Nieuws uit STAD en Bacchus-afgoderij stijgt onrust barend Vergoeding oorlogsschade aan bijzondere scholen Van het TAFELTENNISFRONT Karel VAN NELLE KWIEK ^.eheugen ADIO EN NU HP f en kopje mm 31 Mensen in kennelijke staat C.P.N,-wethouder uit genodigd af te treden wordt President DONDERDAG 18 MAART 1948 PAGINA S r .".r y«t DE NIEUWE AUTOBUSSEN VAN DE R. E. T. Ten laste van de gemeenten PRA VOLGDE POD IN GRAR „DAMCLUB SCHIEDAM" EINDSTAND KLAVERJAS- COMPETITIE VOOR JONGE MENSEN Luchtvaartclub Motie in de Rotterdamse gemeenteraad VAN ACHTEREN PLAYERS ONBEHOORLIJK HAGENAAR Wilde Amerikaanse sigaretten en kleren hebben onbeheerd PROF. GEYL AAN DE DOOD ONTSNAPT POSITIES TROEPENSCHEPEN 1 BURGERLIJKE STAND «bb M-, Eikenhout, b. Nieuwste, 51» HET VLÏEGONGEYAL OP TJILILITAN (Wordt vervolgd) De Saurer-fabriek te Arbon in Zwit serland, welke de chassis levert voor de nieuwe autobussen van de R. E. T., heelt verzocht een tweetal ambtenaren van het trambedrijf enige tijd bij haar te laten werken. Ingevolge daarvan zullen een ambte naar van de afdeling Dieselmotoren twee maanden en een van de afdeling Brand- stofpompen één maand naar Zwitser land gaan. Zij werken daar gewoon in de fabriek mee, ontvangen het loon dat de onderneming aan haar eigen vaklie den betaalt en volgen bovendien een speciale opleiding voor de behandeling van het nieuwe materieel. Dit wordt geleidelijk gecompleteerd Twintig Saurer-bussen zijn nu in be drijf, van vijftien zijn de carosserieën in bewerking en reeds in een vergevorderd stadium. De chassis komen regelmatig binnen en naar het zich iaat aanzien zal in het najaar het totaal van zestig geleverd zijn. ischias, zei de kantonrechter. Heel slecht voor ischias, zei de ambtenaar. Ze zullen de agent eens horen. Afgoden-dienaars En met deze man zitten we midden in de lijn van 31 verdachten, die teveel aan Bacchus hadden geofferd en geverbali seerd waren, wegens openbare dronken schap. 't Was eenheidstarief 7.50 of 3 d-, conform de eis. Behalve in een geval toen de kantonrechter de boete hoger maakte dan de eis: 10 of 4 dagen. J. D„ een sto ker, geboortig van Schokland; een glaas je na het werk (te veel). K. M., een boek houder, die wat overspannen was. Als hij overspannen was, moest hij niet drinken, zÜn allemaal van die midddtjes. t Was maar droevig, dat iemand, die zo'n gezegende ouderdom had bereikt, zich n°S aan drank te buiten ging. M. S., een stille drinker, die helemaal alleen in z'n eentje voor de vrolijkheid een glas bo ven zijn capaciteit gedronken had. C- B °P Kerstvisite met een overvloedige bor rel. Hij had geen jenever, maar oude klare gedronken??!! (was schijnbaar nog onder invloed). D. P., die met'vis in de Vlaardingse ha ven binnen was gelopen en ter viering een glaesje had gedronken, dat zijn paal- vast-heid ondermijnde. H. P., werkster in Amstedram overdag en bezigheden buitenshuis hebbend in Schiedam gedurende de avonduren. Ze had bovendien een valse naam opgegeven Tweemaal 15 of tweemaal 6 dagen. De ambtenaar had voor het laatste feit ƒ25 of 8 dagen gevraagd. P. A. v. d. S., frontsoldaat, maar tij dens het burgerleven slachtoffer van een feestavondje met likeur en bier door el kaar. Vlees voor de beesten Na al dit fraais u ziet wel, dat we geen tijd hadden om te gapen - kwam er een knaap van nauwelijks 18 jaren. 22 April 1947 veel belangstelling bestaat. Het standpunt, dat door de regering in zake de vergoeding van oorlogs- en be- zettingsschade aan bijz. scholen wordt in genomen, houdt in, dat de schoolbesturen volledige vergoeding van de geleden oor logsschade (bezettingsschade inbegrepen) zullen ontvangen en wel via art. 78 der L. O.-wet 1920 uit de gemeentekas. Een der bezwaren tegen het Kon. Besluit was, dat, naar sommigen meenden, in de L. O.- wet geen grondslag voor een dergelijke vergoeding kan worden gevonden. Dit be zwaar vervalt uiteraard bij het tot stand komen van de thans voorgestelde bepalin gen. Een andere belangrijke bedenking, die naar de mening van sommige leden ook thans nog blijft gelden, is de volgende. In dit wetsontwerp wordt voor een onder deel der oorlogsschade, t.w. de oorlogs schade aan de gebouwen van bijz. scholen, een voorziening getroffen, dat de school besturen voor de volle 100 pet. schadeloos worden gesteld, echter niet door het rijk, maar ten laste van de gemeenten. Deze regeling zou er toe leiden, dat de ene gemeente aanmerkelijk Zwaarder wordt belast dan de andere, waarvoor een redelijke grond vanwege de willekeur, waarmede de oorlog verwoestingen aan richtte, ten enenmale ontbreekt. De oor logsschade van schoolbesturen is evenals andere oorlogsschade een nationale last. Is de regering van mening, dat zij in aan merking komt voor integrale vergoeding, dan dient zij deze ten laste van het rijk te brengen en gaat het niet aan haar ge heel of gedeeltelijk op de schouders der gemeenten af te wentelen. Deze leden ga ven als hun mening te kennen, dat de ge meenten geen financieel nadelige gevolgen van de in het wetsontwerp gegeven rege ling van de vergoeding der oorlogsschade van schoolbesturen zouden mogen onder vinden. Andere leden achtten de voor gestelden regeling in overeenstemming met het systeem van de L. O.-wet 1920. Volgens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der L. O.-wet 1920 zijn vele le den van oordeel, dat het in artikel 44 voorgestelde een belangrijk, zo niet hel belangrijkste deel van het ontwerp vormt. Het betreft een materie, waarvoor in gemeentelijke kring in het bijzonder na de verschijning van het Kon. Besluit van Vlak na de bevrijding werkte de P.O.D. met vele mensen en vele huizen ter zui vering van het Nederlandse volk- In die dagen werden 30 tot 40 zaken per dag af gedaan. Naar mate er minder huizen waren en minder mensen eerst ver dween de post Willem de Zwijgerlaan, toen een deel van de post B. K. laan werden er meer zaken afgehandeld. De activiteit in het pand Nieuwstraat werd door de geroutineerde politiemannen tot 70, 80, ja zelfs 130 gevallen per dag op gevoerd. Nu heeft de P.R.A. het aan de jeugd beweging onttrokken pand verlaten. De mepbelen, die uit de wilde tijd over waren, gingen terug naar het Beheersin stituut, enkele meubelen, afkomstig van de vroegere Ortskommandantur werden verzonden naar de afdeling Krijgsbuit en enkele gemeente-eigendommen meubi leerden het Hoofdbureau van Politie aan vullend. De Schiedamse poltiie heeft onder lei ding van inspecteur van Marion alle za ken tot een einde gebracht en enkele gevallen naar de officier-fiscaal, of de procureur-fiscaal doorgezonden. Zouden zich nog gevallen voordoen, die werk van de P.R.A. zijn, dan zullen die afgedaan worden door de Gemeente politie. Welke dienst zal nu een onderkomen weten te vinden in het pand Nieuwstraat? Het tweede tiental speelde tegen V.D.S. III een beslissingswedstrijd voor het kam pioenschap van de 2e klas van de Ned. Dambond district Rotterdam. De vermoe delijke uitslag was 12—8 in het voordeel van Schiedam II. De gedetailleerde uitslagen waren: „Schiedam II" „V.D.S. III" 1. J. BremanP. Budding afg. 2 A. VerberkJ. Leewis 20 3. D. v. d. SpekC. Groeneveld 2—0 4. M. CotéA. Bijl afg. 5. J. v. LeeuwenS. Nieuwstraten afg. 6. M. KerkhovenG. Hofman 0—2 7. M. NoordennenL. Smits 20 8. J. v. DiejenP. Haddeman 20 9. P. NoordennenF Dessens 0—2 10. P. M. VlugJ. Voerman 02 De uitslagen van de wedstrijden voor de Schied. Klaverjascompetitie luiden: Excelsior 14020 p.; De Dam 18048 p.; De Karseboom 17968 p.; Eureka 15447 p.; Schiezicht 16890 p.: O. Huis 15271 p.; De KI. Confirance 17261 p.; De Bruinvis 15698 p.; Sport 15486 p.; Tivoli 17402 p.; De Kajuit 15467 p.; 't Troef 16915 p. De eindstand is als volgt: O. Thuis 406389 p.; De Dam 403623 p.; Tivoli 401430 p.; 't Troef 400373 p.; Excel sior 397118 p.; Schiezicht 395256 p.; Sport 392873 p.: O. Huis 391862 p.; De Karse boom 387667 p. De Kajuit 384824 p. Eureka 384368 p. De Bruinvis 381046 p.; De KI. Confirance 378540 p. De luchtvaart is de droom van vele jonge mensen. Voor de oorlog was er een stroom van geestdrift, die nu weer was sende is. De Schiedamse Luchtvaartclub is herrezen en belegt op Dinsdag 23 Maart in samenwerking met de Koninklijke Ver eniging voor Luchtvaart een luchtvaart filmavond in het Verenigingslokaal aan de Nieuwe Haven 155. De leden van de club bouwen model vliegtuigen, nemen daarmee dleel aan wedstrijden, maken filmavonden en le zingen mee en houden excursies naar vliegvelden. De burgerij en vooral de* jeugd van Schiedam kan nauwer met de luchtvaart in contact komen op de pro- paganda-filmavond. De voorstelling begint om 7.30 uur. Op het ogenblik telt de Schiedamse Luchtvaartclub 22 leden. -Het bestuur be staat uit Voorzitter/secretaris D. M. v.d. Bos, Schiedamse weg 224, Kethel, Pen ningmeester/materiaalbewaarder C. W. A. v.d. Poorten en Bouwleider C. Philips. In de zitting van de Rotterdamse ge meenteraad is hedenmiddag door Mr. Donker, fractieleider van de P. v. d. A., namens alle gemeenteraadsfracties, behalve de communisten, de volgende motie bij B. en W. ingediend. De Raad van de gemeente Rotterdam, overwegende: dat de C. P. N. steeds duidelijker doeleinden nastreeft die onverenigbaar zijn met de geestelijke waarden, die de grondslagen vormen voor de Nederland se samenleving, daarbij de nationale be langen ondergeschikt makend aan de belangen van een vreemde mogendheid, spreekt uit; dat hij geen vertrouwen meer stelt ln een wethouder, die lid is van de C. P. N.; nodigt de wethouder, die tot deze partij behoort, uit, eijn zetel ter be schikking te stellen, en gaat over tot de orde van de dag De autobestuurder G„ die met zijn auto van de Gerrit Verboonstraat de L. Nieuwstraat wilde opdraaien, kwam tot de conclusie, dat hij een jeeep, be stuurd door v. G. van de A. A. T„ mee nam. D^bestuurder hiervan had te laat zijn beüelingen begrepen. In' Kethel werd van de M. met 540 Engelse siga.etten aangehouden. In Amerikaanse charitatieve kringen is grote verontwaardiging gewekt door het gedrag van een Hagenaar, die op ver schillende, niet oirbare manieren getracht heeft goederen en sigaretten van Ameri kaanse burgers los te krijgen. De Neder, landse regering is op de hoogte gesteld. Deze man stuurde in 1946 een brief met 25 gulden aan postzegels naar de toen nog in leven zijnde zangeres Grace Moore met het verzoek in ruil hiervoor goederen te zenden. Hij kreeg geen ant woord en verwittigde de Amerikaanse po litie. die deze klacht naast zich neer legde. De man stuurde naar een andere dame een siervoorwerp en vroeg hiervoor oude kleren in ruil. Opnieuw geen antwoord. Tenslotte stuurde hij in 1947 een biljet van 10 dollar naar een firma in Virginia om daar sigaretten te bestellen. Geen ant woord. Hoewel het zeer goed mogelijk is, dat de Nederlandse douane althans geld en post zegels, waarvan de uitvoer verboden is, in beslag heeft genomen, schreef de Ha genaar tenslotte een boos ingezonden stuk naar de New-York Herald Tribune. Dit dagblad stelde diverse liefdadigheids instellingen op de hoogte. Een storm van verontwaardiging stak op over deze, zoals men het noemde, bedelpartij. Bovendien stuurde het dagblad een afschrift van het ingezonden stuk naar het Ned. Rode Kruis en andere instanties. Het is niet uitgeslo ten, dat de Hagenaar thans voor devie- zenovertredingen vervolgd zal worden. In officiële kringen acht men zijn op treden in ernstige mate beschamend voor de naam van ons land in den vreemde. Dinsdag 16 Maart speelde het eerste team van de The Celluloid Killers een buitengewoon spannende uitwedstrijd te gen Komeet I. De gastheren kwamen uit met een ploeg, die aanmerkelijk sterker was dan voorheen, terwijl T.C.K. I juist met een invaller in het strijdperk trad. Aanvankelijk zag het er dan ook naar uit, dat de Killers hun eerste nederlaag zouden gaan lijden. Invaller Meijer was n.l. geheel uit vorm en Bosch was ook niet erg op dreef. Beide spelers verloren twee van de drie partijen. Aanvoerder De Ruiter maakte echter geen fout en versloeg alle drie zijn tegenstanders. Na acht sets was de stand 44 en beide teams hadden dus nog evenveel kans op een overwinning. Meijer herstelde zich evenwel geheel en liet de balans weer naar de zijde van T.C.K. overslaan, door zijn laatste partij op keurige wijze te winnen (4—5). Met het Dubbelspel zette Komeet nog alles op alles om een gelijk spel te forceren, maar dank zij het ef fectvolle serveren van De Ruiter en de bijzonder scherpe slagen van Meijer kre gen zij geen kans dit te bereiken- De eind stand werd hiermede dus 46. De gedetailleerde uitslagen zijn: Wel- sink (Komeet)Bosch (T.C.K.) 215, 19—21, 21—12 1—0 V. d. Berg—De Ruiter 21—16. 17—21, 16—21 0—1; De Blank— Meijer 21—11, 21—8 1—0; Welsink—De Ruiter 17—21. 14—21 0—1; De Blank- Bosch 19—21, 21—7, 18—21 0—1; Welsink —Meijer 22—20, 21—11 1—0; V. d. Berg— Bosch 21—19, 9—21, 21—17 1—0; De Blank —De Ruiter 15—21, 24—26 0—1; V. d. Berg—Meijer 23—25. 16—21 0—1: De Blank en v. d. BergDe Ruiter en Meijer 17~21, 1621 01. Totaal Komeet I— T.C.K T Ak Fiets van S., ongesloten op de R'dam' se dijk, werd gestolen. In een Vlaams lokaal te Gent „Roe land". genaamd, dat tijdens de oorlog „Uilenspiegel" heette en de verzamel plaats van Duitsgezinde Vlamingen was, is Woensdagnacht een tijdbom ontploft, die langs een venster in de kelder was neergelaten en nogal schade heeft ver oorzaakt. De avond tevoren had daar een vergadering van Vlaamse studenten plaats gehad, waarbij door de Ned hoog leraar prof. Geyl uit Utrecht het woord was gevoerd. Deze zou zich nog met een groep Vlamingen in het lokaal hebben bevonden een uur voor de ontploffing. 22. Nu was Leiden in last. Op het .gebrul van de kapitein waren twee in het zwart geklede mannen de hut binnen gekomen. Dreigend stonden deze met hun revolvers achter de kapitein. Deze verspilde geen woorden aan uitleg. Hij wenkte zijn mannen, het gezelschap mede te nemen en in de De „Groote Beer", op reis van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren om 18 uur Kaap Roca en wordt 20 Maart te Amsterdam verwacht. De „Johan de Witt' op thuisreis naar Amsterdam, passeerde vandaag Algiers. De „Sloterdijk" arriveerde gisteren van Rotterdam te Batavia en vertrekt ver moedelijk 27 dezer weer naar Rotterdam. De „Tabinta" van Java naar Amster dam passeerde heden Bougie. De „Zuiderkruis" op reis van Rotter» dam naar Batavia, passeerde Woensdag om 20 uur Pt. de Galle. wereld werd onwerkelijk in het maan licht en er heerste een diepe stilte, slechts onderbroken door het huilend [luiten van een uil, het geritsel van het droge gras en het doffe ploffen der paardenpoten. Helemaal niet. Ik voel me uitste kend. Het is anders een hete en ver moeiende dag geweest. Echt om 'n mens loom te maken. Arme, kleine meid! Ben je erg moe. liefste? Ze wendde snel het gelaat af en hij meende tranen in haar ogen te zien glinster»!. Mary, zei hij heftig en vragend. Ze keek hem weer aan en hij zag, dat ze niet schreide. Ze glimlachte hem stra lend tegen. Kijk nou toch eens naar die oude maan. lieveling! Ooit zo'n schitterende avond gezien? Echt voor jou en mij alleen bestemd. 't Is schitterend! Prachtig, ant woordde ze en daarop heel zachtjes: Ben, hou je nu heus van me? Eerlijk? Met heel je hart? Wat ben je twijfelziek? Ik geloof, dat je een beetje verwend raakt. Ik heb veel zin, om op die vraag geen ant woord te geven, plaagde hij lachend. Nee. Ben! Toe zeg het toch! Zeg het toch! Ze zei het zo dringend, dat hij ver schrikt naar haar keek. Maar lieve Mary, wat scheelt er au aan? Waar tob je over? Tobben? Ik tob nergens over. Is het dan so vreemd, dat. ik je graag hoer zeggen, dat je van me houdt? Is dat zo iets ongewoons? Maar ik houd immers van je! Dat heb je me toch al' vaak horen zeggen en dat zeg ik nog eens. Nog eens en nog eens, als je het graag hebt. Maar zelfs daardoor was ze nog niet vertederd. Ze kon zich niet door hem laten kussen. Nee, daar is het te laat voor. We mogen onze tijd niet zo verteuten. La ten we gaan galopperen! Ze reed voor hem uit, maar hij kwam haar in volle ren achterop, greep de teugel van haar paard en bracht het weer tot stilstand. Mary, liefste, wat is er toch? Is het soms, omdat ik vanmiddag om je gelachen heb? Dan spijt.... Bespottelijk! Pieker je dan over Thurlow? Ik beloof je.... Neen, beloof me maar niets. Ik tob nergens over. Ik ben maar een vrouw en vrouwen zijn soms onredelijk. Denk er maar niet meer over. Donderdag 18 Maart. Bioscopen: Monopole: Hij is voor ae bakker (alle leeft.) 7 en 9 uur. Passage: Afscheid van de A. A. T. met cabaret-avond. 8 uur. Vrijdag 19 Maart. Feest van St. Jozef. Bioscopen: Passage: Voor beulen geen genade (volw.) 2, 7 en 9.30 uur. Monopole: Dat is Amerika (alle leeft.) 2, 7 en 9 uur. Patronaat Lange Haven: Buitenkerke lijke bijeenkomst Derde Orde. Jul. J. Jongenelen spreekt over 15-eeuwse vroomheid, 8 uur. Musis Sacrum: Solistenavond door Jo Bollenkamp (alt) en Jan de Man (piano) 8 uur. GEBOREN: Alida J. M„ d. van S. H. M. Bruijnzeels en A. J. de Bok, Casstr. 36; Jacques E. M., z. van I. Huijzer en C. K. K. Breuninger, Boerhavenlaan 33; Cor- relis P., z. van J. J Berkhout en M. Am bachtsheer, Boerhavelaan 1; Johannes W„ z. van Cv P. J. Beukers en \V. Lem- »on. Edionstr. 28. OVERLEDEN: A. Platschorre, 81 j. wed. Do bestuurder van het Woensdag op Tjililitan verongelukte P-40 jachtvlieg tuig, de le luitenant M. Valkenburg, is aan zijn verwondingen overleden en op het ereveld te Tjililitan begraven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3