BpfAsr ss-ssrsrai Miriiiiir ppuirnAifloruir om in a ait r,?r=r7.rr^™ NltUWt O LHI tUAMuLHt LUUKANI TEGEN EEN GEWAPENDE Hechte grondslag voor opbouw van Europa Vijflandenverdrag voor vrijheid, wet en erfdeel meisjes in uniform AANVAL Onze neutraliteit prijsgegeven Amerika weer naar dienstplicht Truman wenst snelle paraatheid en hulp aan Europa NIEUWE BONNEN De nieuwe vloot Een goede dag voor de vrede DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor de tijd van oO jaar is gisteren te Brussel door België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en het Verenigd Koninkrijk Groot-Brittan- nië en Nooid-Ierland (naar de alfabetische volgorde van de Franse en Engelse namen) het aangekondigde vijfmogendhedenverdrag getekend. Dr. G. W, M, Huysmans overleden Militaire verpleegsters dreigen met ontslag Tsj. Slow, kwestie op de V.-raadsagenda Schoenen blijven op de bon Geen Paasreees 5 Y&x - ■i£L__!*kyriËfi Minister Beel geeft commentaar op Westelijk pact tegen communistische NDER DE O U P E 70ste JAARGANG DONDERDAG 18 MAART 1948 - -- No. 3Ö571 Aan e artikelen van het verdrag gaat een verklaring vooraf waarin Z.K-H. de prins-regent van Belgie, de president van de Franse republiek, H.K.Hde Groot-hertogin van Luxem burg, 11 ,M. de Koningin der Nederlanden en *Z.M. de Koning van Groot-Brittannie en Ierland en de overzeese Britse gebieden verklaren besloten te zijn: KON. MARINE BESTELT ZES ONDERZEEBOOTJAGERS desertie verpleegster KRIMPENDE WIND Kern tot bescherming der Westerse beschaving TOCH NOG? Fusie tussen socialisten en communisten pater N, vd. Eisen OP, OVERHEERSING KEUS IS KEVS Paaseieren en sinaasappelen DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven teger. gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend 'oü vooruitbetaling. 4 Hun vertrouwen te bevestigen in de fundamentele rechten van de mens, in de waardigheid en de betekenis van dë menselijke persoonlijkheid en in de overige beginselen, gehuldigd in het handvest van de Verenigde Naties; de democratische beginselen, de persoonlijke en staatsburgerlijke vrijheid, de constitutionele tradities en de eerbied voor de wet,-welke hun gemeen schappelijk erfdeel vormen, te versterken en te handhaven; in deze geest de economische, sociale en culturele banden, die hen reeds verbinden, nauwer aan te halen; loyaal samen te werken en hun pogingen te verenigen om in West-Europa een hechte grondslag te leggen voor de wederopbouw der Europese economie; elkander bijstand te verlenen, in overeenstemming met het handvest van de Verenigde Naties, om internationale vrede en veiligheid te handhaven en weerstand te bieden aan iedere aanvalspolitiek; de maatregelen te nemen, die nodig geacht worden in geval van hervatting van een aanvalspolitiek van de zijde van Duitsland: geleidelijk in hun streven andere staten te betrekken, die bezield zijn door dezelfde idealen en dezelfde doeleinden beogen, en daartoe een verdrag wensen ie sluiten, dat hun samenwerking op economisch, sociaal en cultureel gebied, alsmede de organisatie van hun collectieve zelfverdediging, regelt. Teneinde onderling overleg te plegen omtrent alle vraagstukken, die het on derwerp van dit verdrag uitmaken, zul len de partijen een consultatieve raad instellen, die aldus zal worden georga niseerd, dat hij zijn werkzaamheid permanent kan uitoefenen. De raad zal bijeenkomen, telkenmale hU zulks nuttig zal achten. De artikelen van het verdrag hebben de volgende inhoud: De partijen zullen gemeenschappelijk er naar streven, zowel langs de weg van rechtstreeks overleg, als in de gespeciali seerde organisaties, de levensstandaard van hun volken te verhogen en op har monische wijze de nationale werkzaam heden op sociaal terrein te bevorderen. Zij zullen met elkander overleg ple gen, teneinde zo spoedig mogelijk de aanbevelingen te kunnen toepassen op sociaal gebied, afkomstig van gespeciali seerde organisaties, ipet welke aanbeve lingen zij in deze organisaties zich heb ben verenigd en die van direct practisch belang zijn. Zij zullen ernaar streven onderling zo spoedig mogelijk overeen komsten te sluiten betreffende de sociale zekerheid. Zij zullen gezamenlijk ernaar streven, om hun volken een dieper begrip bij té brengen van de beginselen, die ten grond slag liggen aan hun gemeenschappelijke beschaving en om culturele uitwisselin gen te bevorderen, met name door mid del van onderlinge overeenkomsten. Indien een der partijen het voorwerp zou ziin van een gewapende aanval in Europa, zullen de andere partijen, in overeenstemming «net de bepalingen van artikel 51 van het handvest, aan de aldus aangevallen partij alle militaire en andere hulp en bijstand verlenen welke in haar vermogen ligt. De partijen verklaren, ieder voor zover haar betreft, dat geen der verbintenissen, op het ogenblik van kracht tussen haar en een der andere partijen, of met een derde staat, in strijd is met de bepalingen van dit verdrag. Zij zullen geen bondgenootschap aan gaan en aan geen coalitie deelnemen, ge richt tegen enige andere partij. Op verzoek van één harer zal de con sultatieve raad onmiddellijk worden bij eengeroepen, teneinde de partijen in staat te stellen overleg te plegen om trent elke toestand, die een bedreiging voor de vrede zou kunnen vormen, waar deze zich ook voordoet, omtrent de aan te nemen houding en de te ne men maatregelen, in geval van hervat ting van een aanvalspolitiek van Duits land of omtrent elke toestand, die de economische stabiliteit in gevaar brengt. De partijen kunnen, na gemeen overleg, iedere andere staat uitnodigen tot dit ver drag toe te treden op de voorwaarden, die tussen haar de uitgenodigde staat zullen worden overeengekomen. Iedere aldus uitgenodigde staat kan partij worden bij dit verdrag door de nederlegging van een akte van toetreding bij de Belgische regering. Deze regering zal de andere partijen in kennis stellen van de nederlegging van iedere akte van toetreding. Dit verdrag zal bekrachtigd worden en de akten van bekrachtiging zullen zo spoedig mogelijk worden nedergelegd bij de Belgische regering. Het verdrag zal in werking treden op de datum van de nederlegging van de laatste akte van bekrachtiging en zal ge durende 50 jaren van kracht blijven. Bij afloop van deze 58. jaren zal iedere partij het recht hebben aan het verdrag, voorzover haar betreft, een einde te ma ken, op voorwaarde, dat een daartoe strekkende verklaring een jaar tevoren ter kennis is gebracht van de Belgische regering. Het ministerie van Marine heeft bij vier Ned. werven opdrachten geplaatst voor de bouw van zes onderzeebootjagers voor onze zeegaande vloot. Zij zullen de thans in dienst zijnde voormalige Britse torpedobootjagers vervangen, daar deze zoals reeds eerder is meegedeeld omstreeks 1952 versleten zullen zijn. Van de nieuwe jagers zullen er drie gebouwd worden door „De Schelde", één door WiltonFijenoord, één door de Rotter damse Droogdokmij. en één door de Ned. Dok- en Scheepsbouwmij. Hedennacht is in de ouderdom van 45 jaar in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te 's Gravenhage overleden de oud-minister van Economische Zaken dr. G. W. M. Huijsmans- Voor een In Memoriam verwijzen wij naar pag. 2. ^val van voor de krijgsraad te s-Gravenhaee en de mededelingen daarbij van de audi teur-militair °ver de toestanden in het ongeveer 500 leden tellende Ned. Ver pleegsterskorps Landmacht, waarvan de meisjes in militair verband werken zonder een verband-acte te hebben, heeft onder de verpleegsters nog al emotie verwekt „Wij zijn verpleegsters, die m militair verband werken en willen dan nok als zodanig beschouwd worden. Dit VJVJJV U»»4- minicforio Von schijnt men op ,1JW, het ministerie van oor log niet te willen inzien. Als ons korps nu niet op korte termijn behoorlijk georganiseerd wordt, nemen wij ont- sgla°g"ga aldus verklaarden verpleegsters van het militair hospitaal te Utrecht Er wordt bij het korps geen practische of theoretische opters geven, omdat leiding noch verp weten of zij eigenlijk wel in militair verband staan. Drie jliar duurt deze stand reeds. „Er is met ons gesold, wij zijn gepaaid met beloften en toezegg - gen, m'aar er is niets gebeurd sinds ons korps bij ministeriële beschikking van 23 Februari 1945 werd ingesteld. Voor zover ons bekend, zijn nimmer uitvoe ringsbepalingen gemaakt om onze mi- w eerberichtj Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: J Matige tot krachtige, naar Zuidweste- lijke richting draaiende wind; weer j toenemende bewolking met later plaat- j selijk enige regen. Vannacht kouder; j morgen overdag weinig verandering in temperatuur. 19 Maart; zon op 6.46 uur, onder 18.51 uur; maan op 10 56 uur, onder 4.07 uur. litaire status te regelen in tegenstelling tot Marva en V. H K. Nu zou met in gang van 1 Maart 1948 ons korps als onderdeel van het V. H. K. worden in gedeeld, maar we hebben weer eens niets gehoord". Voorlopig is massaal ontslagnemeu door de verpleegsters in de militaire hospitalen nog niet voorgekomen, aldus onze zegsvrouwen. „Onze directrice heeft naar aanleiding van de „schertsklueht" de zoveelste brief naar hoger regionen geschreven en ons gevraagd in het be ,ang der patiënten het antwoord af te tQÜ„-e?' Lang wachten doen wij ech ter niet meer, de maat is vol". De kwestie Tsjechoslowakije is. met 9 tegen 2 stemmen, op de agenda van de Veiligheidsraad geplaatst. Tegen stemden de sovjet-unie en de Oekraine Met gélijke stemmenverhouding werd door de raad besloten de Chileense afgevaardigde uit te nodigen tot hel voordragen van zijn klacht. Naar wij vernemen, hebben 't bestuur van de vakgroep schoenindustrie en het bestuur van de vakgroep detailhandel besprekingen gevoerd, met het Rijksbu reau voor huiden en leder en met de minister van Economische Zaken. On danks het feit, dat de vakgroepen van mening zijn, dat de opheffing van de schoenendistributie volkon en verant woord zou zijn, blijft men van regerings zijde een andere mening toegedaan, zo dat schoenen voorlopig nog op de bon blijven. De voorzitter van het Amerikaanse uis van afgevaardigden, Martin, heeft meegedeeld, dat het congres niet op Paasreees zal gaan vanwege de inter nationale situatie. Martin heeft nader medegedeeld, dat het besluit van het Paasreees af te zien genomen is met het opg op de noodzakelijkheid vóór 31 Maart tot een uitspraak over het herstel program voor Europa te komen. Dit verdrag heeft voor elk der betrok ken landen zijn eigen karakteristieke be tekenis; wie de politieke ontwikkeling sinds het einde van de eerste wereld oorlogen heeft kunnen volgen, vindt zelfs gemakkelijk de weerslag van enkele specifieke wensen en aspiraties in of tussen de woorden van het pact. Het spreekt van zelf dat, waar vijf een over eenkomst aangaan, met ieders verlangen enigermate rekening moet worden ge houden. Maar voor Nederland heeft het de ge weldige betekenis, dat de meer dan twee eeuwen gehandhaafde politiek van onaf hankelijkheid |en zelfstandigheid is opge geven. Wij zijn niet méér neutraal; we hebben ons aangesloten bij qen regionaal, collectief verdrag; we hebben ons bereid verklaard alle consequenties van deze daad te aanvaarden. Daarom is voor Nederland, meer nog dan voor de andere hoge verdragsluiten de partijen, artikel IV de kern van het verdrag. En dit artikel is zó geformu leerd, dat het een automatisch bindende kracht beeft. Indien toch een der ver dragsluitende partijen het voorwerp van een gewapende aanval in Europa (men lette op deze beperking: in Europa) ZOU zijn, zullen de andere partijen, ih overeen stemming met de bepalingen van artikel 51 van het Handvest der Verenigde Naties, aan de aldus aangevallen partij alle militaire en andere hulp en bijstand verlenen, welke in haar macht liggen. De woorden zijn duidelijk en stringent; zij^ laten geen ruimte voor dubbelzinnig heid. Een gewapende aanval op welke der vijf mogendheden ook, hier in Europa, betekent, dat devijf mogendheden niet alleen moreel en economisch, maar ook militair tegen de agressor zullen optre den. Oorlog tegen een der verdrag sluitende landen is tezelfdertiid oorlog tegen de vijf van de Westerse Unie. De conclusie ligt vpor de hand; het is practisch zeker, dat de vijf landen van het Westen m den vervolge bij elke Europese oorlog zullen worden betrokken. Maar anderzijds geeft deze wetenschap ook een gevoel van veiligheid. Niet alleen wijl men uit dit artikel kan afleiden, dat de vijf betrokken regeringen van mening zijn. dat zij in staat zullen zijn de ver dediging van de Unie gemeenschappelijk te organiseren, vóór er een werkelijk oorlogsgevaar in Europa gaat dreigen. Maar ook wijl deze samenbundeling der Westerse krachten de grootst mogelijke veiligheid biedt, welke in een internatio nale samenleving denkbaar is. Het kan geen louter toeval zijn, dat enkele minuten, nadat de gevolmachtig den der vijf Westerse landen in plechtige zitting hun handtekening onder het Unie verdrag hadden. gepletst. de president der Verenigde Staten, Truman, voor het Amerikaanse Congres een ernstige rede hield, waarin hij het vijfmogendheden verdrag de volie steun der Verenigde Staten toezegde: „Ik vertrouw er op, dat de Verenigde Staten met de daartoe dienstige middelen aan de vrije landen die steun zullen geven, welke door de toestand noodzakelijk is geworden. Ik ben er zeker van, dat de vastberadenheid der vrije landen van Europa om zich zelf te beschermen geëvenaard u.:l worden door een gelijke vastbeslotenheid onzer zijds hen daarbij te helpen". De Ned. minister van buitenlandse zaken, baron van Boetzelaer tekent te Brussel het vijfmogendhedenverdrag Om half zes gisterenavond heeft mi nister-president Beel in de Tweede Ka mer een regeringsverklaring afgelegd in verband met de ondertekening te Brus sel van het vijflanden-verdrag Het verdrag, zo zeide dr. Beel, kan voor Nederland en niet voor Nederland alleen, maar voor de gehele verdere ont wikkeling van Europa van de grootste betekenis worden. De vijf staten geven aldus de moge lijkheid van neutraliteit, die onder het handvest van de Verenigde Naties bij on enigheid der vijf grote mogendheden, althans theoretisch, nog bestaat, prijs, waartegenover zij echter, bij aanval in Europa, van de onmiddellijke bijstand der overige verdragsstaten verzekerd kunnen zijn een zekerheid, die het handvest niet verschaft. De drie Benelux-landen hebben ge meend, dat, in aanmerking genomen de politieke en militaire ontwikkeling, de veiligheid hunner landen het noodzake lijk maakte, militaire samenwerking met gelijkgezinde staten te aanvaarden. Het verdrag heeft geen ander doel dan de bevordering van de vrede en de bescherming van de belangen der West- europese staten, het richt zich tegen geen enkele andere staat, het beoogt integendeel bij te dragen tot een har monische ontwikkeling der Europese samenleving. Toetreding van andere staten is geenszins uitgesloten. Wel echter menen de Benelux-landen dat eerst de aaneensluiting der vijf staten zich moet consolideren en verdiepen, alvorens tot uitbreiding kan worden overgegaan. Het middel daartoe is gegeven in de vorm van een consultatieve raad, die door de vijf staten zal worden gevormd. De taak van deze raad zal zowel op politiek als op economisch, sociaal en cultureel terrein een uiterst belangrijke zijn. De organisatie daarvan zal terstond ter hand moeten worden genomen. Wat het politiek terrein betreft zou ik de aandacht er op willen vestigen, dat ook bij een bedreiging van de vre de buiten Europa in welk geval geen automatische verplichting tot bijstand bestaat deze raad de gelegenheid biedt tot onverwijld overleg. Het zal geen betoog behoeven dat dit voorschrift voor staten als Nederland, die met nauwe banden aan landen bul ten Europa zijn verbonden, van grote betekenis is." Naar K.N.P. uit Boedapest meldt, zal de fusie tussen de Hongaarse communistische en socialistische partijen op zijn laatst op 1 Juli tot stand komen. Dit bericht begeleidde de mededeling dat een Sovjet-delegatie met aan het hoofd maarschalk Vorosjilov te Boedapest is aangekomen om deel te nemen aan het eeuwfeest van de Hongaarse revolutie van 1848. De president der Verenigde Staten, Harry Truman, heeft in een rede over de buitenlandse politiek der V. S., gehouden voor het congres, voorgesteld tijdelijk de militaire dienstplicht in de Verenigde Staten opnieuw in te stellen. Hij stelde eveneens voor, de algemene militaire oefening ten spoedigste ten uitvoer te leggen en „de werkzaamheden met betrekking tot het hulpprogramma voor Europa spoedig te voltooien". Hij verklaarde, dat deze aanbevelingen beschouwd dienden te worden als „de meest spoedeisende stappen om de vrede te beveiligen en oorlog te voorkomen". „Totdat de vrije naties'van Europa hun kracht herkregen hebben'', vervolgde Truman, „en zo lang het communisme het bestaan van de democratie zelve bedreigt, moeten de ^Verenigde Staten sterk genoeg hlijven om die Europese landen te steunen, die bedreigd worden door communistische overheersing en door het regiem van de politie-staat". Als eersten in de begrafenisstoet gaan van links naar rechts de hoog eerwaarde pater tralie O.P., vicprov., gouverneur dr, P, Kasteel en President Truman begon zijn rede tot het Amerikaanse congres met de woor den: „Ik sta hier vandaag voor u om ver slag uit te brengen over de kritieke aard van de toestand in Europa en om u maatregelen ter overweging aan te be velen". „Er bestaat een toenemende bedrei ging van de landen, die er naar stre- \'?n een regeringsvorm te handhaven, die de onderdanen vrijheid toestaat. De ver. State-i zijn er ton zeerste bezorgd over, dat de vrijheid in deze landen zal voortbestaan. Het is een vitaal belang, dat wij thans handelen teneinde de voor waarde. i te handhaven .waarop wij tot een duurzame vrede, gegrondvest op vrijheid en recht, kunnen geraken." „Drie jaren zijn verstreken sinds het einde van de grootste der oorlogen, doch vrede en stabiliteit zijn niet op aardè teruggekeerd". „De huidige wereldsituatie is niet op de eerste plaats het gevolg van de natuurlijke moeilijkheden, die op een grote oorlog volgen. Zij vinden hun voornaamste oorzaak in het feit, dat één land niet alleen heeft geweigerd samen te werken bij het tot stand brengen van een rechvaardige en eervolle vrede, doch, erger zelfs, actief heeft getracht dit te beletten „De overeenkomsten, die wij bereikten, hoe onvolmaakt zij ook waren, zouden de grondslag geweest kunnen zijn voor eeri rechtvaardige vrede.indien zij waren nagekomen, doch zij werden niet nage k°men. Zij werden hardnekkig veran- achtzaamd en geschonden door één natie" Spr. wees erop, dat dit land in iets meer dan twee jaar zijn veto heeft uitge sproken over 21 voorstellen tot handelen. „De tragische dood van de republiek Tsjechoslowakije heeft een schok doen gaan door de gehele beschaafde wereld. Thans wordt druk uitgeoefend op Finland, waardoor het gehele Scandina vische schiereiland in gevaar wordt gebracht. Griekenland heeft te lijden van een directe aanval van rebellen ,die actief worden gesteund door zijn door de com munisten overheerste buren. In Italië onderneemt een communis tische minderheid vastberaden en agressieve pogingen om het land onder haar overheersing te brengen. Het klaarblijkelijke voornemen van Rus land om deze politiek voort te zetten met betrekking tot de overgebleven vrije lan en van Europa, heeft de kritieke situatie, waarin dit werelddeel heden verkeert, te weeg gebracht". De president steunde het vijfmogend- hedenpact, dat gisteren te Brussel werd getekend, met de volgende woorden: „Ik vertrouw erop. dat de Ver Staten met de daartoe dienstige middelen aan de vrije landen die steun zullen geven, die door de toestand noodzakelijk is gewor den". Bij zijn aanbeveling: algemene mili taire opleiding, ten spoedigste door een wet in te stellen, zeide Truman: „Wij hebben ervaren, dat een gezond militair systeem In vredestijd noodza- keiijk is om de vrede te handhaven Aan vallers hebben in het verleden oorlog ontketend, daar zij ten onrechte ver trouwden op Amerika's klaarblijkelijk gebrek aan militaire macht Hoewel zij door deze misvatting naar de ondergang zijn geleid, hebben wij een verschrikke lijke prjjs moeten betalen". „We moeten ons er op instellen, de prijs des vredes te betalen, anders zullen wij zeker de prijs des oorlogs hebben te betalen" Truman wees nogmaals op „de hechte trouw van de Verenigde Staten aan de Verenigde Naties" en hij deed een be roep op de Sovjet-Unie om oprécht samen te werken voor het behoud van de vrede. „De deur is nimmer gesloten achter de sovjet-unie of enige andere natie, die oprecht wil medewerken aan het behoud van de vrede en de deur zal ook niet gesloten worden. Daarnaast moet er geen verwarring heersen omtrent de voor naamste problemen, waar de wereld heden ten dage tegenover staat. De tijd is gekomen, dat de vrije mannen en vrouwen van de wereld eerlijk en moedig de bedreiging van hun vrijheid onder het oog moeten zien." O* Het is de laatste tijd opmerkelijk rus- tig geweest rond minister Mansholt en d« bakkers. Toch hebben zij met elkaar een hartig woordje gesproken, maar zij wil den ditmaal blijkbaar eens zelf hun broodjes bakken en hebben de potten kijkers volgens alle regels van de diplo matieke kunst geweerd. Het schijnt nu met de broodbonnen zo'n beetje voor de bakker te zijn. Zoals ge meld, komt er weer wijziging in de bon aanwijzing voor brood. Wij zullen niet natellen, hoe vaak er variatie gebracht werd in de methode van aanwijzing. La ten wij alleen maar hopen, dat men in het vervolg niet alleen rustig zijn boter ham kan eten doch ook zijn brood kan kopen zonder dat klant en leverancier 'n rekenmachine behoeven te bezigen. Volgens de plannen heeft de distributie- dienst zich gedistancieerd van het huidige systeem. In een officieuse mededeling heette het, dat destijds een der middelen om tot bezuiniging voor het rijk te komen werd gevonden in het aanwijzen van bon nen voor een groter hoeveelheid brood per bon dan tot dan toe gebruikelijk was. Deze reeds lang voorbereide maatregel zou geen moeilijkheden hebben veroor. zaakt, indien niet korte tijd na de invoe ring keuzebonnen voor brood/gebak en brood/vermicelli waren ingevoerd. Toen deze keuzebonnen ingevoerd moesten worden, zijn moeilijkheden ontstaan door de vele soorten bonnen, welke in omloop kwamen. Zo zullen van Juli af dus tegen de vacantie; wat een heerlijke tijd hebben de bakkers voor de boeg bij handha ving van de keuzebon bonnen voor 200, 400 en 800 gram worden aangewezen. Deze bonnen zullen gedurende één week geldig zijn. De aanduiding „brood" zal wederom op de bonnen voorkomen, ter wijl de bonnen van alle kaarten zoveel mogelijk dezelfde nummers zullen dra gen. Wat dus verdwijnt, de keuzebon niet' daaraan heeft de distributie haar hart verpand en .de strijdende partijen hebben elkander blijkbaar op dit compromis ge vonden. Die keuzebon heeft anders heel wat deining veroorzaakt. Bakkers, krui deniers en banketbakkers hebben om beurten hun angst uitgesproken, dat zij een te klein deel van de koek zouden krijgen en de pudding-fabrikanten klaag den onlangs steen en been. omdat hun pakhuizen uitpuilden van de voorraden, daar het publiek alleen maar brood zou kopen op de keuzebonnen. Dus van de bon was hun revolutiekreet! Neen, zei de minister er viel met hem niet te spotten de keuzebon blijft; dat is conditio sine qua non! En de keuzebon blijft; o.i. tot zekere hoogte terecht. Alleen, vraagt men zich af. of de keuzebon niet te veel keus biedt Natuurlijk, keus moet er zijn: ar.ders is het geen keuze-bon meer. Vroeger had men echter een aparte bon voor brood en gebak enerzijds en vermicelli en pudding anderzijds. Waarom niet het oude be proefde pad weer bewandeld? Maar de weggn van de distributiedienst zijn onna speurlijk. Keus is keus, doch het huidige systeem van keuze-bon zou onze keus niet zijn! ANALYST Noor het tijdvak van 21 Maart t.m. 3 April zijn de volgende bonnen aangewe zen: Bonkaarten KA, KB, KC 804. 259 Algemeen ong. 225 gr. huishoudzeep of 180 gr. toiletzeep. 260 Algemeen 100 gr. bloem of zelfr. bak meel of kindermeel. 261 Algemeen 400 gr. brood of 1 rants, gebak. 262 Algemeen 1600 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.) 263 Algemeen 200 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.) 264 Algemeen 4 eieren. 265 Algemeen 750 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz., of 750 gr. versnaperingen. 254 Reserve 800 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.) 258 Reserve 400 gr. brood (geldig t.in. 27 Maart a.s.) 270 Algemeen 500 gr. sinaasappelen (voorinlevering) Bonkaarten KD, KE 804. 759 Algemeen ong. 450 gr. huishoudzeep of 360 gr. toiletzeep. 760 Algemeen 100 gr. bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel of biscuits 761 Algemeen 400 gr. brood of 1 rants, gebak. 762 Algemeen 400 gr. brood (geldig tm. 27 Maart a.s.) 763 Algemeen 200 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.) 764 Algemeen 4 eieran. 765 Algemeen 500 gr. suiker, boterham- strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop enz. of 500 gr. versnaperingen. 755 Reserve 400 gr. brood (geldig t.m. 27 Maart a.s.) 758 Reserve 500 gr. bloem of zelfr. bak meel of kindermeel of biscuits. 770 Algemeen 1 kg. sinaasappelen (voor inlevering). Tabaks- en versnaperingenkaarten enz. 25, 26, 29 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. 27 Versnaperingen 200 gr. versnaperin gen of 200 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 30 Versnaperingen 100 gr. versnaperin gen of 100 gr. suiker, boterhamstrooi- sel enz. of 200 gr. jam, strcop enz. De bonnen 270 en 770 Algemeen (si naasappelen), welke op de bonkaarten voorkomen boven aan de kaart, moeten uiterlijk op 27 Maart bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd Niet aangewezen en vernietigd kunnen worden: de bonnen 212, 214 215 714 en 715 melk, 229, 221, 222, 725 en 727 Re serve, 210 en 710 Algemeen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1