Nieuws uit STAD OMTREK liefde voor de natuur spaart kapitalen LANGS DE „Zijn wij nu aan de beurt" vraagt Bezorgdheid in vele landen Comité Tentoonstelling Nederl. Vrouw geinstalleerd ZWARTE WINST werd wit Karel R De Spoorweg IJN Geheugen- Hulp! KWIEK JL VAN Ni NA DE COUP TE PRAAG wordt President ADIO programma PONDERDAG 26 FEBRUARI 1948 PAGINA 3 SOHIEDAMSE natuur- WACHT GESTICHT TENTOONSTELLING KATHOLIEK BOEK IJART VERLAMMING VIERSPELENKAMP BURGERLIJKE STAND VLAARDINGEN een oven- geslaagd „Ik schenk V het allerbesten T.M S. «TECHNICUM" TE ROTTERDAM Dir* ir. E. S. Pacejka wordt professor in Bandoeng. DE FISCUS SPOORDE VER- MOGENSZWENDEL OP Gewerkt met valse acten door JACK BECHDOLT (Wordt vervolgd) OUDSTE INWOONSTER VAN ZEELAND 100 JAAR ROTTERDAMSE GRAAMBEURS NEDERL VRACHTENMARKT EN NU. EEN KOPJE Een eezer dagen plantten de werklieden van de plantsoendienst in het Sterrebos enkele honderden „Douglas-sparren". Een dag harde arbeid had een verjongd stuk Sterrebos opgeleverd. Voldaan keerden de mannen huiswaarts. Toen zij de volgende dag hun arbeid Wilden voortzetten, vonden zij meer dan 40 stammen uit de grond gerukt door de aanplant liggen. Vandalen gingen voorbij. Het v. 't IToffplein werd enkele dagen geleden als nieuw afgeleverd. De jonge struiken stondgn er goed bij; van de ravage was niets meer te zien. Het was een lost voor het oog. De helft van de aan plant is na enkele weken gesneuveld; de oude vieze toestand staat weer voor-de deur. Vandalen gingen vooruj. Voor de burgers, door de burger- Voor de hulzen van de Stadhouders laan bloeien in de tuinen katjes en hier en daar brem. De tuinman heeft er zijn iorg aan gehad. Het is een lust, om de lenteboden te zien bloeien in de entou rage van het hout, dat zich spant van le vensbeloften. Zo was het de ene dag. De volgende dag leken de struiken geplun derde kerstbomen. Troosteloos was de aanblik van gebroken en geknakte tak ken. Vandalen gingen voorbij. Zo zouden wij nog wel een kolom kun nen vullen met de daden van .onver- schilligbeid tegenover het gemeenschap pelijke bezit, dat de natuur is. Wij zijn er maar zo karig mee be deeld. In de omtrek geen bos en geen heide, gene heuvels of duinen. Alles vlakte, alles polder, alles trieste recht heid van dijkweggetjes en hoofdverkeers wegen. De plantsoendienst tracht het leven van de natuur naar de mensen te brengen. Velen zijn er dankbaar voor. Velen ge nieten van een wandelingetje door het Julianapark. door het Sterrebos, door de Plantage. Maar er zijn vele anderen, die met onverantwoordelijke onverschillig heid aanslagen doen op 't kleine beetje natuur, dat wij hier hebben. Hoe is dat te veranderen? Die vraag stelde zich de heer F. v. d. Tempel, die gezien had, hoe een prach tige rhododenöron-aanplant in korte tijd totaal uitgeroeid was. Hij zon op een mid del, om langs de weg der overreding en van de goede wil verbetering hierin te prangen. Mentcditeits-veran^ering In contact gekomen met Dr. J. v. Bur- kom, voorzitter van de Bond tegen ver ontreiniging van Natuur en Stad, zag hij in deze Bond een weg om 'tot zijn doei te raken. Hij zocht contact met verschii- lende mensen en zag als resultaat van zijn onderneming gevormd de Stichting Natuurwacht Schiedam. Het is de bedoeling van deze Natuur wacht om de bevolking zelf in te schake len. Het is niet de opzet om een soort hulp-politie te vormen, maar om de on nadenkende medebroeders opmerkzaam te maken op de betekenis en de waarde van dé natuur. Het beste zou het streven van de Bond aangegeven kunnen worden met mentaliteits-verbetering. Niet uit onwil, maar uit onverschillig heid wordt de meeste baldadigheid in de natuur gepléfegd. Een enkel woord op de goede toon gesproken kan vele mensen van de dwalingen huns weegs terug bren gen. Zij, die sympathie hebben voor het Streven kunnen zich geheel vrijwillig ais natuur wachter melden. Zij behoeven geen aparte surveillance-diensten te doen, maar uitsluitend op hun tochten letten op de daden van hun mede-wandelaars. Zien zij iemand papier weggooien in een park; zij zullen hem wijzen op de aanwezigheid van een papierbak. Wordt er door kinde ren of groteren door de aanplant gelo pen zij zullen daartegen met een paeda- gogisch woord optreden.- Vooral die men sen, die veel in de natuur vertoeven, kunnen belangrijke hulp geven. Om hen een zekere autoriteit te geven, zullen zij uitgerust zijn met een legitimatiebewijs tnet een foto, voorzien van een stempel van de Politie, terwijl zij een penning zullen dragen. Op belangrijke dagen, als er plechtig heden zijn in een van de parken, zul len zij kunnen helpen, om de schade aan de beplanting te voorkomen door orde diensten te verrichten. Andere hulp Naast deze practïsche steun is finan ciële hulp onontbeerlijk. Voorlichtings avonden over de natuur van Schiedam en de eigenstadse flora en fauna, pro- paganda-affielies e.d. kosten geld. Een natuurlijk persoon kan lid worden te gen 1 minimaal per jaar. Instellin gen kunnen hun medeleven met mini maal 10 tonen. Het is te hopen, dat zo veel mogelijk uit alle kringen steun Voor dit werk komt. Binnenkort zal een bijeenkomst worden -belegd, waarin nadere gegevens bekend gemaakt zullen worden. Dr. v. Burkom, L Misschien was U van plan deze week eens door het Sterrenbos te wandelen. Ik raad U dat ten sterkste af, lieve lezer. Niet omdat het zo'n pöolklimaat is U zou tenslotte drie borstrokjes over elkaar kunnen aandoen nee, ik raad U dat af, omdat ik Uw schoonheidsgevoel niet ge kwetst wil zien Om beroeps-redenen ben ik verplicht iedere dag tweemaal iangs de Wilhelminahaven te rijden over Admiraal de Ruijterstraat. Waar ik ybih schamel stukje brood moet verdie- ögn> mijn schamel stukje brood met, zo ter .iributie het toestaat, een veegje bo- wase*J, een fliepertje dunne kaas. Vroeger gen; 1 rijden daar een gezond genoe- een' JlvSe lucht, wat dappere boompjes, en zo. gel madeliefje, vrolijke vogeltjes over de°ms za§ ik een schichtig konijntje keer een*'68 springen en een heel enkele Nu zi6 ,®nel wezeltje stevig dJ k niets, nu knijp ik mijn ogen en niesend voor hei stof en proestend niet berhaa?8 lelijke woorden, dip ik woorden Ze,omdat de redactie deze yat is het zou schrappen. E,r wordt da?,?17 vuil gestort aan de Wilhelminahaven tiiging8diènst wóri\ wagens van de Rei vuil in schepen traat-. huis- en ander Stijgt er 'n zuil 0g6*lePt. By iedere kiep we zuil, die do0r een dikke grau- omgeving wordt up6 wind over heel óe 4e omrastering van jf6tv?egd - Tegen overkant ervan, in het ein en aan de zich een onbeschrijfi;jkstvrmkSewas, hoopt nare papieren op en ik i®?® hoeveelheid hond in een vuilnisbak, v6 me als een me hier niet over, ik be£* beklaag Gemeentelijke Reinigingsdienst h dat dc stand zeker zou verbeteren als hl?6 ïoe" zins in haar vermogen lag 61 ®nigs- klaag mij werkelijk ijiet. Ik zeg u'alï e" Ga niet voor U genoegen in het ster?? bos wandelen. ~n~ SEBASTIAAN. de voorzitter van genoemde Bond, een natuurliefhebber uit Apeldoorn, zal een inleiding houden. Bovendien zal er in een lezing verteld worden, wat Schiedam aan natuur biedt. In de bladen zullen artikeltjes verschijnen, die de kennis van de natuur bij het publiek zullen vergro- ten, waardoor de liefde ontstaat, die geen vandalisme duidt. Zij, die er iets voor voelen kunnen hun gave storten op No. 5093 van de Amster damse Bank te Schiedam t.n.v. Stich ting Natuurwacht Schiedam. Verdere in lichtingen verstrekt het voorlopig be stuur, waarvan de heer E. den Hoed, te zijnen burele Lange Nieuwstr. 12, op ver zoek van het Gemeentebestuur het se cretariaat zal waarnemen. De overige ie den zijn J. J. Schipper, stadstuinarchi tect. F. v. d. Tempel, H. C. v. d. Gaag, A. M. Sunderman, P. Kappelhof en C. J. J. Maas,,B. K.laan 142. De burgemeester en de wethoudster van Onderwijs hebben zich zeer sym pathiek over dit plan uitgelaten. Wij hopen, dat de Schiedamse bevol king door de daad deze sympathie mede zal tonen. Van Woensdag 3 t.m. Vrijdag 5 Maart zal er in de bovenzaal van de RK Volks bond door de boekhandel A. Roodbol een tentoonstelling van het Katholieke boek worden georganiseerd. Deze tentoonstel ling heeft plaats in het kader van de boe kenweek. Er is naar gestreefd een zo vol ledig mogelijk beeld te krijgen van de stand der huidige Katholieke boekenpro ductie in de ruimste zin. Wat de Katholie ke uitgeverij in Nederland en Vlaande ren brengt, is drie dagen onder de ogen van de belangstellenden, die vrij kunnen rondneuzen. Op de werf Wilton-Fijenoord is aan hartverlamming plotseling overleden de 64-jarige ijzerwerker C. Krijgsman, Klin- gendaal 57 te Rotterdam. De laatste ronden van de Vierspelen- kamp gaan in. In de afdeling B is W. Barvoets na zijn partijen tegen H. Seger uitgespeeld. Hij behaalde 29 pnt. Onge naakbaar is hij met dit aantal niet, maar het moet zowel voor 'P. Scheffers als C. Ruggenberg hoge ogen gooien zijn, om hem voorbij te komen. Een gelijk eindi gen zou meer in de lijn liggen. Barvoets won alle partijen behalve de drie-band. In afdeling A speelden Eikenbroek en N. v. Huet, die geen van beiden nog kans hadden op een eerste plaats. Behalve de drie-band won P. Eikenbroek alle par tijen. De stand in deze afdeling is: 1 L. v. d. Lee, 2 J. H. v. Duijl, 3 E. Hekman, 4 P. Eikenbroek, 5 N. v. Huet, 6 J. Doejaaren. Afdeling B: 1 W. Barvoets 29 pnt., 2 P. Scheffers 23 pnt., 3 C. Ruggenberg 22 pnt., 4 H. Visser 12 pnt., 5 H. Seger 11 pnt., 6 H. de Nie 7 pnt. GEBOREN: Anna d. v. M. J. van Houte en L. H. Goudappel, Strijensestraat 33; Jan B., z. v. J. B. van Rongen en M. Plan ken, Rembrandtlaan 83; Wilhelmina T. H., d. v. W. J. A. F. Yark en A. Heezen, Dr. Noletstraat 1; Hubertus, z. v. J. de Miranda en A. W. Volmer, Rembrandt laan 95. OVERLEDEN: H. G. Hansen, oud 61 j., Nassaulaan 75; C. L. Douglas, oud 52 j. VASTSTELLING DER KIEZERS LIJSTEN Vanaf heden is de vastgestelde kiezers lijst voor het jaar 19481949 tot en met 16 Maart a.s. *>p de secretarie der ge meente voor een ieder ter inzage neder- gelegd. Toit en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur ver betering van de door dat bestuur vast gestelde kiezerslijst te vragen. NIEUWE HARINGROKERIJ B. en W. hebben aan Betz v. Heijst's Handelmij N.V. alhier en haar rechtver krijgenden, voorwaardelijk vergunning verleend tot het oprichten van een haringrokerij m het perceel Vettëoords- kade 3-5, alhier. KERAMISCHE INDUSTRIE B. en W. hebben aan J. van Klooster, bankwerker alhier en zijn rechtverkrij genden, voorwaardelijk vergunning ver leend tot het oprichten van een inrich ting voor de vervaardiging van kerami sche producten, in het perceel Mark graafstraat nr. 8, met gebruikmaking van Bij het te Rotterdam gehouden brood bakkersexamen voor patroons slaagden van hier de heren J. Bruggeman, A. de Braber, J. G°rt> Sijtsma en C. Schip per. Voor het associatie-examen boekhou den slaagden de heren D. de Bruyn en G. Kalkman. Naar Reuter uit Praag seint, zijn de comité's van actie begonnen met de zuivering van departementen, fabrieken en kantoren, zoals na de instelling van iedere dictatuur gebruikelijk is. Het heet, dat zelfs het parlement, dat dezer dagen Gottwalds program krijgt goed te keuren, niet aan de zuivering ontkomen zal. De bladen brengen lofliederen op de „volkswil" waaruit blijkt, dat deze sector van voorlichting reeds gelijkgeschakeld is. Donderdag 26 Februari. Bioscopen: Passage. Hoogste roem (18 jaar) 2, 7 en 9.30 uur. Monopole: De dag van haar leven (14 j.) 2, 7 en 9 u. Passage (foyer) Vierspelenkarop. biljart 8 uur. Passage (foyer): Vierspelenkamp, bil jart, 8 uur. Patronaat Lange Haven: Vergadering K.J.M.V., 8.15 uur. Julianakerk: Orpheus concerteert, 8 uur (zaal verwarmd). Vrijdag 27 Februari. Bioscopen: Passage: Vergelding (vohv.) 2, 7 en 9.30 uur; Monopole; Het marmeren masker (18 jaar) 2, 7 en 9 uur. Passage (foyer)Vierspelenkamp, biljart 8 uur. ZEI DE (deftige) KOFFIEPOT. En hij schonk het hele gezin... een kopje koffie van Terwee. Een van die kleine weldaden, die wij ons gelukkig allen kunnen veroorloven: koffie van Terwee. Ouderwets geurig en ouder wets pittig. De beste, die U op Uw .bon kunt kopen! Ten stadhuize heeft de burgemeester, mr. J. W. Peek, gisteren het Schiedamse comité van de Nationale Tentoonstelling de Nederlandse vrouw geïnstalleerd. In de toespraak, die aan deze installatie voorafging, herstelde de burgemeester een misverstand. Hem was gebleken dat het de bedoeling was, dat de echtgenoten van de burgemeesters geen bescherm vrouwen, maar voor. t '.ster zouden zijn. Spr. memoreerde de moeilijkheden, die er bestaan in verband met de wijze van viering van het Jubileum-feest. Dit heeft deze installatie vertraagd. Behalve de Nationale tentoonstelling zullen de Neder landse vrouwenorganisaties ook de in zameling van het Nationale Huldeblijk voor haar rekening nemen. Men wil met het ingezamelde geld, eventueel ten dele, de Nationale Tentoonstelling financieren waarbij de baten die uit deze tentoon stelling voortvloeien, weer aan het be drag voor 't huldeblijk zullen toevloeien. De tentoonstelling zal het werk van de Nederlandse vrouw in de afgelopen 50 jaar uitbeelden. Zij wordt gehouden in de Haagse Houtrusthallen van 15 Aug. 30 Sept. en omvat 10 afdelingen: nl. de vrouw in gezin, bedrijfs- en sociale leven, landbouw, academisch leven, godsdienst, beroep, kunst en modj, onderwijs, op voeding, oorlog sport, staat en politiek. De inzameling van de gelden zal plaatse lijk met intek(> lijsten huis aan huis plaats hebben. Deze methode is de be- vredigendste geoordeeld na veel ervaring. Eerst dan is het zeker, dat ieder gezin de kans heeft gekregen om deel te nemen aan het huldeblijk. Spr. hoopte, dat hel comité zou slagen in de gestelde opzet. Het succes stond vrijwel vast. omdat er een groot verlan gen is onder ons volk om op waardige wijze uiting te geven aan de dankbaar heid t.o.v. H.M. de Koningin. Na zijn installatie-rede deelde een der dames van de Ned. Christelijke Vrouwen Bond meet, dat het bestuur van haar bond besloten had, om niet deel te nemen Ned. Vrouwen Beweging (Comm.) had reeds eerder medegedeeld niet van de partij te v,tillen zijn. In de op deze installatie volgende ver gadering werd besloten, om aan het be stuur van de Ned. Chr. Vrouwen Bond een schrijven te richten met het verzoek om aan haar leden toe te staan persoon lijk aan de actie te mogen deelnemen, vanwege de sympathie, die dezen voor het doel hebben. Tegelijkertijd werd besloten om per 1 Maart de collecte te beginnen. De stad is daartoe in 60 wijken«verdeeld. De dames werd verzocht ieder in enkele wijken hulpkrachten te zoeken voor de organi satie van de collecte. Deze collecte zal veel tijd vragen. De bezochte gezinnen worden verzocht om zo snel mogelijk óe zaken af te handelen, opdat de dames net bij iedere visits het doel van hun komst b /-.oeven uiteen te zetten. Dit is duidelijk genoeg. De regeringsperiode van H.M_ .heeft vooral voor de vrouw grote veranderingen en verbeteringen in gehouden. Wij allen hsbben Haar steeds meer leren liefhebben door haar stand vastigheid en moed. Elk woord van aan beveling zou een onderschatting van Haar werk zijn. De samenstelling van het Schiedamse comité is als volgt: Mevrouw H. G. A. PeekLinthorst, Nassaulaan 53, voorzitster; mevr. G. J. C. C. OortVrijdag, vice-voorz.; mevr. J. M. WillemsKloppenburg, penningm.: mevr. J. C. v. Woerkom—Witte, Gr. Flo- risstr.. secr. Verder de dames H. Benthem de Wilde, N. v. BochoveLems, A. N. BoterenbroodBlan |en, T. E. Brunt Spelberg, dr. J. A. v. Haaften, A. M. Herfst—Spruyt, J. Huiskes—v. d. Sluijs, H. IJbes, E. v. d. KraanKreuger, C. Kampv. Kemenade, J- KampsHuf- kens W. KrommenhoekSpillenaar, H. Noletv. Thiel. A. Post—v. d. Berg. W. C. SchabergWesterdijk. C. TolNijen- huis, M. v. Veenv. d. Welle.. De politieke partijen zijn ook een zuive ring in eigen gelederen begonnen, o.a. de sociaal-democratische partij, wier zwich ten voor de rodere broeders, deze rege ring mogelijk maakte. In de fabrieken opereren vooral de actie-comité'::. Zij „zuiveren" grondig. Een vijf-en-twintigtal leden van de staf van de Bata-fabrieken te Zlin, in Moravië, o.w. de plaatsvervangende algemene directeur en vier directeuren, zijn ont slagen. Van de Praagse universiteit, welker studenten nog steeds „rumoerig" zijn, is totdusver alleen de directeur, dr. English, ontslagen. 's Lands grenzen worden rtog steeds nauwlettend bewaakt, om vluchten te voorkomen. Zonder speciale vergunning mogen zelfs buitenlanders niet vertrek ken en vergunning hebben, volgens een bericht uit Amerikaanse bron, totdusver slechts 18 buitenlanders gekregen, o.w. tien Nederlandse diplomaten. In vele landen brachten de Praagse gebeurtenissen en het zwichten van Benes een gevoel van verslagenheid. Eén vraag beheerst in Italië alle ge sprekken: „z(jn wU nu aan de beurt?" In alle niet-communistische bladen, aan de krantenstalletjes en op de pleinen, waar mensen samendrommen, wordt die vraag besproken. En het antwoord iS overal gelijkluidend: „de a.s. ver kiezingen zullen het uitmaken". Voor de communisten zal Mosktu's triomf in Praag een nieuwe aansporing zijn. Hadden ze in 1946 reeds 39 percent der stemmen, ze verkondigen nu luid optimistischer verwachtingen: 45 a 51 percent. Men vreest ernstige dingen. Zelfs in anti-communistische leiders kringen ducht men, dat het blok van communisten en linkse socialisten wei eens sterker zou kunnen zlin, dan zij denken. Gelijkluidende angst-berichten komen uit Frankrijk, waar Bidault gisteravond in een rede zijn ernstige bezorgdheid tot uiting bracht, dat de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije wel eens een ernstige bedreiging voor de vrede zouden kunnen vormen. Angstvallig onthoudt zich Oostenrijk van commentaar over het succes van het Kremlin In het naburige land, maar de vrees is in alle gesprekken merkbaar, nu, na Hongarije en Joegoslavië, een nieuwe buur de imperialistische politiek van Moskou gaat voeren. Opgesloten tussen de communistische landen Tsjechoslowakije, Hongarije, Joegoslavië, het wankele Italië en het neutrale Zwitserland, voelt en tast het land de dreiging, ook al vormen in eigen land dc communisten nauwelijks vijf percent der bevolking. De grote democratieën van het Westen staan- machteloos. Men vermoedt, meldt U.P., dat Washington en. Londen maat regelen zullen beramen, maar tot afbre ken der diplomatieke betrekkingen zal het vooralsnog niet komen. Wel verwacht men van Amerika enkele financiële sancties, zodat b.v. Tsjechoslowakije geen verdere credieten meer ontvangen zal, noch direct var de U.S., noch indirect van het monetaire fonds of de internatio nale bank, waarin de V.S. een beslissende stem hebben. Dit zou dan betekenen, dat de katoen export voor Tsjechoslowakije ter waarde van 20 millioen dollar, welke op het ogenblik bij de export-importbank wordt behandelt, zal worden geannuleerd. Men is er zich in Amerika echter terdege van bewust, dat het stopzetten van de export geen eenvoudige kwestie is, daar zulk een stap wellicht tevens de handel van Tsjechoslowakije met de West-Europese naties zou aantasten. Deze handel tussen oost en west was echter een van de belangrijkste punten van overweging bij de berekening der kosten van het Marshall-plan, zodat het afbreken »Tan deze handel waarschijn lijk de kosten voor het Marshall-plan voor Amerika zou verhogen. Ir. E. S. Pacejka w.i., mede-directeur van T. M. S. „Technicum" te Rotterdam is aangezocht om aan de Universiteit te Bandoeng colleges te geven. In 1920 kwam hij uit Oostenrijk en werd hij als 13 jarige knaap ingeschre ven als leerling van de tweede klasse van de eerste H. B. S. te Rotterdam aan de 's Gravendijkwal. Nadat Pacejka zijn eindexamen H. B. S. 5 gedaan had, ging hij terug naar Wenen en werd daar als 17 jarig student aan de T. H. te Wenen ingeschreven. Toen hij daar zijn diploma als werk tuigkundig ingenieur behaald had, kwam hij weer naar Rotterdam en begon on middellijk zijn leraarsloopbaan aan de T. M. S. „Technicum", waarvan ir. B. B. de Regt sinds 1903 directeur is. Op 31 Maart 1943 benoemde ir. de Regt hem tot zijn mededirecteur. In het belang van de school wilde Pacejka ook gaarne het Nederlands in genieurs diploma verkrijgen. Hij begon in het najaar 1946 in Delft daarvoor te stu deren en behaalde 2 Juli 1947 zijn Delfts Diploma als werktuigkundig ingenieur. Dat daarbij de buitengewone gaven van Pacejka aan het licht getreden zijn, moge blijken uit het feit, dat de aandacht op hem gevestigd werd en dat hij in het na jaar van 1947 aangezocht werd om de functie van hoogleraar aan de Ban- doengse Universiteit te vervullen. De plaats van ir. Pacejka, zal worden ingenomen door Prof. dr. Ing. M. Bei- ner, die zich daarvoor bereid heeft ver klaard. Prof. Beiner, voorheen prof. aan de T. H. te Wenen, is reeds geruime tijd aan de T. M. S. „Technicum" verbonden. Op 6 Maart a.s. zal gelegenheid zijn beide heren met hun benoemingen te feliciteren en wel aan de Eendrachtsweg 27a des namiddags van 3—4 uur voor leerlingen en oud-leerlingen en van 4—5 uur voor leraren, examinatoren en overige belangstellenden. 4. „Kom, kom, zei de man met het grijze costuum, „U behoeft helemaal diet bang te zijn en overigens, als u 'niet goedschiks aan ons verzoekje gevolg geeften meteen stak hij zijn hand in zijn achterzak en keek toen verschrikt zijn collega aan. „Zoekt u misschien naar uw revolver?'', vroeg Karei beleefd. „U moet begrijpen: ik ben zo vrij ge' weest, hem maar alvast uit uw zak te nemen. Ik vertrouw omdat de tentoonstelling ook op Zondag dat niet zo erg: vreemde heren met revolvers en een buiten- geopend zou zijn. Het bestuur van de landse uitspraak." Onder het spreken had Karei de grote revolver van Fernando voor de dag gehaald en wees daar mee vriendelijk glimlachend naar diens hart onder het grijze colbertjasje. „Wel alle duivels", merkte Signor Pedro op. „Onze jonge vriend Karei is niet van gisteren! Nu mis ik mijn revolver ook al". Kareltje, nog steeds met een minzaam lachje om zijn mond, nodigde de beide onfortuinlijke man nen beleefd uit, netjes en kalm voor hem uit te lopen, naar zjjn- kamer in het pension waar hij woonde. Men meldt ons uit Rotterdam: De 57-jarige bakker D. K. alhier, had het in de oorlog niet te nauw genomen met de wijze, waarop hij zijn brood verdiende. Hij had het nodige „zwart" gedaan en toen de fiscus daar achter kwam, is de Fiscale Recherche op on derzoek uitgetogen. By het vaststellen van het bedrag, dat door K. onrecht matig was verdiend, deed men de merk waardige ontdekking, dat hij een deel van zyn zwarte winst had weten weg te werken. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat verschillende perso nen hun medewerking hadden verleend, om door jniddel van valse notariële ac ten het geld veilig te stellen. Enige tijd geleden werd het eerste ge deelte van dit drama voor de Rotterdamse strafkamer afgewerkt door het verhoor van de drie handlangers, n.l. de 48-jarige kassier J. W. K„ de 49-jarige bouwkun dige A. v. d. L. uit Schiedam en de 46- jarige houder van een administratiekan toor J. A. F. P. uit Hillegersberg. Ver dachte v. d. L. zat financieel aan de grond en hij had bij de 56-jarige notaris J. L, S. nog een schuld van 1000. P. heeft vroe ger bij de notaris gewerkt, terwijl K. nog op het betrokken notariskantoor werk sier K. 6 maanden voorwaardelijk, even eens met een proeftijd van 3 jaar tegen zich hoorde eisen. Uitspraak doende, ver oordeelde het Hof het drietal conform de eis. Hedenmorgen werd de behandeling van de zaak tegen de beide hoofdschuldi gen voortgezet. Allereerst werd notaris S. aan de tand gevoeld ten aanzien vsn het doen passeren van een notariële acte betreffende de verkoop van een huis ta Schiedam. De koopsom van dit huis was door S. en de bakker K. opgegeven als 25.000, doch bleek aanzienlijk hoger te zijn. K. heeft deswege reeds een boete te incasseren gehad van \2.500. Meer aandacht" werd uiteraard besteed aan de gefingeerde acte. De-behandeling was zeer moeilijk, aangezien verdachte S. zich niets meer herinnerde. Verdachte is destijds uit" voorarrest ontslagen en opge nomen in een psychiatrische inrichting wegens volkomen geestelijk verval. Na ondervraging van getuigen en des kundigen concludeerde de Officier van Justitie in zijn requisitoir, dat het wettig en overtuigend bewijs was geleverd. Ver dachte S. is de hoofdpersoon geweest, om dat hij in de tijd, dat de betrokken mani pulaties zijn geschied, weliswaar zijn waarderingsvermogen had verloren, doch technisch nog volkomen capabel was. Ten aanzien van de toerekeningsvatbaar heid wilde ie officier aannemen, dat geestelijke stoornissen inderdaad in Me zaam is. Met dit drietal, dat dus min of straf moeten wérden verdisconteerd. Aan- meer in betrekking met notaris S. stond, is toen een schuldbekentenis gefingeerd ten bedrage van 14.000. Deze schuldbe kentenis zou dan het duplicaat moeten zijn van een zelfde, die in de Meidagen van 1940 zou zijn verbrand. De kassier K. had daarbij voor valse kwitanties ge zorgd, terwijl ook de boekhouding zou zijn bijgewerkt. De drie verdachten erkenden volledig, wat hun ten laste was gelegd, doch voer den aan, dat zij hadden vertrouwd op notaris S. Ook brachten zij naar voren, dat het initiatief van de vervalsing niet van hen, doch van de notaris was uitge gaan. De Officier van Justitie eiste tegen v. d. L. en P. 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, terwijl de kas- VRIJDAG 27 FEBRUARI. HILVERSUM I (301 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.30 Morgenwij ding. 11.00 Gram. 11.30 Zang. 12.00 Orkest. 12.30 Weerpr. 12.33 Kwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-ork. 13.50 Trio. 14.20 Boekbespr. 14.40 Kwintet. 15.10 Gram. 15.30 Cello. 16.00 Voordracht. 16.20 Ka- merorkst. 17.00 Fluit. 17.30 Gram. 17.45 Muziek. 18.15 Caus. 18.30 Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Oratorium: Israël in Egypte. 22.15 Gram. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Mandoline. 23.45 Gram. HILVERSUM II (415 en 245 M.) 7 00 VA.RA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.00 Morgenwijding. 10.45 Piano. 11.15 Voordracht. 11.30 Gram. 12.30 Weerpr. 12.38 Skymasters. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 13.45 Gram. 14.00 Kookpr. 14.20 Gram. 15.00 Boekbespr. 15.20 Gram. 16.00 Orgel. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Kwin tet. 17.20 Muz. caus. 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeon. 18.35 Jan Corduwener. 19.00 N.V.V. 19.15 R.V.D 119.30 Cursus. 20.00 Viool. 20.30 Caus. 21.00 Gevraagde gram. 21.30 Dekenrechtbank 21.50 Harp. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Swing and sweet. 22.40 VPRO: 23.00 Nieuws. 23.15 Concert platen. 17 Onder het rijden hield Jeth haar voort durend in het oog. „Wonder, det een van jullie toch niet wakker wordt en n de gaten krijgt, hoe 'n aardig meisje Mary toch eigenlijk is," had zijn moeder nog kort geleden gezegd. Ja, gelijk had ze! Mary was in de laatste tijd heel wat veranderd. Ze was plotseling geen kind meer; ze was een volwassen vrouw ge worden. Je ziet er zelf anders vandaag ook bijzonder opgewekt en op je best u t, Mary! Dank ie, zei Mary, nauwelijks ho rend, wat hij zei, omdat ze aan haSr gesprek met Ben dacht. Arme Allen! Hoe moest zij hem helpen? Zodra ze haar zuster alleen had, be sprak ze het geval met Bess en vertelde haar, wat ze nu ook van Ben gehoord had. Wanneer heb je Ben gesproken?, vroeg Bess. Bess vergat Alien totaal, nu ze wel iets anders aan het hoofd had. Ze beet zich op de lippen, toen ze naar het verhaal van Mary over haar ontmoeting met ten luisterde. Ze was zelf die morgen uit gereden in de hoop, hem toevallig aan te treffen. Waarom moest Mary nu zo bof fen en zij zelf niet? Toch gek, dat Ben niet even hier heen is komen rijden om gedag te zeggen, beklaagde ze zich: Hij kon toch wel een ogenblikje vinden, om zich hoffelijk te tonen? O, maar dat doet hij nog wel. Hij heeft beloofd, binnenkort, aan te komen. Het iian mij pe. oo UJk geen snars schelen, zei Bess met een nijdig rukje van haar noofd: Het komt er niets op aan Ik zou me toch de moeite niet geven hem te woord te staan. En je zei juist, dat je graag had, dat hij kwam? Welni zoiets heb ik niet gezegd, in elk geval, het i' mt er geen snars op aan. Schei nou maar uit met me te trei teren. Maar kind. het is helemaal geen treiteren van me, riep Mary uit. Bess had zich omgewend en Mary hoorde haar verdacht snikken. Och, Bess, wat scheelt er aan? Bess klemde zich aan haar vast. Waarom komt Ben toch niet meer? Ik zou hem zo graag nog eens zien. Ik ver lang zo naar hem! Hij komt immers, lieve meid! Hij wil jou pok graag eens spreken. Hij ver langt er natuurlijk heel erg naar!, verze kerde Mary, al kostte ieder woord haar ontzaggelijk veel pijn: Maar nu wilde ik even met je over Allan praten. O. wat kan Allan me schelen! Kom nou, Bess! Ik heb je immers al vertelfl, dat hij al het geld, wat hij voor zijn hoeve had gespaard, aan het verspelen is? Dat is toch verschrikkelijk! Daar moeten zijnzijn vrienden toch iets tegen zien te doen? Daar kan niemand iets tegen doen!, zei Bess koppig; Dat zou je beter begrij- Pe.11, als je Allan kende, zoals ik hem ken. Wie hem raad probeert te geven is een volslagen idioot. Haar zuster staarde haar verbluft aan. Maar Bess, je hebt toch van hem ge houden? —Niet waar! Dat heb ik misschien me zelf verbeeld, maar dat was onzin. Ik weet nu beslist, dat ik nooit van hem ge houden heb. Gekrenkt en verbaasd gaf Mary het op. Ze had Bess voor onnadenkend, maar nimmer voor hardvochtig aangezien. Die hardheid ergerde haar. Misschien zou ze alles beter begrepen hebben, als ze haar zuster na het gesprek nog in het oog had kunnen houden. Want toen deze alleen was achtergebleven, barstte ze in bittere snikken los en bej immerde zichzelf als het ongelukkigste schepsel ter wereld. Mary ging haar Etta om raad. De oude vrouw liet haar rustig uitspreken. Vermoedelijk kan niemand iets voor Allan doen, als hij zich beslist als een gek wil aanstellen. Maar het blijft een schan de. Waarom vraag je Jeth niet, of hij ie helpen wil? Jeth! Ja. die was echi de man voor Zo iets'"'Mary bedanKte haa. oude vriendin voor die goede raad. Etta van haar kant was blij over elke gelegenheid, waar door die twee met elkaar in aanraking konden komen en ze hoopte er voor het geluk van haar .oon het beste van. Toen Mary met het geval bij Jeth kwam, luis terde hij heel ernstig naar haar verhaal. Maar hij betwijfelde het, net als zijn moeder, of hij er veel aan zou kunnen doen. Maar erg is het! Allan is een goeie kerel. Wat haastig gebakerd, maar een uitstekende ruiter en een best veehouder Ik vind het verschrikkelijk, dat hij zijn geld verdobbelt, n plaats van het belang van zijn streek te dienen Ze besloten emdelijk, samen naar Allan te gaan, om er met hem over te praten. De nieuwe stad Cabinai was nog geen week oud, toen Jeth en Mary er op uit reden, om Allan te zoeken. De reeds op gerichte bouwsels bestonden nog uit on geschaafde ianken, gegolfd ijzer en as- faltpapie.* BehaJve de kroeg #ri e speel- zaal van Moseby stonden er nog twee andere kroegen, een hotel en verscheidene winkels. Op de voorlopige plattegrond van de bouwheer was nog slechts één straat geprojecteerd die Main Street zou heten. Die was rog niet een geheel vrij van prairiegras en reeds zo vol kuilen en gaten, dat het niet lang zou luren, of de mogelijkheid van estrating zou onder hef oog gezien noeten worden. Straatlantaarns bestonden er nog niet en alleen het licht, dat door het tentlin- neu. wr a mee de muren vaak bespannen waren, naar buiten drong, verminderde 's avonds de duistenis een weinig. Maar toch waren er reeds heel wat bouwter reinen afgebakend en kwamen er steeds meer gegadigden. De mensen waren er op gesteld, in Cabinai te komen wonen. Als het een kruispunt van spoorwegen zou worden, wie (weet, hoeveel toekomst er dan niet in zat. Als dit goed loopt, dan koop ik er nog mee. land bij, Mary. Ik heb en oogje op een groot stuk een eindv^-der- op. Daar sticht ik dan mettertijd en stad, die ik Hanley noem, zodat mijn kin deren en kleinkinderen iets hebben om groot op te gaan. Hij keek het meisje onderzoekend van terzijde aan. Ze wist 'atmurlijk nog niet, dat hij haar als zijn toekomstige deelge note in zijn grootse ondernem ngen be schouwde. Hij had ei' over gedacht, er nog tijdens deze rit over te beginnen, maar door het' drukke praten was het daar nu te laat voor geworden. waren nu dicht bij de inrichting van Moseby aangekomen en had e> nog andere zaken te doen. Diemrichting was wel de groot ste van heel de streek. De vloer en de opstand waren "an planken, en het dak van canvas. Het Iicvt scheen van binnen uit daardoorheen en de muziek van een accordeon en een piano, begeleid door het schuifelen en stampen /ar voeten drong naar buit door de dunne wanden. Als Allan 'aa- is, dan kunnen we het zoeken voor vanavond wel opgeven, zei Jeth: Wacht ier even buiten, Mary. Je bent toch niet bang? Er kan je niets gebeuren. gezien een onvoorwaardelijke celstraf niet verantwoord zou zijn, werd geëist: 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Ontzetting uit het recht om het notariële ambt te bekleden, werd niet gevraagd, daar verdachte zelf reeds zijn ontslag bij H. M. de fKoningin heeft aan gevraagd. De verdachte D. K., die hierna terecht stond, bevestigde de verklaringen van de gehoorde getuigen. De nadruk werd er hierbij op gelegd, dat het geld door nota ris S. bij hem zou zijn gehaald. K. ver klaarde overigens nog, dat de koopprijs van het huis te Schiedam geen 25.000, maar ƒ48.000 betrof. Door de Officier van Justitie werd deze verdachte getekend als een beroepsknoei er, die ongetwijfeld alle phasen der ge rechtelijke bestraffing zal doorlopen. Hij is de aanstichter van alle kwaad geweest en daarom werd tegen hem een gevange nisstraf van 8 maanden geëist, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. Uitspraak 11 Maart. In het Zeeuwse dorp Kloosterzande, ge meente Hontenisse, vierde de weduwe Pauwels Woensdag haar honderdste ver jaardag. Zij is de oudste inwoonster van Zeeland en hierin vond de Commissaris van de provincie, dr. Casembroot, aan leiding persoonlijk ter receptie te ver schijnen. Granen. Voor de gecombineerde meel fabrieken werden beperkte hoeveelheden tarwe aangekocht. Men kocht hoofdzake lijke rode tot prijzen van 21.25 tot 21.75 franco op de hekende condit.es. Aan de vlakmolenaars wérden ehiiele partijen verkocht tegen 21.60 tot 21 S5 naar kwaliteit franco fabriek. Een zeer bescheiden kwantum rogge werd voor de gecombineerde fabrieken aangekocht tot ƒ21.75 en 21.85 Jranco op de bekende condities. Door het C.B.K. wordt nog geen brouwgerst aangekocht. Peulvruchten. De prjjzen waren onver anderd. Groene erwten werden gedaan van 26 tot 28.50. Eei) enkel postje van prima kwaliteit deed tot ƒ28.75. Schok kers noteerden 30 tot 37 en briiine bo nen 40 tot 50. Zaden. De noteringen van maanzaad waren 100 tot 110. Boerenschoon werd verhandeld tot 108. Voor karwijzaad vroeg men 69 tot 73 naar kwaliteit. Alle bovengenoemde prijzen zijn, tenzij anders vermeld, franco R'dam.. ROTTERDAM, 25 Februari 1D48 Vaaru-erk: 900. 750 en 450 ton stukgoed vletten; 520 en 3S0 ton tirwe Xggen- varen; 2 X 350 en 250 ton sfukg Amster dam; 140 ton meel Voorburg; 8'0 ton ld. Leldschendam240 ton id. 's-Hertogen- bosch; 210 ton id. Leiden; 140 ton id. Delft; 155 to nid. Utrecht M.S.; 80 ton buizen Stein; 199 ton diversen Hoogkerk; 435 ton haver liggen-varen 600 ton schilfers liggen- varen150 ton soyahloem Leiden M.S. 150 ton id, Deventer M.S.: 174 ton meis Venlo; 150 ton id. Maashees; 40 ton Ijzer Amsterdam. Wintertoeslagen onveranderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3