Stormhoek DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Doodsgevaar bij windkracht 6 Marshall waafscliuwt Nog steeds mijnen Nieuwe hroodbonnen 70ste JAARGANG DINSDAG 16 MAART 1948 No. 20569 WOENSDAG WEER TRUMAN R. K. TUINBOUWSCHOOL TE BERKEL TRANSFER1TIS-RECORD I DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom- breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egel. gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Iedere dag wachten is dus een verzuim, een bijna misdadige nalatigheid. Besef dan op dit ogenblik, dat een motie, een protest, een grandioos ge slaagde vergadering zonder enig reëel nut zal blijven, zolang daarachter niet de daad en het offer staan. De daadVoorzieningen in eigen ge lederen, om een machtig propaganda- apparaat op te bouwen. Besprekingen voeren in de plaatselijke KVP-'afdelingen om een propaganda-actie uit te stippelen. Materiaal verzamelen, om 'n lawine van argumenten over de laatste twijfelaars uit te storten. Het offerPetrus, de eerste stoottroe- per, hoorde het zich al onder de neus wrijven. „Steek het zwaard opNiet omdat God zijn verdediging niet wenste, maar omdat de taak van God en Ziin volk beter werd gediend door het zwaar ste geschut van de geest: Het Offer. Geen kaartavondje dus, wanneer je politieke taak je opeist Geen veront schuldigingen meer, wanneer het bakken water giet. Geen uitvluchten, wanneer het weer tot heel wat genoegelijker tijd passering dan vergaderen of biljetten be zorgen noodt. Geen lafheid meer, wan neer het erom gaat je mond open te doen. Onze gesneuvelden van de afgelopen oorlog hebben moeten betalen voor de lamlendigheid van hun voorgangers Dit offer wordt van jullie niet gevraagd en het zal ook niet nodig zijn, mits er nu al gevochten wordtEr is één vijand, die voor ons land nog erger kan zijh dan een communist. Misschien ben je die zelfEn dat zou het ergste zijn. ROERGANGER Andermaal heeft de Katholieke Volks partij doen blijken van ontstemming ten opzichte van de gezinspolitiek van het kabinet-Beel. Op het onlangs te Utrecht gehouden Partij-congres verklaarde des tijds prof. Romme, dat de K.V.P. niet zal rusten, voor het grote gezin zijn vol waardige en Hoogst belangrijke plaats in jtaat en samenleving heeft ingenomen. En voorzitter Andriessen verzekerde na het formuleren van tien gerechtvaardig de verlangens ten opzichte van de gezins politiek: „Deze punten moeten en zullen de bijzondere belangstelling van de Partij en de fractie hebben". Nadien is er inderdaad door de Kamer leden bij de regering en speciaal minister prees aangedrongen op voorzieningen ten bate van het grote gezin maar over de resultaten valt nu niet bepaald te juichen, want op de dezer dagen gehouden verga dering van de Partijraad van de Kath. Volkspartij moest prof. Romme constate ren, dat men in 't program van 't kabinet- Bëel nog steeds mist een consequente ge zinspolitiek. En tegenover de communisti sche politiek is een politiek, die aan het gezin ruimte biedt, plicht. De reddmg van het gezin is door en door Nederlands, om dat het leven behoort tot onze beste cul tuurmonumenten. Spr. had hierbij op het oog uitbreiding van de kinderbijslag tot de zelfstandigen en verhoging van de progressie bij de kinderbijslag voor loon- trekkenden. In een request aan de Kath. Tweede- Kamerfractie. vestigde de Kath. Bond voor het Gezin de aandacht op een voor het grote gezin bezwarende bepaling in de Pensioenwet, nl. deze, dat de pen sioenrechten der minderjarige wezen en halfwezen zo worden beperkt, dat bij vier pensioengerechtigden niet meer het volle bedrag aan wezenpensioen wordt genoten en bij meer dan gier minderja rigen alleen de jongste vier voor toe kenning van wezenpensioen in aanmer king komen. Sociaal gezien is voor deze beperking geen enkele steekhoudende grond aan te voeren, integendeel: Waar het kinder rijke gezin bij het vroegtijdig overlijden van de vader, als regel tot het in maat schappelijk opzicht meest hulpbehoe vende zal moeten worden gerekend, was er veeleer aanleiding ten behoeve van de halfwezen en wezen uit zulke gezin nen gunstige bepalingen in het leven te roepen. Indien het mogelijk was het we zenpensioen, aldus het request, zo te regelen, dat alle minderjarigen tot een In deze gedachte vond ook het woord van pater W. Dekkers M.S.C., pastoor van Tomohon op Celebes, zijn inspiratie, toen hij dezer dagen in het kasteel van Antwerpen te Utrecht een inleiding hield over „Het missionaire supernationale standpunt in de Indonesische kwestie." Zijn gehoor bestond uit een aantal geno digden, van wie men veronderstellen kan dat zij althans in hun belangstelling voor Indonesië elkaar ontmoetten: missionaris sen met het brum/ van de tropenzon in hun huid, en jonge studenten in de indo logie, pater Geurtjens van de Kaja-Kaja's en sociaal-geographen van de A.L.M.A., die eenmaal als leek naar de missie ho pen te gaan, medische missiezusters, die boord genomen. Na een uur sloeg de Ajax om en zonk". Het zal wel nooit bekend worden, wat de oorzaak van de ramp is. Westein ziet een mogelijkheid in hèt loswerken van een der grote arm-moeren, waarmee een •der luiken aan de piek vast zat. Dat zal wel voor de Raad van Scheepvaart ter sprake komen met de lui, die hem zee waardig maakten. „Om half 2 's nachts maakte de sleep nog niet abnormaal water. Een uur later was de toestand al hopeloos. Dat kan alleen zijn gekomen door een groot lek" Zo ongeveer ging het in de nacht van de eerste Maart, 69 Mijl O.N.O. van Tunis en als we dit verhaal niet gekregen had den, toen het nog voor op de mond laf,, was de mond toe gebleven. Want ze we ten bij de kapper van Maassluis, dat er van alle tochten niet veel anders gezegd wordt dan: „Niks bijzonders". „Nu zijn we weer thuis op een schoen en een slof", zegt Westein nog. Hij beurt vandaag zijn gage en dan is het afgelo pen. Geen wachtgeld, geen overbrug gingsuitkering, geen sociale voorzienin gen. Zijn kleren, waaronder een nieuwe trui en nieuw ondergoed, verspeelde hij bij de pogingen om het lijf te redden Distributie- en ambtelijke molens malen langzaam. Hij zal voorlopig met een over hemd van zijn zoon moeten rondlopen. Hoe hij zo gauw aan een nieuw „kloffie" moet komen is een probleem, dat hem al een uur na thuiskomst hindert, want je moet toch ook eens uit kunnen. Voorlopig zal hij wel niet meer gaan runneren, hoewel je niet weet, waar het zeemansbloed kruipt. Er gaat tegenwoor dig zo veel naar zee, dat stuurboord niet van bakboord kan onderscheiden. Een zwarthandelaar, die denkt in het bui tenland wat te kunnen opdoen een kap per, die tabak heeft van andermans prui ken; een groenteboer, die beu is van de klachten van mevrouw. Maar als er wer kelijk iets komt, liggen ze voor merakel. De machtige armen van de bok Ajax, toen zij in Nederland nog hielpen aan de opbouw. Deze vijzelkop tilde schepen van de bodem der rivieren en legde met zacht gemak bruggen op de peilers. Nu spelen knorhanen en pietermannen krijgertje tussen de pokdalige schelp-overwoekerde con structie. -. Te Blerick reed gisteren een met ijzer geladen vrachtwagen op een Duitse tank mijn, die terzijde van de Maasbreeseweg in het akkerland was achtergebleven. De wagen werd door de explosie ernstig be schadigd maar de bestuurder bleef onge deerd. Het terrein werd als volkomen „mijnschoon" beschouwd, sinds men er na de bevrijding 102 landmijnen had onscha delijk gemaakt. President Truman zal Woensdag voor een verenigde vergadering van het con gres verschijnen om de kritieke'buiten landse toestand te bespreken. De heer J. G. H. Velterop, onderwij zer aan de R. K. Jongensschool te Mon ster is met ingang van 1 April a.s. be noemd tot Hoofd van de R. K. Lagere Tuinbouwschool te Berkel. tiet was geen. tijd voor kunstopnamen. De red dingboot moest veilig worden geborgen. Een kleine stip vaart tussen de achtersteven van de Hudson en de Ajax. Steeds dieper zakt de trotse giraffennek weg in de golven. Redding oj berging is uitgesloten Indien de keuzebon voor gebak en vermicelli blijft gehandhaafd, zullen van 4 Juli af broodbonnen worden aange wezen voor 200. 400 en 800 gram. Zulks in verband met de huidige moeilijkhe den door de aanwijzing van bonnen voox groter hoeveelheden. De nieuwe bonnen zullen dan tevens gedurende één week geldig zijn en de aanwijzing „brood" zal er weer op voor komen. Ook zullen de bonnen van alle kaarten zoveel mogelijk dezelfde num mers dragen. Het record van Len Shackleton als duurste voetballer ter wereld is thans geëvenaard door de Wales-international George Lowrie, de 28-jarige middenvoor van Coventry, die voor 20.000 pond ster ling naar de tweede-divisie-club New castle United overging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1