gratis Verhouding Centr. Bur. van Veilingen en Standsorganisatie Voorzitter Prins Belicht het standpunt van het C.B. DIE wereld Plechtige Requiem voor Mgr. Verriet Organisator van Katholiek Curacao f B-elftal kan vrijwel gehandhaafd n a mm U wat lekker isWeet U wat ook lekker is? RUIT-NIEUWTJES blijven voor Londens Paastoumooi Een boterham met De Gruyter's jam Flensjes ol pannekoeken met De Gruyter's jam Weet U wat heel erg lekker is? Om U dat eens te laten proeven: De Gruyter's biscuits met De Gruyter's jam 1 ons De Gruyter's biscuits <oPt,on) bij elke pot De Gruyter's jam DONDERDAG 18 MAART 133S PAGINA 2 (geldig tot en met 24 Mrt.) VERWITTEN AAN STANDS- ORGANISATIES Bevordering afzet van product Een sterk Landbouw-accent De Stichting van de Landbouw Wijziging opbouw-structuur is de oplossing De situatie van de export De Benelux Hedennacht is in de ouderdom van 45 jaar in het ziekenhuis St- Joannes de Deo te 's-Gravenhage overleden de oud-ininister van economische zaken dr. G. W, M, Huysmang, De lijkrede GEEN VOORJAAR... ■jg£ZONDER SCHOONMAAK GFENSCHOONMAAK ZONDER.. VOOR- EN ACHTERHOEDE BEIDE IN ORDE SMYSLOF GAF ZICH GEWONNEN r.n h!L J ÏV de P*rtiJ niet had kim- nen houden, n.l. na 43 Dg6—h5 door DAMRUBRIEK mm VE LAME DIE te LAAG HING 994^ Hedenochtend hield het CjB. van tuinbouw-veilingen in Nederland te Utrecht zijn jaarvergadering onder leiding van de heer M. Prins. In zijn zeer uitvoerig openingswoord behandelde de voorzitter aller eerst het standpunt van 't C B. t.a.v, de organisatievorm van het C,B, en van de Standsorganisaties. Het Centraal Bureau is een organisatie, die plaats biedt voor allen, zonder onder scheid van geloof, politiek inzicht of maat' schappelijke standing. Meer dan 30 jaar heeft deze organisatie ervoor gewaakt, dat de werkzaamheid van het Centraal Bureau beperkt bleef tot het eigen ter rein: de bevordering van de afzet van het product. Onze organisatie omvat zowel de ge hele groen tenteelt als de gehele fruit teelt en de teelt van vroege aardappelen omvat de eghele glasculture, zowel koud als gestookt, als de teelt van open-gronds producten. Het is een stuk realiteit midden in onze organisatie, wat we moeten aan vaarden. En wat we kunnen aanvaar den, Want het bonte huishouden van de Nederlandse tuinbouw hervindt z(jn éénheid in de strijd om het bestaan. De opdracht der standsorganisaties is •en andere dan de onze. Hurt opdracht is, om het de bedrijfsgenoten voor te hou den en telkens weer opnieuw te vertel len, dat de mens niet alléén bij brood kan leven. Da* er hogere waarden in het le ven zijn dan de uitkomsten van het be drijf. Hun opdracht is, om er voor te wa ken, dat de mens, die tuinder is, niet ondergaat in de materie. Voorwaar, een zeer grootse taak en een zeer verheven opdracht. Niemand zal dit ontkennen of bestrijden, allerminst de principiële orga nisaties zelf. Echter zien zij hun taak en hun opdracht verder en breder. Zij zien hun taak alles omvattend. Het sociale en het culturele werk, dat krachtens hun op dracht tot hun werkterrein behoort, kan pas dan tot zijn volle recht komen, als zij ook de greep op de materie hebben. En inderdaad, bij de landbouw liggen de verhoudingen ongeveer zo. Maar bij de tuinbouw ligt de zaak anders. De standsorganisaties hebben in het verleden altijd een zeer sterk landbouw- accent gehad. De tuinbouw heeft nooit veel betekenis in hun ogen kunnen vin den en is vaak zeer summierlijk behan deld. Het onvermijdelijk gevolg hiervan is geweest, dat in de tuinbouw, los van de standsorganisaties, andere organisaties tot ontwikkeling zijn gekomen. Met name noem ik het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, de Nederl. Ver. van Bloembollencultuur, de Ned. Fruittelers Organisatie (vroeger Pomologische Ver eniging), de groep Bloemisterij, de Ned. Ver. van Boomkwekers en de Ned. Ver. van Zaadtelers en Handelaars. Stuk voor stuk hebben deze organisa ties een staat van dienst, welke zeer res pectabel is. Niet de standsorganisaties, maar zij, deze zogenaamde technische or ganisaties, zij zijn het, die de Ned. tuin bouw gemaakt hebben tot wat hij gewor den is. Zij zijn het, die in samenwerking met de handel onze Ned. tuinbouwpro ducten een wereldreputatie hebben doen verkrijgen.'De Ned. tuinbouw is aan de standsorganisaties ontglipt. En nu dit stiefmoederlijk behandelde kind groot ge worden is (ik schat de gezamenlijke op brengst van de Nederlandse tuinbouw producten op 700.000 000 gulden per jaar), nu proberen de standsorganisaties dit kind weer in het gezin te krijgen. En het is alleszins begrijpelijk, dat de gezamenlijke vak-technische organisaties, welke onlangs een contact-orgaan hebben opgericht, zich hiertegen verzetten. Zij zijn n.l- van mening, dat de voor de tuin bouw zeer gebrekkig ontwikkelde stands organisaties niet in staat zijn, ook maar het geringste deel van het veelomvattende werk der vak-technische organisaties over te nemen of te behartigen. De standsorga nisaties zijn hiervan blijkbaar niet over tuigd. Want stelselmatig worden vanuit hun linies aanvallen ondernomen op het bolwerk van de vak-technische organisa ties. En waar nu de standsorganisaties hun tenten hebben opgeslagen in het bivak van de Stichting voor de Landbouw, noodzaakt dit mij enkele dingende gaan zeggen over deze Stichting. Met het doel van de Stichting kunnen wij ons wel verenigen. Met de opbouw van de Stiihting kunnen wij ons minder goed verenigen. Voor wat betreft de tuin bouw, is deze opbouw bepaald onjuist, omdat de drie standsorganisaties voor de tuinbouw niet algemeen representatief geacht kunnen worden. Hoogstens 60 pet. van alle kwekers is lid van de stands organisaties. Men heeft dit bij de Stichting van den beginne af gevoeld en daarom is er ook ih de onderscheidene tuinbouworganisa- De „service'', die de scheepvaart-maat schappijen in het algemeen en de Engelse maatschappijen in het bijzonder aan haar passagiers geven is bewonderenswaardig. Een fraai staaltje daarvan vertelt een correspondent van het katholieke weekblad „The Tablet": Toen de Algemene Overste van de Pas sion'sten voor een groep van haar zusters passage, naar Amerika boekte en vroeg, of er een scheepskapelaan aan boord was om de H. Mis op te dragen, verzekerde de bediende, die haar te woord stond, dat er gewoonlijk verscheidene priesters als reizigers meegingen. „Laat u alles maar •an ons over, al is er geen priester aan koord u krijgt uw Mis!'' tieeommissies een plaats ingeruimd voor de vak-technische organisaties. In deze commissies is het betrekkelijk van de standsorganisaties vrij duidelijk bewezen, want zonder de kennis van de vak-techni sche organisaties zijn zij op tuinbouw gebied vrijwel tot werkloosheid gedoemd. De oplossing voor deze moeilijkheid moet m.i. gezocht worden'in een wijzi ging van de opbouw-structuur, voor wat betreft de tuinbouw-sector in de Stichting, omdat de organisatie van de tuinbouw nu eenmaal historisch anders gegroeid is dan bij de landbouw. De standsorganisaties zullen in de tuinbouw-sector niet moeten streveii naar de overheersing, maar naar de samenwerking met" de vak-technische organisaties om als geljjkwaardigen het beleid te voeren. De zelfstandigheid van de vak-techni- sche organisaties is voor deze een zó groot goed, dat zij die nooit prijs mogen ge ven, zonder dat daar iets beters voor in de plaats treedt. De plaats waar die sa menwerking kan worden betracht en die gelijkwaardigheid kan worden betoond, is naar onze mening de organisatie-commis sie „groenten" uit de Stichting voor de Landbouw. Voor wat betreft het Centraal Bureau: dit is tot deze samenwerking ten volle bereid. Na gesproken te hebben over het alge meen beleid van het C. B., over de band van het C. B. en de organisatie van de handel en over het aandeel van het C. B. in de bevordering van de buitenlandse handel, vervolgde de voorzitter: Wanneer wjj dan ons exportgebied be schouwen, komen wij tot de conclusie dat dit voor de afzet van onze producten nog maar heel weinig zekerheden biedt. Een groot gemis voelt de Nederlandse tuinbouw in de afwezigheid van Duits land, als exportland. Het herkrijgen van de Duitse markt voor de Nederlandse tuinbouwproducten moet als een levensvoorwaarde voor de tuinbouw worden beschouwd. Wat betreft de groenten- en fruit-leve- ranties aan de Britse en Amerikaanse bezettingslegers in Dujfsland, daarom trent zijn gunstiger berichten te rappor teren. De contracten voor het jaar 1943 mogen niet ongunstig genoemd worden. Met de Benelux hebben we als organi satie in het afgelopen jaar kennis ge maakt. Alle voorbereidingen, welke ge troffen moeten worden om tot een econo mische unie te komen, moeten door de regeringen der drie landen worden ge daan. Nadat bepaald was, dat de tarief unie voor de groenten- en fruitsector in 1947 in werking zou treden, heeft het Bé- drijfschap voor Groenten en Fruit een zeer werkzaam aandeel in de uitvoering daarvan gehad. Vele moeilijkheden moes ten worden overwonnen en met name het feit, dat de Belgische franc een officiële en een officieuse waarde heeft, kostte onze organisatie en het Bedrijfschap heel wat hoofdbrekens. Er zijn vele voordelen en vele nadelen van de Benelux-overeen- komst op tg noemen. Ik geloof niet, dat het juist is ons pro of ons contra afhan kelijk te stellen van de zijde naar welke voor ons de balans doorslaat. De grond gedachte van de samenwerking tussen de drie landen is om aan het economisch le ven een breder draagvlak te verschaffen. Daarbij zullen offers gebracht moeten worden door alle drie de landen. Het aantal geregistreerde geheel werk lozen is volgens een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek in de maand Februari teruggelopen van 36.700 per 31 Januari jl. tot 36.000 per 28 Febr. jl, Het aantal geregistreerde D.U W.-ar beiders beliep per bovengenoemde data resp. 25.900 en 24.200. In een slagerij aan de Leeuwenstraat te Hilversum hebben inbrekers een bedrag van 12.000 aan bankbiljet ten. benevens verschillende gouden sieraden buitgemaakt. Een grote hoe veelheid vleesbonnen bleef onaange roerd. Voor het gerechtshof te Den Bosch is 15 jaar geëist tegen M. B. uit Kerkrade wegens doodslag in Octo ber 1946 gepleegd op zijn stiefzoon. De rechtbank had hem tot 12 jaar veroordeeld. <0> Tegen C. v. Ravenswaay, die In de bezettingstijd burgemeester is ge weest van Zaandam en van Utrecht en die door het B. G. té Amsterdam tot elf jaar rijkswerkinrichting is veroordeeld, is thans voor de bijz. raad van cassatie tien jaar gevange nisstraf geëist. In verband met de heropening van het vliegveld Bagdad voor alle toe stellen. zullen de K. L. M.-Constella- tions, die Vrijdags uit Amsterdam en Donderdags uit Batavia vertrekken, weer dit vliegveld aandoen. Op andere dagen blijft de route via Basrah ge handhaafd. Te Almelo is de 25-jar. wijkverpleeg ster W. N. op haar motorrijwiel door een militaire vrachtauto aangereden en gedood. De 52-jar. R. T. M.-machinist P. B., uit Middelharnis is tengevolge van de duisternis in de tramhaven te Zijpe van de steiger gevallen en verdronken. De Australische minister voor de immigratie heeft medegedeeld, dat Nederlanders, Belgen, Fransen, Noren en Denen, die in de geallieerde legers of in het verzet tegen de as hebben gestreden, naar Australië kunnen emi greren. <J> Twee „Wellingtons" van het Britse leger zijn in de lucht met elkaar in botsing gekomen. Beide toestellen stortten brandend neer. Acht perso nen kwam om het leven. NED. R. K. BOND VAN MELKHANDELAREN (Drukbezocht Bondscongres in Den Bosch Een ministeriële beschikking verplicht de melkhandelaren dagelijks melk af te leveren. Doch de vraag is gewettigd hoe zij Woensdag dan wel aan deze wettelijke verplichting konden voldoen, toen in het Bossche Casino melkhandelaren van de Ned. R.K. Bond uit alle delen des lands waren saamgekomen voor het jaarlijkse Bondscongres, waarop de belangen van deze groep van kleine zelfstandigen be sproken werden. Enfin, de heren zullen er wel iets op gevonden hebben om de njelkaflevering niet te laten stagneren, hoewel de bondsvoorzitter er in alle ernst met klem op aandrong, dat allen door het plaatsen van een handtekening op de presentielijst voor een deugdelijk alibi moesten zorgdragen. Als kernpunt dezer landelijke bijeen komst kwam naar voren de strij/i voor de sociaal-economische rechten van de kleine zelfstandigen. Want als zodanig hebben de melkhandelaren hun strijd te voeren tegen overwoekering door groot bedrijf. mét name de coöperatieve stan daardisatie-bedrijven Gelukkig kon de bondsvoorzitter, de heer C. A. Heuft uit Amsterdam, consta teren, dat er steeds meer afdelingen bij komen en men daardoor in hecht organi satorisch verband op de bres kan staan voor eigen belangen De vrije organisatie blijft het beste middel voor de economi sche weerbaarheid der kleine midden standers Om principiële redenen zijn de Katholieke en Prot christelijke bonden met totaal plm. 400Ó leden uit de lande lijke federatie getreden: actieve krachts ontplooiing ook in de afdelingen, zoals de heer W. Brouwer, voorzitter van de afd. Amersfoort betoogde, blijft evenwel ge boden ten einde de sociale rechten te verdedigen Want ook voor deze catego rie van middenstanders is verhoging van de winstmarges op de te verhandelen producten vereist, daar vele kleine zelf standigen zich moeilijk kunnen handha ven. Toekenning van kinderbijslag is ook hier' een eis van rechtvaardigheid. Na behandeling van de voorstellen van de afdelingen sprak de bondsadviseur pater N Commandeur, in aansluiting waarop de vergadering de toestand in de melkhandel onder ogen nam. ■j, Laatste opname van mgr. Inn. Verr iet O.P., apostolisch Curacao, vóór de begrafenis. vicaris van (Van onze speciale verslaggever). In de kerk van Maria Geboorte aan de Berg en Dalseweg te Nijmegen werd hedenmorgen om 11 uur door de vica- rius provincialis van de Dominicanen, pater A. Vismans O.P., een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen voor de zielerust vam Z. H. Exc. mgr. Inn. Verriet O.P., in leven apostolisch vica ris van Curacao, die op 10 Maart j.l. in de West is overleden. Na de H. Mis besteeg pater Marcoli- nus Kosters, kapelaan te Rotterdam, maar die tien jaren tezamen met mgr. Verriet in de missie van Curacao ar beidde, de kansel voor het houden van de lijkrede, waarin hij aan de hand van de tekst „Laetus obtulit universa", „Met royale blijdschap heeft hij alles gege ven", de grote persoonlijkheid van mgr. Verriet, de ijverige missionaris en so ciale priester bij uitstek, tekende. Het Vicariaat van Curacao, aldus de gewijde redenaar, is verweesd; de zorgzame, liefhebbende vader is van zijn kinderen heengegaan, opgeroepen om rekenschap af te leggen van zijn rentmeesterschap in dit gedeelte van Christus' wijngaard. Geboren Limburger met alle kenmer ken van onze zuidbewoners: spontane hartelijkheid, aanstekelijke vrolijkheid en humor, kwam de jeugdige Verriet, die zijn harteklop zo gaarne zag geregeld in dienst van zijn goddelijke Meester, als vanzelf onder de charme van de blije Franciscaanse geest. De Voorzienigheid echter had voor deze veelbelovende stu dent een andere levensrichting bestemd en wel in de orde van St. Dominicus', wiens Veritasdevies de aspirant-klooster ling fascineerde. Na zeer geslaagde stu dies volgde zijn benoeming tot professor aan het St. Dominicuscollege. Doch de muren van het college werden hem spoe dig te eng. Missie-idealen bestormden zijn vurig hart en na enkele jaren zond de Overheid hem naar Curagao. Nauwelijks een jaar in de missie redi geert hij de in de volkstaal verschijnende krant; later verzorgt hij het bekende blad .„Amigoe di Curacao", nog later richt hij een eigen blad op voor de leden van de door hem gestichte R. K. Volksbond. Geharnast apologeet, steeds op de bres staande voor de belangen der missie, polemist met universitaire oplei ding, is zijn journalistieke periode van onberekenbare vruchtbaarheid geweest voor de Curacaose bevolking. Hij was tevreden maar niet voldaan. Zeker, de courant was ziin kansel, de omvang van zijn auditorium was breed- omlijnd, maar de liefde voor zijn nieuw- gewonnen volk zag uit naar nog inniger contact, naar persoonlijk meeleven met de Curagaoenaar in. familie- en paro chieel verband: hij hunkerde naar de directe zielzorg, zijn hijgend verlangen ging uit naar een pastoraat. Eerst werd hem een kleine kudde ter verzorging aangewezen, maar een jaar later zond zijn Overste hem naar de hoofdplaats van Aruba. Hier heeft een hoogtepunt van zijn apostolisch leven gelegen: maar hier ook heeft de rusteloze zwoeger een- inzinking doorleefd; met geknakte gezondheid moest hij repatrië ren en het scheen, dat de missie de ijverige missionaris zou moeten afschrij ven. God haalde echter een streep door de pessimistische mensenberekening. Hij zond de onverbeterlijke optimist geheel hersteld naar Curagao terug om hem te belasten met een nieuwe taak. welke hem straks geschikt zou maken in de nieuw-gevormde sociaal-economische structuur van het gebiedsdeel de kerke lijke leiding in handen te nemen. De terugkomst van pater Verriet valt samen met de beginperiode van materie le verbetering op Curagao. De Curagaose petroleummij. verrijst; duizenden arbeiders worden gevraagd; de Curagaoenaar vindt zijn bestaan in eigen land. Wat een hoopvol perspectief voor de toekomst, voor het godsdienstig en zedelijk leven van de inboorling. Mgr. Verriet begrijpt dat organisatie van Roomse mannen en jongens broodnodig is. Hij richt een Volksbond op met gods dienstige en financiële inslag en op sociale beginselen; grijpt in bij een ha- vensta&ng, bemiddelt en wint de slag. Was het wonder, dat na de dood van Mgr. Vuylsteke de Vox Populi zijn naam fluisterde als die van de komende Kerk vorst 7 Dat de nieuw-benoemde bisschop in zijn wapenspreuk zijn werkprogram vastlegde: „Vrede der gerechtigheid en heerlijkheid der godsvrucht" 5 Mgr. Verriet heeft alle stadia, wkpr- over een missionarisleven zich kan be wegen, doorlopen: in alle geestelijke be drijfstakken was hij doorkneed; voor ieder gezond initiatief Toegankelijk, en thousiast, zelf-óntwerper of daadkrachtig steunend. Over de gehele linie was hij de algemene leider en geen enkele gees telijke nood ontsnapte aan zijn belang stelling. H. K. H. Prinses Juliana, die mgr. Verriet tijdens haar bezoek aan Curagao heeft ontmoet en de missiebisschop tij dens zijn verblijf in het vaderland in het prinselijk gezin heeft ontvangen, heeft in een hartelijke brief aan de Orde haar deelneming betuigd met het verlies van dit uitmuntend lid. Ook oud-gouverneur Van Slobbe zond een condoleance-schrijven. Het bericht van het verscheiden van oud-minister Huysmans, die de leeftijd van 46 jaar bereikte, zal ongetwijfeld in brede kringen in den lande met ont steltenis zijn vernomen. Niemand had kunnen vermoeden, dat de kwaal, die hem noopte op 14 Januari 1.1. ontslag te nemen als minister van Economische Zaken, reeds zo spoedig een einde zou maken aan het leven van deze stoere werker, die, begiftigd als hij was met een natuurlijke charme, in hoge mate het vertrouwen en ontzag had weten te win nen bij voor- en tegenstander. Dr. G. W. M. Huysmans was een Bra bander. De 29ste April 1902 werd hij in Eindhoven geboren. Hij studeerde aan het Canisiuscoilege te Nijmegen en de Econo mische Hogeschool te Rotterdam, waar hij in 1926 promoveerde op een proefschrift: „Termijnhandel in valuta". Van 1925 tot 1932 was hij werkzaam bij de Incassobank en de Rotterdamsche Bankvereeniging. Daarna volgde zijn be noeming tot eerste ^directeur van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, welke functie hij bij zijn in trede op 25 Februari 1945 in het ministejrie-Gerbrandy tijdelijk heeft on derbroken. Tevens was hij ondervoorzitter van het Middenstandsborgstellingsfonds voor Oos telijk Noordbrabant, lid van het dagelijks bestuur van het Economisch-technologisch instituut voor Noordbrabant. Lid was hij voorts van de staatscommissie voor het bankwezen, inzake de financiering van de invaliditeits- en ouderdomsverzekering en inzake de uitbreiding van de verplichte sociale verzekering tot kleine zelfstandi gen, terwijl hij ook deel uitmaakte van het bestuur der Algemene Katholieke Werkgeversvereniging in het bisdom Den Bosch. Toen in 1941 de Duitsers poogden de katholieke landbouworganisaties in hun macht te krijgen, is een onder leiding van de heer Huysmans staande commissie van vertrouwensmannen er in geslaagd de economische instellingen uit deze greep los te maken. Hierdoor bleven deze lichamen onafhankelijk van N.S.B.-in- vloed voortbestaan en werden hun bezit tingen gered. Zoals reeds gezegd, maakte de heer Huysmans als min ie ter van Financiën deel uit van het tweede kabinet-Ger- brandy (25 Februari—25 Juni 1945). SPONSEN KWASTEN BORSTELS W. DE W1THS.TR. U TIL 27313 E'PAM Verzending door geheel Nederland Uit het destijds verschenen Witboek be treffende de zuivering van het geldwezen in Nederland bleek, dat hij direct na zijn benoeming tot minister de vóorbereiding tot de geldsanering ter hand heeft ge nomen. Daartoe gaf hij o.a. opdracht tot het aanmaken van de nieuwe munt- en bankbiljetten. In April 1945 gaf hij order tot het ontwerpen van het op 11 Juni 1945 afgekondigde K.B. betreflende da verplichte en vrijwillige zekerheidsstel ling voor belastingschulden. Na zijn aftreden als minister van Finan ciën werd dr. Huysmans belast met dn voorbereiding van de oprichting der Her- stelbank, waarvan hij president-directeur werd. Na zijn succesvol optreden als minister van Financiën was het te verwachten, dat in Juni 1946 de kabinetsformateur dr. Beel wederom op hem een beroep zou doen. Hoewel hij aanvankelijk weinig ge neigdheid toonde, heeft hij toch, nadat anderen gepolst waren, ten koste van een groot persoonlijk offer, de portefeuille van Économische Zaken tenslotte aan vaard. Oud-minister Huysmans eiste, omdat hij zelf een harde werker was, veel van zijn ambtenaren. Hij reorganiseerde het ministerie tot 'n strak werkend apparaat, bracht het handelsverkeer behoorlijk op gang, verminderde op het terrein der distributie-politiek binnen het kader van het mogelijke de overheidsbemoeiing, ver sterkte Nederlands internationale positie op economisch gebied, werkte als voor stander van de Benelux-gedachte positief mede tot verwezenlijking dezer samen werking en maakte een aanvang met onze economische politiek „on the long run" Als minister van Economische Zaken onderwierp hij voorts de grote problemen nationalisatie van de mijnen en jle bedrijfsorganisatie aan een diepgaande studie, liet zich door deskundigen omrin- gen en verrichtte belangrijke voorberei- dende wetenschappelijke arbeid, waarop de huidige functionaris, prof. v. d. Brink, kan voortwerken. Zo werd op 1 Maart 1.1. het ontwerp van een wet op de be drijfsorganisatie door de Stichting van de Arbeid aan minister v. d. Brink aange boden. Zijn verhouding tot de hoofdgroepen Industrie en Handel was buitengesvoon goed en hij genoot, zowel bij de Kamer als bij het bedrijfsleven. een groot ver trouwen. Ook het Bestuur van d« Maasbode- Stichting bewaart de meest dankbare herinnering aan de persoon van dr. Huys mans, die totdat zijn ministerschap hem tot aftreden noopte, lid vah dit bestuur was, en wiens waardevolle adviezen het vooral bij de wederopbouw van het be drijf, node zal missen. In een akelig leeg en sfeerloos Feijen- oord-stadion speelde gisteren het Neder lands B-elftal een oefenwedstrijd zonder inspiratie. Dat wil echter niet zeggen: zonder lichtpunten. De voorhoede Cla vanRijversRoozenburgSchaapv, d. Tuyn kan zonder meer voor het Paas- tournooi te Londen worden gehandhaafd. En hetzelfde geldt voor het backstel v. BunSpel. Het is ons niet bekend, of de K. C. er in principe afkerig van is, om internationals naar Londen in de B-ploeg mee te sturen; maar het is ons evenmin bekend, of zij Rijvers en Spel nog als zo danig erkentClavan toonde zich een heel aardige buitenspeler, niet groot, maar geschikt voor dit B-milieu. Roozenburg bevestigde de niet geringe verwachtin gen die met ons velen van deze Groning se reus koesteren: hij verdient zijn kans voor de nationale ploeg, en dat hij ook in een „switch -voorhoede met een Wilkes en een Lenstra op zijn plaats en in zijn element zou zijn, bewees zijn zeer ge- S-rij e Palt'i van gisteren. Ook Schaap stelde niet teleur aan de grote van hem uitgegane roep, en de Hilversummer is eveneens rijp voor het Oranje-shirt. Van zowel Roozenburg als Schaap staat voor ons de uitverkiezing voor Londen vast. Dan was er nog de uitstekende nationale reserve v. d. Tuyn, ook al een speler met een uitstekende jonge, reputatie, en van d» kleine maar stevige Schiedammer kan al precies hetzelfde worden gezegd: rijp voor het Nederlands Elftal en zeker van zijn plaats in het B-elftal voor Londen. Rijvers tenslotte was Rijvers: hij kreeg thans veel meer gelegenheid tot zijn eigen spel dan j.l. Zondag in Antwerpen, en zijn vorm was er dan ook naar. Spelers die ile loutering van de Deurne-hel hebben on dergaan, doen zo'n partijtje als dat van gisterenmiddag op hun sloffen af, en zo wel v. Bun als Spel hadden hun tegen standers dan ook vrijwel in hun macht. Daar De Munck niet was komen opdagen, verdedigde Groeneveld van D.F.C. het B-doel men had willekeurig iedere ande re behoorlijke clubkeeper ook kunnen laten invallen, waarom wij er dan ook niet de minste waarde aan hechten. De Zwaluwen-veste werd door Landman voortreffelijk bewaakt, ook al kunnen wij een paar ongelukkige foutjes niet ver helen. De vergelijking tussen de twee stopperspils Beenhakkers erf De Leeuw viel zeer evident ten gunste van de Bre danaar uit, wiens Engelse Paasboterharn ons ook .wel gekocht lijkt. Moeilijker kun nen wij echter een oordeel vel'®n °Yer de vier kanthalves: Fanger en Temming aan de ene en Schwenke en de andere Schaap aan de andere kant waren geen van allen brillant, al zal men zich waar schijnlijk wel aan de eerste tw®® «ouden. Een zeer aantrekkelijke wedstrijd was het niet. ook de spelers konden geen sfeer in de grote lege kuip brengen, en de' hooguit 8.000 toeschouwers lieten zich ter- nauwernood af en toe even horen. Het B-elftal dat wel sterker was en welks aanvalsspel vooral zeer gunstig bij dat van de Zwaluwen afstak, won met 30. In de eerste helft kopte Schaap een hoge voorzet van de naar de linksbuitenplaats afgedwaalde Roozenburg door naar v. d. Tuyn, die zeer gedecideerd en niet min der hard langs de kansloze Landman trapte. De Zwaluwen reageerden op een grove blunder van de overigens daarna heel goede Groeneveld onmiddellijk met een groter aantal schoten ook van flinke afstand dan zij daarvoor had den gewaagd, maar de 0 werd nimmer vervangen. Het was weer v. d. Tuyn die de bal uit een fantastische dribble van Rijvers nonchalant met het linkerbeen langs Landman patste. Ver ln de tweede helft bracht Temming met een verras send schot van grote afstand de stand op 30. De elftallen luidden: Ned. B-elftal: Groeneveld (DFC); Spel (DWS) en v. Bun (MVV); Fanger (DWS), Beenhakkers (NAC) en Temming (DOS), v. d. Tuyn (HDVS), Schaap (Gooi), Roo zenburg (Neptunia), Rijvers (NAC) en Clavan (ADO). Zwaluwen: Landman (Neptunus); v. d. Most (HDVS) en Bak (Gooi); Schaap (DFC), De Leeuw (Xerxes) en Schwenc- ke (HBS): Colthoff (HVV), v. d. Eist (Theole), Vonk (Elinkwijk), v. d. Weert (Wageningen) en Beun (Xerxes). De afgebroken partij SmyslovKeres werd gisterenavond in het Kurhaus te Scheveningen voortgezet Na de 57e ze van Keres gaf Smyslov de partij op- De stand na 40 zetten was: „wit.' Db2, Tel en el. Lf2 en g2, P®3, pionnen d4, f3, g3 en h2. Zwart: Kg8, Dg6, Tb7 en d8, Lc4, Pd8 en f6, pionnen a5, b5, eö, g5 en h6. Gisterenavond ward_?i® 4°'?! verder gespeeld: 41. PfS-64. pd6xe4; 42. f3Xe4, Pf6g4; 43. T«lx£?L1Dg^hiii4' Tc4c2, Dh5Xh2t; 45- Kgl—fl. Th7—f7; 4fi Tele2, Dh2Xg3; 47. Db2c3, Dg3vc3- 48 TC2XC3. Td8 f8; 49. Tc3-c2 pfixtl' 50. Te2Xf2, Tf7Xf2t; 51. Tc2Xf2, Tffw"' 52. KflXf2, a5 a4; 53. Lg2—h3 Ke8 f7* 54. <34-—d 5, e6Xd5; 55. Lh3~d7 Kf7 ffi' 56. Ld7 c6, d5xe4; 87. Lc6^b5 «4^3 Smyslov geeft op. J ^ceXb5, a4 a3' ge,®erd®n zijn het er nog niet over Jr ,m Plaats van Tc2 te spelen. Uit voorlopig onderzoek is n.l. gebleken, dat n.eres dan heel goed zou hebben moeten spelen om remise te maken, doch om deze mening te staven, zal een dieper gaand onderzoek nodig zijn In elk geval heeft Keres na 44. Tc2 een fraaie afwikkeling gekozen en daarbij juist berekend, dat zijn overmacht aan pionnen van beslis sende kracht was. All* correspondentie te richten aan: H. J. v. d. Broek, Nieuwe Binnenweg 461, Rotterdam-C. Ne. <M (18 Maart 1947). *sr" PROBLEEM No. 2077. JAN SCHEIJEN, Kerkrad®, 1® plaatsing. Zwart: 19, 20, 24, 29. 35, dam op 23 Wit: 30, 34, 40, 42, 50, dam op 44. PROBLEEM Ne. 2078. J. v. GELDEREN, Hom (L.). Ie plaatsing. Zwart: 4, 8, 9, 11, 13. 17, 20/1. 24, 30, dam op 46. Wit: 22/3, 28/9, 32/3, 36/8, 40. 43, 48. PROBLEEM No. 2079. H. J. KERKHOF. Deventer. Ie plaatsing. Zwart: 5, 8/10, 15. 18/9, 23/4, 29. 40. Wit: 20, 25, 35/6, 38, 41/4, 47/8. 50. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2066 (B. Kramer) Zwart: 3, 28, 32, dammen op 15 en 23. Wit: 6, 13, 24, 31, 39, dam op 50. Wit: 31—27 (zw. 15:44) 50:22 (zw. 32:21) 61. Als zwart speelt 2346 volgt 139, 2217 en 1:5. Op zwart 235 wit 2227, 13—8 en 1:46. Op 23—45 volgt natuurlijk 22—18. Probleem No. 2067 (B. Kramer). Zwart: 6, 8, 9, 11, 26, 31. Wit: 17, 19, 21, 23, 29, 32. Wit 32—27 (zw 11:22 A) 27:18, 18—13, 23:3 (zw. 31—36) 3:21 (36—41) 21—161 wint in alle varianten. A. (zw. 31:22) 17:28, 18—13 en 23:3. Op zw. 1722 en 11:22 wit 3—9 en 914. Probleem No. 2068 (S. Korpershoek) Zwart: 7/10, 12, 17, 20, dam op 24. Wit: 21, 28/9, 31, 33/4, 38, 40. Wit 28—22, 40—35 en 35:22. Probleem No. 2069 (Etienne Boissinot). Zwart: 18, 25, 28, dam op 21. Wit: 27, 29, 34, 42, 48, dam op 16. Wit: 27—22 (zw. 18:27 gedw.) 29-23, 34—30 en 42—37. Er dreigt 37—32, dus zwart 21—3 en wit 16:8 en 48:37. OPLOSSERS. Van de Nos. 2C1S 9 zon''en goed* op- !c ngen in: W. A. Th. v. Vi .u en C- v. d. Linde, beiden Rotterdam; A. de Groot, Den Haag; S. Korpershoek, Vlaardingen; J. v. Gelderen, Horn; J. W. Prein, Schie dam; G. Luiten, Boskoop 2067); G. Tijdhof, Apeldoorn (Nos. 2067/8); C. A. v. d- Velden, Delft; A. v. Beek, Schiedam. Probleem No. 2n59 is van Etienne Bois sinot en niet ais g-.ieid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2