LAATSTE BERICHTEN Naar een Verenigd Koninkrijk Amadulfus, de pianostemmer De Spoorweg .eheugen VAN NELLE in een eetsalon aan boord Partij v. d. Arbeid en Communisten Resoluties van de Ronde-Tafelconferentie EEN KOPJE Ir WOENSDAG 17 MAART 1948 PAGINA DE BOND VOOR HET GEZIN PROMOTIE-COMPETITIE VLAARDINGEN GEBREK AAN TEXTIEL PUNTEN GEM. PUBLICATIE Hinderwet Partijbestuur geeft richtlijnen MAARSCHALK MONTGOMERY Inspecteur-generaal van de legers der vijf Het Parijse blad „Intransigeant" meldt vandaag, dat veldmaarschalk Montgome ry inspecteur-generaal zal worden van de legers der vijf mogendheden, die vandaag te Brussel het Westelijk pact tekenen. J.V,G, NAAR MATTHAEUS PASSION TEGEN EEN NATIONAAL KABINET TOESTAND dr. HUYSMANS ACHTERUIT GAANDE VLIEGTUIG-ONGEVAL OP TJILITAN VAN HET TAFELTENNIS. FRONT NEDERLANDERS IN ZWEDEN MALVERSATIES BIJ MILITAIR MAGAZIJN NED. VRACHTENMARKT |Wordt vervolgd) Het St. Jozef gilde, de Schiedamse af deling van de R. K. Bond voor het Gezin hield gisterenavond een heroprichtings vergadering. Na de oorlog heeft het be stuur in de personen van de heren P. Groenendaal en A. J. c. v. Oppen zijn licht opgestoken over de wenselijkheid om tot heroprichting over te gaan. Het bleek, dat men hier van gezaghebbende zijde zeker voor voelde. Intussen zijn vele van de vroegere ac tiviteiten van de Bond in andere handen overgegaan, waardoor men zich moest beraden over nieuwe acties. Tijdens de gisteren gehouden vergadering werd be sloten een studiecommissie voor het woon ruimte vraagstuk te installeren, terwijl tevens een studiecommissie voor de op lossing van de vrije-tijdsbesteding door de jeugd in de vacanties en op vrije dagen werd gevormd. Behalve een dagelijks bestuur zal in iedere parochie, ook in Kethel, een paro chieel bestuur van drie leden worden ge vormd. De leden gingen met de voorge dragenen accoord. Besloten werd de herinvoering van Katholieke gezinsgebruiken in samenwer king met de K.A. ter hand te nemen. De St. Nicolaasviermg zal weer aan het eind van het jaar plaats hebben. Plannen wor den gemaakt om een bedevaart te maken naar het enige en oude bedevaarts-oord ter ere van St. Jozef, het plaatsje Smakt bij Venraay. Ter vergadering waren de voorzitter van het district Zuid-Holland, de heer Boudens uit Vlaardingen en de Geestelijk Adviseur Rector Campfens aanwezig. De eerste helft van de promotie-degra datie-competitie le—2e klas District II is als volgt samengesteld: Zondag 21 Maart: ExcelsiorSW in het Feijenoord-stadion. Zondag 28 Maart: Emma—Excelsior te Dordrecht. Zondag 4 April: SW—Emma op het Sparta-terrein. GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal op Don derdag 18 Maart a.s. in openbare verga dering bijeenkomen, des avonds te 8 u. B. en W. stellen de Raad Voor, ten behoeve van de sanering van de Fran senstraat en in het belang van de Volks huisvesting aan te kopen van J. Kornaat het pand Kuiperstraat 106108 voor de prijs van 5000. POLITIE-VOETBAL Dinsdag a.s. speelt Vlaardingen haar tweede promotiewedstrijd op het terrein van Hollandiaan alhier, tegen de Rijks politie uit de provincie Utrecht (degra- datie-candidaat) gende voortrein op het baanvak Maas sluis—Rotterdam D. P. lopen: Maassluis vertrek 12.25, Vlaardingen vertrek 12.33, Vlaardmgen-Oost vertrek 12.37, Schie dam vertrek 12.42, Rotterdam D. P. aan komst 12.47 uur. „°e^aj0Jters van de Singel hebben be- geJegd °P een handpers, waardoor zij n staat zijn hun Gids een bijzonder goed en passend omslag te geven. Na vele maanden hard werken, is het eerste re sultaat van de pers gekomen. Aan copie is weer geen gebrek, evenmin als aan veelzijdigheid. Het zijnjnaar liefst 3- pagina's druks, versierd met tekenin gen en o.a. behandelend: „Een floppie Kunstgeschiedenis", „Atoomsplitsing", Gelaste en geklonken schepen", „Apolo- gie", „Zwitserland", poezie, opwekkende pennevruchten e.a. Opnieuw waaide een flits van de acti viteit van de voornaamste Kajotters in de Singel naar ons over. Het doet goed te weten, dat zij niet versagen, ook al laat het grootste deel van de rest hen alleen staan. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van 12 Maart 1948 aan de aan J. Spruij- tenburg verleende vergunning tot op richting van een auto-reparatie-inrich- ting in het pand Overschiesestraat 86, alhier, een nieuwe voorwaarde hebben toegevoegd, ter beteugeling van de hin der van lawaai voor de omgeving. vrede, de zon van de rechtvaardigheid, die een wereld zal bestralen waarin .ieder zijn krachten ten toon ks» sprei den in volle vrijheid. Moge Veritein en alle jeugdleiders die zich met hart en ziel aan het jeugd werk geven, dit beleven; mogen de ouders ervan overtuigd zijn dat hun leiding van het jeugdig enthbusiasme noodzakelijk is op de moeilijke weg van jeugd tot volwassenheid. Het anti-saai-suf-sloom-vitamine moet zijn een daad! Geen gepraat! Overal aanpakken en volhouden! Wie een ke rel wil zijn doet mee, wie niet meedoet is een laffe deserteur uit het leger van God. De Katholieke Jonge Middenstands vereniging is haar aanval reeds begon nen. Wie volgt?! K. J. M. V. bijeenkomst a.s. Donder dag 18 Maart in het Patronaatsgebouw. Aanvang 8.30 uur. De moderator, ka pelaan Langemeier en de heer Klaa- renbeekzullen ingekomen vragen over de lezing: „de Paus van Rome" beant woorden, waarna kap. Langemeier zal spreken over de Goede Week en Pasen. Verder zijn er meerdere belangrijke aangelegenheden te behandelen in ver band met de propaganda-avond voor het S. F. L. welke de K. J. M. V. or ganiseert. HET BESTUUR In een dezer dagen gehouden verga dering van het partijbestuur van de P. v. d. A. werd, blijkens een uitgegeven communiqué de politieke toestand uit voerig besproken. Daarbij werd o.m. in stemming betuigd met de aangekondig de plannen van de regering inzake de hulppolitie. Het partijbestuur zal het deelnemen door daarvoor in aanmerking komende leden van de Partij van de Ar beid t. z. t. met klem aanbevelen. Naar de mening van het partijbestuur wordt, door deze en eventueel nader door de regering te nemen maatregelen, 't optre den van de bijzondere vrijwillige land storm of soortgelijke min of meer zelf standige semi-militaire organen over bodig. Aan de raads- en Statenfracties wordt geadviseerd bij voorkomende vacatures van wethouder, lid van Ged. Staten, leden van commissies enz. niet op communisten te stemmen. Bij het optreden tegenover communis tische leden van vertegenwoordigende lichamen, welke .leden zoveel mogelijk geïsoleerd dienen te worden behoort men naar de mening van het partijbe stuur, zo lang de C. P, N. een erkende partij is, de geldende regelen nergens geweld aan. te doen, teneinde niet in de methode der „volksdemocratie" te ver vallen. Voorts stelde het partijbestuur met nadruk vast, dat de Partij van de Ar beid haar strijdkracht niet laat vermin deren en haar progressief karakter niet laat aantasten, door toe te treden tot een negatief anti-communistisch blok. Zij ziet integendeel in een krachtige con structieve politiek, steunend op de pro grams van de Partij van de Arbeid, de beste waarborg voor succes in de strijd tegen het communisme. Naar het blad uit Franse militaire bron vernam, hebben de delegaties der vijf lan den te Brussel de noodzakelijkheid erkend van een instantie, die de defensie-krach ten coördineert, -hetgeen in feite neer komt op de erkenning van één opperbevel voor alle vijf landen. De J.V.G. van de Singelparochie, die een grote activiteit ontwikkelt, heeft be sloten met een groot aantal leden naar de uitvoering van de Matthaeus Passion in de Koninginnekerk te Rotterdam op Vrijdag a.s. te gaan. Om enigszins wegwijs te raken in dit werk, dat altijd als een van de moeilijkst te verteren composities wordt genoemd, gaf de heer Leo Nelissen daarover giste renavond een inleiding, die hij illustreer de met gedeelten uit de Passie, welke op gramofoonplafën waren opgenomen. Schetsend het ontstaan van oratoria in Italië en van Passieverhalen in Duitsland, gaf hij aan, hoe beide vormen versmolten werden door voorgangers van Bach ter wijl deze, zoals hem te doen gebruikelijk was, die verworvenheden met zijn geniaal vermogen tot synthese en perfectie tot de Matthaeus en Johannes-Passies subli meerde. Hij benadrukte de ondergeschiktheid van de muziek aan de tekst en gaf aan, hoe de tekst uiteen viel in een verhalend, dramatisch en overwegend deel. Hij meen de, dat een bestudering van het ontstaan van de Passie-verhalen in Duitsland en het verhaal der mislukkingen een gerust stelling kon zijn voor diegenen, die op nieuw probeerden het Passie-verhaal levend te maken door persoonlijke bele ving in een modern Passie-spel. Enkele Kajotters hebben zich bij de groep aangesloten, die de grote stap in het heilige der heiligen gaan zetten. De avond kreeg apart cachet doordat Jan Remmerswaal met een kwartet uit de J.V.G. enkele mooie liederen had in gestudeerd. Op een vergadering van de Partij van de Arbeid, gisteravond te Schie dam gehouden, trad als spreker op mr. M. van der Goes van Naters. Hij zeide o.m., dat gezien de resultaten door de huidige regering bereikt, er geen enkele reden bestgat dit kabinet te vervangen- door een nationaal kabinet. Mocht de Katholieke Volkspartij met de groep-Oud in zee willen gaan, dan zou zij dit alleen moeten doen, daar de PartU van de Arbeid hieraan niet zou meewerken. Zij wil alleen zitting hebben in een regering, waarvan zij de vooruitstrevendheid bepaalt. Naar wij vernemen, is de toestand van oud-minister dr. G Huysmans, die, zoals men weet. in het ziekenhuis van de H Joannes de Deo te 's-Gravenhage ver pleegd wordt, niet gunstig. De patient gaat langzaam achteruit en hij is nu en dan geheel absent. Hedenochtend verongelukte op het mi litaire vliegveld Tjilitan bij Batavia een jachtvliegtuig, waarbij de bestuurder levensgevaarlijk verwond werd. Om streeks 10 uur startte een formatie, waarvan een P 40 jachtvliegtuig aan het einde van de baan met het rechter» wiel, dat nog niet geheel was ingetrok ken, in botsing kwam met een tractor, welke gebruikt werd voor werkzaam heden op het veld Het toestel zwaaide hierop weg en raakte de buldozer, waarop het vliegtuig in brand vloog. De bestuurder, de vliegerwaarnemer V., slaagde er in uit het toestel te komen, hoewel zijn kleren brandden, en werd in levensgevaarlijke toestand naar het militaire hospitaal vervoerd. Dezer dagen speelde het tweede team van de The Celluloid Killers zijn derde Competitiewedstrijd tegen Komeet II. Deze ontmoeting eindigde wederom in «en overwinning voor T.C.K. II. De re sultaten waren: Boer (Komeet)Ritman (T.C.K.) 21-17; 15-21, 21-16 1—0; Onderdelinden—Bosman 16-2l', 21-23 0—1; Zwamborn—Hennekes 14-21, 10-21 0—1; Onderdelinden—Ritman 16-21, 11-21 o—l; Boer—Hennekes 18-21, 12-21 o—l; Zwamborn—Ritman 16-21; 21-23 o1; OnderdelindenHennekes ®"2L 7-21 o1; BoerBosman 21-13, 20-22, 20-22 01; ZwambornBosman 81-17, 21-17 io; Boer en ZwambornRit man en Hennekes 21-16; 21-17 1—0. Totaal uitslag Komeet II—T.C.K. II 3—7 De geruchten, dat een nerveuse span ning in Zweden de Nederlanders uit dat land doet vertrekken, zijn gisteren door een woordvoerder van de Ned. legatie te Stockholm als volkomen onwaai be stempeld. „Ik heb nog nimmer van enige nervo siteit onder de hier wonende Nederlan ders gehoord", deelde de eerste secreta ris van de legatie, R. Neuerenbtrg, aan Associated Press mede. „Zover ik weet, berusten de geruchten op pure verbeel ding. en in mijn mooie vaderland deze dwaze vertoning met die halfbakken bolhoedjespresident te gaan voortzetten? Zolang ik Capitano Mario Morto heet, zal zoiets nooit gebeuren". Bij het horen van die gevreesde naam zonk de heren Pedro en Fernando het hart helemaal in de schoenen. Ze waren in de val gelopen. Inplaats van hun eigen schip hadden zi.i bij vergissing het vaartuig betreden, dat de huidige rebellenregering had uitgezonden om hun nobele plannen te verijdelen. Tijdens een accountantsonderzoek bij de dienst van de Kwartiermeester Gene raal van de Kon. Landmacht zijn malver saties aan het licht gekomen, die over een periode van ongeveer anderhalf jaar lopen. In verband hiermede zijn bij het Delft- se magazijn van deze dienst in arrest ge steld de sergeant-majoor beheerder E. van V. uit Delft en drie zijner assisten ten. Door de marechaussee te Den Haag wordt reeds enige tijd een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat nog voortduurt en zich over tal van afdelingen in het land uitstrekt. De knoeierijen te Delft, welke verduistering van militaire kleding betreffen, zouden in de duizenden guldens lopen. ROTTERDAM, 17 Maart 1948. 500. 440, 470 en 450 ton suiker, 2 x 100 ton blik Deventer, 180 ton gerst Den Bosch, 105 ton id. Coevorden, 884 ton id. Assen, 80 ton ijzer Vlissingen, 200 ton erts Arnhem, 60 ton mout Amsterdam, 200 ton stukgoed Amsterdam, 2 x 100 ton fosfaat Goor, 3 X 300 ton id. Veghel, 110 ton id. Steen wijk, 200 to nid. Meppel, 493 ton zout Muiden (2 schepen), 135 en 125 ton kali Veghel, diverse partijen meel vlet ten, diverse partijen pyriet vletten. denkt. Weet je nog, dat troepjes ruiters het land rondgetrokken zijn om de man op te sporen, die op jou geschoten had? Moseby had de leiding over die mensen op zich genomen. Hij is een geboren lei der en heeft er slag van, met mensen om te gaan. Hij heeft het vertrouwen van de lui weten te winnen. En zodra jij aan je werk was en Jeth Hanley voor zaken de stad uit was, wist Ace een stel van zijn aanhangers aan het verstand te brengen ,dat het hard nodig was, dat er een flinke schout in Cabinal kwam, die orde en recht zou weten te handhaven. Toen hebben ze hem gekozen en nu heeft hij het heft in handen. Dat is meer dan schandalig!, riep Ben uit. Maar voor hem komt het heel goed van pas. En jij zult maatregelen tegen hem moeten nemen, als je hem en zijn bende beletten wilt, je arbeiders nog langer te plunderen. Dat zal ik zeker doen. Ik zet hem dadelijk af! Dat gaat zo gemakkelijk niet. Toch zal het gebeuren. Jeth Hanley zal me wel helpen. Hij is goed bekend met alle degelijke ranchers in de vallei. Die zullen, we oproepen. Misschien lukt dat, maar daar is tijd voor nodig, zei ze: En je kunt iemand toch niet uit een bt ontzetten, als hij Jch niet aan een of andere misdaad schul dig heeft gemaakt? Omdat voor elkaar te krijgen, zul je het heel slim moeten aan- leggen. En bovendien is er moed voor nodig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3