Republiek herovert West-Java met kleine meerderheid Euwe deed onder voor Botwinnik W eerberichtj JUSTITIE met vele perikelen Het klagende hart van Duitsland D\E wereld DE CURACAOSE DEMOCRATEN OP AVONTUUR Fractie van de zoon brengt vader op de zetel van staatshoofd Het dreigend conflict in de brandstoffen Nieuw overleg aan de orde Hoe zal de reactie in het buitenland zijn Collaborateurs ontgaan hun straf'niet verschoningsrecht van De dichteres Gertrud von le Fort DE voetbalcompetitie VRIJDAG 5 MAART 194» PAGINA 2 „Als mijn volk mij roept" CANADA WEERT COMMUNISTEN „AFGEKEURDE" DIENST PLICHTIGEN AANVARING OP DE NOORDZEE DE KATHOLIEKE KIEZERS Decreet van de H. Congregatie van het Consistorie KRUITHUIZEN IN DE LUCHT GEVLOGEN TWEEDE BRITSE NOTA AAN GUATEMALA TON GOUDS GESTOLEN NEDERLANDSE DIAMANTEN ALS RUILOBJECT Nog weinig verandering ARGENTIJNSE MOLESTATIE TER ZEE DE JOURNALIST NIEUWE ZEGE VAN KERES Hoe Euwe verloor BANKBILJETTENBEZITTERS BEDROGEN GENERAAL SEVEZ VERMOORD? NEDERLAND KRIJGT RADIO- ACTIEVE ISOTOPEN DEENSE ZWEMSTERS TE ARNHEM Ook in Arnhem bleek het ontbreken van Fritzi Nathansen en Grethe Ander sen voor de Deense dames-zwemploeg een grote handicap; alleen. Karen Harup heeft op het rugslagnummer haar naam als Europees kampioene alle eer aange daan door met flinke voorsprong d« Ned. meisjes te verslaan. Zij had 1 m. 51.1 sec. nodig, terwyi D. van Ekris (1.18) opnieuw onze nationale kampioe ne Gr. Galliard (1.18.6) sloeg. ROTTERDAMS ELFTAL SAMENGESTELD QAM G HAD US HOUDT M£1 KM fiQMMËU US UM DUS NED. IJSHOCKEY-PLOEG SAMENGESTELD DE HOCKEY-COMPETITIE DE KORFBAL-COMPETITIE ZESDAAGSE TE GENT Onze redacteur Hofwijk geint uit Bandoeng d.d. 4 Maart: Met een vijftienhonderdjarige vorstelijke familiekrig verscheen Donder dagochtend in het voorlopige parlement van West-Java de rondbuikige joviale goedlachse Soeriakartalegawa, die zichzelf het vorige jaar hjid uitgeroepen tot staatshoofd van de Pasoendanstaat en daarom non- coöperatief was t.a.v. de tweede West-Java-conferentie, daar, volgens zijn bewering, de West-Javastaat reeds lang bestaat. Tegenover mij verklaarde hij, dat hij de heilige kris uit een drang naar traditie steeds meenam naar plaatsen, waar een grote strijd gestreden werd en dat de kris hem het vorige jaar zelfs hij de Pasoendan-staats- greep beschermd heeft tegen veertig republikeinen, die hoewel bewapend met handgranaten hem eenvoudig niet konden aanvallen. verzoek over te brengen zijn benoeming te aanvaarden en te vragen, zo spoedig mogelyk naar Bandoeng te komen. Zoals bekend, verklaarde Wiranata Koesoemah reeds enige tijd geleden te Djokja, dat hij bereid was naar Bandoeng terug te ke ren, „indien mijn volk mij roept". De verkiezing van Wiranata Koesoemah aldus A.F.P., wordt beschouwd als een sensationele gebeurtenis, gezien de per soonlijkheid van het nieuwe staatshoofd. Zijn overwinning is te opmerkelijker, om dat hij het pro-republikeinse hoofd zal worden „d'un éta't d'inspiration hollan- daise". Het A F.P. vermeldt nog, dat Wi ranata Koesoemah twee keer de bede vaart naar Mekka maakte, waardoor hij de titel van „hadji" mag voeren. Hij is zeer godsdienstig en de schrijver van een Deroemd geworden biografie van Moha- med. 'Kartalegawa wilde ons echter niet ver klaren, welke van beide groepen de heilige kris Donderdagochtend zou be schermen, hóewei het niet uitgesloten was, dat de vete tussen hem en het Djajadiningratgeslacht mede de rep. over- w'nning bepalen zou. Dergelijke ongewone sentimentskwesties hebben mogelijk ook in de gang van saken hier een niet onbelangrijke rol gespeeld. In de conferentiezaal gonsde het Don derdagochtend van de spanning en de gedelegeerden in carré omringd door rijen genodigden, onder wie deftige regenten, met epaulettes, versierd met de Islamkris, in gezelschap van hun vrou wen. die kleurige gebatikte Soendanese sarongs droegen zaten tezamen met de uit Djokja teruggekeerde Oost-Indonesi sche „goodwillmissie". Achter in de zaal zat een dicht-opeen- genakte jeugdige menigte, zoals steeds voor het grootste deel bestaande uit republikeinen, die hun gezindheid aan gaande de gang van zaken reeds na de ee-ste stemming duidelijk toonden. Duidelijk was, dat geen van beide candidaten de absolute overwinning be halen zou en de mogelijkheid van desertie door enige leden uit het niet strakke partijverband zou de balans slechts defi nitief doen overslaan. De rep. tweede candidaat, Sewaka, de voormalige rep. gouverneur van West- Java, reeds teruggekeerd naar Bandoeng uit zijn schuilplaats in de bergen, had men, zoals» ik uit republikeinse bronnen vernam, laten vallen, „omdat na de torpedering van het Amerikaans georiën teerde staatsstelsel, hetwelk grote invloed schonk aan het staatshoofd, een sterke figuur thans niet nodig was en Wiranata Koesoemah als symbolische figuur dooi; ziin afkomst uit een Soendanees regenten- ge-'acht meer aanvaardbaar was" Na drie stemmingen, waarin Hilman P'ajadiningrat twee stemmen verloor en Wiranata Koesoemah met 54 tegen 46 stemmen de meerderheid behaalde, barst te een fanatiek applaus los van de door uitbundige, nauwelijks zich in toom houdende rep. jongeren, bezette publieke tr'bune. Bij ontstentenis van de gekozene, nam diens zoon, Zale Wiranata Koesoemah, de felicitaties in ontvangst. De algemene indruk is deze: dat de goon van de gekozene, een ex-officier van de T.N.I. en later benoemd als lid van de voorbereidingscommissie voor de derde West-Java-conferenttie, als fractieleider der door ons voorspelde middengroep, de „Fraktie Kesatoean", zijn hele fractie in de waagschaal geworpen heeft ten gunste van zijn vader en zo de doorslag 1-ij diens verkiezing heeft gegeven, met be hulp van ettelijke aarzelende elementen, Het nieuwe zestig-jarige uit een Soen danees geslacht geboren staatshoofd was vóór de oorlog adellijk regent van Ban doeng, en gedelegeerde in de Volksraad. Reeds toen was hij een geprononceerde nationalist. Thans is hij voorzitter van de hoge rep. adviesraad. Zijn tegen-candidaat, Hilman Djaja- diningrat, moet waarschijnlijk zijn neder laag mede wijten aan zijn recomba-schap (Ned. overheidsgouverneur) en aan zijn afstamming van een Bantams geslacht. Na informaties in verschillende krin gen aangaande de vraag, waarop de nadruk valt te leggen bij het nieuwe Staats hoofd: op zijn hoedanigheid als Soenda nees dan wel als republikein, komt het ons voor, dat dit laatste het geval is. Inderdaad is het rood-wit nu langs parlementaire weg in West-Java terug gekeerd, waardoor de uitslag van het toekomstige plebisciet vermoedelijk ster ker unitarisch dan federalistisch getint zal zijn. Tegenover een vertegenwoordiger van .Antara" legde Wiranata Koesoemah er de nadruk op, dat iedere zaak, betrekking hebbend op de staat West-Java, in de sfeer van de republiek dient; te worden betrokken. Intussen zijn door de voorzitter van het voorlopige parlement 3 parlementsleden aangewezen, die naar Djokja zullen ver trekken om aan Wiranata Koesoemah het De Canadese regering heeft besloten communisten de toegang tot het land te verbieden, zo wordt te Ottawa vernomen De regering heeft deze stap reeds enige tijd overwogen in verband met het aan tal leden van uiterst-linkse vakverenigin gen, dat uit de V. S. het land binnen komt. Naar verluidt, zullen niet onmiddellijk stappen worden genomen om communis ten, die reeds in Canada zijn, het land uit te zetten, doch verwacht wordt, dat tij delijke verblijfvergunningen van commu nisten niet worden verlengd. Het onderzoek in het te Enschedé ont dekte complot, dat ten doel had tegen grote geldelijke beloningen jongeman nen behulpzaam te zijn bij afkeuring voor de dienstplicht, wordt met kracht voortgezet. Het is niet onmogelijk, dat dienstplichtigen, die op deze onregelma tige wijze werden afgekèurd, alsnog voor de keuringsraad zullen moeten ver schijnen. Het Nederl. s. „Eemland" van Bue- nos-Aires naar Amsterdam bestemd, dat, wegens mist, bij. IJmuiden voor anker was gegaan, is in de afgelopen nacht aangevaren door het Nederl. s. „Ossen- drecht", op reis van Huelva naar Am sterdam. De „Eemland" (4188 br. r. tons), welke behoort aan de Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam, heeft zware scha de aan stuurboordachterschip boven de waterlijn, terwijl de „OssendrechU" (5207 br. r. tons), van Phs. van Omme- ren's Scheepvaartbedrijf N. V. te Rot terdam ernstige schade heeft aan stuur boordsvoorschip. Geen der beide sche pen maakt .water en ze hebben ook geen hulp nodig. Zoals bekend, heeft de Unie-verkeer aan de Vakgroep Detailhandel in brand stoffen- medegedeeld, dat zij haar leden zou adviseren tot staking over te gaan, indien vóór Zaterdag a.s. de partijen niet tot overeenstemming zouden zijn geko men. Wij vernemen thans, dat Unie-verkeer en Vakgroep nader in overleg met el kaar zijn getreden en dat beide partijen voorstellen hebben gedaan, die weder zijds zijn geaccepteerd. Gezamenlijk heeft men bij de rijksbe middelaar een conferentie aangevraagd, waarop deze voorstellen een punt van bespreking zullen uitmaken. De H. Congregatie van het Consistorie heeft, naar A. P. uit Vaticaan-Stad seint, een decreet gepubliceerd, waarin an dermaal wordt medegedeeld, dat katho lieken alleen op die candidaten mogen stemmen, die de rechten van Christus' Kerk eerbiedigen en verdedigen. Italië's Kerkprelaten. de betekenis van het decreet voor de 'gelovigen inter preterend, wijzen er op, dat het de ka tholieken in geweten verboden is te stemmen oo communisten en uiterst linkse candidaten, daar zij, ondér poli tieke vlag, een ketterij propageren en Italië aan die ketterij willen uitleveren. In een militair kruitmagazijn te In- duno (prov. Varese, Italië) heeft zich een ontploffing voorgedaan, aldus Reu ter. Men vermoedt, dat er sabotage in het spel is. Volgens de Zwitserse radio zijn drie munitie-opslagplaatsen, gelegen tussen Induno en Varese, nabij de Zwitserse grens, in de lucht gevlogen. Het aantal persoonlijke ongevallen zou ongeveer tweehonderd bedragen. (Van onze redacteur.) In de kringen der hier gebleven leden der Cura;aose delegatie hebben de tele grammen der Democratische Partij op Curacao naar de Ver. Naties en de Pan- Amerikaanse Unie een indruk gemaakt van verrassing en verontwaardiging. Men acht het wel een heel slechte politiek om, nu er ambtelijk overleg gaande is tussen de gouverneur van Curagao en de minister van O.G. ten einde de de-facto-wensen, voor Suriname aanvaard, ook voor de Ned. Antillen geldend te maken, een dergelijke dema gogie te gaan bedrijven en te spreken van een voortzetting der koloniale heer schappij. De vertrokken delegatieleden weten, dat dit een leugen is, zelfs bij alle veischil in tempo tussen Nederland en de West. Het is bekend genoeg, dat de grote strijd niet op de allereerste plaats gaat om de zg. rechten van de Ned. An tillen, maar om de overheersende plaats der politieke partijen op Curagao, en met name om de strijd van de Democratische Partij tegen het Volkscomité van dr. Gomez. De Democratische Partij heeft van den beginne af gewed op een mis lukking der Ronde-Tafelconferentie en daar systematisch op aan gestuurd. Dr. Gomez, een meer verantwoorde lijk volksleider, heeft gestreefd naar een welslagen der conferentie en het is be grijpelijk dat de opzet van de Democra tische Partij, welke nu wel blijkt hier reeds te zijn voorbereid, wordt géquali- ficeerd als een onbezonnen actie van in politiek opzicht onrijpe leiders, zoal? ook andere kringen op Curagao dit qualifi- ceerden. Dit spreekt te meer daar het gunstig verloop der besprekingen de verwach ting wettigt, dat de Kamer het ontwerp met de meeste spoed zal aannemen en volgens betrouwbare inlichtingen het ont werp in één vergadering zal afhandelen. Wellicht zullen onbezonnen demago gen, als v. d. Meer en Jonckheer, dan van de daken verkondigen dat dit het gevolg is van hun actie en er zullen mis schien ook nog politiek ongeschoolden op Curacao zijn, die dit nog geloven. Wat zullen nu deze heren van de Democratische Partij verder doen en hoe zal het buitenland op deze „stunt" van hen reageren? De in Nederland vertoevende Cura- caose delegatieleden hebben reeds een démarche gedaan bij de regering en van minister Jonkman de mededeling ont vangen, dat er een druk telegrafisch verkeer is tussen Curacao en Engeland en dat de zaken er zeer gunstig voor staan. kaanse Staten op het U.N.O.-congres zal voorstellen de Europese bezittingen op het Westelijk Halfrond maar „over te nemen". Het is bekend, dat de Democra tische Partij van den beginnen af chantage heeft gepleegd ten opzichte van de zaak. welke zij zegt voor te staan. Men behoeft zich daarover niet bijzonder ongerust te maken, evenmin als men dit zou behoe ven te doen over een eventuele revolutie op Curaqao, ook al zal de Nederlandse heer v. d. Meer misschien ook daarvoor niet terugschrikken. Want er blijft na de verklaring van de delegatie-leden niet veel anders over te doen. Zij zijn haast aan het einde van hun partijtje schaak en zij zullen wel spoedig ervaren, dat men alleen kan schaken' met redelijke bedachtzaamheid. Zij zul len er nu een bluf- of verrassingparty van moeten maken met alle risic.o's van verlies. Hierover hebben de heren Plantz en Da Costa Gomez via de radio de be volking van Curagao reeds gesproken en zij verwachten zoveel gezond verstand op Cüracao aanwezig, dat men zich niet zal laten meeslepen in een avontuur. Er is wel een scheiding gekomen tussen bokken en schapen. Dit verheldert de zaak aanzienlijk. Hier kan nu rustig worden voortgegaan en Nederland zal de nodige spoed betrachten om aan de wen sen van Curacao tegemoet te komen. Wij hebben bericht, dat in de nacht van 28 Februari in Barneveld is ingebroken in de Coöp. Landbouwersbank. Aan vankelijk meende men, dat uit de kluis welke was opengebrand, een bedrag van ƒ40.000 was verdwenen. Een verder voort gezet nauwkeurig onderzoek heeft ech ter uitgewezen, dat er bijna een ton gouds, nl. ƒ94.532 is buitgemaakt door de inbrekers. Wat de daders betreft, men koestert wel bepaalde verdenkingen,doch arres taties zijn nog niet verricht. Een handvol industrie-diamanten uit Nederland ter waarde van £12.000 was de meest waardevolle van de 6.000 in zendingen op de Leipziger Vorjahrs- messe. aldus meldt Reuter uit Leipzig. Joh. Biet, directeur van de „Amsterdam Diamond Tool Industry", deelde mede, dat er van de zijde van Duitse kopers veel vraag is naar de diamanten en diamantgereedschappen, doch wij zullen er alleen afstand van doen op ruilbasis", aldus- de Nederlandse vertegenwoor diger. „Indien Duitse firma's industrie diamanten wensei) voor hun precisie- instrumenten, moeten zij ons brilleglazen en instrumenten voor het maken van glazen verschaffen. 1 iSOg weinig, wiumwfKig j Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond. Weer lichte vorst in de nacht en na 5 het optrekken van de mist oplopende temperaturen; weinig wind. 6 Maart: zon op 7.16 uur, onder 18.28-» uur; maan op 6.09 u., onder 13 20 uur. Reuter's speciale correspondent aan boord van dé Britse kruiser Nigeria meldt, dat, volgens aan boord ontvangen berichten, een officier van een Argen tijnse mijnenveger een ^foors vissers vaartuig heeft betreden met de mede deling,, dat dit vaartuig geen recht had om in de Zuidpoolzee te varen. De Ar gentijnse autoriteiten hadden daartoe g-cn toestemming gegeven. De kapitein heeft het incident aan de Britse autoriteiten op Deception gerap porteerd. De Britse havenmeester heeft verklaard, dat de Argentijnse officier geen recht had het schip te betreden. De havenmeester heeft een protest gezon den aan de kapitein van de Argentijnse mijnenveger en aan de leider van de Argentijnse basis op Deception. In een tweele Britse nota aan de rege ring van Guatemala binnen twee dagen wordt het protest van Guatemala tegen het zenden van de 2 Britse kruisers naar Belize, de hoofdstad van Honduras, en tegen het landen aldaar van troepen ver worpen. De houding der Z.-Amer, staten De Verenigde Naties zullen deze, poli tieke stap laten voor wat hij is. De vraag is, hoe de Pan Amerikaanse Unie hierop zal reageren. Juist kwam Woens dag het bericht, dat een der Zuid-Ameri- Ontleend is aan de memorie van ant woord op het voorlopig verslag der Eer ste Kgmer over de begroting van Justitie: In geen enkel opzicht behoeft vrees te bestaan, dat persoonlijke opvattingen van de ontwerper van het nieuwe burgerlijk wetboek ten aanzien van beginselkwesties zullen overheersen. Voor prof. Meijers is de bijdrage tot de behartiging van het algemeen belang, welke in een ver nieuwing van de burgerlijke wetgeving is gelegen, het enige richtsnoer. Een voorziening is in overweging, waardoor aan met Nederlanders gehuwde vrouwen, die niet-vijandelijk vreemdeling zijn, het Nederlanderschap zal worden toegekend. Wat de in Nederland aanwezige Duit sers betreft, wordt met de nodige voort varendheid gestreefd naar de uitwijding van die Duitsers, die op grond van de richtlijnen hiervoor in aanmerking kpmen. Omtrent het aantal uit te wijzen vreem delingen is geen limiet gesteld. Het is de bedoeling, dat de zuiverings- Toen de Amerikaanse legers met jeep en pantser het Zuid-Duitse bergland waren binnengerukt, vonden ze, naamloos tussen naamlozen, verloren tussen verlorenen, een oude grijze dame in een armoedige boerenschuur: Gertrud Freiin von le Fort. Zwitserse vrienden hebben zich daarna haar lot aangetrokken: zij nodigden haar uit om in het gastvrije Alpenland na de benauwenis van de terreurjaren en de ellende van de oorlog, weer tot zich zelf te komen. brande steden ik was da zinloos ver dwaalde In hun vlammer.wouden". Het D. R- W.-Nieuws Agentschap meldt uit Delft: Een dame op leeftijd alhier heeft minister Lieftinck een muis .in een lu cifersdoosje toegezonden met een bege leidend schrijven, waarin zij verklaart, dat het beestje een bankbiljet van 100 U't J940 hen" opgegeten en of de mi- n'ster als' "ieft honderd gulden op haar geblok .eerde rekening wilde la ten overschrijven In een P.S. voegde zij er nog aan toe. dat. als Zijne Excellen tie haar soms niet wil geloven, hij maar in de muis mdet kijken en zichzelf overtuigen. De minister staat thans voor een Uiterst netelig dilemma. Kijkt hij in de muis. dan krijgt hij het aan de stok met de Dierenbescherming wegens wreed heid iegens een weerloos dier Kykt hij niet in de muis en willigt hij het ver zoek niet in. dan komt hij in conflict met de Vrouwenbeweging wegens wreedheid jegens een weerloze oude dame. Nader vernemen wy, dat de minister een commissie van onderzoek heeft in gesteld, die hem ter zake van advies zal dienen. Hangende het onderzoek staat Z. E. zijn ministerieel kaasrant- »oen af aan de muis, die in de kluizen van de Nederlandsche Bank ia onderge bracht, -épsss-.-" Gertrud von le Fort heeft een smarte- lyke levensweg afgelegd. Stammend uit een liberaal-protestants milieu, had ze de zekerheid gevonden in de schoot der Katholieke Kerk, een zekerheid, waarvan onvermoeid en ongebroken in haar boeken getuigde. Zo ontstonden haar romans: Das Schwelsztueh der Veronika en- Der Papst aus den» Ghetto, en vooral de prachtige, gedragen, majesteiteiyke Hymnen an die Kirehe. In deze hymnen betreedt ze de weg naar haar eigenlijk thuis, de weg naar de Kerk, totdat haar stem één wordt met de stem van de Kerk, want de Kerk is lich tend als een bloeiende zuil onder louter dood puin. De „Hymnen an die Kirche (1926) is een volkomen overgave aan de Genade, een totale verandering van leed in liefde, een eeuwige rust in de zeker heid van Gods barmhartigheid. De onrust van de wereld is van haar afgevallen, want de oneindigheid zal zaligheid heten. In het Derde Rijk behoorde Gertrud von le Fort tot de ongewenste elementen. Aanvankeiyk werden enige, later al haar boeken verboden. Haar familiebezit werd door de party onteigend, zelfs bloem lezingen. zoals die van Will Vesper, ver gaten haar te noemen. Maar ook in deze donkere jaren bleef haar naim levend en talryke afschriften van haar verzen gin gen van hand tot hand: ze gaf klank aan de klachten var het onderdrukte en ge slagen volk. Vooral in het troostrijke ontroerende vets- „Stimme des Heilandes" wist de dichteres vorm te geven aan alles wat de zienden bewaarde en beangstigde: „Ik was de gevangene, die de honger wurgde, zo laat ze Christus zeggen Ik was de vermiste, die in nacht en verschrikking verkommerde. Ik was de gestikte in de giftige kamers van de misdaad. Ik was 'de gemartelde, bij wiens schreeuw geen hart brak Ik was da bedolven» la de kelder* der vee- Na de oorlog, meegesleurd in de maal stroom der vluchtelingen en bannelingen, zong de zangeres ook van de Hymnen an Deutschiand. het lied der Duitse vluchte lingen: Die Heimatlosen: Wir hielten einst ein Vaterland umfangen Gott risz unt los. Wir sind durch Feuer und durch Blut gegangen Verfolgt und blosz. Weerom echter weet ze woorden van troost te vinden voor haar moedeloze volk, woorden die geschraagd worden door deze zekerheid: Die Schuld is» ausgeweint, wir sind entronnen Ins letzte Weh: Die Ew'ge Geade oeffnet ihre Bronnen Blut wird zu Schnee. Gertrud von le Fort heeft niet gezwe gen, toen manslag en misdaad hoogtij vierden in 't Rijk, dat eenmaal het pre dikaat „Heilig' droeg. Ze heeft haar stem verheven tegen de ontmenseiyking van het individu, tegen de ontluistering van de mens, die voor massaslachting, zonder enige vorm van proces, en kindermoord niet terugschrikte. Ze heeft geklaagd en aangeklaagd, ei ze heeft zonder mede dogen de meedogenlozen voor Gods ge rechtigheid gedaagd. In 1941 verscheen van haar in de In- selalmanach de legende: Das Gericht des Meeres, waarin ze onverhuld, zij het ook in historische en legendarische vorm, de machtigen en hun misdaden geselde. Een Brittenkoning heeft met eigen hand (en hy noemt zich daarbij nog een goed Christen) het Bretonse koningskind ver moord, om onaangevochten in bezit van het veroverde Bretagne te blijven. Terugkerend naar bat Britteneiland staan de winden stil en wordt het Britse koningskind zwaar ziek, zodat het weldra sterven zal. De verlossende slaap wil niet komen. Een B-etonse dienstmaagd echter is in staat het slaaplied, dat óf een doods- lied óf een levenslied kan worden, te zingen. De angst om haar eigen kind nijpt de Britse koningin de keel dicht en hij gend stoot ze uit „Toch, toch, men waagt het ook kinderen te doden, alles waagt men tegenwoordig, veinst het niet, o God ik kan het toch niet uitspreken". En Ger trud von le Fort bezweert met de stem van de radeloze Britse koningin haar eigen tijdgenoten: „Als men by een misdaad zwijgt, dan stemt men er mee in, en ik heb toch gezwegen iedere enkeling van ons het gehele- hof heeft het gedaan wy hebben gezwegen, dat het ten hemel schreeuwde. Wij hebben gegeten en ge dronken, alsot er niets gebeurd was, wij hebben ons opgesierd en geschminkt, wij hebben geschertst en gedanst, ja wij hebben zelfs geslapen". De wraak var. de heidense dienstmaagd Anne de Vitré zal zoet zijn, want in haar hand ligt dood of leven van het vijandi ge koningskind, maar Anne de Vitré over wint haar wraakgevoelens en offert daar door zich zelf. Zo handelde een eenvoudige heidense dienstmaagd. De vraag dringt zich op. wat de dichteres van het christelijke Avondland we), zou verwachten.... Vermelden we tenslotte nog dat Ger trud von le Fort het vorig jaar de dich- terprys van de stad Muenchen verkreeg. H. T. N.a.v. Gertrud von le Fort: Hymnen an die Kirche: Thomas-Verlag (Peter Schif- ferli) Zuerich. 1946. Das Gericht des Mee res: Inselverlag Zweigstelle, Wiesbaden, 1947. raden voor het bedryfsleven op of om streeks 1 Juli 1948 hun taak zullen heb ben beëindigd en dat de centrale zuive ringsraad nog in de loop van dit jaar met zijn bekrachtigingsarbeid gereed zal zyn. De wederopneming van politieke de'ln quenten intde maatschappy na de bestraf fing, dient langs wegen van geleidelijk heid te geschieden. In het algemeen heeft deze wederopneming een gunstig verloop gehad. Weinig heit verwacht de minister van een grootse campagne, die er op ge richt moet zyn het publiek van de nood- zakelykheid van de wederopneming van de politieke delinquenten in de maat schappij te overtuigen. Het resultaat van een dergeiyke campagne zou averechts kunnen zijn. Het publiek oordeelt stren ger over de politieke delinquent in abstracto, dan over de politieke delinquent in concreto. De vervolgingen van collaborateurs, te wier aanzien op grond van de jurispru dentie der byzöndere hoven kan worden verwacht, dat een vryheidsstraf zal wor den opgelegd, zal onverminderd voort gang vinden. Indien na de opheffing der politieke recherche-afdelingen collabo ratie per 1 Juli 1948 nog Opsporings onderzoeken in deze noodzakelijk moch ten blijken, zullen deze worden opgedra gen aan de normale opsporingsorganen. De richtlijnen voor de óntvyanding zyn zowel politiek als financieel van grote be tekenis. Te verwachten is, dat binnenkort hieromtrent een beslissing zal worden genomen. De minister kan mededelen, dat hy voornemens is een wetswyziging te be vorderen met betrekking tot de positie van Nederlanders, die door de bepaling van artikel 2, sub 1, van het besluit vijandelyk vermogen als vyandeiyk on derdaan moeten worden beschouwd. Een ontwerp van wet tot nadere rege ling van de rechterlyke indeling bevindt zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Een ontwerp van wet tot regeling van de organisatie der politie, uiteraard tot stand gekomen in overleg met de minis ter van Binnenlandse Zaken, verkeert in een vergevorderde staat van voorberei ding en zal waarschijniyk over niet te lange tyd worden ingediend. Het in 1939 uitgebrachte rappbrt van de indertyd door het bestuur van de Ned. Journalistenkring ingestelde com missie betreffende het verschoningsrecht van de journalist is de minister bekend zyn definitief oordeel met betrekking tot dit onderwerp zou hy willen opschorten, totdat de door zijn ambtgenoot van On derwijs, K. en W. en hém ingestelde commissie van advies in zake nadere wettelijke regeling van het perswezen, van welke commissie prof. mr. W. Pompe voorzitter is, haar verslag zal hebben uit gebracht. Gisteren is in Den Haag de tweede ronde gespeeld van het tornooi om het wereldkampioenschap schaken. Thans speelde Euwe tegen Botwinnik, terwijl Keres 'de strijd aanbond tegen Smys- lov. Zow.el Botwinnik als Keres won nen, met het gevolg, dat Euwe zonder enig winstpunt nu onderaan het rang lijstje der vijf deelnemers staat. Het was duidelyk meCKbaar, dat de schaakenthousiasten zich hadden gespitst op het duel BotwinnikEuwe, want reeds geruime tijd voor het aanvangsuur vorm den talrijke belangstellenden een queue. Wat zou de 7e ontmoeting tussen de twee rivalen ons brengen? Het werd een orthodoxe d4opening overgaande in een variant van de Me- ranerverdediging. Euwe speelde daarbij een slechts weinig in toepassing gebrachte zet. Met een ruilcombinatie in het mid denspel bezorgde hy zijn tegenstander een geïsoleerde dubbele pion in het cen trum, waarvoor deze het raadsheerpaar behield. Wit: Botwinnik. Zwart: dr. Euwe. 1. d2d4, d7—d5; 2. c2—c4, e7—e6; 3. Pgl—f3, Pg8—f6; 4. Pblc3, c7—c6; 5. e2e3, Pb8—d7; 6. Lfl—d3, Lf8—b4; Hier brengt Euwe een zeer weinig be kende zet in toepassing. 7. a2—a3, Lb4—a5; 8. Ddl—c2, Dd8—e7. Zwart wil e5 doorzetten 9. Lel—d2, d5xc4; 10. Ld3Xc4, e6—e5; Xi. o0, .0—0; 12. Talel, La5c7; 13. pc3_e4, pf6xe4; 14. Dc2xe4, a7—a5; 15. Lc4—a2, Pd7—f6; 16. De4—h4, e5e4. Hierïhede bereidt zwart een combinatie' voor, welke hem een gunstiger pionnen- stelling verschaft. 17. Pf3e5, Lc7xe5; 18. d4xe5, De7xe5; 19. Ld2c3, De5—e7; 20. f2—f3, Pf6—d5. Het nemen van de f-pion zou minder goed zijn, daar wit dan grote druk op de f-lyn zou gaan uitoefenen. Intussen bleek de stelling van fuwe ongunstiger dan men algemeen dacht. De twee raadsheren ontwikkelden met de twee pionnen op de d-lyn een geweldige kracht en langzamerhand werd Euwe steeds meer ingesnoerd tot hij ten slotte materieel verlies niet meer kon ontgaan. Bij de 32ste zet streek onze landgenoot de vlag, voor de eerste maal tegen Bot winnik. Van de tot nog toe met hem ge wisselde zes partijen won Euwe er tweè en maakte er vier remise. Naar Euwe ons na afloop vertelde, be schouwde hy de party na ruil der ko ninginnen als verloren. 21. Dh4xe7, Pd5Xe7; 22. f3Xe4, b7—b6. Wel is waar heeft wit nu een geïsoleer de dubbele pion, maar deze wordt in combinatie met de twee raadsheren zeer hinderlijk. 23. Tel—dl, Pe7—g6; 24. Tdl—d6, Lc8 a6. Om de c-pion te kunnen gaan dekken, maar zwart's stelling wordt er niet aan genamer op. 25. Tflf2>, La6b5; 26. e4—e5, Pg6— e7; 27. e3—e4, belet het paard te spelen. 27c6c5. Een zet, waarvan de be doeling- niet duidelijk is. 28. e5—e6, f7—f6; 29. Td6Xb6, Lb5—c6. 30. Tb6xc6. Wit krijgt nu op z'n minst twee stuk ken voor een kasteel. 30.Pe7xc6; 31. e6—e7t, Tf8—f7; 32. La2d5, zwart geeft 't op. Smyslov meende de kwaliteit te kunnen geven, om zich van een lastige druk op £7 te ontdoen. Maar Keres zette de aan val op fyne wijze voort en Smyslov, die in geweldige tijdnood begon te verkeren (hij moest nog 15 zetten doen in 3 mi nuten) zag zich genoodzaakt de vlag te strijken. Een zeer fraaie partij, welke wy hier laten volgen; Wit; Keres; zwart Smyslov. 1. c2c4, Pg8—f6; 2. Pgl—f3. c7—cS; 3. Pbl—c3. d7—d5; 4. e2—e3, g7—g6; S, d2 d4, Lf8g76. c4'Xd5. Pf7xd5; 7. Lfl c4, 0—0; 8. O—0, b7b6; 9. Ddl—b3, Pd5Xc3; 10. b2xc3, Lc8—a6; 11. Lel—a3„ La6xc4; 12. Db3Xc4, Tf8—e8; 13. e3—e4, b6 b5; 14. Dc4—b3. Pb8—d7; 15. c3—c4, Ta8b8; 16. Tal—dl, Dd8—a5: 17 c4—c5, b5b4; 18. La3—b2, e7e5; 19. Pf3—g5, Te8—e7; 20. f2—f4, e5xd4; 21. f4f5. Pd7Xc5; 22. Db3—h3. h7—h5; 23. f5—f6. Lgfh6: 24. f6Xe7, Lh6xg5; 25. Dh3—f3. f7—f6. (Smyslov heeft hier nog 3 minu ten voor 15 zetten); 26. Lb2xd4, Pe5d7; 27. h2h4. Smyslov geeft op. De stand is thans: Keres 2 punten, Bot winnik 1, Smyslov en Reshevsky leder Euwe 0. „Ik ben helemaal niet ontevreden over deze partij", verklaarde Euwe. „Botwin nik heeft inderdaad beter gespeeld. Het was een meesterlyke prestatie". KeresSmyslov De party Keres—Smyslov was een En gelse opening, waarvan zwart een soort Konings-Indische verdediging maakte. Er ontstond een gecompliceerde stel ling, met vreemdsoortige stand der pion nen. Keres offerde twee pionnen, 'waarna Ongeveer 14 dagen geleden deed in België het gerucht de ronde, als zouden de Belgische biljetten van 1000 francs uit de omloop worden genomen, met het gevolg, dat sommige zaken weigerden deze biljetten te accepteren. Ondanks officiële weerlegging der ge ruchten hielden deze hardnekkig aan, wellicht ten bate van de verspreiders zelve, want zowel in Antwerpen als in Brussel hebben zwendelaars bankbiljet ten van 1000 francs opgekocht voor 900 fr. en minder. Het is gebleken, dat minstens 48 perso nen uit Antwerpen, Brussel en de pro vincie zich aan deze oplichting hebben schuldig gemaakt. Reeds'zyn er 23 van hen gearresteerd. In vele Franse bladen wordt twijfel geopperd, of de aan een noodlottig toe val toegeschreven dood van generaal Francois Sevez, de bevelhebber van de Franse zone in Duitsland, inderdaad aan een ongeluk te wijten was, zoals vorige week werd gemeld. Gezegd*wordt namelijk, dat Sevez ty dens een jacht op wilde zwijnen bij Of - fenburg aan de Rijn gedood was door een teruggeketste kogel. Volgens de „trance Libre" echter zou een politieman die de kogel voor eer} nader onderzoek aan deskundigen ter hand gesteld had, verklaard hebben, dat Sevez gedood was door een Duitse drijver. De commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat 44 verzendingen van radio-actieve isotopen naar het bui tenland zijn geschied, bestemd voor ge leerden en wetenschappelijke verenigin- Tot de landen, die gereflecteerd hebben om radio-actieve isotopen uit de splytingsoven te Oakridge te verkrijgen behoren ook Nederland en België. Deze beschikbaarstelling betekent een stap in de richting van de wetenschappelijke uitwisseling van kennis en materiaal in internationaal opzicht. O De nieuwbenoemde Britse ambassa deur, de heer Ph. Nicholls, is door H. M. "de Koningin in het Huis ten Bosch ontvangen ter overhandiging van zyn geloofsbrieven. - V District I, le klas; HBSXerxes. VSV Volewyckers, HDVSHaarlem, RFC't Gooi, NeptunusAjax; 2e klas A: Water graafsmeerElinkwijk, HilversumKFC, Alkm. BoysVriendenschaar, DWV— Volendam, ZFCHercules; B: Westfrisia Velox. UW-ZW. OSV—Spartaan, AFC—Alcm. Victrix, WFC—HVC. District II, le klas: DHCExcelsior, EDOBlauw Wit, DWSStormvogels, FeijenoordADO, DOSDFC; 2e klas A: Sliedrecht—Fortuna, ScheveningenKen- nemers, DCVVelsen, Gouda—VIOS; B: BMT—CVV, RCH-SW, ODS—HVV, Quick—Unitas, VFC—UVS. District III, Xe klas: HeraclesEnsch. Boys, Go AheadVitesse, Be Quick— AGOW, NECWageningen, Enschedé— Zw. Boys: 2e klas A: Tubantia—Rigters- bleek, Borne—Neo, Vosta—Oldenzaal, Quick '20—Eilermark, Phenix—Hengelo; B: ZAC—Aalten, Rijssen—WVC, Rob. et Vel.Zutphania, PECDoetinchem; C: SCHTheole, VarsseveldEde, WAW— Veenendaal, RhedenAZC, ASCDier. Boys. District IV. I> klas: BW—Julian», MauritsEindhoven, TSC—Sit* Boys HelmondBaronie, Willem IISpechten; 2e klas A: Hero—Middelburg, RBCBres- kens, Terneuzen—Goes; B: MuloCon cordia, RKTWRAC, RKC-TOP, Schyn- del—Kolping. District V. le klas: HeerenveenBe Quick, SneekHSC, GVAV-=»Veloeitas; 2e klas A: Friesland—FVC, Black Boys— Nicator; BatoZwartemeer, Noordster- Muntendam, Hoogezand-WW, Zuidbroek FW. District VI, le klas: BrabantiaNoad, MWHelmondia, NAC-Vlissingen, VW PSV, BleyerheideSp. Emma: 2e klas; Groene SterWaub. Boys, RKONSWil lem I, WH '16—Miranda, Kerkrade— Laura, HeksenbergHoensbroek; B: Valk Blerick, Woensel—Roermond, Kimbri» Geleen, SittardWilhelmina, VelocAl- mania. Bij de borstcrawl vielen de Deense meisjes buiten de pryzen. De uitslag was een verrassing daar Hannie Termeu- len met royaal verschil verslagen werd door Marie Louise Vaessen, die in 1.8.8 Ida Schuhmacher met handslag achter zich liet (1.8.8.) De Deense meisjes Riise en Svendsen werden hierop 4 en 5 ia resp. 1.11 en 1.14. De schoolslag bracht ook een verras sing door het K. D. Z.-meisje N. Garrit- sen die het vlinderende gezelschap aan voerde, met de tijd van 1.24.5, daarmede zegevierend over Jannie de Groot (1.25.2) en Annie de Groot (1.26) terwyl de Deense Greth Sönnesen vierde werd met 1.26.3, en Tonny Hom vyfde met 1.26.5. Op de estafette versloeg de Deense dames zwemclub; 1 RDZ 2^2.7, 2 Deense dames 2.43.4, 3 ADZ 2.51.2. De 3 maal 50 meter wisselslag werd door ADZ gewonnen in 1.46.8, terwijl de Deense ploeg tweede werd in 1.48.1. Het Rotterdams elftal, dat Zaterdag 13 Maart in het Beerschot-stadion tegen Antwerpen speelt,"is als volgt samenge steld: Landman (Neptunus) doel, Evertse (Neptunus) en Terlouw (DCV) achter; Barzilay (Xerxes), De Leeuw (Xerxes) en van Buitenen (Hermes DVS), midden; Van Munster (Feijenoord), Schrumpf (SVV), Brandes (Feijenoord), Beun (Xer xes) en Van Male (Sparta), voor. Reser ves Zijn: Van der Torre (Excelsior), Schenk (Sparta), Kroon (Feyenoord) en De Boer (Sparta). De Ned. yshockey-ploeg, welke op 8 Maart te 's-Gravenhage tegen de Belgi sche ploeg zal spelen, is als volg samen gesteld: doel: Fischer (H.H.YC),; reserve; Van der Heijde (H.H.Y.C.): achter: Taco nis en Van Heeswijk (beiden H.H.Y.C.), Klotz (Ijsvogels) en Nico Fischer (H.H.Y.C.); voorhoedes: Snoek, Van der Baumen en Dietz (allen H.H.Y.C.), Loek (Ijsvogels), Schwencke (H.H.Y.C.) en Overakker (Ijsvogels) Reservespeler» zijn: V&n Reede (H.H.Y.C.) en De Jong (Windmills, Zaandam). Westen: Togo Gooi; Hilversum-BMHC; HDM-HHIJC, Amsterdam- Be Fair', La- ren-HOC. Leiden-D Studenten. Zuiden: Forward-üaast.icht. Oosten; Deventer-DKS, Nymegen-P.W- Zwolle Arnhem. Noordholland: AU. Weerbaar-Wester kwartier, BI. Wit-Swift. Luto-K. Zaandyk, A'dam Zuid-Archipei. Zuid-Holland; Achillis-HKV. Gymna- siasten-HSV, Deetos-Zuiden, DKC-Span- gen. De zesdaagse te Gent is gewonnen dbor het Belgische koppel BruneelDe Kuys- scher met een tot vijf ronden voorsprong. Het Ned. koppel Van VlietMiddelkamp heeft kort voor het begin der laatst» sprints opgegeven; het stond toen met een rende achterstand op de zesde plaat»,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2