Ontwerp-staatsregeling afgewezen Oefenwedstrijd liet op vele plaatsen nog een doolhof Voor hendie nu terugkeren eerbericht! EUWE VERLIEST van Keres Manchester United Cup-favoriet m CHELSEA WON! *%n» Totaal andere regeling aangenomen Regelingen voor demobiliserenden RUIT-NIEUWfJES maar m mm was omiimwz gemaa&x JÊjÊLtLM j n i De West-Java-conferentie Nederlands elftal samengesteld Door tijdsoverschrijding SPORT IN ENGELAND H H H w> 9 ÜP ÉP 0 IP iP iP 'W H WWW H B S Hl Ut in up mn Éip it ff m m mm DONDERDAG 4 MAART 1948 PAGINA 2 ST- REINOLDUS HULDIGT ZIJN VOORZITTER DE SLUIS VAN TERNEUZEN HULP BIJ STUDIE EN VAKSCHOLING KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ Verzamellijst candidaten Tweede Kamer DE LANDBOUW NIET VOLDAAN Over vaststelling van Ionen en prijzen DE DAKOTA-RAMP TE LONDEN Weinig verandering GEEN ZEKERHEID NOCH BEVREDIGING Van der Linden vervangen door Spel als enige verandering Cachets (Mijnhardtjes) HULDIGING KEES BROEKMAN DAMRUBRIEK m Onze redacteur Hofwijk seint d.d. 3 Maart uit Bandoeng: Gelijk ik in een vorig telegram reeds seinde, waren onaangename ver rassingen ter Bandoengse conferentie naar mijn mening geenszins uit gesloten. Nooit echter had ik kunnen vermoeden, dat die verrassingen zodanig zouden zijn, als zij zich voordeden in de conferentiezitting van 3 Maart. In deze zitting van het voorlopig parlement werd maar eventjes de ongelooflijke prestatie geleverd, om in een tijd van twee uren de uit 13 hoofdstukken bestaande ontwerp-staatsregeling, die 87 artikelen bevat, tot de grond toe af te breken en tezelfdertijd een staatsregeling van een volkomen daarmee strijdige structuur aan te nemen. Dit alles geschiedde, terwijl het parle- de-heid der leden nauwelijks wist, welke ment sterk de indruk wekte, dat de meer- enorme draagwijdte de wijzigingen eiaen- liik hadden, die bij de artikelsgewijze be handeling werden voorgesteld. De voorzitter las opnieuw vrij slordig telkens de artikelen voor, waarna, als er geen opmerkingen uit het parlement naar voren gebracht werden, een haastige ha merslag volgde. De behandeling van artikel 3: „College van bestuur" lokte van republikeinse zijde een voorstel uit om die naam te veranderen in: „kabinet", van welk voor stel de behandeling echter werd verscho ven. totdat het betreffende hoofdstuk aan de orde zou komen. Toen men daar aan toegekomen was, ging de voorgestelde naamswijziging zonder debat en zonder stemming, alleen bij hamerslag van de voorzitter, erdoor en werd zij in de ont- werp-regeling opgenomen, zonder dat iemand het nodig oordeelde, er enige dieDere beschouwingen aan te wijden. Bovendien hadden sommige afgevaar digden de verkeerde indruk, dat de kwes tie weinig belangrijk was, omdat de vast te stellen staatsregeling immers maar een voorlopige is. Door deze naamswijziging, (waarvan Sommigen bovendien dachten: het is slechts een naamswijziging, zonder ver dere consequenties, terwijl echter later bleek, dat daardoor „in een vloek en een zucht" de hele staatsregeling volkomen ondersteboven werd gekeerdl werd het aanvankelijk voorgestelde Amerikaanse systeem geheel overboord gezet, ten gun ste van het westerse parlementaire stel sel. Vooral de Nederlandse gedelegeerde, de heer Van Helsdingen, was door de ge volgde gedragslijn volkomen onthutst, wijl ze een bewijs was-van gebrek aan parlementaire ernst. Maar de ontsteltenis (rad in. toen het te laat bleek, namelijk nadat aan de vergadering, die van het en'gszins nerveuse van haar eigen han delwijze en derzelver consequenties ge schrokken was, door de voorzitter, nadere toelichting gegeven was over hetgeen er eigenlijk gebeurd was. Ook deze „terugkeer van een onher roepelijk ingeslagen pad" is uiteraard vol komen strijdig met de parlementaire ge bruiken. Het is bovendien niet onwaarschijnlijk, dat voorzitter Djoewarsa zelf, die in z'n hart evenzeer voorstander is van het wes terse systeem, hoewel hij voorzitter was van de inmiddels opgeheven commissie van voorbereiding, welke de in deze zit ting op boven beschreven allerwonder lijkste wijze getorpedeerde ontwerp- staatsregeling vervaardigd had, de dupe van z'n eigen voorkeur is geworden! Het verwarde geroep, om als nog tot gtemming over te gaan, bleef onder die omstandigheden zonder resultaat. Van re publikeinse zijde klonk de opmerking: „Wijziging aangenomen, stemming onno dig!" Waarna een commissie ingesteld werd, samengesteld uit bepaalde fractie leden ter behandeling van ettelijke naar deze commissie verwezen artikelen. Deze zal echter de volkomen uit het spoor geraakte staatsregeling niet meer in het rechte spoor kunnen drukken. Want de laatste hamerslag klonk na de voorzit tersverklaring: „gehele staatsreglement geldig verklaard", met de restrictie, dat de aanvaarde amendementen daarin wor den opgenomen en de voorbehouden ar tikelen eerst ter behandeling worden over gedragen aan de betreffende commissie. De diepere oorzaken van heel dit jam merlijk gedoe zijn: het enorme haast werk, waarbij sommige gedelegeerden de ontwerp-staatsregeling eerst op de eerste conferentiedagen onder de ogen kregen en de onvoldoende toelichting, hierop in de conferentie gegeven. Tekenend voor deze wijze van doen is, dat de meeste spre kers bij de algemene beschouwingen diep ingingen op onzakelijkheden, terwijl een zo belangrijke kwestie als die van een alternatief stelsel nauwelijks werd belicht, laat staan diepgaand verdedigd. Na het aftreden van de commissie van voorbereiding was bovendien een nevelige situatie ontstaan, zodat zij geen ehkele spreker in een betoog over deze door de commissie samengestelde staatsregeling, tegenover zich vond en de Nederlander Pastor dan ook zeer terecht opmerkte: „Met wie debatteren wij eigenlijk, me neer de voorzitter?" Daarnaast viel te constateren, dat de grote meerderheid van het parlement helemaal niet op de hoogte was van de parlementaire gang van zaken. Boven dien was het enthousiasme over de staatsopbouw zeer geremd door de „tijd bom" van het plebisciet, waartegenover een onverantwoordelijke haast stond om zo snel mogelijk een overdracht van be voegdheden te verkrijgen alsmede het feit, dat velen tuk zijn op de titel van „Excellentie", welke in de oorspronke lijke staatsregeling onmogelijk geweest zou zijn. Daarenboven heeft men kennelijk niet onder willen doen voor Oost-Indonesië, terwijl wij de stellige indruk hebben, dat juist deze staatsregeling profijt zou heb ben getrokken van een erkenning van de gebreken in de regeling ten aanzien van Oost-Indonesië getroffen. De nieuwe, totaal veranderde staats regeling wacht nu op de regeringsordon nantie, waardoor zij bekrachtigd zal wor den. De Ned. R.K. Hanzebond St. Reinoldus, de organisatie van werkgevers in de wo ninginrichting en meubileringsbedrijven, hield gisteren te Utrecht een algemene vergadering, welke begon met een hul diging van de voorzitter, de heer M. T. J Vonk uit Gouda, wegens diens koperen jubileum als leider van de Bond. Hij werd toegesproken door de vice-voorzit- tcr, de heer R. v. Gemert uit Helmond, die memoreerde wat de heer Vonk in het belang van de middenstand in het al gemeen en voor de meubelindustrie in 't bijzonder heeft gedaan, en daarna een tegeltableau aanbood. Afgevaardigden van tal van afdelingen voerden daarna het woord en schonken fraaie bloem stukken, sieraden en een ets. De heer Vonk dankte en wees op de noodzaak vooral in deze tijd ook voor wat de vakorganisaties betreft, lid te zijn van een katholieke bond. Verder spoorde hij aan het ledental uit te brei den, daar dit vqoral in het Zuiden veel groter kan zijn. De Belgische senatoren Ronse, Van Steenberghe, De Block, Crommen en Bauer hebben een amendement inge diend op de begroting van buitenge wone ontvangsten en uitgaven, waarin wordt verzocht het aangevraagde cre- diet voor de bouw van een sluis te Ter- neuzen van fr. 5 millioen tot fr. 20 mil- lioen te verhogen. Ri Middelburg is gisteren de eerste Zeeuwse groententeelt vakschool ge opend door ir. F. Honig, inspecteur van het tuinbouwonderwijs. C> Bij het vuurtjes branden zijn de kle ren van de 79-jarige J. R. te Hellen- doorn in brand geraakt. De man is aan de gevolgen bezweken. In Beek bij Nijmegen arriveerden gis teren weer honderd kinderen van Ne derlanders in Duitsland, die drie maanden in ons land zullen verblij ven. Het B. G. te Arnhem heeft de advo- cat en procureur mr. L. Beekman, die N.S.B.-burgemeester van Tiel is geweest, veroordeeld tot vijf jaar met aftrek en voor het leven ontzet uit het recht een functie bij de rech terlijke macht uit te oefenen. Het B. G. te Arnhem heeft de dood straf uitgesproken tegen de Gronin ger E. Kruyger, die in de provincie Groningen heeft deelgenomen aan de „Silbertanne-moorden". De bijz. raad van cassatie had deze zaak ter na dere beoordeling naar het Arnhemse B. G. verwezen. C- Plannen bestaan, de uit de 14e eeuw daterende St. Martinuskerk te Hal steren, welke reeds jaren buiten ge bruik is. in te richten als votief-ka- pel ter ere van O. L. Vrouw van Fa- tima. •O De Poolse delegatie, die in ons land besprekingen voert over een af te sluiten handelsovereenkomst tussen Nederland en Polen, heeft een bezoek gebracht aan de Philipsfabrieken. Po len heeft met Philips contracten lo pen tot een bedrag van 7% millioen gulden. <j> De voormalige commissaris van poli tie te Apeldoorn, J. Meijer, hoorde voor het B. G. te Zutphen de dood straf tegen zich eisen. had een z g. Jodenploeg gevormd, die tientallen Joden aan de S. D. heeft overgele verd, die nimmer zijn teruggekeerd De minister van justitie heeft een commissie geïnstalleerd die moet on derzoeken in welke vorm een dcor particulieren samengesteld wetsont werp inzake de a-sociale gezinnen door de regering kan worden over genomen. De H. Priesterwijding van Dom W. Martens uit Asten en Dom F. Kil uit D.nteloord, beiden van de orde der Reguliere Kanunniken van Sint Augustinus, op 14 Maart a.s.. zal niet te Vlissngen. doch in de parochie kerk van de H, Joannes., de Dooper te Sluis plaats vinden. O Woensdagavond werd in het Kanaal te Tilburg een lijk gevonden, dat vermoedelijk is van de 78-jarige N. v. L., aldaar, die reeds sinds 30 Ja nuari werd vermist. Vast staat, dat het hier een ongeluk betreft. Tass meldt, dat Alexander Wassily- witsj Lyoebimof, Sovjet-Russisch mi nister van handel, sedert Maart 1946 van zijn functie is ontheven „wegens «Jjn onbevredigende prestatie*", In de Legerorders zijn thans zeven demobllisatiebeschikkingen verschenen, waarin de beginselen van het Besluit demobiusauevoorzieningen 1948 nader zijn uitgewerkt Deze gedelingen zijn In beginsel van toepassing op alle militairen der Kon. Landmacht en der Kon. Marine, die in Ned.-Indië hebben dienst gedaan, met uitzondering van het beroepspersoneel, hetwelk niteraiard niet demobiliseert en verder bijv. van degenen, die slechts in Ned.-Indië geweest zijn uit hoofde van een dienstreis,, of die in verband met hun bestemming voor een burgerfunctie zqn gemilitairiseerd. De regeling is voorts slechts van toe passing op demobilisatie in Nederland. Bezoldiging en uitkering ineens Zoals reeds gemeld bedraagt het ver lof met behoud van bezoldiging na terug keer in het vaderland 14 dagen voor elk jaar buiten Nederland doorgebracht. Demobilisatiebeschikking nr. 1 bepaalt het bedrag van de uitkering ineens bij debarkatie op honderd gulden. Deze uit kering dient ter bestrijding van de eerste kosten, die bij terugkeer in het vaderland na langdurige afwezigheid buitenslands moeten worden gemaakt. Daar deze kos ten in het algemeen voor allen ongeveer dezelfde omvang zullen hebben, is deze uitkering voor alle rangen gelijk, terwijl zij onafhankelijk is van de dienstpresta- ties. De premie voor iedere maand werke lijke dienst in Ned.-Indië mits op goede wijze vervuld bedraagt tien gulden, met een maximum van driehon derd gulden. Kleding Beschikking nr. 2 bevat bepalingen be treffende de verstrekking van een bur- gercostuum, honderddertig extra-textiel punten en een schoenenbon. In de regel zal geen costuum worden uitgereikt, doch een bedrag van zeventig gulden, alsmede de voor aankoop benodigde zestig extra textielpunten, over de uitkering ineens, de premie en het kledinggeld behoeft de gedemobiliseerde geen loonbelasting te betalen. Vakscholing Beschikking nr. 3 wil de scholing van gedemobiliseerde arbeidskrachten op rijkswerkplaatsen of in het particulier bedrijf bevorderen door het toekennen van een tijdsvergoeding bij de rijks werkplaatsen en een trainingtoeslag bij het bedrijf. Op het loon van de gede mobiliseerde ongeschoolde arbeidskracht wordt een toeslag verleend, wanneer de werkgever hem in zijn bedrijf doet scho len, zodat de gedemobiliseerde het loon van geoefend arbeider kan verdienen. Bij scholing op een rijks werkplaats wordt de tijdsvergoeding berekend op 90 pet. van het loon van een geoefend arbeider ih de metaalnijverheid. Overbruggingsuitkering Beschikking nr. 4 bevat de overbrug gingsregeling voor demobiliserende mili tairen, die bij hun overgang naar de De alphabetiscne lijst van de namen der voorlopige candidaten voor de Tweede Kamer in de samengevoegde kringen Mid delburg, Dordrecht, Leiden, Haarlem en Den Helder (art. 11 lid 2 van het kies reglement) luidt.; mr. P. J. M. Aalberse, W. J. Andriessen, A. J. M. Angenent, mr. F. J. H. Bachg, J. J. Bakker, dr. L. J. M. Beel, B. G. Bles, J. J. M. van Breu- kelén, E. P. Clynck, J. H. M. Derksen, C. C. Devolder, J. M. A. C. van Dongen, L. P. Duijvenstein, dr. W. J. J. Dijssel- bloem, J. Elders, M. A. J. M. Eikhuizen, Jac. Groen; Azn P. J. van Groeningen. W. L. M. Groffon, Th. S. J. Hooij, N. J. Hooischuur, mej. dr. D. A. M Klompé mej. mr. W. M. W. van Lanschot, P. van Leeuwen (pl.v.v.), B. Machielsen, M. P. A. Meissen, mevr. M. J. A. v. Nispen tot Sevenaer, A. C. J. A. Nollen, mej. A. H. Nolte, A. C. Paardekooper, C. J. van der Ploeg, P. Raas, prof. mr. C. P. M. Romme, J. Sjerps, W. Steinmetz, mag. J. G. Stok man, mej. dr. J. C. H. H. de Vink, Jac. Weel (pl.v.v.), M. P. van der Weijc'en. mr. dr. P. J. Witteman. D<g stemming voor de groslijst zal op 9 Mei plaats hebben. burgermaatschappij nog steun blijven be hoeven. Aan kostwinners kan de eerste zes maanden 80 pet. en de volgende maanden 60 pet. van het laatstgenoten militaire inkomen in Nederland wor den verleend. Niet-kostwinners wordt de eerste drie maanden 80 pet., de volgende drie maanden 60 pet. ver leend. De inkomsten uit arbeid van de gedemobiliseerden zelf worden voor tweederde, en voor zover zq niet uit arbeid verkregen zijn, ten volle in mindering gebracht. Het geheel der inkomsten mag daarbij gedurende de eerste zes maanden niet stijgen boven 90 net. van het laatste mili taire inkomen en de volgende zes maanden niet boven 70 pet. Voor de niet-kostwinners zijn deze perioden telkens drie maanden. Het totaal uit te keren bedrag mag niet stijgen boven 75 gulden per week. Om voor deze overbruggingsuitkering in aanmerking te komen is de gedemo biliseerde verplicht zich als werkzoeken de te doen inschrijven bij 't Gewestelijk Arbeidsbureau, tenzij hem hiervan ont heffing wordt verleend. De werkzoekende is tevens verplicht de hem aangeboden passende arbeid te aanvaarden, behou dens beroep op de directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau. De gedemobiliseerde, die niet verplicht is zich als werkzoekende te doen in schrijven, kan in aanmerking komen voor een voorschot. Gehele of gedeelte lijke ontheffing van terugbetaling van dit voorschot kan worden verleend. Belang hebbenden moeten een verzoekschrift in dienen bij de minister van Oorlog dan wel bij de minister van Marine. De uit betaling der uitkeringen geschiedt van gemeentewege, die van de voorsëhotten vanwege de minister van Oorlog resp. van Marine. Studievoorschotten Beschikking nr. 5 beoogt gedemobili seerden in staat te stellen te studeren of een eenvoudige vakcursus te volgen. Voor het volgen van hoger of middel baar onderwijs kan onder bepaalde om standigheden een renteloos voorschot worden verstrekt van ten hoogste veer tienhonderd gulden per jaar. De gede mobiliseerde dient aannemelijk te ma ken, dat hij a. Voordat hij in werkelijke dienst trad het voornemen had opgevat te gaan studeren; Van de Stichting voor de Landbouw ontvingen wij een uitvoerig commen taar op het bericht van het ministerie van Landbouw inzake de vaststelling van lonen en prijzen voor 1947 en 1948. De Stichting komt daarin tot de vol gende conclusie: De regering heeft de redelijkheid van de meeste wensen vhn de landbouw in principe erkend, doch hiervan niet de volledige consequenties aanvaard. De prijspolitiek, welke de regering zich voor het komende oogstjaar voorstelt te vol gen, geeft naar de mening van de Stich ting geen voldoende garantie, dat de be staande bezwaren in dit komende oogst jaar zullen worden ondervangen. Evenmin biedt de ontvouwde loonpoli tiek in de landbouw voldoende garantie, dat de huidige achterstand van de land- arbeiderslonen t.a.v. de andere arbeiders niet zal worden vergroot, laat staan zal worden ingelopen. Uitdrukkelijk moet worden vastgesteld, dat het hier niet gaat over steun aan de landbouw, maar over het stellen van rede lijke en billijke prijzen van de produc ten en op de ongerechtvaardigde achter stand van de landarbeidersionen. Ten overvloede kan nog worden vermeld, dat in Nederland de kostprijzen der meeste agrarische producten ver beneden de we reldmarktprijs liggen. Woensdag is het officiële onderzoek begonnen naar de oorzaken van het verongelukken van de Dakota van de Belgische maatschappij „Sabena" op het vliegveld Heathrow te Londen, waarbij 19 personen om het leven kwamen. Een woordvoerder van de „Sabena" zeide nog geen volledige verklaring voor de ramp te hebben. Hij bracht in herin nering, dat dit het tweede ongeluk van de maatschappij was. Het eerste had plaats te Gander op Newfoundland. b. zijn studie zou hebben aangevangen en voortgezet, indien hij niet in werke lijke dienst was gekomen; c. na zijn demobilisatie in dusdanige omstandigheden geraakt is, dat zijn studie niet meer of niet meer geheel door hem zelf of door zijn ouders of voogden kan worden bekostigd. Dit voorschot kan tevens als beloning worden toegekend aan de militair, die niet aan ovenge noemde eisen voldoet, doch die zijn mili taire dienst op voortreffelijke wijze heeft vervuld. Deze voorschotten worden telkens voor een jaar toegekend. Van elk voorschot kan vrijstelling van terugbetaling wor den verleend. De studietoelagen voor vakcursussen worden in de regel zonder verplichting tot terugbetaling verstrekt. Het maxi mum bedraagt hier vijfhonderd gulden. Verzoekschriften moeten bij de minister van Oorlog resp. van Marine worden ingediend. Beschikking nr. 6 regelt de tegemoet koming in de kosten van een vrijwillige ziekteverzekering. Deze tegemoetkoming bedraagt een gulden per week. Beschikking nr. 7 tenslotte bevat een regeling omtrent de taak samenstelling en werkwijze van de raad van advies inzake demobilisatievoorzieningen. De raad neemt de taak over van de raad van advies inzake oorlogsvrijwilligers en adviseert over alle onderwerpen, die in verband met het Oorlogsvrijwilligers- besluit, het Besluit Ueniobilisalicvoor zieningen 1943 en de Demobilisatiebe schikkingen onder zijn aandacht worden gebracht. De raad is samengesteld uit drie leden, onder wie tenminste een actief dienend officier der K.L. en der Kon. Marine. Het oudste militaire lid is tevens voorzitter. Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: J Aanhouden van het weertype met in 5 de nacht en ochtend lichte vorst en j vrij onregelmatig over het land ver- J S spreide mistbanken, die hier en daar iets later op de dag optrekken. Daarna vooral in het midden en Zuiden van l het land, flink oplopende temperatuur, j zwakke tot matige wind uit Oostelijke j richtingen. j 5 Maart: zon op 7.18 uur, onder 18.26 j uur; maan op 5.29 u., onder 12.16 uur. j Wij hebben nimmer graag in de schoe nen Van een van de heren keuze-com missieleden willen staan, maar deze keer zouden wij er wel zeer feestelijk voor bedanken. Het enige dat wij naar aanleiding van de wedstrijd van gisteren tussen het Nederlands A-elfffll en het B-elftal in het Feyenoord-stadion kun nen zeggen, is dat in het algemeen de reserves weinig voor de Oranje-hemden onderdoen. Het enige verschil lag op de back- en spilplaatsen. Beenhakkers kon niet in Möring's schaduw staan, Albers en Spel waren wel duidelijk de minde ren van" Schijvenaar en Terlouw. Toch was van de laatstgenoemden vooral de D.C.V.-er lang niet feilloos. Het was jammer dat De Munck 'nog niet een derde van Kraak's portie te verwerken kreeg; daardoor was een juiste vergelij king niet mogelijk. Kraak maakte een paar slippertjes, waar echter enige zo prachtige en moedige saves tegenover stonden, dat wij vermoeden, dat de K.C. hem zal handhaven. Het is niet aan te nemen, dat aanvoerder De Vroet zijn plaats zal verspelen, hoewel Arie op geen stukken na zijn internationale vorm bereikte en de B-man Fanger hem zeer serieuze concurrentie aandeed. Op de vraag: Kammeijer of Stoffelen?, we ten wij ook geen antwoord; beiden wa ren zeer ijverig; misschien geeft het iets betere plaatsen van de Ajaxcied de door slag. Op de rechtervleugel zagen wij in het A-elftal voor de pauze Engelsman en Rijvers, na de pauze Nass en Van Dijk; de eerste combinatie was wel verreweg de beste. Maar was zij te prefereren bo ven de B-wing SchaapVan der Tuyn? Beschikte de kleine Bredanaar niet over zijn huidige reputatie en internationale ervaring, wij zouden vrezen, dat Schaap hem voorbij zou streven. En wat de rechtsbuitenplaats betreft, Engelsman moge dan nog zo'n geraffineerd techni cus zijn en nog zulke volmaakte goochel toeren uithalen, van de kleine Cok heeft men waarschijnlijk meer practisch nut: hij was naar onze smaak geenszins de mindere van zijn makker uit het Oosten. Overigens zou het ons niet bevreemden, als men met betrekking tot de rechts buitenplaats de formatie van de. 62 overwinning op Zwitserland zou hand haven, dus Lenstra rechtsbuiten; voor de linksbinnenplaats denken wij dan aan Schaap in de plaats van Van Dijk. De linkervleugel van het A-elftal Lenstra Drager schonk ons wel meer bevrediging dan die van de B-ploeg MuldersVan Dijk, hoewel de P.S.V.-er vooral na de rust met zeer goede beurten voor de dag kwam. En tenslotte de middenvoorplaats: Wilkes spande zich niet uitërmate in en bleek bovendien in enige wei-actieve vlagen niet zijn dag te hebben; zijn solo- doorbraken lukten vrijwel nooit, maar. Faas heeft zijn reputatie mee en kan Bij kou, griep en pijn, zullen zij Uw snelle helpers zijn. Doos 6 st. 30 Ct. stellig beter dan men deze middag van hem zag. De B-middenvoor Rozenburg speelde een uitstekende wedstrijd; met zijn stoere body was hij ruimschoots tegen Möring opgewassen, en ook bleek deze Delfzijlse derdeklas-speler over een zeer goede trap-techniek te beschikken; hij joeg ijverig zo a la Roozen ook op moeilijk bereikbare ballen tot aan de zijlijnen en wist de bal dikwijls uit las tige posities goed voor het doel te krij gen. De B-ploeg won met 21 door doel punten van Rozenburg en Van der Tuyn kort na de rust nadat de A-ploeg vlak voor de pauze door een strafschop van Schijvenaar de leiding had genomen. Het povere figuur van de- A-voorhoede is voornamelijk te wijten aan het feit, dat zij bijna voortdurend met een terugge trokken binnentrio speelde doordat ook Wilkes zich te veel op de achtergrond hield. Over het algemeen was het geen zeer aantrekkelijke wedstrijd; wat dat betreft hadden van de 40.000 toeschouwers die genen die er een verre-reis voor hadden gemaakt, beter thuis kunnen blijven. Resumeren wij tenslotte, dat aan de hand van de gisteren opgedane indruk ken naar onze mening de volgende elf spelers de meeste kans maken om op 14 Maart a.s. in het Nederlands elftal tegen België te spelen: Kraak, Schijvenaar, Terlouw, Stoffelen, Möring, De Vroet, Lenstra, Schaap, Wilkes, Rijvers en Drager (of met betrekking tot de voor hoede met een wel zeer vrijmoedige va riant: Van der Tuyn, Wilkes, Rozen burg! Lenstra en Drager, met mis schien Lenstra voor Van der Tuyn en Schaap vdor Lenstra). Volledigheidshalve nog de opstellingen van gisteren: A-elftal: Kraak (Stormvogels), Schij venaar (EDO) en Terlouw (DCV) in de tweede helft vervangen wegens blessure door Lasschuit (EDO), Kammeijer (Be Quick Gr.), Möring (Enschedé) en De Vroet (Feijenoord), Engelsman (Quick N.) in de tweede helft vervangen door Nass (VVV), Rijvers (NAC) in de twee de helft vervangen door Van Dijk (Ajax) Wilkes (Xerxes), Lenstra (Heerenveen) en Drager (Ajax). B-elftal: De Munck (Sittardse Boys), Spel (DWS) en Albers (Vitesse), Stof felen (Ajax), Beenhakkers (NAC) en Fanger (DWS), Van der Tuyn (HDVS), Schaap ('t Gooi), Rozenburg (Neptunia), Van Dijk (Ajax) in de tweede helft ver vangen door Bruins (Ajax) en Mulders (PSV). Hedenavond te 7.30 uur zal Kees Broekman in het Veilinggebouw te Wes- terleeDe Lier gehuldigd worden in verband met zijn schaatsprestaties in het buitenland. Gisteren ïs in het Kurhaus te Sche- veningen de party Euwe-Keres, welke was afgebroken, voortgezet. Euwe ver loor door tijdsoverschryding, doch hU stond reeds hopeloos. De partij was onderbroken in de vol gende stelling: Wit (Euwe): Kh2, De2, pi a2, b3, g2 en h3. Zwart (Keres): Kh7, Del, PM, pi f5, g7 en h6. Hier volgt het slot: 42 Del—f4 t 43 Kh2gl, Ph4—g6 44 De2c2, Pg6—e7 45 a2a4, Df4—d4 t 46 Kglh2, Dd4e5 t 47 Kh2—gl, Pe7d5 48 Dc2—dl, Pd5c3 49 Ddlc2, Kh7—g6 Zwart dreigt Del t., Kh2, Pe2., gevolgd door Dgl mat, maar tevoren moet hij maatregelen nemen tegen Df5: t, daar wit dan remise zou houden door voort durend schaak. 50 Kgl—hl, De5—el t 51 Khlh2, Pc3e2 Nu dreigt mat. 52 53 Dc2c6 t, Kg6h7 Dc6c5 Naar wij vernemen, is het Nederlands voetbalelftal dat Zondag 14 Maart te Antwerpen tegen België speelt, als volgt samengesteld: Doel: Kraak. (Stormvogels). Achter: Spel (D.W.S.) en Schijvenaar (E.D.O.); Midden: Stoffelen (Ajax), Möring (En schedé) en De Vroet (Feijenoord) aan voerder; Voor: Lenstra (Heerenveen), Rijvers (N.A.C.), Wilkes (Xerxes), Van Dijk (Ajax) en Drager (Ajax). Reserves: De Munck (Sittardse Boys), Van Bun (M.V.V.), Schaap (Gooi) en C. van der Tuyn (H.D.V.S.), De wedstrijd, die te Deurne (Antwer pen) wordt gespeeld, zal om 3 uur be ginnen. Wit staat geen enkel schaak meer ten dienste en moet het veld gl dekken. In middels is hij min of meer in dwang positie gekomen. 53 Pe2—g3. 54 Dc5d6, Pg3fl 55 Kh2—gl, h6h5. Euwe was inmiddels in deftige tijd nood geraakt. Het tijdschema is zo, dat de eerste veertig zetten in VA uur moe ten worden gedaan en in het volgend uur 16 zetten. Reeds na de 53e zet van Keres was Euwe in moeilijkheden met de klok gekomen, want toen had hij voor de resterende vier zetten slechts drie mi nuten. De wijzer van de klok liet het vlaggetje steeds meer rijzen en toen Euwe nog één zet meest doen, de 56e, was het nog maar een kwestie van se conden. Juist toen onze landgenoot Dd6 f4 speelde, viel het vlaggetje naar bene den, zonder dat Euwe het bemerkte, en daarna drukte hij de klok in. Keres had de tijdsoverschrijding be- Dit is het edele driemanschap: Manchester United, Blackpool en Tottenham Hotspur; zij hebben de semi-final voor de Cup bereikt. De „Vierte im Bunde", te weten Derby County, moet Zaterdag her-examen doen en wij kunnen ons met de beste wil ter wereld niet indenken, dat ze op eigen grond geen weg zullen weten met de derde klasser Queen's Park Rangers, hoewel de laatste Zaterdag Colchester-kuren vertoonde. Aangenomen, dat onze veronderstelling juist is, kunnen we bij voor baat gaan smullen van een hoogstaande Final, vooral als Manchestei United en Derby County hiervoor in aanmerking zouden komen. (Dit zal niet gebeuren, daar beide clubs in de halve eindstrijd tegen elkaar komen. Red.). strijd moest nog beginnen. Reserve-kee pers wij hebben dat herhaaldelijk ge zien rijzen dan wel eens onverwacht tot fabelachtige hoogte. Zijn start was echter wat „shaky". Een ware tragedie voltrok zich echter in de 12e mmuu toen hun rechtsback Freeman moest uit vallen in de felle strijd tegen het sterke Blackpool. Freeman kwam gerepareerd terug doch moest weldra voorgoed eclip seren en eindigde die dag in het hospi taal. Dat deze gehavende verdediging iet toen niet kon bolwerken tegen Matthews. Mortensen en Mcintosh was duidelijk: met 2—0 plaatsten de heren zich een trapje hoger; een trapje, hetwelk ze nog nimmer bereikten. De tranen waren voor Fulham. De „big match" Manchester United ver sus Preston trok 74.000 kijkers,- maar voor zover men had gerekend op een „close finish", is men bedrogen uitgekomen. De experts hebben al weken lang beweerd, dat Manchester zonder om te kijken naar Wembley wandelt het leek zo. Daar bij kwam dat Preston somwijlen de in druk gaf aan een middag-dutje bezig te zijn. zo sloom er lauw was hun optreden Het behoeft dgn ook geen verwondering te baren dat ie United „dans un fau teuil" met 41 won en de (lieve) Neder landers, die er een (clandestien) gokje op willen wagen, zij Manchester United ten volle aanbevolen voor de Cup. Ja, dat Tottenham Hotspur! In vroeger jaren hebben wij (in de tqd van Arthur Grimsdell, Fanny Walden en Cha les Dimmock) vele genoeglijke dagen op White Hart Lane beleefd. Ieder voetbal enthousiast heett zo z'n hele, halve en kwart-favorieten en Tottenham Hotspur heeft als „het meisje uit de zangvereni ging" ergens een (klein) plaatsje in ons hart behouden. Geen wonder dat we aan genaam boorden hoe het fee*t ie gevierd, Cup-matches herbergen meestal vele drama's. Het is zo volkomen „to be or not to be". Vergeet het niet: voor een Engels voetballer is een „Cup-medal" de hoogste eer, het kampioenschap is eigenlijk maar bijzaak. Geen secretaris generaal kan met z'n lintje op de Witte zó pronken als 'n rechtshalf met z'n plak kaat omdat hij eens de Final won. Van daar dan ook dat er, hoe verder Wembley wenkt, meer tranen vallen. Bij Fulham smolten die tranen samen tot een klein riviertje en er was reden voor. Tranen voor Fulham Neen, het was nog niet zó erg dat Ful- ham's dappere „goalie" Ted Hinton Za terdagochtend op het appèl verscheen met een bus kinine-tabletten en een tem peratuur van 38.7, want ze hadden een behoorlijke reserve-keeper en de wed- hoe de reserve Bennet, juist toen de Spurs in de defensie waren gedrongen, in zijn dooie eentje van de middellijn naar de goal rende om de Spurs in de halve be slissing te helpen; hoe toen (midden in de wedstrijd) de menigte maar vast het veld opstormde en de politie erbij te pas kwam om de „baan" weer vrij te maken. Allemaal heel begrijpelijk. De Spurs zijn de laatste jaren niet verwend geweest met successen. De Rangers (wij zeiden, het reeds) zul len straks wel in Derby ten onder gaan en dan zullen ze denken aan die ene goal. Zelf hadden ze de score geopend door Hartburn en een kwartier later ging Raich Carter een ingooi nemen! De geleerden zijn het er niet over eens of het een al of met juiste ingooi was waar uit Steel scoorde, doch de volgende fei ten waren onbetwistbaar: 1. dat de grens rechter had gevlagd voor een fout; 2. dat de referee net deed of zijn neus bloedde; 3. öat er een spoedeisende protestverga- "g werd gehouden op het middenveld en 4. dat toen men na lang gedelibereer weer voor de aftrap gereed was, de bal zoek bleek die lag nog in het net! En- "n. de Rangers krijgen hun kans nóg eens maar Carter en Steel laten zich geen tweede keer in de luren leggen. Geloof dat maar. Chelsea's zege Chelsea, oh „dear good old honnepon- nig Chelsea 1" Sinds 13 December hadden ze niet gewonnen. Dit artikel verschijnt 5 Maart. Het is heus, heus waar: Chelsea won. „Chelsea can cheer up again", zegt de „Sunday Dispatch" en met de „Sun day Dispatch" en Chelsea klopten ontel bare Nederlandse hartjes een tikkeltje sneller, geloof dat ook maar. Chelsea schoot plotsklaps drie plaatsen hoge, omdat ze medegegadigde („for the Se cond Division") Liverpool glansrijk sloe gen met 31. Zr staan nu nummer X'; met 25 punten. Wy weten het wel- de nummers 18, 19 2< en 21 hebben alle maal 24 punten. Goed. het zy dan zo Maar als Chelsea - wat niet zo vreselijk gek geweest zou zijn verloren had. dan bengelden ze nu één-na-laatst en een-na laatst gaat zonder vorm van proces de kelder in. Wij willen er niet teveel meer over zeggen. Wq beloven u niets. Wq hopen in stilte. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, zegt het spreekwoord. En het spreekwoord zegt ook: beter een half ei dan tien lege doppen in de lucht. Maar ook: men prijze de dag niet voor de avond gevallen is. Dat sullen wy dan maar dom, merkt, maar de wedstrijdleider prof. Vidmar en ook de assistent-arbiter da Rus Kotov, die de laatste minuten angst wekkend de klok hadden bewaakt, had den ziph op dat moment juist omgedraaid Maar het reglement bepaalt, dat het vlaggetje nog omhoog moet zijn na het verrichten van de zet, zodat Vidmar, ook al had hij het zelf niet gezien, gemakke lijk de tijdsoverschrijding kon consta teren. Euwe verklaarde zich dan ook dade lijk met de beslissing, dat hij de partij verloren had, accoord. De eindstand na 55 zetten was: Wit (Euwe') Kgl, Dd6, pionnen op *4, b3, g2 en h3. Zwart (Keres) Kh7, Del, P fl, pionnen op f5, g7 en h5. Intussen was de positie van Euwe toch hopeloos geworden en Keres toonde na afloop aan, op welke manieren hij het spel snel had kunnen beëindigen. Veel zetten waren daar niet meer voor nodig geweest. De stand van het tournooi is thans: 1 Keres 1 punt; 2 en 3 Smyslov en Reshevsky, beiden punt; 4 Bottwinnik 0 punten (niet gespeeld); 5 Euwe 0 pun ten. (Alle correspondentie te richten aan; H. J. v. d. Broek, Nieuwe Binnenweg 46, Rotterdam-C.). No. 665 <4 Hurt 1848) PROBLEEM No. 2074. A. F. HOOG VELT, Eindhoven, le plaatsing Zwart: 8/11, 14. 19/21, 23/4, 26, 29, 30, 36. Wit: 22, 28, 32/3, 35, 37/43, 49, 50. A- PROBLEEM No. 2075. A. F. HOOG VELT, Eindhoven, le plaatsing Zwart: 10 13/4, 17/8 20/1, 24, 27, 28. 33, 36. Wit: 16, 25, 35, 38, 40, 41/8, 45, 49, 50. PROBLEEM No. 2076. N. BEEMER, Amsterdam, le plaatsing Zwart: 7, 12/3, 15, 22/3, 25, 27, 32. Wit: 16 24, 30 31, 34, 36, 38, 42/4. Oplossingen binnen drie weken in te zenden. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2063 (S- Korperehoek) Zwart: 13, 14, 22, 27, 31. 33. Wit: 29, 34, 36, 38, 43. 44. Wit: 38—32, 36:20, 34:45. Probleem No. 2064 (Jan Scheijen) Zwart: 7/10, 21, 25, 28, 45. Wit: 16 27, 30 34, 38, 39, 40, 50. Wit: 16—11 11:15 (zw. 43—48 gedw.), 39—33, 34:43 (zw. 48:39), 49—44, 44:33 (zw. 3440), 3329 (zw. 4044 en 45—50) en wit 29—24 en 15:24. Probleem No. 2085 (P. Maas). Zwart: 3, 5, 7/10, 12, 16/8, 26, K. 43,W47/489' 23' 29' 3°' 32 34/5' 39 40* Wit: 47—42, 42:31, 19—14, 39—33, 30—24, 48-42, 40-34, 35:4. Ook wint 39—33 enz. OPLOSSERS. Van de problemen Nos. 2063/5 zonden goede oplossingen in: W. A. Th. v. Veen (Nos. 2063/4), C. v. d. Linde, "Sb A. Romeijn (Nos. 2063/4) alle Rotterdam; A. de Groot Den Haag; J. W. Prein, Schiedam; A. v Beek Schiebroek; S. Korpershoek, Vlaardipgen; C. A. v d. Velden, Delft; J. v. Gelderen, Horn (Nos. 2063'4): T. v. d Laan (No. 2063) en J. G F. de Wit (No. 2063). belde Gouda; G. v. Dijk, Poortugaal; G. Luiten, Bos koop; Sjaak v. d.( Watering, Schiedam (Nos. 2063/4); H. J. Kerkhof, Deventer Prijswinnaar een afl. „Denksport". CORRESPONDENTIE. v. d. V. te Delft. Uw tweede pro bleem gaat mank. Zwart's laatste zet moet zijn geweest 2024. In plaats hiervan 17—21 en zwart heeft gewonnen stand. Probeer dit weg te werken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2