Het verlangen naar de vrede Sensatie als van hom-inslag' Russen gaan demonstratief heen 1 MINISTER FIEVEZ OVER HET PACT VAN BRUSSEL Tornado's in V.S. de „GROOTE BEER" BRACHT WEER JONGENS THUIS Drielanden-voorstel inzake Triest Uit geallieerde bestuursraad Gerrit de stotteraar weer gepakt Amsterdam wenst geen communis tische wethouders meer Weer fraude GEMASKERD BANDIET BEROOFT EIGENAAR VAN ZIJN AUTO DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wij moeten iets prijsgeven om in de toekomst veel meer te winnen De druk van de dienstplicht Tientallen doden Ernstige ravages Eiaggedebarkatie in Amsterdam X.SÏÏÏ' Eerste ooievaar Puntenwaarde van textielgoederen Grote voldoening in Italië De V. S., Engeland en Frankrijk hebben de Sovjet-Unie en Italië voorgesteld, dat het vrije gebied van Triëst aan Italië wordt teruggegeven, zo wordt te Washington mee gedeeld. ONDER LO U DE P E Prinselijk gezin in Zwitserland De gemeenteraad Woensdag voor de beslissing 70ste JAARGANG MAANDAG 22 MAART 1948 No. 20574 DE NED. ARBEIDERS EN HET COMMUNISME Manifest van de K-A.B. De stemming aan boord De verklaring der Westerse mogendheden is te Triëst inge slagen als een bom, meldt A.F.P. Zij wekte verbazing in ge allieerde en tevredenheid in Italiaanse kringen. Een woord voerder van de Sovjet-russische delegatie bij de V. N. noemde de verklaring „duidelijk propaganda". MONTAGE-WONING Geldt voor drie-kwart woning Mr. BAAK-BRIGADE? VLIEGTUIG TEGEN BERG bekend-'prir^rnh T*' Zaterdagmiddag heeft de sovjet-russische delegatie in haar geheel de vergadering van de geallieerde bestuursraad verlaten. Sokolofsky, die als voorzitter optrad, brak de zitting af met de woorden: „Daar de drie westelijke machten weigeren in lichtingen te vertrekken over haar Londense besprekingen, is er geen reden om deze zitting voort te zetten en verklaar ik deze voor verdaagd". heterdaad betrapte inbreker MASARYKS OPVOtGER KIEVITSEIEREN VOOR DE KONINGIN NU MET TABAK DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam. Broersvest 8. Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal. f 1.15 per maand, 1 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .eger gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. onze jongens tegemoet zal treden En als we de juiste toon dan gevonden hebben, moet deze bewaard blijven. In het begin zal er wel enthousiasme zijn, maar dat moet zo blijven, want zij die later komen, zijn het evenzeer waard Europees federalisme De Amsterdamse wethouder mr. Fr v Wijck had eerder gesproken over Euro pees federalisme. Hij bestreed de actuele mogelijkheid van wereldfederalisme. In Europa, dat nog niet verlaten is door de "eest van net Christendom, zijn deze mo- g lijkheden wel aanwezig. Dit federalisme „Er moet uitdrukkelijk gewaarschuwd worden tegen de oorlogspsychose en de angst die momenteel in sommige kringen van ons volk leven Zeker ik ontveins niet dat er ernsti*» v„r,..i. i enter zal moeten groeien van binnenuit i j m ern'tige verschijnselen zijn, zowel in ais en zal gedragen moeten worden door de buiten ons land. Maar juist daarom moeten wij met des te meer kracht J !J ------ werken voor het behoud van de vrede. Het de vorige week gesloten „Pact van russel kan daarbij van groot belang zijn, het is n.l. tegen niets en niemand gericht, maar juist v o o r de vrede bedoeld". Aldus sprak minister A H. J. Fiévez tijdens een druk bezocht appèl van de jongeren m de K.V.P uit Noord-Holland, gehouden in Krasnapólsky in Amsterdam De minister had er tevoren reeds op ge wezen, dat het pact voor ons van histo rische betekenis is. Nu hebben wij onze zo gekoesterde neutraliteit prijsgegeven om ons gezamenlijk met andere volken te wijden aan belangrijke taken Alleen door samenwerking van deze 100 mil- lioen West-Europeanen op ieder gebied kunnen wij uit de impasse geraken. Maar zelfs dat is niet voldoende. De regering zal het hare doen om deze samenwerking zo effectief mogelijk te doen zijn. maal ais de ftedachte, die er achter zit. niet leeft in ieder, dan kan het effect niet vol doende zijn Men moet er van overtuigd zijn dat de offers, die dit ongetwijfeld zal vragen, gebracht moeten worden voor een zaak die dat volkomen waard is Mocht dit streven slagen, dan is er een'belang rijke bijdrage tot de vrede en de redding van de wereld geleverd Wij moeten be reid zijn iets prijs te geven, zij het ook om in de toekomst veel meer te winnen. De Benelux was het begin, het was een goed begin, want dit. pact was voor ons nooit, zo aantrekkelijk uitgevallen. In felle bewoordingen richtte de minister zich tot degenen die zich door hun angst zo laten meeslepen, dat zij naar veiliger oorden willen vertrekken. „Dit is een volkomen on-Nederlandse houding, waar tegen ik ten scherpste protesteer'zo zei hij. Nogmaals benadrukte spr daarop dat de vrede eerst gewaarborgd kan wor- den als de rechtvaardigheid overal aan wezig is. De sociale vooruitgang, zal dan ook ons eerste streven moeten zijn. De geest in het leger Later sprak de minister nog over mili taire aangelegenheden. Hij wees er op, dat de regering zeer wel weet, dat de dienstplicht erg zwaar op de jongeren drukt, maar men moet bedenken, dat het landsbelang dit vraagt, ja eist Het is overigens zo, dat men inderdaad kan zeg gen, dat een jongeman nu beter uit het leger komt dan hij er in ging Vroeger was dat wel anders. De minister wees verder op het verheugende verschijnsel dat de troep zo uitstekend is. „Het is nog niet helemaal aannemelijk verklaard, zo zei hij, maar het is een feit, dat de geest van de eerste lichting na de oorlog in geestelijk, moreel en mentaal opzicht voortreffelijk was Maar merkwaardiger nog is dat de lichtingen, die daarop volg den, nog weer beter waren. Men spreekt veel over verwording en er is ook ver wording, maar onder de jongeren is daar toch maar weinig van te merken en dat is voor ons land van groot belang". Tenslotte sprak de minister nog over demobilisatie-problemen, waarbij hü be nadrukte, dat deze vraagstukken door het volk zelf opgelost moeten worden. De regering kan alleen richtlijnen geven, maar het volk moet aanvoelen hoe het individuen Nu is Europa alleen een po litieke factor in het spel van invloeden van de grote machten, maar hecht aaneen zal het een grote „derde macht" zijn en de vrede kunnen waarborgen Goede wil is er wel, maar wil men wat bereiken, dan zal men zich bewust moeten zijn van eigen verantwoordelijkheid, anders blij ven we steeds voor de poort staan Er staan zeer grote waarden op het spel en daarom moeten wij ons bewust inspan nen. anders zullen de feiten de geschie denis maken Minister Huysmans herdacht Frans Burmanje hield een inleiding over het werkprogramma. De vergade ring werd verder opgeluisterd door ge meenschappelijke zang van oud-Neder landse liederen. Voor hij zijn rede uit sprak. had minister Fiévez zijn oud-ambt genoot dr. Huysmans in enkele woorden herdacht. „Over enige tijd zal het ons eerst recht duidelijk worden wat wij in hem verloren hebben. Het is heel erg dat wij in een tijd, die zo schaars is aan grote figuren, een man met deze gaven Znk ee" karakter zullen moeten ri De jergadenng zond telegram Beel men aan HM de Koningin en minister Acht en dertig personen werden ge dood en 300 min of meer ernstig gewond in tornado's en wervelstormen, die vijf staten in het midden-IVesten der Verenig de Staten hebben geteisterd. De materiële schade is groot, aldus „U.P.". In Zuid-Illinois alleen vielen reeds 31 doden. In tal van steden en dorpen werd een ware ravage aangericht. In Missouri vielen 2 doden, in Ohio eveneens 2 an in Michigan 1. Over een afstand van 30 mijl ten Noord- Oosten van Alton was het, alsof het land schap door de allesvernielende hand van een reus was geteisterd. L tl re&e'maat van een klok komen thans troepensehepen met hun °u >aïvr .acing u't tropen in Amsterdam of Rotterdam aan. Jongens tr an"er®» die twee jaar, ver van huis en haard verwijderd. *'n< j oe'ende hete zon, en vaak onder de meest moeilijke omstan ïg e en hun plicht voor volk en vaderland deden, worden weer, met un 'thuis vereend. Zaterdagmiddag was het de „Grote Beer IC "a snelle overtocht het schip vertrok op 28 Februari uit Tandjong riok aan de Javakade in Amsterdam meerde. Waar de tornado het hevigst gewoed neert is het spoor ongeveer een halve miil breed. Over een afstand van zeker 20 ils„er ®een telefoonverbinding meer intact. Fosterburg, een klein plaatsje met nauwelijks 200 inwoners is buitengewoon zwaar getroffen Slechts 3 huizen en een kruidenierswinkel zijn overeind blijven staan. Voor het overige is Fosterburg één puinhoop. Forse bomen lagen geveld of waren op zijn minst van alle takken be- ?ie Iang" dan een generatie het sieraad van deze Hike landbouwstreek zijn geweest, z«n geheel heiend f" de her en der over het land verspreid. In een aantal van anderhalf millioen exemplaren is gisteren onder de katho lieken van Nederland een manifest ver spreid van de Ned, Kath Arbeidersbewe ging. In verband met de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije en de bedreiging van Rusland, worden de kath hoofd- en hand arbeiders opgeroepen tot waakzaamheid en tot „een daadwerkelijke bestrijding van de vijfde colonne binnen onze mu ren" Daarom geldt voor alle katholieke arbeiders maar één houding: weg met alle samenwerking met de E.V.C., „die in gevaarlijkheid de N.S.B.-ers van voor de oorlog in sterke mate overtreft" Positief kan en moet iedere kath arbeider en nu tot de laatste man op sociaal 'gebied zijn plaats innemen in de gelede ren der Ned Kath Arbeidersbeweging en daar zijn persoonlijke kracht inzetten tot effectieve bestrijding van het com munisme. Want de beste bestrijding is de opbouw van een waarlijk christelijke samenleving. Echt Hollands weer: een mild lente- zonnetje, gepaard gaande met een ste vige Westenwind, verwelkomde de 1300 repatrianten, die zich aan boord bevon den. Familie en kennissen hadden zich op de Ruyterkade opgesteld om hen toe te juichen. Op de kade, waar alles voor de ontscheping in gereedheid was ge bracht, spraken de le luit ter zee, C. N. Th. Baron van Boetzelaer namens H. M de Koningin en Gen.-Maj. A. H. Nijhoff namens de Minister van Oorlog en Ma rine a i. de jongens toe. Zij heetten hen hartelijk welkom in het vaderland, wens ten de zieken een voorspoedig herstel toe en hoopten, dat allen een succesvolle te rugkeer in de maatschappij zouden heb ben om mee te kunnen werken aan de op- ^an Nederland, die dergelijke jon- ®8i,ti,iiro^rir!.tstreven^e krachten best kan 6 „in r muziekkapel van de Huza- re" mbL ml61 deed het hare om de stemm g et pittige marsen te verho gen. De scheepsarts, dokter v. d Heuvel. vertelde ons^ dat de „Groote Beer" bii haarJV6^d uit hlidië 378 zieken aan boord had int.het rnarinehosoitaal in Soerabaja en uit het militaire hospitaal in Batavia. Gedurende de reis zijn velen door de uitstekende verZOrgi„gJen de gezonde zeelucht hersteld, zodat er bii aankomst in Amsterdam nog 45 ernstige gevallen waren, die direct naar het zie kenhuis vervoerd werden en 47 anderen die per auto naar huis gebracht konden worden. De rest van de jongens (van de K N I L., land- en zeemacht en mari. .■prei waren demobilisanten en afge- U „Hen Op het schip bevond zich een eftoohreide medische staf, n.l. 68 man. frnndpr 5 doktoren en 32 verpleeg sters Over ontspanning hebben de jon- gensniette blagen gehad. Er werden^ re gelmatig film- J, fabaretvoorstellingen van lectuur was. De stemming, die de eerste veerden dagen tamelijk mat was, leefde daarna op in het vooruitzicht van een spoedige thuiskomst. De geestelijke verzorging voor de katholieken was in handen van aal moezenier J. A. van Gestel, een jonge bruingebrande priester, die ons zei, dat het moreel van de troepen opperbest was. Des ochtends werd het H. Misoffer druk bezocht. Het had hem alleen ont broken aan een vast altaar, zodat hij zich had moeten behelpen met een mtskoffer. De uit Indië repatriërende soldaten staan met enig wantrouwen tegenovei Na de eerste kievitseieren komt thans het bericht van de eerste ooievaar. Noord-Brabant heeft nog verschillende nesten en omstreeks half Maart zijn tal rijke waarnemers in de weer om in de lucht of in de polders de eerste ooie vaar te observeren. Lage Zwaluwe schijnt dit jaar de primeur te hebben. Op het oude nest is vadertje langbeen Vrijdag j.l. neergestreken- hun terugkeer in de maatschappij. Men is dit gaan wijten aan onvoldoende voor lichting. Daarom zal voortaan met ieder schip een speciale R. A. O.-officier mee gaan, die de jongens zal voorlichten over werkgelegenheid, toekomstmogelijkheden en loonschalen in het zich nog van de oorlogswonden herstellende vaderland. Een pluim komt nog toe aan de dir.- gen. van verkeerswezen, de gen.-maj. A H Nijhoff, die het heeft weten klaar te spelen alle jongens nog Zaterdagavond thuis te brengen. Hij heeft reeds in IJmuiden waar het schip een uur oponthoud had, daar eerst de Amerikaan se kruiser „Fresno" geschut moest wor den zijn mannen aan boord laten ko men, die iedere soldaat indeelden naar de plaats van bestemming, te herken nen aan een label met eenzelfde letter er op aan hun uniform. Bij aankomst in Amsterdam kwamen voor vervoer het eerst in aanmerking de soldaten, die het verst weg woonden. In de met vlag gen en palmen versierde debarcatieloods werden de jongens door meisjes van het V. H. K. en Band Nederland-Indië op koffie, koek en appels onthaald, waarna het juichend en zingend huiswaarts King. In verband met lopende geruchten in zake de consumptie van textielgoederen deelt de bedrijfsgroep kleding-industrie te Amsterdam mede, dat, wanneer op het ogenblik van een herwaardering van de puntenwaarde van textielgoederen wordt gesproken, dit uitsluitend betrekking heeft op het aanpassen van de punten waarde van een aantal producten aan het stofverbruik. De deviezenpositie van ons land schijnt van die aard te zijn, dat er vooralsnog voor de regering geen aanleiding kali bestaan een substantiële wijziging te brengen in het door haar ge voerde textielbeleid. Zelfs wanneer het aantal punten, dat per hoofd van de be volking beschikbaar wordt gesteld, inci denteel zou kunnen worden verruimd, valt niet te verwachten, dat bepaalde artikelen van distributie zouden worden vrijgesteld of in puntenwaarde zouden worden ver laagd. Warren Austin, de permanente gedele geerde der Ver. Staten bij de Ver. Na ties, heeft Zaterdagmiddag aan Trygve Lie, de secretaris-generaal dezer organi satie, een nota van de Ver. Staten En geland en Frankrijk overhandigd, waar- in de veiligheidsraad verzocht wordt eer. geland. Frankrijk en de V. S. besloten, onderzoek te doen instellen inzake het vrije gebrnd van Triest, dat de drie mo gendheden aan Italië terug willen geven. De nota ging vergezeld van een memo randum, waarin Austin er de nadruk op legt, dat voor alle nieuwe besluiten aangaande Triest de toestemming van de sovjet-unie en Italië noodzakelijk is. De verklaring var- de drie Westerse mogendheden heeft do inzet van de Ita liaanse algemene verkiezingen op IS April a.s. ten zeerste opgejaagd. Het vrije gebied van Triest, dat krachtens het vredesverdrag werd ingesteld, is voor de Italiaanse kiezers thans de prijs geworden, welks toekomst zal afhangen van de uitslag der verkiezingen. In een te Washington uitgegeven communiqué van de V. S., Engeland eu Frankrijk wordt gezegd, dat de bespre king in de veiligheidsraad heeft aange toond, dat overeenstemming over de verkiezing van een gouverneur voor Triest onmogelijk is. Er zijn bewijzen te over, aldus het communiqué, dat de Joegoslavische zóne van Triest feitelijk bij Joego-Slavië is ingelijfd door hande lingen, die niet de wens van de mogend heden respecteren om het gebied een onafhankelijke en democratische status te verlenen. Ónder de huidige omstandigheden, zo gaat het communiqué voort, hebben En- dat de tegenwoordige regeling de hand having van de fundamentele rechten der bevolking van het vrije gebied van Triest niet kan waarborgen. Terugkeer van het gebied onder Ita liaanse souvereiniteit is aanvaard als de beste oplossing ter voldoening aan de democratische aspiraties van het volk en voor het herstel van vrede en orde in het gebied. Binnen veertien dagen zullen de weste lijke mogendheden haar voorstel tot te ruggave van Triest aan Italië doen vol gen door een verklaring, dat zij een Italiaans beheer over verschillende der voormalige Italiaanse koloniën in Afrika genegen zijn, aldus meldt „New-York Times" uit Parijs. Bij het opvoeren van de woning-pro ductie kan de bouw van een zo groot mogelijk aantal montage-woningen niet worden gemist. Teneinde het op gang komen van de productie van deze wo ningen, waarmede vaak grote kapitaals investeringen gemoeid zijn, te stimuleren, heeft de overheid reeds geruime tijd ge leden bepaald, dat voorlopig de kostprijs van deze woningen tot een bepaald per centage mag liggen boven de prijs van traditioneel gebouwde woningen. Thans heeft de minister van wederopbouw en volkshuisvesting medegedeeld, dat binnen het kader van het aan de gemeenten toe gewezen woningcontingent een montage woning slechts voor zal meetellen, zo dat dus 25 pet. van het aantal te bou wen montage-woningen automatisch bij de woning-toewijzing mag worden ge voegd. Indien dus b.v. een gemeente een toewijzing heeft ontvangen van 200 wo ningen en van deze woningen er 100 als montage-woningen gebouwd, dan wordt het totale contingent 225 in plaats van 200. De Haagse auditeur-militair Mr. Baak heeft het bestaan om de 500 leden van het verpleegsterscorps Landmacht bij de behandeling van een desertie-geval voor de krijgsraad zo maar een „schertscorps" te noemen. Doch hij zal uit de gewel dige deining, welke deze kwalificatie veroorzaakte, wel begrepen hebben, dat noch met dit corps noch met de hiertoe behorende verpleegsters te schertsen valt. Neen, hij is in die kringen volko men gediskwalificeerd en het valt te hopen voor de auditeur, dat hij niet binnenkort in een hospitaal moet wor den opgenomen, want dan zal hij on dervinden, dat dit niet bepaald een scherts genoemd kan worden. Wij zullen in dit conflict geen partij kiezen; veel te leuk geval om er nog wat over te laten bekvechten. Maar één ding moet ons toch van het hart: het valt ons tegen, dat er hier en daar door de verpleegsters over ontslag niet alleen maar zelfs over staking gesproken werd Waarschijnlijk wordt het niet zo kwaad bedoeld, doch dergelijke dreigementen zijn te gevaarlijk om zelfs maar als een soort scherts te bezigen. Uit de mond van een verpleegster behoort het woord staking zeker niet te klinken. Mocht een stakingskoorts op deze verplegenden vat hebben, in dit geval heeft de auditeur gelijk gehad, dan is het een „scherts corps". Doch nog eens; wij hebben te veel vertrouwen in onze verpleegsters om een staking te vrezen; daarvoor hebben zij, naar wij hopen durven, te hoge op vatting van haar mooi beroep. Bovendien als wij ook eens schert sen mogen wij zijn er heilig van overtuigd, dat de dames te gecharmeerd zijn op haar flatteuse uniformen, dan dat zij dit zouden afleggen, omdat een of andere militaire „blaag" haar voor schut zette. Intussen heeft dit incident de onge wenste positie van bedoeld corps in de schijnwerpers van het forum geplaatst en het is voor de leden een pracht ge legenheid geworden om haar grieven publiek te maken. De minister van oor log zal thans toch wel verplicht zijn om aan de scherts een einde te maken. Indien inderdaad de positie van het corps geregeld zou worden, dank zij de scherts, welke de auditeur zich ten op zichte van dit legeronderdeel veroor loofde, nu dan verwachten wij, dat de „meisjes in uniform" zullen verzoeken om naar hem een afdeling te noemen. En wanneer te zijner tijd de Mr. Baak brigade voor haar beschermheer défi- leert, wat zal het „schertscorps" dan schertsen over die scherts. ANALYST. Een tweemotorig vliegtuig is te Somer set in Pennsylvanie - (V. St.) tegen een berg gevlogen. J Volgens de eerste berichten zijn de lij ken van twee vrouwen en een man ge vonden. H. K. H. Prinses Juliana is Zaterdag- middag per vliegtuig, te Sitten (kanton allis) aangekomen met haar béide ochtertjes Margriet en Marijke. Na een 'HC e. beSroeting door kantonaie en gemeentehjke autoriteiten werd de reis Hid mot a Bernhard reeds enige vertoeft! Beatri* Generaal Clay heeft op de vraag, of hjj van mening was, dat het optreden van maarschalk Sokolofski het einde van het vierzijdig bestuur in Duitsland betekende, geantwoord: „Niet noodzake lijk" „Het was geen hoffelijke daad. doch overigens kan ik geen interpretatie geven, voordat wij het verdere verloop der gebeurtenissen hebben gezien", al dus voegde hij er aan toe In geallieerde kringen is men nog in het onzekere, of men deze sedert enige tijd verwachte Sovjet-Russische geste moet beschouwen als het definitieve en officiële einde van de vierzijdige con trole. Het ligt in de bedoeling van de drie Westelijke delegaties, op de voor de volgende week vastgestelde zitting van de plaats-vervangende militaire gouver neurs normaal te verschijrien. Het wordt twijfelachtig geacht, of de' sovjet-Russi sche delegatie dan eveneens zal verschij nen De zittting an Zaterdag was wederom geheel verlopen onder het uitbrengen van wederzijdse beschuldigingen. Moeilijke achtervolging van op lten- T°en zij het dreigement met een waarschuwingsschot beantwoordden, Zaterdagavond is het de Amsterdamse politie na een ongewone jachtpartij ge lukt de beruchte 27-jarige inbreker G B, beter bekend als „Gerrit de Stotte raar", die op 22 Jan. uit het politiebu reau in de Spaarndammerstraat te Am sterdam ontsnapte, weer te arresteren. Enkele voorbijgangers betrapten deze „zware jongen", toen hij bezig was zich toegang te verschaffen tot een perceel in de Bloys van Treslongstraat. Wei nig gesticht over deze „burgerlijke be langstelling" trok Gerrit zijn revolver en hield hiermede zijn belagers van het lijf. De politie arriveerde echter weldra per jeep en de bewapende inbreker zocht zijn heil in het Marktkanaal. Al zwem mende richtte hij zijn wapen op de «gen- S?rrit zÜn revolver in het kanaai h=,iill °,ver het terrein van de Markt de andere oever te ontkomen de snelle W.^Chter ?iet opnemen tegen pPIrrer,„r, p ..„va.7 de Politie. Hij werd opnemen tegen epffrenen wolitie. Hij werd waking in zijn cel °nder g°ede be" raar°ataSllozeee^f ie,e,ft Gerrit de Slotte- raar talloze diefstallen op zijn geweten Aan het begin van dit jaar werd htj ge arresteerd, doch het gelukte hem te ontsnappen door de tralies van zijn cel raampje door te zagen. Het zal hem ech ter ditmaal niet gelukken op deze wijze uit te breken, want de politie heeft na zijn arrestatie tussen de binnen- en bui tenzolen van zijn schoeisel een aantal fijne ijzerzaagjes gevonden. Naar alle waarschijnlijkheid zijn het dezelfde als die, waarvan hij zich bij zijn laatste ont snapping heeft bediend. Er werd, tegen de gewoonte in, geen datum vastgesteld voor een volgende zitting van de bestuursraad. Doorgaans komt de raad om de tier dagen bijeen. Nadat de Sovjet-delegatie, 12 man sterk, met maarschalk Sokolofsky, ge neraal Dratwin en generaal Seminof voorop, stenografen en tolken incluis, de monstratief de zaal verlaten had, stelden de generaals Clay, Robertson en Koenig vast, dat Sokolofsky geen recht had de zitting af te breken, daar het gewoonte is, dat de voorzitter geen beslissingen neemt zonder overeenstemming met zijn collega's. De zitting van de bestuursraad van Zaterdag was bijeengeroepen op speciaal verzoek van Sokolofski, die een memo randum van de regeringen van Polen, Tsjechoslowakije en Joegoslavië, waarin beschuldigingen aan het adres van de Westelijke machten met betrekking tot haar maatregelen in West-Duitsland ge uit worden, ter tafel bracht. De Westelijke bevelhebbers weigerden over dit memorandum te discussiëren, daar zij van mening waren, dat dit op regeringsniveau moest worden behan deld. Generaal Robertson beschuldigde de sovjet-delegatie ervan, dit memorandum als een propagandamiddel te willen be nutten. De generaals Clay en Koenig onder steunden het Britse standpunt. Na scherpe woordenwisseling nam So kolofski het memorandum van de agenda terug, daar de drie andere delegaties bleven weigeren erover te discussiëren. Tot zo ver een bericht van de A.N.P.- correspondent te Berlijn. Reuter geeft de verklaring van Soko lofski weer als volgt: Maarschalk Sokolofski zeide (in ant woord op de opmerkingen van generaal Robertson), dat, waar de Westelijke ge allieerden geen verlangen toonden een door drie naburen van Duitsland te berde gebrachte belangrijke kwestie te be spreken, bewezen was, dat zij de be stuursraad niet beschouwden als een con trole-orgaan voor bezet Duitsland. Dr. Vladimir dementis is tot Tsjecho- slowaaks minister van buitenlandse zaken benoemd, zo wordt officieel te Praag meegedeeld. Clementis is communist. Hij was reeds plaatsvervangend minister van buiten landse zaken in de regering onder Jan Masaryk. Zoals gemeld ontving H. M. de Ko ningin Vrijdag de eerste kievitseieren. Deze arriveerden tegelijk uit niet minder dan 7 plaatsen t.w.: Wisch Lichtenvoor de, Gorssel, Castricum, Winterswijk, Mar- kelo en Giekerk. Zaterdagmiddag arriveerde H. K. H. Prinses Juliana met de prinsesjes Margriet en Marijke op het Zwitserse vliegveld Sion voor het doorbrengen van een vacantie in Zermatt, waar de Prins met de beide oudste prin sesjes reeds vertoeftlinks de piloot kapitein G. Sonderman en de Neder landse gezant in Zwitserland mr. J. J. B. Bosch ridder van Rosenthal Tussen de Biet-communistische fracties van de Amsterdamse raad js de laatste dagen voortdurend contact geweest over het te voeren beleid. Door de rol. Welke de twee communistische wethouders menen te moeten spelen in het „wel vaartscomité", dat als een communisti sche cellenbouw-organisatie is te be schouwen, is het hoog tijd geworden daartegen maatregelen te nemen. Naar ons ter ore kwam, ligt het in de bedoeling namens deze fracties in de raadszitting van a.s. Woensdag een ver klaring te doen afleggen, waarin de beide wethouders uitgenodigd worden hun zetel ter beschikking te stellen. Daar echter verwacht kan worden, dat zij daarop al leen met woorden en niet met daden zul len reageren, overweegt men verder strekkende beslissingen. Er is nog geen overeenstemming over bereikt en ook nog geen beslissing over genomen, maar het schijnt in de bedoeling te liggen tijdens de raadszitting van a.s. Woensdag de be noeming van een zevende wethouder aan de orde te stellen. Mocht de raad hiertoe besluiten, dan moet het college van B. en W. een nieuwe werkverdeling opmaken Bij deze werkverdeling kan men de com munistische invloed dan tot een minimum beperken bijv. door hun belangrijke on derdelen van de gemeentelijke huishou i ding "uit handen te nemen en hun daar voor in de plaats belangrijke onderdelen als het bureau van de statistiek en het begrafeniswezen terug te geven. Het is voor de fracties van de Amster damse Raad gèen eenvoudige beslissing, maar "bij alle partijen leeft de overtuiging dat juist in Amsterdam een flinke en be sliste stap moet worden gedaan. Daarover heerst dan ook geen enkele verdeeldheid. Bij een onderzoek is gebleken dat de kerftabakfabrikant W. te 's-Hertogen- bosch kans heeft gezien gedurende een kort tijdsbestek minstens 60.000 rantsoe nen tabak buiten de distributieregeling om te verkopen. De hem voor represen tatieve doeleinden toegewezen tabak was eveneens clandestien verkocht. Naast zijn gewone boekhouding bleek de fabrikant er nog een bijzondere kas op na te hou den om de belastingen te ontduiken. Naar deze manipulaties wordt thans een onder zoek ingesteld. W. is in verzekerde bewa ring gesteld en voor 2700 rantsoenen ta bak. welke voor verzending gereed lag, werd in beslag genomen. In de nacht van Vrijdag op Za terdag heeft zich een brutaal geval van auto-roof voorgedaan waaruit de toenemende onveilig heid op de wegen blijkt. Een automobilist uit Leidschendam stuitte omstreeks het middernachtelijk uur tussen Duivendrecht en Ouderkerk a d. Amstel, waar wegens een in aan bouw zijnd werk langzaam gereden moet worden, op een stapel planken, die van een afrastering ter plaatse waren afge broken en als barricade op de weg wa ren neergelegd. De automobilist verliet zijn wagen om de belemmering op te ruimen doch toen hij daarmee gereed was, verscheen plotseling een individu uit het duister, dateen masker droeg en een revolver in de hand had De man beval in de Duitse taal de eigenaar: de handen omhoog en weglopen. Het slacht offer durfde, gezien het wapen en zelf zonder verdedigingsmiddel zijnde. n:et agressief op te treden en voldeed, hevig ontdaan, aan het bevel. Nauwelijks had hij enige passen gedaan of de aanrander stapte in de auto en verdween er mee in de duisternis. Het was een nieuwe blau we 8 cylinder „Mercury", gemerkt HZ 87836 met moto, 79 M 19817034.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1