Finlands antwoord aan Stalin Tot onderhandelingen bereid I! Protest om Tsjechoslowakije Spanning tussen lonen en Kosten van levensonderhond iets gestegen Britse matrozen patrouilleren In het hartje van de winter prijzen m BIDDERS KWAMEN TER HEILIGE STEDE Personentrein werd opgeblazen iL*Öi*»i Het toppunt Verbijsterend DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Ernstig gevaar wordt gevreesd Italië in gevaar ONDER LO U NDER DE_ P E D» ZrIS,MW"m' Guatemala op achterste benen De „Gouden Koets" branden bos en heide al V. J Twintigduizend volgden oude beeweg Talrijke Britse soldaten gedood Meelproducten ffOste JAARGANG MAANDAG 1 MAART 1948 No. 20556 Communisten vormen actie- comité's verklaart de Gasperi BINNENKORT VIJF-MOGEND- HEDEN CONFERENTIE Ter bespreking van IVest' Europees pact PO LIT IE-AOENTEN ALS SMOKKELAARS DEMOCR. FRONT IN ROEMENIE COMMUNISTEN EN DE REGELS VAN HET SPEL HET N.V.V. CONSTATEERT ENIGE VERBETERING Koos Vorrink over de gebeurtenissen PRIJSVERHOGING VAN VOEDINGSMIDDELEN DE OORZAAK 185.000 PAAR DAMES KOUSEN PRINCIPE EN ONHEBBELIJKHEID vrij in België BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" lijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUXJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. •Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Paasikivi, de president van de Finse republiek, heeft dtalin geantwoord. Finland is tot onderhandelen over een nieuw verdrag bereid. De Finse pres dent zou echter te verstaan gegeven hebben, dat eventuele besprekingen niet moesten plaats hebben op de ba sis, die voor de Sovjet-onderhandelin gen met Roemenië en Hongarije en de daarna gesloten verdragen heeft ge diend. Die verdragen bevatten punten, welke Finland niet geschikt acht. Naar Reuter te Helsinki verneemt, is het merendeel der politieke partijen in Finland bereid, het voorstel van Stalin tot een verdrag voor wederzijdse mili taire bijstand en vriendschap te aanvaar den, hetgeen van belang is, daar volgens de grondwet noch de president, noch de regering een militair verdrag kan slui ten, zonder de toestemming van het par lement. De houding der partijen wordt intussen wel duidelijk beïnvloed door de vrees, dat een weigering voor Finland nog groter gevaren zou opleveren. Voordat Stalin zijn voorstel deed, waren alle partijen, behalve de demo cratische volkspartij, voorstander van 'n neutraliteitspolitiek: Vriendschap met de Sovjet-Unie, maar geen verdragen. In politieke kringen te Helsinki wijst men voortdurend er op, dat de Sovjet- Unie dit jaar de enige leverancier van voedsel is. Als de S. U. die leveranties zou stopzetten, zou Finland spoedig ge brek lijden. De bejaarde president Paasikivi en de premier zijn ziek, zodat de samenstelling van een naar Moskou te zenden delegatie nog wel enige dagen zal worden uitge steld. Paasikivi heeft de parlementaire fracties verzocht, hem tegen Dinsdag haar standpunt te doen weten. De voorzitter van het Finse parlement Fagerholm heeft verklaard, dat wellicht tengevolge van de recente gebeurtenissen in Finland kabinetswijzigingen noodzake lijk zullen zijn. „Wij willen in het Russische voorstel geen voorspel zien van de gebeurtenis sen, die in andere landen plaats grepen", aldus spreker, maar begrijpelijk is, dat na Stalins demarche verandering in de Fin se regering komt. Volgens het Zweedse blad „Expressen" heeft de Russische legatie In Helsinki verzocht om een lijst van de Finse of ficieren, die bi) de Finse gewapende macht dienen. Het blad zegt, dat reeds eerder een dergelijk verzoek tot de Fin- ae autoriteiten gericht werd, die daarop echter totdusver afwijzend hadden be schikt. Uit Washington wordt geseind, dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse laken de gebeurtenissen in Finland met 0te aandacht volgt; wanneer ook dit land in de Russische wereld zou terecht tomen zou dit een «rote dreiging bete- 'Voor de andere Scandinavische na- S meent men. Men is algemeen van oordeel, dat het voorstel van Stalin de inleiding is van Finlands knechting. Het ministerie in Washington verwacht en hoopt nog dat Finland zijn souvereini- teit zal behouden. In elk geval, zo con stateert men, staan Zweden, Noorwegen en Denemarken op de lijst voor Ameri kaanse hulp onder het Marshallplan en vormen zij derhalve nog een deel van het Westelijke bolwerk tegen het impe rialisme van Moskou. Alcide de Gasperi, de Italiaanse pre mier, heeft gisteren de beschuldiging uitgesproken, dat het volksfront van communisten en pro-communistische socialisten in Italië bezig is, „actie- comité's te'vormen, op dezelfde wijze, als in Tsjechoslowakjje geschied is", aldus meldt A.P. Over de Amerikaanse hulp zei de pre mier; „Italië's redding kan alleen van de de zijde van Amerika komen. Met de Amerikaanse hulp zou Italië een politiek van vrede, wederopbouw en economisch herstel kunnen volgen, zonder in een en kel opzicht iets van zijn nationale onaf hankelijkheid te verliezen. Daarom ver raden allen, die tegen de Amerikaanse hulp zijn, de belangen van Italië en de vrede." Verwacht wordt, dat zeer binnen kort een vijf-mogendheden-conferen- tie zal worden gehouden ter bespreking van een West-Europees pact, aldus verklaarde Zaterdag een zegsman van het Nederlands ministerie van Buiten landse zaken na terugkeer uit Brussel van minister-president dr. Beel en minister baron van Boetzelaer van Oosterhout. Zaterdagmorgen hadden de ministers te Brussel besprekingen gevoerd met hun collega's van België en Luxemburg en waren zeer snel tot een gemeenschappe lijk standpunt gekomen met betrekking tot de voorstellen van minister Bevin in zake zulk een pact. In officiële kringen in Den Haag is men van oordeel, dat de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije het bereiken van deze overeenstemming versneld hebben. De nadruk waarmee gezegd werd, dat de conferentie zeer binnenkort zal worden gehouden, bracht sommigen in Den Haag tot de veronderstelling, dat dit wellicht nog deze week zou zijn. De plaats der conferentie is nog niet bekend. „Quae mutatio rerum, o jerum"\ Vorige Zondag lag Scheveningen vol slagen verhttenin de bittere kou, gisteren was het druk als op 'ra zomerdag Naar thans bekend wordt, zijn in de nacht van Vrijdag op Zaterdag onder Huybergen drie personen gearresteerd, die een grote partij textielgoederen smokkelden tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 7000. Bij nader onderzoek bleken het politieagenten te zijn en wel de 44-jarige S. en de 34-jarige M. uit Bergen op Zoom en de 22-jarige B. uit Sonvliet. Een van hen was na zijn zui vering te Oosterhout naar Bergen op Zoom overgeplaatst. Naar vernomen wordt, is in Roemenië een democratisch volksfront gevormd uit vier partijen, te weten: de verenigde arbeiderspartij, het arbeidsfront, de na tionale volkspartij en de Hong. volksunie „In Tsjechoslowakije is de zon van de vrijheid tijdelijk ten onder gegaan. De regeringen van de V. S„ Engeland en Frankrijk hebben in duidelijke en klare taal gesproken. Wij moeten ons bij dit protest, waarmede gesproken is, naar het hart van de op de basis der democratie gebouwde West-Europese beschaving, aansluiten. Ik heb echter het gevoel, dat er meer nodig zal iijn: de weerstand zal moeten worden georganiseerd tegen het brutale Russische imperialisme. Wij hebben niet de strijd aangebonden tegen de ene dictatuur om ons als wil loze slaven uit te leveren aan de ande re". Aldus o.m. de partij-voorzitter van de P. v. d. A, de heer K. Vorrink, op een vergadering, welke de federatie Amster dam dezer partij had bijeengeroepen om te protesteren tegen de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. De grote zaal van het Concertgebouw was stampvol gelopen met toehoorders. Spr. behandelde de invloed der Rus sen op de Oost-Europese landen en trok vooI±s. efn vergelijking met 1038, „toen m Munchen Tsjechoslowakije werd uit geleverd aan de tirannie en verraad werd gepleegd aan de vrijheid en aan de waarachtige vrede der volkeren''. Hij be sloot met een oproep tot solidariteit. De tweede spreker, mr. G. J. v. Heuven wx at is het enige woord, waarmede getypeerd «a minister» nam Een groot de unisten bleven zitten lïamen alsof er geen vuiltje aan de en namen, a u.„T;n>r bondpn chet gehele bewind in handen, maatregelen om het vrije land feer zielige figuur is geworden, legde partijen Ueten zich* weerloos netten vangen, die de gehele affaire zijn vice-minister van Buitenlandse za ken in orde liet brengen. Deze kwam zogenaamd toezicht houden op de Rus sische graanleveranties! Toen alles in kannen en kruiken was, scheen dit toe zicht plotseling overbodig en met lauwe ren gekroond vertrok de handlanger van Moskou wederom naar de Heimat. Het is door het onbeschaamde heen. Dan hadden Hitler's methoden, daarmede ver geleken, nog iets ridderlijks. Thans staat aan l»it hoofd van het on gelukkige land een bolsjewistisch bewind, •waaraan ook de overige partijen deel nemen, niet alleen de socialisten, die zich allermiserabelst gedroegen, maar ook de katholieken, zelfs een geestelijke. Stalin's portret moet in alle scholen worden op gehangen, katholieke kranten moeten verdwijnen, de partijen worden rück sichtslos dit Duitse woord is hier wel zeer op z'n plaats gezuiverd en gelijk geschakeld en de niet-communistische leden der regering blijven rustig zitten, ook de katholieke en maken zich zonder meer medeplichtig aan al deze maatrege len, waartegen de liefde tot hun land tot d® vrijheid en heel hun geweten in bla- kenden opstand moeten komen. Dat is het cv?n noodlottig als onvermijdelijk ge- v°lg van het aanpappen, van het beg aan, met Moskou's satellieten. Als fat soenlij]^ iie(jen het met bandieten aan- le??en' leggen zij altijd het loodje. atuUrlijk, de communisten vormden een vrij sterke minderheid, maar toch 111 i.n d e r h e i d, die zich daaren- H hij de komende verkiezingen be de R a°htte en daarom moest thans m uit Moskou komen, en daarom En ri de slag worden geslagen. Westerse mogendheden... pro- He ™en' Klinkt een schaterlach door wi*fP®ï.eteliJKe landouwen van het bolsje- *n i? gebied en van al zijn satellieten <?iê„ui ,nd is het volgend slachtoffer. He de Tsjechische studenten zijn een tv? ïh.- den moed opbrachten tot een krachtig protest. »,etJvenHeSl^ts ,één ho°P: voor Hitier betekende Tsjechoslowakije het begin van het einde. Dat zou het voor Stalin ook wel eens kunnen worden. Of moet misschien eerst Italië nog aan de beurt komen? Natuurlijk, Stalin wenst geen oorlog. Wat zou hij ook? Hij kan zonder oorlog alles krijgen en grijpen wat hij hebben wil Maar... dit hoopte en wilde ook den enhij heeft het tenslotte met kopen'gehelen ondergang moeten be- ten zaieime? "nverm'.idelijk: het Wes- sta,m moeten afrekenen op dezelfde wijze, waarop het tenslotte met Hitier wel afrekenen moest. De toekomst is angstig, maar wij zul- z1enZC onvervaard onder de ogen moeten Er staan hier niet alleen politieke be langen op het spel, maar ook hogere: culturele, ja zelfs de hoogste: religieuze. Het geestelijke staat altijd nog boven tijdelijke en het eeuwige boven het HET meest weerzinwekkende is wel, dat dit alles gebeurt onder het mom van... democratie. Wel schijnen de heren het gevoel te hebben gekregen, dat men hier toch met een zeer bijzondere soort van democratie te doen heeft en dat hot hppstie een eigen naam verdient. Men wreekt daarom van „volksdemocratie en het betekent: de meest volstrekte dic- taFUnr'dan riist al wederom de vraag: moeten de Westerse volken nu maar heel gelaten zitten af te wachten, tot het den heren zal behagen onze echte demOOfltoe in deze „volksdemocratie om te zetten. Moeten wij de adder blijven Koesteren tot den dodelij ken beet? We weten nu hoe het gaat: de meerderheid behoeft met te worden afgewacht; voelt de minderheid zich sterk genoeg, dan wordt er Rusland bij gehaald, of dit komt wel zonder in vitatie en het spel kan beginnen. Welnu: wamieer de communisten hier in het Westen zich zo ongegeneerd moge lijk op Rusland richten om te zijner tijd hun slag te slaan, dan moet West-Europa ook zo stevig mogelijk gaan aanleunen tegen die machten, welke nog alleen in staat zijn onze vrijheden op allerlei ge bied tegen het bolsjewisme te redden. En dan moeten die machten ook niet dralen om Rusland vóór te zijn, waar de bolsje wistische greep naar de macht dreigend is. Wij vroegen reeds: moet Italië het volgend slachtoffer worden? Wij hopen, dat met name de Verenigde Staten het geen moment in twijfel zullen laten, dat een Tsjechoslowaakse behandeling van Italië m geen geval geduld zal worden. En hoe staat het in Frankrijk? Als de met-communistische, partijen niet zo ste vig mogelijk de handen ineen slaan tegen Moskou, dan krijgen we binnen korten tijd en in Italië èn in Frankrijk hetzelfde verheven schouwspel te zien als Het plan bestaat bij bepaalde nationale gebeurtenissen weer de „gouden koets" te gebruiken. T,i„„winwaiHie Ont rdi„7A""" Het escorte, dat de .igouden koets" zal passen.Mogen vW.JJ. tSS"U? JÏSg'S&ÏÏSÏ. Goedhart, bracht o.m. in herinnering het tractaat, dat president Benes in 1944 sloot met Rusland. Daarbij verklaarde de Sovjet-Unie zich na de oorlog van alle in menging in de binnenlandse aangelegen heden van Tsjechoslowakije te allen tij de te zullen onthouden. Rusland echter heeft zich noch aan de regels van het spel, noch aan de woorden van de over eenkomst gehouden. Spr. legde er de na druk op, dat— wil men in ons land com munistische overheersing voorkomen het volk zelf en het volk alléén dit door geestelijke bewapening in zijn macht heeft. Mr. A. de Roos, wethouder van Am sterdam, sloot de vergadering met een kort woord, waarin hij de C. P. N. er voor waarschuwde, dat „zó zij de regels van het spel niet méér in acht zou ne men dan tot dusver het geval is geweest", in de hoofdstad stemmen zouden opgaan, die de C. P. N. uit de regering van Am sterdam zouden willen bannen onder het motief: „Wij passen er verder voor". Als voorbeeld haalde spreker aan het colpor teren met communistische pamfletten op de gemeenschappelijke herdenking der Februari-staking op het Waterlooplein. Ongeveer 4000 afgevaardigden van het Ned. Verba:nd van vakverenigingen kwamen Zaterdag te Utrecht bijeen tot het houden van een demonstratief con gres over de „Loon- en prijspolitiek." Tot de aanwezigen behoroden Minister Vos, prof. Brouwers, directeur-generaal van de Prijsbeheersing de heer M. A. Reinalda, commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht en vertegenwoor digers van verschillende ministeries. De heer A. Vermeulen de eerste in leider, betoogde, dat de in October 1946 bestaande spanningen gedeeltelijk opge heven zijn door een stijging van het gemiddelde inkomenpeii" als een gevolg Van loonherzieningen h'et invoeren van prestatie-premies, consumentencrediet, uitbreiding kinderbijslag verlaging van de loonbelasting en invoering van vacantie-toeslag. De nadelige gevolgen van de vorige strenge winter en de droge zomer zijn opgevangen door daling van de prijzen der eerste levensbehoeften. De anti- duurteactie is niet geheel zonder resultaat geweest. Spr. was het niet eens met prof. Brouwers, dat het einde van de prijsdaling bereikt is., "pr constateerde overigens met nadruk, dat de positie van de Ned. arbeider veel en veel beter is dan die in het buitenland. Naar zijn mening moet de tot dusver door het N V. V. gevoerde loon- en prijspolitiek worden voortgezet, terwijl men bij de regering moet blijven aandringen op Britse matrozen van de kruiser „Sheffield" patrouilleren in jeeps langs de grens vajn Brits Honduras en Guatemala „bij wijze van vlag vertoon", terwijl andere matrozen zich om het vliegveld en de havens van Belize, de hoofdstad van Hondu- f®S„!ng:raven- Volgens admiraal Sir William Tennant, bevelhebber van ilit „'f, h"V? gesnelde troepen, dient d t alles alleen als demonstratie voor de Guatemalans. „Wij gaan niet iets ondernemen, doch mocht Guatemala beginnen, dan zullen wy de volle laag geven". Volgens een aantal "Engelse dagblad correspondenten, die zonder het aanvan kelijk te weten en ongehinderd de grens van Brits Honduras met Guatemala hebben overschreden, wijst niets er op, dat er daden van geweld plaats zullen hebben langs de enig bereisbare weg, die beide landen verbindt. Guatemala heeft intussen bij de V.N. een formeel protest ingediend tegen de aanwezigheid van Britse kruisers binnen „de territoriale grenzen van Guatemala". Volgens de Braziliaanse radio, aldus meldt het Franse persbureau A.F.P. uit Parijs, zou Guatemala be sloten hebben, de diplomatieke en handelsbetrekkingen met Gr.-Britan- nië te verbreken. Alberto Monsanto, ambassadeur van Guatemala te Mexico, heeft aan een Gala-unilormen voor het escorte de socialisten de geestelijke kracht op brengen tot weerstand tot den laatsten man. Hebben we echter niet al te vaak gezien, dat geestelijke kracht zonder vast en hecht beginsel een al te grote eis is? Finland moet de bolsjewistische brug gaan vormen tot Scandinavië. En ons landje7 De macht der communisten is hier nog niet dreigend. Maar wat ze wil len staat vast: het zijn even gedweeë, ja geestdriftige aanhangers van Moskou als de communisten elders. Zy wachten slechts op het sein, of in ieder geval op de komst van de Russische broeders om als vijfde colonne hun landgenoten in den rug te vallen. Blijven wij ons bij dezen toestand neerleggen? Ze beginnen het bij ons reeds zo aardig te leren! De Groot imiteert Stalin al zo kostelijk! 't Is eenvoudig belachelijk, maar het kan ook gevaarlijk worden. De Westelijke mogendheden zoeken den laatsten tijd op allerlei gebied con tact. Het eerst nodige, waarover gepraat moet worden is: Wat doen wjj tegenover Moskou? Men neme gezamenlijk dezelfde afdoende maatregelen. In verband met de grote kosten welke de verzorging en het onderhoud van paar den met zich brengen, is van de gedachte de „gouden koets" door huzaren te. paard te doen begeleiden, afgezien. Het escorte zal nu worden toevertrouwd aan een de tachement, gevormd uit de garde-regi menten Grenadiers en Jagers. Aan de a?n j Yan historische gegevens zijn voor dit detachement gala-uniformen ontwor pen De kosten voor het vervaardigen van deze uniformen zullen echter .niet door de regering worden gedragen, maar door belangstellenden. correspondent van A.F.P. meegedeeld, dat hij tot nu toe niets gehoord heeft over een dergelijke maatregel, waarvan hij de mogelijkheid echter niet uitsloot. De ambassadeur herhaalde het recht van aanspraak van Guatemala op Belize, „strategische basis, van waaruit de vrede van het Amerikaanse continent bedreigd kan worden". Volgens de ambassadeur zijn in Guate mala belangrijke manifestaties tegen de „politiek van Britse intimidatie" geor ganiseerd. prijsverlaging. Ook moet worden gebro ken met de productie om winst. Gepro duceerd moeten worden die artikelen, welke de arbeider broodnoodig heeft. De heer H. Oosterhuis besprak het vraagstuk van de medezeggingschap. De onbeperkte beschikkingsmacht over de productie in het verleden heeft geleid tot ongeordende voortbrenging verspil ling van productiekrachten, waardoor Periodieke crises zijn ontstaan met een massale werkloosheid en schrijnende ongelijkheid van inkomen. In de loop der jaren hebben de arbei ders medezeggenschap op het terrein van de lonen, arbeidsvoorwaarden en de sociale wetgeving verkregen, doch zij wensen met reden zulks ook op econo misch terrein. De werknemers hebben getoond over een grote mate van verant woordelijkheid te willen en kunnen beschikken. Ter wille van de sociale gerechtigheid zijn diepgaande hervor mingen van het sociale bestel nodig. De voornaamste punten van beide rede voeringen werden in een resolutie vast- gelged. In vervolg op de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud per 15 Nov. 1947 heeft het C. B. S. thans indexcijfers berekend per 15 December 1947 volgens huishoudrekeningen 1935-'36 en volgens na-oorlogse huishoudrekeningen. Het indexcijfer volgens huishoudreke ningen 1935'36 steeg van 15 November op 15 December van 198 op 202, of met 4 pCt. De belangrijkste oorzaak van deze stij ging is gelegen in de prijsverhoging van verschillende voedingsmiddelen. Voor boter, melk, kaas, varkensvlees en vlees waren werden m.i.v. 24 Nov. nieuwe, ho gere prijzen vastgesteld. Tengevolge van het verhogen van het bewaarloon steeg de prijs voor aardappelen m.i.v. 15 Dec. met 1 cent per kg. Ook voor fruit viel een prijsstijging waar te nemen. Daaren tegen vertoonden de groentenprijzen 'n daling. Tengevolge van deze prijsveranderin- gen steeg het indexcijfer voor de klasse voeding van 210 op 221. De uitwerking der prijsverlagingsmaat regel t.a.v. textiel en meubelen (fabrièks- Nadat de regen mandenlang was neergeplenst of neergedrensd over ons landje, dat in de lange zomermaanden v. uYn ingewanden was uitgedroogd, ij" wind en zon en vorst straten en velden weer (droog gemaakt. Behalve aan in het gebied der grote rivieren, waar het water der jverstromingen nog lang niet is verdwenen. Maar met de droogte zijn, zelfs nu in van deze winter, de bos- en heidebranden helaas ook al weer terug gekomen Langs de spoorlijn Utrecht— Arnhem ziet men juist als 's zomers tel kens zwart geblakerde plekken, maar verder dan de spoordijk lopen die niet. Erger is het in de omgeving van Apel doorn. Waarschijnlijk vonken uit een locomotief, veroorzaakten Zaterdagmid dag twee brandjes langs de lijn Assel Kootwijk. De bosbrand weer en de Apeldoornse brandweer waren echter tijdig aanwezig om een flinke uitbreiding te voorkomen. Moeilijker hadden zij het echter op een andere plek eveneens in de nabijheid van Assel Daar beging een schaatslief hebber, die op een heideplas aan het rijden was, de onverantwoordelijke blun der een brandende lucifer op de kant te *foal®P- Gevolg: 30 hectare heide van u oondomein in de as gelegd. Door onbekende oorzaak ging op het schiet- terrem Harskamp 50 ha. heide en vlieg dennen in vlammen op. Hier hebben mi litairen meegeblust met de brandweer van Ede en de bosbrandweer van Hoen- derloo. Brabant boekte dezelfde middag even eens zijn eerste bosbrand. Gedeeltelijk op Nederlands, gedeeltelijk op Belgisch grondgebied, brak hier brand uit in de bossen nabij de Postbaan aan de grens te Schijf (gem. Rucphen). Gedurende twee uren zwoegden de brandweren van Ruc phen en Esschen (België) om het vuur te bedwingen. Ruim 3 ha. bos en heide ging verloren. prjjzen en handelsmarges) deed zich, zij het voorlopig nog in geringe mate, ge voelen in een daling van de indexcijfers voor de klasse kleding (0,3 pCt.) en wo ninginrichting en huisraad (1,0 pCt.) Het indexcijfer voor de klasse overige posten onderging een stijging van 152 op 153, of met 0,7 pCt., die werd teweegge bracht in de eerste plaats door een ver hoging van het door arbeiders in bouw en aanverwante bedrijven te betalen loonbelastingbedrag, als gevolg van een toeslag op hun uurlonen ter compensatie van premiederving, indien niet in tarief wordt gewerkt en in de tweede plaats door een prijsverhoging van sigaren. De indexcijfers voor de totale kosten van levensonderhoud per 15 Sept. en 15 October, en die voor de klasse overige posten van 15 Juli tot en met 15 Nov. ondergingen een correctie, aangezien thans rekening kon worden gehouden met de door de overheid verleende subsi dies aan kleinverbruikers van vaste brandstoffen. De gecorrigeerde indexcij fers kwamen alle 1 punt lager te liggen dan de niet-gecorrigeerde. Iri afwijking van de vroeger gepubli ceerde indexcijfers over September tot en met November 1947 volgens huis houdrekeningen Juli 1946—Juni '47 is 't indexcijfer per 15 December 1947 bere kend volgens huishoudrekeningen Oct- 1946-Sept. 1947. De verschillen tussen de ze vroeger gepubliceerde indices over September t.m. November en die per 15 Dec. kunnen derhalve, behalve van de prijsbeweging, tevens een gevolg zijn van veranderingen in het verbruik. Het algemeen indexcijfer volgens deze bere kening bedroeg per 15 Dec. 186. Zaterdagmiddag arriveerde uit Ko penhagen per speciaal gecharterde K L. M.-Skymaster en D. C. 3 een zen ding kousen voor de Nederlandse vrouw. Het was een tien tons zen ding, bestaande uit 393 pakken, inhou dende 15.455 dozijn paar zijden dames- kousen. De kostbare lading werd in vrachtauto's naar de grossiers ver voerd. De Curagaose delegatie ter R-nde- Tafelconf eren tie ligt definitief uit elkaar en drie leden zijn weer naar hun eiland overgevlogen, net nu minister Jonkman verklaarde, dat er schot in komt, het geen intussen wel een beetje tijd werd. Men zal zich wellicht met verwondering afvragen, of het zover moest komen, terwijl het hier toch geen principiële ge schillen betrof maar slechts een kwestie van tempo het struikelblok vormde. Inderdaad schijnen niet alleen de laat ste loodjes het zwaarst te wegen. Bij principiële geschillen krijgt men geen ruzie; alleen die „onopgehelderde mis verstanden" doen het hem. Mogen wij enkele voorbeelden aanha len? Welnu. De echtgenote van Analyst b.v. rookt niet en hij zelf nu en dan wel. Zulks geeft geen moeilijkheden. Rookten echter beiden zodat zij dus over een kwestie 'n gelijkluidende mening hadden dan zou er kans bestaan, dat de ver deling van de beschikbare sigaretten de schone harmonie kwam verstoren. Hitler en Stalin waren het in principe eens; beiden wilden de heerschappij van een bolsjewisme. Er was slechts verschil op één onderdeel. Stalin droomde en droomt nog van een rood bolsjewisme, maar Hitier prefereerde wit bolsjewisme en noemde dat nationaal-socialisme. En om de kleur van de verf hebben zij elkaar dodelijk gehaat. Amerika en Rusland willen allebei de eerste viool spelen in het wereldorkest doch de verdeling van de soli geeft schele ogen. Bovendien gunt de een de ander niet, dat hij op de Turkse trom slaat. En daarom willen beiden elkaar knock-out slaan. Aldus blijkt, dat men, terwijl er geen principiële geschillen bestaan en allen hetzelfde wensen, niet over kleine ver schillen kan heen stappen en uit elkan der gaat. Om op Curagao terug te komen: had dit West-Indische eiland gezegd: „Wij willen geen zelfstandigheid", wel dan had Ne derland wij zijn heus de beroerdste niet geantwoord: „goed, dan zullen wij niet verder aandringen" en de zaak was zelfs zonder Ronde Tafel rond ge weest. Doch thans wenst Curagao wel zelfstandigheid en het moederland wil deze geven. Laat er nü ruzie komen, ter wijl men het op de hoofdpunten eens is! Alleen maar, omdat de een wy schre ven er reeds eerder over eerst de boter wil en dan de vis opdienen, terwijl gastheer Jonkman het gerecht in tegen overgestelde volgorde ter ronde tafel gebracht wenst te zien, totdat een deel van dë gasten is weg gelopen zonder het maal aan te roeren. Vreemd toch, dat men zo gemakkelijk is wat betreft principen; men eerbiedigt zo graag anders principen; zulks staat royaal, vindt men. En men verdoezelt mede maar al te vlug zijn eigen prin cipen, want anders vreest men bekrom pen te ajn. Doch bij onhebbelijkheden van de eigen huisgenoten van het geloof, is er van soepelheid geen sprake. Dan staat men op zijn eigen mening als een Perziër op zijn paard, bereid om te vuur en te zwaard slag te leveren Wellicht vindt de lezer onze redenering wat sophistisch. Goed, geen bezwaar; wij willen het goede voorbeeld geven en niet alles weerspreken. Mogen allen echter onze conclusie onderschrijven, dat, nl. wanneer ieder zo hebbelijk ware om over de onhebbelijkheden van medemensen wat minder hard te vallen, het leven veel hebbelijker zou zijn. ANALYST. Ij ens de behandeling van de Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad. e,chts r'anst tnr. van Klef fens William Forsyth Australiëen dr. Graham .5.). De beide andere leden van de Commissie van Goede Diensten zitten op de tweede rij: v. Zeeland rechtsnaast hem Richard Kirby. Drie maal zal dit jaar de onafzienbare ry der nachtelijke bidders uren lang trekken door het hart van oud Amster dam. Een hulde aan het H. Sacrament van Mirakel. Een bede tevens om gezins- vredt en priesterroepingen, zoals dit jaar de algemene intentie luidt. - Gisteren^ was het de eerste nacht. Zeventien extra treinen en vele, vele ..entailer autobussen brachten meer dan Alle producten, waarin meel verwerkt is, met uitzondering van brood, zullen met ingang van 1 Maart weer vrij in België verkocht mogen worden, aldus meldt A. P. Een groot aantal Engelse soldaten is om 't leven gekomen tengevolge van het opblazen van de dagelijkse personenexpress-trein van Egypte naar Haifa door verzetslieden. Vermoedelijk hebben de verzetslie den een electrisch tot ontploffing te brengen mijn gebruikt, daar de trein pas in de lucht vloog, toen de drie militaire wagons, die aan de passa- gierstrein waren aangehaakt, boven de tussen de rails geplaatste mijn kwamen. De trein kwam tot ontsporing De aan slag had plaats, toen de trein door de Joodse stad Rekoboth reed, ongeveer 32 KM. ten Zuid-Oosten van Tel Aviv. "iet ontploffing gekomen mijn werd door Britse technici onscha delijk gemaakt. J?fL "°°uSec. illegale verzetsorganisatie er aan Joodse dagbladen medegedeeld, dat zij verantwoordelijk is voor het opblazen van de trein, als repre- mlii -700J d.e exPlosie. welke vorige week Zondag in de Ben Jehoeda-straat t.e Jeruzalem plaats vond en vele Joden het leven kostte. een latere bekendmaking zijn Britse soldaten om het leven geko men, 35 soldaten ernstig én 7 licht ge wond Men vermoedt, dat een aantal sol daten nog onder de Wrakstukken ligt. De slachtoffers zijn allen Britse soldaten, die van verlof terugkeerden. 20.000 mannen naar Amsterdam, uit Gro ningen en Friesland, uit Drenthe en Noordholland, uit Zuidholland en Zee land maar evengoed uit andere streken. Ook was er een groep handelsreizigers. „Ik vraag om bidders", verklaarde on langs dé deken van Amsterdam. Welnu, ze waren er. Deze mannen waren niet gekomen voor een prettig uitstapje, maar uit innige, diepe devotie. De heenreis zelf was één gebed, hun tocht naar de Heilige Stede, voorafgegaan of besloten door de H. Communie onder de Nacht missen, niet minder. En door het straat rumoer van de Zaterdagavond, dat op éen plaats zelfs nog even optreden van de politie nodig maakte, lieten zjj zich niet storen. Nu een derde nacht aan de omgang werd toegevoegd, en de stroom van pel grims hierdoor minder groot was dan anders, kon alles ook vlotter verlopen. Het vorig jaar had de eerste Stille Om gang tegen de dertig .duizenr en de tweede meer dan dertig duizend deelne mers. Een dergelijke hoeveelheid mensen moet dan in de uren tussen enen en vie ren verwerkt worden en dat is teveel. Niet alleen krijgt nen daardoor meer op stoppingen, maar ook meer onrust en het geheel is weinig bevorderlijk voor de devotie, waar het toch in de eerste plaats, om gaat. In het begin waren er enige opstop pingen tengevolge van aauvoérmoeilijk- heden. maar deze strubbelingen waren al spoedig overwonnen. Met "grote iegèl- maat passeerden de groepen, en steeds was er een waardige ernst. Ook de maatregel om de autobussen uit de omgeving van de bidweg te hou den werkte gunstig. Het vorig jaar kwa men deze voertuigen ineens in grote getale opzetten en verwekten nogal wat moeilijkheden. Nu had men bepaald, dat zij moesten parkeren in de omgeving van het Centraal Station of op het Haar lemmerplein. In de loop van de nacht was er dus geen gerij en geen lawaai. Het weer heeft over het geheel erg mee gewerkt. Het was zacht, er was weinig wind, doch oms.ueeks half vier viel er wat regen. Een grote groep uit Leeuwarden begon de Omgang en een. zeer grote groep Rotterdammers ving als laatste de tocht over haJ vier aan. Een vermeldenswaardige bijzonderheid was, dat een groep uit Bloemendaal de H. Mis bijwooryle in de kapel van „O. L. Heer op Solder", welke ditmaal voor het eerst weer in gebruik werd genomen. De geneeskundige dienst werd vervuld door een groep van 60 E.H B.O^ers, met een dokter aan het hoofd, die over vijf auto's beschikte. Ze behoefden slechts voor een achttal overigens onbelang rijke gevallen hulp te verlenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot; pastoor te Heer-Hugo— waard (H. Hart van Jesus) de weleerw. heer P. N. Borsboom; te Zuidermeer de weleerw. heer J. J. Eeken, die kapelaan was te Haarlem (O. L. Vr Rozenkrans), Vervolgens tot rector te Purmerend (St Lid. Gesticht) dg weleerw. heer H. Ulle- man, die pastoor was te Heer-Hugowaard (H. Hart van Jesus). Tenslotte tot kape« laan te 's-Gravenhage (H.H. Martelaren v. Gorkum) de weleerw. heer B. A, Emmelkamp, die kapelaan was te s-Gra venhage (H. Familie).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1