PROF. ROMME WENST BREDERE BASIS VAN DE REGERING m Heden conferentie van de Zestien Grote dingen worden verwacht Voorbereiding van verkiezingsactie Zigeuners pleegden moord te Russum O* Volgt na Finland Noorwegen? Meer consequente gezinspolitiek Beroep op geheel nationaal Nederland BISSCHOP EN DEKEN MEDE IN DERDE EN LAATSTE OMGANG Schepen met AAR DAPPELS naar Duitsland Eerste resultaat DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Sé -5 ïffiUEj s Aangenomen door senaat w Portugal wenst Spanje als zeventiende Marshall-land Daders door politie De inbraak bij de antiquair gepakt Postzakken zijn verdwenen NDER DE U P E Deelneming nooit zo groot geweest Revolutie-comité's in Oost-Duitsland 70ste JAARGANG MAANDAG 1- MAART 1948 No. 20568 Prof. Romme heeft op de vergadering van de Partijraad der K. V- P. een uitvoerige rede gehouden over het verrichte parle mentaire werk en hetgeen te wachten staat. Professor Romme begon zijn rede van Zaterdagmiddag met onder instemming van de vergadering hulde te brengen aan de afge treden minister Huysmans. Zijn toestand laat nog steeds "te wensen over, zodat spr- vroeg voor hem te bidden. Met prof. v. d. Brink als opvolger voor te dragen heeft de minister, present een gelulthge greep gedaan en spr. hoopt dere benjam,tn het kabinet nog eens .1, nestor in een ander kabinet te mogen zien. ua/L w LLlnggadjati voor de Part'j- verne!) ™aart van vorig jaar zeer veel eranderd is. De federatieve opbouw van onderling gelijkwaardige deelstaten heeft Zich sterk ontwikkeld maar van de op bouw van de Nederlands-Indonesische «-■me is nog niet veel te bemerken. De blik vooruit werpend op de nieuwe staatkundige opbouw bij nieuwe Kamers en een nieuwe regering, herhaalt spr. hetgeen hij op het partijcongres reeds heeft gezegd, nl. dat hij hoopt, dat de samenwerking met de P. v. d. A. niet verbroken zal wor den. De fractie ziet liever *en uitbreiding en zeker geen ver smalling van de regeringsbasis. Er gaapt een diepe kloof tus sen de communisten en de gehele overige bevolking en hoe 'duide lijker deze kloof is, des te liever maar wij hebben geen behoefte om meer kloven te graven of te doen voortbestaan, dan de nood zakelijke vöortuitgang in chris telijke zin eist. Samenwerking met anderen zal niets te kort doen aan het urgentieprogram van 1946, dat wel een 8-j ar en- plan genoemd kan worden. Spr. hoopt op de eerste plaats op een vergroting van het eigen zeteltal, geen onmogelijke wens, omdat wij nog altijd niet de laat ste katholiek in eigen gelederen hebben betrokken. Geen bol werk zal zo sterk anti-commu- nistisch zijn als onze versterking. Met Marshall-plan met grote meerderheid De Amerikaanse senaat heeft het wetsontwerp voor het verlenen van hulp aan Europa goedgekeurd. Na zijn uitvoerige en belangwekkende openingsrede in de Par tijraad van de Kath. Volkspartij deed de heer W. J. Andriessen enige mededelingen, die in hoofdzaak de propaganda voor de a.s. verkiezingen betroffen. De K. R. O- zal 22 Maart een actie voor een verkiezingsfonds inleiden. Er worden Kring landdagen georganiseerd en natuurlijk de nodige affiches en trochures verspreid. Een brief van de Jongeren-organisatie te tnsterdarn, waarin verzocht werd erop te letten, dat hij t e propaganda tegenover andere partijen het gebod, der naasten ïefde in acht wordt genomen en geadviseerd werd met de P. v. d. A- een gentleman-agreement aan te gaan, gaf aanleiding tot eeh interessante discussie- De Partijraad nam tenslotte een resolutie aanwaarin met klem bij de regering erop wordt aan gedrongen, door wettelijke maat regelen de openbare veiligheid ook verder te waarborgen dan zyj reeds doet door versterking van het machtsapparaat, met kracht te waken legen elke intimidatie en terreur en te komen tot af doende veiligstelling der demo cratische orde en vrijheden. Voorts wordt de versterking van vrijheid en veiligheid en het her stel der welvaart, door interna tionale, regionale overeenkom sten krachtig gesteund en hei Partijbestuur opgedragen door alle dienstige middelen te bevor deren, dat aan samenwerking met communisten, ook in de uit voerende organen der provinciën en gemeenten een einde wordt gemaakt. Tenslotte wordt geheel natio naal Nederland opgeroepen tot steun aan de door de regering te treffen maatregelen, bij de ver kiezingen een duidelijke neder laag toe te brengen aan de C. P. N. en op alle terreinen van het maatschappelijk en staatkundig leven het communisme in al zijn vormen daadwerkelijk te bestrij den. uit wagen der RTM PAAS-CONCURRENTIE FINS—RUSSISCH TREFFEN OP 22 MAART van De Greeve's actie OUDENBOSCH HAD DE PRIMEUR PRINS BERNHARD IN ZWITSERLAND ONDERTEKENING VAN WEST-EUROPA PACT POSITIES TROEPENSCHEPEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de ..Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam. Broersvest 8. Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per miljjpieter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven ,eget gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. richting van de grondwetsherziening uit het feit dat in de 2S m dertien alleen de heren Schouten a Vri en Stokvis (C.P.N.) tegen w* in <A R dè prof. Romme te moven irfvJ me®n' de scheur die do t..' 1 dat in het volk beeft *ndonesische politiek dicht trekken Vero°rzaakt. iets gaat constaleerrle'6^ °.nder de l°upe nemenae pï°f- Romme, dat er sedert t^oals bekend heeft de fractie bij de regering op concretisering van de Unie gedachte aangedrongen. Door de aanwij zing van 9 politici, die zich beschikbaar stelden voor de Rondetafelconferentie en nu al geregeld van de gang van zaken op de hoogte worden gehouden, heeft deze aangelegenheid aandacht van alle partijen. Het Centrum voor staatkundige vor ming is het eerste en enige particuliere instituut, dat een positieve bijdrage heeft geleverd tot concretisering van de Unie. Een ander gewichtig probleem is het geven van'vorm aan samenwerking met uriname en de Ned. Antillen. Spr. ver wacht, dat deze week de conferentie een ©ntwerp-resolutie zal behandelen, waarin een nader concept voor deze samenwer king is gelegen. In de nieuwe gezamen lijke toekomst krijgen wij een omscha keling van Nederland, welke het brengen van staatkundige offers meebrengt. Wij zullen ons van Nederlands oogpunt uit gezien, de vraag stellen of de prijs, dat wij een koninkrijk vormen met gelijke burgers, hier en in het Westelijk halfrond, dit offer niet waard is. Samenwerking met anderen wiPhet^ï 's ook in 's luids belang, dat meer dan »eunv,ak van de regering tot Gezien de ^ee P.art'jen doen uitgroeien, line der dentv.aringen en de ontwikke- ^en de jarebrIddaen de oor- >,t een bredere ?i'na-,s "Le "Pvatting, «rnoram-Beel reKeringsbasis en 4iet Eoudbaar. Voorop grata van het kab®et nfn het pr0" In het program van het kabinet-Bee] missen wij nog steeds een consequente gezinspolitiek en tegenover de commu nistische politiek is een politiek, die aan het gezin ruimte biedt, plicht. De redding van het gezin is door en door Nederlands omdat het geZin behoort tot onze beste cultuurmonumenten. Spr. heeft hierbij op het oog uitbrei ding van de kinderbijslag tot de zelf standigen en verhoging van de prog:#ssie bjj de kinderbijslag voor loontrekkenden. De fractie zal in een voortduring van de huidige ongerechte toestand niet kun nen berusten en zodra het Centrum voor st atkundige voorlichting met nieuwe ge gevens is gekomen, wordt deze zaak op nieuw urgent. Voldoening kan men daarentegen heb ben over de subsidiëring van het bijzon der hoger onderwijs, waarbij spr. met nadruk opmerkt, dat de offervaardigheid voor Nijmegen en Tilburg daarom niet gemist kan worden. Ten aanzien van de motie-Groen is het jammer, dat de verlangens van het geor ganiseerde bedrijfsleven onvervuld zijn gebleven. De fractie zal na de uiteenzet ting van de regering, wanneer de hou ding van de Stichting van de Landbouw bekend is, haar standpunt nog definitief bepalen. V er gording materiële oorlogsschade Oyer de eindelijk aangeboden regeling op de materiële oorlogsschade heeft de fractie zich nog evenmin een eindoordeel gevormd, maar zij heeft op een desbetref fend verzoek aan het Partijbestuur haar voorlopig oordeel meegedeeld. Zij blijft op het standpunt staan, dat Integrale vergoeding het noodzakelijk uitgangspunt moet zijn, waarvan alleen kan afgeweken worden voor zover nodig terwille van het algemeen belang. Zij wil geen vergoeding in de sfeer van luxe, maar een sober, mits redelijk herstel van het Verlorene. Bij eventuele onmogelijk heid van volledig herstel, dient deze onvolledigheid slechts een tijdelijk karak ter te drageti. Er is geen andere rechts grond voor onvolledigheid dan ogen blikkelijke onmogelijkheid, welke onmo gelijkheid overtuigend dient te worden aangetoond. Er moet in'dat geval een differentiatie worden toegepast, die sociaal verant woord is. Het gaat niet aan de princi piële stelling te huldigen, dat in de ver goeding de economisch sterkeren minder zouden moeten ontvangen dan de zwak keren. Het plan voor dekking kan alleen worden gezien in het licht van de gehele söciaal-economische positie van het land. Spr. uitte zijn erkentelijkheid tegen over de heer Teulings voor zijn bemoei ingen inzake deze materie. Bestrijding communistisch gevaar Prof. Romme kwam dan te smeken over het communisme en de ramp V3n Tsjechoslowakije en hetgeen hij hierover zei, waren woorden die uit het hart kwamen en diepe indruk op de Vergade ring maakten. Hij sprak zijn deernis uit jegens het Tsjechische volk en' wees erop, dat eerst thans bij velen de ogen voor het com munistische gevaar zijn opengegaan, dat in zijn intensiteit voordien evengoed be stond. Voor de bestrijding moeten wij ons naar twee kantqn wenden, naar de over heid èn het Ned. volk- De overheid heeft, met de uitbreiding met vrijwilligers van rijks- en gemeentepolitie gelukkig de eerste stap gezet..Nog andere maatrege len in het belang der openbare veiligheid zijn in overweging. Er is nog meer nodig, waarbij spr. denkt aan het in werking stellen van het ambtenarenverbod, het gesloten houden van de aether, indivi duele staat van beleg, uitsluiting :h Kamer-commissies, internationale anti verbindingen en inperking van grondwet telijke vrijheden wanneer deze gericht zijn op inperking van de vrijheid. Voor het ogenblik denkt spr. niet aan een ver bod van de C.P.N. Bij de verkiezingen kunnen wij haar verslaan en haar sug gesties harder treffen. (Applaus). In staatkundig opzicht zijn de verhou dingen om het communistische gevaar af te wenden in Nederland heel wat gun stiger dan elders. Wij moeten alles pp alles zetten om aan samenwerking met communisten een einde te maken en heel ons nationale Nederland oproepen om ons zelf en de gehele wereld te doen zien, dat het Ned. volk anti-communlstiscb is in merg en been, dat het communisme op de terug tocht is en wij er niet aan denken ook maar een duimbreedte toe te geven. Ver vulling van deze opgave is een dure plicht, waarvoor wü met volledig Gods vertrouwen bidden. God zij met ons, aldus besloot prof. Romme. Bij de gedachtenwisseling accentueerde prof Veraart de noodzakelijkheid vooral van een democratisch blok en in een ver brede basis voor de regering zag hij het gevaar van allerlei ongewenste coalities. Wij krijgen dan meer of min een natio naal kabinet, waétrbij de schuchtere stap pen, die wij gezet hebben om ons be drijfsleven weerbaar te manen, iri ge vaar komen. Spr. is er niet voor om partijen in te schakelen met een beken de conservatieve mentaliteit. Prof. Romme zag de mogelijkheid van een ,,tussenkabinet" zonder versmalling van de sociale basis en daarom heeft hij nadrukkelijk betoogd dat voorop moet staan uitvoering van een program in de geest van de persoon Beel. Na een debat van meer dan 11 uur werd het wetsontwerp Zondagmor gen vroeg met 69 tegen 17 stemmen aangenomen. Het icetsontwerp gaat nu naar het huis van afgevaardigden. Een fonds van 44 millioen dollar voor aankoop van overtollige Amerikaanse landbouwproducten is Zaterdag door de senaat toegevoegd aan het voorgestelde bedrag van 5.300.0,00.000 dollar voor steun verlening aan Europa volgens het plan- Marshall. Het amendement moet nog aanvaard worden door de gezamenlijke commissie van senaat en huis* van afge vaardigden voordat het definitief in de wet kan worden opgenomen. De studenten te Milaan belegden een grote protestvergadering tegen het doden van vijf studenten te Praag. Voor de toegang van de Diana Cinema, waar de vergadering plaats had, werd een sterke politiemacht geconcen treerd om botsingen met de communisten te voorkomen. (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De tweede conferentie der zestien, die hedenmiddag te 3 uur iD de vermaarde Klokkenzaal van het paleis van buitenlandse zaken wordt geopend, vangt aan tijdens een internationale spanning, die haar een bijzondere betekenis geeft. Bijeengeroepen tot bevordering van de economische samenwerking de-r Europese landen, waarvan de voor naamste voor hun economische heropleving de medewerking van het Marshallp|an behoeven, is het duidelijk, dat zij een politieke betekenis heeft van verre strekking. Vandaar dat alle deelnemende landen op twee na door hun minister van buitenlandse zaken zelf zijn vertegen woordigd. Van de Westeuropese landen ontbreekt alleen Spanje. Maar juist die afwezigheid kan ter conferentie tot een zeer ernstig debat aanleiding geven. Salazar nad 25 November in de Portugese nationale ver gadering te kenrten gegeven, dat in Europa het geneesmiddel tegen het com munisme werd gezien in democratie en socialisme, terwijl jn Amerika men het ziet in economische welvaart. Dit alles neemt niet weg, dat de ver plichting kan ontstaan gezag door ge weld te vervangen, 'let kan dan ook geen verwondering Wekken dat Portugal Wil voorstellen Spanje als 17e natie bij de IS te voegen, de aard van de gezags- staat buiten beschouwing latend. Por tugal zal zich wel geen illusies maken, dat zulks niet op felle tegenstand zal samenwerking is reëel mogelijk.1 Uit de vergadering werden van meerdere zijden opmerkingen gemaakt over indirecte steun van de P. v. d. A. in colleges van Prov. Staten en ge meenteraden aan de communisten. In Noord-Holland hielp zij een commu nist in Ged. Staten en in Velsen ver leende zij medewerking voor het ver huren van localitelten voor commu nistisch vormingswerk onder de jeugd. In een vergadering te Rotterdam, wist o.m. prof. Schermerhorn geen goeds van de K. V. P. te zeggen en zo'n In samenwerking met collega s Bussum heeft de Amsterdamse recner- che Zaterdagavond in de hoofdstad de twee daders van de moord op de anti quair K. te Bussum gepakt. Het ziin twee zigeunermuzikanten, de 23-jarige A. A. en de 21-jarige J. W., uit het Bussumse woonwagenkamp. Zoals we meldden, had de politie reeds twee 'andere zigeuners gearresteerd, doch dezen bleken onschuldig en zijn Zaterdag op vrije voeten gesteld. De politie kreeg echter andere sporen in handen, die naar Amsterdam leidden en hier werden Vrij dag- en Zaterdagavond enige invallen gedaan. Om 5 uur Zaterdagmiddag wist zij de hand te leggen op A. en 's avonds om 10 uur werd op het Centraal Station W. aangehouden, toen deze de wijk naar Utrecht \yilde nemen. W. is sindsdien aan het praten gegaan. Volgens zijn verklaringen pielde het tweetal Maandagavond om half elf bij de antiquair aan. Toen deze opendeed, vroegen zij pf hier de heer Jansen woon de. De oude K. merkte op, dat hij op ten dergelijk laat tijdstip niet meer met vallen, wlaron"^8 worden lastig ge- Om half een lmT,n heengingen, terug en trachtten h? kwamen zij een ruit binnen te kn. verb?®klnS van een openstaand raam o^dê merkte dieping op. Aangezien hy Iraneze™ T' in een circus is geweest Imsitfu i weinig moeite langs te ^vel te klimmen. Eenmaal boven gekomen trok hy A. naar zich toe, waarna beiden zich door het huis naar beneden bega ven. De oude man werd wakker door het gerucht, tfok op onderzoek uit en trof de beide inbrekers aan. Volgens W. heeft toen zijn metgezel, die een zware smidshamer en ook een stengun bij zich had, de grijsaard met de hamer op het hoofd geslagen en toen de man zich pog verweerde, hem nog twee ■slagen toegebracht, waarvan de laatste dodelijk was. In de portefeuille in K. s jas vonden ze f 350, die ze in Amsterdam zijn gaan verbrassen. Bij zijn arrestatie had W nog één cent op zak en A. nog vijf gulden. A. ontkent nog steeds alle schuld, doch de bewijzen tegen hem stapelen zich op, terwijl bovendien een getuige hem her kent als een der mannen, die aan de woning van K. hebben aangebeld. Beiden zijn in Bussum opgesloten. wat de regering: gepresteerd had, Werd beschouwd als uitsluitend werk te zijn van minister Drees. Oe heer Andriessen merkte op, dat ™et optreden van de leiding van de v- d. A. toch wel waardering ver- tuent, doch waar nodig, zal een prin cipiële bestrijding van de P. v. d. A. niet achterwege blijven. Het Centrum voor Staatkundige vorming u^Ster,lir. J- G- Stokman O. F M' Tbf.niW. het Centrum voor Staatkundige vorming zich in veel waar dering mag verheugen. Er zijn thans 23 commissies bezig met een rapport over verschillende onderde len van het staatkundig leven, waarbij 150 deskundigen betrokken zij% Wat^e organisatorische verhouding tus sen Centrum en Party betreft, deze is er geen van oppositie of spanning. maar alleen gericht op een doelmatige werk verdeling. Er is wel een voortdurend contact met het Partijbestuur ten aan zien van wensen en de samenstelling van bepaalde commissies. De partijvoorzitter wees erop, dat er een schuld is van 160.000 die een krach tige contributie-inning tot harde noodzaak maakt. Er is heel veel geld nodig om alle plannen tot uitvoering te brengen en men zal zich moeten instellen op een verhoogd budget. Op voorstel van de Kring Den Haag werd besloten het Centrum voor staatkundige vorming te verzoeken het werkloosheidsprobleem, mede in verband met de verwachte inkrimping van het ambtenarenapparaat en de mogelijkheid van werkverschaffing voor ambtenaren der rijksbureaux in studie te nemen. He?aechteanmbhSt»UUr stemde m met de eevaardtmi™ aantal vrouwelijke af gevaardigden m de vertegenwoordigen de lichamen uit te breiden .doch zag hle: vooral een taak voor de lagere 0r|aner en de leden der partij. 8 Resolutie inzake het communisme sluiten, maar het werd in zijn houding niet weinig versterkt door het feit. dat men heel goed weet dat Amerika het opnemen van Spanje met een welgeval lig oog zal gadeslaan. Intussen zal, voor wat de permanents organisatie voor de Europese economi sche-unie betreft, de organisatievorm ongetwijfeld tot lange debatten aanlei ding geven. Frankrijk wil een organis me uit de vertegenwoordigers der lan den samenstellen met aan het hoofd een algemeen directeur, dus een organisme van vérstrekkend gezag, terwijl Enge land daarentegen het comité uit de deel nemende landen tot een soort algemeen secretariaat wil maken, dus een meer consultatief lichaam. Blijkbaar vindt Londen dat altijd alle zelfstandigheid wil behouden ten aan zien van zijn buitenlandse gebiedsdelen en zijn koloniale economie, dat een dicta toriale organisatie, zoals Frankrijk die wil, een te groot deel van zün eigen souvereiniteit zal vergen. Op het vaste land daarentegen heeft het begrip, dat de internationale samenwerking offers kan vragen aan de particuliere souve reiniteit reeds grote vorderingen ge maakt. Na twee dagen algemene beschouwin gen zal Dinsdag een werkcomité worden benoemd, dat in besloten, zittingen de voorstellen gaat behandelen. Bij die voorstellen is ook het plan van een Europese economische samenwerking van de internationale Kamer van Koop handel. Dit werkcomité, dat uit de dele gaties van deskundigen, die de ministers vergezellen, zal bestaan, zal ongeveer drie weken nodig hebben, om zijn con clusies op de openbare zittingen der ministersconferentie over te leggen. Deze slotzittingen van de conferentie worden niet voor de tweede week van April verwacht. Behalve onze minister van buitenland se zaken en dr. Hirschfeld zal ook nog deel uitmaken van de delegatie naar de 16-landen-conferentie, welke heden te Parijs begint, de heer D. P. Spieren burg, plaatsvervangend regeringscom missaris voor het Europese herstelplan. Woensdag j.l. zijn uit een wagon van de R. T. M. tussen Puttershoek en Blaak- sedijk enige postzakken verdwenen. Toen de tram in Blaaksedijk aankwam, werd de vermissing bemerkt. Omtrent de die ven tast mén nog in het duister, doch de Post-commandant der Rijkspolitie te Puttershoek verzoekt in het belang van het onderzoek aan de dame, die die avond omstreeks 20 uur aan de Blaakse Tol instapte en een enkele reis naar Rotterdam kocht, zich bekend te maken aan genoemde post-commandant. Het ziet er naar uit, dat wij het Paas- vee zware concurrentie gaan aandoen. Reeds zijn ons door de distributie-goden vier eieren en een pakje boter, margarine of vet beloofd en door een verwisseling van de rantsoenen zullen wij -over 750 gram suiker kunnen beschikken. En wie weet, wat ons nog zal worden aange boden! Dus zullen wij ons extra in om vang doen toenemen en zal het Paasvee goed voor de dag moeten komen, wil het bij ons een goed figuur slaan. Hopelijk voor het vee loopt het niet op een groter rantsoen vlees uit, want dat zou onzer zijds oneerlijke concurrentie betekenen. Zo moge ons dan, zoals Henk v. d. Maze in een Gongslag opmerkte, geen nieuw Paaskleed sieren, een feestmaal tijd kan het in elk geval worden en aan gezien men zijn eigen gastheer is. loopt men geen kans om bij ontstentenis van een feestkleed, buiten geworpen te wor den. Die tijd komt natuurlijk voor de man nen wel binnenkort en zij, die mogen, blijven, zullen veelal gaarne even de benen nemen. Buiten immers schijnt het voorjaarszonnetje en zoals in het najaar de hooikoorts veel slachtoffers maakt, zo tast de lente de vrouwen epidemisch aan met de schoonmaakziekte. De eerste symptomen namen wij dezer dagen waar, toen bij ons toeven op een afdeling van een groot kantoor, de dames die schrijf- en boekhoudmachines plegen te hanteren, stof- en wrijfdoeken met was te voor schijn hadden gehaald om de meubels een goede beurt te geven. Zulks bracht ons op wat wij zelf in alle bescheidenheid een lumineus idee durven noemen: zou het nl. aan de huishoudelijke vorming van de kantoordametjes niet ten goede komen, als zij geregeld het huishoudelijk werk ver richtten, dat haar veelal ongeoefende handen op de bureaux e!d. te doen vin den? Maar wij dwalen af.Laten wij, voor zover mogelijk, de schoonmaak nog even vergeten. Aan de Paastafel kunnen eerst krachten vergaard worden om deze be proeving ook dit jaar te doorstaan Alleen zou het o.i. niet overdreven zijn, zo de Rijksbemiddelaars uit hun Paasslof schoten, door als wenselijk te verklaren, dat met Pasen een gratificatie worde uit gekeerd. Dat zou een prachtige bemidde ling zijn tussen de salarissen, welke amper voldoende zijn om de gebruike lijke uitgaven te dekken en de meerdere kosten, welke de extra-rantsoenen mee brengen. ANALYST. In de stralende voorjaarsnacht van Za terdag op Zondag klonk in de oude Am sterdamse binnenstad voor de derde en laatste maal dit jaar de eentonige tred van de duizenden mannen. Van even half een af tot bil half zeven trok de stille stoet door de straten, verzonken in eerbiedig gebed en de gedaehten richtend op het H. Mirakel. Nog nooit is de deelneming zo groot geweest, het aantal deelneme: s bedroeg deze laatste keer zeker 40.000, waarvan de helft van buiten Amsterdam kwam. Grote groepen waren er uit Utrecht, waaronder studenten en militairen, uit Den Haag, Nijmegen en Twente. Zeventien extra treinen en een groot aantal autobussen brachten de deelnemers aan. De organisatie liep zeer vlot en niets verstoorde de devote stemming. Ook de politie heeft weer alles ingezet om de omgang soepel en zonder stoornis te laten ver'open. Op iedere hoek stonden twee agenten en op .'.zwakke plaatsen stonden er meer, de politie heeft dit jaar voor een zeer groot deel bijgedragen tot de goede gang van zake» Nadat aanvankelijk was bericht, dat de Finse minister-president, Pekkala. had medegedeeld, dat de Finse delegatie voor onderhandelingen over een ver drag van vriendschap en militaire bij stand met de Sovjet-Unie, 20 Maart naar Moskou zou gaan, werd later gemeld, dat maarschalk Stalin heeft voorgesteld, de onderhandelingen over dat verdrag op 22 Maart te openen, dat is twee da gen later dan president Paasikivi van Finland had voorgesteld. Volgens door het Engelse ministerie van buitenlandse zaken uit Oslo ontvan gen berichten, aldus meldt het te Lon den verschijnende 'blad „The People", heeft de Sovjet-Unie het plan, op Noor- De aardappelactie, welke door de rijks dienst tot ondersteuning van de behoef tige Nederlanders in het buitenland is op touw gezet en in de zeereerw. heer H. de Greeve een warm pleitbezorger vond, zal dezer dagen haar eerste" zegeningen gaan brengen aan onze hongerend' land genoten in Duitsland. Zaterdagmiddag werd in de haven van Oudenbosch het 127 ton metende schip „De Twee Gebroeders", schipper W. We ver uit Amsterdam, vol geladen met aardappelen. Donderdag- en Vrijdagmid dag had het in Steenbergen de eerste 27 ton ingenomen eu daarna zette het koers naar Oudenbosch, waar het Zaterdag morgen omstreeks 10 uur arriveerde. Uit de omgeving reden boerenkarren en vrachtauto's af en aan om de aardappelen welke uit particulier initiatief zijn bij eengebracht, naar het schip te brengen „De Twee Gebroeders" is 't eerste schip dat in het kader der actie van het „Aardappeiencomité Duitsland" de reis naar Lobi^ aanvaardt. De eindbestem ming was nog onbekend. In Someren worden twee schepen en bij Veghei een vierde schip geladen met bestemming Emmerik, waarheen ook „De Twee Gebroeders" eerst zou gaan. In Breda wordt Woensdag het vijfde schip geladen. Naar de heer Vaessen, vertegenwoor diger van het comité voor Noord-Brabant ons mededeelde, is nog geen andere pro vincie met de voorbereidingen zover ge vorderd. dat aardappelen kunnen worden verzonden. In totaal zullen, zoals men weet. -000 ton naar Duitsland gaan. Een bedrag van bijna f 200.000 is reed» uit vrijwillige bijdragen bijeen. wf?Ia,,dl"uk uit te oefenen, teneinde on middellijk na het sluiten van het ver- 3 Omland een militair verbond met Noorwegen aan te gaan. „Dit plan zou een troef van Stalin zijn in 't spel, dat hy speelt om de Westelijke unie te ontwrichten, en zou tot doei hebben de f?"?01® over de vl°otbases in de Atlan- blad ceaan te verkrijgen", aldus het °"'iciële kringen te Ankara is geleverd van berichten, volgens welke de Sovjet-Unie aan Tur- verzocht zou hebben met haar een t ,gmgsver.dra§ aan te gaan. gelijk het aan Finland voorgestelde. De „Neue Zeitung" deelt mede, dat de socialistische eenheidspartij besloten heeft tot instelling van „comité's voor revolutionnaire actie". In de boezem van de „economische commissie" van de sov- jetrussische zóne zouden reeds dergelij ke comité's zijn opgericht. Voornaamste taak van deze comité's zou zijn een zui vering uit te voeren onder het personeel van de besturen. Daarna zouden deze comité's, die uit „betrouwbare commu nisten" bestaan, de uitvoerende organen moeten worden van de „volksraad", wel ke door het „volkscongres" zou moeten worden opgericht. In het begin van de nacht werd er enige moeite ondervonden van enige grote Am sterdamse groepen die op het allerlaatste moment in de organisatie waren opgeno men. Het is eigenlijk de bedoeling dat de Amsterdamse parochies eerst na vier uur als de niet-Amsterdammers in de kerken zijn hun bedevaart gaan maken. Maar zoals ieder jaar waren er ook nu weer enige kerken die van deze goede gedrags lijn afweken, met het gevolg dat de rest klem kwam te zitten. Met name Den Haag en Twente hebben hiervan hinder ondervonden, doordat zij nog voor het Spui geruime tyd moesten blijven wach ten. De bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, kwam in de loop van de nacht naar Amsterdam en maakte omstreeks half zes. geheel alleen tussen een groep Amsterdammers de bedetocht mee. Om acht uur droeg Z. H. Exc. in de kape'l van het Bagijnhof een H. Mis op, waar bij hij een predikatie hield over het H. Sacrament van Mirakel. De deken van Amsterdam mgr. G. P. J. v. d. Burg maak te ook geheel onopvallend de Stille Om gang mee. Toen een stralende dag uit de heldere nacht te voorschijn kwam waren in vrij wel alle Amsterdamse kerken de bede vaartgangers bijeen, zich veren'gend in het H. Misoffer. Sonoor klonk de sobere mannenzang door de prille morgen, waar in de laatste deelnemers van buiten de stad zich naar het station spoedden. Het totale aantal deelnemers is dit jaar wel tussen de 80 en 90.000 te stellen. Het was dus wel goed gezien van de organisatoren fan het Gezelschap om de bedetocht dit jaar driemaal te doen houden. Naar uit Bern wordt gemeld, is Prins Bernhard met de oudste twee prinsesjes, Beatrix en Irene, per vliegtuig in het Zwitserse kanton Wallis aangekomen. Zij werden begroet door staatsraad Pitteloud. Per trein is het gezelschap daarna naar Zermgtt doorgereisd. Het verdrag, dat op de vijf-landen-con- ferentie te Brussel is opgesteld, zal Woensdag a s. om 17 uur door de minis ters van buitenlandse zaken van Groot- Britannië, Frankrijk en de Benelux-groe- pering ondertekend worden in het Paleis der academie te Brussel De „Tabinta", op reis van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zondag van Suez; de „Groote Beer", eveneens op de thuisreis, verliet Vrijdagmiddag Port Said. De oude koning van Zweden, die volgens geruch ten gestoven zou zijn, arriveert in levenden J '*-e te Parijs op zijn doorreis i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1