Hervorming der Staatkundige structuur van het Koninkrijk Hulp aan vrouwen en meisjes Ureerbericht DYE wereld Goede Vrijdag VAN DAM contra DELANNOIT Nederlands hockey-elftal speelt tegen Wales R De Spoorweg EUWE VERLIEST VAN SMYSLOV KWIEK VAN NELLE Voorafgaande grondwetswijziging gewenst RUIT-NIEUWTJES Maart Denen wakén De honderdduizend gevallen Kostenverloop bij levensonderhoud LZ ADIO programma EN NU - BP EEN KOPJE—**-- DONDERDAG 25 MAART 19Ï8 PAGINA 2 De Staatscommissie, ingesteld bij Koninklijk Besluit van 29 September 1947, aan welke is opgedragen te onderzoeken of en in hoeverre ter voorbereiding van de hervorming van de staatkundige structuur van het Koninkrijk verandering in de Grondwet gewenst is (men dient dit rapport niet te verwarren met het wetsontwerp, dat ter zake bij de Tweede Kamer verwacht kan worden) heeft bij grote meerderheid van stemmen aan de regering te adviseren terstond de herziening van de Grondwet ter hand te nemen. POSITIEF OF NEGATIEF OOK ZWITSERLAND WORDT WAAKZAAM K.V.P. EN DE JONGEREN WERK VAN PèRE LATASTE NAAR INDONESIË Droog Wegens dreigende situatie VROUWEN IN UNIFORM Verpleegster vrijgesproken VIJF WEKEN IN EEN LUCHT BALLON NA ZEVENTIG ZETTEN COMMUNISTEN-COMPLOT TE SJANGHAI HONDERDDUIZENDSTE REPATRÜERENDE Menselijke Jesus, nooit zijt Gij ons zo nabij geweest als in de bittere uren van Gethsemane, toen een immense afschuw van de zonde zich om Uw zuiverheid sloot. Wij zijn niet rein als Gij. De zonde heeft ons getekend in al wat wij zijn en in al wat wij doen. Toen in Gethsemane de zonde als een lawine over kwamhebt Gij ook met weerzin gedacht aan onze geschon denheid Maar ofschoon wij medeschuldig zijn aan wat U deed lijden, en met heel ons wezen de zonde haten, wij hebben ons althans aan haar gevolgen bezeerd, en iets van Uw afkeer kennen ook wijwanneer de zonde van de mensen zich mani festeert in het onrecht dat ons dupe maakt en tegelijk als onrecht wordt ontkend, of in een rechtschapenheid, waarvan niemand durft te zien dat zij een leugen is. Gij zyt ons m jethsemanè vooral nabij geweest in Uw eenzaamheid, toen geen van hen die Uw vrienden waren iets van Uw nood en van Uw verlangen begreep, want al was Uw eenzaamheid de hoogheid van Gods eigen Zoon, Gij hebt toch als mens ervaren, hoe smartelijk het is om volstrekt eenzaam te zijn met God m Zijn verborgenheid. Gij waart ons nabijmaar niet onze ontferming alleen vraagt Gij, o goddelijk slachtoffer der goddelijke liefde. Gij hebt door Uw dood de dood overwonnen. Leer ons dan sterk zijn in Uw zegepraal. Leer ons geven wat een mens te geven heeft aan de mens, en geeft Gij ons jvat alleen een God kan geven. Leer ons Uw nabijheid begrijpen als een goddelijke nabijheid, en help ons om ze waard te zijn. Wij vi agen U niet om ons te leren het lijden lief te hebben zoals de heiligen het hebben liefgehad. Wij kunnen niet uit eigen beweging vragen om wat alleen Uw initiatief begerenswaard kan doen zijn. En is het onwaardig om het lijden te vrezen en te verafschuwen, nu Gij zelf onze afkeer en onze angst hebt gedragen en geheiligd? Wij vragen U slechts om ons sterk te maken en dapper, opdat wij niet deserteren in het .bittere uur, wanneer het leven en de mensen de instrumenten zijn, die ons Uw lijdende ledematen doen zijn. IN TE. MAAR CERDAN BLIJFT OP AMERIKA GEORIENTEERD VLIEGTUIGONGELUK ACHT DODEN wordt President i-r~~ gld-/^Ti5Grcord7eonMlU8Z40CajUan Co°r? duwener. 00 N.V.V. 19.15 rVd gJq prot kerkdienst. 21.00 Gram. 21.30 Trio 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Gram. 22.40 V.P.R °- 23 00 Nieuws. 23.15 Gram. door JACK BECHDOLT TENNISWEDSTRIJD NEDERLAND--PORTUGAL NED. B-HOCKEYPLOEG Daarna heeft de commissie zich uit gesproken over de volgende vraag: Wel ke weg dient dan bij de herziening van de Grondwet te worden gevolgd? Moet worden volstaan met het scheppen van de mogelijkheid bij de wet, in afwijking van de Grondwet, zo nodig met ver sterkte meerderheid, de voorzieningen te treffen welke door de nieuwe rechts orde worden geëist, dan wel zal de nieuwe rechtsorde in het voorstel van wet tot verandering in de Grondwet op meer of minder summiere wijze moeten worden omschreven? Karakter der Grondwets herziening De meerderheid der leden bleek van oordeel, dat, hoewel formeel nog steeds de souvereiniteit aan het gehele Konink rijk der Nederlanden toekomt, niettemin anderzijds materieel het zelfbeschikkings recht der overzeese gebieden is aanvaard. Zij meende, dat naar een overbrugging van deze beide gezichtspunten moet worden gestreefd en eenzijdigheid, in sluitende miskenning van het feitelijk ge geven van de keerzijde van het vraag stuk, moet worden vermeden. De con- tinuiteitsgedachte brengt mede, dat de hervorming van het Koninkrijk tot de Unie formeel haar grondslag vindt in de geldende grondwet. Dit geschiedt eenter niet eenzijdig uitsluitend van Nederlandse zijde. Het huidige Koninkrijk emanci peert de overzeese gebieden door deze uit te nodigen in vrjj overleg een nieuwe rechtsorde te ontwerpen, die tot stand gebracht de oude orde zal vervangen. Het aangeboden wetsontwerp bedoelt recht te doen zowel aan de continuiteits- gedachte als aan de emancipatiegedachte. Het voorgestelde ontwerp Het door de commissie Voorgestelde ontwerp luidt aldus: Aan de Grondwet wordt toegevoegd een veertiende hoofdstuk, luidende: Bij zondere bepalingen nopens de overgang naar de nieuwe rechtsorde voor de in artikel 1 genoemde grondgebieden. Artikel 207. Voor de in art. 1 genoemde grondgebieden zal, op de grondslag van de uitkomst van het reeds gepleegde en nog te plegen gemeen overleg met en tus sen vertegenwoordigers van de bevolkin gen. een nieuwe rechtsorde worden ge vestigd, waarin deze gebieden de eigen belangen zelfstandig behartigen, en op de voet van gelijkwaardigheid zijn ver bonden tot verzorging van de gemeen schappelijke belangen en tot wederkerige bijstand, een en ander onder waarborgen voor de rechtszekerheid, de fundamen tele menselijke rechten en vrijheden en deugdelijk bestuur. Artikel 208. 1. Bij de voorbereiding en vestiging van de nieuwe rechtsorde zal worden in acht genomen de uitkomst van het reeds gepleegde overleg, zoals deze in de volgende leden van dit artikel is omschreven. 2. Er zal een Unie worden gevormd, waarin als gelijkgerechtigde staten deel nemen liet onder lid 5 bedoelde Konink rijk en de Ver. Staten van Indonesië. Indien de uitkomst van het voortgezet gemeen overleg daartoe leidt, treedt Ne derland in de plaats van dit Koninkrijk. 3. Aan het hoofd der Unie staat H. M. Koningin Wilhelmina, Prinses van Oran je-Nassau, en hare wettige opvolgers in in de Kroon der Nederlanden. 4. De Unie zal door eigen organen, on verminderd hetgeen overigens ter ver vulling van haar doelstellingen kan strek ken, de samenwerking tussen de deelne mende staten verwezenlijken inzake bui tenlandse betrekkingen, defensie en voor zover nodig financiën, alsmede nopens onderwerpen van economische en cultu rele aard. Zij zal de rechtszekerheid, de fundamentele menselijke rechten en vrij heden, en deugdelijk bestuur waarbor gen. De Unie zal op eigen naam aan het internationaal rechtsverkeer deelnemen. 5. Er zal tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen een Koninkrijk worden gevormd aan het hoofd waarvan staat H. M. Koningin 'Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nassau. en hare wettige opvolgers in de Kroon der Nederlanden. Nederland kan binnen de Unie rechtstreekse betrek kingen onderhouden met de Ver. Staten van Indonesië. 6. De Ver. Staten van Indonesië zullen federatief zijn opgebouwd uit onderling gelijkwaardige deelstaten. 7. Voor zover enig deel van Indonesië niet gaat behoren tot de Ver. Staten van Indonesië, zal dit deel uitmaken van het Koninkrijk. De betrekkingen daarmede zullen zoveel mogelijk in overeenstem ming met de beginselen van dit hoofd stuk afzonderlijk worden geregeld. Artikel 209. Voor zover de overgang naar de nieuwe rechtsorde voorzieningen vordert, waarbij wordt afgeweken van de bepalingen van voorgaande hoofdstuk ken, worden deze getroffen bij de wet. De Kamers der Staten-Generaal kunnen het ontwerp van een zodanige wet niet aannemen dan met ten minste twee der den der uitgebrachte stemmen. Geen af wijking kan hierbij plaats vinden van de bepalingen van de eerste tot en met de vijfde afdeling van het tweede hoofdstuk en van het dertiende hoofdstuk. Artikel 210. 1. De nieuwe rechtsorde komt, onverminderd het in het tweede lid bepaalde, tot stand door vrijwillige aanvaarding langs democratische weg in elk der in art. 1 genoemde grondgebieden. Voor Nederland vindt daarbij artikel 209 overeenkomstige toepassing. 2. Zij behoeft de bevestiging door H. M. Koningin Wilhelmina, Prinses van Oranje-Nassau, of haar wettige opvolger in de Kroon der Nederlanden en wordt plechtig afgekondigd. De Zwitserse bondsraad neeft een boodschap aan de bondsvergadering ge publiceerd, die een toelichting vormt op de revisie van de bondswet op het ver blijf van vreemdelingen in Zwitserland. Volgens de boodschap dienen de voor gestelde veranderingen en aanvullingen om „overwoekering door vreemdelingen" te voorkomen en „ter bescherming van Zwitserse arbeidskrachten tegen boven matige concurrentie van buitenlanders." Paaszondag zal via de K.R.O. de Jon gerencommissaris der Kath. Volkspartij, J. Schiphorst, van 15.30 tot 15.40 uur de Jongeren in de K.V.P. een Zalig Paas feest wensen en hun aandacht vragen voor „Jongeren en politieke actie". De zusters Dominicanessen van Betha- nië, wier congregatie in 1867 werd ge sticht door de Franse Dominicaan Père Lataste, en die in de vorige oorlog naar Nederland kwamen gaan nu ook in In donesië werken. Zij gaan er het werk doen, dat de stichter zo na aan het hart lag: de meisjes en de vouwen heioen, die in het leven niet gaaf gebleven zijn en haar niet alleen de terugkeer in de maatschappij mogelijk maken, maar ook een kans geven op de volkomen rehabi litatie van de kloostergeloften, en van het als gelijken te worden toegelaten in een gemeenschap van onbesproken vrou wen. Indonesië, en met name het vicariaat van Soerabaja, is het eerste missiegebied van Bethanië. Binnenkort gaan er enkele zusters heen om het terrein te verkennen. Vooral ten gevolge van de oorlog is haar werk dringend nodig. Een groot aantal jonge meisjes, in de stad en in de om liggende dessa's, gaat de „verwildering" tegemoet, zoals de overste het uitdrukte. Om te doen wat hij kon, heeft mgr. Verhoeks, apostolisch vicaris van Soera baja, honderd meisjes ondergebracht in een soort noodinternaat. dat voorlopig bestuurd wordt door de zusters van Amersfoort, die. toen ze uit de kampen kwamen, haar eigen staties in de buurt van Malang nog niet bereiken konden Thans echter moeten ze naar Malang terug, mgr. Alberts, die er bisschop is, heeft zijn zusters nodig. Het werk, dat zij tot dusverre deden in Soerabaja, gaat Bethanië overnemen en binnen afzien bare tijd uitbreiden, want nog veel meer meisjes dan reeds thans zijn opgenomen, zwerven rond en zijn het morele stuur volkomen kwijt. Een maand geleden heeft de Congrega tie tot Voortplanting des Geloofs haar toestemming gegeven tot dit nieuwe mis siewerk.' Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Üit het Noorden binnendrijvende wolkenvelden, doch overal droog weer met later matige wind tussen Noord en Oost. In de nacht iets minder koud, morgen overdag echter iets lagere temperaturen. 26 Maart:" zon op 6.30 uur, onder 19.03 uur; maan op 21.07 uur, onder 7.13 uur. Een woordvoerder van de Deense re gering heeft Woensdagavond via de ra dio aan alle Denen een oproep gericht, in het bijzonder aan de bewoners van kuststreken om zonder uitstel melding te maken van eventuele ongewone of verdachte acties en gebeurtenissen. Auto riteiten, aldus de woordvoerder, had den alle berichten over het geheim aan land brengen van wapens grondig onder zocht. Zij bleken echter alle onjuist te zijn geweest. „Toch kunnen dergelijke dingen gebeuren", aldus de woordvoer der. In een andere officiële bekendma king wordt gelast het verwijderen van schuilkelders in geheel Denemarken stop te zetten. Dit besluit, aldus de bekend making, is genomen met het oog op de internationale politieke situatie. Na de bevrijding zijn ongeveer 700 schuilkel ders opgeruimd, terwijl er nog vijfdui zend over zijn. Zoals gemeld, hebben de Deense offi cieren, die op het punt stonden met Paas- verlof te gaan, order gekregen het gebied, waarin zij gedetacheerd zijn, niet te ver laten. Welingelichte waarnemers te Kopenha gen kennen geen bijzondere betekenis toe aan deze maatregelen, die volgens hen passen in het raam der bekendgemaakte regeringspolitiek om elke poging tot het maken van inbreuk op de Deense souve reiniteit tegen te gaan. Heden is in de 5e klasse der Staats loterij de 100.000 gevallen op lot no. 8267. De gelukkige bezitter (ster) van dit nummer zal nu ongetwijfeld een paar prettige Paasdagen hebben. Het traditionele Paasmandje zal In ieder geval goed gevuld kunnen wor den De overige prijzen waren: 1000 nos. 11485 en 13858; 400 no. 4361; 200 nOS. 1765. 4820. 7524, 9174 en 10555; f 100 nos. 12887, 13285, 18171 en 21960. Het C. B. S. heeft thans indexcijfers van de kosten van levensonderhoud be rekend per 16 Februari 1948 volgens huishoudrekeningén 1935/'36 en volgens huishoudrekeningen Oct. 1946Sept. 1947 Tengevolge van de voortgezette daling der textiel- en meubelprijzen vertoonden de indexcijfers voor kleding en woning inrichting en huisraad volgens huishoud rekeningen Oct. 1946Sept. 1947 van 15 Januari op 16 Februari 1948 een da ling van 0.3 pCt.. Tengevolge van een prijsverlaging van sigaretten en tabak m. i. v. 1 Februari daalden de indexcijfers voor de klasse overige posten volgens beide berekenin gen met 0. 7 pCt. Het totaal indexcijfer van de kosten van levensonderhoud voor arbeiders en beambtengezinnen (basis 1938/'39 is 100) bedroeg voor de groep A volgens huis houdrekeningen 1935/'36, gezinnen met inkomens, in 1935/'36, beneden 1.800. per jaar, op 15 Febr. j.l. 202 (onv.) en voor de groep B volgens huishoudreke ningen Oct. 1946Sept. 1947, gezinnen met inkomens van 4050 per week. 186 (onv.) O In tegenwoordigheid van een groot aantal militaire en civiele autoritei ten zijn drie regimentsvaandels, resp. van het 2de en 3de regiment huzaren en van het 1ste regiment wielrijders welke vaandels nooit in handen der Duitsers zijn gevallen, op plechtige wijze aan de directeur van het Ned. Legermuseum te Leiden overgedragen De rechtbank te Assen heeft de 27- jarige H. V. te Meppel, een schoon zoon van de directeur, hoofddader in de fraudezaak van de rijwielfabriek „Primarius" te Meppel, waarbij het gehele personeel betrokken was, con form de eis tot één jaar met aftrek veroordeeld, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De overige verdach ten werden eveneens veroordeeld con form de eis. Na de Belgische kamer van volksver tegenwoordigers. heeft Woensdag ook de Belgische senaat met 151 tegen 3 stemmen het wetsontwerp, strekkende tot het verlenen van het kiesrecht voor de wetgevende vergaderingen aan vrouwen, goedgekeurd. Tegen stemden de socialisten Catermans, Craps en Missiaen. Gistermiddag reed te Oisterwijk de voorste van een colonne militaire auto's op een stilstaande wagen, waar bij drie militairen ernstig aan het hoofd gewond werden. O In het Strijdkrachtenprogramma Vrij dagavond om half zeven houdt mevr Spoor een radiotoespraak over de Niwin-verjaarspakketten en andere pakketzendingen overzee. De krijgsraad te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de Haagse verpleegster, die veertien dagen geleden terecht stond wegens desertie Bij dë behandeling van deze zaak heeft de auditeur-militair destijds uitvoerig uitgeweid over de toestanden in het Nederlands Verpleegsters Korps Land macht (N.V.K.L.), waarbij o.a. aan het licht kwam, dat deze verpleegsters geen verbandacte hebben getekend. De krijgsraad heeft de weggelopen verpleégster van de tenlaste gelegde de sertie vrijgesproken, waarbij echter werd aangetekend, dat de raad zich wel bevoegd achtte haar zaak te behande len. Naar de Haagse Ballonclub ons mede deelt heeft de balloncommandant Boes man 'uit Den Haag het plan opgevat een 5-weekse ballontocht kris kras over Nederland te maken. Wellicht zal deze trip tot België, Engeland en Frankrijk worden uitgebreid. De heer Boesman zal vergezeld worden door zijn echt genote en door de heer C. de Vos, die beiden eveneens in het bezit zijn van het ballonvaardersbrevet. De ballon- vaarders zullen zoveel mogelijk 's avonds landen en 's nachts hun ballon weer bedrijfsklaar maken. De afgebroken party uit de negende ronde SmyslovEuwe is door Euwe na de 70ste zet van Smyslov opgegeven. De stand luidt thans: 1. Botwinnik 5 uit 7; 2 en 3 Reshevsky én Keres 4 uit 7; 4. Smyslov 4 uit 8; 5. Euwe 1 uit De partij was afgebroken in de vol gende stelling: Smyslov (wit) Kgl, Lb4 en d3; Pfl» pionnen a2, bS, d5, e4, f3, g4 en h4. Euwe (zwart): Kd7, La8 en h6, Pe7, pionnen op a6, b5, d6 e5, f7, g6 en h5. 41) h5 x g4; 42) f3 x g4; Lh6— cl; de raadsheer zoekt een groter ar beidsveld 43) g4g5; La8b7; 44) Kgl— f2, Pe7c8; Wit beheerst meer terrein en zwart moet zich voorzichtig verdedi gen. 45) Pfl—e3, Kd7e7; 46) Lb4—a5, Lel—a3; 47) Kf2—g3, La3—c5; Een raads heer staat nu althans gunstig geplaatst. 48) La5—d2, Ke7—f8. Over deze zet dacht Euwe geruime tijd na. Hij neemt bijtijds maatregelen tegen mogelijke plannen van wit op de ko ningsvleugel. 49) Pe3c2, Kf8—e7; Nu wit aan de andere zijde gaat opereren, keert de koning terug. 50) Dd.3e2, Pc8 51) Ld2a5; Dwingt het paard terug naar C8 57) Pa7c8; 52) Le2—g4, f7- f6; Eindelijk kan zwart wat ruimte ma ken, maar inmiddels komt ook wit's ko ningsraadsheer een gunstige plaats inne men 53) Lg4e6, f6 x g5; 54) h4 x g5, Pc8—b6; Een geestige manoeuvre, welke zwart echter een belangrijke pion kost 55) b3—b4, Pb6—c4; Het enige, daar zwart anders een stuk verliest. 56) b4 x c5, Pc4 x a5; 57) c5 x d6t; Als wit de pion naar c6 zou doorschuiven, kan zwart rus- stig slaan Omdat Le6 dan on|®uekt zou komen 57) Ke7 x d6; 58)Le6—f7, Pa5é4; 59) Lf7 x g6, a6—a5; 60) Kg3— g4, b5—b4; 61) Lg6—f5, Kd6—e7; 62) Lf5 e6, Pc4d6; 63) Pc2—e3, Pd6 x e4; 64) Kg4—f5, Pe4—d6t; 65) Kf5 x e5, Pd6— f7t; 66) Ke5—f4, Pf7—d8; 67) Pe3—f5t, Ke7—f8; 68) g5—g6, Het begint er voor zwart somber uit ie zien. 68) Pd8 x e6f; 69) d5 x e6, a5—a4; 70) Kf4— e5. Zwart geeft op. Veertig communistische leiders, be schuldigd van het beramen van eer complot ter sabotage van de industrieën te Sjanghai, zijn bij een overval op hun hoofdkwartier gearresteerd. K. C. Woe, burgemeester van Sjanghai deelde op een persconferentie mee, dat men tijdens deze overval bewijzen in handen heeft gekregen, „die geen twij fel laten, of de communisten koesterden enorme sabotageplannen te Sjanghai en in het gebied van de beneden-Yangtse Onder de gisteren met de „Johan de Witt' te Amsterdam aangekomen 562 repa triërenden bevond zich mevr. S. F. Jansen van der Dussen uit Oegstgeest, die met haar man, sergeant-majoor bij het Knil en de baby van 11 maanden uit Batavia terugkeerde. Zij bleek de honderdduizend ste repatriërende te zijn sinds op 5 Jan. 1946 het eerste vaartuig met evacué's uit Indië alhier aankwam. Ze werd met bloe men gehuldigd. Naar aanleiding van de onlangs geslo ten filmvrede tussen Amerika en Enge land heeft de heer R. Olprent, producent "van de eerste grote Nederlandse Bach- film in kleuren „Zingende Zielen" (voor lopige titel) de volgende open brief gepubliceerd aan da hoofdredacteur van „The Times": „De periode, gedurende welke Enge land heeft moeten kampen en nog te kampen heeft met een .gebrek aan Ame rikaanse films, heeft bij mij de vraag doen rijzen, wat al dat gepraat over het behoud van de cultuur in deze adembe nemende beschavingscrisis voor zin heeft als het ontwikkelde publiek goeddeels wordt afgesneden van een bron van kennis en cultuur, zoals die vloeit uit de verbazingwekkende, emotionele, aan doenlijke, meeslepende en paedagogisch- psychologische scènes der Amerikaanse film. De vereniging van 's werelds inter nationale vriendschapsbanden kan niet worden bereikt door de deuren der bio scopen te sluiten voor de aesthetisch- artistiek-epische super-producten van welke natie ook. Het meesterwerk der Nederlandse filmindustrie „Zingende Zielen', een historisch-episch heldendicht naar het leven van Bach (in kleuren) is daarvan het sprekende bewijs. Daarom de bioscoop-deuren wijd open voor „Zingende Zielen", waarin de be roemdste Hollywoodsteiren hun creatie hebben gecreëerd. Marcel Cerdan, de Europese kamoioen middengewicht, is te Parijs teruggekeerd. En' daarmee beginnen weer de wilde ver halen over een wedstrijd waarin hij zijn Europese titel zal verdedigen, over de tegenstander die in deze match de eer zal hebben, en over al die andere bok sers die elkaar in voorwedstrijden die eer zullen betwisten. Cerdan zelf houdt echter meer het oog nog steeds op Ame rika gericht; hij wacht op een beslissing van de Amerikaanse boksbond om terug te keren voor een gevecht om de wereld titel, hetzij tegen Rocky Grazians, hetzij als diens titel vacant wordt verklaard tegen een andere Yank. Om zijn aanspra ken meer kracht bij te zetten, tracht Cer- dan's promotor in de a.s. zomer te Parijs een wedstrijd te organiseren tegen de IJslandse Amerikaan Anton Raadik, van wie Cerdan onlangs op het nippertje, na driemaal gevloerd te zijn, won. Het wereldkampioenschap vliegge wicht ging reeds in andere handen over. De Ier Rinty Monaghan sloeg de kampioen Jac kie Paterson (Schotland) in de zevende ronde knock out en veroverde daarmee de titel. Ook het Europese kampioenschap vedergewicht wisselde van houder. De Fransman Ray Famechon was zo onbe" twistbaar superieur aan de Engelsman Ronnie Clayton, de oude kampioen, aai niemand zijn overwinning in 0 „se Aldus teruggekeerd tot de El p ring, vernamen wij dat de R Europese lichtgewichtskampioen y Thompson een puntennederlaagleed .„gen de Fransman André Famechon, in welk gevecht echter de titel met op het spe stond Eén gewichtsklasse hoger, m het weltergewicht, troont de Fransman Robert Villemain als Europees kampioen. Deze Villemain nu durft het aan, om in een zwaardere klasse, het middengewicht, uit te komen, wat op zichzelf niet zo héél bijzonder zou zijn, ware het niet dat hij in dat middengewicht een titelgevecht met de Europese kampioen daarvan wil aangaan, dus metMarcel Cerdan! De Franse boksbond heeft echter verklaard, dat hij, als dit gevecht Cerdan-Villemain doorgaat, Villemain zijn weltêrtitels zal ontnemen. En daar zijn we dan weer terug bij Cerdan. Het regent geruchten, niet alleen over hemzelf maar ook over zijn concur renten voor de Europese titel. Voorlopig echter schijnt Cerdan niet van zins om zijn titel op het spel te zetten. En intus sen hebben de concurrenten het steeds drukker om uit te maken, wie het recht toekomt om eventueel Cerdan te ontmoe ten. Daarbij worden zeer veel voorbarige dingen gezegd, en legio zijn de afspraken welke later worden geannuleerd. Zo zou den op 31 Maart Luc van Dam, onze Nederlandse kampioen, en Vince Haw kins, de Britse kampioen, elkaar ontmoe ten. 't Gaat niet door. In de plaats daar van bokst Luc van Dam nu op 31 Maart a.s. tegen de Belgische kampioen Cyrille Delannoit. Hadden we maar zekerheid! Van Dam zou volgens zijn en anderer zeggen al zo veel keren tegen Delannoit, Cerdan, Dauthuille en anderen hebben gebokst. Wij kunnen het niet helpen, dat wij geen cent geloof meer hechten aan boksaankondigingen. Delannoit won dezei dagen op zeer grote puntenvoorsprong van de Fransman ToMelte ,£vecbtwordt gehouden "te1 Brussel heigeen betekent: voor een zeer partijdige en zeer chauvi ntetischë jury (*°als de twee *evech ten Delannoit-Dauthuille bleek), en dit kan funest zijn, want daar Delannoit (al da niet terecht) als de favoriet onder Cerdan's concurrenten wordt beschouwd, is dit voor Van Dam wel het belangrijk ste gevecht dat hij ooit te leveren heeft gekregen. Twee andere Nederlandse boksers tra den Dinsdagavond in Antwerpen op; de vedergewicht Schneider won op punten van de Belg Debraedt, de lichtgewicht Klein bokste onbeslist met de Belg Cre- mers. En een ander nieuwtje: de Italiaan Gino Buonvino, die de ene zege na de andere behaalde in Amerika, is tot stil stand gebracht: de Yank Lee Savold sloe* hem in de eerste ronde uit. Neen, het mag tegen de kleinere goden nog wel eens een tijdje goed gaan, zodra het se rieus Wordt maken de Europeanen in de States maar weinig klaar. Acht doden werden gisteren gevon den nabij het wrak van een C-47 trans portvliegtuig (een Dakota), dat Zondag in de met sneeuw bedekte bergen na bij Woodland in de staat Washington i« neergestort. Er was een reddingsploeg naar het wrak getrokken, nadat twe< overlevenden Woodland hadden bereikt en om hulp hadden gevraagd. I 3mskrftat i mmfflwm Gd 4- YlfB Morgen vliegt het Nederlands hoekey- elftal naar Weston Super Mare, aan «Ic Britse Westkust vlak by Bristol, on er voor de eerste maal een andenwed strijd tegen Wales te spelen. Wales, Ierland en Schotland gelden op hockeygebied als zelfstandig georgani seerde bonden; ook Engeland speelt ieder jaar tegen deze tegenstanders wier wed strijden gelden als full-internationals. (Alleen voor de Olympische spelen wordt 27.. Voorzichtig werd de trap bestegen en al gauw stonden de mannen rond het vreemdsoortige toestel op het achter dek. Het was niet groter dan een middelmatige hutkoffer en niemand begreep, hoe daar meer dan één man in plaats zou kunnen nemen. Behalve Signor Eilra.V). Die drukte op een knopje en zie, de hutkoffer begon te zwellen, er kwam vorm in en na een groeiproces van enige minuten was de vorme loze hoop gummi uitgedijd tot een heuselijk vliegtuig. „Zit er een groeie motor in'', wilde Kareltje weten. „Atoom kracht", zei Eurasio kort. „Stap in, heren". Toen allen in het vliegtuig gezeten waren, begon op de plaats waar anders de motor zit, een blauwachtige lamp te gloeien. Het hele vlieg tuig werd daardoor spookachtig verlicht, maar geen geluid werd vernomen. „We vliegen", zei Karei Kwiek opeens, die naar buiten keek. En jawel hoor, langzaam zonk het dek van de San Maria Magdalena in de duisternis weg. GOEDE VRIJDAG. HILVERSUM I (30 M.) N.C.R.V. 7.00 Nieuws, gymn. en gram. 11.00 Matthëus Passion, 12.30 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelplaten. 13.30 Overdenking. 14.00 Matthaus Passion (vervolg). 16.00 Voor dracht. 16.20 Euphonia. 17.00 Bockbespr. 17.30 Orgel. 18.15 C.W.V. 18.30 Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Liederen, i 19.30 Prot. kerkdienst. 21.00 Stabat Ma ter. 21.45 Gram. 22.00 Vragen aan voo bijgangers. 22.30 Kwartet. 22.45 Avondw j ding. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. HILVERSUM II (415 e« 2i5 y A rT V.A.R.A., 12.00 AYR^]6'?,00 Nieuws,' 19.30 V.P.R.O. 21.00 V. Morgenwijding, gymn. en gram. 100» Gram 1200 Ro. 11.00 Voordracht. 1 w 38 piano J3 maneers 12.30 We^rorkest. 14 00 Kookpr. Nieuws. 13.15 „oo voordracht. 15.20 Or- geï en rv£ol- l6-00 «.30 Klank- 41). De volgende morgen vertelde ze haar goede vooruitzichten aan Marietta en Jeth en genoot er dubbel van door hun hartelijk medeleven. En omdat ze van blijdschap niet stil kon zitten, zadelde ze haar paard en reed in vliegende galop over de woeste heuvels, om uiting te geven aan haar uitbundige opgeto genheid. XVI. BEN NEEMT EEN BESLUIT. In de Verborgen Vallei is het mooi in de late herfst en deze dag was bui tengewoon prachtig. De blauwe hemel was zo helder als kristal. Het bruine, droge gras glansde in de zon. De wind deed het golven in wisselende kleuren. Mary bekeek met vreugde de verre heu velen en haar hele omgeving. Dit was haar geboorteland, dat ze zou blijven liefhebben, waarheen ze ook gaan mocht Ze reed de heuvel af om haar paard te drenken en beneden ontmoette ze Ada Moseby eveneens te paard. Ada be groette haar vriendschappelijk met haar innemendste lachje. Toch was ze meer geschrokken, dan ze aan het meisje wil de doen blijken. Mary van haar kant was in haar schik met die ontmoeting. Ze was te opgeto gen, om te bemerken, dat Ada gejaagd scheen. Ze vond, dat ze er in haar groe ne rijcostuum bijzonder goed uitzag. Je hebt vandaag bepaald een pret tige dag lieve, zei Ada vriendelijk. Je voelt je zeker heel gelukkig. Ja.... dat wel, zei Mary blozend. Ik voel me gelukkiger, dan u beseffen kunt, mevrouw Moseby. Haar woorden gaven Ada een steek, maar ze hield zich goed. Dat heeft Ben vermoedelijk op zijn geweten zei ze lachend. Blijkbaar kun nen jullie best met elkaar opschieten. Maar Omdat ze het geluk van het meisje niet goed verdragen kon, trok ze plotseling een ernstig gezicht en zei: Je moogt anders wel voorzichtig zijn, Mary. Ben verkeert in groter ge vaar, dan jij vermoedt. Ik kan er wel niet over praten, maar ik weet het heel zeker. Wij beiden, die zo op Ben gesteld zijn, mogen niet dulden, dat hij zijn leven in de waagschaal stelt wel? Mary voelde zich even jaloers, toen ze Ada zo hoorde praten, maar daar was ze meteen overheen, want ze kon nu haar goede nieuws nieuws vertellen. Och, dat is al in orde, antwoordde ze lachend. Hebt u het nog niet gehoord? Hoe in orde?, vroeg Ada verbaasd. Wel, Ben krijgt promotie. Een veel beter baantje. Het is nog wel niet pu bliek. maar me dunkt zijn vrienden mo- gen het toch wel weten. Ada sloeg de ogen neer, om niet ie verraden, hoeveel pijn dit bericht haar veroorzaakte. Ging Ben weg? Naar een ver verwijderde stad? Zouden ze dus elkaar nooit meer ontmoeten? Misschien, als ze slim te werk King, kon ze het nog wel voorkomen. Mary babbelde op getogen verder. En nu is het helemaal voor elkaar. U bent wel meer in Kr°te steden ge weest, nietwaar? Ik heb gehoord dat je daar zulke aardige huisjes kunt krijgen. Als we gaandan zullen we.... wel gauw trouwen ook. Ada viel haar in de rede met een zacht, medelijdend lachje. Ze vatte Mary bij de hand en zei op tedere toon: Och, lieve kind, wat ben ik bang, dat jij je bitter teleurgesteld zult voelen! Wat bedoelt u daar in vredesnaam mee?, vroeg Mary verbluft. Je verbeeldt je toch zeker geen se conde, dat Ben zo'n aanbod zal aanne- men? Mary hijgde naar adem en wist ge*» antwoord. Ada scheen zo zeker zaak. Ze hield zich wel, als wild Mary's gevoelens sparen, maar ze met grote zekerheid. Arme onnozele Mary! Ben zal zijn baantje er heus niet aan geven. A s je dat denkt, dan kun je Ben met door en door kennen. Je houdt van hem dat weet ik, maar je zult hem nooit leren be grijpen. Wilt u beweren, dat Ben die pro motie niet aanvaarden zal? Meent u dat? Met een sympathiek glimlachje ant woordde Ada: Ben gaat niet weg. Neen, lieve kind, hij neemt dat aanbod niet aan. Ik sta er verbluft van, dat je het zelf niet beseft. Je kunt niet erg veel van hem houden, wanneer J® niet begrijpt! hoUd Niet van hem houden? wél van hem. Jrl Bitter Mary was echt verontwaai U^ Toen verloorTda halrezneKbeheersing:Ze riep verloor Ada haar ze maal, ik begrijp lvfm féel beter dan jy ooit doen zuil u tegen mij? Hoe durft ,„i!k ie zeggen!. vlel MalY boos uit. UI Dat durf ik^ te zeggen, omdat ik Ren veel beter ken dan jij. Hij heeft me nodig en zal hier met vandaan trekken! Nooit!- Nooit! Opeens besefte Ada haar roekeloze onvoorzichtigheid en zweeg. Ze wendde schielijk haar paard en het dier rende met haar weg. Mary staarde haar bevend en in tranen na. Was die vrouw gek ge worden? Hoe kon zij weten, dat Ben het aanbad van dat baantje niet zou aanne men. Hoe was ze daar zo zeker van? En hoe ze de zaak ook verder berede neerde, haar gelukkige stemming van die morgen was verdwenen en wilde niet terugkeren. De dag scheen haar eindeloos toe. McLean was naar het kamp gegaan en ze moest dus op zijn terugkomst wach ten, wilde ze iets nieuws vernemèn. Ze tuurde onophoudelijk de weg af. Einde lijk kwam hij er aan. Ben reed naast hem. Mary snelde hen tegemoet. Ze be groette hen met een stralende glimlach, maar die stierf weg, zodra ze het stroeve betrokken gezicht van Ben zag. Mary, ik heb een besluit genomen omtrent het voorstel van McLean, zei hij zuchtend: Ik denk, dat hij mij voor gek aan ziet. Ik hoop, dat jij dat niet zult doen, want ik kan op het ogenblik nog geen verklaring van mijn gedrag geven. Ik kan je alleen vragen, van my te blijven houden..en me te vertrou wen. Ik heb dat baantje moeten weigeren. Bij die woorden meende Mary de echo te horen van Ada's woeste kreet: HU gaat hier niet vandaan! Nooit! Nooit! Hoe kon Ada dat geweten hebben. Hoe was ze daar zo zeker van geweest. Op het gelaat van Bert las ze slechts een droeve vastbeslotenheid. XVII. Valse kaarten. Zwijgend bleven ze gedrieën voor de gastvrije deur van Marietta Hanley staan. Mary keek naar Ben met het afschuwe lijke gevoel, dat hij onmogelijk de man kon zijn, aan wie ze haar liefde geschon ken had. Niet zozeer omdat hij zo stroef voor zich keek en haar blik vermeed, als wel omdat ze meende, dat zijn hart voor haar verloren was. Al haar hoop van enkele uren geleden ging in rook op. Hij wilde die promotie niet aannemen. Hij wilde haar in voort durende angst voor zijn leven laten blij ven. En Ada had zo gesnoefd, dat ze ze ker wist, dat Ben zou blijven en dat zij niet zou dulden, dat hij heenging! En nu deed ht prej)-. wat Ada voorspeld had! (Wordt Ti voor Groot Brittanje één ploeg toegela ten). Het hernieuwen van het contact met de Britse bonden tegen wie voortaan elk jaar één wedstrijd gespeeld zal worden, het ene jaar uit, het andere thuis wordt door de Kon. Ned. Hockey Bond zéér toegejuicht, omdat het spel aan de overzijde van het Kanaal van zeer goed gehalte, bovenal op technische vaardig heid gebaseerd en zeer fair is, zodat dit de ontwikkeling van het Nederlandse hockey slechts ten goéde kan komen. Men is in Engeland ook gewend bp prima ter reinen te spelen en zo wordt Zaterdag om half vier te Weston ook op een uit stekend grasveld, een minuut van het strand gelegen, gespeeld. Over de krachtsverhouding valt geen voorspelling te doen n,°/ "«r .^Lrt datS van 1939 toen i' Tntnn met 3—» van geland werd verteren en tegen Schotlarid te Amster- dam met 4-0 werd gewonden. De kracht van de vier Britse ploegen verschilt niet veel, in het vorige set- zoen behaalde Ierland het beste resul taat in de onderlinge competitie, daarna Engeland. Schotland en Wales. Ons Nederlands elftal is sedert het vorige jaar nog al gewijzigd, een nieuwe doelman, een nieuwe mid-voor en een nieuwe rechtsbuiten, dus drie debutanten, terwijl De Looper zijn in 1946 Onderbro ken serie van 40 interlandwedstrijden v/eer hervatten zal, nu als rechtsachter- speler. Wij hebben in elk geval vertrou wen in de ploeg, zij zal zich geheel ge- ven en een eervol resultaat lijkt ons ver zekerd De Ned. ploeg is als volgt samenge- steld: J. Richter (Be Fair): H. de Looper (Hilversum) en H. Drijver (Leiden); H- Derckx (Deventer). D. Loggere (Laren) en J. Langhout (Hilversum); C. van Heel (H.H.Y.C.), J. Boerstra (H.H.Y.C.), P- Bromberg (H.H.Y.C.), R- Kruue (H.H. Y.C.) en D. Esser (Togo). Bij de K. N. L. T. B. is bericht inga- komen dat de Portügesetennisbond het voorstel, de wedstrijd Nederland—Por tugal voor de tweede ronde van d« Davis-beker te spelen op Donderdag fl Mei (Hemelvaartdag) en beide volgen de dagen, heeft aangenomen. De wed strijd zal op de M. E. T. S. gehouden worden. De oefenwedstrijden met en tegen Petra gaan met Pasen niet door we gens verhindering van de Franse speler. Zij zijn nu bepaald op 17, 18 en 19 April. Het Ned. heren B-elftal dat Zondag 4 April te Eindhoven zal spelen tegen België B is als volgt samengesteld: Doel: Van Seventer (AMVJ); achter: Dijkstra (Leiden) en E. Kruize (Laren); midden: Tekenbroek (Togo), Mendes de Leon (Hilversum) en Tiel (HHIJC); voor: Steinz (EMHC), Bolsius (Tilburg), An- cion (Kampong), Bouwman (HMHC) en Couvret (HDM).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2