Nieuws uit STAD e„ OMTREK Wat zoudt gij doen in dit geval? Omzetten van D.E.S. stegen Verhoging van het zeehavengeld LAATSTE BERICHTEN SPEURHOND ONTMASKERT BONNENZWENDEL Karel R Pe Spoorweg Zelfstandigheid Veilingorganisaties moet onaangetast blijven KWIEK Belangrijke rede van Truman verwacht VAN NELLE ^^.eheugen- HuIp Ongevallen-kroniek kettingbreuk te parijs dreigt Swingende Russinneneen Pool en een oude schatbewaarder De republiek protesteert ADIO programma DINSDAG 16 MAART 1948 PAGINA S JURIDISCHE HERSEN GYMNASTIEK Het Adviesbureau van de K.AB. Oh, die belasting TE KORT ingehaald niet uitgekeken JAARVERSLAG UITGEBRACHT WEER EEN EERSTE PAAL KOEKJES EN PANTOFFELS Uitschakeling van concurrentie tussen de havens door middel van overheidstarieven AMOK OP DE „JAPARA" HOTEL-CRISIS HONGAARSE SURPRISES OPVOLGER VAN PAPANEK BENOEMD BELGA-CONFLICT ACUUT INSCHEPING „JOH. VAN OLDEN- BARNEVELT" VERVROEGD PRINCIPIËLE UITSPRAAK DRIE AMENDEMENTEN VAN DE STANDSORGANISATIES GEEN SAMENWERKING MET COMMUNISTEN Motie der KVP in Maastricht wordt President tegen instelling voort federale regering Morgen, Woensdag, zal presi dent Truman voor de beide hui zen van het congres een plechtige verklaring afleggen ten aanzien van de politiek der Ver- Staten in verband met de voortdurende verslechtering van de internatio nale situatie. Een vergadering van de heide huizen van het congres wordt vot gens traditie alleen gehouden, wanneer de president een histori sche verklaring wil afleggen- De rede van de president wordt dan ook met spanning tegemoet ge zien. In gezaghebbende kringen noemt men als mogelijke door Truman voor te stellen maatregelen: her invoering van de dienstplicht, het stellen van de industrie in mili taire handen, herstel van de leen- en pachtwet en afkondiging van een nationale noodtoestand. Men vergelijkt de toestand van het ogenblik met die na de val van Frankrijk in 1940, toen pre sident Roosevelt de noodtoestand afkondigde en verzocht om het uitvoeren van een „paraatheids programma. POSITIES TROEPENSCHEPEN RESTITUTIE KOLENBONNEN door JACK BECHDOLT j Worüt vervolgd) K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM Belvedere kampioen van 1 A EN NU EEN KOPJE^*it- Het is al vele jaren geleden, dat de radio een serie schijnbaar onoplos bare problemen aan de luisteraars voorzette onder de titelr „Wat zoudt gij doen in dit geval?" Uw moeder, of uw verloofde uit een brandend schip redden, terwijl gij slechts voor een van de twee nog gelegenheid hebt, was een van de hersenschuddende moeilijkheden. Eens in de veertien dagen op Vrijdagavond speelt dit spelletje, in ernstiger vorm, zich af binnen de muren van de spaarbank-kamer van de Volksbond, waar het K.A.B. adviesbureau de moeilijkheden van de leden te verwerken krijgt. Wat zoudt gij doen in dit geval. Een jongen uit een gezin van 14 kin deren - ien keurig gezin,.wat da be naar retgtoUatPiertrand °b| W^aven kostbareP struiken! S scopen. Hij meet zich op die grote zand plaat met zijn vriendjes in de zeer oude, de zeer mannelijke sport van het kata pult-schieten. Een gevorkt houtje, een sterk elastiek, steentjes en een oude pan zijn de weinige middelen om een middag zoek te brengen met het edel spel van primitieve jacht-nabootsing. Maar ziet, juist deze eenzaamheid lokt een stadsbenauwde dame naar de water kant. Niet zeer beschaafd maakt zij zich zonnebaads gereed en legt zich neder in het zand ter bruining van de huid. De indringster neemt enige tijd de belang stelling van .de jeugd in beslag, maar deze keert terug naar het interessanter spel van pannetje-mikken. De stenen ketsen met een scherpe bluts op de pan of zoeven in het land. Totdat de jongen uit het gezin van 14 kinderen 'n schamp schot vuurt. Het steentje ketst van de pan opzij en snijdt in het oog van de dame. Zo ernstig, dat dit later operatief verwijderd moet worden. Er volgt een proces. De jongen wordt sahuldig ver klaard zonder oplegging vtfh straf, het geen de familie ontvankelijk maakt voor een civiele procedure. De vrouw krijgt een schadeloosstelling toegewezen van 2000.— met 500.— operatie- en pro ceskosten. Dit betekent de ondergang van het gezin. De oudste zoon is op de zeevaartschool en zal zijn studie moeten staken; de onderlinge verhouding der fa milieleden is hierdoor voor goed ver knoeid; verwijten over vernielde toe komsten kunnen niet uitblijven. Op een zandplaat achter Waalhaven, waar zij meenden geen mens kwaad te kunnen doen, hebben deze jongens in hun spel een gezin tot wanhoop gebracht. Wat zoudt gij doen in dit geval? Deze vraag wordt voorgelegd aan de advi seurs van het bureau van de K. A. B. Een rechtskundig adviseur in de arm nemen? Dat is gebeurd. Dat wordt vaak gedaan in dergelijke gevallen. Maar pro cederen kost geld en dit zal niet ten laste van het gezin kunnen komen. Hoe deze zaak zal uitpakken, kunnen we nog niet vertellen. Het is alleen een illustra tie van de hersengymnastiek, die soms gedaan moet worden, om tot een aan vaardbare oplossing voor beide partijen te komen. U bent niet de enige, die zich suf peinst over de tactiek van de belastingen Het is een aparte studie om de bijna wekelijkse wijzigingen te volgen, die alle zonder vorm van publicatie worden, ingevoerd. Bovendien leeft de Schledamse Inspecteur in de zalige overtuiging, dat we allemaal oorlogs-Rotschilds zijn, die SlOg zwarter zijn, dan Beelzebub. Op de belastingbiljetten krijgen ook vaak de arbeiders fortuinen toegemeten, welke hun volkomen onbekend zijn ge ureest, omdat ze waarschijnlijk nooit de brief van de onbekende neef uit Canada hebben ontvangen. Ontelbaar zijn de moeilijkheden, die aan het adviesbureau worden voorgelegd over belastingzaken. Voor de leden wordt dan een bezwaarschrift opgesteld, als uit gaande van de mensen zelf. Zodoende is er van de resultaten van de adviezen weinig bekend, want een bedankje of uit- sluitsel over verkregen resultaten zijn bij het adviesbureau practisch onbekend. Consumentencrediet is een even dank baar onderwerp voor puzzelaars. Vooral als er onverwachte loonpeilingen plaats vinden, die het bedrag van de terugbe talingen verhogen, maar welke verhoging vaak van terugwerkende kracht is, zodat moeder de vrouw, maar weer moet zien, dat zij haar gedane uitgaven uitspaart. Waar het besteden van het huishoudgeld een grote puzzle is, zijn deze ambtelijke verrassingen wel eens heel erg vervelend voor de goede stemming in huis. Het kan voorkomen dat er 7 verande ringen in 14 dagen in een consumenten crediet plaats hebben. Al die verrassingen moeten dan op het adviesbureau worden uitgeknobbeld. Door het werk van het K. A. B. advies bureau heeft de Schiedamse Districtsraad een verzoekschrift gericht tot de minister, om de regeling van de terugbetaling niet te berekenen over 10, maar over 26 vooral in Schiedam met de acntarbeid op de werven zeer ongunstige en onjuiste peilingen genomen kunnen worden. De minister heeft een veranderde regeling toegezegd in de kamer. De leden profiteren van het advies bureau. Eigenaardig is het, dat diegenen, die de Volksbond nooit weten te vinden, als er iets te doen is van de Beweging, de eersten zijn met klachten of kwesties. Het zijn de mensen van de Wegen-wacht- mentaliteit. Heb ik geen pech, ben ik geen lid van de A.N.W.B.; komt er zo'n motor aan, als ik panne heb, dan is het me het lidmaatschapsgeld wel waard. Precies zo is het met de nieuwe rege lingen voor verzilvering van Vacantie- bonnen en precies zo zal het straks zijn bij de werkloosheidsverzekering. Zo gauw er voordeel of gemak te behalen valt, is men wel thuis, maar als het erom gaat ook eens iets voor het geheel over te hebben; eens actief deel te nemen aan het werk van de beweging, dan is men te groot voor al die flauwe kul. Het adviesbureau werkt door voor de Katholieke Arbeiders. Er komen zelfs mensen, die niet aangesloten zijn. Niet alleen Vrijdagsavonds maar ook overdag wordt bij afspraak de gelegenheid ge geven, om eens te komen praten. Er komen naturalisatie-kwesties, echtschei- dings-vraagstukken en vele andere interne aangelegenheden ter tafel. Het is een vraagbaak, die raad weet in vele zaken, dank zij deskundig juridisch advies. Maar vraag niet om dank, want dat is er niet bij. om 15.15 uur haalde eeni „niet aanhangwagen de wielnjdster M e in Deze manoeuvre werd te Kon gehouden, zodat de wiel- rdste,r Aegwe?d i^rd, Zij viel haar rijwiel *naan de schouder en kreeg een lichte hersenschudding Na door de G.«. en Vt.D. behandeld te ziin ■werd zij naar haar woning overgebracht' Er W2S SCLauifenr 'naam van de chauffeur Dieer onbekend; ziin nummer werd opgenomen. zun Op de hoek Broersvest-Lange Kerk straat wilde een geparkeerde vrachtauto bestuurd door B. S. .een bocht maken Hij lette niet voldoende op het van ach teren naderende verkeer en greep bij het keren de achterkant van de personen- auto van J J D-, die juist passeerde. Er wa, materiële schade aan beide autos. De Wielrijder W. H. wilde op het Koe- marktplein voorrang yerienen aan de juist passerende tram, toen zijn ket g brak. Hij reed tegen de bijwagen en werd gewond aan linkerhand en unser- been. Zaterdagmiddag hield de Coöperatie DE.S." haar 45ste jaarvergadering. De voorzitter, de heer C. Schriel, heette de leden van de Ledenraad welkom. In zijn openingswoord wees hij er op, dat uit het jaarverslag blijkt, dat de omzet ten dit jaar weer belangrijk gestegen zijn en uit een en ander blijkt, dat de positie van de Coöperatie naar omstan digheden gunstig mag worden genoemd. De totale omzet steeg dit jaar van 1.026.190,27 tot 1.267.766,33. Een fota met enige waarderende woor den, gewijd aan het afscheid van de heer E. Koopmans, die gedurende 39 jaar zijn beste krachten aan de Coöperatie als be stuurslid heeft gegeven, gaat aan het jaarverslag vooraf. Het jaarverslag van de secretaris, de heer G. van der Zee Hz., dat ongewijzigd en met dank voor de samenstelling werd goedgekeurd, zegt o.a.: „Laten wij begin nen met te wijzen op de grote gebeurte nis die op 22 Mei jl. heeft plaats gevon den. Toen werd nl.' de eenheid in de Coöperatieve beweging beklonken; in- plaats van drie afzonderlijk ^werkende bonden (de Centrale Bond, de R.K en Christelijke Bond van Verbruikscoöpera ties) en de Handelskamer, is dit thans één geheel geworden. Het optreden naar buiten geschiedt thans vanuit één cen traal punt. Er zal dus in het vervolg in gesloten gelederen worden opgerukt en In het bijzijn van de directeur van de Woningdienst, mr. dr. ir. M M. v. Praag is gisterenmiddag'de eerste paa'l geslagen voor de bouw van 62 woningen gan de Leibnitz- en Boylestraat. Dit heien ging zeer langzaam, omdat de 20-22 m lange palen, na 12 m zakken door eigen zwaar te en het gewicht van het blok. op een zeer harde laag stuitten, die echter nog niet gebruikt kon worden voor stuitlaag Om het breken van de palen te voorko men, moest daarom zeer voorzichtig ge heid worden. In totaal moeten 189 palen van* 66'/i ton geslagen worden Door de langzame wijze van heien kunnen het er maximaal 6 per dag worden. De bouw geschiedt in 3 percelen Twee komen aan weerszijden van de Lèibnitzstraat, be staande uit tweemaal 11 panden, elk van 2 woningen, terwijl de rest uit 9 panden van 18 woningen zal bestaan. De aannemer Punt hoopt de woningen aan het einde van dit jaar te kunnep af leveren. het zal nu weldra moeten blijken, of dit het psychologische moment is geweest voor de toekomst, waarnaar reeds jaren met verlangen werd uitgezien Alles wijst er op, dat.de zaken thans doeltreffend en met élan worden aangepakt. Ook door de Nederlandse vakbeweging wordt, evenals dit vóór de oorlog het ge val was, weer met klem bij de georgani- seerden aangedrongen om zich bij de Coöperatie aan te sluiten. Er is een sa menwerking tot stand gekomen tussen de Raad van Vakcentralen en de Ned Coöp. Beweging". Balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd, alsmede het ver slag van Commissarissen De heren J. M. van Pelt en A C Put ters werden als bestuurslid herkozen, terwijl als Commissaris de heer A. Bak ker werd gekozen in de plaats van de heer G. J, Smit die niet herkiesbaar was. Voorts werd besloten, zoals dit telken jare geschiedt, gelden beschikbaar te stellen voor uitkeringen aan leden bij ge zinsvermeerdering, overlijden en hulpbe hoevende leden, benevens aan een 3-tal plaatselijke organisaties van algemeen nut Van de rondvraag werd een druk ge bruik gemaakt en naar genoegen door het bestuur beantwoord, waarna de ver gadering met een woord van dank werd gesloten. De tompoucen te Slikkerveer waren te duur. De brood- en banketbakker H aldaar werd wegens prysoverschrijding door de Rotterdamse Tuchtrechter voor de Prijzen veroordeeld tot f 100.— boete. Eenzelfde bedrag moest zijn collega de R. te Rotterdam neertellen in verband met te dure verkoop van spritskoeken. De Vlaardinger collega M. was duur der uit, Zijn boterkoekjes, Wilhel- mientjes, vanillekransjes en krakelingen van 19 cent per ons met inlevering kon den niet door de tuchtrechterlijke beugel en kwamen hem op f 250.boete te staan. Ten slotte kwam de Rotterdamse win kelier 3. aan de beurt. Optredend als groothandelaar verkocht hij de pantof fels en de heren-, kinder- en werkschoe nen te duur en verzuimde, op zijn fac turen de fabrieksnummers en de wette lijk geoorloofde prijs te vermelden. Dit kostte hem f 2500.boete. «en schrijven aan de gepieenteraad wijzen B. en W van Rotterdam op het een uitschakeling der concitr- mn Lt n de zeehavens door middel havenseld nil'v we®e geheven zee- indienl',™ j,an volgens hen alleen, indien de grondslagen van de tarieven worden herz;en, omdat'de schenen in Nederland hejalen naar inhoud en lading en die in Belgie alleen naar de inhoud doch met reducties naar gelang van dé frequentie van het bezoek van hetzelfde schip aan een bepaalde haven. Daarnaast bestaat nog verschil van scheepsmeting. Nader overleg van de gemengde Neder lands-Belgische commissie inzake haven aangelegenheden heeft tot resultaat ge had, dat zal worden nagegaan of de Bel gische havens het Nederlandse stelsel zouden kunnen aanvaarden. Hangende dit onderzoek Is een nieuwe regeling voor de heffing van zeehaven geld voor je Nederlandse havens uitge werkt, volgens welke het tarief van 3 plus 40 cent wordt verhoogd tot 4 plus 55 cent, dat van 4% plus 10 cent tot 6 plus 15 cent met dien verstande, dat schepen, welke de haven in geregelde lijndienst bezoeken maximaal 9 cent per M3 *11 andere schepen, dus die van de zg. wilde vaart, 12 cent per M3 bruto scheepsin- houd zullen betalen. Voor weekdiensten In de zg. „korte vaart" zal een bijzondere reductie van Pet. gelden. Bovendien zal van oe voorgenomen wij ging van de verorde ning gebruik worden gema'akt, het zg. bunkerfcarief van 1 tot 2 cent per M3 bruto scheepsinhoud te verhogen. Bij aanvaarding van het voorstel door de raad zal, naar schatting van B. en W. het nadelige saldo van het havenbedrijf van bijna» 4 000 000 met ruim 1 000.000 worden verbeterd Een soortgelijk voorstel is ook in Am- sterdam aanhangig gemaakt. Aan boord van het Ned. m.s. „Japara" van de Kon. Rott. Lloyd, heeft zich kort na het vertrek van het schip uit San Francisco een incident voorgedaan. Waarschijnlijk in een ogenblik van ver standsverbijstering deed de Javaanse bediende Samiran in de eetzaal een aan val op de gezagvoerder, kapitein R van Ever dingen, en de hofmeester D. M. Emeis. Ook de derde stuurman, F. F. P. van den Berg, die de aangevallenen ter hulp snelde, werd door Samiran ge wond. De „Japara" keerde naar San Francisco terug waar de hofmeester, die een snijwond aan de slaap opliep, en de derde stuurman, die verwondingen aan de P°*s "ad het hospitaal wer den opgenomen. De verwondingen zijn niet van ernstige aard. De gezagvoerder, die een steek in de rug had gekregen, kon, na vefbonden te zijn, naar zijn schip terugkeren. Na een oponthoud van slechts enkele uren heeft de „Japara" de haven van San Francisco weer ver laten en de reis hervat. Ook Samiran bleef in het hospitaal achter. Het personeel van verschillende hotels te'Parijs waar delegaties van de confe rentie der 16 landen voor de hulp aan Europa gehuisvest zijn, dreigt met sta king, variërend van 1 uur t0t volkomen stillegging van het bedrijf. Het personeel eist kprter werktijd en kosteloze maal tijden tijdens het werk. De Hongaarse regering heeft besloten, dat naar alle landen, die aan voedselte kort lijden, levensmiddelenpakketten ge stuurd kunnen worden, met uitzondering van Duitsland, Spanje en Griekenland. Er zijn tien verschillende pakketten. Hat goedkoopste kost 35 forint en het duurst-? 500. (Ze bevatten alle Hongaarse salami, ganzenlever, paprika en sigaretten). Vele Hongaren maken van deze gelegenheid gebruik om hun vrienden in het buiten land een verrassing te sturen. Bij de V.N. is als nieuwe permanente vertegenwoordiger van Tsjechoslowakije benoemd Vladimir Houdek, als opvolger van Jan Papanek, die de vorige week de veiligheidsraad verzocht heeft een onder zoek naar de gebeurtenissen in Tsjecho slowakije in te stellen, aldus is medege deeld door Josef Hanc, Tsjechoslowaak- se zaakgelastigde te Washington. De Belgische nationale radio-omroep heeft het nieuwsagentschap Belga doen weten, dat van de regering bevel is ont vangen, de uitvoering van het lopend contract te staken. Belga heeft zich der halve genoopt gezien, zijn berichtgeving aan de beide zenders, Brussel-Vlaams en Brussel-Frans, te staken. Belga verklaart zich alle rechten voor te behouden terzake van sAiade tenge volge van het verbreken van het contract, dat tot 31 December 1948 liep. De stoomvaartmij „Nederland" deelt mede, dat de middaginscheping voor pas sagiers van de „Johan van Oldenbarne- velt", die 17 Maart in het kader der ge zinshereniging naar Batavia vertrekt, eén uur is vervroegd. De inschepingstijden zijn thans a's volgt: Woensdag 17 Maart van 912 uur vm voor passagiers uit R'dam, Delft, Den Haag Leiden, Heemstede, Haarlem, A'dam en omgeving; van 14 uur n.m voor passagiers uit andere plaatsen In verband met de tijd van hoogwater te IJmuiden op 17 Maart zal het schip zo snel mogelijk na het middagembarke- ment vertrekken. De passagiers moeten er dus op rekenen, dat de inscheping om 4 uur geëindigd dient te zijn Er zal niet op nakomers kunnen worden gewacht. De spoorwegen zullen die dag op het traject Den HaagA'dam een voortrein laten lopen. Deze trein vertrekt om 3 42 u. uit Den Haag H.S.; 8.56 u. uit Leiden; 9.16 u. uit Heemstede-Aerdenhout; 9 24 uit Haarlem; aankomst 9.39 te A'dam C.S Eerf speurhond van de Haagse politie bewees, dat een vulpen, welke een arres tant trachtte te „verliezen", eigendom van deze gevangene was en daarmee stond tevens vast dat deze man bezitter was van 1288 tabakskaarten, 482 gemeng-, de kaarten, 2354 strookjes met drie ta- baksbonnen en 3000 losse bonnen voor allerlei artikelen, tezamen voor een „zwarte" waarde van 50.000. Met de vulpen waren aantekeningen géschreven De Dordtse politierechter heeft de Schie damse chauffeur J. C. B., die, toen ambte naren van de C.D.D. hem door middel van een rood stoplicht hadden beduid te stoppen, was doorgereden, schuldig ver klaard zonder oplegging van straf. De po litierechter was van mening, dat de man wel degelijk had moeten stoppen, doch hij voelde iets voor het vgrweer van de verdachte, die vertelde, dat hij het niet gedurfd had. De officier van justitie, die tot dit von nis had geadviseerd, merkte in zijn re quisitoir op, dat helaas de toestand op de op enveloppen, wa.i m deze bonnen wa« ren opgeborgen. Koos, de arrestant, zuchtte en zei: .Jul lie vertrouwen dat' beest meer dan mij", daarbij doelend op de rechercheurs, die deze bonnenschat uit een Haagse wonin, doch niet uit de kamer ven, alsmede op de poli de zaak „rond" maakte S. oos opdol ven, alsmede op de politie-speurhond, die #4 n i-Anl- /-3 A Reeds jarenlang loerde de Haagse po litie op Koos, die ondanks vele huiszoe kingen de recherche buiten zijn bonnen- zwendel kon houden. Bij de laatste over val in zijn woning echter werd de buit achterhaald. Ook een bedrijfskapitaal van 6000 is voorlopig in de safe van de politie opgeborgen. De laatste succesvolle huiszoeking le verde enige dwaze situaties op. Het huis werd omsingeld en men belde aan. „Wie is daar?" Vroeg een rechercheur Het raam ging dient. Weer beliep, „Wie is daar?" Ditmaal een mannenstem van één hoog „Henk" informeerde opnieuw of Koos thuis was. Koos was thuis en deed open. Hij verwelkomde zijn gasten inne mend en toonde zich nieuwsgierig naar de reden van dit bezoek. „Bonnen"? Nooit van gehoord bij wijze van spreken. De recherche ging maar eens ronaneuzeft en vond in een der kamers een Pool en drie Russinnen, die bij een gitaar aan 't „swingen" waren, doch geen bonnen. In een voorkamer echter vond men een oude man te bed, die met zwakke stem Nederlandse wegen onveilig moet worden i waarschuwde. dat' hij „open tuberculose» geacht en dat ambtenaren van de C.C.D. I had De besmettelijkheid bleek te zitten zich onmiddellijk en eigener beweging jn een grote damestas, welke uit het bed moeten legitimeren. Op de voorstellen van het Bestuur van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilin gen aan de op 18 Maart a.s. te Utrecht te houden Algemene Vergadering, zijn door de Standsorganisaties een drietal amen dementen ingediend en Wel ais volgt: I. Eerste Bestuursvoorstel A sub I te wijzigen als volgt: „het instellen van mi nimumprijzen-fondsen voor door het be stuur aan té wijzen producten in dier voege dat voor ieder aangewezen product of voor iedere groep van aangewezen pro ducten een afzonderlijk jonqs zai worden gevormd; II. Eerste Bestuursvoorstel A sub 2 te wijzigen als volgt: „een commissie te be noemen voor ieder afzonderlijk fonds, welke commissie de naam zal dragen van het betrokken product 0f van de groep van betreffende producten, en welke com missie zal bestaan uit de' voorzitter van het Centraal Bureau als voorzitter en 8 leden, waarvan er 3 door het Bestuur van het Centraal Bureau en 3 door de Orga nisatie Commissie „Groenten" uit de Stichting voor de Landbouw in onderling overleg worden aangewezen uit de kring van de bij het betreffende product of de groep van betreffende producten belang hebbende leden; III. Derde Bestuursvoorstel sub I aan te vullen als volgt: „Regelingen welke het algemeen beleid van de tuinbouw raken, kunnen door het besAiur uitsluitend wor den getroffen in overeenstemming met de Organisatie Commissie „Groenten" uit de Stichting voor de Landbouw: Het Bestuur van het Centraal Bureau heeft in een spoedeisende vergadering, waarbij de vertegenwoordigers dep drie Standsorganisaties uitgenodigd en aanwe zig waren, deze amendementen besproken. En hoewel het Bestuur zich met de ge dachte welke aan de amendementen ten grondslag ligt n.L een nauwere samen werking tussen het Centraal Bureau en de standsorganisaties te bereiken, geheel kan verenigen, heeft het de beide laatste amendementen niettemin onaannemelijk verklaard, omdat daardoor onze Organi satie hare zelfstandigheid volkomen zou verliezen. Het Bestuur van het Centraal Bureau is bereid om op zijn werkterrein de bevordering van de afzet met de Standsorganisaties volledig samen te wer ken, doch uitsluitend onder de voorwaar den dat de zelfstandigheid der veilings organisaties onaangetast blijft. Het Bestuur heeft daarom aan de drie Standsorganisaties het volgende mededge- deeld: 1) dat het zich met het eerste amen dement verenigt; 2) dat het aan de Algemene Vergade ring zal voorstellen om aan het Eerste Bestuursvoorstel dc volgende alinea toe te voegen: „Een regeling ontworpen door een Producten Commissie, is slechts van kracht, nadat daaromtrent overeenstem ming is bereikt met de Organisatie Commissie „Groenten" uit de Stichting voor de Landbouw". 3) dat het aan de Algemene Vergade ring zal voorstellen om ten aanzien van het Derde Bestuursvoorstel het volgende besluit te nemen: „Regelingen, welke het algemeen be leid van de tuinbouw raken, zullen indien enigszins mogelijk, door het Bestuur van het Centraal Bureau slechts worden getroffen, nadat daaromtrent met de Organisatie Commissie „Groen ten" uit de Stichting voor de Landbouw overeenstemming is bereikt." Uit de aard der zaak wordt, waar hier boven gesproken wordt over Organisatie Commissie „Groenten" uit de Stichting voor de Landbouw, hiermede bedoeld, dat de samenstelling der Organisatie Commissie in de tegenwoordige verhou ding gehandhaafd blijft. Het Bestuur van het Centraal Bureau meent dat op deze wijze de samenwerking van het Centraal Bureau met de Stands organisaties het best- gewaarborgd is. De Organisatie-Commissie „Groenten" uit de Stichting voor de Landbouw is de plaats waar alle organisaties welke op tuin bouwgebied werkzaam zijn, elkaar gelijk' waardig kunnen ontr, ten. Mocht deze Organisatie-Commissie zich met een door een Producten Commissie ontworpen re geling niet kunnen verenigen, dan za! deze regeling door in het 'entraal Bureau niet worden ingevoerd; aldus wordt in het hierboven vermelde punt 2 uitdruk kelijk bepaala. Het Bestuur voegt bovengenoemde drie aanvullingen der Bestuursvoorstellen aan de Agenda der Algemene Vergadering toe. De Katholieke Volkspartij te Maas tricht heeft Maandagavond aan de burge meester van Maastricht als voorzitter van de gemeenteraad de volgende open brief gericht: „De KVP-fractie van de gemeenteraad van Maastricht ziet zich ter verdediging van de mede aan haar zorgen toever trouwde Christelijke levensbeginselen en van de nationale staatkundige eenheid, genoodzaakt te verklaren, dat zij samen werking met afgevaardigden van de Communistische Partij Nederland thans niet langer mogelijk acht. Zij verklaart mitsdien dat zij aan vergaderingen van deze raad en van door'de raad ingestelde commissies, waarbij afgevaardigden van de CPN aanwezig zijn, slechts zullen deelnemen ter wille van de voortzetting van de werkzaamheden van de raad. maar onder protest tegen die aanwezig heid. Zij verzoekt U de regering in kennis te willen stellen van deze 'verklaring" 20. En zo kwam het dat de nieuwbakken president van Falderalia de bolhoed van mijnheer Gabriëlo op zijn hoofd zette en zo uitgedost met grote stappen door de hut beende. „Wij, in Falderalia'1, betoogde Kareltje, „wij moeten moder ner worden. Wij moeten met onze tijd meegaan. Een bolhoed verwijdert ons van de Dictatuur, een bolhoed brengt ons dichter bij de massa. Ik wil dat alle officiële heren in mijn laftd vanaf dit ogenblik een bolhoed dragen. Gabriël, haal bolhoeden." Gabriël stoof weg. En de heren ontkwamen er niet aan. Na korte tijd droeg het hele gezelschap een zwart dopje. Het was een potsierlijk gezicht en Karei Kwiek had moeite om zijn lachen in te houden. Nu ging hij nog zingen ook. Samen met de kapitein. „Een zeeman houdt van een zeemanslied, ahoy, ahoy, ahoyMaar wat was dat? Lang zaam rees de kapitein van zijn stoel op, toen juist de stem ming haar hoogtepunt had bereikt. Hij nam zijn neus in zijn rechterhand en.... De republikeinse regering van Djokja heeft een schrijven gericht aan de com missie voor goede diensten waarin ten sterkste wordt geprotesteerd tegen i,de eenzijdige politiek, door dr. Van Mook toegepast door de vorming van een voor lopige federale regering voor Indonesië, zonder raadpleging van de republiek" In de brief, die was ondertekend door mr. Moh Roem als voorzitter van de re- publ. delegatie wordt aan de commissie verzocht dit protest rechtstreeks in te dienen bij de veiligheidsraad en bij de Nederlandse onderhandelingsdelegatie. werd opgediept en het genoemde fortuin aan bónnen bevatte. Koos, die thans in de cel zit, pleit zijn vrouw en al zijn relaties vrij van enige schuld. Hij erkent bezitter van alle ge vonden bonnen te zijn Dat de politie en fiscale recherche desondanks een uitge breid onderzoek naar medeplichtigen in stellen, bedroeft hem opnieuw als een bewijs van wantrouwen. WOENSDAG 17 MAART. HILVERSUM I (301 M.) NCRV 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Morgen wijding. 11.00 Gram. 11.15 Hoorspel. 12.00 Gram. 12.30 Weerpr. 12.33 Passiestonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroepkoor. 13.45 Gram. 14.00 Orgel. 14.30 Sans Souci. 15.00 Gram. 15.15 Liederen van Debussy. 15.45 V. d. Kleuters. 16.00 Postzegels. 16.15 Koor. 17.30 Sextet. 18.00 Koren en korp sen. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 10.15 Gram. 1930 Actual. 19.45 Eng. les. 20.00 Proloog. 20.15 Radio-orkest. 21.10 Kwartet. 21.30 Lijdensoverweging. 22.00 Orgel en hobo. 22.30 Nieuws. 22.45 Avond wijding. 23.00 Gram. 23.30 Gram. HILVERSUM II <415 en 245 M.) VARA 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 10.00 Mor genwijding. 11.00 RVU. 11.30 Gram. 12.00 Carlo Carcassola. 12.30 Weerpr. 12.38 Or gel. 13.00 Nieuws. 13.20 Ramblers. 13.50 Gram. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.0 Hoorspel. 15.30 Rood borstjes. 15.45 Regenboog. 16.15 Vragen uurtje. 16.45 Het stond in de krant. 17 15 Jan Corduwener. 17.45 R.V.D. 18.00 Nieuws. 18.23 Gram. 18.30 R.V.U. 19.00 Piano. 19.15 Ovèr Indië. 19.30 VPRO 20.00 Actual. 20.15 Alfredo Oampoli. 22.20 Hoorspel. 22.00 Alfredo Campoli. 22.20 22.45 Boekbespr. 23.00 "Nieuws. 23.15 Zang en orgel. 23.30 Schaken. 23.40. Gram. De „Waterman" op de thuisreis naar Rotterdam, wordt Donderdag a.s. om 6 uur te Southampton verwacht. De „Sloterdijk", van Rotterdam naar Batavia, was Maandagmiddag op de Moesi-rivier bij Palembang geankerd. Dinsdag 16 Maart Bioscopen: Passage: Dageraad (14 jr 2, 7 en 9.30 uur. Monopóle: Hij is voor de bakker (alle leeft.) 2, 7 en 9 uur. R.K Volksbond (bovenzaal): Hervat ting van het werk van hot Josef-gilde, Schiedamse afdeling van de Bond v »ir het gezin, 8 uur. Woensdag 17 Maart Bioscopen: zie boven Musis Sacrum: C. Swinkels Sr. spreekt over Legenden rond St Liduina; de heer A Ackema speelt klassieke piano-wer ken, 8 uur. De gelegenheid tot inlevering van de bonnen BV 78 en BV 81 van de, brand- atoffenkaart voor het verkrijgen van res titutie is verlengd tot uiterlijk 20 Maart aanstaande. I 33) De jury kwam binnen met veel ver toon van waardigheid. Naast haar gin gen twee mannen een weddenschap aan over de afloop. Het verzegelde stuk met de uitspraak werd de rechter overhan digd die het aan de griffier gaf. Deze zette ziin bril op, schraapte zijn keel en keek rond. als genoot hij van de heersende spanning. Eindelijk las hij voor - Wij juryleden m deze zaak hebben Wayne Thurlow n<et schuldig I bevonden aan het ten laste gelegde. Er kwam beweging. De rechter ha- raerdr om stilte. Om Mary heen werd er lul l en druk gesproken Een ™a" rleTp' Zeg, Ferdy Gowan, je hebt verlaren, krijg tien dollar van je! Achter zich hoorde Mary zeggen. Dat is een streep aan de balk ten gunste van Moseby. Nou zul je de poppen in Cabinal aan het dansen zien raken! Ze bleef op haar plaats op Ben staan wachten. Hij stond met de aanklager in een ernstig gesprek. Ada Moseby liep hen voorbij. Ze glimlachte tégen Mary, die altijd over een dergelijke vriendelijk heid verwonderde stond. Ada was eigen lijk de eerste, tegenover wie ze van geen toenadering wilde weten. Ondanks haar vriendelijke houding voelde ze argwaan tegen Ada. Ada ging de zaal uit en even later kwam Thurlow met zijn ver dediger langs Mary heen. Hij grijnsde triomfantelijk en Mary huiverde voor zich, zoals hij daar lag op het witte bed. Ze herinnerde zich haar doodsangst, toen ze in spanning bij hem gewaakt had. Het was alsof iets dergelijks haar weer dreigde. Ben had haar onder het praten echter niet vergeten. Zo gauw hij gevoegelijk kon, maakte hij een eind aan het gesprek en kwam naar haar toe. De deur der rechtszaal stond open en Ada stond bui ten, vlak erbij toen hij haar zag staan, ving hy een wenk van haar op, die hem afspraak moest herinneren. Hij wan»e,?' d?t het voor Ada een hele dus ?el£ te spreken te vragen en ritké te mu wel iets zeer belang- toestemmen/f hebben. Hij knikte dus maar ?n zfin vfN zag haar heengaan, maar in zijn hart wenste hij haar mii- en ver weg. Mary stelde voor samen naar Cabinal terug te rijden. n'et zo gauw weg als ik dacht, zei hij ontwijkend: Ik ik moet iemand sprekeneen kennis 'van me. Hij voelde, dat hij een kleur kreeg en voegde er gejaagd aan toe: Het is een vrij dringende zakenkwestie. Kun je niet wat hier in de stad rondwande len en winkels gaan kijken? Of, als je hnoe bent in een hotel op me wachten? Ik ben zeker met een uurtje terug. Maar ik moet die man noodzakelijk spreken. Flotscling Wist zij' bij intuïtie, dat hij niet naar een man, maar naar een vrouw toeging en haar niet wilde vertellen, wie die vrouw was. Hij ontweek haar blik- Hij stamelde als een kleine jongen, toen hij het haar mededeelde. Ze was verschrikt en ont stemd. Ze verlangde, hem bij zich te heb ben, zijn arm om zieh heen te voelen, te luisteren naar zijn geruststellende woorden en zijn verklaring, dat hij in de hem omringende gevaren voorzichtig zou zijn. Ze hield zich meteen voor, dat ze met mocht twijfelen. Hoe kon ze aan hem twijfelen, als ze echt van hem hield? Natuurlijk antwoordde ze: Ik zal wat gaan winkelen. Misschien kan ik wel een aardigheidje voor Mariëtta Hanley kopen. Maar maak jij dan gauw voort? Het duurt hoogstens een uur. Hij kuste haar haastig ën ze hield een ogenblik zijn handen vast, als was ze bang hem te verliezen. Toen ging hij en Mary verliet de rechtszaal en liep de hoofdstraat der sombere prairiestad door. Er lag een dikke laag stof en elke voor bijgaande wagen'of ruiter deed het in dikke wolken rondom haar opwarreten. Waarom kan Ben zijn baantje bij de spoorweg er nu toch niet aan geven?, dacht ze: dan zouden we ons ergens op een hoeve kunnen vestigen en dadelijk gaan trouwen. Of waarom kan hij geen ander baantje krijgen... ergens, waar het veilig is en hij geen vijanden meer heeft? Ze wist heel goed, dat dit slechts een droomverlangen van haar was. Ze had ietg dergelijks al eens aan Ben voorge steld, maar hij had beslist geweigerd. Hij was nu eenmaal civiel ingenieur. Hij was trots op zijn werk. Hij wilde zijn betrekking er niet aan wagen, enkel ep alleen omdat sommige lui in Cabinal het niet op hem begrepen hadden. Zuchtend over haar zorgen begaf ze zich naar Bixby House. En daar zat ze vol ongeduld in. een stoffige en onge zellige kamer op de terugkomst van Ben te wachten. Maar toen het afgesproken uur en daarna nog een voorbij was, werd ze ongerust. Ze bedacht zich opeens, dat het nier mand anders dan Ada Moseby zijn kon, met wie Ben een afspraakje gemaakt had. Daarom hadden ze samen zo gefluisterd en gelachen. Ze had zich reeds meer er over verbaasd dat Ada zo vaak haar ge zelschap zocht, omdat ze dit alleen deed, als Ben bij haar was. Nu wist ze zeker, dat het Ada te doen was, om in de nabij heid van Ben te zijn en met hem te praten en gekheid te maken. Mary werd woedend. Ze werd angstig. Ze werd jaloers. Ben had een ontmoeting met Ada en dat beschouwde ze als ontrouw tegen over haarzelf. XIII Mary's mededingster. Ben reed naar de plaats van samen- komst bij het katoenbosje. Hij was uit zijn humeur over het geval en verlangde er npar, dat het voorbij was. Hij had zo verlangt na de zitting een poosje rustig met Mary samen te zijn en nu was dit er tussen gekomen. Maar hij kon de kans ook niet voorbij laten gaan, om mogelijke inlichtingen in te winnen en over de man, die hij zo graag uit de stad wilde verdrijven. Hij besefte neei duidelijk, dat Ace Moseby een ge- Xatv." teS®nstander voor hem was en dat hij hem met alle mogelijke wapenen moest zien te bestrijden. Waarom Ada nu eigenlijk haar hulp kwam aanbieden, wist hij niet. Het was algemeen bekend, dat ze haar man haatte. Misschien zat dat er wel achter. Hij be handelde Ada rpet de hoffelijkheid, die aan haar schoonheid verschuldigd scheen, al bleef voor hem Mary de mooiste én liefste vrouw ter wereld. En hij betreur de het dan ook, dat hij zo'n onhandige en domme leugen tegen haar verteld had Daardoor verkeerde hij in een onaan gename stemming, toen hij Ada bij de katoenstruiken reeds op zich zag staan wachten. Haar eerste woorden waren: Je hebt toch tegen niemand verteld, dat we elkaar hier zouden ontmoeten? Natuurlijk niet. Niemand zal ons toch deze kant hebben zien uitrijden? Geloof je, dat we hier veilig zijn? Ik hoop van wel, antwoordde hij stroef. Je weet ook wel, wat het zou willen zeggen, als Ace er achter kwam, dat ik je een en ander verteld had. Hij is een geweldenaar als hij nijdig is. En hij is bovendien gewetenloos. Heus, Ben, ik wil me niet aanstellen, maar ik moet werke lijk uiterst voorzichtig zijn. Ook in de le klas A is nu de kam pioen bekend geworden, n.l. Belvedere. De blauwzwarten slaagden erin, hun eni ge concurrent Eureka met 02 te klop pen, waardoor zij op 24 uit 15 zijn ge komen. Eureka kan hoogstens nog tot 22 komen, zodat Belvedere inderdaad binnen is. Zouden de Varkenoorders, die verleden jaar uit de hoofdbond naar de afdeling degradeerden, hun plaats in de K. N. V. B. terugveroveren? Onzerzijds de beste wensen. Er moet nog iets van verleden week worden gecorrigeerd; de uitslag van RadioZwart Wit luidt niet 6—1 doch 16, dus zo'n verrassing blijkt het niet. Het dwergenduel tussen Radio en G. V. R. is dus nog onbeslist; beiden noteerden tweemaal 11 (tegen elkaar....) en voor de rest armoe troef. le klas A: Eureka—Belvédère 0—2; C: AVSDESV 30, DemosSoag 2—3; 2e klas A: Singelkw.—Tediro 0—1, Tedi- ro kampioen, LMO—Voorwaarts 40; B: HBQDOK 14; C: DOH—Crooswijk 2—4; 3e klas A: VIR—GVMD 2—9; C: BabberspolderThe Bell Boys 3—2; D: SportvogelsVarkenoord 13. ROTTERDAMSS GRAANBEÜBS. ROTTERDAM. 15 Maart 1948. Gran,en De gecombineerde meelfabrieken toonden weinig belangstelling voor tarwe. Ook dé overige fabrieken namen weinig uit de markt. Er werden enkeJe postjes gedaan van prima kwaliteit tot 21.75—22 franco. In rogge werden enkele partijen gedaan door de gecombineerde fabrieken tegen 21.7521.85 franco op de beltenjJc condi ties. Het C.B.K. koopt nog steeds geen brouwgerst. Er werden enkel? partijen, waarschijnlijk bestemd voor export, ver handelt t°t 23.25—23.50. De prijs van voer. gerst is 20.25—220.50 af binnenland, naat gelang van kwaliteit. Peulvruchten. De prijzen waren onveran by vorige week, V belangstelling. 1L36. derd bij vorige weeft. Voor schokkers was. geen belangstelling. De notering was 3D Zaden. Ook hierin ging zo goed als niet* om De notering voor maanzaad was 60 —100. Een postje prima geschoonde door snee werd gedaan tot 105 Alle bovengenoemde prijzen ziin. tanzij anders vermeld, franco Rotterdam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3