Politieke rel in Amsterdamse raadsvergadering Stadhuis onder bewaking 1 n OPBOUW VAN ONZE VLOOT Span j es Franco kende rol in West-Europa Russisch gevaar Men zij alvast gewaarschuwd O Het einde van een wereldreis Vragen over Triest in lagerhuis Terreur in Chinese missie PP Vorming van een V erkiezingsf onds DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hamerslagen geen succes treinstagnatie De taak van de Koninklijke Marine Toch bleef grens gesloten Eind April krenten brood NDER DE LOUPE Standvastige christenen 70ste JAARGANG DONDERDAG 25 MAART 1948 No. 20577 De behandeling van de motie van de niet-communistische partijen in de Amsterdamse raad waarin zij de communistische wethouders uitnodigen hun zetel ter beschikking te stellen, is een politieke rel van de eerste orde geworden. De omgeving van het raadhuis was al uren tevoren druk bewaakt door politie te paard en politie met honden, de publieke tribune was overvol en er heerste een geladen sfeer. Steinmetz ontstak een lont MGR. SRAMEK EN MGR. HALA IN klooster geïnterneerd 6000 propagandisten op stap Klein-Europese naargeestigheid AMERIKA'S NIEUWE WAPENS ALLEN AAN STOOT FINSE PREMIER NAAR MOSKOU DE „ALK" BRAK OP EEN KORAALRIF BEVIN ANTWOORDT ONDERHANDELINGEN, INGAAND 12 APRIL TE DJOKJA DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de ..Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven -egei. gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Nadat de heer Faber (P.v.d.A.) de motie had voorgelezen, vroeg hij de burgemeester dit stuk direct in behandeling te willen nemen. De heer Gortzak i Comm.) kreeg daarop het woord en zei toch wel iets te willen opmerken naar aanleiding van de kwestie. Nu, dat deed hij inderdaad. Twee-en-een-half uur lang slingerde hij zijn, vooral voor de tribune bestemde, woorden de zaal in. Het is een voortreffelijk spreker, deze Amsterdamse bootwerker, doch het aantrekkelijke van zijn voordiacht gaat geheel verloren door het demagogische en persoonlijke element, dat er in veriverkt zit. Hij deed zeer felle aanvallen op allerlei personen en groepen van personen, met een vlopd van woorden betoogde hijdat men er destijds geen been in gezien had, de communisten in het college van B. en W op te nemen. Alleen de katholieke fractieleider, de heer Steinmetz, had tót het laatste toe verset gepleegd. de vergadering Een kwartier lang bleef het geschreeuw en gejoel, waaraan ae publieke tribune volop meedeea, n g voortduren. Later werd het wat kalmer en toen burgemeester d'Ailly de v rga- dering heropende, kon de heer Steinmetz zijn rede vervolgen „Ik heb een vergis- Cinv hpBüan zo sprak hij, ik heb de ver keerde plaats genoemd, het incident waarvan ik sprak, gebeurde met in Vught maar in Amersfoort en ik kan voor de juistheid ervan instaan." Ook des avonds, toen de zitting werd voortgezet, was het om en nabij het raad huis onrustig. Grote groepen communis ten hielden demonstraties onder de leuze' „Amsterdam is rood en Amsterdam blijft Gortzak noemde 't waanzin de communis ten verraders te noemen. Zij juichen het gebeurde in Tsjechoslowakije toe, omdat daardoor de vrede veiliger gesteld is en omdat de boeren daar nu grond krijgen. Het Comité voor Volkswelvaart wil al leen maar wat het zegt, de welvaart ver hogen, daarbij is niets nieuws onder de zon. „Alleen met smoesjes voor de vaaK wil men ons bestrijden, omdat ""S™ feiten noemen kan", riep hij uit- s> opgewondener werden zijn woora burgemeester moest herhaalde'J ren wanneer onbehooriu do als gjj ons als6landyerraders^terzijde stelt", al- d Debehée?t Faber kreeg toen weer het w?ord. hij sprak slechts kort en werd steeds door geroep en geschreeuw onder broken. De niet-commumstische partijen voeren deze actie niet omdat zij daarvoor van Romme of van Amerika de opdracht kregen, maar omdat zij de democratie lief hebben en deze bij de communisten niet meer veilig zien De heer Steinmetz (KVP) wees er op, dat wij nu drie jaar na de oorlog weer staan voor dezelfde omstandigheden als toen Wij zijn aan de ernstige verschijn selen gelukkig nog niet toe, maar omdat wij voorkomen willen dat het zover komt, willen wij alle maatregelen nemen. De CPN is een onderdeel van een internatio nale organisatie; zij wist wat zij deed toen zij de welvaartcomité's oprichtte. De com munisten onderbraken de woorden van de heer Steinmetz steeds met geroep: „Breng toch feiten over mensen van ons, die zich in de oorlog misdragen hebben." De heer Steinmetz vond het vreselijk, dat wij elkaar nu gaan zitten verwijten, wie wel en wie niet aan het verzet tegen de Duitsers hebben meegedaan. Onder 't steeds luider wordende gebrul van de communisten riep de heer Steinmetz uit. dat er wel degelijk communisten waren, die zich in de oorlog onjuist hadden ge dragen. Het was hembekend, dat een vooraanstaand communist in Vught, toen hij de fusillering van enige Nederlanders zag had gezegd: „Gelukkig, die zijn wij kwijt, die kunnen ons niet meer voor de voeten lopen." Er ontstond een geweldig tumult. Wie was dat, riep men in wilde wanorde door elkaar „Het was wethou der „Seegers" zei de heer Steinmetz nog, maar toen ontstond zo'n geweldig lawaai, dat verder spreken onmogelijk werd „Leugenaar, smerige schoft", werd er van de communistenplaatsen geroepen en geschreeuwd Verscheidene communisti sche raadsleden bewogen zich in de rich ting van de heer Steinmetz, boven alles uit klonk het schelle gegil van mevr. Kogenlof en de voorzitter, die met hame ren geen orde meer kon krijgen, schorste Mgr. dr- Jan Sramek en mgr. Frantisek Hala, de twee gearresteerde Tsjechoslo- waakse ministers zullen in een Katho liek klooster worden vastgehouden, aldus de voorzitter van het actie-comité van oorlogsveteranen' steiner. De//ff Velaren, V°Sramek en Hala werden Zondag jl ge arresteerd, daar zij zouden hebben' ge tracht het land per Vliegtuig te verlaten. Bii het station Rotterdam-Beurs ont spoorde om 18.54 uur een rangeerloco motief waardoor het verkeer over de beide hoofdsporen versperd werd. Om IQ uur was een der hoofdsporen vrij gemaakt "en kon de treinen^ naar beide richtingen over enké1 p strem_ den geleid. Om 21.49 uur was de strem ming op het station Rotterdam-Beu geheven. rood!" Zij werden door de bereden poli tie uiteengejaagd. De behandeling van de motie der vier niet-communistische fracties vond een vervolg in een rede van de heer Tas (P.v.d.A.), die herhaaldelijk onderbro ken werd door scheldpartijen van de communisten. De burgemeester moest voortdurend de hamer hanteren. De heer Tas betoogde, dat de actie, welke thans in Amsterdam door de C.P.N. wordt ge voerd, geen plaatselijk of landelijk, doch integendeel een internationaal karakter draagt met vertakkingen overal in West- Europa, Hun doeleinden zijn dus ook in ternationaal. De partij, die het verzet tijdens de oorlog en het communisme identiek met elkaar acht, die ons land weer op de been wil helpen met de leus: „Ho gere Ionen, lagere prijzen", een leus, die volstrekt geen rekening houdt met de economische realiteit; een partij, die het vertrouwen niet meer heeft van de andere fracties, moet zelf inzien, dat de progressieve politiek, die thans door de regering gevolgd wordt, ook zonder haar wel voortgang zal vinden. Spr. besloot zijn rede met de woorden: „Am sterdam zal geen Praag worden!". Het raadslid Rustige (A.R-C.H.) weer legde in zijn toespraak de persoonlijke aanvallen van de communist Gortzak, als zou hij handlangersdiensten aah de Duit sers bewezen hebben door het aanblijven in de Amsterdamse raad. tijdens het eer ste oorlogsjaar. Hij stelde de communis tische fractie aan de kaak. door de ta riefsverhogingen aan te halen, die door haar goedgekeurd waren: o.a. voor de tram, gas- en electra, hondenbelasting, remigings-, haven- en marktplaatsengel- aen. En dat terwijl deze fractie schermt met „hogere lonen en lagere prijzen". Vanavond zal het debat over de mdtie voortgaan. Woensdag a.s. wordt er een spoedvergadering belegd om de niet-be- handelde agendapunten o.a. de vermake lijkheidsbelasting te bespreken. De verhoging van havengeld voor zee schepen, werd gisteren nog goedgekeurd. Al is er van verkiezingskoorts nog maar weinig merkbaar de thermo meter wijst nog maar pas enkele streepjes boven normaal toch zijn er van de Katholieke Volkspartij al een zesduizend propagandisten op stap, die het allereerste en zo drin gend noodzakelijk werk doen, waar mede iedere verkiezingscampagne moet beginnen: de vorming van een verkiezingsfonds. Zaterdag 20 Maart werd de campagne ingeluid met een interview, dat de heer P. de Waart via de K R O. afnam aan de Partij-secretaris: dr. L. A. H. Albering. In dit interview gaf de heer Albering een overzicht van de grootte der ver kiezingscampagne, welke nauwgezet en intensief gevoerd zal wordenals de geldmiddelen daartoe niet ontbreken" Op alle kiezers der Katholieke Volkspartij werd dan ook een dringend beroep ge daan om de Partij hunner vrijwillige keuze ook financieel te steunen, opdat bij de verkiezingscampagne het grootst mogelijk resultaat worde behaald, waar mede tevens op de meest duidelijke wijze aangetoond wordt, dat het com munisme hier geen kans heeft. Op eerste oproep zijn uim 6000 propa gandisten op stap gegaan om huis-aan- huis een bijdrage te vragen. Zij zijn voor zien van een bonnenboekje, waarin bon nen ter waarde van 0.25 en 1. In Limburg. Overijssel, het Noorden van Noord-Holland, het Zuiden van Zuid- Holland, in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam draait de actie reeds op volle toeren; in de overige provincies is pas een allereerste begin van activiteit te be speuren. Maar vóór 1 Mei moet het fonds gevormd zijn en dan een groot fonds, de grootste partij in Nederland waardig. In de Rivièrahal van de Diergaarde Blijdorp te Rotter dam is een artistieke tentoonstelling „Bloemen en Dieren 1948" ingericht, ivaarop veel kleurige bloeiende planten en dikwijls exotisch gekleurde dieren in een geslaagde combinatie bijeen gebracht zijn. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de marine begroting erkent de minister, dat het verschil tussen het aanbouw- schema, Waarvan sprake is in de Memorie van Toelichting bij de Marine-begroting 1946 en het thans ontwikkelde voorlopige aanbouw- schema, wel zeer groot is. Voorshands is echter een versnelling van het tempo van aanbouw en bemanning onmogelijk. Zodra de toestand verbetering toont, zal hij terzake de nodige voorstellen doen. De minister zal blij zijn, als het beperkte, doch realistische en zakelijke programma, hetwelk thans ter verwezenlijking op korte termijn werd gesteld, hinnen de gestelde tijd kan worden volvoerd, hetgeen, zowel op het gebied van het materieel als op dat van het personeel, reeds inspanning genoeg zal kosten. De minister kan de verzekering geven, dat met het opstellen van een vlootplan voortvarendheid zal worden betracht. Hij meent er echter reec.s thans op te moe ten wijzen, dat indiening en zelfs aan vaarding van een vlootplan nog niet be tekenen, dat dit op korte termijn kan wor den gerealiseerd. Aan de beide kruisers was per 1 Jan. 1941 besteed een bedrag van 13.217.191. Dit bedrag is gebaseerd op vooroorlogse prijzen. Om tot een uiteraard ruwe waardering op het huidige prijsniveau te komen, moet met een drievoud van bo venstaand bedrag worden gerekend. Voor 1947 en 1948 werden verbintenissen aan gegaan tot een bedrag van omstreeks 17.500.000. tot 1952 moet nog een bedrag van 66.500.000 worden verwerkt. De meningen over Franco-Spanjo lopen heel sterk uiteen. Er is een zeer grote groep mensen, die over dit regiem nooit iets anders gehoord of gelezen hebben dan de vaak volkomen ondeskundige, z.g. democratische scheldpartijen, en die, zon der de zaak ook maar enigszins zelf be studeerd te hebben, de propagandistische voorpraters blind volgen. Aan hun mening ook dat wordt dan nog een mening genoemd valt niet de aller geringste waarde te hechten, ofschoon hun stemmen helaas door de talrijkheid een groot, soms een doorslaand gewicht in de schaal werpen. Naast deze veel te grote groep vol komen ter zake onkundigen staat een schare van principiële tegenstanders. Op de eerste plaats natuurlijk alles wat com munist is, of communistisch denkt. Gene raai Franco heeft nu eenmaal en dat zal Moskou hem nooit of te nimmer vergeven in de rampzalige Spaanse burgeroorlog van 1936—1939 het commu- nisme in Spanje de nekslag toegebracht. y heeft daarbij ook allen getroffen, die welke reden dan ook aan de zijde w„fo_e„ c°mmunisten streden. Maar de on het f ,a"den' die nu, waarschijnlijk eaan treff °genblik, hun maatregelen nistLhe ?e °m het dre'Sende commu nistische gevaar te keren, zullen het De vliegtuigfabrikant Glen Martin heeft medegedeeld, dat „men in de Verenigde Staten een radioactieve wolk kan verwekken, die van dodelijker uit werking is dan de atoombom. Elk men selijk wezen, dat er mee in contact zou komen, is ten dode opgeschreven. Men is ook reeds in staat, alle moge lijke wolken, zoals wij die dagelijks langs de hemel zien drijven, te laden met ra dio-activiteit. Dergelijke dodelijke wol ken zouden gebruikt kunnen worden wanneer de «vind ze in de richting vat vijandelijke strijdkrachten voert. De proefnemingen met radio-actievt wolken worden in het diepste geheim ge daan. Toch is er onlangs iets over uit gelekt en gepubliceerd in een weten schappelijk tijdschrift. Martin deelde verder mede, dat dooi het leger en de marine wordt gewerkt aan draadloos bestuurde projectielen, die een snelheid zullen krijgen, groter dan het geluid. Ook hebben de V. St. zo vertelde Glen Martin verder thans atoombom men welke een veel heviger uitwerking hebben, dan de ouderwetse, die een paar Japanse steden in puin legde. Martin sprak ook over nieuwe bacte riologische wapens met een vertraagde uitwerking, waarvan eventuele slachtof fers niet meer herstellen. Mocht een nieuwe oorlog uitbreken dan zullen deze wapens ,w,aar.schijnlijs binnen twee maanden de definitieve be slissing brengen", meent deze Amerikaan „Er zullen nog twee jaar nodig zijn, voo< we voldoende vliegtuigen kunnen ver vaardigen -an het type. dat nu in ae bedoeling ligt, maar bestuurbare projec tielen zullen veel vlugger gereed zijn Te Washington is bekc gemaakt, dat de Amerikaanse luchtmacht toch nog 25.000 man zal recruteren. Op 16 Maart j.l. werd meegedeeld, dat de luchtmacht, 312,000 man sterk, onveranderd gehand haafd zou blijven. Franco toch niet langer kwalijk kunnen nemen, dat „het Marokkaanse zwijn", zoals Hitier zijn „vriend", de Caudillo, betitelde, reeds meer dan tien jaar ge leden het gevaar onderkende, en het voor zijn land, en hoogstwaarschijnlijk voor geheel West-Europa, vernietigde. Echter: Franco is een dictator; hij heeft in de burgeroorlog de hulp van Hitier en Mussolini aanvaard: in de tweede wereld oorlog schaarde hij zich niet onder het vaan der Westerse bondgenoten. In zijn land bestaan grote tegenstellingen; de economische toestand is er onrustbarend. En Franco is niet mak voor zijn politieke tegenstanders. Dat zijn de grote argu menten. welke zijn niet-communistische tegenstanders tegen hem inbrengen. In de tweede wereldoorlog had Franco slechts één woord behoeven te zeggen, en de nazi-horden hadden ongehinderd naar Gibraltar kunnen oprukken-, Gibral tar zou in Duitse handen zijn gevallen; en de oorlog had een geheel andere af loop krnren hebben. Maar Franco sprak dat éne woord niet uit; de Spaanse grenzen bleven, niettegenstaande Hitiers voortdurend herhaald dringend verzoek, gesloten, niet alleen na de invasie, maar reeds in 1940 De Amerikanen erkennen dan ook ronduit, dat Spanje's onzijdigheid de geallieerden de grootste diensten heeft bewezen Snanje is inderdaad neutraal gebleven. ten bate der geallieerden overigens. Maar zouden Nederland en België om slechts twee landen te noemen, hun onzijdigheid ooit hebben opgegeven als Duitsland die niet met wapengeweld had geschonden? In Spanje bestaan tegenstellingen, maar ze zijn zeker veel kleiner dan in het communistische Rusland. Spanje verkeert in grote economische moeilijkheden: maar welk Europees land is er beter aan toe. en Spanje heeft toch ook vier jaar van een alles verwoestende burgeroorlog ge kend, Als er één verschil is tussen Spanje en het overige Europa, dan is het wel dit. dat het Spaanse volk meer tevreden is met zijn „dictator" dan de meeste Europese volken met hun democratische regeringen. De positie van Franco is door de wil van het volk dit wordt zelfs door zijn felste Spaanse tegenstanders er kend sterker dan van de meeste Europese regeerders. Maar bovenal. Snanie is het eerste Europese land geweest, dat het commu nisme als de ergste vijand heeft bestre den. en dat momenteel immuun voor het communisme wordt geacht. En dan be leeft men de nsradoyalp dwaasheid van de Westerse landen, dat zij Spanje de eerste voorvechter tegen het eommti nisme. buiten de mens<mgpmeensehan hui ten het Marshallplan, hu'ten de politieke en economische samenwerking van het Westen willen houden. Spanje zal er het minste van te lijden hebben. De Amerikanen zijn over deze waanzinnige, klein-Europese naargeestig heid reeds lang heen. Als de zestien lan den van het Marshallplan Spanje buiten blijven sluiten, dan helpt Washington Spanje op andere, waarschijnlijk nog grootscheepser wijze. Want Spanje bezit de sleutel tot de Middellandse Zee, Gibral tar. Deze vesting is wel „eigendom" van Engeland, maar welke is Engelands kracht om ze te verdedigen zonder de mede werking van Spanje? Op 23 Februari 1943 wees de Spaanse regering Engeland op het communistische gevaar, dat Europa na de overwinning zou dreigen. Hooghartig liet Londen door zijn ambassadeur te Madrid, sir Samuel Hoare, antwoorden: „De Sovjet-Unie zal na de oorlog minder dan om het even welke natie Europa kunnen beheersen. Zij zal op een reusachtige schaal moeten heropbouwen en totaal van de Britse en Amerikaanse leveringen afhankelijk blij venIk durf te voorspellen, dat Groot- Brittannië de sterkste militaire macht van Europa zal zijn, en bijgevolg zal het Brit se overwicht groter zijn dan enig over wicht sinds de tijd van Napoleon. Ik acht dan ook de stelling, dat er na de oorlog enig Russisch gevaar zou ontstaan, totaal ongegrond. Evenmin kan ik aannemen, dat de Sovjet-Unie met enige anti- Europese politiek zou beginnen". We kunnen het slechts betreuren, dat deze Britse profetie niet is uitgekomen. Maar elke Engelsman zal moeten erken nen, dat Franco het gevaar scherp heeft ingezien. Laat men de conclusie trekken, en alle kinderachtigheden tegen Franco- Spanje, tegen welk land men overigens niets kan doen zonder zichzelf de groot ste schade, toe te brengen, opgeven. Het is nu de taak van West-Europa voor zijn zelfhandhaving te werken. Met oncontro leerbare sentimenten bereikt men niets Spanje behoort bij het anti-communisti sche Westen. De tijd werkt voor Spanje, en derhalve voor Franco. Met de leden, die van oordeel zijn, dat de koninklijke marine haar taak slechts behoorlijk zal kunnen vervullen, indien zij kan steunen op een doeltreffend uit geruste' en moderne koopvaardijvloot, wordt slechts ten dele ingestemd, aange zien deze uitspraak het zwaartepunt ver legt. Een onverbrekelijk verband tussen marine en koopvaardij bestaat uiteraard, doch het komt de minister juister voor dat voor een land, hetwelk, zoals Ne derland, over een grote en gelukkig nog steeds groeiende koopvaardijvloot be schikt, een krachtige oorlogsmarine nood zakelijk is. Daarbij zal de koopvaardij voor haar defensieve taak moeten zijn toegerust. Wellicht ten overvloede wordt nog maals de verzekering gegeven, dat de opbouw van de Kon. marine zoveel mo gelijk in Nederland zal geschieden. De primaire taak van de Kon. marine zal ongetwijfeld zijn het in bondgenoot schappelijk verband leveren van een met onze positie als zeevarende mogend heid overeenkomende bijdrage in de be scherming der koopvaardij. De vloot za: echter tevens bruikbaar moeten zijn voor de onmiddellijke verdediging van Nederlandse belangen bij een onver hoedse aanval. Op de begroting 1948 zijn inderdaad geen bedragen voor vliegtuigerf uitge trokken. De 25 „Seafuries", welke in stede van in 1947. in 1948 zijn aange schaft, worden in licentie gebouwd bij de Nederlandse vliegtuigindustrie. Hier van is een latere aflevering het gevolg Na rijp beraad is besloten, dat deze in verband met het grote belang van de instandhouding van een Ned, vliegtuig industrie moet worden aanvaard. Aan gezien ook de verdere ontwikkeling van de marineluchtvaartdienst samen hangt met het uiteindelijke vlootplan. kan de minister tot zijn leedwezen om trent verdere aanschaffingsplannen thans nog geen nadere mededelingen doen. Enige tijd geleden meldden wij, dat een ho veelheid krenten was aangevoerd welke evenwel niet toereikend bleek om gedistribueerd te worden. Inmiddels zijn meer krenten uit Griekenland raar ens land verscheept. Bovendien heeft men de beschikking gekregen over een zodanige voorraad sucade, dat binnenkort de bak kerijen kunnen overgaan tot het bakken van krentenbroden. De krenten en sucade komen niet, zo als oorspronkelijk het plan was, as in de distributie, doch zullen direct aan de bakkerijen worden verstrekt. De bedoeling is geweest, ons met een Paasbrood te verrassen, doch door de te late aanvoer van de grondstoffen daar voor, is dit niet meer mogelijk Het krentenbrood zal nu eind April verkrijgbaar zijn. De voedselpositie laat evenwel niet toe, dat het als 'n extraatje wordt toegewezen, daarom zal het op de gewone broodbon in de handel worden gebracht. De ware zin van de Goede Week blijkt men in vele kringen ganselijk kwijt te zijn. Men meent blijkbaar, dat het de be* ,doeling is om speciaal de laatste dagen het e* eens „goed van te nemen". Goede Vrijdag is in plaats van een rouwdag voor een groot deel der bevolking een feestdag geworden, waarop men vrijaf krijgt En deze vrije tijd wordt als regel niet in de kerk doorgebracht. Op de avond van Witte Donderdag en de ochtend van Goede Vrijdag trekken immers hele colonnes vacantie-gangers er op uit en vangen hun Paasreces aan, wanneer zij door vrijaf op Paas-Zaterdag in staat zijn om er een dubbel week-end van te maken. En alsof de dag niet lang genoeg is, organiseert in de deftige Residentie een cabaret een nachtfeest, waarvoor de directie blijkbaar de nacht van Donder dag op Vrijdag de geschikste acht. In de gedenkwaardigste nacht danst men op de vulkaan van binnenlandse beroering en dreigend oorlogsgevaar. En dan ver wondert men zich er nog over, dat God lijdzaam toeziet, als rampen de wereld teisteren. Dat mén volslagen gedistancieerd heeft van het heilige van Goede Vrijdag blijkt o.m. uit de zouteloze humor van een Journaal-schrijver in een blad, die con stateert. dat Goede Vrijdag „een zalige dag van rust wordt, want dan verschijnt er geen krant". Een suggestie van "de schrijver „om tweemaal per week een soort van Goede Vrijdag in te stellen", werd volgens hem door zijn directie niet voldoende gesteund. Jammer voor de lezers Laten wij echter verder het heidense gedoe van wat genoemd wordt „onze Christelijke maatschappij" voor wat het is. Aan ons de taak te zorgen, dat voor ons de Goede week een heilige zij en dus een goede in geestelijk opzicht. Op welke wijze? In dit hoekje be hoeven wij de taak van de Vasten-predi- kanten niet over te nemen, maar één enkel puntje ter overweging willen wij hier toch zetten en wel dit: het zou voor ons een heel goede week zijn, zo wij besloten tot de volgende goede dgad: nl. om, als men daartoe in staat is, te trach ten een, die zijn Pasen niet houdt naar de kerk mede te nemen. Eerder dan een Priester is een leek vaak in staat om een familielid, vriend of kennis gemoe delijk maar toch stevig onder handen te nemen. Meer dan een predikatie en zware betogen hebben dikwijls vrijmoedige „broederlijke en zusterlijke vermaningen" succes. Velen verzaken hun Paasplicht om vrij futiele redenen Sursum Corda van deze week wees er reeds op en zij zitten vaak slechts te wachten op een flinke por. Welnu, allen dus aan stoot ANALYST. Mauno Pekkala, de Finse éerste-mïnis- ter, is gisteren, vergezeld van zijn arts, in een speciaal Russisch vliegtuig uit Helsinki naar Moskou vertrokken. „En dit is dan het eindeZaterdag morgen om kwart voor vier geraakte de Alk boven op een koraalrif ten Noorden van de vuurtoren van Ash- rafti". Zo begint kapitein Van Nieuwkoop het sober relaas van het rampspoedig einde van zijn zeiltocht rond de we reld. .Met slecht weer liep het driemanschap Vrijdagmorgen, 12 Maart, de Golf van Suez binnen en de hele dag moesten ze kruisen tegen een harde wind en een tamelijk hoge zee in. De hele dag en ook de daarop volgende nacht bleef de kapi tein aan dek. Het was zeer donker en het was gevaarlijk gebied: nauw vaar water vol riffen. Eindelijk om 3 uur des morgens ging de kapitein een uur te kooi en gaf het roer over aan de stuurman met de no dige orders inzake veiligheid. Het werd echter niet eens een uur rust op de bank, want om kwart voor vier plotse ling een geweldige slag: het schip liep boven op een koraalrif. Zwaar brak de zee over het gehele jacht en met elke golf werd het verder op de klip ge smakt. Onmiddellijk liet de kapitein noodseinen De Engelse minister van buitenlandse zaken, Bevin, had in het lagerhuis giste ren enkele vragen over de voorgestelde teruggave van Triest aan Italië te beant woorden. Hij bestreed de beschuldiging, dat de „drie" met dit voorstel de Italiaan se verkiezingen wilden beïnvloeden. „Ik beschuldigde de Sovjet-Unie niet van verkiezingsmanoeuvres, toen zij voorstelde Italië zijn kolonies terug te geven. Ik vind. dat ik er op mijn beurt ook niet van beschuldigd moet worden". Thomas Driberg, een van de „labour- rebellen", vroeg, of het niet beter geweest ware, dat alle grote mogendheden, die zich met de verkiezingen schenen,te be moeien, drie weken langer hadden ge wacht om een toespitsen van de toch al Omtrent de toestand in de missie van Sjantoeng lichten we de volgende passage uit een vandaag ontvangen schrijven: De Bisschopsstad Jenchanfoe is door de communisten bedreigd De oudere paters zijn reeds naar Sjanghai geëvacueerd. Het seminarie zal naar Soechanfoe in het Zuiden worden verplaatst De roden do mineren steeds meer in de streek Bij Weihaiwei, onze buren, zitten nog drie paters en J'er zusters gevangen. De nationale troepen hebben nog slechts een smalle streep bezet en daarop zitten duizenden vluchtelingen samenge perst. Enkele van onze katechisten zijn erg mishandeld door de communisten, die hen tot afval wilden dwingen. Men kan zich geen voorstelling maken van de folteringen en de terreur, die hier de mensen van hun medemensen hebben te verduren. Het on' i uid staat op de velden en nie mand waagt het zijn akker te bebouwen Een van mijn christenen, die eigenlijk vroeger niet zo vroom was, is nu als mar telaar gestorven Hij werd voor het geloof met knuppels doodgeslagen en gestenigd. Zijn dochter, een vroom meisje, kroop naar hpm toe en sprak hem nog moed in Hij vergaf daarop luid zijn beulen Onze vrouwelijke katechisten bleven trouw en standvastig aan de beloofde kuisheid. We behoeven ons niet te schamen over dit Christendom. moeilijke internationale situatie te voor komen. Onder applaus antwoordde Bevin, dat deze vraag tot Moskou gericht zou kunnen worden. De communist William Gallacher vroeg, waarom Bevin geen toebereidselen maakte voor een overleg tussen de vier mogend heden in plaats van verklaringen te pu bliceren der drie. Bevin zeide hierop, dat hij dagelijks van sovjet-Russische zijde verklaringen te horen kreeg, niet via diplomatieke kanalen, doch via de radio en door de „Prawda". Gallacher moest niet al te gevoelig zijn. Onder toejuichingen verklaarde Bevin, dat de geschiedenis van de laatste maan den getoond had, dat de bepalingen van het vredesverdrag inzake de schepping van een vrijstaat Triest onbruikbaar ge maakt zijn. Tot deze conclusie gekomen, oordeelden de regeringen van de drie mogendheden het beter, dit ook openlijk te zeggen. Zou men tot overeenstemming komen, dan zal de eerste stap daarna zijn het uitbrengen van een rapport aan de Verenigde Naties. Verder verklaarde Bevin nog op een vraag, of ook was voorgesteld, de door Joegoslavië bezette zone aan Italië terug te geven: „zeer zeker". geven en maakte alles klaar om 't schip te verlaten. Met grote moeite ging de vlet overboord maar.... ze sloeg vol en zonk onmiddellijk. Toen het dag werd zagen de schip breukelingen een visser, die langzaam naar hen toe kwam aan de binnenzijde van het rif. Na veel getob kwam om ze ven uur een sloep langszij en de we reldreizigers begaven zich hiermee naar het vissersvaartuig. Twee uur later, het was toen iets kal mer, was de heer v. Nieuwkoop echter alweer met vijf Arabieren bij het gestran de scheepje, hij bracht een zwaar anker uit maar de Alk maakte reeds water en was eigenlijk al verloren. Maandagmorgen is de kapitein met een Egyptisch soldaat, elk op een kameel, naar Ras Charib vertrokken, ruim 100 K.M. ver. Het was een vreselijke reis door de wildernis en de nacht, die ze slapend in het zand doorbrachten was bitter koud. Maar de volgende middag was het doel bereikt en kon de kapitein een auto sturen om zijn beide tochtgeno ten op te halen. Zaterdagmorgen zou de reis per schip naar Suez worden voortgezet. En dan splitsen zich de wegen. De kapitein wil zo snel mogelijk naar huis; stuurman Hoogstrate hoopt met het Deense jacht „Nordkapern", dat men onderweg al een paar keer ontmoette, thuis te varen en de heer Grevestein voelt zich getrokken tot de pyramiden. „Ik had zo graag die tocht rond de we reld volbracht", zo besluit de kapitein zijn verhaal, „bijna 26000 mijl zaten er op en er bleven er nog maar 3500 over. We wa ren al zo dicht bij Suez en de rest vond ik niet zo moeilijk" De commissie voor goede diensten heeft gisteren een communiqué uitge geven, waarin wordt medegedeeld, dat de conferenties tussen de Nederlandse en de republikeinse delegaties mei de commissie voor goede diensten van 12 April af in Djokja zullen worden gehou den. Indertijd werd afgesproken om afwisselend te Batavia en te Djokja te vergaderen. Tegen 12 April zal ook het treinverkeer tussen Batavia en Djokja hersteld zyn. X„x* A- "WT) I' 7- In verband met wegenbouw zal de molen „De Wandelaar'' te Bussum moeten worden opgeruimd. Een verlies voor het natuurschoon lijkt het ons in dit geval niet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1