo lang zal duren. Voor het eiland inhet geheel is het natuurlijk geen voordeel, want vrijwel alles ligt stil. Zeker, sommigen gaan de zo juist gerookte vis naar de wal bren gen, maar er is toch geen sprake van volop bedrijf. In Hotel De Jong eten wé erwtensoep, lekker, warm en goed voor alles. Het is er stil, zoals het overal stil is, „Marken slaapt de winterslaap. Gelukkig vonden we iemand die naar de wal moest. We houden van Marken in de winter zowel als in de zomer, maar er te overnachtep lokte ons niet bijster toe. Doch toen we teruggingen, had de zon haar zegenende, maar' in dit geval wat penibele, werk gedaan. Het dooide. Wel niet hard, maar toch genoeg om het ijs zeer glad en nog onbetrouwbaarder te maken. We hadden geen ogen meer voor schoqpheid en natuur,, we letten maai op onze glibberende voetep. En toen we eindelijk na een uur worstelen ROTTERDAM aangek 24 Febr.Hol- dernore, Swansea A. Veder, Waalh., kolen; North Down, Dublin, Hudig en Veder Merweh., vee; Santa Lucia Par, Schellen, Spoorh., klei; Helfrid, Stockholm Ned. Bevrachtingskantoor IJselh., stg. Mary, Londen, James, Binnenh.. cement; Ena, Tamptco v. Ommeren. Petroleumh olie; Triberg, Port Arthur, Worms' Maash., graanTraquair, Boulogne, Burl ger, Merweh., ledig; George Canning, Tyne Furness Waalh., ledig; Marleen, Shore- ham, v Es, Schieh., ledig.; Ifhgkos, Huil Rott. Scheepvaartbedrijf. Waalh. ledig;' 25 Febr.: Duurswdld, Londen, Furnes. Merweh.. suiker: Urmajo, Vlissingen, Ver maas, Parkkade, ledig; Ary Scheffer, Amst.. Hudig en Veder Merweh stg Springcrag. Londen, A Veder. IJselh.. sfg.; Sambre. Parijs, Muller, Parkh., stg.; Depa. Vlissingen, Furness, Merweh., ledig; Noord Stad, Theems, Furness, Parkk. JONGE MEISJES die hun leerplicht verv.uld hebben, kunnen wederom in ons herenkledingbedrijf wqrden opgei- leid voor machinestikster.Behoorlijk aanVhngsloon. Stelt U zich eens met ons in verbinding Aanmelden tussen 917 uur dagelijks. H.V. Confectiefabriek'J. GAZAN aan ons Gebouw Waldorpstraat 488, Den Haag De bijgepakte waardepunten geven recht op de vlieg tuigplaatjes voor het album „Vliegende Vleugels". Bij de Telefoondiensten te Rotterdam, Brielle, Capelle a/d IJssel, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Mlddelharnis, Oud-Beijerland, Ridderkerk en Vlaardingen, kunnen geplaatst warden (Werkzaamheden tn ondergrondse en bovengrondse telefoonnetten); (onderhoud en montage van auto matische telefooncentrales); Ik behandel U in mijn moderne inrichting vakkundig en met veel zorg. Tevens Hoogtezon en Infrarood behandeling. MEJUFFROUW M. C. DE MOOR Med. gediplomeerd Chiropodiste en Manicure Boerhavelaan 34a Telefoon, no. 67350 Schfedam Spreekuren dagelijks (behalve Zaterdag) van 1—5 uur alsmede Maandag- en Donderdagavond van 7—9 uur en volgens afspraak Leeftijd 16-25 jaar. Vereisten: Diploma Ambachtsschool (bij voorkeur afd. Electrotechnlek). Sollicitaties met duidelijke vermelding van behaalde diploma's te richten aan de Directeur van het Telefoon- district, Coolsingel te Rotterdam. Uw boekhandelaar heeft dit door lezers en pers unaniem geprezen boek in voorraad gebonden geïil. met 7 foto's Voor prima kamgaren maat- costuums in diverse dessins naar Maison Felix, Boompjes 2, Tel. 27972, Rotterdam. Direct door stoffeerder! Over trekken 2 fauteuils, 4 stoelen, prima leer of stof f 40.— Overtrekken, repareten alle meubelen. Molendijk, Boezem singel 48 nabij h. Boezemstr. Telefoon 25555. Rusthuis. Gevraagd enige zie- kenverzorgsters en verpleeg sters. Dir. E. Bogerd, Pr. Mau- ritslaan 5„3 Deu Haag. Kleermakerij. Gevraagd ma- chinestiksters, handwerksters i en leerlingen. S. Beernink, Goudse Rijweg 127b, R'dam. Gevraagd flink meisje voor de huishouding. Liefst intern, goed loon, huiselijk verkeer. Aanmelden: Mevr. Haasbroek Dordtsestraatweg 483, R'dam- Zuid, Telefoon 70697. 20 woorden 1,elk woord meer 6 ets. extra, tot een maximum van 50 woorden bij vooruitbetaling Wordt wakker! Heeft U trouw plannen? Dan naar Joh. Bak ker voor een modern huis- of slaapkamerameublement. Sterk verlaagde prijzen, Bergweg 162—164, Tel. 49153, R'dam. Sintelcokes zonder gruis öf steen f 4.per H.L. franco thuis. B. H. Pil, Huysmanstr. 42, Schiedam, Tel. 67646. TE KOOP GEVRAAGD EEN Koffergramofoon voor een Missionaris die naar öe missie vertrekt. G. P. VAN DIJK Overgauwseweg 71, Pijnacker HET ZEILJACHT voor jong en oud. Binnenkort leverbaar Snel, goed en goedkoop en geen lekkages. Inlichtingen; W. W. RIETDIJK Hofbrouckerlaan 35, Oegst- geest, Telefoon 26476 Leiden. WALDORPSTRAAT 488, DEN HAAG - VRAAGT Aalfuikbreiërs gevraagd te Delft. Flink loon. Aanbiedin gen schriftelijk onder no. T 6567 bur. van dit blad. Schrijf bureaux, blank eiken f 105.—, Typbureaux f 54. Bureaustoelen f 30.PLATE Meubelfabriek, Gr. Markt 21, Schiedam, Tel. 67762. Gevraagd net meisje in gezin met kinderen van 8—5 uur. v. d. Broek, Hadrianusstraat 7, Voorburg. In verband met de belangrijkheid van de onderhavige kwesties geven we hier onder alsnog een resumé van het behan delde in de middagvergadering van de L.T.B. te Haarlem. Na de pauze werd vele uren over de organisatorische zijde -van de zaak ge sproken. Het H.B. is van oordeel, dat er iets tegen dient te gebeuren. De heer Groen gaf gen lang en uitvoe rig overzicht van de reeks van onder handelingen over hl de in de" voorstellen genoemde punten in de boezem van de Organisatiecommissie voor de Groente en de Stichting van de Landbouw. Hij vroeg zich af, of het niet goed zou zijn, alle gerezen misverstanden alsnog op te heffen via bespreking door de techni sche met de standsorganisaties aan een z.g. ronde-tafelconferentie. Men doet al het mogelijke als standsorganisatie om met-de technische organisaties samen te werken en samen op te komen voor de economische belangen. Men wil echter niet inzien van die zijde, dat de standsorganisaties ook t.a.v. i het economische en niet slechts van het sociale punt haar rechten nooit wensen prijs te geven! Het zal een grote vraag worden, of er in de Stichting na dit ge beurde in het C.B. nog wel samenwer king zal zijn te bereiken tussen de stands- en technische organisaties! Uitvoerig schetste de heer Groeii aan de leden, hoe het C.B.V. optreedt thans t.a v de economische belangen van de tuinbouw. Van dfe 1% hangt, de hele ïnens af, men mag dat niet prijsgeven! Uitvoerig dééd de heer Groen uit de doe- -ken, wat zich allemaal afspeelde fn het laatste jaar in de Stichting en de Orga nisatiecommissie voor de Groente en de rol, die het C.B. daarbij vervulde. Het heeft langere samenwerking tenslotte on mogelijk trachten te maken! Komt de Statutenwijziging erdoor, dan is het af gelopen met de standsorganisaties, want Nu hebben wij tijd voor alles wat U gemaakt wil hebben. Indische en Holl. sandalen, sandalettes, slippers, muilen, pantoffels, trouw- en avond schoenen. Alles in alle kleu ren. Speciaal voor moeilijke voeten. Zeer vlug klaar. Ook alle reparaties event, terwijl U wacht. Gebrs. Simons' Schoe nen, Schiedam-C., Veld 12. Tel. 66840—38851—68901. Gashaarden. Koop nu reeds kopere haarden voor het sei zoen 1948'49. Br. onder no. H 318 bureau van dit blad. Speeiate reclame. Import goederen! Zolang de voorraad strekt. Verchroomde roestvrije eetlepels en vorken 98 ct„ theelepels 59 ct., broodzagen roestvrij orig. Engels f 3.75. •Von Burg, Nw. Binnenweg 260, 2e Middellandstr. 19, Ro- chussenstr. 42, Noordmolenstr. 45, Rotterdam. Voor tuinaarde, koolas. grind enz. Wijnstekers, Schoonder- loostraat 70, Tel. 38539, R'dam Verhuizen? Piano- en meubel- vervoer door geheel Neder land tegen zeer lage prijzen. Gerrit Lubbers, Zoomstraat alléén 83, Tel. 46182, R'dam. zelfstandig- kunnende werken. B. JANSE Hoogstraat 107 Schiedam Aansnelden dagelijks tussen 917 uur Waldorpstraat 488, Den Haag. R.K. jongeman zoekt eenvou dig kosthuis met volledig pen sion (in 't bezit van bed) in Schiedam-West ond. no. S 2881 Woningruil v. R'dam-Z. naar Delft, vrije woning m. v. en achtertuin, woonk. keuken en bijkeuken, 3 slaapk., badcel en kelder. Huur f 5.25 p. w. inl. Nassaulaan 11, Delft. Het ls niet gemakkelijk In— Personeel-vacatures te voorzien. Probeer het eens met een KAMPIOEN - ADVERTENTIE °nze KAMPIOENEN trekken sterk de aan dacht. Zij wortlen door de lezers trouw geraad pleegd. De prijs van een KAMPIOEN - ADVERTENTIJS ter grootte van 20 woor den (minimum for maat) bedraagt EEN GULDEN. Elk woord meer 5 cent. KAMPIOENEN kunnen wor den (Opgegeven aan on ze kantoren en agent, schappen. Prijs gebonden f 2.75 Honderden malen is dit aangrijpende toneelstuk door Z. Eerwaarde voorgedragen: thans is het in druk verschenen. De kunstwerken van oude Duitse Meesters die in* dit toneelstuk worden beschreven, zijn als goed geslaagde reproducties in dit boek opgenomen. Verkrijgbaar in de boekhandel en bij de Uitgever Gevonden: kleine bruine hond, bij Nootdorpse plassen. Te be vragen Irisulindeweg 260 Delft «Openlijk dank aan God voor de verkregen gunsten op voorspraak vari de H. Maaed Maria na het houden van de noveen der drie weesgegroeten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4