LAATSTE BERICHTEN Nog deze zomerinTweede Kamer Een nieuwe een bloeiend plein S, de pianostemmer NIEUWE TENNISBANEN Bedrijf'sorganisa tiewet DONDERDAG 25 MAART 1948 PAGTN 5 RADICALE OPLOSSING HET SCHANDAAL GESTUIT BELEEFDHEID OP BEVEL ZALIGVERKLARING OP BELOKEN PASEN De enige dit jaar POSITIES TROEPENSCHEPEN PSEUDO-RECHERCHEUR GEPAKT DAMES KOUSEN 3/A KINDER KOUSJES HELA, BLOEMPJE, SLAAP JE NOG? EEN W.A.-ALI BABA EN 30 ROVERS MAASSLUIS Miniatuur-Primavera in de Diergaarde Blij-Dorp VLAARDINGEN HOOFDSTUK DRIE DE DROOM NED. VRACHTENMARKT GARE GRADES GRIJPT Z N KANS v Als u allen meehelpt, moet het Edison- plein een stukje waardevol Oost Schie dam kunnen worden", aldus de wethoud- ster. Aan het eind van de vergadering, die bijgewoond werd door de gem.-inspecteur bij het Onderwijs, de lieer Holl, en de voorzitter van de onlangs opgerichte Stichting Natuur wacht Schiedam, de heer drs. v. d. Maas, werden nog enkele in struerende en grappige films gedraaid. het bedrijfschap eventueel bij wet wordt ingesteld. Voor de instelling dezer be drijfschappen wordt een raamwet ge maakt en bij instelling van afzonderlijke wet kunnen dan d voor iedere bedrijf schap geldende bepalingen worden vast gelegd. Hierdoor zal de Stichting van de Arbeid overbodig worden: het zou echter in de bedoeling liggen, dat zij voorlopig zal blijven bestaan, om de sociaal-eco nomische raad met sociale adviezen terzijde te staan. (Van onze Haagse redacteur). Naar w(j vernemen, zal het rapport v. d. Ven over het voorontwerp van wet op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, dat kort geleden gereed Is gekomen, spoedig in de ministerraad in behandeling komen, waarna, als het zijn definitieve vorm heeft gekregen, de Tweede Kamer in haar huidige samenstelling zich nog hierover zal uitspreken. Het rapport stelt voor: op te richten een sociaal-economische raad als advi serende instantie van de regering en als toezichthoudend orgaan op de lagere organen. Deze raad zal bestaan voor een derde uit werknemers, voor een derde uit werkgevers en een derde uit mensen, die geacht mogen worden het algemeen belang te dienen. Onder deze sociaal- economische raad ressorteren dan de productschappen, die weer gedragen worden door de bedrijfschappen, een verbinding dus van verticale en hori zontale organisaties. Het rapport staat op het standpunt, dat de bedrijfschappen van onder af moeten komen (het subsidiariteitsbegin sel). De sociaal-economische raad advi seert daarover dan de minister, waarop Gemeentewerken zijn flink aan het dokteren in Oost-Schiedam. Ook al vraagt men zich af, of verschillende werken niet beter „ge-„pland" hadden kunnen worden, zodat materiaal en arbeidskrach ten bespaard bleven op het twèe maal opbreken of twee maal in orde maken van een straat, dan moet men elke ver betering toejuichen. Een van die verbe teringen is de grote verbreding van de Swammerdamsingel. Als secundaire ver- keers-ader heeft deze tezamen met de straten in Rottterdam-West steeds gro tere betekenis gekregen voor het verkeer, dat de belaste Rotterdamse Dijk wil ont wijken. De singel was echter zeer smal en had bovendien een zeer ongelukkige knik ter hoogte van de v. Mussenbroekstraat. De stoepen zijn aan beide kanten belang rijk ingekrompen, terwijl in de genoemde onoverzichtelijke bocht een verkeersheu vel met lichtzuiltjes is gelegd. De verbinding van de Swammerdamsin gel met de Korte Singelstraat over het Marconiplein zal mettertijd aanzienlijk verkort worden. Er zijn hier zeer aan trekkelijke plannen, die ook het speel- gelegenheids-vraagstuk van het Oosten weer belangrijk zullen oplossen, terwijl de hoeveelheid groen en beplanting er door wordt uitgebreid. De doortrekking van de weg zal waarschijnlijk de platge treden paden der voetgangers, die de kort ste weg dwars door het veld kozen, vol gen. De uitvoering van deze plannen zal echter eerst tezamen met die van het centraal rioolgemaal op het Marconiplein ter hand genomen worden. nodig. Het gaat hier namelijk niet om het bloed maar wel om het plasma, een vloeistof die in grote hoeveelheid in het bloed aanwezig is. Het plasma nu dat door de donor is afgestaan, wordt ge bracht naar de ziekenhuizen en hospi talen. Dat het geven van het bloed betrek kelijk geen gevaar oplevert, moge blij ken uit het feit, dat onze Prinses reeds verschillende malen en wel om de zes maanden een hoeveelheid van haar bloed voor dit doel heeft afgestaan. Had men in 1947 gerekend in de behoefte van Ne derland en Indië te kunnen voorzien met 2500 bloedgevers, gebleken is dat dit ruim onvoldoende Was. In 1948 denkt men 40.000 bloedgevers (donors) nodig te hebben om in de noodzakelijke be hoefte te voorzien. Wilde in de oorlog ieder goed Neder lander in het belang van de mensheid gaarne een heldendaad verrichten waar toe hij niet altijd in staat kon worden gesteld, thans is daarvoor voor ieder burger van Vlaardingen van 18 tot en met 60 jaar de gelegenheid. Wat een heerlijke gedachte moet men hebben, te weten dat men door let geven van het beste wat een mens bezit; zijn bloed, het leven van een ander heeft kunnen red den. Nadat U Uw bloed heeft afgestaan, wordt U in het bezit gesteld van een extra distributietoewijzing voor 8 eieren Ettelijke honderdtallen gaven zich en 500 gram vlees. Van verschillende zijden zijn bezwaren en protesten geuit tegen het nachtfeest, dat hedennacht in de dancing ..Tobaris" te Den Haag zou worden gehouden. Naar wij vernemen heeft de burgemeester be sloten geen toestemming te verlenen tot het houden van dit nachtfeest. De erger nis gaat dus niet door. Er is een algemene maatregel van be stuur in voorbereiding tot wijziging van het tramreglement, waarin o.m. bepaald wordt, dat in intercommunale tramwagens jeugdige personen hun zitplaatsen moeten afstaan aan ouderen of invaliden. Naar uit Vaticaanstad wordt gemeld, zal, op beloken Pasen (4 April), in de Sint Pieter de Dienaar Gods Frère Bénilde (Pierre Romangon) van de Con gregatie der Broeders der Christelijke Scholen, plechtig worden zalig verklaard. Dit is de enige zaligverklaring, welke dit jaar zal geschieden. Alle andere zalig- en heiligverklaringen worden, krachtens besluit van de H. Vader, op geschort tot de viering van het H. Jaar in 1950. Broeder Bénilde werd in 1805 te Au- vergne geboren en trad op 15-jarige leef tijd in het klooster te Aurillac. Hij stierf op 13 Augustus 1862. De Congregatie van de Broeders der Christelijke Scholen werd in 1680 ge sticht door de H. Johannes Baptist de la Salie en houdt zich bezig met de opvoe ding en het onderwijs van de jeugd in scholen, colleges en soortgelijke inrich tingen. De Congregatie telt thans 15.000 religieuze broeders in 1400 huizen, ver spreid over de gehele wereld. Het zal in April een eeuw geleden zijn, dat de Congregatie ook in de Ver. Staten gevestigd werd. Ter gelegenheid van de zaligverklaring worden in Rome 3000 pelgrims verwacht uit Frankrijk, Spanje, België en verschil lende plaatsen van Italië. Onder deze pelgrims zullen de bisschopopen van Le Puy en Barcelona zich bevinden. De „Tabinta" arriveerde gisteravond van Batavia te Amsterdam. De „Volendam" op de uitreis naar Ba tavia, kwam gisteren te Sabang aan. De „Zuiderkruis", op reis van Rotter» dam naar Java, vertrok Woensdagmor gen om 11 uur van Palembang. Na Ijverig speuren heeft de Bredase recherche een van de pseudo-recher» cheurs gearresteerd, die begin Maart te Breda de textielhandelaar C, aldaar van zijn puntenvoorraad, alsmede van een flink bedrag aan geld beroofden. De arrestant is J. R. uit Groningen. Hij werd dezer dagen 'op het politiebureau aldaar ontboden. Dit bevreemdde hem niet, daar ook zijn vader, die regelmatig werk zaamheden voor de politie verricht, bij tijd en wijle op het bureau wordt ont boden. Hij viel door de mand en bekend* voorts, dat zijn medeplichtige zich ver moedelijk in België onhoudt. Deze heeft nog tal van autodiefstallen op zijn ge weten en is voortvluchtig uit Veenhuizen, Prima matzijden Zeer fijn weefsel met mode tinteiy fantasie gebreid In 1946 werden door het Congolese Rode Kruis 58.830 gevallen van me laatsheid geregistreerd tegen 59.036 in het voorafgaande jaar. In de Belgi sche Congo" zijn thans 84 huizen voor leprozen. DAM hem voordeel kon brengen, hief hij zijn arm omhoog en kreeg een baantje. Hij schetterde eerst braaf mee in het W.A.-muziekcorps, maar liet nog valser tonen horen bij zijn meer dagelijkse bezig heden als gevangenbewaker in Schevenin- gen; later in Vught en Utrecht. Daar sloofde hij zich uit voor de vijand, hetgeen voor hem inhield, dat hij de ge vangen landgenoten mishandelde, sloeg, trapte, eten 'onthield etc. Hij had zich nu voor het Haagse Bijz. Hof te verantwoorden, en er waren twee van zijn vroegere slachtoffers, die als ge tuigen optraden. Zij vonden verdachte niet direct een beul, maar wel iemand die een echte dienstklopper was en de Duit sers naar de ogen keek en voor hen erg bang was. Hij hield zich angstig aan alle voorschriften. En, die waren velen en niet licht Op zijn sokken sloop Buitelaar langs de cellen en als hij iets ontdekte, dat niet volgens de regelen was, dan liet hij zijn kracht en macht gelden. Ds. van Veen uit Rijswijk, die ook enige tijd in de cel onder toezicht van verd. doorbracht, vond hem niet zo slecht, en als getuige décharge verklaarde hij, dat verd. ruw *bn onbeschoft was, doch een schurk vond hij hem niet. De proc.-fiscaal meende echter, dat verd. op meer dan onbehoorlijke wijze de Nederlanders najoeg en vond zijn gedrag ergerlijk. De eis luidde twaalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief en ontzetting uit de kiesrechten. De voormalig opperstormlelder bij de Motor-W.A., de 38-jarige H. S., In spireerde gistermiddag mr. J. Donker, advocaat-fiscaal b(J de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Ge rechtshof, tot 4e betiteling „AU Baba". Zelfs de rovers ontbraken aan dit sprookje niet, door de SO N.S.K.K.- gezellen, over wie 8. het commando voerde. Bij een vorige behandeling van een aanklacht tegen hem, kreeg men het ver moeden, dat hij nog meer op zijn kerf stok had. Een nader onderzoek werd in gesteld en het bleek, dat S. met zijn S0 rovers in September 1944 in Friesland was neergestreken en een systematische terrorisatie in die provincie had georga niseerd. Behalve zijn dienstneming bij de vijand had hij zich dus gistermiddag ook nog voor zijn roofpartijen te verant woorden. Het is een zeer Ironisch tintje In dit geval, dat S. op een kwade dag was neergestreken in hotel „Tjarda" te Oranje woud. Behalve S. zochten 30 N.S.K.K.-ers, van wie enkelen hun vrouwen bij zich hadden, en een paar Duitseis. bescher ming in de omgeving van de Heimat. Het gezelschap maakte het zich gemakkelijk, doch men was niet erg ingenomen met de ravitaillertng. In het brein van ,Ali Baba" ontstond daarop een plan, dat met spoed werd uit gewerkt. Ingesteld werden zgn. „Roll- kommandos", bestaande uit 3 a 4 man met een commandant. Per dag verlieten drie van deze groepjes het hoofdkwartier, om de omliggende dorpen af te grazen. Op zeer-Germaanse wijze slaagde het gezelschap erin de nodige mondvoorraad binnen te krijgen. Vooral zuivelfabrieken en expediteurs genoten de twijfelachtige eer van hun bijzondere belangstelling. In enige weken tijds had men naar schatting ongeveer 200 vrachtwagens vol gekregen. Een truck, volgeladen met kazen, werd b.v. doorgezonden naar de „arme" N.S.B.- gezinnen, die het kamp Westerbork wa ren binnengevlucht. Een varken, een schaap, vaten boter, melk, onderkleding en huishoudelijke artikelen werden geroofd ten behoeve van het gezelschap in hotel „Tjarda". Voorts nam het gezelschap deel aan transporten voor de Duitsers, waarbij munitie, unifor men en troepen naar Nederlandse en Duitse lagers werden vervoerd. Ook hier bleef wel eens iets aan de kleverige vin gers van de heren hangen, zodat hun voor raad uniformen, wapens en munitie op een behoorlijk peil bleef. De advocaat-fiscaal eiste tegen S. 15 jaar gevangenisstraf met aftrek. Ver dachte ontkende echter, dat hij de mis dragingen van zijn ondergeschikten had goedgekeurd. Ook zou hij van hun buit geen voordeel hebben gehad. Het steeds maar vorderen van auto's zou hij in op dracht van de .Ortskommandant" hebben gedaan. ADRIAAN BUITELAAR ALS DIENSTKLOPPER. De tuinder Adr. Buitelaar uit De Lier afkomstig, voelde eerst niet veel voor de N.S.B., maar toen hij er iets 'in zag, dat SLUITING WINTERPROGRAMMA Tot sluiting van het seizoen 1947'48 zal op Zondag 18 April a.s. de Hoogmis worden opgedragen tot intentie van de leden der K.A.B. en hun gezinnen, waar onder algemene H. Communie. Daarna gezamenlijk ontbijt. Hieraan kunnen de leden en hun vrouwen deelnemen, ook aspirant-leden. De deelnemingsprijs per persoon bedraagt slechts 0.75, terwijl geen bonnen ingeleverd behoeven te wor den. Het opgeven voor deelne: ing kan geschieden bij onderstaande personen en sluit onherroepelijk op 27 Maart (Paas zaterdag): H. Zentjes, H. Paalvast, Th. v. d. Lely, P. van Schaik en H. G. van Ettinger. DOKTERSDIENST GOEDE VRIJDAG. Van Donderdagmiddag 12 uur tot Zater dagmorgen 8 uur, wende men zich voor geneeskundige hulp tot E. W. Melchior, arts, Veerstraat 15, tel. 308. Toen gebleken was, dat de vooroor logse Primavera, het traditionele Rotter damse symbool van lente en ontlui kend leven, ook In 1948 nog niet zou kunnen worden gehouden, heeft de di rectie van de Diergaarde Blij-Dorp be sloten zelf, zij het op meer bescheiden schaal, een bloemen tentoonstelling te houden, maar dan een expositie, waar van, naast bloem en plant, ook het dier bestanddeel zou uitmaken. Aldus zag de tentoonstelling „Bloem en Dier" 1948 welke heden Is geopend, het le venslicht. Export, de eeuwige spelbreker, welke alle energie van de kwekers opeist, de strenge winter 1946/47 en de daarop ge volgde abnormale zomer zijn oorzaak ge weest, dat de plannen om de traditie van de Primavera in ere te herstellen, geen doorgang konden vinden. Daarop is het plan gerezen om een tentoonstelling ir, te richten, zoals die thans in de Diergaar de is te zien. In de tuin zelf zijn circa 300.000 bloembollen uitgezet, terwijl in de Rivierahal op artistieke wijze een prach tige collectie bloemen en planten is bij eengebracht, zoals de bruinbladige pruim de Japanse esdoorn, rhododendrons' Japanse azalea's en tal van andere uit heemse gewassen. Daarnaast heeft de Diergaarde een aantal jonggeborenen uit haar levende have o.a. de kleine boa- constrictors en een allerliefst pantertje, dat alle damesharten stormenderhand verovert tussen de flora opgesteld, daarbij zoveel mogelijk de dieren plaat- GAP GIJ U REEDS OP VOOR HET AFSTAAN VAN BLOED? In verband met de hier ter plaatse door het Roode Kruis Vlaardingen ter hand, genomen actie voor bloedtransfu sie werd in de zaal van het Roode Kruis in school D een lezing gehouden waar luitenant dr. van der Lier op duidelijke wijze, toegelicht met lantaarnplaatjes, de noodzakelijkheid en het nut daarvan uiteenzette. Was het, aldus de spreker, bij bloed transfusie noodzakelijk dat de bloedge ver (donor) en de lijder, wie het bloed moest worden toegediend, grondig wer den gekeurd, waarbij dan werd vastge steld of beide personen bloed bezaten dat tot dezelfde bloedgroep behoorde, bij de actie voor bloedtransfusie die thans ter hand is genomen, is zulks niet De valsè cis was niet vals meer en Amadulfus was vertrokken. Er worden huizen gebouwd in de Bab- berspolder en ergens tegen de spoorlijn. Amadulfus Sr. hield met zijn vrouw een noveen en Junior liet kaarsjes branden voor de beeltenis van St. Liduina. De hele familie, inclusief de fee zij heette Marie-Elize en was verkoopster te Den Haag wandelde langs de panden in aanbouw.pandjes om van te water tanden. pandjes voor krepeer-gevallen. Zij waren géén krepeer-gevalnog niet. Zij zouden ook nooit een krepeergeval worden, zolang zij niet konden huwen en zij konden niet huwen, zolang zij geen woning hadden. Zij krijgen geen woning, zolang zij geen krepeergeval zijn Dat is ongeveer de cirkel waar hun ge dachten tot obsessie-wordens-toe in rond tierelierden. De Zondagmiddag leent zich bijzonder voor het fokken van trieste gedaenten. 's Zondags begonnen de beide Amadulfns- sen met een centimeter uit Moeders naai doos de lengten en breedten van alle kamers op te meten.Zij schreven de uit komsten op een stukje papier.... „Het gaat niet.... het gaat werkelijk niet, jongen" zuchtte de oude. Hij was een meester in het zuchten ge worden. Hij kon het nu in allerlei varia ties, lang en kort, hoog fluitend eo zwaar bassendpianissimo en dubbel forto, zwellend en staccato., in bes mineur of als het begin van een fuga van Bach., maar het keukentje en de kamers kon hij niet ruimer zuchten., die bleven klein., in elk geval té klein om in tweeën te delen. Er woont een echtpaar ergens aan de lijn Utrecht-Amsterdam in een seinhuisje. ROTTERDAM, 25 Maart 1M*. Vaarwerk: 550 ton blik Deventer; 125 ton gerst Vroomshoop (2 schepen)300 ton id. Zwolle (2 schepen)150 ton id. Leeuwarden280 ton erts Arnhem529 ton ld. IJmuiden; 500 ton schilfers Zwpn- drecht; 130 ton id. Oudewater: 300 ton stukgoed Amsterdam; 217 ton ijzer den Haag; 270 ton fosfaat Tilburg (2 sche pen: 300 ton id. Veghel (2 schepen); 110 ton id. Oirschot; 125 ton ld. Deventer; 520 ton kolen Arnhem: 132 ton hout Tilburg: 120 ton diversen Akkrum; diverse partijen stukg. vletten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3