OPNIEUW WIJZIGING van sociale wetten Botertje TOT DE BOOM I mm Commando tot vreugdebetoon Praag in de greep van Moskou Felle veroordeling van Moskou s dictatoriaal optreden Met 2400 jongens naar de Oost ENGELAND KRIJGT POLITIEKE SCHEUTEN op de !ribune Waarom het ziekenfondswezen niet/ Maar geen boter zonder bon DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN bekende methoden, Veni, Vid Vici Guatemala dreigt met landing V.J Nieuwe vondst P V- -5 - 70ste JAARGANG VRIJDAG 27 FEBRUARI 1948 No. 20554 VOORZIENING VOOR RENTE-TREKKERS i V* 5 -U- BEKENDE TACTIEK Europa telt nog zestien landen $cheepspi;aet vanaf de Volendam in Brits Honduras ARGENTINIË WIL EERST PRATEN MET ENGELAND EEN HALVE TON GEVRAAGD Nu opgravingen te Almelo AANTAL ONBERECHTE POLITIEKE DELINQUENTEN MICHAEL NAAR DE VER. STATEN vil DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX, Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Kleine zelfstandigen en kinderbijslag Aan de voorzieningen tot partiële ver betering van de sociale wetgeving waar van reeds ingevoerd werden uitbreiding en verhoging van de kinderbijslag, het consumentencrediet en noodvoorziening ,Voor ouden van dagen, zijn thans toege voegd het wetsontwerp inzake kinderbij slag voor rentetrekkers en verdubbeling van de invaliditfitsrente met extra-toe slag voor gehuwden. Voor het ogenblik willen wij buiten beschouwing laten, of de ontwerpen tot in de détails vallen toe te juichen. Wel moet als een zeer grote verdienste genoemd worden de omstan digheid, dat de opzet heeft voor gezeten om hun tegemoet te komen, die daaraan het meest behoefte hebben. In welke al gemene opzet de minister ongetwijfeld geslaagd is. Aan het ministerie van Sociale Zaken wordt blijkens mededelingen in de Me morie van Antwoord aan de Eerste Ka mer zeer hard gewerkt. En het doet sympathiek aan, dat de minister niet de eer voor zich alleen opeist maar daarin alle betrokken partijen laat delen en daarmede in feite de ambtenaar van de Rijksverzekeringsbank, die nota bene als ambtenaar in functie sprak over „onze Drees", desavoueerde. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer schrijft hij n.l. o.m.: is het mogelijk ge weest, dat het sociale beleid van het te genwoordige Kabinet, zowel in de Staten- Generaal als daarbuiten, steun heeft ont vangen en daarmede een nationaal (spatiëring van ons) karakter heeft ge kregen." Ondanks dit harde werken is het echter niet mogelijk gebleken om op redelijke termijn een algehele herziening van de sociale wetgeving, welke in de bedoeling ligt, te ontwerpen. Het overleg met de Stichting van de Arbeid is nog niet be ëindigd. Wel is het da minister bekend, dat de desbetreffende commissie met haar arbeid vordert en dat haar rapport hem binnen korte tijd zal worden aangeboden. Gezien deze omstandfgtièid is het alles zins juist gezien, dat de minister om de ergste plooien glad te strijken nu en dan de strijkbout van de partiële herziening hanteert. Gelijk nu weer. door de indie ning van beide genoemde ontwerpen, welke ongetwijfeld met grote sympathie ontvangen zullen wordèh eri dit ook ver dienen, zelfs al zou een nadere bestu dering het gewenst doen blijken, hier en daar nog een streekje met de bout te geven. Bij verschillende gelegenheden heeft de regering te kennért'gègèVen, dat naast de nood der ouden van dagfeh evenzeer de moeilijke financiële positie, waarin de Invaliden en de weduwen beneden de 65-jarige leeftijd en de wezen verkeren, haar volle aandacht had en dat het in haar voornemen lag voorstellen te doen ter verbetering ook van de positie van deze categorieën. Een tweetal dezer maat regelen is inmiddels tot stand gekomen: de opneming van minder-valide arbeids krachten in het bedrijfsleven heeft haar regeling gevonden, terwijl de verlenging van de uitkeringsduur van het zieken geld haar beslag heeft gekregen De ministers van Sociale Zaken' en van Financiën achten thans het tijdstip geko men om in afwachting van een algemene herziening der sociale verzekering, voor stellen te doen tot een rechtstreekse ver betering van de financiële positie van degenen, die in het genót zijn van een invaliditeitsrente of weduwenrente, als mede van de wezen, die een wezenrente S0Inletde Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp „Noodregeling ouderdomsvoorziening" werd bij de op somming van de door de regering voor gestane mogelijkheden ter verbetering van de positie der invaliditeitsrentetrek- kers pnfler meer gewaagd van het tref- >fen van een kinderbijslagregeling voor ■deze categorie. In plaats van de kinder bijslagwet uit te breiden tot de invalidi- teitsrentetrekkers hebben de ministers van Sociale Zaken en van Financiën ge meend voor deze categorie een afzonder lijke kinderbijslagregeling te moeten tref fen. Die regeling staat wel is waar los van die, vervat in de Kinderbijslagwet, doch haar prestaties zijn analoog aan die der genoemde wet. De ministers hebben voorts deze regeling niet beperkt tot de invaliditeitsrentetrekkers, doch haar mede uitgestrekt tót diegenen, die in het genot zijn van een ouderdomsrente krachtens de invaliditeitswet, alsmede onder zekere beperking tot de kinderen, die een we zenrente genieten. Wanneer ouderdoms rentetrekkers nog kinderen te hunnen laste hebben, waarvoor recht op kinder bijslag bestaat, is er naar de mening van de ministers niet voldoende aanleiding hun de kinderbijslag të onthouden. Wan neer thans naast de loonarbeider ook de invaliditeitsrentetrekker recht op kinder bijslag zal verkrijgen, bestaat er naar de mening van de minister, niet minder aan leiding aan de weduwe van een arbeider eveneens kinderbijslag te waarborgen voor haar kinderen, die na het overlijden van de verzekerde arbeider thans slechts recht hebben op een wezenrente. Aldus de motivering van de beide wets ontwerpen, voor welker inhoud wij ver wijzen naar ons blad van Woensdag. Meerdere sociale voorzieningen kunnen niet wachter en daar niet op korte ter mijn alles bereikt kan worden, is het een verstandige politiek, om dat aan te vat ten, wat order het bereik ligt. Ook hier is waar: beter een klein mooi vogeltje safe opgeDorgen in een kooitje dan tien grote paradijsvogels onbereikbaar in de lucht. Daarom blijven wij het betreuren, dat ten opzichte van de wijziging van het ziekenfondswezen blijkbaar een andere doch o.i. niet betere weg werd ingesla gen. Hier gelÖt het: „Alles of niets". De anders gaarne betreden gulden midden weg wordt angstvallig vermeden. Wij doelen speciaal op het uitblijven van een partiële voorziening om de welstands- grens werkelijk een grens te doen zijn, welke in overeenstemming is met de wel stand van de verzekerde. De omstandig heid, dat bij de vaststelling daarvan geen rekening wordt gehouden b.v. met het al dan niet gehuwd zijn, het aantal kinderen en andere factoren, zoals inkomen uit andere functies dan die uit hoofde waar van men verplicht verzekerd is. maken de welstandsgrens tot een begrenzing, welke schreeuwt om correctie en de welstand tot een stand, welke zijn slachtoffers nu en dan dwingt om ver boven hun stand geneeskundige hulp in te roepen. Vorig iaar werd meerdere malen door de minister als zijn wens uitgesproken, dat in 1947 nog de herziening van het ziekenfondswezen haar beslag zou krij gen. Wij hebben dat optimisme van Exc. Drees nimmer kunnen begrijpen en staken zulks niet onder stoelen en banken; van daar ons herhaalde malen geschreven pleidooi vooi een partiële wijziging. Een pleidooi, dat wij ook nu met na druk willen herhalen. De minister ver klaart wel in zijn boven aangehaalde Memorie, het van belang te achten, dat een nie iwe Ziekenfondswet zo sooedig mogelijk tot stand komt ten einde aan de op dit gebied nog bestaande minder gewenste toestanden een einde te makeif, maar hoe lang zullen zij, die eigenlijk geen dag meer kunnen wachten, nog ge duld moeten hebben? Wij zijn er hele maal niet gerust op, dat de laatste étappe reeds aangevangen werd, ook al heet het dan, dat aan de voorbereiding van de Ziekenfondswet met spoed wordt gewerkt, te minder daar aan deze verzekering wordt toegevoegd, dat het vraagstuk vele zijden heeft en de opvattingen zeer uit een lopen' weshalve een zorgvuldige voor bereiding tijd vraagt. Een lichtpuntje is het ongetwijfeld, dat blijkens mededeling vat) mimstei Drees ten aanzien van de samenwerking met de artsen kan worden opgemerxt, dat de desbetreffende onder handelingen vorderen. Maar toch blijft de opmerking, dat een en ander tijd zal vragen. En vandaar onze roep om, evenals bij andere sociale voorzieningen ook hier wijziging op onderdelen op zeer korte termijn. Terloops ontlenen wij aan de memorie van de minister, dat daarin gewezen wordt op de voornemens, volgens welke de kosten voor ziekenhuis- en sanato- riumverpleging voor onbeperkte tijd zul len worden vergoed. Verder zal ook pre ventieve zorg eventueel ten laste van de fondsen kuwien komen. Tenslotte is de instelling van de ziekenfondsraad binnenkort te verwachten, hetgeen daar om reeds verheugend is, dat dit instituut het ziekenfondswezen s'» vig bij de hoorns zal kunnen vatten. Wanneer wij nog een ander onderdeel van de sociale wetgeving onder de loupe nemen, dan zij gewezen op de kinder bijslag voor boeren en kleine zelfstan digen. Gelijk gemeld heeft het Staat kundig Centrum van de Kath. Volkspartij een voorontwerp ten deze gereed, dat na nog eens door een deskundige bekeken en door het Centrum goedgekeurd te zijn, aan de minister zal worden aangeboden. De minister is nl. voornemens een der gelijk wetsontwerp bij de Tweede Kamer in te dienen. Het zal echter nog wel enige tijd duren, voordat het ontwerp rijp is om aan de Staten-Generaal te worden voorgelegd. Het geldt hier nl. zoals ook in België is gebleken, waar een dergelijke regeling werd getroffen, een zeer moeilijke materie. In zijn memorie aan de Eerste Kamer zegt de minister er slechts over van mening te zijn, dat thans eerder uitbrei ding van de kinderbijslag over andere categorieën dan loonarbeiders is te be vorderen dan een verhoging van de be dragen. Wat er van zij, ook hier zouden wij willen aandringen op partiële wijziging zonder te wachten op algehele herziening van de sociale wetgeving, waarbij mede het vraagstuk van de verzekering in het algemeen van kleine zelfstandigen aan de orde kan komen. Een even belangrijke als ingewikkelde kwestie,, waarop de kinderbijslag voor bedoelde groep echter niet kan wachten. Gisteren werd in Den Bosch een stoottroepzondag gehou den bij gelegenheid van de terugkeer tan het eerste bataljon stoottroepen uit Indonesië. Op het parade- terrein werd een ere-defilé en doden-appèl gehouden. Er lopen in de laatste tijd geruchten, dat de natuurboter van de bon zou gaan, omdat er bij de tegenwoordige hoge boter- prijs niet genoeg vraag naar is, zodat men er mee blijft zitten. Ook wordt ver teld, dat Nederlandse boter tegen ver laagde prijs naar Engeland wordt ver kocht, waar ze dan opnieuw verpakt als Engelse boter zou worden geëxporteerd. Wij hebben naar aanleiding van deze geruchten te bevoegder plaatse eens ge ïnformeerd hoe de zaken eigenlijk staan. Pertinent werd ons verzekerd, dat er geen sprake van is, dat boter distributie- vrij zal worden. In regeringskringen had men wel reeds voorzien, dat door öe verhoging van de boterprijs de boter voor velen te duur zou worden. Daarom heeft men de keuzebon ingevoerd, waardoor het publiek niet gedwongen is de dure boter te kopen, maar zich desgewenst van margarine kan voorzien. Het gevolg van de keuzebon is geweest, dat er minder boter werd verbruikt. Toen bleek, dat het boteiVerbruik zo aanzienlijk ten achter bleef bij de productie, dat de voor raden te groot werden, heeft men ge tracht de boterafzet te doen toenemen door de keuze te verruimen. Het publiek werd namelijk in de gelegenheid gesteld op het gehele vetrantsoen boter te be trekken. Hoe deze maatregel, die nog slechts kort is ingevoerd, op de duur zal werken, moet nog worden afgewacht. Het botersurplus, dat door het vermin derd boterverbruik is ontstaan, is in koel huizen opgeslagen. Sommige partijen lig gen daar al te lang, zodat afwijkingen optreden. Deze afwijkende boter is zoVeel mogelijk ter beschikking gesteld van de industrie, de bakkerijen enz. Intussen is in de laatste tijd de melk productie boven verwachting gestegen en daarmede ook r>; boterproductie toege nomen. Er wordt thans meer boter ge produceerd dan op de bon wordt afgeno men. Waar nu met al die boter heen? Naar de koelhuizen. Maar dan moest daar eerst plaats gemaakt worden door oude voorraden op te ruimen. Men heeft toen een partij oude koelhuisboter, die afwijkingen vertoont, overeenkomstig de kwaliteit tegen verlaagde prijs aan Enge land verkocht, waar er een melange van wordt gemaakt. Wat Engeland verder met deze melange doet, is hier niet De- kend, maar dat Engeland ze zou uitvoe ren is onwaarschijnlijk omdat Engeland geen levensmiddelen exporteert. Ook België wil graag van deze afwijkende boter van ons bjtrekken, maar daarvoor zijn de op het ogenblik beschikbare hoe veelheden te gering. Als het verschijnsel van het botersur plus zich voortzet, zal nader worden be zien, wat er moet gebeuren, maar van een bon-vrij maken van de boter is onder de huidige oms'/mdigheden geen sprake, verzekerde men ons. De communisten zyn sinds Woensdag avond onbetwist heer en meester in Tsjechoslowakije, gelijk eens in de Maart dagen van 1939 de nazi-Duitsers daar hun suprematie vestigden. De eerste daad, welke het nieuwe kabi- net-Gottwald stelde, was te commande ren, dat het gehele land zich over de communistische machtsgreep moest ver heugen en zijn vreugde de gehele Don derdag zou demonstreren door in het openbaar, in de straten en op de pleinen, zich aan feestelijkheden over te geven, te vlaggen, te zingen, te dansen, te juichen. Er is feest, er was uiterlijk jolijt. Maar hoe vele Tsjechen en Sl°waken zu"en zich onthouden hebben van elk vreugde- vertoon; hoe velen meer nog zullen met bitterheid, woede en angst in de ziel het eindpunt ener ontwikkeling hebben be leefd, dat algemeen was voorzien, maar toch, nu het aangebroken is- de wereid met ontzetting en walging vervult. En op het Hradschin zetelt een man, de 63-jari- ge presided Benes, die nadat de par tijen hem in de steek hadden gelaten, voor de communistische dreigementen van algemene staking en hopeloze bur geroorlog had moeten zwichten, voor de tweede maal in zijn leven zijn democra tisch ideaal zag vernietigen, de vrucht van ingespannen arbeid zag kapot slaan. Zal hij uitgeput, ontmoedigd, ziek weder om in ballingschap gaan? De geschiedenis van dit complot van Moskou tegen de Tsjechoslowaakse staat kan heel summier samengevat worden. In 1946 werd een constituerend parlement gekozen, waarin de communisten met on geveer 38 percent der stemmen verreweg de sterkste partij waren. Zij vormden de regering welke echter een tamelijk natio naal karakter had: de sociaal-democraten, de nationale socialisten van Benes en zelfs de (katholieke) volkspartij waren er in vertegenwoordigd- De taak van dit parlement was een waarlijk democrati sche grondwet te ontwerpen, maar het slaagde daarin niet, want de 38 percent communisten aan de ene en de 62-per- cent niet-communisten aan de andere zij de hadden diametraal tegengeste'de op vattingen over de democratie. Tussen onze vrijheid en de ro'de slavernij is geen com promis mogelijk. Van beide kanten werd op nieuwe ver kiezingen aangestuurd. Maar de commu nisten bespeurden dra, dat hun kansen niet bijzonder goed stonden: zelfs de 38 percent waren in zeer groot gevaar. En van het ogenblik af, dat dit inzicht bij hen doorbrak, was het lot van Tsjecho slowakije beslist. Van de macht, welke zij door het bezit van de beruchte sleutel posities in het kabinet hadden, begonnen zij het volle gebruik te maken; toen de andere partijen wezen op de schending van overeenkomsten o.m. door allerlei verdachte communistische benoemingen, werd de crisis ontketend: en wie de com munistische methoden ter zake in Po len, Hongarije, de Balkan heeft gevolgd, twijfelde er geen ogenblik aan, hoe de afloop zou zijn. De tactiek, in Praag gevolgd, is weer precies dezelfde geweest als overal elders: er werden complotten tegen de „volks- democratische staat" ontdekt; de niet- communistische partijen werden er van beschuldigd met het buitenland tegen het eigen land samen te zweren; dreiging met algemene staking, communistische straat- demonstraties, huiszoekingen bij de niet- willige partijen, verbod van oppositiebla den. spreekverbod voor alle niet-commu nisten voor de radio, en tenslotte vorming van gewapende actie-comité's. Dan is het einde van de vrijheid in het zicht, de greep naar de communistische dictatuur is nog slechts een kwestie van uren of minuten. Zo ging het in Warschau, in Boedapest, in Sofia, in Boekarest, zó is het ook in Praag gegaan: het ijzeren scherm tegen het Westen is in Tsjechoslowakije neer gelaten; terreur, vervolging, onderdruk king. vrijneidsberoving en moord zullen de volgende faze voor het ongelukkige land zijn. het laatste der Slavische naties, dat het contact, en een levend contact, met de Westerse beschaving had weten te handhaven. Zo is Europa wëer kleiner geworden. ..Het is niet onze schuld, merkte Bidault gisteren op. dat Europa tot zestien staten is teruggebracht; dit is het kleinste Europa, dat -wij ooit hebben gekend. Wij zullen een dergelijke inkrimping nooit goedkeuren, maar voorlopig moeten wij met de zestien landen werken". De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben in een gemeenschappelijke verklaring de staatsgreep in Tsjechoslowakije veroordeeld en als rampzalig gebrandmerkt, daar hij in het overrompelde land de vrijheidsbeginselen, waaraan alle democratische landen zijn gehecht, vernietigt. Inderdaad werden totdusver protes ten aan het adres van het Kremlin, of zijn satellieten, steeds door Engeland en Amerika apart geuit, zij het vaak in gelijkluidende bewoordingen. Een belangrijke factor is, dat Frankrijk, dat zich voorheen gemeenlijk niet bij pro testen van Washington en Londen aan sloot, bij dit vonnis mede zijn stem uitbrengt. „De regeringen van de V. S„ Frankrijk en Groot-Britannië", aldus de nota der drie, hebben de loop der gebeurtenissen fOtse kruiser „Sheffield" is op van Brits" «aa- Belize, de hoofdstad kruiser naar Bt r'ka, Honduras in midden-Ame- vvelke ujjee?s "mogelijke incidenten, ,i„^e'okt zouden kunnen wor- ®menten" ,ekere onverantwoordelijke "Us Werd buurstaat Guatemala. Jf*?,ala heeft or,den vernomen. (Gua- fWittannic 0vP!C? dispuut met Groot- nct gebied vin «r** souvereinitcit over Van Helize) Het geschil dan een halve „p,, Guatemala is meer -T* oud. Groot-Brit- l uut (evenals dit her van het Zuid- tannie wenst het disr geval is met de i poolgebied) voor het rechtshof te Den Han„ 1.nteroationaal ge in 1946 is daartoe 4eh v rengen' Reeds De regering van Guatemfi°rstel gedaan op echter alleen in te gaan" ycnst hier' tie „naar recht en bUliikhebt" de,kwes" den beoordeeld en niet aiio„ wor" de wet. Dit wil de Britse" „VolS?ns echter niet accepteren en aldus^'de kwestie tot op heden onbeslist gebleven. De gezant van Guatamala te Londen, generaal Fuentes, heeft verklaard, dat de incidenten op de grens van Guatamala en Brits Honduras veroorzaakt zijn door „enige honderden ontsnapte inboorlingen gevangenen", die zich verborgen hielden in het oerwoud van Vucatan. Dr. Juan Bramuglia, de Argentijnse minister van buitenl. zaken, heeft in een lange schriftelijke verklaring aan de pers als antwoord op Bevin's verzoek aan het Engelse lagerhuis, het Zuidpoolgeschü aan het Internationale Hof van justitie voor te leggen, gezegd, dat de Falk- landeilanden ongetwijfeld aar\ Argen tinië behoren en op onwettige wijze dooi Engeland in beslag zijn genomen. „Het recht van een staat op zijn gebied is permanent, zelfs indien deze niet over de noodzakelijke macht beschikt om het te handhaven", aldus de Argentijnse mi nister. In de verklaring wordt de hoop uit gesproken, dat Engeland de Faikland- eilanden, die Argentinië „alleen op m,- litaire gronden" niet in zijn bezit heeft, aan Argentinië zal afstaan. f. De „Volendam'', die morgen met 2400 man militairen en een groep jour nalisten naar Insulinde vertrekt. Morgen, Zaterdag, vertrekt voor de zo veelste maal vanuit de Merwehaven te Rotterdam een schip met Nederlandse Militairen, die in het verre Oosten hun soldatenplicht gaan vervullen. Het is dit keer de „Volendam" 'van de Holland- Amerika-lijn, welke met een kostbare lading van 2400 man start voor de reis naar Insulinde. Er is sinds het eerste schip met een dergelijke inhoud en met een zodanige doelstelling vertrok heel wat veranderd. Toenmaals opgezweept aoor politieke agitaties van bepaalde zijde, speelde er zich rondom de inscheping roerige tafe relen af en de treinen, welke de jongens uit alle windstreken van het land naar de inschepingshaven voerden, waren ver sierd met slagwoorden, welke niet de minste twijfel lieten over de gezindheid van de passagiers. En het moest gezegd dat de spoed, welke toen achter deze ex pedities stak argwaan moest verwekken. Het doel waarvoor de soldaten uittrokken kon door een zeer groot deel van hen niet omschreven worden bij gebrek aan voor lichting en de politieke situatie was van die aard, dat het gevoel van onzekerheid en onrust op de gezichten te lezen stond. Nu we anderhalf jaar verder zijn, is de horizon naar het oosten wat opgeklaard De ontwikkeling van de politieke situatip staat er gunstiger voor en een belangrijke psychologische factor in de gemoedsrust van de expeditie-soldaat is ongetwijfeld ook de langzamerhand regelmatig terug kerende ontscheping van de troepen, welke ginds het spits afbeten. De enkele reis krijgt nu het aanzien van een re tourtje en deze wetenschap vormt een niet geringe vooruitgang vergeleken bij het vacuum, waarvoor de soldaten van enige jaren geleden, stonden. Afgezien van deze duidelijke ontspan ning bij de inscheping van onze troepen zouden wij toch over de reis van de Vo lendam niet zo uitvoerig schrijven ais er in deze overtocht nog niet iets bijzon ders stak. De Legervoorlichting heeft n.l. een aan tal journalisten uitgenodigd deze reis met de Volendam mee te maken om de pers in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van wat er zoal op een troepen schip tijdens de drie en een halve week durende overtocht gaande is; vervolgens staat een inspectietocht langs de militaire legeringen door geheel Indonesië op het program en tenslotte de terugreis met demobiliserenden. Wij mogen dus gerust zeggen: min of meer een veni. vidi. vici van het uitge strekte Insulinde. Met zulk een excurs e zullen wij dat Insulinde wel niet ondc de knie krijgen, maar toch een triomfan telijk overzicht verwerven van 't gehele militaire complex. Een volslagen novum wordt morgen ingeluid met het vertrek van de Volendamnaar Indië: soldaat en journalist gaan broederlijk samen aan boord en tijdens de reis leven de journalisten als soldaat en de soldaten misschien wel als journa list. Een ongewone, maar gelukkige verbroedering, aan de Legervoor lichting.'dienst te danken, die na tuurlijk met de verbroedering ook voorlichting op het oog. heef l. Ons redactielid J. Spanjaard ver tegenwoordigt onze courant aan boord, tijdens de persexrursie door Indonesië en op de terugweg, weer met de soldaten, maar dan gedemo biliseerden. Hij gaat dus het leven van de „jon grns" meemaken op weg, in het verre 'and, en weer terug met hen, die het gehad hebben de kring loop in het kort. Naast, de bekende Hofwijk-brieven mag voor zijn correspondentie onge twijfeld belangstelling verwacht worden, vooral in de vele families van hen. die hun plicht doen voor Konintin en Vaderland. Hier begint de heer Spanjaard zijn eerste „praet Een van de interessantste objecten uit dit program is ongetwijfeld de terugreis met de demobiliserenden. Nog onlangs vertelde een legeraalmoezenier, dat de jongens op retour naar het vaderland be paald mat gestemd waren en zij in het geheel met deelden in de juichsalvo's, v/elke een passerend troepenschip loste. Het probleem van de demobilisant is vul- ledig aan de orde en wij zijn er ons van bewust hierin een steentje ter ophelde ring te kunnen bijdragen. Zo stappen wij dus morgen aan boord van de Volendam met 2400 jongens, die ons tot Batavia gezelschap zullen houden. Eenmaal aan land zullen wij ten nauwste kennis maken met het land. Waar „het is of steeds een fluit zingt met de legende mee", zoals Lotus Counerus het eens neerschreef. En wij, wij zullen er het beste van pogen te maken. in Tsjecho Slowakije, gebeurtenissen, die de beginselen der vrijheid aantasten, met aandacht gevolgd. Zij constateren, dat de onderbreking van de vrije werking van parlementaire instellingen en de vestiging van de ver kapte dictatuur van één partij onder het mom van een regering van nationale unie mogelijk is gemaakt door middel van een kunstmatig en opzettelijk in het leven ge roepen crisis, waarbij tot het gebruik van zekere, reeds elders beproefde methodes, werd aangezet. Zij kunnen niet anders doen dan een scherpe veroordeling uitspreken over deze ontwikkeling, waarvan de gevolgen rampspoedig moeten zijn voor het Tsje chische volk, dat in zijn lijden tijdens de tweede wereldoorlog zijn gehechtheid aan de vrijheid zo schitterend heeft bewezen". Keuier seint, dat de persafdeling van het Tsj'echoslowaakse ministerie van voorlichting zich gehaast heeft, de pu blicatie van de drie-landen-verklaring te verbieden. In het geknechte land neemt intussen de onmiddellijk na de staatsgreep begon nen zuivering het gewone verloop. Overal versterken de communisten met hun actie-comité's hun controle op centraal en plaatselijk bestuur. Departementen, verenigingen, fabrieken, partijen ook, Worden van „reactionnaire" d.i. anti communistische elementen gezuiverd. Mgr. Jan Sramek, de voormalige vice- premier en leider van de volkspartij nam ontslag uit het parlement. Moskou en Gottwald gaan voort met de publicatie van documenten, waaruit het voorgèno- men verraad der reactionnairen moet blijken. Een „niet nader genoemde am bassade" wordt ervan beschuldigd met de „samenzweerders" gemene zaak te heb ben gemaakt. Confiscatie van grondgebied van meer dan 50 H.A. wordt aangekondigd en de Praagse zender juicht, dat „Tsjechoslowa kije aan een groot gevaar is ontsnapt", terwijl de Moskouse zegt, dat „geen macht ter wereld nu nog kan terugdrin gen van „de weg naar vrijheid en demo cratie De uitzending van Nederlandse sport lieden naar de Olympische Spelen te Londen is in gevaar. Dat betekent, dat tal van Nederlanders niet vertegenwoor digd zullen zijn op het eerste wereld- sportfeest na de oorlog. Oorzaak: gebrek aan financiën; de regering is niet in de gelegenheid om subsidie te geven. Daar door zal het Nederlands Olympisch Co mité slechts een gezelschap van 50 per sonen sporters en officials kunnen uitzenden. Hetgeen neerkomt op een voetbal- en een hockeyploeg. Derhalve geen zwemmers en zwemsters, geen turn- ploegen, geen roeiers en zeilers, geen athleten, geen boksers en wielrenners, en nog veel meer niet. f Dit is een gevaar, waarbij sportlievend Nederland zich niet zonder meer kan neerleggen. Een 'gezelschap van 50 per sonen zou inderdaad in geen enkel op zicht representatief zijn voor de voor aanstaande plaats die de Nederlandse sporters in de internationale sportwereld innemen. En het ligt voor de hand, dat het N. O. C. al het mogelijke in het werk zal stellen om een grotere uitzen ding mogelijk te maken. Wij noemen hier met opzet geen na men van figuren die wellicht in staat zouden zijn om voor ons land een Olym pische medaille te behalen. Want in dit verband is dat helemaal niet belangrijk, Nu gaat het om het waarmaken van Cou- bertins devies: niet winnen is niet belang rijk, doch 't deelnemen. Het zou ons per soonlijk niets kunnen schelen als ons land straks in Londen geen enkele me daille zou veroveren; als al onze op in ternationaal peil staande sportlieden er maar waren geweest en er onze naam hadden hoog gehouden. Ondanks alle critiek op de Olympische Spelen mag men de ideële opzet van dit festijn niet uit het oog verliezen. Men mag op ongezonde toestanden en onspor tieve ge&tes attenderen, maar men mag er niet om weglopen. Men moet er juist heengaan met de opzet om het ideaal dat schone ideaal van verbroedering door de sport wel te bereiken. In sommige landen maakt men van de sport een staatszaak en beschouwt men de prestaties in internationaal milieu als een staatsaangelegenheid. Dit heeft in het verleden wel tot onsportieve animo siteit tussen sommige staatsploegen on derling geleid. En dat is jammer. Maar het is ook te verbeteren. In Nederland is de sport geen staats zaak. Onze sportlieden treden frank en vrij aan de start. Van onze sportlieden kan een schitterend voorbeeld uitgaan. Zij kunnen bij buitenlandse makkers be wondering afdwingen voor hun waarlijk sportieve mentaliteit. Als het voorbeeld imponeert, kan navolging niet uitblijven. En wat kunnen arglistige staatsofficials klaarmaken, als zij om wie het gaat wel de ware sportieve ridderlijkheid bezitten en die bewust hooghouden? Dit is een van de te zeldzame gelegenheden om als klein land de grote landen te beïnvloeden. Wij weten het: de sport wordt door gevaren bedreigd. Maar het is juist het doel van de sport om de jeugd die ge steldheid bij te brengen dat zij tegen die gevaren bestand is. Daarom moet men niet, zodra het weer eens wrijft, afge ven op de sport, maar haar ideaal trach ten te bereiken. Vooral op een gebeur tenis als de Olympische Spelen, die als geen andere beoogt om de sportidealen waar te maken. Van onze Nederlandse amateurs van wie men waarlijk wel kan zeggen dat zij de ware sportieve mentaliteit en ridderlijke geest ook nu weer zullen be tonen kan een grote invloed ten goe de uitgaan. Maar financiële moeilijkhe den dreigen de uitzending van een vol tallig Nederlands contingent tegen te houden. Het N. O. C. komt 50.000 gulden tekort Zou sportminnend Nederland niet in staat zijn om die halve ton bijeen te brengen? SUPPORTER. Te Almelo is door een amateur, de heer G. J. Eshuis, aan de z.g. oude gra ven een groot, aantal scherven van urnen, schuurstenen mesjes en andere resten van prae-bistorische voorwerpen opge dolven. Sommige zijn uit de tijd van 2000 v. Chr„ andere zijn afkomstig uit de Karolingische tijd en de middeleeuwen. Een en ander wijst op een zeer oude, permanente nederzetting ter plaatse. Het aantal nog onberechte pol. gede tineerden bedroeg per 1 Febr. j.l. 6899, van wie 6688 mannen en 211 vrouwen. Ter vergelijking diene. dat per 1 Oct 1947 bovengenoemde cijfers bedroegen: 12.701, onder wie 12.301 mannen en 400 vrouwen. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft bekend ge maakt. dat de vroegere koning Michael van Roemenië in Maart een maand naar de Ver. Staten zal komen, meldt A. P. Hij zal op 5 Maart aan boord van de „Queen Elizabeth" uit Southampton vertrekken en tot 7 April in de Ver. Staten blijven. Er zijn aan Michael, de koningin moeder Helena en leden van de hofhou ding visa uitgereikt. W' V VN v'.--V ..eV v* - n Het Internationale Hof van Justitie is met de behandeling van de Korfoe- kwestie begonnen. Links de Engelse rechtsgeleerden gepruikt en wed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1