iss?'si^rrs?i.ssT?sr'6v yIr11lilr DPUICnAliDPyC PflIIDANT rut~rn?oT,fw,'r m L U If L b Nl UAIrl ubriL bUU ItAli I Recht vindt geen verdediger Finland onder Moskou's druk NAAR STAKING in brandstoffenhandel? Om de nieuwe bioscoopprijzen DeK.A.B. in het Wat groeide van het bisdom Haarlem diamant van Willem liet initiatief Pastoors r ZEVEN VRAGEN AAN STALIN CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN GUNSTIGE PERSPECTIEVEN VOOR DE LANGSTRAAT uit Belgische Dakota verongelukt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Stalin schreef De spanning in Finland Alle bouwwerken in Amsterdam bedreigd De toebereidselen in Frankrijk Veilig verkeer Vrijdag begint de derde ronde EUWE LAGEN Tuschinski Ontploffing in ge] ammunitie-fabriek Een macht van 60.000 man J- V 70ste JAARGANG WOENSDAG 3 MAART 1948 No- 20558 en er is zelfs geen man met een parapluie HET WEST-PACT De conferentie te Brussel op a.s. Donderdag GERUCHTEN OVER BENES Afgetreden? Ziek? Communistische ^comité's van verdediging" GRATIS TRAM EN BUS VOOR ARMEN GEDULD RAAKT TEN EINDE daagt de Staat voor de Rechtbank JAARDAG DER PAUS- KEUZE 19 Doden VAN PLANKEN EN SCHOTTEN DE IJSJES GOEDKOPER Schoenenproductie overschreed voor-oorlogs peil DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" M Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Nog was de beschaafde, menselijk den kende wereld niet bekomen van de ver bijstering, welke de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije hadden gewekt, of reeds begon, nu in Finland, een nieuw hoofd stuk in de communistische actie om alle grenslanden onder zijn invloed, en zo mogelijk onder zijn heerschappij te bren gen. De vorige week Maandag ontving de Finse president Paasikivi een n.b eigen handig schrijven van maarschalk Stalin waarin Finland werd uitgenodigd hetzij te Moskou, hetzij te Helsingfors onder handelingen in te leiden over een ver drag van vriendschap en wederzijdse hulp. De Russische „uitnodiging" werd aldus gemotiveerd, dat Finland de enige Zan LfTZ<« tegenstanders en na buren van de Sovjet-Unie is, die nog g,mej Moskou heeft gesloten, u- dra2 als voorgesteld nu wf J ls geworden, wijl „zich tit"»;?811 Vfn een hernieuwde Duitse acti viteit vertonen" Eerst Donderdag ontbood Paasikivi de buitenlandse commissie van de regering en daarna het gehele kabinet bij aich om ue brief van Stalin te bespreken. Vrijdag werden de voorzitters der parlementaire fracties en het presidium van de rijksdag over de inhoud van de brief ingelicht. Zaterdag ontving de president de Rus sische ambassadeur Savenenkof, waarbij deze ongetwijfeld mededelingen zijn gedaan over de tot dan toe gevoerde besprekingen. Sinds Zaterdag zijn drukke interne besprekingen aan de gang en heden zouden de partijen haar standpunt aan de president bekend maken. Er ligt in deze gang van zaken in Fin land ten minste uiterlijk, een groot ver schil met de loop der gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. Ook in Helsingfors ont kent men niet, dat Stalins voorstel aan vankelijk als een bom insloeg; maar de fvijze, waarop Paasikivi de uiterst pijn lijke aangelegenheid heeft behandeld, zó, dat hij tot dusverre een gevaarlijke crisis kon vermijden, heeft ginds in zekere zin kalmerend gewerkt. Waartoe ook heeft bijgedragen, dat niet een pact kant en klaar ter ondertekening werd voorgelegd, en de Russische ambassadeur er zelfs in blijkt te hebben toegestemd, dat de rijks dag ter zake niet voor een voldongen feit wordt gesteld, maar vrij over de tekst, indien het daartoe komt, zal kun nen beraadslagen. En er is ook geen aanwijzing van overijling: al zal van Russische zijde wel op spoèd zijn aan gedrongen. De eerste vraag, voor welke regering en parlement zullen worden gesteld, is, of zij onderhandelingen simpliciter wil len. Waren de betrokkenen volkomen vrij in hun beslissing, dan zouden zij elk militair verdrag zeker afwijzen. De er varingen, welke zij zowel met het Wes- zÜn met Rusland hebben opgedaan, aan w T niet hijzonder geschikt om hen hebben»--°* Oost te binden. Bovendien ven, vanIJh z-° lang ZÜ „zelfstandig" blij- te duchtenWesten nooit een agressie mede dank zn uenige wiJze> waarop zij, in een aorW geografische ligging, betrokken is öf „u kunneh Worden van Rusland ODee£. rechtstreekse aanval tens verdragsplicut "'and of een krach oorlog, welke Ruslan^elnemen aan een land is er dus alles aanVoert Voor Fin- dubbelzinnige zelfstand) „uel<Lgen een on- behouden, welke het oorw -olitiek te allergeringste proporties tiri'ï00 tot de Wat de principiële houding ri„rengt- betreft wat zij practisch zullen moe" ten doen, hangt van allerlei omstandig heden af—, schijnt het, dat het leger met enkele uitzonderingen, heisas ook van de opperbevelhebber Sihvo, geen militair pact wenst. De Finse min- derheidspartij is principieel absoluut tegen, doch schijnt van oordeel te zijn, u Senstand doelloos is; hetzelfde nemen de socialisten in. De f°"®ervatleven en liberalen wijzen een erdrag resoluut af, uit beginsel, maar ook wijl bij het sluiten er van de Ame- credieten, welke o.m. nodig zijn om de herstelleveringen aan Rusland correct te doen, weieens in gevaar zouden kunnen komen; toch zijn zij van mening, dat men wel onderhandelingen moet openen, doch deze moet afbreken, als Moskou eisen zou stellen, welke de werkelijke onafhankelijkheid van Fin land in gevaar zouden kunnen brengen. De enige partij, welke het militair ver drag wil, is natuurlijk de communistische; maar deze telt slechts 45.000 ingeschreven leden (in Tsjechoslowakije 1,7 millioen). Finland staat sterk, doordat het slechts een zeer zwakke vijfde colonne heeft; zijn zwakheid is, dat de regering weinig prestige geniet en slechts geduld wordt, wijl er momenteel geen betere is te vor men. En dan staat het persoonlijk aan zien van Stalin op het spel, die een eigen handig geschreven uitnodiging aan Paa sikivi zond. Finlands keuze is uiterst moeilijk; ook wijl het nergens steun bij zijn verzet zal vinden. „In 1939, schrijft de „'New York Times", durfde dit moedige land de Rus sische eisen ten koste van een oorlog verwerpen, een'" een stervende Volken bond bracht nog de kracht en. moed op, rekenschap aan Rusland te vragen. Nu, vastgeketend aan een vredesverdrag, dat het land met de zegen van Engeland en de Verenigde Staten is opgelegd, is Fin land onmachtig om weerstand te bieden, de Verenigde Naties durven geen woord te zeggen; er is zelfs geen man met een parapluie om te pogen de agressie te voorkomen". Trieste wereld, waarin het geweld vrij spel heeft, omdat het recht geen verde diger meer vindt.... De Finse president Paasikivi, heeft in zijn antwoord óp ijet Russische voorstel tot sluiten van een verdrag van weder zijdse militaire bijstand en vriendschap een zevental vragen gesteld. Welke verplichtingen zal hei voor gestelde verdrag de Finse strijdkrach ten, reeds sterk verminderd volgens 't vredesverdrag, opleggen? Welk effect zal het op de openbare mening hebben? Zal het verdrag de betrekkingen tussen beide landen verbeteren of ver slechteren? Welke terugslag zal het verdrag up het vredesverdrag hebben? En wat is de betekenis van bepaalde clausules in de verdragen met Roe menië en Hongarije door Stalin als voorbeeld aangehaald. Intussen wacht president Paasikivi op de meningen der verschillende parle mentaire groepen. De afgevaardigden zijn terug van hun weekend op het land, waar zij de openbare opinie hebben ge peild en houden thans vergaderingen met gesloten deuren. Het land is uiterlijk kalm, maar de spanning is voelbaar. Er zijn maar wei nig Finnen, die in de mogelijkheid ge loven, dat hun land aan de pressie van hei Kremlin zal kunnen ontkomen. Onze Brusselsche redacteur seint ons: Bevestigd wordt, dat Donderdag in het min. van buitenlandse zaken te Brus sel de besprekingen der vijf zullen be ginnen, met het oog op het sluiten van het Westerse pact. In Belgische kringen wordt dit probleem met grote belang stelling gevolgd. Officieus wordt gezegd, dat hoge ambtenaren uit Engeland,' Frankrijk en de Beneluxlanden in recht streekse contacten al de aspecten van deze aangelegenheid zullen onderzoeken en bespreken, dus niet alleen op econo misch, maar ook op politiek, cultureel en zelfs militair gebied. De Nederlandse delegatie wordt hier heden' Woensdag verwacht. De Belgische delegatie zal be staan uit ambassadeur Van Langenhove, Loradin, algemeen directeur der buiten landse politiek, Muuls, rechtsgeleerde en gezant Kaebeeck, die bij het departe ment van buitenlandse zaken de functie bekleedt van directeur-generaal ter be handeling van internationale verdragen. Praag is vol geruchten over het aftre den van president Benes en de Londen- se „Evening News" weet te melden, dat de president ieeds de vorige week van zijn titel als president der Tsjecho- slowaakse republiek afstand heeft ge daan. „De communisten hebben echter openbaarmaking van dit bericht verbo den uit vrees voor een hevige reactie onder het volk", schrijft het blad. Officieel wordt dit aftreden tegenge sproken. Wel moet een woordvoerder van het departement van voorlichting hebben verklaard, dat de president ziek is en op zijn landhuis buiten Praag wordt "er- pleegd. „De president lijdt zichtbaar - n- der de gevolgen van de politieke crisis, maar reeds voor de crisis was zijn licha melijke toestand minder goed" verklaarde de zegsman van het ministerie. De „France Soir" meldt, dat, vol gens een bericht van de Kominform, in Frankrijk „communistische ver- dedigingscomitéV' worden opge richt „naar het voorbeeld van die in Tsjechoslowakije". Dergelijke comité's zouden zijn Opge richt in een zeventigtal vliegtuigfabrie ken, terwijl andere „zijn of worden op gericht in de auto-, bouw- en electri- sche energie-industrie". Een vertegenwoordiger van Jules Moch, de Franse minister van binnen landse zaken, verklaarde tegenover Reu ter, dat het bericht over de z.g. defen sie-comité s geen nieuws is voor de regering. De Franse politie en de vei ligheidsdienst zijn echter volkomen van de omvang dezer defensie-comité's op de hoogte. De derde phase van de Veilig Ver- keersactie treedt Vrijdag a.s. in werking. Deze keer zal het langzaam rijdend ver keer onderhanden worden genomen. Bij de andere twee acties is men nog waar schuwend opgetreden, deze keer zal men door geheel Nederland bij een overtre ding direct proces-verbaal opmaken. De actie duurt van 5 tot 25 Maart. Naar aanleiding Van de audiëntie, welke de H. Vader onlangs verleende aan 1700 leden van het Romeinse tram personeel, heeft dit aan Z. H. het loon van een arbeidsdag aangeboden. Hierdoor zullen de armen van Rome een abonnement op ajje tram- en auto- Bij de partij KeresEuwe doet de Haagsche burgemeester de eerste zet. De Unie Verkeer heeft aan de vak- groep detailhandel in brandstoffen mede gedeeld, dat zij, daar niet is te verwach ten, dat door middel van overleg de par tijen nog tot overeenstemming zullen ge raken, haar leden zal adviseren tot sta king van de arbeid over te gaan zo haar voorstellen niet voor Zaterdag 6 Maart worden ingewilligd. De Unie-Verkeer licht dit in een schrij ven als volgt toe: „Van de zijde van de Vakgroep Detail- - ----- I handel in Brandstoffen is ons herhaalde- buslijnen van de hoofdstad kunnen krjj- lijk medegedeeld, dat men niet kon en gen- I niet wilde oordelen over de redelijkheid Vrijdag zal voor de Haagse rechtbank in kort geding worden behandeld de vordering van Tuschinski N.V. te Am sterdam als eiseres tegen de Staat der Nederlanden en de minister van Econ. Zaken als gedaagden. Eiseres wenst de président der recht bank bij vonnis te doen uitspreken dat Sinds vele weken nu al ligt het werk aan de woningbouw bij het Amstelstation te Amsterdam stil. Looneisen der arbei ders, welke binnen de dwingende voor schriften van hogerhand niet konden worden ingewilligd, waren de oorzaak. Sindsdien heeft deze staking telkens ver der om zich heen gegrepen, nu eens dit, dan weer dat werk werd stilgelegd. Schip hors heropbouw ligt ook al „plat" en er is geen teken van verbetering. Integendeel, men moet ernstig rekening houden met het gevaar, dat het gehele bouwbedrijf in de hoofdstad komt stil te liggen. Daar mede zouden ongeveer 10.000 arbeiders aan de zo noodzakelijke wederopbouw Worden onttrokken. In een onderhoud met de voorzitter der plaatselijke afdeling van de R.K. bouw vakarbeidersbond, de heer W. Heselaars die tevens hoofdbestuurder is van de lan delijke bond, zeide deze, dat het gevaar van deze situatie, waarbij de arbeiders bovendien onder invloed van communis tische mantelorganisaties dreigen te ge raken, nog niet in voldoende mate door de hogere regionen van de unie-organisa ties wordt ingezien, daar zij de kracht van deze mantelorganisaties niet onder kennen. De arbeiders laten zich op dit ogenblik meeslepen door de E.V.C.. die hun een directe, tastbare verméerdering van het loon belooft, die door de over heidsinstanties in het kader van de l'oon- en prijspolitiek der regering nooit kan gorden gerealiseerd. Men vergeet daar bij echter, dat in het afgelopen jaar s°ciale verbeteringen voor de bouwvak arbeiders in ons land tot stand zijn ge- «ornen, die 16 cent per uur aan het loon nebben toegevoegd. .~e heer Heselaars sprak als zijn mening dat de bouwvakarbeiders, die bij hun 3'ariëring gelijk gesteld zijn met de landarbeiders, inderdaad gerechtvaardig de looneisen kunnen doen gelden. Hij is voorstander van een tariefregeling zon- ?er. Plafond boven een iets verhoogd basisloon. Het tarief moet dan gebruikt worden als een middel tot hogere pro- trnUb6 en bogere welvaart voor alle be- liru? Grondslag van de loonrege- basi<simoe* echter steeds een voldoende asisloon zijn. aldus de "nieb°nden rust in deze strijd, antwoordin^er„Heselaars' een zware ver wen in duif' n za' de arbeiders steu ring, met dif„even naar positieverbete- n verstande echter, dat de A.P. meldt mt Brunei nu toe onopgehelderde oort t(,t dagmiddag in een Belgisch? Pms" voor ammunitie in Raele., fabriek lossen van een vrachtauto met hBnS het een ontploffing ontstaan 1™ d?e°®men beiders het leven heeft gekost. teeen do beschermd dienen te worden F v r „o communistische invloeden. De ïi. ln Amsterdam een naar verhouding gunstige positie in, omdat daar haar getalsterkte de doorslag kan geven. Buiten Amsterdam, zo besloot hij, staafl bijna 100.000 bouwvakarbeiders, ge organiseerd in de uniebonden en wij hopen de stakingsgolf tot de grenzen van de hoofdstad te kunnen intomen. Het conflict kan echter van zeer lange duur zijn, voor al nu de verkiezingen voor de deur staan. de inwerkingtreding van de prijzenbe- schikking bioscoopvoorstellingen 1948 worde opgeschort „tot tijd en wijle in hoogste instantie door de gewone rech ter nader zal zijn beslist of aan dezelve al dan niet verbindende kracht kan wor den toegekend." In de dagvaarding wordt o.m. gesteld, dat „door gelijktijdige verlaging der door de bioscoop-exploitanten te ontvan gen netto entreeprijzen en de verhoging der daarover te betalen vermakelijk heidsbelasting de door het publiek te be talen bruto prijzen practisch ongewijzigd zouden blijven" zodat 9 pCt. der aan de bioscoopexploitanten ten goede komende recettes uit hun kassen in die der ge meentebesturen zouden worden overge heveld; dat sedert de prijzenbeschikking bioscoop-voorstellingen 1947 zich geen feiten of omstandigheden hebben voor gedaan, die een (entree) prijsverlaging zouden kunnen rechtvaardigen". In het gebruikmaken van bepalingen der prijsopdrijving- en hamsterwet 1939 kan aldus de dagvaarding niets anders worden gezien dan een détour- nement de pouvoir en derhalve een on; rechtmatige overheidshandeling. van het verzoek van de werkgevers aan de Directeur-Generaal voor de Prijzen tot verhoging van de winstmarges over te gaan, omdat het de vakorganisaties nu eenmaal aan economische medezeggen schap ontbreekt De vakorganisaties hebben bovendien redenen zich te verzetten tegen een even tuele prijsverhoging op grond van deze loonsverhogingen, omdht deze loonsver hogingen per eenheid (per ton) slechts op enkele centen neerkomen. Bovendien hebben de arbeidersorganisaties reden te twijfelen aan een gezonde structuur van deze bedrijfstak, gezien het feit, dat er meer dan 7000 klemere en grotere onder nemingen bestaan". „Van de zijde van de werknemers is met groot geduld", aldus het Uniebestuur ge tracht door middel van overleg tot op lossing van de problemen te geraken. Nu dit niet mogelijk is gebleken, zien de arbeidersorganisaties zich genoodzaakt ook desnoods langs andere weg haar voor stellen ingewilligd te krijgen. Daarbij vestigen zij er nadrukkelijk de aandacht op, dat hier van enige actie of dreiging tegenover de regering of het college van rijksbemiddelaars geen sprake is. Slechts de starre houding van de werkgevers noodzaakt de arbeidersorganisaties tot dit standpunt". Van de zijde der werkgevers verne men wij aangaande deze kwestie, dat heden te Utrecht een vergadering voor de Vakgroep is belegd. Op deze verga dering zal men zich landelijk uitspreken over het voorstel van de Unie-Verkeer tot verhoging van het loon tot 44.76 per week. Met het college van rijksbe middelaars en de directeur-generaal van dt prijzen is men reeds in onderhande ling over de verschillende aspecten van een dergelijke verhoging, waartegen het gros der werkgevers zeer zeker niet ge kant is. Voor het krijgsgerecht van Barcelona staan 73 Spanjaarden wegens „militaire rebellie" terecht .Zij behoorden tot de „strijdkrachten van de Spaanse republiek", een ondergrondse verzetsgroep. Men ver wacht, dat de zitting, die openbaar is, verscheidene dagen zal duren. bollen "'/'e hebben 47.000 kinderen van 270 Londense scholen narcissen le bolle '/''A™ Van het Centraal bollencomité-Holland Honderd kinderen die 'Ct heste hadden laten uitbloeien, zouden een „trip naar Nederland krijgen. Maandna r -. j e was het de grate dag. Lange rijen van kinderen togen met hun narcissen naar de county-hallWestminster, waar Nederlandse scheidsrechters uitspraak deden. Professor' Riecardo Geleazzilisi, de lijf arts van Z. H de Paus, deelde aan U.P. mee, dat de H. Vader zijn 73ste jaardag gisteren in uitstekende gezondheid vierde. Ontelbare telegrammen werden ten Va- ticane aangeboden, want niet enkel zijn verjaardag vierde de Paus, 't was ook de negende jaardag zijner Pauskeuze Van de Vaticaanse gebouwen wapperde 'de Pauselijke vlag. De officiële viering vindt intussen op de dag der Pauskroning, 12 Maart, plaats. Morgen is het 60 jaar geleden, dat op initiatief van de heer Willem Pastoors, werd opgericht de Ned. R. K. Volksbond, waaruit de stevige Katholieke Arbeidersbeweging in het bisdom Haarlem, zoals wij die thans kennen, is gegroeid. Wij vonden op ons verzoek de tegenwoordige voorzitter, de heer J. W. van den Akker, gaarne bereid, ons iets te vertellen over de oprichting en ontwikkeling van deze organisatie. Toen 60 jaar geleden de Pausfeesten werden gevierd met een grote bijeen komst in het Amsterdamse Concertge bouw, waren de toegangsprijzen zo hoog, dat de „kleine man" er niet heen kon gaan. Dat hinderde Willem Pastoors. Hij riep een aantal mensen bij elkaar en opperde het denkbeeld om een katho lieke organisatie op te richten, teneinde de belangen van, wat hij noemde, de „kleine luyden" te behartigen. Met z'n 48-en waren ze in „De Oude Graaf" in de Kalverstraat te Amsterdam bijeen gekomen. Het idee van Pastoors vond bij val en ook de bisschop van Haarlem, aai wie Pastoors zijn plan had voorgelegd keurde het goed. Zo werd op 4 Maait 1888 de Nederlandse R K. Volksbond op gericht. Aanvankelijk was de R. K. Volksbond niet een organisatie van alleen arbeiders ook middenstanders waren er lid van en de bond telde zelfs doktoren en advo caten onder zijn leden. In de loop der jaren kwam daarin echter verandering. Men begreep, dat, hoe aantrekkelijk het ook was patroons en arbeiders in één organisatie te verenigen, het toch betep zou zijn, dat de verschillende standen zich afzonderlijk organiseerden en de ver schillende standsorganisaties dan samen werkten. Deze afscheiding geschiedde aan ook geleidelijk en irf onderling over- ,Üu- nam tie K. Volksbond zelf het MdrtenJt °Pr'cbting van de R. K. van o n£SV^reniging "De Hanze" en nnemd» h Boerenb™d. Voor laatstge- Centï-ati r berden de statuten op het ontworpen UreaU Va" de R' K Volksbond De gemengde samenstelling van de R K Volksbond was in de eerste jaren een be lemmering om zich met de arbeidsvoor waarden voor de werkman bezig te hou den. Wel stichtte men een begrafenisver eniging, een ziekenkas, men organiseerde ontwikkelings- en gezelligheidsavondjes en richtte zang-, muziek- en toneelver enigingen op. Maar daartoe bepaalde men zieh toch niet uitsluitend,want, toen op 15 Mei 1891 de encycliek „Rerum Nova rum" verschenen was. duurde het geen maand, of de R. K. Volksbond bezorgde een eigen Hollandse uitgave van deze belangrijke encycliek en in 1893 vaardig de de bond een manifest uit, waarin voor een menswaardig bestaan van de arbeider werd opgekomen. Pastoors had zich de bond, waartoe hij het initiatief had genomen en waarvan hij van de oprichting af voorzitter was. als een nationale organisatie gedacht. Vandaar ook de naam: Nederlandse R K. Volksbond. Maar in de andere bisdom men ging de idee van Pastoors er niet zo grif in. Kwam dit misschien o.mdat het initiatief van leken en niet van geeste lijken uitging? Er zijn aanwijzingen, welke grond geven voor dit vermoeden, o.a. een brk;^ van dr. Schaepman aan dr. Ariëns. Toch is het oude denkbeeld van Pastoors om tot een landelijke organi satie te komen ten slptte werkelijkheid geworden, doordat de inmiddels ook in andere bisdommen opgerichte katholieke werkliedenbonden zich met de R. K. Volksbond aaneensloten in federatief ver- band. Het is intussen wel tekenend, dat het initiatief tot deze federatie is uit gegaan van de R. K. Volksbond in het bisdom Haarlem. Toen de federatie tot stand was ge komen. is er een strijd ontstaan tussen de vakorganisaties en deze federatie van standorganisaties. In 1916 hebben de bis schoppen de taak van de stands- en vak organisaties nader omschreven. Maar het moest Januari 1925 worden, voordat de moeilijkheid geheel werd opgelost door de instelling van het R. K. Werklieden verbond, waarvan zowel de diocesane standsorganisaties ais de nationaal-ge organiseerde katholieke vakbonden deel uitmaakten. Na de bevrijding js de naam van R. K. Werkliedenverbond verande-d in Nederlandse Katholieke Arbeiders beweging. Doch er is toen meer gebeurd dan enkel een naamsverandering. In de jaren vóór de oorlog overheerste te veel de vak organisatie met baar streven naar hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. De tijdsomstandigheden brachten dat ook wel enigszins mee. Maar tegelijk rijpte toch ook de overtuiging, dat de katholieke arbeidersbeweging nog een andere taak had, nl. de mens op hoger plan te bren gen door zijn godsdienstige vorming, zijn scholing en het bepalen van zijn houding ten opzichte van de maatschappe vraag stukken. Deze gedachten, blijkbaar door de eerste stichters van de R. K. Volks bond zo goed begrepen, toen zij vooral de nadruk legden op de culturele ont wikkeling van de leden, zijn tijdens de bezetting nader uitgewerkt, zodat zij na de bevrijding terstond in praktijk kon den worden gebracht. En het is gebleken, dat de beweging hierdoor veel sterker is geworden. Het ledental van de K.A.B. in het bisdom Haarlem, dat in 1941 35 000 bedroeg, zal dit jaar tot 60.000 zijn ge stegen. Met diep respect heeft de heer v. d. Akker tijdens dit onderhoud gesproken over het werk van zijn voorgangers in de voorzittersfunctie, over de heer Willem Pastoors, de stichter van de R. K. Volks bond. de heer Jan Smit, die tot op hoge leeftijd met jeugdig enthousiasme de Volksbond door moeilijke tijden heeft ge leid, de heer van Rooyen, zijn onmiddel lijke voorganger. Voorts over de achter eenvolgende geestelijke adviseurs, mgr. Eygenraam, mgr. Konings, pastoor Jansen, deken Bots, dr Olierook en rector Kraak man. Zonder zijn medebestuurders tekort te doen. mogen we er op wijzen, dat vooral de heer v. d. Akker, die sedert 1931 het voorzittersambt bekleedt, de oude Volks bond, die nu de naam draagt van KAB in het bisdom Haarlem heeft opgestuwd tot de hoogte, waarop deze organisatie thans op haar 60-jarige leeftijd staat. Het 60-jarig bestaan zal a.s. Zondag in de verschillende afdelingen kerkelijk wor den gevierd met een H. Mis en een ge- meenschappr I jke H. Communie De buitenkerkelijke viering zal in Septem ber a.s. plaats vinden Tegen die tijd zal ook van de hand van de heer Jos wan Seggelen een uitvoerige geschiedbeschcij ving van de R. K. VolksbondK.A.B. in het bisdom Haarlem verschijnen. Een Dakota van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, is gisteravond bij landing op het Lon dense vliegveld verongelukt. Van de 22 inzittenden kwamen er 19 om het leven n.I.: 11 Engelsen, 1 Rus, 2 Ita lianen, 1 Pool, 1 Cubaan en de Bel- bische bemanning, bestaande uit drie personen Het vliegtuig kwam uit Brussel en had te kampen met een zware mist. De piloot deelde mede, dat een noodlanding waar schijnlijk noodzakelijk was. Daarna pro beerde hij toch een landing te volbren gen, waarbij het vliegtuig over de kop sloeg en ogenblikkelijk in een vuurzee veranderde. Drie passagiers werden uit het toestel geslingerd en moesten met ernstige verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Ogenblikkelijk na de ramp trachtten brandweer en reddingsploegen het wrak te naderen, doen zij werden tegengehru- den door de ontzettende hitte. Zij konden de loeiende brand localiseren en na drie kwartier doofden de vlammen, niets meer I dan het geraamte van de Dakota over- latend. Bij de vorming van een „gemengd" kabinet in Tsjechoslowakije hebben we destijds onze verwondering uitgesproken over de houding van enkele katholieke ministers aldaar, die een samengaan met de communisten zonder reserve aan vaardden en er zelfs nog al wat voor vonden. De stichting van de „volksdemo- cratische" republiek heeft bij die heren nog geen enkele reactie opgeleverd. Zij lopen nog met een plank voor hun hoofd. Volgens „De Waarheid" van gisteren zouden de kerken ook de katholieke medewerking aan de nieuwe democrati sche regering hebben toegezegd. Voorts zouden ook de katholieke liefdadigheids verenigingen steun hebben toegezegd, welke stap door de Tsjechoslowaakse bis schoppen zou rijn goedgekeurd. We believen hiervan geen woord te ge loven.- Immers in de loop van hedenochtend meldden telegrammen nog uit Praag, dat de nuntius aldaar uitdrukking had ge geven van zijn bezorgdheid over de hui dige gebeurtenissen, terwijl de R. K. en Protestantse kerken zich nog niet of ficieel hebben uitgesproken. Er is overigens nog een massa plan ken in gebruik gezien, bijv. nu weer het schrijven van het Episcopaat inzake de R. K. sport. De bisschoppen hebben in hun schrijven, dat we gisteren publiceer den, nogmaals de voorwaarden voor een verantwoorde sportbeoefening vastgelegd, waarbij uitdrukkelijk de noodzakelijkheid wordt betoogd van een verbonden blijven in eigen katholieke organisatie. Daarnaast wordt gewezen op de neutrale verenigin gen van buurt en personeel. Ook in dit opzicht wordt tot grote voorzichtigheid aangemaand. De Delftse schrijver, die we gisteren naar aanleiding van zijn „brief met kop- spijkertjes" antwoord gaven ziet in dit ..gedoe" misschien weer een daad voort vloeiend uit die door hem verafschuwde schotjesgeest. Wij hebben nu eenmaal ten aanzien van verschillende handelingen een eigen hou ding aan te nemen, nogmaals om ver watering van beginselen en een afglijden te voorkomen. Dat wil niet zeggen, dat wij katholieken per se zo braaf en zo flink zijn, en de niet-katholieken min of meer slechte mensen. In het besef, dat de mens uitermate zwak kan zijn, probeert de Kerk op grond van eeuwenlange en veelvuldig smarte lijke ervaring Haar volgelingen binnen bepaalde lijnen te houden, terwijl toch de gewetensvrijheid nergens groter is dan in de Katholieke Kerk. Uitleg daarvan voor niet-weters is in dit bestek niet te verwerken. Een ander schot, dat op het ogenblik wordt .Jsewerkt" is het economisch schot in de bedrijven. De ondernemer was vroeger alleen baas, en mensen in zijn bedrijven mét en zónder boord waren loonslaven. In de af gelopen halve eeuw zijn sociale kamers gebouwd, waarin de ondernemers en werknemers rustig de onderscheidene rechten, plichten en verlangens bestu deerden en inwilligden. Overleg, weder zijds vertrouwen en begrip voor elkan ders moeilijkheden hebben prachtig voor de bedrijfsvrede gewerkt. We kunnen hier natuurlijk met enkele slechte psycholo gen onder beide groepen geen rekening houden. Thans bestaan er plannen om de voor waarden vast te leggen voor het betreden van de economische kamer van het be drijf. Op die kamer zit in de meeste on dernemingen nog een schot met zeven sloten. De oplossing zal niet eenvoudig zijn. Werknemers in de boeken? Dat is een nachtmerrie voor de meeste leiders Een voorzichtige practijk zal ook hier uit komst brengen. Eer zaak beheren is niet eenvoudig, een balans ontleden is oos maar niet ieders werk. Wanneer echter ondernemer en werk nemer hart voor het bedrijf hebben, heb ben beiden recht op winst en aandeelhou derschap. De vormen en omvang zijn uit eindelijk een kwestie van overleg. Van schotten gesproken. HENK VAN DER MAZE In het aanstaande zomerseizoen zal de prijs van het „ijsje" ruim 10 pet. lager liggen dan het vorig jaar het geval was. Zowel op straat als in ijssalons zullen de gewone ijswafels tegen, de voor oorlogse prijzen van 5 en 10 cent verkrijgbaar moeten zijn. Zij moeten dan tenminste 22 té en 45 gram wegen. Het duurste ijsje dat mag worden verkocht, is er een van 20 cent, dat dan ook ten minste 90 gram moet wegen. De kwaliteit van het ijs moet voldoen aan de voorschriften, zo als deze in overleg met het bedrijfsleven zijn vastgesteld. In café's en restaurants zal de prijs van een coupe ijs doorgaans met 5 cent en van sorbet en plombière •net 10 cent omlaag gaan. Uit het overzicht over 1947 dat de Ka- geeft met betrekking tot het industriële mer van Koophandel voor de Langstraat en economische leven blijkt, dat zich weer gunstige perspectieven voor deze grotendeels op de schoen- en lederin dustrie afgestemde streek voordoen. De voorzitter dezer Kamer, de heer J. v. Heesbeen, wees er in zijn overzicht o.m. op dat verdere industrialisatie ook voor Brabant noodzakelijk blijft, doch dat daarom ook meer aandacht besteed zal moeten worden aan het technisch on derwijs. Voor het district der Langstraai.se K. v. K. staan er ujterst belangrijke wer ken op stapel, zoals o.a. de drooglegging van de Biesbosch, het afsluiten van de Donge en het oi de aanlcs van een haven te Werkendam en van meer dan in 1946. een nieuwe haven aan de Maas te Waal wijk, de bouw van een nieuwe Arnex- Centrale van de P. N. E. M. te Geertrui- denberg, het project van de nieuwe gro te verkeersweg van Den Bosch naar de Moerdijk buiten het drukke Langstraat- se verkeer om. Op industrieel gebied toonde 1947 een steeds groeiende werklust en producti viteit, zodat men thans over het tekort aan werkkrachten heen is. Er werden 302 nieuwe zaken in het Handelsregis ter ingeschreven, in 1946 bedroeg dit aantal 278. De schoenenindustrie in het d'strict ie Langstraat produceerde 6 millioen paar schoenen dit is pi m 2 nr Urnen paar meer dan in 1946. Hiermee heeft de pro ductie het vooroorlogse peil nagenoeg overschreden. Ook de handel over 1947 kan bevredigend worden genoemd In de ""hoenenhendel werd vrn- ruim 30 mil- Moen gulden om t ca de helft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1